MM a: Toepassing Vestigingswet. [Plaatseïyk nieuws aties arna: I Buitenland i [Gemengd nieuws] ngen, jpers, rdam, J 77a foiuiA. sctAxmdS tot uur vóór zonsopgang zi/n geluidssignalen verbo den: knippert dan met de (toplichten als attentiesein1 Jte R Met duikbootengeeaar in da liddellandeche Zee. 2000 600 300 200 -U"1*" 100^d"aU""“ 602*2^2: ACHT BLADZIJVErt No. 7851 MAANDAG 8 SEPTEMBHt WVf unlBEtt 193*). II H de een tot lift Comité. w. ng«n JAPAN be- lat het zaken ourant i Ameide. t f 0.30. wet hem, een her- -r W AREN vak- voor dige onhandigheid zijn. Overigens heeft Italië ook geenszins het voornemen aan de aanstaande werkzaamheden van den Volkenbond deel te nemen. Italië wil )rig 000 een :hts s in cers een me taal den ton De ste iten lilingei -9, GEL(//pS5/GffAAL VERBODKH gezondheid 'dam den, Brillen ngt U onze JAARGANG* NIEUWSBLAD VOORZUID HOLLAND EN UTRECHT I SCH00NH0VEN5CHE COURANT I .1 T.K 20 TJ-Adr»: Vmnoot.n S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Po.lrek.ning 13763. be- weg verwond zal zal de Loenghai-spoorweg, van de blokkade on dervinden. Reeds heeft in verband met de afkon diging dezer blokkade een Japansch oor logsschip een Chineesch koopvaardijschip linken gebracht. Het oorlogsschip^ had den koopvaarder bevel gegeven te stoppen, doch inplaats van hieraan te voldoen, openden de Chi neezen het vuur, met het gevolg, dat *n Japansche luitenant-ter-zee en een Japansche matroos sneuvelden. Hierop werd het Chineesche schip in den grond geboord. Voorts zijn tal van Chineesche schersschepen en douane-kotters alles zal weinig of niets baten, als niet blijkt, dat de nieuw-te-vestigen-mldden- stander inderdaad een taak heeft in de maatschappij. Die kwestie hangt niet van den persoon van den middenstander af, doch van de verhoudingen, waarin de branche tot de andere geledingen van het economische leven staat. Het schijnt aan ook wel, dat zij, die aan het behoef- te-element een plaats in onze ntidden- standswetgeving hebben willen geven, gelijk hadden. De practijk heeft dat be wezen. Tot nu toe heeft de regeering in twee middenstandszakftn ingegrepen, n.l. het bakkers- en het slagersbedrijf. Voor het bakkersbedrijf heeft men de Vestigings wet niet gebezigd, doch heeft men op grond van de Landbouwcnsiswet inge grepen; voor het slagersbedrijf is thans de Vestigingswet toegepast. Deze beide regeeringsmaatregelen betroffen niet den persoon van den bakker of den slager, doch het bakkersbedrijf in Amsterdam en Rotterdam, en het slagersbedrijf. De eerste toepassing van de Vest gihgswet werkt met het behoefte-element op de meest krasse wijze, want zij heeft een verbod voor het vestigen van nieuwe slagers gebracht. Er wordt dus niet meer gesproken over vakbekwaamheid en cre dietwaardigheid, doch het geheele sla gersbedrijf wordt tot een gesloten bedrijf gemaakt, althans voor een bepaalden tijd. Men zal hieruit wel leering trekkenen straks onze middenstandswetgeving op breedere basis opoouwen Zal ook Ne derland willen komen tot een afgerond systeem van middenstandswetgeving, en tot een functieverdeeling bij de distribu tie der goederen, dan is het noodzakelijk dat met het behoefte-element wordt re kening gehouden. m 18; beurre hardy 821, de merode 3 ipps favorite amantpeer 1 ansche wljn- 1—9, harms dr. julius i, keizerinnen {depeer 2—9, rite marillat leur d’espere nph de vien- williams du- ’crétien) 2 6—36, alles ▼18- door Japansche oorlogsbodems aangevallen. Te Tientsin konden twee Chineesche koopvaardijschepen niet uitvaren. Advertentien 1-6 repels f 1.80 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halven prijs. Adver tentien worden gratis ge plaatst in .De Gorcumer”. Nederl. rondvlucht 1937. Ameide. Bij de wedstrijd, welke ver- bonden was aan de Nederlandsche rond vlucht 1937, behaalden de heer PoStma en de burgemeester van Ameide en Tien- hoven, de heer C. W. Luijendijk, met het vliegtuig de P.H.A.J.Z. een tweede prijs, welke bestond uit een chronometer voor eiken vlieger. Vermoedelijke dader gearresteerd. Groot-Ammers. In verband met de op 18 Augustus in het Achterland gedane inbraak door middel van inklimming bij de wed. B, is door samenwerking van de politie J. V. te Moordrecht gearres teerd, alwaar hij eenzelfde daad wilde uithalen. Tevens is procesverbaal tegen hem opgemaakt wegens oplichting van verschillende Ingezetenen, hetwelk h|j heeft bekend. Hij is in het Huis van Be-, waring te Roterdam ingesloten. Jaarsveld. Een gedeelte van het Lange Zandpad vanaf de Fuikebrug tot de wo ning Brokking—van Joolingen is thans ook van een téerdek voorzien. Mogen de resultaten hiervan er aanleiding toe ge ven, dat de geheele weg tot het dorp op dezelfde wijze onderhanden genomen werd, daar deze vooral in het natte jaar getijde bijna onbegaanbaar kan zijn. Een moeilijkheid is echter dat het Lange Zandpad eigendom is van de familie Van Eeten, terwijl het onderhoud berust bij de polder makkende watertoren. Krimpen a.d. Lek. De watertoren al hier, welke in 1910 gebouwd werd, blijkt nu over zijn geheel 80 c.M. gezakt te zijn. Dit euvel zal in werkverschaffing verholpen worden, terwijl de Ned. Sier teelt Centrale tevens een plantsoen zal aanleggen. Lopik. Ook in deze gemeente zijn de eerste gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd en wel te Cabauw bij de veestapels van de landbouwers F. en V. K. Ernstig motorongeval. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Zondagmid dag omstreeks 5.30 uur heer aan de rijksweg RotterdamGouda, even voor de Eerste Tochtweg, onder deze gemeen te pen ernstig ongeluk plaats gehad. uit de richting Rotterdam kwam met een vrij groote snelheid een motorrijder de rijksweg af. Even over de brug, welke over het kanaal loopt, is de bestuurder, de 20-jarige B. G. J. S. uit Rotterdam, op nog niet opgehelderde wijze ten val gekomen, waarbij hij blijkbaar met zijn motor over de kop geslagen is. De stuurder werd in de berm van de geslingerd, waar hij ernstig bleef liggen. Dokter 8 J. Hage constateerde schedelbasisfractuur, alsmede een senschudding. Het slachtoffer is in zorg wekkende toestand per auto van de ge neeskundige dienst naar het gemeente ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotter dam vervoerd. Omtrent de oorzaak van het ongeval kan niets worden gezegd, daar er niemand bij tegenwoordig was toen het gebeurde. Waarschijnlijk wordt Zondagmorgen I geacht, dat S. de macht over zijn mo« plaatsje Holz- spoorlijn van EEN NEUTRALE ZONE? Inmiddels doen de groote mogendheden een poging tot instelling van een neutra le zóne te Sjanghai. Den consuls-generaal van Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten heb ben, na een conferentie in het Ameri- kaansche consulaat, waaraan ook de com mandanten der buitenlandsche eskaders hebben deelgenomen, den Chineeschen autoriteiten verzocht, de troepen in Poe- toêng tot op een K.M. afstand van den Wangpoe-oever terug te Lekken. Ge lijktijdig werd tot de Japansche autoritei ten het verzoek gericht de oorlogssche pen in de Wangpoe te verhalen tot 1500 meter stroomafwaarts van de Soetsjau- rlvier, die dwars door de international concessie loopt. Ter motiveering van de ze verzoeken werd gewezen op het groote aantal slachtoffers in de concessie tijdens het bombardement van gisteren. Weinig kans op succes. Namens de Chineesche regeering nam de burgemeester van Sjanghai, Joel, de nota der consuls in ontvangst met de mededeellng, dat hij deze naar Nanking zou doorzenden. Persoonlijk zeide hij, van oordeel te zijn, dat de Chineesche troepen niet zouden kunnen worden te ruggetrokken, zoolang zich nog Japan- sche oorlogsschepen binnen het interna- tlnale gebied bevinden. Hij herhaalde de beschuldiging, dat de Japanners de in ternationale concessie voor militaire ope raties tegen het Chineesche leger gebrui ken en de Chineesche stellingen bombar - deeren van plaatsen, in de nabijheid waarvan buitenlandsche oorlogsschepen liggen. D« mogendheden moeten daarom Japan dwingen, aldus de burgemeester, Sjanghai te verlaten. De nota voor Japan werd door den Amerikaanschen vice-admiraal, Yarnell, overhandigd aan admiraal Hasewaga, dien hij voor een bezoek aan den Kruiser „Augusta” had uitgenoodigd. Ook van Japansche zijde werd gewezen op de moeilijkheden om gevolg aan het verzoek te geven. Japan heeft in internationale concessie dezelfde rechten als de andere verdragsmogendheden en maakt slechts gebruik van het hem toegewezen gebied. De Japansche oorlogsschepen •’ijn noo- dig voor de bescherming der Japanners. De vliegtuigen vermijden de concessie. Zoolang niet de laatste gewapende Chi nees uit Sjanghai is verdreven, a’dus werd verklaard, zullen de slechtgerichte Chineesche granaten in buitenlandsch gebied vallen. BLOKKEERT DE GEHEELE CHINEESCHE KUST. Buitenlandsche handel geres pecteerd. De Japansche regeering en admirali teit hebben het volgende communiqué gepubliceerd: „Ten einde zoo spoedig mogelijk aan het huidige conflict een einde te maken en weder tot een stabielen toestand te komen, besloot de Japansche regeering onlangs, een deel der kust van Midden- en Zuld-China voor de Chineesche scheepvaart te sluiten. Zij heeft thans besloten, de blokkade verder uit te brei den en met ingang van den 5den Sep tember ook de rest der Chineesche kust voor Chineesche schepen te sluiten. De blokkade geldt niet voor Tsingtau en de pachtgebieden en andere mogendheden. paar deze maatregel uitsluitend Chineesche zege te Sjanghai. HET JAPANSCHE FRONT DOOR GEBROKEN. De Chineezen hebben het Japansche offensief tot staan weten te brengen. Heldhaftig hebben de Chineesche troe pen, ondanks het vijandelijke vuur, de Japanners aangevallen en op vijf plaat sen de Japansche linies ten Noorden van de stad doorbroken. Tegen middernacht van Vrijdag op Za terdag was het groote Japansche of fensief niet slechts volkomen tot staan gekomen, doch bovendien trokken de Japansche soldaten over een afstand van minstens 25 KJH. van het 40 KM lange front terug. De Chineezen bereikten opnieuw de oever van de Wangpoe en dreigen hun tegenstanders letterlijk de rivier in te drijven. De Wangpoe voert ontelbare lij" ken mede. De Japansche linies zijn doorbroken op twee plaatsen in het Poetoeng-dlstrict Reeds onder het vorige ministerie- Colijn kwam de Vestigingswet voor middenstandsbedrijven tot stand. In de oorspronkelijke gedachtengang van opstellers dezer wet heeft gelegen, dat de overheid zich voorloopig slechts zou inlaten met den persoon van den mid denstander, en niet met den economi- schen en socialen toestand van den zelf standigen middenstand als klasse. De wet opende de mogelijkheid om aan hem, die zich als middenstander wilde vestigen, eischen van vakbekwaam heid en van credietwaardigheid te stel len. Men betoogde, en niet ten onrech te, dat de moeilijkheden, waarin de mid denstand was geraakt, voor een belang rijk gedeelte moesten worden geweten aan het feit, dat zich als middenstander hadden gevestigd personen, die óf de noodige vakbekwaamheid misten, óf die niet credietwaardig genoeg waren om een eigen zaak te financieren, terwijl vele gevallen zich voordeden, waarbij de vakbekwaamheid zoowel als de crediet waardigheid ver te zoeken waren. Van verschillende zijden is reeds di rect erop gewezen, dat het stellen van bepaalde eischen aan den middenstan der, hoe streng deze dan ook mochten zijn, nooit een afdoende oplossing voor de middenstandsvraagstukken zou ge ven. In het middenstandsvraagstuk ts niet alleen de persoon van den mid denstander van belang, doch ook moet grooten invloed worden toegekend aan de positie, die de zelfstandige midden stand als klasse in de volkshuishouding Inneemt. Het behoefte-element kan dus eigenlijk niet uitgeschakeld worden, want al omschrijft men de eischen van,--v~ bekwaamheid en credietwaardigheid den middenstander nog zoo nauwkeurig en al let men nog zoo precies op de na leving der vastgelegde bepalingen, dit over de Wangpoe, tegenover de Bund- kade, benevens op drie punten op de Westelijke oever der nvier, juist boven Woesoeng. De Japansche positie blijkt zóó wan hopig, dat de woordvoerder der Japan sche marine aankondigde, dat de vloot wellicht haar houding zal moeten wijzi gen en de Chineesche burgerlijke dis tricten aanvallen. Zaterdag poogden de Japanners nieuwe landing te Poetoeng, welke ech ter door het Chineesche geschutvuur werd verijdeld. Japansche vliegtuigen gaan intusschen voort met hun aanvallen in de buurt van het Noorderstation. Vliegtuigen da len tot zeer geringe hoogte en schieten dan uit machinegeweren. Zaterdag werden 2 personen gedood en 50 gewond door verdwaalde kogels. Tot de gewon den behooren 2 vreemdelingen. Zater dag werden in de internationale neder zetting 21 personen gewond. In de Fran- sche concessie werd een persoon gedood en zijn 30 gewond. De slachtoffers zijn van Chineesche nationaliteit. EEN CONFERENTIE TE GENEVE. De diplomatieke besprekingen tus- •chen JLonden en Parijs hebben geleld tot het plan om, gelijktijdig met de a.s. bij eenkomst van de Volkenbond, te Genève een Middellandsche-Zee-conferentie te houden. Er zullen maatregelen worden beraamd om aan de onveiligheid in de Middeilandsche Zee een eind te maken. De Britsche regeering zou belangrijke voorstellen ter tafel brengen. Naar uit Londen wordt gemeld, zullen deze geba- aeerd zijn op 't beginsel van samenwer king der vloten en behelzen, dat iedere betrokken mogendheid op zich neemt, met haar oorlogsvloot de koopvaardij schepen der overige partijen te bescher men. Ten aanzien van de vraag, wie er aan de conferentie zullen deelnemen, gelooft men te Londen, dat Italië ook een af gevaardigde zal zenden, zoodat de ver tegenwoordigde landen zullen zijn: En geland, Frankrijk, Italië, Zuid-Slavié, Tur kije en Griekenland. Doet Italië mee? De vraag, of Italië aan de conferentie «al deelnemen, schijnt echter, naar luid van berichten uit Rome, nog niet opge lost te zijn. In welingelichte Italiaansche kringen staat men, aldus wordt uit Rome gemeld, met de grootste terughoudend heid tegenover de bijeenroeping van een Middellandsche-Zee-conferentie. Men ver klaart, dat te Rome nog geen officieel contact gezocht is in deze richting. Wat echter de uit de pers bekend geworden Informaties over het houden van een der- gelljke conferentie betreft, wijst men er in deze kringen op, dat van Genève als plaats van bijeenkomst voor een derge lijke conferentie voor Italië geen sprake kan zijn en dat verder een dergelijke conferentie grondig moet worden voor bereid. Ook moet men zich af vragen, waarom een speciale conferentie bijeen geroepen moet worden, zoolang de nlet- Inmengingscommissie bestaat, die nog jteeds in leven is. Een dergelijke confe rentie zonder de Middellandsche-Zeemo- gendheld Italië te willen houden, zou haar opvattingen van Rome een gewel- V «schijnt:Maandag, Woensdag en Vrydag. Pnja by vooruitbeta ling: voor óchoonhoven par 3 maanden 1.2Ó p. poe* 1 Jte Met verzekering 15 cents meer tor is kwijt geraakt. Tijdens het verleenen van de eerste hulp aan het slachtoffer deed zich een incident voor tusschen de talrijke om standers en den heer Versloot uit Rotter dam. Deze heer viel op meer dan erger lijke wijze den behandelenden geneesheer alsmede den met de ordemaatregelen be laste politie ambtenaar, lastig. Hij meen de, dat niet de noodige zorg aan het slachtoffer werd besteed. Verder laakte hij op luiden toon het optreden van den geneesheer en deelde mede de ge heele pers in kennis te zullen stellen van de meer dan verschrikkelij ke wijze waarop een ernstige gewonde hier werd behandeld. Daar de genees heer. zoowel als de politie niets naliet om het slachtoffer te verzorgen en voor een spoedig vervoer zorg te dragen, was het optreden van genoemd persoon in hooge mate onredelijk en onbeschoft. De politie moest dezen persoon ver wijderen van de auto van den genees heer, dien hij wenschte te onderhouden over de behandeling. Het talrijke pu bliek nam een dreigende houding tegen Versloot aan, maar dank zij het tac tisch optreden van de politie is het tot incidenten met gekomen. oogt, China spoedig tot andere gedach ten te brengen, zal de Japansche regee ring den vreedzamen handel van an dere mogendheden, die zij niet voorne mens is te belemmeren, behoorlijk res- pecteeren.” In verband met de uitbreiding der blokkade heeft het Japansche ministerie van marine besloten, het tweede vloot- eskader naar de wateren ten Zuiden van Sjanghai te zenden. Het bovenstaande wil dus zeggen, dat sinds gisteren de geheele Chineesche kust geblokkeerd is. Ofschoon het onder Japansch be stuur staande Tsingtau van de blokkade uitgesloten is. neemt men aan, dat in feite toch ook de handel op deze haven stad voor de Chineezen ónmogelijk zijn. Buitengewoon groot blokkade Lienjoentsjiang, het eindpunt van de gelegenheid uitbuiten. En, indien eenigszins mogelijk als eerste voorwaarde voor zijn deelneming aan besprekingen te Genève, de erkenning van de verovering van Abessynië eischen. Maar anderzijds wenscht het niet bui tengesloten te worden. De vraag, of ook Amerika eventueel zal deelnemen aan een gemeenschappelijke vlootactie in de Middeilandsche Zee, word thans te Washington besproken. Ambte naren van het AmerikaanSche departe ment van buitenlandsche zaken hebben verklaard, dat het Europeesche eskader van de marine der Vereenigde Staten „in alarmtoestand ligt”. Zij hebben er aan herinnerd, dat de Vereenigde Staten „niet belanghebbende neutralen” zijn, doch dat de bevelheb bers der drie tot het eskader behoorende oorlogsbodems in geval van wettige zelf verdediging kunnen vuren. Inmiddels werd Zaterdagavond te Pa rijs in gezaghebbende kringen medege- deld, dat de tekst der uitnoodiging voor de Middeilandsche Zee-conferentie gereed lag en dat de regeeringen van Frankrijk en Engeland de uitnoodigingen Zondag (dus gisteren) aan de bij de aangelegen heid betrokken mogendheden zouden doen toekomen. MUSSOLINI’S A.S. BEZOEK AAN DUITSCHLAND. Thans officieel aangekondigd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldteMAans officieel, dat in de tweede helft van September het hoofd der Italiaansche regeering, Benito Mussolini, den Führer en Rijkskanselier op diens uitnoodiging in Duitschland een bezoek zal brengen. Het D.NB. voegt hieraan toe: Het is een gebeurtenis van unieke, eminente beteekenis, dat de schepper van het fascistische Italië en de schep per van het nationaal-socialistische Duitschland op deze wijze elkander per soonlijk ontmoeten. De bijeenkomst zal ten doel hebben opnieuw de nauwe ideeele verwant schap en verbdndenheid der geweldige revolutlonnaire bewegingen aan den dag te leggen, welke in de twee landen tot een nieuwe vorming van het geheele volks- en staatsleven geleid hebben. Met zijn Führer weet het geheele in het natlonaal-socailisme vereenigde Duitsche volk zich eensgezind in de diepgevoelde vreugde den Duce van het fascistische Italië binnenkort op Duitsch grondgebied te kunnen verwelkomen. ABONNE’S, die >ich enae administratie opgeven voor d» venekenag, ago roigena d» VMlgMteld» t»p»liog»a fgaa ongevallen verxekarJ voor bedragen, gewaarborgd door do NIEUWE HAVBANK te Schi i oexit z,D van een polio TREIN MET PELGRIMS UIT DE RAILS GELOOPEN. Veertien dooden, zestien ge wonden. Nabij Dusseldorp heeft in het station van het heim, gelegen aan de Duren naar Neuss een ontsporing plaats gehad. Een pelgrimstrein, waarmede een ge zelschap bedevaartgangers op weg was van Rommerskirchen in het Rijnland naar het bedevaartsoord Kevelaer, liep op het emplacement van Holzheim uit de rails. De locomtief en vierder rijtui gen kantelden om, met het gevolg, dat drie der wagons geheel vernield werden; een was zelfs volkomen in elkaar ge drukt. Er heerschte na de eerste oogen- bllkken een panischen verwarring. Ter stond werd een aanvang gemaakt met het reddingswerk. Twaalf reizigers wa ren reeds dood, toen zij uit het wrak van den trein geborgen werden. Er waren 18 zwaar gewonden. Van hen bezweken er twee na verloop van enkele uren.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1