Tiert mee den 7Fen vcrjiiiirilaü van de BIJMKORF 2.45 75' 15' 98' 49' .45' 4?5 78' 98' 39' 58' 78' 49' 33' 1.20 19' 2?s 98' 98' 95' Z^t/rwte/zeten. ^ccvéeru^eyuHnrtz^ crcrtfzder&qe 1_5° 195 2.5° Lr 145 245 pFEUÏllETOTri Stille en valsche liefde. &L "J£ SCHORTEN REIS-ARTIKELEN 16S HEEREN-MODE 145 195 HEEREN-TRICOTAGES LUNCHROOM JUBILEUM TAART IN DE LICHTHAL 1460 Damestasschen ■J95 295 395 DAMESKOUSEN Uitsluitend prima kwaliteiten' moderne herfsttinten DAMES-HANDSCHOENEN Nieuwe modellen in nieuwe kleuren 295 195 DAMES-TRICOTAGES BREIWOL FOURNITUREN 145 CORSETTEN HANDWERKEN Binnenland Buitenland Japanse he granaten treffen Britsche soldaten. fGemengd nieuws~j ROTTERDAM Jurkje of. pakje van zuiver wol, met lange mouwen, liggend kraagje en opgeslagen manchetten. Handge- borduurde roosjes. In lichtblauw en rose BABY AFDEELING EERSTE ETAGE Glorialinnen doorlrekjas met lange of pofmouwen. Met bedrukte garneering. In beige, licht- en donkerblep. Maten-42-52 Fantasie Huishoudjas van fijne bedrukte cretonne met kraag* en revers in bleu, marine, bruin en zwart. Maten 42-48 Aardig fantasieschortje van bedrukte cretonne met volant rondom. Diverse aparte dessins Naal-etul met treksluiting, inhoudendet schaar, vingerhoed, stopzijde, naalden, spelden, veters, enz. Sigarenaansteker goed betrouwbaar, geheel automatisch Jtaliaansche Schrijfmap «H4-5 zeer aparte smaakvolle dessins. Met bloc I en couverts oede 'kwaliteit perCal. Met Moderne dessins. Overhemd g< 2 stijve boord* Alle maten Pyama goede kwaliteit 'm. breede gepaspelde 195 kraag en manchetten.. Verschillende effen kleu Huisjasje effen wol met geruite kraag manchetten. Goede afwerking. Borstrokken of lange pantalons van zware kwaliteit macco-interlock Pantalon of borstrok van zeer solide kwaliteit katoen. Jaeger. Maten 4, 5 en 5/6 Pantalon of borstrok van goede kwaliteit Jaeger, gemengde wol Dit is de zacht Weensch gebak met room en confituren voor 4-6 personen Nu slechts Dames nachthemd flanel met gebloemde garneering aan kraag en manchetten Dames nachthemd mat-charmeuse. Vest en' mouwen met rijke kantgarneering en glimmende biezen Idem als pyama 3.75 Damespyama goede kwaliteit flanel. Ge-» bloemd jasje, met ceintuur en zakje Effen pantalon en Cll AOnjG. L.MCH f. u1 geschulpte bobbedkraag. In zalm, rose, blauw. Maat 42 48 w.o. zeer mooie kwaliteiten en modellen Kunstzijde Fijn weefsel. Versterkte vqet Bembergzijde Bijzondere mooie kwaliteit Dames Dames Dames handschoen handschoen handschoen suede slip-on model nappa, soepele kwal Een practische combi o( knoopsluiting. In geheel gevoerd slip-on natie Suèdemet nappa marine, tabak en model met origineele binnenhand, moderne marron leder-garneering vlechtgarneering 2-deellg pakje zuiver wol. Kraag, zij- sluiting, manchetten tn onderkant van truitje zijn gegarneerd met frissche strepen. In blauw, rood en beige. Maat 40 BABY-AFDEELING EERSTE ETAGE Hemd of pantalon van mooie kwaliteit macco-interlock of macco. 1x1 ribsweefsel. Diverse modellen. In rose, wit en bleu. Per stuk Garnituur van wol met zijde. Hemdjes leak afgewerkt. Rond of opera-model. Broekje met versterkt kruis. Hemd of broekje Garnituur van modern fantasie-weefsel van vfol met zijde. Aardig afgewerkt. Goede kwaliteit. Hemd of pantalon Groote partij fantasiawol met apart twijn-effect. In alle moderne kleuren. Per knot van 100 gram Zaar starka sokkanwol. In verschillende gemêleerde en effen tinten Per knot van 100 gram Ongablaakta bralkatoan 1000 gram, eerste kwaliteit. M knotten e 100 gram. Nos. 4-6-8-10-1Z, per pak 10 matar waschbaar. directoire- elastiek ijzersterke kwaliteit. Per* stuk IETS NIEUWS Chintz handwarkdoos. Frissche bloen dessins. In ex'ra groote uitvoering w Heeranklearhangar met dwarslat. Zware uitvoering. m Elastiek instapcorset. Goed waschbaar. 35 centimeter lang. In saumon en bleu Corselet van stevige coutil met moderne A R zijden tricot bustehouder Versterkt voorpand. Twee elastieken zijpanden Corset van zware broehéslol met stevigen elastieken buikband met vorm. Lang model Theewarmer, gebloemde chintz. Verschil lende dessins en kleuren. Met bijpassende aanvatter i Gateekend kleed van witte hzndwerkstof in fraaie kruissteek- en platsteekdessips. Met ajourzoom. 130x160 centimeter Handgeweven kussendekjes, geheel wol, jn diverse aparte kleurstellingen b ffVEGlfE ht*D. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonliovenscne L'onrait MAANDAG 1 NOVEMBER 1M7 een zaakgelastigde vertegenwoordigd zal zijn. Het terugroepen beteekent dus vol strekt geen verbreking '-an de diploma tieke betrekkingen, zoodat men het ge val niet ernstig behoeft op te nemen. Niettemin wordt de verhouding tus- schen Rome en Parijs er niet beter door. wat vooral van beteekenls is als men er de dikke vriendschap tusschen Italië en Duitschland tegenover stelt. DE KABINETSCRISIS IN BELGIE. De Man niet geslaagd. Minister De Man is niet geslaagd in zijn pogingen om een Belgisch kabinet te vormert en heeft derhalve besloten zijn opdracht terug te geven. Zaterdagavond heeft de heer De Man zich naar het paleis begeven, waar hij den koning mededeelde niet in staat te zijn een kabinet van nationale eenheid te vormen. De katholieken hadden zich bereid verklaard, met De Man samen te wer ken. doch de liberalen weigerden dat be slist en waren derhalve oorzaak van de mislukking. OPSTANDSPOGING TE BILBAO. Bevolking wordt ontwapend.* De militaire gouverneur van Basken land heeft door de nationalistische Spaansche radio-omroep te Bilbao een communiqué laten uitzenden, waaruit blijkt, dat een complot van Baskische separatisten ontdekt is. De opstand zou te Bilbao beginnen en zich van daar uit> over het geheele Baskenland moeten verspreiden. De gouverneur heeft de bevolking 48 uur tijd gegeven om alle wapens, die zij nog in haar bezit heeft, uit te leveren. Allen, die na dien tijd nog in het bezit van wapens gevonden worden, beloopen de doodstraf. DE ONRUST IN MAROKKO. Vele incidenten met bloedige afloop. De oproerige beweging in Marokko heeft tot een serie incidenten geleld, deels met bloedige afloop. De nationalis tische agitatie duurt voort, hoewel het inboorlingenkwartier Medina door troe pen bewaakt wordt. Op alle belangrijke punten zijn Fransche koloniale troepen met machinegeweren opgesteld. Toen Zaterdagmorgen vroeg de met handgranaten uitgeruste soldaten met de bajonet op het geweer de Arabieren sommeerden, zich te verspreiden en hun winkels te heropenen en dit geweigerd werd, losten de militairen eenige salvo's op de Arabische winkels. Een soldaat werd door de Arabieren ingesloten. Hij kon zich echter door het gebryik van 'n handgranaat bevrijden; verscheidene opstandelingen bleven gewond op straat liggen. Des middags bleven 400 Arabieren, na het gebed, op Öe Karouine markt sa menscholen. De Arabische politie kreeg opdracht om hen te verstrooien. Een comDagnie van het vreemdelingenlegioen leiddfe de demonstranten naar de gevan genis. Zes demonstranten werden ge wond, waarvan een zwaar. In totaal wer den 300 arrestaties uitgevoerd. Men neemt echter aan, dat het aantal ge wonden in feite veel grooter is dan tot nog toe bekend werd. VAN SMAAK - PRU5 70 ct HET MYSTERIE-SCHACHT. Positie van den minister niet veranderd? De kwestie van de ontslagaanvrage van dr. Schacht, welke sinds eenige düi- gen Duitsche en buitcnlandsche kringen bezighoudt, neemt zeer geheimzinnige vormen aan. Gezaghebbende kringen verzekeren, dat in de positie van dr. Schacht, die de functie van rijksminis ter van economische zaken ad interim en van president van de rijksbank blijft vervullen, niets is veranderd. Drie dagen geleden hebben deze zelfde kringen beweerd, dat de aftreding van Schacht tot de waarschijnlijkheden be hoorde en de minister had zelf in hfet openbaar verklaard, dat hij was afgetre den. In het laatste artikel van Göring in het tijdschrift: „Vierjarenplan" en in artikelen in de bladen komt tot uitdruk king, dat er een principieele tegenstel ling bestaat tusschen de economische politiek van Schacht en die van Göring. Wanneer Schacht in functie blijft, schijnt het, dat deze oplossing moet wor den toegeschreven aan de persoonlijke tusschenkomst van Hitler, die het ont slag van zijn minister geweigerd zou hebben en opnieuw zijn vertrouwen in Schacht zou hebben uitgesproken. Tot nu toe is in deze aangelegenheid geen enkele officieele mededeeling ge daan. HEFFING OP HET KAPITAAL IN DUITSCHLAND? In zekere politieke kringen te Berlijn verwacht men, dat de rijksregeering spoedig belangrijke economische maat regelen zal nemen. Men meent, dat zal worden overgegaan tot een heffing op het kapitaal, bestaande uit de betaling door de naamlooze vennootschappen van een bedrag, gelijkstaande aan tien pro-, cent van haar kapitaal, op dezelfde wij ze, als dat in Italië is geschied. Er is nog geen bevestiging van dit bericht ontvangen. AANSLAG OP BONDSKANSELIER SCBUSCHNIGG BERAAMD. Gevaar nog niet geweken. De Weensche politie heeft een com plot ontdekt, dat ten doel had bonds kanselier Schusohnigg te vermoorden Het gevaar voor het leven van Schusch- nigg is nog niet geweken, daar twee le den eener buitenlandsche terroristische organisatie, welke naar wordt beweerd naar Weenen zijn gezonden om de moord te plegen, nog op vrije voeten zijn. Men vermoedt, dat zij hun plan willen uit voeren door een bom te werpen gaarde auto van den kanselier, wanneer hij zich van zijp woping in een der voorsteden naar dtfk kanselarij of naar huis terug begeeft. Tegenspraak. Het officeele Oostenrijkse he persbu reau ontkent de juistheid van de be richten over de beraamde aanslag en brengt dit in verband met een gebeur tenis, welke zich op 20 October heeftaf- gespeeld. Op dien dag traden tweevreem delingen, die Duitcch met een sterk bul- tenlandsch accent spraken, een tabaks winkel binnen in de buurt van Schusch- nigg's huis en vroegen den winkelier bij zonderheden over de ligging van t huis en over de gewoonten van den bonds kanselier. De man stelde de politie hier van in kennis. De beide lieden zijn niet teruggevonden. NOG EEN VOLKSCOMMISSARIS IN ONGENADE. De Russische volkscommissaris voor den Landbouw, Tsjernof, is op last van het nationale executieve comité. Vrij dagavond van zijn post ontheven. Eikhe, eerste partij-secretaris van het Westsi- berisch territorium, is tot zijn opvolger benoemd. Een verklaring voor het ont slag wordt niet gegeven. DR. KUYPER-HERDENKING IN HET CONCERTGEBOUW. ENORME BELANGSTELLING Tot de nok toe was het Concertgebouw te Amsterdam Vrijdag gevuld bij de plechtige samenkomst ter herdenking van het feit, dat Juist honderd jaar ge leden dr. Abraham Kuyper te Maastricht werd geboren. De bijeenkomst begon des morgensom 11 uur, doch de belangstelling was zoo buitengewoon groot, dat reeds lang vóór dat tijdstip geen plaats in de groote zaal meer onbezet was. De plechtigheid stond onder leiding van dr. H. Colijn, die staande het 18e vers van psalm 88 liet zingen en voor ging in gebed. Na een begroetingswoord tot de fami lieleden van dr. A. Kuyper, hield de mi nister een herdenkingsrede, waarin hij de beteekenis van de figuur van dr. Abraham Kuyper, zoowel voor cüens eigen tijd, als voor ons volk van heden en voor het nageslacht schetste. Aan het einde van de breedvoerige re de juichten de bezoekers den spreker geestdriftig toef De leider der vergadering deed hierna mededeeling van een telegram van het Johannes Öalvijn genootschap in Hon garije, dat zijn warme instemming be tuigde met de plechtige herdenking van den geboortedag van dr. Kuyper. In de middagbijeenkomst hebben vijf sprekers het woord gevoerd. Prof. dr. J. Ridderbos wees opdr. Kuy- per's beteekenis voor de wetenschap. Professor mr. A. Anema besprak dr. Kuyper's beteekenis voor het Neder- landsch Staatkundig leven in het alge meen en de oud-minister prof. dr. V. H. Rutgers sprak over de verdiensten van dr. Kuyper ten opzichte van het Onder wijs. Over „Dr. Kuyper en het sociale le ven" sprak het Kamerlid de heer C. Smeenk en tenslotte sprak prof. dr. K. Dijk over: „Dr. A. Kuyper en de jeugd". De redevoeringen werden afgewisseld door orgelspel. MACHINE-GEWEERVUUR UIT EEN VLIEGTUIG. De Japanners zijn Zondagmiddag, na een ongekend hevig bombardement op de Chineesche stellingen te Sjanghai, over de Soetsjaukreek, ten Westen van de internationale concessie getrokken. Er is bij deze gevechten opnieuw een aantal granaten 1 in de internationale concessie terechtgekomen. Drie Britsche soldaten, die daar op wacht stonden, werden door granaatscherven gewond, van wie één aan de gevolgen is overle den. Een granaat kwam terecht in een gebouw van een Amerikaansche firma, in de onmiddellijke nabijheid van het Britsche consulaat. Voorts heeft een Ja- pansch vliegtuig, dat op 1500 M. hoogte vloog, op Britsche soldaten geschoten, die het vuur volgens hun instructies on middellijk beantwoordden. Ook kwamen eenige verdwaalde kogels in de Fransche concessie terecht, met het gevolg, dat 5 Chineezen werden gewond. Drie grana ten hebber), het gebouw van de ..North- China Daily News" getroffen en drie be ambten gedood. Ook het Palacehotel werd beschadigd, doch hier zijn geen slachtoffers te betreuren. Scherp protest. Reeds hebben de Britsche autoriteiten opnieuw een scherp protest to de Japan- 6che legerleiding gericht. Een Japansche marine-officier zou reeds de opdracht ontvangen hebben, deze aangelegenheid te onderzoeken. De Britsche Jessfield- fcazeme is ontruimd, daar de soldaten in de onmiddellijke nabijheid van <j£ ope raties niet meer veilig worden geacht. ROME EN PABUS. De Italiaansche ambassadeur te Pa rijs, Cerruti, heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken aldaar, laten weten, dat hij door zijn regeering isuit- genoodigd, voor onbepaalde tijd met ver lof te gaan. De zaken worden waarge nomen door den legatieraad Prunas. Cerruti is gisteravond uit Parijs ver trokken. Men heeft hier te doen met 'n uiting Van hét misnoegen van Mussolini over de houding door Frankrijk aangenomen ten aanzien van de verovering vanAbes- sinië. Zooals men weet heeft de Fran sche regeering geweigerd den nieuw be noemden Franschen ambassadeur te Ro me, De Saint-Quentin, geloofsbrieven mee te geven, waarin niet alleen de ko ning van Italië, maar tevens de keizer van Abessinië werd genoemd. Daar de Italiaansche regeering vasthield aan de ze eisch, is er als sinds maanden te Ro me geen Fransche ambassadeur. doch slechts een zaakgelastigde, terwijl Italië te Parijs door den ambassadeur Cerruti vertegenwoordigd was. Mussolini heeft aan deze onevenwichtige toestand thans een einde gemaakt door Cerruti voor onbepaalde tijd terug te roepen, zoodat Italië voortaan ook te Parijs slechts door door REINHOLD ORTMANN. 5 Ook op Edith's zoo juist nog marmer- koud gelaat vertoonde zich plotse ling een geheel andere uitdrukking. Haar oogen drukten verbazing en ontsteltenis uit, terwijl zij haar lippen vast opeen kiemde, alsof zij een uitroep van toorn wilde onderdrukken. „Hij moet gisteren al vertrokken zijn," bracht zij eindeiijk na eenige oogenblik- ken va npijnlijke stilte met moeite uit, f,en hij kan mijn brief dus niet meer ont vangen hebben. Hij komt zonder iets vah mijn verloving te weten. Een afschuwelijk geval!" „Wij zullen hem eenvoudig niet ont vangen," merkte haar moeder hooghar tig op. „Onder de tegenwoordige omstan digheden behoeven wy met dien man toch werkelijk niet zooveel plichtplegin gen te maken." „U bent grootmoedig zooals steeds, moeder," zeide Edith met bijzondere scherpte. „Maar u zult het toch aan mij moeten overlaten, deze aangelegenheid naar eigen inzicht te regelen. Ik zal Ar- tois ontvangen." „En er zal zich een theatrale scène af spelen. Enfin, ik heb er niets tegen, als je maar niet van me verlangt, dat ik haar bijwoon." „Ik hecht niet de minste waarde aan uw aanwezigheid, moeder! Zeg aan Dr. Artois, Mina, dat het mij genoegen zal doen hem te kilnnen begroeten." Haastig verdween mevrouw Van stein door de deur naar haar slaapka mer en bijna onmiddellijk trad door een andere deur de aangemelde bezoeker de salon binnen. Hij was een man van misschien 28 jaar, een elegante, innemende verschij ning, hoewel zijn gestalte eerder buig zaam en sierlijk, dan krachtig en impo neerend leek. Zijn bleek, intelügent ge laat met het sterk geteekend profiel en de zeer levendige donkere oogen verrie den onmiddellijk den gestudeerde; maar er vertoonden zich toch ook wel eenige lijnen, die men anders slechts opmerkt bij geblaseerde boemelaars. Hij keek snel om zich heen en toen hij zich overtuigd had, dat hij met het jonge meisje alleen was, wierp hij zijn hoed op een stoel en snelde op haar toe. „Edith! Mijn lieve Edith! Is het mij dezen keer gelukt je te verrassen?" Hij had zijn armen uitgestrekt alsof hij haar aan zijn borst wilde drukken, maar afwerend hief zij haar hand op. „Laat dat, Siegmund," zeide zij koel tjes, „mijn moeder zou ons immers kun nen ziep! Maar een verrassing is het in derdaad! Wat is de reden van je plotse linge komst hier, terwijl je toch 14 da gen geleden nog schreef, dat er troorloo- pig geen kans voor je bestond uit Frank fort hierheen te komen?" „Och, dat is een ingewikkelde geschie denis," antwoordde doctor Artois losjes. „En ik wil je daarmede nu niet verve len, lieve! Slechts in het kort dit: ik heb mijn betrekking in Frankfort vaar wel gezegd en zal niet meer onder dat gehate juk terugkeeren. Mijn contract liep weliswaar nog over een vol jaar, maar ik wist een twist met den eersten directeur der fabriek uit te lokken en zooals ik wel voorzien had, kreeg ik bij deze gelegenheid op mijn verzoek daar toe onmiddellijk ontslag, waarom het mij juist alleen te doen was geweest." „En ben je er nu wel volkomen zeker van, dat je daarmee geen overijlde stap hebt gedaan? Denk je, dat het je geluk- ken 'zal spoedig een andere betrekking te krijgen?" „Wat een practische aard spreekt er toch uit je bezorgdheid," glimlachte hij, hoewel de koele ontvangst hem zicht baar bevreemdde. „Ik geloof, dat je het moeilijk zou kunnen begrijpen, wanneer ik je zei, dat slechts het verlangen naar jou mij tot deze domme streek heeft ver leid." „Neen! Want je zult moeten erkennen, dat wij beiden thans geen kinderen meer zijn," antwoordde zij ernstig. „Maar wil je geen plaats nemen? Je koestert dus plannen, om voor goed hier te blijven?" Hij ging op de sofa zitten en greep naar haar hand om haar naast zich te doen plaats nemen. Edith wist iiem echter han dig te ontwijken, zonder dat er voor hem iets kwetsends in deze snelle bewe ging was. Zij rangschikte de bloemen op het bloementafeltje bij het raam en het bleef wel een minuut lang stil, totdat Artois, zijn eerste ontstemming onder drukkend, antwoordde: „Je weet, hoe ik al sinds jaren er naar gestreefd heb, hier de een of andere positie te verwerven. In de kleine provinciestadjes is toch aan geen snel vooruitkomen te denken. Daar kan men oud en grijs worden, zonder dat de wereld iets van Je verneemt en Je voelt Je verstand er verstompen in een sfeer van kleinzielige bekrompenheid. Maar hier mag men hopen, de opmerk zaamheid te trekken en slechts h'er kan men leven. Maar het is niet gemakkelijk zich ergens in te werken; want waar zich maar een vacature voordoet, daar duiken direct 100 sollicitanten op, die elkander het liefst maar'uit den weg zouden rui men. Al mijn pogingen waren tot dus verre vergeefsch geweest en alleen aan een gunstig toeval heb ik het te danken, dat men mij thans de betrekking van Chemiker heeft aangeboden in het Sa natorium van Dr. Giersberg. Maar eer lijk gezegd, is deze positie nog veel slechter dan die ik zoo even vaarwel heb gezegd. Het salaris is ellendig en ik zai bovendien nog veel harder moeten werken dan daarginds. Maar dat ontmoe digt mij niet. Ik ben immers in de hoofd stad en ik heb eindelijk mijn voet gezet op de onderste sport van den grooten ladder waarlangs men naar beroemdheid en rijkdom omhoog stijgt. Dat ik de ca paciteiten daartoe bezit, mag ik loch zon der overdrijving wel beweren." Edith had hem, terwijl hij sprak, lang zamerhand haar gelaat toegewend. Van de opwinding, die de komst van den doc tor eerst veroorzaakt had, was nu, dank zij haar herkregen zelfbehcersching, in haar schoone trekken niets meer te le zen. „Als de inkortisten, die je nieuwe posi tie je verschaft, zoo slecht zijn, hoe wil je het dan klaarspelen daarvan te le ven?" Doctor Artois wierp het hoofd in den nek en glimlachte overmoedig. „Ik heb daarover nog niet zoo zeer nagedacht; maar aangezien ik mij op dit punt nog steeds door alle moeilijkheden heb we ten heen te slaan, zal zulks mij ook nu wel gelukken. De hoofdzaak !s, dat ik hier ben en dat wij elkander, als wij wil len, nu dagelijks kunnen ontmoeten. Je kunt niet gelooven. lieve Edith. hoezeer ik naar je verlangd heb in mijn treurig verbanningsoord „Heb je je reeds door bindende afspra ken verbonden?" „Zeer zeker! Het is niet de gewoon te van doctor Giersberg schriftelijke con tracten op te maken; maar hij heeft mijn toezegging en omtrent iedere bijzonder heid zijn wij het eens geworden." „Desondanks bestaat er toch nog wel een mogelijkheid om de overeenkomst te verbreken, niet waar?" „Wanneer er zich plotseling wat beters PRINSELIJK PAAR WEER TE SOEST- DIJK. Vrijdagavond zijn, na een afwezigheid van ongeveer vier weken. Prinses Juliana en Prins Bernhard op het paleis Soest- dijï teruggekeerd. Het Koninklijk paar is in de auto met den Prins aan het stuur teruggekeerd. De hofhouding volg de in een tweede auto. Cp het bordes van*het paleis was de intendant van het domein, jhr. J. A. de Jonge van Zwijns- bergerj^ ter begroeting aanwezig. HET AMBTENARENVERBOD. Er is een Kon. besluit in voorbereiding waarbij de bestaande bepalingen omtrent verboden lidmaatschappen vah1 bepaalde politieke organisaties voor ambtenarén worden afgeschaft en door een nieuw® regeling vervangen. MR. WESTERMAN UIT DE N.S.B. Het oud-Tweede Kamerlid mr. dr. W M. Westerman, is uit de N.S.B. getreden. ONDERWIJZERS ALS AMBTENAAR. Ook bij de gemeenten. Jonge werklooze onderwijzers genieten zooals bekend, sinds enkele maanden voorkeur bij benoemingen voor bepaal de rijksbetrekkingen. Aangezien het ech ter jaren zou duren aleer al deze akte- bezitters geplaatst zouden zijn, wordt thans contact gezocht met de besturen der groote gemeenten, opdat deze ook zooveel mogelijk voorrang zullen geven aan d« onderwijzers, die op de lijst van het capitulantenbureau geplaatst zijn. Indien de onderhandelingen slagen, zou vrij spoedig een groot aantal werk looze onderwijzers geplaatst kunnen zijn RIJWIELPADEN IN ZUID-HOLLAND. Ged. Staten van Zuid-HoUand stellen aan de Staten voor, mede te werken aan den aanleg van een net van rijwielpa den in de provincie en op de begrooting voor 1938 daarvoor f 100.000 uit te trek ken. JUWELIER OP GERAFFINEERD* WIJZE BESTOLEN. Rin, ter weerde Ten t UM ontvreemd. Te VQravenhage ls Donderdag een juwelier in het Noordeinde bestolen. In de loop van de middag kwam een dame den winkel binnen. De bezoekster vroeg een zilveren theepot, welke ln een der hoeken van de zaak stond, te mogen be kijken. De winkeljuffrouw ging het ver langde halen. Even later vielen er eeni ge waardevolle broches van de toon bank op den grond, die de winkeljuf frouw onmiddellijk opraapte. Na anderhalf uur verklaarde de da me, dat er niets van haar gading bij de collectie was en z(j ging heen. De wln- keljuffouw begon daarna een en ander op te ruimen. Dit een tableau, waarop zich zeven brillanten ringen bevonden, viel een dezer ringen op de grond. Toen de Juffroqw den ring weer tn het tableau wilde leggen, bleek deze slecht te pas sen. Ze kwam spoedig tot de ontdekking dat ze een waardeloozen ring ln de han den hield. De gestolen ring, een platina ring, bezet met negentien diamanten, vertegenwoordigde een waarde van f 1200. voordeed misschien! Maar lk durf nau welijks hopen, dat je iets dergelijks als een blijde verrassing voor mij in voor. bereiding hebt." „Neen! Maar toch verzoek lk je drin gend deze betrekking niet aan te nemen. Wij kunnen nu juist niet op dezelfde plaats leven, Siegmund!" Hli richtte zich uit zijn gemakkelijke houding op en boog zich wat voorover teneinde haar beter in het gelaat te kun- nen zien. „Wij kunnen niet? Hoe moet ik dat op vatten? Wat is er dan voorgevallen, dal ons zulks zou kunnen verhinderen?" r „Als je slechts 24 uur later uit Frank fort was vertrokken, zou je het geweten hebben. Ik heb gisteren aan je geschre ven om je mede te deelen, dat ik mU verloofd heb." Doctor Artois bleef gedurende een paar secondenc onbeweeglijk; toen leunde hij weer achterover in de kussens en kruiste de armen over de borst. Éen onaange name, hoonende trek vertoonde zich op zijn gezicht. „Zoo?" sprak hij op gerekten toon „Dus dat is het? En daarom deze zon derlinge ontvangst? Dan moet ik je toch werkelijk heel ongeleden gekomen zijn mijn arme Edith! Is het misschien onbe scheiden naar den naam van den geluk kige te informeeren ,wien het gelukt is mij te verdringen?" „Laat ons niet op dezen toon over dit onderwerp verder spreken. Siegmund! Ars je mijn brief gelezen had, dan zou Je nu weten, welk een strijd het mij gekost heeft!" Men kon het de spreekster aanzien en hoorde het bovendien uit den klank ha- rer stem, dat zij de waarheid sprak. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 3