UftMAC c Vrije spreekplaats Telegrammen Plaatselijk nieuws CRÈME Kerk en School Sportnieuws Marktberichten"] Wat geeft de radio? Plaatselijk nieuws I Loop der bevolking j Predikbeurten 1 DE ZANDPLAAT. Het baden tój de Zandplaat heeft op- I hieuw tot moeilijkheden geleid. Zater dagmiddag is tegen drie vo.wassen man nelijke personen ut {Schoonhoven proces verbaal opgemaakt en Zondagmiddag werd een vierde Schoonhovenaar, die niet in zwem-, doch in sportcostuum (korte broek en shirt; toezicht hield op zijn ba dende kinderen, eveneens door den rijks veldwachter van Bergambacht gelast, zich te verwijderen. Van de baders van Zaterdag heeft een Élch bij den burgemeester van Bergam bacht vervoegd om zich te beklagen, en laatstbedoeld persoon heeft zich dadelijk na zijn verwijdering van het strandje in hetzelfde costuum aan den burgemeester vertoond, omdat hij van oordeel was, dat deze kleeding onmogelijk als onvoldoen de kon worden beschouwd, alleen reeds, omdat tal van toeristen in eenzelfde eostuum dagelijks door de gemeente rij den. Intusschen berust het optreden van Hen rijksveldwachter die, naar ons in middels is gebleken, in deze in opdracht van zijn superieuren handelt op de politieverordening van Bergambacht, zoo dat de protesten misschien geen ander gevolg zullen hebben, dan dat in den ver volge ook aan de kinderen het strandje wordt verboden, hetgeen, hoezeer het eenerzijds zou zijn te betreen, in elk geval beter is dan hen zondfer aanwezig heid van zwemmers er toe teHaten. De burgemeester van Bergambacht heeft overleg met de rijkspolitie toege zegd. electrische verlichting werd totaal ver nield. Brand werd niet veroorzaakt. Daar na sloeg de bliksem in een bij de woning staande boom. een derde bliksemflits doodde een koe, eveneens bij de woning van den landbouwer. Het opmerkelijke is, dat na elkaar drie afzonderlijke bliksem flitsen binnen een traject van 200 meter insloegen. Agent schiet aanvaller neer. ROTTERDAMMER ZEER ERNSTIG GETROFFEN. ROTTERDAM, 8 Aug. Toen een agent fan politie op zijn rondgang bemerkte, dat een persoon zich op verdachte wijze by een huis ophield, sommeerde hij den mah, naderbij te komen. Hieraan voldeed deze niet. Toen de agent daarna op de man toeliep, haalde deze een hamer te voorschijn en wilde daarmede den agent te lijf. Uit zelfverdediging heeft de po litieman toen zijn revolver getrokken en een schot op zijn aanvaller gelost. Deze, de 28-jarige J. van der Val, uit de Groote Visscherijstraat, stortte neer. Het bleek, dat de kogel hem in de linkerzijde van de borst was binnengedrongen en aan de rechterzijde het lichaam weer had verlaten. De man ls in zeer ernstige toe stand naar het ziekenhuis aan de Cool- singel vervoerd. 9 Vliegongeluk op Java. Twee toestellen tegen elkaar gebotst; één doode. BATAVIA, 8 Aug. Vanmorgen om kwart over tien zijn twee Koolhoven - toestellen van de luchtvaartafdeellng bij het luchtexcerceeren (het vliegen in ver band; met elkaar in aanraking gekomen. Beide toestellen stortten op 200 meter van de groote Tochtweg van Tjimahi rjiminde, neer. De bestuurder van de K 18, de reserve eerste luitenant-vlieger van Oostlndien wist zich vrij te maken van zijn toestel, waarna hij zijn para chute uittrok. Hij kwam neer in een vij ver op 200 M. afstand van de plek, waar de toestellen neerstortten. Het ongeluk was waarschijnlijk het gevolg van de re- moes, waarbij de K 18 en de K 19 te gen elkaar botsten. De K 18 viel op de IC 19. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking yan heden. DEN HAAG, 8 Aug. Heden werden de tnlgende prijzen uitgeloot: 1000: 18934 19304. f 400: 4027 200: 7197 18356 10774. 1 100: 6901 21053 21493 21216. BLIKSEM IN BOERDERIJEN INGE SLAGEN. Tot de grond toe afgebrand. OEMERT, 8 Aug. Gisterochtend is tij dens het onweer de bliksem ingeslagen op drie verschillende plaatsen te Gemert (N. Br.), namelijk in de boerderij van J. van Hout, welke boerderij een prooi der vlammen is geworden en waarbij ook eenig vee is omgekomen. Eveneens zijn de inboedels, hooi en roggeoogst en land- bouwinventaris vernield. Vervolgens sloeg de bliksem in de boerderij van J. van Rijmen, welke eveneens in vlammen ls opgegaan. Ook hier zijn inboedels, land- bouwinventaris en hooioogst een prooi der vlammen geworden, alsmede eenig vee. Voorts sloeg de bliksem in een hooi mijt, welke geheel afbrandde. DRIE BLIKSEMSLAGEN BINNEN 200 METER. HUMMELOO, 8 Aug. Tijdens het onweer ls vannacht de bliksem ingeslagen in de woning van den landbouwer Til te prempt (GlcU gemeente Humrncloo. De HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. In het bericht over huishoudelijke voorlichting is bjj de samenstelling der commissie voor Zuid-Holland de vermel ding weggevallen, dat als secretaris op treedt ir. Klynhout, Anna Paulownastr. 20, Den Haag, die in de commissie de Holl. Mij. van Landbouw vertegenwoor digt. Ameide. De wedvlucht uit Libramont (228 km.», had de volgende uitslag. J.v. Gelderen 1. 3. 4, 5, 7 en 10; M. van Leer 2 en 9; G Middelkoop 6; F. Verheij 8. Los 11 uur. Aankomst eerste duif 2.50.52 uur; laatste duif 3.28.12 uur. Vrijdagavond wordt ingekorfd voor Breda. AmmerstoL De IJsclub „Vooruitgang" maakte Zondag een tocht per autobus naar Arnhem en Omstreken en mede door het prachtige zomerweer is het een moo.e reis geworden. Ook de zangvereeniging „Morgenrood" maakte Zondag een uit stapje met twee autobussen en ging de kant uit van Nijmegen. De prachtige om streken werden in qogenschouw genomen en voor beide vereenigingen is deze dag een zeer genotvolle geweest. een weldeed voor Uvr huid_ Lingebrug geopend. Arkel. Zaterdagmorgen 8 uur is de brug over de Linge tusschen Arkelsche en Spijksche dijk voorloopig voor alle verkeer opengesteld. Na October zal de ze brug slechts voor snelverkeer open gesteld zijn. Eenige dagen te voren had de A.N.W.B. voor de bewegwijzering zorg gedragen, zoodat nu alles keurig in or de is. Tijdens een hevig onweer werd het paard van de landbouwer G. Kuil in de weide door het hemelvuur getroffen en gedood. Hoog-Blokland. Dinsdag om 10 uur komt de gemeenteraad in openbare zit ting bijeen. BRAND IN DE ZUIDPLASPOLDER. Hooibroei de oorzaak. Nieywerkerk a.d. IJsseL Zondagmid dag omstreeks 12 uur 30, terwijl de ge- heele familie ter kerke was, brak brand uit, in een tot in de nok gevulde hooi berg, bij den landbouwer Oudijk, aan de Ringdijk in de Zuidplaspolder. Het vuur werd door omwonenden ontdekt, die de brandweer alarmeerenden. In tegenstel ling met de gewoonte van de plaatselijke vrijwillige brandweer duurde het dit maal vrij lang alvorens de auto-brand spuit ter plaatse was; later bleek dit verband te houden met de afwezigheid van enkele leden van het personeel. De brandweer van Zevenhuizen, welke reeds eerder ter plaatse was, begon met twee stralen het vuur te bestrijden. Brand meester W. Reym. oordeelde het noodza kelijk, zich te beperken tot het nathou den vgn de belendende perceelen. Al lereerst werd een varkensschuur nat ge houden, waarin zich een koppel zware mestvarkens bevond. Met vereende krachten werden de 400 pond zware die ren naar buiten gebracht en in een aan de overzijde gelegen weiland gejaagd. Verschillende landbouwwerktuigen en wagens stonden reeds in brand en wer den het erf afgereden. Intusschen arri veerde de autobrandspuit, welke onder leiding van de w.n. opperbrandmeester In 't Hout, en geassisteerd door de brand meesters Markus, en de Wit met 3 stra len het vuur begon te bestrijden. Dit bleek een zware taak. daar de hooiberg, waarin pl.m. 70 voer hooi geborgen was, aan alle zijden brandde; tenslotte slaagde men er In. het vuur te dooven, doch nauwelijks werd een straal naar elders geleid of de vlammen sloegen weer hoog uit. De waam. burgemeester, de heer J. J. Maaskant, die reeds spoedig ter plaatse was, adviseerde den opper brandmeester over te gaan tot uithalen van de smeulende oerg. De Zevenhuizensche brandweer rukte ln, terwijl de plaatselijke brandweer zich bepaalde tot nathouden van de belen dende perceelen. Omstreeks 2 uur nam. werd aangevangen met het leeghalen van de vuurhaard; onder de moeilijkste omstandigheden moest dit werk worden uitgevoerd, eenerzijds de drukkende en zwoele lucht, anderzijds de gloeiende hooimassa, waaruit voordurend de vlam men sloegen; herhaaldelijk moest de brandweer water geven, mede ter af koeling van de personen, welke in deze smeulende massa stonden, waaruit ae vlammen steeds weer oplaaiden. Tot na m.ddernacht ls het personeel van de vrijwillige brandweer op het terrein ge bleven. Een halfuur na het bekend worden dat er brand was uitgebroken, verscheen prompt een ijsco-man met zijn wagen tje en reed tot vlak voor het erf; 't tal rijk publiek maakte gaarne gebruik van zijn product, zoodat de venter reeds spoedig uitverkocht was. Als oorzaak wordt hooibroei vermoed; De aanzienlijke schade wordt door ver zekering gedekt. Aan de Groeneweg werd het bericht van de brand beantwoord met de kreet: „Pompers naar de spuit". Na enkele mi nuten was een vrachtwagen ter plaatse, waar men de spuit achterbond en weg ging het naa,r Oudijk, aader aan de Ringdijk. Van alle zijden kwamen de pompers aandraven, zoodat de geheele buurt in rep en roer was; kreten als „vlug jongens anders is Nieuwerkerk voor", klonken over en weer; de beman ning van de handspuit won het pleit echter glansrijk en toen zij op het ter rein van de brand arriveerde, stond de bemanning van de autobrandspuit te Nieuwerkerk a.d. IJssel nog te wachten op een chauffeur en een brandmeester. Binnen de 4 minuten gaf het kleine spuitje met 2 stralen water, waarmede men kon verhinderen, dat een kapitale boerderij met vee en landbouwmaterlaal afbrandde. Onze verslaggever, die belangstellend de verrichtingen van dit kranige corps gadesloeg, kreeg de raad eens in de krant te zetten dat een ouderwetsche spuit ook nog wel wat waard is en hij doet dat bij deze. De brandweer aan de Groeneweg maakte Zondag een goede beurt, daar waren allen het over eens. Vermakelijk was het ook, aan te hoo- ren, hoe de pompers elkander aanvuur den om nog harder te pompen, hetgeen, gezien de warmte, een zwaar werk was. Zooals uit het bovenstaande blijkt, heeft echter ook de brandweer uit Nieu werkerk uitstekend en zwaar werk ver richt. Diploma-zwemmen. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Zaterdag avond werd in het zwembad „De IJs sel" onder leiding van den instructeur G. de Jong, gezwommen voor het diplo ma. De heeren G. Dekker en J. Andeweg hebben het diploma behaald. Muggenplaag. Nieuwerkerk ».d. Iiflfi. De laatste 4a- gen heerscht een ware muggenplaag aan de Groenendijk onder de Buurtschappen Klein en Ver Hitland, onder deze ge meente. Vrijdagmorgen was het onmoge lijk, met onbedekt gelaat de dijk af te gaan, ©nkele wielrijders die passeerden werden gedwongen af te stappen. De muggen zijn allen bemerkbaar op de dijk en zwermen in groote drommen heen en weer. Het bouwen van een woonhuis met winkel, werkplaats en garage aan de Kerklaan, voor rekening van de Gebr. Visser, zal worden opgedragen aan T. Terlouw, timmerwerk; H. P. de Wit, met selwerk; Ph. Dijksman, smidswerk; O. van Wijngaarden, loodgieterswerk; C. Bakker. Rotterdam, electrische leidmgén, het schilderwerk wordt door de opdrachtge vers zelf uitgevoerd. De bouwmanswoning aan 's-Graven- weg. bewoond door N. 8. Hoogendoorn en A. de Hollander, werd onderhands ver kocht aan den heer'T. Boere. GEEN INBRAAK. Het raadsel opgelost. Ouderkerk a.d. IJssel. In aansluiting op het bericht, dat men vindt op pagina 5 van dit nummer, inzake een branden de lamp in een der kamers van de villa „Spreeuwenhoek", waardoor de nacht waker meende, dat een inbreker aan het werk was, kan thans worden gemeld, dat het raadsel is opgelost. In de bewuste kamer, waarin het licht werd gezien, vond de rijksveldwachter G. Hendriks, die hiervan een sleutel had bekomen, een schemerlampje, waarin een bolletje zat, dat een weinig losgetrild was. Stootte men het lampje even aan, dan brandde het, om even later weer uit te gaan. Waarschijnlijk door het onweder, en daar de stekker zich in het stopcontact bevond, heeft zich te middernacht dit geval voorgedaan. Dit eenvoudige bolletje heeft dus door zijn ongewoon gedrag de gedachte aan inbrekers bij den nacht waker opgewekt. De buurtschap kan dus weer gerust zijn. INTREDE DR. N. O. STEENBEEK. Willige-Langerak. Zondagmorgen werd Candidaat N. O. Steenbeek in het ambt van predikant beevstigd door zijn vader, Ds .Steenbeek. van Zetten, die tot tekst had Jes. 40 6, 7 pn 8, Aan de handoplegging namen deel Ds. Ewoidt en Ds. Klomp. Des middags hield Ds. N. O. Steenbeek' voor een vol kerkgebouw zijn intreerede. Mede aanwezig waren zijn vader, Ds. Ewoidt en Ds. Klomp, alsmede Ds. A. de Leeuw, de vorige predikant. Burgemees ter Schuman en wethouder Hakkesteegt, het Chr. Schoolbestuur en vele studie vrienden. Naar aanleiding van zijn tekst uit Jqh. 17 - 2021, handelende over den bid- öenden Hoogepnester, bepaalde spr. zijn gehoor er allereerst bij, dat Jezus niet alleen bad voor zijn Jongeren, maar ook voor hen, die door Zijn woord in Hem wilden gelooven. en ook voor hen, die zouden moeten lijden als matelaars. Vervolgens wees spr. erop, dat Hij als Hoogepnester bad voor de eenheid der kerk. niet om eenheid, zooals de wereld die wil, namelijk im eer en aanzien en macht, maar alleen om de eere Gods. Spr. wees erop. dat zij, die gelooven, door hun leven en wandel moesten toonen. overtui gende de wereld, dat Jezus was door God gezonden, en dat Zij één zijn met Hem gelijk. Hij was één met den Vader. Vervolgens richtte de predikant zich tot zijn vader, die hem in het ambt had bevestigd. Spr. schetste de groote dank baarheid, die er was in het hart van ouders en kind. op deze dag. lettende op Gods groote daden. Ook dankte spr. Ds. Ewoidt voor het werk, dat hij als con sulent voor de gemeente heeft gedaan. De kerkeraad kreeg een woord van dank voor het vertrouwen, dat in hem werd gesteld en hij hoopte door eendrach tige samenwerking te mogen bouwen aan dit deel van Sion, alleen tot Gods eer. Kerkvoogden en notabelen kregen een woord van dank voor de keurige ont vangst, welke spr. bereid was. Ook de voorlezer, de koster en tuin man werden toegesproken. Vervolgens richtte de predikant het woord tot het gemeentebestuur, welks aanwezigheid hij op hooge prijs stelde en gaf de verzekering, dat het een behoefte zijns harten was. de overheid gedurig op te dragen aan de troon der Genade om wijsheid en verstand, opdat de bevolking een gerust en stil leven mocht leiden. Ook stelde spr. de aanwezigheid van het Schoolbestuur op hooge prijs en uitte zijn liefde voor de Chr. school. Hij hoopte ook mede te kunnen en mogen bouwen aan de groei der school. Zich richtend tot de gemeente, ver maande spr. haar met liefde het Woord te ontvangen en drong aan op trouw kerkbezoek, eenheid en liefde. Ouderling J. A. Kooman sprak een woord van welkom en sprak de hoop uit, dat het werk van derf predikant op kerk en schoolgebied zou bekroond worden met Gods onmisbare zegen. Burgemeester Schuman sprak namens het gemeentebestuur en gaf de verzeke ring dat de hulp en steun van het ge meentebestuur ook Ds. Steenbeek zou worden geschonken, evenals zijn voorgan ger. Spr stelde het gebed voor de Over heid op hooge prijse wetende uit ervaring de groote kracht die daarin ligt. Vervolgens sprak de consulent, ds. Ewoidt. die de gemeente opdroeg in lief de en eenheid met den predikant om te gaan tot zegen der kerk en aan eigen hart en leven. Ds. de Leeuw sprak de predikant nog toe, waarna de predikant allen dankte voor de goede woorden. Daarna werd nog staande gezongen Ps. 106 26. VOETBAL. Schoonhoven. De voor gisteren vastge stelde vriendschappelijke ontmoeting tus schen „Sportclub I" en „G.S.V. I" van Gouda, is niet door|egaan. wegens de voor voetbal te hooge temperatuur. A.V.V. Ammerstol. Zondag speelde A.V.V. II op de seriewedstrijden te Gouderak te gen Groeneweg I van Zevenhuizen. Deze partij was te sterk voor de reserves, want met 8—1 kregen de roodwitten klop. Om de 3e en 4« prijs werd geloot; A.V.V. kreeg de 4e toegewezen. Dezer dagen werd de Indeeling bekend gemaakt der 4e klasse KN.V.B. Daarin zal A.V.V. I uitkomen in de 4e klasse H met de volgende clubs: D.J.S., Florisant, Transvalia, D.L.V.8.. D.I.N.D.U.A., allen te Rotterdam; CK.C„ Capelle a.d. IJssel; Dilettant, Krimpen a.d. Lek; Bolnes en Schiedam. Geen een dezer elftallen kwam het vorige seizoen tegen A.V.V. uit. Hoornaar. G.H.D. Voetbalbond. Pro gramma voor 13 Aug.: PeursumStormvogels, Vuren. D.J.S., Gorinchém—Meerkerk. D.V.V., Dalem—Hoornaar. Nieuwerkerk IZwerver» I. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Zaterdag avond werd» op het terrein van „Nieu werkerk" een voetbalwedstrijd gespeeld om een wisselbeker, tusschen Nieuwer kerk 1Zwerver» 1. Scheidsrechter was de heer II. v. d. Spelt, uit Gouda. Door Zoo'n Nïeuwe-Oogst turmac. verdorie 1 Dat ls pas mijn lust en mijn glorie ïn 'k Juich met de rest. Dat" s Turmac ophaarbeet. Zoo kraalt ze. terecht. fier Victoriel XIEI WE OOI;NT! een fraai schot bezorgt v. Adrichem aan Nieuwerkerk de leiding; lang heeft Nieu werkerk echter geen plezier van deze voorsprong, daar Zwervers er 11 van maken. Er ontwikkelt zich nu een mooie partij voetbal. De bal gaat van doel tot doel. Een mooi opgezette aanval van de linkervleugel van Nieuwerkerk geeft A. Pols gelegenheid de stand op 2—1 te brengen. Nu Nieuwerkerk de leiding weer heeft, voeren de gasten 't spel op, hetgeen echter geen succes heeft, daar Pols nog maals weet te scoren, waarmede de stand 31 wordt. In het laatste kwartier zet ten de gasten alles op alles en niet zon der resultaat, daar zij er in slagen bin nen de 7 minuten de stand op 33 te brengen en te houden, zoodat de gasten de beker nog een jaar mogen bewaren. Nieuw-Lekker land. Zaterdagmiddag ging Excelsior II op bezoek by 't Centrum II te Capelle a.d. UsseL Uitslag gelijk spel (22). GOUDSCHE VOETBAL BOND. Uitslagen Junioren-competitie Zaterdag 6 Augustus. Afdeeling A: Groep 1; Haastrecht A—Bodegraven A 0—1 Oudewater AGouda A 17 Woerden AOH A- A 31 Woerden AQ8.V. A. 2—2 Groep 2. Zwervers AGJ3.V. B 15—0 Moordrecht AGouda B 09 Afdeeling B: Groep 1: O .NA. BG.S.V.C 8—0 Groep 2: Waddinxveen A—Bodegraven B 1—3 Olympia AGroeneweg A 3—2 Olympia A—Gouda E. Scheidsrechter niet opgekomen. BOTER, KAAS EN EIEREN. GROOT-AMMERS, 6 Aug. Aan de kaas markt alhier waren Zaterdag aangevoerd 24 partyen. met te zamen 828 stuks kazen, wegende 5796 K G. Pryzen: Zware f24.50, met ryksmerk le soort f 2224, idem 2e soort f 20.50—21. Handel matig. OUDEWATER, 8 Aug Kaasmarkt. Aan' voer 55 partyen. tezamen 2475 stuks, we gende 12375 KG. Prijs: zware met ryks merk f 24, idem le soort f 22—23, idem 2e soort f 20—21. Handel matig. PAARDEN EN VEE. ROTTERDAM, 8 Aug. Vee Aanvoer i» totaal 1804, waarvan o34 vette runderen, 304 vette kalveren, 7 nuchtere kalveren, 324 schapen en lammeren, 633 varkens, 2 bokxen en geiten. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwal tot 72, 2e kwal. tot 62, 3e' kwal. 44—50; vette ossen le kwal. tot 67, 2e kwal. tot 60, 3e kwal. 48—50; vette kalveren le kwal. tot 90, 2e Jcwal. 75. 3e kwal 52—62; var kens (levend gewicht) le kwal. tot 54, 2e kwal. tot 53, 3e kwal. tot 52; schapen le kwal. tot 45, 2e kwal. tot 35. 3e kwal. tot 28; lammeren le kwal. tot 63, 2e kwal. tot 45. 3e kwal. tot 38. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. tot 24. 2e kwal. tot 20, 3e kwal. tot 17; lam meren le kwal. tot 16, 2e kwal. tot 12, 3e kwal. tot 8. Overzicht: Vette koeien en ossen aan voer iets minder, handel traag, prijzen onveranderd, prima koe 76. prima os 70 cent; vete kalveren aanvoer ruimer, han del stroef, pryzen iets minder, prima tot f 1schapen en lammeren aanvoer korter, handel lui, prijzen dalende; varkens aan voer grooter, handel kalm. pryzen lag^r. Een klein partijtje schapen voor export verkocht. AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT ROTTERDAM, 8 Aug. Aardappelen. Geldersche schoolmeesters 2y,—3)4 cent, Noord-Hollandsche 21 t—3J4 cent. Eigen heimers 2>,-3 1 4 cent, Kleine Eigenhei mers Friesche 2—2 'A cent, Blauwe Eigen heimers Poter 33 cent, Blauwpitters 34 cent, Zand 45 cent, Kleine Zand 34 cent, alles per K G. Met tameHJk© aanvoer, kalme iiamdeL - Dinsdag 9 Augustus. Hilversum I. 1875 en 415.5 M AVRO- Uitzending. 11.00—11.30 v.m. en 6.30— 7.00 RVU. 8.00 Gramofoon. (Om 8 15 Berichten); 10.00 Morgenwijding; 10 15 Gramofoon; 10.30 Eddy Kila's ensemble; 11.00 Paeda- gog'iücho cau-erie: 11.30 Vervólg con cert; 1215 Eer.chten. Hierna Kovacs Ln- jos" orkest: 100 De Stafmuziek van het 6e Reg,ment Infanterie. In de pauze: Gramofoon; 1.45 Gramofoon; 2.00 De clamatie; 2.20 Vervolg concert van 1.00: 3 00 Ensemble Jonny Kroon; 4.30 K.n- derkoorzang; 5 00 Kinderhaifuur; 530 Kovacs Lajos' orkest; 6.30 Causerie ..On ze lage landen by de zée 7.00 AVRO- Dansorkest en soliste; 7 40 Interviews; 8 00 Berichten ANP. Mededeelingen; 810 Sportreportage: 8 20 Gramofoon; 8 40 Radiotooneel; 9 30 Zang. Orgel en Viool; 1030 Karoly Afpad's orkest; VI 1.00 Be richten ANP. Hiernq. tot 12 00 dansmu ziek (Gr.pl». Hilversum II. 301.5 M. KRO-Uitzen- dlng. 8 00—9 15 Gramofoon. (Om circa 8.15 Berichten); 10 Gramofoon; 11.30 Gods dienstige causerie; 12.00 Berichten; 12.15 K.R O.-Melodisten. m.m.v. solist; 1.00— ^—1.20 Gramofoon»; 2.09 Vrouwenuur; 3 Piano en Zang; 3 45 Gramofoon; 5 43 Felicitatlebezoek; 6.05 Gramofoon; 7.00 Berichten; 7.f5 Causerie over bewegings opvoeding; 7.35 9ramofoon; 8 00 Berich ten ANP. Mededeelingen; 815 Gramo foon; 8 20 KRO-orkest; 8 45 Pianoduo; 9.00 Vervolg orkestconcert: 9.20 Gramo foon; 9.35 Vervolg orkestconcert; 10.00 Vervolg Pianoduetten; 10.15 Gramofoon; 10.30Berichten ANP; 10.40 Gizzi Royko met haar Hongaars orkest; 11.10—12.00 Gramofoon. Woensdag 10 Augustus. Hilversum I. 1875 en 415.5 M. VARA- Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30— 8 00 VPRO. 8 00 Gramofoon. (Om 8 16 Berichten); 9 30 Keukenpraatje; 10 Morgenwijding; 10.20 Voor Arbeiders in de Continu-be- drijven; 12 00 Gramofoon; »om 12 15 Be richten); 12.30 VARA-Orkest; 1.30—1.45 Gramofoefi; 2 00 Gramofoon; 3 30 Vobr de kinderen: 4 30 Gramofoon: 5 36 De Ramblers (opn.); 6 00 Gramofoon; 8 30 Fantasia: 7.10 Causerie over zweefvlie gen: 7.30—8.00 Religieuze causerie; 8 05 Herhaling SOS-Berichten; 8.07 Ber.ch- ten ANP; VARA-Varia; 8.20 Gra'mofoon; 8 30 Radiotooneel; 9 00 VARA-Orkest en solist; 10.00 Berichten ANP; 10.05 De Ramblers (opn); 10.30 Esmeralda-septet en soliste; 11.06—12.00 Gramofoon. Hilversum II. 3015 NCR V-Uitzending; 6.30—7.00 Onderwüsfonds; voor de scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie; 8.15 Be richten. Gramofoon. '9.309 45 Geluk- wenschen-; 10 30 Morgendienst; 11.00 Gramofoon; 11.15 Zang. Piano en Gra mofoon; 12.00 Berichten: 12.15 Gramo foon: 1.00 „AU Round'-sextet en Gra mofoon; 2.45 Gramofoon; 3.15 P.ano- voordracht. In de pauze: Gramofoon; 4 15 Gramofoon; 4.45 Felicitaties; 5 00 Voor de Jeugd. 5 45 Gramofoon; 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaan- varingsreglement; 7 00 Berichten: 7 15 Land- en Tuinbouw-causerle; 7.458 00 Reportage, eventueel Gramofoon; 8.05 Berichten ANP. herhaling SOS-Berich ten; 8 15 Dubbel-Mannenkwartet „Kunst naar Kracht". en Gramofoon; 9 00 Cau serie over Stanley Jones; 930 Christel. Muziekcorps „Euphonle"; (10.00—10.05 Berichten ANP 10 30 Gramofoon;. c.a. 11.50—12.00 Schriftlezing. RADIO-CENTRALE Dinsdag 8 Augustus. Programma C. 8 00 Brussel Ned.: 9.20—11.05 Diversen; 11.05 London Regional; 11.20 National Programme; 1.05 Brussel Ned.; 2.20 Na tlonal Programme. 3.20 London Regio nal: 4.20 Keulen; 5.20 Brussel Ned 5.40 National Programme; 6.20 Parijs Radio; 6 50 Brussel Fransch; 7.20 Keulen; 8.20 National Programme; 850 Keulen. Woensdag 10 Augustus. 8.00 Brussel Ned; 920—11.05 Diversen:' 1105 London Regional: 12.35 Brua&ri Ned 2 20 National Programme; 4.20 Keulen 8.20 London Regional; 7 05 Na tional Programme; 7.20 London Regio nal; 7 40 National Programme. 8.20 Brus sel Ned «f diversen; 8 50 Brussel Fransch of diversen; 10.20 London Regional. Gemeenteraad. Ammerstol. Tegen Dinsdagavond, ls êen gemeenteraadsvergadering uitge schreven ter behandeling van de volgen de agenda: 1 Ingekomen stukken. 2. Vaststelling der rekening G.E.B. 1937 3. Aanbieding rekening Burgerlijk Armbe stuur 1937. 4. Aanbieding gemeente-re kening 1937. 5. wyziging gbtn. .begroo ting 1937. 8. Vaststelling pensioensgrond slag secretaris-penningmeester burger- lijk armbestuur. 7. Verzoek van J. Ooms om ontheffing van hondenbelasting. 8. Besluit van de raad der gemeente Rot terdam tot handhaving van de 5 pCt. korting op de loonen en salarissen per soneel keuringsdienst van waren. 9 Wij ziging gem. begrooting 1938. 10. Ge- meenschappeiyke regeling brandweer. 11 Benoeming ambtenaar van de burgerlij ke stand. „Het Groene Kruis". Bergambacht, in de gehouden leden vergadering van „Het Groene Kruis" werden in de vacatures J. Kooiman en P. C. v. Lit, respectieveiyk gekozen de hee ren J. H Winkler en J. P. Mahlstede. De bestuursfuncties zyn thans als volgt ver deeld; J. H. Winkler, voorzitter; C. Bui sing. secretaris; J. P. Mahlstede. pen ningmeester; J. Sprik, 2e voorzitter: P. H. v. d. Berg. 2e secretaris; C. Zyderlaan, 2e penningmeester. GEITENKEURING BERGAMBACHT- OOST. Een goede collectie. Bergambacht. De geitenhouderij begint ook in deze streek steeds meer belang stelling te krijgen, wat o..a Zaterdagmid dag is gebleken toen in de boomgaard van den heer B. Ooms aan de Hooge Dijk een geitenkeuring werd gehouden waarbij een vyftigtal dieren werd aangevoerd. De keuring ging uit van de geitenfokvereeni- ging Bergambacht-Oost en werd uitge voerd door den heer Roest, voorzitter van de Provinciale Bond van Geitenfokver- eenigingen en den heer Verhoeve, rijks- veeteeltconsulent te Den Haag. Mede ter genwoordig was het college van B. en W. van Bergambacht, alsipede de veearts van Bergambacht, de heer W. A. de Haan en de heer C. Kooiman, hoofdcontroleur van de gezondheidsdienst. De burgemeester opende met enkele woorden en zeide doordrongen te «Un van de groote beteekenis van deze geitenkeuring. Spr. was overtuigd dat een goede geit een groote steun in arbeiders gezinnen is en hy hoopte dat de vereeni ging zdu groeien en bloeien, waarby ze steeds op de medewerking van het ge meentebestuur zou kunnen rekenen. De keuring nam hierna een aanvang. Het streven van de nog Jonge vereeniging tot veredeling van haar geitenras is reeds in zooverre met succes bekroond dat het aantal witte en ongehoomde gei ten ver in de meerderheid wa3. Ook in andere opzichten bleken de geiten van goede kwaliteit te zyn en de keurmees ters waren vol lof over de dieren. Vooral de klasse tweejarige geiten was in uit stekende conditie en beschikte over een goed beenenstelsel en beste uiers. Van de lammeren werd eveneens de bouw gepre zen, terwyi de oudere geiten voornameiyk om haar melkproductie geroemd wer den. Ernstige gebreken- werden niet ge constateerd wel werden enkele opmer kingen gemaakt betreffende hoeven en schouders, welke bij sommige dieren niet aan dè eischen voldeden. De keurmeesters vestigden er nog de aandacht op. dat de verzorging van de hoeven van eenige dieren nogal wat te wenschen overliet, waardoor de dieren op de duur ongemakkeiyk ter been en zelfs gebrekkig konden worden. Zij dron gen er dan ook sterk op aan meer werk van deze verzorging te maken. Van de prUswlnnende dieren moeten speciaal genoemd worden ln de afdeeling tweejarige geiten „All" van T. Hulsman, die een medaille van den veearts van Bergambacht verwierf. Het vor ge jaar kreeg deze geit een medaille van den Bond. Het dier is meermalen bekroond geweest. In de groep éénjarige melkgeiten werd „Corrie" van J. de Leeuw, de eerste geit die gekeurd werd, direct de eerste prijs toegewezen. Het dier kreeg de Bondsmedaille. Verder werd een bok van H. den Hartog gemerkt voor aankoop door de Bond. Tenslotte heeft de burgemees ter met een toepasseiyk woord de door den Bond en den veearts van Bergam bacht beschikbaar gestelde pryzen uitge reikt als volgt; Tweejarige geiten: le prys „Ali", eig. T. Huisman, medaille v. d. veearts: 2e pr. Jannigje. eig. T. Schlldt, een Liter kan; 3e pr. Mina. eig. B. Ooms, diploma. Oudere geiten Wit: le pr. Nellie, eig. J. Osman. 25 pond meel; 2e pr. Marie, eig. H. den Hartog. een emmer; 3e pr. Pietje, eig. C. Noorlander, oen Literkan; 4e pr. Nellie, eig. T. Zanen, troostprijs. Eenjarige melkgeiten. le pr. Corrie, eig. J. de Leeuw, bondsmedaille 2e pr Corrie. eig. c. Kooijman. een Literkan: 3e pr. Janntgje. eig. P. Vermeulen, een halsband. Oudere geiten, reekleurig- le pr. MUntje, eig. J. de Leeuw, een melkkoker; 2e pr. Marie eig. J. Beuzekom. tien pond meel; 3e pr. Fijgje, eig. B. Ooms, een ketting met riem. Lammeren ongehoornd: le pr. Juul, eig. J. v. d. Berg, tien pond meel; 2c pr. Marie 2, eig. J. Beuzekom, ketting met riem. Lammeren, gehoornd: le pr. Juus, eig. W. Lommerde, tien pond meel; 2e pr Sofie, eig. B. Ooms, ketting met riem. De voorzitter- der vereeniging, de heer B Ooms, dankte den burgemeester harteiyk voor zyn aanwezigheid, die het bestuur zeer op prijs stelde en voor zijn woorden en verder alle anderen, die hun medewerking hadden verleend. Daarna werd de thee gebruikt. De toren voltooid. Gouderak. De restauratie van de toren der Ned. Herv. Kerk is thans voltooid en het steigerwerk rondom de toren wordt afgebroken. De spits, die piet geelkoperen platen gedekt is. schittert op verre af- het zonlicht. Concert „Caecilia". Gouderak. De muziekvereniging „Cae cilia" gaf Zaterdagavond op het dorp. voor de O. L School een ln elk opzicht geslaagd concert. Blikseminslag. Haastrecht. Tijdens het onweder, dat zich Zondagavond boven deze gemeente ontlastte s'.oeg de blik^m op het elec- trisch net, waardoor lichtstoring ont stond. Het wijkgebouw van het Groene Kruis, bewoond door wijkzuster en con cierge. werd eveneens getroffen. De blik sem sloeg pannen van het dak en een gat in de kap en kwam vervolgens in de ka mer. waar een lamp werd getroffen. Er ontstond een begin van brand. Op ande re plaatsen ontstond eveneens lichtsto ring. Rampspoedige duivenvlucht. Krimpen a.d. IJssel. De postduiven vereniging „De yrlendschap" heeft Don-- derdag een wedvlucht met oude duiven gehouden V^anaf Dax (Frankrijk). De afstand bedroeg 1003 KM De vogels werden 's morgens om 4 uur in vrijheid gesteld. Niet een der vogels isf terugge keerd. Het weer was in het Noorden van FrankrUk ondrageUjk warm. terwijl te gen de middag een vreselijk onweer woedde, dat de duiven niet konden pas- seeren. In totaal waren Zaterdag over geheel ons land slechts 5 vogels bekend, welke op hun hokken teruggekeerd wa ren. Vele goede duiven zijn door deze wfcre rampvlucht gesneuveld. Maandag is wederom een aantal werklooze steuntrekkers bij de gemeen- teiyke werkverschaffing tewerkgesteld. Thans zyn 55 personen daarin werk zaam. Hooibroei. Lopik. By den landbouwer D. Verburg zyn Woensdag en Donderdagavond twee hooischelven uitgehaald. De vrijwillige brandweer werd gewaarschuwd, doch behoefde geen dienst te doen. Zondagmorgén reed de veehouder A. Verhoef met de tentwagen naar de kerk. Toen hij een eindje gereden had, liep' pp de slechte weg de hoepel van een der Melen af. Gelukkig werd dit spoedig opgemerkt en zoo liep het geval zonder ongelukken af. Arkel. 27 Aug. zal de muziekvereenl- ging „Kunst na Arbeid'" een concert ge ven te Kedichem. Advendo leeft nog! Moordrecht. De gem. zangvereeniging „A.D.V.E.N.D.O." heeft deelgenomen aan het zangconcours te Maarn en wel ln de hoogste eere-afdeeling. Het koor. dat, vermoedeiyk ook door de tydsomstandig- neden, in ledental terugloopt, heeft zich in deze Wedstryd kranig gehouden. De directeur de heer Gustaaf de Vries, van Rotterdam, vertrok 's morgens per au tobus met het koor ,dfit uit achttien le den bestaat, naar het strijdperk met de vaste wil, „A.D.V.E.N.D.O."'s naam Inden vreemde hoog te houden, en dit Is ger lukt. In de middaguren kwam het tele grafisch bericht, dat het koor met 238 punten een tweede prijs had behaald In de gemeente was men ten zeerste met dit succes verheugd en toen het koor 'a avonds te ongeveer elf uur vermoeid in de gemeente terugkeerde en de leden er aan dachten, spoedig te gaan rusten, wachtte hun nog een groote verrassing. Directeur en koor werden ontvangen in de groote zaal van het posthuis, waar velen. o.w. de burgemeester en zijnecht- genoote, aanwezig waren. In hartelijke woorden heeft de burgemeester, die be schermheer van „A.D.V.E.N.D.O. is. di recteur en leden toegesproken en gecom plimenteerd met Ijet succes. De direc teur dankte voor <jleze woorden. Bij bei de sprekers kon njen echter het verlan- i naar uitbreiding van het ledental hooren. Alle leden werden in de zaal ge- tracteerd en het medeleven van de in- ïers met A.D.V.E.N.D.O. S wel en wee heeft op de leden een zeer gunstige in druk gemaakt. Moordrecht. Aan mej. A. J. C. Dam, onderwijzeres aan de bijz. school, is op verzoek wegens huweiyk eervol orïtslag als zoodanig verleend. De heer H. de Lange heeft zich be schikbaar gestejd voor het in ontvangst nemen van oude rijwielplaatjes, waar van de* opbrengst ten goede komt aan de t.b.c. bestrijding. By de door B. en W. gehouden pu blieke verkoop bij inschryving van de voormalige ziekenbarak dezer gemeente was de hoogste Inschrijver de heer Kok van Apeldoorn voor f 67,50. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De heer N. F. D Klein slaagde te Utrecht voor de ak te Engelsch 1. o. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De burgemees ter heeft de plaatselijke vereenigingen uitgenoodlgd tot bijwoning van een bij eenkomst ten raadhuize, op Woensdag 10 MAANDAG 8 AUGUSTUS 1938 Augustus, ter aanwyzing van een depu tatie uit deze gemeente, die zal deelne men aan de jeugdhulde. ter gelegenheid van het 4o-jarig regeeringsjublloum Van de Koningin op 6 September te Amster dam. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Zaterdag avond. omstreeks 10 uur, is mej. Jonge- neel, wonende aan de le Tochtweg, bij de brug over het Kanaal van de glooiing gevallen. Mej. J viel op haar arm, waar bij haar pols kneusde. Nadat de EH. B.O.-er H. P. de Wit, de eerste hulp had verleend, is zy per auto naar* dr. Hage vervoerd, Door nog niet opgehelderde oorzaak is Ztterdagmiddag een persoricn-auto. bestuurd door dr. Jongeneel uit; Hdle- gersöérg. aan de 's-Gravenweg ?gen een boont gereden. De Bestuurder kwam met de schrik vrij De materieele schade aan de auto was aanzienhjk. PIA1TWERK Auto-Spuit,-an aKmrichtins|. StotvrijK Tel: 53 UITKIOPPES Geen wcrkloozen meer. Ouderkerk a.d. IJssel. Met ingang van heden zijn flier geen werkloozen meer, daar alle als werkloos ingeschreven staan de en steun ontvangende arbeiders van daag in de rijkswerkverschaff.ng ln de Spreeuwenhoek zijn geplaatst. Het stem pellokaal wordt dientengevolge met in gang van heden gesloten. Waddinxveen. In Gouda en Rotterdam slaagde van de Chr. Mulo-school alhier het hoogste aantal candldaten dat de laatste tien Jaren werd bereikt. Het Mulo diploma A behaalden: Jo Visser, Corrie de Wit, Maartje Kirpensteln, Mar- tien van Oosterom, Aart Graafland. Koert van Dam, Frans Heinsdyk en Jan Vos kuilen. Waddinxveen. Gevonden: een costuum- jasje, by A. van der Krans, Burgemees ter Trooststraat 80. Bestrijding musschenplaag. Zevenhuizen. Biykens mededeeling van de Kollandsche Maatschappy van Land bouw. afd. ZevenhulKh—MOCrcapelle. zijn in 1937 in deze gemfenie 13,002 musschen gevangen. De geiSeente verleent ieder laar f 40 subsidie in de kosten van bestrU- dmg van de musschenplaag. Men mag dus wel aannemen, dat dit geld goed is besteed! Zevenhuizen. De rijkspolitie heeft pro cesverbaal opgemaakt tegen W. K. en J. P., te Rotterdam, wegens hit mêl een hengel visschen in de Rotte. Tegen A de V. werd procesverbaal opgemaakt we gens kampeeren zonder vergunning. Zevenhuizen. De voetbalvereen. „Groe neweg" speelde Zondag in de nederlaag seriewedstryd tegen Ammerstol »n won met 81; tegen Gouderak met 2—1; de beker werd gewonnen door Groeneweg, terwijl Gouderak de 2e prys behaalde. [Alle abonnee'b ran dit blad knnnen koste- Ion in deze rubnek tehryven. .Ndam en adret moeten worden opgegetendoch kunnen onder hi artikel worden wq ge lat en., GOEDKOOPE VOLKSBADEN. Geachte Redactie. Naar aanleiding van èen bericht onder bovenstaande titel in Uw nummer van Woensdag verzoek ik U beleefd eenige plaatsruimte voor het volgende: Van go'edkoope volksbaden in de Gemeentelijke Bad- en Zweminrichting te Schoonhoven is m.i. geen sprake ep ik zal trachten tilt aan te toonen met de frolgende cijfers. Nemen we als maatstaf een volwassen persoon: hij of zij betaalt voor een abon nement f 6 per jaar; een goedkoope volkskaart kost f 1.50, beide per seizoen. Oppervlakkig bezien een groot verschil. Hoeveel uren heeft de geabonneerde ge legenheid tot zwemmen? Per dag minstens 3 x lVi uur of totaal 4» 2 uur, plus nog 1 ^gl1 T uur op Zondag. De houder van een volkskaart vindt de zweminrichting slechts 1, zegge één uur, per dag. voor hehl opengesteld, des Zondags is hem in het geheel geen zwem- tijd toegemeten. Procentsgewijs betaalt de houder van een goedkoope volkskaart dus méér dan een abonné en heeft minder zwemurenl Tenslotte wil ik bovendien er nog op wijzen dat de Schoonhovensche Gemeen telijke Zweminrichting voor het volkskind wordt opengesteld te 18.30 uur (heeren) en eerst te 19.30 uur (dames) de dag is bijna verstrekenMeer speciaal wil ik er de aandacht op vestigen dat hier onder ook de kleuters zUn begrepen! En ieder weldenkend mensch, wetend dat WEERBERICHT. Naar waarneming in de morgen van* 8 Augustus. Het dunne pyitje geeft de stand vaa de vorige dag aan. Verwachtng tot Dinsdagavond: Meest zwakke wind uit Oosteiyke tot Zui delijke-richtingen; half tot zwaar bewolkt of betrokken; waarschijnlijk nog regen- of onweersbuien; later wellicht opkla* rend; warm; in het Oosten zeer warm. 4 Waterstand: .Schoonhoven hg. water 5.uur, 1.11 M Keulen stand 1.68 M„ val 0.05 M Maastricht 6" Aug. 40.6^ M., was 0.16 M Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 73 graden Fahrenheit. Maandag 8 Augustus: Op 6.49, on- der 2.45. Volle Maan Donderdag IJ Avigustus. Wielrijders, licht op! 8 Augustus 9.10 uur. qok kinderen uit de volksklasse het ln dezë smoorheete vacantiedagen warm hebben, zal beseffen hoe uitermate stief moederlijk de gesjochten zwemmer in meergenoemde inrichting wordt bedeeld. In de hoop, dat bovenstaande regelen er toe mogen bijdragen, in nabije toe komst te bereiken, dat Schoonhoven's minder goed gesituefrden4neer zwemuren zullen verkrygen, teekerit, met beleefd© dank voor de plaatsing. L. LANKHORST. Schoonhoven, 8 Augustus 1938. ARKEL. Juli. Ingekomen: J E. C; Cornelissen, uit Tiel; J. de Groot, uit Vllssi-ngen: D. Schakel, ujt Peursum; H. de Greef, uit Hoog-Blokland. Vertrokken: B. Gons naar Hoorn; E vaa. Krimpen naar Soest; M. van Gent naar Giessen-Nieuwkerk. NOORDELOOS. Over de maand Juli. Vertrokken: Mej. N. de Ridder naai Nieuw land; T. Slob naar Hoog-Blokland; mej. J. Kon naar Hoog-Blokland. Ingekomen: G. Eikelenboom van OU toland; K. Boon van Vlanen. CAPELLE A.D-, IJSSEL. HerV. Gerei. Evangelisatie. Bermweg 362, Donderdag 11 Aug.. 's avonds 7.30 uur, Ds. J. H. Koster, van Montfoort. Evangelisatie op G.O. „Rehoboth", Ny- verheidstr. 55. Donderdag 11 Augustus, 's avonds 7.30 uur, de Heer J. Kars. SLIEDRECHT. Herv. lokaal Stations weg, Woensdag n.m. 7 uur, dhr. J. H, ïloogaard. WADDINXVEEN. Gebouw „Centrum" Woensd-xg 10 Augustus, s' avonds 7-30 uur, Ds. De Rover, van Vlaardingen. BERKENWpilDE. Heden (Maandag), avond 8uur, dus niet Woensdag 10 Aug, Ds. Kok, van Veenendaal. CAPELLE A.D. IJSSEL. De Ruyterstr., Dinsdag 9 Aug., 's avonds 7.30 uur. Ds A. Verhagen, van Middelburg. OUD GEREF. GEM. CAPELLE A.D. IJSSEL. Bernjweglaan Woensdag 10 Aug's avonds 7 uur, H. Vlot. CAPELLE AD. IJJSEL. Da Costastr., Donderdag 11 Aug., 's avonds 7.30 uur, Ds. A. van Zon. VRIJ GER. GEM. SLIEDRECHT. Lokaal Vergeer, Dins dag n.m. 7 uur, dhr. E. Wijnne, van OU denbroek. EVANGELISATIE. SLIEDRECHT. Dinsdag n.m. 7.30 uur, op 't Dr. Langeveiqplein: openlucht-sa menkomst, leider dhr. C. J. W. Faasscn; Donderdag n.m. 7.30 uur, lokaalMara- natha, leider dhr. C. J. W. Faassen; te. Giessendam: Woensdag n.m. 7.30 uur, bij 't spoor: openlucht samenkomst, leid-r dhr. D. Lissenburg. I

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 2