Vredesklok SCHUDT UW LEVER WAKKER Van Rondom Alléén voor Vrouwen Wetenschap en Techniek Gemengd nieuws Overtlroomingsramp te Kobe. De Slecht-Hoorend Plaatselijk nieuws VRIJDAG 8 JULI 193* DRIE VERSTEKELINGEN door JOCHEM DORPEL. Kapitein Steenman be weerde, dat er niet eén kapi tein Was, die nooit een ver stekeling aan boord had ge had. „Je begrijpt niet, waar ze zich eiken keer weer verstop pen," zei hij. „Dikwijls zijn het menschen, die je het liefst van alles over boord zou wijlen gooien. Maar dat is helaas verboden. Mijn eerste blinde kreeg ik, toen ik nog maar kort kapi tein was. Hij had zich in Kaapstad op mijn schip ver stopt en wiide naar Engeland gaan. Hij was zoo door pak ken en kisten ingesloten, dat het hem pas na tien dagen lukte om te voorschijn te ko men. Ai dien tijd had hij bijna niets gegeten en hij was letterlijk vel over been. Ik vond hem wel een sympathie ken kerel en besloot hem daarom niet uit te leveren. Later hoorde ik, dat hij een ontvlucht gevangene was en dat in Kaapstad de strop al op hem wachtte. Nummer twee kwam jaren later op mijn schip. We voeren van New Orleans naar Le Havre. Toen we al in het Ka naal waren, kwam de stuurman vertellen dat een verstekeling was ontdekt. Ik was niet overmatig blij met dit bericht. Ik het den man bij me brengen en weet je wat hij zei? „Kapitein, ik ben een heer en.ik wil ook als een heer behandeld worden." „Zoo," zei ik. „Jullie moeten behandeld worden, zooals je het verdient. Schrijf maar op, stuurman. Naam? Nationali teit? Geboortedatum?" „John Smith, Amerikaansch burger, geboren in Jamestown." „Je bent zeker de tweeduizendste John Smith in Amerika," zei ik minachtend. HU moest vooral niet denken, dat ik hem geloofde. „Ik ben kampioenbokser," zei de ver stekeling. „Ik raad je aan je gemak te houden." zei ik kort. „Ik Ihat je anders in de boeien sluitenl" „Voor U me in de boelen laat sluiten, wil ik graag nog een paar woorden on- ter vier oogen met u wisselen!" Ik gaf derf1 stuurman een wenk om weg te gaan. Toen de deur achter hem dicht gegaan was, zei de kampioenbokser: „Kapitein, ik hou veel van mUn vrijheid en ik raad u aan nidts tegen mij te be ginnen, want dan zou u wel eens in de boeien gesloten künnen worden." Ik maakte een beweging om den stuur man weer binnen te laten komen, maar M gin* voor me staan. „Alles wat ik zeg is de zuivere waarheid," zei hij. „Ook, dat Ik niet de eenige verstekeling op Uw boot ben. Kr zijn er nog twee." „Wat zeg Je? Waar dan?" „Dat kan ik U helaas niet vertellen. U hoeft ook geen pogingen te doen om se te zoeken, want het zai U niet geluk ken. Ze hebben mij afgevaardigd om met U te onderhandelen en te kijken of U een verstandig mensch is." „Zeer vriendelijk," zei ik. „Mijn ma trozen zullen de heeren wel even hier halen, al moest het met touwen gebeu ren." „Kapitein," zei hij ernstig, „U zult mijn vrienden zeker niet binnen een half uur vinden. Binnen een uur wilden ze een bericht van me hebben, hoe de bespre king is afgeloopen. Als ze niets hooren ls dat het bewijs, dat er niets met u te be ginnen is. Er is nu al meer dan 'n half uur om!" „En als het heele uur om is?" HU keek me scherp aan en zei: „Uw jading bestaat uit olie en katoen „Ik begreep, wat hU bedoelde en ook wist ik, dat het onmogelijk was om de verstekelingen in minder dan een half uur te vinden. Er stond heel veel op het spel! „Dus jullie willen vrijen overtocht heb- ben?" .Precies, kapitein. Dat beeft U goed begrepen!" „Ik zal er eens over denken en Jullie vanavond mijn besluit meedeelen." „In orde. Is het goed, als ik nu het af gesproken teeken geef? Gaat U maar mee naar het ruim." Daar aangekomen blies hU drie maal hard op zUn vingers en ging daarna weer naar boven. Ik bracht den afperser naar een leege hut, liet hem eten brengen en deed daarna de deur op slot. Tot we waren aangekomen en vastla gen sliep John Smith den slaap des rechtvaardigen. Ik ging hem zelf wekken en vertelde hem. dat ik na lang aarzelen besloten had hem en zijn vrienden vrij uit te laten gaan. „Groot gelUk, hoor kapitein," zei hU brutaal. „Haal nu je makkers. Tot alle anderen van boord zijn, moeten jullie in d,eze hut biUven." e „Dat zal gebeuren. Wilt U nu nog even dit papiertje onderteekeneh? Dan heb ik een bewijs voor mjjn vrienden." Hij duw de me een stuk papier onder mUn neus waarop stond: „Vrije passage van New- Orleans naar Le Havre voor John Smith, William Copper en Harrf Bloomfield". Ik onderteekende, hU stak het papier in zijn zak en liep weg. Ik wachtte en wachtte, maar niemand verseheen. Toen ik opstond om zelf eens te gaan kijken, merkte ik, dat de deur op slot was ge daan. Ik beukte met mUn vuisten tegen de deur, maar 't duurde heel lang voor er eindelijk iemand kwam, die me open deed. Het heele schip werd afgezocht. Er was geen spoor van John Smith en zijn vrienden te bekennen. Maar twee dagen later kreeg ik de vol gende brief uit Parijs: „Beste Kapitein! Ik ben U zeer dank baar. dat U me 1000 dollar heeft laten verdienen. Voor ik op Uw schip kwam, had ik een weddenschap gesloten met twee vrienden. Ze beweerden, dat het te genwoordig onmogelijk was om als blin de passagier overtocht naar Europa te krijgen. Ik bood me toen aan te bewij zen, dat het wel mogelijk was en zei, dat ik zelfs voor drie menschen gratis over tocht zou kunnen verkrijgen. Dank zij Uw vriendelijke medewerking had ik het bewijs ep heb de 1000 dollar verdiend. U had lang naar de beide andere ver stekelingen kunnen zoeken. Ze waren geen van belden aan boord. Nog eens hartelijk bedankt, met vriendelijke groe ten, JOHN SMIT." (Nadruk verboden). KOUDE GEVULDE TOMATEN. 1 pond tomaten, 75 gram Parmezaan- sche kaas (geraspt), 1 afgestreken thee lepel poedergeiatlne, 1 eetlepel mayo naise, pep<r. zout, 1 theelepel geraspte ui. en wat gehakte peterslie, slablaad jes. De tomaten worden gewasschen en af gedroogd, daarna van den onderkant 'n kapje afgesneden en de vruchten voor zichtig uitgehold. De tomateobakjes wor den bestrooid met peper en zout en op een bord weggezet. De pulp wordt door een paardeharen zeef gewreven en in 1 d.L. van de ge zeefde puree wordt de gelatine in een klein pannetje opgelost, daarna op een gaspitje verwarmd, totdat ze geheel ls opgelost, waarna de pan van het vuur wordt genomen en de geraspte kaas bij gevoegd wordt, evenals de rest van de gezeefde tomaten, het lepeltje geraspte ui, peterselie, peper, zout en de mayo naise. Alles wordt goed dooreen gemengd en weggezet om op te stijven, daarna wor den de tomatenbakjes gevuld met het mengsel en opgediend b.v. op een platte glazen schaal,' waarop eenige slablaad jes gelegd zijn. Naar verkiezing kan men op elk vulsel een olijf of enkele caper - tjes leggen. PARIJSCHE SAUS. Voor koude gekookte en rauwe groentensla. 1 theelepel zout, 1 theelepel suiker, 1 theelepel mosterdpoeder, 1 theelepel pa prika, 1 eetlepel tomatenketchup, 1/4 theelepel peper, 2 dL. slaolie, Vt d.L. azijn of citroensap. De opgegeven hoeveelheid saus is voor meerdere porties en kan, indien voor het gebruik weer opgeklopt in een afgesloten jampot bewaard worden gedurende eeni ge dagen. Kruiden en ketchup worden met een houten lepel goed dooreen gemengd, daarna wordt telkens 1 eetlepel slaolie bijgevoegd en met de garde de kruiden vermengd. Als wij zes eetlepels olie op deze wijze hebben geklopt, wordt de rest bijgegoten en gedurende eenige minuten flink geklopt, daarna mengen wij de azijn of citroensap erdoor. PLANTENDE V OCHTIGERS. Als men uit de stad gaat is het dik wijls moeilijk om de planten onder dak te brengen. Misschien kan iemand elke dag komen om de planten water te ge ven. maar als dat niet mogelijk is, moet Je er wel iets anders op vinden. Men neemt een inmaakglas en vult dat heelemaal met water. Daarna zet men het op een omgekeerde bloempot. Nu een flinke reep stof. Het mag niet al te dik zijn, het water moet er goed in op kunnen trekken. Deze doek hangt men zoo op, dat hij tot op de bodem van het inmaakglas komt. Het andere uiteinde wikkelt men om de onderkant van de plant, zoo dicht mogelijk bij de wortels. De reep stof doet nu dienst als waterlei ding en brengt het water van het in maakglas naar de plant. De plant wordt op deze manier de hee le tijd vochtig gehouden. HET BESTELLEN VAN PATRONEN, Bij het bestellen van patronen steeds opgeven het nummer dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat. Bestellingen van knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zijn, kun nen eerst in de volgende week in be handeling komen. De prijs van de patronen staat bij de afbeeldingen aangegeven. Men kan het bedrag overmaken per postwissel, in postzegels of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad. KNIPPATROON. JONGE DAMES JAPONNEN. Twee-in-één-pa troon 2942. Prijs 35 cent Links een gebloemd ka toenen of kunstzijden bedrukte Japon met doorgaande voorbaan 4 en verkorte zijbana». Inge haalde ruimte aan «ij- kanten. Korte mouwen en halsafwerking met kraagje. Spilt met knoop jes en lusjes. Rechts hetzelfde pa troon met hoogslulten- de hals en ritssluiting, voorzijde split Lange mouwen. Patronen in de maten 42 —48. Met dit patroon kan men beide japoryien ma ken. mington wonen, zijn' over het uitblijven van nieuws over het verblijf hunner dochter zeer verontrust. Vliegtuigen zoe ken tusschen Mpika en Mbeya naar de vermiste, die als een bekwame aviatrice bekend staat. Het oerwoud in dat gebied is echter vol gevaren en een noodlanding zeer moeilijk. HET PROCES-BEUKER. Verdedigers vragen vrijspraak. De verdediger van de weduwe Becker, mr. Chevalier, heelt Woensdag zijn plei dooi in het vergiftigingsproces te Luik beëindigd. Hij concludeerde, dat de tegen zijn cliënte ingebrachte beschuldigin gen niet meer waren dan een eenvoudige verzameling veronderstellingen en geen bewijzen. Hij vroeg volledige vrijspraak van de weduwe Becker. Donderdag heeft mr Remy, de tweede verdediger van de wed. Becker, het woord gevoerd. Hij verklaarde, dat het openbaar mi nisterie niet voldoende heeft bewezen, welke' beweegreden beklaagde er toe zou hebben gebracht, menschen om het leven te brengen en vroeg eveneens vrijspraak. Men verwacht het vonnis nog deze week. EEN LUCHTREUS IN WORDING. In een week de wereld rond. De Sikorsky-maatschappij tf Bridge port (in Connecticut) heeft een nieuwe, reusachtige vliegboot ontworpen, die, naar beweerd wordt, met 100 passagiers, om de wereld zal kunnen vliegen in min der tijd dan het toestel van Wiley Post, die er zeven dagen en bijna 19 uur ove* deed. Kolonel Lindbergh, the adviseur van da Pan American Airways is, heeft aan hel ontwerp medegewerkt. De boot zal acht motoren hebben en 100 ton wegen: et zijn ook slaapplaatsen voor honderd pas sagiers. De afstand New YorkLi verpoot zal in 12 tot 15 uur kunnen worden af gelegd, aldus heeft Sikorsky, de ontwer per, verklaard. Men kan met het vlieg tuig een uitstapje naar de Noordpool ma ken gedurende het weekeind en hi een week rondom de wereld vliegen. Er is ruimte voor* een promenadedek, een bar, rooksalons en eén eetzaal. k 3000 DOODEN EN GEWONDEN. Zeshonderd scholieren omge komen. Het aantal dooden en gewonden als ge volg van de ramp te Kobe (Japan) na dert thans de 3000. Men raamt het aantal dooden ongeveer op 1000. Tot dusverre staat vast, dat 44 Europeanen bij de overstrooming om het leven zijn geko men. Kenschetsend voor den omvang van de ramp is, dat de kapitein van een Ame rikaansch schip, de „President Cleve land" dat in de haven lag, radiografisch mededeelde, dat „de geheele stad door een zondvloed vernietigd was". InderdaacJ is de aangerichte schade ontzaglijk. Het best zijn de groote in dustriegebouwen er nog afgekomen, die onbeschadigd zijn gebleven. Slechts een enkel staat onder water. De „President Cleveland" Tkeldt nog radiografisch, dat Woensdag a^g? groote waterreservoirs, die hooger dan de stad gelegen zijn. zijn gesprongen. In een tijds verloop van slechts' enkele minuten stort te een geweldige watermassa zich in de straten van Kobe, waardoor heele huizen blokken werden weggesleurd. Ook een school is ingestort onder de druk van hetwater. Zeshonderd scholie ren verdronken of werden verpletterd. SOESTERBERG JUBILEERT. Massavlucht over het land. Woensdag heeft de Luchtvaartaf dee ling van Soerterberg ter gelegenheid van haar Jubileum een rondvlucht over ons land gehouden met 57 vliegtuigen in es- cadrilleverband. Eerst 's middags vertrokken de vliegers van het vliegveld, omdat 'a morgens de weersomstandigheden dat niet toelieten. De tocht ging van Soesterberg, achter het paleis te Soestdijk om, waar prinses Juliana en prins Bernhard de jubileeren- de L.V.A. in oogenschouw zouden nemen, naar Hilversum, dat uit de lucht nog al tijd het beste te herkennen is door het stadhuis, langs^et Usselmeer. naar Am sterdam. Vandaar naar Haarlem en ver volgens langs de spoorlijn naar Den Haag vanwaar langs de kust naar Hoek van Holland werd gevlogen. Hier vandaan werd een groote bocht gemaakt over Ro zenburg en Voome en,op Rotterdam aan gestevend. Van hier ging'het over Gouda en Utrecht terug naar Soesterberg. De tocht is prachtig verloopen. hoewel de lucht verre van rustig was en de pi loten vaak moeite hadden het escadrille- verband te bewaren. ENGEL SCHE VLIEGSTER VERMIST. Op weg van Kaapstad naar Londen. De Engelsche aviatrice miss Joan Par sons had in Mei zonder ongevallen een solovlucht van Engeland naar Kaapstad gemaakt. Vrijdag der vorige week heeft zij de terugtocht aanvaard. Van Kaap stad wilde zij, langs de vroegere route van de Imperial Airways, naar Londen te rugvliegen. waar zij einde dezer week werd verwacht. Maandagmiddag om 12.40 heeft ^Miss Parsons Mplka. in het Noor den van Rhodesia, verlaten, met de be doeling een tusschenlanding te maken te Mbeya in Tanganjika. Daar is zij echter tot nu toe niet aangekomen. Pe oudejs van miss Parsons, die te Lea- Tegenover de berichten over oorlogstoerusting trillen te» stellen medcdeelmgen mw? vredes-voorbernding EEN BEROEP OP HET WERELD GEWETEN'. Bewust van rijn verbondenheid met de Universeele Kerk doet de federatieve Raad van Protestante Kerken in Tsjecho-Slo- wakije vertegenwoordigende een mil- lioen leden van 8 verschillende gezind ten een beroep op alle Christelijke Kerken en de groote organisaties, opge richt om onder de volken de oecumeni sche gedachte, de vrede en de goede wil te propageeren, als de lichamen die het meest geacht kunnen worden het we reldgeweten te vertegenwoordigen en vraagt hun moreele steun en hun gebe den. Dit beroep op dit oogenblik wordt ge motiveerd door het feit dat wij gealar meerd zijn door de loop der dingen inde wereld: de verzwakking van de autori teit en de^invloed van internationale or ganisaties, die ,in het leven zijn geroepen om wet en orde te brengen in de inter nationale verhoudingen het Hof in Den Haag, de Volkenbond, de ontwape ningsconferenties het schenden van verdragen en heilige afspraken. Hoewel behoorende tot een van de kleinste naties van Europ^ zijn wij er ons zeer wel van bewust, dat onze vrij heid en onze onafhankelijkheid gewaar borgd zijn door een moreele orde van rechtvaardigheid en goejde wil. WIJ zijn ervan overtuigd, te leven ln een zedelij ke orde. Hoewel zeker van de uiteinde lijke overwinning van het goede, zijn wfl er ons van bewust, dat de plannen dei Voorzienigheid tijdelijk kunnen worden gedwarsboomd door een bewuste toepas sing van het menschelijk egoïsme. zijn wielrijders, die bovenstaand kenteeken op hun fiets voeren. („Steunt Hen" wil dat „SH" tevens zeggen: Jet even extre OfO 7 V»EffDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR IUID-HOLLANP EN UTRECHT, Schooiih&Tcnyche Conranv URIJDAG 8 JULI 193» door JAN KIJKUIT. Over begeerde grond in Gies- sen-Nieuwkerk en in Hoog- filokland. Ik reisde in het treintje Gouda 8choonhoven, waarvan ik niet rheer weet of het opgeheven zal worden of niet en ik geloof dat de minister het zelf ook niet meer weet. In die trein zat ook een jonge dame en hoewel ik niet houd van treingesprekken. maakte ik nu een uit zondering op die gewoonte, omdat het meisje ook een uitzondering was. Ze zag er lief uit, ze had een vriendelijk gezicht en een prettige stem en ik had toen ze Instapte haar koffertje overgenomen, zoodat ze zelf al dadelijk begon met een praatje. Ze legde haar bont af en zei dat die toch te warm was „Als de dames eens wisten, antwoord de ik, hoe gruwelijk de dieren gepijnigd worden om haar aan die warme bonten te helpen op warme zomerdagen, dan zonden er veel zijn, die ze zelfs in de winter niet zouden willen dragen. „Is t waar, vroeg se ongerust? „Ja, al die marters, otters, vossen en al die vele andere dieren worden gevan gen tn klemmen en ze zitten dan dagen en nachten met hun pooten in zoo'n folterende klem, voor de handelaar ze komt doodslaan. Soms bijten ze een poot af om weer de dierbare vrijheid terug te krijgen. Ze schoof haar bont een eindje ran haar af, alsof ae die nooit meer wflde omdoen. „Dat heb !k niet geweten, sprak ze roet berouw in haar slem. De heb de bont ge kregen van mijn oom ln Giessen-Nieuw- kerk. Die to lid van de gemeenteraad, roegde ae er trots WJ. „Woont u daar ook? „Neen, ik woon in Hoog-Blokland. „Zijn daar ook familieleden van tal de raad? „Neen, «el ae verwonderd, waarom vraagt u dat? „Omdat er in <öe twee gemeenten nog al bijzondere dingen in de raad rijn voorgekomen. „O Ja* verte! u mij dat eens, want ik ben 1 weken uit logeeren geweest en ik weet van niets. „In de gemeente, waar ww oom Hd te van de raad, hebben ae den burgemees ter een stuk van zijn tuin af willen ne men. „O wat jammer. Het te zoo'n mooie tuin. En waarom? „Men wilde er een gebouw zetten voor het Groene Kruis en het schijnt, dat er ln de geheele gemeente geen ander stuk grond te vinden is dan de tuin van den burgemeester, 't Was nogal een groot stuk wat ze noodig hadden. 300 vierkan te meter en de burgemeester wilde er niet van hooren. Als jullie iets op hebhen met Je burgemeester, zei hij, dan moet Je eenparig „Neen" zeggen. „Hebben ae dat gedaan? „Wel niet eenparig, maar het verzoek te toch verworpen. „Ntm, ik ken Giessen-Nleuwkerk niet zoo precies, maar lk zou toch zeggen dat er toch wel een ander stukje is te vin den voor aoo'n gebouwtje. Kunnen ze niet een stuk van het voetbalterrein ne men? „Neen, dan aou dat te klein worden en de weg langs de kade ls niet goed. De burgemeester zelf heeft gezegd, dat er grond verkrijgbaar ls van de kerk en van Kooiman, maar toen zei meneer Scha kel dat grond koopen van de kerk niet gaat en dat de grond van Kooiman te duur ls. „Ik vind 't erg vervelend voor den bur gemeester, want nu lijkt het of hij niets over heeft voor Het Groene Kruis en het algemeen welzijn, maar aan de andere kant moet ik toch ook zeggen dat als er nog andere grond is, waar ze het Groe ne Kruis op kunnen bouwen, ze toch niej, de tuin van den burgemeester be hoeven te verminken. „Volgens meneer Schakel zou er maar een stuk van de tuin afgaan en zou er nog tuin genoeg overblijven. De bevol king zon het'heel erg op prijs gesteld hebben als het gebouw daar gekomen was, omdat het dan in de kom van de gemeente had gelegen. „Wat gaan ze nu doen? Een ander stuk grond zoeken, en ze zullen dat wel vinden ook denk ik. En wat ls er ln mijn gemeente in Hoog-Blokltmd aan de hand? „Daar gaat t ook al over een stuk grond en ook weer over een stuk tuin dat ze iemand willen afnemen, namelijk over een schoolplein. De raad heeft be sleten om een speelplaats aan te leggen bij de openbare school. Dat wilde men natuurlijk doen naast de school, maar de familie de Jager van wie die boom gaard is, wil de grond niet afstaan. Men heeft toen voorgesteld om dat stuk grond te onteigenen, doch de familie de Jager zei, dat ze dan zelf op die grond een huis zou zetten. Nou geloof ik niet dat ze daar vergunning vodr zou krijgen, maar 't is zoover niet gekomen, want de raad heeft aangenomen om de speelplaats te gaan aanleggen in de tuin van den heer van der Linden achter de kerk. „Neen, riep mijn reisgezellin verbaasd. Hoe kan dat nou? Dat is een heel eind van de school af. „Ja, dat heeft men ln de raad ook be sproken en gezegd dat de kinderen daar zonder toezicht zouden zijn. maar de burgemeester zei dat men de kinderen wel in die speelplaats kon opsluiten. „Opsluiten? „Opsluiten „Dat vind ik een beetje raar, hernam zij nadenkend. Als Je een stel kinderen zoo maar op een terrein opsluit, dan weet toch niemand, wat ze daar uitha len. En dan moeten ze nog over de ver keersweg naar de school gaan. 't Is bij ons nu wel niet zoo druk als in 'n groote stad, maar ik vind 't toch niet zonder gevaar om kinderen, die opgesloten heb ben gezeten over de weg te laten gaan. „Een voordeel ls, dat het stuk wat de raad nu heeft aangewezen van de ge meente te en dat het dus niet gekocht behoeft te worden, zooals de grond van de Jager. Wel niet heelemaal, want er moet nog een stuk van de kerk gepacht worden, dat zou nog ongeveer f 20 per jaar kosten. „Spelende kindenen «onder toezicht blijf ik verkeerd vinden, oordeelde de jonge Bloklandsche. Maar als er toezicht zou ztjn op het terrein WJ de school, dan kan het toch ook zijn op dafr terrein bij de kerk. De onderwijzer kan toch dat stukje wel naar de speelplaats loopen. „Zoo ls het niet. Als het de speelplaats bij de school is en de kinderen spelen daar, dan is het onderwij zend personeel in of bij de school en heeft dan tevens toezicht, maar als de Speelplaats zoowat 150 meter van de schojbl afligt, dan kan men niet de onderwij«ers opdragen om daar voor en tusschen de schooltijden aanwezig Ie zijn van af ,hèt oogenblik dat de eerste kinderen daar komen. „Wat heeft de raad besloten? „In beginsel is aangenomen om de speelplaats aan Ie leggen bij de kerk. maar men schijnt er ln het dorp nogal tegen te zijn en men wil er nu eerst eens met den inspefcteur van het onderwijs over spreken. Mijn bekoorlijke reisgenoote schudde haar hoofd en zei: „Hier moet ik er uit. Maar dit wil iku nog zeggen: een speelplaats een eind van de school, waar de kinderen worden op gesloten, vind ik verkeerd, daaraan kan geen een Inspecteur iets veranderen. Daarom moet men liever gaan praten met de Jager om dat boomgaard je te verkoopen en de familie duidelijk ma ken, dat zij zich niet uit eigen belang mag blijven verzetten tegen iets wat het belang der kinderen eischt. „Gaat u daar eens over praten, besloot ik, terwijl lk haar de koffer aanreikte, ik vermoed dat u Invloed zult hebben. Ze lachte gevleid en verdween uit mijn oogen. Ernstige val van motorrijder. Alblasserdam. De heer P. V., van hier, die per motorfiets bezig was, zijn klan ten tc Papendrecht te bedienen, geraak te ongeveer bij de bergplaats van de fir ma Boele en Van Eesteren de macht over zijn stuur kwijt, met het gevolg, dat hij over het muurtje schoot en beneden aan de glooiing terecht kwam. In ern stige toestand is hij op advies van dr. Rietveld, die de eerste hulp verleende, naar het ziekenhuis te Dordrecht ver voerd. Alblasserdam. De postduivenvereeni- ging „De Postduif" hield een wedvlucht vanaf Noyon, afstand 280 K.M. De uitslag was: J. van Steenis 1, 11 en 14; W. v. d. Rhee 2; J. Herlaar 3; J. Stout 4; K. van Steenis 5 en 10; J. Wolters 6; Fr. Bak ker 7, 12 en 16; Gebr. Stout 8 en 13; Chr. Streefkerk 9; Van WingerdenStout 15; G. H. Dijk 17. Aankomst eerste duif 3.27.11 uur, laatste duif 6.44.16 uur. Los gelaten v.m. 9 uur. Voorts werd een wedvlucht uit Tilburg gehouden met als uitslaggebr. den Boef 1 en 41; H. Dijk 2 en 38; J. van Steenis 3. 17, 18 en 39; W. de Ruiter 4, 5, 24, 25, 29 en 42; Fr. Bakker 6, 11, 15, 20. 21, 22 M 3d, Van Wingerden—Stout 7, 14, 23, 26 en 53; J. Stout 8, 27 en 54; C. van der Rhee 9 en 28; W. Ponsen 10; W. v. d. Rhee 12, 19, 35 en 45; A. H. Recourt 13, 32, 34 en 44; J. Wolters 16, Gebr. Stout 30. 31 en 50; K. van Steenis 33, 37. 46 en 47; B. Vastenhout 40; Chr. Streefkerk 43 en 48; G. Goudriaan 49 en 52; G. H. Dijk 51. Afstand 44.760 KM, Losgelaten 2 uur n.m. Aankomst eerste duif 2.51.23, laatste duif 3.14.10 uur. ArkeL De opbrengst van de Oranje collecte bedraagt f 73,74. Giessendam. De collecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk, tijdens welke dienst voorging Ds. W. Bieshaar van 's-Graven- hage ten bate van den Ger. Zendings- bond, heeft ruim f 71 opgebracht, De in deze gemeente gehouden col lecte langs de huizen voor de stichting voor alleenstaande blinden te Wolfheze heeft f 54.60 opgebracht. Door de Oranjevereniging „Oranje Boven" werd in Hotel Dekker een leden vergadering gehouden. Na opening door den voorzitter en lezing der notulen werd mededeeling gedaan, dat van de Oranje vereniging Giessen-Oudekerk bericht is ingekomen, dat men niet genegen is om met het regeeringsjubileum van de Ko ningin gezamenlijk feest te vieren. Beslo ten werd zelfstandig een feest te organi- seeren. Een kinderfeest op Maandag 5 September, waarbij de kinderen getrac- teerd worden en een lampionoptocht zul len houden. Op de feestdag zal men be halve een optocht des morgens volks spelen houden en des avonds een concert en tot slot een vuurwerk geven. Men zal trachten een geschikt terrein daarvoor te vinden. Na de rondvraag en het houden van een gratis verloting werd de verga dering gesloten. De opkomst was vrij goed. De heer A. G. Haring, zoon van ds J. Haring, slaagde te Utrecht voor het candidaatsexamen theologie. Giessendam. De Zonnestraalcoüecte ten bate van de TB C.-bestrijding heeft in totaal f 47,14 opgebracht. B. en W. hebben gunstig beschikt op het verzoek van den heer P. van der Plas, ingevolge de Hinderwet, betreffende de oprichting van een wagenmakerij en carrosseriebouw en de plaatsing van drie electromotoren van 1 en 3 en 5 P.K. Groot-Ammers. Onder leiding van het onderwijzend personeel maakten de leer lingen van de hoogste klassen der Chr. School hun jaarlijksch uitstapje. Met een reiswagen ging de reis naar Amster dam. Op de heide onder Laren werd halt gehouden en een uurtje prettig gespeeld. Daarna ging 't naar ébhiphol, waar het gebruikelijke programma werd gevolgd. Tusschen Amsterdam en Haarlem werd ln „De Zoete Inval" de inwendige menach versterkt en een paar uurtjes gezellig doorgebracht in de speeltuin. Tijdens een regenbui toerde men vervolgens naar de Wassenaarsche Slag. Het pootje baden was weer een attractie. Op de terugreis werden de kinderen te Monster bij de kweekerij van den heer Boon getracteerd op druiven. Na een genoeglijke dag ar riveerden ze om negen uur te Groot- Ammers. Tijdens het korte maar hevige „on- weder van Woensdag werd de landarbei der Ooms, die met een snij werkzaam was aan de slootkant, door de bliksem verwond. Het hemelvuur kwam op de snij terecht, waardoor hij zijn vingers brand de. o. kwam er overigens met hevige schrik vrij goed af. Hardinxveld. De aandacht van belang hebbenden wordt er op gevestigd, dat op 19. 20, 21 en 23 Juli van nam. 2—8 uur bij den ambtenaar van Driel gelegen heid bestaat tot het aanvragen van een kosteloos rijwielbelaatingmerk. B. en W. hebben het verbouwen van het gemeentehuis gegund aan den laag- sten in schrijver A. van der Aa, alhier, voor f 9300 Kostelooze rijwielbelastinymerken. Hei- en Boeicop. Voor het aanvragen van kostelooze rijwielbelastingmeiken, zal zitting worden gehouden in het voor malige kantongerechtsgebouw te Vianen op Dinsdag 19 Juli nam. 6.30—830; Vrij dag 22 Juli nam. 6 30—8 30; Dinsdag 26 Juli nam. 6.30—8.30; Zaterdag 30 Juli nam. 3—5: Dinsdag 2 Augustus nam. 6.308.30 uur Naar den kemenboemgmard* Hei- en Boeicop. Door enkele kinder vrienden daartoe in de gelegenheid ge steld brachten Woensdagmiddag de leer lingen van de openb. lag. school onder leiding van het onderwijzend personeel een bezoek aan de kersenboomgaard van den heer Van Buuren te Lexmond. Als naar afspraak was het jonge volk je om 2 uur aan den Zwaanskuikenbrug present. Men trok in vroolijke stemming te voet op weg onder het zingen van Ee deren. Buiten verwachting hield het weer zich uitstekend, zoodat in de boomgaard vol op kon wórden genoten, niet alleen van de vruchten, doch ook van verschillende spelletjes. Zeer voldaan werd de terug tocht aanvaard, waarbij aan elke leer ling nog een zekje kersen werd mede ge geven. ENGELAND WENSCHT GEEN OORUXL lit <U rttdtrt laq«n Hooq* (/raehi«n voor Vponjê ladffn mo«i«n ta xef de ritico J V™T l drontn. Uit den Spaanschen burgeroorlog Vloeien moeilijkheden voort Waardoor 't politieke leven Van Europa wordt verstoord; In 't bizonder Groot-Brittanje Raakt er steeds mee in de knel, Want Italië en Duitschland Spelen er gevaarlijk spel. Steeds meer Britsche handelsschepen Worden in den grond geboord En trots allerlei protesten Gaan de vliegers er mee voort. Britsche eer en Britsch prestige Worden op de proef gesteld: John Buil moet zich sterk bedwingen Maar nog schuwt hij ruw geweld. En hij bromt: ik waag me niet gauw In zoo'n hachelijk avontuur, Voor op winst beluste reeders Steek ik niet mijn hand in 't vuur! John Buil doet dan nog maar liever Weer waf water in den wijn Want het is nog steeds geen kwestie Van „te zijn of niet te zijn!" ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN ea U zult morgens „kiplekker" nit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen U raakt verstopt Uw lichaam is vergiftigd U btnt humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber In. De mewte laxeermiddelen zi)n slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrü te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on- m. ul?m de *al ta do«n "troomen. OnêliLft'Mfc fAr*rPlUêti- W apothekers Lach tbcsch ermin g. Lexmond. in een vergadering, die door een 50-tal personen bezocht was, had de feitelijke oprichting plaats van een af- deeling der Ned. Vereen, voor Luchtbe scherming en werd het reglement vast gesteld. Voorts werd een bestuur gekozen, bestaande uit de navolgende personen: W. K. Haaf kens, voorzitter; B. van der Land, secretaris; mej. C. van Luyt, penning- meesteresse, B. J. Manschot en Dr. Sid- dré. Burgemeester Hoogenboom werd tot eere-voorzitter benoemd. In deze verga dering werd besloten brochure's, welke op de luchtbescherming betrekking hebben, bij de ingezetenen te verspreiden. De eerstvolgende vergadering zai in het na jaar worden gehouden. tt- Verloren: een ring met sleutels. Te rug te bezorgen bij den gem -veldwachter Raadsbesluiten. Meerkerk. In de Woensdag gehouden openbare gemeenteraadszitting werd be sloten de rente van 4 op de geldlee- ning f 16000 te verlagen tot 3'/» Na geheime zitting werd besloten geen ge bruik te maken van een leening uit het Werkfonds, doch de f 20 000 benoodlgd voor den bouw van een nieuw gemeente huis zoo mogelijk te leenen bij ingezete nen tegen 3 Een bedrag van f 22.50 werd beschikbaar gesteld voor de politie om een vakcursus te volgen. De gemeente rekening 193^ werd vastgesteld alf volgt: gewone dienst batig slot f 7852.52 en ka- pi taaldienst f 8000 nadeelig saldo Een poging van den heer W. Hoeijen- bos om de grondslag der personeele be lasting te brengen van de 8e naar de 7e klasse, vond geen doorgang. Nieuwland. De Gebrs. Sterk uit Arkel geraakten met hun maaimachine ter hoogte van de onbewaakte overweg te water. Een vrachtauto van de Gekro, wel ke juist passeerde, trok de zaak weer op het droge. De materieele schade was ge ring. Noordeloos. Nu deze gemeente van eenigebrandkranen wordt voorzien, wordt in overweging genomen om in het buurtschap Minkeloos een der oude hand brandspuiten te stationeeren. Luchtbescherming. Noordeloos. In de gemeenten Noorde- loos, Hoornaar en Hoog-Blokland zullen luchtbeschermingsdiensten worden georga niseerd. Binnenkort zal een en ander ge- 1 (sgetd s&rdec Oud-Alblas. Het kind van den café houder C. A. de V. geraakte in de Graaf stroom. De dienstbode, die juist naar buiten kwam en die een goed zwemster is, sprong gekleed te water en wist het kind, dat feeds zinkende was. te redden. Werk opgedragen. Papendrecht. De architect W. van dei Laan heeft de bouw van een woonhuis van den heer F. H. van Soelen te Gel- dermalsen opgedragen aan den heer G. J. Mourlk te Buurmalsen voor f 4075. be verbouw van het woon—winkelhute voor den heer M. Klop alhier, onder de zelfde architectuur, is opgedsagen aan de navolgende aannemers: Metselwerk PI. Visser; timmerwerk Klop; loodgie- terswerk J. Seton; schilderswerk W. v. Riemsdijk. Schelluinen. Donderdag vond de land bouwer A. v. d. Steldt een paard dood in de weide liggen. Men vermoedt, dat het dier door den bliksem getroffen te. Het gratis rijwielmerk. Schelluinen. De heer M. Kooistra, amb tenaar der belastingen, houdt op Donder dag 14 Juli, des avonds van 7 tot 9 urn op het gemeentehuis zitting voor de aan- vragers van kostelooze rijwielbelasting- plaatjes. Volksonderwijs. Sliedrecht. De heer D. Zijp, arts. al hier en lid van de prov. staten van Zuld- Hollaijd, is candidaat gesteld voor de verkiezing van lid van het hoofdbestuur der vereeniging Volksonderwijs, geves- tigd te Amsterdam. De heer Zijp heeft de candidatuur aanvaard. Streefkerk. Mej, J. H. Westerweel, vo lontaire aan de O. L. School n, is be noemd tot onderwijzeres aan de O. L. School te Zuidland. Wijngaarden. Dinsdag hebben 26 leer lingen van de Chr. School onder leiding van het hoofd, dgi heer J. van Rijsber- gen. en een paa*leden van het school bestuur een schoolreisje per autobus ge maakt met als einddoel Den Haag en Schevenmgèn. Te ongeveer half zeven had de afrit plaats. Na aankomst in Den Haag werd eerst uitgestapt bij de speeltuin „De Bataaf", waar men zich goed vermaakte. Hierna0 werden het „Mauritshuis" en de ver schillende museumschatten bewonderd. Toen kwam het koninklijk palels aan de beurt, hetwelk Inwendig bezichtigd werd. Daarna toog mep naar het Binnenhof en werd de vergaderplaats van onze volksvertegenwoordiging in oogenschouw genomen. Vervolgens leidde de reis naar Scheveningen, waar natuurlijk het ge» bruikelljke voetbad plaats had. De terugreis voerde over Gouda. Hier werd de beroemde St. Janskerk met zijn gebrandschilderde ramen nog bezichtigd. Een geleider maakte een en ander voor de jeugd duidelijk. Tenslotte werd te Haastrecht „De Kleine Betuwe" aange daan. wa^r de inwendige mensch werd versterkt, waarna de jeugd genoot van de verschillende attracties. Te ongevee 8 uur kwamen de kinderen in blijde stemming weer in het dorp aan, vol van hetgeen zij die dag gezien en genoten haddf tl

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 4