1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT BWfl I Trirf. 20. Tel.-Adre.: Vumootea. S. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN. HAVEN 25. 13763. I O»"”””"- '"„.T34ct. Plaatselijk nieuws ^^Schoonhoven 1 2000 ongeschiktheid. VVV overlijden. ÓVV van hand of voet, mVv van een oog. 1W van een duim. W een anderen vinger. bexit sijn van een polis GLOEILAMPEN Resultaten van het Bolsjewisme. ACHT BT ADZUDEK. RMrtER HflV 7888. I I een Btadhuieetr. 7-9, Lopikerate. 48, Bcboonhorw I K. lg had in wel et levens is in de geld met en gaan :ent tot 2.10 ichapsspelco ff af spel en em- ge- on- het ?ne sav. koot peren. 3.20— spinazie (natuur) Goede vangst. Berkenwoude. Een der bekende visschers uit Rotterdam had het geluk, Zondag met de hengel een snoek van seven pond te vangen. en inlichtingen lasting en nog tngen, werden toupe genomen. Bij de rondvraag kwam weinig posi tiefs naar voren. Het was een belangrijke en vruchtba re vergadering. veel meer te vertellen, dan hier moge lijk is. Daarom vervoege men zich voor nadere inlichtingen aan het adres van aanmelding.. Te Schoonhoven is dat bij den heer J. W. van den Houten, Ha ven 28. >edrijf in it het ge- gang van rgelijking daardoor ouranten- waarop de overige mogendheden Rusland behandelen: men gaat zijn gang en let niet op dat land. Japan gaat zijn gang in China, Italië in Spanje, de non-lnterven- tiecommissie in Londen, de negen mo gendheden in Brussel, zonder dat merk baar rekening gehouden wordt met het groote rijk. Het leger van den czaar was groot en men vreesde het als de Russische stoom wals, het leger van Stalin is nog grooter en nog veel beter bewapend, maar men weet dat de geest daarvan slecht is. De bevelhebbers worden de een na den an der gefusiieerd en den officieren ont breekt het aan opleiding en ontwikke ling. De industrie is gegroeid en gemoderni seerd, maar ten koste van de landbouw. Vroeger was Rusland de graanschuur van Europa, nu lijdt de bevolking zelf hon ger. En vooruitgang van de industrie ten koste van de landbouw is zeker geen ver betering. Maar de binnenlandsche toestand, de vrijheid van het volk, die is toch gunsti ger geworden, want onder de ezaar heerschte de knoet, werden de menschen zonder vonnis naar Siberië verbannen en bestond geen volksvertegenwoordiging, welke die naam mocht hebben. Daarin is niet veel wijziging gekomen. Evenals on der den czaar is het levensgevaarlijk iets te zeggen wat tegen de regeerlng is, even als toen wordt men zonder vonnis gegre pen en weggevoerd, evenmin als toen is er een volksvertegenwoordiging die iets heeft in te brengen. De welvaart is, be halve voor enkele regeeringsklassen, minder dan In 1914, toen er ook armen en bevoorrechten waren. Het verkeers wezen tenslotte is zoo weinig vooruit ge gaan, dat het geen vermelding verdient. Na 20 jaren bolsjewistisch regiem Is het resultaat inderdaad armelijk en bedroe vend.» -2.70, prei f 20, ■-) f 7.80—9.30 staaksuiker- rond veldsla winterpeen 1—13.40, witte (afbreekpeenfc knolselderij terselie f 0.94 —1.60, worte-t kropsla f 0.64 Ij f 0.04—0.12 -8.80 per 100 1000 uur gar. Ned. fabrikaat Pracht lick tl Zuinig met tirvom Burgemeester J. W. van Aken. Hardinxveld. Aan den burgemeester, den hoer J. W. van Aken, is ingaande 12 November, voor vier weken ziekteverlof verleend tot het ondergaan van een ope ratie. Als zijn plaatsvervanger treedt op de heer C. A. van Houwelingen. Fietslantaarn gestolen. Hardinxveld. Toen de heer B. eenlge oogenblikken bij iemand op bezoek was geweest, ontdekte hij, dat zijn rijwiel was verdwenen. Een onderzoek leverde geen resultaat op. ’s Morgens is het rij wiel gevonden achter een hoepelschelf. Het was nog in orde; alleen was de elec- trisclte lamp ontvreemd. Van d«n dader Belastingverlaging. Sliedrecht. B. en W. stellen den raad voor, de opcenten op de personeele be lasting terug te brengen van 200 op 150, Ameide. Tot collectant in de Ned. Herv. Kerk is benoemd de heer Nic. Verhoef, in verband met het bedanken van den heer Jac. Verheij, die deze functie vijftig jaren heeft vervuld. Oprichting Damclub. Ameide. Dinsdagavond zal op de zaal ran de wed. Diepenhrost in verband met de oprichting van een damclub een si multaan wedstrijd worden gespeeld door den heer Veen, uit Lexmond. Elke spe ler, die het tot een overwinning weet te brengen, krijgt een verrassing. Muzikale rondgang. Ameide. In verband met de as. ver loting heeft Zaterdagavond de muziek- vereeniging „Unie" een muzikale rond wandeling door de gemeente gemaakt, waarbij tevens bij de inwoners lootjes te koop werden aangeboden. Hoewel het weer niet best te noemen was, bleek de belangstelling er niet te minder om te zijn. Schadepost. Berkenwoude. De heer D. Graveland, rijwielhandelaar te Bergambacht, had Zaterdagmorgen het ongeluk, doordat ’n moer was losgeloopen, dat zijn aanhang- wagentje, dat hij achter zijn fiets beves tigd had, in de naast de Kerkweg gele gen sloot terecht kwam. Met vereende krachten hielp men het karretje weer op het droge brengen, paar dit vol ge laden was met rijwielonderdeelen betee- kent het ongeval voor G. een schade post. Voor de afd. „Nut" hield de heer K. Kievit Donderdagavond een lezing met lichtbeelden over „de Alpen”. Daar de spreker een en ander mooi vertolkte, was het voor de belangstellenden een leer zame avond. De heer L. A. van der Boom, onder wijzer aan openb. school, slaagde de zer dagen voor het wiskunde-examen. Groot-Ammers. Het zoontje van den heer Kazander werd bij het stoeien zoo danig in zijn nek gekrabd, dat een stige bloedvergiftiging hiervan het volg i*. Luchtbeschermingsdienst. Groot-Ammers. Donderdagavond in het Vereeniglngsgebouw de eerste ver gadering plaats van door burgemeester H. Vlug genoodigde personen, voor de oprichting van een Luchtbeschermings dienst. Burgemeester Vlug memoreerde in zijn openingswoord, dat het merk waardig was, dat men juist voor deze organisatie vergaderde, toen het 19 jaar geleden was, dat de wapenstilstand ge sloten werd. We kennen allen het stre ven van den Volkenbond, doch zien dat er een wedloop is in het bewapenen. Wat een niéuwe oorlog zou beteekenen ziet men aan Spanje, China, Japan en Italië. Tegen aanvallen uit de lucht kan en moet wat gedaan worden. Al. ii.Ae lucht- perdediging pog ma volmaakt, toch te Beenpijpen met ritssluiting vanaf f 1.15 Hand beschermers vanaf 50 et Ronde Zaklantaarns, compl. vanaf 20 ct Jeveha gloeilampen vanaf 55 ct The Sun gloeilampen vanaf 48 ct. J. K. SNOEI had men wel een beetje kunnen zijn met die echte mijnwerkersuitvallen, die het spel alleen maar schaden. De decors waren keurig verzorgd, voor- geen spoor. De minister van onderwijs heeft be slist, dat mevr. Bendersten Napel, on derwijzeres aan school IV alhier, ook vooï 1938 als gehuwd onderwijzeres aan deze onderwijsinrichting werkzaam mag blij ven. Diefstal van tegels en klinkers. Nieuwerkerk a.<y LIsseL De gemeente politie kwam een diefstal op het spoqr, ten nadeele van de firma Vrijlandt, aan- neemster van de aanleg van rijwielpaden enz. aan de Rijksweg Overschie—Delft Den Haag. Een onderzoek wees uit, dat de Jiier wonende chauffeur-elgenaar, W. J. R, die voor rekening van de firma Vrij landt, het materiaal vervoerde, een par tij van 500 trottoirtegels en 1800 straat klinkers naar huls had gebracht. Een ge deelte van de tegels was reeds door R. verkocht, doch kon worden achterhaald, het overige materiaal bevond zich op zijn erf aan de Ringdijk. De gemeente po litie heeft tegen R. procesverbaal opge maakt. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT row N E’B die sich aan ons® administratie opgeven voor de veraekering, tijn volgens de veelgestelde bepalingen tegen ongevallen venekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, A Gulden by levenslange A A A Gulden bij QAA Gulden bij verlies O AA Gulden bij verlies 1AA Guldcn v®riies AA Gulden by verlies van De verzekerde moet in het Met verwkering lö cents meer VRACHTAUTO IN DE USSEL GEREDEN De drie inzittenden gered. Ouderkerk a.d. Usset Zaterdagmiddag kwam de met zakken graan geladen vrachtauto van den graanhandelaar F. Goudriaan Az. te Ouderkerk a.d. Ussel in de ttNesse’’ uit de richting van het dorp aangereden. Ter hoogte van het pakhuis van den heer J. Trouwborst stond een met melkbussen geladen auto op de dijk. Juist toen de graanauto dit voertuig zou passeeren, kwamen uit tegenoverge stelde richting twee fietsers, die zich even eens reeds naast de melkauto bevonden en waarschijnlijk door den chauffeur van de graanauto te laat zijn opgemerkt, daar de dijk ter plaatse een bocht maakt. Hem bleef dus op *t critieke moment de keus: een aanrijding met de belde fiet sers of snel naar links uit te wijken. Hij koos het laatste, met het gevolg, dat de auto zoo kort aan de kant kwam, dat hij omsloeg, van de steile dijkhelling buitel de en in de Ussel terechtkwam, waarbij het voertuig grootendeels onder water verdween. In de cabine waren drie personen ge zeten, n.l. de chauffeur A. Leentfaar, da heer C. Goudriaan, zoon van den graan handelaar en de heer A. C. van Pelt eveneens bij de fa. Goudriaan werkzaam, die allen de buiteling meemaakten. Zij wisten, toen de auto in het water tot stilstand was gekomen, allen uit de car bine te kruipen en half zwemmend,' half loopend, de oever te bereiken. Ofschoon van de auto geen ruit meer heel was, be kwam niemand van hen eenig letsel, het geen haast een wonder mag heeten. De bijna geheel vernielde auto, is door een kraanwagen van de fa. B. van Hoe velaken uit Ouderkerk gelicht, terwijl de lading, bestaande uit zakken graan, verkoopbaar is geworden, vanwege water. WERKKAMP „DE KUIL". Het is alweer ruim een jaar geleden, dat de eerste deelnemers het werkkamp wDe Kuil" te Beekbergen betraden, dat te georganiseerd door de Commissie voor Werkloozenzorg van do Vrijz. Chr. Jeugd Centrale. Maandag 29 November begint *t nleu- wv kamp en dat feit zal voor velen aan leiding zijn, om zich wat nader op de hoogte te stellen van de gang van zaken In .De Kuil”. Want hoewel het kamp reecLt aan een 500-tal jongens werk en onderdak heeft verschaft en talloozen het in het a^eloopen jaar hebben be zocht, verdient het ^voortreffelijk werk dezer inrichting stellig bekendheid nog veel ruimere kring. Er .valt over dit werkkamp 60 Watt (75 kaars) 65 cent 75 Watt (100 kaars) 70 cent 100 Watt (200 kaars) 79 cent Stofzuigers f25.-, f45.- 40 en 5u ct. p. w. Philips Radio f 98.50, 137, f 175 vanaf f 1.- p. w. Gratif onderzettafel I Jan Brouwer, Haven 63, Schoonhoven V.V. Sliedrecht 81iedrecht. De heer J. v. d. Vlies heeft als voorzitter der voetbalvereen. Slie drecht” zijn ontslag aangeboden. Binnen eenige weken zal een ledenvergadering worden uitgeschreven. al het vierde bedrijf, waarin treffend een mijnschacht was nagebootst. De spellëiding berustte bij den heer A. Ponsioen en blijkt nog steeds in goede handen. v De pauzes duurden, ondanks de too- neelverandering, gelukkig kort en wer den opgevrooUjfct met Pilti8e muziek. „E.M.O.G.” mag met trots terugzien op deze welgeslaagde avond. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent ooderstaande gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Een dam eshandschoen; een kinder- handschoen; een kinder taschje, een vaarboom. Komen aanvliegen: een postduif. „ONS BELANG". De Schoonhovensche Vereeniglng van Huiseigenaren „Ons Belang”, hield Vrij dagavond haar ledenvergadering in hotel Belvédère. De opkomst was slechts ma tig. Na de opening en voorlezing der no tulen deze werden onveranderd goed gekeurd kwam het meest belangrijk ingekomen stuk aan de orde, dit was de overeenkomst met den rechtskundige, mr. Schrijver. In de breede werd dit punt besproken. Algemeen stemde men met deze gegevens en de daarbij monde ling verstrekte inlichtingen in. Men be sloot, dat de leden bij voorkomende moeilijkheden via het bestuur van de hulp van den rechtskundige gebruik kunnen maken. Na een uiteenzetting door den voorzit ter over de wenschelijkheid, om de ko ninklijke bewilliging op de statuten aan te vragen, ging men ook daarmede ac- coord. De instelling van een woningbureau, ontlokte een breedvoerige discussie. De voordellen en het gemak voor de leden, bij eventueele huur en verhuur, taxatie voor de personeele be- zooveel andere be moei- één voor één onder de Vroeger had men in ons werelddeel monarchieën en republieken, nu zijn daarbij gekomen dictatorstaten van fas cistische of van communistische richting. Zij verschillen onderling sterk en zij la ten zich er op voorstaan dat zij ook zoo veel beter zijn dan de niet dictatoriaal geregeerde landen. Die staten houden veel van herdenkingsfeesten en reclame. Op elk der vele feesten wordt steeds weer uitgeroepen en verzekerd dat het land, dat zoo gelukkig is den spreker tot dic tator te hebben en dat het daar een pa radijs is, vergeleken bij de burgerlijke staten. Zoo is voor enkele dagen in Rus tend het twintigjarig bestaan van de •ovjet-unie herdacht en dat jubileum is gevierd niet zooals men zou verwach ten op communistische wijze, maar pre cies op dezelfde wijze als in de vreese- tijke burgerlanden, namelijk met para des en redevoeringen. In die redevoeringen Is natuurlijk weer met gloed en vuur bezworen, dat Rusland gelukkig is en dat alles nu zooveel anders te dan onder het czarenbewind. Dat zou bijvoorbeeld blijken uit Ruslands inter nationale positie, aan zijn voortreffelijk leger, aan zijn industrie. Over de wel vaart werd niet gesproken, want zoover te men nog niet. Er te ook niet gezegd, dat na 20 jaren, de regeerlng het nog niet zoo ver heeft gebracht, dat het volk geen' gebrek meer heeft aan de allereerste be hoeften, voelsel, kleeding en woning. Maar is het met die dingen, waarover Wél gesproken is, in orde? We zullen een vergelijking maken over die dingen on der de ezaren en onder Stalin. Daar is dan de Internationale positie. Europa wist voor 1914 heel goed dat het ezaris- tische Rusland vermolmd was, maar men had er toch ontzag voor. Men duchtte hetals groote mogendheid. En nu? Ontzag heeft men zeker niet voor deze Russische regeerlng en dat men haar niet ducht blijkt wel uit de wijze, KM.O.G. OPENT HET WINTER SEIZOEN. De R.K. Tooneelvereeniging EA4.O.G. heeft Zondagavond voor een stampvolle zaal het tooneelseizoen geopend met ^>e Donkere Weg” van J. v. d. Burgt. De reorganisatie in de bezetting, die oorspronkelijk alleen uit heeren bestond, en waaraan nu enkele dames waren toe gevoegd met tot voornaamste factor, dat men nu uit een grooter aantal stukken vermocht te kiezen, heeft ongetwijfeld meegewerkt tot het succes. Dat EJM.O.G. goed speelde Is bekend, maar desondanks is door deze gemengde bezetting het spel nog soepeler, vlotter en vooral natuurlijker geworden, hetgeen wel het duidelijkst in de zaal tot uiting kwam, waar men de heele avond een speld kon hooren vallen. De keuze van het stuk mag bijzonder geslaagd heeten. Het verplaatste ons in een mijnwerkersgezin, waarvan één lid, Willem, besmet was met de bacil van het communisme. Schoon heeft de schrijver de moeder liefde geteekend van de wed. Donkers, die drie dagen en nachten op het bank je voor het hek van de mijningang op haar verongelukten zoon Harry zit te wachten. Het stuk bracht ons een nieuwe, diep gefundeerde waardeerlng bij voor de ar beiders in die stad der roemloosheid en obscure meesterwerken van genie en constructie, waarbij en ingenieur en ar beider elkaar begrijpen en waardeeren; een diepe waardeerlng voor die men schen, die daar werken en sterven voor ons. Zonder in verdere bijzonderheden te dalen moeten we toch zeer het loven van moeder en vader Hamers van de wed. Donkers met haar zoon. Zwakke momenten kwamen spora disch voor, hoogstens even in het 3e be drijf na het ongeluk. Misschien had men spaarzamer het mogelijk dat de vijand hier zijn ver dervende middelen over boord gooit. Hierna was het woord aan dr. A. Flo- hll, die een causerie hield over de soor ten van bommen en haar uitwerking. Drie soorten werden besproken, n.l. de brisant bom en verschillende grootten; de brandbom en de gasbom. De laatete werd in den breede besproken. De ver schillende soorten gassen werden op dui delijke; wijze aangegeven en de uitwer king ervan op de mensch besproken. De organisatie Luchtbescherming zal uit verschillende ploegen moeten bestaan, die in verschillende werkzaamheden moe ten geoefend worden. Ook zal een cur sus gegeven worden In eerste hulp bij ongelukken. Deze cursus zal gratis wor den gegeven en wie zich hiervoor opgeeft is welkom. Onder de mogelijkheden bij een even tueele oorlog behooren de bommen met stoffen, welke ziektekiemen verspreiden. In Nederland te de mogelijkheid van een pokken-epidemie veel erger dan in de omringende landen. Waarschijnlijk zal van de regeerlng een vlugschrift ver schijnen om vrijwillig de kinderen te la ten inenten tegen het pokkengevaar. Wanneer de pokken-epidemie voorkomt zal ze snel een groote omvang aanne men, daar plm. l»/> millioen menschen (meest kinderen) niet zijn ingeënt 8pr. wekte alle ouders op om hun kinderen te latpn inenten. Hierna gaf burgemeester Vlug een uit eenzetting over de uitvoering van de or ganisatie. Het Is te begrijpen dat hier door veel menschen noodlg zijn en hoe wel velen zich hadden aangemeld, kwam men er toch nog te kort. Spr. hoopte, dat het aantal nog zal groeien en hij niet tot aanwijzing zal behoeven over te gaan, waartoe de burgemeester de be voegdheid heeft Een groot 'aantal bestrijdingsmiddelen werden op duidelijke wijze naar voren gebracht. Veel oefeningen zullen deze winter moeten plaats hebben. De brand weer zal een groote uitbreiding onder gaan moeten daar deze een belangrijke rol in deze organisatie speelt enz. Hlema werd gelegenheid gegeven tot vragen stellen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Het hoofd van deze orga nisatie is de heer Van Hof en waarne mend hoofd de heer Hendrikse. Verder hebben alle afdeelingsgroepen weer hoof den, die in tijden van nood altijd met elkander zijn verbonden, hetzij telefo nisch of door ordonnansen. Alle groepen worden in *t kort besproken. Nadat de burgemeester zijn dank aan de vergadering had uitgesproken voorde groote opkomst en het aangenaam ka rakter dezer vergadering, volgde slui ting. r Giessen-NieuWkerk. Als kerkvoogd en notabel bij de Nedt Herv. Kerk, zijn respectievelijk herkozen de heeren P. H. Hoogenboezem en B. de Groot. Voor de vacature-P. F. Oskam, die als notabel niet meer in aanmerking wenschte te komen, moet een herstemming worden gehouden tusschen de heeren D. Aanen en P. G. Rietveld. Tot keurmeester voof verhuurauto’s in deze gemeente (yacature L. Koolman) is thans door B. en W. aangewezen de heer van der Marei, commissaris van politie te Gorinchem. VERDRONKEN. Hardinxveld. De scheepsbouwer A. Breur te Neder-Hardinxveld is gister avond door onbekende oorzaak in het riviertje achter zijn werf gevallen en verdronken. Toen de heer Breur te lang weglteef, ging men op onderzoek en vond men hem aan de kant voorover in het ondiepe water liggen. De levensgees ten waren reeds geweken. Het slachtof fer laai een vrouw en twee kinderen achter. Inbraak in kerkgebouw. Polsbroek en Vltet Vrijdagnacht heb ben ongenoode bezoekers zich toegang verschaft tot het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente. Zij zijn door een der achterdeuren binnen gekomen en heb ben in de consistoriekamer een kast ge forceerd en de catechisatiebus met in houd meegenomen. Verder wordt niet* vermist. Rijks- en gemeentepolitie heb ben de zaak in handen.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1