Plaatselijk nieuws Schoonhoven 2UUU ongeecbiktbeid. VVV overlyden. JuU van hand oi voet, VV van een oog. 1VV van een duim. vV een anderen vinger. bexit lijn van een polis GLOEILAMPEN.^°34ct. DE ALCHIMIST VAN STOLWIJK. Me JAA&G AÏ6G. ZESTIEN bladzudkn. WOENSDAG 24 NOVEMBER MIT No. 7W2. Postrekening 13^63. S. W. N. VAN NOOTEN. Telef. 20. Tel.-Adres: V&nnooten. **n 2—0 13—7 K. d werderr 1 lillende be minster van Verjaarfonds. Alblasserdam. In deze gemeente Js verjaarlonds gesticht cl—- 0—2 2—0 in den. deze leend van 2—0 0—2 2—0 2—0 Ook Philips lampen Bij iedere lamp 1 lichtstop gratia d Zaterda ng van «H< •denkteeks os een door eenige dames, heer A. van Bergen 141 stemmen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een muts, een bril, een ceintuur. In lichtingen politiebureau. te kracht van onze vereeniging. De volledige uitslag A. BouterC. Eegdeman A. Roos— P. v. d. Linde M. Droog—J. Stout A. Sterrenburg—L. Groenendijk W. v. d. Horst—P. de Wild N. Veer—T. D. Both M. Visser—F. de Graaf J. den Hartog—M. Oskam L. HartkampM. Duits J. Klijmlj—T. H. Janse NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT SCH00NH0VEN5CHE COURANT T.lrf. 20. T«L-Adr«: Vlanooua. S. I W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. PortreUmn» 13fa. 1 be houden en commissies te benoe- Vlerechijnt: Maandag, Woensdag e|i Vrijdag. Prijs bi.i Vöw.a;* ling: voor (schoonhoven maanden idtö p. post Met leraekering 15 cenu aBONNE’S, di® non aan ona® administratie opgevea voor da veraekenag, sga volgaas d® vartgutelde bepalingen tegen ongeraUen reraekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, v*n Gulden by i®v®naiaDg® AAA Gulden by Q ft A Gulden by verliea OAA Gulden by verliet 1AA Oulden by verbas Gulden by verbet van De venekerde moet in het Chr. Boeren- en Tuindersbond. Nieuwerkerk a.d. IJsseL In de Chr. School aan de Onderweg zullen Vrijdags avond voor de afdeeling van de Chr. Boeren- en Tuindersbond optreden de heer Ohr. van da Heuvel, lid van tie Tweede Kamer, en de heer Kolijh, di recteur van de Land- en Tuirfoouwbank te Gouda. De vergadering is voor ieder een vrij toegankelijk. Adrertentiën1-6 regels f 1.30 elke regel meer f 0.20; derde, plaatsing huiven^prjja. Adver- tentiën wordengr a ti 8 ge plaatst m „De Gorcumer”. AUTO-ONGELUK. De groentehhandelaar C. Graveland en zijn zoon A., reden Maandag middag met hun vrachtauto de Fransche Kade uit en wilden vervolgens over de brug naar de Slangenweg rijden. De zoon, die chauffeerde, moet de bocht, welke van de Fransche Kade naar de brug leidt, en waar de weg sterk helt, niet goed hebben genomen en de heer G., dié hem nog te hulp kwam, kon niet meer verhinderen, dat de auto aan de steile slootkant van de weg schoot en in volle vaart tegen een boom reed. Met het achtereind bijna recht omhoog bleef de wagen staan, tusschen de boomen be kneld. Bij de schok was de cabine deerlijk ge havend. Niettemin kwam de bestuurder er vrijwel ongedeerd uit te voorschijn, doch zijn vader was door de glasscher ven ernstig aan het hoofd gewond. Hij bloedde erg uit een diepe snede, die on- Feestavond. Nieuwerkerk a.d. IJsseL De Harmonie- vereeniging „Door Kunst Verkregen” is voornemens op 8 December een groote feestavond te organiseeren In de zaal van den heer Boerop. Tevenfi zal op deze avond het 10-jarig bestaan der vereeni ging worden herdacht. Muziekuitvoering. Nieuwerkerk a.d. IJsseL Donderdag 16 December zal in de zaal van het café „L’Espérance" aan de ’s-Gravenweg, het Chr. Fanfarekorps „Kunst en Vriend schap” een uitvoering geven. Behalve muzieknummers vermeldt het program ma ook de vertooning van een natuur film, over Jeruzalem, Bethlehem en Qethsemané .alsmede twee andere films. GEZONDHEIDS- EN MELKCONTROLE- DIENST. Nadat door den Bond van Kaasprodu- centen en den Bond van Coop. Zuivel-, fabrieken in Zuid-Holland besloten was tot de oprichting van een Gezondheids- en Melkcontróledienst in Oostelijk Zuid- Holland en Westelijk Utrecht, heeft zich een voorloopig bestuur gevormd van de volgende heeren: Mr. Slager. A. van Wij nen, F. van Dam (Dir. Coöp. Zuivelfa briek te Bleskensgraaf), A. Stuurman en A. Tukker Bz., terwijl als adviseurs voor de vereeniging optreden de heeren: Prof, v. d. Plank, Dr. P. J. ’t Hooft, Inspecteur Veeartsenijk. Dienst en Volksaez.; Ir. Ver hoeven, C. Vink, hoofd Chr. Landbouw school te Ottoland, ir. Huisman, rijkszui- velconsulent; A. Louter. Na een grondige voorbereiding, waar aan ook de adviseerende leden intens hebben deelgenomen, is tenslotte een pro ject tot stand gekomen, hetwelk aan de veehouders in deze streken kon worden aangeboden. Maandag werd daartoe de eerste vergaT dering gehouden onder leiding van den heer A. van Wijnen, in Stolwijk. Uit de zeer goedé opkomst bleek, dat voor dit onderwerp wel flinke belangstelling is. De heeren Van Wijnen en Mr. Slager gaven een uiteenzetting over de belang rijke economische voordeelen, die deze plannen konden brengen en lichtten de uitvoering daarvan nader toe. De vergadering gaf duidelijk blijk van sympathie ten opzichte van deze plan nen, wat bleek uit de zeer geanimeerde nabespreking en nog meer uit het feit, dat reeds ter vergadering zich 25 vee houders voor deze dienst opgaven, ter wijl met zekerheid kan worden ver wacht, dat op uitbreiding van dit aantal zal kunnen worden gerekend. De zeer goed geslaagde, geanimeerde vergadering, die pas om kwart voor elf eindigde, heeft in ieder geval duidelijk bewezen, dat hier iets staat opgerlcht te worden, hetwelk de volle belangstelling van de veehouders in deze streken ver dient. 60 Watt (75 ’kaars) 65 cent 1000 uur gar. 75 Waft (100 kaars) 70 cent Ned.fabrikaat 100 Watt (200 kaars) 79 cent Gasgevuldï 300 kaars f 1.40,400 kaars f 1.75 Zuinig met Stofzuiger, (25.-; (35.-, f45.- 40 en 50 et. p. w. El. fietslantaarns (ook Philips vanaf f 3.25 Achterlichten met rijkckeur van 36 cent (m. lampje) Electr.strijkijzers vanaf f 1.26 Philips Radio v.af f 98.50 Jan Brouwer, Haven 63, Schoonhoven Eeuwen lang hebben ernstige zoekers de hoop gekoesterd, dat het hun zou ge lukken om uit andere metalen goud te maken, de zoogenaamde transmutatie. Daarvoor was noodig het vinden van de steen der wijzen of magisterium. welk middel tevens in staat zou zijn alle ziek ten te verdrijven en de menschen jong te houtjcn. Vergeefs is het zoeken der alchimisten niet geweest, want zij hebben de grond slag gelegd voor de scheikunde en hun werk heeft o.a. doen ontdekken de phos phor en het witte porselein. Dr. M. Wagenaar heeft van de alchemie een uitvoerige studie gemaakt en met die kennis heeft hij een roman geschre ven, welke in onze streek zich afspeelt, maar een roman gegrond op de geschie denis; de in dit boek voorkomende hoofd personen, hebben allen geleefd. Alleen heeft de auteur zich vrijheid veroorloofd jnet de periode. Dr. Wagenaar laat de twee alchimisten Isaac en Johannes Hol landus, hun proeven in Stolwijk nemen in het begin van de 17de eeuw, kórt voor het begin van het twaalfjarig bestand (1609), in werkelijkheid echter hebben deze alchimisten Isaac en Johan Isaac omstreeks de helft der 15e eeuw in Stol wijk geleefd. De schrijver heeft zich in zijn onder werp met groote volharding ingewerkt, hjj kent de alchimisten en hun bedrijf, hun technische termen, hun verwachtin gen, hun geloof en bijgeloof, hun stre ven en ook de vervolging en het wan trouwen waaraan zij bloot stonden. Dit laatste ondervonden de twee alchimisten uit dit boek, die verdacht werden van hekserij of toovenarij en die, om daar van gevrijwaard te zijn, naar Oudewa- ter ging, naar de heksenwaag. De ver maarde weegschaal toonde hun voldoende gewicht aan, zoodat de Stolwijkers hen daarna metrust Heten. Dit was ook wel een gevolg van de bescherming, die prins Maurits hun gaf, omdat hij ook vertrou wen stelde in hun werk en zelfs twee zij ner officieren naar Stolwijk zond, om te pogen Hollandus en zijn zoon in dienst te brengen van de staat. Een vergissing begaat de auteur hier, die overigens his torisch zoo goed onderlegd blijkt. Hij laat namelijk die officieren haar „de kazer ne” gaan, een gebouw, dat in die tijd niet bekend was, de soldaten en officie ren woonden bij burgers in huis. Typo grafisch of equestrisch begaat hij bij die tocht een tweede vergissing, door de ruiters „laat op den avond” uit Den Haag naar Stolwijk te laten vertrekken, daar besprekingen te laten houden en nog naar Den Haag te doen terugkeeren. Als- de ruiters ’s avonds vertrokken, konden zij niet voor den volgenden dag Stolwijk bereiken. Dat zijn natuurlijk kleinigheden, die aan de waarde van het boek niets af doen. Ernstiger vinden we de fout over Oldenbarnevelt op bladzijde 283, waar dr. Wagenaar het reeds in 1619 weer legde lasterpraatje laat herhalen, dat de advocaat zich in zijn hooge positie de „zak gespekt zou hebben” en dat hij „arm als een kerkrat" uit Amersfoort zou ge komen zijn. In de „Bescheiden van Ol denbarnevelt”, eerste deel, vind men o a. BOTERMARKT. Op de hedenmorgen gehouden Boter markt werd besteed voor Goêboter f 0.80, voor Weiboter f 0.75, beide per half K.ü. Handel zeer vlug. heeft om hierin een bazar voor de ijsclub te hou den. Nog deze week vergadert het stuur om besprekingen te mogelijk diverse men. Krimpen a.d. Lek. Tot directrice van de kleuterafdeeling der gymnastiekvereen. „Sparta” is benoemd mej. G. Kok: De melkhandelaar P. Hak geraakte door het schrikken van zijn paard met zijn melkwagen in een diepe sloot. Door het los snijden van de strengen wist men het paard te redden, doch de melk was geheel verloren. Door de gladheid van de weg ge raakte de heer Kreuk van Krimpen a.d. IJssel hier met zijn auto van den dijk. Vier inzittenden maakten deze duikeling mede, maar kwamen er met eenige ont vellingen aan armen en beenen af. De auto moest echter worden weggesleept. Langerak. De gem.-veldwachter heeft procesverbaal opgemaakt tegen J. C. de W. te Schoonhoven, wégens het venten zonder de vereischte vergunning van B. en W. Nieuwpoort. Mej. L. G. Tuk, onderwij zeres aan de openbare lagere school, is gelijke betrekking genoemd te Lei- EIEfc VEILINGEN. Waaggebouw: Aanvoer 2000 eieren. Prijzen: Kippeneieren f 55.50, beneieren f 3.50—f 4.50, eendeieren f 3, alles per 100 stuks. Lopikerstraat: .Prijzen: Kippeneieren f 4.85—f 5.10, beneieren f 3.80—f 4.30, beide per 100 stuks; boter 0.750.77 per half K G. Collectief Arbeidscontract, Reeuwijk. Voor de afd. Reeuwijk van de R.K. Volksbond en genoodigden hield de heer Keesen, een zeer bekende figuur bij de R.K. Volksbond, een rede over het ver bindend verklaren van collectieve ar beidscontracten. De spreker behandelde uitvoerig de voor- en nadeelen hiervan, waarbij hij wees op de desbetreffende be langrijke wet, die 1 October in werking is getreden. Spreker kenmerkte deze wet als een stap in de goede richting, daar het toch ook van het Christendom een sociale gedachte moet zijn, dat een iedeis recht heeft op een menschwaardig be staan. In de laatste jaren was het door de crisis en de geweldige concurrentie met het afslultèn vad collectieve arbeids contracten niet zoo nauw genomen, hoe wel door het afsluiten van deze overeen komsten reeds veel verbeterd was. De^wet van 1 October is nu daarom zoo belang rijk, omdat nu de minister de verbindend verklaring van deze overeenkomsten zelt bewerkstelligt. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd o.m. gebruik gemaakt door de heeren v. d. Hoorn en Ballering, raads leden. Zij stelden vragen betreffende de aanbesteding van de gemeentewerken in. deze gemeente en andere kleine werken. De heer Keespn gaf in éverweging te trachten een bepaling op te laten ne men, welke van toepassing zou moeten zijn voor alle aan te besteden werken. De voorzitter van de afd. Reeuwijk van de L. T. B. stelde nog een vraag betref fende de houding van de Hollandsche Mij. van Landbouw inzake het aangaan van collectieve arbeids-overeenkömsten. Gevonden: een sportriem, te bevr. bij den rljksveldwachter N. v. Arkel; een autonummerbord. gemerkt H 86445, te bevr. bij den heer W. Brauns, ’s-Graven- broekscheweg F 55. Toen de veehouder W. v. D. met zijn met paard bespannen tentwagen over het dorp reed, schrok het paard en begon te steigeren. De inzittenden wisteii uit het rijtuig te komen, terwijl v. Bk het paard bij de kop greep. Hoewel het beest aan vankelijk niet was te kalmeeren en het den heer v. D. en verschillenden m?n- schen alle moeite kostte om paard en wa gen uit het water te houden, wist men het beest tenslotte toch te kalmeeren en naar een stal te brengen. Gelukkig kwa men geen persoonlijke ongelukken voor en bleef het ongeval tot eenige schade aan het rijtuig beperkt. die aan ingezetenen een busje aanbie den. De bedoeling is, dat jarigen in een gezin, in dat busje een klein offer bren gen, om zoodoende mede te helpen t.b.c.- patlénten uit te kunnen zenden naar een sanatorium. Van waarde zijn ook ge bruikte postzegels, zilverpapier en lood. Het menschelijk lichaam. Alblasserdam. Woensdagavond zal de docent der E.H.B.O.-Vereeniging, dokter T. A. Hooftman, een voordracht houden over het menschelijk lichaam in de zaal van de Cornells Vroege Stichting. Alblasserdam. De heer A. Jonker zal belast worden met het dagelljksch toe zicht op het bouwrijp maken van gron- in het noordelijk deel van plan beide eerstgenoemden zijn hier woon achtig. zijn testament, opgemaakt in 1592, en daarin kan men lezen hoe groot Olden- barnevelt's bezit toen reeds was. En hoe kan iemand „arm als een kerkrat" uit Amersfoort vertrekken en in Leuven, Bourges en Heidelberg gaan studeeren én hoe kon die zelfde arme man later op eigen kosten deelnemen aan veldtochten? Misschien ook dat de schrijver slechts bedoeld heeft te doen uitkomen, hoe in dien tijd de officieren van Maurits spra ken over Oldenbarnevelt. Doch in zoo’n geval laat de auteur een andere spreker de laster weerleggen en dat bleef hier achterwege. Aan de feitenkennis van -dr. Wagenaar ligt het niet, die is‘stellig groot genoeg en hij toont in dit boek hoe hij zich thuis gevoelt in de tijd, welke hij beschrijft. Zijn verbeelding houdt hij zoodanig ge toomd, dat die niet buiten het kader van de tijd kan springen). Maar levendig, romantisch en episch is zijn fantasie zeker. Dat blijkt bijvoor beeld uit de beschrijvingen van de kermis te Oude water, de dijkbreuk en de over- strooming. Ook zijn beschrijvingen in dit werk zijn kleurig, tintelend en getrouw. De schrijver ondergaat de innerlijke ge heimen der dingen als hij spreekt over de natuur, het landschep, de kerkglazen in Gouda’s kerk en zonder merkbare in spanning geeft hij een dialoog, welke in de onderscheidene gezelschappen, die hierin voorkomen, voortreffelijk past. De schrijver is er ook goed in geslaagd den lezer te doen meeleven in de spanningen en de verwachtingen der alchimisten, die bij elke proef hopen het ware „smelt”, de juiste samenstelling, te hebben gevonden om de steen der wijzen te maken. De lezer ziet het tweetal Hollandus aankomen te Stolwijk en maakt mede hoe, terwijl de alchimisten in de oude smidse hun proeven nemen, de Stolwij kers bijeenkomen en tegen de beide vreemdelingen samenspannen. Gelukkig is de predikant van het dorp wijzer; do minee T. Rigland beschermt niet slechts de goudzoekers, maar wordt hun vriend. Zijn huishoudster evenwel blijft hen tot het laatste oogenblik met onrust en vrees en innig wantrouwen behandelen. Dat die gereformeerde huishoudster van een gereformeerden predikant daarbij telkens een kruis zou hebben geslagen, lijkt ons niet waarschijnlijk. Breed en uitvoerig vertelt dr. Wagenaar hoe de alchimisten werken en welke stoffen zij gebruiken, totdat op het laatst beiden gelooven, dat ze wondersteen, de steen der wijzen, hebben gemaakt. De steen voldoet aan de eerste proeven, maar dan blijkt tenslotte bij voortgezette proefnemingen, dat het toch niet de ware magisterium is. De teleurstelling doet den reeds zeer ver zwakten vader voorover vallen en kort daarop bezwijkt hij. Zijn zoon geeft geen gevolg aan de uitnoodiging van prins Maurits, maar hij vertrekt naar het Zui den. Het boek is getiteld „Isaac Hollandus, de alchimist van Stolwijk,” uitgegeven door De Torentrans te Zeist. Het is ver sierd met verschillende goede en karak- terestieke teekeningen. blesseerd is, behoefde het slachtoffer zijn werkzaamheden niet te staken. Het on geval is nog betrekkelijk goed afgeloo- pen, daar hij heel gemakkeljjk zijn duim had kunnen, verliezen. DAMMEN. Wederom valt een Uitstekende presta tie van de dam- en schaakclub „Denk en Zet” te vermelden. Het eerste tiental speelde Maandagavond in het Nutsge- bouw een competitie-wedstrijd tegen Haastrecht L Beide ploegen- kwamen uit met 2 invallers. Na een felle strijd wis ten onze stadgenooten «iet 137 over de sterke Haastrechtsche damvereeniging te zegevieren. Weer een bewijs van degroo- van onze Schoonhovensche luidt: De commissaris der koningin in provincie, heeft vergunning ver- aan J. A. van der Heiden, A. A. Beuzekom en H. Monteban, tot het dooden van mollen en het ten verkoop in voorraad hebben van mollen en hui den van mollen. Jubileum Jongeling» Vereeniging. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De Geref. Jongel. Ver. „Obadja” zal op 4 Dec. haar 50-jarig bestaan herdenken. Er heeft zich een comité van oud-leden gevormd, dat zich t;en doel stelt, een geschenk aan te bieden. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Voor de ver kiezing van een heemraad voor de Zuld- plaspolder zal een herstemming moeten plaats hebben. Bij de eerste stemming werden uitgebracht op den heer F. Hoo- gendoorn 167 stemmen; op den heer R. den Hollander 148 stemmen; en op den De den Dam. ArkeL Als landbouwdeskundige is aan de commissie tot steunverleening aan kleine boeren toegevoegd de heer C. van den Berg, assistent landbouwconsulent. Bergambacht De collecte voor het Dorus-Rijkers Fonds heeft in deze ge meente f 28.10 opgebracht. In de plaats van den heer P. Buljs is tot ouderling voor de Geref. Kerk ge kozen de heer C. Bulsing en in de plaats van den heer G. M. van Stam, tot diaken de heer S. v. d. Oever Sz. Aan de Bergambachtsche zwemclub hebben B. en W. toestemming verleend tot het houden eener verloting. Er zul len 1000 loten worden verkocht ad 25 ct. per stuk. De opbrengst zal worden be steed voornamelijk voor het aanschaffen van reddingsmiddelen. Voor de 3 jongste klassen van de openbare school hoopt St. Nicolaas in de bovenzaal van ,,’t Centrum” de klein tjes te komen bezoeken. Geslaagd. Capelle a.d. IJssel. Mej. J. C. van Die ren, onderwijzeres aan de openb. school op het dorp, is geslaagd voor het exa men wiskunde 1. o. Benoeming. Capelle a.d. IJsseL Tot tijdelijk amb tenaar bij de steunverleening is benoemd de heer J. v. d. Stel, volontair ter ge- meente-secretarie te Poortugaal. Ijsclub. Hoornaar. De heer P. Wallaard een gebouw beschikbaar gesteld. geveer van het eene oor tot het andere, over zijn voorhoofd liep. Om eenige hulp te bekomen, begaf de heer G. zich naar het café aan het eind van de Fransche Kade en het geluk wil de, dat daar juist een reiziger was. die met zijn auto naar Schoonhoven moest. Hij nam den gewonde mee en bracht de zen zoo snel mogelijk naar dokter Groes- beek, die de wond met vele krammen heeft moeten hechten. De zwaar beschadigde auto is later door eenige andere wagens met behulp van touwen en kettingen, weer op de weg gebracht en kon, daar de motor er goed af was gekomen, op eigen kracht Schoonhoven weer bereiken. HAND GEKWETST. Gistermiddag omstreeks half één ge raakte de arbeider D. Rozendaal in de Zllverfabriek van den heer Karl Wewer in de Spoorstraat met zijn linkerhand in de polijstmachine, met het gevolg, dat de duim ernstig werd gewond. Ook de duim van de rechterhand kreeg letsel. De jongeman begaf zich naar dokter Gróesbeek, die de kwetsuren verbond. Daar .voornamelijk de linkerhand ge-

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1