Een avontuurlijke reis Vrije spreekplaats „Nationaal Centrum" Sportnieuws Kerk en School PUahwHjfk nieuw Nieuws in een paar Plaatselijk nieuws Sportnieuws Burgerlijke stand 4 FR I J1) A JUL. 1938 EeedflÉwriiin Hjke lJj|f«and met de vraag, Een nieuwe stichting. kruimen tijd hebben aanzien- landers zich bezig gehQuden wat in dezen tijd van werkloosheid en chaos kan gedaan wor den om tegenover de aan de Nederland- sche volksaard vreemde invloeden, die juist op hen, die in de tegenwoordige si tuatie weinig hoop op perspectieven voor de toekomst hebben, een zoo groote aan trekkingskracht schijnen uit te oefenen, te stellen de positieve waarden, die het huidige staatsbestel biedt en die gegrond vest zijn in het grootsche verleden, van Nederland, Zij wilden bij dit streven pogen, de na tionale organisaties, welke zich op dezen nationalen grondslag stellen, samen te brengen, opdat zij door concentratie tot grootere krachtsontplooiing zullen kun nen komen, en als basis voor deze samen werking beroepen zij zich op dat. wat naar hun meening alle nationaal voelen de Nederlanders gemeen hebben, den eer bied voor God en het inzicht, dat slechts het huis van Oranje Nederland en het Nederlandsche volk kan leiden, zooals het reeds gedurende vier eeuwen telkens weer, wanneer ons land in nood verkeer de of óns volk zijn vrijheid dreigde te verliezen, als redder en bevrijder optrad. Teneinde dit bewustzijn sterker in ons volk te doen leven en dit samenbindende element te vormen, hebben de bovenbe doelde landgenooten een stichting „Natio naal Centrum" gevormd Van het dagelijksch bestuur ia voor zitter de opperstalmeester van de konin gin, R. F. C. baron Bentinck, vice-presi- dente mevr. van Romondt-Vis-baronesse Quarles de Quarlea, penningmeesteresse mevr. J. CL A. van Asch van Wljckbaro nesse van Hogendorp en secretaris de heer E. Raams, die de geestelijke vader van het plan tot stichting van „Natio naal Centrum" Is. De stichting stelt zich voor, In alle provinciën steunpunten op te richten, vanwaar het natiónaal bewustzijn moet worden uitgedragen. In deze steunpunten zal alles worden ondergebracht wat be trekking heeft op het hnis van Oranje, onze geschiedenis, koloniën, scheepvaart, leger en vloot, luchtbeschérming enz. nomen in het Tehuis voor Ouden van Dagen te JJtrecht. De laatste maanden was Opa Schulz bedlegerig, maar als het zonnetje goed schijnt mag hij er Zaterdagmiddag 16 Juli toch uit zijn, om gelukwenschen in ontvangst te nemen. Hij praat graag over den „goeien ouden tijd", vertelt dan van het harde werken, maar voegt er aan toe, dat de menschen toen tevreden waren. Ongetwijfeld zal hij op zijn eeuw feest veel belangstelling ondervinden. DE NEGERS VAN SCOTTSBORO. Levenslang voor Norris. Het doodvonnis van Clarence Norris, den laatste Van de Scottsboro-negers, die nog geen gratie heeft gekregen, is thans gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. De negen beklaagden waren ervan be schuldigd in 1931,blanke vrouwen in een trein te hebben aangevallen. Vier hun ner zijn thans in vrijheid gesteld, terwijl de vijf overigen werden veroordeeld tot" langdurige gevangenisstraffen. 12 Juli v.m. 6.25 uur; Woensdag 13 Juli v.m. 7 uur; Donderdag 14 Juli v.m. 7.35 uur; Vrijdag 15 Juli v.m. 8.10 uur; Za terdag 16 Juli v.m. 8.40 uur. De fraude te Gouderak. ZONDERLINGE GEDRAGINGEN Gouderak. In aanvulling op ons uitvoe rig bericht van de fraude bij het B. A. alhier, kan nog gemeld worden, dat het Burgerlijk Armbestuur zoo goed als de geheele steunverleening beheer$chte, ter wijl zijn terrein slechts de verzorging der armlastigen was. Zelfs werd tot voor korte tijd door dit college de steungelden uitbetaald voor personen die vielen onder de rijkssteunregeling. Toen eenige jaren geleden van rijkswege een aanvang werd gemaakt met het verstrekken van vleesch in blik, werd aan de slagers gevraagd of zij bereid waren deze verzorging op zich te nemen. Gezien het geringe winstper centage en in het vermoeden dat een en ander slechts van korte duui?1 zou zijn, weigerden zij de verdeeling op zich te ne- weth. Huisman in zijn recht stond en mevr. De Bruin gedwongen werd haar verontschuldiging aan te bieden, bezocht weth. De Bruin de wethoudersvergade ringen niet. Een partijgenoot van den heer De Bruin zei ons: Als de heer De Brum zich terug trekt, dan is Oouderak weer spoedig tot rust gebracht. WEERBERICHT. Naar waarneming in de morgen van 8 Juli. DE TOUR DE FRANCE. Nederlanders hebben peCh in de 2de étappe. De tweede étappe van de Jour de Fran ce is heel wat minder gunstig verloopen voor de Hollanders dan de eerste, al ble ven allen in de strijd. Onze landgenooten vielen deze dag minder op, maar de voornaamste reden van hun terugvallen wap de serie tegen- Ivorol-tandpasta {oranje-verpakking met blauwe band) Bereid volgens nieuw recept. Elke poetsing is een ware mondwassching. Geeft een frissche mond en witte landen. Tube 60, 40 en 25 ct OPGELET; U NADERT EEN OVERWEG. Stop! bet roode Hcht brandt B& -de onbewaakte overweg bij Steenwljk b, zooals men weet, een proef genomen met een flikkerlicht installatie, die met een wtt licht waarschuwt, dat men een overweg nadert. Als een trein dël onbe waakte overweg gaat passeeren, brandt een rood hcht. Bovendien Is een een oranje lamp aangebracht die gaat branden, 'als de installatie mocht weigeren. Te Steen- wijk heeft deze oranje-lamp echter nog nooit gebrand, en over het algemeen beeft de installatie uitstekend voldaan. De Spoorwegen hebben nu besloten, bij de Alkmaarsche Ijzergieterij nog twaalf flikkerlichten te bestellen en daarmede de gevaarlijkste overwegen te beveiligen. Het aou wellicht aanbeveling verdienen «is ook op de overwegen in de Krimpe- nerwaard dergelijke lampen werden ge plaatst want tot nu toe zijn de spoor wegen alleen van plan om lichten te plaatsen op de overweegn: LutteOldeft- zaal, LaarwegVelp, Hooge Zwaluwe Vlijmen, RozendaalVredenhoeve, Ois- terwijk, Houthem—St. Gerlach, Valken burg. De plaats der overige vijf installaties staat nog niet vast De spoorwegen zijn daarover nog ln onderhandeling. EEN HONDERDJARIGE VREESWIJKER. De heer W. Schulz, die thans ver pleegd wordt in het Gemeentelijk Te huis voor Ouden van dagen aan de Doe lenstraat te Utrecht hoopt Zaterdag 16 Juli zijn honderdsten verjaardag te vie ren. Opa Schulz te geen Utrechtenaar van geboorte. Hij is afkomstig uit do Lek streek. In Vreeswijk geboren en getogen, heeft hij daar ook het grootste gedeelte van zijn leven doorgebracht. Hij was zandschlper en baggerde in de rivier de Lek het rivierzand met den beugel. Dat was zwaar en hard werken, tegert vaak schamele verdiensten, maar het berken heeft den jubilaris klaarblijkelijk geen kwaad gedaan, want toen hij op zeven tigjarigen leeftijd het zandschlpperen er aan gaf, bleef zijn lust toch uitgaan naar alles, wat met de binnenvaart ijn ver band staat. Hij was altijd te vinden om en bij de sluizen fif Vreeswijk, waar ieder den ouden Schulz in vroeger Jaren kende. Hij was altijd berejd om een boodschap te doen of te helpen met hel losmaken of vastleggen van de schepen die moesteh schutten. In 1921 overleed de echtgenóote van den heer Schulz. Hij was toen 83 jaar oud en verhuisde naar Utrecht, waar hij bij kirideren ging inwonen. Daar is hij zestien jaar lang geweest, tot hij verleden Jaar minder goed ter been werd en men het niet langer aan- ham alleen te laten wonen, aou- 8A te totoi ana»- NED. HERV. KERK. Beroepen: te Groot-Ammers, ds. De Lange te Wilsum. Bedankt: voor Eemnes-Bulten ds. D. J. van de Graaf te Schoonhoven. MULO-DIPLOMA. Bij de te Dordrecht gehouden Mulo- examens zijn o.a. geslaagd voor diploma A: H. W. Huygen, Alblaaserdam, A. J.de Jong, Krimpen a.d_ Lek, A. E. Roos, Lek- kerkerk, A. van 't Hof, P. Blom, P. Blok land, allen te Sliedrecht, J. A. Brouwer, Hardinxveld, N. R. Jonker, Alblaaserdam, van Meerkerk, Nieuw-Lelckerland, 11 IJzerman, Papendrecht. Diploma B: M. Sandijck, N. A. Kroon, A. Bakker, J. de Landgraaf, allen te Slie drecht, C. Breur, Giessendam, W. v. Es, Glessendam, M. G. Coenraads, Hardinx veld. Ameide. De assiatent-dlenstgeleider der directe belastingen te Ameide geeft gele genheid voor t aanvragen van koatelooze rijwielbelastingmerken voor het jaar 1038 /1930 bij hem aan huis op Zaterdag 16 Juli, nxL van 14 uur; Dinsdag 19 Juli nm. van 69 uur; Donderdag 21 Juli nm. van 69 uur. Werkloozen worden verzocht, hun stempelkaart mede te bren gen. v Ambtsjubileum gemeente-secretaris J. van Meeuwen. Bleskensgraaf. Hoewel er geen bekend heid was gegeven aan het feit dat de heer J. v. Meeuwen 12>£ Jaar gemeente secretaris was, is dit toch niet aan de aandacht ontsnapt. 's Avonds kwamen in het gemeentehuis bijeen burgeme»£% en wethouders, de raadsleden, dr. P. Ingelse, hoofden der Scholen, secretarie- en ander gemeente- personeel, voorzitter en plaatselijk leider van de B.Vi., voorzitter en commandant der burgerwacht, de schoonouders van den Jubilaris en voor een deel de dames der initiatiefnemers. Vermoedelijk voor de betrokkenen on verwacht, werden de echtgenoote en het dochtertje van den heer v. Meeuwen aan zijn woning afgehaald door de belde wethouders en ten raadhuize ontvangen door den burgemeester. In een hartelijke toespraak heeft de laatste gememoreerd op hoe voortreffe lijke wijze de Jubilaris zijn moeilijke taak in het af gelpopen tijdvak vervulde. Hij dankte hem voor zijn arbeid in dienst der gemeente en voor de persoonlijke vriend schap van hem en zijn echtgenoote on dervonden. Daarna bood hij namens de aanwezigen een bewerkt zilveren tafel- sigarenaansteker aan. Vervolgens voerde het hoofd der O.L.8., de heer Den Ouden, het woord, die ook zijn gelukwenschen aanbood en dank bracht voor de tegemoetkomende holding van den heer Van Meeuwen tegenover het personeel der gemeenteschool, waar na dr. Ingelse de hoop uitsprak, dat een voorspoedige carrière op het terrein der gemeentehulshoudlng het verdienstelijk werk zou mogen bekronen. Geroerd heeft de jubilaris ook namens zijn familie dank gezegd voor deze, hem zoo onverwacht bereide hulde. Gaarne wil hij trachten ook verder zijn ambte lijk werk. onder Gods Zegen tot nut der 'gemeente zoo goed mogelijk te vervullen. Nog gerulmen tijd bleven de aanwezi gen in de met bloemstukken versierde raadszaal bijeen. Hoog water. Sliedrecht. Zondag 10 Juli v.m. 5 uur; Muuxla* U Jttll ia. S.45 vutti itoed#6 men. De voorzitter van het B. A. stelde zich met den burgemeester, in verbinding en stelde voor dat het armbestuur zich hiermede zou beiasten. Aldus geschiedde. Het tijdelijke karakter, dat deze vleesch- voorzlening aanvankelijk had, werd be stendigd, terwijl er eveneens vet en boter distrubutie bijkwam, terwijl het aantal afnemers aanmerkelijk steeg. Op 3 April 1936 hebben een aantal winkeliers een adres gericht aan B. en W., waarin werd gewezen op de moeilijke omstandigheden waarin de winkeliersstand verkeerde, en gevraagd werd of de winkeliers niet kon den worden Ingeschakeld in het distru- butieproces. Dit verzoek werd behandeld in het college van B. en W. Hierin deel de weth. de Bruin mede, dat de winke liers reeds veel eerder een circulaire had den ontvangen, waarin hun medewerking gevraagd werd. Van deze circulaire was er echter niet één teruggekomen waaruit geconcludeerd kon worden dat er geen Interesse voor bestond. Besloten werd af wijzend op 't adres te beschikken. Inmid dels had het Burgerlijk Armbestuur van Gouderak meer weg van een handelson derneming dan van een liefdadigheids instelling. Herhaaldelijk kwamen er klachten binnen van de zijde der win keliers, die er op wezen, dat het Armbe stuur iets deed dat niet door de beugel kon. Burgemeester Bergman heeft ten slotte in een vergadering tan B. en W. den heer De Brüln, als voorzitter van het Armbestuur, nadere inlichtingen ge vraagd. Deze wees er op, dat alle gelden welke verdiend werden ten bate van de gemeente worden aangewend. Bij het verhoor trachtten de heeren De Bruin en v. Herk met alle mogelijke uit vluchten om de zaak heen te draaien. Ten slotte werd toegegeven dat van het geheele bedrag, ruim f 500, geen cent meer aanwezig was, alles was opgemaakt aan een reisje naar Valkenburg en om geving. De winkeliers zijn verontwaardigd, dat deze zaak een dergelijk verloop heeft ge had. Zij blijven erbij, en dit werd aange toond, dat zij herhaaldelijk hebben ge vraagd om voor de verstrekking van vet en boter in aanmerking te komen. Zij ontkennen voorts pertinent ooit een cir culaire te hebben ontvangen. In höeverre er verdere onregelmatigheden zijn ge pleegd ten aanzien van de toekenning van bonnen is niet definitief te zeggen. De verhoudingen in het college van IJ. en W. zijn buitengewoon slecht. Eenige tijd geleden bestond er oneenigheld tua- schen den eersten en den tweeden wet houder. De tweede wethouder, die in het bestuur van de vereenlging „Het Groene Kruis" zitting tieeft, moest hier optreden tegen de echtgenoote van den heer De Bruin, in een, geschil over het afdragen van een collecte. Toen hier bleek dat slagen, waarmede zij hadden te kampen. Gerrlt Schute kwam 60 k.m. voor de finish 9èn val en brak daarbij een wiel, waardoor hij groote achterstand opliep, Tezamen met Domlnicus, die een lekke band had gekregen, trachtte hij weer bij het peleton te komen, maar dat lukte niet. Dit tweetal eindigde resp. op de 87e en 89e plaats. Theo Middelkamp kreeg eerst na 130 k.m. en toen 20 k.m. voor de finish een lekken band en viel daardoor eveneens uit het peleton weg, waardoor hij als no. 68 binnenkwam. Piet van Nek zat op een gegeven mo ment ook met een lekken band, maar aan gezien hij meer tijd had om in te loopen, wist hij nog een behoorlijke plaats te verwerven; hy werd namelijk 15e. Van Nek toonde in dezen rit nog eens terdege zijn klimcapaciteiten. Met toon van Schendel en Hellemons ging het echter beter dan op de eerste dag; zij kwamen resp. als nog 28 en 38 binnen. In het landenklassement zakte de Hol- landschSpaansche combinatie door een en ander terug van de vierde naar de zesde plaats. De Dultscher Oberneck heeft in de tweede étappe zijn gele leiderstrui moeten uittrekken en aan den Luxemburger Ma- jerus moeten afstaan. Schulte wint de derde -étappe. De Donderdag gereden derde étappe leverde een fraai succes voor Nederland op: Schulte is er in geslaagd als eerste aan te komen. HIJ won met vijftig meter vóór Meulenberg, Egli en Wengler en dan volgde Middelkamp en onmiddellijk na Middelkamp, in een dicht peleton Van Schendel en Hellemons. Domlnicus kon het echter niet verder dan de 69ste plaats brengen, terwijl Van Nek; die toch een uitstekende plaats ln het algemeen klassement innam, als no. 86 binnenkwam. Het algemeen klassement na de derde étappe luidt: 1. Majerus (Luxemb.) 21.18.20; 2. We- ckerllng (Duitschland) 21.18.52; 3. Le- ducq (Frankrijk B) 21.19.12; 4. Goasmat (Frankrijk B) 21.19.20; 5. Magne (Frank rijk A) zelfde tijd; 6. Matthias Clemens (Luxemb.) zelfde tijd; 7. Lowie (België) 21.19.38; 8. Wengler (Duitschland) zelfde tijd); 9. Spelcher (Frankrijk A) zelfde tijd; 10. Cosson (Frankrijk) 21.19.57; 34. Middelkamp 21.26.24; 39. Van Schendel 21.27.42; 62. Van Nek 21.39.32; 66. Helle mons 21.44.22; 68. Schulte 21.45.44; 78. Domlnicus 22.0.3. Landenklassement: 1. Frankrijk A 63.58.18; 2. Luxemburg—Zwitserland 64.2.30; 3. Duitschland 64.2 31; 4. België 64.5.5; 8. Frankrijk B 64.8.31; 8. Italië 64.12.22; 7. Frankrijk C 64.16.21; 8. Ne derlandSpanje 64.18.56. Het dunne pijltje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Aan de kust aanvankelijk stormachtige, overigens krachtige tot matige Zuidelijke tot Westelijke of Noord-Westelijke wind; betrokken tot zwaar bewolkt; later met opklaring; nog regen- of onweersbuien; koeler. 1 Waterstand: Schoonhoven hg. water 2.45 uur, 1.07 M Keulen stand 2.85 M., was 0.17 M Maastricht 7 Juli 41.26 M., was 0.51M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur ln de schaduw: 63 graden Fahrenheit. Vrijdag 8 Juli: Op 5.53, onder L37. Volle Maan: Dinsdag 12 Juli. Wielrijders, Jicht op! 8 Juli 9.49 uur. Te hemenoord is bij de Baren- drëchtsche Brug een wielrijder door een hem tegemoetkomende personenauto, wel ke 'n motorfiets passeerde, gegrepen en te gen de grond geslingerd. Hij werd ern stig gewond en* is kort na het ongeluk overleden. De 21-jarige loodgieter J. Welbie uit Woudrichem, die aan het dak van de be- stelgoederenloods op het stationsempla cement te Arnhem werkzaamheden ver richtte, viel door een glazen lantaarn in het dak en kwam van een hoogte van acht meter op de vloer van de loods neer. Hij is ln het Gemeente Ziekenhuis te Arnhem overleden. Het 18-jarige meisje A. Hovinga te Oostwold is, toen zij per flets op weg was naar Groningen, door een aanhangwagen van een vrachtauto, die plotseling van de truck losschoot, gegrepen. Het meisje werd van de fiets geslingerd en bekwam een schedelbreuk. Eenige oogenblikken later is zij overleden. Het 2Vt-Jarig zoontje uit het gezin v. d. Broek—Verstylen te Rucphen trok een kan heete koffie om, waarvan hei de inhoud over het lichaampje kreeg. Het kind kreeg daarbij zoodanige brand wonden, dat het daaraan is overleden. In de omgeving Van Wilna z'jn bjj een hevig onweer vijf personen gedood Vijftig boerderijen wérden verwoest. De schade is aanzienlijk. Verborgen onder een grafsteen .op het Joodsche kerkhof te Glogau (Duitsch land) is een bedrag van eenige duizen den mark aan goud gevonden, tijdens een onderzoek, dat werd ingesteld overeen komstig het decreet inzake de Joodsche vermogens. 59. De priester was met zijn mannen de blanken echter gevolgd en had zijn besluit genomen. Zij moesten gedood worden. De drie blanken waren weer weg ge reden en de priester wist, dat ze straks langs dezelfde weg moesten terug komen. ZA moestea dfi Blfóte saus vroeger reeds veel vijanden waren ver pletterd. Op de weg werd een kuil ge graven, zoodat de wagen moest halt hou den en daarna werd de groote valsteen boven op de rotsen gereed gemaakt. Sheeba had echter alles gezien. 60. Zji eins naai yjiendea waarschu- wen. Spoedig had zij de gevreesde grena bereikt, waarover geen levend wezen kon gaan, zonder gedood te worden. Uit de grond stegen de vreemde dampen om hoog, en het ïneisje begreep, dat zij heei gauw moest omkeeren. Ze kon baai vrienden jiiet idees waarschuwen, 9 DERDE blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Sehoonhovensefie Courant VRIJDAG STCLI I9W AmmerstoL Bij een botsing ln de wed strijd O.N-A.—A.V.V. kreeg de voetballer O. d. Jong een ernstige bloeduitstorting in zijn been. Op dokters advies zal hij eenige weken rust moeten houden. J. van Oosterom. t Benschop. Woensdag overleed hier ln de ouderdom van ruim 89 jaar de heer Jan van Oosterom, oud raadslid en oud penningmeester der Schoolvereen. „Eben Haëzer". Laatstgenoemde functie heeft de overledene vanaf' de oprichting der schooi in 1894 tot 1937 vervuld en is daarin opgevolgd door zijn zoon, den heer E. van Oosterom. Tal van Jaren maakte hij verder deel uit van de kerkeraad der Ger. Kerk, aanvankelijk als diaken, la- tor als ouderling. Met hem is een ach tenswaardig persoon heengegaan, niet alleen in zijn eigen kring, maar ook daar bulten geëerd om zijn humaniteit, be ginselvastheid en helder inzicht. De be grafenis zal Maandag plaats hebben. Concert, Benschop. De muziekvereen. „On derling Genoegen" heeft wederom op t Dorpsplein een concert gegeven. Dank Bij het mooie weer, was de belangstelling ditmaal grooter dan de vorige keer. De onder leiding van den dirigent, den heer B. Hoon ten gehoore gebrachte nummers getuigden van ernstige studie, zoodat ook het tweede concert van dit Jaar ge slaagd mag worden genoemd. Gemeenteraad. Bergambacht. Een openbare raadsver gadering is belegd tegen heden (Vrijdag) avond te 740 uur. Door de bliksem gedood. Berken wonde. Tijdens het hevig on we der van Woensdagmorgen werd bij de wed. W. J. v. Dorp een paard en Dij den boor O. Hofland een koe getroffen. Op oen kleine afstand van het paard zaten menschen te schuilen achter een hek. Beido beesten waren in de verzekering opgenomen; de cadavers zijn door de Gekro weggehaald. Geslaagd. GorMtem. Te Dordrecht slaagden toor het Mulo-diploma B F. J. de Vries, A. de Bruljn, P. M, den Adel, J. O. Wa fers Bettink en M. de Bis. Garkana. De Morwekring van Volks onderwijs heeft kosteloos de beschikking gekregen over een boomgaard van G'ebr. de Klerk te Hoornaar, om daar Zaterdag 21 Juli een landdag te houden met ds. O. Westmij se uit Rotterdam als spreker. DE OPGRAVINGEN. Kelder blootgelegd. Gowda, lfen heeft bij de opgravingen in Houtmansplan teoen *n nieuwe ontdek king gedaan. Vlak naast het ijzeren hek, dat de afscheiding tusschen plantsoen en particuliere eigendommen vormt, kwam een metselwerk té voorschijn, dat bij na der onderzoek een oud keldertje bleek te zijn. De vloer van het keldertje bestaat uit gele en donkerpaarse tegels van 18 c.m. ln het vierkant. In een hoek van de ruimte is een trapje gevonden, dat men nog verder moet ontgraven. Het metsel werk te van oude datum. Het is alleszins mogelijk, dat het eveneens tot de funda menten van het vroeger slot van Der Goude behoort. Heeft het keldertje in derdaad tot het slot behoord, dan moet hiervan de ligging anders geweest zijn, dan het aanvankelijk leek. Ook de toren is verder ontgraven. Men is nu op een diepte van 21/» meter gekomen, maar de bodem te nog niet bereikt. Met een lange ijzeren staaf wordt geregeld gepeild. Uit de put byde toren stijgt geregeld moe rasgas op,- Tevens is men begonnen te graven aan de andere kant van het monument van burgemeester Van Bergen Uzendoorn, schuin achter d? molen 't Slot, omdat volgens een oude teekening het kasteel zich tot dit punt heeft uitgestrekt. BRAND IN DE BOOMGAARDSTRAAT. Gouda. In de Boomgaardstraat te Woensdag omstreeks half 9 brand uit gebroken in een onbewoonbaar ver klaarde woning op het hoekje van de Hyronimus van Alphenstraat, waarin het sigarenfabriekje van den heer P. Schol ten uit de Voorwillens gevestigd ls« Door het oververhit raken van 'n pot kachel, die op de zolder stond, is de droge tabak door de vonken getroffen en in minder dan geen tijd stond het oude huis in lichter laaie. Toen de brandweer onder leiding van den waamemenden opperbrandmëester, den heer J. C. den Boer, verscheen, stond t vast dat er weinig meerite redden viel. Meters hoog sloegen de vlammen uit het dak en de zaak brandde als een fakkel. De brandweer bestreed met een slang op de waterleiding het vuur en had het omstreeks negen uur volledig onder de knie. In verband met de vele droge stoffel», was ttablusschen nog eenige tijd noodlg, maar om even na half tien kon .c Brandweer inrukken. Van het perceel is niets gespaard dan de muren. De geheele voorraad sigaren en tabak is verwoest. De eigenaar is niet verzekerd. Met de gemeente zijn juist sedert ge- ruimen tijd onderhandelingen gaande over aankoop van dit en de overige pan den in de Boomgaardstraat ter alge- heele amouveering. Omtrent dit perceel was nog geen overeenstemming bereikt. Het huis wordt geschat op een waarde van cs. f 1000. De politie hield onder leiding van den hoofdcommissaris, den heer W. Beekman, de nieuwsgierigen op een afstand. De lo co-burgemeester, mr. H. P. C. M. d° Witt Wijnen, wethouder W. Sanders, de ge meente-secretaris, de t heer G. J. J. Pot, de heer C. J. van As, w.n. secretaris en eenige hoofden van gemeentelijke dien sten, sloegen het blusschingswerk gade. Haastrecht De heer C. Th. van Vliet, garagehouder, heeft bij B. en W. 'n ver zoek ingediend om een verlof A voor het pand C No. 96. De keuring van dames voor de op leiding tot gasverkenster heeft een be ter resultaat opgeleverd, dan die van de heeren. Was er van de 85 opgeroepen heeren slechts één geschikt, van de fla mes zijn 5 voor opleiding geschikt be vonden. Krimpen a.d. IJsecl. Woensdag maak te de reisvereeniging „Vooruitgang is ons Streven" een uitstapje naar Valkenburg en ftmstreken. De reis werd 's nachtsom 3 uur met een groote touringcar aange vangen, poewel het weer zich in de be ginne' ifÜnder gunstig liet aanzien, werd het later op de dag prachtig, zoodat men volop kon genieten van de schoone om geving van Valkenburg, 's Nachts om 1 uur keerden allen verheugd over het ge- notene, terug De P.V. „De Vriendschap" hield Zon dag een wedvlucht met oude duiven van af Chantilly (Frankrijk). Aan dit con cours namen 144 duiven deel, die om 8.28 uur in vrijheid werden gesteld. De prijzen werden als volgt behaald: 1, 8, 11, 14 en 16 O. Schouten; 2, 9 en 30 C. Heuvelman; 9 en 17 A. Huisman; 4 C. Twlgt; 5, 6, 11, 22 en 23 P. Verschoor; 7 en 12 J. de Boer; 10 en 25 A. Human; 16 J. Veer; 18 J. Burggraaf; 19,20 en S3 C. Visser; 21 en 38 H. van Housselt; 24 Adrs. de Mik; 26 B, de Groot; 27 K. Vis ser; 28 A. Visser; 29 J. de Mik; 31 J.No- bel; 32 A. J. de Boer; S4 P. van Buuren; 16 A. Droog. Aankomst la duif 12.46.41 uur; laatste 13.09.23 uur. Woensdagmiddag kwam door het passeeren van een andere auto *n groote vrachtauto, beladen met steenen, op het weggedeelte, hetwelk thans wordt opge hoogd, tusschen de Nieuwe [Begraafplaats en het Stoomgemaal „ReinIer Blok", te dicht langs de berm van de weg. Door de zachte kant kwam de auto gedeelte lijk in verzakking. Hoewel alle moeite werd aangewend om de wagen weer op hardere grond te brengen, kon men daar in niet slagen. Later op de middag heeft men de steenen op andere auto's gela den, zoodat de auto weer op de harde weg kon komen. De assistent-dienstgelelder der di recte belastingen zal Dinsdag 12 Juli, Donderdag 14 Juli en Dinsdag 2 Augus tus telkens van 6—8 uur nam. aan het stempellokaal aan de Polderschedijk zit ting houden voor aanvragen van een vrij belastlngmerk voor het jaar 1938- 1939. Velllngberlcht: Aangevoerd werden 2000 eieren. Prijzen: kippeneieren f 3 35 f 3.60; eendeieren f 2.50, alles per 100 stuks. Lekkerkerk. De jongejuffrouw Louise van Duijvendijk, leerlinge der Ulo-school te Lekkerkerk, werd zonder toelatings examen toegelaten tot de eerste klasse van het gymnasium te Gouda. Moordrecht. BIJ de aanbesteding van het Singelplan te Gouda was de heer A. Mooten de laagste Inschrijver voor f 102.737. Uit deze gemeente had ook in geschreven de firma Vink en Zn. voor f 109.773 en de heer J. Kasbergen voor f 113.900. De groote lantaarn, staande op de viersprong bij" station Moordrecht is, daar hij bij de opening van de nieuwe weg voor het verkeer gevaar zou ople veren, verplaatst naar de kant van de weg. Het rijwielpad aan de Zuidelijke Dwarsweg is thans voor het verkeer open gesteld. De wegwijzers, die in de poeper waren geplaatst, omdat de wielrijders tijdelijk van het rijwielpad moesten af wijken, zijn verwijderd. Oliebollendag. Nfeuwerkerk a.d. IJssel. Het comité be last met de organisatie van een oliebol lendag ten bate van de vereenlging „Het Groene Kruis", zal zeer waarschijnlijk ook dit jaar weder er in slagen een olie bollendag te organlseeren. Aanvankelijk leek dit twijfelachtig, da»r de heer De Hoed zich had teruggetrokken, waar mede tevens de persoon was heengegaan die zijn bakkerij voor dit doel beschik baar stelde. Nu heeft de commissie ge vraagd of de Coop. Bakkerij „Ons Belang" bereid is voor dit doel haar medewerking te verleenen. De chef-bakker, de heer Halm, heeft zich reeds bereid verklaard. De firma A. L. J. van Haaf ten te 's-Gravenhage, die het baggerwerk heeft aangenomen aan Ver. Hitiand, waar, in verband met de normalisatie van de Hol- landsche Ussel, een groot complex uiter waard uitgebaggerd moet worden, heeft eenige perceelen grond, binnendijks onder de gemeente Ouderkerk a d. IJssel, aan gekocht. De aangekochte perceelen zullen worden opgespoten met de uit te bagge ren klei. De harmonlevereenlglng „Door Kunst Verkregen" zal haar medewerking verleenen aan de Sport-avond welke de voetbalvereeniging .Nieuwerkerk" zater dag 16 Juli organiseert op het veld van .Nieuwerkerk". Concours. Nieuwerkerk a.d. IJssel De gem. zang- vereeniglng „Persévérance", directeur de heer K. J. de Beun te Gouda, la voorne mens Zaterdag deel te nemen aan het Zangconcours Lekkerkerk. Nieuwerkerk a. d.IJssel. Het gemeente bestuur van Hillegersberg heeft aanbe steed het bouwen van een brug over de Rotte, te Oud-Terbregge. Met ruim f 39.000 was de fa. Van Leeuwen en Zn. alhier laagste Inschrijver. Hoewel de heer v. Leeuwen de toezegging ontving, kon het werk niet ter hand worden ge nomen, daar geen voldoende financiën ter beschikking waren. De brug was ge raamd op f 20.000. Verloting. Nieuwerkerk a.d. IJssel. B. en "W. heb ben aan het bestuur van de gem. zang vereniging „Persévérance" toestem ming verleend om een verloting te orga nlseeren, ten bate van de kas. Vele waar devolle prijzen worden beschikbaar ge steld. Nieuwerkerk a.d. IJssel Woensdagmid dag la de 8-Jarige Fr. Overvliet, bij het spelen van een- kruiwagen gevallen. De knaap kwam zoo ongelukkig terecht dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Dokter B. J. Hage, constateerde een sleutelbeenbreuk aan de rechter schouder. Werk opgedragen. keen wijk. Het bestuur van de polders Broekvelden en Vettenbroek heeft aan den aannemer J. Kuilenburg alhier opge dragen de dlgeheele vernieuwing van de brug van de polder aan de Kooldijk. De politie heeft tegen v. d. L. pro ces-verbaal opgemaakt wegens steun- fraude, nJ. het niet opgeven van inkom sten ten tijde dat bij werkloozensteun ontving. Luchtbescherming. Iteeuwijk. Men Is in deze gemeente druk bezig met de organisatie van de luchtbeschermingsdienst en wel met de oefeningen van het personeeL De afdee- ling ENB.O. en de afd. Brandweer zijn thans geoefend in het dragen van gas maskers. Nu zal op Woensdag 13 Juli worden aangevangen met de cursus voor gasverkenners. Deze cursus zal worden gegeven door de Instructeurs, de heeren K. v. d. Lecq en J. van Roon. Sr bestaat zoowel bij de verschillende hoofden als by de leden van het uitgebreide perso neel van de luchtbeschermingsdienst veel animo voor de oefeningen, zoodat de oefe ningen alle een vlot verloop hebben. Inbraak. Reeft wijk. in de nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken ln de wo ning van den heer C. Bontenbal, op het dorp. Men verschafte zich toegang tot de woning door openschuiving van 'n raam. In huls werd alles overhoop gehaald. De buit bedroeg slechts ruim f 2.—. Van de 'daders is geen spoor geyonden. Waddinxveen. In het Noordeinde reed de motorrijder 8., doordat hy een ver keerde stuurwendlng maakte, met de rechterzyde van zyn stuur tegen de lin- kerzykant van een vrachtauto, zyn hand, die hy aan het stuur vast had, werd zoo danig langs de zykant van de auto ge schaafd, dat hy zich onder dokters be handeling moest stellen. Brandweer. IJsselsteln. B. en W. hebben by 't vas te personeel van de brandweer met in gang van 15 Juli aangesteld: D. A. Stlg- ter, assistent-brandmeester aan spuit nr. 4 in de Aehtersloot; A. J. Goes, op zichter over de pompers aan spuit no. 4; G. J. Goes, P. Roskam, C. W. van den Berg, C. Floor, J. C. P. Fokker als pom pers aan spuit nr. 4; W. van Vliet als opzichter over het materiaal aan spuit nr. 5 Achthoven; als pompers aan die spuit: W. Vossesteln, C. W. Stlgter, J. Nleuwenhulzen en A. van der Louw; als kapitein aan het corps plekeniers Th. J. H. Batenburg; als luitenant A. J. Schin kel en als piekenler H. J. Doeser en A. H. van den Heuvel. Woensdag maakte een groot aan tal vrouwen, allen leden van de R.-K. Vrouwenbond, een uitstapje naar de Sunlightfabrieken te Vlaardingen. Om streeks 8.30 uur vertrokken zij met twee autobussen en kwamen des avonds inde .beste stemming weer terug. IJsselsteln. Gevonden een ceintuur, 'n fototoestel en twee rijwielbelastingmer- ken. Inlichtingen aan het politiebureau [Alio abonnee» van dU blad Icwnnen koele- loot m d—trubriek aeArytm. Naam en adru moeten teordm opgegeven, doek kunnen onder het artikel worden wegge laten.) DE OVERWEG OP DE HAASTRECHT- 8CHE DIJK. M. <L R. Reeds verschillende malen zyn onge lukken gebeurd op de onbewaakte over weg in de iyn GoudaSchoonhoven op de Haastrechtsche dijk vlak by Gouda. Ik heb nu ook een auto aangeschaft en was van plan om by de overweg, waarvan ik reeds zooveel kwaad heb hooren spre ken, eens extra-goed uit te kyken en vooral niet te vertrouwen op myn hor loge, zooals zoovelen doen, die kyken op hun horloge en zeggen: Het is nu geen tyd, dat er een treintje voorby moet ko men, dus kan ik zonder gevaar over de overweg. Toen ik daar aankwam, bleek het my hoe men er toe is gekomen om deze me thode te volgen en ook dat ik myn voor nemen niet ten uitvoer kon brengen, want het is absoluut onmogeiyk om hier, komende uit de richting Gouda, te zien of er een trein nadert. Eerstens ligt de overweg zeer dicht by het laatste huis aan de rechterkant van de weg. Indien er nu niet meer belemmeringen in de weg stonden, sou het waarschyniyk nog wel gaan, maar nu staat op het kleine stukje grond tusschen de overweg en het huis een boom, die biykbaar nooit ge snoeid wordt. Als men nu op de spooriyn wil kyken, lukt dat niet, want men aanschouwt een dicht gewirwar van takken en bladeren, maar de trein kan men niet zien nade ren. Volgens geruchten gaat de spooriyn Gouda—ëehoonhoven binnenkort ver- dwynen. We hopen het, want zooals de toestand by de overweg nu is, levert die gevaar op voor eiken automobilist, die uit de richting Qouda komt. Ik ben nu dus plotseling een groot voor stander geworden van de opheffing van de spooriyn. Met dank voor de plaatsing, J. v. d. H„ Gouda. VOETBAL.. „SPORTCLUB I" SPEELT TEGEN „IJSSELSTEIN I". Vriendschappelijke wedstrijd. Schoonhoven. Wij moeten enkele maan den terugdenken, dat voor het laatst hier een party voetbal werd gespeeld op het Sportterrein. Aan het organlseeren van vriendschappeiyke wedstryden zyn □u eenmaal voor de vereenlging kos ten verbonden, en deze komen niet terug door de entree-gelden. Ingewyden weten hoe in deze gemeente de z.g. „Vermake- ïykheidsbelastlng" op de diverse vereeni- ningen drukt, zoo ook op de voetbalveree niging. Dit is wel een van de hoofdoor zaken, dat Schoonhoven de laatste tyd van voetbal verstokep blijft, en men moet het treffen, dat een vereenlging bereid wordt gevonden, de reiskosten zelf te dragen. Dit is Zondag het geval met de v.v. „IJsselsteln I". wy hebben eenige weken gebeden deze ploeg ln IJsselsteln aan het werk gezien tegen onze stadgenooten en wy moeten volmondig bekennen, dat hun spel toen beter was dan van „Sport club". Met 4—3 gingen toen onze stad genooten ten onder. De Blauw-Witten hebben dus nog iets goed te maken met hun gasten. En al zal er by deze wed strijd niet die hoogspanning heerschen, als by competitiewedstrijden, toch zyn wy er van overtuigd, dat het een stryd zal worden, die het aankykert ten volle waard zal zyn. Om half drie wordt begonnen. Het Is te hopen voor het „Sportclub*- bestuur, dat de belangstelling ln dier mate ia, dat zy er van overtuigd wordt, nog meer wedstryden te kunnen organl seeren. Voetbal voor Zondag. Haastrecht. Zondag ls er een aantrek- *keiyk voetbal programma. Haastrecht I en n krygen twee combinaties van Xerxes uit Rotterdam op bezoek, wat wel een byzondere attractie mag worden ge noemd. Lekkerkerk. Voor de Juniorencompctitle wordt Zaterdag 4 uur gespeeld Zwervers Junioren A (Capelle a.d. Ussel)—L.F.C. Junioren A; G.S.V. Jun. C (Gouda)L. F.C. Junioren B. De A Junioren hebben hun vier ge speelde wedstrijden alle gewonnen. Zwer vers heeft een nederlaag geleden en wel v%n L F.C. Ze zullen dus wel trachten revanche te nemen. Mocht LF C. er in slagen te winnen of geiyk te spelen, dan gaat ze met vier of twee punten voor sprong aan de kop. By een nederlaag be houden ze nog wel de kop, maar dan al leen met een beter doelgemiddelde. We achten ze echter minstens tot een geiyk spel in staat, evenals de B Junioren. Zondag 2.30 uur voor de nederlaagserie L F.C. I—C.K.C. I (Krallngseheveer). Vroeger heeft CK.C. enkele malen met L F.C. in dezèlfde competitie gespeeld. We verwachten een spannende strijd. Het derde elftal gaat naar Rotterdam om de retumwedstryd te gaan spelen tegen Albatros, het elftal van de Rotter- damsche KweekschooL Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag speelt Excelsior I op eigen terrein tegen Bergambacht I. BENSCHOP. Juli. Overleden: J. van Oosterom, 89 J. HAASTRECHT. Juli. Getrouwd: J. J. Oosterling, 25 J., en M. Hoogendoorn, 22 j. Overleden: J. F. Ch. van der Star, 68 J„ wed. van A. Muurllng. O. Speksny- der, 58 j., weduwnaar van P. Deeien. KRIMPEN a.d. LEK. Juni. Getrouwd: P. Gouwens, 25 J., en H. den Boef, 21 j. C. de Kogel, 20 J., en A. M. Groen, lfi J. M. van Namen, 25 j„ en N A. de Boom, 22 J. Overleden: P. van der Heul, 74 J„ we duwe van T. A. de Vlaming. KRIMPEN a.d. USSEL. Juni. Geboren: Barbera, d. van M. van Zwtenen en B. van Wingerden. Hen- drika d. van A. Rolloos en C. E. Visser. Maria Bartje, d. van G. Rebergen en G. Roozendaai. Theo Adriaan, z. van O. de Bruyn en G. Hofland. Jacob, S. van F. van de Kreeke en J. Heikoop. Neeltje Hendrlka, d. van P. Treure en A. van den Bosch. Oeertrulda Berdina, d. van N. Verheul en M. B. de Vroom. Getrouwd: J. K. van der Ham, 29 j„ en M. Palsgraaf, 22 j. P. Loeve, 81 J„ en O. Jansen, 27 J. C. Aaldyk, 28 J„ en C. de Bode, 24 J. Overleden: T. J. de Jong, lm. - M. Brand, 3 J. O. H. Boere, 46 echtge noot van H. Offerman. LANGERAK. Juli. Ondertrouwd: W. H. van Eek, 23 J„ e» A. K BUI, 30 J. LEKKERKERK. Juli. Geboren: Frans, s. van O. v. d. Hoek en A. Slappendel. Leentje, d. van J. A. den Ouden en T. den Ouden. LOPIK. Juni. Geboren: Jan, z. van N. Herrewyn en G. de With. Wouter, z. van W. van Elteren en W. Bongers. Petronella, d. van R. Beuning en G. van Buuren. Chrlstlena Jannie Wienie, d. van J. H, van Toor en C. Brokking. Getrouwd: A. A. Vermeulen, 22 J„ en J. M. Versluis, 27 J. Overleden: C. de Oroot, 18 J. A. P. de Ridder, 84 j„ echtgenoote van Th. van MOERCAPELLE. Juli. Geboren: Neeltje Annegja, <L van Ja Bremmer en M. Buitenhuis. NIEUWPOORT. Juli. Ondertrouwd: D. Roth, 30 J„ en H. d» Bondt, 26 j. OUDEWATER. Juli. Geboren: Wllhelmïna Adrtana Maria, d van A. R. Brand e» G. J. Streng. Willem, z. van J. van BUsterveld en M. Molenaar. OUDERKERK a d. IJSSEL. Juli. Geboren: Marinu», z. van G. Terlouw en M. Heikoop. Ondertrouwd. J. Dekker, 23 j, en H van Vliet, 23 j. Overleden: A. Verkerk, 69 J. POLSBROEK. Juli. Geboren: Bertha Hendrlka, d. van A. d$n Besten en W. A. van Soollngen. Aantje Jannlgje, d. van W. van Os en J. G. van Vliet. SCHOONHOVEN. Juli. Geboren: Abra^m Willem, z. van A, den Hollander en H. Muldery.'Jacob Hendrik, z. van P .de Jong en L. Kapoen. STOLWIJK. Juni. Geboren: Sty it Je, d. van Jac. Blok en L. Bons. Benny, z. van J. F. Loeke- meUer en W. J. Iroere. Cornelia UJn- tje, d. van J. Burggraaf en C. van Wy- nen. Adriana Francina, d. van W. Ha melink en D. N. Paans. Jacob Basti- aan, z. van B. Kroone en P. van déi Welde. Overleden: A. de Mik, 74 J., echtgenoo te van M. Koolwyk. L. Koolwyk, 82 J, echtgenoote van P. Noomen. A. van Schoonhoven, 3 j. J. Burggraaf, 31 j, echtgenoot van C. van WUnen. USSEL8TEIN. Juni. Geboren: Martinus Gerardus Hendri- kus Johannes Maria, z. van C. van Zon en G. vah Schaik. Willem, z. van O., van Doorn en H. de Leeuw. Hendrik,; z van W. A. van Doorn en J. de Kuyer. Franciscus, z. van J. Hartings en J. v.' d. Linden. Ondertrouwd: Th. Kok, 23 j„ en A, Both, 23 j. Getrouwd: D. Middag, 27 J., en N. A. w d. Veer, 24 j. Overleden: 3. Kemp, 80 J„ weduwe vaq J. Kasteleyn.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 3