SCHOONHOVENSCHE COURANT f I I ES stuk? Naaimachine DUUR MAAR GOED. Plaatselijk nieuws Schoonhoven R dam I V TIEN BLAWUDEN. MAANDAG 11 OCTOBER 19T. Mo. Me JAARGANGk CTOBER 1937 NIEUWSBLAD VDDR ZUIDHOLLAND EN UTRECHT A. A. Herv. K. WARBN RADIO-STOORNIS. Blijkens voor lm 't land ZOON HOVEN DE SCHOONHOVENSCHE SPORTCLUB Bestaat 35 jaar. 15. 18. Lopik. notaris er de gezondheid len, Brillen gt U onze .1 Telef. 20. Tel-Adres: Vaonooten S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Poelrekening 13763. t’BjS- Be heer C. van Dam, commies der belastingen, die wegens ongesteld heid de gemëöhte eenige maanden moest verlaten, is hersteld terug gekomen, om zijn werkzaamheden te hervatten. irtentiën1-6 regels f 1.30 1 meer f Ó.20; derde hal ven prij». Adver- worden gr a ti s ge- i „De Gorcumer”. DE JJ.C. TRAINT. De K.J.C. neemt as. ZonJag deel aan een 35 K.M. afstandsmarsr.h. u(tgeschre ven door de vsreenlging „Adolf Kolping'’ te Schiedam. Als laatste training heb ben gisteren 19 jongens eea marschnaar I Oudewater gemaakt’. Zij vertrokken om naif zeven van hier en waren omstreeks 9 uur in Oude water. Daar gingen de jongens ter kerk en gebruikten vervol gens het ontbijt. Om half, elf werd de terugtocht aanvaard en ondanks een fik- sche regenbui, die een oogenblik schui len noodzakelijk maakte, was het gezel schap om half een in Schoonhoven te rug. De afstand heen en terug bedraagt totaal 23 a 33 K M. had vanmorgen zijn zaak in de naar Verschijnt:Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs by vooruitbeta ling voor Schoonhoven per 3 maanden f 1.26 p. post IJK) Met verzekering 15 cents meer Advei elke regel plaatsing ten tien i plaatst in Omhoog gevaren. Ouderkerk a.d. IJjsscl. Door de lage wa terstand in de IJssel, tengevolge van de Oostenwind, voer Vrijdagmiddag ter hoogte van de woning van den heer W. M. Baas in de Kromme een motor-tank- schip van de Shell Maatschappij, de „Shell X" omhoog. Eerst met het opko men van de vloed slaagde men er in het schip weer vlot1 te krijgen. Bij laag wa ter komen in de rivier onder deze ge meente meer ondiepten voor, waarvan het scheepvaartverkeer hinder onder vindt Vlist. Het aantal ingeschrevenen voor de nationale militie, lichting 1938, be draagt hier vier. Gevaarlijke onderneming. Polsbroek. De knecht van den veehou der L. v. V. was bezig, het veulen van zijn baas wat te laten draven. Hij meen de echter, dat hij het dier ook wel on der den man zou kunnen berijden. Eerst ging dit goed, doch al spoedig wierp het ongetuigde ros zijn ruiter af. Bij deze val bezeerde de jonge man zijn handen zoodanig, dat hij zich onder heelkundige behandeling heeft moeten stellen. ABONNE’S, die x.ch aao onze administratie opgevea voor de verzekering, sija volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzeterd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, vaa n/lAA Gulden by levenslange 4OA Gulden by Ann GuWen b‘J verliea OHA GuJd<,n Terü®* Iflfi QuJden bÜ verlies zrrj Gulden by verlies van De verzekerde moet in het ZVvU ongeschiktheid. VVV overiyden. JUU van hand ot voet, LVV van een oog. 1VV van een duim. VV een anderen vinger. bezit z.jn van een polis per toe, waardoor de hinder, minder op dringerig wordt, maar d^e toch de radlo- kianken dermate doorkrast» dat ’t luis teren geen genot meer is. Wie deze verstoorder is, weet men nog niet en het is mogelijk, dat hij zelf nog niet weet, hoeveel hinder hij veroorzaakt en hoeveel ergernis hij wekt. Het is mo gelijk zijn apparaat zoodanig in te rich ten. dat hij het vrijelijk kan gebruiken zonder dat de omwonenden daarvan eenige last hebben en dit kan kost?loos geschieden. Het is alleen noodig, dat de onbekende zich aanmeldt, hetzij aan ons bureau, hetzij bij den heer J. Brouwer. MOTORRIJWIEL GEKRAAKT. De heer J. Terlouw zijn motorfiets voor Veerstraat g-plaatat en was even binnen gegaan, toen de vrachtauto van den heer A. Hoogendcorn, geleden met grint, passeerde Jvtst op dit punt moest de auto ultwtfken voor een ar.d°r voer tuig en hoewel het scheen, alsof er nog voldoende ruimte was, heeft het achter ste gedeelte van de Uadbak van de auto nog juist de motorfiets gegrepen, die tusschen mui# en. auto werd gekraakt. Dat geschiedde zoo degelijk, dat het motorrijwiel zoo goed als in tweeën was gebroken, zoedat er vermoedeiijk weinig aan zal zijn te repareeren. Assurantie dekt de schade. Wordt onder volle garantie gerepareerd bij J. K. Snoei - Schoonhoven Stadhuissiraat 7-9, Lopikerstraat 43 Er wonen in ons land nog altijd veie buitenland-vereerders en eigen-land ver- guizers. ’t Is niet meer zoo erg ais voor enkele jaren, toen het deftig en voor naam stond om te schelden op alles wat van eigen bodem was en te dweepen met alle producten van over de grenzen, welke dan heel dikwijls nog hier te lan de waren gemaakt. Gelukkig is daarin verbetering gekomen, maar nog kan men veelvuldig ae uitdrukking hooien; Dat is weer echt iets voor ons land. Dan moet je in Engeland of in Frankrijk ko men. Vooral als het gevoeligst punt van iemands bestaan worat aangeraakt: zijn beurs, komen de klachten los. Dezelfde man die raast op. de hooge belastingen, zal men ook kunnen hooien tieren, wan neer hij stuit op een of andere bezuini ging door staat of gemeente ingevoerd en waardoor hij bemoeilijkt of teleurge steld is. Er wordt inderdaad bezuinigd, mes filet met de vereischte tact of het juiste beleid, maar er wordt stellig gestreefd naar vermindering van de uitgaven. Re sultaat levert het nog niet veel op, want blijkens de laatste cijfers van de statis tiek blijven de belastingcijfers stijgen. Het wordt den beschouwer van die getal len bang oifi het hart als hij die wassen de vloed observeert en de vraag dringt zich op: waar moet^dat heen? In enkele jaren is de vloed zooveel hooger gewor den, dat het water misschien nog wel niet aan de lippen staat, maar dan toch de mond bedenkelijk nadert. De statis tische cijfers geven onweersprekelijk aan hoe overal de belastingen toenemen. De hierbedoelde opgaven betreffen de jaren 1933 tot 1937 en zij vermelden o.a. hoe het aantal gemeenten daalde dat nog geen opcenten hief op de gemeentefonds belasting. In het eerstgenoemde jaar wa ren er nog 113 gemeenten, die het zon der die opcenten konden doen nu nog maar 19. Er waren vier jaar geleden 2*72 gemeenten welke het hoogst toelaatbare aantal opcenten vorderde nu zijn het er 700. Bij de personeele belasting zien wij hetzelfde. Daar was een groote op schuiving naar de hoogere, dus duurdere, 4, 9, 10, 20 en 45; B. van Duin 5 en 16; M. de Jong 6; A. Blootshoofd 7; v. Rijs wijk 8 en 19; J. de Groot 11 en 49. H. Recourt 12, 28 en 47; Chr. Streefkerk 13, 14, 36,41 en 46. Gebr. den Boef 15. 23. 25 en 33; W. de Ruiter 17; D. de Ruiter 18; Roodnat 21 en 24; W. Ponsen 22; P. Keesmaat 26; J. Wolters 27 en 34; Gebr. Steenis 29; H. Dijk 30; Gebr. Dijk 31; Gebr. de Heer 32 en 38; D. van Valen35; J. Verkerk 37; W. de Lange 39 en 40; M. v. d. Booi 42; G. Besemer 43; A. Veen 48; Gebr. Stout 50. De T.B.C. wisselbeker werd behaald door den heer W. van der Rhee, de be ker geschonken door den heer J. van Krimpen, wonnen de Gebr. den Boef. Berkenwoude. Zaterdagavond gaf de muziekvereeniging „D.H.T.S.G.” in de tent haar laatste concer; van dit jaar. In de Achterbroek hdeft D. van den Oever een wolhandkrab gevangen. Groot-Ammers. De heer A. G. de Kovel die 19 jaar lang de functie van korter (voorlezer)-in de Ned. Herv. Kerk heeft vervuld, heeft wegens zijn hooge leeftijd hiervoor bedankt. Deze functie zal nu ge heel vervallen. De Uniecollecte in de Ned. Kerk heeft f 31.12 opgebracht. ERNSTIG ONGEI-UK TE LEKKERKERK Twee personen gewond. Lekkerkerk, Bij Bouwmaterialen, voor heen M. Luyten N.V, begon een tas pa pieren balen cement te glijden, met het gevolg, dat twee werklieden gekwetst werden. C Mudde Ez. kreeg een been breuk en B. v. d. Wal moest met ern stige inwendige kneuzingen naar een ziekenhuis in Rotterdam vervoerd wor den. Lekkerkerk. De heer T. v. d. Graaf, die eenige tijd geleden bij het beslaan van een paard, dat niet in de hoefstal wilde, de linkerarm brak en nu de arm bij een dokter in Rotterdam moest laten onder zoeken, werd bij het verlaten van den dokter door een fietser aangereden, waar door de genezende arm, voornamelijk aan de pols, werd gekneusd. de vermakelijkheidsbelasting van 456 565. Het lijstje is niet volledig, want wordt geen melding gemaakt Van nieuwe heffingen en belastingen, welke in de crisisjaren zijn uitgevonden en toe gepast en van de verhoogde accijnzen. Merkwaardig is wel, dat er toch een enkele belasting is, waarvan de deelne ming daalt; het is*de zakelijke bedrijfs belasting, die eerst bestond in 86 ge meenten en thans nog maar in 72. Het verzet daartegen door handel en industrie is ook wel zoo eenparig en krachtig ge weest, dat de gemeentebesturen voor dien drang blijken toegankelijk te zijn. Menig Nederlander, die deze getallen beziet, zal zijn toorn uitstorten over det rijks- en gemeentelijke regeeringen. ook al weet hij niet of de belastingen In het vereerde buitenland niet nog meer ge stegen zijn en wellicht nog zwaarder drukken dari hier. We zullen dat niet gaan berekenen, omdat wij ook zonder zoodanige vergelijking weten hoe men in het buitenland de bewoners van deze lage landen benijdt en hoe gaarne on- geteld, velen naar, hier zouden willen ko men, ook al zouden de belastingen nog veel hooger zijn. Gemeente-rekening. Oudewater. De aangeboden rekening 1936 heeft een voor deze gemeente gun stiger resultaat dan die over 1935. De dienst 1935 vermeldde een tekort van pl m. f 12.000; thans ió dit f 4000. De to talen der rekening 1936 zijn als volgt: gewone dienst: ontvangsten f 218.104,28; uitgaven f 222 530.63’ t; nadeellg saldo f 4 426.35’2. Kapitaaldlenst: ontvangsten f 146 229 94; uitgaven f 139 516.97, voor- deelig saldo f 6712,97. Polsbroek. Blijkens gedane opgaven zijn in deze gemeente aan het mond- en klauwzeer bezweken 10 runderen, 2 kal veren en pl.m. 100 varkens, voor het meerendeel biggen. Vlist. De heer R. de Bruin, student aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen in de theo logie. Men schrijft ons: In het beknopt overzicht van de ge schiedenis der 35-jarige vereemging, waarin eenige verdienstelijke leden van het bestuur werden genoemd, misten wij de naam van den secretaris, B. Neuman, die sedert vele jaren op zeer verdienste lijke wijze het secretariaat waarneemt. Ieder ingewijde weet, dat een dergelijke taak gezien de eischen, gesteld door de K.N.V.B. en Goudsche V B. geen sinecure is. Dat de heer Neuman bij alle leden zeer gezien is door zijn trouwe toe wijding en onverflauwde belangstelling, is in breede kring bekend. Allen, die de voetbalvereeniging ’n goed hart toedragen, beschouwen den ijveri- gen secretaris als een der belangrijkste steunpilaren van de „Sportclub” en het is dan ook aller wensch, dat de populai re „Neut”, (zoo heet de secretaris In den mond der sportvrienden) nog vele jaren zijn taak zal blijven waarnemen. Nieuwerkerk a.d. ÏJsseL Het faillisse ment van den hear H. Karreman is ge ëindigd. De opbrengst van de Donderdag ge houden oliebollendag ten bate van de vereenlging „Het Groene Kruis” bedraagt rond f 400, w.o. f 43 aan ontvangen gif ten.1 Koestraat begaven en 21 knapen met hun leiders aan de Voorhaven vergader den. Als leidsters der meisjes treden op de dames J. H. Groeneweg, M. Pluut, S. Schouten en J. v. d. Sijde, en van de knapen de heeren C. de Gruijter. J. G. van Mazijk, J. W. Oosthoek en G. v. d. Sijde. GEREFORMEERD JEUGDWERK. Gistermiddag had in het lokaal aan de Voorhaven een samenkomst plaats, ter opening van de kort geleden in het leven geroepen, Geref. Knapenvergade ring en Geref. MeisjeSvergadering. Ds. J. Hoekstra opende het samenzijn, liet zingen Psalm 25 6 en ging voor in gebed. Daarna sprak hij een woord van welkom tot de ouders, de leden der ouder-commissies, de leiders en de kin deren en wees vervolgens op het belang van de knapen- en meisjes leeftijd voor de vorming van den jongen mensch. Rousseau heeft eens gezegd, dat de mensch eigenlijk tweemaal geboren wordt, eerst als kind en daarna bij de ontwikkeling van het bewuste leven. Die ontwikkeling ligt veelal tusschen de leeftijd van 12 tot 16 jaar en daarom toonde spreker zich er over verheugd, dat nu ook de laatste schakel ingevoegd was, in de keten die de gereformeerde jeugd wil leiden tot de dienst van God. Vervolgens wees ds. Hoekstra op de taak der ouders, die de natuurlijke ver zorgers zijn en wier verantwoordelijk heid door deze vergaderingen niet over genomen wordt, daar zij slechts behulp zaam willen zijn en een band willen leg gen tusschen de jeugd en den leider of leidster. Zich tot de leiders en leidsters rich- voor een uit Gemeenteraad. Lekkerkerk. Een vergadering van den gemeenteraad is belegd tegen Vrijdag 13 October, nam. 2 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stuk ken; 2. Voorloopige vaststelling van de gemeenterekenipg over 1938; 3. Goed keuring van de rekening van Maatschap pelljk Hulpbetoon over 1936; 4. Nadere winstverdeeling van de Waterleiding over 1936: 5. Wijziging van de gemeen- tebegrooting voor 1937. 6. Aanbieding van'de gemeentebegrooting voor 1938, 7. Vaststelling van de begrooting van de Waterleiding voor 1938; 8. Goedkuring van de begrooting van Maatschappelijk Hulpbetoon voor 1938. 9 Vaststelling v.d. begrooting van den Schoolartsendienst. 10. Machtiging voor het aangaan van kasgeldleeningen. 11. Conversies van geldleeningen. 12. Verkoop van de wo ning Kerkweg 209. 13. Verieening ont slag aan gemeeiite-arts. 14. Benoeming van een gemeente-arts. 15. Verhuring van de dokterswoning. 18. Aanstelling van een werkloozen-controleur 17. Aan vulling van de instructie van het onder wijzend personeel. 18. Verieening van gelden aan het bestuur der bijzondere school, overeenkomstig art.kel 72, Lairer Onderwijswet. 19. Vaststelling van een gemeenschappelijke regeling voor de wa terleiding. 20. Voqrstel tot het bouwrijp maken van grond in Schuwacht, en vast stelling der verkoopvoorwaarden. 21. Aankoop van grond langs de Emma- straat. 22. Aanvullingen van de Alge- meene Politieverordening. 23. Beroep in zake geweigerde bouwvergunning aan C. Berger Az. 24. Electrificeering van 3e Loet. 25. Reclames rioolbelasting. 26. Verzoekschrift inzake artikel ,128 der bouwverordening. Installatie Vrijwillige Brandweer. Lekkerkerk. Donderdag vergaderde voor het eerst de geheele vrijwill ge brandweer. Voorzitter was de burge meester, die een toespraak hield, waar.n hij o.m. op de verplichtingen van de brandweer wees. Vervolgens vestigde hij er nog eens de aandacht op, dat er ook orde en tucht moeten heerschen, wil het corps goed functionneeren. Met de wensch, dat de geest in het corps zeer goed mocht zijn en eventueele misver standen of vermeende klachten alleen daar gebracht zouden worden waar zij thuis behooren, verklaarde de burge meester de Vrijwillige Brandweer geïn stalleerd. Hierna werd gepauseerd, waarbij het gemeentebestuur de leden een kop koffie of thee heeft aangeboden. Daarna droeg de burgemeester het voorzitterschap der vergadering over aan den commandant van het corps, den heer G. v. d. Voet, onder wiens leiding de vergadering werd voortgezet. Afloop verkooping. De verkooping gehouden door H. C. Kooi te Lopik voor den heer H. Werrie te Jaarsveld, had de vol gende uitslag: Perceel I ingezet op f 3500 door Aantjes te Lopik en werd niet gemijnd. Perceel II ingezet op f 2850 door A. van Vliet te Jaarsveld werd opgehouden op f 600. Perceel III, Ingezet op f 3150 door A van Vliet te Jaarsveld, werd opgehou den op f 100. Perceel IV ingezet op f 1100 door P. Stigter te Jaarsveld, werd niet gemijnd. Perceel V ingezet op f 625 door P. St.gter te Jaarsveld, werd niet gemijnd. Perceel VI ingezet op f 2000 door P. Stigter te Jaarsveld, werd niet gemijnd. Perceel VII ingezet op f 3000 door J. A. Aantjes te Lopik, werd gemijnd op f 300 door C. Blommestein te Lopik. Perceel Vin ingezet op f 1525 door A. van Vliet te Jaarsveld, werd opgehouden op f 500. klasse. Het aantal gemeenten van de le klasse verminderde met 69, het aantal tweede klassers met 116, maar de’ derde kiassers stegen met 165. Toen in 1933 hieven nog slechts 543 gemeenten 200 en meer opcenten op deze belasting, nu zijn ’t er reeds 618. In 1933 waren er nog 265 gemeenten, welke van hun inwoners geen vermogensbelasting eischten, nu nog 69. Van deze belasting werden voor 4 jaren in 739 gemeenten de hoogste op centen geheven, thans geschiedt dat reeds in 1933 gemeenten. Men ziet uit de gegevens hoe alle ge meenten er op uit zijri, en er op uit moe ten zijn, om door nieuwe belastingen nieuwe inkomsten te vormen. In 1933 hieven 242 gemeenten straatbelasting, nu 358; de plaatsen waar baatbelasting ge heven werd vermeerderden van 81 op 116, op tende, hield de predikant hen episode uit Jakob’s geschiedenis, Exodus 33 en de opwekking; „Ziende op den oversten Leidsman”. Namens de ouders richtte burgemees ter Nieuwenhuisen zich daarop tot ds. Hoekstra, wien hij dank bracht voor diens initiatief, waarna hij zijn blijd schap uitsprak over het totstandkomen dezer vergaderingen en in een pakkend woord zich tot de jeugd richtte, haar wijzend op de scheidslijn die tusschen kerk en wereld ligt. De vergaderingen werden daarna ge splitst, waarbij 19 meisjes zich met haar leidsters naar de consistoriekamer Inde Het is in korte tijd voor de derde maal dat wij van bewoners uit de omtrek van de Haven een schrijven ontvangen, waar in geklaagd wordt over radio-stoornis in deze buurt. Er moet in die wijk iemand wonen, die een veelvuldig gebruikmaakt van een of ander electrisch apparaat, waarmede hij zoodanige krachtige sto ringen opwekt, dat het voor bewoners van Haven, Koestraat en Weistraat niet mogelijk is van hun radiotoestellen te genieten. Er ontstaat dan een alles over stemmend gekraak, zoo oorverscheurend dat men alleen, maar snel naar het toe stel kan loopen om het af te zetten. En kele malen past de onbekende een dem- DE AMEIDE-VLUCHT. Ameide. Het weer werkte Zaterdag middag voldoende mee om de Ameide- vlucht, die de vorige week wegmens mist was uitgesteld, mogelijk te maken. Er waren 12 deelnemers, van wie de eerste om 1 uur van Schiphol opsteeg. Elke 10 minuten' volgde een vliegtuig, zoodat het laatste om 3 uur vertrok. Een dame bevond zich onder de deelnemers; ook burgemeester C. W. Luyendijk, die de Ameide-beker heeft uitgeloofd, en de heer F. J. Koch, die hem reeds twee keer heeft gewonnen. Twee buitenlandsche sportvliegers vlo- jfen buiten mededinging mee. De wedstrijd had een zeer vlot ver loop. Winnaar werd de heer Ph, Rade- maker, die de minste strafpunten had en dus voor een jaar in het bezit van de beker kwam. Men wil trachten te bereiken dat het volgend jaar ook militaire vliegers en buitenlandsche sportvliegers aan de wed strijd deelnemen, in welk geval burge meester Luyendijk nog een paar bekers beschikbaar stelt. De wedstrijd trok te Ameide natuur lijk veel belangstelling en het was dan ook interessant de toestellen van ver schillend type met ongelijke tusschen- poozen om het dorp te zien cirkelen. Alblasserdam. De heer J. Vermeulen Hz., heeft wegens drukke werkzaamheden bedankt als lid van de raadscommissie van bijstand voor het grondbedrijf, en als lid in het bestuur van de Cornells Vroege Stichting. De heer Vermeulen blijft raadslid. Alblasserdam. Aan de N.V. L. Smit Zonen's Scheeps- en Werktuigbouw, heeft het Hollandsch Aannemers Bedrijf Zanen Verstoep N.V. te Den Haag de bouw op gedragen van een statfonnaire motor- profiel- en bakkenzuiger van de afme tingen: 35, - x 6, - x 2.90 M. De postduivenverenigingen van Alblasserdam—Papendrecht en Streef kerk hielden een gecombineerde wed vlucht vanaf Weert, ten bate der TBC. vereeniging. De duiven werden gelost te 12 30 uur. Uitslag: Ph. Broere 1, A. Boer 2 en 51, Herwig 3 en 44. W, v. d. Rhee

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1