VEILIGHEIDSHEK Als gij DENT0F0RM 130.- •eïtj Uit ons Regeeringshuis Brief uit Lopik. 5QT Uw Plaatselijk nieuws Strooibiljetten pGe^engd^euw^ Predikbeurten 22_28 NOVJ9S7 Geheele gebitten Laten we d&n een FORD JUNIOR nemen..1' WOENSDAG 24 NOVEMBER 19371 Voor me ligt een afdruk van een ets uit 't Jaar 1815. 't Stelt voor de weg hier met een van de vele bruggen over de wete ring. Diepe wagenspoien zijn in de weg te zien en op een z.g. „stoep" schept een Vrouwtje water uit de wetering. Gelukkig voor de tegenwoordige inwo- hers van Lopik behoeven we in deze onze voorouders niet na te volgen. Sinds on geveer twee jaar hebben we hier nu wa terleiding. Welk een geweldige verbete ring dit is blijkt wel uit het feit, dat vroe ger zeer velen en speciaal de arbeiders klasse, hun drinkwater uit de wetering moesten halen, die vooral in de zomer doorloopend zoo verontreinigd was met allerlei vuilnis, dat deze drinkwatervoor ziening een voortdurend gevaar oplever de voor de volksgezondheid. Hoewel eerst ook hier de waterleiding nog wel eenige tegenkanting ondervond, zooals dat met elke nieuwigheid het geval is, zouden de meesten deze nu niet meer willen missen, al hoort men van de kant der boeren nog al eens de klacht, dat het toegesta ne waterkwantum per stuk vee te gering is, zoodat de meesten meer dan het be- groote tarief betalen. Wat de weg betreft zijn we echter niet Zoo vooruitgegaan. Ja, zijn we eigenlijk in 't geheel wel vooruitgegaan? In plaats van de modderige wagensporen van hon derd Jaar geleden hebben we één lange rij van z.g. korte „knieken" gekregen, zoodat het 's avonds bij het licht van een fietslantaarn veel weg heeft van een zee oppervlak. Onlangs las ik in de krant,, dat een professor een Ingewikkeld toestel uitgevonden heeft, om reeds op het vas teland zeeziekte te verwekken, zoodat men er later op zee geen last meer van zou hebben. Als deze geleerde de wegtoe- standen hier gekend had, zou hij zich zeker de moeite gespaard hebben en zijn cliënten aangeraden hebben de Lopiker Voordijk van Usselsteln naar Schoonho ven maar eens te fietsen. Men hoeft Werkelijk niet zwak te zijn om na een dergelijke rit een flinke hoofdpijn te heb ben opgeloopen van het voortdurend hos sen en schudden. Vooral ln de zomer is dit erg. Bovendien heeft men dan nog de stofplaag. Reeds meermalen is over deze aangelegenheden met de betrokken in stanties overleg gepleegd. Herhaaldelijk zijn verkeerstellingen gehouden en on langs is nog een commissie ingesteld om een en ander te onderzoeken, maar met dit al zitten we nu al jaren met de slechte weg. Volgens een persbericht is verleden Jaar ln de gemeenteraad in beginsel besloten om over te gaan tot asphalteering, maar naar verluidt is dit wegens weigering van subsidie niet doorgegaan en de gemeente zelf is financieel niet draagkrachtig ge noeg om de verbetering in z'n geheel te bekostigen. Ook op het dezer dagen gepu bliceerd provinciaal wegenplan zijn voor onze weg geen gelden uitgetrokken, zoo dat we waarschijnlijk nog wel een poosje op grondige verbetering zullen kunnen wachten. Een sprekend getuigenis voor de juistheid van het hier aangevoerde vormt wel de reeks auto-ongelukken, die hier de laatste tijd gebeurd zijn, wat niet te verwonderen is, daar het verkeer SchoonhovenUtrecht en omgekeerd hier voor een belangrijk deel heen komt. Overigens zijn hier de laatste 15 Jaren zeer vele verbeteringen gekomen. De com municatie met de omliggende grootere plaatsen is door de reeds vele jaren be staande autobusdienst Schoonhoven Utrecht goed te noemen. Hoewel in de tegenwoordige tijd van niet zooveel belang meer, is het toch Jam mer, dat de booten van de ReederiJ op de Lek niet meer varen, daar in deze en an dere omliggende gemeenten van deze goedkoope, zij het langdurige reisgelegen heid nog wel gebruik werd gemaakt. Wat betreft de belastingen zijn minder gelukkig. Reeds zijn de opcenten op de persÉ^aele belasting maximaal, ter wijl we in èg.lpekomst eer nog belasting- verhooging dra verlaging te wachten hebben. Dit is o.i. het gevolg van de groote werkloosheid, die ook deze ge meente niet gespaard heeft. Op het oogenbllk zijn er ongeveer 90, terwijl dit aantal met de winter waarschijnlijk nog zal stijgen. Een tegenslag voor de boeren was het onlangs in ernstige graad heerschende mond- en klauwzeer, wat een belangrijke schadepost beteekende. Verschillende veehouders hebben één of meer stuks vee verloren. Hiertegenover staat, dat de eco nomische toestand in het boerenbedrijf belangrijk beter geworden is, evenals trouwens ln andere beroepen, maar hier over een volgende maal. wendag houden, waaraan medewerking verleent de Arbeiders Zangvereenlgtng „De Stem des Volks". Tevens zal opge voerd worden het tooneelstuk „Maske rade". De Onderwijzers Tooneelvereenlglng zal op 6 December in het Verenigings gebouw aan de Tuinstraat een uitvoering houden, waarbij opgevoerd zal worden het tooneelstuk „O-Tavo". kindje verkouden? bij't naar bad gaan rug an borslja inwrijaan mat DaiTipO Wonderlijk zoo als dèt helpt I IMUNHARDT Ameide. Mevrouw Luijendijk—Kok is benoemd tot beschermvrouwe van de ge mengde zangvereniging „Zanglust". Bergambacht. De heer A. J. Boekee, rijksveldwachter, slaagde te Hilversum voor het inspectehrs-diploma A vanwege de Alg. Ned. Politie Bond. B. V. L. Bergambacht. In de bijz. school hield de afdeeling Bergambacht van de bijz. vrijw. landstorm de plaatselijke schiet wedstrijd, waaraan 24 schutters deelna men. Geschoten werd in drie klassen, t.w. koningsschutters, scherpschutters en schutters le klasse. In de klasse konings schutters warn de prijswinnaars: C. Mak, C. G. van den Berg, P. Speksnij der, A. van Dam, P. Noomen, A. C. Roe- loffs, A. van Steenis, P. Langerak, T. Spijker en H. Botter. In de klasse schut ters le klasse waren de gelukkigen: C. v. d. Oever, P. van den Dool, en J. Kamer. De prijzen zullen op de feest- en pro- paganda-avond worden uitgereikt. Zendingsfilm. Capelle a.d. IJssel. In de Maaskerkaan de Schaardijk zal Dinsdag 30 November, 's avonds 8 uur, de Zendingsfilm „Papoe- land" van de Utrechtsche Zendingsver- eeniging, vertoond worden, 's Middags half vijf wordt een kindervoorstelling gegeven. Pluimveevereeniging. Giessendam. Maandagavond vergader de in de zaal van den heer G. Trapman de pluimveevereeniging V.P.K.S. en O. De voorzitter, de heer J. A. van Mill, opende de vergadering en deelde mede, dat op 14, 16 en 18 December de vereeniging een tentoonstelling zal houden van pluimvee, konijnen, watervogels enz. ln de concert eaal „Th&lia" te Sliedrecht. Tot keur meesters zijn aangewezen de heeren Jos. Boelhouders, Baron van Fallandt en C. Goetzee. Daarna werd gelegenheid gege ven tot het inleveren der formulieren van Inschrijving voor deze tentoonstelling. Er kwamen 220 inschrijvingen binnen. Naar schatting van het bestuur zijn dit jaar in totaal niet meer dan 250 inschrijvingen te verwachten, wat ongeveer 60 minder is dan het vorig jaar. Na de rondvraag Bloot omstreeks 9 uur de voorzitter de ver gadering. Wij vernemen dat thans ook de Oranjevereeniging „Oranje Boven" een bazar zal houden, zeer waarschijnlijk in Januari van het volgend Jaar. Giessendam. De collecte voor het klee ding-, schoeisel- en dekkingsfonds heeft 63,91 Vt opgebracht. Zondag werd m de Ned. Herv. Kerk een gift gecollecteerd van f 100 voor de Diaconie. „Nut en Genoegen". Haastrecht. Dinsdagavond heeft de Haastrechtsche Tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" wederom een uitvoering gegeven. De zaal was vrijwel geheel bezet. Opgevoerd werd het humoristische too- neejstuk „Wespennest", bestaande uit 3 bedrijven, welke alle ln de zitkamer van het woonhuis van een fabrieksdirecteur op de Veluwe spelen. Wij zagen daar ko mische situaties en verwikkelingen, waar bij de toeschouwers zich kostelijk ver maakt hebben, vooral om een Amster- damsch gezin, dat zich als een echt groepje „dagjesmenschen" liet zien. Won derlijke ontknoopingen en geestige op merkingen werkten flink op de lachspie ren der toeschouwers. Na afloop heeft de heer C. de Jong een woord van dank uitgesproken tot dege nen, die medegewerkt hadden tot het wel slagen van deze tooneelavond. In 't bij zonder richtte hij zijn dank tot den heer lr. Nolst Trenité uit Schoonhoven, die zich vrijwillig beschikbaar heeft gesteld om voor de vereeniging als regisseur op te treden. Mevr. Nolst Trenité werd hier bij een bouquet bloemen overhandigd. De avond werd besloten met een gezellig bal. Krimpen a.d. IJssel. Zondag speelde D.C.V. I een wedstrijd voor de 3e klasse K.N.VB. tegen Fluks I van Dordrecht. Onze dorpsgenooten moesten met 42 het onderspit delven. Thans komt D.C.V. terdege ln de knel en we gelooven niet, dat ze nog van de onderste plaats af zal komen. De Vrouwenvereeniging der S.DA.P. zal op Donderdag 25 November een Vrou- Onze dorpsgenoot, de heer N. StiJ- nen .behaalde op de nationale postdui- vententoonstelling te Rotterdam met 4 inzendingen ook 4 prijzen, waarondereen le prijs, een 2e prijs en twee zeer eervol le vermeldingen. Gezien de zeer sterke concurrentie van liefhebbers uit geheel Nederland, Is dit een prachtig resultaat. De Schaakvereeniging Krimpen a.d. Ussel II speelde een wedstrijd voor de 4e klasse Rotterdamsche Schaakbond tegen Kralingsche Veer II, welke wed strijd onze dorpsgenooten met 73 won nen. Afscheid van de ZandagaschooL Nieuw-Lekkerland. Zondagmiddag heeft de heer T. van Dam afscheid genomen van de Zondagsschool „Samuel", waar van hij ongeveer 8 jaren leider is ge weest. Ds. Joh. vaU Dorssen heeft hem op hartelijke wijze toegesproken, hem dank gebracht voor hetgeen hij voor de Zondagsschool heeft gedaan en hem als blijk van waardeering een fraai geschenk overhandigd. De heer Van Dam zegde voor een en ander vriendelijk dank. Zijn opvolger als leider is de heer C. J. de Groot x Raadsvergadering. Oudewater. De gemeenteraad is bijeen geroepen tegen Vrijdagmiddag 1 uur, ter behandeling der gem.-begrooting, dienst jaar 1938 en de voorloopige vaststelling der gemeenterekening dienst 1936. Auto-botsing. Stolwijk- Dinsdagmiddag had op de Benedenheulscheweg onder deze ge meente een aanrijding plaats tusschen twee vrachtauto's. De oorzaak was, dat een vrachtauto, bestuurd door L. v. d. V„ uit Lekkerkerk, bij een veehouder achteruit het erf afreed. Blijkbaar had de bestuurder te voren niet goed uitge keken, waardoor hij in botsing kwam met een juist passeerende vrachtauto van de V.V.H„ bestuurd door G. B., uit Lek kerkerk. De auto van de V.VÜ. kwarh daardoor'in de rechts van de rijweg ge legen wetering en verdween voor het overgroote deel onder water. Deze auto was pas vijf wéken nieuw. Door een kraanwagen van de firma Hulleman uit Gouda is hij op het droge gebracht. Het verkeer moest eenige Oiren omge legd worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, C0STUMIERE vraagt Naaiwerk aan huis. JAPONNEN EN MANTELS PASKLAAR MAKEN 11.25. Aanbevelend: - C. NIEUWP00RT TENT WEG E 20 - STOLWIJK aantrekkelijke behoeft Vraag dan eens prijs bij S. W. N. van Nooten Schoon hoven Gij zult verbaasd staan over prijs en ajwerkingi Zevenhuizen. Gistermiddag ontstond een begin van brand ln de woning van de wed. v. d. H. aan de Burg. Klir^kha- merweg, doordat de schoorsteenaanslag vlam vatte. De brandweer bluschte het vuur met eenige emmers water. Evenals het vorig Jaar «uilen in de Zuidplaspolder onder deze gemeente weer verscheidene boomen, welke door de iep ziekte zijn aangetast, gerooid moeten worden. Gevonden op de Breedeweg een rood autowiel. Inl. gemeente-politle. Landbouw en Veeteelt VEREEN. TOT BESTRIJDING VAN VEEZIEKTEN. Jaarvergadering te Utrecht. Gistermorgen vergaderde te Utrecht de vereeniging tot bestrijding van de T.B.C. en andere ziekten onder het rundvee ln Zuid-Holland, onder voorzitterschap van den heer P. Jas te Dubbeldam. Meegedeeld werd, dat voor de t.b.c.- bestrijding onder het rundvee een be drag van f 75.000 méér is uitgetrokken dan in vorige jaren. Voor Zuid-Holland komt dat hierop neer, dat alle B-leden van de vereeniging dat zijn zij, die de kosten van het onderzoek, de bestrijding enz., zelf dragen voor het volgende jaar A-leden kunnen worden, namelijk leden, die voor de t b c.-bestrijding een subsidie ontvangen. De subsidies zullen worden berekend naar het aantal in het bedrijf aanwezige dieren. Het batige saldo is in het afgeloopen jaar gestegen van f 1482 tot f 2115. Be goten. weed aan de kdeiv die eea diet wegens t.b.c. moesten laten slachten, 'n tegemoetkoming van f 10 te geven. Hst aantal aangesloten vereenigingen be draagt 81; het aantal t.b.c.-bestrijders ln Zuid-Holland aangesloten bij de vereeni ging bedraagt 1963. De bestrijding gaat over een toaal van 61743 runderen. Van de A-leden zijn 47 106 dieren behandeld. Het reageer-percentage bedroeg 36 pCt.; voor de B-leden waren deze cijfers res pectievelijk 19.547 en 37. Geconcludeerd werd nog dat de TB. C.-bestrijding in deze streek tot het ge- wenschte resultaat zal kunnen leiden. Dr. J. H. Picard te Hillegersberg, in specteer van den veeaftsenijkundigen dienst voor Zuidelijk Zuid-Holland, deen mededeelingen over zijn ervaringen met serumbehandelingen tegen mond- en klauwzeer. Bij de bestuursverkiezing tverden ge kozen:: In district III (Alblasserwaard) de heeren F. A. van den Berg uit Bles- kensgraaf en A. Kok uit Wijngaarden; in district IV (het overige deel van Znld- Holland ten Zuiden van de spoorlijn D~n Haag—Woerden)de heeren P. Hoogen- dam uit Vlaardlngen, P d. Linde, uit Haastrecht, J. C. F Olsthoom uit Ke- thel, P. F. Ouddijk uit Nieuwerkerk aan den IJssel en J. C. Paardekooner, uit Honselerdijk; in district V (het overige deel van Zuid-Holland, ten Noorden ran de spoorlijn Den Haag—Woerden)de heeren W. Boer uit Bodegraven; K. y. d Torren en J. de Koning, beiden uit Wad- dinxveen. Da witste tanden, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 ca 40 et Doos 20 cc IVOROL gen (opruiming van zieke visch kaa moeilijk op bezwaren stuiten) en of hun aanwezigheid boven en aan vlschwaters geen aanleiding geeft tot een vermeerde ring van den vischstand, aangezien hun uitwerpselen de ontwikkeling van mi croscopisch kleine plantjes en dieren, waarvan de vlsch leeft, bevorderen. Er zijn wel enkele theorieën, die voor het een of ander pleiten.doch wij zouden gaar ne willen weten of het mogelijk is om te zeggen: „Gaat het den aalscholvers goed dan gaat het den visschers ook goed!" Minder mooi is, dat zij ook eendenkulkena vangen. Van de Jonge bergeenden, dit jaar in het Gooi uitgebroed, is maar een, enkele in leven gebleven. In het z.g.n. Vogelbesluit 1937 komt een bepaling voor, volgens welke de bescher ming van den aalscholver tijdelijk (voor ten hoogste twee Jaar) en voor bepaalda gebieden of het geheele Rijk kan worden opgeheven. De „waterraaf" ls een voor waardelijk beschermde vogel geworden. Over de opheffing der bescherming! dient nu de minister een commissie van deskundigen té hooren, waarin de be kwaamste vogelkundigen en vogelbe schermers van ons land zitting hebben. Wellicht zal deze commissie spoedig da kwestie in behandeling moeten nemen. TE VEEL AALSCHOLVERS IN HET LAND Het H&ndelsbL schrijft: Na Jaren lang aan scherpe vervolgin gen te zijn blootgesteld, zoodat de vrees begon op te komen, dat hij tot de zeer zeldzame broedvogela van ons land zou gaan behooren, is de aalscholver of schol levaar thans weer aan het toenemen. Hun aantal, dat voor ons geheele land ruim tien Jaren geleden op 1100 k 1200 paren werd vastgesteld, schijnt weer op het oude aantal van 1918—'19 - 3000 paar te zijn teruggekeerd, zelfs hog iets daarboven te zijn gestegen. De zoo karakteristieke vogels ziet men dan ook tegenwoordig op vele plaatsen langs het IJsselmeer, de Waddenzee en aan dé groote rivieren. Waar komen nu al die aalscholvers vandaan? De zeer bekende broedkolonie ln de eendenkooien van Lekkerkerk zal wel de vischcolleges voor de groote stroo men van Zuid-Holland en Zeeland leve ren. Waarschijnlijk zullen de meeste dieren uit den Noordoosthoek van het Ussel- meer afkomstig zijn. Het IJsselmeer be zit lang niet den vischovervloed van de oude Zuiderzee, zoodat het voor de hand ligt, dat de vogels overal zoeken naar vischrljk water, ook ln het binnenland. Daarmede doet zich een nieuw be schermingsprobleem voor. Het gaat hier om de vraag of een flinke aalscholver- stand nadeeilg is voor den vischstand en voor de visscherlj, zoo nadeeilg, dat In grijpen geboden is, m.a.w., dat de kolo nies, die er zijn, moeten worden beperkt. Een biologisch probleem dus, dat wegens veronderstelde economische schade goed moet worden opgelost. Het ls een interessant geval, want er dient te worden vastgesteld of en in hoe verre de aalscholvers gezonde visch van- t' NEJJ. HERY. KERK. GIESSEN-NIEUWKERK. Donderdag 25 Novembêr n.m. 7 uur, Ds. Bout te Rot terdam. Rede en collecte v. d. JongeL Vereen. BRANDWIJK. Woensdag 24 Nov. nam, 7 uur, Ds. C. Streefkerk. Dankstond voos het gewas. MOLENAARSGRAAF. Donderdag 25 November, nam. 7- uur, Ds. Kruishoop„ van Ermelo. Rede voor de J. V. OUDERKERK A.D. USSEL. Donderdag 25 November, nam. 2 uur, Ds. D. Th, Keck, van Staphorst. Huwelljksbevesti-) &ing. Wljkgebouw (Lageweg) n.m. T uur Ds* D. Th. Keck van Staphorst. GIESSENDAM. Donderdagavond aa om 7 uur, Ds. C. v. d. Boogert, van Rid derkerk. Rede voor de Jongelings- en Melsjesvereenlglng. Onderwerp; „De Vrij-' stad". GEREF. KERK. OUDERKERK A.D. USSEL. Donderdag) 25 November, nm. 2 30 uur, Ds. D. A, Vogel. Huwelijksbevestiging. GIESSENDAM. Donderdagavond a.Sv om 7 uur, Ds. J. Kapteijn van Capello' a.d. Ussel. Rede voor de Jongelings- en Meisjesvereeniging. Onderwerp; J3ter-* ven". GER. GEMEENTE H. V. GIESSENDAM. Donderdagavond a.s, om 7 uur, Da Toes, van IJsselmonde. j Loop der bevolking^ REEUWIJK. Over de maand Nov. Ingekomen: J'. E. Wielink, van Har* melen ln F 1; A. Hulshof van Maarsse- veer in F 1. Vertrokken: N. van Dam, uit E 94naar Rotterdam, Oostplein 14; J. C. Nleburg uit E 69a naar Bielefeld (Duitschland). Wellensiek 125; A. F. Roskam uit H 5la naar Gouda, Kleiweg 74, M. v. d. Wol$' uit A 30 naar Gouda, KattensingeL Loterij-club 't Beieriche Zaterdag 27 Nov." des avonds wnBuur VERGADERING in 't café van den heer P. Blan ken. Nog enkele leden gevraagd. Het Bestuur. n WIELRIJDERS. DCR HON. NCD. AUTOMOBICLCLUB Gij behoort zooveel mo gelijk rechts van de weg te rijden. Wilt ge bij een kruispunt links afslaan...* Steekt dan tijdig Uw linkerarm uit, laat het verkeer van rechts voorgaan..... En overtuigt U dan, al vorens over te steken, dat gij zulks veilig kunt doen. 11 WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937 ERFHUIS ta Papandrtchl. (wegens beëindiging bedrijf). NOTARIS TITTEL te Dordrecht zal op Woensdag I December '37, 's v.m. 9X uur, ten verzoeke van de Heeren VAN DALEN, aan de Bouwmanawonlng, Kerkbuurt 54 te Papendrecht, om contant geld, opanbaar varfcoopan: 22 «tokt MELKVEE) kalfdragend cit gekalfd hebbende; 1 zwart boat* Stamboak- a Har; 3 geetiarda Vaarzaa; 3 Kalvaraa mal achtte; 2 Zeugen mal 2 loom Biggen; Kippen mal Haaa; Boerenwagen; Stortkar; Kipkar; Maal machine; Hoolschudder; Rijf- «nachine; Centrifugaal, merk „Aval Laval"; Kruiwagen; zoogoed .als nieuwe Roeiboot; 30 M. Lor rie-rails, spoorwljdte 50 c.M.; Melkkar en Onderstel; Melkbussen; Auto-onderstel; Handkar; 106.000 pond goed Koehooi, dlv. Bouw- aa Mdkgoratd- schappen aaz. en wat verder ten verkoop sal worden aangeboden. Het vee ls genezen van mond en klauwzeer. Te bezichtigen *a morgens vóór den verkoop. Inlichtingen te bekomen ten dcantore van voornoemden Notaris te Dordrecht, Gr. Kerkplein 4, Tel. 4700. 2* spall ORGEL met krachtige toon, 10 registers, koperen tongen enz. aaagabodaa voor 30.-. Te hooren Koestraat 61 - Schoonhoven OPENBARE VRIJWILLIGE VERK00PINA. NOTARIS VERSTEEG te Bergambacht zal op Woensdagen 8 en 15 December 1937, telkens dei voormiddag» half elf, ln het Hotel „T CENTRUM" te Bergambacht, in het openbaar verkoopen, ten verzoeke van de erven A. MUYS; EEN HUIS, geld. C 07 ta 88, met ERF en AANBEHOOREN, ge legen aan de Hoofdstraat te Bergambacht, GROOT 4.46 ARE. EEN PERCEEL GRASLAND, gelegen bij den Opweg onder Bergambacht, GROOT 23.70 ARE; een een PERCEEL BOUWLAND, aiovoor gelegen, GROOT 25.30 ARE Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen op 3 Januari 1938 of zooveel eerder als kan worden overeengekomen. Nadere inlichtingen ten kantore van genoemden Notaris. Al* ba wijt ontvangt U tegen inzending van deze advertentie met Uw naam en adres een flratia praat dan kunt U zich overtuigen, dat iedereen met de nieuwste uitvin ding (Nederl. Octrooi) Knippatrooan naar eigen keuze en smaak voor moderne en eenvoudige dames-, heeren- en kindergarderobe (bo ven- en onderkleeding) bovendien «onder meer ook de moderne mouwen, gameeringen, enz. op elke gewenschte maat heel een voudig zelf vervaardigen kan. •Geen patronen koopen, geen grondpatroon, geen cursusl Zend Uw adres direct aan Mevr. JiAUMEISTER, Oudegoudatr. 130, te Deventer. TANDHEELKUNDIG INSTITUUT Café Da Beura Markt 42, Gouda Spreekuur Donderdags 0—12 uur mei garantie Alles inbegrepen. Vullingen f 2. ST00MWASSCHERIJ E. VAN DIJK - SCHOONHOVEN »*«at «n lotn zei Ik tegen hem: pfm dat is een méér den zuinige wegen. Jij kunt hem voor Je werk gebruiken en we kunnen er zoo nu en dan met de kinderen op uit. Dat vond hij zoo'n kwaad idee niet" „En nu ben je zeker voor je rijbewijs bezig?" „Heb ik all Ik heb in den Ford Junior het rijden geleerd en Je hebt nog nooit zoo'n gemak kelijk bestuurbaren wegen gezien. Achteruit rijden en parkeeren is meer een kleinigheid." FORD JUNIOR TUDOR f 1395— CABRIO-LIMOUSINE 11410— l M Zakenmenschen waardeuren dan Ford Junior om don tijd on hot gold, dio alj or moo booparon, - da damea vlndan hot oon gonot ovor oon eigon automoblol to beschikken. Habi U al aan» aan proafrlf ga ma aki? Da Official Ford Daalar siali U daarioa gaarna In siaat. NV. NFDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK - AMSTERDAM Official Ford Dealer le SchoonhovenA. Schakel. Official Ford en Lincoln Dealer te Rotterdam: Automobiel Industrie „Rotterdam", N.V., Marconiplein. (Vergadering op Dinsdag). J ustitlebof rooting. BIJ de voortzetting van de behandeling van de begrooting van Justitie voor 1938 was het woord aan mr. WENDE- LAAR (L.). Hij kwam op tegen de rede van den heer Rost van Tonningen, die %.l onnationale klanken met betrekking tot de eerbiediging van andere menschen- rassen dan het onze had laten hooren. Tegen schijnhuwelijken, tor verkrijging van het Nederlanderschap, die een pro fanatie van het huwelijk zijn, moet ste vig worden opgetreden. 8pr. pleitte voor uitbreiding van de gronden tot echtschei ding voor het geval van ongeneeslijke krankzinnigheid. Hij drong aan op een verbod van „sit- down "-stakingen, al hoewel hij erkende, dat dit verschijnsel ln ons land onbekend is. Er moge spoedig een wetsontwerp be treffende de verplichte verzekering voor bestuurders van motorrijtuigen tegen do gevolgen van wettelijke aansprakelijk heid tot stand .Jcomen. De heer RUTGERS VAN ROZEN BURG (CU.) wenschte eveneens een wetsontwerp ais het laatstgenoemde, maar wees er op, dat het opnemen daar in voor een gevarenklasse voor de „weg- misdadlgers" noodig zaj zijn. Wat het echtscheidingsvraagstuk betreft, het hu welijk moet als een onbreekbare band worden beschouwd. Gaat men van de be langen van het individu uit, dan holt men het huwelijk steeds moer uit. Spr. verzette zich tegen het streven van het comité, dat schelding van tafel en bed na een zeker aantal Jaren op verzoek van één der partijen in echtscheiding kan worden omgezet, voorstaat. Mevr. DE VRIES-BRUINS (SD.) vestigde de aandacht op het hoe langer hoe meer voorkomende verschijnsel, dat geneesmiddelen en pharmaceutische ar tikelen ln strijd met de wet worden ver kocht. De heer DE GEER (C.H.) maakte eenige opmerkingen over het echtschei dingsvraagstuk. Er zijn twee dingen mo gelijk: de practljk aanpassen aan de wet of de wet aanpassen aan de practljk. Hy wees erop, dat ongeneeslijke krank zinnigheid een element is, dat van bulten af in een huwelijk komt. Dit gaat buiten de Individueele verhoudingen om. Het huwelijk is een wettelijk bescherm de instelling. De overheid bewaart een eeuwenoude instelling van publiek be lang; zij ls een oude Christelijke instel ling, een peller van het leven der be schaving, een der fundamenten van on ze Christelijk volksleven. De heer DROP (S.D.) bepleitte ver betering van het Nederlandsehe arbeids recht teneinde in de practljk meer ge lijkheid tusschen werkgevers en arbeiders te scheppen. De heer P08THUMA (CD.U.) drong er op aan, dat levensverzekeringen bij faillissement bulten den boedel zullen worden gehouden. De heer DE VISSER (CP.) klaagde ernstig over de ongelijke behandeling van vreemdelingen hier te lande. De héér KORTENHORST (R.K.) protesteert tegen de ln de rede van dep heer Rost van Tonningen geuite beschul digingen Jegens de katholieken. De po ging van de N.8B. om ons volk door het spookbeeld van een Roomsche overheer- sching in tweeën te scheiden, ls niet ori gineel. Spr. protesteert tegen de ver dachtmaking van de katholieken als min der goede vaderlanders en protesteert te gen het nauwelijks verholen antisemitis me dal Uit de voordel], vaa den beet Kost van Tonningen blijkt. Laat hij zijn talen ten gebruiken voor een beter doel, dan voor het tweedracht zaaien in ons volk, nu eendracht meer dan ooit noodig is. De heer TERPSTRA (A.R.1 zou gaarne een wat positiever toezegging in zake de administratieve rechtspraak heb ben gehoord. Betreffende de zedelijkheid vraagt spr. of de plaatselijke autoriteiten wel steeds de noodige diligentie betracht. Met de uiteenzettingen van den minis ter aangaande het huweiyk gaat spr. ac- coord. De echtscheidingsprocedure is met te vergelijken met een gewone privaat rechtelijke actie, daar het doel niet mag zijn het verschaffen van een executoria- len titel aan den eischer, doch moet zijn het handhaven van het instituut van het huwelijk. De heer HERMANS (R.K.) zegt dat wij tegen propaganda van het Dultsch nationaal-socialisme waakzaam moeten blijven. Zijn de spr. verstrekte inlichtin gen Juist, dan wordt in ons land nog steeds met moreele en materieele midde len pressie uitgeoefend op de hier wo nende Dultschers door een Duitsche or ganisatie. Spr. dringt op straffe maatre gelen hiertegen aan, daar het onduld baar is, dat hier te lande door een or ganisatie uit hèt buitenland politieke or ders worden ontvangen. De heer ZANDT (S.G.) richt zich te gen uitbreiding van de echtscheidings gronden, ook tegen die wegens ongenees lijke krankzinnigheid. Spr. ls voorts vóór de wederinvoering van de dodostraf. Antwoord van den minister. De MINISTER VAN JUSTITIE, de heer Goseling, zal niet antwoorden, op de woorden van den heer Rost van Ton ningen. Bij voorbaat heeft de spreker het recht op een antwoord ook op de weinige zakelijke punten van zijn betoog ver beurd, daar hij begonnen is met te zeg gen, den minister niet te vertrouwen. Sfirekci bQp£t, dat (te Same* de«e Jiou- ding terwille van het gezamenlijk eer gevoel van parlement en regeering Inge nomen, zal billijken. (Luide instemming, geroep „bravo, natuurlijk".) Aan de Kamer wil spreker mededeelen, dat het artikel „Spoorloos verdwenen" in het „Nationale Dagblad" met de materi eele waarheid volkomen in strijd is en moet beschouwd worden als berichtgeving op kwalijke sensatie gericht. Een Haagsch ingezetene heeft den procureur-generaal een dossier betreffende de zaak Van 't Sant ter hand gesteld. De procureur-generaal kon, nadat de Haagsche ingezetene telefonisch bij den rechter-commissaris naar het dossier had geïnformeerd, het dossier niet meer vin den. De Haagsche ingezetene had echter een duplicaat en heeft dit den rechter commissaris ter hand gesteld. Deze heeft de stukken geheel doorgewerkt en er geen gegevens ln gevonden, welke voor de straf zaak dienstig zouden kunnen zijn. De ge noemde Haagsche Ingezetene is op het parket van den rechter-commissaris ont boden en daar is 18 Maar 1936 proces verbaal opgemaakt van zijn verklarin gen, uit «reik proces-verbaal blijkt, dat de genoemde Haagsche ingezetene tot de conclusie kwam, dat hij het met het standpunt van den rechter-commissaris eens was. De aangelegenheid is geheel tot het genoegen van den aanvrager gere geld. „Ik laat het aan de Kamer over," aldus spr., „te oordeelen over de nationale waarde van deze Journalistieke insinua tie". De minister breekt zijn rede af; hij zal haar Woensdag voortzetten. (Avondvergadering) Blnnenlandsche zaken. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van blnnenlandsche zaken. MINISTER VAN BOUEN zegt, dat wat de Zondagsrust betreft, het gaat om het doel der regee- ring en om de wijze, hoe dat doel te be reiken. We hebben rekening te houden met het feit, dat de Zondag in de eerste plaats dient voor het overwegen van Gods Woord. Dit behoeft hen, die Zon dagsrust wenschen, vooral om sociale overwegingen, niet te verontrusten. Spr. wenscht ook niet voorbij te zien, dat er ook andere dingen in ons land zijn. Er zijn nog heel wat gebieden in Nederland, waar tot nu toe de Zondagswet volledig wordt toegepast. Er„ moet ten aanzien van wegwedstrij den met tact worden opgetreden. Maar dat er afgekapt kan en moet worden, staat volgens de regeering vast. Overheid en volk mogen niet toezien bij algemeene wetsovertreding. Zijn de velden wit om te oogsten, dan zal de regeering niet aar zelen te oogsten, maar dan moeten de halmen rijp in de schuur worden ge bracht. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. Daarna werd begonnen met de A behandeling der artikelen van deze begrooting, waarbij verschillen de sprekers het woord voerden ovex krankzinnigenverpleging en armenzorg. De zitting duurt voort. Loop der bevolking KRIMPEN a.d. LEK. Noyember. Ingekomen: A. W. A. van Put, van Rotterdam; K. Looij, van Krimpen a.d. Ussel; M. van Mullem, van Lekkerkerk; G. J. Quast, van Leeuwarderadeel; wed T. Korenblom, van Meerkerk. Vertrokken; H. Bijkerk en gezin, naai Bergambacht; M. Goudrlaan en gezin naar Rotterdam; J. Z. Benschop en ge zin naar Capelle a.d. IJssel; J. D. dé Jong en gezin naar Zuid-Afrika; wed. J. Rombout en gezin naar Rotterdam; A. Verkerk, J. E. üuweneel, wed. W. Eerland en C. G. Eerland naar Lekker kerk; A. Schouten en gezin naar Krim pen a.d. Ussel ;D. Butter en gezin naai Krimpen a.d. Ussel; B. van her Grond naar Krimpen *4. Uttel

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 6