1 c Een avontuurlijke reis Het Britsche Koningspaar te Parijs. Plaatselijk nieuws Sportnieuws woensdag reu m«. Geestdriftige ontvangst. Een groote menschenmenigte heeft het Britsche koningspaar toegejuicht, toen het gistermorgen om 9 uur 9. onder fraai zonnig weer, het Vlctoriastatlon te Lon den verliet, om het historisch bezoek te gaan brengen aan de Fransche hoofd stad. Koning George droeg de uniform van admiraal der vloot in blauw en goud; ko ningin Elizabeth was in het zwart ge kleed. De minister van buitenlandsche zaken, lord Hali/ax. vergezelde het konings paar naar Parijs. Het overige koninklijke gevolg bestaat o.a. uit den hertog van Beaufort, de hertog van Northhumber- land. veldmaarschalk lord Birdwood. graaf Airlte, en gravin Spencer. Van Dover naar Boulogne. Koning George en de koningin zijn te 10 55 uur aan boord van 't adnuraliteits- Jacht ..Enchantress" van Dover naar Boulogne vertrokken. Het koningspaar scheepte zich in onder net' gebulder yan de saluutschoten^der xustbatterijen van Dover. Koning üeor- ge was zijn eerste buitenlandsche reis tedert zijn troonsbestijging begonnen. Het Jacht ..Enchantress" (1190 ton) werd ln de territoriale wateren g'eescorteerd door liet motorjacht ..Patricia", terwijl op tee het escorte bestend uit een flotielje- leider. 8 torpedobootjagers en 18 verken ningsvliegtuigen, die het Jacht tot mid den in het Kanaal begeleidden. Daar na men 28 Fransche oorlogsschepen het es corte over, onder leiding van de kruiser .Dunkerque". De ontvangst ie Boulogne. Ter ontvangst vaathet koningspaar was Georges Bonnet, de minister van buiten landsche zaken, uit Parijs naar Boulog- ne-sur-mer vertrokken. Hij reisde tezamen met sir Eric Phipps.. den Britschen am bassadeur. Te 12.40 meerde de ..Enchantress" te Boulogne, onder het gejuich van de be volking en van duizenden Engelschen, die overgekomen waren. De Fransche minister van buitenland- •che zaken. Bonjiet, begaf zich aan boord. Te 12.50 uur begaf het koningspaar zich aan land en te 1 uur namen de koning in de koningin ln de speciale trein naar Parijs plaats. D« aankomst te Parijs. De trein reed om tien minuten voor Vijf het station te Parijs binnen. Eenlge minuten eerder waren president Lebrun en zijn echtgerihote aan het station van het Bois de Boulogne aangekomen. Het perron was door hellebaardiers af- fezet. Na uit de trein gestapt te zijn, begaf de koning zich naar de eeresalon, waar de offcieele ontvangst geschiedde, terwijl de kanonnen 101 saluutschoten lieten hooren. Onder het gejuich der ontzaggelijke menigte toeschouwers en onder de tonen van het Britsche volkslied en de Marseil laise stelde de stoet zich op. Vooraf reden motortroepen, een esca- dron Marokkanen, de prefect van politie en een muziekkorps. Daarachter reden de auto's, waarin het Britsche koninklijke paar en de pre sident der republiek plaats hadden geno men. In de eerste dezer auto's zaten ko ning George en Lebrun, ln de tweede de koningin, mevrouw Lebrun en vice-ad- mlraal Devin. Vier officieren reden naast de auto's, die voorts geëscorteerd werden door twee peletons der republi- keinsche garde. Om 5 uur 21 arriveerde de stoet voor 't palels op de Quai d'Orsay. Op dit pa leis werd de koninklijke standaard gehe- schen. zoodra de vorsten uit hun auto's waren gestapt. Langs de geheele weg verdrong zich een duizendkoppige menigte, waarvan talloo- zen zich reeds vroeg in de dag hadden opgesteld, om zich een goed plaatsje te verschaffen. Het leek. alsof overigens ge heel Parijs leeggestroomd was. Na de aankomst op de Quai d'Orsay werden de koning en de koningin ver welkomd door den minister van buiten landsche zaken. Bonnet en de leden van zijn kabinet. De koning wisselde enkele woorden met den minister, waarna de vorsten langzaam de eeretrap bestegen. Op de eerste etage namen president Lebrffn en zijn gevolg afscheid van het Engelsche koninklijke paar. Om kwart voor zes verlieten koning George en koningin Elizabeth <|c Quai d'Orsay om een tegenbezoek te brengefl aan Lebrun. Onderweg werden ook dit maal de hooge bezoekers uitbundig door een duizendkoppige menigte toegejuicht. Korten tijd later vertrokken de vorste lijke gasten weer naar de Quai d'Orsay, waar zij om zes uur vijftien arriveerden. Om zes uur waren feeds de leden van het diplomatieke corps begonnen aan te komen op de Quai d'Orsay. waar ko ning George hen om half zeven ont ving. Daarna ontvingen het staatshoofd en mevrouw Lebrun de koninklijke gasten aan een diner. Het Elyaee was met 40.000 rozen versierd. Aan de hoefijzervormige tafel, met orchideeën getooid, was voor 270 gasten gedekt. Na de maaltijd zijn 400 personen aan het vorstelijk paar Voorgesteld Aan taf el heeft president Lebrun het koninklijk paar toegesproken, waarop koning George met een korte rede in het Fransch hfeft geantwoord. De gezondheidstoestand van den koning. Koning George geniet thans weer een uitstékéÏÏW gezondheid en men is er ze ker van. dat hij de vermoetsnissen der ceremoniën van heb bezoek goed zal kunnen doorstaan. De lijfarts van den ko ning. lord Dawson, vergezelt hem niet op zijn reis. Heden diplomatieke dag. Heden zal het de diplomatieke dag zijn van het bezoek van het Britsche konings paar aan Parijs. Aan een dejeuner zullen lord Halifax. Bonnet en Daladier aanzit ten. Bij die gelegenheid zullen de voor naamste internationale problemen de re vue passeeren. Militair vliegtuig op Java look geraakt. twintig vliegtuigen zoeken DE STREEK AF. Sedert Zaterdag wordt op Java een Koolhovenviiegtuig, met als bestuurder den 20-jarigen leerling-vlieger Deen, die binnenkort zijn militair brevet zou ha len. vermist. Deen steeg Zaterdagmorgen te 10 uur Van Andir op voor een tocht naar Pa- meungpeuk (Preanger), waar oefenlan dingen moesten worden uitgevoerd. Toen de leerling-vlieger daarmede gereed was aanvaardde hij de terugtocht naar Ah- dlr, waar hU echter niet aankwam Hier door werd ongerustheid gewekt en nog in de middag werden vliegtuigen uitge zonden om hem op te sporen Deze vlo gen langs de route, welke hij had moe ten volgen, doch het onderzoek werd door de zware bewolking bemoeilijkt. Bewoners van die streek hadden het vliegtuig Zaterdagochtend gezien ten Westen van den Papandajan. waar het laag vloog Een vrouw zegt, dat het met een afgezette motor een duit maakte. Zij had het vliegtuig niet weer te voor schijn zien komen, zoodat zij vermoed de. dat het in het gebergte was neerge stort. De bevolking werd gealarmeerd'en begon aan een opsporing in de omge ving over een zeer groote oppervlakte Deze poging duurde de geheele nacht voort, doch zonder resultaat. Moeilijk opsporingswerk. Zoodag werd het onderzoek hervat door zestien andere Kooihovens en eeni- ge Glenn Martins, die van den vroegen ochtend af tot het vallen van de duis ternis de streek afzochten. Ook trokken bevpikings-patrouilles er op uit. Maan dag werden de opsporingen voortgezet l'.3t Jéi^tuigea en Dinsdag nam er. ook infanterie uit Tjimahi aan deel Men zoekt vooral op het terrein ten Zuiden van Pengalengan' aangezien daar later verscheidene personen hebben be weerd dat zij den heer Deen hebben zien dalen. VARKENSPEST TE LEIDSCIIENDAM. Boer wilde het vleesch nog verkoopen. De keuringsdienst is een geval van var kenspest op hetspoor gèkomen bij de varkens van den landbouwer v. B. te Leid- schendam. Het onderzoek wees uit, dat een der dieren reeds aan deze ziekte was bezweken en in de grond gestopt. De dienst heeft het kadaver doen op graven en naar het gemeentelijk slacht huis te Den Haag doèn vervoeren, waar het is vernietigd. Tegen Van B„ is proces verbaal opgemaakt. De bedoeling was het vleesch in de grond weder blank te doen worden, om het daarna door z.g. koud- slagers weer ln consumptie te laten bren gen. DE BESTRIJDING VAN DE COLORADOKEVER. Gemoedsbezwaren. In Zeeland blijken nog ai wat aardap peltelers te zijn. die om gemoedsbezwaren weigeren, de voorschriften tot bestrij ding van de Coloradokever op te volgen; Ze staan meestal als staatkundig gere formeerd bekend. In de gemeenten Sint-Maartensdijk. Sint-Annaland, Oud-Vossemeer en Tho- len zijn veel van deze menachen be keurd. meldt de N. R Ct. In de gemeente Woudrichem is tegen 4 personen procesverbaal opgemaakt we gens het niet voldoen aan een bevel van den burgemeester tot bet bespuiten van de aardAftgeixclden. OVERDRACHT VAN WEGEN- ONDERHOUD. WETSWIJZIGING OP KOMST. Vergemakkelijking der procedure. Te Giessen-Nieuwkerk. Hoornaar en enkele andere gemeenten klaagt men sinds gerulmen tijd over de slechte toe stand der wegen in het waterschap De Overwaard en de toegezegde ve beteiln- gen laten nog steeds op zich wachten. Sommige wegen zijn langzamerhand vrij gevaarlijk geworden en men vraagt zich af, wat de oorzaak kan zijn. dat aeze toe stand gehandhaafd blijft, temeer waar van verschillende zijden subsidie s reeds zijn toegestaan. De betreffende wegen waren bij de polders en de gemeenten in onderhoud, doch het waterschap heeft die wegen en het onderhoud overgenomen en verbete ring van het wegdek beloofd. Zoowel ver schillende polders als gemeenten hebben bereids financiëele steun toegezegd, maar de uitvoering laat nog steeds op zich wachten. Wat is daarvan de oorzaak? Onze Gorkumsche redacteur heeft die vraag voorgelegd aan den secretaris van de „Overwaard", mr. dr. A. den Dekker. - Ja, Ja, lachte de heer Den Dekker, en nu geeft men het waterschap de schuld, nietwaar? Inderdaad wijten velen de trage gang van zaken aan de Overwaard, doch deze is daaraan niet schuldig, zooals mr. dr. den Dekker uiteenzette. Destijds, aldus onze zegsman, heeft het waterschap De Overwaard de wegen over genomen met de bedoeling, ze te doen verbeteren. Het betreffende besluit is aan de goedkeuring van Gedeputeerde 8taten van Zuid-Holland onderworpen en dit college kon zijn sanctie niet verleenen omdat een zoo eenvoudige procedure van overdracht ln strijd is met de Wegenwet, die voor overdracht van wegen van pol ders aan een daarboven staand lichaam, een wetsgoedkeuring eischt. Intusschen is dit niet het eenige geval, doch in alle streken van ons land doen zich gelijksoortige gevallen voor en het is practised yrljwel onuitvoerbaar, dit tel kens bij de wet te'regelen, Ten departe- mente ziet men de onhoudbaarheid van deze toestand ook ln en een ontwerp tot wetswijziging der wegenwet, in dien zin. dat eenvoudige overdracht mogelijk is, ligt gereed. Het zal achter wel September worden, meende de neer Den Gekker, eer dit ontwerp in de Tweede Kamer komt. De aanname is bij voorbaat verzekerd, doch dan rest nog de behandeling in de Eerste Kamer en de Koninklijke goed keuring. Daajom staat het vrijwel vast, dat dit jaar van wegenverbetering in het water schap De Overwaard nog niets zal komen, doch de zaak wordt volgend jaar stellig ter hand genomen. Men zal dus nog één winter geduld moeten oefenen. Voor zwemmen. Am«4de. Daar het zwemseizoen aan de Tienhovensche waard wederom is fopen- gesteld zal men goed doen zich van een kaart te voorzien, daar de politie voort durend controle zal uitoefenen. Ameide. Dinsdagmorgen is op de hoek Franschestraat-Achterweg een perso nenauto tegen de 19-jarige mej. T. Ver- wolf opgereden, die daarbij eenige ont vellingen opliep. De auto werd bescha- digd. Meerkerk. De kinderen van de laagste klassen der Bijz. School maakten Maan dagmiddag onder leiding van het on derwijzend personeel een uitstapje naar Soest en omstreken. Hoogst voldaan keerden de kinderen 's avonds terug. We vernemen, dat de volgende maand de aanbesteding van het nieuwe gemeentehuis zal plaats hebben. De visscher J. de Bruin heeft in de Oude Zederik een zomerzalm gevangen van 3 pond. Dit komt zelden voor. DE TOUR DE FRANCE. De 11de étappe. Maandag hebben de deelnemers aan de Tour de France in een verzengende hitte de elfde etappe (Montpellier—Mar seille, lang 223 kilometer), afgelegd. Tot op hetlaatst verliep de rit kalm, zoodat tenslotte de strijd op de wieler baan in een sprint moest worden beslist. Ditmaal won de Italiaan Bartali. De Nederlander Middelkamp heeft weer getoond dat hij goed jjiee kan in de tour en van Schendel kwam met een geringe vertraging, tengevolge vsCn een lekke band. als 24ste aan. Zoodoende kwam Middelkamp op de 33ste plaat$ van het algemeen klassement en Van Schendel op de 36ste. Hellemans vinden wij achter het nummer 69. een plaats opgeschoven weliswaar, maar toch de hekkesluiter, daar er nog slechts 69 deelnemers zijn. Een Zwitser, een Italiaan en een Lu-* xemburger vielen uit; geen ploeg is nu De 12de etappe. De 12e etappe MarseilleCannes (199 kilometer) heeft evenals de vele vorige de noodige verrassingen gebracht. Nadat 150 kilometer waren afgelegd, bleven twee der voornaamste Belgen achter. Het waren Me uien berg, die even later zou opgeven, 'en Vissers, die dÜrde was van het algemeene klassement. Bel den voelden zich ziek en Meulenberg kon zelfs niet meer verder, vanwege Onhoud bare maagkrampen. De aanval kwam ditmaal uit den Fran- schen hoek. Bij de bestijging vgn de Ester el vtoedde de slag op zijn hevigst. Te Cannes moest de winnaar door een sprint worden aangewezen. Wederom was de Franschman Fre- chaut de snelste. Hij sloeg zijn landge- nooten Marie en Leduc, evenals de Ita liaan Vlcini. Middelkamp en van Schendel. die bij de groote groep gebleven waren, kwa men (net eenige vertraging aan, doch behielden hun plaats in het algemeene klassement. Onder de laatkomers was Hellemons, die vooral in de beklimming van de Esperel vertraging opliep. De uitslag van de 12de etappe luidt: 1. Frechaut (Frankrijk) 8 uur 35 min., 26 sec 2 Yvon Marie (Frankrijk) zelf den tijd; 3. Leducq (Frankrijk) zelfden tijd; 4. Vicini (Italië), zelfden tijd; 5. acht renners, waaronder Cosson, Mathi- as Clemens. 14. Middelkamp, 6 uur, 38 min., 48 sec.; 20 van Schendel, 6 uur. 40 min., 6 sec.; 56. Hellemans 6 uur, 42 min. 36 sec. Algemeen klassement. 1. Vervaeke (België) 75 uur, 43 min, 43 sec. 2. Bartali (It.) 75 uur 46 min. 28*sec. 3. Cosson (Fr. A) 75 uur, 52 min, 28 sec. 4. Math. Clemens (Lux.) 75 uur, 54 min., 48 sec. 5. Vissers (Belg.) 75 uur, 55 min., 17 0. Glanello (Fr. C.) 7S uur, 58 min, 42 sec. 7. Disseaux (Belg.) 76 uur, 0 min., 19 sec. 8. Yvon Marie (Fr. B) 76 uur, 0 min, 58 sec 9. Magne (Fr. A) 76 uür, 2 min*. 45 sec 10. Mallet (Fr. A) 76 uur, 2 min, 59 sec. 33. Middelkaipp (Ned.) 76 uur, 34 mini 25 sec. WEERBERICHT. Naar waarneming in de morgen van 20 Juli. Het dunne pijltje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen; nevelig tot betrokken met weinig of geen neerslag tijdens de nacht en in de ochtend; overdag gedeel telijk bewolkt; droog; vrij warm weer. rr a terstand Schoonhoven hg. water 11.15 uur. 1.33 M Keulen stand 2 99 M, val 0 05M Maastricht 19 Juli, 40.54 M, val 0.10 M Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 62 graden Fahrenheit. Woensdag 20 Juli: Op 11.58, on- der 1.53. Nieuwe Maan Woensdag 27 Juli. Wielrijders, Ucht epl 20 Juli 9.39 uur. 35. Van Schendel, 76 uur, 36 min, 19 sec. 68. Hellemons 77 uur, 55 min., 33 sec WATERPOLO. HET POLO-TOURNOOI VAN DE S.Z. P.C. Schoonhoven. Het ..waterpolo-tournoo» dat de S.Z. 8i P.C. voornemens is as. Zaterdagmiddag in het zwembad alhier te organiseeren, zal zeer waarschijnlijk door gang kunnen vinden, aangezien reeds ver schillende vereenigingen medewerking hebben toegezegd. Heelemaal in kannen en krujken is de zaak echter nog nlgt en ijverige pogingen worden in het werk ge steld alsnog meerdere clubs voor dit sportgebeuren te interesseeren. In het volgend nummer ho£en we daaromtrent nadere gegevens te kunnen verstrekken DE OLYMPISCHE SPELEN 1940. Organisatie aan Finland aan* geboden. Het Internationaal Olympisch Comité heeft thans schriftelijk aan het Finscb Olympisch Comité gevraagd, of Helsing- fors, overeenkomstig het te Cairo geno men besluit, bereid is de Olympische Spelen in 1940 te organiseeren. De Finsche regeering heeft bevestigend geantwoord. Zij zou zich er toe beperken, alleen dé traditioneele Grieksche spelen te Hel- singfors te doen plaats hebben, met uit sluiting derhalve van de moderne spe> len, G.H.D. Voetbalbond. Noordeloos. Programma voor aa. Za* terdag PeursumStormvogels, Vuren, Scheidsrechter C. den Boer,. D.J.S. Oorkum—Meerkerk, Scheidsrechter A. van Loon. Gorkumsche BoysDalem. Scheidsrechter J. Rietveld. Hoornaar heeft Zaterdag rust. I. De scherpe oogen van den priester hadden de meisjes echter ontdekt en be val ze te grijpen. Het werd een wilde jacht. Reeds wa ren de vervolger» de meisjes vlak op de hielen Jlaar dicht bij de grond gekomen. Lojrua Ptell en Sheeb* de gas maskers op, en de zwarten hielden ver schrikt halt. Ze vreesden weder de ge vaarlijke toovenj van de blanke men achen, die ongehinderd door de vergiftige streek konden loopen. Zonder overlast, klauterden Lorna en Sheeba verder om- 76. Ongehinderd kwamen de meisjes op den beganen grond, terwijl de wilden van boven af toezagen, hoe de witte toove- naars in de vergiftige gassen konden le ven. De meisjes werden opgewacht door Rob en Sanders, met wie zij naar da 4. tank gingen. De grandiose iniochi van het Engelsche Koningspaar te Parijs. Een overzicht van den sfoet De aankomst van het Engelsche Koningspaar aan het Parijs De weduwe M. Frijhaus-Ruwenhorst fe Amsterdam hoopt binnen eenige dagen haar 100sten verjaardag te vieren. Het krasse oudje drinkt nog met smaak haar kopje koffie Een gewaagde Oceaanvlucht De Amerikaansche «iieger Corrigan bij zijn verouderd toestel, waarmede hij van New York naaiti Ierland vloog Het stoffelijk overschot van den reserve sergeant-vlieger J. Streur, een der sl ach toffer jjvanjde vliegramp te G ilze Rijen, is Dinsdag op de begraafplaats te ter aarde be steld. De droeve stoet op weg naar de groeve Op de begraafplaats -ben en Rust" te Bllthoven hl Dinsdag het stoffelijk overschot van adsp. ras. officier-vlieger W. J. J. van Offeren, een der slachtoffers van de vliegramp te Gilie - Rijen, ter aard* be steld. De plechtigheid bij da groeve Van het gebouw der Roemeensche Legatie te Den Haag hangt de vlag Halfstok in verband met het overlijden Van Koningin-moeder Maria van Roemenië Qui d* Orsay te Op weg naar Amsterdam, net einddoel van den Internationalen stertocht „Le Pavilion d'Or" zijn Dinsdagavond een groot. *aantal binnen- en buitenlandsche jachten te Dordrecht aangekomen Eenige Jantjes dfr Nederlandsche oorlogsbodems,/ die In de haven vaiji IJmuiden verblijwün voor de te houden marina-m^noeuvres. bazig mat de wasch

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 4