GeuzehI BAAI AKKERTJE Victoria-Water Telegrammen j Schoonhoven Plaatselijk nieuws "Buitenland j FEUILLETON. Binnenland j Gemengd nieuws ft.-K. KERK TE T1EL AFGEBRAND. UitVMrtdienst moest afgebroken worden. TIEL, 8 Juli. Vanmorgen heeft hier êen fele brand gewoed, die, ontstaan in de toien van de kerk van den H. Domi- nicus, door de hevige wind werd aange wakkerd en tot ver in de omgeving waar neembaar was. Vanmorgen om tien uur was het grootste gedeelte van de kerk door het vuur verwoest en moest de brandweer zich in hoofdzaak ertoe be perken om de aangrenzende gebouwen te behouden. De brand werd ontdekt dóór een kerkbezoeker die een plechtige uitvaartdienst had bijgewoond.. Toen hij naar buiten kwam, sloegen de vlammen reeds uit de toren. De bezoeker waar schuwde de aanwezigen in de kerk. Het stoffelijk overschot moest in groote haast naar buiten worden gebracht. De kerk is een van de grootste van de Betuwe. Spoedig was de brandweer met twee motorspuiten ter plaatse. Het duurde echter niet lang of het stond vast, dat van het gebouw niet veel meer te red den was. Reeds sloeg het vuur over naar de aangrenzende gebouwen, de pastorie en het gemeentelijk gymnasium. Ook voor het R.-K. ziekenhuis bestond ern stig gevaar. Met man en macht wordt gewerkt om deze gebouwen te behouden De omgeving van de brand werd door de politie afgezet. Omtrent de oorzaak van de brand staat nog niets vast, doch nu vreest dat hij te wilten is aan de onvoor eichtigheid van schilders, die op de to ••en aan het werk zijn geweest. PRINS BERNHARD NAAR DUITSCH- LAND. r Voor enkele dagen particulier. DEN HAAG, 8 Juli. Prins Bemhard is heden per auto naar Reckenwalde ver trokken voor een verblijf van enkele da gen in Duitschland van particuliere aard. MINISTER VAN DIJK IN UMUIDEN. DEN HAAG, 8 Juli. De minister van êefensie, de heer Van Dijk, bracht he den een bezoek aan de kustartillerie te Umulden. SLACHTOFFERS VAN DE OVERWEGEN. Droeve rit. NIEUW LEUZEN, 8 Juli. Op de onbe waakte overweg aan de Meeleweg te Nieuw Leuzen is vanmorgen een lege hooiwagen door de dieseltrein Meppel— Zwolle gegrepen. De wagen werd achter het paard weggeslagen. De voerman Prins werd 20 meter ver weggeslingerd en op slag gedood. De trein werd zwaar beschadigd; de wagen verbrijzeld. Een lijk gevonden. AMSTERDAM, 8 Juli. Vannacht is op Be onbewaakte overweg te Diemen het lijk gevonden van een 21-Jarigen jonge man, afkomstig uit Amsterdam. Het ilachtoffer moet vannacht door één der treinen, die daar tusschen 12 en 1 uur passeeren, zijn overreden. De oorzaak wordt nog onderzocht. BLIKSEMINSLAG IN N.-BRABANT. Twee boerderijen in de asch gelegd. tiRUNEN, 8 Juli. Vannacht ontlastte flch een hevi£ onweer boven Drunen (N.-Br.). De bliksem sloeg in de met riet gedekte boerderij, bewoond door het ge zin van den heer J. C. Pulles, gelegen aan de Groote Straat. Aangewakkerd door de wind, kwamen vonken terecht op de daarnaast staande eveneens met riet gedekte boerderij, bewoond door C. de Gouw. In korte tijd stond ook dit pand in vlammen. De bewoners konden zich slechts met groote moeite in veilig heid stellen. De brandweer bestreed het vuur met een groot aantal slangen op de waterleiding. Aan blussching viel echter niet meer te denken en men be paalde zich tot het nathouden van de belendende perceelen, die behouden kon den blijven. Beide boerderijen werden in de asch gelegd. Alles was verzekerd. Ee- nig klein vee en eenige landbouwwerk tuigen "werden mede een prooi der vlam men. DE KARIMATA NOG NIET AAN T WERK. TERSCHELLING. 8 Juli. De Karimata die heden naar d^ Lutine zou varen zal. wanneer het weer gunstjg is, eerst mor gen zijn werkzaamheden hervatten, om dat de molen nog niet geheel hersteld is. DE MOORD OP JIMMY CASH. Gratie-verzoek afgewezen. TALLAHASSEE (Florida), 8 Juli. Het Hof van Gratie heeft geweigerd Maccall die ter dood is veroordeeld wegens de moord op den kleinen Jimmy Cash. gra tie te verleenen. DE GRAN-CHACO-KWESTIE. Regeling vastgesteld. BUENOS AIRES. 8 Juli. De vredescon ferentie Inzake het Chaco conflict heeft een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat het definitieve regle ment tot regeling van het conflict aan de vertegenwoordigers van beide landen is overhandigd. nAGEt.IJKS ren flrsehjp VF.RHOOWT \V <;t.7,OM>HFID Een huwelijk van drie=kwart eeuw. IN SCHOONHOVEN VOLTROKKEN. Op 22 Juli 1863 trad een Schoonho- vensch meisje, mej. E. Heerens, in het huwelijk met een Delftschen Jongeman, den heer P. Muller. Het huwelijk werd op het Schoonhovensche stadhuis vol trokken, doch het Jonge paar heeft zich daarna dadelijk te Delft gevestigd. Al die Jaren hebben deze echtelieden lief en leed gedeeld en op 22 Juli hopen zij hun 75-jarig huwelijksfeest te vieren. Het voorrecht om driekwart eeuw sa men door het leven te gaan, is slechts aan weinigen gegeven en er is dan ook alle aanleiding om op dit zeldzame feit hier even de aandacht te vestigen. Dat de heer Muller zijn bruid in Schoonhoven zocht, is wel opvallend, want hy wasgoudsmid. Het echtpaar had zijn zilveren bruiloft reeds achter de rug toen hij echter (in 1890) zijn vak vaarwel zegde en werd tewerk gesteld aan een rijkskleedingmagazijn, waar hij op 65-jaflge leeftijd werd ge- pensionneerd. De Jubilaris, die 23 December 1840 te Dordrecht werd geboren en dus 97 jaren telt, is zeer doof, doch overigens laat zijn gezondheidstoestand niets te wen- schen. Zijn vrouw is 1 April reeds 99 jaar geworden en verheugt zich niettemin nog in een zeer goede gezondheid. Zij doet nog allerlei huishoudelijk werk en zelfs hij zij tot voor kort steeds Jaarlijks een reis naar Schoonhoven gemaakt Er wonen hier ter stede namelijk eenige neven en nichten van mej. Hee rens. die haar van tijd tot tijd eens op zoeken en die zij zelf ook trouw eenmaal paar jaar bezoekt Twee jaar geleden heeft zij bij zoo'n gelegenheid de oudste hoekjes van Schoonhoven, die zy zich nog goed uit haar jeugd herinnerde, nog eens bezich tigd. BEROEP AFGEWEZEN. Ds. D. J. van de Graaf heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Eemnes Buiten. HOOFDPIJN, INDIGESTIE EN RHEU- MATISCHE RUGPIJNEN. AI haar klacht^ in korten tijd verdwenen. „Vele jaren leed Ik aan hbofdpyn, in digestie en rheumatische rugpyn, tot ik IVt Jaar geleden er toe overging Kru- schen Salts te gaan gebruiken. Reeds na eenige maanden bemerkte ik een belang rijke verbetering, terwyi nu al myn klachten 'zoo goed als geheel zyn ver dwenen. Ik ben in die 1' i jaar een heel ander mensch geworden." Mej. W. D. te R. Deze dame koos het Juiste middel om tiaar klachten te bestryden. Kruschen Sal te reinigt n 1. Uw lichaam van alle aehadeiyke stoffen, terwyi Uw afvoeror- ganen worden aangespoord tot betere en geregelde wei king, waardoor U er van verzekerd zyt, dat zich geen afvalstoffen meer kunnen ophoopen en UW. klachten ^voorgoed verdwenen zyn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by apothe ker* en erkende drogisten. (Adv.). DOCTORAAL EXAMEN. De heer H. baron de Smeth, zoon van den vroegeren burgemeester van Schoon hoven is aan de Leidsche universiteit ge slaagd voor het doctoraal examen in de rechten. MULO-EXAMEN. Mej. A. Bron, leerlinge van de Chr. ULO School, is geslaagd voor het mulo diploma A. WINDHOOS OVER SCHOONHOVEN. Hedennacht ongeveer half één is Schoonhoven verrast door een windhoos. Het grootste gedeelte van Schoonhovens bevolking had zich natuuriyk reeds ter ruste begeven. De weinigen, die nog op waren, hebben echter getuige kunnen zyn van een machtig natuurverschyn- seh Voorafgegaan door een hevig onweder zagen de wakenden de windhoos onze I gemeente uit het Z O. naderen. Zoo was in hotel Van Asperen een klein gezel schap aanwezig in een der cafézalen. Plotseling begon het tusschenschot en 't daartegen staande buffet hevig te schud den. De groote spiegelruiten, aan deLek- kant van die zaal, bogen meer dan een decimeter naar, Nunen, door. met inbe grip van een dikke balk in het raam, die de beide groote ruiten scheidt. In de aangrenzende zaal stonden ee- n;ge jtuimel-raampjes open, die de heer Van Asperen Jr. wilde gaan sluiten. Juist toen hij daarmede bezig was, kwam zijn broer binnen. Samen zagen zy hoe de boom, die op de hoek van het terras staat, ongeveer twee meter boven^de grond afknapte, een halve slag omdraai de en met vreeselijk gekraak vlak langs het hotel neerviel. Een raam van de in het sousterrein gelegen kegelbaan, werd door een der takken verbryzeld. De windhoos nam voorts de stoelen en tafeltjes, die op terras stonden, als veer tjes op en wierp te tegen het hek neer. Een windscherm werd door de plotselin ge, korte maar hevige storm uit de voe gen gerukt. In het woonhuis van den zilverfabri kant Huisman, aan de Spoorstraat, stond op de bovenverdieping een raam buiten open. Het werd door de windhoos uit de scharnieren gerukt en op straat geworpen. In een der afdeelingen van onze druk- kéry, in de handzettery, stonden eenige Valramen open. De windhoos rukte de ramen met zulk een kracht dicht, dat vier glasruiten werden verbrijzeld. Over de geheele stad is voorts schade aangericht, aan dakpannen, antennes, boomtakken, ruiten enz. Sommige menschen, die sliepen, ter- wyi twee ramen tegenover elkaar open stonden hebben de windhoos aan den ïyve ondervonden. Zoo één onzer em ployees, die dacht, „dat hy uit bed ge zegen werd". OPTOCHT EN SPEL. Woensdagavdnd is voor de deelnemers aan optocht en spel een uitvoerige uit eenzetting gegeven omtrent de inhoud en verloop daarvoor. Het spel omvat niet alleen een optocht die in een uur afgeloopen zou zyn, maar van 's morgens 10 uur tot namiddag 5 uur duren de verschillende phasen van het spel, waarin optochten en groepen zyn verwerkt. Op het Bastion tegen ma tige entréeprtys, en in de stad kosteloos, zal 'een kijkspel te zien zyn. dat door kleurige -kleedy en beweging van mede spelers, paarden en bevolking een impo sante Indruk zal geven. Op het klokgeklep „zullendat kunt u lezen in het programma dat begin Augustus ten verkoop zal worden aan geboden. Binnenkort zal door aanplak biljetten een voorlooplge aankondiging worden gedaan met korte inhoud van optocht ep spél.» n De vergadering van Woensdag heeft reeds tot gevolg gehad dat nog meer per sonen hunne medewerking hebben toe gezegd. Een aantal paarden is al be schikbaar gesteld, waarvoor vry kaarten en vergoeding worden gegeven, indien dit gewenscht wordt. Pogingen worden aangewend de bur gers- en burgeressengroepen uit te brei den. Oud-Hollandsche liedjes zullen wor den gespeeld en gezongen, terwyi by het spel de reidansen zullen begeleid worden door het Dilettantenorkest van den heer Kaasschieter. In voorbereiding is de vorming van een groep hellebardiers en een ruiter- groep in het gevolg van Prins Maurits. Een aantal bruidsmeisjes zal worden ge vraagd deel uit te maken van het gevolg van de bruid. Het contract voor de costuums is ge- teekend en de regenverzekering is afge sloten. Het garantiefonds met de 25 pCt. winstkans is groeiende. De inrichting van het terrein is in'voorbereiding,, waar voor in de advertentie in dit blad de ge legenheid «tot inschryving reeds geopend is. Er zal voor een voldoende pauze in den middag worden gezorgd, zoodat ieder in de gelegenheid zal zyn hetzy in de stad of op het terrein zich te verpoozen. Een oud-Hollandsch décor op het Bas tion is eveneens in voorbereiding. twaalf had men de tocht over Nieuwer- kerk a d. IJssel, Gouda en Haastrecht afgelegd om op de Langerakkerweg by de famihe Van den Bergh de koffiemaal- tyd te gebruiken. Na eenige tyd in deze stad te hebben doorgebracht vertrok het gezelschap om half drie met de Lekboot naar Rotter dam. SCHOOLREISJE. Gisteren maakten de leerlingen van de drie hoogste klassen der School met de Bybel, hoofd de heer J. G. de Leeuw, onder leiding van het onderwyzend per soneel, het jaarhjksche uitstapje. Des morgens om acht uur werd per bus de reis aangevangen en begunstigd door prachtig zomerweer werd via Vreeswyk. waar de brug bezichtigd werd, naar Utrecht gereden. Verder ging het over De Bilt. Zeist enz., naar Rhenen. waar een gedeelte van de dag werd doorge bracht en de lunch werd gebruikt. Na tuuriyk werd een bezoek aan Ouwe hand s Dierenpark niet vergeten. De kinderen hebben zich hier uitstekend ver maakt. In de namiddag werd nog de Pyramide van Austerlitz bezocht. Om streeks negen uur arriveerde het gezel schap in de beste stemming weer in Schoonhoven. Dobbelmann's GEVONDEN VOORWERPEN. Een alpinomuts, een achterlicht van een rijwiel, een' sleutel, een bal. Inlich tingen politiebureau. SLUITINGSMIDDAG VOOR KAPSALONS? Diverse kappers hebben aan de ge meenteraad gevraagd, een sluitingsmid dag in te voeren, en wel op Maandag, namiddags 2 uur. KOSTELOOZE RIJWIELBELASTING- MERKEN. Kostelooze rywielbelastingmerken moe ten op het belastingkantoor worden aan gevraagd op 15, 20, 22 en 27 Juli, 3 en 5 Augustus, 's avonds van 7 tot 9 uur, en Zaterdag &0 Juli, van 4 tot 0 uur. Om voor een kosteloos merk in aan merking te komen, moet men o.m. zyn hoofd van een gezin of door het gezins hoofd zyn aangewezen; voor zyn beroep een rijwiel noodig hebben en niet in de inkomstenbelasting zyn aangeslagen. POLITIE OP BEZOEK. Evenals vorige'Jaren heeft een afdee-^ ling van de Rotterdamsche politie. 16 agenten en 4 inspecteurs, een bezoek aan Schoonhoven gebracht. Des morgens om halfzeven vertrokken de wandelaars uit Rotterdam voor een oefenmarsch voor de Vierdaagsche Af Giessendam. Gevonden voorwrepen: *n portemonnaie. B 97; een rijwielbelas- tingplaatje, D 1; een vulpen, D 47; een portemonnaie met inhoud, C 154, een fradvindersriem, B 197. Giessen-Oudekerk. Woensdag maak ten de dames van de Ned. Hervormde Meisjesveseeniging „Wees-, een Zegen", onder leiding van ds. H. C. P. M. Wie bosch een reis naar Zeeland. De tocht werd gemaakt met een touringcar, 's Mor gens vroeg vertrokken de dames, waar- by de weersgesteldheid eerst niet veel goeds beloofde. Vla Dordrecht, Moerdyk. Bergen op Zoom, Goes, reden zy naar Middelburg. Daar werden verschillende bezienswaardigheden in ogenschouw ge nomen. o a. hat prachtige stadhuis. Van daar werd aan het strand te Domburg eenige tyd gezellig doorgebracht. InVlis- singen werd naby het standbeeld van Michlel de Ruiter een groepsfoto van 't gezelschap genomen. Daarna werd de te rugtocht aanvaard en werd in Ooster hout (N.-Br.) geruime tyd in een speel tuin doorgebracht. Des avonds om 11 uur keerde het gezelschap zeer voldaan in het dorp terug. Langerak. Mej. A. K. Byi heeft wegens aj- huweiyic bedankt als penningmees- teresse van de Ned. Herv. Meisjesveree- niging op Ger. Grondslag „Maranatha". Groene Kruis. Nleuw-Lekkerland. Woensdagavond hield de afd. Nieuw-Lekkerland van „Het Groene Kruis" in het raadhuis haar jaar vergadering onder voorzitterschap van den heer G. C. Voorsluys. Deze opende de byeenkomst met een woord van wel kom, waarna hy, vóór de behandeling van de agenda, twee gebeurtenissen, de afd. betreffende, memoreerde, ten eerste de oprichting in dit jaar van de luier mandencommissie. Met vreugde kon spr. meedeelen, dat aan zeven gezinnen, die er voor in aanmerking kwamen, een luier mand was uitgereikt, terwyi nog een ba tig slot van f 50 in de kas. van de Groe ne Kruisafd. was gestort. Voorts memo reerde spr. het 12Vt-jarig Jubileum van de wykverpleegster. mej. G. van Galiën. op 1 Juli. Het dageiyksch bestuur van de afd. bracht haar een felicitatiebezoek en schonk haar een theeservies en een ge bakster De notulen werden zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. De rekening van de afd. bedroeg iq ontvangsten f 2932,03, in uitgaven f 2841.88. batig slot f 90.75. De rekening van de t.b.c. bestrij ding bedroeg in ontvangsten f 1103.71 en sloot met een nadeelig slot van f 168.41. Voor hetnagaan van de rekeningen wer den aanjpwezen de heeren C. J. Kroon en B. Deelen. De verschillende jaarverslagen, t.w van Het Groene Kruis, de t.b.c. bestrijding en de magazynen, werden goedgekeurd Vooral het eerste verslag, waarin de ge schiedenis van de afd. gedurende de af geloopen 12»? Jaar werd geschetst, werd met veel instemming beluisterd. De begrooting voor 1938 werd voor de Groene Kruisafd. vastgesteld op f 2291.30. in uitgaven op f 2424.63. nadeelig slot f 133,27, en voor de t.b.c.-bestrtjding in ontvangsten en uitgaven op f 1122,28. De aftredend? bestuursleden, de heeren H. de Vries, M. J. den Oudsten en A. den Boer. werden by acclamatie herkozen, terwyi in de plaats van den heer M. W. v. d. Loo. die wegens drukke werkzaam heden ontslag had genomen, gekozen werd de heer G. Boon. Tot slot kwam een voorstel van het be stuur ter tafel, om te komen tot de op- atAnrtj^racften. £e ongeveer kwart ever J richting van een vereeniging voor EJL B.O. De voorzitter wees op het groote nut van zulk een vereeniging, vooral in deze tydsomstandigheden en in een gemeente als deze, met haar belangryke industrie-*' en. Hy hoopte, dat het plan van het be-, stuur algemeene instemming zou vinden. De vergadering ging met het voorstel van het bestuur accoord. Na een vraag van den heer d. Perk werd nog besloten, dat zy, die na 1 Juli zich in de gemeeote vestigen en lid vaa de afd. wenschen te worden, slechts da halve premie in dat jaar behoeven te be- talen. Tot secretaris van de z&ngvereenH ging „Amicitia" is gekozen de heer cj Slotboom, in de plaats van, den heer H. de Lange, die ontslag als zoodanig heeft genomen. Woensdagmiddag is een met zand geladen vrachtauto van de vraehtrijden A. B. alhier op de Veerdam verzakt ew in de haven geraakt. Na veel inspanning) is de wagen mtl takels van de firma W, en C. Stam opr de vaste wal gebracht. Persooniyke ongelukken hadden niet plaats. De auto werd vry ernstig bescha digd. Kort raadsverslag. Oudewater. Dinsdag vergaderde de gw meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester J. M. van Doominck. In verband met xde totstandkbming van de restauratie van het waaggebouw werd besloten eenige aanvullende bepalingen op te nemen, betreffende het zich be vinden van onbevoegden by het waag gebouw. zoodat het thans verboden 1st de plaats onder de luifel als „beurs" ta gebruiken. Deze bepaling geld ook vooq het autobusstation Voorts werden in da begrooting 1937 verschillende aslministra-» tieve wyzigingen aangebracht. ~iy de rondvraag vroeg de heer Prins wanneer begonnen wordt met de uit voering van enkele objecten in werkver schaffing. Weth. v. Doornen antwoordd* dat binnen 8 a 10 dagen begonnen za] worden met het teren van wegen, doch dat voor het rloleeren en bestraten eeq aannemer zal worden ingeschakeld. Voorts vroeg de heer Prins hoever men was gevorderd met het raadsbesluit tot verhooging van het uurloon van enkelej gemeente-arbeiders. Weth. van Doornen) antwoordde dat dit punt wordt bespro^ k?n op het departement. De heer v. d. Lee sprak zijn dank en waardeering uit, ook namens de ingezew tenen, voor de keurige wyze, waarop het waaggebouw is gerestaureerd. Ook de voorzitter betuigde zyn erken-i teiykheid en Vertrouwde, dat het thans zeer mooie gebouw het vreemdelingen verkeer zou bevorderen. Daar de gevels van dit gebouw nu niet meer gebruikt zullen worden als aan- plakplaats, vroeg de heer Groeneweg ofl het niet gewenscht is, thans twee nieu we aanplakborden te plaatsen. De voorzitter antwoordde, dat naar eei* geschikte plaats zal worden gezocht. Hierna sluiting. a Groene Kruis. Oudewater. De gemeenteraad vau Snelrewaard heeft besloten aan de ver eeniging Het Groene Kruis alhier een) subsidie toe te kennen van f 20. Een ver zoek om ook over 1937 subsidie toe tq kennen werd afgewezen. By de gemeente-politie zyn inlich tingen te bekomen óver een gevondeq) bril. Gevonden voorwerpen, Sliedrecht. Te bevragen by: J. A. Lan- ser, D 12, twee buikdellingen en een hoosvat; A. Huizer, Havenstraat 51, een poppenwagen, W. Boogaard, .Julianastri 42, een polshorloge; J. v. d. Knaap. C 490j een rijw. bel. merk Jn étui; W. Bekker^ Pr. Hendrikstr. 5, een rijw. pomp en eem vulpotlood; A. v. Ooyen, Emmastr. 1, een schroevendraaier; G. Visser, Zuiderstr. 8, een poppenwagen; A. Heytlng, A 52. een hond; J. v. d. Wetering, Stationsweg 10, een plank; A. v. Beest, Oosterbrugstr. IS4 een portemonnaie; G. Stam, C 518, eeii zakmes; J. Mynster, Wilhelminaatr. 15, een ceintuur; J. v. d. Knaap, Julianastr, 30, een rijw. bel. merk; M. KekerenJ A 279, een regenjas; Politiebureau, eeqj tane en een ceintuur met gesp. f 3 tweede blad. MkuwSBLAD VOOR ZÜID-HOLLANP EN UTRECHT, Schoonhovensche Courant VRIJDAG 8 JULI 19?* De terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje. Het aanvaarde ontwerp tot terugtrek king der buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje regelt het vertrek dezer stryders naar Londen, Hamburg. Marseille en Ge nua. Alle Duitsche vrywilligers zullen naar Hamburg gezdnden worden, alle Italiaansche naar Genua, lale Engelsche naar Londen. De vrywilligers uit de Noord Europee- sche landen, die voor de Spaansche re geering stryden, zullen naar Londen ver voerd worden, vanwaar zy naar hun va derland teruggezonden zullen worden, die uit de Zuid-Europeesche landen ln dienst der Spaansche republiek zullen naar Mar seille worden gebracht. Vrywilligers in dienst .van tie rechtschen en afkomstig uit Noord Europeesche landen, gaan naar Hamburg, 'stryders. afkomstig uit .iuid- Europeesche landen en in dienst der rechtschen, gaan naar Genua. Men hoopt, dat in de meeste gevallen de landen, waaruit de vrywilligers stam men, hen weer zullen willen opn-" n In geval dit niet zoo mocht zyn, zal over hun lót beslist worden, wanneer zy een maal in de door de commissie aangewezen goncentratiehaven zyn aangekomen. DE OORLOG IN CHINA. HERDENKING VAN HET BEGIN VAN DE STRIJD. De verjaardag van het uitbreken der ChineeachJapansche vyandeiykheden is een dag van verschrikking in jle inter nationale nederzetting te Sjanghai ge worden. Om 8 uur "S morgens waren op ver schillende plaatsen reeds een 20-tal Bom men of handgranaten ontploft. De aan jagen duurden ongeveer een uur, daar na keerde de rust terug. Men schrijft de aanslagen toe aan Chineesche patriotten, die Japansch-gezinde Chineezen en mi litaire posten aanvielen. Een protest. De nieuwe regeering van de Chinee sche republiek heeft echter nota's ge- ywirf«>T! aan den voorzitter van de ge meenteraad der internationale concessie en aan den Franschen consul-generaaL Zy protesteert daarin tegen de terreur daden, welke de herdenking van t uit breken van het conflict in het Verre Oosten vergezelden. In de nota's wordt aantal slachtoffers op 21 gesteld, •a. twaalf functionarissen vna de nieu we regeering, die gedood werden, en ne gen, die ernstige verwondingen hebben epgeloopen. In de nota wordt betreurd, dat de au toriteiten van de internationale neder zetting en de Franse he concessie er niet ki geslaagd zyn, deze incidenten te voor komen en geen der daders wisten te ar resteeren. Geëischt wordt, dat de auto riteiten der concessies de terroristische organisaties uit de weg zullen ruimen en een herhaling vna dergeiyke Incidenten EEM REEKS MM RAADSELEN. door ULY VAN O YIN. 93 „Ja, dat is ook aoo, maar ik was bezig Wkele punten uit te knobbelen, Ik wil lirobeeren de zwakke plekken in de ger heimzinnigheden uit te vorschen, maar ik zal heusch iedere minuut een seintje ge ven. Ik kan niet fluiten, ik probeerde het wel, maar myn tong is zoo droog als een Stuk leer." Rietéen draaide zich met een opgelucht gevoel om. „Alles In orde, Chef," zei hy. „Rietsen, stuur oen van de mannen naar den graaf en vraag hem te komen," zei de ebef opeens. „Laat hy dan de plat te gronden van de verschillende kamers meebrengen.^ Een paar minuten gingen er weer vooii- by, die nog langzamer schenen om te kruipen dan de groote klok ze aftikte. De graaf kwam naar beneden met de plattegronden en de chef bestudeerde ze nauwkeurig. En zooals vroeger zag hy ook nu, dat de buitenmuur van de bibliotheek eveneens de buitenmuur van het kasteel was. In vroeger tyden had die kamer waarschyniyk een aflüere bestemming ge had dan als bibliotheek en verzamel plaats van kostbare boeken, want deze kamer had geen enkel venster. Onmid dellijk achter den breeden muur liep een atrook grond en hy zond twee mannen naar buiten om by die muur de wacht te houden, zoodat niemand van buiten af tegen den muur zou kunnen opklimmen. Weer ging er een half uur voorby, een half uur van voelbare stilte, waarin slechts de voetstappen van Backersen werden gehoord en het tikken van de knop van den hoedenspeld tegen het deurpaneq w-* ln de toekomst zullen weten te verhin deren. g HET STRIJDTOONEEL IN CHINA. Het conflict in China duurt een jaar. Groot zyn de veroveringen van Japan, grooter nog de moeiiykheden, welke de Japansche legers ondervinden door het /-% M0EKDEN •MANDSJOtKWQ'yf- ;au rsjocNQKt tsjanüsja Kf.>- "Oh HOtioKOnG (m) PRATA5 EIL cmtn* te tem tet/to (MUM langdurig verzet der Chineezen aan Jiet front, door overstroomingen en guerilla- benden achter het front. Ons kaartje geeft een overzicht van het tooneel van de oorlog. DE BALANS. Een kostbaar avontuur. Buitenlandsche militaire attaché's te Sjanghai schatten de verliezen geduren de het eerste jaar als volgt: Chineezen 450.000 dooden en 850 000 gewonden; Ja panners: 90.000 dooden en 100.000 ge wonden. Ongeveer een millioen Japansche sol daten staan momenteel tegenover een le ger van 2 millioen Chineezen Op een slag- vqld, datr grooter is dan half Europa. Op dit oogenbllk beheerschen de Japanners ongeveer 75 procent van deSbelangrijkste handels- en industrie-eentra van China. Toch kan men ondanks deze niet te bestrijden successen niet rekenen, dat de vyandeiykheden spoedig zullen eindi gen. Het oorspronkeiyke plsLn van Japan, om Noord-China te veroveren en met het overige China vrede te sluiten, ls mislukt. Inplaats hiervan ziet Japan zich in een zeer kostbaar oorlogsavontuur verwik keld, waarvan het einde niet te voorzien ls» WANHOOP ONDER DE JODEN TE WEENKN. Ontstellend aantal zelfmoorden. De Jodenvervolging leidt te Ween en tot een ontstellend aantal zelfmoorden. Hoe wel officieele gegevens daaromtrent na tuuriyk niet te verkrijgen zyn, ziet de correspondent van de „Daily Telegraph" in tal van feiten een voldoende bevesti ging van de geruchten, volgens welke de En toen Juist op t moment, dat de ondrageiyke spanning iets begon te min deren toen kwam het. Er klonk een zachte plof, een tik van de knop tegen de deur, daarna een gesmoorde zucht en een revolverschot. De chef en Rietsen vlogen naar binnen, op het moment dat het geluid van het vallen van iets zwaars tot hen doordrong. Alles by elkaar had het nog geen secon de geduurd. De heele wacht was opeens geëlectriseerd. Met een harde klap vloog de deur binnen tegen den muur aan en sloeg tegen een van de leeslampen, die daardoor van den muur afviel en met luid geraas op den grond terecht kwam. De deur vloog daardoor byna weer dicht en kwam met een vaart tegen Rietsen te recht, die daardoor zyn evenwicht ver loor en met zyn gezicht op den grond viel, wat hem waarschyniyk het leven redde. Want hy was verdoofd door den slag. zoodat hy eenige oogenblikken bleef liggen, terwyi het kleurlooze gas over zyn hoofd heen zweefde, dat hy anders zou hebben ingeademd. De chef rook er nog iets van, toen hy de kamer binnen stormde. By de eerste ademhaling ging hy echter een stap ach teruit, want weer hing er de lucht van bittere amandelen ln de kamer, die zoo gevaariyk was. „Terug!" brulde hy tegen de agenten, „terug jullie allemaal!" Hy haalde zyn zakdoek uit de zak en hield die voor zyn neus en mond, hoewel de lichte aanra king van het verspreide gas reeds in zyn neus en longen prikte en zyn oogen de den tranen. Het gebruikte gas „Hydro cyanic" verdwynt echter snel en dat was ook de reden waarom Rietsen geen na- deelige gevolgen van zyn binnenstormen had. Backersen lag ineengedraaid in een I hoek, terwijl een wolk van kruitdamp om l de iamj <n« .«j laatste dagen 800 Joden en Jodinnen te Ween§n pogingen tot zelfmoord hebben gedaan en de meerderheid daarvan erin geslaagd is, zich van het leven te be- rooven. Zelfs moesten Zaterdag - een dag waarop in normale omstandigheden Jo den niet begraven worden de rabby- nen de geheele dag tegenwoordig zyn by begrafenissen en zy konden hun taak voor zonsondergang niet ten einde bren gen. Bezoeken aan synagogen, Joodsche hos pitalen en begraafplaatsen, het Palesti- na-bureau en h^t bureau van de Jood sche gemeente, nemen volgens het blad alle twyfel aan de juistheid dier geruch ten weg. t f Een verklaring van "deze verschrikkeiy- ke toeneming van zelfmoorden zoekt men in de twee weken geleden getroffen maat regel, welke overigens Bürckel heeft af gewezen. Deze maatregel vroeg het onmlddeliyke ontslag van alle Joodsche personeel, on verschillig of dat in dienst was by Joden of by „ariërs". Bürckel heeft verklaard, dat de maatregel zonder zyn toestem ming was genomen, maar de werking heeft de reeds wanhopige Joden, die ont slagen werden zonder hoop ooit een an dere betrekking te vinden, diep getroffen. De handel te Weenen staat nagenoeg stil, evenals het toeristenverkeer. De fi- nancieele schade, veroorzaakt door het verliezen van handelsmogeiykheid en door het oneeriyk en ondeskundig op treden van commissarissen, wordt, reke nende van de aansluiting af, op 10 mil lioen pond geschat. EXECUTIES IN S IB ERIE, Vele hooge ambtenaren te rechtgesteld. Naar het Japansche telegraafagent- schap verneemt, zyn in verband met de Neem dadelijk *n fêgert dat afgematte gtvoeL Verrassend snel verdrijft 'n Akkertje schele hoofdpijn, zenuwachtigheid, oververmoeidheid en lusteloosheid. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. GARANTIE want se bevatten een biisondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stoffen, volgens recept van Apotheker Dumont. vlucht van generaal Loesjkov naar Japan een reeks arrestaties verricht onder lei dende ambtenaren van de Sowjet in het Verre Oosten. Tientallen gearresteerden zouden reeds door de vuurpeletons te rechtgesteld zyn als contrarevolutionnai- ren. Onder de geëxecuteerden zouden zich bevinden: Williski, de voorzitter van de executieve commissie in het Verre Oos ten, Curtos, zyn voorganger, generaal Za- padnoes, Lebedev en Daifman, de onder voorzitter der executieve commissie in het Verre Oosten, voorts Sjoel, redacteur CRÈME verspreidde. Boven zyn hoofd in het plafond was een kogelgat zichtbaar in de witte kalk. De heele kamer was rond om met paneelen van gevlamd eikenhout bekleed, die zwart waren van ouderdom, maar tusschen den bovenkant van de paneelen en den rand was een zware fries van pleisterwerk, voorstellende drui ventrossen met druivenbladeren. In het midden van die fries tusschen twee groo te druivenbladeren in was de kogel ver dwenen. Hy had een groot gat gemaakt, want het lood van de kogel had het stuc in groote brokken naar beneden doen vallen. De chef ging naar binnen, boog zich over het lichaam van Backersen heen en draaide het om. De man was dood. zyn wysvinger zat nog aan de haan van zyn revolver, maar verder was er niets te zien dan alleen die vervloekte glassplinters, die steeds gevonden worden. Er lag een stuk glas vlak naast de verslagene, het grootste stuk, dat tot nog toe gevonden was, zeker wel twee centimeter groot en en zoo dun als een eierschaal, maar de rest was versplinterd. Het gelaat van Backersen had dezelfde trek van angst als by de andere gevallen waargenomen was. Rietsen, tot zichzelf gekomen, stond langzaam op, zyn verschrikte oogen wendden zich naar het lichaam van zyn collega. Tien jaren lang hadden deze mannen samengewerkt, de dapperste re chercheurs van het politiecorps. De ge vaarlijkste misdaden hadden zi| samen tot opheldering gebracht sy waren slaags geraakt met gewapende apachen, handelaren in verdoovende middelen en door hun bijzondere kennis van de 'ver schillende soorten van misdaden was het hun veelal gelukt de bandieten achter slot en grendel te brengen. Er werd niet veel ophef van gemaakt een tevreden klopje op ban schouders wm. ft» dei; aKogfegpv» vfclttrJ een weldaad voor Uw hu id van de „Ster van de Stille Oceaan", het orgaan der executieve commissie in het Verre Oosten, Wedenski, ondervoorzitter van de nationale plannencommissie in het Verre Oosten, Sjrabel, eerste oprich ter in het gerechtshof, Nobriansky, leider van het commercieel departement, Kara- potnitski, voorzitter van de visscherij coöperatieve in het Verre Oosten. De te rechtstellingen zouden zyn voltrokken voor de aankomst uit Moskou van de commissie van onderzoek, die onder lei ding stond van Jezjov, den commissaris voor binnenlandsche zaken. PRINS BERNHARD TE GRONINGEN. Geestdriftige entvangst. Duizenden menschen uit stad en ge west waren Woensdag te Groningen sa mengekomen om Prins Bemhard, 'die zijn eerste bezoek aan die provincie bracht, een enthousiaste ontvangst te bereiden. Om drie «ur naderde aan de Verleng de Heeren weg uit de richting Assen een donkerblauwe auto, waarop de prinseiy- ke standaard was geplaatst De Prins, vergezeld van zyn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo v. Aklewerelt, zat achter in. Ter begroeting was aanwezig de com missaris der koningin, mr. J. Linthorst Homrfn, die hier in de auto stapte en naast den Prins plaats nam. Tusschen een enorme menschenmassa, die den Prins harteiyk toejuichte, werd recht streeks naar het stadspark gereden, waar een paardenfokdag werd gehouden. By de ingang van het terrein hadden de Groningsche padvinders een ee re wacht gevormd. De Prins toonde groote belang stelling voor de keuring der paarden. Na afloop der keuring tegen "vyven, werd naar de ambtswoning van den com missaris der koningin gereden, waar het provinciale bestuur zUn opwachting maakte en de waarnemende burgemees ter van Groningen, wethouder E. Rugge, ter begroeting aanwezig was. Vérvolgens gebruikte ZK.H. in kleine met hun naam er by in de courant dat was alles. De lange Backersen had altijd zijn plicht vervuld zonder een woord van wre vel. En nu was het afgeloopen. Rietsan zou nooit meer met zyn vriend Backer sen er op uit gaan om de maatschappy te zuiveren van misdadigers. Hy kon het niet gelooven. „Is hy dood?" vroeg hy verslagen. Maar het was niet noodig dit te vragen, want het gevallen lichaam hypnotiseerde hem. De ehef antwoordde niet, hy wenkte de mannen om de kamer uit te gaan en sloot de deur achter hen. Daarna draai de hy zich om eq zei tot Rietsen: „Ontzettend!" Rietsen keek naar zyn collega. „Ik lk zal het zwyn wurgen, als ik hem in handen krijg," barstte hy los. Maar op eens draaide hy zich om en zei: „Ach, laat ik maar stilhouden, want de moor denaar is weer weg opgelost in het niet» Maar chef, w;at gaan we nu doen? We zyn nog net precies even ver als we waren. En weer is er een slachtoffer ge vallen, een van de beste mannen van het politiecorps. En we weten nog niet, hoe het gebeurd is. Hoe lang zal dit nog zoo doorgaan? Ik ben bang, dat ik gauw in het krankzinnigengesticht terecht kom, als er geen oplossing gevonden wordt." De chef keek naar het gat in het pla fond, voor hem was het, alsof het schot een aanwysing was. Waar had Backersen op gevuurd? Er was geen enkele reden, volgens den chef, om naar het plafond te vuren. Het was best mogeiyk, dat de revolver afgegaan was toen Backersen viel, Juist omdat hy zyn vinger aan den trekker had. Maar wat den man ook ge dood mocht hebben, het moet van binnen ■lt gekomen zyn, want geen levend we zen was door 4a bewaking heen gekomen en daardoor werd de zaak nog onver- Wucfeötfter. Hit Appk sich oqgg\aaJi kring ten hqize van den Commissaris de maaltijd. Des avonds om tien uur werd voor het huis van deh gouverneur een spreekkoor uitgevoerd door enkele da mes-leden van gymnastiekvereenigingen en op de Groote Markt werd nog een taptoe gehouden. Donderdag heeft de Prins een tocht door de provincie gemaakt, waarby en kele landbouwbedrijven werden bezocht Op het vliegveld Eelde. Op zijn doorreis naar Groningen heeft Prins Bemhard. een kort bezoek gebracht aan het vliegveld Eelde. Hy werd ont vangen en rondgeleid door den burge meester van Eelde. den heer J. Legro en den havenmeester van het vliegveld, den heer A. Beuns. Men had het bezoek geheim kunnen houden en ln verband hiermede bevon den zich op het vliegveld bijna geen be langstellenden en kon de prins zich on gestoord van een en ander op de hoogte stellen. e"-" - h- BRANDWEEROEFENING MET YREESE* LIJK GEVOLG. Demonstratiebrand werd ernst Tydens een brandweer-demonstratie tc Coimbra, in Portugal, ter gelegenheid van de feesten ter eere van de Heilige Ko ningin Isabella van Aragon, zyn negep personen om he$ leven gekomen en drie levensgevaariyk gewond. Op het plein, van de republiek was een houten bouw werk opgetrokken, dat een huis van drie verdiepingen moest voorstellen. Op de derde verdieping waren twaalf gemeente ambtenaren en een kind van twaalf jaar byeen, terwyi het plein vol nieuwsgierW gen stond. Het bouwwerk werd ln brand gestoken en de vlammen grepen zoo snel om zich heen. dat de brandweer erdoor wérd ver rast. De figuranten op de derde verdie ping riepen om ladders en gek van angst sprongen zy omlaag. De slachtoffers wcr- de/i door ambulance-auto's naar het zie kenhuis gebracht. Men twyfelt nog aan het behoud van eenige zwaar gewonden. Het staat thans vast, dat de ramp veroorzaakt is door het te vroeg ln brand steken van het hul\ DUITSCH ZWEEFTOESTEL TE VEENDABf GEDAALD. Bestuurder wist de grens niet. Te Veendam, even over de spoorUjn, la een Duitsch zweefvliegtuig gedaald. De eene vleugel kwam op een aardappelveld en de andere in een korenveld terecht Het middenstuk, waarin de bestuurder zat, de heer G. S. S. W, Rolf, kunstschil der van beroep, viel ln een sloot. De vlie ger, die ongedeerd ls gebleven, had deel genomen aan een zweefwedvlucht in Oerllnghausen. Aangezien hy een kaarl bij zich had, waarop de grens van Ne derland niet stond, wist hy niet hoever hij daarvan verwijderd was. Men heeft naar Oerli'nghausen getele foneerd. teneinde het toestel per auto naar Duitschland te laten terugbren gen. over het slachtoffer heen/ De dood was zoo plotseling ingetreden, dat het leek alsof de blik van angst in zyn oogen het beeld had trachten op te vangen. De chef nam de revolver uit de reeds ver stijfde hand. „Denkt U, dat hy wat gezien heeft chef?" vroeg Rietsen. „Neen, ik geloof eerder dat het schot is afgegaan toen hy viel en dat het dus puur toeval was. Misschien zag hy de gasbom op zich afkomen of hoorde hy hem uit ?lkaar springen, want ik ver moed, dat dat de eerste zachte plof was, die wij hoorden. Toen de bom uit elkaar sprong was hy onmiddellijk omringd door de verstikkende gassen, de plotselin ge samentrekking van de spieren kan het schot hebben doen afgaan; het is dua best mogeiyk, dat hy al dood was toen hy schoot. Zelfbehoud zou hem de han den naar het gezicht hebben doen grij pen, dat is een Instinct zoo oud als dé wereld, dat weet Je ook wel. Daardoor is het dan te verklaren, dat de kogel recht naar boven is gevlogen." „Dus U gelooft niet dat iemand doo» 't plafond heen probeerde hem te berei ken?" veronderstelde Rietsen. „Dat plafond is niet meer dan 20 eNL dik en in de kamer hierboven staan twee manen gepost, dus dat is onmogelijk Opeens werd de deur opengesmeten en Hansley kwam binnen in een staat van groote opwinding. In zyn hand had hy een dikke bundel papieren reepen. zy waren van lakmoespapier en verschillen de ervan waren fel rood. Hansley spreid de de reepen waaiervormig uit en hield ze onder de oogen van den chef. „Wat maakt U hieruit op?" vroeg hij De chef bekeek ze aandachtig. '„Kom Jongen, wat ls er gebeurd?* vroeg hy rustig.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 2