Uit ons Regeeringshuis Plaatselijk nieuws] Gemeenteraden "j Sportnieuws Burgerlijke stand] Loop der bevolking Wat geeft de radio? Gemengd nieuws MAANDAG 11 APRIL 1931 Kort raadsverslag. Alb lasser dam. De gemeenteraad van Dinsdag 5 April nam de volgende beslui ten: Ter sprake kwam de verantwoordelijk heid die de gemeente heeft te dfagen be treffende de aan te leggen kade in de Ruigenhil gedurende 30 jaar, wanneer al daar verzakkingeji mochten plaats heb ben. Mfct de stem van den heer Jonker tegen werd ze aanvaard. In verband met de feestelijkheden in het Koninklijk Huis wordt een bedrag op de begrooting geplaatst en wel voor elk schoolgaand kind 25 cent en voor gevel- verslering in de gemeente een bedrag van f 62. Voorts deed de voorzitter mededeellng van aanmerkingen, welke Ged. Staten ge maakt hebben op de begrooting van Maat schappelijk Hulpbetoon. Het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud moet met 50 cent worden verlaagd. De heer Van der Rhee protesteerde. Verzoek wordt inge willigd. Op aanvraag van den gemeente-ont vanger, den heer P. A. Stehouwer, wordt diens ziekteverlof met een half Jaar ver lengd. Qed. Staten hebben goedgekeurd de verhooging van het bouwvoorschot van de te bouwen woningen voor de Bouw Ver- eenlging Heter Wonen" in plan Dam. Vervolgens heeft plaats de vaststelling voorschotten aan de bijzondere scholen voor 1938 en wel: voor de Christ. School uitbreiding f 1200; Christ. School Kerk straat f 2000; Bijz. School Kinderdijk LO. f 600; Bijz. School Kinderdijk UX.O. f 750 Bond van Chr. Scholen U.LO. f 500. Voorts werd besloten een verbeterde rondbemaling te plaatsen in het Uitbrei dingsplan Dam, omdat door de bouw van vele woningen de windmolen niet meer voldoet De kosten sljn geraamd op f 1000 P* r*ad besluit tot de verkoop van t runden in het uitbreidingsplan Dam aan de volgende personen: Gebr. Sprong 1428 vlerk. M. a f 4 de vlerk. M.; H. Treu rt 40 vlerk. M. voor f 5 de vlerk. M.; A. Streefkerk 330 kub. M. voor f I de vlerk. MC; J. Harten 1500 vlerk. M. voor f 4 50 de vlerk. M. en W. Romeijn 750 vlerk. M. voor f 4.50 de vierk. M. En aan den heer A. de Jager ln het Uitbreidingsplan Kin derdijk 480 vlerk. M. voor f 450 de vlerk. Meter. Arkai. Ten overstaan van notaris Klok ke had Dinsdagavond ln eafé Buiteman de jaarlljksche landverhuring plaats, waarvan de uitslag was als volgt: Voor de polder Rietveld (de aangehaalde cij fer» sljn de prysa van 1037) (76) f 100; de achterdljk (13) f 34. Voor de algemee ns armen: De 11 bond (138) f 306, de hond (113) i 148, de 1»/. morgen (98) I 138. Voor de polder Ar kei: de Parallel weg (12) 8; de stoep (5) f 2; de Haar- weg (7) f 6. Aan de o. L s. zijn voor de nieuwe cursus toegelaten 32 leerlingen, afge schreven werden 13, het totale aantal be draagt nu 131 leerlingen. Als leden der oudercommissie lijn herkozen de heeren J. W. Molendijk en H. J. van der Glessen. Lopik. Bij de aanvang van het nieuwe cursusjaar werden tot de Ned. Herv. School toegelaten 15 leerlingen, terwijl 8 de school verlieten. Nieuwerkerk auL IJssel. De chr. gem. zangvereeniging ,3e Lofstem" geeft Maandag 18 April (2e Paaschdag) in de Ned. Herv. Kerk een Paaschuitvoering. Opgevoerd sal worden „De Paaschcanta- te", samengesteld door Alex Schellevis. Medewerking verleenen het chr. gem. koor „De Lofstem", het meisjes- en kin derkoor „Het Rozenknopje", Gerard van Diemen (orgel), B. Velthuizen (piano). Het geheel staat onder leiding van Alex Bchellevis. Oranje-Comité. Nieuwerkerk ad. IJssel Op Initiatief en onder voorzitterschap van den burge meester is ten gemeentehuize een verga dering gehouden van de vertegenwoordi gers der oranjeverenigingen en enkele particulieren, ter bespreking van de mo gelijkheid van een algemeene feestviering bij het regeeringsjubileum der Koningin. Met algemeene stemmen is besloten, hier toe over te gaan. In het comité hebben zitting genomen de heeren D. van Houweling, voorzitter; P. Valkenburg, vice-voorzitter; N. C. Smit secretaris; A. van Vliet, penningmeester; R. D. Runia, A .Dijksman Cz., A. Kool, G Dekker, J. de Jong, C. den Toom en C. v. d. EJJk, terwijl de burgemeester tot eere voorzitter werd benoemd. Ouderavond. Oudewater. De gebruikelijke ouder avond is dit Jaar in het gymnastieklo kaal der openbare schooi op zeer bijzon dere wijze gehouden. Nadat mevr. de Jongh allen welkom had geheeten, deel de zij mede, dat zij als presidente sou aftreden, en werd de leiding van de avond overgedragen aan de nheer Kro- cké, hoofd der school. Onder leiding v an den heer Krocké, voerden hierna de kinderen der hoogste klasse een goed ingestudeerde revue op waarin op zeer verdienstelijke wijze de aardrijkskundige kennis werd getoond. Na de pauze bleek dat de heer v. d. Bteen op een zeer te waardeeren manier voor een verrassing had gezorgd. Alle aanwezigen werden namelijk onthaald op koffie en wafels. Hierna werd het tentoongestelde werk der leerlingen bezichtigd, waarop aan de orde was de verkiezing van een lid der oudercommissie. Hiertoe werd ge kozen mevr. Reparon, die deze benoe ming aannam. Het hoofd der school bracht mevr. de Jongh op hartelijke wij ze dank voor het vele in het belang der school verrichte werk en bood haar een prachtige palm aan. De avond werd door een zeer geanimeerde stemming ge kenmerkt. De heer Krocké sprak een slotwoord. Kalverenmaifct. Oudewater. Op de kalverenmarkt wa ren aagevoerd 25 stuks. Prijzen: f 2.50 f 6. Handel traag. Vereenigde Polder. Reeuwijk. In de ingelanden vergade ring van de Vereenigde Polder onder Reeuwijk en Boskoop werd de rekening over 1937 goedgekeurd en vastgesteld, zoo mede de begrooting voor 1938. De om slag van de polder werd voor 1938 vast gesteld op f 8 voor grasland en f 9 per H A. voor kweekerijland. Het vorig Jaar bedroeg dit resp. f 10 en f 11. De omslag voor de afdeeling „Randenburg" .onder Reeuwijk en Boskoop werd vastgesteld op f 3 per HA. (vorig Jaar f 1.—). Uitbreiding waterleiding. Reeuwijk. In den loop van het vorig Jaar besloot de gemeenteraad tot uit breiding van de waterleiding aan de Vinkebuurt, Laixdijk en Middelweg. In verband met het onderzoek van de bo dem enz. en de daarover tusschen de gemeente en Ged. Staten gevoerde on derhandelingen,. werd, zeer tot ongerief van de betrokken bewoners, tot heden nog niet tot de aanleg overgegaan. Thans Is echter overeenstemming bereikt en zijn plannen voor het aanleggen der wa terleiding ln deze gedeelten van de ge meente zoover gevorderd, dat zéér bin nenkort met de uitvoering zal worden aangevangen. Gezien de slechte toe stand van het sloot- en piaswater ter plaatse, be teekent dit voor de bewoner» een uitkomst. Ouderavond. Waddingsveen. Woensdagavond werd in één der lokalen van de openbare school aan de Kerkstraat een ouderavond ge houden. De heer Van Hoff, hoofd der school, opent de vergadering met een kort welkom. Daarna krijgt de secretaris-pen ningmeester, de heer Van der Linde, het woord. De notulen van de vorige vergade ring werden onveranderd goedgekeurd. De rekening en verantwoording wijst 'n klein batig saldo uit en wordt door twee aanwezigen gecontroleerd ec. 'n orde be vonden. Vervolgens neemt de heer Van *t Hoff het woord en kondigt het eerste pro gramma aan van het zangspel dat opge voerd wordt door de leerlingen van de hoogste klas. Het tooneelstukje „Maja" in drie bedrijven, oogstte een flink applaus na elk bedrijf. Wat de kinderen te zien en te hooren hebben gebracht is prijzens waardig. Dit is grootendeels te danken aan het onderwijzend person eel, dat tijd noch moeite heeft ontzien. Daarna werd de koffie aangeboden en volgde een pauze In de pauze werden de ouders ln de gele genheid gesteld het werk van de kinderen te bezichtigen. De ouders waren zeer te vreden over hetgeen hun kinderen op de school hadden gepresteerd. Na de pauze deelde de voorzitter de aanwezigen mede dat de collecte van deze avond had opge bracht f 22.60. Daarna heeft een bestuurs verkiezing plaats; aftredend waren de heeren N. P. de Zwart en Adr. Verhoef, die herkiesbaar zijn. Bij acclamatie wer den de aftredenden herkozen. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt. Bij het slultingswoord deelt de heer Van 't Hof het volgende mede: „Waarschijn- 't Hoff mede, dat dit de laatste ouder avond is die hij meemaakte in verband met het feit, dat hij binnen enkele maanden de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. De vergadering geeft als blijk van waardee ring te kennen, dat, wanneer het hoofd der school van zijn pensioen zal genieten, hij telkens een uitnoodlglng zal ontvan gen om de ouderavonden bij te wonen. De heer Van t Hof hoopte van dit aan bod gebruik te kunnen maken. Luchtbescherming. IJsselstein. De ondervoorzitter van de Nederlandsche Bond van Luchtbe scherming, de heer de GaaiJ Fortman, oud-burgemeester der gemeente Dor drecht, hield in „Concordia" een lezing over de noodzakelijkheid van luchtbe scherming, hoofdzakelijk met het doel in deze gemeente een afdeeling te stichten. Nadat de bijeenkomst door den burge meester was geopend, gaf deze het woord aan den heer de Gaaij Fortman, die op zeer duidelijke wijze zijn onderwerp uit een zette. Er werd voorts een afdeeling opgericht met aanvankelijk 86 leden. In het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren J. A. de Gier, wethouder, J. de Gier, ambtenaar der rijksbelastingen, J. Kranenburg, timmerman-aannemer, G. van Rooijen, meubelfabrikant, mej. Does burg en mej. Blom. Krimpen a.d. Lek. Vergadering van de gemeenteraad op Donderdag 24 Maart. Afwezig ae heeren C. W. van Cappel- len en L. Schutter. De VOORZITTER opent de verga dering en stelt de notulen aan de orde. Weth. M IJ N LIE FF zegt, dat het in cident tusschen den voorzitter en den heer C. Roest niet juist in de notulen is opgenomen. Verder zag spr. gaarne een kleine wijziging gebracht in de bespre king inzake de benoeming van een hoofd van de Openbare Schooi Et. De VOORZITTER merkt op, dat de heer Mijnlieff er een sport van schijnt te maken, om altijd met aanmerkingen te komen. Nadat de wijzigingen zijn aangebracht worden de notulen goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten betreffende de vraag in de laat ste raadsvergadering gesteld, volgens hetwelk er geen reden bestaat voor een onderhoud met de raad over de benoe ming van een hoofd voor de Opénbare School no. II. Een wijziging der schoolgeldverordening wordt zonder discussie vastgesteld. Volgt de vaststelling van de pensioen grondslag voor het hoofd der openbare bewaarschool. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. adviseeren hiervoor een bedrag vast te stellen ad f 917, waartoe met al gemeene stemmen wordt besloten. Omtrent het voorstel tot huurverlaging voor de woningen der hoofden van de openbare scholen no. I en H, zegt de VOORZITTER, dat B. en W. prea- adviseeren de huur te verlagen met 10 pCt. en Ingaande met 1 April, gezien het feit, dat ook de huren van de gemeente woningen werden verlaagd en verzuimd la, deze woningen er bij te betrekken. Aldus besloten. B. en W. stellen voor de woning bij de openbare school no. II te verhuren aan mevr. Roubos tegen een basis van 2 310 per jaar, wat wordt goedgekeurd. Er is gelegenheid tot het aanteekenen van beroep tegen de beslissing van Ged. Staten betreffende de benoeming van een hoofd van de openbare school no. IL Weth. MUNLIEFF vraagt ln de gelegenheid gesteld te worden een nade re verklaring af te leggen over de brief, die hy in een vorige vergadering over de ze kwestie heeft Ingezonden. Hierna zegt hij, dat het ingezonden schrijven be trekking hebbende op de houding van den inspecteur van het lager onderwijs, den heer Brouwer tewpèrinchem, inzake de benoeming van e«ft hoofd der openbare school no. XX, niet geheel juist was en dat tusschen hem en den Inspecteur een mis verstand was ontstaan, dat spr. hierna opheldert. Hierna leest de VOORZITTER eqp schrijven voor van Ged. Staten, dat om. inhoudt, dat Ged. Staten besluiten tot de benoeming van een hoofd der school over te gaan, tegen welk besluit binnen dertig dagen beroep open staat bij de Kroon. In hooger beroep. Op voorstel van den heer L. VAN DUUVENDUK gaat de raad ln be sloten vergadering, teneinde het desbe treffende beroepschrift op te maken. Na heropening van de openbare ver gadering wordt besloten, om van de be slissing van Ged. Staten in beroep te gaan by de Kroon, aanvoerende o.a., dat van nalatigheid als Ged. Staten doen voorkomen, geen sprake is, gezien het feit, dat dat raad zich op 21 Januari t.a.v. de ingediende voordracht heeft uitgespro ken, terwijl de Inspecteur van het L. O. in gebreke is gebleven door het ter ver gadering niet aanwezig zijn van de ver- eischte bescheiden der candldaten. Overgegaan wordt daarna tot de be noeming van een commissie vertegen woordigende de vier fractie's en bestaan de uit de heeren L. van Duijvendijk, A. Dogterom, A. Koen en J. C. Groeneveld, aan welke commissie wordt opgedragen overleg te plegen met en machtiging te verleenen aan den heer J. Zevenbergen, voorzitter van het Ned. Onderwijzers Ge nootschap, tot het verdedigen van het beroepschrift bij de Raad van State. Volgt het voorstel tot het sluiten van een geldleenlng ad f 4425 met de Nuts- spaarbank te Kinderdijk voor kapitaals uitgaven voor de waterleiding Lek en Us- sel, een en ander voor de duur van 30 jaren en op dezelfde voorwaarden als de gesloten conversieleening en onder in trekking van het desbetreffende raadsbe sluit voor hetzelfde doel. Na een breedvoerige uiteenzetting van den VOORZITTER kan de raad zich hiermede vereenigen. Rondvraag. De heer A. K O E N vraagt of er al wij ziging gebracht is in de borden, die de maximale wieldruk voor de Schoolstraat aangeven. Volgens hem is er toch een raadsbesluit, dat hierin verandering zou worden gebracht. Verder vraagt spr, of B. en W. een verzoek kunnen richten aan de rijkspostspaarbank, om een aparte gelegenheid open te stellen voor perso nen, die gelden willen inleggen. Op een dorp zooals hier, waar de menschen el kaar bijna allen kennen, ls een en ander hinderlijk, daar er altijd andere personen bijstaan. Op de eerste vraag antwoordt de VOORZITTER, dat hy persoonlijk over deze zaak naar Den Haag is geweest en dat binnenkort hierover een beslis sing te krachten is. Wat het tweede ver zoek betreft deelt hy mede, dat dit ln het college van B. en W. besproken zal worden. De heer A GROENEVELD vraagt, of de voorzitter al inlichtingen kan ge ven over de vergadering, die heeft plaats gehad met de college's van B. en W. van Krimpen a.d. Lek en Krimpen a.d. Us sel over de annexatie-plannen. De VOORZITTER antwoordt, dat na de onderhandelingen van wethouder Van der Giessen, van Krimpen a.d. Us- sel, met enkele raadsleden alhier en het onderhoud, dat spr. naar aanleiding daar van had met burgemeester Aalbers, van Krimpen a.d. Ussel, een gemeenschappe lijke vergadering heeft plaats gevonden van de college's van B. en W. der beide plaatsen, waarby overeengekomen is, i de hand van te verstrekken gegevens, zich te beraden over een eventueele an nexatie. Ondanks deze afspraak is Krimpen a.d. Ussel volgens spr. al aar dig bezig deze gemeente in te palmen, het leek hem dan ook een geval als met Hitier ln Oostenrijk. Ook ls hem ter oore gekomen, dat de bedryven alhier zouden worden aangeschreven over werkgelegen heid etc, waarop spr. zyn collega heeft medegedeeld, voorloopig zelf nog zyn ambteiyke functie te kunnen vervullen, onder aanvoering, dat Krimpen a.d. Lek nog volkomen ln staat geacht kan worden haar eigen beheer te voeren en dus niet bereid was de te vriendeUjke voorlichting van een naburige gemeente te aanvaar den. Wy mijn hier niet In Weenen, is de conclusie, die hier kan gelden. De heer A GROENEVELD vraagt verder, hoe het met de bouw van bet nieuwe raadhuis staat, waarop d« VOOR ZITTER mededeelt, dat deze plannen vermoedelijk reeds nu zullen vr tloopen door de annexatie-pogingen van Krim pen a.d. Ussel De heer P. BUITELAAR wil de aandacht vestigen op de slechte toestand waarin het woonwagenkamp verkeert. Zooals spr. reeds in een vorige vergade ring heeft gezegd, wordt hier aan alles begonnen, maar niets afgewerkt, zoodat zella in dit kamp de waterleiding en een W.C. ontbreken, waardoor de bewoners van het kamp by omwonenden moeten aankloppen. Spr. dringt er dan ook op aan, dat dit zoo spoedig mogelijk in or de gemaakt wordt. De heer A. DOGTEROM vraagt, wanneer de grtntlaag op de Tiendweg en Breekade aangebracht zal worden. Het ls nu nog droog weer, maar by regen zul len er zeker modderpoelen op deze wegen ontstaan. De VOORZITTER deelt den hee ren Buitelaar en Dogterom mede, deze zaken te zullen onderzoeken en daarna hiermee spoedig een begin te sullen ma ken. Hierna sluiting. Beslissingswedstrijd Dilettant II-Stolwijk I Lekkerkerk. Voor des» wedstrijd, die te Lekkerkerk gespeeld werd, ging het om de tweede plaat» ln de Overgangsklasse van de G.V.B., waarmede men promoveer de naar de eerste klasse, omdat er twee clubs overgaan. Er was veel belangstel ling. Scheidsrechter was de heer W. Donk uit Gouda. S. wint de toss en kiest de vrij straffe Noordenwind, die recht over het veld staat, voor de eerste helft in haar voor deel, zoodat, als het beglnslgnaal klinkt, D. aftrapt. Spoedig wordt de D. keeper aan de tand gevoeld, waarby hy eenmaal de bal laat vallen, maar het gevaar wordt bezworen. Daarna scoort 8„ maar er was reeds gefloten voor buitenspel. D. ont snapt aan een groot gevaar als de 8. r.- butten vrij voor doel overschiet. Als S. een hard laag schot Inzendt, kan de keeper dit nog stoppen en wegwerken, maar daar na weet de U>lnnen van S. zyn club de leiding te geven (0—1). S. biyft het meest in de aanval. Als D, weer ten aanval trekt kopt een S. speler net naast eigen doel. De corner die hiervoor wordt toegekend, komt goed voor doel, maar de keeper grUpt het bruine leer en dan wordt hij ongeoorloofd aangevallen, waarvoor de arbiter fluit. Na de rust volgen weer eenlge 8. aan vallen, maar de voorhoede weet er niet van te profiteeren. D. gaat nu forscher spelen en krijgt weder 'n vrije schop te gen zich. 8. weet zich weer los te werken, de bal komt by den l.-buiten, die er na een ren 0—2 van maakt. De middenvoor van D„ die al een waarschuwing had ge had, krygt er nog een. Hy blijft aanmer kingen maken tegen den scheidsrechter, die hem tenslotte naar de kleedkamer verwijst. Ais S. nogmaals het spel weet te verplaatsen ls het nu de l.-binnen die de voorsprong weet te vergrooten (0—3). De gemoederen worden er niet rustiger op en aan weerskanten stranden enkele aan vallen op buitenspel. Het loopt als tegen het einde als de D. l.-buiten wegens na trappen naar de kleedkamer wordt ver wezen. Als tenslotte de scheidsrechter het eindsignaal laat hooren, heeft StolwUk een 36 overwinning behaald en promo veert ze naar de eerste klasse van de O. VB. BU het verlaten van het veld werd de arbiter door een toeschouwer (een Krimpenaar) lastig gevallen en getrapt, zoodat dit muisje voor Dilettant voor de Strafcommissie nog wel een staartje zal krijgen. BERGAMBACHT. Maart. Geboren: Eeltje, d. van A de Vos en A Kamp. Ariaantje Margaretha, d. van A. van den Dool en W. van der Pol. Klaas, z. van J. W. Renes en J. P. Pons. Neeltje Ingje, d. van J. Snoek en K. Pons. Bertha, d. van P. van der Hek en M. Speksnijder, j— Magdalena Neeltje Elizabeth, d. van J. A. van Buren en S. Verkerk. Cornells Johannes, z. van J. W. Schilt en J. A. Temmer. Helmuth, i. van A. Kappetyn en W. M. H. Kreye. Margaretha, d. van C. Os kam en A Kortleve. Nicolaas, z. van A. de Jong en K. Bakker, Jacob, z. van F. de Groot en M. Vermeulen. Jan Dirk, z. van J. D. v. d. Bosch en L. Bur ger. Neeltje Annita, d. van L. Ver burg en A H. K. Tanto. Pietemella Sara, d. van P. BuUs en P. van Sparren- tak. Jan Cornells, van M. S. Mar kus en J. Lingen. Huibertha Alida, d. van F. Renes en S. van der Wal. Ondertrouwd: J. A. Nobel, 28 J. (te Gouderak), en C. van Krimpen, 28 J. L. v. d. Dool, 30 j. (te Moordrecht), en T. van der Wouden, 28 J. Getrouwd: K. Dutman, 21 J. (te Am sterdam), en C. D. v. d. Heul, 18 J. J. K. Hakkesteegt, 24 J. (te Willige-Lange- rak), en E. Molenaar, 26 j. G. v. d. Dool, 23 J., en E. Brand, 23 j. Overleden: *A C. van Eijk, 42 J., echt- gen. van A. Aalhuisen. J. Koppe, 77 J, wed. van G. Noorlander. J. Ver waal. 25 j. BERKENWOUDE. Maart Geboren: Wilhelmina Hendrlca, d. van H. Versluys en G. van der Welden. Jannlgje. d. van Alb Speksnyder en J. de Bruljn. Aris Dirk. van J. H. An ker en E. Suijker. Getrouwd: J Bol en K. J. den Hoed, Overleden- M. Ooms, 73 J„ weduwe van L, A van den Berg Een levenloos aangegeven kind van J. Bol en K. J. den Hoed A C. de Jager, 68 J„ we duwnaar van J, A Sutjker. KRIMPEN ad. IJSSEL. Maart Oeboren: Arte Leendert a. van A M. Damsteeg» en J K Fontyne. Wille- myntje, d. van R Verkalk en M. Twigt Jan Arte, a. van P. Sparreboom en M. Buys. Cornell», a. van A R. van den Berg en A Visser. Adrl&an en Arie Willem, zoons van W. Ros en P. Breyer. Adrian a, d. van J. Westbroek en J. B. Bruasé. Arte, a. van L van der Graaf en C. Burggraaf. Neeltje. d. van J. Spek en N. de Rooy. Aria, a. van C. Goudrlaan en H. W. van Uden. Eldert, a. van E Maat en K. Kreuk. Rudolf, a. van H. Jurrlnk en F. d« Jonge. Arte, a. van P. de Kwant en N. Kalkman. Henderljntje, d. van J. P. Honkoop en N. P. van Meyeren. Getrouwd: J. Buitelaar, 22 J„ en H. B, Vermaat, 22 J. R. de Krey, 23 j, en A. Jollng, 21 j. Overleden: A. Goudrlaan, 83 J, wedu we van Joh. de Jong. LANGERUIGEWEIDE. April. Overleden: J. B. Heickman, 31 J. ft» Utrecht). OUDEWATER. ApriL Geboren: Adrian a, d. ven M. PR Neerhout en M. A Bestenbroer. Ondertrouwd: E. Nlehous (te Lelden) en M. Kortlever. OUDERKERK a.d. USSEL. April. Geboren: Willemyntje, d. van F. va» den Heuvel en N. de Jong. REEUWIJK. April. Ondertrouwd: P. van *t Hoog, 26 en W. J. van Roon, 27 J. STOLWUK. Maart. Geboren: Albert, a. van B. Kleyn en L. E. Antonowlcz. Arle Johan, z. van P. I. Noomen en D. Koolwyk. Annie Grleta, d. van J. C. Scheer en G. M. Kap- teyn. Dirk, z. van D. Verkuil en J. de Jong. Johan, z. van J. G. Deelen en G. Bakker. Willy, d. van M. Deelen. Getrouwd: Abr. Both, 42 J, en S. de Mik, 32 J. Overleden: K. Koutstaal, 67 J, echtge- noote van W. Molenaar. REEUWUK. April. Ingekomen: G. Stoppelenburg, uit Haastrecht in F 118; J. G. Hordijk, uit Gouda in H 162; N. Zimmermann uitHer- ne (Dultschland) in H 162; B. Kraan uit Rotterdam in B 25; G. Kraan uit Rot terdam in B 25. Vertrokken: G. de Gooyer uit H 131 naar Gouda, Groenendaal 65; L. A v. d. Laan en gezin uit C 18 naar Weesp, Siykstraat 4; M. den Ouden uit F 40 naar Groningen, Billitonstraat 74 B; J. Vonk en gezin uit H 76 naar Gouda, Voorwil lens 24a; J. van Mannekes uit A 3 naar Bergambacht, E 74; Joh. van Wijk uit D 11 naar Bodegraven, Noordzyde 28; M. H. van Dam en gezin uit H 77 naar Stol- wyk G 93; S. A. Rijlaarsdam uit G 24 naar Bodegraven; J. C. de Jong uit E 28 naar Bodegraven, Rynstraat 27; M. W. Bontje uit K 54 naar Hekendorp. LANGERUIGEWEIDE. Over de maand Maart. Ingekomen: Aletta van Zanten, ko mende uit Woerden, E. Melius, komende uit Anna-Paulowna, P. van den Berg, komende uit Benschop en M. Zuidam, komende uit Papekop. Vertrokken zyn: H. Ton van Hooge- brug 152 naar Woerden; J. W. Westerink, van Laageind 3 naar Woerden; Matthijs van de Kreeke, van Kerkweg 72 naar Woerden; J. Westerink en gezin, van Laag eind 3 naar Bodegraven en Geert Boing, van Hoogeind 118, naar Hekendorp, Hoo- lebrug 157. 9 derde blad NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhorensche Courant MAANDAo n APRIL 1938 DE MARECHAUSSEE TE OSS. (Vervolg). De minister ging vervolgens over tot een meer categorische beantwoording der vragen. L Niew wel is aan te nemen, dat in ter - penant onbexend zou zijn met ae in xmn of meer sensauoneeien vorm gestelae be schouwingen in eenige bladen, waarby, mede naar aanleiding van een ernsuge te Oss, ten koste van den bur gemeester van die gemeente en de plaat selijke politie de activiteit der Koninklij ke marechaussee overmatig werd gepre zen, met nadruk werd gewezen op tegen stellingen tusschen beide soorten politie en bet gezag van bet hoofd van plaatse lijke politie tegenover de in bystand wer kende rijkspolitie werd aangetast en on dermijnd. Deze campagne moet naar zijn oordeel mede ongunst.g hebben gewerkt op de mentaliteit der marechaussee. 2. Gedurende het verloop van een acht tal dagen zyn my die methoden geleide lijk uit verhalen en rapporten bekend ge worden. Onverwijld ingrijpen was te meer geboden, omdat de wijze, waarop het on derzoek in de zaak der jeugdwerkloozen- sorg had plaats gevonden, O. van J. be reids had aanleiding gegeven om op 15 November 1937 de brigade Kon. Mare- chaussee te verbieden onderzoeken in te stellen in zaken waarby organen der ge meente Oss waren betrokken, hetgeen voor de brigade der KL M. een ernstige waarschuwing moet zyn geweest. 3. Tot de bedoelde opdracht hebben aanfrfdtng gegeven de volgende feiten: a. zaak v. d. H.: Opmaken van processen-verbaal Ul V. feiten, die reeds ge ruimen tijd zyn ver jaard en waarvan de belangen zoo gering waren, dat, al ware de verjaringstermijn oog niet voltooid geweest, een opsporings onderzoek niet opportuun was te achten. Arrestatie en de wijze waarop zulks ge schiedde. Huiszoeking en in beslagneming geheel archief op eigen gezag. De aan dene heele zaak gegeven ruchtbaarheid. h. vaak opzichters-wei kverschaffing: Ondanks mededeellng van het hoofd wan politie van Oss, dat hem by onder soek gebleken was, dat hei hier geen straf baar feit betrof, overgegaan tot arresta tie ran die twee jonge menschen, welke by voorgeleiding na 4 dagen door den offider van justitie werden ln vrijheid gesteld. Indien van eenig strafbaar feit sprake son rijn geweest, had dit f boogere waarde kunnen betreffen ongeveer f 10. Veel ruchtbaarheid, waar door gemeentelijke gezagsdragers volko men ten onrechte tn een kwaad daglicht werden gesteld. a onrechtmatige «rrestatte ln een van den aanvang af als civielrechtelijk te on derkennen financieels kwestie, waarbQ klaarbiykeiyk de bedoeling beeft voorge weten door vrijhetdaberoovlng pr eerie tot oplossing der kwestie ln een bepaalde te beïnvloeden; d. onderzoekingen tegen de beide gees telijken; m belde gevallen een uitvoerig onderzoek, terwijl vaststond, dat van een strafbaar feit geen sprake was; verhoor van verschillende minderjarigen. Eer minderjarige, die eerder reeds heeft ver klaard, dat met hem niets was voorgeval len, gehoord in het bijzijn van den aan gever, die 18 strafvonnissen tegen zich weg gewezen en ook by de Kon. mare chaussee als »eer ongunstig betond stond; ruchtbaarheid omtrent die zaken; a. gegronde verdenking van mishande ling van een persoon verdacht van over treding der vwurwapenwet, ten einde hem tet bekentenis te brengen; f. tn verbalen in strijd met de waar heid verklaren, op last of met medeweten van den officier van justitie te handelen. 4. Het ls den minister bekend, dat de verhouding tusschen Kon. Marechaussee en gemeentepolitie, na in 1934 en 1935 aanvankelijk slecht te zijn geweest, aan zienlijk ls reibeterd onder leiding van den vorigen opperwachtmeester en weder ei^nstig ls verstoord sedert de herplaatsing ln Oss van den tegenwoordigen brigade commandant. Verwacht mag worden dat de goede verhouding zal worden hersteld door da eerstgenoemden opperwacht meester, die juist met het oog daarop wordt teruggeplaatst. i. De* vooriooplge maatregel werd docr noodzakelijkheid geboden. Een voorname taak van de versterkte brigade ligt in de beoefening mede der preventieve politie, het door haar gezag en waakzaamheid voorkoenen van strafbare feiten. Het ware onjuist geweest de brigade daarvan te ontheffen. 8. De Juistheid van hetgeen in de* vraag wordt gesuggereerd kan de minis ter in geen enkel opzicht erkennen Daar gelaten de vraag of de jonge opzichter» der werkverschaffing, de overtreder der vuurwapen wet, de winkelier B. en zelfs de assurantiebezorgf r v d. R. be hooren tot de vooraanstaande kringen van Oss, die, aooate ook «nkote MMm hebben ge ïnsinueerd, thans tegen de onderzoekin gen der actieve marechaussees zouden moeten worden beschermd, merkt de mi nister op, dat hy geen onrechtmatig in grijpen duldt ten aanzien van eenig per soon tot welken rang en stand deze ook mocht behooren. De door het optreden der Kon. Marechaussee in het algemeen in gevaar gebrachte rechtszekerheid zal worden hersteld en versterkt doordat door den betrokken korpschef in overleg met den minister van defensie en hem zelf het noodige ter vervanging van per soneel wordt verricht. Repliek vaa den beer Drop, De heer DROP (SU.) deed den mi nister nog eemge vragen, na te hebben opgemerkt, dat in dit geval blijkbaar veel verkeerden schijnis gewekt. Hoe zyn de rapporten van den minister tot stand ge komen. zyn de gegevens verkregen op grond van overleg ook met anderen dan de proc.-generaal? Is ook overleg met de marechaussee gepleegd, tengevolge waar van bepaalde menschen buiten vervolging zouden worden gesteld? Is er tegen de brigade uitsluitend disciplinair opgetre den. Spr. had den indruk, dat er strijd ls met de locale organen en dat de procu reur-generaal in deze zaak een taak beeft vervuld, die hem organisch niet toekwam. Gezien de overwegende beteekenis van de positie van den procureur-generaal is dit van groot belang. De heer WENDKLAAR (L) zeide in te stemmen met de afkeuring van me thoden van menschen, die probeeren wan trouwen te zaaien tegen den minister van justitie en de politie. Spr. vroeg of bet wel toevallig was, dat in de bepaalde zaak het slachtoffer zich „toevallig" tot de marechaussee wendde? Hy Hoopte, dat door de getroffen maat regelen voorgoed aan het ontslagnemen tusschen de politiekorpsen te Oss een einde te gemaakt, a dat de eer van het corps marechaussee ongeschonden te ge bleven. De heer ROST VAN TONNIN- OEN (NBB.) prees het optreden van de marechaussee, aan wie de minister het zwijgen heeft opgelegd. Hy bezigde ver volgens eenlge woorden, die de voorzitter niet kon toelaten a hield den minister voor, dat hy volgens rijn eed op de Grondwet verplicht te te zorgen voor de vefflgheid van persona en goederen van iedereen. Hy wees erop, dat de marechaussee Oss verlost heeft van Toon de 8oep a con sorten. De heer Drop ging de» mare chaussee te DJf. (Gelach). Spr eritlseerde vervolgens de houding van den minister ran justitie, wiens af treder* hy elsehte. Spr. eindigde met te zeggen, dat al» dat soo sou doorgaan, de Kamer zich buiten het volk zou stellen. (Gelach). Publieks tribun# atnriurf. Op de publieke tribune begonnen een paar menschen luid te applaudlsseeren en bleven daarmede doorgaan, hetgeen den voorzitter aanleiding gaf, den Rijks veldwachter te gelasten, de publieke tri bune te ontruimen, hetgeen rustig go- N#f MS De heerVAN DER GOES VAN HATERS (8U.) wees erop, dat de eri- tiek hier te lande, gelijk men riet, nog vrij te. In Europa te nog steeds een voedings bodem voor een verachtelijke antl-papis- me. Daarom mag niet den indruk worden gevestigd alsof het rechts-apparaat de geestelijken niet bestrijkt. De heer Van der Goes had nog niet begrepen waarin de onvoorzichtigheid der marechaussee inzake het onderzoek tegen de geestelij ken bestond. Kr waren geruchten, welke door dat onderzoek definitief den kop in gedrukt hadden kunnen worden. De heer TRÜYEN (RK.) zeide vol koma door het antwoord van da mi nister bevredigd te zyn. 8pr. verklaarde groote bewondering te hebben voor de marechaussees, die in Oss goed werk hebben vemcht, maar sluit dit in, dat de manschappen van At corps niet falen kunnen? Het zal den minister genoeg aan t hart zyn gegaan, nu te moeten Ingrijpen. Het geval heeft groot gerucht veroorzaakt doordat twee geeste lijken beschuldigd werden van onzedelij ke handelingen. Met nadruk wenschte spr. vast te stellen, dat de geestelijkheid hier te lande onder het gewone recht valt. Het te ernstig, dat op haar de verdenking van onzedelijkheid rust. Het antwoord van den minister te echter bevredigend. Hier te lande is geen kaste van personen voor wie de justitie moet wijken. De heer KERSTEN (C.GP.) meende, dat de minister zyn optreden tegen de bngade der marechaussee te Oss niet heeft kunnen rechtvaardigen, een briga de, die alla lof verdient. Het gold hier echter Roomse he priesters en daarom heeft de minister ingegrepen, waar dient anders al die geheimzinnigheid voor. Ds minister heeft ate good zoon tholieke kerk het kanonieke recht de voorkeur gegeven en daardoor twee pries ters onttrokken aan het Nederlandsche recht. Dat is de diepgaande beteekenis van deze zaak voor zoover zy hier wordt behandeld. Nu zal de bisschop onderzoe ken of de priesters schuldig zyn of niet en daarom moeten plichtgetrouwe mare chaussees worden overgeplaatst. Het geval te Oss moet het Nederland sche volk de oogen doen opengaan. Het moet erop staan, dat het Nederl. recht wordt gehandhaafd. De heer WUNKOOP zeide er geen spijt van te hebben gehad, geen schrif telijke vragen aan de Regeering te hebben gesteld. Het deed hem genoegen, dat een interpellatie daarop is gevolgd; had een ander ze niet aangevraagd, dan zou hy het zelf hebben gedaan. Na het antwoord van den minister zyn nog wel eenige vragen over gebleven. Aan een politiek, die door de fascisten in de» zaak wordt bedreven, zou spr. niet meedoen. Het speet hem, dat een goed vaderlander als de heer Kersten zich daardoor op sleeptouw had laten nemen. Voor zoover uit de mededeelingen van den minister valt op te maken, staat vast, dat de Katholieke geesteiyken vallen onder het gewone Nederlandsche recht. Er is echter wel heel snel tegen de marechaus see opgetreden. De heer JOEKE8 (VU) merkt op, dat de maatregel van den minister be roering heeft gewekt. Het vermoeda werd geuit, dat tegen zekere troepen der sa menleving niet mag worden opgetreden, een vrees, te erger, daar er geestelijken tegelijk met een katholieken minister by zijn betrokken. Het doet spr. genoegen, dat men thans enkele dingen kan vast stellen. Het onderzoek in de zaak Orga nen gaat ongehinderd voort. Het onder soek tegen den „bankier" was reeds afge- ioopen en staat dus bulten de ministeri eels beslissing. In de zaak der geestelijken te van strafvervolging geen sprake. Het te te betreuren, als geestelijken zich zedelijk misdragen. Waar het hier om gaat te de vraag, of er van een straf baar feit sprake te. Spr. hoopt dat de mi nister dit nog eens wil herhalen, aange zien de beer Kersten onbegrijpelijkerwijze na de verklaringen van den minister de voorstelling heeft geven, alsof een straf vervolging tegen geestelijken sou zyn voorkomen door ingrijpen van hooger hand. Spr. heeft één vraag: waarom te bet niet de rechtstreeksche chef, ds procureur geweest, die maatregelen tegen de ge wraakte toestanden heeft genomen. Kan de minister mededeellng doen aangaande den zwijgplicht, dis aan de marechaussee te opgelegd? De heer D E O E E R (CE.) segt uit de rede van den minister den stelilgen in druk te hebben gekregen, dat de* naar eer em fewi m Bonder verwerpelijke nevenmotieven heeft gehandeld. Des te meer stelt spr. prijs op dit te verklaren, daar hy begrijpt dat deze plichtsbetrachting da minister moeilijk moet zyn gevallen wegens schijn, dien hy op zich laadde. Indien de minister da gang van het recht opzettelijk ten opzichte der gees telijken zouden hebben gestuit, zou dit verwerpelijk zyn geweest. Dit heeft de minister niet gedaan, hetgeen al bUjkt alt de vele andere zaken door den minister genoemd, waarin de marechaussee ken nelijk het hoofd k^yt was. Heeft de heer Kersten dan zulk een spinrag in het hoofd, dat hy dergelijke veronderstellin gen durft te uiten tegen da minister en zijn ambtgenooten? Hy zondigt dan wel tegen het negende gebod! (Applaus). RepUek van den minister. De MINISTER VAN JUSTITIE de beer Goeeling, is den afgevaardigden Dinsdag 12 April. Hilversum L 1875 M. en 415 5 M. Alge meen Programma vezorgd door de KRO. 8.009.15 en 10 00 Gramofoon; 1120 Godsdienstig halfuur; 12.00 Berichten; 12.15 KRO Melodisten, Solist a Gramo foon; 3.00 Gramofoon; 3.15 KRO Orkest; 4.00 Gramofoon; 4.15 KRO Kamer Or kest; 5.00 Gramofoon; 5 15 KRO Orkest; 6 05 Bioscooporgelconcert en Graipofoon; 7.00 Berichten; 7.15 Gramofoon; 7.35 Pianovoordracht; 8.00 Berichten ANP; 8.15 Lydensmeditatie; 9.15 Gramofoon; 930 Stedelijk Orkest van Maastricht en Solist; 10.05 Gramofoon; 10 15 Amster- damsch A Cape 11a Koor ,3«1 Canto" (10.30 10.40 Berichten ANP); 1035—12.00 Gra mofoon. Hilversum H. 301.5 M. AVRO uitzen ding; 630—7.00 RVU. 8 00 Gramofoon; 10.00 Morgenwyding; 10.15 Gramofoon; 1030 Jetty Cantor's Ensemble; 11.00 HuishoudeUjke wenken; 1130 Vervolg Concert; 1230 Gramofoon; 1.00 Omroep Orkest; 1.45 Gramofoon; 2 00 Omroep Orkest en Soliste; 2 45 Knip- les; 3 45 Zang met Pianobegeleiding; 430 Kinderkoorzang; 5.00 Kinderhalfuur; 530 Gramofoon; 5 45 De Twilight Serenaders; 630 Causerie „Zuid-Afrika en de Zuid- Afrikanen: L Het Land"; 7.00 Voor de kinderen; 7 05 AVRO Dansorkest; 730 Engelsche les; 8 00 Berichten ANP, Me dedeelingen en Gramofoon; 830 De Bon te Dinsdagavondtrein; 930 Zang; 10.00 Vervolg Bonte Dinsdagavondtrein; 10 45 Actuallteitsflitsen; 11.00 Berichten ANP, hierna: het AVRO Dansorkest; 11.40 12.00 Gramofoon. Woensdag 13 ApriL Hilversum L 1875 M. en 415.5 M. NCRV uitzending; 630—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing. Meditatie, Gewijde muziek (Gr.pL); 830 Gramofoon; 930 Gelukwenscha; 9.45 Gramofoon; 1030 Morgendienst; 11.00 Gramofoon; 11.15 Ensemble Van der Horst; 12.00 Berich ten; 12.15 Gramofoon; 1230 Ensemble Van der Horst a Gramofoon; 130 Gra mofoon; 2.00 Vioolvoordracht met Piano begeleiding en Gramofoon; 3 00 Chr. lec tuur; 3 20 Gramofoon; 4 00 Zang met Pianobegeleiding en Gramofoon; 4 45 Gelukwenschen; 5.00 Kindeniurtje; 5 45 Gramofoon; 6.00 Land- en Tuinbouw- praatje; 630 Taalles en Causerie over het Binnenaanvaringsreglement; 7.00 Be richten; 7 15 Boekbespreking; 7.45 Repor tage; 8 00 Berichten ANP en Herhaling S08 berichten; 8.15 Gramofoon; 8.30 Kon. Chr. Oratorium Vereeniging Am sterdam, Utrechtsch StedeUjk Orkest en Solisten; 1030 Berichten ANP; 1035 Dampraatje; 10 50 Gramofoon; ca. 1130 —12 00 Schriftlezing. Hilversum IL 3013 M. VARA-ulteen- ding; 10.001030 vm. en 730—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoon; 930 Keukapraatje; 10.00 Morgenwyding; 1030 Voor arbei ders in de Continubedrijven; 11.30 Voor de werkloozen; 12.00 Gramofoon; 12.45— 145 VARA Orkest; 2.00 Knipcursus; 238 Vrouwenhalfuur; 3 00 Voor de kindera; 5 30 Gramofoon; 6 05 Orgelspel; 630 Gra mofoon; 7.10 Zang; 730 Toespraak van een pas bevestigde; 8.00 Herhaling SOS berichten. Berichten ANP a VARA Va ria; 8 15 Radio-toon eel; 9.30 Noviteiten? Orkest; 10.00 Berichten ANP; 10.05 Cau serie „Middenstand en Hoorspel"; 1030 Zang en Piano; 1100 Het Esmeralda- Septet; 1130—12.00 Gramofoon. RADIO-CENTRALE Programma C. Dinsdag 12 ApriL 8.00 Brussel Ned.; 820 Diversa; 1030 National Programme; 1135 Keulen; 1230 Brussel Ned.; 1230 Brussel Fransch; 130 National Programme; 520 Brussel Fr.; 6 20 Brussel Ned 630 London Regional; 730 Brussel Fransch; 8.20 Stuttgart (Lon don Regional ea.); 930 Brussel Ned.; 935 Motala of Diversen; J030 National Programme; 1130 Danmatks Radio. Woensdag 13 ApriL 8.00 Brussel Ned.; 8.20 Diversen; 1030 National Programme; 1135 Keulen; 122f Brussel Ned.; 1230 Brussel Fransch; 130 Keulen; pi m. 2.05 London Regional; 430 National Programme; 530 London Re gional; 6.00 National Programme; 730 Keulen; 830 Rome (Munchen, Deutach- landsender); pirn. 10.45 Keula. kunnen opleveren. De beslissing is spr. niet licht gevallen, omdat hy voelde dat hy een kwaden schijn op zich zou laden. Dit heeft spr. niet weerhouden de rechts zekerheid te handhaven. De heer DROP (SU.) acht het ant woord van da minister afdoende. Hy wenseht eenige „woorden te sprekee over de achtergrond der besproken kwes tie. Het gaat om de zedenmisdrijven by de fabriek Organon. De groote zedelijke belangen van de vrouwen a meisjes in d# ondernemingen te Oss mogen aanleiding zyn op de noodzakelljkheid van definitie ve bescherming te wij ra. De Justitie kan aileen grijpen naar strafbare feiten. Spr hoopt, dat de minister aan de* bescher ming aandacht zal wijden. De heer ROST VAN TOMNINOEK CNJ3J3.) heeft in eersten termijn gezegd zyn vaststellingen te doen op inlichtin gen, waarvan hy de bewijzen nog niet is handen heeft. Maar hy hoopt de* be wijzen te krijgen. (Rumoer). De heer KER8TEN (8G.) meat niet tegen het negende gebod te hebben ge sproken, hy heeft niemand onjuiste mo tieven willen toeschrijven. De heer D E O E E R (CR) constateert, dat de heer Kersten dat wel degelijk ge daan heeft door zyn beschuldiging, dat de minister in strijd met zijn ambtsplicht het canonieke recht boven ons strafrecht heeft gesteld. Dat be teekent toch iemand onjuiste motieven aanwrijven. Bovendien beticht spr. den minister van leugen en beticht hy de protestantsche ministers om politieke redenen verkeerde daden te steunen. De bdslaginga worden gesloten. Er zyn veel meer zaken geweest, dan de zaak tegen den pastoor, die maar geen verdachte kon worjden. Op 26 Maart is de wachtmeester, die de zaak tegen de geestelijken in handen had by den procureur-generaal ontooden, om dat spr. geen beslissing wilde nemen zon der ook de» zijde gehoord te hebben. Ia geen enkel opzicht is op den wachtmees ter pressie uitgeoefend. De» had op 24 Maart reeds in een rapport verklaard dat hy de zaak niet zoo roortzetten. Het aanbrengen by de marechausae# ▼an de zaak Organon kan wel aan het •ertrouwen in de marechaussee te danken zyn geweest. Maar spr. heeft er over ge sproken, omdat ondermijnende lof ook dit feit aan den speurzin van de marechaus see dankt. De heer Rost van Tonningen zegt zelf, dat zyn conclusies berusten op gegevens, ene hy nog moet verkrijgt j. MILITAIR VLIEGTUIG BU HARS KAMP VERONGELUKT. Waarnemer krijgt lichte her senschudding. Zaterdagmorgen te ongeveer negen uur is op het vüejf»id op de Noorderhei by Harskamp ea militair vliegtuig, een tweepersoons verkenner Fokker C 5, ko mende uit Soesterberg en op weg om deel te nemen aan schietoefeningen, by het landen afgegleden a ernstig be schadigd. De beide inzittenden, de sergeant-vlie- ger J. F. A. Jansen en de adsp. reserve- officier-waamemer Pluygers, werden per ziekenauto naar het hospitaal te Utrecht vervoerd. De waarnemer Pluygers, die een lichte hersenschudding heeft opge- De dader, afkomstig uit Breda, was het vorig jaar te Maanwen als los Wit man werkzaam op de fabriek N.V. Plaat werkerij, en was toen by de ouders vaa het meisje in de kost. Geruime tijd heeft hy met het meisje verkeering gehad, maar later werd de verloving verbroken. Na die tijd schijnt de dader het meisje eenlge keeren bedreigd te hebben. H# vertoefde blijkbaar de laatste daga ln de omgeving van Maarssen met de be doeling het meisje te ontmoeten. Zater dagmorgen heeft hy aan de woning van haar ouders aangebeld a toen 1 meisjs opendeed loste hy plotseling twee scho ten op haar. Eén daarvan trof haar ln de hartstreek, het andere kwam in één harer handen terecht. De dader, die in de richting nenboven vluchtte loste nog een derde schot op eenige voorbUgangerr die hem trachtten tegen te hou da. De toestand van het meisje is van dia sarit dat zy thuis kan worden ver pleegd. De dader is Zaterdagavond door de politie in zyn woonplaats te Te terin gen gearresteerd. Het is J. uit Breda. Hy is Zondagmorgen op transport ge steld naar Maarssen en heeft ea vol» ledige bekentenis afgelegd. VREESELUK NOODWEER Df AMERIKA Groot aantal slachtoffers. In een deel van Amerika hebben groo te overitroomingen en sneeuwstormen, de ergste sinds menschenheugais, de dood van 48 personen veroorzaakt, ter wijl tot nu toe nog 60 personen worden vermist. Zes staten in bet Zuiden Middenwesten werden door de» stormen, die zich in de richting van den AUanti- sehen Oceaan verplaatsen, geteisterd. Als gevolg van nieuwe wolkbreuken, hebben de overstroomingen in Alabama en Georgia zich nog verder uitgebreid. Tot dusver zijn daar minstens 30 perso na verdronken. Het water van de sterk gezwollen Aiabama-rivier bedreigt de 70.000 inwoners tellende hoofdstad Mont gomery. Te Whites tone in Georgia, heefl een bergstroom een woonhuis wegge spoeld, waarby 3 volwassenen en 10 kin deren verdronken. Te Pampa in Texas zyn 8 personen ln een woonhuis, dat ten gevolge van den sneeuwstorm ondet sneeuw was begraven, door verstikking om het leven gekomen. ONTPLOFFING OP EEN GRIEKSCH SCHIP. De „Mount Kyflae" in tweeén gebroken. te loopen, is ln het ziekenhuis opgenomen. De eergani-Tlieger Jansen was zoo goed J"™. .T"™ I elz ongedeerd en kon onmiddellijk weer vertrekken. de minister a niet de procureur heeft in gegrepen. Mede omdat over de» zaak overleg met den minister van defensie noodig was, is de gevolgde procedure gekezen. De zaak van de geesteiyken bevatte geen aanwijzingen voor strafbare feiten. Of er afkeurenswaardige feiten waren, weet spr niet. Maar het stond vast, dat CJU "Wt aaati. .mow, n dar Ka- 1 feiten nooit rtrafhara feiten zou4»n 1 utodo san do Binnenweg. Van de ..Europa" werd Zaterdag New York een draadloos bericht vangen, volgens hetwelk zich op het Griekoche stoomschip „Mount Kyüene". een zware ontploffing voorgedaan heeft, waardoor het schip in tweeC-n is gebro- MOORDAAN8LAG OP EEN JONG ken ^ount Kylene", een schip van MEISJE. 5313 ton, was op 2 April van Amsterdam Door haar vroegere» verloofde naar Panama vertrokken. De „Europa" Te Maarssen is Zaterdagmorgen om- j seinde, dat het Grieksche schip op 200 streeks kwart voor acht een moor daan- .KM. ten Noorden van de Spaansche ku slag gepleegd op een 20-jarige dochter noodseinen uitzond. De bemanning Ir van den heer W. van Kiarenbeek, wo- vond zich nog aan boord. Er zlin 1 Nederlanders onder.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 5