HI1IIIIIIII! I SCHOONHOVENSCHE COURANT f ■■lil H5I Werkverruiming door crediet. oHet is toch Schoonhoven 2000 ongM< ■■■II heel wat anders [jPÏnieuws ZESTIEN BLADZIJDEN. VRIJDAG 22 OCTOBER 1M7 We JAARGANG. van torrijwiel werd licht beschadigd. W. mann t in Chi nd. •wegen ver- den zullen kleine ruitjes vertoonen en zelfs het oude „kalfje", het eiken sierkozijntje boven de deur, wordt niet vergeten. Een der fraaiste oude gevels, waarover Schoonhoven nog beschikt, wordt hier mede voor de ondergang behoed. zich een het ver- gege- na de 115 ct f 3.50 20 ct. 48 ct. worden i „De ug »o' •rdokslu» ten geslaagd bestemming onteerd Reeds vanaf f 1.- p. week DE NIEUWSTE PHILIPS «onder vooruitbetaling Jan Brouwer'** Radio Uruulca oadc Advertenüën 1-6 elke regel plaatsing tentién i plaatst in ure op ae ig te Am- Itgheid van Inemers in vanaf 50 ct. wat Baklmann brengt! Dat leuke, vlotte, smaak volle in: No. 7678. NIEUWSBLADVDORZUIDKDLLANDENUTRECHT J Telei 20. Tel-Adres: Vaunoolen S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. I De geschiedenis van Bergambacht Bergambacht. Blijkens de in dit blad voorkomende advertentie wordt de aan dacht van de inwoners gevraagd voor de door den heer Van Balen te houden le zing over de geschiedenis van Bergam bacht. De heer Van Balen houdt die le zing geheel kosteloos ten bate van de Groene Kruisafdeeling. Wij hopen dat de inwoners dit zullen waardeeren door van hun tegenwoordigheid blijk te geven. Te vens zal een propagandawoord voor Het Groene Kruis gesproken worden. Het is jammer, dat nog zooveel gezinnen geen lid zijn van zoo’n nuttige instelling, on» danks de lage contributie. avond aan de alhier. 1 werd gedaan filmvoorstelling. A.BON N E '8. De fruitoogst Ameidé. Met het plukken van'het fruit is men reeds zoover gevorderd, dat de meeste pachters hun appels en peren reeds thuis hebben, terwijl enkelen nog een paar dagen zullen moeten plukken. DE ZENDER VAN JAARSVELD. Proefuitzendlngen. Jaarsveld. De nieuwe radiozender al hier doet sinds eenige dagen gedurende de avonduren dienst voor de uitzendingen op de 415.5 M.-golf. Zooals bekend zendt deze door de Nozema geëxploiteerde zen der. dezelfde programma's uit als Koot wijk op de 1875 M.-golf. Hij dient om de ontvangst der Nederjandsche omroep-programma’s nio- gelijk te maken zonder storingen van Roemenië, waar het station Bod even eens op de 1875-golf werkt. Voorlooplg doet Jaarsveld echter nog slechts proef- uitzendingen die intusschen vooral In deze streek over 't algemeen heel goed voldoen, De ontvangst is hier duide lijk en zonder storingen. in zoo n verscheidenheid i> toch heel wat anders. De groote zorg hiervan en onze gecombineerde mkoo- pen. hebben tot gevolg dat U niet alleen prettig slaagt maar ook in Uw prijs. Ook in groote maten en in blauw en zwart brengen wij prachtcollecties 1 De geweldige massa fruit die Ameide ia binnen gekomen, heeft begrijpelijkerwijs vele arbeiders enkele weken werk ver schaft, zoodat de volgende week het aantal werkloozen aanmerkelijk zal stij gen, hoewel in de mandenmakerlj weer enkele arbeiders, in verband met da kleine opleving, in dit vak zijn opgeno men. Woensdagmorgen werd bij denman denmaker T. R. aan de Prinsegracht in ae schuur een begin van brand gecon stateerd. hetwelk door spoedig ingrijpen met emmers water kon worden ge- bluscht. De oorzaak van de brand was een scheur in de ijzeren plaat, waardoor het houtwerk had'vlam gevat. Donderdagmorgen had op de hoek Oudendijk—Beneden Dam een aanrijding plaats tusschen de wagen van den vrachtrijder J. R. en een motorrijder uit Zwijndrecht, met het gevolg dat de mo torrijder tegen de straat sloeg. Het mo* tzirriiwlAl wafH liehf. hoanharliirH nog niet in’’ en zij troffen het dat juist in deze eerste tooneelen schrijver hen eenige langdradige moeilijk te spelen scènes oplegde. Hfgg mantels, japonnen, hoeden en kinderkleeding revels f 1.80 meer f 0.20; derde hal ven prijs. Ad ver- -- Gorcumer”. DE VERLICHTING VAN DE LOPIKER- SIRAAT. Gisteravond hield de lichtcommlssle „De Lopikeratraat" een ledenvergadering in care Kavelaars. Allang doken geruchten op, dat de lichtvoorziening, eigendom van de win keliers in het gedrang zou komen. Zoo als bekend, hadden de winkeliers zich eenige jaren geleden een tamelijk kost bare uitgaaf getroost voor de aanleg van een lichtleiding met overspanningen. Ook het stroomverbruik betaalden zij zelf. Aangezien thans de gemeente een nieuwe voorwaarde aan de vergunning heeft toegevoegd, werden de winkeliers genoodzaakt te trachten zich te ontlas ten van hun bezit. Dat dit moet ge schieden zonder tegemoetkoming of over name door de gemeente, verwekte in de vergadering veel misnoegen. De reden, die men van gemeentewege bij de sommeering tot opruiming geeft, is, dat het materiaal uit technisch oog punt niet meer te handhaven is. Om trent de juistheid dier bewering, toonde men zich ter vergadering nogal gereser veerd. Men sprak van een stiefmoederlij ke bedeling dezer winkelstraat, waar de winkeliers alles zelf bekostigen, ter wijl men achter de kerk en op de Haven een voordeeliger regeling inzake de stroomlevering toepast. Men wees erop, dat, als de gemeente een geheel nieuwe lichtinstalatie aan- aanlegt, die alleen aan redelijke ver- keerseischen voldoet en die zonder kost baar stroomverbruik 's avonds en 's nachts zal branden, die nieuwe verlichting de winkelstand uit reclame-oogpunt geen voldoening zal schenken. Men besloot, dat de commissie alsnog zal trachten, haar goed recht bij B. en W. te bepleiten en de vergadering gaf haar opdracht, de zaak zoo gunstig mo gelijk af te handelen. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent onderstaande gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Een springtouw; een gewicht; een sleu tel; een pak boter; een kwartiermuts; een paar kousen; twee ceintuurs. BEROEP AFGEWEZEN. Ds. D. J. van de Graaf heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Wijk bij Heusden. BOUW- EN WEILAND. Op het einde van dit jaar loopt de verhuring af van diverse stukjes bouw en weiland van de gemeente. In band daarmede vragen B. en,W. raad machtiging om die gronden op de meest voordeelige wijze te verhuren, zulks voor de tijd van drie jaren. SCHOOLARTSENDIENST. B. en W. stellen den raad voor, erme de accóord te gaan, dat de gemeente Groot-Ammers toetreedt tot de school artsendienst Lek en LJssel. ZILVEREN JUBILEUM. De heer J. J. Verkruijsse, conducteur op de spoorlijn GoudaSchoonhoven, her dacht gisteren het feit, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Ned. Spoorwe gen. De heer Verkruijsse, die voor de dienst Is afgekeurd en deze met vervroegd pen sioen verlaat, had in verband daarmede nadrukkelijk verzocht de jubileumdag in stilte te doen voorbijgaan. Aan dat ver zoek is voldaan en er heeft dan ook geen huldiging plaats gehad, hoewel teekenen ▼an sympathie en blijken van de waar- deering zijner superieuren den jubilaris niet zijn onthouden. De heer Verkruijsse zal binnen enkele dagen Schoonhoven verlaten en zich te Utrecht vestigen. die *.ch onss administratie opgerea voor de veraelcenag. nja volgent da vastgettalda bap*ling«o lagen ongevallen vercekari voor badragan, gewaarborgd door da NIEUWE HAVBANK ta Schiedam, by lavantianga Aftfl duiden by QAA Guld®“ by verlies O AA Gulde“ blJ ™lie* 100 Gulden ’eri,eg AA Gulden by verlies vaa Da verzekerde moet in bat ichiktheid. VVV overleden. JUV van hand ot voet, ZLUV van een oog. 1VV van een duim. VV een anderen vinger. bexit ijn van een poli» V.r.chuol ’''““.“‘•A geesel der werkloosheid kastijdt ons volk en zij die werk hebben, kunnen zich geen voorstelling maken van de moreeie ellende, welke daardoor in de kringen der slachtoffers geleden wordt. Arbeid moet er komen, ieder is daarvan overtuigd, ook de regeering, maar zij ziet de juiste weg niet om het volk arbeid te geven, hoewel haar daarop herhaaldelijk is gewezen. Arbeid teneinde honderddui zenden van werk te kunnen voorzien, moet verleend^worden door het geheele volk, niet door enkele industrieën, wel ke hier en daar worden opgericht. Het is een fout om te denken, dat het van overheidswege steunen der industrialisa tie in ons land zou kunnen leiden tot het bannen dezer werkloosheid. Zeker, nieuwe industrien, voorzoover deze geen omzetverlies beteekenen voor andere bedrijfstakken, geven eenlg werk, maar men vergete niet, dat de moderne Industrie goedkoop en snel werkt en dat in verhouding tot het erin gestoken ka pitaal, de arbeidsfactor betrekkelijk zeer gering mag worden genoemd. Het zich zetten om de industrialisatie m ons land te bevorderen met het doel, werk te verschaffen, is ongetwijfeld nut tig, maar men zou zijn taak zeer eenzij dig opvatten. Indien men daarin het middel zag om het euvel der werkloos heid te bestrijden! Het is Immers een zeer klein onderdeel van de overheids taak. Een Industrie moet aan verschillende eischen voldoen en een van de eerste eischen is: het zich kunnen instellen op het eigen land en slechts voor een klein gedeelte aangewezen zijn op den uitvoer. Afzet in het eigen land kan men zelf voor een goed deel beheerschen, doch uitvoer kan slechts geschieden met be hulp van de overheid in het andere land. Een groote natie, als Amerika. Duitsch- land e.d„ gebruikt voor een belangrijk gedeelte de eigen productie. Bij ons moet het grootste gedeelte der industriëele be drijvigheid in het buitenland worden af gezet. Zij is derhalve zeer kwetsbaar en hoe scherper de econmische wereldoorlog wordt, hoe feller deze industrieën worden getroffen. Het ziet er niet naar uit, dat de wereld spoedig zal terugkeeren naar den meer vrijen handel Integendeel, de autarkische gedachte wint hoe langer hoe meer veld. Daarom is industrialisatie voor ons land geen oplossing der werkloosheid. Wij moeten Juist datgene aankweeken. wat in onzen volksaard sluimert handel, reizen, trekken, distributie. Wij moeten nieuwe vindingen koopen en in het eigen te dank voor de leiding van het bal, dat nu volgde onder de afwisselende muziek van een band, die ook de pauzen verdien stelijk had gevuld. Tegenover het „duistere punt” was er deze avond het lichtpunt dat „Ormenio" het Vfeer zonder verloting klaarspeelde. JAARVERGADERING VAN DE „SCHOONH. SPORTCLUB". Met een welkomstwoord opende de voorzitter, de heer A. J. de Haas, gis teravond in Hotel „a la Station", de 35e jaarvergadering van de „Schoonho- vensche Sportclub Aanwezig waren een vijftig tal leden. Na afhandeling van de ingekomen stukken en voorlezing der no tulen, werden de jaarverslagen van den se cretaris B Neuman en den penningmees ter A. Muijlwljk goedgekeurd. De drie aftredende bestuursleden, de heeren A J Ponsioen. C. Mesker en B. Neupian werden herkozen. Op een verzoek uit de vereeniging Werd weer een elftal-commissie ge vormd uit de leden en deze werd sa mengesteld als volgt: P. Mesker, J. de Lange en L. Wendels. Aan deze commis sie wordt één bestuurslid toegeVoegd met een adviseerende stem. Tot leden der kascommissie werden benoemd de hee ren L. Hartkamp, W. Kok en C. Ouwer- kerk. De rondvraag bracht niet veel zake lijks naar voren en om goed 10 uur werd de vergadering gesloten. *D. k.n.1! Hand beschermers Beenpijpen met ritssluiting Electrische Rijwiellampen Ronde Zaklantaarns compleet Gloeilampen J.KSNOEI Stadhiiiestraat 7-# l.opikrratraat 43 Schoonhoven, land exploiteeren, in- en uitvoeren; ons .nstelien op exploitatie van de Overzee- sche gebieden en dan zullen wij bemer ken, dat £r meer voor ons te aoen valt dan wij misschien denken. Maar daarvoor moeten krachten wor den gebruikt, die nu hun energie niet kunnen benutten uit gebrek aan kapi taal. Zij, die niet kunnen teren op de rijkdommen door een vorig geslacht ver gaard, hebben den drang zich te verhef fen uit hun afhankelijke positie. Zij zijn credietwaardig, maar niet credietbevoegd Zij zouden de hun toevertrouwde gelden in het eigen en ook in het algemeen be lang kunnen benutten, maar zij hebben geen onderpand ter beschikking, geen huizen, geen effecten. De Overheid moet crediet beschikbaar stellen voor hen, die werken willen, deug delijke objecten kunnen uitvoeren, be trouwbaar zijn. Elk middenstander, die bewijzen kan, credietwaardig te zijn, een zaak te heb ben of te openen, die goede kansen biedt op levensvatbaarheid, moet kunnen put ten uit de credietbron. Een dergelijke middenstander kan in de meeste geval len niet werken zonder personeel Hoe meer betrouwbare middenstanders aan den slag kunnen gaan, hoe meer werk loozen in dienst zullen worden genomen. Wij kennen tal van zaken, die tientallen menschen kunnen benutten, indien zij de beschikking hadden over enkele duizen den guldens. Er is in ons land veel on gebruikte werkgelegenheid en werkver ruiming. indien crediet beschikbaar zou zijn voor credietwaardigen. De Nederlander gaat niet over één nacht ijs en het zou derhalve al een goed begin zijn. Indien de regeering het cre- dletvraagrtuk voor credietwaardigen liet onderzoeken. Maar dan dienen er in zoo'n commissie geen mannen te zitten met verouderde opvattingen omtrent cre diet. Want deze kunnen zich niet instel len op nieuwe ideeën. Zulke Heden heb ben niet medegemaakt, hoe bv. de in- landsche dessa-bevolking in de handels- regionen van Indie (Bandjermasin. Pa- lembang o a.) punctueel hun verplichtin gen tegenover de credletbank nakwam! Ook zonder dat zij tastbaar onderpand had gegeven. Hoe verkwikkend was het te zien, wanneer een dessa door het ver leende crediet ging werken, prauwen en huizen ging bouwen en de welvaart toe nam Het inlandsche volkscrediet is een zegen geworden. Waarom in het Moeder land nog zoo ouderwetsch? EEN OUDE GEVEL. In de Lopikerstraat, tegenover de Doe lenstraat, staat een huls met een mooie oud-Hollandsche trapgevel. Het dateert blijkens een gevelsteen van 1651 en het behoeft dus niet te verwonderen, dat de tand des tijds zijn Invloed ging doen gelden. Bovendien had bij eenige kleine verbouwingen de waardeering voor dat oud schoon niet altijd op de voorgrond gestaan, zoodat het geveltje wel eenigs- zlns gehavend was. Gelukkig had de Rijkscommissie voor Monumentenzorg, aan wier aandacht Schoonhoven nu eenmaal niet is ontgaan dit huis op de lijst van monumenten ge plaatst. Onlangs heeft de heer P. J. J. de Bas het pand gekocht om er zijn melkzaak in te vestigen Hij stelde zich in verbinding met „Monumentenzorg” en hoewel de be stemming van ’t perceel niet toeUet, het aanzien van het oorspronkelijke woon huis geheel te herstellen, werd men het in goed overleg spoedig eens. Met een sub sidie van „Rijksmonumentenzorg" laat de heer De Bas thans de gevel geheel res- taureeren. welk werk de Gebr. van der Pauw onder toezicht en volgens de teeke- ning van genoemde rijkscommissie met veel zorg uitvoeren. Van de pioole. oude steentjes wordt de trapgevel, die al bedenkëlijk overhelde, opnieuw opgemetseld, de ramen van de eerste verdieping zullen wat kleiner wor den en wat stijgen om de zandsteenen- lijst, die zij nu breken, te herstellen. Natuurlijk worden ook de oude sierankers weer aangebracht. Beneden komt één groot raam en een kleine deur in de plaats van de vroegere kleine ramen met dubbele deur, ma^r da boTenliobtea KWALIJK BELOONDE GASTVRIJHEID. Enkele weken geleden vervoegde op een avond een juffrouw, familielid, aan de woning van gezin P. alhier. Een uitvoerig haal werd gedaan over een ven filmvoorstelling, een defecte auto, enz., met als slot het verzoek om bij P. te mogen overnachten. Aan dit eizoek werd voldaan en een slaapkamer werd aangewezen, waar het meisje de nacht kon doorbrengen, 's Morgens heeft men gezamenlijk het ontbijt genutf.gd en nogmaals gedankt te hebben voor gastvrijheid, nam de gaste afscheid. Eenige dagen later werd in de slaap kamer, waar de juffrouw geslapen had, een zilveren armbandhorloge vermist. De verdenking viel op de logé en de po litie werd in de zaak gemoeid, die te Zeist, waar het meisje woonde (de laat ste tijd was zij echter voortvluchtig), het horloge in beslag nam en proces-veibaal opmaakte. VUURW APENWET. De politie heeft tegen O. proces-ver- baal opgemaakt terzake onbevoegd voor handen hebben van een geweer. „HET DUISTERE PUNT Er liggen vele „voetangels en klemmen" op het pad der tooneel-dilettanten en een vereeniging die hetzij uit overmoed, hetzij ter wille van haar bestaansmoge lijkheid reeds spoedig na haar op richting in het openbaar leven voor het voetlicht wil treden, legt haar leden, ten zij zich onder hen reeds voldoende ee- nigszins geoefende krachten bevinden, een zware taak op. Onze plaatselijke veref.. ging „Orme- no", die nu ongeveer drie jaar bestaat, heeft die moeilijkheden moeten overwin nen en in de aan vang zijn ook haar de teleurstellingen niet bespaard. De mis lukking. waartoe deze vaak leiden, heeft men echter weten te voorkomen en on der regie van den heer A. Kars gaat dit clubje integendeel moedig voort. Het be stuur getroost zich de moeite van een spaarsysteem, om ook de financieel min der draagkrachtigen onder de liefhebbers om zich vereenigd te houden en daar door wist het zich voor de uitvoering van Woensdagavond een behoorlijk be zette zaal te verzekeren. Intusschen dient ervoor gewaakt, dat men zich bij deze methode niet al te zeer onder de Jeugd begeeft, aangezien dan de rust in de zaal In gevaar komt. „Ormenio" kan met de resultaten van deze uitvoering tevreden zijn. Het blijspel „Het duistere Punt" van Jac de Vos was een goede keus. Het heeft de ver dienste. dat het niet al te groot is. wat aan de kwaliteit der opvoering ten goede kon komen. Overigens bevat het voor een jonge vereeniging als deze meer dan voldoende moeilijkheden, doch ..Orme nio” heeft die grootendeels weten te overwinnen. In de aanvang bleef het spel beneden het middelmatige De spelers waren „er 'rita slecht, de en Maar in het tweede bedrijf liep alles reeds da delijk veel vlotter; actie en dictie waren verbeterd, aan het stille spel werd meer aandacht besteed en eenige aardige ver wikkelingen in het stuk kwamen ook aan de opvoering ten goede. De schrijver heeft voor vele goede momenten gezorgd en eenige spelers wisten die goed tot hun recht te doen komen. Zonder in een aparte beoordeeling af te dalen, mogen wij het spel van den baron loven, dat ver boven dat zijner medespelers uitstak, al had ook hij wel eens een ongelukje Maar ook anderen lieten vaak goed spel zien, dat mèt de verdiensten van het stuk het publiek een prettige avond bezorgde Aan duidelijkheid en uitspraak mag nog eeni ge aandacht worden besteed. Het tooneel was goed verzorgd. De regisseur opende en sloot de avond met een korte toespraak en aan het ein de heeft de voorzitter, de heer M Ka poen. den heer Kara dank gezegd voor het werk dat deze belangeloos voor de ver eewihf dpe^- D* 46

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1