Een avontuurlijke reis Gemengd nieuws Plaatselijk nieuws Wetenschap en Techniek Nieuws in een paar Wat geeft de radio? Gemengd nieuws Groote on kleine BEDRAGEN BESCHIKBAAR op Landerijen. SCHITTERENDE VARIATIES IN ALLE MODERNE SNITTEN EN TINTEN (ÖRS ET BAND firma m. J. stekelenburg Omzetbelasting! SCHOENFABRIEKEN WAALWIJK 4 trpENSPAO n JTTST Im Jegens de marechaussee gepleegde on recht worden afgeleid. De heer VAN <R K.)« zeide. dat de houding van den heer Wendelaar. die eerst bij de interpellatie- Drop bevredigd was, en 14 dagen later een enquête-verzoek indiende, eenigszins bevreemdend is. Men kan meer licht wenschen zonder t met de wijze waarop eens te zijn. De enquête is daartoe niet de juiste methode De zaak van de maréchaussee voor het ambtenarengerecht, waarbij vele getuigen zijn, die de„heer Wendelaar 'eveneens wil hooren, kan meer licht brengen. Dan heeft men geen enquête noodig. Ten aanzien van de beide geestelijken la vastgesteld, dat zij geen strafbaar feit hadden gepleegd. Uit eigen beweging heeft een wachtmeester het onderzoek tegen een dezer geestelijken stop gezet. Voorts is een strafzaak wegens beleedi- ging aanhangig tegen een schrijver in het Nat. Dagblad. De heer Van Maarseveen besloot met de opmerking, dat elke methode deugde lijk is Qm nadere inlichtingen te krijgen, alleen niet de enquête. De heer VAN HOUTEN (C.D.U.) Vroeg zich af. waarom de minister juist in Oss tegen ontactisch handelen van de maréchaussee is opgetreden, terwijl dit in zooveel andere gevallen, waarin de po litie niet Juist is opgetreden, niet zoo "itraf gebeurt. Spr. had er geen bezwaar tegen, dat ieder de vuile wasch zooveel mogelijk thuis vérricht, maar het wordt iets an ders, ajs een uitspraak in het geding komt. Daaruit wordt de onrust onder ons volk verklaard. Het gaat niet om een relletje tegen de Katholieken, doch om de ▼raag of in Nederland xNederlandach recht tegen ieder zal worden toegepast. Het had op den weg der Katholieke fractie gelegen om zoo groot mogelijke medewerking te verleenen bij het ophel deren van wat onduidelijk is gebleven. Daartoe is een tweede interpellatie niet het Juiste middel; ook daarna zal een on bevredigd gevoel achterblijven. De heer DE MARCHANT ET TT ANSEMBOURG (N.8.B.) achtte ken merkend voor het geval Oss de welwil lendheid voor degenen, die schuldig, en de onwelwillendheid tegen hen, die on schuldig zijn. Spr. ging vervolgens nog eens eénige der voornaamste kwesties na, waarVgn een viertal zi. samenhang vertoonde (dat der twee geestelijken, der knoeierijen bij de werkverachaflfng en van den assura deur). De onderzoekingen der marechaussees werden stopgezet toen zij op h|et puqt waren tot vervolging over te gaan. De minister heeft de aandacht van de schul digen afgeleid naar de marechaussee. Spr. wilde eerherstel voor de Brigade der Marechaussees. Door een enquête zal dit niet worden verzekerd. Dit zal eerst het geval zijn als het nationaal-soclalis- me hier recht en waarheid heeft ge bracht. (Gelach). De heer OUD (V.D.) betoogde, dat de Kamer tegepover politieke enquêtes altijd huiverig heeft gestaan. De heer De Geer liet in het aanvaarden van een enquête, waarbij daden van beleid van een minis ter betrokken zijn, op zichzelf al een be wijs van wantrouwen tegen dien be windsman. Tegen tye zienswijze moet spr. krachtig opkomen. Wie zoo denkt, ontneemt aan elke enquête het recht van bestaan. Bij het toestaan van interpellaties is in de meeste gevallen het wantrouwen in den minister zoek. Zoo moet men een enquête ook zien. Met betrekking tot de Interpellatie en de enquête heeft zich in de Kamer een bepaalde practijk ontwikkeld. Een min- derheid ln de Kamer kan een Interpella tie in de meeste gevallen toegestaan krij gen, voor een enquête moet een meer derheid aanwezig zijn. Als spr. zijn stem aan het voorstel Wendelaar gaf, zou het alleen zijn om licht te krijgen in deze kwestie en niet, omdat hij eenig wantrouwen in] het be leid van den minister heaft. Van een tweede interpellatie verwactme spr. niet veel. Er zal een herhaalde behandêüng met den minister noodig zijn, mits gjred voor bereid. Daarom achtte de heer Oud het denkbeeld van den heer Albardja aanbe velenswaardig, n.l. om aan den minister een nota te vragen. Wellicht zou het de bat over het voorstel-Wendelaap kunnen worden geschorst. I De heer SCHOUTEN (A.R.)I zegt, dat de vraag, hoe men het beste licht zal kunnen verkfijgen, moet worden beant woord buiten de politiek. Dat e<|n enquê tè het eenige middel ter opheldering zou zijn, betwist spr. De Kamer behoudt het recht tot stellen van schriftelijke vragen en het houden van een interpellatie. Die wegen heeft de heer Wendelaar doqr zijn enquête-voorstel geblokkeerd. Spr. sluit 2ich aan by de zien^wyze van den heer De Geer en is van meening. dat de minister zal treden in een vejrzoek van de Kamer tot het inzenden eeher nota. Dan zou een commissie de mondelinge be raadslagingen kunnen voorbereiden. -Of een Interpellatie nuttigeris. is een betwistbare vraag. Spr. zou er de voor keur aan geven den minister op korten termyn een nota te vragen. De heer WIJNKOOP (C.) gaat de gang van zaken der Ossche historie in de Kamer nog eens na. Spr. neemt aan, dat de minister de Kamer volledig heeft willen inlichten, doch dat 't onvolledig en onjuist is geweest. Nu is de heer Wen delaar met zyn voorstal gekomen, ioo eenigszins mogeiyk. moeten we van deze weg gebruik maken, ondahks alle be schouwingen over het recht van enquête en zijn toepassing. De N.S.B. wil alle democratische piid- delen tegengaan, doch het is vreemd, dat de R.K. Staatspartij de aangegeven weg om tot klaarheid te komen, niet wil be wandelen en niet wil helpen aantoonen dat ook r k. geesteiyken onder het Neder- landsche recht vallen. De heer Wendelaar repliceert. De heer WEND eA AAR (L.) dankt de Kamer voor toet hooge peil waarop de debatten, behoudens één uitzondering, hebben gestaan. Het vekheugt spr.. dat de politieke Griend van den verwyderden spreker, rustig heeft kunen zeggen wat hy op hefrbart hatl^ De Kamer past niet de politiek den jdoofpot toe. Natuurffljk'^ blokkeerde het enquête- voorstel Alle andere wegen. In de eerste plaats medft spr. qp, dat hy drie weken met zijn voorstel gewacht heeft. Men had nog eerder dan de heer Rost van Ton ningen een tvj^Éde Interpellatie kunnen aanvragen. Men vraagt om meer licht Spr. draait het electrische licht aan en nu beklagen anderen zich, dat *y geen kaarsje mogen opsteken. Over eenig an der Idee heerscht geen eenstemmigheid. Spr .begrijpt niet waarom de minister van Justitie vanmiddag niet ln de Kamer la verschenen om te verklaren, dat hy geen enkel bezwaar heeft tegen de en quête, dat hy Integendeel alle mogelijke licht wenseht. Spr. ontkent, dat zyn voorstel door de latere wijziging practisch ingetrokken is. Dat de minister door de enquête-com missie niet voor zich gedaagd kan wor den, is niet een zoo heel groot bezwaar, daar de minister een schrifteiyk verzoek om inlichtingen zeker zal willen beant woorden. Een nota zal eerst na de vacantle kun nen worden besproken. Er is haast noo dig. daarom ifjti enquête. ]Het ambtenarengerecht neemt niet van alle zaken kennis, om. met van de ber trekkingen gemeentepolitie en mare chaussee. "Het aannemen van het enquêtevoorstel zal het regeeringsgezag in geenen deele ondermynem De bedoeling van het voor stel is niet afkeuring van de regeering. maar-toet leeren kennen der feiten. Metie van den heer Albarda. De heer ALBARDA (SD.) betoogt, dat in de eerste plaats een nota noodig ia. Spr. zal vóór het voorstel Wendelaar stemmen, doch acht ook voor het instel len eener enquête eerst een nota noodig. Spr. dient een motie te dezer zake in. Een vrageniyst kan niet volledig zyn en zal tot allerlei eindeloos debat aanleiding geven. Een algemeene formule Is de beste. De motie wordt ondersteund door den heer Oud en anderen. De vergadering wordt verdaagd. EEN KAASFABRIEK IN INDIE. De eerste. Binnenkort zal de eerste, goed inge richte kaasfabriek in Indië worden op gericht. De Java-Bode verneemt, dat de ma chines en toestellen voor deze fabriek, welke aan de Bandoengsche Melkcentra- le zal worden verbonden, reeds zyn be steld. Binnen afzienbare tyd worden zy in Indië verwacht, zoodat dan aanstonds met de bereiding van kaas op groote schaal kan worden aangevangen. Thans is de Bandoengsche Melkcen- trale al bezig met de kaasbereiding, doch slechts in kleine hoeveelheden. DE SPOORWEGRAMP IN DE VEREEN. STATEN. De slaapwagen nog onder water. Men heeft tot nog toe vruchtelooze pogingen aangewend om de slaapwagen, die hij de spoorwegramp van de „Olym pian Express", die by Sangus in de Cus- tercreek stortte en geheel onder water verdween, te bevryden. Men heeft be sloten het werk te staken, totdat ter wat gezakt zal zyn en men de vnH>n beter zal kunnen bereiken. Men vreest echter, dat de wagon aan de kracht van de stroom niet langer weerstand zal kun nen bieden en dat de ïyken door het water zullen worden meegesleurd. Men heeft nog eenige ïyken van de zeventien Inzittenden kunnen zien. Sommigen zag men in zittende- houding. Het licht heeft in de slaapwagen tot de vroege morgen gebrand. Van de slachtoffers heeft men er tot nu toe 17 herkend, o.a. het Ujk van een vrouw, dat over een afstand van acht KM. cloor de stroomwerd meegesleurd-. Er zyn 44 reizigers naar het ziekenhuis gebracht, 37 anderen hebben lichte ver wondingen opgeloopen. Slechts 41 reizi gers hebben geen letsel bekomen. VIADUCT BIJ WOERDEN. De rijkswaterstaat heeft aanbesteed het maken van 'n viaduct van gewapend be ton in het gedeelte Bodegraven—Utrecht, ran den aan té leggen weg no. 12 van het rijkswegenpljan 1938, onder de ge meente Woerden, Laagste Inschrijvers waren A. Dubbers en J. G. van Heèa te Vianen en Utrecht met f 168.500. Giessendam. Donderdag en Vrijdag zullen de leerlingen der hoogste klassen van de openbare school, onder Jeiding van het onderwyzend personeel, een twee- daagsch schoolreisje maken naar Val kenburg en naar België. In de plaats van den heer L. Vogel Is tot lid van de commissie voor B-steun ln deze gemeente benoemd het raadslid de heer J. Stam. Giessendam. wyien de heer J. van den Berg heeft een bedrag van f 5000 gelega teerd aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk van GiessendamNeder-Hardinx- veld. De postdulvenvereeniging „Storm vogels" heeft Zaterdag een wedvlucht gehouden met oude duiven vanuit Orle ans (Frankrijk) over een afstand van 485 K.M. De duiven werden des morgens om 7yt uur met Zuid-Oostenwind gelost en kwamen ais volgt aan: T. den Breejen 1; A. Verdonk 2 en 6: J. Potters 3, 11 en IB; P. de Jong en L. Buyk 4, 9 en 12; D. A. van Rysbergen 5 en 17; L. Klop 7 en 8; D. Vogel 10 en 15; W. de Boon en J. van Mill 13 en 14; W. van Bergeyk 16 en 18. Aankomst eerste duif des namid dags 2 uur 47 min. 18 aec^ laatste duif 3 uur 51 min. 49 sec. Giessendam. Evangellsatlesamenkomst voor gebouw „Rehoboth" op Woensdag avond 7.30 uur. Spreker de heer Lissen- burg van Sliedrecht over het onderwerp: „Gods fakkelgang". Glessen- Oud ekerk. De extra collecte, Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden voor de rejstauratie van het kerkgebouw, heeft f 33;89 opgebracht, waarbU een bankbiljet van f 10. Concours. Hoof-Blokland. De muztekvereenl- ging „Symphonia" zal op 3 Aug. deelne men aan het cogpours te Ermelo en de zangvereenlglng pSymphonia" neemt op 10 Aug. aan dit concours deeL De heer D. Rietveld slaagde te Arn hem voor het diploma adviseur algemee ne rechtskennis, verzekeringsrechten en belastingrechten. Hoornaar. De heer H. Beems wflde na- by de Kerk per rijwiel de veehouder J. a passeeren, J die een paard achter de fiets voerde, wij&rby het paard opzy tegen B. sprong. Hét gevolg was dat B.'s arm werd gewond en zyn flets zwaar gehavend. Zaterdagavond had een concert plaats door de muziekvereenigingen „Vol harding" üit Noordeloos, „Advendo" uit Meerkerk en „Vol Moed" uit Hoornaar. Een mooi programma werd uitgevoerd ten aanhoóre van een groot publiek. Beni ge jongedsimes verkochte^ bloempjes ten bate der vereenigingen. Deze collecte bracht f 5B op. Gemeenteraad. Hoornaar. De gemeenteraad komt Vrijdag in openbare zitting by een. Meerkerk. Vanwege de Chr. Geref. Ge meente is hier een Zondagsschool opge richt met aanvankeiyk 35 leerlingen. De leiding berust by de heeren en dames Pelikaan en zyderveld. De slechte weg. Meerkerk. Toen de rijksveearts de heer Goedhart, 's avonds omstreeks 8 uur met z'n auto de Noordsche weg passeerde, ontdekte hij in fle sloot er naast een drenkeling, die té vergeefs beproefde op het droge te komen. De jonge man lag onder z'jn rijwiel. De heer G. wist den Jongeman en de flets op de wal te bren gen. De zeer slechte toestand van de weg tusschen Meerkerk en Noordeloos was weer de oorzaak van dit ongeval. De brug in het Laag-Eind. Noordeloos. De vorige week heeft een ingenieur vah de bruggenbouw een be zoek gebracht aan de alhier over de Boezem op het Laag-Eind te leggen brug in de provinciale weg Papendrecht —Meerkerk, naar aanleiding van een verzoek van kerkgangers der Chr. Ger. Gemeente e.a. om by de kruising van de bestaande weg, waarover een viaduct komt, de toestand zoo te maken, dat men direet zonder omweg de brug kan bereiken. De toezegging is gedaan, dat aan de zyde waar het gemeentehuis staat, naar het viaduct trappen zullen worden gemaakt. - Het bestuur van de Byz. Vrijw. Landstorm ls aangevuld met de ben oer ming van ds. C. Houtman. Hiermede ls ln een sinds eenige tyd bestaande vaca ture in het bestuur voorzien. Mej. A. Trappenburg, collectante Van „De Macht van het Kleine" heeft aan de stichting voor ïyders aan vallen de ziekten te Haarlem-Heemstede, een bedrag van f 30.75 opgezonden. Ottoland. Onder het vee van den vee houder G. van B. doet zich een geval van mond- en klauwzeer voor. De gebruike lijks kenteekenen zyn aangebracht. - Het Jongste zoontje van de wed. B. viel al spelende by den buurvan van de hooizolder en kwam Juist daarby op een klomp terécht. Hij beseerde daarbij een der beenen zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en de knaap eenige tyd rust moet houden. HERMAN DE MAN KRIJGT DE TOLLENS-PRIJS. Bestuurders van het Tollens-fonds te Amsterdam hebben de vyfjaarlijksche Tollens-prys toegekend aan den schrij ver Herman de Man, van wiens hand laatsteüjk zyn verschenen: „De bérre winter van negentig". ,.De scheepswerf De Kroonprinses" en JDt Koets". De 72-jarige J. van Dpi te Rotter dam, die aan hartzwakte leed, moest op medisch advies dageiyks bloedwyn drin ken. By vergissing dronk hy uit een flesch zoutzuur. De man werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hy is overle den. De 20-jarige A. Korenbrik. uit Vorden, die met zyn broertje in de Hackfqrtache beek aan het zwemmen was, is daarbij verdronken. Een Poolsch vliegtuig, dat meteoro logische waarnemingen verrichtte, is 20 K M. ten Zuiden van Warschau veronge lukt. De piloot sprong uit het vliegtuig, doch zyn valscherm weigerde, zoodat hij te pletter' viel. Ook de beide andere in zittenden kwamen om het leven. Een Douglas-vliegtuig met vier per sonen en post aan boord, wordt sedert Zondagmorgen vermist. Het was op weg naar Arica (Zuid-Amerika). Tien vlieg machines hebben vergeefs naar het toe stel gezocht. Professon Hassan Naif van de Juri dische Faculteit te Bagdad, is dooi een wanhopig student gewond, aan dé ge volgen waarvan hy is overleden. Dinsdagmiddag is een begin van brand ontstaan in het Louvre te Parijs. De brandweer greep onmiddeliyk in. De brand is beperkt tot de plaats, waar het vuur ontstaan is. Donderdag Juiu. Hilversum L 1875 M. en 415.5 M. 8.00- 9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.01 —12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoon (om 8.20 Berich. ten); 10.00 Gramofoon; 10.15 Morgen dienst; 10.45 Gramofoon; 11.30 Godsdien stig halfuur; 12.00 Berichten; 12.15 KRO Orkest (12.50—1.10 Gramofoon); 2.04 Handwerkuurtje; 3.00 Gramofoon; 3.41 BUbellezing; 4 45 Gramofoon; 5.00 Cur sus handenarbeid voor de jeugd; 5.3I Het Apollo Kwintet; ln de pauze. Gra* mofoon; 7.00 Berichten; 7.15 Causerie; „De drie groote wereldconferenties van deze tyd"; 7.458.0 Reportage, eventueej Gramofoon; 8.05 Berichten ANP en Her haling SOS berichten; 8.15 Gramofoonq 8.30 Chr. Radiokoor; in de pauze: Gra mofoon; 9.00 Reportage; 9.30 Vervolg! Concert; in de pauze: Gramofoon; 10.001 Berichten ANP, 10.05 Amsterdamsch Sa lonorkest; 10 45 Schriftlezing; 11.00 Ver volg Concert; 11.30 Gramofoon; ca. 11.50 12.00 Schritlezing. Hilversum IL 301.5 M. AVRO-uitzen ding. 8.00 Gramofoon (om 8.30 Berichten)] 10.00 Morgenwydlng; 10.15 Gramofoon; 10.30 Omroep Orkest en Solist; 11.00 Knip jes; 11.30 Vervolg Concert; 12.30 Ensem ble Carel Alberts; ï!15 Orgelspel; 1.34 Vervolg van 12.30; 2.00 Declamatie; 2.24 Kovacs Lajos Orkest, Solisten en Gra mofoon; 4.00 Voor zieken en thuiszitten- den; 4.30 Orgelspel, 4.50 Voor de kinde ren; 5.30 Het Kovacs Lajos' Orkest en Gramofoon; 8.40 Sportpraatje; 7.00 Kwar tet Concert; 7.30 Gfamofoon; 7.40 Inter view; 8.00 Berichten ANP; 8.10 Het Koor „Sursum Corda", m.m.v. Solisten; 9.05 Chansons met Pianobegeleiding. 9.30 Het Omroep Orkest en Solisten; 10.15 Gra mofoon; 10.30 Vervolg Concert; 11.00 Be* richten ANP; hierna tot 12.00 Gramo foon. Vrijdag 24 Juni. Hilversum L 1875 M. en 415 5 M. Alge meen Programma verzorgd door de KRO. 8.00—9.15 Gramofoon (om 8.20 Berich ten); 10.00 Gramofoon; 11.30 Bybelscho causerie; 12.00 Berichten; 12.15 Gramo foon (om 1.15 Berichten); 2.00 KRO Me- lodisten en Solist (2.453.00 Gramofoon)a 3.30 Gramofoon (om ca. 4 00 Qerichten); 4.15 KRO Kamer Orkest; 5.00 Gramofoon;, 5.15 KRO Orkest; 6.00 Land- en Tuln- bouwcauserie; 6£0 KRO Melodisten en Solist; 7.00 Berichten; 7.15 Causerif over Beroepskeuze; 735Musica Catholica; 8.00 Berichten ANP; 8.15 KRO Orkest, de KRO Boys en de KRO Melodisten en Gramo foon; 10.30 Berichten ANP; 10.40—12.06 Gramofoon. Hilversum IL 301.5 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 7.30 VPRO. 9 00 VARA, 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoon (om 8 16 Berichten) j 10.00 Morgenwijding; 10.20 Declamatie; 10.40 Tenor, Piano en Gramofoon; 11.10 Vervolg Declamatie; 11.30 Orgelspel; 12.00 Het Kovacs Lajos' Orkest; 12.45 Gramo foon; 1.15 Vervolg Comcert; 2.00 Plano- voordracht; ln de pauze: Gramofoon; 2.30 Declamatie 3 00 Variété-programma; 4.00 Gramofoon; 5.00 Kinderuurtje; 5.30 Gramofoon; 0.30 Politiek Radiojournaal; 6.50 Esmeralda Septet en Solist; 7.20 Be richten ANP; 7.30 Berichten; 7 35 Cau serie. ..Reorganisatie in de Ned. Herv. Kerk"; 800 Sopraan en Piano; 8.30 Cau serie over de Tentoonstelling Ooudsche Glazen 1938; 9.00 Zang, Accordeon en Piano; 9.30 Orgel. Trompet en Piano; 10.00 De Ramblers; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Avondwydlng; 11.00 Gramofoon; 11.30 Jazzmuziek (Gr.pL)11.5512.00 Gramo foon. j RADIO-CENTRALE Programma C. Donderdag 23 Juni. 8 00 Brussel Ned 9.20 Diversen; 11.25 National Programme; pl.m. 11.40 London Regional; 12 50 Brussel Ned 2 20 London Regional; 4.20 Keulen; 5.20 National Pro gramme; 0,20 London Regional; 7.20 Keu» len. Vrijdag 24 Juni. 8.00 Brussel Ned 9.20 Diversen: 11.05 London Regional: 1145 Diversen; 1.20 Brussel Ned.: 1.30 Keulen; pl.m. 2.20 Lon don Regional; 4.20 National Programme; 5 20 Brussel Fransch; 8 20 London Regio nal; 7.05 Brussel Ned. of Diversen: 7 50 London Regional: 8.20 National Program me; 9 20 London Regionalpl.m. 9.55 Na tional Programme. 45. „Jullie zult terugkomen met je machtige wapens en nujn volk ten onder brengen. Ik zou je graag in de mynen als slaven laten werken, maar ik vrees Ja vreemde vogel ln de lucht. En ik weet, dat j-1 myn dochtertje Sheeba het leven hebt StWP té kom maar -terug, als Je durft, om daar beneden in We vergiftige vallei, onze tem pel haar schatten te ontrooven." 46. „Zeg, Sheeba, die by je vrienden is daarboven, dat ze heel gauw naar my toe moet komen, want de priester wil Uaac dóQ&IL omdat ze vriendschap met. de vyanden van haar volk heeft geslo ten." Met een gebaar gebood de vorstin haai krijgslieden, de blanken weg te brengen, en eenige minuten later stonden ze weer onder aan de trap, waar een boot gereed lag. WOENSDAG 22 JUNI 1938 man aan. die daarna zonder verzet naar het gerechtsgebouw werd teruggebracht. Dit is in korte tyd reeds de derde maal, dat te Haarlem een arrestant een poging tot ontvlechting doet. BRAND IN NËbERLANDSCH STOOM SCHIP. Tot één ruim beperkt ge bleven. Maandagnacht is brand uitgebroken aart boord vAn het ln de haven te Hong kong liggende Nederlandschf stoomschip ..Tjisalak" van de Java—China—Japan - iyn. Het vuur ontstond tydens het laden ln ruim drie en kon dank zy 't krach tig Ingrypen vap de bemanning hiertoe beperkt blijven. Ongeveer 500 ton goe deren liepen brand- en waterschade op. Het schip is op de thuisreis naar Java en zal deze spoedig voortzetten. Omtrent de oorzaak van de brand ls niets bekend. De „Tjisalak" heeft een inhoud van 5787 bruto- en 3614 nettoton. KARIMATA WEER STILGELEGD. Takel beschadigd. Het werk op de Ijfarimata is Maandag middag plotseling teeer stopgezet, om dat in de zeeftromnfy een stalén plaatje weird gevonden, dat vry spoedig her kend werd als een onderdeel van een der takels, waarin de ladder (het gansche baggeremmertoestel) hangt. Het ont- brekep van dit kleine onderdeel, dat door het schudden van de ladder van zyn plaats was geschoven, zou tot onbe rekenbare gevolgen kunnen lelden, zoo dat stopzetting wel geboden was. Er was Maandag nog e«n nieuwe vondst gedaan, nameiyk van een koperen plaagt met afmetingen van 66 by 35 c.M. onge veer. Deze plaat is van de „Lutine" af komstig en draagt het opschrift: „Mr. Warr: D. Jan. 1795. 32. INVAL IN EEN SPEELHUIS. De Haagsche politie heeft onder lei ding van den hoofdinspecteur Halstein en een inspecteur Maandagavond te kwart voor elf een inval gedaan in het peiceel Dintelstraat 15, waar roulette wi?rd gespeeld. Veertien personen, wo. een vrouw, zijn aangehouden en naar 't hoofdbureau van politie overgebracht. Roulette, fiches exLz. zy.n in beslag ge nomen en de hoofdbewoner B„ de on dernemer van het speelhuis, S. en een vreemdeling zyn in bewaring gebleven. De overige personen zyn ip de loop van de nacht heengezonden. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR. Student omgekomen. Maandagmiddag heeft te 's-Gravenha- ge op de Laan van Meerdervoort een aanrijding plaats gehad tusschen een motorryder en een personenauto. De laatste, welke bestuurd werd door C. P. aldaar, reed in de richting Kykduin. toen van den Pioen weg, dus van rechts de Delftsche student G. M. R., met zyn motor naderde. Met een geweldige slag botsten beiden tegen elkaar. Hevig bloedend bleef R. met ernstige verwondingen op straat lig gen. De geneeskundig® dienst, die spoe dig ter plaatse was, vervoerde 't slacht offer, dat een schedelbasisfractuur had opgeloopen naar het Roode Kruis zie- De vriend van de weduwe Beckei, Hody. ze.de, dat verdachte hem had wijs gemaakt, dat zy 44 jaar was, terwyi zij 56 was. De getuige verklaarde nooit ge hoord te hebben van moeiiyke financi- eele omstandigheden van de weduwe Becker. Hy herinnerde zich nog op een avond te hebben gezegd, toen hy hoorde dat mej. -Bossiers was overleden; „Al je vriendinnen gaan dood". Des middags werd mej. Boeuille als getuige gehoord, zy is, naar zy ver klaarde, het slachtoffer geworden van een poging tot vergiftiging. Op een dag had de verdachte haar een glas port aangeboden, dat zy niet had gedronken. De volgende dag weigerde zy een glas Bordeaux te drinken. Eenige dagen Ia- ter accepteerde zy echter een kop thee tegen rheumatiek Mevr. Becker had de thee bereid en mej. Boeuille is er ern stig ziek van geworden. Eerst later, toen zy hoorde wat zich had afgespeeld, kreeg zy de overtuiging, dat zy het slachtof fer was geweest van een poging tot ver giftiging. De getuige bracht een aantal getuigen mede, die haar verklaringen be* vestigden. POKKEN OP EEN POOLSCH SCHIP. Negen kinderen overleden. De bladen te Buenos Aires miken uit voerig melding van de tragische over tocht van het Poolsche schip „Kosciuz- ko", dat Maandag daar in de haven aan kwam. Tydens de reis is aan boord een pokkenepidemie uitgebroken, waaraan 9 kinderen gestorven zyn. Vier en twint g opvarenden zyn naar het ziekenhuis overgebracht. GEVANGENE TE HAARLEM ONT- VLüfHT. Kortstondige vrijheid. De dertigjarige lUarlemmer K.. die wegens diefstal was aangehouden en gisteren na het verhoor door den rech tercommissaris met nog vijf andere ge detineerden per 'telwagen van het ge rechtsgebouw naar het huis van bewa ring teruggebracht zou worden, heeft een poginè gedhan om te ontvluchten. Op de binnenplaats van het paleis van Justitie, waar vier rijksveldwachters toe zicht hielden op het transport, rukte hy zich los en snelde de achteruitgang van het gebouw uit, waarvan het hek open stond. Terwyi een der veldwachters de ge vangenen bleef bewaken, zetten de drie anderen den vluchtende na, die slechts een geringe voorsprong had. Hy stoorde zich niet aan de herhaalde sommatie om te biyven staan, waarop een der veldwachters vier schoten loste, zonder' echter den man te treffen. K. wist zyn voorsprong te vergrooten en via allerlei steegjes ln het Begynenhof. de Korte Jansstraat te bereiken. Toen een der veldwachters, die van een voorbyganger een fiets leende, enkele oogenbllkken la ter deze straat Inreed, bleek de vluchte ling echter verdwenen te zyn. Het bleek, dat hy een van de vier huizen van het straatje was ingegaan. Op den zolder van een meubelmagazyn trof men den overleden. De oorzaak der aanryding is vermoe- deiyk dat de autobestuurder geen voor rang heeft verleend. ERGERLIJK VANDALISME IN EEN KAPEL. Gisternacht hebben onbekenden zich toegang verschaft tot de kapel van het St. Janskerkhof te Laren en daar het altaal9, het tabernakel en de muren ge heel flïet carbolineum besmeurd. Ook 't beeld van Sint Jan den Dooper, dat on der de eeuwenoude olm op het kerkhof is geplaatst, werd op dezelfde wyze be werkt. Voorts werden op het voetstuk van het beeld van St. Jan en op een ta feltje in de kapel de woorden geschre ven „Wrqak, V. R. O.". De verontwaardiging is zeer groot, te meer daar Vrydag de bekende St. Jans processie gehouden wordt. DE GIFMENGSTER VAN LUIK. Nieuwe bezwarende ver klaringen. MaancUgochtend is de zitting van het proces Jttóen de weduwe Becker voor de rechtbahi te Luik hervat. Daarby werd een nicht van een der slachtoffers, mej. BossierS, gehoord, zy verklaarde, dat haar bloedverwante geklaagd had over de slechte kwaliteit en de bittere smaak van de thee, welke door de weduwe Bec ker werd gereed gemaakt. RENTE 3 voor 5 jaar vast G. VAN DER HORST - Haven 9, Telefoon 100, Schoonhoven. amilmJdeSiperbe cotsdhandta figuur. V OCTROOI >7201 Een mooi en elegant figuur voor elke taille maal ERIJZENf VANAF Jj)?° Verkrijgbaar bij do m f.k. 6EBB. MOES Leplkertlr. 10 tcL as - BekeeakOTM Ook in de bekende Wala Corsotton en BustohoudBrs n prachtsorteenng voorhanden. Steeds meer tevreden klanten. Vakkundige damesbediening. Paskamer aanwezig. Zich «zendingen op aanvraag. Von prachtig beige boe- renlinnen met „Lon don Ton" voorblad en garneering. Ook in wit met blaow Buiten- gew. chic, geheel Seperf. Zeer Tuchtig lauw piet wit JS""1 Zeer chic en apart. In de moderne tint „Lon don Tan". Zeer fraai plateau model in prachtige combi natie, blauw/wil Steriliseer veilig wider kans op bederf indeWECK-gknen gecontroleerd op betrouwbaarheid Springen niet Sluiten steeds. Moor iet op het j merk WECK f' Chic en voornaam, zwart, bruin en fijn oxblood Bijz prettige Zomer- dracht. Boerenlinnen in prachtige tint met bruin leder Luchtig en veerkrach tig. origineel leer ge vlochten voorblad. In zwart en brum Zeer tuchtig en spor tief Heerlijke dracht. In bruin PRIJZEN NOG HOOIT ZOO LAAG! Vraagt prijscourant aan onze wederverkoopers of J. WECK Co., ARNHEM Wij leveren zeer concurreerend BESTELORDERS voorgeschreven in artikel 19 van de Omzetbelastingwet! Vlugge leverin g! S. W. N. v. Nooten, Schoonhoven Hoogstraat 24, GORINCHEM UTRECHT: W Gracht 157, Vredenburg 24 DEN HAAG: Veenestraat 49, Weimarstraat 174 GOUDA: Klei - weg 23 ROTTERDAM: Weetkruiskade 66, Hoogstraat 281—283, Oude Binnenweg 48, Nieu- we Binnenweg 303, Zwart Janstraat 13, Groene Hilled ijk DORDRECHT: Vischstraat 4.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 4