i Geïllustreerde Bijbel cinatoq de:, Bijenkorf Gaal U trouwen? Pantoffel-parade lü STERK UW ZENUWEN met Sanatogen een nette Jongen Flink Meisje FLINK MEISJE een nette Dienstbode flinke Dienstbode KIPSTRAAT 75 - ROTTERDAM BOEKHANDEL J. DE VEN 4 frappante voorbeelden uit onze Burgerlijke stand F Marktberichten Buitenland I Nanking worclt het strijuiooneel. Politieke visites. FEUILLETON. Stille en valsche liefde. Binnenland Gemengd nieuws Getrouwd B, VAN DER GRAAF en A. L. TERLOUW die, mede namens wederzijdsche Ouders, hartelijk danken voor de zeer vele blijken van belangstelling, bij hun Huwelijk ontvangen. Lekkerketk, 14 November 1937. Gevraagd: Fa. A. A. v. d. BUNT, Haven 21,-Telel. 80, Schoonhoven. gevraagd, P.O. Mevrouw JANSZ, Oosteinde 48, Voorburg. GEVRAAGD 1 December: goed k.k.en werken. P.O. en v.g.g.v. Willems-parkweg 102, Amsterdam. Voor zoo spoedig mogelijk gevraagd: een net Meisje goed met kinderen kunn. omgaan. Aanmelden 's avonds van 8 - 9 uur. A. O. H. Ponsioen, Lopikerstraat 69 Mevr. Stokdijk-Bolk, Heemraads singel 70, Rotterdam, vraagt 1 Dec. goed kunnende koken. v. g. g. v. Gevraagd voor direct: nat Meisja ongev. 16 j. Brieven aan Ph. Jansen, Nieuwe weg 74, Veenendaal. Mevrouw FRENK, Markt 9, Gouda (la. bahlmann) VRAAGT wegens huwelijk der tegenwoordige tegen 15 Dec. een zelfst.kunn. w. en eenv. koken Geen wiukelwerk. A^nm. Achter de kerk. REGELINGEN BETREFFENDE HET UITPOTEN VAN FA BRIEKSAARDAPPELEN, OOGST 1938. De Nederlandsche Aardappel meelcentrale maakt bekend, dat zij, die in 1938 in aanmerking wenschen te komen voor een uit- pootvergunning voor fabrieks aardappelen, vooraf een vragen lijst moeten beantwoorden en voor 1 December 1937 inzenden aan de Nederlandsche Aardappel meelcentrale te Veendam. Aan degenen, die in het bezit zijn van een uitpootvergunning voor fabrieksaardappelen voor 1937, zal deze vragenlijst zoo mo gelijk uiterlijk 1 December 1937, namens de provinciale landbouw- crUisorganisatie, rechtstreeks door de Nederlandsche Aardappelmeel centrale worden toegezonden. De genen, die uiterlijk dien datum geen vragenlijst zullen hebben ontvangen en meenen, voor een uitpootvergunning van fabrieks aardappelen voor 1938 in aanmer king te komen, moeten tusschen 1 Ën oor* Mokkan èn onia modallan gaan pracias mat dart tijd maal Niat alléén Kat alladaagscha maar ook hat aparta vindt U bij ons voordaaligar dan waar ook an bovandian wordt allai wat U koopt gratis varzekard lagan diaiftal. varlias an be schadiging. Mark»» tiaar ke"j Bijbel met 36 gekleurde en 64 zwarte platen, naar groote meesterwerken. £t«ten~vgrtaling, goedgekeurd door het Nederl, Bijbelgenootschap Si 11 sas In stevig linnen band f TT-OO WIJDSTRAAT 4 GOUDA Zie over deze Bijbel het artikel in deze courant van 10 Nov. en 5 December 1937 toezending van de vragenlijst verzoeken aan de Nederlandsche Aardappelmeel centrale, Kerkstraat 22, Veen- Zij, die nalaten, vóór 8 Decem ber 1937 de beantwoorde vra genlijst aan genoemd adres in te zenden, zullen geen uitpootver gunning van fabrieksaardappelen oogst 1938 kunnen bekomen. Voor de bedrijven, welke voor zulk een uitpootvergunning in aanmerking komen, wordt vast gesteld het z.g. normaaloppeir- vlak. In het algemeen wordt daaronder verstaan, het opper vlak, hetwelk gemiddeld geregeld op een bedrijf met fabrieksaard appelen werd bebouwd. Bij het vaststellen van deze normale oppervlakte zal er reke ning mede worden gehouden, dat nieuw ontgonnen veenkoloniale gronden, welke in 1938 eerste vrucht zullen dragen en -uiterlijk 1 Maart 1938 voor de cultuur ge reed zijn, onder normale omstan digheden geheel met aardappelen zouden worden bepoot. Onder dergelijke gronden zullen worden verstaan dalgronden, dat zijn ontginningen welke werden verveend en zijn gelegen op ten hoogste 300 m. afstand van een Wija of kanaal en liggende In een omgeving, waar algemeen fa brieksaardappelen worden ver bouwd. Nieuw ontgonnen gronden, wel ke in 1938 eerste vrucht zullen dragen en welke uiterlijk 1 Maart 1938 yoor cultuur gereed zijn, zul len geacht worden normaal ten hoogste voor 80 van de opper vlakte met aardappelen te wor den bebouwd, Indien deze gron den, wat den aard der samenstel ling betreft, met dalgronden on geveer gelijk zijn te stellen en voor zoover ze zijn gelegen ln een omgeving waar algemeen geregeld fabrieksaardappelen worden ver bouwd. Overige nieuw ontgonnen gron den. welke in 1938 eerste vrucht zullen dragen, worden bij het vast stellen der normale oppervlakte niet in aanmerking genomen. Gronden, welke in 1937 eerste vrucht droegen, en waarvoor uit- poot van fabrieksaardappelen werd toegestaan, zuilen m 1938 in het algemeen voor eenzelfde per centage normaal gerekend worden als de overige gronden van het bedrijf, "waartoe zij behooren. In geen geval zal echter met Inachtneming van het boven staande het normaal oppervlak van een bedrijf hooger vastgesteld mogen worden dan 68% van 't op pervlak bouwland van 't bedrijf. Op het norma&l oppervlak fabrieks aardappelen, hetwelk aldus voor elk der bedrijven wordt vastge steld, zal het nader te bepalen be- perkingscljfer worden toegepast. Dit beperkingspercentage wordt dus ook toegepast op de normale oppervlakte, voor de bedoelde nieuw ontgonnen gronden vastte stellen. "s-Gravenhage, 13 Nov. 1937. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1931. De Nederlandsche Akkerbouw- centrale maakt bekend, dat dede- naturatlevergoeding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gede natureerd in het tijdvak van 8 November 1937 tot en met 13 No vember 1937 0.95 per 100 K G. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaard- monster van kwaliteitsklasse C, en 0 45 per 100 K G. voor voeder erwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veld- boonen, welke aan de daartoe ge stelde eischen voVioen en welke door telers of handelaren zijn ge denatureerd in genoemd tijdvak, zal 2.20 per 100 K G. bedragen. 's-Gravenhage, 12 Nov. t1937. Hh drukke ukenJeven *«rgt "eet Maar gelukkig: Sanatogen kan U mèéi geven. Wanneer U geregeld Sanatogen gebruikt, blijtl e» iteed» een reaerve aan energie en geiondheid. Sanatogen ia geladen met xenuwkrachl en met vitaliteit. Iedere alék vermeer- dert de veerkracht van Ut» cmuw. alelael en de aoepelheid Uw hersenen. Daarom gebruiken tonvele vooraanstaande personen, eakenmei* schen en ministers (in de EngeUckg ministerraad is Sanatogen oen Uouu» 'picé me up") geregeld Sanatogen. En dit doen ti| alleen, omdat de onden vinding hen heelt bewezen, .dat San» togen geelt, wat het belooft: herleving ran energie em tenuwkracht Probeer Sanatogen een» eenlgen tijd ook bifvoorbeeld op kantoor xoo tegen ell uur. als de veerkracht alneemt. Daa na een paar weken tuil ge bemerken, dat alle* vlotter en gemakkelijke* gaat. „Door overspanning In zaken leed Ik aan maag- beziearen, terwijl man zenuwgestel geschokt was. Na bet gebruik van Sanatogen kreeg Ik mijn kalmte en energie van voorbeen weer terug. ter. w«l ik voel dat ik wee» krachtiger wordt." SOt Heer B te H Mocoaaafn* met echt pels gegarneerd 1n frlssche, moderne kleuren A J5Q rood. blauw, zwart en bruin 4 I Slavisch HancNeeA v 4 origineele. kleurige defgfml In rood/wit en blauw/wit. inet Q Cd leeren onderstuk, van 1.65 tot +J Kameelhaar Slipper zeer sterk. In dames- en Jheerenmaten.^ met soepele "7 Oe rubberzooi A JJt 99c en Kraagpantoffe! prima kameelhaar. In aardige rultdessins. gemakkelijk mo- QQc del. met soepele rubberzooi O SCHOENEN AFDEELING 2e ETAGE ROTTERDAM Geen beter adres voor Ondertrouwkaartea dan bij Drukkerij Van Noolen, Schoonhoven CAPELLE ad. IJ SS EL. November. Geboren: Willem, z. van K A. Swets en J. Dubbeldam. Antonia, d. van L. P. van Roon en L. Hoosbeek. Dirk, z, van H. Schouten en J. Rietveld. Mar ten, z. van H. v. d. Wal en A. Veldman. Ondertrouwd: A. Bonte, 37 j., en G. M. Molenaar, 30 J. C. P. Bol, 32 j., en S. G. Schilt. 31 j. Getrouwd: G. G. Hoogerwaard, 27 J.,en J. W. Smid, 23 J. Overleden: A. van Herk, 75 wed. van S. van Dam. MOERCAPELLE. November. Geboren. Geertruida, van J. Tuitel en W. Breedljk. OUDEWATER. November. Geboren: Janna Suzanna, d. van S. v. d. Klis en E. van Hoflen. Overieuen; G. de Korte, 25 j. BOTER, KAAS EN EIEREN. GROOT-AMMERS, 13 Nov.Aan de kaasmarkt alhier waren Zaterdag aange voerd 23 partijen met te zamen 650 stuks kazen, wegende 4550 K.G. Prijzen: met rijksmerk le soort f 27—28.50, idem 2e soort f 26—26.50. Handel matig. OUDEWATER, 15 Nov. Kaasmarkt van heden. Aanvoer 39 partijen, tezamen 1755 stuks, wegende 8775 K.G. Prijzen: met rüksmerk le soort f 2628.50. Han del matig. PAARDEN EN VEE. AMSTERDAM, 15 Nov. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 402 vette koeien waarvan de prijzen waren: le kwal. 70 76, 2e kwal. 60—68, 3e kwal. 52—58 per K.G. slachtgewicht; 62 melk- en kali koeten f 170—230 per stuk; 68 vette kal veren 2e kwal. 64—68. 3e kwal. 56—62 per K.G. levendgewicht; 72 schapen f 8—13 per stuk; 55 lammeren f 1832 per stuk; 431 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G. 74—75, zware varkens 7374, vette varkens 72—73 per K.G. slachtgewicht; 17 paarden f 100—150 per stuk. Aangevoerd 2 wagons geslachte run deren uit Denemarken. ROTTERDAM, 15 Nov. Veemarkt. Aanvoer in totaal 2188, waarvan 625 vet te runderen, 186 vette kalveren, 1 nuch ter kalf, 923 schapen en lammeren, 451 varkens, 2 bokken. Prijzen per K.G.: Vette koelen le kw. tot 74, 2e kw. tot 66, 3e kw. 50—54; vet te ossen le kw. 72, 2e kw. 65, 3e kw. 50— 54; vette kalveren le kw. 110, 2e kw. 100, 3e kw. 80—85; varkens (levend gewicht) le kw. 64, 2e kw. 63, 3e kw. 62; schapen le kw. 53, 2e kw. 48, 3e kw. 43; lamme ren le kw. 62, 2e kw. 57, 3e kw. 52. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 29, 2e kw. 26, 3e kw. 22; lammeren le kw. 19.50, 2e kw. 16, 3e kw. 14. Overzicht; Vette koeien en ossen aan voer ruimer, handel stug, prijzen als Dinsdag; vette kalveren aanvoer iets kleiner, handel vlot, prijshoudend; scha pen en lammeren aanvoer iets kleiner, handel zeer kalm, prijzen iets lager; var kens aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen iets hooger. Zeer klein partijtje schapen voor export gekocht. UTRECHT, 13 Nov. Veemarkt. Totaal aangevoerd 3435 stuks vee, w.o. 1100 run deren. Prijzen: stieren f 0.29—0.33, slachtkoeien 2e soort f 0.31—0.36, 3e srt. f 0.27—0.30 per pond; vaarzen f 1.50— 2.30, pinken f 90—150, melkkoeien f 170 —280, kalfkoeien f 180—300, varekoeien f 140—220, 700 magere kalveren, geschet ste, f 70—100, ongeschetste f 4580, 450 nuchtere kalveren f 712, 400 magere varkens f 27—55, schrammen f 20—70, 520 biggen f 15—20, 95 magere schapen f 22—32, 170 weidelammeren f 14—19. AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT 'S-GRAVENHAGE, 12 Nov. Haagsche veiling voor fruit en groenten N.V. No teeringen van 12 November. Appels; Goudreinetten extra 1114, I 810.50, II 5—7, III 2.50—4.70, bellefleur I 5—7, II 2.80—4, dubb. bellefleur I 88, II 4— 5, fransche bellefleur 6.30720, pr. van engel&nd 59, kaneelzuur 56, sterap pels I 812, II 4—7, jaegerappel 6l.öd, zomerbeiiefieur 56, pomme d orange 6— 7.50, jasappels 4—5.60, zoete reinetten 5— 6.50, campagnezoet 3.50—6.00, armgaard 4—5.70, div. zoete 4—6, peren: win ter- Jannen 5—6.50, bergamot 56.40, giesen wildeman 6.90—8.50, ijsbouten 4.90—6.50, st. remy 56, div. stoofperen 4.006.50; champignons wit 80, mispels 46, witlofl I 9.20—10.70, II 5.70—6.50, prijzen per K.G.. Veiling Maandag, Woensdag en Vrijdag 3 uur nm. ROTTERDAM, 15 Nov. Aardappelen, Brielsche eigenheimers f 1.651.90, Zeeuwsche eigenheimers f 1.50—1.65, id. Bonte f 2.10—2.40, id. Blauwe f 2.10- 2.40, Eigenheimers blauwe f 1.50I.60j id. Drielingen f 1.101.40, Bonte es Blauwe poters f 1.201.40, Zand f 3.50-1 3.80, Kleine f 2.80—3, alles per H.L. Mef i redelijke aanvoer, kalme handel, G 3 tweede BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovensche Courant MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 L-v—-w— rust TE SJANGHAL Te Sjanghai keert het normale leven terug, nadat de Japanners hier heer en meeotar zijn geworden. Voor het eerst sedert drie maanden hoort men geen krijgsgerucht, niet het ins.aan van gra naten, geen machinegeweervuur, geen bomexplosies. Het leven in de haven gaat weer regelmatig zijn gang. Voor het eerst sedert drie maanden heeft weer een groote mailboot het Fransche stoomschip „President Dou- mer" te Sjanghai ligplaats gekozen. De militaire operaties maakten het tot nu toe noodzakelijk, dat de schepen te Woesoeng meerden. Volgens Chineesche kringen zal het Voornaamste front zich nu verplaatsen naar Nanking. De Chineesche troepen richten verdedigingslinies in, in de met meren bezaaide streken, welke gunstig zijn voor 'n defensief. Hun moreel en ma- terieele kracht zijn niet geschokt, maar over een uitgestrekt front zullen zij een deel van hun numeriek voordeel verlie zen. Zij zullen voor een Japansch offen sief komen te staan, dat gevaarlijker wordt dan ooit, daar de Japanners thans «en stevige basis hebben bij Sjanghai. Na daar om de Chineesche rechter vleugel te zijn heengetrokken en hun middenfront te hebben weggedrukt, be reiden de Japanners zich thans voor, de linkervleugel te verpletteren tusschen Klating en Lioeho. Deze vleugel is nog Volgens een communiqué van de Ja pansche legerleiding hebben de Japan ners Klating reeds bezet. KONING LEOPOLD NAAR LONDEN. Koning Leopold van België brengt een bezoek aan Londen. De „Star" meldt, dat bij deze gelegenheid belangrijke bespre kingen zullen plaats hebben. Koning Leopold hoopt t verdrag van Locarno te vervangen door een Weste lijk verdrag en zoekt tot dat doel de me dewerking van Frankrijk, Engeland, Ita lië en Duitschland. Dat is een der rede nen van 's konlngs bezoek aan Londen. Voorts zal de Belgische koning met de Britsche staatslieden besprekingen voe ren over de middelen tot verbetering van den wereldhandel en tot vermindering van de internationale economische span ning, ontstaan door de in- en uitvoerbe- lem meringen. LORD HALIFAX NAAR BERLIJN De „8tar" meent te weten, dat de re sultaten van het bezoek van koning Leopold tijdig genoeg bekend zullen zijn om de Britsche regeering in staat te «teilen, zoo noodlg, aan lord Halifax nieuwe instructies te geven voor een be zoek, dat deze aan Berlijn zal brengen. Aan deze gebeurtenis wordt nog groote- re beteekenis toegeschreven. Men be schouwt haar als het begin van een be langrijke toenadering tusschen Groot- Brittannië en het Derde Rijk en de Engelsche pers is daarover zeer ver heugd. door BE1NHOLD ORTMANX. 11 tfc vader Leopard?" vroeg. Düringhof fen. „Wilt ge dan het geld uit uw eigen zak betalen?" De reusachtige uitvoerder der gerech tigheid mat den vrager met een bijna verachtelijken blik. „Meen je soms, dat ze zoo maar uit den hemel zullen vallen of dat de steendrukker voor morgen avond in een loterij zal winnen, waarin hij heelemaal geen lot heeft? Wie anders zal het dan betalen, als ik het niet doe? De steendrukker is een eerlijk man daarop kan ik een eed doen en hij zal het geld terugbetalen. Op dat punt ben Ik een menschenkenner." Düringhoffen glimlachte en het was weer die goedhartige vriendelijke glim lach, die zijn mager gezicht zulk een merkwaardig knappe uitdrukking gaf. „Ergens zal het u stellig terugbetaald tenminste aangerekend worden, va der Leopard," zeide hij, „en hoewel ik u helaas niet met het volle bedrag kan helpen, kan Uk misschien toch een ge deelte...." p „Waar denk Je aan? Wil Je het aan Je arme moeder onttrekken om het aan een wildvreemde te geven? Neen, neen, houd die paar groschen maarl Wanneer je echter bereid bent mij te helpen die arme menschen te redden, dan kun je dat mis te hier iemand in huis, die het geld ge- nakkeUjk zou kunnen geven, als hij maar wilde?" Met een beteekenisvol oogknipje en met De „Times" noemt het een eisch van de wereldvrede, dat er een hechte ver standhouding bestaat tusschen de vol ken van Duitschland en Engeland. Het is in beider belang, dat er een poging wórdt gedaan om de bestaande mee- ningsver. ch.llen uit de weg te ruimen, de moeilijkheden te overwinnen en zoo mogelijk een gemeenschappelijk en we- derkeerig arbeidsterrein te vinden. De besprekingen, welke deze week worden gehouden, zullen ln alle kalmte en zon der onnoodige formaliteiten plaats heb ben. Te Berlijn is bericht ontvangen uit Londen, dat lord Halifax Woensdag in de hoofdstad van het Duitsche rijk hoopt te arriveeren. Brussel wendt zich opnieuw tot Japan. TOKIO'S STANDPUNT VER WORPEN. De Negen Mogendheden Conferentie te Brussel is Zaterdagmiddag om 4.40 uur in besloten vergadering bijeengekomen om te beraadslagen over een verklaring die naar aanleiding van het Japansche antwoord op de nota van 6 dezer zal worden gepubliceerd, opgesteld door de delegaties van de Vereenigde Staten, Groot-Bnttannië en Frankrijk en waar in de Japansche zienswijze ten van het conflict met China van de hand gewezen wordt. Indien met de Japansche opvatting word ingestemd, zoo zegt de verklaring, zou dit leiden tot een algemeene anar chie. De mogendheden zijn het in deze ver klaring er over eens, dat het de bedoe ling van Japan is den wil en de moge lijkheid van China om tegenstand te ble den, te vernietigen. Rechtstreeksche on derhandelingen tusschen de twee landen alleen zou den oorlog tot ln het oneindi ge rekken. De mogendheden hopen, dat Japan zijn bësluit om niet aan de confe rentie van Brussel deel te nemen, zal herzien. Als Japan blijft Weigeren moeten de mogendheden overleggen, wel ke houding zij kunnen aannemen nu een partij de bepalingen van het Negen Mo gendheden Verdrag negeert, terwyi alle andere partijen deze bepalingen volledig van kracht achten. Alleen de Italiaansche gedelegeerde, graaf Aldrovandi, maakte reserves zoo wel ten aanzien van de algemeene ïynen van de verklaring, alsook ten aanzien van de byzonderheden. Hy geloofde niet, dat de Italiaansche regeering 'de verklaring geheel of ge- deelteiyk zou kunnen steunen. Nadat de ontwerp-verklaring in haar geheel was aangenomen, werd de zitting tot hedenmiddag vier uur verdaagd. In een nieuwe besloten zitting zal de verklaring definitief worden goedge keurd. In den tusschentyd zullen de ge delegeerden die zich met hun regeerin gen in verbinding hebben gesteld, de noodige instructies kunnen hebben ont vangen. HAITI EN SANTO DOMINGO. Bemiddeling ingeroepen. Het ministerie van buitenlandsche za ken te Washington, heeft van den pre- toespeling gemaakt. Düringhoffen knikte begrypend. „Juf frouw Heieen, meent uf Kan zij van haar verdiensten werkelijk zulke beduidende bedragen oversparen?" „Och, zei is gierig als een vrek! Wees ervan verzekerd, dat zy al een heel kapi taaltje opzy heeft gelegd, sedert zy met haar stenografeeren zulk een mooi duit je verdient. Maar ik mag niet meer by haar om geld komen begryp je? Er was een piano-onderwyzer, voor wien lk haar onlangs heb opgewarmd en de man heeft geen woord gehouden met de te rugbetaling. Het zou bepaald fataal zyn, als zy my daar nu aan herinnerde." „En nu wenscht u, dat ik met juffrouw Heieen spreek?" „Ja! Dat wil zeggen, Je moet zoo doen, alsof je het geld voor jezelf noodig hebt. Ik zal er wel voor zorgen, dat je het haar bytyds kunt teruggeven. „Mynheer Dü ringhoffen durft zy het stellig niet te „Het zal my werkeiyk niet gemakkeiyk vallen, vader Leopard; maar het is in ieder geval voor een goed doel en ik zal al myn moed byeenrapen, hoewel nu myn geweten al begint te knagen." „Och wat! zy zal Immers niets verlie zen. En u zult toch inzien, dat ik het geld onvoorwaardeiyk hebben moet. Wel, wat is er nu weer aan de hand?" Een bleeke jongeling met een pen houder achter het oor had na een be scheiden tikje op de deur zyn hoofd door de deuropening gestoken. „Daar is mynheer Smit om te Infor- meeren hoe of het staat met de beslag legging inzake Hegelmeier. Ik kan de acten niet vinden en ik weet niet, wat ik „Laat dat maar aan my over!" bromde Leopard "grimmig. „Ik zal zelf met den man spreken. Dat is ook een van die vam- pyrs en als ik den naam al mocht hebben een ruwe kerel te wezen, dan wil ik me sident der republiek Haïti een nota ont vangen, waar.n de wensch tot u.ting wordt gebracht, dat de Vereenigde Sta ten, Cuba en Mexico bemiddelend optre den in het conflict tusschen Ha.ti en de Dcmimcaansche Republiek. Naar vernomen wordt, zou de regee ring te Washington zich reeds tot de re geeringen van Cuba en Mex.co hebben gewend, teneinde haar standpunt hier omtrent te vernemen. De regeermg der Vereenigde Staten zou bemiddelend wil len optreden, indien ook Cuba en Mexi co hiertoe bereid zyn. DE ONLUSTEN IN PALESTINA. Nieuwe spanning te Jeruzalem. Jeruzalem heeft weer een oioeaige Zon dag beieeid. Zeven Arauieren, onuer w.e twee viouwen, weruen geuood. za Ara bieren en Joden werden zwaar gewond. De toestand is even gespannen als tydens de ergste ensis-dagen. De aanvallen over en weer begonnen, nadat twee Joousche vrouwen waren ge wond door schoten, die uit een rydenden auto op de drukbezochte markt werden gelost. De auto werd door een woedende menigte achtervolgd en aangehouden en de inzittenden zwaar mishandeld. Naar een autobus van een Arabische onderne ming werd een bom geworpen, waarby een vrouw werd gedood en vier mannen gewond. Arabieren hebben steenen ge worpen naar Joodse he werklieden, van wie verschelden werden gewond. Een Ara bier werd gearresteerd, omdat hy in een der hoofdstraten een bom had geworpen waarby drie Arabieren werden gewond, terwijl ook ln een Arabisch café een bom is ontploft. Vandaag zouden de Arabische leiders de toestand met den waamemenden hoo- gen commissaris bespreken en om collec tieve bestraffing der Joden vragen. BRUNO MUSSOLINI IS THUIS. Aan de dood ontsnapt Van betrouwbare particuliere zyde te Rome, wordt vernomen, dat Bruno Mus solini, de zoon van den Duce, daar Za terdagavond uit Majorca teruggekeerd Is. Een deel van het eskader Is ln de avond uren op het militaire vliegveld van Mon te Celio by Rome geland. Per auto heeft Bruno Mussolini zich onmiddeliyk naar de ouderiyke woning begeven. Naar in Italiaansche vliegerklingen verteld wordt, is de zoon van den Duce Dinsdag tydens een aanval van vliegtui gen uit Barcelona op Majorca nauwelijks aan de dood ontsnapt. Een bom, die op het vliegveld geworpen werd, ontplofte in de onmiddeliyke nabyheid van de hangar, voor de ingang waarvan Bruno met enkele andere vliegers stond te pra ten. Door de geweldige luchtdruk wer den de vliegers op de grond geworpen, doch Bruno bleef ongedeerd. DE „BIJZONDERE NOODEN". Prinses Juliana schenkt f 5000. Het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden, deelt mede, dat Pnnses Juliana dit fonds de belangryke gift van f 5000 dien naam ook waardig toonen. Tot straks dus, jonge heksenmeester! En denk er aan, dat je me niet in den steeek laat!" Hy verliet zwaar dampend de kamer, een geweldige rookwolk achter zich la tend. Düringhoffen echter sprak zachtjes by zich zelf, terwyi hij den grooten man na keek; „Wat een voortreffeiyk menschl" HOOFDSTUK V. Pas toen Düringhoffen zich een uur later na veel onbeholpen, ondiplomatieke inleidingen werkelijk gereedmaakte bij Heieen Leopard zyn verzoek in te dienen werd het den jongen scheikundige dui- deüjk, hoe moe.hjk en pijnUJk zijn taak eigenlijk was, die hy op zich had geno men. Zooals het dageiyks gewoonte was, had de doenter des huizes zyn koffie binnen gebracht en zy was haif verlegen by de tafel biyven staan, toen hy, om haar on middeliyk vertrek te voorkomen, een on verschillig gesprek was begonnen. De ver- moedeiyke kapitaliste in de familie Leo pard had waarschyniyk haar eerste jeugd reeds achter den rug, hoewel het een onmogeiykheid geweest zou zyn vol- volgens haar uiterhjk te bepalen, of zy vUf-en-twintig of vyf-en-dertig jaar tel de. zy had een kleine, sierlijke gestalte, zonder het minste spoor van een oude vi yster, doch ook zonder de opgewekte f 1 ischheld der jeugd. En op het gebied van schoonheid bezat zy in baar uiter lijke verschyning mets dan het donkere oogenpaar, dat met een bijzonder eigen aardige glans in bet smane, bleeke ge- zientje schitterde cn dat alleen reeds vol doende was, haar overigens zoo onbedui dende persoonUjkheid iets aantrekkelUk* en lieftalligs te verleenen. Met lichtgebogen hoofd had zy een oogenblik de stotterende, onaarno.nhan- ZUID-HOLLANDS PEOVINCIALE BEGROOTING. Geen belastingverhooging. De begrooting van de provincie Zuid- Honand voor 1938 is verschenen. In de toeuchLng deelen Geü. Staten mede, dat dit jaar geen belastmgverhoogmg noo- d.g zal zyn, hoewel de mogelykheid daar van by de indiemng van de begrooting voor het thans loopende jaar wel m uit zicht was gesteld. Verschillende factoren, welke tezamen de begroot.ngspositie voor 1938 ongeveer f 250.000 minder gunstig maken dan voor 1937 het geval was, zouden er toe heb ben geleid, dat de begrooting voor 1938 niet zonder die belastingverhoog.ng slui tend had kunnen worden gemaakt, ware het niet, dat tegenover de ongunstige factoren eenige gunstige kunnen worden gesteld. De voornaamste onder deze gunstige factoren is de te verwachten hoogere op brengst der opcenten op de inkomsten en de vermogensbelasting, tot een totaal bedrag van f 118.000. Met het oog op het groote belang van uitbreiding der werkgelegenheid wordt de post wegens subsidies in de kosten van restauratie van gebouwen met oud- kundige of kunstwaarde met f 10.000 ver hoogd. STEENHOOP BIJ STAATSMIJN „MA UK ITS" IN BRAND. Zeer moeilijk biusschingswerk De steenberg van de Staatsmyn Mau- rits staat sedert eenige dagen in brand. Oppervlakkig beschouwd zag het geval er niet zoo ernstig uit, maar geleideiyk aan sty gen er reeds grootere rookmaa- sa's uit de zwarte berg op, waaruit biykt dat er in het inwendige een geweldige vuurhaard moet zitten. Met man en macht is men aan 't werk gegaan om het vuur te blusschen, maar de groote watermassa's, die men op de berg spoot, leverden niet het geringste resultaat op. Thans heeft men ploegen van ongeveer dertig arbeiders te werk gesteld om de berg gedeelteiyk af te gra ven, om zoodoende tot de vuurhaard zelf te kunnen doordringen of deze althans zoo dicht te benaderen, de de blussching met water het gewenschte succes zal op leveren. Langs de helling ls eeS diepe geul Tan ongeveer 25 meter lengte gegraven, waar uit overal rookmassa's opstygen. Om des nachts te kunnen doorwerken, heeft men op de bedreigde plaats een speciale ver lichting aangebracht. Door deze werk- wyze is Inmiddels de vuurhaard gevon den. zoodat men tot een meer directe be strijding van het euvel kon overgaan. Hoeveel tyd daarmede nog gemoeid kan zyn weet men niet. De oorzaak van de brand is vermoede- ïyk zelfontbranding van stukken, die onder de hooge druk zyn gaan gloeien. DE GOUDDIEFSTAL TE UTRECHT. Eén verdachte vrygelaten. De politie te Utrecht, die het onder zoek naar de daders van de gouddiefstal in hét Tandheelkundig Instituut van de gende woorden van Düringhoffen aange hoord; dan echter, toen hy zoo onhandig mogelijk met de hoofdzaak kwam opda gen en haar om een leening van vUftien daalders op korten termyn verzocht, keek ze hem plotseling zoo verbaasd en openhartig aan, dat hy eigedyk ver stomde als een schooljongen, die op een leugen is betrapt. „Waarom doet u zooveel moeite my een onwaarheid te Zeggen, mynheer Düring hoffen?" vroeg zy zachtjes. „Ik weet heel goed dat u my nooit de eer zult bewyzen, zulk een vriendschapsdienst van mÜ te verlangen." Hy bloosde als een Jong meisje en sta melde eenige woorden, waarvan hij de beteekenis waarschyniyk zelf niet be greep. „Ik weet, dat myn vader by u ls ge weest," vervolgde zy met haar zachte stem, „en lk ken hem goed genoeg om te weten, dat hy u verzocht heeft dit geld aan my te vragen." „En als dat nu werkeiyk eens het geval was, Juffrouw Heieen, dan kunt u er toch zeker van zyn, dat uw edelmoedige va der het slechts bestemd heeft voor een daad van oprechte naastenliefde. Een geheele familie kan daarmee van den on dergang worden gered." Heieen knikte, maar een diepe zucht ontsnapte haar. „Ik weet wel. dat hy het niet voor zich zelf noodlg heeft; want zyn pyp uitgezonderd, heeft hy uit spaar zaamheid afscheid genomen van alle kleine genoegens, sedert hy deze betrek king bekleedt. En ik denk er ook niet aan het geld te weigeren. Wie echter zal ons helpen, als wy ons eens ln zulk een toestand zullen bevinden?" „U, Juffrouw Heieen?" riep hU ontsteld uit. „Och, wat een onmogeiyk idéé!" „Niet Zoo onmogeiyk, als u wel denkt! Onze omstandigheden zyn met schrikba rende snelheid verslechterd sedert den dag, waarop myn vader deze noodlottige Rijksuniversiteit aan de Jutphaassche- weg te Utrecht, voortzet, heeft de 31-ja- rige me j. M. Z., uit Amsterdam, die was gearresteerd al3 verdacht van medeplich tigheid, op vrije voeten ges;eld. In het Huis van Bewaring te Utrecht bevinden zich thans nog de Amsterdamsche koop man I. Z. en F. J. S. uit de residentie. Inmiddels speurt de Utrechtsche poli tie naar een derden man, D., die nog on vindbaar is. Deze D. was in gezelschap van den Hagenaar F. J. S., toen deze te Amsterdam in een café een onderhoud had met I Z., welke laatste op 26 Octo ber werd gearresteerd, waarby het in t bezit bleek te zyn van een klomp goud ter waarde van ongeveer f 4000. Het onderzoek der Utrechtsche politie zou zich uitstrekken tot Londen, w*.ai- heen D. een heenkomen schynt te bob ben gezocht. De Utrechtsche politie heeft de klomp goud, die Z. by zyn arrestatie in zyn bezit had, aan een chemicus ter onder zoek gegeven. Dit onderzoek heeft uit gewezen. dat welhaast met zekerheid kon worden vastgesteld, dat dit goud voor een deel afkomstig is van 't Tand heelkundig Instituut doch tevens zijn er deelen van ander edel metaal ln gevonden. Het moet dus niet onmogeiyk geacht worden, dat door dit chemisch onderzoek de politie op het spoor ge bracht wordt van een anderen diefstal, waarby goud werd gestolen, dat tegeiyk met dat van het Tandheelkundig Instk tuut is LOODGIETER VAN KERKGEBOUW GESTORT. Sport van een ladder gebroken. De 23-Jarlge loodgieter J. van Steen bergen is VrydagmJddag, terwyi hij werkzaam was aan de restauratie van de St. Maartenskerk te Zaltbommel, door het breken van efen sport van een lad der, van de nok van het ongeveer dertig meter hooge dak gevallen. Hy gleed eerst langs een leien dak van tien meter leng te in een cementen goot en viel tc»en tus schen de stelling en de muur van het gebouw op een zes meter lager gelegen stelling, waar hy bloedend liggen bleef. Met ernstige inwendige kneuzingen is de man naar het ziekenhuis overge bracht. Het ongeluk had nog ergere ge volgen kunnen hebben, daar de vader en twee broers van het slachtoffer even eens op de ladder stonden, doch deze konden zich nog aan een uitstekend ge deelte van het dak vastklemmen en ziel» ln veiligheid stellen. DROEVIG SLOT VAN EEN SLIPJACHt KoL J. J. van Santen plotse* ling overleden. Zaterdagmiddag omstreeks halfvler ls tijdens een slipjacht- van de Kon. Ned. Jachtvereentging, waarvan de finish op Ypenburg was, kolonel J. J. van Santen, chef van de staf van het l|oofdkwartlei van het veldleger, die tot de deelnerrters behoorde, van zyn paard gevallen en kort daarop overleden. Per ziekenauto werd de kolonel naar het militair hos pitaal in Den Haag vervoerd. Het medisch onderzoek heeft uitge maakt, dat hy tydens de nt door een beroerte ls getroffen. functie aanvaardde. Reeds ontbreekt hes vaak aan 't allernoodzakeiykste en myn moeder klaagt, dat zy voor de eerste maal sinds dertig jaar by haar leveran ciers schulden heeft moeten maken. Daarby komt nog, dat vaders practyk van week tot week vermindert. De ad vocaten beklagen zich over zyn nalatig heid en mynheer Tobias, de eigenaar van een groot woningbureau, die zulk een goede klant ls, geeft geen opdrachten meer, sedert vader hem op zekeren dag byna bulten de deur gezet heeft. Het was een groot ongeluk, dat men Juist dit harde ambt voor den zachtzinnigsten en meest medeiydenden man ter wereld moest bestemmen." .Maar dat ls verschrikkeiyk, dat mag onmogeiyk zoo langer duren! Vader Leo pard moet zyn medeiyden opzy zetten, wanneer het voor hem en de zynen zulke verderfeiyke gevolgen heeft." Met een Weemoedigen glimlach schud de Heieen het hoofd. „Hy heeft zich dat al wel honderdmaal voorgenomen, als my» moeder hem verwijten maakte; maar hy kan niet handelen tegen zyn natuur in en ten slotte zouden wU hem toch ook niet anders wenschen dan hy werkeiyk ls. Als ik maar in staat was zooveel te verdienen, dat hij den drang van zyn goed hart kon volgen, zonder zichzelf daarby te gronde te richten! Ik zou nog wel graag een betrekking voor de avonduren willen aannemen, als lk er iaar een kon vinden." -Neen, neen. dat zult ge niet doen!" protesteerde Düringhoffen met groote beslistheid. „U ziet er bovendien al bleek en overwerkt genoeg uit. Er moet een anderen uitweg gevonden worden. Uw vader meende straks, dat ik vopr deze mooie kamer veel te weinig huur betaal de en ria rijp overleg ben lk tot de over- tuiging gekomen dat hij geiyk heeft. Wanneer ik my op ander gebied een l beetje inkrimp..iWpt&i jr^volg^ i

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 3