«lUBHIHHlIl Gemeenteraden Alblasserdam, MnL ftaoc m Plaatselijk nieuws Gemengd nieuws 1/oocsfteUüt^eH v(Mt 1936 VRIJDAG TI DECEMBER 1537 (Vervolg en slot van het nummer van Woensdag). De heer v. d. K O O G H acht het bil lijk. de salarissen der schoonmaaksters voor 1937 te handhaven. Spr. vraagt of deze salarissen reeds zijn uitbetaald. De VOORZITTER antwoordt be vestigend. Men had niet verwacht, dat Ged. Staten hier aanmerking op zouden maken. De heer JONKER komt nog terug up de stukken die uitgeknipt zijn uit het accountantsrapport; spr. had dit gaarne .volledig gezien. Als men iets beweert, moet men ook de argumenten geven. De VOORZITTER zegt. dat als zoo'n accountant komt. spr. dezen met een gerust geweten ontvangt. Hij heeft niets te verbergen. Misschien heeft een ambtenaar die stukken noodig gehad en se er daarom uitgeknipt Weth. SMIT zegt, dat de gemeente fcit het fonds van noodlijdendheid nog nimmer een cent heeft gehad, en toch is daar alles op gebaseerd. De zaak der werkloozen is féiteiyk een rijkszaak. Dat heeft ook oud-weth. Visser ons steeds voor oogen gehouden. Nu worden deze maatregelen toegepast voor het geval dat we eens noodlijdend zouden worden. Bpr. acht het treurig, deze bloedcenten van zulke menschen af te halen. We vol doen aan alles wat Ged. Staten eischen zegt spr. en dan krijg Je nog zooiets als een deurwaardersexploit. Ook over 1937 Vs een sluitend budget te wachten. De heer JONKER merkt op, dat weth. Smit vrij tweeslachtig ia Als per soon blijkt hij tegen, doch ais wethou der is hij vóór. Dat kan spr. slecht be grijpen van hem. De heer v. d. KOOGH Zegt, dat wet houder Smit nog al blij is met de slui tende begrooting. Ze zou de indruk ge-* ven, dat de gemeente er nog al goed voor Btond, doch spr. meent dat ze kunstmatig sluitend is gemaakt. Verschillende zaken van de gewone dienst zijn gebracht op de kapitaal- dienst. Spr. ziet de toestand niet zoo op timistisch in. Weth. BOERSMA acht de opmer king van den heer v. d. Koogh belang rijk. Spr. zegt dat aan den ambtenaar opgedragen is eens na te gaan hoe ver moedelijk de uitkomst over 1937 zal zijn. Het tekort van bijna f 100 000 was reeds in October gedaald tot f 42.000. Daarna zijn nog vele meevallers gekomen. Op 12 Ndv. 1937 stond het reeds zoo, dat de noodlijdendhddsbljdrage van f 18.000. zelf niet geheel noodig zal zijn; dat scheelt zelfs f 7000. Het voordeellg saldo zal wel grooter Zijn dan van de begroo ting 1936. Weth. SMIT komt nog terug op die tweeeèac h tig hei d, waarover de heer Jon ker sprak. Spr. wilde niet meedoen aan de rentenierspolitiek van den heer Jon ker om eerst te denken aan verlaging van belasüngjwaarover bij de begrooting gesproken werd. Wat spr. heeft beweerd la niets dan een rechtvaardige uiting van zijn persoonlijke gevoelens en dat wil hij niet alleen dojpgi wat betreft de school- schoon maaksters maar met alle dingen. De heer JONKER vraagt nogmaals toet woord, doch de VOORZITTER Sluit de discussie's. De VOORZITTER stelt voor, over eenkomstig het voorstel van B. en W. te besluiten, wat betreft de eischen van Ged. Staten, behalve die van de schooi schoonmaaksters. ook wij meenden zoo veel mogelijk aan de gevoelens van Ged. Staten te moeten voldoen, zegt spr., hoe wel we de maatregel voor deze menschen bard vonden. Weth. SMIT: Ook een tweeledig standpunt De heer JONKER wenscht zoo niet verder door te gaan. Als hij den heer Bmit niet van antwoord kan dienen en deze toch blijft doorgaan.... De VOORZITTER verzoekt den beer Smit zich te matigen. De heer JONKER is nog niet bevre digd door het antwoord van den heer Boersma omtrent de bepaling van het bedrag per leerling van het UL.O. on derwijs. De wijziging In de wet treedt in werking 1 Januari 1938 en Ged. Staten eischen dat het in 1937 zal Ingaan. Dat kan toch niet? Weth. S M ITDat moet u maar aan Bed. Staten gaan vragen, hoe dit zit. De heer JONKER: We zitten hier niet in de Staten, maar in de raadsver gadering en daarom vraag ik het hier. Ik heb het recht om deze vraag te stel len en ook recht op een antwoord. De VOORZITTER zegt, dat hij en •ok de wethouders niet op alle vragen een antwoord weten. We kunnen niet al lee Mi ons macht hebben, zegt spr. Hij zou aan den heer Jonker de raad geven, deze vraag in handen van B. en W. te geven voor prae-advies. De heer JONKER dacht dat het col lege dit zou weten, omdat het aecoerd gaat met de zienswijze van Ged. Staten en daarom met dit voorstel bij de raad komt. Weth. BMIT wegt 4at hier geen sprake Is van eenig aceoord gaan. Het is ook geen voorstel van B. en W. Immers Gód. Staten schakelen geheel het gemeente beleid uit. We hebben hier nu niets dan een brief nan Ged. Staten, waarover be slist moet worden en geen voorstel van bet college. Na deze nu en dan heftige discussie wordt overeenkomstig het advies tui B. en W. me* alg. stemmen besloten. Alleen het punt schooiachoonmaakstei* blijft Hierna komen in behandeling eenige aangelegenheden van het grondbedrijf, ten eerste verkoop van grond aan vier gegadigden, n.l. de N.V. Zuurstoffenfa- briek „De Alblas", de gebr. Sprong, den heer P. A. Zegelaar en den heer J. Har ten. Aan deze gezamenlijke adressanten wordt met algem. stemmen een stuk grond verkocht in het uitbreidingsplan, ter gezamenlijke waarde van ruliA f 16.000. Weth. SMIT zegt, dat de opleving blijkt profijt af te werpen voor het grondbedrijf. De gemeente heeft er re clame voor gemaakt. Jammerlijk blijven de eigenlijke Alblasserdammers achter wege, behalve dan de Zuurstoffenfa- briek, doch spr. heeft goede hoop dat er meer gegadigden zullen komen. Alblas serdam kan nog voldoende woningen ge bruiken. Uit de aanvragen blijkt, dat de ze particulieren in totaal 23 woningen zullen bouwen. Reductie landpacht wordt gegeven aan de wed. Luthart overeenkomstig de voor schriften der crisispachtwet. Op verzoe ken van de heeren Vogelesang en Zwart- bol wordt afwijzend beschikt. Rondvraag. De heer JONKER vraagt, wanneer de kohieren schoolgeld afkomen. Er zjjn nu reeds 8 maanden verstreken. Weth. BOERSMA: Dit ligt voorna melijk aan de belasting-administratie. De heer BOL brengt eén kwestie be treffende de werkvepse+mffing ter spra ke, n.l. van de-Btekpolder. De opzichter geeft de geméente de schuld, dat de loo- nen maar/30 cent per uur zijn; als hier 35 cent jwas gevraagd, hadden ze dat ge kregen, Éei de opzichter. De VOORZITTER ontkent dit. De regeling berust bij de Helde Maatschap pij en niet bij het gemeentebestuur. De heer BOL vraagt of men voor slij tage van schoenen en laarzen ook hier vergoeding krijgt. De VOORZITTER zal daarnaar 'n nader onderzoek Instellen. Hier geldt dezelfde regeling als te 's-Oravendeel. Weth. SMIT zegt, dat het gemeente bestuur over het loon niets heeft te zeg gen. Dat hier een loon van 30 cent ge geven wordt, is omdat men Alblasaer- dammer la. We hebben hier voorheen en de heer Visser weet dat ook loo- nen gehad in de werkverschaffing van 40 cent, daarna werd het 35 en daarna 32 cent en nu is t 30 cent geworden. We kunnen trachten wat meer te krijgen. Voorts zegt spr, dat hij na drie weken eens is gaan kijken op het werk aan de Stekpolder in verband met de praatjes die de ronde deden over het loon. Toen spr. daar met een paar arbeiders over stond te praten, kwam de opzichter en stuurde de menschen weg. De heer JONKER: Je moet ook niet op het werk over snlke aangelegenhe den spreken. De heer SMIT zegt, dat als de men schen naar hem toekomen, hij ze gerust inlicht en hij heeft dat gedaan met de beste bedoelingen, omdat hier een mis verstand in het spel was. En dan wordt Je zoo ontvangen. Het zal Je overkomen! Spr. ging met de beste bedoelingen daar heen, Juist in het belang der zaak, om datgene, wat scheef was voorgesteld, recht te zetten. Hij acht het een hoo- nende beleedlging en vraagt, hoe de raad hierover denkt, OniiteaflelUk debat. De heer JONKER; Het standpunt van den opzichter was zeer juist. Je moet niet op het werk komen om over deze dingen te praten, dat kan je na het werk doen. Weth. SMIT: Zoo, Ja dat dacht Ik wel van Jonker, maar ik heb larie aan Jou, begrijp je dat goed? dat kan Je aan mij ook hebben. Weth. BOERSMA zegt, dat de ktos bestaat, dat de werkloozen ook tewerk gesteld kunnen worden bij de aanleg der provinciale wegen In dezeomgeving. De heer VERMEULEN bespreekt het ongeval van Zaterdag bij de firma Klip. Spr. vraagt of er verordeningen zijn, die de veiligheid van het verkeer regelen. Het is daar steeds zeer gevaar lijk, wanneer men met die hoekijzers over den weg komt DJe zijn soms 14 U. lang. Spr zou gaarne handhaving de zer verordening zien. De VOORZITTER zegt, dat hem ak hoofd der politie het ongeval vol doende bekend is en hij zal zich daar over niet uitlaten. Wel geeft de verorde ning aan, dat by een dergelijk vervoer vlaggen geplaatst moeten worden. Dit ls dan ook gebeurd. Meer wil spr. er niet Over zeggen. De heer VERMEULEN: Wat be- teekenen feiteiyk zoo n paar kleine vlag getjes? Tijdens de avond en 's morgens vroeg moeten roode lichten geplaatst worden. Ten slotte wenscht de VOORZIT TER de leden van de Raad een gezel lig huiselijk Kerstfeest en een gelukkig uiteinde bij de wisseling van het Jaar. De heer VISSER wenscht den voor zitten wederkeerig hetzelfde toe, waarna de vergadering wordt gesloten. Onder voorzitterschap van burgemees ter F J. Folkerts kwam de gemeenteraad op 18 December voltallig in openbare vergadering bijeen. De notulen van de laatste vergaderingen werden onveran derd vastgesteld en de Ingekomen -stuk ken worden alle voor kennisgeving aan genomen. Een voorstel van B. en W. om instem ming te betuigen met het fdre* van B. en W. van Beusichem aan de Tweede Kamer, om op sommige wegen toe te la ten het leiden van paarden achter een rijwiel, wordt z.h^t. tangenomen. omdat IndPHlaifj WKlt lflpni 8ABC dat zij een paard niet achter een rijwiel mogen leiden. Op de drukke straatweg zou dat niet zonder gevaar zyn, doch op de binnenwegen bestaan die bezwa ren niet, of althans in geringer mate. Besloten wordt, een brandstoffentoe- slag te verleenen aan werkloozen, en wel de maximum bedragen, zijnde van 31 Mei28 November f 1 per week; van 28 November12 Maart per week f 1.30 en van 12 Maart16 April f 1 per week. De heer T LAM brengt dank aan B. en W., dat dezen de max. bedragen voor stelden, en dat de toeslag wordt ver strekt in geld in plaats van door 'n bon. De VOORZITTER is zeer erken telijk voor die woorden. Verder wordt besloten een Kerstgave te verstrekken aan de werkloozen. Thans is aan de orde een voorstel, om gelden beschikbaar te stellen voor werk loozen, die deelnemen aan de spaarrege ling voor kleeding, schoeisel en dekking. In deze kosten ontvangt de gemeente eenzelfde rijksbydrage als voor de gewo ne steun. Aan de spaarregeling nemen 10 personen deel. Er zijn 15 werkloozen die stem» ontvangen, dus 2/3 neemt deel aan die spaarregeling. De heer T LAM is er niet tegen,doch gelooft, dat de minister in dezen een misgreep heeft gedaan, gezien de collec ten, die gehouden worden, waarnaast nu weer een beroep op de liefdadigheid moet worden gedaan: het resultaat is over het algemeen bedroevend. Er zal niemand sparen, die het niet kan, zegt spr.; werkloozenzorg blijft volgens hem overheidszorg. Overeenkomstig het voorstel wordt z. h. st. besloten. Steunverteeninc mui kleine boeren. Voor zoover te beoordeelen, zal ln deze gemeente niemand ln aanmerking kun nen komen voor die steun. Met het oog op de mogelijkheid dat nog wel iemand voor steun in aanmerking zou kunnen kottien, stellen B. en W. voor, eventuee- le daaruit voortvloeiende kosten te no men voor rekening der gemeente. Aldus besloten. Volgt een voorstel om aan de gehuw de werkloozen, georganiseerd bij de land- arbeidersbond, die een ultkeering uit de werkloozenkas van die bond ontvangen, evenals het vorig jaar een byslag te ver leenen, overeenkomstig het verzoek van de verschillende bondsbesturen. De ge huwde werklooze landarbeiders, die ge- organiseerd aijn en ook de ongehuwde kostwinners moeten elke week een pre mie van 56 cent betalen. Wanneer zij dat regelmatig doen. kunnen zij ln de winter vanaf 8 December 6 weken uit de werkloozenkas trekken en wel f 8.40 per week. Dat ls minder dan van de ge meentelijke steunregeling. Daar dit zeer onbillijk is ent elke lust tot organlseeren en zooveel mogelijk zorgen voor werk looze tyden, moet worden aangemoedigd stellen B. en W. voor, de gevraagde toe slag te verleenen, hetgeen wordt beslo ten. De deposlto-OVereenkomst met dé bank van Ned. Gemeenten wordt gewyzlgd. De overeenkomst met het destructie bedrijf N.V. Gekro te Overschie, inzake het weghalen en vernietigen van vee en vleesch, eindigt 31 December. De nieuwe overeenkomst is nagenoeg gelUk aan de bestaande, wat de kosten betreft geheel gelijk, ni. 1J4 cent per Inwoner en 1% cent per H A. De kosten zullen bedragen voor de totale oppervlakte van de ge meente, zijnde 815 H A. en 1200 Inwoners samen f 30.22 per Jaar. Z. h. st. wordt overeenkomstig dit voorstel besloten. De a/d. Gorinchem en Omstreken van den Provincialen Bond van Geltenfokver- eenigingen ln Zuid-Holland, heeft ver zocht, een verordening in het leven te roepen betreffende de beteugeling der wilde-bokkenhouderij. Daar de verbete ring van het geitenras van het grootste belang is voor velen, stellen B. en W. voor, overeenkomstig het verzoek te be sluiten. Aldus wordt z h.s. besloten. Besloten wordt aan den rijksveldwach» ter over 1937 een gratificatie te verlee nen van f 15. Aanvankeiyk deelde de Majoor der ryksveldwacht te Gorinchem mede, dat geen gratificatie meer mocht wortjen gegeven aan de rykspolitleman- nen. Later meldde de majoor, dat aan den brigadier alhier, blijkbaar als over gangsmaatregel nog één keer een gra tificatie mocht worden verleend van ten hoogste f 15. De begrooting 1937 wordt gewyzlgd. V.olgt de benoeming van een contro leur voor de uitvoering van de steunre geling. De tegenwoordige controleur wordt benoemd door B. en W. ln overleg met hun ambtgenooten te Kedichem voor 3 dagen per week a f 2.50 per dag, waar van elke geméente de helft betaalt. De regeering ls van cordeel, dat de benoe ming niet door B. en W„ maar door den raad moet geschieden. In verband daar mee stellen B. en W. voor, alsncg den heer P. van Steyn te benoemen tot con troleur, Ingaande 4 Met 1937, voor dag par week a f 2.50 per dag. Zonder dteeusaie wordt aldus besloten. Aan de orde ls dan ds benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer J. H. de Jong. De heer T LAM ssgt, dat ztjn fractie graag aou Men, dat een Mbeldersafge- raarcMgde tol het burgerlijk armbestuur' zitting sou hebben. Over den persoon van J. H. de Jong gaat bet by spr. niet, hg heeft goed werk verricht ln deze; spr. noemt ate Candidast den heer A. van Ekük. BU stemming verkrijgt de heer J. H. de Jong 6 en de beer A. van KkUk 2 stemmen, soodat eerstgenoemde is geko zen. Hierna volgt bespieklng het schoon maken der school. De school wordt sinds echtgenoote, root een belooning, die vroeger hooger was, doch sinds de laat ste 2 jaar f 275 bedraagt. Over het werk kwam nooit een klacht binnen, het hoofd der school was zeer tevreden. Daar in een vorige raadsvergadering een der leden de wenscheiykheid heeft uitge sproken, het werk aan een ander op te dragen, iemand die steun ontvangt, waar by de naam van H. den Adel werd ge noemd, willen B. en W. de leden de ge legenheid geven, nader over deze aan gelegenheid te spreken n.u pp 1 April 1938 voor verwisseling gelegenheid zou zyn. B. en W. geven met aandrang ln overweging, geen verandering aan te brengen en de zaak te laten zoo die thans is. De heer T LAM zegt. dat zUn stand punt is, dat de menschen, die het zou den willen doen, gelegenheid moet wor den gegeven, in te schryven, opdat B. en W. dan kunnen beslissen, zonder er- plicht te zyn het aan den laagsten in schrijver te gunnen. De VOORZITTER zegt dat B. en W. daar wel voor op zullen passen, want als op die manier Iemand arordt gepas seerd, geeft dat een heele boel rarig heid, en momenteel hebben we buiten gewoon beste menschen, zegt spr„ dus waarom zouden we veranderen. Nadat nog even van gedachten is ge wisseld, wordt met 5—2 stemmen beslo ten de zaak te laten zooals deze ls. Onderlinge fraude-verzekering. B. en W. stellen, voor, aan te sluiten by de opgerichte vereeniging tot het on derling dragen van het risico, veroon- den aan het Igeldeiyk beheer van ge meente- en andere publiekrechteiyke li chamen. De vereeniging huldigt het om slag-stelsel, dit is dus een premie noo dig tot dekking van de kosten- Als voor schotpremie wordt in art 25 van het re glement aangegeven voor de eerste f 5000 f 7.50 per 1000 en voor de volgende f 5000 f 7.per 100Q. B. en W. stellen voor, de gemeente tegen fraude, diefstal enz. by de vereeniging te verzekeren, dat is vrij wel tegen elk risico. De gelden van den gemeen te-ontvanger tot een bedrag van f 4000, die der bouwvereeniging tot een bedrag van f 3000 en die van het bur ger ïyk armbestuur tot een bedrag van f 1000, totaal f 8000. De kosten bedragen totaal f 58.50. Z.hx. wordt overeenkom stig dit voorstel besloten. De heer D. W. Verhoef, kweekeling met acte aan de O.I.S., heeft verzocht, zyn vergoeding van f 200 te willen brengen op f 300 per jaar. Aangezien dit verzoek eerst de vorige dag is binnengekomen, wordt besloten, het uit te- stellen tot de volgende vergadering, opdat B. en W. nader kunnen beraden en dan met een voorstel komen. In de rondvraag bespreekt de heer VAN LENT de slechte toestand van het schoolplein. B. en W. zullen nog de ze week persooniyk het plein gaan be zichtigen en de noodlge verbeteringen doen aanbrengen. Verder vraagt de heer VAN LENT hoe het staat met de eventueel te bou wen woningen. De VOORZITTER zegt, dat de bouwvereeniging dat in handen heeft. De heer DEN BESTEN bespreekt de wenscheiykheid, dat de brandweer lieden van kleeren worden voorzien. B. en W. doen de toezegging tol Ti vol gende vergadering hierop terug te ko men, waarna sluiting. GROOTS PLANNEN VOOR WERK VERSCHAFFING. Gooda. In de memorie van antwoord op het afdeellngsverslag der begrooting, deelen B. en W. mede, dat een plan tot aanleg van een nieuwe algemeene be graafplaats in werkverschaffing bereids aan den minister ter goedkeuring is voorgelegd. Het zal gevolgd worden door een plan tot aanleg, eveneens in werk verschaffing van de Koninginneweg, het- zy geheel of gedeelteiyk. Ook grondverbetering van de niet voor sportvelden Ingerichte terreinen aan de Nieuwe Vaart maakt by B. en W. een punt van ernstige overweging uit. De uit voering van de werken voor een nieuwe begraafplaats, die voorloopig zullen om vatten de aanleg van een dyk om een daarvoor te bestemmen uiterwaard ten oosten der stad met ophooging van een gedeelte, aal 10.725 manweken arbeid eischen, terwyi bovendien de bouw der opstallen door jeugdige werkloozen kan worden ter hand genomen. Het werk voor de aanleg van de Koninginneweg zal 5040 manweken omvatten, de grondver betering aan de Nieuwe Vaart 5450 man weken. Deze werken zullen evenwel in geen geval ten volle ln 1938 tot uitvoering kunnen worden gebracht. Het streven ran B. en W zal er op zijn gericht zoo veel mogeiyk werklooeen werkgelegen heid te verschaffen. Het de Nutsspaarbank .Krimpen aan den IJssel" ontving enkele weken geleden een schrijven van éan heer en mevrouw J. VürtheimLeqlerq te Den Haag, am bachtsheer en ambachtsvrouw* van Kr. a&n den Ussel, die by de Spaarbank *n bedrag van f 25 wilden plaatsen op naam van den manneiyken Jonggebore ne van Krimpen aan den Ussel, wiens geboorte-tijdstip het k» 5* zou vallen bij dat van den te verwachten Oranje- drie maanden nadat de betrokken per soon in het huweiyk is getreden en het boekje blijft die tyd in berusting bij de Spaarbank. Bij overhjden voor het hu welijk wordt opvolger van den begiftig de hy, die dan het geboorte-tydstip van den Prins (Prinses) het meest benadert. Het Spaarbankbestuur heeft het plan met de meeste welwillendheid tegemoet getreden. De heer V. heeft verzocht aan zyn schenking publiciteit te geven, op dat zyn daad wellicht navolging zal vin den. By*. VrUw. Landstorm. Lekkerkerk. Onder groote belangstel ling had op 23 December in het café „Het Bonte Paard", na afloop der wln- terschietwedstryden, de jaarlijksclae by- eenkomst plaats der afd. Lekkerkerk van de B.VL. De heer Van Riemsdijk ver welkomde als voorzitter der afdeeling in het byzonder den burgemeester, de her ren Pot, vice-voorzitter en mr. Van Me- chelen, secretaris van het gewest Gouda en den heer Hubregtse, oud-voorzitter der afdeeling. Hierna voerden nog hel woord de burgemeester, die met enkels toepasseiyke woorden de prijzen aan d& winnaars ter hand stelde, de heer Pot, die in korte kernachtige trekken hel doel en streven van de B.VL. memoreer de, mr. van Mechelen die den aanwezi gen een reproductie uitreikte van hel door den B.VL. aan de Koningin ge schonken schilderij, voorstellende dl Landdag te Barneveld en de heer Hu bregtse, oud-voorzitter der afdeeling, die er zyn genoegen over uitsprak dat de afdeeling, welke hy heeft helpen oprich ten, tot zoo'n groote bloei is gekomen, tenrijl tenslotte de heer J. A. Verboom, aan den burgemeester en de heeren uil Gouda een Kerstsurprise uitreikte. De prijzen, bestaande uit luxe- e» huishoudeiyke voorwerpen en wild, wer den als volgt toegekend: Wisselbeker: Wouter de Jong, met 241 punten. Baan A. (enkel vrijwilligers)7 W. df Jong; 2 G. Maaswinkel; 3 C. Klerk Jz.; 4 A. L. H. Breyer: 5 J. van Herk; 6 P. da Groot; 7 J. A. Koen; 8 M. T. Hooger- waard; 9 J. Rehorst; 10 T. A. de Wildt; 11 J. Mudde en 12 J. W. Koutstaal. Baan B. (zoowel vrijwilligers als dona teurs): 1 W. de Jong; 2 C. Klerk Jz.; I E. J. O. de Wildt; 4 H. Streefland; 5 P. de Groot en 6 Joh. Nobel. Baan C. (geluksbaan)1 Ir. C. J. Ry- nierse; 2 J. van Limborgh Pz.; 3 C. Klerk Jz.; 4 Q. C. Klerk en 5 E. J. Q. de Wildt. Na nog eenige oogenblikken van gezel lig samenzyn. sloot de voorzitter ondet dankzegging aan de sprekers en den plaataelijken leider den heer C. Klerk JZ., voor zyn uitstekende organisatie, de vergadering. Uitvoering R. K. Jeugdverenigingen IJsselstein. De uitvoering, die de R.K. jeugdvereenigingen Zondagavond ln Concordia hebben gegeven, mag uit stekend geslaagd heeten en trok een zaal vol belangstellenden. Mede waren aan wezig deken de Grys en de kapelaans Bouwmeester en Banning. Deken de Grys sprak een welkomst woord en vroeg de belangstelling van de ouders voor het werk van de katho lieke jeugdorganisaties. Achtereenvol gens gaf hy een practisclfe verklaring en uitleg van de wyze waarop t jeugd werk wordt ter hand genomen en uit gevoerd. De avond stond vrijwel geheel in het teeken van de Kerstfeestviering. Er werden twee tooneelstukken opge voerd. De leden van de Jonge Werkman speelden onder regie van den heer A. Peek op vlotte wyze „Om den Kerst boom" een eenigszins dramatisch werk, De leden van de vrouwelijke jeugdorga nisaties gaven een opvoering van het kerstspel „T Mirakel van Kerstnacht". Dit werk bevat een keur van gewyde teksten en kerstliederen uit vroegers tyden. De opvoering van dit liturgisch spel geschiedde met veel succes. Zoowel costumeering als groepeering, verlich ting en decor voldeden uitstekend. D« verschillende gezangen, met harmonium begeleid, werden zuiver en goed van toon uitgevoerd. De leiding was bij mej. Agatha Nleuwenhuys in goede handen. Na dit tooneelspel werd een kerstgroep geformeerd, waarby het kerkelijk kna penkoor enkele kerstmelodieën ten ge- hoore bracht. Het klelnorkest van de Jonge Werk man verleende muzikale medewerking, alsmede het pas opgerichte muzleken- semble van de K.J.V., dat voor de eer ste maal in het openbaar optrad. Met een woord var harteiyke waar deering toot het gebodene, sloot deken de Grijs de uitvoering, die Maandag werd herhaald. GIESSENDAM. December. Geboren: Cornells Adrianus, s. van W T. Korevaar en A. 8tuy. Getrouwd: A. de Haan, 25 J., en P. Rcza, 24 J. Overleden: A. van den Heuvel, 79 U weduwe van W. Tukker. G. Trapman* «i» yajj M flnms. q VIJFDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Sell»Wft* i enache Courant VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 In Parijs heeft sinds verscheidene ja ren een profetes zich vermaardheid ver worven. doordat haar voorspellingen ook uitkomen. Het ls Geneviève Zaepfel. die aan het eind van het jaar een groote zaal huurt en dan aan het opgekomen publiek haar voorspellingen bekend maakt, zy heeft vorige Jaren voorspeld: de Rynbezetting. de burgeroorlog in Spanje, de terechtstellingen in Rusland, de onlusten in Palestina, de botsing tua- echen China en Japan, de onlusten ln Parijs, de val van de Fransche franc. Ieder jaar wordt de belangstelling voor haar profetiëen grooter Dit jaar had zy de enojme zaal Pleyel gehuurd en lang voor zij optrad was die bezet, hetgeen zeggen wil, dat er 3000 personen zaten. Haar voorspellingen voor 1938 luidden: Er zyn twee plannen, één voor direc te gebeurtenissen de eerste maanden maar die worden overheerscht door het tweede. d.w.z. een nobele overtuiging en een vast geloof zullen de eerste op wellingen van woede en haat neutrali- seeren. Een chef van een naburigen staat, Italië, smeedt booze plannen, maar door de goede Invloeden van het tweede plan komt het niet tot oorlog, maar slechts tot een mobilisatie aan de grenzen. Men wil trachten een deel van de Fran sche (1) koloniën) af te nemen, maa er sal zoo'n openiyke verontwaardiging over de heele wereld zyn, dat 't niet tot een gewapend conflict zal komen. In der minne zal de koloniale kwestie worden geschikt. Rusland krijgt een nieuw Staatshoofd, maar de sovjet-republiek sal ln verschillende stukken worden ver deeld met autonoom bestuur. In de Ver- eenigde Staten een groote omwenteling en hevige aardbevingen: met Japan zal •t by na oorlog worden. In Engeland ook groote beroering, de koning krijgt het heel moeilijk te verantwoorden en moet tenslotte wijken voor 'n vrouw die de heele natie meesleept. Polen verklaart den oorlog aan 'n naburigen staat. Wat Frankrijk betreft: groote blnnenland- sche oneenlgheden vooral op politiek terrein. De machthebbers van thans sullen zich terugtrekken, één hunner sal de absolute leiding op zich willen nemen, maar daartoe niet in staat biy- ken, maar op 't critieke oogenblik, wan neer een burgeroorlog dreigt, zal een jonge, nog onbekende man opstaan en bloedvergieten weten te voorkomen. IVoorts, voor Frankryk een catastropha- len brand in een groot bankgebouw, *n geweldige verstrooming, dood van een politicus, „die korten tyd regeerde en Frankryk ontzettend veel kwaad berok kende", een radicale hervorming van *t politieke en het muntstelsel. In de omgeving van Hitier zyn er ve len die *t zouden willen aansturen op "n oorlog tegen Frankrijk. Maar de Führer sal zich krachtig genoeg toonen om aan deze strooming weerstand te bieden en eerder vreedzame toenadering te zoe ken, hetgeen van Frahsche zyde met *n goed resultaat zal worden bèantwoord. Er dreigt Frankryk gevaar van een bul- tenlandsche dictatuur, maar dit zal slechts van korten duur zyn. (1) De correspondent schrijft „onze ko loniën", daarmede kunnen dus ook d» Nederlandsche z11n bedopM AUTO DOOR TREIN GEGREr Bestuurder overl den. Woensdagavond, omstreeks tien uur, is op de onbewaakte overweg te Epe een Auto, waarschyniyk door de gladheid, onder de spoorboomen doorgegleden. Hy werd door een uit Zwolle komende trein gegrepen en een twintigtal meters mee gesleurd. In de auto bevond zich alleen de heer Zwaagman uit Zwolle. Hy bleek een schedelbasisfractuur te hebben ge kregen en verschillende verwondingen. Nadat hy in een nabyzynde garage was binnengedragen, gaf hy spoedig de gee--' De auto was geheel vernield. De tr ondervond geen vertragir"' HET VERGAAN V/ ALDABI" Schip -i gebroken. Sinds de pogingen om het Nederland sche stoomschip „Aldabi". dat eenige tyd geleden by het Santa-Maria-vuurschip voor de kust van Brazilië op de rotsenis geloopen, weer vlot te brengen, zyn mis- is de toestand van het schip er steeds slechter op geworden. Thans wordt ge meld. dat het schip in dieen is gebroken en dat het waarschyniyk zal kapseizen. Het is niet mogeiyk dat er nog iets van de lading gered zal worden, daar het grootste gedeelte reeds weggespoeld ia. Men beschouwt schip en lading dan ook totaal verloren. EEN VLIEGRAMP IN COLUMBIA. Zeven slachtoffers. Drie vliegtuigen, die van Ciudad Tru- Jlllo, de hoofdstad van de Donsinicaan- sche republiek, waren opgestegen om Ti vlucht door Zuid-Amerika te maken, zijn in het bergland van Columbia te pletter gevallen en in brand gevlogen. Zeven in zittenden zijn om het leven gekomen. 1. Huweiyk van PrinJfeï Juliana met Prins Bernhard. 8. Mussolini maakt een reis naar Noord-Afrika. 4. In de Spaansche loopgraven 5. In Lakehurst stort het luchtschip Hindenburg brandend neer. 6. Kroning van koning George van Engeland. 7. Koning Chriatiaan van Denemarken viert zyn 25-Jarlg regeerings Jubi leum. 8. Een groep Russen, onder leiding van prof. Schmidt, brengt ..een winter door naby de Noordpool. 9. De afgetreden koning van Engeland huwt met mevrouw Simpson. 10. In Parys wordt een internationale tentoonstelling geopend. 11. Japan doet een inval ln China en maakt groote veroveringen. 12. In de Middenlandsche Zee worden verscheidene handelsschepen door een onbekende duikboot aange vallen. 13. De langste brug van Europa wordt ln Denemarken geopend. 14. Mussolini brengt een bezoek aan Dultschland. 15. Maarschalk Tsjiang Kai SJek en zyn energieke vrouw, die de verdediging van China hebben georganiseerd. 16. Voortdurende onrust in Palestina. 17. De oud eerste-minister van Enge land, Mac Donald, overiydt op een vacantiereis. 18. De moedige verdediging der Chlnee- zen kan niet beletten, dat de Japan ners een aantal steden bezetten. De verongelukte toestellen maakten deel uit van een escadrille, bestaande uit vier vliegtuigen, dat verscheidene steden in Zuid-Amerika zou bezoeken, waar men gelden wilde Inzamelen voor den bouw van een vuurtoren te Ciudad Trujillo. Toen het escadrille zich op 15 KM. ten Noorden van Cali bevond, geraakten drie toestellen in een remoua, met het gevolg dat zy geen hoogte meer konden houden en tegen de rotsen vlogen. Het vierde toestel, dat zich op grootere hoogte be vond, is kort daarop behouden gedaald. GAS-AANVALLEN OP DUIVEN. Een gedeelte der gevleugelde bevolking van Weenen, heeft zyn eerste gasaanval moeten doorstaan, nadat het gemeente bestuur van Weenen tot de overtuiging was gekomen, dat het groote aantal dui ven, dat de openbare pleinen der hoofd stad bevolkt, verminderd moest worden. Men was van meening, dat het ombren gen der dieren met Pruisisch zuur, welk gas door een sproeier verspreid zou wor den, menschelijker was dan ze dood te schieten. Na de eerste proefnemingen is de plaatseiyke vereeniging voor dierenbe scherming echter tusschenbeide geko men, en heeft er bezwaar togen gemaakt dat de duiven gedood werden. Deze ver eeniging zal nu zorg dragen voor de ver plaatsing van het teveel aan duiven, echter op voorwaarde, dat zij op behoor* lijke wijze gevangen worden. 4

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 6