C\Y\r Van Rondom Plaatselijk nieuws Rechtszaken VOOR DE JEUGD -402" Plaatselijk nieuws Wat geeft de radioTj VRIJDAG 15 JULI 1938 D« brug over de Noord. Alb lasser dam. Thans ia het eerste ge deelte van de verkeersbrug over „de Noord", het z.gji. wegdek geiegd. Het be gin van de brug is er dus. Met man en macht wordt aan de montage gewerkt, terwijl voorts met het Heggen der trek- banden en dwarsliggers een aanvang is gemaakt. De brug wordt in onderdeelen bij verschillende firma's gemaakt. Deze onderdeelen worden gedemonteerd en pas klaar op heiwerk aangevoerd. Het ligt in de bedoeling op 24 Juli de montageliggèrs te plaatsen. Dat zijn bruggen, welke speciaal ge naakt zijn om de overspanning te plaatsen voor de scheepvaart. Daardoor zal de scheepvaart wel die geheele dag zijn gestremd. De hoofdligger van de brug van 184.80 M. vordt geconstrueerd bij de N.V. Werkspoor te Zuilen en zijn ook reeds voor een groot deel gereed. De brug weegt ongeveer 2400 ton, waar door het niet mogelijk is om deze zooals op andere plaatsen geschiedde er geheel In te varen, daar zij daarvoor te zwaar en te lang is. De brug is van een bijzondere schamieringsconstructie voorzien die nog slechts kort in toepassing is. Het aanzien der brug is als hij gereed is, gelijk aan die bij Nijmegen. Maar er is een belang rijk verschil tusschen beide bruggen. De brug te Nijmegen ligt opgesloten tus-y schen de pijlers, doch de brug over de' Noord ligt op de pijlers. De eerste zet bij warm weer uit in de hoogte, de laatste zet uit in de lengte. Op het wegdek komt een rijvlak van ongeveer 13 M.^ Aan weers zijden daarvan komt een rijwielpad. In November van dit jaar moet de montage aoover gevorderd zijn, dat de palen die te de rivier staan en waarop het mon- teeren plaats vindt, weggenomen kunnen worden. De brug moet in April 1939 ge heel gereed zijn. De montage geschiedt door de N.V. Bijkers Aannemingsbedrijf te Rotterdam, die tevens de plannejjp voor de montage dezeT brug heeft ge maakt benevens de plannen voor de hulp constructie voorzoover deze niet aanwe- Met de motorsleepboot „ftoode Zee", gebouwd voor rekening van de N.V. L. Smit Co/s Intern. Sleep dienst te Rotterdam door de N.V. L. Smit Ac Zoon's Scheepe- en Werktuigbouw te Kinderdijk, werd een goed geslaagde proeftocht gehouden. De hoofdafmetingen van deze sleepboot rijn: lengte 45 M., breedte 8 NL, holte 4.80 M. De voortstu wingsinstallatie, welke vervaardigd is door de N.V. J As K. Smit's Machinefabrie ken te Kinderdijk bestaat uit twee 6 cy linders 4 tact Smit M. A. N. motoren met een totaal vermogen van 1800 P.K. De beide hoofdmotoren zijn door middel van hydraulische Vulcan koppelingen en tandwieloverbrenging gekoppeld op een schroefas. Het schip igebouwd met een groote bunkercapaciteit voor het maken van lange sleepreizen en het zal leegva- rende een werkingsfeer hebben van 16000 mijl, terwijl de maximumsnelheid 13.5 mijl bedraagt. Het schip is geheel elec- trisch uitgerust met electrische anker- wlnch, trossenlier en kaapstand. Het is voorzien van draadlooze telegrafie en te- lefonle-inrichting. Geslaagde proeftocht. Aïblasserdam. Op de Nieuwe Waterweg Werd heden een goed geslaagde proeftocht gehouden met het motorvrachtschip „Clyde Coast" gebouwd bij de N.V. Indus trie ele Mij. de Noord en aan deze werf opgedragen door bemiddeling van de makelaars Jac. Pierrot Jr. Ac Zn. te Rot terdam. Het schip is van het shelterdek- type mi heeft de volgende hoofdafmetin gen: lengte 185*0", Breedte 31*6", holte 18V, het laadvermogen bedraagt 850 tonnen. De voortstuwing geschiedt door middel Van een 750 P.K Deutz Dieselmotorinstal latie en de besturing geschiedt geheel electrisch. Concert. Alblasserdam. Het Mannenkoor „Door en Voor het Volk" zal Zaterdagavond 8 uur te het Uitbreidingplam Dam een concert gegeven. - Gevonden: een ceintuur, een gouden ring en een heerenportemonnale (le dig!. Bleskensgraaf. De torenhaan, die en kele weken rust heeft genoten, om In een nieuw pak te worden gestoken, is weer op zijn hooge standplaats gebracht, om schitterende in de zonneschijn, op het dorpje neer te zien en de Inwoners weer aan te wijzen Vit Welke hoek de wind waalt. Het bestuur van de N.V. Zuivelfa briek „De Graafstroom" heeft van den heer H. Boele een strook grond gekocht voor uitbreiding der fabriek. Ooden van dagen op stap. Gfessendam. Dinsdag maakten de ouden van dagen en gebrekïfigen uit deze ge- 1 Hardinxveld met vier autobus sen haar Jaarlijksche uitstapje. Onder geleide van vier inwoners vertiok des morgens het gezelschap van 90 personen. Eerst ging de reis naar Vianen en van daar verder naar Soestdijk, waar het paleis van Prinses Juliana bezichtigd werd. Vandaar werd naar Hilversum ge reden, waar het mooie stadhuis in oogen- schouw werd genomen, benevens de mooie omgeving. Bij de Annahoeve werd halt gehouden, waar, na gegeten te hebben, nog eenige tijd vertoefd werd. De terug reis ging via Zeist en omgeving, waarna des avonds in Lexmond een kersenboom - gaard werd bezocht. Des avonds om half negen keerde het gezelschap zeer voldaan in het dorp tjïrug. Bij de aanbesteding voor het beuwen van een woonhuis voor rekening van den heer A. van Beuzekom, is het metselwerk opgedragen aan den heer E. Muis en het timmerwerk aan d$ firma Muilwijk en De Geus. Giessendam. Woensdag speelde de korf balclub Vriendenschaar met een combi natie van het 2e en Se twaalftal tegen GK.V. van Gorinchem. Vriendenschaar verloor met niet minder dan 92. Bloeddorstige hond. Giessen-Nieuwkerk. De heer J. v. d. W. kwam Woensdag tot de onaangename ontdekking, dat al zijn Jonge hennen, niet minder dan 25 stuks, waren ver moord. De dader, de hond van den heer E. R., is doodgeschoten. De schade, groot f 25, is vergoed. Slaapwandelen. Hei- en Boeicop. Toen de 16-jarige dienstbode van den veehandelaar de J. in Boeicop 's morgens wakker werd, klaagde zij •ver hevige pijn in een ha- rer beenen en armen. Bij geneeskundig onderzoek bleek, dat die lichaamsdeelen waren gekneusd, waardoor zij voorloopig rust moet houden. Vermoed wordt, dat het meisje in haar slaap haar bed heeft verlaten en daarna gevallen is, zonder dat rij wakker geworden is. Hei- en Boeicop. De heer M. de Jong Gz. legde dezer (Jagen met gunstig ge volg eindexamen af voor de 5-jarige H. B S. te Utrecht. Consulent. Hei- en Boeicop. In de plaats van ds. Fruit, treedt voortaan ds. Rootsenaar van Hagestein op ak consulent bij de Ned. Herv. Kerk. Hoornaar. De heer D. Baron heeft de benoeming tot gemeentebode te Noor deloos aangenomen. Gemeenteraad. Langerak. De gemeenteraad verga dert Dinsdag 19 Juli, voorm. 10.30 uur. Punten van behandeling: 1 Mededeelin- gen en ingekomen stukken. 2. Wijziging instructie van den gemeente-ontvanger. 3 Verzoek bestuur der vereenlging voor Christelijk Buitengewoon lager onder wijs te Gorinchem om een jaarlij ksche bijdrage voor de leerlingen die uit deze gemeente deze school eventueel bezoe ken. 4. Vaststelling bouwverordening. 5. Onderlinge hulp in geval van brand. 6. Vaststelling rekening burgerlijk armbe stuur over 1937. 7. Voorloopige vaststel ling gemeente rekening over 1937. 8. Wij ziging begrooting 1938. Meerkerk. De afd. Meerkerk der kin- derherstellings- en vakantiekolonies zal 5 kinderen uitzenden. Nieuw - Lekker land. Ten huize van den assistent-dienstgeleider der directe belas tingen, den heer J. de Pater, Dorpslaan B 269 alhier, zal voor v Streefkerk en Nieuw-Lekkerland gelegenheid worden ge geven tot het aanvragen van een koste loos rijwielbelastingmerk 1938/39 op Maandag en Donderdag des avonds van 76 uur vanaf 18 Juli tot 4 Aug. De firma Gebr. Stork en Co. te Hen gelo heeft aan de firma J. C. de Jong alhier opgedragen het vervaardigen van de pijpleidingen voor de motor-installa ties van vier vrachtschepen, in aanbouw bij Gebr. Pot te Bolnes voor rekening van de KN.SJM. Aan het fèstival voor zang- en mu ziekgezelschappen, uitgeschreven door de zangvereeniging „O. b. K." te Kinderdijk op Zaterdag 23 Juli, zullen 14 vereenigin- gen deelnemen. Rijwielplaatjes. Nieuwland, Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de heer Kleinén- dorst, dien8tgeleider der directe belastin gen, ten zijneri huize zitting houdt voor het behandelen van aanvragen voor kos- telooze rij wiel belastingplaat j es op Zater dag 16 Juli van 14, Dinsdag 19 Juli van 6—9 uur en Donderdag 21 Juli van 6—10 uur. Geen toestemming. Noord does. De muziekvereeniging „Vol harding" van hier had zich bereid ver klaard, mede te werken aan de landdag van de Merwekring van Volksonderwijs, die te Hoornaar op 23 Juli gehouden werd. De burgemeester dezer belde ge meenten, de heer De Leeuw te Gorkum, heeft evenwel geweigerd de vereischte toestemming te verleenen. Wel heeft hij ring van de vereeniging „Vol Moed" te Hoornaar. Oud-Alblas. Met de motorbrandspuit is een oefening gehouden in tegen woordigheid van burgemeester en wet houders. Het materiaal bleek in goede staat te zijn. Gevonden: een regenjas met zelf- binder. Te bevragen bij C. Stigter te Oud- Alblas. De gemeente-secretaris. Peursiun. De heer P. Muilwijk, die ge durende een half Jaar ziekteverlof heeft genoten, hoopt Maandag zijn werkzaam heden als gemeente-secretaris te her vatten. Gedurende zijn afwezigheid was de heer J. van de Werken waarnemend gemeen te -secretaris. Kostelooze ^rijwielbelastingmerken. Sliedrecht. Het kantoor van den ont vanger der directe belastingen en accijn zen. Dr. Langeveldplein 24, zal voor aan vragen van kostelooze rtjwfle'lbelasting- merken telkens des avonds van 68 uur geopend zijn: op Dinsdag 19 en 26 Juli en 2 Augustus voor personen wier achter naam aanvangt met de letter A t/m J; op Vrijdag 22 en 29 Juli en 5 Augustus voor personen wier achternaam aanvangt met de letter K t/m Z. Werkloozen die nen hun stempelkaart te toonen. moet doorbrengen, heeft de rechtbank hem 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis opgelegd. RECHTBANK TE DORDRECHT. OPBARENDE VAN WALVISCHVAAR- DER VERMOORD. Japanner tot vijf ja^r ver oordeeld- In de zaak van den Japanschen sto ker K„ heeft «Je rechtbank te Rotterdam thans uitspraak gedaan. K. had op 21 Mei op een walvischvaarder, varende tus schen Vlaardlngen en Maassluis, den chef-kok Kyugl Murato verwond, met twee scherpe aan elkaar gebonden scheermessen, tengevolge waarvan het slachtoffer op 27 Mei is overleden. De officier van Justitie had een ge vangenisstraf tegen hem geëischt van 6 Jaar met aftrek van preventieve hech tenis. Rekening houdens met het feit, dat zijn straf wordt verzwaard, omdat hij die in Nederland ver van zijn fafnilie Zwijntjesjager. Voor de rechtbank had zich te ver antwoorden B.. H., zwervende, die zich in de nacht.tan 21 op 22 Juni had schuldig gemaakt aan diefstal yan een heerenrijwiel, toebehoorende aan J. Meerkerk te Giessendam. Het bleek dat de man niet minder dan 26 keer veroordeeld was. Op 27 Mei was hij uit de strafgevangenis te Sche- veningen dntslagen en dadelijk had 'hij zich. tot de reclasseering gewend, in de hoop te worden geholpen. Toen die hulp niet spoedig genoeg opdaagde, had hij het plan opgevat naar zijn moeder te gaan, die in een kleine plaats in Gel derland woonde. Maar de man bezat weinig geld en toen hij al zwervende des avonds laat inGiessendam was aange komen, had hij de fiets van Meerkerk ln een schuur zién staan. Hij had toen de fiets gestolen om de tocht per rijwiel af te maken. Veel plezier van deze dief stal had de verdachte echter niet gehad, want al spoedig was hij ingerekend en naar Dordrecht overgebracht. B. H. be kende volledig. De rechter: „Maar men heeft U toch aangeboden naar een landkolonle te gaan?" Verd.: „Inderdaad". „En toen hebt U gezegd, dat dat be neden U was?" Verd.: „Ook dat Is waar". Getuige Meerkerk heeft weinig te ver tellen; hij had die avond zijn karretje in een schuur geplaatst: dat nooit werd afgesloten. De volgende morgen was ztjn rijwiel verdwenen. In het requisitoir legde de ambtenaar de nadruk op de talrijke veroordeelin gen, die de verdachte achtejt da rug heeft en eischte een jaar gevangenis met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger wees er de rechtbank^ op. dat de talrijke gevangenisstraffen wei-V nig hebben uitgewerkt. Bovendien lijdt verdachte aan long-tuberculose. zoodat een verblijf ln de gevangenis buitenge woon funest 1$, De raadsman verzocht de rechtbank, het thans eens met een voor waardelijke veroordeeling te probeeren. De Rechtbank trok zich in raadkamer terug en deelde daarna mede. dat de stukken in handen zullen worden ge steld van den rechter-commissaris, ten einde een ondersoek naar reclasseerings* mogelijkheid in te stellen. Datfr de verdachte dit besluit niet aan stonds begreep, legde de rechter het den man geduldig uit. ONZE TUIN. DE KUNST VXN GIETEN. Gieten kan ieder kind wel! Maar met hlet aandragen en leeggieten van een gieter water over het bed is men er niet. Men moet ook weten tfat men giet. hoe veel vocht de verschillende planten noo- dig hebben, hoe de toestand van den grond is en welke planten regenwater, hard of zacht leiding- of welwater moe ten hebben. En dan is er nog de tech niek van het gieten. Den eenen keer doet men verstandiger mèt, een ander maal zonder roos te gieten. De gelijk matige. niet te sterke straal gebruikt men bij Jonge planten, die pas op de bedden zijn ultgeplant, terwijl reeds flink ontwikkelde planten meer voor 'n besprenkeling met de roos ln aanmer king komen. Wordt de overdag uitge droogde grond 's avonds gelijkmatig be vochtigd. dan staan «de planten gedu rende den nacht in een nevel, doordat een deel van het gietwater verdampt. Hierdoor wordt ook de onderkant c^r bladeren bevochtigd, hetgeen zeer nut tig is. omdat zich daar ook huidporiën bevinden. Het mesete water hebben bloeiende en vruchtdragende planten noodlg. Het lijkt soms, of men deze niet te veel kan gieten Toch moet men ze niet verwen nen. omdat men door te vaak gietenden wortels het groeien ln de diepte be spaart Daartoe moet de nood hen dwin gen, opdat zij ook ln tijden van droogte nog voldoende vocht kunnen vinden, zonder dadelijk gegoten te moeten wor den. Het liefst hebben de planten vijver of rivierwater, omdat de temperatuur daarvan niet ver beneden die der lucht ligt. Wie echter niet anders dan leiding- of putwater heeft, doet goed, dit ln groo te vaten of bakken op temperatuur te laten komen. Zeker is dit noodig voor gevoélige planten. (Nadruk verboden). KOEN LIJKT WEL EEN MEISJE door VIOLET CARR. De laatste dagen lieten de jongens ln de klas zich allerlei spottende opmerkin gen ontvallen, vooral als Koen ln hun om geving was. Twee Jongens waren er toe vallig achter gekomen, dat Koen thuis allerlei huiswerk deed, dat eigenlijk meis- Jeswerk was en zij hadden natuurlijk niets beters te doen dan dat aan de hee- le klap te vertellen. „Weet je, wat hy gedaan heeft? Hij heeft aardappelen geschild." „Kousen gestopt," riep een ander. Alle o Jongens hadden gebruld van het lachen. „Dan moet hij thuis zeker de bedden ook opmaken!" riep er een. „En de scheuren in zijn broek ma ken!" Jn zijn kleine zusje in slaap ringen!" Jn vaten wasschen!" Er kwam geen eind aan het gelach en aan de uitroepen. Maar' opeens hielden ze stil. toen Koen de klas binnenkwam. Hij was «en beetje laat, zijn gericht was rood van het hollen om op tijd op school te zijn. In het speelkwartier begon het gefluis ter en gelach opnieuw. Eerst merkte Koen er niets van, maar zijn school vrienden deden zoo eigenaardig en hij zag, dat zij spottend naar hem keken; hij begreep niet, waar bet om ging. Toen het hem verveelde, greep hij een van de jongens beet, en vroeg wat er aan de hand was, maar nu zweeg de Jongen en kleurde, want zoo durfden de Jongens het niet tegen hem op te nemen, omdat, al Week het dan, dat Koen wel een meisje leek, iedereen wist, dat hij heel sterk was, en ijzeren vuisten bezat En geen van de jongens had zin in een flink pak slaag. Die middag besloten de jongens hem heimelijk over de tuinmuur gade te slaan, want zij wilden er wel meer van weten. Zy kropen langs de muur enkeken voorzichtig ererheen. Wat zij te**», «ree- trof hun verwachtingen, want Koen was mèt dë groote wasch bezig Als hij de stukken op het waschbord had gewre ven, spoelde hij ze ln schoon water na en na ze uitgewrongen te hebben, hing hij alles zorgyuldlg aan de lijn, waar hij het goed met waachkrtljpers vastmaakte. En om te zorgen, dat zijn kleeren niet nat werden, had hU een schort van zijn moeder aan. De jongens keken steeds weer opnieuw totdat er een zich niet meer inhouden, en even lachte. Verschrikt keek Koen op en zag juist de verdwijnende hoofden. Dat de Jongens er over gesproken had den, begreep hij, toen hij op school kwam. Niemand vond het erg hem open lijk te bespotten. JCoen, wil Je mijn kousen ook eens stoppen?" „Waarom laat je Je haar niet groeien en doe je een rok aan?" Even hield Koen rich in, maar toen werd het hem toch te bont. Hij vloog naar de laatste spreker toe en spoedig zag men op de binnenplaats niets meer dan een vechtende kluwen. De leeraar, die dit zag, riep, dat zij moesten ophouden en in de klas geko men, vroeg hij, wat dat voor een vecht partij was geweest. Alle jongens zwegen. Hij riep Koen voor de klas en zei: Koen, waarom heb Jij gevochten?" Maar Koen zweeg. Toen zei een van de kleinere Jongens, met iets spottends in zijn stem: „Koen lijkt wel een meisje." En op bevel van den leeraar vertelde hij, wat de Jongens gezien hadden. Meneer liet den jongen rustig uitspre ken, maar zijn gezicht werd steeds ern stiger. Tenslotte ging hij naar Koen toe, legde zijn arm om diens schouder en zei; „Deze jongens is de beste van Jullie allemaal. Sinds een paar weken ls zijn moeder heel erg riek en nu rust op hera de zorg voor de heele huishouding js zelfs de zorg voor zijn kleine zusje. Dap per heeft hij al het werk gedaan, voor zoover hij het kon, en wat hij niet kon, heeft hij geleerd! Zonder één klacht deed hij het! Jullie moesten Je schamen! Zoc Koen, ga maar weer ritten, we gaan be» ginnen De jongens schaamden zich erg voor hun handelwijze en toen de school uit ging, was de ergste spotter het eerst bij Koen om hem de hand te reiken, die zon der wrok werd aangenomen. Koenzei hij ,4k kom je vanmid dag helpen strijken." lfe water-ruiter. VRIJDAG 15 JULI 1938 door JAN KIJKUIT. Over een gesloten kerk die geopend werd en over var kenshokken die geopend blij- v, e zouden naar Schoonhoven gaan om de kerk te bezichtigen. Ik heb het oude eerbiedwaardige gebouw natuurlijk vele malen van binnen en van bulten bezich tigd en bewonderd, maar nu kwam een vriend van Jod, die veel belang stelt in oude gebouwen en hij had gevraagd om gezamenlijk naar de kerk te gaan. „Kan je die kerk zoomaar binnen loo- pen als Je wilt?" vroeg tante. „Vast niet," zei ik. „De kerk zal wel gesloten zijn en dan moet men zich eerst vervoegen bij den koster." „Ja," beaamde Jod, „dat kost 15 cent." „Dat is dan nog een aardige bij- Verdienste voor d*n koster, schat ik," overwoog tante. „Neen, dat entree-geld is niet voor hem, maar voor de kerk; hij moet alle bezoekers een kaartje geven." „Allemaal toch zeker niet." opperde tante. „Ik denk als de koningin eens zou komen of een minister of zoo iemand, dat de koster toch niet naar die persoon toe zou gaan en zeggen: „Asjeblieft Majesteit of Excellentie, hier heeft Uwe Majesteit een kaartje en mag ik dan 15 cent van Uwe Majesteit beuren". „Ne*èn. natuurlijk niet, .de koster heeft opdracht om de autoriteiten vrij binnen te laten, maar Jods vriend behóórt daar nog niet toe." „Wanneer zullen we dan naar Schoon hoven gaan?" Kt vind Zondag een geschikte dag voor zoo n bezoek," meende Jod. „Ja," antwoordde tante, „de Zondag is eeker een geschikte dag voor een bezoek aan de kerk, maar niet op de manier, zooals Jouw vriend dat bedoelt, want die gaat er alleen maar heen voor werelds •ehe dingen en niet uit godsvrucht." „Maakt u maar niet ontijdig kwaad, tante, want natuurlijk kan de kerk Zon dags niet bezichtigd worden," zei dk. „O neen," vroeg Jod, op een uiterst verbaasde toon. Kan dat op Zondag niet? Wel, wel, wat zoo*n Jan de dingen toch goed weet. Maar dan moeten Jullie eens even luisteren naar een berichtje uit de Schoonhovensche Courant. Asjeblieft hier staat t: Bezoek aan Schoonhoven. De deelnemers aan de Monumentendag te Gouda hebben gisterenmiddag (dat was Zondag) een excursie gemaakt nou en dan een stukje verder: omstreeks half drie kwamen ze hier aan. omstreeks half vier werd een bezoek gebracht aan hetstadhuls en dan staat er: Ook de Groote Kerk werd bezichtigd! Heb Je nog te zeggen. Jan, dat de Schoonhovensche kerk Zondags niet bezichtigd mag wor den." Ik keek eens over Jods schouder naar de .courant voor hem en ik constateerde dat*het er precies zoo in stond en dat dus zeer beslist gemeld werd dat op Zon dag zoowel het stadhuis als de kerk ter bezichtiging waren opengesteld. ,Jk dacht," mompelde jk, „dat de Schoonhovensche raad nog pas een be sluit genomen heeft om hetstadhuls 's Zondags niet open te stellen ter bezich tiging." „Ja zeker. Jan," bevestigde tante, dat is ook gebeurd, dat weet ik heel zeker." JDen vind ik t raar, dat men daar bij de eerste gelegenheid de beste van af wijkt, maar ik vind 't nog veel vreemder, dat men ook de kerk op een Zondag aJs een tezienfiwaardigheid of een museum openstelt." „*t Wasse anders allemaal zoogezeid mannen van die monumentendag," ver dedigde Teun, „en dfe hebben zeker wel een streepje ot wat voor op een ander." „Zoo," riep tante, „en als er nu op een anderen Zondag een vergadering of een congres of wat ook gehouden wordt van stedenbouwers of van architecten of van andere mannen, dan moeten ze die toch zeker evenzoo goed weer toelaten. AVs 't er maar genoeg zijn. Nu waren er 21 man, maar als er nu eens 18 komen of 12, dan zullen ze daar toch zeker niet tegen zeg gen: Gaan jullie maar door, mannen, gaan Jullie maar wat aan de Lek ritten, want voor 12 man doen we de kerk niet open. Zie er nog een man of 8 te krijgen, dan kunnen we zaken doen." „Ik vind dat een verkeerd standpunt," sprak Jod, ,.de vraag mag niet zijn hoe veel belangstellenden staan er op Zondag voor de kerk om het gebouw te bezichti gen en ook niet hoe zijn hun namen en hun functies, maar er behoort een vaste regel te zijn, Zondags gesloten of Zon dags geopend voor het bezoek. Nu luidt de regel e»genlijk: Zondags gesloten, maar je moet dat niet woordelijk opnemen; ge sloten voor den gewonen burger, maar geopend voor leden van een congies of voor menschen zich zich autor.teit wa nen. En dat ben Je tegenwoordig al heel gauw. Reken maar dat ieder ambtenaar van de een of andere crisisdienst, die er op uitgezonden wordt om het de boeren lastig te maken, zich „Autoriteit" gevoelt en zich ook als zoodanig gedraagt. Er zijn heel wat van die ambtenaren die net precies kunnen lezen en schrijven, maar zoodra ze „Ambtenaar" zijn worden ze ook „Autoriteit" en dan doen ze hoog en deftig en vreeseüjk ongenaakbaar.' „Daar zeg ie zoo wat," kwam Teun vertellen, „en daar zal ik nu eens mijn woordje bijdoen. Je zegt daar dat er zoo veel van die beunhazen bennen, die a!s crisisambtenaar rondgaan, maar motten die mannen nou alleen maar kijken naar de merken ln de varkensooren en niet naarde mesthoopen? Ik ben van 't week in Giessen-Nieuwkerk motten zijn en daar heb ik wat gezien, dat de crisisamb tenaren natuurlijk ook honderden malen gezien hebberf, maar dat ze zoo maar la ten. Midden in het dorp daar heeft een veehandelaar een stel varkenshokken, waar een fijn luchtje ultkomp. Omdat de buren er over geklaagd hebben is daar verleden Jaar een schutting omheen ge zet, maar dat stankie is zoo lenigjes weg over die schutting heen komen kruipen Nou rien de menschen de mesthoop wel niet meer, maar ruiken doen ze hem nog best." „Alleen de reuk," zei ik troostend, „dtis de overige zintuigen blijven vrij." „Zou Je denken?" vroeg Teun lang zaam. „Zou je dat echt denken. Neen, Jan, dan ben je een eindje mis. De reuk krijgen ze volop, dan heb Je het gehoor. Wacht eens effe. Daar mot je 's morgens vroeg eens bijkomen. Hooren en zien ver gaan Je, als het uuf van voeren er is. Het gericht is nou wat weggenomen door de schutting, maar de smaak die komt ook nog er bij ais de darmenwagen komt en de darmen met schop en nek uit de tonnen worden getrokken. Reken dan maar dat Je het proeft op je tong. zooals dat stinkt. Motten de crisis-ambtenaren daar nou niet op letten?" „Neen, Teun," lichtte ik in, „dat is bij het rijk zoo mooi ingedeeld, dat ieder precies zijn eigen afdeeling heeft en al les wat er bulten de eigen afdeeling ge beurt dat ziet en dat weet een ambte naar niet. ook al gebeurt het voor zijn oogen. Ik heb nog pas kort geleden zoo n geval vermeld van een politiebeambte ln Vianen, die hulp aan een verongelukte Weigerde, omdat het ongeluk buiten zijn afdeeling was gebeurd." „Daar weet ik nou toevallig ook Iets van, vertelde Jod. Kort geleden werd een stel ambtenaren naar de grens gezon den, ik meen naar Zeeuwsch-Vlaande- ren, omdat daar de colorado-Jjever was gesignaleerd en nu moesten zij die daar gaan opsporen in een bepaald district. Goed. ze komen daar aan, maar vlak na ©en Westerstorm. De kevers en hun ge broed waren daardoor niet in dat dis trict, maar wat Westelijker terecht ge komen. De ambtenaren vernamen daten daarmee was hun taak gedaan. Zij rap porteerden dat er in hun district geen coloradokever te vinden was. Punt. Uit. Over de kevers, die wat Westelijker de aardappels bedreigden, geen woord. Kan denk ik dat het in Schoonhoven met de kerk en het stadhuis tijd wordt voor wat meer ambtenarij." besloot tante. „Als ze er daar een ambtenaarszaak van maken en zeggen „Zondag gesloten", dan blijven het stadhuis en de kerk gesloten al stonden de koningin met alle ministers voor de deur." Bergambacht. De rekening over 1937 van het H G. of Algemeen Bestuur is bij het gemeentebestuur ter vaststelling in gediend. Zij sluit met een saldo van ni hil. De ontvangsten en uitgaven bedra gen f 42.930.26 De subsidie van de ge meente tot dekking van het tekort be draagt f 10.021,19. De politie heeft tegen 15 Jongens procesverbaal opgemaakt, terzake balda digheid en het loopen ln hooiland. Voor al Zondagsmiddag maakten de knapen er gebruik van door de polder te zwerven en aan hooibouwmachines te prutsen. Bij het sloopen van een bouwwerk, sloeg een der arbeiders zich met een koe voet zoodanig op de voet, dat hij, na ver bonden te zijn door mej. Schouten, lid der EHBO. naar den dokter moest worden overgebracht. Na daar behandeld te zijn, is hij per auto naar zijn woning te Lek- kerkerk vervoerd. Bij d?n voerman P. v. d L. geraakte een in de weide loopend paard te water. Met behulp van vele buren, mocht het ge lukken het dier op het droge te krijgen, zonder dat het schadelijke gevolgen had opgeloopen. Gevonden voorwerpen. Bergambacht. Een kinderbril en een sleutel. Inlichtingen bij dên gemeente- veldwacther. Capelle a.d. IJssel. Overzicht van den loop der bevolking gedurende de maand Juni 1938. A Bevolking op 1 Juni 1933 4786 m. en 4595 vr.. 9381. Ingekomen per sonen 6 m. en 12 vr., 18 personen. Gebo ren 7 m. en 7 vr., totaal 14 personen. To taal 4799 m. en 4614 vr.. totaal 9413 per sonen. B Vertrokken personen 15 m. en 18 vr., totaal 33. Overleden 1 m. en 4 vr., totaal 5. Totaal 16 m en 22 vr., totaal 38 personen Bevolking op 1 Juli 1938 4783 m. en 4592 vr.. totaal 9375 Huwelijken 9 Groot-Ammers. De postduivenvere niging „Lucht Express" Groot-Ammers- Streefkerk hield een wedvlucht met jon ge duiven uit Eindhoven. Afstand 70 55 K M -De duiven werden om 1 uur losge laten en kwamen als volgt aan 1. 2, 3 en 8 J. Donkersloot: 4 en 8 F Stout; 5 A. Burggraaf en 7 Gebr Baardwijk Het nieuwe raadhuis. Krimpen a.d. Lek. Tot architect voor den bcuw van het nieuwe raadhuis is aangewezen de heer A. Sijtsema te 's-Grar venhage. In een volgend nummer zullen we een repodructle van de teekening van het nieuwe raadhuis plaatsen. Krimpen a.d. Lek. De postduivenver- eenlging „De Reisduif" hield een wed vlucht met Jonge duiven van Schoonho ven. afstand 17 KM. waaraan 85 duiven deelnamen. De uitslag was 1 en 2 D Nobel; 3 en 11 K Koolman; 4, 7, 10 en 15 W. T Graafland; 5 P. v d Berg; 6. 9 en 18 M. Westbroek; 8 en 20 J Streef- land; 12, 13. 14 en 17 J. Vugt; 10 C v. d. Linden; 19 en 21 J. Romijn. De dui ven werden te 9 uur in vrijheid gesteld. Aankomst eerste en laatste duif resp. 9.12 20 en 9.15.56. Verder werd een wedvlucht voor oude duiven gehouden uit Orleans, afstand 496 KM, waaraan 93 duiven deelna men. De uitslag was: 1 en 21 C. Roden burg; 2, 3, 12, 14 en 18 K. Kooiman; 4 J. H. Roelofs; 5, 7 en 13 C. v. d. Linden; 6 en 10 A. van Meieren; 8 P. v. d Berg, 9 en 11 J. Brand; 15 en 10 D Nobel; 17 en 19 M. de Hon; 20 J. Romein; 22 L. Sleeuwenhoek, 23 M. We6tbroek. Krimpen a.d. Lek." Gevonden 'n duim stok; te bevragen bij M. Schippers, Dorpsstraat. De heer P. de Boer heeft zijn woon- en winkelhuis onderhands verkocht aan den heer P. Oostlander voor f 4000. Krimpen a.d. IJssel. Het 1ste elftal van D.C.V. zal Zaterdag deelnemen aan de serie-wedstrijden te Capelle a.d. IJssel. Onze dorpsgëhooten zullen in de eerste ronde uitkomen tegen Moordrecht I, wel ke wedstrijd wel op een overwinning voor hen zal uitloopen. Lekkerkerk. De heer J. Deelen is te Rotterdam geslaagd voor het doctoraal examen Economische Wetenschappen. Aftredend raadslid. Nieuwerfierk a.d. IJssel. De heer Dek ker, lid van de gemeenteraad voor de S.D A.P.. zal zich voor een volgende pe riode niet meer beschikbaar stellen; dit houdt verband met het bereiken van de leeftijdsgrens, welke voor deze partij geldt. Voor de S.D A.P beteekent het niet terug komen van den heer Dekker een gevoelig verlies. Nieuwerkerk a.d- IJssel. Zondag hield de postduitenvereeniging de „Reisduif" een wedvlucht uit Orleans 498 K.M.; los 8 uur 15 min.; aankomst le duif 12.38 33, laatste duif 13. 05.24. De prijzen werden als volgt behaald: 1 P. Verhoef; 2 en 12 A Streef; 3 en 14 N. de Man; 4 C A. de Koning; 5 J. van Herk, 6 15 J. A Kauffeld; 7 en 16 E D. van Vliet; 8 en 11 J. van Rijswijk; 9 en 13 A. de Groot; 10 en 19 H. Klr.beuker; 17, 20 en 21 B Rademaker; 18 B. Mudde; 22 J. v.Vliet. De postduivenvereeniging „De Lucht bode" hield eveneens een wedvlucht uit Orleans. Losgelaten 6 uur 15 min. Aan komst eerste duif 12.59.14; laatste duif 1.21.19. De prijzen werden als volgt be haald: 1 en 2 J. Muit; 3 M. den Toom; 4 L. van Reeuwijk; 5 J. van Vianen; 6 J. Muit. De heer R. den Hollander,, Mz heeft I een perceel bouwgrond gekocht van den heer Koohnees. aan de Hoofdweg Het ligt in de bedoeling hier een woonhuis te laten bouwen. In verband met de normalisatie van de Hollandsche IJssel zal het oude pad dat toegang gaf tot de auto-veerpont, vervallen. Voorloopig is nu een pad aan gelegd langs het personen veer. Zaterdag 16 Juli. Hilversum I. 1875 en 415 5 M. VARA- Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30 —8 00 VPRO. 8.00 Gramofoon. COm c a. 8 16 Berich ten);». 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven: 12.00 —1.45 Gramofoon. Om ca 12 15 Be richten i; 2 00 Filmpraatje: 2 15 Zang. P.ano en Gramofoon: 2 45 Gramofoon; 300 Reportage; 3 30 VARA-Orkest; in de pauze Gtamofoon; 4 30 Causerie „Onze bond ln de wereld der studenten'; 4 45 Gramofoon; 5 40 Letterkundig overzicht; 6 00 Orgelspel: 6 30 Gramofoon; 7.00 Filmland: 7 308.00 Cyclus ..Wonderge loof en wonderverhalen (III)"; 805Her haling SOS-Berichten; 8 07 Berichten A NP, VARA-Varia; 8 20 VARA-Kinderko- ren en Orgelspel; 9 15 „En nu. Oké"; 10.30 Berichten ANP; 10 35 Sportrepor- tage; 1100 VARA-Orkest 11 3512 Gra mofoon. Hilversum II. 3015 M KRO-Uitzendln- gen. 8 00—9 15 Gramofoon. (Om 8 15 Berich ten); 10.00 Gramofoon: 11.30 Godsdiens tig halfuurtje; 12 00 Berichten; 12.15 K RO-Melodisten en Solist; (1.00—120 Gra mofoon). 2 00 Voor de rijpere jeugd; 2 30 KitO-Orkc.'t; 3.00 K.nderuurtje; 400Be richten, hierna het KRO-orkest en Gra mofoon; 5 30 Gramofoon: 5 45 'de KKO- Nachtegaaltjes: 6 15 Gramofoon; 6 20 Journalistiek weekoverzicht. 6 45 Gra mofoon; 7.00 Ber rhten; 7 15 Medische causerie; 7 35 Actueele aetherflitien; 8 Berichten ANP. Mededeelingen; 815 Me ditate met muz kale omlijsting; 8 35 Gramofoon: 9.00 De KRO-Boys en sol s- ten; 10 00 De KRO-Melodi ten en sol'.it; 10.30 Berichten ANP. 10 40 Fi'moraatje; 10 6512.00 Gramofoon Zondag 17 Juli. Hilversum I. 1875 M en 415 5 M. 8 55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO; 5 00 VARA: 8.00—1200 AVRO 8 55 Gramofoon; 9.01 Berichten; 9 05 Tuinbouwhalf uurtje; 9 30 Gramofoon; 9 45 Causerie: „Van Staat en Maatschap pij 9.59 Berichten; 10.00 Declamatie; 10.30 Demonstrantsche Kerkdienst; 1150 Causerie- „De nationale Jeugdhulde"; 12.00 Hef woord van de week; 12.05 Film praatje; 12.30 Het Kovacs Lajos Orkest; 1.15 Schilderijbespreking; 1.30 Orgelcon cert; 2.00 Boekenhalfuur; 2.30 Noordelij ke Koorvereeniglng „Joh. Seb. Bach"; 2 50 Gramofoon; 3 15 Symphonie Concert mm.v. Soliste; 4.30 Sportreportage5 00 „De Stem des Volks". Koog-Zaandijk en Gramofoon. 5 30 Gramofoon; 6.00 Het Noviteiten Orkest en de Varamount- Glrls; 6.30 Sportpraatje; 6 45 Sportnieuws ANP; 050 Fllmultzending; 7.20 Het Am- sterdamsche Joodsche Koor en Toespra ken; 8 00 Berichten ANP en Mededeelin gen; 8 16 Residentie Orkest m m.v Solist; 9 00 Gramofoon; 9 15 Radiojournaal: 9 30 Musette Orkest mmv. Soliste; 10 00 „La Grande Duchesse de Gérolstein", Operet te; 11.00 Berichten ANP; hierna tot 12 00 Dansmuziek (Gr.pl Hilversum II. 301.5 M. 8.30 KRO; 12.15 KRO; 5 05 NCRV. 7 45—11.30 KRO. 830 Morgenwijding: 9.30 Geref Kerk dienst: na afloop: Gewijde muziek (Gr. pi 1215 KRO Orkest (1 00-1 20 Boek bespreking!2 00 Vragenbeantwoording; 2.45 Gramofoon: 3 00 KRO Melodisten en Solist; 4.00 Gramofoon; 4 10 Plano-voor- Ouderkerk a.d. IJssel. De postduiven vereeniging „De Snelpost" hield een wed vlucht met jonge duiven vanuit Eindho ven, afstand 86 K.M. Deelname 93 duiven. De eerste duif arriveerde 2 uur 28 m.n. 59 sec.; de laatste 2 u. 53 m. 11 sec De prijzen werden als volgt behaald: 1, 2 en 11 J. van Brandwijk; 3 H. Ritskes. 4. 5, 10 en 12 J Opschoor; 0 en 23 K Op- schcfor. 7. 8. 13. 17 en 20'Jac van der Ham, Krimpen ad IJssel: 9. 14. 19 en 21 L. van der L nde. Krimpen ad IJssel; 15 en 18 G. W T. den Boer. Krimpen ad Lek. 10 J Mourik. Krimpen a.d. IJssel. 22 P 8choufcn, Krimpen a d IJpel Voor zoover geen woonplaats vermeld, zijn de winaars alhier woonachtig. Gemeenteraad. Ouderkerk a.d. IJ«sel. De gemeente raad is ter vergadering bijeengeroepen op Vrijde g 15 Juli des nam. 8 uur, ter behandeling van de navolgende agenda: 1. In^ekom-m stukken. 2. Aanbieding ge meentereken rg 1937. 3. Goedkeuring re- kenig burgerlijk armbestuur 4. School- ertsendienst en vleeschkeurinesdienst. 5 Gemeenschappelijke regeling van hulp verleening bij brand. 6. Viaring regee- ringsjubileum van Hare Majesteit de Ko ningin door de schoolkinderen. 7. Ver pachting grasgewas. 8. Rondvraag. Polsbroek. De collecte voor de Vereeni ging tot Bijbelverspreiding te Amsterdam heeft hier f 13 33 opgebracht. Een modderbad. Reeuwijk. Toen de heer H. uit Gouda per rijwiel over de Platteweg reed. sprong tijdens het rijden iemand op zijn bagage drager. De heer H. raakte hierdoor het stuur kwijt en reed in de slpot. Omstan ders schoten te hulp en h elpen den dren keling en zijn rijwiel op het droge. Gevonden: een tasch met sleutels enz., te bevr. ter gemeente-serretar e; een oud heerenrijwiel, te bevr. bij den gem - veldwachter J F. van Dalen, een vulpot lood. te bevr. bij 's-Gravenbr. weg F 20. Het gratis rijwielmerk. IJsselstein. In het tijdvak van 19 Juli t/m 9 Augustus zal de heer J. de Gier, Iracht: 4 30 Ziekenhalfuurtje; 4.555.00 Oramoofon; 5.05 Gewijde muziek (Gr.pl.); 5.50 Ned. Herv. Kerkdienst; na afloop: Gewijde muziek (Gr.pl); 7 45 Causerie; „De ontplooiing van de Katholieke Kerk in Nederland"; 8 10 Berichten ANP en Me dedeelingen; 8 25 KRO Orkest en -Koor en Solist. 9.20 Radio-tooneel; 9.35 Ver volg Concert 10 00 Gramofoon; 10.30 Be richten ANP 10 40 Epiloog; 11.00—11.3Q Esperanto-lezing. Maandag 18 Juli. Hilversum I. 1875 M. en 415 5 M. Alge meen Programma, verzorgd door de VARA; 10.00—10.20 VJH. VPRO. 8 00 Gramofoon (om 8 10 Berichten), 10 00 Morgenwijding; 10.20 Gramofoon, 1100 Declamatie. 11.20 Orgelspel; 12.00 Gramofoon; 12.45- 1 45 De Ramblers; 2 00 Gramofoon. 3 00 Cello en Piano en Gra mofoon: 3 30 Orgelspel; 4 00 Gramofoon; 4 30 Voor dp kinderen; 5 00 Gramofoon; 6.00 E-meralda Septet; 6.30 Muzikale cau serie met Gramofoonmuziek; 7.10 Vlooien Piano en Gramofoon; 7 50 Causerie: „Wat doet U met Uw oude rijwielplaatje?8 08 Herhaling SOS b r.chten; 8.07 Berichten ANP; 8 15 VARA O ^est; 9 00 Declamatie; 9 15 Solistenconcert, 10.00 Berichten ANP; 10.05 Gramofoon; 10 30 De Ram« blers; 11.00—12.00 Gramofoon. Hilversum II. 301.5 M. NCRV-uitzen« ding. 8.00 Schriftlezing en Meditatie; 8.15 Be richten en Gramofoon (9.30—9 45 Geluk- wenschen); 10.30 Morgendienst; 11.00 Chr. lectuur; 11.30 Gramofoon (12.00 12 15 Berlcht-en)12 30 Orgelspel; 130 All Round Sextet; in de pauze: Gramo foon: 3.00 Voor tuinliefhebbers; 3 40 Gra mofoon: 3.45 Bijbellezing: 4 45 Gramo foon: 5 15 Kinderuur; 6 15 Gramofoon; 6 30 Vragenbeantwoording (7.00—7.15 Be richten); 7 45—8 00 Reportage, eventueel Gramofoon: 8 05 Berichten ANP en Her- habng POS berichten; 8.15 Mannenkoor en NCRV Orkest: 9 00 Causerie ..Gezond heid en ziekte van het gebit"; 9 30 Ver volg Concert (10 00-10 05 Berichten ANP); 1045 Gymnastiekles; 1100 Gramofoon; c.a. 11.501200 Schriftlezing. •CADIO-CENTRALB Programma C. Zaterdag 16 Juli. 800 Brussel Ned.; 9.20—11.20 Diversen- 11.20 National Programme; 120 Brussel Ned.; 220 Keulen; 3 35 Brdssel Fransch; 4.20 Keulen; 5.20 National Programme; 6.20 London Regional; 7.05 Brussel Fransch; 7.20 Brussel Ned.; 7.50 Natio nal Programme: 8.50 London Regional; 10 20 Brussel Ned.: 10.30—10.35 Pauze; 10.35 Keulen ("«riyni. Zondag 17 Juli. 8.30 Brussel Ned.; pl.m. 11.05 National Programme; 12.20 Keulen; 1.20 Brussel Ned 2.20 Brussel Fransch; 2.35 Brussel Nedpl.m. 3.20 National Programme; 4.20 Keulen; 6.20 Parijs Radio; 7.20 Pau ze; 7 25 National Programme; 8 15 Pau ze; 8 20 Radio PTT. Nord of Diversen; j 8.50 Parijs Radio; 10.55 Keulen (Deutsch- 1 landsender). Maandag 18 Juli. 8.00 Brussel Ned.; 9 20 Diversen; 11.05 London Regional; 12.20 Brussel Ned pl.m. 130 National Programme; 4.20 Keu len; 6 20 London Regional; 7.20 Keulen; 835 Pauze; 840 London Regional; 920 National Programme; 10.05 Diversen; 10 20 Pruned 10.30 Brussel Fransch; 10.."* - -w* -w» uaaccwj be lastingen invoerrechten en accijnzen ten zijnen kantore. Benschopperweg Nr. 8, telkens op Dinsdag en Donderdag van 7—9 uur namiddags zitting houden tot het behandelen van aanvragen voor kos telooze rijwielbelastingmerken en het daarna afhalen van bedoelde merken voor inwoners van IJsselstein. Aanmeldingen op andere dagen of op andere uren kun nen niet plaats hebben Alleenws^jide personen komen voor een kosteloos^nerk niet in aanmerking. De heer H Kool. werd ln de laatst gehouden vergadering der Drie Water schappen onder IJsselstein als Heemraad beëed gd. terwijl in dezelfde vergadering werd besloten om de Achterslootscheweg en de Biezendljk te teren, welk werk werd ongedragen aan de Gebr Mol te Dor drecht. IJsselstein. Gevonden een huissleutel, pen Engelsche schroef- en steeksleute) Inl. politiebureau. Wegens overtreding van het pro vinciale stierenreglement is tegen een aantal veehouders proces-verbaal opge maakt. omdat zij ln het bezit waren van een stier, ouder dan acht maanden en hiervan geen aangifte hadden gedaan bij den burgemeester. Voorts werd proces verbaal opgemaakt tegen Iemand, die ventte zonder vergunning en tegen den zwerver R. wegens dronkenschap. Zevenhuizen. De assistent-dienstge leider van de Directe Belastingen zal op 18, 21, 25 en 2p Juli 's avonds van 7—9 j uur in de bodekamer van het gemeen tehuis gelegenheid geven tot het aan vragen van kostelooze belastingplaatjes. I De rijkspolitie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen W. K. en G. van L„ beiden te Bergschenhoek. wegens over treding van de Visscherijwet. Het visch- tuig is in beslag genomen. Gevonden; een wandelstok. Inlieh« tingen ter gemeente-secretarie. i

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 5