"'"'Ti Buitenland Telegrammen Binnenland Schoonhoven [Plaatselijk nieuws Gemënqdlüêuws] VRIJDAG 17 SEPTEMBER 195* eipieel was dat verband er natuurlijk niet, maar globaal en ideëel wèl. De rechtstreeksche aanleiding tot de ■prichting der Nijverheidsvereeniging was het 25-jarig bestaan der Keurkamer, maar de oorzaak lag dieper. Om deze na te gaan moest spr. in tal van historische bijzonderheden terugtreden; het zou ons te ver voeren hem hierin te volgen, hoe interessant en nu en dan humoristisch dit overzicht ook was. In een artikel in een onzer vorige nummers waren de voor naamste historische gegevens reeds ver werkt. Dfl spreker schetste ook de verdere ontwikkeling der Nijverheidsvereeni ging en de samenwerking met de Keurkamer en hij wees erop dat de Schoonhovensche industrie uit de groote moeilijkheden, die ze heeft moeten doormaken, de harde lessen der ervaring heeft geput. Ze heeft zichzelf moeten redden in en uit de diepe depressie en ze heeft de les geleerd van onderlinge samenwerking en van concurrentie dooè kwaliteit. Deze spreker stond hier niet als amb tenaar, noch als industrieel, doch slechts als iemand, die belang stelt in de arbeid van anderen waardoor hij zelf zijn le venstaak heeft. Daarom was er een basis van objectiviteit. Industrie en Nijver heidsvereeniging hadden bij dit jubileiim reden tot tevredenheid, omdat een geest van samenwerking is geboren. Maar spr. zag daarin nog slechts het begin van verder verband. Als de opleving in4 de maatschappij zich verder voltrekt, dan hoopt spr. dat Itijdens de bloei der in dustrie de samenwerking nog intensiever zal worden. Tot slot bracht! de heer Vreedenburgh hulde aan den heer C. van Willenswaard, den eere-voorzittet der Nijverheidsver eeniging en aan den heer Ellens, die ook In de Nijverheidsvèreeniging een stuwen de kracht is geweekt en eindelijk in het bijzonder aan den heer Hooijkaas, in wiens krachtige teiding hij de Nijver heidsvereeniging en\ de Schoonhovensche industrie bij voortduur aanbeval. De voorzitter gaf \hierop kepnis van Verschillende telegrafische berichten van verhindering en gelukwenschen. HU stel de vpor een antwoord te verzenden aan den eere-voorzitter, den heer Van Wil lenswaard, die voor eèn operatie in een ziekenhuis vertoeft, aan den heer Van Bossum du Chattel, di£ ongesteld was en Aan den hew Schreuder, voorzitter van de Kamer van Koophandel. Verder gaf de heer Hooijkaas kennis van een telegram, ontvangen van den commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, die zijn gelukwenschen aan de Nij verheidsvereeniging aanbood en mede deelde, dat spr. was benoemd tot ridder ln de Orde van Oranje Nassau. Een luid applaus klonk na deze mededeeling op. De inspecteur spreekt. De volgende spreker was de heer MIE BAS, de inspecteur van de waarborg. Hij Stelde vast, dat in wezen de Nijverheids vereeniging reeds veel ouder is dan 75 jaar. Het saamhorigheidsgevoel althans is er in Schoonhoven al veel langer, ge tuige het feit, dat de keurkamer is inge steld 00 verzoek van alle goud- en zil versmeden ter plaatse. De naam Schoon hoven heeft een goede klank in het vak en het strekt de gemeente tot eer dat de rijksvakschool er werd gesticht en ge handhaafd. Ook de samenwerking met de Keurkamer besprak de heer Mieras en h|J wees op de waarde van haar keur voor fabrikant en afnemer. Tenslotte gaf spr. de verzekering, dat wat in de Schoon hovensche industrie leeft, in regeerings- kringen niet onopgemerkt blijft. Hierna kwam de burgemeester aan het woord. De burgemeester wenschte namens het gemeentebestuur de Nijverheidsvereeni ging geluk met haar jubileum en den voorzitter, den heer W. Hooijkaas, met zijn koninklijke onderscheiding. Zijn burgervaderlij ke hart klopte op dezen dag vol trots, nu hier een fünk en arbeidzaam deel onzer bevolking bij een was, waarin de plaatselijke geschie denis herleefde. Ja, Schoonhoven is en was en moet blijven de zilverstad! De criais van de laatste jaren was zwaar en vele kleine patroons zijn vah het tooneel verdwenen. Maar toch hebben we nog een 40-tal grootere en kleinere fabrikanten over. En waar vindt men er zooveel? Reeds dadelijk bij zijp optreden als burgemeester, nu voor ruim 5 jaren, was het spr. opgevallen, dat er in de industrie een goede taak- en arbeidsverdeeling wordt toegepast. Het spreekt vanzelf, dat het gemeente bestuur deze belangrijke tak van nijver heid gaarne zooveel in zijn vermogen is wil steunen. Vandaar de goede verstand houding met de nijverheidsvereeniging, als vertegenwoordigster der zilversmids nijverheid. Groote samenwerking bleek om nu eens een voorbeeld te noemen in het uitkomen op de jaarbeurs in 1933. Nog steeds hoort men daar met lof over spreken. En de tijd wordt wellicht Weer rijp om in afrienbaren tijd deze expositie te herhalen.. a we erkentelijk, zoo ver volgde de burgemeester, dat onze tegen woordige minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine, de vakschool in zijn te- genwoordigen vorm, dus als Rijksvak school te Schoonhoven, laat voortbe staan. Daardoor krijgen we bekwame vaklieden en kan men met den tijd mee gaan. Andere tijden vragen andere maat regelen. Vooral legde spr. nadruk op de export. Tracht zooveel mogelijk aan het buitenland te verkoopen. In Amerika, Afrika en Indië wil men zeker onze fraaie en vaak kunstig bewerkte artikelen heb ben. Misschien wijzigen de handelspolitie ke inzichten der regeeringen nog wel eens, waardoor de uitvoer beter kan wor- den 'bevorderd. BUjtt waakzaam! Schoonhoven staat nog steeds in oude glorie. Het gemeentewapen telt vier klim mende leeuwen, beelH van kracht en energie, iedere leeuw op een eigen veld. Dat is de symboliek van Schoonhoven, waar geen dorpschen geest de horiSon verengt. Daarom spr.'s wensch: behoudt,Uw zelf standigheid en kracht, maar zopkt sa menwerking en maakt Schoonhoven daar door tot een sterke gemeente, waar men elders met eere van spreekt. Er werd eenigen tijd gepauzeerd, ver- verschingen werden rondgediend en eeni- ge personen en vereenigingen vonden ge legenheid tot feliclteeren. Daarna voerde nog een lange rij van sprekers het woord. Aangezien de heer Herm. A. Schreuder Sr. verhinderd was, sprak de heer VAN BEEK uit Woerden namens de Kamer van Koophandel te Gouda. Hij bood zoo wel aan de Nijverheidsvereeniging als aan haren voorzitter en aan het kantoor van Waarborg de gelukwenschen der Kamer aan en deed die vergezeld gaan van een bloemenhulde. (Ook van enkele andere zijden waren bloemstukken aangevoerd, die aan de vergaderzaal een zeer feeste lijk aanzien gaven.) De heer M. KRIJGSMAN uit 's-Her- togenbosch voerde het woord namens de Federatie. Hij wendde zich het eerst tot de vertegenwoordiger van de Keurkamer en bood haar namens de Federatie een fraaie zilveren presse-papier aan, vervaardigd in de fabriek van den heer Hooijkaas. Daarbij sprak de heer Krijgsman de wensch uit, dat de inspecteur zijn groote invloed bij den minister zou aanwenden, ais de Federatie met bezonken wenschen komt om den bloei van haar mopie be drijf te bevorderen. Aan het adres van de Nijverheidsver eeniging zei spr. o.mn dat de Federatie niet anders zoekt, dan de bevordering der belangen van het vak, zeker niet op de laatste plaats ten aanzien van Schoon hoven, dat historische rechten heeft. Spr. wekte de Nijverheidsvereen. op met de Federatie samen te werken, opdat de middelen, die de overheid ons aanbiedt om concrete voordeelen te bereiken, niet onbenut blijven. Spr. had de teekening bij zich van een door den heer Jacobs te Amsterdam ontworpen voorzittershamer, die de Federatie wil aanbieden aan de jubileerende vereeniging als een symbool van de hartelijke zorgen, welke de Federatie toedraagt aan de Schoonho vensche vakgenooten. De heer VAN DEN BOVENKAMP voerde het woord als directeur der Belas tingen. Hij gaf uiting aan de belangstel ling, die de betrokken ambtenaren koes teren voor de industrie, een belangstel ling, die zich niet bepaalt tot de finan- cieele uitkomsten van de schatkist, doch die hen de betere resultaten ook met vreugde doet waarnemen, omdat er een goede gang van zaken in de industrie uit blijkt. De heer MIE RAS voerde nogmaals het woord om met bijzonder groote waar deering dank te zeggen voor het preci- euse relikwie dat de Federatie hem yoor het kantoor te Schoonhoven had aange boden en dat een treffend bewijs vorm de van de goede verstandhouding tus- schen industriëelen en ambtenaren. Spr. zal ertoe bijdragen dat dit geschenk tot in lengte van dagen een opvallende plaats op het kantoor zal krijgen. Voor de R.K. Bond van Horlogemakers sprak de heer L. S. TER WEE, als voorzitter. Hij gewaagde van de celang- stelling die zijn vereeniging heeft voor de vakschool en dfeafmede ook voor de Nijverheidsvereeniging, die door de be vordering van het vakonderwijs het me tier hoog houdt'. De heer L. BOSCH voerde het woord als directeur van de Rijksvakschool. Hij bracht den inspecteur van de Waarborg dank voor eenige waardeerende woorden die deze aan de school had gewijd en bood aan de Nijverheidsvereeniging, mede namens de leeraren der vakschool, een door den heer Heerens ontworpen en vervaardigde medaille aan. Voor de steun die de Nijverheidsvereen. en ook de an dere hier vertegenwoordigde vakvereeni- gingen de school bieden, drukte de heer Bosch zijn groote waardeering uit. De heer HOOUKAAS heeft vervol gens namens de Nijverheidsvereentglng aan alle sprekers hartelijk dank ge bracht voor de goede woorden eaookvocg Geen druVfemaker.oolc geen betweter, maar een mensch - met een practischen kijk op het leven, epn man die zich eigen ervaring ten nutte weet te maken. Hij doet zich voorzooals hij is en beschouwt het ^lledaag- sche leven nuchter en logisch "Hij zal tot U spreken Let dus op de volgende Goe< i deraad-advertenties, die (bayerJ steeds op deze piaais zuJIen p y verschijnen. de geschenken. Met groote belangstelling had spr. van den inspecteur vernomen, dat in Den Haag ook met de wenschen van Schoonhoven rekening wordt ge houden, wat voor de Nijverheidsvereen. een aansporing zal zijn, om alle krach ten ln te spannen, teneinde wederkerig te helpen om de instelling van de Waar borg aaa haar doel te helpen beant woorden. In de hamer die de vereeniging wordt aangeboden, zag spr. inderdaad een symbolisch geschenk. Hij verzekerde, dat de Nijverheidsvereen. gaarne wil samen werken en dat ze voelt »oor organisatie, wat wel hieruit blijkt, dat zij reeds vroe ger de eerste schreden heeft gezet op de weg naar ordening. Maar men wü in Schoonhoven graag bewaren, wat goed is. De Federatie kan op de steun van de Nijverheidsvereeniging ten volle reke nen, doch voor alles wil Schoonhoven zelfstandig blijven m haar belangen handhaven. Dankbaar voor alle goed»» wenschen, moest spr toch vaststellen, dat, indien de Schoonhovensche industrie wi) blij ven voortbestaan, se haar toekomst moet zoeken in eigen kraebt en voortvarend heid. Spr. besloot met de wensch dat Gods zegen moge rusten op de Schoon hovensche fabrikanten en de Schoon hovensche Nijverheidsvereeniging. De vergadering in Belvédère werd hierna gesloten en het gezelschap begaf zich naar het stadhuis voor de officieete ontvangst door het gemeentebestuur. In de raadzaal hield opnieuw de burgemeester een toespraak. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat zooveel volgelingen van St. Eloy naar Schoonhoven waren gekomen, niet al leen om het veie oud-stedenschoon te bewonderen, maar vooral om uiting te geven aan hun medeleven met hun broers van het gilde, die jubileerden. Spr. kon mededeelen, dat men na niet geringe moeite erin geslaagd was, een volledige zilversmidswerkplaats in te richten met de werktuigen en gereed schappen, die vroeger gebruikt werden. Al moge van de romantiek in den loop der eeuwen veel zijn ingeboet, toch be hield het vak zijn oude glorie. be laatste jaren zijn moeilijk geweest. Onze Nijverheidsvereeniging heeft ge tracht de samenwerking te bevorderen, en onder de bekwame leiding van den nu Koninklijk onderscheiden voorzitter, den heer W. Hooykaas, is zij in beteekenis toegenomen. De samenwerking tusschen de vakgenooten kwam o.m. ook uit in de Federatie. Zij en de B.E.V. hebben in derdaad verdienstelijk werk verricht. Niet het minst prijzen we ons geluk kig, dat we hier hebben en houden onze Rijksvakschool voor goïKl- eri zilversme den en horlogemakers, Blijft deze school steunen zooveel gij kunj;, wekte spr. op. Spr. wenschte dat de conjunctuur we der in opgaande lijn zich mag voortbe wegen en productie en handel een tijd van voorspoedige actie tegemoet gaan en zijn toehoorders de vruchten mogen plukken van hun noesten arbeid, ener gie en vlijt! De heer C. J. A. BEGEER te Voor schoten bracht namens de Bond van Edelmetaalvereenigingen den burge meester dank voor de gastvrijheid. Het bestuur van de Bond had besloten de Nijverheidsvereeniging een gedenkpen ning aan te bieden als herinnering aan deze bijzondere jubileumdag. Spr. over handigde den heer Hooykaas dit ge schenk en voegde daaraan voor hemzelf onder aanbieding van zijn gelukwen schen met de koninklijke onderscheiding het kleine kruis der ridderorde toe. Woordvoerder dar Grossiersvereeni- ging was d* heer J. B. CITROEN te Amsterdam, die met ledige handen kwam, maar toch iets kon geven. Dat was de toezegging, dat de grossiers ook fe «te frafcnmrt gaarne a& aandacht sul len schenken aan het Schoonhovensche product. De heer J. VAN WILLIGEN te 's-Gravenhage deed een dergelijke toe zegging uit naam van de winkeliers in het vak. Hij hoopte, dat de volgende 25 jaren de Nijverheidsvereeniging minder moeilijkheden zouden brengen, dan zij reeds heeft moeten ondervinden. Van de winkeliers hoopte hij, dat zij hun ken nis zouden uitbreiden door de Schoon hovensche Vakschool. De R -K. Bond van Horlogemakers .Sylvester" was vertegenwoordigd door den heer G. HERBER8 te Nijmegen. In het feit, dat ook het ziekenfonds „Hulp in lijden" 75 jaar bestaat, zag spr. het bewijs dat de Nijverheidsveree niging niet alleen eéh economische enu commercieele instelling is. En 'n tweede hoofdindruk, die hij heden opdeed was, dat in dit mooie stadje met zijn prach tig raadhuis nog cultureele bloei heerscht wat ook uit de Kunstnijverheidsschool blijkt. Gaarne wenschte spr. de Schoon hovensche industrie een toenemende groei en Woei. Nogmaals kwam hierop de heer KRIJGSMAN aan de beert, thans voor een slotwoord. HIJ zei daarin met nadruk, dat officiéél nooit door een au toriteit is gesproken over verplaatsing van de Rijksvakschool uit Schoonhoven. Alleen is gevraagd of het bestuur van de Federatie de leiding van de school zou willen overnemen. Aan verplaatsing van de school hebben officieele personen zelfs geen oogenblik gedacht. Dankbaar constateerde spr„ dat de burgemeester op geen congres van de Federatie werd gemist. Zijn advies tot samenwerking en om de handen ineen te slaan, onderstreepte spr. Er gebeurt wat in de wereld, zoo zei hij. Als we on ze cultuur willen handhaven en vooruit brengen, dan dienst elke onderlinge ver wijdering te worden vermeden. Nogmaals moest ook de heer HOOY KAAS het woord voeren, ,om den spre kers dank te brengen. In het bijzonder wou hij dank brengen voor de woorden en geschenken van ziji# weliswaar veel grooteren collega, den heer Begeer en voor de toezegging van de grossiers en de winkeliers. Voor bezichtiging van het stadhuis en wat den bezoekers verder mocht inte resseeren, bleef al heel weinig tijd over, want het was inmiddels bijna 6 uur, zoodat het gezamenlijk diner reeds wat later moest beginnen, dan het program ma aanga! Er heerschte aan tafel een prettige stemming en verschillende sprekers heb ben nog het woord gevoerd. Ondanks de regen, die in het begin van de avond in stroomen neerviel, is de marsch door de stad van de genoodig- den met muziek en fakkels doorgegaan- Leerlingen van de vakschool fungeerden als fakkeldragers, terwijl T-A.VH.N.U. vroolijke marschmuziek blies. Na de tocht door de stad, waarvoor tamelijke belangstelling was het was namelijk juist droog geworden toen men starttë trok men het Nutsgebouw binnen. De feestvergadering WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen ran 17 September. Het dunne pijltje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond? Meest mfetige, Z.O. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt met opklaringen, Waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer, tets kouder» Waterstand: Schoonhoven hg. water 4.10 uur, 1.23 M. Maastricht 40.99 M.; was 0.14 M. Keulen stand 1.86 M., was 0.14 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw; >1** graden Fahrenheit. 3 Vrijdag 17 Sept.: Op 4.33, onder 1.56. Volle Maan 20 September. Op 5.36. Wielrijders, Echt opl 17 September 7.40 uur. die des avonds voor alle bij de zilverin dustrie betrokkenen om 8 uur zou be ginnen, ving over half negen aan en de sluiting had dan ook niet plaats om elf uur, maar om half een. Er was een onderhoudend en gevari eerd programma, waarvan 'de stampvol le Nutszaal veel genoten heeft, getuigen het daverend applaus dat telkens op steeg en de vroolijkheid die de geheele avond heerschte. Er werden enkele films vertoond, waaronder bedrijfsfilms, een klucht over een jagersavontuur, *n gees tige teekenfilm en interéssante opnamen uit Argentinië. Sommige waren geluids films, terwijl alle muzikaal geïllustreerd waren. Het muziekgezelschap van den heerJ. JL Hoefnagel luisterde de avond verder op met pittige nummers, die door hun vlotte uitvoering goed tot hun recht kwamen, terwijl een goochelaar ledereen verbaasde met zijn onbegrijpelijke vinger vlugheid. Bij wijze van verrassing werd nog een radio-uitzending gegeven van enkele fragmenten uit de redevoeringen van personen die op de des middags in hotel Belvédère gehouden bijeenkomst gesproken hebben. Deze toespraken had d$ N.C.R.V. op gramofoonplaten opge-** nomen. Vóór de pauzes werden aan het publiek consumptiebonnen verstrekt, ter wijl de heeren bovendien op sigaren behandeling zijn: 1. Vaststelling der raadsnotulen van 26 Juli en 9 Augustus 1937. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbie ding van de gemeente-rejeening, dienst 1936. 4. Aanbieding der ontwerp-gemeen- te- met diverse bedrijfsbegrootingen, chenst 1938. 5. Wijziging der gemeentebe- grooting, dienst 1937. 6. Voorstel van B. en W. inzake het aangaan van kasgeld- leeningen gedurende 1938. 7. Voorstel van B. en W. tot regeling van het beroep als bedoeld in art 13, 15 en 17 van het reglement personen-autovervoer. 8. Voor stel van B. en W. tot wijziging van de algemeene politie-verordening. 9. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de be grooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1937. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de schoolgeld-verorde ning. li. Eventueel verder voorkomend» zaken. TELEGRAM VAN GELUK WENSCH. In verband met de verjaardag der ko ningin is aan Hare Majesteit namens B. en W„ de burgerij de Oranje vereeniging en de Oranjegarde een telegram gezon den, waarin zij geiukgewenscht werd met haar 57ste verjaardag. De directeur van het kabinet der koningin heeft thans het gemeentebestuur een telegram doen toe komen, waarin hij ingevolge de bevelen der koningin Hoogstderzelver dank uit spreekt voor de gelukwenschen Haar aan geboden ter gelegenheid van Hoogstder zelver jongste verjaardag. VAN POST. t, geeft De voorzitter der Nijverheidsvereeni ging, de heer Hooykaas. die in zijn ope ningswoord gewezen had op de go samenwerking tusschen werkgever en werknemer, alhier, terwijl op zijn ver zoek een driewerf luid hoera werd uitgebracht voor de keurkamer, sprak aan het einde van de avond woorden van hulde en dank tot den heer C. de Goey, voor al het voorbereidende werk dat hij heeft verricht. De zaal stemde daarmede in met "'een zeer krachtig ap- Wie ontevreden is over d< daaraan dikwijls gauw uiting, ook voor men weet of de schuld wel bij de poste rijen ligt. Maar in het tegenovergestelde geval blijft verdiende lof wel eens ach terwege. We hebben nu een staaltje van won derlijke scherpzinnigheid van de post voor oogen, dat we met verzwijgen wil len. Wij ontvingen uit Sofia, m Bulgarije, een brief met het adres: „Monsieur W, Kerremans, Journaliste, Holland". De brief met dit adres, dat eigenlijk op den naam adres geen aanspraak kan maken, was 7 September uit de Bulgaarsche hoofdstad verzonden en werd hier den 15en met de eerste post bezorgd. REGLEMENT AUTOVERVOER PERSO NEN. B. en W. bieden de raad ter vaststel ling aan een ontwerp-verordening be treffende het beroep, bedoeld in het re glement autovervoer personen. Blijkens art. I van deze ontwerpverordening kan van de beschikkingen door B. en W. ge nomen ojn. op aanvragen om vergun* ning voor de exploitatie van huurauto's de aanvrager of houder der vergunni#8 of diens gemachtigde binnen dertig gen na dagteekening van de besch» king bij de gemeenteraad in beroep ko- BELEGGIN GEN. Naar aanleiding van een schrijven van de fa. Goedenwaagen Zonen, waarbij besient wordt, dat aflosbaar zijn gesteld 25 stuks van f 1000 4 pCt. Indië 1934 18 October 1937, stellen B. en W. da raad voor, voor het beschikbaar komend GEMEENTERAAD. bedrag aafi te koopen obligaties van da Een openbare vergadering van de ge- 3 pet. Nederlandsch-Indische conversie meenteraad wordt gehouden Maandag 20 1 leening 1937 A tegen de koers van 96 September, mm. 2 uur. De punten van 3/4 pC! NIEUWSBLAD VOOR ZUIP-HOLLANP EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937 V vermindering der bewapening. Amerikaanseh pleidooi. TNP Amerikaansche minister an bui- tenlanclsche zaken, Cordell HuU, heeft verklaard, dat als zich een gunstige gce- genheid zou voordoen, die de noop wet tigt dat de bewapeningswedloop gestaakt kan worden, de regeering der Vereen.sde Staten naar hij hoopt, deel zal kunnen nemen aan de leiding van zulk een nieu we beweging. Dte verklaring komt voor ln de instructies, die onlangs aan alle diplomatieke en consulaire vertegen woordigers der Vereenigde Staten zijn toegezonden. Hull is van oordeel, dat door den na druk op de economische vraagstukken te leggen, het tijdstip dichterbij gebracht zal worden, waarop men den bewapenings wedloop kan staken. JAPANSCHE OPMARSCH DUURT VOORT Chineezen overal in de aftocht Regelmatig duust de opmarsch der Ja panners in Noord-China voort. Zonder krachtig verzet te ontmoeten, blijven de troepen naar het zuiden oprukken. Ai- leen ten noorden van Sjanghai ls in hun opmatsch een stilstand gekomen en wordt vooral strijd geleverd om het bezit van Lotien. De Chineezen verklaren, deze stad te hebben heroverd, volgens de Ja panners is daarvan geen sprake. Op ver schillende punten moeten de Chineezen snel terugtrekken. Het Japansche tele- graafagentschap Domei meldt, dat de Japansche afdeelingen, die Lotien heb ben bezet, de Chineesche troepen voort durend aanvallen en hen in de richting van het Zuidelijker gelegen Lioetsjian te- rugdrijven; de val van laatstgenoemde stad wordt elk oogenblik verwacht. Tsjiang Kaisjek heeft een groote troe penmacht uit Noord-China naar Sjang hai laten komen, omdat er sedert 13 Augustus 50.000 Chineesche soldaten zou den zijn gesneuveld. De Japansche verlie zen op dat strijdtooneel bedragen 205 dooden en 2574 gewonden. Van alle fronten in Noord-China ont vangt het Japansche hoofdkwartier te Tientsin, naar het heet, elk uur nieuwe «verwinningsberichten. Tusschen den Tientsin—Poekau- en den Peiping—Han- kauspoorweg zijn de Chineezen overal in vollen aftocht en moeten zij de eene stad na de andere prijsgeven. BELGÏE IN DE „NEUTRALE" GROEP. De regeering van Belg hpeft beslo ten, dat dit land voortaan deel zal uit maken van de z.g. „neutrale groep", wel ke tijdens de Volkenbondszittingen te Genève steeds gemeenschappelijk over man die neutrale groep maken deel Pit: Nederland, Zwitserland, Denemar ken, Noorwegen, Zweden en Finland. DUITSCHLAND VREEST SPIONNEN. Bij de aanstaande manoeuvres. In Duitschland zullen buitengewone maatregelen worden getroffen, teneinde bij de aanstaande manoeuvres splonna- ee te voorkomen. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat klaarblijkelijk de buiten- landsche splonnage zal trachtende doelmatigheid der oorlogsuitnistlng, waarover Duitschland beschikt, te lee- 7en ïennen. „Alle noodzakelijke maatre gelen zijn genomen" zoo zegt het com munlqué om verraad te beletten en ons leeer te beschermen. Verraders kunnen verwachten het hoold onder de bijl van den beul te verhezen. Ieder die verdach te dingen bemerkt, moet deze ter ken nis van de politie brengen." te is ingericht, opgebaard in een een voudige zwartgelakte houten kist. Aan het hoofdeinde staan twee omfloerste lampen, en rond de baar acht witte kaarsen in zilveren kandelaars. Temid den van anjelieren, rozen en tijm. ligt de standaard met ftet devies: „De waar heid overwint". President Benesj en zijn echtgenoote hebben in gezelschap van familieleden van den overledene langen tijd bij de baar vertoefd. In de avonduren is de ministerraad in rouwzitting bijeen gekomen. De premier hield een rede, die per radio werd uitge zonden. Naar nog gemeld wordt zal minister Léon Blum het hoofd zijn van de dele gatie, die de Fransche regeering bij de uitvaart van oud-president Masaryk zal vertegenwoordigen. De Tsjechoslovaaksche ministerraad heeft de uitvaar* van president Masaryk vastgesteld op Dinsdagmorgen. DE UITBREIDING VAN ONZE LUCHT VLOOT. ROTTERDAM, 17 Sept. Per schip is alhier uit Amerika aangekomen het eer ste D C 3 vliegtuig van de onlangs door de K.L.M. bestelde serie van drie Dou glas machines van het type D C 3, waar mede de luchtvaart verder wordt uitge breid. Het vliegtuig P.HA.R.W. .Buizerd" wordt in de werkplaatsen op Waalhaven gemonteerd en dan overgevlogen naar Schiphol, waar het ter beschikking van de technische dienst 's 'gesteld. De twee overige toestellen, de „Emoe" en de „Gier" worden binnenkort in ons land verwac' GEEN ITALIAANSCHE SCHEPEN NAAR RUSSISCHE HAVENS. ROME, 17 Sept. De Italiaansche regee ring heeft besloten het vertrek van Ita liaansche schepen met bestemming naav Sovjet Russische havens in de Zwarte Zee stop te zetten. TRIBUNES INGESTORT. Tijdens manoeuvres bij Keulen. BERLIJN, 17 Sep! Bij een parade, die gisteren te Lommersum (nabij Keulen) bij gelegenheid van de manoeuvres ge houden werd, is een tribune, waarop cir ca 5000 personen hadden plaats genomen, ingestort. Een groot aantal personen werd gewond. Volgens een hedenmorgen in de Kölni- sche Zeitung gepubüceerd officieus be richt, zijn slechts tien personen ernstig gekwetst. De overigen zouden allen slechts lichte verwondingen hebben op- geloopen. RONDOM EEN GROOTEN DOODE! Een geheel vólk rouwt. De dood van den oud-president Masa ryk heeft het Tsjechische volk diep ge troffen De figuur van den bevrijder van Tsj echo-Slowakije, van den „vader des vaderlands", zal steeds blijven voortle- ven in de herinnering van het dankbare volk, dat zooveel aan hem te danken heeft gehad. De hoofdstad Praag staat geheel in het teeken van de algemeene rouw. Op de boulevards branden de lan taarns de geheele dag en in alle étala ges staat de omfloerste buste van den grooten doode. Het is opvallend stil in de stad. De inwoners dragen allen een blauw-wit-roode strik in het knoopsgat. Bij massa's worden foto's van Masaryk verkocht. Duizenden Tsjechoslovaken trekken naar de Burcht, waar het lijk is opgebaard. De kasteelwacht draagt rouw banden om den arm, en van de zuilen hangen lange zwarte vlaggen. De gehee le dag wordt hier het rouwregister ge- teekend met namen van groot en klein, arm en rijk. Op de weg naar Lany trek ken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat velen langs de plek. waar de oud president ligt. Voor de poort staan hon derden fietsen, meest van arbeiders ui* de omgeving, die tot laat in den avond rond het kasteel blijven. Woensdag is het gebalsemde lichaam van den president in de muziekgalerij iasted. ais a!s eÈMSüe-ftnUa- BIJSLAG OP WERKLOOZENSTEUN. STEEN. Extra steun in kleeding enz. De drie vakcentralen hebben kort na het optreden van het nieuwe kabinet 'n aantal wenschen terzake van de werk lozenzorg ter kennis van de regeering gebracht. De Regeeringspersdienpt deelt thans hieromtrent het volgende mede: De minister heeft de verzoeken moe ten afwijzen, doch vond reden te meer tot voortzetting van het reeds ter hand genomen onderzoek naar de vraag, in welke gevallen de grootste behoefte aan meer hulp bestaat en in hoeverre het mogelijk zoü zijn daaraan tegemoet te komen, zonder nadeellge gevolgen in t zoeken van arbeid. De minister heeft thans besloten om een extra bijslag toe te kennen aan de bij ondersteunden .inwonende werkloos geworden kinderen van 21 jaar en ouder die voorheen zelf reeds zooveel loon ver diend hebben, dat hun inkomsten van eenigszins behoorlijke beteekenis voor het gezin zijn geweest. De kosten van levensonderhoud toch van deze grootere kinderen drukken vanzelfsprekend re latief het zwaarst, terwijl die gëzlnnen, die voorheen leefden van gezamenlijk gezinsloon, bij werkloosheid, doordat zij dan op den steun van het gezinshoofd alleen zijn aangewezen, den grootsten terugval hebben. Voorts heeft de regeering besloten om althans voor zooveel de grootere gezin nen betreft, den z.g.n. B-steun te ver hoeden. Dit betreft de extra hulp. welke wordt verleend in den vorm van ver strekking van kleeding, dekking en schoeisel. Tot dusverre geschiedde deze verstrekking geheel zonder eenige fi- nancieele opoffering der betrokkenen. Deze regeling blijft bestaan, doch daar naast wordt nu de gelegenheid geopend voor een extra B-steun. Deze is als een spaarregeling opgezet, in dien zin, da! als de betrokkenen 25 cent per week re serveeren, de overheid dat bedrag sup pleert met 25 cent voor gezinnen van 2, 3 en 4 kinderen en met 40 cent voor gezinnen van 5 en meer kinderen. Het aldus gespaarde bedrag mag uitsluitend vaac de KïöiifiiüK sel en dekking worden aangewend. Uiteraard zal deze spaarregeling eerst in het begin van het volgende jaarprac- tisch nut kunnen afwerpen. Als echter door het geheele Nederlandsche volk worclt bijgedragen, zal door samenwer king van de overheid, volk en werklooze een gezin met twee of meer kinderen tij dig het noodige beddegoed, schoeisel en kleeding ontvangen. De minister van Sociale Zakgn is voor nemens zeer b nnenkort een beroep ten deze op het Nederlandsche volk te doen. DE OPLEVING DOET ZICH GEVOELEN. Ook de binnenlandsche markt krijgt zijn deeL In een persgespren heelt de secretaris generaal der Nederlandsche Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen, inzake de Utrechtse he Jaarbeurs verklaard dat het algemeen niveau der koopkracht van den arbeider en den middenstander met onaanz.enli)k gestegen ls. Ook de binnen landsche markt ln Nederland begint dus zijn deel te krijgen in de algemeene op leving. 1 Spr. wees erop, dat dit niet beteekent dat bet herstel op de binnenlandsche markt volledig ls, verre van daar. Maar de opleving is er en dat blijkt wel heel duidelijk, wanneer wij nagaan in welke artikelen vooral stljgende"omzetten ver kregen zijn. Het blijkt dan, dat het hier voornamelijk gaat om de verbruiksgoede- ren de massa-artikelen, voedmgs- en ge notmiddelen, eenvoudig huisraad. In lu xe artikelen gaat deze stijging nog niet op. Dit blijkt wel hieruit ,dat op de najaarsbeurs veel gekocht is, meer dan men met het oog op de voorjaarsinkoo- pen had durven verwachten. De conclusie is dus ontegenzeglijk, dat de koopkracht van het Nederlandsche publiek in de laatste maanden beter is geworden en dat alles doet hopen, dat deze opleving van de binnenlandsche markt zal voort- duren. Betreffende de agrarische najaarsbeurs zeide hij, dat deze beurs nog maar een beginneling is; er moet nog teel geëxpe rimenteerd worden. Deze beur* bestrijkt een geheel ander terrein, is bestemd voor een totaal ander publiek, dat nog leeren moet, op welke wijze het profijt kan trek ken van deze beurs. Maai1 desondanks ls er veel belangstelling geweest van de goed onderlegde boeren en landbouwers en kan men tevreden zijn over het gé- halte der bezoekers. Guns tire financiën. Verder meldt het overzicht over Au gustus van den stand der Rijksmiddelen, hetwelk in de Staatseoutent ls gepubli ceerd aangaande de dirtcte belastingen, dat eind Augustus in kohier gebracht was f 90 290.783, tegen eind Augustus van het vorige jaar f 81.628.031. Van de ove rige middelen was een twaalfde der ra ming f 31.143.750, de opbrengst over Au gustus 1937 was f 37.120.075 (Aug. 1936 f 31.465 036) en de opbrengst over eerste acht maanden van 1937 f 289.952.636 (1936 f 235.592.528). Het 10.000ste schip te Rotterdam. Als een derde bewijs van de opleving kunnen we berichten dat in de nacht van Donderdag of Vrijdag ln de Rotter- damsche haven het 10.000ste schip is aangekomen. De Havendienst en de Stjchting Havenbelangen hebben den ka pitein van dit schip gecomplimenteerd en hem als aandenken een gouden sigaret tenkoker aangeboden. Het vorige jaar ar riveerde „het 10.000" op 7 November, in 1925 op 12 December. kwam. De ontvoering zou vergemakke lijkt-zijn, doordat hij deelnam aan den „dag der jeugd", zoodat zijn portret in alle Moskousche bladen stond. Het ge heimzinnige verdwijnen van zijn zoon zou op Stalin een verpletterenden indruk hebben gemaakt. Ondanks de nasporin gen van de Gpoe ls het niet gelukt een spoor van den knaap te vinden. WINKELSLUITINGSWET. In verband met een schrijven van den minister van Economische Zaken wordt de raad om. voorgesteld art. 3 van de verordening, bedoeld in de winkelslui tingswet. vastgesteld bij raadsbesluit van 26 Juli 1936. als volgt te doen luiden: In afwijking van het bepaalde in de winkelsluitingswet kunnen B. en W. aan houders van winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak vlsch ten verkoop in voorraad is, vergunning verleenen om des Zaterdags hun winkel na tien uur des namiddags geopend te hebben, doch uitsluitend voor de verkoop van visch. DORUS RUKERS-COLLECTE. De collecte voor het Helden-der-Zee- fonds „Dorus Rijkers" heeft f 37.13 op gebracht. Raadsvergadering. Hoog-Blokland. Vrijdag 23 Sept. om 10 uur komt de gmeenteraad in openbare vergadering bijeen. Gemeenteraad. Hoornaar. Donderdag 22 Sept. om 3 uur komt de gemeenteraad in openbare zitting bijeen. In de vergaderingen al hier en te Hoog-Blokland zal de begroo ting voor 1938 worden aangeboden. Er zal niet tot belastingverlaging worden overgegaan, doch ook zullen vermoedelijk geen voorstellen tot verhooging worden ingediend. Nieuvr-Lekkerland. De landbouwer P. V. vond Woensdag een zijner koelen dood in de weide. Het vleesch is voor de con sumptie afgekeurd en naar het destruc tiebedrijf te Dordrecht vervoerd. Woensdag hebben de gemeentepoli tie en een rijksambtenaar controle ge houden Inzake rijwielbelastlngmerken. Er werden zevea overtredingen geconsta teerd. Het mond- en klauwzeer onder het vee neemt alhier ook snel toe. Een week geleden werd aangifte gedaan van het eerste geval. Thans doen zich al 15 ge vallen voor. Mond- en klauwzeer. Nleuwerkerk a.d. IJsset. Het aantal ge vallen van de beshretteUJke veeziekte mond- en klauwzeer neemt iedere dag toe. Reeds 28 veehouders hebben aangif te van deze ziekte gedaan. Nleuwerkerk a.d. IJssel. De heer A. de Dussen heeft in verband met zijn ge vorderde leeftijd bedankt als voorziter van de Bond van Coöperatieve Land- bouwvereenigingen annex graanmaal- derijen te te Rotterdam. De heer A. v. d. Dussen is thans tot eere-voorzitter be noemd. BEDORVEN VLEESCH? Papendrech! Maandag zijn hier twee gezinnen ongesteld geworden na het eten van paardenvleesch. Ook in Dor drecht heeft zich een dergelijk geval zullen blijven, maar dat is momenteel nog een open vraag Wel zijn wij er van overtuigd, dat in het kamp der Blauw- Witten de strijd tegen Waddinxveen niet gemakkpiijk wordt oreenomen. Dit alles kan de strijd des te aantrekkelijker ma ken en wij voor ons hopen ook op e°n sportieven strijd, die om precies half 3 zal aanvangen en geleld zal worden door scheidsrechter J. N. Garos van Delft. De opstelling van Sportclub I luidt: S. Kok A. Sterrenburg - C. Mesker J. Bouter - A. de Lange - A. van Putten L. Hartkamp - A. Kapoen - M. Kapoen P. Goudriaan - J. van Ipenburg. Het tweede elftal onzer stadgenooten gaat naar Rotterdam en moet daar spe len tegen C.V.V. III. Deze opgave zal voor de Blauw-Witten wel zeer moeilijk vallen, want wij rangschikken de Rot terdammers onder één van de sterkste elftallen uit de Res. Derde Klasse D. Het tweede elftal van Sportclub ls niet van die kracht van vorig jaar, en nog deze week werd de elftalcommissie onaange naam bericht, dat twee spelers zich niet beschikbaar stelden wegens studie-rede nen. Wij twijfelen er niet aan. of de thans opgestelde jonge spelers zullen er alles op zetten een zoo uitstekend moge lijk figuur te slaan. Het derde elftal van Sportclub heeft Zondag reeds een rustdag te lncasseeren Wel een beetje vroeg! Sportclub IV speelt weer uit en thans wordt een bezoek gebracht bij Ammer- stol III., welke wedstrijd geldt voor de 3e klasse C van de Goudsche Voetbal Bond. Voetbalprogramma. Ammerstol. Zondag spelen voor 't eerst op het nieuwe voetbalterrein A.V.V. II tegen Groeneweg III en A.V.V. m tegen Schoonhoven IV. Het tweede elftal kan winnen, maar het derde elftal zal flink moeten aanpakken om een puntje te be machtigen. Bergambacht. Zondag speelt het eerste elftal van de „Zwaluwen" haar eerste competitiewedstrijd op eigen terrein te gen Oudewater. Aanvang 2 uur. Het 2de elftal zal een wedstrijd si>elen tegen Olympia 5, terrein Gouda, aanvang 11 uur. Giessendam. Zondagmiddag speelt de v.v. UN O. een competitiewedstrijd tegen Strijensas. Het tweede elftal zal een wed strijd voor de competitie spelen tegen Arkel 2. drecht heeft zien een aergeuj* K"»' voorgedaan De waarnemend directeur^ G.VB.: L.F.C. II OKA. IV, VUUl® V. aflff klnro. n Hor nvn- T.FC THC Krimpen a.d. Lek. Zondag 11.30 v.m. Dilettant 3 tegen Gouderak 3 op de de Zaag Zondag 2 uur Dilettant 2 tegen Haastrecht 2 op de Zaag. Zondagmid dag speelt Dilettant I tegen Schiedam I te Schiedam. Krimpen a.d. IJssel. Zondag speelt D. C.V. I haar eerste wedstrijd voor de ïpetitle en wel thuis tegen I.F.C. van Hendrik-Ido-Ambacht voor de 3e klasse KN VB., terwijl D.C.V. II uit den strijd zal aanbinden tegen Sparta IV. Krimpen a.d. IJssel. De competitie voor D.C.V. I welke in de 3de klasse KJI.VK uitkomt is als volgt geregeld: 19 September thuis tegen I.F.C. L 26 September uit tegen Leerdam. 3 October thuis tegen E D S. 10 October uit tegen S.V.W. 17 October thuis tegen The Rising Hop» 24 Otcober thuis tegen LS V. 7 November uit tegen D.H.Z. 21 November thuis tegen Fluks. 5 December uit tegen Papendrecht. Lekker kerk. 4e klasse D der KNVB: Haastrecht I—L.F.C. I; Overgangsklasse 2e BAGGERMOLEN GEZONKEN. De runners in veiligheid. De kapitein van de sleepboot „Donau" heeft de directie van L. Smit Co's In- ternationale Sleepdienst te Rotterdam M telegram doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat de baggermolen „So phie" op 11 September op 38 gr. Noor derbreedte, ter hoogte van de Portugee- sche kust, is gezonken. De runners, die zich aan boord van den baggermolen bevonden, konden worden gered. Het transport was van Oran op weg naar Galway in Ierland. De „Donau is in middels te Lissabon aangekomen. ACHT DOODEN BIJ VLIEGTUIGRAMP Toestel tegen heuvel gebotst Nabil Lurln op 35 KM. alstand van de Peruaansche hoofdstad Oma, is ln dichte mist een verkeersvliegtuig neer- eestort en geheel verpletterd. De piloot en zeven passagiers zijn bij de ramp om het leven gekomen. Het toestel bevond zich op weg van Tacna naar Lima. Dl EENIGE ZOON VAN STALIN ONTVOERD. Een iwnre slag voor den vader. Volgen» het Poolsche blad JCurjer Ozerwony" zou naar bet uit welingelich te kringen te Moskon verneemt de eeni ge twaalfjarige zoon van Staiin door on bekenden zijn ontvoerd, toen hij ln ge- wlwh.n SM. «IR Wffliiltt -SSte»! voorgeaaau. 1 van het keuringsdistrict Dordrecht heett in verband gelegd tusschen de overigens zeer onschuldige ziektgevallen en 'tfeit, dat de drie gezinnen vleesch van een- zelfden Dordtschen paardenslager heb ben betrokken. Eenige proefstukken uit de voorraad van den slager worden thans onderzocht. De patiënten zijn intuschen zoo goed als hersteld. VOETBAL. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Aanvang K.N.VJ8.-competitie. Thuiswedstrijd van „Sportclub I" tegen „Waddinxveen I". De' tweede elftallers naar „C.V.V. Ill" (Rotterdam). Schoonhoven. De aanvang van de com petitie is er, en Zondag zal zeker een record aantal voetbalwedstrijden ge speeld worden. De vriendschappelijke ontmoetingen mogen soms goed bedoeld worden, zij brengen toch niet die span ning in de wedstrijden zooals deze in competitieverband gespeeld worden. Sportclub I en II komen Zondag voor het eerst aan de start, en voor het eer ste elftal is deze zooverre gelukkig, dat zij met een thuiswedstrijd aanvangt te gen Waddinxveen L Over de kracht der beide ploegen kunnen wij alleen dit mel den dat bij Sportclub de opstelling veel overeenkomst vertoont met die van het vorige jaar. De hoop is natuurlijk, dat Cftfstfi st*i5l&W de Buatexx hier klasse B der G.VB.: LF.C. JU—OB-A. VI. 11.30 uur. Het eerste elftal is de laatste tijd ln de oefenwedstrijden goed in vorm en we verwachten een kleine zege. Het tweede elftal mag wel wat meer geluk hebben dan in de wedstrijd van de laatste Zondag, anders wordt het weer een nederlaag. Het derde elftal komt voor het eer ste seizoen in de tweede klasse uit. Het is Zondag behoorlijk gestart door in een mofeilljke uitwedstrijd gelijk te spelen, zoodat het nu waarschijnlijk wel beide punten in de wacht zal sieepen. Sliedrecht. Zondagmiddag terrein langs de spoorlijn Sliedrecht IOJD.S. I, aan vang 2 uur. Scheidsrechter F. Schotting^ VOETBAL-VARIA. Bij de opening van het voetbalseizoen stelt de N.V. Louis Dobbelman wederom het boekje „Voetbal-Varia" ter beschik' king van iedereen, die er om vraagt. De duizenden aanvragen, die de fir ma telken jare bereiken, bewijeen wel hoezeer deze uitgave door voetbal-min nend Nederland op prijs wofdt gesteld. Dit jaar is voor elk der drie bonden een apart boekje gemaakt, te weten: a. de Kon. Ned. Voetbal Bond. b. de R.K Voetbal Competitie Bond; c. de Chris! Ned. Voetbal Bond. Bekende figuren op het gebied dei sport-journalistiek hfebben hun made werking aan dit boekje verleend. Het boekje wordt op aanvraag gratis toegezonden. Aanvragen te richten aan N.V. Louis Dobbelman, Hoogstraat 106, Rotterdam,

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 2