s I Binnenland Gemengd nieuws „Mijnhardtjes" zijn geen ronde, maar hartvormige cachets. fta fount'scMxmdS Nieuws in een paar Lotgevallen van Sambo en Jocko. 4 MAANDAG 28 MAART 1938 hulpmiddelen. De voorstellen hebben te Parijs een uitstekende indruk gemaakt en men zal Washington onverwijld etn gunstig antwoord zenden. Ook de Belgische regeering zal een gun stig antwoord geven op de stap van den ambassadeur der Vereenigde Staten in zake de samenstelling van een internati onale commissie voor de bevordering der toelating van Duitsche en Oostenrijksche vluchtelingen. Te Londen is het voorstel der Ameri- kaansche regeering eveneens met sympa thie ontvangen en direct bestudeerd. De regeering hoopt spoedig te antwoorden. 1" JUBILEUM VAN DE KONINGIN. Ter gelegenheid van het 40-jarig re- geeringsjUbileum van koningin Wilhelmi- na zal een serie postzegels verschijnen met een nieuwe beeltenis van de konin gin. In Nederland zullen deze jubileumze gels verkrijgbaar zijn in de waarden van l'/t, 5 en 12V» cent. In Nederlandsch Indië zullen zegels'van 2, 10, 15 en 20 cent verkrijgbaar zijn. Het ontwerpen van de jubileumzegel is opgedragen aan een Nederlandschen kun stenaar. De zegels zullen zonder toeslag worden verkocht. DE VRIJWILLIGE GIFTEN VOOR DEFENSIE. Reeds f 30.000. In totaal is aan vrijwillige bijdragen •voor de versterking van de defensie tot en met 25 Maart f 30.100,2lVs ontvan gen. Het gironummer van den compta belen ambtenaar van het departement van defensie is: 114452. HULP VOOR DE VLUCHTELINGEN. Emigratie naar landen, waar geen werkloosheid heerscht, van uitgewekenen naar ons land om ras of geloot Te Amsterdam is opgericht het Protes- tantsch Hulpcomité voor Uitgewekenen om ras of geloof. Het doel is, diegenen die berooid over onze grenzen komen, allereerst van het allemoodigste te voorzien en dan verder te trachten, hen zoo spoedig mogelijk te doen emigreeren naar landen, waar de werkloosheid niet zoo nijpend is als in ons eigen land. Het Comité dient dus te gelijk een humanitair en een nationaal belang. Wij voldoen aan een verzoek van het Comité tot opwekking tot een storting op de giro-rekening van den penningmees ter van dat comité, den heer H. P. Doo- deheefver, kantoor Prinsengracht 730 te Amsterdam. Nummer 278600; zoo mogelijk elke maand een bedrag automatisch daarop te doen overboeken, daar zeer veel nooddruftige uitgewekenen zich in ons land bevinden en de stroom regel matig aanhoudt. DE BELASTINGVERHOOGING VOOR DE LANDSVERDEDIGING. Tweede Kamer erkent de nood zakelijkheid. UH het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verhooging van de inkomstenbelasting en de dividend- en tantièmebelasting, ter bestrijding van de hoogere uitgaven voor de verdediging van Nederland, blijkt.dat de Kamer vrijwel algemeen de noodza kelijkheid van deze uitgaven erkent. Verscheidene leden doen de regeering voorstellen om tot een andere heffing te komen, dan wordt voorgesteld. Men noemt een verhooging van de indirecte belastingen: het vragen van een nood- offer, waarmee bedoeld wordt een hef fing ineens, belasting op radiotoestellen, buitenlandsche reizen, automaten en verblijfsvergunningen voor buitenlan ders, verhooging van de successierechten en van de vermogensbelasting. Andere leden waarschuwen met klem tegen de ze voorstellen. POSTVERVOER ENGELAND NEDERLAND. Gedeelte aan de K.L.M. Met ingang van 28 Maart zullen de En- gelsche posterijen ertoe overgaan de voor Nederland bestemde poststukken, zonder heffing van luchtrecht, per vliegtuig te verzenden. Bovendien heeft het General Post Office besloten een deel van het postvervoer van Engeland naar Nederland aan de K.LM. toe te wijzen. Ingevolge deze beslissing zal de Bngel- sche post met het vliegtuig van de KL.M. dat om 8 uur 50 's morgens uit Londen vertrekt, naar Nederland worden ver voerd. HET DREIGEND CONFLICT IN DE SIGAREN-INDUSTRIE. Uitsluiting in het Zuiden. In verband met de dreigende staking in de sigarenindustrie heeft te Eindho ven de Ned. R.-K. Vereen, van Sigaren fabrikanten (Zuidelijk Verbond) een al- gemeene vergadering gehouden. Daarin is besloten, dat, zooals reeds werd over wogen, de opzegging van de arbeid bij enkele van haar leden, tegen 19 April, wanneer niet tijdig overeenstemming over de loonen is bereikt, inderdaad een algeheele uitsluiting van de georgani seerde arbeiders ten gevolge zal hebben. Het Noordelijk Verbond heeft over een mogelijke uitsluiting nog geen beslissing genomen. EEN TRUC, DIE BIJNA SLAAGDE. Dokter was te roedgeloovig. Te Ter Aar vervoegde zich dezer da gen bij dr. Q. een fietser, die verklaarde dat hij door een auto was aangereden, waardoor hij in het Aarkanaal was ge raakt. Het water droop uit zijn jas en broekspijpen. Gelukkig had hij zichzelf weten te redden, want de autobestuur der was, zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren doorgereden. De dokter voorzag de man van droge onder- en bovenkleeding en gaf daarna van het schandelijk gedrag van den automobilist kennis aan de politie, hoewel 't slacht offer dit niet noodig achtte. Daar de gemeente-veldwachter min der goedgeloovig was, dan de dokter, volgde een nader onderzoek. Daarbij bleek om te beginnen, dat de fiets, die ook in het water zou hebben gelegen, kurkdroog was. Bij fouilleering werden het hulpgeroep waren toegesneld. De dader werd in 't hotel gegrepen en naar het politiebureau Leidsche Plein overgebracht, waai- hij veel berouw over zJjn daad toonde. De man verklaarde slechts de bedoe ling gehad te hebben de vrouw angst aan te jagen. Onder beschuldiging van poging tot doodslag is hij opgesloten. JUSTTTIA EN DE BANKIERS. Delftsche bankiersdirecteur bekent. De te Delft gearresteerde gewezen bankdirecteur is naar Den Haag overge bracht en voor den officier van justitie geleid. Hijf heeft de reedw gemelde ver duisteringvan ongeveer f 13.000 bekend. Intusschen zet de politie haar onderzoek nog voort. "f Oascbe bankier vrij. De bankier G. J. M. v. d. H., uit Oss, m tot uur "óór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met da kopllchten als attentiejein m.UW&t/G/1AAL VERBODEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Twee auto's te water. Zaterdagmorgen is op de Rijksstraat weg, juist op de grens van Alphen a* Rijn een personenauto in botsing geko men met een tractor met oplegger van de firma Hoogstra uit Sappemeer, waar door beide wagens elk aan een kant van de weg in een sloot zijn geraakt. De bestuurder van de vrachtauto wist zich spoedig in veiligheid te brengen en daarop werden met hulp van omwonen den de inzittenden van de personenauto uit hun netelige positie bevrijd. Twee dames, die achterin zaten, bleken er met lichte verwondingen te zijn afgeko men, doch de bestuurder was zwaar aan het hoofd verwond en had bovendien zijn rechterbeen gebroken, zoodat zijn overbrenging naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden noodzakelijk bleek. Jeugdige wielrijder aangereden. Een tweede verkeersongeval te Alphen aan den Rijn gebeurde op de Konsteek- terweg, waar een wielrijder, de 16-jarige J. Wiegman uit Alphen aan den Rijn, werd aangereden door een auto, be stuurd door den handelsreiziger J. V. uit Haarlem. De jongen, die aan de linker zijde van de weg tegen de sterke wind inreed, hing^over het stuur van zijn fiets gebogen, en heeft daardoor de auto, die hem tegemoet reed, niet hooren nade ren, ondanks de herhaalde signalen van den bestuurder. Eerst op het laatste mo ment zag de knaap het gevaar. Hij wilde toen nog naar rechts oversteken, maar werd daarbij door de auto gegrepen en door de voorruit geslingerd. Met ernsti ge snij wonden aan bet gelaat en een ge broken arm werd hij opgenomen en bij omwonenden binnengedragen, waar hem door een medicus de eerste hulp werd verleend. Jongetje gedood. Te Rotterdam stak Zaterdagmiddag t zesjarig jongetje D. d. Elburg, spelen derwijs in de Riederlaan de straat over. Plotseling kwam hij voor een vrachtauto bestuurd door R. C. S., uit Oud-Beijer- land. Deze kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het rechterwiel van den wa gen ging den knaap over het lichaam. Per auto van de G.GD. werd hij naar t ziekenhuis aan de Coolsingel gebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Auto tegen café gereden. Omstreeks 10 uur Zaterdagavond is in de gem. Hintham-Rosmalen, vlak by 's-Hertogenbosch, een personenauto, ko mende uit de richting Den Bosch en gaande in de richting Rosmalen, uit de bocht geslingerd en met groote snelheid tegen de daar staande woningen opgere den. De slag was zoo hevig, dat de gevel van café „'t Zonnetje" geheel werd in- eengedrukt en onmiddellijk gestut moest worden om instorting te voorkomen. Omwonenden, die te hulp snelden, von den in de vrijwel totaal verbrijzelde auto drie bijna bewustelooze personen. Zij werden naar het Groot Ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch overgebracht. De bestuurder, de heer H. A. M. van Dooren had een zware schedelbreuk en nog andere wonden. De andere twee in zittenden, de heeren Van Iersel en Sp&ondonk, evenals de bestuurder uit Tilburg afkomstig, hadden kneuzingen en snij wonden. GEVANGENE ALS „DEGENSLIKKER". Om uit de gevangenis te blijven. Een rijksveldwachter uit Leiden is tij delijk gedetacheerd ln het ziekenhuis aan de Zuidwal, voor de bewaking 'van een Leidschen gevangene, die, teneinde uit de gevangenis te blijven, herhaaldelijk sta len vorken, lepels, spijkers, sleutels en andere voorwerpen ingeslikt. Hij is hier voor reeds 13 maal in het ziekenhuis ge opereerd. Door het veelvuldig opereeren kon de laatste operatie niet op de normale wijze geschieden, maar moest, om de voorwer pen uit de maag te verwijderen, een ope ning in de rug worden gpmapfrfc bovendien op den man, die beweerde geen papieren bij zich te hebben, ver schillende stukken gevonden, waaruit bleek, dat de door hem opgegeven naam valsch was. De bekentenis moest toen wel volgen: de man had zich zelf ln het water laten zakken, teneinde medelijden op te wekken, en op die wijze kleeding te bemachtigen. Hij bleek dezen truc reeds meerdere malen, niet alleen in Ter Aar, maar ook in Andere gemeente met suc- sec te hebben toegepast. De burgemees ter van Ter Aar zou het daarom op prijs stellen over deze, reeds eerder voorgeko men gevallen nader te worden ingelicht. MODESHOW „DE BIJENKORF ROTTERDAM. Een modeshow is altijd iets fleurigs, iets gezelligs en voor de dames ook iets zeer interessants en belangrijks. Vooral de keurig verzorgde show ln „De Bijenkorf" te Rotterdam, waar niet alleen de nieuw ste modecreaties, op alle gebied, worden getoond, maar waar bovendien modellen voor minder slanke figuren onze aan dacht vragen. Ook viel ons op, dat de prijzen laag zijn, terwijl toch de uitvoering, zoowel snit als afwerking, in de perfectie zijn verzorgd. Wij denken slechts aan de Ame- rikaansche modellen, die zoo buitenge woon flatteus en jeugdig staan door de beeldige plissé-rokken. Het is niet alleen de Amerikaansche mode, die ingang heeft gevonden, maar natuurlijk ook Parijs. Vooral voor het meer gekleede, aooals middag-toiletten, waarvan de uitvoeringen in donkerblauw' en wit wel zeer gedistingeerd kleeden. De zilvervos, die men zoowel voor de garnee ring van mantels, -ais bontcapes zag gé bruiken, is eveneens een Parijsche mode. Ook op het gebied van hoeden hebben we ons van de nieuwste snufjes op de hoogte kunnen stellen, b.v. hoeden me witte vleugeltjes erop. Na al hetgeen ons gedurende de show op het gebied van de mode werd ge toond, verwonderde het ons jtfet, dat de desbetreffende afdeelingen, na afloop om zoo te zeggen werden bestormd. We hebben niet alleen veel gezien, maar bovendien nog een aardig en zeer bruikbaar geschenk gekregen, nJ. een doosje met vijf schoonheidspreaparaten, ter kennismaking met Dorothy Gray. WIJ zyn er van overtuigd, dat de shows, die Dinsdag 2.45 uur en Donderdag om 8,15 uur 's avonds zullen worden gehou den, een even groot succes zullen zyn, als de eerste. t MOORDAANSLAG IN AMSTERDAM. In hotel mes getrokken. De vrouw van een rywielhersteller had in een hotel in Amsterdam een confe rentie belegd met haar man en een ad- vokaat, G. Polak, uit Amsterdam. De man was pas uit de gevangenis ontslagen, waar hij wegens een zeden - misdryf negen maanden vertoefd had. Dit was de reden, waarom de vrouw, een 33-jarlge ex-Duitsche, stappen gedaan had om echtscheiding te verkrygen. Tydens de byeenkomst in de hotelka mer, sprak de advocaat eerst eenige tyd met de dame. zy moest eenige betaling aan de behandeling der echtscheidings procedure vooraf laten gaan, vertelde de raadsman haar. Aan haar echtgenoot, deelde de vroUw daarop mede, dat hij die betaling maar moest verrichten, daar zy er niets voor gevoelde om by hem te biyven. Dit wond 'den man zoozeer op, dat hy een dolkmes trok en de vrouw daarmede dreigde. Eenige tyd geleden had hy de vrouw een briefje gestuurd met de woor den: „Doe wat ik Je zeg, of ik schiet Je neer". De vrouw dacht, nu zy het blin kende voorwerp aag, dat haar man van plan was te schieten, zoodat zy om hulp riep. De uitwerking was echter, dat de eenige manneiyke hulp, de rechtskundi ge, zoo snel hy kon aan de haal ging. Hy was biykbaar de meening toegedaan dat hy zich tot rechtskundige bystand moest bepalen. De rywielhersteller bracht zyn vrouw nu vijf steken toe, in hals en armen, waarop hy de vrouw aan de zorgen van overliet* die ojj die verleden week op vermoeden van verduistering en valschheid in geschrif te door de marechaussee Is gearresteerd en sindsdien in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch zat opgesloten, is Zaterdag op vryevoeten gesteld. Het parket uit Den Bosch heeft die dag een bezoek gebracht aan het kantoor van den bankier. DE „AGAMEMNON" GESTRAND. En weer vlot. Het Nederlandsche s.s. „Agamemnon", van de K.N.8M., is Zaterdag by het plaatsje Preveza in de gott van Arta (tusschen Korfoe en ds Orieksche West kust) gestrand. Het schip is bij mooi weer en rustige zee aan den grond geloopen. Ter plaatse bestaat de zeebodem uit zand en van eenig gevaar was dan ook geen sprake. Men heeft een deel van de lading ge lost, waarna het schip op eigen kracht weer vlot is gekomen. Het heeft geen schade opgeloopen. De „Agamemnon", die stukgoederen aan boord heeft, was op 23 Maart van Calamata naar Patras vertrokken om via Sicilië naar Amsterdam terug te keeren. NEDERLANDER IN DUITSCHLAND Verdacht van deviesen-smokkeL Eenige dagen geleden is in Münster een inwoner van Enschedé, de 64-jarige H. H. B., gearresteerd. De heer B. was direc teur van een bouwmaterlalenhandel en mede-vennoot van een Duitsche steen fabriek. Deze fabriek is drie Jaar geleden geliquideerd, maar de zaken waren nog steeds niet afgewikkeld. Op verzoek van den liquldateur, was de heer B. met zijn boekhouder naar Münster gegaan, teneinde enkele inlich-i tingen te geven. Daar is hy aangehouden door ambténaren van de douane-opspo ringsdienst. De boekhouder is naar Enschedé terug gekeerd en heeft de familie op de hoogte gebracht. Den heer B. wordt ten laste gelegd, dat hy ln verband met' de zaken van de steenfabriek, de deviezenbepalingen zou hebben overtreden, doch dit ontkent hy. De familie vermoedt ten stelligste, dat dit misverstand berust op de fraude van enkele jaren geleden in de Duitsche fa briek. BEKEND AUTORIJDSTER OMGE KOMEN. Het Zweedsche ministerie van Buiten landsche Zakken heeft bericht ontvan gen, dat de bekende Zweedsche autorijd- ster barones Eva Blixen—Finecke by een auto-ongeluk in de omgeving van Bag dad is omgekomen. De barones, een vriendin van Greta Garbo, met wie zy eenige geiykenis ver toonde, was 15 Januari uit Calcutta ver trokken voor een autotocht naar Lon den. zy was vergezeld van mevr. Byng Hall, de vrouw van een effectenmake laar en wilde vóór een op dezelfde dag vertrokken schip te Londen aankomen. Onderweg hebben zy echter tegenslag gehad en de wedstryd werd opgegeven; of'mevr. Byng Hall toen de reis heeft voortgezet, is niet bekend. Men zal zich herinneren, dat de baro nes in 1936 een Oceaanvlucht heeft wil len maken met Kurt BJorkvall, die ech ter, zonder haar te waarschuwen, is ver trokken. Hy moest al spoedig op*zee da len en werd door een Fransche treiler opgepikt. DOOR KRANKZINNIGE GEDOOD. Drama in een ziekenhuis. Een patiënt in het provinciaal zieken huis te Garoet, in de Preanger (West- Java) is door een krankzinnige met een gaspyp doodgeslagen. Het slachtoffer was gepensionneerd stationschef en ge boren te Makassar. Kort geleden vestig de hy zich wegens gezondheidsredenen te Garoet. Hy laat een vrouw en vyf kinderen achter. De dader van de moordaanslag was zwakzinnig, doch zou die dag als gene zen het hospitaal verlaten. De moord berust op wraakgevoelens. De dader drong de kamer binnen, waar de oud- stationschef, na een lichte beroerte-aan val, werd verpleegd. De dader, een Soe- danees, heeft volledig bekend, zyn ar restatie vond plaats toen de man weer rustig lag te slapen. Te Ter Worm en omgeving neeft de Jachtopziener tientallen duiven (tamme en wilde) en kraaien dood in de bosschen en op de velden aangetroffen. De land bouwers schrUven dit verschynael toe aan het gebruik van kunstmest, waarvan de dieiwji zouden gegeten hebben. In de AJexanderstraat te Rotterdam is Zaterdagmiddag de 35-jarige vrouw C. I*t die in de huiskamer achteruit liep, door een openstaand raam van de derde verdieping gevallen, zy kwam, terecht op de overkapping van een garage, zakte door hét dak en viel in de werkplaats. De vrouw brak èen been en eenige ribben en had inwendige kneuzingen. Zaterdagmiddag ie voor de haven van Lemmer de sleepboot, „Hoogezand", in dienst van het Syndicaat Noord-Oost- polder, gezonken. Het scheepje sleepte een groote baggerbak, raakte op een ge geven moment aan de grond en werd door de baggerbak omgetrokken, waar door het zonk. De bemanning wist zich tijdig ln veiligheid te stellen. VrydagmJddag heeft te Ngebroek in Zuld-Malang een ernstige windhoos ge woed. Eén kind is gedood en twee vol wassenen gewond. De schade, aan wonin gen en aanplantingen, is groot. Het i er- keer tusschen Malang en Blitar was drie uur gestremd. Naar uit Guadalajara in den staat Jalisco gemeld wordt, hebben bandieten het dorp Colombo overvallen en na plun dering ln brand gestoken. Tien inwoners kwamen in de vlammen om, vele anderen werden gewond. Vrydagnacht is de sneltrein naar New Plymouth in de nabyheid van Rata ontspoord, waarby enkele wagons werden vernield. Tot nu toe zyn zes Hjken gebor gen; men vreest dat het aantal slacht offers grooter is. Voor Tromsö zyn verscheidene ris- schersbooten tijdens een hevige storm go- zonken. Tot dusver werden 16 UJken go- borgen. Tydens een brand ln een bioscoop te Oliveira de Beirro (Portugal) zijn hon derd personen gewond. De zaal was geheel met bezpekers ge vuld, toen brand uitbrak, waarop een pa niek ontstond. door O. Th, ROTMAN (Kidruk verboden). 115. Totdat, door al het angstgetrappel De heele kast aan 't wank'len gaat, En dan, met alles wat er op zit, Plots met een klap vooroverslaat Sam springt op zy maar onze held Ra&ltt net zijn staartje y&stgekneidj 1 116. Nü klimmen, op een sein van mees- De jongens allen op de kast [ter. Zoo'n vracht kanSambo niet verzet- Hy zit secuur en stevig vast [ten, Vriend Jocko neemt, ten einde raad. Een inkt-bombardement .te b&*V Mat 6-0 won P. S. V. Zondag den wedstrijd tegan Bfcjarhaide en daarmede liet aMeoflngskampioenschap. - Een spelmoment Het kranig. P.S.V.-alltal, dat Zondag door aan 6-0 overwinning op Blijarhoida hat kampioanjchap van de Zuidelijke 1ile klasae ven den K.N.V.B. behaald. ;.W. awm- De hear A. Lieven tijden* zijn geslaagde racordpoging, welke hij Zondag met zijn door hem zelf ontworpen type motorboot te Hertogenbosch heelt gedaan Een spelmoment voor het doel van D.W.S. tijdens den kampioenswedstrijd Feyenoord-D.W.S." welke Zondag in het Feyenoord-stadion te Rotterdam werd gespeeld j* Kolonel H D. S. Hauelmen, die met zijn bevordering tot ganeraal-mejoor f benoemd k, tot directeur ven het materieel der taiwimecbt De Britsche legervlieger Clouston en de journalist Rickets arriveerden Zaterdag op het vliegveld Croydon hij Londen na hun retourvlucht Engeland - Nieuw Zeeland in recordtijd te hebben volbracht Chineesche matrozen beschut tegen de koude tijdens de proefvaart van haft m.s. „Ruys" op da Noordzee Het 5000 ton metende m.s. .Socrates", voor$d« K.N.S.M. in aanbouw, is Zaterdag te> Krimpen aan den«lJssel tewater gelaten. Het schip verlaat de helling Hr. Ms. .Hertdg Hendrik" onder schot tijdens zijn ver blijf in de Spaansche wateren. Een matroos van den EngeU schen oorlogsbodem .Encoun ter" brengt door middel van een schietlijn de verbinding tusschen beide oorlogsbodems tot stand

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 4