■JL Telegrammen Plaatselijk nieuws Bel op: Telefoon No. t Sportnieuws F Marktberichten Buitenland FEUILLETON, j de Wurger DE FRANSCH-BRITSCHE NOTA AAN ITALIË. De meening: van Mussolini's lijfblad. MILAAN, 8 Oct. Het dagblad van Mus solini, de „Popoio d' Italia", publiceert een voorspelling omtrent de inhoud van t Italiaansche antwoord op deFransch- Britsche nota. Men gelooft, dat deze voorspelling officieel geïnspireerd is. Ge- eegd wordt dat het antwoord drie pun ten behelst: le. Italië wil niet deelne men aan eenigerlei bijeenkomst, waar toe Duitschland niet is uitgenoodigd; 2e het systeem der voorgestelde gedeeltelij ke besprekingen kan slechts leiden tot nieuwe complicaties; 3e. het probleem bou als één geheel besproken kunnen worden door de Londensche niet-inmen- gingscommissie. AANVARING OP DE RIJN. Vijf vaartuigen beschadigd. DUISBURG, 8-Sept. Toen* de groote Sleepboot „Mainz" niet drie aanhang- raartuigen stroomafwaarts voer, kwam ter hoogte van Urmitz plotseling een dikke mist opzetten. Op hetzelfde oogen- bto verscheen de Fransche sleepboot „Reims", met verscheidene aanhangvaar tuigen onder de brug van Urmitz. Om een gevaarlijke botsing te voorkomen voer de „Maina" over de sleepkabel heen van de „Reims", maar kon een aanva ring niet verhinderen met het eerste aanhang vaar tuig van de Fransche sleep boot en vervolgens met de andere boo ten. Hierdoor leden vijf vaartuigen min of meer zware averij en moesten ter stond voor anker gaan. Hoewel geenper- Boonlijke ongelukken plaats hadden, is de materieele schade zeer groot. JAPAN EN HET NEGEN-MOGEND- HEDEN-VERDRAG. TOKIO, 8 Oct. Volgens het dagblad ftsahi, oefenen zekere kringen druk uit op de regeering, om bij de eerste gele genheid, die zich voordoet bekend te maken, dat Japan geen deel meer uit maakt van het negen-mogendhedenver- ürag, aangezien de huidige omstandig heden het verdrag volstrekt onuitvoer baar maken. De minister van buiten- landsche zaken ontkent catagorisch de bedoeling te hebben een opzegging on der oogen te zien van het negen-mo- gendhedenverdrag. Men verklaart dat daarvan volstrekt géén sprake is. DE OPERATIES IN NOORD-CHINA. SJANGHAI, 8 Oct. Van Chineesche tijde wordt gemeld, dat de Japansche troepen Pingjoe hebben aangevallen, op 60 K.M. ten Z. van Tetsj au aan de Bpoorweg Tientsin—Poekou. Zij werden teruggeslagen met zware verliezen. Af- deelingen Chineesche troepen zouden de achterhoede der Japanners ten N. van Tetsjau aanvallen. Uit de hoofdstad van Sjansoe wordt aan het Chineesche tele- graafagentschap „Central News" gemeld, dat een afdeeling Chineezen met 20 ka nonnen Koesien hebben genomen en een Japansch regiment hebben vernie tigd. De veldslag wordt thans voortgezet, nu de Chineezen versterkingen hebben Verkregen. Een afdeeling Japansche troe pen zou in deze streek omsingeld zijn. CRITIEKE TOESTAND IN MINORCA. SALAMANCA, 8 Oct. Uit verschillende bronnen wordt hier vernomen, dat de toestand van het eiland Minorca, het eenige eiland der Balearen, dat in han den der regeering is, bijzonder critiek is vanwege de door de rebellen uitgevoerde blokkade. Men verwacht dat het eiland Bich binnenkort zal overgeven. De brug over de Noord. Alblasserdam. De eerste werkzaamhe den voor de overbrugging van de rivier de Noord zijn thans in volle gang. De pa len, waarop een hëisteiger zal worden gemaakt, zijn reeds geslagen. De onder bouw van de brug zal bestaan uit twee landhoofden en twee pijlers, waarvan één een basculepijler zal zijn. Men denkt over ongeveer 14 dagen te kunnen be ginnen met de werkzaamheden voor de eerste pijler. Bij dit werk zullen beton nen palen worden geslagen. Gevonden: een rijwielbelastingmerk. De wegenaanleg. Alblasserdam. Op 12 October zal de Rijkswaterstaat aanbesteden de aanleg ran de Rijksweg no. 15 van de Matena- iche Kade tot het viaduct in Alblasser dam. De aanbesteding van het viaduct sal zeer spoedig volgen. De keuring van huurauto's heeft pJaats gehad. B. en W. hebben voorloo- pig ontheffing verleènd van de verplich ting tot het hebben van taximeters en ran blokbanden of nummers, terwijl zij tevens hebben besloten, geen tarieven •ast te stellen, waarop een kleine min derheid van huurauto-ondernemers had AaagedsQQgsQ. Bleskensgraaf. In de Ned. Herv. Kerk werd tijdens de dienst, geleld door den heer A. de Redelijkheid van Ouderkerk ad. IJssel, een bankbiljet van f 25 ge collecteerd ten behoeve van de kerk. Giessendam. Het aantal werkloozen, dat thans bij den agent d'er arbeidsbe middeling staat ingeschreven, bedraagt 210. Giessendam. Zondagmiddag om 2 uur speelt U.N.O. 2 een competitiewedstrijd tegen E.B.O.H. 5 van Dordrecht. De opbrengst van den verkoop van oliebollen, waarvan hét doel is, de Be waarschool van een nieuwe kachel te voorzien, heeft in totaal bedragen f 160.02. Giessendam. De korfbalclub Vrien denschaar speelt a.s. Zaterdagmiddag om 3 uur op haar terrein een wedstrijd voor de competitie tegen L.I.OJ3., van Schoonhoven. Giessen-Nieuwkerk. Wegens vertrek naar elders heeft mej. L. Diepenhorst be dankt als presidente der vereeniging voor plattelandsmeisjes. Ajm den heer D. van Asperen Mzn., is opgedragen het vervoer der buizen voor de aan te leggen ^waterleiding in de gemeente Wijngaarden. Hij was de laag ste inschrijver. Tijdens een oponthoud van vijf mi nuten, dat de postbode P. B. op het post kantoor had, werd van zijn rijwiel uit zijn electrische lamp het lampje met fitting gestolen. Van de(n) dader (s) geen spoor Wandelclub opgeheven. Groot-Ammers. De wandelclub „De Lekkanters" is bij gebrek aan deelname deze week opgeheven. Het bestuur hoopt, dat deze heilzame sport ter gelegenertijd met vernieuwde animo zal worden hervat. Heden ontvangen: GROOTE VOORRAAD RADIO'S EN STOFZUIGERS NIEUWE RADIO'S PHILIPS - N.S.F. EN TELEFUNKEN. STOFZUIGERS, verschillende le klas merken. Ook goede GEBRUIKTE RADIO'S en STOFZUIGERS v.a. 20.- - Uit voorraad! Ook op gemakkelijke betalingscondities. Vraagt demonstratie zonder verplichting. JANSE - Tel. 16 - Groot-Ammers -i- Haastrecht. Voor de militielichting '39 zijn in deze gemeente Ingeschreven 22 personen en voor de gemeente Vlist vier personen. Hardinxveld. Bij de keuring van poli tiehonden te Noordeloos ontving de heer a. van den Brand, rijksveldwachter te Giessendam, met zijn hond het certifi caat voor diensthond, terwijl het certifi caat van de politiehond van den heer A. Broekhuizen, rijksveldwachter alhier, werd verlengd. Tot tijdelijk onderwijzer aan school no. IH hebben B. en W. gedurende de ziekte van den heer J. Groen, aangesteld den heer W. Bohré, kweekeUng aan school H. Deze week werden bouwvergunnin gen verleend aan den heer C. B. Stasse, tot verbouw van zijn woning; aan J. de Haan tot verbouw van een bakkerij met waning tot twee woonhuizen; aan de Linge-Uitwatering tot het bouwen van een schuur en aan M. van Dam voor een woning aan de Buldersteeg. Te water. Hei- en Boeicop. De jongste zoon van den arbeider B. zou eens probeeren, te rijden met een motorrijwiel, waarbij zijn oudere broer hem als eigenaar, behulp zaam zou zijn. Dat de rit kort zou zijn, was echter niet te voorzien. Nauwelijks op gang. kon hij zijn draai niet goed nemen, waarop het vervoermiddel recht op de wetering afging. De berijder was nog zoo vlug om er tijdig af te springen, waarna de mo tor onder de waterspiegel verdween. Met vereende .krachten is het motorrijwiel op het droge gebracht. B. V. L. Hoog-BIokland. Maandagavond zijn de schietoefeningen der voor kort opge richte afdeeling van de B.V.L. aange hangen. Van de plaatselijke comm sle waren aanwezig de heeren A. van Hof, wethouder en het hoofd der school, de heer W. v. d. Linden, die de eerste scho ten hebben gelost. Er was veel an.mo, zoodat alles een gezellig verloop had. Het ligt in de bedoeling, iedere Maan dagavond te oefenen tusschen 6.3Q en 8 uur in de gang der openbare school. Het schieten om prijzen en brevetten zal aanvangen op 25 October. Deze wed strijd zal 4 achtereenvolgende weken duren. Er zijn thans 28 leden. Tot leden der plaatselijke commissie der afdeeling B.VH. zijn benoemd de heeren: A. van Hof, W. v. d. Linden,W. Bor, J. den Hartog, H. van Maurik en A. Bikker; tot plaatselijk leider de heer W. Slob J.Hzn. Er is hier een knapenvereeniging opgericht met aanvankelijk 12 leden. Krimpen a.d. Lek. De blokmaker Adr. Westbroek, werkzaam by de firma P. Verhoef en Zn., raakte met zijn hand tusschen en vlakbank, waardoor twee vingers bUna afgesneden werden. Dok ter von Lindern verleende de eerste hulp. Het stoomschip „Telegraaf, van den dienst Rotterdam—Antwerpen, is ter reparatie bij de fa. J. K. Smit's Scheeps- weren aangekomen. spannende wedstrUd worden. Collecte Blinden. Noordeloos. Het bestuur van de Ver. tot Werkverschaffing aan Hulpbehoe vende Blinden te Amsterdam, bericht met groote dankbaarheid, dat de collecte wel ke dezer dagen ten bate der 150 blinden werd gehouden, f 26.41 heeft opgebracht. Luchtbescherming. Moordrecht. Evenals in verschillende andere gemeenten zal ook hier een lucht beschermingsdienst in het leven worden geroepen. Tot hoofd van de dienst is be noemd de heer J. Kasbergen en tot secre taris de heer Th. Kooyman. Ook hier komt het m&nd- en klauw zeer onder het vee in hevige mate voor. Van de veehouder S. stierf een rund aan deze ziekte. Polderschouw. Nieuw-Lekkerland. Woensdag heeft 't bestuur van de polder schouw gevoerd over de watergangen in de polder, de bruggenhoofden, en doorvaarten, de houtgewassen en het opmaken van de Tiendweg. Eer werden vijf overtredingen geconstateerd. Mej. G. van Goliën, wijkverpleegster van de Groene Kruis-afdeeling alhier, aan wie om gezondheidsredenen verlof was verleend, heeft na een rusttyd van vier maanden haar functie hervat. Peursum. B. en W. stellen den raad voor afwUzend te beschikken op een ver zoek van de KN.A.C. om de personeele belasting op auto's te verlagen. Politierapport Sliedrecht. B. en W. gaven kennis van vermissing van een rywielbelastlngmerk. Mej. H. meldde, dat, terwyi zy met haar rywiel op de dyk stond, zy door een wielrydster werd aangereden. Haar ry wiel werd ernstig beschadigd. B. gaf ken nis dat zyn zoontje op het kruispunt Ri- vierdyk—Kerkstraat was aangereden door een wielryder. zyn fiets werd ern stig beschadigd. Streefkerk. Vrydagmorgen to een dochtertje van den heer A. Blom zooda nig op een traptrede gevallen, dat het kind een hersenschudding bekwam. Dr. Roelink verleende geneeskundige hulp. In deze mond- en klauwzeerperlode waarin in deze gemeente 117 gevallen werden geconstateerd, stierven 17 koeien 1 pink, 1 kalf en 8 varkens aan deze ziékte. Aanlag van Brongas an Watarwallan voor Koalinrichtlngen PLAATSEN VAN ALLE SOORTEN POMPEN J. M. B000E - ZEVENHUIZEN (Z.-H). Vraagt inlichtingen P. LYKLEMA. t Waddinxveen. Woensdagavond te on geveer half negen reed de heer P. Lyk- lema, hoofd van de byzondere school aan de Onderweg, per rywiel over de Kanaal- dyk. Ter hoogte van het zwembad voel de hy zich onwel worden, waarom hy van zyn fiets stapte. Na enkele oogen- blikken zakte hy ineen en gaf geen tee- ken van leven meer. De inmiddels ge waarschuwde dokter, de heer Pols, con stateerde, dat een hartverlamming een einde aan het leven had gemaakt. Het ïyk is naar de woning vervoerd. De heer Lyklema was in deze gemeente en ook ver daarbuiten een zeer geziene per- sooniykheld. Waddinxveen. De prys van de zoete melk ln deze gemeente i§ van 10 op 11 cent per liter gebracht en die der kar nemelk van 5 op 6 cent de liter. Comité „Eén door Oranje". IJsselstein. Op uitnoodiging van me vrouw Abbink Spaink, echtgenoote van den burgemeester, hebben verschillende op sociaal terrein werkzame personen zich vereenigd tot een comité, dat zoo veel mogeiyk hulp zal brengen in behoef tige gezinnen, waar een gezinsvermeer dering te verwachten is, omstreeks de tijd, dat de heugiyke gebeurtenis in het Prinselyk Gezin tegemoet gezien kan worden. In dit comité hebben zitting ge nomen: Mevr. M. J. A. Abbink Spaink, voorzitster; mej. A. Buyzerd, pres. Christ- Vrouwenbond en Meisjesver. „Lydla"; J. A. de Gier, diaken Ned. Herv. Gemeen te; mevr. F. J. de Goojer, pres. Groene Kruis Krans; mej. L. de Jong, voorz. Ge- ref. Meisjesver. „Wees een Licht"; J. F. de Leeuw, diaken Geref. Kerk; E. van Lint, voorz. Burgeriyk en R.K. Armbe stuur; mej. C. M. Th. Mulder, leidster der K.J.V.; Ant. Peek, voorz. Ver. Konin ginnedag, mej. J. A. J. Pie terse, vogra R. K. Vrouwenbond; mej. A. J. Th. Straat hof, gemeente-vroedvrouw. Het comité stelt zich voor luermanden, wiegen, dekentjes en babykleertjes te verstrekken aan bovengenoemde gezin nen van half December af tot eenige tyd na de biyde gebeurtenis in het Vorsten huis. Verschillende danies- en meisjes- vereenigingen hebben zich bereid ver klaard om het noodige te helpen ver vaardigen. Verzoeken om hulp door het cohiit^ kunnen inondëling of schriftelijk aan de voorzitster, mevr. Abbink Spaink. gedaan worden. Van 11 t.m. 19 October zullen eenige dames een collecte houden. VRIJDAG 8 OCTOBER 19371 WEERBERICHT. Naar waarneming in de morgen vat» 8 October. VOETBAL. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Thuiswedstrijd van „Sportclub I" tegen „Moordrecht I". De overige drie „Sportclub-elftal len op reis. 8choonhoven. Het programma voor de „Sportclub-elftallen staat voor Zondag wel in het teeken van uit-wedstryden, want drie van de vier elftallen gaan strijd leveren reep. in Gouda, Lekkerkerk en Stolwyk. Alleen een thuis-wedstryd voor „Sportclub I" is vastgesteld, en de Blauw-Witten ontmoeten Zondag een van hun oudste tegenstanders, n.l. „Moordrecht I". Vele malen zyn beide ploegen tegen elkander in het veld ge weest, en telkenmale waren het wedstrij den, die van de eerste tot de laatste minuut spannend waren. En zoo zal het Zondag wel weer zyn. „Moordrecht" neemt nu de tweede plaats op de rang lijst in en heeft dus reeds getoond, een niet te onderschatten tegenstandster te zyn. Onze stadgenooten, die reeds een drietal punten achter zijn op de leiders, moeten dus trachten, deze wedstryd in hun voordeel te doen overslaan, willen zy nog niet verder achter raken. Wy ver wachten dus weer een vlotte strijd, die om precies half drie zal aanvangen, en onder leiding zal staan van scheidsrech ter W. H. Crooy, van 's-Gravenhage. Tet tweede elftal van „Sportclub" gaat naar de Pypenstad en ontmoet daar „G.S.V. n". Hier zullen de tweede elftal- Iers ook een zware tegenstand ontmoe ten en wy zullen reeds genoegen nemen, indien er één punt wordt meegebracht. „Sportclub Hl" gaat naar Lekkerkerk ni", terwyi het jongste „Sportclub"-elf tal naar Stolwyk gaat. om daar te spe len tegen „8tolwyk IH". Voetbalprogramma. Ammerstol. Ammerstol I krijgt het Zondag niet gemakkelijk. Het speelt uit tegen Gouderak I. Deze vereeniging (thuisspelende), is een niet te onder schatten tegenstander, zoodat wy een nederlaag verwachten voor onze jongens Of de oude strijdlust, die in de G.V.B. zoo menige overwinning heeft opgeleverd moet weer ontwaken en dan kan Gou derak op een warme ontvangst rekenen. Kom boys zorgt eens voor een verras sing. Het tweede elftal speelt op het sport terrein alhier een wedstryd voor de 3e klas B. G.VB, tegen Moordrecht 3 en indien er flink wordt aangepakt kan dit wederom een overwinning opleveren. Voor het derde elftal staat opgegeven de uitwedstrijd tegen Ouderkerk II. Dat zal echter wel niet zoo zyn omdat JJ. Zondag deze wedstryd te Ouderkerk is gespeeld en in een geiyk spel eindigde. Ameide. Zondagmiddag speelt Rohda I een thuiswedstryd voor de U.P.V.B. tegen Lektor Inventum I uit Utrecht. Aanvang 2 uur. Krimpen a.d. IJssel. Zondag &JS. speelt D.C.V. I een wedstryd voor de 3e klasse K.N.V.B. tegen S.V.W. I. Gezien de re sultaten door onze dorpsgenooten .ge boekt in de reeds gespeplde wedstryden, welke niet byzonder fraai zyn geweest, verwachten we ook van deze wedstryd niet veel. Voetbalprogramma. Krimpen a.d. Lek. Zondag speelt Di lettant II tegen Stolwyk 1 te Stolwyk. De match Dilettant 3Olympia 3 heeft om half elf op de Zaag plaats. Dit be looft een spannende wedstryd te wor den. die wel met-geiyk spel zal eindigen. Dilettant 1 speelt tegen CKC uit Capelle om 2 uur op de Zaag. Ook dit zal^wel 'n Voetbalprogramma voor Zondag. Lekkerkerk. 2 uur Cromvliet I (Den Haag)— L.F.C. I. - 2 uur, L.F.C. III Schoenhoven Hl. Het tweede elftal is vrij. Het eerste elftal komt voor een zware opgave. In drie wedstryden heeft L.F.C. drie punten en Cromvliet zes punten be haald, zoodat laatstgenoemde d"h geen enkel verliespunt heeft en nu reeds een ernstig kampioenscandldaat Is. By L.F.C. is het ongeveer traditie geworden kampi- oenscandidaten een of twee punten af handig te maken. Zou 't weer zoo zyn? We durven er geen voorspelling van te geven. L.F.C. m en Schoonhoven m hebben ieder 4 punten, hoewel Sch. één wed stryd minder gespeeld heeft. Sch. zou dus iets sterker zyn, maar HF.C. heeft het Het dunne pyitje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Matige wind uit Noordeiyke richtingen1; zwaar bewolkt tot betrokken; waarschyn iyk eenige regen; iets koeler. Waterstand: Schoonhoven hg. water 7.30 uur, 1.07 M Keulen stand 1.90 M., was 0.04 M. Maastricht 1 Oct., 41.06 M., was 0.42 M Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 50 graden Fahrenheit. Vrijdag 8 October: Op 10.38, on- 3 der 6.54. Eerste Kwartier Dinsdag 12 October. Wielrijders, ücht op! 8 October 5 5*1 uur. Woensdag 6 October Op 8.29, on. voordeel van eigen terrein, zoodat we het maar op een verdeeling der punten hou den. Nieuw - Lekkerland. Zaterdagmiddag speelt te Kinderdyk eerst Zwervers H'te- gen Geluksvogels I van Zwyndrecht, en daarna Zwerver I tegen Groote Lindt I van Zwyndrecht. Sliedrecht. Voor a.s. Zondag is vast gesteld de competitiewedstryd Sliedrecht IOvermaas I. Hoewel Sliedrecht 2 wed stryden verloren heeft, is er alle reden te veronderstellen dat Sliedrecht deze keer zal winnen. Immers op eigen terrein, on der aanmoediging van een groot aantal supporters is Sliedrecht's elftal niet ge makkelijk te verslaan. Voorts is vastgesteld: te Dordrecht, terrein Zeehavenlaan, van 9—11 uur v. m. Merwede 4—Sliedrecht 5; te Slie drecht, terrein Industrieweg: van. 9.30— 11.30 uur Sliedrecht 4—Dubbeldam 2; v.m. 11.301.30 uur: Sliedrecht 3EU. O.H. 2. A.S. Zaterdagmiddag, afd. Junioren: terrein Industrieweg, van 3.30—4.40 uur: Sliedrecht b—S.S.W. b. PAARDEN EN VEE. GOUDA, 7 Oct. Vee. Aanvoer in totaal 704 stuks, waarvan 37 slachtvarkens. Vet te 2930 cent per pond levend met 2 pCt. korting; 129 magere varkens f 30— 45, 474 biggen f 1420, 23 nuchtere kal veren f 8—15, 41 bokken en geiten f 2— 7. Handel redelijk. AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT UTRECHT, 7 Oct. Groenten- en Vruchten veiling Utrecht en omstreken. Fruitveiling van 7 October. Appels: bel lefleur 2—10, bismarck 2—12, bloemezoet 1—7, bloeme zuur 2—8, cox oranje pip pin 3—34, cox pomona 4—17, goudper- main 2—12, goudreinet 428, gravestei- ner 5—29, golden nobel 2—15, jonathan 216, keulsche paradys 27, kaneel- zuur 2—6, lanes prince albert 2—15, lemoenappel 2—15, manks codlin 416, notaris appel 219, oranje reinet 415, ossekoppen 2—8, present van engeland 4—14, princesse noble 4r—26, roem van vianen 414, sterappel 628, zoete pip- pelignen 1—7, wynzuur 2—8, present v. lunteren 1—7, lentsche roodjes 2—10; peren: bergamot 15, beurre clairgeau 419, beurre dhiel 112, beurre hardy 624, beurre lebrun 114, beurre v. d. ham 416, beurre six 19, bonne louise 827, comte de chambord 415, confe rence 5—21, doyenne de commice 8—30, duchesse d'angouleme 210, durandeau de congres 4—16, emile d'heyst 3—11, eva baltpt 212, st. germain 1—12, gie- ser wildeman 1—9, herzogin elza 4—16, legipont 6—23, kweepeer 12—24, maag denpeer 1—10, nouveau poiteau 2—15, soldat laboureur 418, triumph de vien- ne 5—23, williams duchesse 4—17, win- terjannen 1—7, ysbouten 1—6, vandeur- peer 1—7, zwyndr. wynpeer 3—13, woud- huizers 1—8. Alles per 100 K.G. GROOT-AMMERS, 7 Oct. Velling. Aan voer 5012 K.G. appelen en 3204 K.G. peren. Prijzen: Groninger kroon vanaf 5>/2 tot en met 9 yt, ster appel vanaf 9 ',3 tot en met 13, goudappel vanaf fl tot met 8'j, bellefleur vanaf 4# tot en met 7noten vanaf 11 tot en met 36, giessen wildeman vanaf 41-2 tot en mei 7J4, burreu claigeau vanaf 7' 2 t/m 15, leopols vanaf 15 tot en met 17 een» per K.G, 3 TWEEDE BLAD. ViEUWSBLAD VOOR Z Cl 1)-HOLLAND EN IFTREuht Schoonhovensche Courant VRIJDAG 8 OCTOBER 1937 Genève en de strijd in het Oosten. GEZAMENLIJKE HULP AAN CHINA? Slechts een half uur heeft Woensdag avond de byeenkomst van de Volken bondsvergadering geduurd, waarin de «temming over de voorstellen van de „Commissie van 23" moest plaats heb ben. Zooals gemeld, had deze commis sie, die het conflict in het Verre Oosten had behandeld, aan de Assemblée een resolutie voorgelegd, waarin het op treden van Japan tegen China werd veroordeeld en aan China de zedelyke ondersteuning van den Volkenbond werd verzekerd; voorts werden ln deze resolu tie de volkenbondsstaten uitgenoodigd niets te doen wat de weerstandskracht van China zou kunnen verzwakken en tevens de mogeiykheid van een meer actieve hulp te overwegen; tenslotte werd een byeenkomst bepleit van de staten die party zijn in het negen-mo- gendhedenverdrag van Washington. Twee delegaties hebben zich van stem ming onthouden, nameiyk die van Siam, welke nog geen instructies harer regee ring had ontvangen en Polen, dat van oordeel was, dat de Volkenbondsverga dering hier buiten haar bevoegdheid ging. Overigens werd de uitspraak der Com missie van 23 met algemeene stemmen aanvaard. Die groote eenstemmigheid heeft de beteekenis van deze uitspraak nog aanzieniyk verhoogd. Amerika sluit rich aan. Het is natuuriyk geen toeval, dat te- geiyk met dit besluit van Genève de re geering van Amerika, die, zooals men weet, niet ln de Volkenbond vertegen woordigd is, een verklaring publiceert, waarby de Japansche inval in China wordt veroordeeld en met name wordt gezegd, dat de actie van Japan in China in strijd is met de bepalingen van het Negen-mogendheden-verdrag en het Kellogg-verdrag. Men acht het te Washington na deze verklaring niet twyfelachtig dat deVer- eenlgde Staten voornemens zijn met de Volkenbond samen te werken inkake de crisis in het Verre Oosten en daarbij zoover te gaan als maar mogeiyk is. De conclusies, waartoe de Amerikaansche regeering komt, zijn althans geheel ln overeenstemming met die van de Vol- kenbondsassemblée. STILLE-ZUIDZEE CON FERENTIE. Inmiddels heeft het secretariaat van de Volkenbond aan de statenleden, die het 9 mogendheden-verdrag hebben ge- Even hield zy stil en vervolgde daarna: Ik had hier geen verdere bloedver wanten, net zoo min als hy Ik ben altijd bang voor hem geweest. Hy had vreese- üjke vlagen van waanzin.... soms had hij niets menscheiyks meer, ik wist, wat hy deed, maar was bang het iemand te vertellen, omdat hy mij zou hebben ge dood. Gisteren heb ik U bevryd, voordat hy terug kon komen, om U te wurgen.. dat zou hy zeker hebben gedaanhet was noodzakeiyk dat ik verdwynen zou, voor hy terug kwam en dat ben ik ook. ik heb in myn leven niet veel geluk ge had, en toch hunkerde ik ernaar. Ik zou niet in staat zyn geweest U te bevrij den, zooals ik heb gedaan, als hy had kunnen veronderstellen, dat ik wist, hoe de ingang naar de geheime deur ge opend moest worden zy wees met haar hoofd in de richting van de kast., maar dat wist hy niet. Eens, toen hy dronken was.... en dat was hy dikwyis ben ik hem gevolgd en zag toen, hoe de sluiting werkte, maar dat is hy nooit te weten gekomen. Hy zou my gewurgd hebben zooals hy dat anderen heeft ge daan, als lk op zyn thuiskomst had ge wacht. Daarom ging ik voor die tyd weg. Vandaag wachtte ik op hem, tot hy de deur uit zou gaan, omdat ik dan ge legenheid zou hebben binnen te gaan om myn kleeren te halen, die ik had moeten achterlaten by myn overhaast vertrek. Toen ik die kamer daar binnen kwam, vond ik.... zy vertelde nu de gebeurtenissen, waarvan in het vorige hoofdstuk reeds melding is gemaakt. Toen zy klaar was, zuchtte zy. zy scheen zeer vermoeid en weer was er een stilte, die ik tenslotte verbrak. En deze machine, vroeg ik, kunt U my iets van haar werking vertellen? Neen, dat kan zij niet, zei een «hch- te stem. maar ik zelf zal probeeren U eenig idee ervan te geven. Wy keerden ons plotseling naar het bed, waar de stem vandaan kwam. De oogen van Schoenherr waren open. die ^rankzlnnjge mooie oogen en zy sche- teekend of zich daarby hebben aange sloten, uitnood g.ngen verzonden voor *n BtiUe-Zuidzee conferentie. De u tnoo- dVjingen zyn gericht tot: Zuid-Afrika, Australië, België, Engeland, Canada, Chi na. Frankrijk, Br.tsch-Indie, Italië, Nieuw-Zeeland, Nederland en Portugal, Bolivia, Denemarken, Mexico, Noorwegen en Zweden. Uit bevoegde bron te Washington ver luidt, dat Amerika de uitnoodiging zal aannemen. Een officieele verklaring hier omtrent zal worden gegeven, zoodra de u'tnoodlging uit Genève zal zyn binnen- Gedeeltelijke mobilisatie In Italië. TWEE LICHTINGEN ONDER DE WAPENEN GEROEPEN? Uit volkomen betrouwbare bron ver neemt het Handelsblad, dat sedert eeni ge dagen in Italië de lichtingen 1909 en 1910 onder de wapenen worden geroe pen. Dit geschiedt niet openiyk, b.v. door middel van een algemeenen op roep. De gedeelteiyke mobilisatie vol trekt zich veeleer op de minst gerucht makende wyze, door nameiyk aan alle betrokken personen een briefkaart thuis te zenden met het bevel zich te meldé'u Het blad acht het niet aannemeiyk, dat dit groot aantal soldaten bestemd is om naar Spanje te worden gezonden en vindt het integendeel waarschyniyk, dat men te Rome verwacht dat binnenkort de regeeringen van Frankrijk en Enge land een sterke pressie zullen oefenen op Italië. Voor dit geval wil de regeering te Rome biykbaar in staat zyn onmiddel lijk op de meest energieke wyze te rea- geeren, door groote troepenmachten naar de grenzen te kunnen samentrekken. Toch voor Spanje? Het schynt echter, dat in de laatste dagen der vorige week, kort voordat de Fransch-Britsche nota aan de regeering te Rome werd overhandigd, weer vier divisies Italiaansche troepen zyn scheep gegaan naar Spanje en de Londensche Daily Herald meldt, dat 60 000 a 70.000 Italiaansche dienstplichtigen, zoo pas onder de wapenen geroepen, gereed staan om naar Spanje te worden gezon den. Het zou dus mogeiyk zyn, dat de oproeping van de genoemde lichtingen toch geschied is met het oog op Spanje. Rome ontkent. Inmiddels heeft de Italiaansche re geering officieel te Parijs de geruchten omtrent de mobilisatie laten tegenspre ken. Slechts zyn eenige categorieën specia listen onder de wapens geroepen, zulks in overeenstemming met den normalen gang van zaken, zoo heet het. nen Betty met hun blik te willen door boren. Ik kon zien, hoe zy by zyn door dringende blik bloosde en haar oogen van hem afwendde. Mooie vrouw, zei Schoenherr, nu staan wy tegenover elkander, U en dat onmenschelijke monster, nietwaar? Betty antwoordde niets. Ik zal het niet lang meer maken, vervolgde hy, het is beter zoo, dat zie ik nu in en ik ben biy, dat ik U niet gewurgd heb, zooals ik van plan was, zei hy, zich tot my wendend. Maar ik zal U van myn wonderbaar- Ujke machine vertellen, ik zal het U zoo uitleggen, dat een leek het kan begrij- pen, niemand zal het geheim van deze machine nu kennen, sinds Minnie ze hééft vernield en misschien is het maar beter ook. Het is een gevaariyk geheim om te bezitten, en een vreeseiyke kracht Het principe is eenvoudig genoeg. Het is gebaseerd op radio-activiteit. Zooals U waarschyniyk zult weten, bestaat deze uit trillingen. Geluidsgolven, zooals die, welke door de radio worden voortge bracht, zyn niets dan trillingen, dat is U natuuriyk bekend. Welnu, ik ging iets verder. De wetenschap kent of liever gelooft en ik heb ondervonden dat het waar is, dat alle bestaan trilling is, iets als onbewegeiyke kracht bestaat niet. Langen tyd heeft men gemeend, dat de grondslag van alle materie het atoom was, later heeft men het electron ont dekt. Men vond uit, dat het electron be staat uit kleine deeltjes, die snel om el kander heendraaien, maar niemand was in staat die deeltjes nog verder te ont leden. Niemand, dat wil zeggen, totdat ik de methode ontdekte. Ik zal niet vertellen, hoe ik dat deed, omdat ik U dan een lange technische verklaring zou moeten geven, die U toch niet zoudt be grijpen; laat het U echter genoeg zyn, dat ik het ontdekte. Myn machine althans een deel ervan splitste de electronen. Toen lk deze materie onder verdeeld had, ontdekte ik, dat rjies op trillingen berustte, op een van' dezelfde soort van trillingen, d.w.z., de trillingen van het geluld, van het licht, kortom alle trillingen zyn precies eender. Dit alles stelde my in staat iedereen on zichtbaar aan te vallen, terwijl ik hier achter myn machine zat. Door myn arm en hand er in te steken was lk in staat iemand te wurgen, door mijn arm een voudig op de gewenschte afstand te ma- De geheimzinnige duikboot, Is de onderzeeër gezonken? Te Malta ontvangen berichten geven grond voor het vermoeden, dat de on derzeeër, die de Brltsche torpedojager ..Basilisk" Maandag aanviel, by fle te genactie, die h erop werd ondernomen, tot zinken is gebracht. Officieele beves tiging kon h:ervan niet worden gegeven doch een uitvoerig rapport meldt, dat voorwerpen zyn opgevischt, waaronder een boek, nadat de diepzeebommen tot ontploffing waren gebracht. Welke der torpedojagers, die aan de tegenactie deel namen, de duikboot tot zinken zou heb ben gebracht, is niet bekend. EEN TORPEDO AANGESPOELD. Van Italiaansche afkomst Het ministerie van defensie te Valen cia maakt bekend, dat dicht by de plaats, waar de Britsche torpedojager ,3asilisk" is aangevallen door een on bekende duikboot, een torpedo, waarvan de kenmerken overeenkomen met die der gewooniyk door de Italiaansche ma rine gebruikte. De officieele tekst van dit communi qué luidt als volgt: „Het marinestation Alicante deelde gisteravond, 5 October, mede, dat op 't strand by Calpe (niet ver van Alicante) een torpedo was gevonden. Deze torpedo is lang 5 M. 20 en heeft een doorsnede van 45. Torpedo's van Italiaansche con structie hebben deze afmetingen. Het is merkwaardig, dat de torpedo -is gevon den in de buurt van de plek, waar een torpedo op de Basilisk is afgeschoten. De Italiaansche onderzeeërs, die met torpedo's van dit kaliber zyn gewapend zyn de H 1, H 2, H 3, H 4, H 6, H 8,X2 X 3. De Duitsche vloot heeft geen on derzeeërs met torpedo's van dit kaliber." ITALIË ZAL MAANDAG ANTWOORDEN Op de nota ran Parys en Londen. De Britsche gezant, lord Perth, en de Fransche zaakgelastigde Blondel, heb ben zich in opdracht van hun regeerin gen naar het Italiaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken begeven, zy hadden daar een onderhoud met graaf Ciano, dat ongeveer een kwartier duur de en naar vernomen wordt door een vriendschappeiyken toon beheerscht werd. De beide diplomaten hebben by Ciano aangedrongen op een spoedige beant woording der Fransch-Britsche nota met betrekking tot de conferentie van drie (omtrent Spanje). De minister van Buitenlandsche Zaken antwoordde, dat dit antwoord nog niet heelemaal gereed was. Hy beloofde ech ter, dat Engeland en Frankrijk zoo spoe dig mogeiyk zouden worden ingelicht DREIGEND WEER. terlaliseeren om iemands keel, waarbij ik natuuriyk moest weten, waar die per soon zich bevond. Op die manier heb ik Augustin Arnold gedooden zoo zou ik U ook byna gedood hebben. Het spijt my als ik wat ruw ben geweest, piaar ik heb nooit geleerd myn gevoelens te be- heerschenmyn liefde te verbergen.. en opnieuw kwam de krankzinnige blik in zijn oogen, toen hy zich tot Betty wenddeIk heb U lief gehad, zei hy tegen haar, sinds ik U zag spelen in de rol van „De eerste vrouw". Dat was Betty's laatste rol geweest. Een blik op U was my voldoende om te weten, dat ik nooit gelukkig zou zyn zonder U te be zitten. In myn omstandigheden wist ik hoe onmogelyk dit was, maar ik kon myn Jaloezie niet beheerschen. ik kon het niet helpèn, dat ik krankzinnig werd als 'n man U naderde. Dat is verkeerd, zeker, nogmaals, het was myn schuld niet. Daarom is het beter dat ik sterf, en met my zal het geheim van de ma chine het geheim'«hoe hét electron kan worden verdeeld, verdwynen. Ik hoop, dat U gelukkig zult worden, U en hy. en hy wenkte zwak naar mij Ik wilde U doo- den, maar nooit zal ik daar de kracht meer toe hebben. En die geheime gang, vroeg ik, hoe hebt U die ontdekt? - By toeval, zei hy, ik heb hier ge woond, voor Miss Sargent weer in het Grand-Theater optrad' en hy toeval ont dekte ik de ingang hier ln de kast. Ik ben toen de gang afgeloopen en vond eindelijk de manier om de deur aan de andere kant te openen. Het was niets dan een toeval en heeft als zoodanig niets met de zaak te maken, behalve dan, dat het my interesseerde toen ik hoorde, dat Miss Sargent opnieuw zou optreden in het Grand-Theater, tenrijl ik wist, dat de andere zyde van de gang in haar kleedkamer .uitkwam. Als U er zich voor interesseert, hoe een en ander werkt, kan ik U dat misschien wel uit leggen. Dat is niet noodig, klonk de toon- looze stem van Minnie Schoenherr. Ik weet hoe het werkt en zal het hun la ten zien. Hy keek haar even aan. O. goed, dat spaart my de moeite; Je weet veel meer dan lk dacht, Minnie." Ja. zei ze, het spyt mij. dat lk neb maai geen «rilt, Mtapbv je> f loren -on! anders kouden alt die bui mocht losborttan/ Er was eens een periode Dat men aan ontwaap'nlng deed, Dat was destijds in de mode En men had het niet te breed. Daarna ging men echter toch weer Wapenen naar hartelust En zoo zyn dan alle landen Nu terdege „uitgerust". Moeder Holland heeft niet aanstonds Aan die wedloop meegedaan En zoo kwam ze in dat opzicht Vele jaren achteraan. Noode wordt door Moeder Holland De bewaap'ning uitgebreid Wartt zy moet wel rekenh Met de ernst van dezen tijd. Meer bewapening brengt echter Ook weer zwaarder lasten mee, auuJfied Voor het kroost van Moeder Holland Geen aantrekkeiyk idee! Het zou echter dwaasheid wezen Als men hier de oogen sloot Voor de zwarte onweerswolken Die daar rijzen, dreigend groot! Naar men in gezaghebbende kringen te Rome verklaart, kan het antwoord op de Fransch-Britsche uitnoodiging nog deze w$ek tegemoet worden gezien. OOK ITALIAANSCH SCHIP AAN GEVALLEN. Door een watervliegtuig. Volgens Donderdagavond te Londen ontvangen berichten, is dien middag om 17.43 uur Greenwichtijd het Italiaansche stoomschip „Ettore" halverwege Spanje en Noord-Afrika door een watervliegtuig aangevallen. De projectielen hebben het schip echter niet geraakt. De „Ettore" was op 27 September uit Amsterdam naar Genua vertrokken. Het schip meet 4270 bruto-registerton en be hoorde tot de reedery van G. B. Schiaf- fino te Genua. zekerde hy haar, Je hebt het eenige ge daan wat onder die omstandigheden mogeUjk was. Ik ben niet al te goed voor Je geweest. Ik heb ifayn verdiende loon, hoor. Ik. Er werd op de deur geklopt en de ka merverhuurster liet mijn chef, den dok ter en een politie-agent in uniform bin nen Het was nu geen tyd voor verdere uitleggingen. De dokter wierp een snelle blik op den krankzinnigen uitvinder en schudde ernstig het hoofd. U hebt geiyk, dokter, klonk de stem van Schoenherr, ik weet al wat U zeggen wiltik zal het niet lang meer ma ken.... als ik U soms nog iets vertellen kan.... terwyi ik er nog toe in staat benHy keek naar den chef en her kende daarin myn superieur. Als U deze verklaring nog even wil herhalen en miss Schoenherr ook, zei ik, zou dit de zaak zeer vereenvoudigen. Natuurlijk, zei hy, zoolang ik nog te leven heb, gaat het. De verklaringen van Minnie en haar oom werden in het kort genoteerd, waar by de phef hen niet in de rede viel, be halve als hy iets byzonders wilde weten. Toen zy klaar waren, wendde Schoen herr zich weer tot Minnie. Ik kon zien, dat zyn krachten hem snel begaven. Ik hoop, dat je mij zult vergeven, vóór lk sterf. Mtynie, ik ben geen goede voogd voor Je geweest, zyn hoofd viel vreemd achterover en het reutelen be gon. Een oogenblik zwegen wy allen. Er heerschte een beklemmende stilte. Toen stond de dokter op en keek lang en aan dachtig naar den man, die eens Schoen herr geweest was. Hy pam het laken en legde het over zyn gelaat, terwijl hy zich zwygend tot ons wendde. Hier waren geen woorden noodig. Minnie toonde ons de werking van de machine en van de geheime gang. Aan de andere kant van de gang, waar de groote trap was, werkte een en ander op dezelfde manier. Men h«l slechts een knop in té drukken, en de onderste stee- nen trap bewoog zich, bovenaan ver scheen een opening, waardoor men. na de trap te zyn opgeloopen, in de kleed kamer van Betty kon komen. Van bin nen echter was het moeilijker om dit te ontdekken, ofschoon het zeer eenvoudig leek. Inplaats van nu een knop in te moeten drukken, of iets omhoog te moe ten trekken, draaide men eenvoudig aan TWEE ENGELSCHE SCHEPEN OPGEBRACHT. Door treiler der nationalisten. Naar de Britsche marine-autoriteiten mededeelen, zyn twee Engelsche koop- vaardy schepen, de „Yorksbrook" en de „Dover Abbey" aan de Spaansche Noord kust, en wel buiten de territoriale watei ren, door een gewapende treiler der na tionalisten aangehouden en opgebracht Doordat de aanhouding by mistig weer geschiedde, werd zy niet door de Engel sche oorlogsschepen, die in deze wateren kruisen, opgemerkt. VOOR TERUGGAVE DER KOLONIËN. Propaganda in de Duitscho bladen. Biykbaar op instructie van hoog er- hand is de Duitsche pers in het kokmi- de linker achterpoot van de toilettafel, die den indruk gaf stevig op de grond te staan. De poot draaide heel gemakkehjk en dan gebeurde er iets wonderïyks. De vloer, de heele vloer van de kleedkamer, bewoog zich enkele voeten, terwyi hy draaide om de poot van de toilettafel. Daar de kamer onregelmatig van vorm. was, ontstond er by de rechtermuur een opening, waardoor men direct op de trap kon stappen, die toegang gaf tot de ge heime gang. De dagbladen maakten na tuuriyk veel ophef van het geval en van myn aandeel erin. Er waren twee heldin nen, Minnie Schoenherr en Betty. Min nie had liever rustig zonder opzien wil len vertrekken, maar er moesten van zelf heel wat formaliteiten vervuld wor den. Wat Betty betreft, van haar heb ik altijd gedacht, dat zy als actrice nu niet zoo erg afkeerig was van publiciteit in de couranten, als ze wel beweerde, maar ik sta hier echter niet zoo onbevooroordeeld tegenover, wellicht ben ik geen betere rechter dan iemand anders. U moet we ten, dat zy mij de nacht voor de ontknooping verliet, zy deed, wat ik waarschyniyk ook zou hebben gedaan, behalve dat ik meende, dat het dien nacht een beetje te laat was geworden voor dat soort dingen, zy ging namelijk naar huis, pakte wat kleeren in een ^lein valies en begaf zich naar het pension, waar de laatste acte van de tragedie zou afspelen, waa^ zy zonder vegl moeite er in slaagde de dakkamer te huren. Later vertelde zy mU. dat zy mij haar plan niet had verteld, omdat lk haar zulks na tuuriyk verboden zou hebben en daar had ze volkomen geiyk in. Op haar ge wone, charmante wyze legde zy my te vens uit, dat ze er niet aan had kunnen denken, my op die gevaarlijke plaats alleen te laten. Het was moedig en toch roekeloos, dit alles heb ik haar later uitvoerig verteld en ik had er de tyd voor dit te doen en wel om twee re denen. In de eerste plaats heb ik myn betrekking als detective na de ontknoo ping neergelegd. De tweede reden zult U natuurlijk wel radenen U zult on getwijfeld goed raden. Betty had altijd gewenscht ln het Zuiden Van Frankrijk een winter door te brengen. Ik

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 2