Vredesklok Een avontuurlijke reis S.O.S. Schiphol. Een matte of (gebruinde teint staat altijd charmant Plaatselijk nieuws De Rechtszaken jWat geeft de radiol Plaatselijk gemeenteraad. Krimpen a.d. Uttel. 4 MAANDAG 4 JULI 1938 had gezeten, heeft later verklaard, dat het wel meer dan f 1000 moet zijn ge weest. Ook verd 's vrouw werd aan een streng verhoor onderworpen, doch zij wist van niets en was zeer onder de indruk, van betgeen haar man eerst thans vertelde. VERGIFTIGDE AARDBEIEN. Drie kinderen ernstig ziek. In het gezin van de familie v. d Berg in het gehucht Tivoli (gem. Geldrop), had de moeder Donderdag van een ven ter aardbeien gekocht. Vijf kinderen van het uit negen personen bestaande gefcln. hadden deze aardbeien des avonds bij hun brood genuttigd. Al deze kinderen werden des nachts onwel, zoodat des morgens de dokter werd geroepen. De geheele dag bleven de kleintjes ziek. eoodat Vrijdagavond nogmaals de hulp van den geneesheer werd ingeroepen. Op diens advies zijn drie van' de 5 kin deren naar het St. Jozef Ziekenhuis ovêrgebracht. te weten de 9-jarige Jopie. de 5-jarige Japie en de 11-jarige Mar tin. Zaterdag was de toestand der kin deren ernstig, doch niet levensgevaar lijk. Het staat vrijwel vast. dat de ziekte verschijnselen aan de aardbeien te wij ten zijn Het gerucht gaat. dat de ge bruikte aardbeien afkomstig zouden zijn van een land waarop aardappelen wor den geteeld, welke aardappelen dezer dagen met een gif tegen den Colorado kever bespoten zijn. Men vermoedt nu. dat een deel van dit gif op de aardbeien la terechtgekomen. HET VERGAAN VAN DE „VAN DER WIJCK". Rechtsingang verleend tegen èeratea stuurman. Nadat de Raad van Scheepvaart 24 Juli van het vorige jaar uitspraak had gedaan over het vergaan tan de „Van der Wljek" in de nacht van 19 op 20 Oc tober 1936, la thans rechtsingang ver leend tegen den eersten stuurman van dat schip, den heer H. De Raad was namelijk Van meening. dat de ramp te wijten was geweest aan verzuim van dezen officier om de pa trijspoorten. die volgens regeeringsvoor- schrift gesloten moesten zijn, ook wer kelijk te doen sluiten. Het hoofdparket had aan de raad van Justitie gevraagd rechtsingang te ver- leenen tegen den stuurman voor dood floor schuld. Dit te thans gebeurd. NOODLANDING IN HET OERWOUD. Geen persoonlijke ongelukken. Een driemotorig pransch vliegtuig, dat den dienst onderhoudt tusschen Algiers en Madagascar, heeft midden in de oer wouden wegens een defect aan de ben zineleiding een noodlanding moeten ma ken. Behalve de wit drie leden bestaande bemanning bevonden sleh vier passagiers aan boord. Bij de noodlanding deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Drie militaire- en een vliogtuig van de Afri- kaansche luchtvaatmij zijn opgestegen om op d« plaats, waar de machine is neergekomen, levensmiddelen en dekens naar beneden te werpen, aangezien de zeven Inzittenden geheel van de bewoon de wereld zijn afgeeneden. Voorts zal ge tracht worden met een vrachtauto be doelde plek te naderen om brandstof en ©nderdeelen voor het vliegtuig aan te voeren. fEL REQUISITOIR TEGEN LUIKSCHE GIFMENGSTER. «Dews vrouw is verloren, zij te veroordeeld". In da zitting van Vrijdagmiddag heeft de advocaat-generaal van het Luiksche gerechtshof, Delwaide, een begin ge maakt met zijn requisitoir ln de zaak tegen de gifmengster de weduwe Becker Hij zei, dat op de gezworenen de eer- irolle en zware taak rust. de samenleving van een geesel te bevrijden. Goede bur gers moeten na hun uitspraak weer ge rust kunnen leven, terwijl de verdorve- oen met vrees moeten worden geslagen De beklaagde volgde terneergeslagen an doodsbleek woord voor woord het re quisitoir, waarbij zij sommige passages met ontkennend hoofdschudden be geleidde. De advocaat-generaal tracht- Deze vrouw is verloren. Zij is veroor deeld Wat heeft zij met ongeVeer 17 fleschjes digitaline gedaan? Ik wacht op haar antwoord. Zaterdag heeft de advocaat-generaal zijn requisitoir voortgezet. Hij analyseer de elk der elf doodelijke vergiftigingsge- vallen. welke hij aan de. weduwe Becker toeschrijft en schilderde de verdachte af als een doorgewinterde schavuite. die tot moord haar toevlucht nam. omdat zij geen andere middelen van bestaan meer had. „Haar aan de maatschappij terug geven. zou gelijk staan met haar toe te staan haar misdaden voort te zetten." WEER EEN OCEAANVLÜCIIT. Katherine Hepburn bleef thuis. De Amerikaansche filmmagnaat Ho ward Hughes, is zijn reis om de wereld per vliegtuig Zondagmiddag begonnen Over deze reis gingen geruchten, die meldden, dat Katherine Hepburn, de be kende filmactrice, de reis mee zou ma ken. doch Hughes, die om 3 uur 27 (New Yorksche tijd) van het vliegveld te Bur- bank vertrok, wordt slechts vergezeld door een marconist, twee navigators en een werktuigkundige. Hughes voerde eind vorige week een te lefoongesprek met Parijs met het ver zoek 10 000 liter benzine, veertig pakjes sigaretten en twintig koppen koffie ge reed te houden. Men heeft, naar het zich laat aanzien, met de kopjes koffie nog wel even den tijd, want het weer is voor een Oceaanvlucht op het oogenblik niet gunstig. Doch men verwacht Hughes, als alles goed gaat, toch zeker nog in de tweede helft der week in de Fransche hoofdstad. Want ten slotte wil Howard Hughes het record van Wiley Post ver beteren, soodat hij met zijn tijd moet woekeren. vergiftigingsverschijnselen voordeden, in de gemeentekeuken gegeten hadden. Bij het onderzoek van de spijsresten kwam aan het licht, dat niet. zooals aanvan kelijk aangenomen werd. bedorven vleesch de oorzaak was geweest, maar dat er rattenkruid in het eten was ge mengd. De daarna uit de hoofdstad ont boden politie heeft nu kunnen vaststel len, dat een der werkvrouwen er niet tegen opgezien heeft, het leven van alle etensgasten in gevaar te brengen, om haar wraaklust te kunnen botvieren, op den boer, die regelmatig in de keuken kwam eten De boer. wien alleen 't rat tenkruid gold. behoort echter juist tot de overlevenden. Massabetooging op Amsterdams luchthaven. Op Schiphol hebben Zaterdagmiddag twintigduizend Nederlanders, grooten- deels Amsterdammers, gedemonstreerd tegen het voornemen der regeering om Schiphol als haven voor de burgerlijke luchtvaart op te heffen. Gelukkig, dat het tot het eind toe droog bleef; zelfs brak de zon door. verwarmend en ver lichtend het vroolijk met vlaggen ver sierde terrein en zijn duizenden bezoe kers. Alle sprekers legden er de nadruk op. dat het geen enkel nut heeft om op nieuw mlllioenen uit te geven aan de in richting van een luchthaven ln het cen trum des lands. Voor de ln de lucht ge bruikelijke snelheden en afstanden maakt het geen verschil of de luchthaven bij Amsterdam of bij Leidschendam ligt. Voor Amsterdam te Schiphol van groo- ting verbonden worden. Door het bedanken van den heer Molendijk als voorzitter werd een nieuwe voorzitter ge kozen en wel de heer L. C. van Dalen, terwijl aan het bestuur werd toegevoegd de heer Jac. Kooij. Na ln de rondvraag nog eenige Interne zaken besproken te hebben volgde sluiting. Verkeersstremming. Hei- en Boeicop. Doordat een personen auto de vorige week vanaf een erf ach teruit tegen een boom was terechtgeko men. ontstond aan het z.g.n. boveneind een verkeersstremming, wat tot gevolg had. dat ook de autobus een half uur vertraging had. Hierna was de auto weer op het rechte pad gebracht. Ongevallen. Hei- en Boeicop. Donderdag zou de ar beider L.. in dienst bij den veehouder De W., op een rijdende hooiwagen stappen. Door de gladheid zijner klompen gleed hij van de opstap, waardoor hij zoodanig met de wielen van de wagen in aanraking kwam. dat hij een van zijn beenen ern stig kneusde, en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een ongeval dat zich ernstiger deed aanzien, had in het laatst der vorige week plaats. De oudste dochter van den arbeider den H. zou op de weg een met paard bespannen voertuig per fiets inha len en passeeren. Toen zij bijna het ge span gepasseerd was. kwam zij met een harer armen in aanraking met het paard, waardoor zij zoo ernstig viel. dat zij be wusteloos bleef liggen. Zij bleek een ern stige blessuur aan haar linkeroog en een geschaafde linkerarm te hebben opge- loopen Enkele leden van de afd E H B O verleenden de eerste hulp. waarna het slachtoffer weer spoedig bij kennis kwam. a.s. Woensdag, voorm. 10.30 uur, ter be handeling van de navolgende onderwer pen. 1. Ingekomen stukken. 2. Betreffende vermindering rente geldleening 1931. 3. Voorstel om een bedrag van f 22.50 te vo- teeren voor het volgen v. d. politievak cursus 1938 1939 door den gemeente-veld wachter. 4. Voorloopige vaststelling^ ge meenterekening. dienst 1937. Papendrecht: De architect W. van de» Laan heeft aanbesteed .het bouwen van een woonhuis voor rekening van mej. de wed. M. Vink. Het laagst hebben inge schreven voor: Metselwerk perc. I Jac. van der Linden, Papendrecht f 2785; stu- cadoorswerk perc. II: W. C. Uitdenbo- gaard. Sliedrecht f 235: timmermerk perc. Ill A. Swets, Dubbeldam f 2228; lood- en zinkwerk perc. IV: J. Seton. Papendrecht f 265; electriciteitswerk perc. V:'Jac. Bakker. Papendrecht f 84; schilderwerk perc. VI: Gebr. Brand, Ara» merstol f 379. Totaal f 5956. Jong en oud te water. Schelluinen. Toen een 11-Jarlg meis je, met een 7-jarig meisje achter op de flets, door de Nolweg reed. is ze in bot sing gekomen met een ruim 70-Jarigê fletser. Alle drie kwamen in een sloot te recht. Behalve voor de 7-jarige W. K. liep alles goed af Dit jongste meisje is op advies van dokter Broere naar het ziekenhuis te Gorkum vervoerd. De arm is gebroken en heeft een bloeduitstor ting. Het niet opvolgen der verkeersre» gels is de oorzaak van de botsing. Amilda-crime, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct. te te bewijzen, dat mevrouw Becker aan den oorsprong staat van de ziekte, die elf peïkonen ten grave heeft ge sleept Hy steunde zyn beschuldigingen ap het feit, dat de wed. Becker in haar bezit zeventien flesschen digitaline heeft gehad, zonder dat zij daar ooit 'n drop pel van heeft behoeven te gebruiken. En met welk een behendigheid koos zij baar slachtoffers! Liefst afgezonderde, verlaten vrouwen op leeftijd met geld. Ï3f dooden. vijf zieken en telkens dezelf de verschUnselen, wanneer deze vrouw cöe welgestelde personen benaderde. Dit ls geen monsterachtig toeval. *00 riep de aanklager uit. Deze vrouw wilde daar aanwezig zijn! - zy heeft slechts personen verzorgd, die allen de selfde ziekteverschijnselen vertoonden. Zij werd gearresteerd en in haar tasch be vindt zich gif en de'rittg van haarlaat- Isfcshtpffes. DRAMA IN POOLSCH DORP. Echtpaar vermoordt ttjn fa milieleden. In een dorp bij Bklemlewicz ln Mid den-Polen heeft 't echtpaar Niczkowski met een bijl de moeder en twee zusters van de vrouw, ajsmede een familielid, dat by hen logeerde, in de slaap ver moord. Daarop hebben de moordenaars het huls in brand gestoken en getracht te vluchten. Zij werden echter door de politie gearresteerd. DWARS OYER AMERIKA IN DE BUBSTRATOSFEE.R Het Amerikaansche ministerie van Oorlog maakt bekend, dat een der zware bommenwerpers een der zgn. vliegen de vestingen ln de substratosfeer een vlucht dwars over Amerika heeft ge maakt. Op deze proefvlucht ls een ge middelde snelheid bereikt van 330 KM. per uur; men houdt er hier rekening mede, dat tn de toekomst met dit type op groote hoogte nog belangrijke hoogere snelheden kunnen worden bereikt. 'MOORDPARTIJ OP ZUID-SLAVISCH 8CHIP. Drie dooden en twee zwaar gewonden. Zaterdagochtend te half negen heeft een der opvarenden van het Zuid-Sla vische stoomschip ..Rad", dat gemeerd lag in het kanaaldok te Antwerpen, aan boord een bloedbad aangericht. In een vlaag van woede doodde hij met zijn mes den kapitein, den kok en een matroos. Bovendien werden twee opvarenden door den dolleman ernstig gewond, alvorens hij kon worden overmeesterd. VEILIGER OP HET KOORD DAN IN EEN AUTO. Circusauto verpletterd. Een circusauto ls op een onbewaakte overweg by Agujulla, in de Mexlcaan- sche staat Coahuila, door een trein ge grepen en geheel vernield. Onder de ne gen dooden bevinden zich ook drie artis- ,ten. die in het circus herhaaldelijk hun leven hadden gewaagd, n.l twee koord danseressen en eën acrobaat. Slachtof fers en wrakstukken werden tien meter weggeslingerd. ÜITGEVERSZOON NIET ONTVOERD. Verongelukt btf bergbestijging. John Mac Carmlck, de zoon van een bekend uitgever te Chicago, die sedert 24 Jurfi verdwenen is, blijkt niet te zyn ontvoerd, zooals men dacht. Men heeft zijn lichaam gevonden aan de voet van de berg Gandia, zoodat verondersteld wordt, dat Carmlck tijdens eeq bestij ging is verongelukt. MASSA-VERGIFTIGING UIT WRAAK Rattenkruid in gesneentekeuken. Het' onderzoek naar een. massavergif tiging ln het Bessarabische dorp Necea, waarbU van de 55 ziek geworden Inwo ners er zeven zijn bezweken, heeft aan getoond. dat zij het slachtoffer gewor den zijn van de waanzinnige wraakge voelens. die een vrouw uit het dorp koesterde voor gèn boer, die zyn liefdes betrekkingen met haar had afgebroken. Het was gebleken, dat alle 55 dorps bewoners. bij wis zich tegelijkertijd de te beteekenis. m het wil ten volle het recht van de andere groote gemeenten op het Nederlandse he en internationale vliegveld erkennen. Bovendien heeft Schiphol geen gebreken, die een inrich ting van een nieuw vliegveld wettigen. De laatste redenaar, mr. Vrij. direc teur van De Nieuwe Bchoolvereeniging. liet aan het slot van zyn betoog, het Schiphol-lled zingen, dat door de aan wezigen met groot enthousiasme werd begroet. Vervolgens las spr. een motie voor. die aan den minister van Waterstaat gezon den werd en waarin 20 000 Nederlanders verontrust door de plannen om Schip hol op te heffen, waardoor zoowel natio nale als stedeiyke belangen ernstig zou den worden geschaad, den minister ver zoeken. Schiphol te handhaven. De demonstratie werd waardig beslo ten met de massa-zang van het Wilhel mus. Uit de omliggende gemeenten waren de burgemeesters aanwezig om biyk te geven van hun medeleven met deze de monstratie. Aalsmeer was vertegenwoordigd met een groote versierde bloemenwagen, waarop het belang van deze gemeente by een luchthaven tot uiting kwam. want niet minder dan 30Q000 k g. Aala- meersche bloemen worden Jaarlijks door de lucht verzonden. ArkeL Donderdag hield de pluimvee- vereeniging „Streven tot Verbetering" 'n ledenvergadering by betondak Na opening door den voorzitter en het le zen der notulen, wordt besloten tot het houden van een jonge dierendag op 23 Juli. Als keurmeester zal daar optreden de heer L. C. van Dalen. Voorts zal er een groote tentoonstelling gehouden wor den op 16 en 17 December, in gebouw „Odina", waarvoor als keurmeesters zyn gevraagd de heeren J. H. de Jong. uit Rotterdam en J. Veer uit IJsselmonde. Voorts «al hieraan, behoudens goed keuring van B. en W. een groote verlo- De inmiddels verschenen arts nam daar na de patiënte in behandeling. Wy ver nemen. dat haar toestand vooruitgaande ia. Haar rijwiel bleek in l^et geheel niet te zyn beschadigd. Raadsbesluiten. Soog-Blokland, in de Donderdagavond gehouden zitting, welke tegen midder nacht eindigde, werden de volgende be sluiten genomen. .Tot plaatsen van zes brandkranen en tot aankoop van de be- noodlgde materialen. In principe besloot de raad, met de stem van den heer Van Geffen tegen, om een speelplaats te stiohten achter de kerk. Tevens werd in beginsel besloten om f 80 per K M. be schikbaar te stellen voor verharding van de wegdekken. Tot grafdelver werd be noemd de heer Jac. Wallaard. Op aan drang van Ged. Staten werd de aflos sing voor de kosten der electrificatie der gemeente van f 250 op f 300 per jaar ge steld. In de commissie tot nazien der gemeenterekening werden benoemd de heeren A^Bikker. G van Geffen, J. den Hartog erf G. van Kekum. Ged. Staten hebben de heffing van 100 opcenten op de personeele belasting goedgekeurd. De gemeenterekenlng 1936 is met de daarbij behóorende bescheiden goedgekeurd teruggezonden. Raadsvergadering. Leerbroek. De gemeenteraad vergadert Dinsdag, des vjn. 10 uur. ter behande ling van de navolgende onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Betreffende ver mindering rente geldleening 1934 tot 3. Conversie geldleening 1938 en 1937. 4. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning, dienst 1937. Lexmond. Dank by het droge weer is men met de hooibouw byzonder gevorderd en zUn verscheidene landbou wers er reeds mee klaar. Het beschot is dit jaar byzonder tegengevallen en ver scheidene landbouwers beginnen nu reeds op *n korte stalperiode voor hun vee te hopen, daar zy anders zeker hooi te kort zullen komen. Gemeenteraad. Meerkerk. De burgemèester heeft een openbare raadsvergadering belegd tegen A Tegenover de berichten over oorlogstoerusting willen we stellen mededeel mg en van vredes-voorber tiding. BOND VAN GEBEDEN VOOR DE VREDE Een mis voor de vrede, die in een aan tal Katholieke kerken in de Ver. Staten zal worden opgedragen, zal de eerste openbare manifestatie zijn van de „Bond van Gebeden voor de Vrede", een Katho lieke vereeniging, die in Engeland reeds bestaat en in de Ver. Staten onlangs ia opgericht. De verschillende Katholieke vredesgroepen zyn ultgenoodigd daaraan deel te nemen; leerlingen van Katholieke colleges, de léden der Newman Clubs en een groot aantal andere Katholieke ver- eeniglngen zyn verzocht zich te doen vertegenwoordigen. Deze mis voor de vrede getuigt van de eenheid der Katholieken ln hun geloof ln de kracht van het gebed voor het be waren van de vrede, hoe verschillend zij overigens ook mogen denken over dienst-» weigering, collectieve veiligheid enz. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Poging tot doodslag. De Rotterdamsché Rechtbank deed ■uitspraak in de zaak tegen M. de B, ijzerwerker té Krimpen a d. Lelq wegens poging tot moord. Verd. had Van L„ in wien hy een mademinnaar meende te moeten zien, met een y ze ren staaf ver scheidene klappen op het hoofd en tegen het lichaam toegebracht, terwyi hy uit riep, dat hy hem de hersens zou 4xr- slaan. De rechtbank veroordeelde De B. tot 2 jaren gevangenisstraf. Vrijgesproken. J. D„ schilder te Capelle ad. Ussel, had terechtgestaan ter zake van het veroorzaken van dood door schuld. Het zou namelyk aan de onvoorzichtigheid van verdachte te wyten zyn geweest, dat by het kantelen van een zware plank tijdens werkzaamheden in de machine kamer van het toen in aanbouw zynde s.s. „Pericles", deze plank omlaag gestort was en terecht gekomen op den 49-jari gen A. Brusse, die dientengevolge daarvan zoo ernstig werd verwond, dat hy korte tyd later was overleden. W. werd vrijge sproken. 55. Het zou dagen duren, om al deze I laten liggen, totdat ze terugkwamen. I rotspunt bevestigd, schatten weg të' halen. Rob en Sanders 56. Ouwe Daan. die geen kans had ge- vlug klauterden Rob en Sanders tegen besloten dan ook eert paar van de mooi- j zien zyn vrienden te volgen, had een de ladder op en waren eenige minuten Ale stul&ec gjee j£ nemen en de rest te touwladder gehaald en deze aan eea later in veiligheid. MAANDAG 4 JULI 1938 Dinsdag 5 Juli. Hilversum I. 1875 M. en 415.5 M. AVRO uitzending. 4 8.00 Gramofoon (om 8 30 Berichten); 10 00 Moigenwyding; 10.15 Gewyde mu- siek (Gr.pl.); 10.30 Omroep .Orkest; 11.00 Huishoudeiyke wenken; 11.30 Omroep Or kest en Soiiste (om c.a. 12.15 Berich ten»; 12.30 Gramofoon; 1.15 Het Kovacs Lajos Orkest; 2.00 Omroep Orkest en So list; 2.40 Declamatie; 3.00 Jetty Cantor's Ensemble en Gramofoon; 4.30 Kinder koorzang; 5 00 Kinderhalfuur; 5.30 Het AVRO Aeolian Orkest; 6 15 Gramofoon; 6 30 Orgel en Harp; 7 00 AVRO Dansor- kest en Soliste; 7 40 Reportage; 8 00 Berichten ANP, Mededeelingen en Gra mofoon. 8 30 De Bonte Dinsdagavond- trein; 10 15 Het Renova Kwintet; 1100 Berichten ANP. hierna Gramofoon. 11.15 •—12.00 Ensemble Pali. Hilversum 1L 301.5 M. KRO uitzen ding. 8 00ü.15 Gramofoon (om c.a. 8.15 Be richten»; 10.00 Gramofoon; 11.30 Gods dienstig halfuur; 12.00 Berichten; 12.15 KRO Melodisten en Solist; 100 Gramo foon. 1.20 KRO Orkest; 2 00 Vrouwen uur; 3.00 Gramofoon; 4.00 Berichten; Declamatie; 4 20 Gramofoon. 5.00 KRO Kamerorkest; 5 45 Fellcitatiebezoek. 6 05 KRO Orkest; 6 15 Zwemcursus; 6.30 Ver- volfc Concert; 7.00 Berichten. 715 Cau serie over Luchtbescherming; 7.35 Sportpraatje; 8 00 Berichten ANP en Mededeelingen; 8.15 Stedeiyk Orkest van Maastricht; 910 Causerie over Spanje; 6 30 KRO Melodisten en Solist; 9 45 Ra- dlo-tooneel; 10.00 Vervolg Concert; 10.30 Berichten ANP; 10 40 KRO Boys en So list; 11.0012.00 Gramofoon. Woensdag 6 Juli. Hllrerram L 1875 M. en 415J M. VARA uitzending; 10.00—10.20 vm. VPRO; 6.30—7.00 RVU; 730—8.00 VPRO 8.00 Gramofoon (om 8.16 Berichten); 1.30 Causerie „Onze Keuken"; 10.00 Mor- genwijding, 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven; 12.00 Gramofoon (om 12.15 Berichten); 12.45—1.45 VARA Or kest (in de pauze: Gramofoon); 2.00 Knipcursus; 230 Orgelspel; 3 00 Voor de kinderen; 5.30 Gramofoon; 6.00 „Fanta sia"; 6 30 Lezing; 7 00 Gramofoon; 7 06 Vocaal concert; 730 Causerie .Hugo de Groot"; 8 05 Herhaling SOS berichten; 8.07 Berichten ANP en VARA Vana, 8.20 Radiotooneel; 9.15 VARA Orkest; 10.00 Berichten ANP; 10.05 Gramofoon; 10.30 ..De Ramblers' 1100 Orgelspel, 11.30— 12 00 Esmeralda-Septet. Hilversum IL 3015 M. NCRV uitzen ding; 6.30—7.00 Onderwysfonds voor de Scheepvaart. 8 00 Schriftlezing. Meditatie; 8 15 Be richten en Gramofoon; 9 30 Gelukwen- 9 45 Gramofoon; 10.30 Morgen- 11.00 Gramofoon; 11.15 Cello en Piano; in de pauze: Gramofoon; 12.00 Berichten; 12.15 Gramofoon; 12.30 Or gelspel; 130 Ensemble Van der Horst; in de pauze: Gramofoon; 3.00 Chr. lec tuur 3.30 Gramofoon; 4 00 Piano-voor- dracht; tn de pauze: Gramotoon; 445 Felicitaties. 5 00 Voor de kinderen; 5 45 CGB-Orkest; 8.30 Taalles en Causerie over het B innenaanvarlngsreglementl 7 00 Berichten; 7.15 Land- en Tuinbouw- hairuur; 7.45—8.00 Reportage, eventu eel Gramofoon; 8.05 Berichten ANP en Herhaling SOS berichten; 8.15 Chr. Zang vereeniging „Coll. 3 16b"; in de pau zes; Gramofoon; 8 00 causerie „Onze r-'serve-off'.c.ieren"; 9.30 NCRV Harmo nie Orkest; 10.45 Gymnastiekles; 11.00 Gramofoon; c.a. 11.5012.00 Schriftle zing. RABIO-CBNTRALB Programma CL Dinsdag 5 Juli. 8 00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 1105 London Regional; 12.55 Brussel Ned.; 1.50 London Regional; 1.20 National Pro gramme; 6.20 London Regional; 6 50 Na tional Programme; 7.20 Brussel Ned.; pi m. 7.35 Keulen; 8 30 London Regio nal; 8.50 Keulen; 10.20 Brussel Ned. of Diversen; 1130 Keulen of Diversen. bestuursleden van „Het Jutt. 8 00 Brussel Ned 930 Diversen; 1105 London Regional; 1230 Pauze; 12.25 Na tional Programme; 12.50 Brussel Ned.; 135 Keulen; 330 London Regional; 4.20 Keulen; 530 National Programme; 6.20 National Programme; 7.40 National Pro gramme; 8 20 Keulen; 9.20 Parijs Radio; 10.50 Weenen (Keulen). Geslaagd. Capelle a.d. Ussel. Je «i-Gravenhage te voor de Ned. Vereeniging van Mode vakscholen. geslaagd voor het examen tostumière, mej. D. v. d. Lee. Oranje-Vereeniging. Lange Ruige Weide. De Oranje-Vereeni- ging „Prinses Juliana" hield een leden vergadering. De voorzitter was afwezig. De vergadering werd daarom gepresideerd door den heer A. Baas, die de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, en zyn leed wezen uitsprak, dat de actieve voorzitter wegens ernstige ziekte van zyn kind niet aanwezig kon *yn Hy sprak de wensch uit, dat de kleine spoedig moge herstellen. Na voorlezing en goedkeuring der notulen worden de ingekomen stuk ken voorzoover noodig voorgelezen. O m was ingekomen een schrijven van het Ned. Werklieden Verbond „Patrimonium" afdeellng Driebruggen. houdende het verzoek Indien mogeiyk het aa. feest te doen plaats hebben op een terrein, niet in de nabyheid van een café. opdat de feestelijkheden eindigen zoo zy aan vangen en niet de vfeugde in onge- wenschte stemming overslaat. De verga- lering was zeer verbaasd óver een der- feiyk schrijven, aangezien zich geen excessen tijdens de feestiviteiten hebben voorgedaan. Nadat dit stuk in den bree- de was besproken, werd besloten voor noemde afdeeling te berichten, dat de Oranjevereeniging geen brasparty orga niseert, doch een oranjefeest, en dat zij niet aansprakeiyk is voor eventueel voor komende ongeregeldheden en tevens dat haar geen wantoestanden bekend zyn. Het bestuur doet mededeeling dat by droog weer een terrein kan worden ge huurd voor het houden van feesten. Zon der hoofdeiyke stemming wordt hiertoe besloten. Besloten werd twee dagen feest te houden en het programma samen te stellen als volgt: lste dag: Overdracht Prinses Beatrix- Doom aan het gemeentebestuur. Daarna schoonrijden. ringrijden met versierde tilbury's en paarden, 's Avonds filmvoor stelling. 2de dag: Zooveel mogeiyk kinderspelen o.a. verslering van rijwielen en kleinere voertuigen, ringrijden. watersport, tob bevaren, hard varen, zwemmen, touw trekken. enz. en tot slot groot vuurwerk. De medewerking van de muziekvereeni- ging OB.K. zal worden verzocht. Beslo ten werd voor de kinderspelen en tracta- ties een subsidie te vragen aan de ge meente. Op voorstel van den heer Van Ingen werd besloten geen andere paar den toe te laten dan die van inwoners. Nadat diverse personen vragen hadden gesteld, welke de voorzitter beantwoord de, sloot deze de vergadering. Lopik. De naaikrans ,3id en Werk" maakte Dinsdag haar jaarlijksch reisje toer leiding van mevr. S. van der Lin- per autobus. Des morgens om on geveer 8 uur werd vertrokken. De reis ging over Utrecht naar Boestdijk, waar de dames de Koningin zagen en waar ze twee coupletten van het Wilhelmus heb ben gezongen, waarna de Koningin haar heeft toegewuifd. Vervolgens werd het raadhuis van Hilversum bezichtigd. Te Amsterdam werd in de Byenkorf gewinkeld. Langs Paleis op de Dam en Schiphol, ging de tocht naar Bloemen- daal. Haarlem. Zandvoort, langs het strand naar Noord wijk aan Zee. Over Leiden ging men naar Gouda. Te Haas trecht werd ln de Kleine Betuwe aan gelegd en daarna ging het over Schoon hoven huiswaarts. Avontuur met wdhandkrab. i Nleuwerkerk a-d. IJsseL Eenige tewerk gestelden in de rijkswerkverachaffing te Ouderkerk a.d. Ussel, meenden eenwol- handkrab te hebben gevangen. Het beest werd gebracht by den heer P. I. v. d. Weele, hoofd der O. L. School alhier, die het dier in een emmer deed. De volgen de morgen kwam hy tot de ontdekking dat er inplaats van één twee krabben in de emmer waren. Geïnformeerd werd by de personen, diefde krab hadden ge bracht, of zy wellicht een tweede krab hadden gevangen en in de emmer ge bracht. Dit was niet het geval De heer d. Weele bekeek krab no. 2 eens nauw keuriger en toen bleek dat de eerste zich geheel van zyn huid had ontdaan waardoor de schyn werd gewekt alsof er twee dieren in de emmer waren. Men moest inderdaad heel nauwkeurig kyken alvorens men eenig onderscheid kon zien. De oude onbewoonbaar verklaarde woningen, eigendom van de gebr. Vis ser, aan de Kerklaan. zyn nu afgebro ken Op het vry komende terrein zal een winkel, met woonhuis en werkplaatsen worden gebouwd, welke betrokken zul len worden door den heer Abr. Bastinck, alhier. By de te Rotterdam gehouden in- schryving voor het onderhoud van de 's-Gravenweg—Hoflaan tot aan Korten- oord Was laagste inschrijver de heer J. Hordyk alhier, met f 3805. De gunning zal later worden bekend gemaakt. Gevonden voorwerpen een huis- deursleutefen een Lips-sleutel; terug te bekomen by M. Zwynenburg, Dorpstraat 40. Nleuwerkevk ad, IJsseL B. en W. heb ben toegelaten tot volontair ter secreta rie den heer J. Andeweg. thans werk zaam ter gemeente-secretarie van Capelle a.d. Ussel. De kabel gelegd. Ouderkerk a.d. IJsseL Donderdag zyn de werklieden gereed gekomen met het leggen van de kabel voor de automati seering der telefoon. Moedercursus. Ouderkerk a.d. IJssel. Uitgaande van de vereeniging „Het Groene Kruis" zal van 18 tot 29 Juli een moedercursus wor den gehouden onder leiding van mej. Hattink, voor vrouwen en meisjes boven de 18 jaar. De aangifte kan geschieden hii de wijkzuster, mej. C. de Booij of bij één van Groene Kruis". Reeuwijk. In ons nummer van 20 Juni is een bericht opger.omen onder het op schrift „Met een ze.s geslagen Het is ons gebleken dat de daarin vermelde fei ten zich niet aldus hebben toegedragen en dat bU het conflict niet met een zeis is geslagen. Het bestuur van de polder Reeuwijk 2igëft aan de aannemer A. Pde Klerck alhier opgedragen de onderhoudswerken van de polder, waaronder het vernieu wen van twee sluisdeuren. De heer De Klerck was bij de inschrijving met f 635 de laagste inschrijver. O.L. Vrouw van Etteren. Usselstein. Zaterdag heeft katholiek Usselstein deelgenomen aan de plechtige omdracht van het miraculeuze beeldje Oi. Vrouw van Eiteren. Van bijna alle parochiehulzen ln de stad waren de vlaggen met pausehjke wimpel uitgehangen; verschillende ge vels waren feestehjk versierd. De dag werd begonnen met een plechtige Hoog mis. gecelebreerd door den hoogeerw. heer W. H. de Grys, deken en pastoor. De plechtige omdracht begon om half zeven "s avonds. Mocht het weer zich ln hetbegln van de avond wat minder gun stig latenaaanzien dan in de voormiddag, er stond een stevige bries, toch was het volkomen geschikt voor de omdracht. De route ging dit jaar alle straten van de stad. De feesteiyke Maria een gedeelte, gevormd door de verschil lende vereenlgingen met vaandels; voor stellende de gildenprocessies, waarby een offerkaars wérd meegevoerd. Het tweede gedeelte beeldde een stukje geschiedenis uit van de devotie tot O. L. Vrouw, we zagen hier b v. 4 slootgravers die eeuwen her het beeldje vonden. In de hoofdgroep „Maria-wacht", voorafgegaan door de geesteiykheid, werd het beeldje gedragen door 4 pages en omgevén door 12 maag den met palmtakken. De muziekverenigingen „Amicitia" van Usselstein en „St. Carius" van Mont- foort, zorgden voor processie-marschen, en Maria-llederen tijdens de omgang. Meerstemmige koorzang werd uitgevoerd door het St. Nlcolaas-kerkkoor en het middeleeuwsche Jongenskoor, dat door zyn interessante costumeertng de aan dacht blijft trekken. Zoo werd gedurende meerd an l1/* uur door de stad getrokken. In dichte drom men had zich een menigte van belang stellenden langs de route opgesteld. De politie regelde op uitstekende wyze. Te ruim 8 Uur vulde het groote fees telijke verlichte kerkgebouw zich met dé deelnemende groepen en verdere belang stellenden. Met een Tantum ergo en een Marialled werd de plechtigheid besloten. ber3, IJsficldijk 132, en A. Groenendijk, IJsseldyk 278, waarvan de ontruimings- termijn per 9 Juu afloopt. De heer VAN DER ENT zag. liever, dat aan het gebruik der onbewoonbaar- verklaarde woningen eens een eind kwam. Tevens dringt spr. er op aac, dat eventueel nieuw te bouwen gemeente huis zou komen. Immersyde afstand van het Boveneind naar het gemeentehuis is toch reeds groot en wanneer deze af stand nog grooter zou worden, was dit voor de bewoners van het Boveneind bij na niet te doen. Voorts wijst spr. op de onderlipge perhouding tusschen B. en W. B en W. nog eens een ernstig oncietsoek "!en de raadsleden onderling. Welke ver- Raadsvergadering op Vrijdag 17 JunL Voorzitter de heer J. Aalbers, burge meester. Aanwezig alle leden. Na opening door den VOORZIT TER worden de notulen ongewyzigd vastgesteld. Van het Gemeenschappelijk teitsbedrijf is een concept besl vangen betreffende de winstuil over 1937. De totale winst f 22.741,12, zoodat aan beide g< (Capelle a d. IJssel en Krimpen sel) f 11370.56 uitgekeerd kan worden, aangezien Ged. Staten geen reserveering wenschen. Van de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk is een verzoek ontvflhgen om de verorde ning tot het heffen van leges zoodanig te wyzigen. dat by 500 inlichtingen deze op 5 cent per inlichtingsgeval komen. B. en W. hebben een en ander aan Ged. Staten voorgelegd, maar ontvingen hierop nog geen antwoord. Van de plaatseiyke burgerwacht werd een schrijven ontvangen, houdende het verzoek om toestemming tot het houden van oefeningen in de O. L. School III aan de Oosterstraat. B. en W. stellen voor toestemming voor 1 maal per 2 weken te verlee(jen, terwijl voor het houden van schietoefe ningen nog een onderzoek zal worden ingesteld, of hienn' mogelyke beschadi ging van het lokaal zou kunnen ont staan. Aldus besloten Hierna komt in behandeling het voor stel van B. en W. betreffende wyziging van de besoldiffinf der veldwachters. By de benoeming van een capituiant begint deze met het minimum salaris, zoodat de tyd, elders doorgebracht als capituiant, niet gold vóór periodieke ver hoogingen. Wanneer echter een capitu iant meer dan 6 dienstjaren als zooda nig heeft doorgebracht, mogen de ver dere dienstjaren wel in aanmerking wor den genomen.- zoodat dan niet met het minimum salaris behoeft te worden aan gevangen. Dit is nu het geval met den veldwachter Schults, die 8 dienstjaren als capituiant heeft doorgemaakt, zoo dat 2 dienstjaren voor de verhooging kunnen medetellen. De raaé besluit z. h. st het salaris van den veldwachter dienovereenkomstig te wyzigen. Punt 2 der agenda, het voorstel tot verlenging Van de ontruimingstermyn voor onbewoonbaar verklaarde woningen naar de woningaangelegenhe.d en de be woonbaarheid in 't algemeen zullen in stellen. Besloten wordt de ontruimingstermijn van genoemde huizen met nog 1 Jaar te verlengen, tot 9 Juli 1939. Het voorstel tot wyziging van het uitbreidingsplan (weg op Industrieter rein), wordt z. h. st. aangenomen. Na af- en overschyving op de begroo ting 1937 gaat men over tto het vooistel inzake vereeniging Van de gemeenten Krimpen a.d. Lek en Krimpen a.d. IJssel. De VOORZITTER zegt, dat alle raadsleden het prae-advies reeds hebben ontvangen en vraagt, of zy naar aan leiding daarvan bezwaren hebben of in lichtingen wenschen. Weth. v. d. GIESSEN deelt mede, dat, nu B. en W. aan de raad het voor stel doen. om een verzoek tot de Kroon te richten, teneinde door samenvoeging van deze .gemeente met Krimpen a.d. Lek tot een groot Krimpen te geraken, de raad voor een zeer beldngryke beslis sing staat. Uit de verstrekte gegevens en het prea-advies zyn de mogeUjke voor- en tegen-argumenten te concludeeren; spr. meent echter, nog een kort woord aan dit prea-advies te moeten toevoe gen. Door langdurige besprekingen zyn veel 'ondergeschikte punten op de voorgrond gekomen en de voornaamste beweegre denen om tot dit besluit te geraken op de achtergrond geraakt. Men zai by iedere overweging tot het nemen van een beslissing steeds het pro en contra moes ten afwegen. Ziet men echter alleen het tegen en niet het vóór, dan is de beslis sing niet het resultaat van een voor het algemeen belang nuttige gedachtengang. Ook het verspreiden van verdachtmakin gen zonder goede grond dient het al gemeen belang niet. Men moet deze sa menvoeging zien op lange termyn; bur gemeester Van Oordt heeft by één der eerste besprekingen gezegd, dat wy moe ten overwegen, hoe de toestand zal zijn over b.v. 25 jaar. Dit ls volkomen juist gezien. De vraag is dus. hoe zullen bei de gemeenten zich ontwikkelen, samen gevoegd of niet samengevoegd. Belde gemeenten hebben haar zware lasten, haar eigen bestuur, haar voor-en nadeelen. Maar ook hebben beide een geiykgerichte bevolking en worden zy bestuurd in geUjke geest. Verwacht mag worden, dat de raad van Groot Krimpen zal oordeelen in de geest van de raden der beide gemeenten. BU samenvoeging wordt het bestuur vereenvoudigd en de werkzaamheden worden beter verdeeld. Dat hierop een belangryke besparing kan woiden bereikt, staat onomstooteiyk vast Maar by samenvoeging ontstaat tevens een krachtiger gemeente, een ge meente. die door een gunstige liggingen een gunstige vorm, de krachtigste ge meente in de Krimpenerwaard zal wor den. En juist daarvan zal men in de loop der komende 25 jaren kunnen profitee red Nu kan men allerlei kleine motieven aanvoeren en vooral aandikken tot ge weldige bezwaren, doch vast staat dat men beter kan wonen ln een krachtige gemeente, dan in een minder sterke. Men spreekt te Krimpen aan de lpk iexatie door onze gemeente. Wij dat, wanneer de versterking werkt. Daarom uit spr. de wensch. dat ook de raadsleden dit zoo met hem zu en zien dat zU de kleine bezwaren terzUde zullen leggen en hun stem vóór het ver zoek tot samenvoeging zullen uitbren gen in het belang van deze gemeente, maar tevens in dat van Krimpen aan de LDe heer VERMEULEN kan zich niet met de samenvoeging van belde ge- meenten vereenigen. Allereerst zegt hy, niging van beide Kci^caat-vaa eventueel zou doorgaan.# van het uitbreidingsplan, omvattende het gedeelte van de Kortlandstraat tot aan de school van den heer Battenberg «iet veel meer terecht »ou komen, daar_het meerendeel der huizen dan in de rich ting van Krimpen aan de Lek zou wor den gebouwd. Voorts deelt spr. mede. dat de gemeente Krimpen aan de IJssel nog steeds, wat het aantal inwoners betreft, groei? terwijl dat te Krimpen aan de Lek langzaam maar zeker achteruitgaat. Spr is dan ook van meening. dat de zorgen en moeiten door vereeniging loot de Inwoners nog grooter zullen worden, zoodat ook dit geen verbetering zal blij- ken. Bij de opsomming van de bedrijven uit de gemeente Krimpen a.d. Lek be vreemdt het spr„ dat de werf van J en K Smit hierin niet genoemd wordt. Ook de bezuiniging is spr. tegengevallen. Wat de historie betreft van beide ge meenten. kan spr. zich zeer goed inden ken, dat verschillende inwoners vpn Krimpen a.d. Lek tegen de samenvoe ging zyn. Spr. deelt mede, dat hU reeds jaren' in de gemeente woonachtig is. Eertijds is er sprake van geweest, Krim pen a.d. IJssel bU Ouderkerk te voegen, maar spr. zou zich hiertegen met hart en nieren verzet hebben, daar hij als geboren Krimpenaar de zelfstandigheid der gemeente zou wenschen. Wanneer de samenvoeging toch zou (iooreaan, vraagt spr., waar dan het houding toch niets te wenschen over laat. Ook is het voor hem nog een groo te vraag, welke burgemeester bij samenvoeging van beide gemeente* zal moeten heengaan. Zou dit burge meester Aalbers zijn, dan moet spr. be slist tegen het verzoek om samenvoeging stemmen. De VOORZITTER maantiden heei Vermeulen, zich in zyn woorden wat te matigen, waarop de heer VERMEU LEN zegt. dat den voorzitter toch ze ker deze lof toekomt. Waarom dan ook vereeniging noodig zou zyn, is spr. niet duldeiyk. Immers, bouwgrond is er in Krimpen a.d. IJssel genoeg, en de be zuiniging is niet zoo groot, als spr. zicb wel had voorgesteld. De heer DE PEE kan maar niet be- grypen, waarom Krimpen a d. Lek tegen de samenvoeging zou zyn, daar alle voordeelen naar de kant van die ge meente overhellen. De heer VAN DER ENT vindt, da* het verschil tusschen de gemeenten Krimpen a.d. IJssel en Krimpen a.d. Lei thans reeds uiterst gering%s. De gemeen ten zyn in de loop der Jaren al dichter eif dichter tot elkander gekomen. Vroe ger was er op elk gebied verschil te be speuren, thans echter bestaat er hoege naamd geen verschil meer. Spr. heeft thans de overtuiging, dat de voorgege ven cyfers der bezuiniging laag gehoü- den zijn, zoodat, wanneer meer bezui nigd zou kunnen worden, dit altyd mee vallen zou. Dat in het prea-advies de werf van J. K. Smit niet genoemd wordt is zeer logisch, daar genoemde ondernemers hun bedrijf naar Kinderdyk verlegd hebben. Tevens deelt spr. mede, dat in de Twee de Kamer reeds wordt aangedrongen op samenvoeging van kleine gemeenten in Nederland, terwyi een groote gemeente toch altyd veel meer gedaan kan krij gen dan twee kleine. De samenvoeging ia voor beide gemeenten van groot belang. Wanneer spr. b.v. de post gemeente-op zichter bekykt, kan daarin door samen voeging veel verbetering Ttemen. Spr kan het dan ook niet anders in zien. dan dat de samenvoeging voor bei de gemeenten een succes zal worden. De heer PANNEVIS deelt mede, dat de gemeenten geografisch byna de zelfde zyn. De U-vorm zal mettertijd wel vervallen. Spr. herinnert voorts aan de samenvoeging der gemeenten Alphen aan de Ryn. Oudshoom en Aarlander- veen, die wel een succes geworden is. De verschillende uitbreidingsplannen, de scholen, de pleinen, de straten enz. zijn daar wel het bewys van. Spr. geeft de hoop te kennen, dat alle raadsleden de ze vereeniging van gemeenten mogen zien, dat ze voor beide gemeenten van het grootste belang is. Weth. v. d. GIESSEN wil nog eeni ge bezwaren van den heer Vermeulen trachten weg te nemen. Allereerst deelt spr. mede. dat hy, als Krimpen a.d. Lek er tege* zon zijn, dus het voorstel in de raad zou verwor pen worden, geen stap in de richting meer zal doen. Spr. is er niet voor dwang op een andere gemeente uit te oefenen, en wanneer anderen door an nexatie zouden trachten, Krimpen a.d. Lek met Krimpen a.d. Ussel te vereenigen, dan zou spr. daarvan zich een groot te genstander toonen en -nooit zyn stem geven. De VOORZITTER dfeelt mede, dat in het byzonder vier pun^n hem by de de besprekingen hebben getroffen. I. De plaats van het gemeentehuis; II. De be zuiniging is tegengevallen; III. Waar-* om is Krimpen a.d. Lek er tegen; IV. Wanneer geen samenvoeging dan een annexatie. Allereerst zegt spr.. dat de nieuwe raad zal hebben uit te maken, waar het nieu we gemeentehuis zou komen. Dit kan toch voor den heer Vermeulen geen be zwaar hebben, daar een grootere afstand \an ongeveer 500 M. toch geen onover- komeiyk bezwaar :yn zal. Al valt de bezuiniging volgens den heer Vermeulen niet mee, toch valt er ontegenzeggeiyk te bezuinigen. De cyfers moet men echter beschouwen als een al- gemeene richtiyn en als bewys, dat er werkelijk bezuiniging mogelijk is. Op de de derde vraag kan spr.- niet zeggen, waarom men er te Krimpen a.d. Lek tegen is, terwyi de vierde ge dachte reeds door weth. Van der Gies- sen is beantwoord, want Indien het voor stel tot vereeniging te Krimpen a.d. Lek zou verworpen worden, zal niet gedacht worden aan annexatie; hot gebeele voorstel wordt dan als afgedaan be- Het voorstel wordt thans in stemming gebracht en met 9 stemmen voqr en 2 tegen aangenomen. Voor de heeren P. O. van der Giessen. M C. Pannevis, P. Boon, J. de Pee. M. de Vries, A. van der Ent, D. Huisman. E. van Dam en P. Mes. Te gen de heeren J. Vermeulen en J. Gou- driaan. Tydens de rondvraag merkt de heer VERMEULEN op, dat vele bewoners in de omgeving van de Koolteèrfabriek veel ongerief hebben wan het afval. Dit brengt een geweldige stapk teweeg, zoo dat spr. daarin gaarne verandering zag aangebracht. Ook de heer D E P E E zegt, dat de stank meer dan erg is. De VOORZITTER zegt toe. dit eens nader te bezien. Daarop wordt de vergadering gesloten.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 4