i rr) I Uit ons Regeeringshuis RADOX PUROL1E HixcA! Gemengd nieuws Sambo en Jocko f Marktberichten Alléén voor Vrouwen Onzuivere huid Gemengd nieuws 4 VRIJDAG 12 NOVEMBER 193>. (Vergadering van Woensdag.) Nominatie voorzitterschap. De vergadering begon met het opma ken van een voordracht voor het voor zitterschap der Kamer, na het aftreden van prof. mr. P. J. M. Aalberse. Van de 78 stemmen werden 62 uitge bracht op mr. J. R. H. van Schaik (R.K.), 3 op den heer De Marchant et d'Ansem- bourg (N.SB.), 1 op den heer Van den Tempel (S.D.A.P.) en blanco 12, zoodat mr. Van Schaik als nummer een op de voordracht verscheen. Bij de stemming voor de tweede plaats werden 48 van de 78 stemmen uitge bracht op den heer C. Smeenk (A.R. 17 op den heer Drees (SD.A.P.)-, 2 op den heer Van den Tempel (S.D.A.P.), 1 op den heer Terpstra en blanco 8, zoodat de heer C. Smeenk als nummer 2 op de voordracht verscheen. Bij de stemming voor de derde plaats werden 64 van de 75 stemmen uitge bracht op den heer W. Drees (S.D.A.P.), 1 op den heer Joekes (V.D.), 1 op den heer Van den Tempel (S.DA.P.) en 9 blanco, zoodat de heer Drees no. 3 is. Voortzetting algemeene be schouwingen. Daarna werden de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting voor 1938 voortgezet. De heer DE MARCHANT D'AN- SEMBOURG (N.SB.) betoogde, dat het er voor beginselpartij weinig toe doet met hoeveel zetels zij in de Kamer ver tegenwoordigd is. Over dit coalitie-Kabinet heerschen de Katholieken, wier stemmencijfer bij de verkiezingen te danken is aan de actie der geestelijkheid, welke zelfs kerkge bouwen voor de politieke propaganda heeft gebruikt. Het politieke Christendom laat zich gebruiken door het internatio nale Jodendom en marxisme om N.S.B. kapot te maken. Sprekend over de bestrijding van de werkloosheid, wees hij er op, dat de regeering haar onmacht erkent deze op te heffen. zy doet nietszeggende belof ten inplaats van met een 4-jarenplan te komen. 81echts voor een bepaalde groep is er in ons land vrijheid. De bewering als zou de N.SJB. den volksinvloed willen uitscha kelen, is ten eenenmale onjuist. De heer ROST VAN TONNIN GEN (N.8JB.). betoogde, dat de Regee ring bezig is de volkswelvaart te beper ken inplaats van te bevorderen en wees erop, dat de aanpassingspolitiek heeft gefaald. Spr. schetste vervolgens de gevolgen va nde geringe koopkracht der groote massa en den druk der warenhuizen op de winkeliers. De minister-president verwacht alleen ran export alle heil. Steeds meer landen rijn echter overgegaan tot economische zelfvoorziening. De heer DE GEER (S.H.) wees op de merkwaardige evolutie, die zich voltrok ken heeft bij de bestrijding van de par tijen der rechterzijde. Vroeger wilde men de scheidingslijn trekken tusschen behou dend en vooruitstrevend, thans zegt men: er moeten ge enscheidingslijnen zijn. Spr. betwistte dit en hij wees er op, dat ook van vrijzinnige zijde in den laat- sten tijd het geloof voor de Staatkunde van eminent belang wordt geacht. Er ia inderdaad onder de rechtsche partijen verschil van meening. doch het Christelijk beginsel werkt niet als een orakel, doch als een Grondwet, waaraan allerlei vragen en antwoorden moeten worden getoetst. Op den duur zullen zoo de verhoudin gen geleidelijk naar elkaar toe kunnen groeien, zoodat ook zij, die thans pessi mistisch tegenover dit kabinet staan, er anders over zullen gaan denken. Spr. raadt de Regeering aan, wat de Zondagswet betreft, voor te zorgen. De bestaande toestand is in vele opzichten met de Zondagswet in lijnrechten strijd. Gemeenten ondervin den bij het vaststellen van verordeningen van de (niet gehandhaafde) Zondagswet moeilijkheden. Het leek spr. aantrekke lijke arbeid voor dit kabinet, om een nieuwe Zondagswet te maken, die het ka rakter van den Zondag als rust- en wij dingsdag eert, zonder dat iemand dwang wordt opgelegd in de besteding van zijn Zondag. De toepassing van de echtscheidingswet besprekend, wees de heer De Geer erop, dat deze wet geregeld overtreden wordt, doordat er eigenlijk echtscheidingen bij onderling goedvinden plaats hebben, een begrip dat onze wet niet kent. De hooge belastingen blijven een donker punt. De Rijksbelas tingen zijn in de laatste zeven Jaren met 200 millioen verhoogd. Mogen wij onder deze omstandigheden nog verder gaan? De minister vindt nieuwe heffingen op bepaalde uitgaven. Er bestaat verschil in de waarde van uitgaven, doch zij mogen als complex de draagkracht der jiatle niet overschrijden. Het zai aan de Chr. Hlstorischen aangenaam zijn, als zij aan dit Kabinet warmen steun kunnen verlee- nen. Spr. wenscht het kabinet toe onder God's zegen tot heil van het land werk zaam te mogen zijn. De heer B IE REM A (VB) acht het verheugend, dat de verkiezingsuitslag een afwijzing was van de dictatuur. Als de N.SJB. aan het bewind kwam, zouden wij tot ver in de Middeleeuwen terugvallen. Spr. betreurt het, dat de formateur de voorgeschiedenis der kabinetsformatie niet aan publiciteit wenscht prijs te ge ven. De liberalen hebben tijdens de periode der kabinetsformatie moeite gedaan te komen tot een samenwerking op breede basis. Spr. betreurt, dat deze poging niet is kunnen slagen. Dit kabinet, dat rust op de gedachte der antithese, behoort een coalitie-kabi net te heeten. Een christelijk karakter wil spr. het kabinet niet ontzeggen, doch wel elk Nederlandsch kabinet zal christe lijk worden genoemd. Spr. noemt het een illusie, wanneer de regeering haar oeconomische tuighuis wil versterken. Men zal deze oeconomi sche wapenen moeten gebruiken, willen zij baten. Contingenteeringen nu zijn een typisch deflatieverschijnsel. De defensieplannen der regeering juicht spreker toe. Er heeft hier Jarenlang een wanhoopsstefnming geheerscht Deze Ja ren zijn, naar spr. hooptf thans voorbij en tevens hoopt spr. dat voor de defen- sievoorstellen een zoo groot mogelijke meerderheid wordt gevonden. De handhaving van de oude Zondags wet is niet wel mogelijk. Op dit punt kan geen homogeniteit in het kabinet bestaan. Ofschoon geen tegenstander van Zondagsviering kan spr. zich toch niet voorstellen, dat de sinds lang In onbruik geraakte wet in onze dp gen onveranderd kan worden gehandhaafd. De vergadering wordt geschorst tot Donderdag één uur. (Vergadering op Donderdag). Algemeene beschouwingen. De algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting werden voortgezet. De heer SCHOUTEN (A.R.) behan deld eeerst de financier Het scheen hem meer dan ooit noodig de budgetpolitiek te bezien in verband met de algemeene financieele politiek. In 6 jaar tijds is de staatsschuld gestegen jmet 805 millioen, de schulden der gemeenten stegen van 1574 millioen tot 1927 piillioen, ondanks de beperkingen, welke! aan de gemeen ten zijn opgelegd. Hetnadeelig saldo vodr 1938 is niet een tekort, omdat verschillende cri- ilen blijven gehandhaafd. Het werkelijke tekort moet op 84 3/4 millioen gesteld worden. Wat de wereldeconomie betreft, de ontwikkelin s daarvan maant tot groote voorzichtigheid. Waar de hui dige ontwikkeling op uitloopt, is voorals nog een mysterie. Spr. itemde in met het algemeen beleid der reteering. Wat er gebeuren kan |is afhankelijk van de ontwikkeling van di deed spr. genoegen dal salariskwestie in het gi leg heeft gebracht. Hij achtte de defensii Regeering en volk heb) van de defensie een bijzondere roeping; dat vergeten de critici, jdie vergelijkingen met andere noodige uitkaven maken. Dat versterking van de weermacht noodig is, wordt algemeen erkend, Wat de economische de antirevolutionnairen conjunctuur. Het I de Regeering de organiseerd over- !-uitgaven urgent, ten aanzien politiek betreft, zijn bereid het tuighuis der handelspo itiek van nieuwe jch de wapenen worden voor het van onze nijver- doeleinden (or- te voorzien, d moeten alleen gebruikt bepaalde doel: behoud heid, maar voor ander denlng of protectie) mogen zij niet wor- bestaan bij aren. oor het bepaalde wapen gebrui- scherp en geen neene politiek, den aangewend. Daar! de A.R. overwegende Overigens: wil men doel een handelspolitli ken, dan moet het eei bot wapen zijn. Komend tot de alg< zeide spr., dat de heer (Jolijn zich tegen over hem heeft gehouqen zooals in de memorie van antwoord is medegedeeld. Dit kabinet is niet in strijd met de stembusuitslag. Het is waar, dat de ver kiezingen een groot succes voor dr. Colijn zijn geweest. Iemand als dr. Colijn spreekt nu eenmaal tot de groote menigte. Doch nimmer is de band tusschen dr. Colijn en de A. R. partij losgeraakt, ook niet in de verkiezingsmanifesten. Voor dien groo- ten stemmen-aanwas nebben de A. R. geen moeite gedaan. Er zijn wrscJUU&p, pader de partijen WITTE KRUIS POEDERS zijn niet overal goed voor, maar WEL voor die hufslcwalen, die precies Uw reis, Uw dag, Uw humeur kunnen vergallen. 't Z ij n ware helpers b ij hoofd-, tand- en kiespijn, rheumatische pijnen, griep en vrouwenpljnea BIJ APOTHEKEN EN DROGISTEN IMP. DUTIM - OEGSTGEEST van rechts bijv. over de Zondagsheiliging, maar er is een Christendom in de ge loofsverdeeldheid, gelijk prof. Bavinck heeft geschreven. Spr. zegde de steun van zijn fractie aan dit kabinet toe, waarbij hij de hoop op zoo breed mogelijke samenwerking uitsprak. Wat de Zondagsrust betreft, wenschen de A.R. geen dwang in het ge bruik van den Zondag. De arbeid moet zooveel mogelijk worden beperkt. Doch de vrijheid van anderen mag nfet leiden tot dwang tot arbeid voor duizenden. De heer DE VISSER (CPJ schetste den afkeer der democratisch voelende menschen tegen het fascisme, waarvan het gevolg is geweest, dat dr. Colijn een onverwacht succes bij de verkiezingen behaalde, ondanks zijn aanpassingspoli tiek. Er werd gewerkt met de leuze: „Kiest Mussertl en toen hij gekozen was, kwam hij hier lekker niet! (Vroolijkheid). De communistische partij wilde alleen den verklezingstrijd voeren tegen het fas cisme en vóór de democratie. Dat is door het volk heel goed begrepen. Indien echter de democratie goed was begrepen, hadden we hier geen gehakke tak gehad over een rechtsch, over een Christelijk kabinet of een kabinet op breede basis, maar over de gröote sociaal- economische problemen. Spr. kwam met kracht op tegen de, vooral van ït. K.zijde in betrekking tot Spanje gepropageerde voorstelling, als zouden communisme en fascisme één pot nat zijn. Dit ministerie moet niet heeten „posi tief-Christelijk", maar „positief-reactlon- nair". Houdt de regeering haar politiek vol, dan speelt zij het met het fascisme niet klaar. De heer TEULINGS (RJC.) wijdde een beschouwing aan de financiën. Wij allen vragen een gezond financieel beleid Het persoonlijke bezwaar van den heer Teulings was altijd, dat er slechts een papieren evenwicht was. Door het dringende karakter van de defensieuitgaven zullen andere maatrege len ten achter moeten worden gesteld. De zorg voor het behoud van de werkge legenheid stelt de regeering op hetzelfde plan als het defensiebelang. Steeds is he talgemeen belang het criterium. Er is op ander gebied speling in de be grooting. De opbrengsten van het P.T.T.- bedrijf en van het bedrijf der staats mijnen zouden wellicht meer dan tot op heden aan het staatsbudget ten goede kunnen komen. Zit er ook geen speling in het spoorwegtekort? Resumeerende is spr. niet zoo somber als de minister. Het citeert, dat de be grooting de uiterste voorzichtigheid vor dert. De heer VAN HOUTEN (CD.) acht de kabinetsformatie niet overeenkomstig den verkiezingsuitslag. Verbazing wekt het dan, de ministers zoo eensgezind aan de regeeringstafel te zien. Ook velen der genen, die op de anti-revplutionnaire lijst hebben gestemd, zijn door de kabinets formatie teleurgesteld. Het ongedachte succes bij de stembus heeft de anti-revo- lutionnaire leiders het hoofd eenigszins in de war gebracht. In plaats van positief-christelijk te zijn steunt het kabinet het kapitalistische karakter van de maatschappij. Gerech tigheid en liefde openbaren zich niet in het regeeringsprogram. „Kanonnen noo- diger dan brood" zou men boven dit pro gram kunnen zetten. De onchristelijke misstanden in de samenleving worden niet weggenomen door een onsociale po litiek. Slechts een algeheele vervorming van het oeconomische en maatschappe lijke leven naar de leer van Christus kan de samenleving verbeteren. De werkloo- zensteun dient te worden verhoogd en moet worden losgemaakt van den maat staf van het loon in het vrije bedrijf. Sprekers fractie staat regelrecht tegen- pvet de regeering, daar mei ia haar be- j JOHN BULL EN Z'N PLAAGGEESTEN. John Buü moet heel wat verdragen, Want er is een aantal plagen Dat gesta&g z'n rust verstoort. Sommige zijn onverdraaglijk En hij voelt zich onbehaaglijk Ais er een z'n huid doorboort. Altijd blijft hy onverstoorbaar En zijn woede is onhoorbaar, Alle ergernis ten spijt. Zelfs bij treiteren en tergen Weet hij gramschap te verbergen En blijft hij vol waardigheid. Deze houding in het heden, Toonde hij steeds in 't verleden En dat heeft John Buil geleerd Dat hij, trots de nare dingen Die hem momenteel omringen, Toch tenslotte triomfeert. John Buil blijft nog rustig wachten Totdat hij zijn volle krachten Tot verweer ontplooien kan, En z'n kwellende demonen Straks in volle ernst kan toonen Dat hij blijft: de sterke tnanl leid de gerechtigheid openbaar wordt, welke het kenteeken is van een waarlijk christelijke politiek. Nadat nog een aantal kleine ontwer pen zonder bespreking waren afgehan deld, werd de vergadering tot Vrijdag geschorst, t, VREESELIJK FAMILIEDRAMA IN MEDAN. Gruweldaad in een vlaag van waanzin. De 28-Jarige E. J, vroeger magazijn meester bij de Bat. Petr. Mij., doch thans werkloos, heeft zijn dochtertje van acht maanden oud van het leven beroofd, waarna hij zijn woning in brand stak en da hknd aan zichzelf sloeg. Zijn echtgenoote, die van de bioscoop thuis kwam, vond de woning gesloten. Nadat de deur geforceerd was, werd J. dood aangetroffen op een brandend bed dat met petroleum was overgoten. De twee andere kinderen werden nog onge deerd in de woning, aangetroffen. J. werd kort geleden verpleegd in het doorgangshuis te Gloegoer nabij Medan, waar hij wegens geestesstoornissen ter observatie was opgenomen. Men ver moedt, dat hij in een vlaag van ver standsverbijstering heeft gehandeld. DE OVERSTROOMING IN SYRIË. Zeshonderd dooden geborgen. Hoewel de grond in het overstroomings- gebied rond het Kalamoenmassief (ten Oosten van Damascus) nog altijd niet ge heel is opgedroogd, is de toestand thans toch zoover verbeterd, dat men een aan vang kan maken met de wederopbouw der door het water verzwolgen dorpen. Tot dusver heeft men de lijken van 600 slachtoffers der ramp kunnen bergen, doch honderden worden nog vermist. Zooals men weet, raamt men het aantal dooden op circa 1000. Tienduizend huizenn zijn ingestort of door den stroom meegesleurd. De scha de bedraagt naar schatting 40 millioen francs. NA IEDEREN MAALTIJD BENAUWD EN OPGEBLAZEN. Voelt zich thans weer flink en levenslustig. ,Zoodns ik wat ouder begon te wor den, kreeg ik na iederen maaltijd steeds een benauwd en. opgeblazen gevoel. Ik nam hiertegen een proef met Kruschen Salts en kreeg verrassende resultaten. Ik voel mij thans veel flinker en levens lustiger. De kleine dagelijksche dosis Kruschen houdt ,mijn geheele organisme op peil." J- B. Wanneer de afvoerorganen niet meer naar behooren functlonneeren, zullen zich in Uw lichaam afvalstoffen ophoo- pen, die Uw organisme verontreinigen en waaruit allerlei klachten kunnen ont staan. Kruschen Salts spoort Uw inwen dige organen, lever, nieren en ingewan den aan tot actievere werking, waardoor alle afvalstoffen langs natuurlijken weg zacht en geregeld worden verwijderd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k ƒ0.40. 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel ais rp de buitenverpakking, de naam Rownlree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv.). In dit nummer begint een nieuw geïllustreerd verhaal, dat in dicht maat de wonderlijke gebeurte nissen zal vertellen en vertoonen van een leeuw en een aap. WINDHOOS IN ZUID-DJOCJA. Groote verwoestingen. Door een zware windhoos is groots verwoesting aangericht op de tabakson- dememing Soerogedoeg in Zuid-DJocJa (Java), waarbij vijftien met tabak ge vulde loodsen en acht bouws te veld staande tabak werden verwoest. Verdei zijn verschillende desa-woningen en en kele Europeesche woningen vernield. Be nige personen zijn gewond. De hagelbui welke op de windhoos volgde, rlchtU mede groote syhade aan: BOMAANSLAG TE BELFAST. Marinegebouw in de lucht gevlogen. Woensdagavond laat Is te Belfast (Ier land) een recruteeringsbureau voor vrij willigers der marinereserve, in de lucht gevlogen tengevolge van de ontploffing van een helsche machine. De ontploffing was zoo heftig, dat zij in de geheele stad kon worden gehoord. Verschillende men schen die toevalligerwijzer voorbij kwa men, ontsnapten wonderlijker wij ze aan ernstige kwetsuren. De politie die onmid dellijk het onderzoek opende verklaarde dat men sporen van een lont had gevon- ien. Meer bijzonderheden ontbreken. MOSKOU STUURT DUITSCHEN CON SUL-GENERAAL NAAR HUIS. Betrokken bij complotten. Naar de correspondent van de .Daily Telegraph" uit Moskou meldt, heeft de Sovjet-regeering de elsch gesteld, dat de Duitsche consul-generaal Sommer binnen drie dagen het land verlaat. In diploma tieke taal heet dit, dat Sommer naar Berlijn teruggeroepen is om daar rapport uit te brengen. Het volkscommissariaat voor Binnenlandsche Zaken heeft aange boden bewijsmateriaal te leveren, dat van gearresteerde spionnen afkomstig is en volgens hetwelk Sommer betrokken zou zijn geweest bij tal van complotten. Op het oogenblik bevinden zich onge veer 400 Duitschers, voor het meerendeel links-georienteerde politieke vluchtelin gen, in de Sovjet-gevangenissen wegem spionnage of pogingen tot sabotage. GOUDA, 11 Nov. Coop. Zuid-Hoiiand- sche Eierveiling GA. (C.ZHE.) te Gou da. Veillngsbericht van 11 November Aanvoer 72.500 kippeneieren. Prijzen: 56* 58 K G. f 5—5.25, 58-60 K G. f 5.28—5.50, 60-62 K.G. f 5.50—5.60. 62-66 K.G. f 5 68 5.75. bruine 58-68 K G. f 5.40—5.85, kleine eieren f 4.104.70, alles per 100 stuks. Aanvoer 500 eendeieren, prijzen f 2.703 per 100 stuks. Heneieren f 3.3Q 4 per 100 stuks. GOUDA, 11 Nov. Graan Tarwe f 89, rogge f 7.257.75, gerst f 7.758.25, ha ver f 6.507.25, erwten f 10—12.75, brui* Ae bfiPAên i 14—li fiet A0Q JLQ. i jDERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovensche Courant VKTJjsat* 12 NOVEMBER EEN AVONTUUR IN MANT-. SJCERI JE door GEOFFREY HOLM. Ik had eenige dagen moeten wachten tn Charbin, voordat ik mijn reis naar 't Noorden voort kon zetten; er was er gens een brug weggeslagen door een ri vier en nu was het treinenverkeer ver broken- Toen ik eindelijk verder kon reizen, was de trein ongewoon vol en aan mij werd een van de voor vrouwen bestemoe coupé's toegewezen, die door zware leeren gordijnen zijn afgesloten, zooals de gewoonte is in landen met een overwegend Mohammedaansche bevol king. We hadden gestopt aan een armelijk, tilt houten loodsen bestaand stationne tje. Evenals de anderen was ik ^tgestapt om te genieten van de zeldzame afwis seling. Toen ik weer instapte en door de wagon Mep zag ik dat er nog meer menschen bij ingekomen waren. Ik was blij, dat ik zoo'n goed plaatsje had en ging zitten, terwijl de trein zich weer in beweging zette. Opeens werd het gordijn van mijn cou pé weggetrokken. Een groote man in Mongoolsche kleedij stond voor mij en achter zyn breede schouders ontdekte ik de tengere gestalte van een gesluier de vrouw. Zonder groet zwenkte hij het gangetje in en zei op heerscherstoon „Verlaat onmiddellijk deze vrouwen coupé. U hebt geen recht om hier te zit ten!" Toen, over zijn schouder heenkij kend, snauwde hij achteruit: „Ik heb hier een plaats voor Je gemaakt, ga zit ten en kom niet van Je plaats, voordat we er zijn!" Toen hij die woorden had gesproken, kwam hij tot de ontdekking, dat ik nog steeds geen aanstalten maakte om zijn bevelen op te volgen. Met een blik, die zoowel verbazirig als een bedreiging uit drukte deed hij een stap in mijn rich ting en herhaalde nu in het Russisch: „Waarom verlaat U deze plaats niet?" Ik kan er niets aan doen, om zooveel brutaliteit moest lk wel lachen, hardop. De Mongool fronste zijn voorhoofd en zijn spleetoogen fonkelden gevaarlijk. Dood-rustlg vroeg ik hem „Bent U hier directeur van deze spoorweg? Wie geeft U dan het recht om zoo op te treden? Dit is mijn plaats en ik denk er niet over om weg te gaan en zeker niet voor Ui" Het gezicht van den man kreeg een Bitdrukklng van zinneloozc woede. „Daar zult U voor boeten!" siste -hij tusschen zijn tanden. Om hfem niet on- noodig te prikkelen zei ik-kalm: „Als U denkt, dat lk U onrecht aandoe, roept U dan den conducteur, die zal wel beslis sen." „Wat kan ml] dien conducteur sche len!" schreeuwde de Mongool. „Die gaat mij niets aan, net zoomin als U en al Jullie Europeanen! Neem U in acht!" Toen, zijn vrouw met een ruwe bewe ging meetrekkend bij haar schouder, draaide hij zich om en verdween. Hoewel ik geneigd was de zaak niet al te ernstig op te nemen, vertelde ik het voorgevallene even later toch maar aan den conducteur, die my beloofde om een oogje ln het zeil te houden; voqr alle zekerheid besloot lk om* zelf den nacht maar wakend door te brengen en me wakker 'te houden met lezen en schrijven, om niet de kans te loopen van boeide mijn lectuur mij niet meer. Ik verdiepte mij in voorstellingen waarin de Mongool een rol speelde. Op lettend hield ik het leeren gordijn ln het oog en mijn fantasie tooverde mij beelden voor, die er in werkelijkheid niet waren. Ik geloof dat ik een paar oogenblikken, eenige minuten, inder daad heb geslapen. Toen ik plotseling wakker schrikte, zag ik hoe nu werke lijk een hand het gordijn optilde. Maar het was geen groote grove vuist, zooals die van den Mongool Het was een kleine, smalle hand! Nauw merkbaar ging het gordijn iets in de hoogte en een stem, die ik als een vrouwestem her kende, fluisterde vier woorden Slechts vier woorden, die eerst als een raadsel in mijn coupé bleven zweven; „Let op bet net!". Om mij heenziende bemerkte ik bo ven mij het bagagenet en zag dat het doorgetrokken was naar de volgende eoupé en voor twee afdeelingen diende. Daar hield dus het tusschenschot op en stonden de beide coupé's met elkaar in verbinding. Bliksemsnel vatte ik het ge vaar waarin ik verkeerde. Terwijl ik de gordijnen in de gaten hield zooals ik tot pog toe had gedaan, kon van boven af en achter mij alles, gebeuren, zonder dat ik er iets van merkte. Dat was het eertlge, wat de vrouw kon hebben be doeld met het „net". Maar nu ik wist waar vandaan het gevaar kon komen, voelde ik me ook volkomen rustig worden. Ik haalde mijn Jachtmes uit mijn tasch en een tevolver uit mijn koffer. Toen nam ik mijn plaats weer in, maar hield de ope ning boven het net goed in het oog. Uit de waarschuwing concludeerde lk dat het gevaar nabij moest zijn. Ik onderzocht met mijn duim de scherpte van het mes. Juist op dat oogenblik zag ik over het schot bovep mij het van haat vertrokken gezicht van den MongooL Nu kwam het er op aan! Wanneer hy schoot, dan zou ik met uiterste snelheid en behendigheid op zU eten springen. Maar eerst moest ik doen of ik niets vermoedde, tot het laat ste moment toe. Daar zag ik boven mijn hoofd zijn hand verschynen;. afschuwelijk duidelijk zag ik de gezwollen aderen, de lange klauwachtige nagels, die blauwig glans den over de geel-bruine vingers maar hy had er geen wapen in! Toen plotseling terwijl hij onge looflijk snel de vingers uiteen spreidde, vloog ik met een onderdrukte kreet op- zU en stootte met myn rechterhand toe. Een onbeschrijfehjke schreeuw klonk door de stilte, boven het gedreun van den trein uit MUn scherpe, met groote kracht gehanteerde mes had zyn hand aan het houten beschot gesplesd! Vreeseiyk om te zien hing zij daar als een klauw van een dier, en in een bree de stroom liep het bloed over het flu weel van de bank. Menschen kwamen binnenloopen, lan tarens lichtten op, er werd geschreeuwd ih alle talen Nu het helder licht was ln mUn coupé, zag men duldehjk den heelen gang van zaken: Daar was de hand, wreed gefolterd door het mes met de moordende strik, gevlochten uit paardenhaar, die bestemd was ge weest voor mUn hals, afhangende langs de wand, en nog omklemd door de kram pende vingers. Wie ooit heeft gezien hoe handig en hoe zeker de Mongool op de jacht die strik weet te gebruiken, die zal begrij- pen, dat ik ongetwijfeld een kind des doods was geweest, als hy my daarmee verrast had. Geen geluid, behalve mis schien een verstikt rochelen, zou uit myn keel zijn gekomen en uren, wellicht dagen later had men mUn lUk kunnen vinden in deze coupé, waar nu de vast genagelde hand het plan van den moor denaar verried Daarna was alles gauw afgeloopen. De Mongool werd bevryd uit zijn martelen den toestand om in hechtenis genomen te worden en een onzekere toekomst te gemoet te gaan. De vrouw, die bij hem was geweest, was nergens te vinden. (Nadruk verboden) HET BESTELLEN VAN PATRONEN. By t bestellen van patronen steeds op geven t nummer dat gedrukt staat ohder de afbeelding en de verlangde maat. De prys van de patropen staat by de afbeeldingen aangegeven. Men kan het bedrag overmaken per postwissel, in postzegels of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad. Bestellingen van knippatronen, welke Donderdag niet ln ons bezit zyn, kun nen eerst in de volgende week ln behan deling komen. JAPON MET BOLERO. Succespatroon VKK 2101. Prijs 35 cent Deze Japon heeft een losse bolero met moderne mouwen, die met ingehaalde ruimte zijn ingezet en naar den pols toe glad zyn. De modellen der bolero's zyn veel gekleeder geworden pn nu eens met een hoogsluitende kraag afgewerkt, dan weer met een reverskraag en sluiting met dubbeleknoop, d.wz twee knoopen, die met lange draden, die omgefeston- neërd zUn, verbonden en door twee knoopsgaten worden geleid. De scherp gepunte kraag is hier van geruite stof genomen, evenals een deel der blouse, voorzoover dit te zien komt. Het meest practische is om den rok aan een mouw loos voeringiyfje te zetten, waarop de afstekende stof gedeelteiyk wordt ge stikt. Men moet echter niet te zuinig te werk gaan en aan de rugzijde minstens 10 c.M. nemen, aan voorzijde oploopend tot den puntig geknipten hals. Patronen ln de maten 38—40—42 en 44. MOUSELINE JAPON. Succespatroon VKK 2115. Prys f 0.35. Wollen mouseline, dat men ln groote WAT ZAL DE MODE ONS BRENGEN? Tres, koord en allerlei pas sementen versieren de winter- kleeding. Jaren terug was de ze gameering eveneens een mode-eisch, doch thans viffdt men op dit gebied weer aller lei nieuwe uitvoeringen. Goud galon, -draad en -koord wor den vooral op gekleede mo dellen toegepast en al zegt de smaak nu, dat goud 'n mooie garneering vormt voor don kerbruin, wordt het toch ook zeer veel op zwart toegepast. Zeer nieuw zyn b.v. de goujf geborduurde schouderstukken op middag japonnen. Ook op hoeden ziet men garneeringen van goud- en gekleurd koord om den bol, die in een cocarde afgewerkt worden en een aar dig geheel vormen. Middag- en ook avondjapon nen hebben zeer veel koord- versieringen. Een Grieksch gewaad, als avond-Japon gi*- dragen zal by een worden ge houden door een koord. De zeer eenvoudige avondjapon rechts, die zeer ruim is, heeft' een koord, aan hals en taillelijn, dat door een tamehjk bree de, aan den onderkant opgestikte bies gehaald wordt. Onderaan een dik koord, dat achter tegen de hals gehecht wordt en als het ware een smal opstaand kraagje vormt. Aan voorzijde worden twee koorden dooreen gesl ngerd en langs dé toillelijn naar den rug gevoerd waar de einden in een cocarde worden Links een japon, waarby aan de bin nenkant eveneens stofreepen gestikt zyn waardoor tamehjk dik koord gehaald wordt, hetgeen een aardig effect geeft, door de ruimte, die er geiykmatig door verdeeld wordt. Vooral de puntige vorm geeft een aardige lijn. verscheidenheid kan krygen, is gedacht voor deze japon. Wil men echter een meer gekleed geheel, dan kan men ook effen fluweel of cloquë aanwenden. De afkleedende iyn maakt dit model zeer geschikt voor gezette figuren. De kraag, die zeer smal is achter ln den hals, valt chabotachtig tot even boven de taille. Maakt men deze Japon van effen don ker materiaal, dan is b.v. lichte kraag flatteuser. Het heupstuk aan voor- en rugzyde, dat verkorte banen geeft, kleedt door den puntvorm af en wordt dicht langs den kant opgestikt. Mouwen zyn van boven iets ruim, doch omsluiten den pols. Patronen ln de maten 4648 —50 en 52. EEN VETTE,ONZUIVERE HUID kunt U gemakkelijk verbeteren door het gebruik van Radox. telkens wanneer ge Uw gezicht wascht Bij apothekers en erkende drogisten a f0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. minuten in ruim water en zout, laten zo daarna op een vergiet uitlekken. We wasschen een witte handdoek ot oud servet in warm water uit, leggen dit, nadat het goed uitgewrongen is op de aanrecht, bestrooien den doek met bloem en leggen er een laagje bladeren op, die we bestrUken met het gehakt» dat we aangemaakt hebben met het ge weekte brood, de ui .peper, zout, noot* muscaat. .Nu volgt weer een laag koolbladeren, weer gehakt enz., tot kool en gehakt verwerkt is. De doek wordt nu stevig dichtgenaaid, zoodat we een platronden vorm krygen, die we gedurende ll/t k 2 uren in ruim kokend water met zout ko ken, terwyi we om het aanbranden tol voorkomen een keukenbord onder d« pan leggen (draadrooster). Vetwormpjes, pukkels ei* uttt i slog verdwijnen en de huici J) wordt jeugdig-frisch, gezond u 'L) en fl uw ee I zocht dooi fvivert fsriochl gensas* In doozan 30-60 ct. Bij Apoth. an Drog. MIJNHARD? I We geven hierby aardappelpiirée, die we maken van ongeveer 2 K.G. aardap pelen, die we gaar koken en met de e te nss tamper goed fyn stampen, ver mengen met ongeveer 4 kopjes (warm) water en een stukje boter of margarine, zout en nooit naar smaak. We verwarmen de purée nog even en kloppen de massa dan flink met 'n hou ten lepel, waardoor ze heerhjk luchtig wordt. CHOCOLADE TRUFFELS. 8 reepen chocolade, 2 eetlepels sterke koffie extract; 150 gram poedersuiker; 100 gram boter; chocolade hagelslag. We breken de chocolade in stukjes, doen ze in een steelpan met de koffie en smelten ze au bain marie, zetten onze steelpan dus in een pan met water, die aan de kook blijft. Hebben we een geiyke massa gekregen dan worden de suiker en boter er door heen gemengd en biyven we roeren tot dat de massa is afgekoeld. Het beste is nu het pannetje weg te zetten tot den volgenden dag, opdat al les dan goed styf kan "worden, daarna scheppen we met een kleine lepel stuk jes uit, die we met de hand tot ongelyke balletjes vormen en daarna om en om door de hagelslag rollen en op een groot bord leggen om geheel styf te worden. Het is vooral aan te bevelen, om poe dersuiker of zeer fyne vruchtensuiker te gebruiken, daar men anders de kans loopt, dat de suiker niet geheel oplost, hetgeen veel minder smakelijk is. GEVULDE SAVOYEKOOL. 1 savoyekool, 600 gram gehakt (var kens), 3 sneden oud brood 125 gr„ 1 ul, peper, zout en noot. We maken de kool goed schoon door de leeiyke bladeren te verwyderen, sny- den deze langs den stronk weg en zor gen, dat ze heel bhjven. De dikke blad nerven snyden we echter weg en koken de bladeren, die we voorzichtig in een vrij groote pan legmen, gedurende 20 ERNSTIGE BOTSING TE EINDHOVEN Motorrijder gedood. Woensdagavond kwam onder de ge meente Eindhoven een geladen vracht auto in botsing met een van de andere kant komende motor met zyspan. Het zyspan was geladen met boeken. Door nog niet opgehelderde oorzaak greep de vrachtauto het zijspan, met het gevolg, dat de motorryder over de weg geslin gerd en zeer zwaar gewond werd. De auto vloog tegen een muurtje, met zoo'n geweld, dat groote steenbrokken tiental len meters werden weggeslingerd. De chauffeur «an de vrachtauto bleef onge deerd. De motorrijder te na» het ziekenhui» te Eindhoven overgebracht en daar "ln de loop van de nacht aan zyn verwon* dingen overleden. EEN MIJNRAMP IN JAPAN. Vierhonderd mijnwerkers ingesloten. Ten gevolge van aardverschuivingen by den berg Kamenaejyoeön ln Japan, zyn in het dorp Kaizoema (prefectuur Nagano) 400 mijnwerkers ln de koper mijnen in hun schachten afgesneden van de verbinding met de buitenwereld. De pogingen, die door mljnwerKers onder nomen werden om hun kameraden te bevryden, hebben tot nu toe geen resul taat gehad. Het is nog niet bekend, o 1 slechts de uitgangen der schachten ver sperd zyn dan wel of de schachten zelf geheel of gedeelteiyk werden verwoest. Men kan momenteel nog geen cyfer der slachtoffers aangeven. Wel vreezen des kundigen van de myn, dat dit aantal groot zal zyn. DIJKBREUK IN CHINA. Twee millioen menschen be dreigd. Door overstroomingen in China, welke het gevolg zyn van het breken van* de dUken van de Hoang Ho, wordt een mil lioen menschen in Sjantoeng door hon gersnood bedreigd. Een tweede millioen staat op den rand van de ondergang. Een vyfde van de provincie Sjantoeng 13 overstroomd. BABOE ERNSTIG MISHANDELD. De politierechter te Malang zal een strafzaak behandelen tegen een Euro peesche dame in Toeren (Zuid-Malang) die op ongeloofiyke manier in Maart 'n baboe mishandeld heeft. De baboe werd driemaal, telkens met een tusschenpoos van één dag. afgerost; eerst na de derde keer werd het haar te machtig en deed zy aangifte by de veld politie. Zij- deelde daarby mede, uit angst na de beide eerste mishandelingen niet te hebben durven wegloopen om aangif te te doen en verdere mishandeling te voorkomen. De dame in kwestie heeft twee der drie mishandelingen bU het vooronderzoek bekend, zy had echter de baboe feeschopt, geslagen, gestompt eh afgerost. Haar mond werd dichtgeslagen evenals de belde oogen. Het O.M. te Malang is. naar de Ind Crt. ten slotte meldt, uit een oogpunt van voorzorg, voornemens, deze straf zaak zoo uitvoerig mogeiyk te beh&nde-» Jen,

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 3