c pr— Vrije spreekplaats Telegrammen Schoonhoven Aspirin Binnenland -» Plaatselijk nieuws j WEERBERICHT.' Nieuws in een paar Predikbeurten ,/OURINGCAR RIJDT OP MEISJES IN. j Een doode. BREDA, 4 Juli. Gisterenavond keer- AJlen vijl meisjes uit Zevenbergschehoek, die een bezoek aan Breda hadden ge bracht, per fiets huiswaarts. Op de w g Breda-Ter Heide reed een touringcar uit Zuid-Holland welke eveneens uit Breda kwam den meisjes achterop. Bij hetpas- seeren werd de 19-jarige A. S., dochter van den chef-kantoorhouder uit Zeven bergschehoek aangereden. Zij kwaqj met het hoofd in aanraking met een der autowielen en werd op slag gedood. De bestuurder van de touringcar, die van 't ongeluk vermoedelijk niets bemerkte, is ioorgereden. WIELRIJDER DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN. LOCHEM, 4 Juli. Op de weg tusschen Laren (Old.) en Lochem is Zaterdag avond de ongehuwde A. J. Niemeijer uit Laren met zijn rijwiel door een vracht auto aangereden. Met ernstige verwon dingen werd hij naar het ziekenhuis te Zulphen vervoerd, waar hij in de loop van Zondag is overleden.- DOOR DE BLIKSEM GEDOOD. NIEUWE PEKELA. 4 Juli. Bij een kort hevig onweerdat Zaterdagmidag boven de provincie Groningen woedde is de 17- jarige arbeider A. Groen uit Nieuwe Pe- kela, die in het veld werkte, door de bliksem getroffen en op slag gedood. MISLUKT BOMBARDEMENT VAN VALENCIA VALENCIA, 4 3uli. Te middernacht hebben vliegtuigen der rebellen gepoogd Valencia te bombardeeren. De toestellen werden evenwel door de luchtdoelartil lerie verdreven. BRITSCH CONSULAAT IN CHINA V GEBOMBARDEERD. KANTON, 4 Juli. Volgens een officieel Chineesch rapport is het Britsche consu laat (Foetsjau) op 1 Juli gebombardeerd. SUZANNE LFNGLEN. t PARIJS, 4 Juli. Prankrijks grootste tennisspeelster, mej. Suzanne Lenglen, is overleden. HET TERRORISME IN PALESTINA JERUZALEM, 4 Juli. Vanochtend vroeg is een bom geworpen naar een Arabische autobus, welke door een Joodsche wijk In het westen van Jeruzalem reed. Twee Arabische passagiers werden gedood en negen gewond, van wie vijf ernstig. Te- aselfder tijd werd een Arabische voet ganger in een ander deel van de stdd in het been geschoten. w DE BRUID VAN SCHOONHOVEN. Historische Optocht en Spel. De voorbereidingen nemen een vaster Vorm aan. Woensdag zal in de groote zaal van" Belvédère, voor de deelnemers een oitvoerige toelichting gegeven worden van de optocht en het speL Het aantal deelnemers zal ongeveer 200 bedragen. Degenen, die nog wenschen «Ufeél te nemen, kunnen als bijfiguren vol staan met een costuum varieerend van t 1 tot f 3. Er zijn nog veel Jonge mannen, die paard kunnen rijden, noodig, en zij kunnen in overleg treden met de com missie. De commissie heeft bepaald, dat van de opbrengst aan de deelnemers een ge deeltelijke terugbetaling van de cos- tuumkosten zal plaats vinden, als de op brengst de kosten overtreft. Het Romantische Spel „De Bruid van Schoonhoven", kan een evenement wor den, dat de duizenden uit den omtrek zal aanlokken om op 1 September Schoon hoven te bezoeken. Voor een ruime parkeergelegenheid en fietsenstalling zal worden gezorgd. De commissie overweegt, een extra boot te laten varen, zoodat ook de voet gangers (misschien ook de oud-volon- tairs-reunisten) gelegenheid zullen vin den op 1 September deze feestdag in Schoonhoven mee te maken. KOSTER VRAAGT ONTSLAG. De heer C. Bek heeft met ingang van {I October ontslag éevraagd als koster der Remonstr. Gemeente. Met veel ijver en toewijding heeft hij die functie 32 jaar vervuld. Het afscheid zal plaats hebben In de dienst van Zondag 2 October. EEN AANRIJDING. De sigarenfabrikant, de heer A. de Jong, die Zaterdagmiddag per motorrij wiel zijn klanten buiten de stad wilde gaan Bediener^ reed met een kalm gan getje in de richting van de Dam. Op het oogenblik, dat hij de hoek Koestraat- Kerkstraat wilde passeeren, kwam uit de Koestraat (Noordzijde) een door mej. Heikoop bestuurde auto de Kerkstraat in- WasrschiJnlfiJc doordat d* be stuurster van de auto een wat te ruime bocht nam, kon de heer De Jong geen uitweg meer vinden en was een aanrij ding onvermijdelijk. Hoewel de naa^t mej. H. gezetcp heer Woudenberg de auto bijna onmiddellijk tot stilstand bracht, reed deze toch de motor met een hevige slag tegen de grond. De heer De Jong kwam er zelf met een flinke schrik af en het bleek, dat de door hem ver voerde sigaren nagenoeg niet door de val hadden geledep. doch de motor was zoodanig beschadigd, dat de reis hier mede niet kon worden voortgezet en de zaken verder per auto moesten worden afgehandeld. De politie, die eenige tijd later ter plaatse verscheen, heeft de yaag in onderzoek of hier van schuld sprake is. VOOR DE KINDER-VACANTIEDAG. Onze beide plaatselijke muzïekvereeni- gingen hebben zich Zaterdagmiddag weer. beschikbaar gesteld voor een goed werk. Zij hebben eerst T.O.A.G.E.N O. en daarna T.A.V.E.N.U op korte af standen door de geheele stad muziek ge geven, ter ondersteuning van de collecte, die ten doel had de kinderen der werk- loozen ook deze zomer weer een prettige uitgaansdag te bereiden. De belangstelling door de muziek opge wekt werd nog vergroot door de mede werking van „juffrouw Snip", wier grap pen veel hilariteit verwekten. De commis sieleden beijverden zich. om van de goede stemming, waarin het publiek op deze wijze werd gebracht, te profiteeren en zoo is. in goede samenwerking en na een vermoeiende middag, die tenslotte door de regen nog iets te vroeg werd afgeslo ten. een bedrag van f 75,42 ingezameld voor het sympathieke doel. De commissie, die voor de medewerking zeer dankbaar is, zal zoo spoedig moge lijk haar plannen verder uitwerken. LABORATORIUM VLEESCHKEURINGS- DIENST. «AA;».. 4 JULI 1938 TABLETTEN al reeds gedurende meer dan 40 t Jaar hal onveranderd betrouw- (BAYERj bare en bovenal uitstekende mid del tegen elke verkoudheid zijn. 18 Ten behoeve van de Vleeschkeurings- dienst wordt in een lokaal boven het bu reau van Gemeentewerken in de Koe straat een laboratorium ingericht. Met dit werk. dat door Gemeentewerken in eigen beheer wordt uitgevoerd, is dezer dagen reeds begonnen. AUTO TE WATER. Gistermiddag waren de heer A. v. I. en Zijn dochter per auto op de thïiisrefc van Utrecht naar Schoonhoven. Mej. v. L, bestuurde de wagen. Even voordat zij aan de Krom kwam is de chauffeuse door on> bekende oorzaak even het stuur kwijtge raakt. met het gevolg, dat de auto van de weg reed en in de wetering liep. Ge lukkig sloeg de wagen niet om en de beide inzittenden wisten zich spoedig te bevrijden. Zij kwamen er met natte bee- nen af. De auto, die later is gelipht, had geen noemenswaardige schade opgeloo- pen. DE TOESTAND VAN PASTOOR PERQUIN. De toestand van pastoor L. H. Perquin, voorzitter van de K.R.O., die In het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam wordt verpleegd, blijft zeer zorgelijk. De patient heeft opnieuw een ernstige hartaandoe- ning gekregen, zoodat men voor zijn le ven blijft vreezen; af en toe heeft pastoor Perquin benauwdheden. Aan het zieken huis ontvangt men voortdurend veel be wijzen van belangstelling. De patiënt mag echter geen bezoek hebben. ONGEVAL BIJ DE HOOIBOUW. Berkenwoude. Vanmorgen, toen de heer J. Slingerland een voer hooi wilde gaan halen, sloeg het paard op hol. De zoon van den heer S„ die naast hem zat, sprong vlug van de wagen en bekwam geen letsel. S. zelf kreeg van het paard een trap tegen zijn onderbeen en tuimelde- toen van de wagen. Hij bleef op de weg liggen. Dr. Höweler, die Juist in de buurt was, constateerde een hevige kneuzing aan het onderbeen. De patiënt werd naar de woning van zijn zoon vervoerd. Hij zal rust moeten houden. Berkenwoude. Bij de Zaterdag ge houden aanbesteding (bij uitnoodi- ging) voor het slaan van een be schoeiing bij de watermachine voor rekening van denpolder, waren in schrijvers de heeren K Markus voor f 345 en Adr. van Herk voor f 248. Het werk is aan den laagsten inschrijver ge gund. Groot-Ammers. Gevonden twee rijwiel- belastingmerken. Een te bevragen bij A. de Bois. Lekdijk en één bij den gemeen te-veldwachter. De collectebussen, waarvan de op brengst is bestemd voor armen dezer geowjepfce, hebben i* raadhuis bh hu welijken gedurende het le halfjaar 1938 opgebracht f 14.24 gn op het kerkhof f 27.24. Lantaarnpaal omgereden. Haastrecht, in de scherpe bocht in het Oosteinde van het dorp reed Zaterdag bij 't wisselen voor een tegenligger een auto tegen een lantaarnpaal, die uit de grond werd gereden. De auto was onklaar ge worden en werd naar 'n garage gebracht voor herstel, geen persoonlijke ongeluk ken. Kersenseizoen. Haastrecht. Gisteren is het kersensei zoen in „De Kleine f Betuwegeopend. Hoewel het weer niet medewerkte, was er weer tamelijk veel bezoek dat ook door de komst van touringcars werd opge voerd. DR. A. MONTAGE GEHULDIGD. Gouda. Op een ongemeen hartelijke en spontane wijze heeft de Goudsche burgerij Zaterdagmiddag dr. Montagn? gehuldigd ter gelegenheid van zijn 40- jarig artsjubileum. Op de drukbezochte receptie in de Kunstminzaal werden tal van bloem stukken en vele schriftelijke en telegra fische gelukwenschen afgegeven. Toen dr. Montagne om drie -Uur per auto, in gezelschap van zijn zuster en beide kinderen aan de Kunstmin-zaal ayriveerda, werd hij begroet door de Roode Kruis-soldaten, die by den in gang een eerg-haag vormden. Twee meisjes, Ankie van Wijk en Gie- na Wegenwijs, boden den dames Mon tagne mooie bloemen aan en voorafge gaan door den voorzitter van het Huldi gingscomité en zijn echtgenoote, den heer en mevrouw Bij lsma—Boer, trad de familie Montagne. de receptiezaal bin nen, waar het voltallige huldigingscomi té, het bestuur der wijkverpleging en ve le personen den Jibilaris verwelkomden. De voorzitter van het bestuur der wykverpleging. waaraan dr. Montagne bijna zijn geheele loopbaan als chirurg en vrouwep arts verbonden is, ds. F. W. G. Verheul, sprak een begroetingswoord en gewaagde van de biydschap endank- baarheid op deze dag, nu dr. Montagne zijn veertigjarig jubileum mag vieren. Ook betrok hy in deze vreugde Zuster Marie, die reeds zoovele jaren de steun van de wykverpleging is en sprak -ée wensch uit, dat de jubilaris met Gods' kracht zyn werk zou mogen bhjven ver richten. Hierna betrad de voorzitter van het huldigingscomité, de heer D. Bijlsma, het spreekgestoelte en sprak hartelijke woor den van gelukwenschen. wyzende op de sympathie die de jubilaris in breede kring geniet, overhandigden mej. P. C. de Mol en mevr. C. J. Verheul-v. d.Does de Bye aan dr. Montagne een geschenk onder couvert en een album met de na men der 667 schenkers erin. Ds. G. Elzenga bracï^ de gelukwen schen namens de feerkeraad Ned. Hervormde Gemeente over. Namens het Diaconessehuis te Am sterdam complimenteerde de predikant directeur, dr. C. Norel den jubileerenden geneesheer. Mr. H. P. C. M. de Witt wynen bracht als loco-burgemeester, de gelukwenschen van het gemeentebestuur over. De heer De Witt wynen wensch te dr. Montagne toe, dat het hem gegeven zou zyn, te beleven dat de wykverpleging tót nu toe een veelheid van gebouwen zal zyn omgevormd tot een idealézie- keninrlchting en dat tot in lengte van jaren gezegd zou kunnen worden: dit Is de wykverpleging, waarin dr. Montagne heeft gewerkt. Getroffen door zooveel biyken van me meleven, heeft dr. Montagne in harte- ïyke en opgewekte bewoordingen, dank gebracht aan allen die op eenlgerlei wy- ze deze dag voor hem onvergeteiyk had den gemaakt. Kinderverlamming. Gouda, in de 3de klas der Prinses Jn- lianaschool is een geval van kinderver lamming geconstateerd. In overleg met de Gem. Geneeskundige Dienst heeft het schoolbestuur als veiligheidsmaatregel hpt lokaal doen sluiten en de kinderen naar huis gezonden. Het lokaal zal ver- moedeiyk vóór de vacantie niet meer in gebruik wordert genomen. Kort raadsverslag. Jaarsveld. Woensdagmiddag kwam de gemeenteraad in openbare zitting by- een. Na de behandeling van enkele in gekomen stukken werden de begrootin- gen 1937 en im gewijzigd. De termyn tot ontruiming der onbewoonbaar ver klaring van het perceel, bewoond door het gezin C. V werd opnieuw met een half jaar verlengd, hetgeen uitvoerige besprekingen van de hier bestaande wo ningtoestanden en volkshuisvesting uit lokte, terwijl de onbewoonbaarverklaring van het perceel 212, in verband met het algeheel vernieuwen, werd opgeheven. De heer Verheul vroeg daarna nog in lichtingen over de verhooging van de steun voor de georganlseerden, welk punt de voorzitter evenwel gaarne gere serveerd zag voor een volgende vergade ring. Proeftocht motorsehip „Socrates". Krimpen a.d. IJsseL Vrijdag is met het m.s. „Socrates" groot'circa 5000 ton. de officieele proeftocht gehouden van Rot terdam naar Umuiden. Het schip is door C. van der Giessen Zonen's Scheepswerven gebouwd voor de Kon. Ned. Stoomb. My. te Amsterdam en Bestemd om dienst te doen op de Co- lqn-iyn. Tydens de goedgeslaagde proeftocht werd het schip buitengaats door de Ree- dery overgenomen. Het schip is ingericht voor het vervoer van een beperkt aantal passagiers, waar- by de hutten en salons aan de hoogste eischen van een modern comfori, vuldoAi. Stolwijk. Zaterdagavond gaf de mu ziekvereniging „Harmonie", onder lei ding van den heer L. J. Nobefv een open luchtuitvoering op het Plein. Twaalf nummers werden op zeer verdlensteiyke wijze weergegeven. Voor het muzlekmln- nend publiek was het een genotvolle avond.' Gevonden: een rijwielbelastingmerk. Inl. by de politie. Vacantie burgemeester. Ouderkerk a.d. IJsseL De burgemeester zal vanaf 1 Juli eenige tyd met vacantie afwezig zyn. Als loco-burgemeester treedt op weth. J. de Jong Czn. Alle abonnee» van dit blad kunnen kot te il in deze rubriek tchnjxen. Aoam en adr et moeten worden opgegeven, doch kunnen onder het artikel worden weggelaten.) DE CAFESLUITING OP ZONDAG. M. d. R. In verband met de indiening van de voorstellen door de kerkeradeii by de gemeenteraad, om over te gaan tot op name van een bepaling in de politiever ordening, die inhoudt, dat de café s op Zondag gesloten zullen bUjven, verzoek ik U beleefd opname van het volgende, onder Uw rubriek, „Vrije Spreekplaats". Alvorens mynliiteenzetting te beginnen, wil ik er de aandacht op vestigen, dat ik in geen enkel verband sta tot caféhouders en zelfs nooit een dergeiyke gelegenheid bezoek. In de vorige raadsvergadering is het bovengenoemde verzoek voor prae-advies naar B. en W. gegaan, dus in de eerstvol gende byeenkomst zal deze zaak waar- schyniyk behandeld worden. Maar is de raad er zich wel goed van bewust, voor dat zy een besluit neemt in deze belang rijke aangelegenheid, wat 't voor Schoon hoven zou beteekenen indien de cafés op Zondag niet geopend mochten zyn? Onze gemeente zou weldra een slechte naam krygen in de omstreken, indien men hier nergens meer iets zou kunnen krijgen op Zondag. Als er plannen ge maakt worden voor een dagje uit te gaan, dan zal het devies zyn: Niet naar Schoon hoven. want daar kunnen we nergens te recht als we iets willen gebruiken. Zoo Zou dus het verkeer op Zondag aanmerkeiyk verminderen. Ook voor het vreemdelingenbezoek zou het besluit zeer nadeelig werken, want men zou toch de inneriyke mensch hooger stellen dan de aantrekkelijkheden van Schoonhoven, als historisch stadje. Bovendien, wat heeft dë kerkeraden er toe gebracht om dit voorstel ln te die nen? wd" zouden ons kunnen indenken, dat men aandrong op een dergeiyk besluit als er werkeiyk aanleiding toe bestond, als er in de Schoonhovensche café's op Zondag braspartyen werden gehouden of als er gevochten werd, maar nog nooit is iets dergeiyk voorgevallen. In de café's gaat het Zondags rustig toe. Wat er dan overblijft pm een dergelijk voorstel te rechtvaardigen is my een raadsel. De kerkeraden kunnen zeggen, dat men op Zondag niet in een café be hoort te zijn, al gaat het er ook nog zoo rustig toe. Maar niemand wordt gedwon gen in een café te komen. Als iemand ge wetensbezwaren heeft op Zondag een café te bezoeken, behoeft hy er toch niet naar toe te gaan? En de menschen, die er geen kwaad in zien om op Zondag een glas bier of kwast te drinken, zullen door een besluit van de gemeenteraad van Schoonhoven, op voorstel van de kerke raden. dat hier de café's gesloten moeten aüA. niet bekeerd wofden, jntuy: ia een Het dunne pijltje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Meest matige Zuid-WesteUJke tot Weste- ïyke wind; zwaar bewolkt tot betrokken met waarschynlyk eenige regen; weinig verandering, in temperatuur. 0 Waterstand: Schoónhoven hg water 0.— uur, 1.19 M. Keulen stand 2.22 M„ val 0.01 M. Maastricht 2 Juli 40 49 M was 0.04 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag t12 uur in de schaduw: 55 graden Fahrenheit. Maandag 4 Juli: Op 1.28. ondei 12.17. Volle Maan Dinsdag 12 JulL Wielrijders, licht op! 4 Juli 9 52 uur. andere gemeente hun pieizier gaan zoe ken. Voordeelen zyn aan een dergelijk be sluit niet verbonden, alleen nadeelen: Schoonhoven zal geen vreemdelingenbe zoek meer krygen. Ook de geregelde be zoekers uit de omtrek zullen wegbiyven. By eventueele feesteiykheden zal ook niemand meer binnen de wallen kot want men moet voor eigen leeftocht'5 gen en uit de Groote Gracht drinlren. Schoonhoven zal nog doodscher worden en geheel op zichzelf aangewezen zyn. Dat de raad zich hiervan goed bewust zy. alvorens een Besluit te nemen. Met dank voor de plaatsrulqfta, SCHOONHOVEN aAr, die geen café bezit). Vrydagmorgen om half 12 is by d« Ziuderzeewerken by Urk een bak met ba salt gekanteld De 40-jarige arbeider J. Hippel, uit Werkendam, verdween in zee en is térecht gekomen onder.het afgiy- dende bgsalt. zyn HJk is anderhalf uur later opgehaald. In een steenkolenmijn in de buurt van Birmingham (Eng.), is een gang op 1000 M. diepte ingestort, waardoor zeven mynwerkers gedood en een groot aantaJ gewond werdep. In de dessa Gandekan Srengat (Ja va) is een prauw, waarmede de rivier wordt overgevaren, in de Brantas om geslagen en gezonken. Er bevonden zich 25 passagiers aan boord, van wie er ze» om het leven kwamen. vyf boeren té Ploesti (Polen) zijn door den bliksem gedood, zy schuilden tydens een onweer onder een boom._ In Hongarije zyn 6 menschen"ten gevolge van de hitte overleden. Mals- en aardappeloogst hebben ernstig te ïyden. Naby Quakertown (Ver. St.) is op een onbewaakte overweg een personen auto door een sneltrein gegrepen. De zes inzittenden van de auto waren op slag dood. De schuilplaats van Cedlllo is tl\an* ontdekt. Deze bevindt zich in de heuvels tusschen Tamaulipas en Coahuila. De re- geeringstroepen hebben de heuvels om singeld. waardoor de generaal en zyn vyi metgezellen zich niet van nieuwe voort raden kühnen voorzien. NED. HERV. KERK. CAPELLE a.d. LJSSEL. Evangelisatie op G.G. „Rehoboth". Nyverheidstraat. Donderdag 7 Juli, 's avonds 7.30 uur, de heer J. Kars. LEKKERKERK. Ned. Herv. Evangeli satie. Donderdag 7 Juli, s' avonds 7.36 uur. Ds. J. H. Koster, van Montfoort. WADDINXVEEN. Gebouw „Centrum". Woensdag 6 Juli, 's avonds 7.30 uur. D& De Rover, van Vlaardingen. GEREF. GEMEENTEN. CAPELLE a.d. USSEL. De Ruyter- straat. Woensdag 6 Jpli. 's avonds 7.30 uur, Ds. P. Honkoop, vjm 's-Gravenhag^ OUD GEREF. GEM. CAPELLE a.d. IJSSEL. Bermwrglaan. Woensdag 6 Juli, 's avonds 7 uur, Ds. H, Vlot. De. Costastraat. Donderdag 7 Juli„ '3 avonds 730 uur, Ds. A, van Zon. Halen Wills en Helen Jacobs (rechts) beterden het centre- court te Wimbledon voor den eindstrijd van het dames enkelspel, waarin Helen Wilis de overwinning behaalde Na afloop van het concours hippique, dat ter gelegenheid van de lustrum feesten de» Delftsche studenten werd gehouden reikte oud-minister Van Lidth de Jeude. voorzitter van da reunie-commissie, de prijzen uit Een fraai overzicht tijdens de exhlbition-partij tusschen den bekenden Amerikaanschen tennisspeler Budge (voor) en Menzel, tijdens de Zondag te Noordwijk gehouden internationale wedstrijden Op de Amsterdamsche Boschbaan zijn Zondag da jubileum-wedstrijden van de K A R Z. V.-.De Hoop" gehouden. De finish van het nummer vierriems-gieken. hetwelk werd gewonnen door .Aegir" De lustrumfeesten der Delft sche studenten zijn Zaterdag ingezet met de ontvangst der reünisten op de Sociëteit, waarna een ommetocht door de stad volgde Een der stoomponten van den dienst Enkhuizen Stavoren is te Sliedrecht verbouwd en tot school- schip voor de dagnijverheidsschool voor schippersjongens ingericht De toren van de Nieuwe Kerk te Delft in vreemde entourage ter gelegenheid van de opvoering van het lustrumspel .Jan Klaassen* De heer Gottfried H. Crone. voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Amsterdam, tijdens zijn rede voor de duizenden Amsterdammers, die Zater dag op Schiphol voor het behoud ven hun vlieghaven betoogd hebben Z. K. H. Prins Bernhard bij aankomst op kasteel Doorwerth, waar Z. K. H. Zaterdag in de Johannitterzaal de bijeenkomst van de Johannitter-ridders bijwoonde

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 2