ffi fel Vredesktok ij! l^ïaatsëiijF^uws] Gemeenteraden De Het 6250 ton metende motor-tankschip .Onoba", bij v. d. Giessen Zn. te Krimpen een den Usol voor rekening van oe Kon. Shell gebouwd, heeft Dinsdag op de Noordzee proefgevaren, waarna de offlcieele overdracht plaats vond Onder groote belangstelling van de Huizer bevolking heeft het lie bataljon van het 16e regiment infanterie Dinsdag zijn intrek in de hofstede Oud-Bussum genomen. De „joyeuse entrée" van de troepen Ook het regiment wielrijders te s Hertogenbosch is Dinsdag uitgebreid met een nieuw bataljon. Tijdens de inspectie door de autoriteiten. Op den voorgrond de commandant van het veldleger, luit generaal baron van Voorst tot Voorst In de Trêves-zaal van het departement van Waterstaat te Den Haag had Dinsdag de bespreking omtrent spoor wegkwesties plaats tusschen de Belgi sche delegatie onder leiding van den minister Marck (4de van rechts) en minister mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren (3de van rechts) De nieuwe garnizoenen zijn Dinsdag door de desbetreffende troepen betrokken. Het 2de bataljon van het regiment jagers bi] komst te Tilburg tijdens de plechtigheid voor het stadhuis, waarbij de commandant van het veldleger, luitenant-generaal J. J. G. van Voorst tot Voorst tegenwoordig was Be-.spiegel'-ingen op de markt te Groningen. De heterogene koopwaar trekt de aandacht Op Plein 1813 te Den Haag defileerden Dinsdag de grena diers, die van Waalsdorp naar hun nieuwe kazerne, de voor malige H.B.S. aan het Bleyenburg in de residentie verhuisden, voor den brigade-commandant kolonel A. R. van den Bent Luchtpassagiers. - Per vliegtuig werd Dinsdag vanaf het vliegveld Schiphol een zending dieren naar Londen getransporteerd. Deze lading bracht haar eigenaardige problemen met zich De burgemeester van Huizen, de heer J. W. Egberts, tijdens zijn toe spraak tot het lie bataljon van het 16e regiment infanterie, dat Dinsdag zijn intrek in de hofstede Oud-Bussum heeft genomen De Fransch-Britsche betrekkingen. Cor- bin, de Fransche ambassadeur te Lon den, bij zijn vertrek uit Parijs naar de Engelsche hoofdstad PERl df blad Nieuwsblad VOOR zuid-HOLLAND EN ÜTKECBT, SchoonhovenscheCourant WOENSDAG 39 MAART 19» Chr. Ulo-school. Éasserdam. Vanwege de Chr. U.L.O. werd in een der lokalen een ouder gehouden. Nadat de avond op de kelijke wijze was geopend door den voorzitter, den heer N Stout, werden ver schillende referaten geleverd, o.m. door den heer De Gruiter over „Cijfers", door het bestuurslid, den heer Wilschut, over Vroeger en Nu", uit welk onderwerp bleek hoe vroeger de financiën der school wer den geregeld integenstelling met heden. De iekorten die zich hier voordeden wat veelvuldig voorviel werden door vrijwillige gaven gedekt. Na de pauze sprak de heer Jongenbur ger over: „De Invloed van 't Mulo-diplo ma en de maatschappij op de ULO. schóól". Het hoofd der school, de heer Neutegem, behandelde het onderwerp „Moeilijkheden"; er bestond gelegenheid tot bespreking van dit onderwerp. Iri het bijzonder zette spr. uiteen de fl- tan'cieele moeilijkheden van deze tijd be treffende de verstrekkingen van voor schotten, waarvan na jaren pas blijkt, dat de berekening geheel falikant uit- kon(it. zoodat men komt te staan voor het terügbetalen van onmogelijke bedragen, Baar bij de voorschotten andere gemeen ten! als maatstaf dienen, dan bij de defi nitive afrekeningen, welke dan pas na Jaren komen. vervolgens kwam ter sprake het hef fen] van schoolgelden, die in deze ge meente zeer hoog zijn. ook al omdat de gemeente noodlijdend is geweest en daar om geen progressie heeft kunnen toepas- Sen. wat evenwel na wel zal worden toe gestaan, zoodat in de toekomst een soe peler regeling te wachten is. Chr. Hist Kiesvereenigtaig. [blaaserdam. Vrijdag hield de Chr. Kiesver. „Nassau" een openbare sa menkomst in de Chr. UL.O. schooL Na lezing van Psalm 43 en het uitspreken vaii een welkomstwoord, was het woord pan wethouder ir. P. Boersma, die een fcauserie hield over de ambachtsheerlijk heid Alblasserdam in vroegere eeuwen. Spr. begon met den toestand in de jOda en 12de eeuw te schetsen, die helerschta in het land tusschen Lek en Merwede. Alblasserdam lag hier bulten. Margaretha van Beieren werd door haar broer, Willem TL tweemaal verleid met heerlijkheid Alblasserdam, die ont staan ie door splitsing van het Ambacht yaia Alblaes. In 1447 werd ambachtsheer Herman Vlnck van Brandenburg. Uit de rtj Tan hoeren en vrouwen van Alblasser dam springen meer naar voren: Theodo ra Be rek en Paulus Boogaert De eerste Schonk het „gemeene" dorp een pastorie, de laatste was burgemeester van Rotter dam en had op Den Dam, hoek Polder straat, een groot buitenverblijf, dat een praar lustoord was. Daarna behandelde spr. de 20 reeh- Sn der heerlijkheid, in het bijzonder het end- en vischrecht en het vergeven der «ambten van schout, secretaris, bode. schoolmeester enz. Dat vergeven bracht den heer of vrouwe revenuen op. Vervolgens las de heer Boersma ver schillende anecdotische verhalen voor uit de 17e en 18e eeuw, waaruit de karakter trekken der bevolking duidelijk naarvo- tjen treden. Aan de geanimeerde discussie namen Velen deel. Spr. had daarbij gelegenheid nog eens op de octrooien van de Staten ian Holland te wijzen, die nu nog van gracht zijn. De heer G. C. Voorsluijs, ge meente-secretaris van Nleuw-Lekkerland. dankte den spreker voor zijn rede en sloot de vergadering, die waarschijnlijk nog zal gevolgd worden door één, waarin de geschiedenis van Alblasserdam zal behandeld worden. Chr. Nat. Schoolvereeniging. Alblasserdam. De Chr. Nat. Schoolver eniging heeft haar jaarvergadering ge houden. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat de vereenlging 37 leden telde en dat de bewaarschool in 1937 be- eocht werd door 65 kinderen. Vervolgens gaf de boekhouder een financieel over zicht, hetwelk uitwees, dat het financieel gedeelte geen zorgen gaf. De boeken en bescheiden waren na controle in orde be vonden. Het hoofd der school, de heer Van Nes, deelde mede, dat de school ln 1937 249 leerlingen telde, dat zich voor het eerste Jeer jaar thans hadden opgegeven 47 leer lingen en dat behalve het hoofd der school thans aan de school drie onder wijzers werkzaam zijn, allen ln het bezit van hun hoofdacte. Als bestuursleden werden herkozen de heeren A. P. de Lange en A. Kroon. Ook hier besprak men de moeilijkheden van het hooge schoolgeld, opgelegd door de gemeente, zij het buiten haar schuld. Het geneeskundig schooltoezicht wordt ook aan deze school reeds Jaren toege past. doch zal ln de taekomst in meer uitgebreide vorm geschieden. Aan moge lijke prlnclpleele bezwaren der ouders zal men tegemoet komen, d^ch het school toezicht zelve zal blijven voortbestaan. Als leden van de commissie tot het na zien van de boeken en bescheiden van den penningmeester werden voor het loopende jaar benoemd de heeren G. van Middelkoop en A. Stout. Giessendam. De Dambond „De Alblas- serwaard" kwam onder voorzitterschap van den heer M. M. Weppelman in ver gadering bijeen. Na opening worden de notulen gelezen en vastgesteld, terwijl de penningmeester verslag uitbracht, waarna een kaocontrole-commlssie werd benoemd, bestaande uit de heeren Dek ker en De Kloe. Uit het verslag van den wedstrijdlei der bleek, dat Alblasserdam I kampioen was geworden van de le klas, terwijl „Denk en Zet H" kampioen der 2e klas werd. Besloten werd aan beide kampioe nen een lauwerkrans uit te reiken. De vorm van het Bondslnslgne werd bepaald en de prijs vastgesteld op 25 cent per stuk. Een ingekomen protest van Bleskens- graaf werd afgewezen. Besloten werd Sliedrecht twee strafpunten te geven en aan Denk en Zet een berisping uit te reiken. Een voorstel van den wedstrijd leider, Inhoudende dat de partijen ln de 2e klas 50 zetten moeten tellen om voor arbitrage ln aanmerking te komen, werd aangenomen. Ten 'slotte werd besloten om wedstrijden om den meestertitel te houden, waaraan leder kan deelnemen tegen een lnleggeld van 25 cent. Ter verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht der Coop. Boeren leenbank van Giessendam-Hardlnxveld heeft het bestuur de volgende voordracht opgemaakt: 1 F. Terlouw; 2 K. JLSwets; 3 E. Muls. Raadsbesluiten. Gtccsendam. In de Zaterdag gehouden gemeenteraadsvergadering werden de volgende besluiten genomen: Niet te voldoen aan het verzoek van Ged. Staten om bet keurloon voor nuch tere kalveren van 50 cent op 2 Lte brengen. Op voorste! van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten om ln het uitbreidingsplan bij de spoorweg, van drie eigenaars in totaal 109 Are bouw grond aan te koopen tegen 70 cent per M2. De koeten daarvan worden geraamd op ongeveer f 19000. Bij de Coop. Boe renleenbank te Hardlnxveld-Giessendam zal een geldleenlng aangegaan worden voor ten hoogste 10 jaar en tegen een rente van J»/« pCt. Er zullen dan 20 a 25 woningen op gebouwd kunnen worden. De kosten van de bouwgronden zullen dan op f 2.50 per M2. komen. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten voor 1938 een bedrag van 2 42.75 te betalen aan de districtscommissie inzake de voor- en nazorg van krankzinnigen. Besloten wordt de openbare straatver lichting bij de spoorweg uit te breiden, waarvan de kosten komen op f 51.50. Aan de drie besturen der bijzondere scholen worden berekend naar het be drag van f 929 per leerling de volgende ▼oorschotten voor 1938 toegekend: School L hoofd de heer P. G. Engen f 730; school II, hoofd de heer heer M. Wilschut f 1690 en school III, hoofd de heer G. de Zeeuw f 1570. Giessen-Nieuwkerk. Om de boom, wel ke door de leerlingen der OL. School is geplant, ter eere van de geboorte der prinses ls thans een band bevestigd, wel ke het opschrift draagt „Beatrix-linde". Bijt. Vrijw. Landstorm. Groot-Ammers. Donderdag hield de Gewestel. Commissie van het Verband Dordrecht, van de B.V.L., waaronder de ze afdeeling ressorteert, een gecombi neerde bijeenkomst met de afdeelingen Nieuwpoort en Langerak, in het Vere nigingsgebouw alhier, zulks ais propa ganda voor het instituut, bij welke gele genheid tevens de prijzen* van de laat ste schietwedstrijden zouden worden uit gerekt. Dê voorzitter der Gew. Commissie, de heer Jansen, burgemeester van Zwijn- drecht, opende de bijeenkomst. Hij riep alle landstormers en hunne dames een hartelijk welkom toe, inzonderheid aan den burgemeesters van Groot-Ammers en Schoonhoven en hunne echtgenooten. Spr. beantwoordde de vraag of het ln deze tijd wel noodig was, propaganda te maken voor de B.V.L., in bevestigende zin en wierp daartoe een terugblik in 't verleden en op het ontstaan van de B. Vii. in 1918. Dit jaar is het dan ook een jubeljaar voor het instituut. Gegroeid uit enkele honderden mannen, ls het thans bijna 100.000 man sterk, en spr. uitte de verwachting, dat dit'getal dit Jaar zeker zou worden bereikt. In de B.VJX ls voor eiken rechtgeaar- den Nederlander plaats, maar alleen voor hen, die Nederlander zijn, zonder meer. Met een opwekkend woord de be langen van het Instituut op waardige wijze hoog te houden, verzocht spr. de aanwezigen het le en 6e couplet van het Wilhfelnius te zingen, en verklaarde hier mede de vergadering voor geopend. Wij kregen toen verschillende films te zien. Allereerst die van de Streekdag te Groot-Ammers, op Z September mi de indienststeillng van de „De Ruyter" door de konlng.n, en een film van het schip op zee. In de pauze sprak overste Linden, de commandant, die tot taak had, het uitreiken der brevetten en prijzen. Eerst deelde spr. echter mede, dat er een bruidspaar in de vergadering was. Zijn felicitatie werd met een daverend ap plaus onderstreept. Voorts bracht spr. dank aan de plaatselijke leiders, die veel werk in het belang van de B.V.L. ver richten. Daarna reikte overste Linden t brevet voor scherpschutter uit aan de heeren L. van Loon. P. van de Graaf, P. Mourik, J. den Besten en C. de Vos. Met een kwinkslag stelde hij vervolgens de prijzen aan de winnaars ter hand. Vervolgens kreeg luit. Groenendijk het woord. Op de hem eigen geestige en pit tige wijze deelde hij de B.VL.-ers mede, dat aan ieder een reproductie van het schilderij, welke de B.V.L. aan het Prin selijk Paar bij Zijn huwelijk heeft aan geboden, ter hand zal worden gesteld, voorstellende de Landdag van de B.VJL te Barneveld, welke door de Koningin is bijgewoond. Onder daverend applaus tan de aan wezigen besluit hij zijn rede met een op wekking aan allen om te komen op de Landdag te Dordrecht ln Juli en daar nu vast te voor gaan sparen, opdat ook de vrouwen en meisjes mee kunnen gaan.* Daarna volgden weer films en wel die van de huwelijksplechtigheid van de Prinses, die van het Luchtvaartfeest op Ypenburg, van de schietwedstrijd te Lexmond en tot slot nogmaals de film van de Streekdag te Groot-Ammers. Het slotwoord van de avond sprak bur gemeester Vlug van hier. Hij bracht dank aan de Gewestelijke Commissie, die deze avond heeft georganiseerd, voor al les wat was geboden en wekte allen op mede te werken tot uitbreiding van de B.V.L~ Met de bede, dat het drievoudig verbond, God, Nederland en Oranje tot in lengte van Jaren mag blijven bestaan, besloot de burgemeester zijn rede en ver zocht de aanwezigen nog te zingen „Zij zullen het niet hebben", waaraan spon taan werd voldaan. •ELEGENHEIDSKOONES, die «ooit meer tong konen! Een Bad met Badkachel, geheel compleet als nieuw, voor minder dan de helft der waarde; wordt desgewenscht compleet geplaatst afgeleverd. Een prachtig Orgel, 16 registers, schitterend van toon en prachtige kast; moet weg, haast UI Groote voorraad Radio-toestellen Stofzuigen - Lampen enz. Nieuwe Toestellen sterk verlaagde pHJ- zenl! Wij geven de hoogste prijs voor Uw oud Toestel!! Aanbevelend: E. VAN A KOEL Sroot-AnuMn. Telefoon Ne. 5. Ta koop: 3 BOERENWAGENS met Ijzeren assen en rongen; 2 STORTKARREN en 2 MELK- KARKEN; 1 KAASBRIK, zo# goed als nieuw. - Ook genegen te ruilen. - Tevens Uw adres voor WAGENS EN KARREN OP LUCHTBANDEN. B0UTER an DE JONG, Gr.-Ammers Ta koop: 1 Laschonitw.2x2% K.G.carbid. 1 Boerenwagen met ijzeren rongen. 1 Rolwagen, 1 Platte Wagen op veeren met Coll. Patent assen. 2 Startkarren, gebruikt, als nieuw. 1 Dogcar op luchtbanden. 1 geëmaill. Badkuip. - 3 Brandkasten diverse prijzen. - 1 gebruikt Dames- en 1 Heerenrijwiel. - 1 Melkbussenkarretje voor 6 bussen, op luchtbanden. 1 Tilbury op Coll. Patent assen. C. VAN ZESSEN Groot-Ammers Telefoon 45. Eindles Landbouwschool Ottotand. Donderdag was het voor de leerlingen van de vierde klas der land bouwschool een gewichtige dag. In tegen woordigheid van de rijkslandbouwconsu- lent ir. Van Riel, leden der Commissie vane Toezicht, leden van het afdeelingsbestuur van de Chr. Boeren- enTuindersbond en verscheidene ouders, werden deze leer lingen geëxamineerd. Het hoofd der school, de heer a Vink, stelde een aantal vragen, die vlot beantwoord werden. Daar op reikte de heer Van Riel de diploma's uit, feliciteerde de leerlingen met hun succes en drong er op aan zich verder in deze richting te blijven bekwamen. Hij sprak zijn groote waardeering uit voor de wijze, waarop het onderwijs werd gege ven, daar het zoo juist aansloot op de practijk. De voorzitter van de commissie van toe zicht, burgemeester Van SUjpe, drukte eveneens zijn voldoening uit over wat door de leerlingen en den leeraar was ge presteerd, daarbij de hoop uitsprekende, dat de school ook geesteiyk ten zegen mgoiit 41b, voqc de longelul Daar de voorzitter der afdeeling, de heer Aantjes, niet aanwezig kon zijn, drukte de tweede voorzitter, de heer A. van Houwelingen, zijn genoegdoening er over uit, dat men in de Albla;.serwaard een dergelijke inrichting bezat, die zulke resultaten te zion gaf als deze middag. Hij prees de leerlingen gelukkig, die thans zooveel beter beslagen ten ijs komen dan voorheen de ouderen. Het hoofd der school nam afscheid van de leerlingen, waarbij hij er onder meer op wees, dat het niet voldoende is, om goed voorbereid te zijn voor dit leven, maar dat het boven alles gaat om het geestelijk heil. Hij hoopte, dat ook de Bijbellessen mochten gezegend worden. De leerling C. Siob heeft daarna ln hartelijke woorden V"t hoofd bedankt voor zijn zorgen, wuarblj hij een foto toestel aanbood. De heer Vink ging daar na voor in dankgebed. De gediplomeerde leerlingen zijn: J. W. Muilwijk, T. v. d. Broek, J. Aantjes en J. C. Aantjes uit Ottoland, D. v. Harten uit Nieuwpoort, D. Rozendaal, Langerak, J. C. Kool, Ameide; C. Slob, Noordeloos; J van Vliet, Peursum; P. J. Wingelaar, Giessen-Nieuwkerk; J. de Jpng, Slie drecht; Pl. Korevaar, Wijngaarden; KI. Baan, Oud-Alblas; A. Terlouw, Bleskens- graaf; T. Eikelenboom, Groot-Ammers; J. Sprultenburg, Brandwijk..en I. C. Ver- heij, Groot-Ammers. Vijf van hen ver wierven het diploma met zeer veel vracht, zes met veel vrucht en zes met vrucht. „Onderling Genoegen". Sliedrecht. Donderdagavond gaf de too- neelvereeniging „Onderling Genoegen" voor een goed gevulde zaal een uitvoering in Thalia, ter viering van het 20-Jarig bestaan der vereeniging. De heer G. Brandwijk, voorzitter, opende met een kort woord, waarbij hij tot uiting bracht de goede samenwerking met de arbei ders-tooneel vereeniging „Entre Nous", en het mannenkoor „Zanglust". Daarna complimenteerde de heer Netten namens „Zanglust", de heer Vlot namens „Entre Nous", de heer Boer namens de overige plaatselijke vereenigingen. Hierna werd begonnen met de opvoering van het too- neelstuk „Betje Regeert", een stuk, dat ae indruk geeft, dat het te zwaar is vooreen dilettantenvereeniglng. Toch ls dit stuk, dat zeer zware eischen stelt aan de spe lers, op voortreffelijke wijze voor het voetlicht gebracht; de regie was van voortreffelijke gehalte. Betje (mevr. Belsv. d. Horst), met wier spel het stuk staat of valt, vertolkte haar rol voortreffelijk gehalte. Betje (mevrouw Gelder (de heer Brandwijk) een goede student was, die, evenals de andere spe lers en speelsters, zijn best deed. Alleen de dochter van Van Gelder speelde veel al te stijf. De uitspraak was zeer goed. Mannenkoor „Zanglust" gaf tusschen het eerste en tweede bedrijf vier zang nummers. Het bal hield de danslustigen nog tot 2 uur bijeen. Sliedrecht. Het was een der belangrijkste verga deringen, welke Maandag 21 Maart, is gehouden. Belangrijk, omdat eenige be sluiten werden genoemen, die een kapi taalsuitgave van niet minder dan f 100.000 vergden, en deze besluiten werden vrijwel zonder eenige discussie genomen. Vóór de aanvang der agenda, herdacht de VOORZITTER het overlijden van den heer A. Prins T.Hz. Hij memoreerde, dat de overledene 26 jaar lid van de raad was geweest, waarvan 2<4 jaar als wet houder. Speciaal zijn groote verdiensten ten opzichte van de stichting van de Uitbreiding buitendijks en de gemeente telefoon, noemde spr. Hij besloot zijn rede met groote waardeering voor den overledene uit te spreken. De raad hoorde staande deze woorden aan. Van de ingekomen stukken waren de belangrijkste, dat de begrooting voor 1938 en de. bedrijfsbegrootlngen door Ged. Staten waren goedgekeurd. Dit is voor het eerst sinds jaren, dat de goedkeuring zoo vlug afkwam en dit beteekent te vens, dat de verlaging der personeele be lasting is goedgekeurd, alsmede dat over de sluiting van het badhuis en de zwem inrichting niet meer gerept wordt. Ook het raadsbesluit regelende de bebouwing van het Uitbreidingsplan ten Oosten van de Stationsweg, was door Ged. Staten goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. werd de heer Tienstra, inspecteur van politie, aange wezen als hoofd'van de luchtbescher mingsdienst, waarvoor hem een vergoe ding van f 250 zal worden toegekend. Het gemiddeld bedrag per leerling aan belooning wegens vakonderwijs, werd vastgesteld op 77 ct. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd met den heer Hoogland alhier een overeenkomst aangegaan omtrent het afstaan zijnerzijds van een strookje grond voor het Uitbreidingsplan binnen dijks. Zonder hoofdelijke stemming werd een voorstel van B. en W. aangenomen tot het toekennen voor 1938 van een voor schot op de vergoeding aan de bijzonde re scholen, en tevens een voorstel t?an B. en W. tot verkoop van een strookje grond aan mevr. de wed. Joh Kraaijeveld qq de hoek Merwestraat—Merwesinge*- Het jb?]angri]ke voorstel van B. en W. om i/ver te gaan tot de bouw van een nieuwe school V met onderwijzerswoning in wijk D, werd na eenige kleine opmer kingen met algemeene stemmen goedge keurd. Hiermede is een bedrag van I 40.000 gemoeid. Zonder eenige discussie werd vervol gens aangenomen het voorstel tot ver leening van een crediet van f 49.000 voor bet bouwrijp maken van de terreinenten Oosten van de Stationsweg en tot voor- loopige vaststelling der prijzen van bouw grond. Aan den heer A_ d. Docri werd een perceel grasland ten Oosten van de be graafplaats voor f 2.50 verhuurd, terwijl aan de Ambachtsschool te Gorinchem een subsidie van f 72 werd verleend voor het vervoer van leerlingen naar die schooi over 1937. Het gevraagde crediet voor herscho ling van werklooze arbeiders werd ver leend, en goedgekeurd werd het voorste! van B. en W. tot aankoop van de opge brachte grond op het voetbalterrein aan de Industrieweg en van de daarop voor komende opstallen van de voetbalveree- nlging „Sliedrecht". Wethouder DE LANDGRAAF deel de hierbij mede, dat het college een be spreking heeft gehad met de hoofden van alle scholen en dat men tot een overeen komst is gekomen, waarbij het terrein zal worden gebruikt voor spelen voor da schooljeugcü! zooals voetbal, korfbal, handbal enz., onder toezicht van het on derwijzend personeel. Hiermede wordt dan tevens voldaan aan een lang ge voelde behoefte. Voor het slaan van nieuwe bronnen bij de waterleiding werd een voorloopig crediet toegestaan. De rest van de agenda ging eveneens zonder opmerkingen onder de hamer door. Aan het slot van de agenda deelde de VOORZITTER mede, dat het college pogingen in het werk had gesteld om in verband met de stijging van het plaatse lijk loonpeil, de loonen der gemeente werklieden te verhoogen. De berekening had uitgewezen, dat de loonen gemid deld met 62 cent per week verhoogd zou den kunnen worden. De minister had evenwel bericht gezonden, dat hij thans nog geen termen aanwezig achtte, tot de ze verhooging over te gaan, en dat hij eerst het verdere peil der loonen wil af wachten. De heer SMEDING bracht het col lege dank voor zijne bemoeiingen, doch sprak daarbij tevens zijn teleurstelling uit over het standpunt van den minister, dat fel. inconsequent was, daar deze er wel djtfk op heeft aangedrongen, de verlaging te doen doorvoeren naar het plaatseiyk loonpeil, maar thans niet de logische weg wil volgen, om bij verhoo- ging ook de loonen in het particulier be drijf te volgen. Hierna volgde sluiting der openbare zitting, waarna de raad overging in ge heime zitting, welke ongeveer drie kwar tier duurde. Tegenover de berichten ever oorlogstoerusting willen we stellen mededceltngen van oredes-voorher tiding. OPROEP GELEERDEN. Onderteekend door een aantal Fransche geleerden is onderstaande oproep gepu bliceerd: In het gezicht van het oorlogsgevaar, dat de geheele wereld bedreigt, op de drempel van een tijdperk, waarin de meening is gerechtvaardigd, dat de menschheid nog de technische middelen bezit om de oorlog af te schaffen, constateeren ondergeteekenden, uit vinders, technici, hoofdarbeiders, zich plaatsend boven alle partijen, godsdienst, nationaliteit qjt ras, ln het oog houdend, dat zij in een tijd, waarin hun ontdekkingen, uitvindingen en werken, gedaan voor de vrede, kans loopen om tegen de beschaving zelf te worden aangewend, een bijzonder groots verantwoordelijkheid dragen, dat het door een samenloop van om standigheden, waarvan zonder uitstel par ty moet worden getrokken, mogelijk ls de oorlog tegen te houden door van de groo te democratiën te verkrijgen, dat zij aan de staten, die oorlog willen voeren, pe troleum, mazout. onmisbaar voor gemo- torisende legers en de voornaamste grondstoffen, noodzakeiyk voor de oorlog waarvan zij de productie en het trans port controleeren, weigeren. ZIJ doen een beroep alle individuSn en vereenigingen om een actie te organlsee- ren, noodig om vóór alles een embargo te verkrijgen op petroleum, mazout en de grondstoffen, noodig voor staten, die een oorlog beginnen. Zy noodigen allen uit, die werkzaam zijn in wetenschap, techniek en economie zich in nationale en internationale eo- mité's te vereenigen om de practische middelen te beramen, ten einde een men- schelijke samenwerking tot stand te brengen, die weigert dat de bronnen van wetenschap en techniek worden gebezigd pm te dooden, en die deze ter beschik king stelt van de volken om hun midde len om te leven te vermenigvuldigen, d. w.z. om de overvloed te verwerken, die de noodzakelijke grondslag is van rredg en hroodsrsch&B.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 5