c Wm Een avontuurlijke reis Landbouwcrisiswetgeving in andere banen, Plaatselijk nieuws Rechtszaken Nieuws in een paar Gemengd nieuws Lancet* ouw eti Veeteelt Wetenschap Techniek en WOENSDAG f JUU 1938 dere slachtoffers ia dan ook hooger dan andere jaren. Zaterdag en Zondag zijn 201 personen bij verkeersongelukken om gekomen Maandag steeg dit cijfer van uur tot uur. Men vreest dat het totale aantal dooden de 400 verre zal overschrij den. Verkeersslachtoffers in 1937. In 1937 zijn in de Ver. Staten 106 000 menschen tengevolge van verkeersonge lukken om het leven gekomen, wat ruim tweemaal zooveel is als het aantal Ame rikanen dat in de wereldoorlog gesneu veld is; gewond werden in dat jaar 9 980.000 personen. De oeconomische scha de, door deze ongelukken aangericht, be droeg voor zoover zjjHte berekenen is, 3*/s milliard dollar. Bestaande regeling te ambtelijk en te verstarrend. Landbouw miet crisismaatregelen zeil ter hand nemen. De belangrijke wijzigingen, welke in het landbouwcrisisbeleid der regeering zijn of worden gebracht, hebben het Col lege van Regeeringscommissarissen van de Landbouwcrisiswet 1933 aanleiding gegeven een uiteenzetting te geven van de huidige situatie, haar ontstaan en de maatregelen, welke zij noodzakelijk maakt. Drie factoren die overwegenden invloed oefenden op het gevoerde beleid en de thans in voor bereiding zijnde maatregelen, zijn: Ten eerste: de snel verbeterde con junctuur in de landbouw in dfe periode 1936-'37, die de wereldprijzen deed stij gen, met gevolg, dat allerlei steunmaat regelen konden worden ingekrompgn of zelfs afgeschaft. Ten tweede: de daarop volgende in zinking ln het jaar 1937-'38. waarin prijsdaling de aanvankelijke stijging heeft vervangen, waardoor de landbouw opnieuw de helpende hand moet worden toegestoken. Ten derde: de langdurigheid der cri sismaatregelen, welke het noodzakelijk maakt een nieuwe koers ln te slaan en deze maatregelen door den landbouw zelf ter hand te doen nemen. Heffingen slonken met 50 millioen. Daar de uitgaven van het Landbouw crisisfonds inkrompen, konden tal van heffingen worden afgeschaft of ver laagd. Het gezamenlijke bedrag daarvan bedroeg in 1936-'37 niet minder dan bij na f 50 millioen van een oorspronkelijk totaal van f 100 k 150 millioen. Het aantal crisisambtenaren vermin derde in de loop der jaren eveneens ge leidelijk. Van een maximum van onge veer 6500 personen liep dit getal terug tot ongeveer 3700 persten. Het scheen alsof de liquidatie der cri sismaatregelen krachtig zou kunnen worden voortgezet. In deze verwachting heeft het jaar 1037-'38 belangrijken keer gebracht. Öe prijsstijgingen kwamen tot staan en maakten zelfs plaats voor aanzienlijke prijsdalingen. Alleen de prijzen van eieren en rund vee hielden zich redelijk goed. De tuin bouw heeft het weer buitengewoon moei lijk, mede door de verslechterde clea- ringgpsitie met Dultschland. Verschillende heffingen moesten weer worden verhoogd. De monopollehefflng op granen werd van f 1 op f 1.50 ge bracht, evenwel zonder dat de roggeprijs er voldoende door *erd gesteund. Dezet- meelheffing werd met f verhoogd. Als voorzorgsmaatregel werd weder tot Inventarisatie van het vlas overgegaan. Zoo zijn de vooruitzichten voor den landbouw niet rooskleurig. Uiteraard zal de regeering de landbouw niet de steek laten. Ons volk heeft zich er daarom re kenschap van te geven, dat ln de naaste toekomst wellicht opnieuw offers voor de instandhouding van het Nederland- sche landbouwbedrijf zullen moeten wor den gebracht. Regeering streeft waarachtig belang van den landbouw na. De regeering heeft het niet in de hand de steun te beëindigen en tot liquidatie over te gaan. De wereldconjunctuur be- beerscht deze zaak. Algemeen werd destijds gedacht, dat de landbouwcrisismaatregelen slechts korten tijd zouden gelden. Nu die periode veel langer duurt, meent de ^egeering, dat deze maatrege len beter door de landbouw zelf ter hand genomen kunnen worden. De bezwaren der huidige regeling zijn op de duur. dat zij vooreerst te ambtelijk is, vervolgens te centralistisch en tenslotte te verstar rend voor het bedrijf. Het overnemen der landbouwcrisismaatregelen door de belanghebbenden zal hierin verbetering brengen. Er is dus geen sprake van, dat de Re geering de verantwoordelijkheid voor de huidige regeling ontvlucht. De overname wordt geacht te zijn in het waarachtig belang van de toekomst van het geheele Nederlïmdsche landbouwbedrijf. Dit is dé eenige drijfveer. De consumptie-melkregeling heeft reeds uitgewezen, dat de' uitvoerende taaie met goed gevolg aan de bedrijfsor ganisaties kan worden toevertrouwd. Men mag in het streven der regeering onder geen beding zien een schuwen der verantwoordelijkheid, maar de welover wogen gedachte, dat op deze wijze de zaak van de landbouw beter wordt ge diend. Een moeilijke en lange weg. Het zal een moeilijke en lange weg zijn naar de volledige overdracht en de pro blemen zijn vele. Op verzoek van den minister van eco nomische zakën, voeren het college van Regeeringscommissarissen en drie cen trale landbouworganisaties omtrent de overname overleg, teneinde hun mee ning in een rapport aan den minister toe te lichten. De overdracht zal moeten gaan ineen proces van geleidelijkheid, waarbij elk onderdeel op zichzelf behoort te worden beschouwd. De zaak zal zoowel door de regeering als door de bedrijfsorganisa ties moeten worden bezien. Teeltbeperking en gevaar. Bij de bepaling van de omvang der teeltbeperking wordt uiteraard rekening gehouden met de telkens dreigende oor logskansen in Europa. Het gaat hierbij echter wel zeer om het afwegen van de verschillende mogelijkheden. Stelt men zich b.v. bij de teeltregeling van varkens, rundvee, zuivel, fabrieksaardappelen, tuinbouwproducten en dit zijn de voornaamste producten, die beperkt wor den in op oorlog en deze breekt niet *it, dan z&l men met groote overschot- Jen zitten van producten, waar nu reeds exportoverschotten van bestaan. Wel wordtnagegaan welke productiemaatre gelen bij het uitbreken van een oorlog direct zouden moeten worden genomen, om zich aan de gewijzigde situatie aan te passen. Met betrekking tot de vraag of de handhaving van de heffing op boter voor binnenlandsch gebruik wenschelijk is, werd geantwoord, dat van een heffing op boter voor binnenlandsch gebruik niet meer kan worden gesproken, sinds de directe steuntoeslagrekening voor boter is vervangen door een indirecte regeling door middel van het verleenen van res titutie bij export. Zoolang tusschen de „wereldmarktprijs" van boter en de pro ductiekosten nog een zoo aanmerkelijk verschil bestaat als thans het geval is (pl.m. f 0.80 en f 1.30) kan van een los laten van de zuivelsteunverleening geen sprake zijn. Bij de export van boter naar land zit niet de bedoeling voor, mede eenlgen Invloed uit te oefei de wereldmarktprijs. f Geslaagd. GHessendam. Mej. H. Dekker slaagde ▼oor het eindexamen 5-jarige HBS. "Het onderhoud der tertiaire wegen. Giessend&m. B. en W. hebben in sa menwerking met de gemeentebesturen van Hardinxveld, Sliedrecht, Papen- drecht en Gorinchem een adres aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland ge richt, waarin zij aanvulling verzoeken v*n de bijdrage in de onderhoudskosten van de tertiaire wegen (3e klas wegen) in Zuid-Holland, dit speciaal ln verband met de Merwededijk. Het huidige ontwerp van Ged. Staten «lult een bijdrage uit voor de wegvlak ken binnen de bebouwde kom der ge meente, waardoor van den Merwededijk die 23 KM. lang is, slechts 9 KM. voor een provinciale bijdrage in aanmerking komt. Giessendam. De postduivenvereniging ^Stormvogels" hield Zaterdag een wed vlucht met oude duiven vanuit Noyon CFrankrijk) over een afstand van 283 K. M. De duiven werden des morgens om 9 tlur met Noord-Oostenwind ln vrijheid gesteld en kwamen als volgt aan: D. Vo gel 1; E. van Hoven 2; J. Potters 3, 4 en IX A. vaa Rljsbergen W. de Boon en J. van Mill 7 en 8; P. de Jong en L. Buijk 9. Aankomst eerste duif 4 uur 31 min.; laatste duif 6 uur 41 min. 11 sec. Tevens werd een wedstrijd gehouden met jonge duiven vanuit Tilburg, over een afstand van 33,4 K.M. Deze duiven wer den gelost des middags om 2 uur en be reikten de hokken als volgt: L. Klop 1 en 28; P. de Jong en L. Buijk 2. 8, 16 en 18; J. Potters 3. 4, 22, 23, 24 en 25; D. A. van Rljsbergen 5, 6,-7, 13 en 17; T. den Bree- jen 9; T. Roza 10; C. Cornege 11, 12 en 16; w. de Boon en J. van Mill; 14, 20 en 27; D. Vogel 15, 19 en 21. Aankomst eer ste duif 2 uur 34 min. 57 sec.; laatste duif 3 uur 1 min. 7 sec. In verband met de ongunstige weersgesteldheid hadden de vluchten een traag verloop. Geslaagd. Giessendam. Voor het examen nuttige handwerken slaagde mej. J. Koorevaar. f> Oud-Alblas. Gevonden: een ceintuur, te bevragen bij den gemeente-veldwach ter. - De politie heeft procesverbaal opge maakt tegen H. en K., wegens het doo den van jonge eenden e» het loopen over wel- en hooiland. KorfbaL Giessendam. Het eerste twaalftal van de korfbalclub „Vriendenschaar" speelde op haar terrein de laatste competitie wedstrijd tegen Oranje Wit III van Dordrecht Nadat eenige tijd de wedstrijd was aangevangen werd wegens de on- gunstige weersgesteldheid de wedstrijd door Oranje Wit opgegeven, waardoor Vriendenschaar de wedstrijd gewonnen kreeg. Daardoor behaalde Vrienden schaar meteen het kampioenschap van haar af deeling Het tweede twaalftal speelde een wedstrijd tegen Oranje Wit 4 van Dordrecht en won met 20. Hoornaar. De ambtenaar der belastin gen zal zitting houden voor aanvragen van kostelooze plaatjes: Giessen-Nieuw- kerk ten raadhuize 13 Juli 79 uur p.m.; Schelluinen ten raadhuize 14 Juli 79 uur n.m.; Noordeloos ten raadhuize 15 Juli 7—9 uur n.m.; Hoornaar ten zijnen huize 16 Juli van 17 uur n.m. De zitting te Giessen-Nieuwkerk geldt ook voor de gemeente Peursum. Hoog-Blokland. Ingezetenen, die recht hebben op een kosteloos rijwielbelasting- merk, kunnen -dit ten huize van den be lastingambtenaar aanvragen op Zaterdag 16 Juli van 14 uur, Dinsdag 19 Juli van 69 uur en Donderdag 21 Juli van 610 uur. Het nieuwe gemeentehuis. Meerkerk. Maandagmorgen wePd aan onzen raadsverslaggever gelegenheid ge boden, de teekening van het te bouwen gemeentehuis te zien. Het is reeds té zien, dat het nieuwe raadhuis een sieraad voor de Noordsche Weg zal worden. De ramen worden op verschillende punten van gebrandschilderd glas. De inriqjiting zal worden als volgtBeganen grond: Kabinet burgemeester 5 bij 4 meter; ka binet secretaris 4 bij 3.25 meter. Secre tarie 8.80 bij 5 meter; wachtkamer 3.81 bij 3.50 meter; kluis 4.07 bij 4 meter. Eta ge: Raadzaal 12.57 bij 6 meter; kantoor 4.71 bij 4.18 meter; archief 4.71 bij 3.50 meter. Een grooA verschil met de inrichting van het oude gemeentehuis. Hierin is op de bovenverdieping een groote raadzaal, welke zonden eenige afgesloten ruimte dienst doet lis burgemeesterskamer, se- cretariskamen raadszaal en wachtlokaal en de secretarie heeft een ruimte van 5 bij 2 meter. De benedenruimte van het oude raadhuis^ia gebezigd arrestan tenlokaal en efen kamertje, waarin chana de werk!007,encxmtroleur zitting houdt. Schelluinen. Dinsdagavond wekte een breed, meer dal 200 meter lang, bloed spoor op het dórp bij menlgen voorbij ganger angstige\ vermoedens. Het blees afkomstig van ein koe van den land bouwer C. v. d. Tijdens het vervoer was het dier op let ijzeren hek voor de school gesprongei^. Daarbij zijn twee punten diep ln de bulk van het onge lukkige beest gedrongen. De dierenarts Holz uit Gorkum trachtte het dier in le ven te houden an heaft de wonden ge kramd. HET ZEDENMISDRIJF TE OSS. Fabrikant in hooger beroep. De fabrikant uit Oss, M. Zwanenberg, die de rechtbank te 's-Hertogehbosch had veroordeeld tot twee jaar- gevange nisstraf met aftrek van voorarrest we gens zedenmisdrijven, heeft tegen dat vonnis hooger beroep aangeteekend. WEERBERICHT. Naar waarneming ln de morgen van 6 Juli. Te Rotterdam heeft een man tijdens een twist zijn vrouw met een electrisch strijkijzer tal van verwondingen toege bracht, zoodat de vrouw in het zieken huis aan den Coolsingel ter verpleging moest worden opgenomen. De man is ge arresteerd. Te Blerlck bij Venlo zagen twee hengelaars een lichaam drijven. De po litie bracht het op het droge. De ver dronkene bleek te zijn de 79-jarige heer E. Holten uit Blerlck. Deze is waar schijnlijk tijdens zijn wadeling in het wa ter gevallen. Een rechter uit het stadje Remadje (Mesopotamia), die met vijf leden van zijn gezin per auto naar Bagdad vertrok, werd sinds Vrijdag vermist. Thans heeft j men de auto in de woestijn teruggevon den. Drie der inzittenden Waren vak dorst gestorven. Aan de Jutlandsche Westkust zijn twM», Duitsche militaire vliegtuigen, die deelnemen aan een oefening, met elkaar in botsing gekomen en brandend in zee gestort. Alle inzittenden zijn omgekomen. Nabij de haven van Belfast (Ier land) ls een vliegtuig brandend neerge stort. Twee inzittenden zijn om het leven gekomen. Het aantal slachtoffers van de cho lera epidemie in de Vereenigde Staten is thans tot boven de 20.000 gestegen. OUDE DAMES ONDER TRAMWAGEN GERAAKT. Ernstig gewond opgenomen. Maandag waren bij de tramhalte ln de mes, zusters van respectievelijk 74 en 78 jaar, van het achterbalcon van een mo torwagen van lijn 25 gestapt. Toen de wagen zich weer in beweging zette, be merkte een van haar, dat zij was blijven naken aan de steunstang. Zij greep zich aan de rijdende tram vast. evenals haar zuster, die haar wilde helpen. Beiden struikelden en kwamen onder de baan- schulver van de bijwagen terecht. Een der zusters is met een hoofdwonde en een 'breuk van de onderarm, de andere met een gebroken been opgenomen. DE NATIONALE FEESTpAG IN DE VEREEN. STATEN. Meer dan 4 Daar dit jaar in de Ver. Staten de On afhankelijkheidsdag op Maandag viel, heeft de bevolking ditmaal een „week end" van twee, velen zelfs van drie da gen gevierd. Het aantal verkeers- en an- Het dunne pijltje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke tot matige win$; aanvankelijk uit Zuid-Westelijke richtingen; latér veranderlijk; aanvankelijk opklarend; later zwaar bewolkt tot betrokken mét kans op regen of onweer; weinig veran dering in temperatuur. Waterstand: Schoonhoven hg. water 1.40 uur, 1.31 M Keulen stand 2.50 M., was 0.24 M. Maastricht 5 -«Juli, 40.65 M., was 0.16 Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur ln de schaduw: 58 graden Fahrenheit. Woensdag 6 Juli: Op 3.47, ondes Volle Maan Dinsdag 12 Juli, Wielrijders, licht op! 6 Juli9.50 uur. EEN DERDE TERUGBETALING AAN DR. DETERDING? op komst Uit een schriftelijk antwoord van het college van agrarische Regeeringscom missarissen op door het Handelsblad schriftelijk gestelde vragen, blijkt, dat aan dr. Deterding uit het Landbouwcri sisfonds niet alleen zooals reeds ge meld een terugbetaling is gedaan van f 112.000 voor geleverde varkens, doch daarna óók nog een van f 20.000 voor door hem gekochte kaas. Met dr. Deterding bestaat nog „ver schil van meening" over de vraag of de ze nog recht heeft op een tweede terug betaling uit hoofde der varkensleveran tie. In Februari heeft Regeeringscom- missaris Louwes na de brief van dr. Co- lijn aan de heeren Deterding en Dijt *n bezoek gebracht aan dr. Deterding. Af gesproken werd toen, dat er een bespre king zou plaats hebben van dr. Deteï*- ding met de ministers Colijn en Steen- berghe. Deze heeft na vijf maanden nog niet plaats gehad: „uitsluitend omdat het nog niet mogelijk is geweest, een dag te vinden, die allen past". Men verwacht, dat deze besprekingen in Sep tember zullen kunnen plaats vinden. De regeeringscommissarissen verkla ren in hun antwoord: „Betreurd moet worden, dat deze aangelegenheid (de Deterding-transactie) aldus verloopen is; er is evenwel van niets anders sprake dan van een misverstand." Ten aanzien der meest begunstiging»- afspraak wordt slechts verklaard: „Bij de eerste besprekingen, die door dr. De terding zelf met de Ned. autoriteiten zijn gevoerd, is destijds niet duidelijk komen vast te staan of dr. Deterding de laag ste prijzen zou betalen De regeering heeft later de uitlegging van dr. Deter ding goedgekeurd, gezien het doel en de voordeelen der transactie „en mede op grond van het feit, dat het tegenover gestelde ln ieder geval evenmin vast stond. TIJDSEINEN. In de serie Tijdseinen „Stemmen uil Christelijk-Historischen Kring", uitgave van de N.V. Drukkerij C. Blommendaal te Den Haag, verscheen nummer 9, waarin mr. J. J. Schokking het onderwerp Pro paganda en Openbare meening behan delt. De schrijver zet in dit werkje uiteen de moeilijkheden, die verbonden zijn aan het propageeren en de mogelijkheden, die het biedt om de openbare meening te bewerken. Bovendien het verband tus schen beiden. De bedoeling van den schrijver is te dop» uitkomen, dat goede propaganda die is, die vraagt naar hetgeen Gods wil ia met betrekking tot ons gemeenschaps leven en zich onderwerpt aan de begin selen, die Hij heeft geopenbaard voor dep enkeling en voor de gemeenschap. 57. De schatten werden ingeladen, en spoedig reed de tank weg uit dit gedoem de land, dat xoo weinig gastvrij was, en toch bezoekers zoq ruim beloond had. V I 58. Bij een hol tusschen de rotsen werd lioenen verzameld, want alle stukkeif halt gehouden, een voor een haalden Rob waren met goud en edelgesteenten yct- en zijn vrienden de kostbare kunstschat- sierd. ten uit de tank. Stellig lag hier voor mil- 1 De deelnemers aan de 9e Nederlandsche Landbouwweek te wageningen maakten Dinsdag een excursie naar de proefterwinen van den Plantenziektenkundigen Dienst De jaarlijksche Tour de France h Dinsdag begonnen. De renner* onderweg voor de eerste étappe Le Vesinet-Caen Overzicht van den eersten Limburgschen paardenfokdagwelke Dinsdag te Roer- monc/ is gehouden Tijdens de viering van den Onafhanke lijkheidsdag legde de Amerlkaansche ambassadeur te Parijs William Bullitt een krant op het graf van genaraal La Fayette Luitenant D. Klop uit Den Haag (op den voorgrond) er luit. F. de Bruin (Amers foort) in actie tijdens de schermwedstrijden, welke Dinsdag in het kader van den Nationalen Vijfkamp te Amersfoort werden gehouden Een fleurige tractatie voor de oudjes, tijdens den boottocht, weUce Dinsdag te Amsterdam voor de 50ste maal door de ▼ereeniging -L«efdadigfie«d neer Vermogen" werd georganiseerd Hr. Ms. kruiser .Java" is na een afwezigheid van bijna twee jaar onder buitengewoon groote belangstelling in Indië teruggekeerd. De vlootvoogd, vice-admiraal Ferwerda, begroette de bemanning en hield een welkomstrede Jhr. mr. R. Wittert van Hoogland, die den heer Versteegh zal opvolgen als chef. van den vliegdienst der K N I L M bij zijn aankomst per vliegtuig op Tjililitan. - De begroeting door den heer Versteegh Op weg naar de internationale schiet wedstrijden, welke leder jaar onder zeer groote belangstelling te Bisley (Eng.) worden gehouden De Nederlandsche deelnemers aan den Tour de France versterken den in- wendigen mensch, alvorens den grooten strijd te aanvaarden. V.l.n.r.: Van Schendel, Dominicus, Middelkamp, Van Nek, Hellemans en Schutte

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 4