m ivontuurlijke reis Een avontuurlijke reis Kerk en School""} Plaatselijk nieuws Rechtszaken Schuim den aanslag van Uw tanden weg met Ivorol I Marktberichten" aatselijk ni<?uws Subsidie voor „Ziekenhuisverpleging' Waddinxveen. te 4 MAANDAG 8 AUGUSTUS 1938 Twee spoorwegarbeiders door trein gedood. OP SPOORLIJN NABIJ ECHT. De sneltrein uit de richting Sittard en een goederentrein uit de richting Roer mond passeerden elkaar ter hoogte van Blokpost 39, waar een ploeg menschen na bij het station Echt werkzaam was. Door dat de mannen van de ploeg alleen letten op den goederentrein uit de richting Roermond, heeft de sneltrein uit Sittard hen verrast. Twee van hen werden aan gereden en op slag gedood. Het Tsaren J Engelen, gehuwd en va der van drie kinderen, vroeger blokwach- ter te Maasbracht-St. Joost en sinds veer tien dagen werkzaam in de ploeg en G. van Heltzel. uit Pey (gemeente Echt) ge- iauwd en vader van vijf kinderen. De trein had eenige vertraging. SYMPATHIEKE GESTE TIJDENS DE WARMTE. Zijn reeds de in een ijsgrot herschapen etalages van de firma de Gruyter met de stapels limonade opvallend en verlei delijk, bovendien wordt aan de klanten in de winkels nog een glas limonade aan geboden, terwijl wij tevens vernemen, dat het personeel opdracht gekregen heeft, om aan alle personen, die in de hmurt dienst moeten doen of werkzaam zijn, b.v. de gemeentewerkers, brievenbestel lers en vooral de politie-agenten, een verfrissching aan te bieden in de vorm van een glas de Gruyter's limonade. Juist de politie-agenten, die uren in de brandende zon moeten staan, zullen genieten van een verfrissching, die op zoo spontane wijze op het juiste moment aangeboden wordt. AUTO DOOR TREIN MEEGESLEURD. Vijf doodcn aan Fransch Belgisch e^Sgrens. Op een onbewaakte overweg in de na bijheid van Bray-Dunes aan de Fransch- Belgische grens is een trein op éen auto met zes inzittenden gereden. De auto werd meer dan 700 meter meegesleurd en volkomen vernield. Vijf der inzittenden kwamen om. Slechts een meisje, dat ge stuurd zou hebben, bracht er het leven af en werd gewond naar een ziekenhuis overgebracht. GEHEIMZINNIGE KINDERZIEKTE. Reeds 6 stergevallen. Te Owosso (Michigan) heeft een ge heimzinnige ziekta de vorige week de dood veroorzaakt van zes kinderen, ter wijl het leven van versèhillende anderen bedreigd wordt. Alle dokters, die deze ziekte behandeld hebben, zijn in confe rentie bijeengeroepen, ten einde te trachten de oorzaken vast te stellen. Het schijnt dat de voornaamste oorzaak ge legen is bij een nog onbekende bacterie, welke in de dikke darm voorkomt In de laboratoria, waar een onderzoek wordt Ingesteld, is men tot dusverre nog niet tot positieve resultaten gekomen. SCHADUWZIJDE VAN BEROEMDHEID. Corrigmn in zwachtels. De officieele ontvangst van den Oceaan Irlieger Corrigan te New York is Vrijdag omstreeks het middaguur begonnen. Een millloen belangstellenden verdrong zich ondanks de geweldige hitte in de straten Iran Battery Place tot het stadhuis. De stoet bestond uit vijftien open auto's, waarvan de eerste bestuurd werd door Corrigan en waarin de leden van de commissie van ontvangst hadden plaats gepomen. Corrig'an werd stormachtig toegejuicht, terwijl een stortvloed van bladen uit te lefoonboeken neerdaalde. Toch bestond rüet het enthousiasme, dat betoond werd bij de ontvangst van Lindbergh en Hug hes. Corrigan werd op het stadhuis ont vangen door burgemeester La Guardia, die hem een pleegzoon van New York noemde. Na een te zijner eere aangebo den noenmaal werd Corrigan ontvangen door het gemeentebestuur van Brooklyn waar hem eveneens een zeer hartelijke ontvangst ten deel viel. Op voorschrift van een dokter werd Corrigan na eeP te zijner eere gehouden parade naar bed gebracht. De geneesheer heeft vastgesteld, dat het kraakbeen bij zijn borstbeen beschadigd is. Naar men gelooft, is dit ongemak veroorzaakt door dat Corrigan voortdurend heeft moeten wuivftn en handen schudden. Hij ligt thans stevig gezwachteld. ROOMSCH KATHOLIEKE KERK. Van de paters Montfortianen gaan vier paters missionarissen naar de Belgische Congo, twee naar Portugeesch Afrika, één naar Ny&ssalond, één naar Portugal. GODLOOZENCONGRES. Br is, naar men ons uit Londen schrijft, Oen drukke voorbereiding gaande voor het internationaal godloozencongres, dat deze herfst in London gehouden zal wor den. Het schijnt, dat er niet veel Russen op lui congres zullen komen; men zegt, dat slechts 8 Russen als algevaardigden verblijfsvisum bekomen zullen. Gelijk men weet. had de Britsche minister van bin- nenlandsche zaken naar aanleiding van de protesten tegen het houden van dit congres verklaard, dat hij het houden van het congres betreurde, in het bijzonder de aantasting van het Christelijk gevoelen veler Engelschen. doch dat hij geen wet telijke macht had tot een verbod. Waar op het Engelsche conservatieve lid van het Lagerhuis Ramsay, gesteund door 70 an dere leden van het Lagerhuis, een lpitia- tief-voorstel van wet indiende, teneinde de emogelijkheid te scheppen om dit en dergelijke dingen te verbieden. Gelijk men reeds weet, is dit wetsvoorstel in eerste lezing aangenomen; dit beteekent echter alleen, dat men discussie over dit voorstel veroorloofd verklaart en beteekent in ge- nendeele. dat het voorstel werkelijk aan genomen zou worden. Daarover wordt eerst daarna beslist. DRIE ZENDELINGEN ZOEK. In Mei 1935 gingen drie zendelingen naar Midden-Brazilië om daar onder de Kayapos te werken. Anderhalf jaar gele den kreeg men voor het laatst bericht van hen; zij meldden toen, dat zij meer dan 1000 zieken geholpen hadden en voor zeer groote groepen Kayapos hadden kunnen spreken Nadien heeft men niets meer van hen gehoord en men vreest, dat zij om gekomen zijn. Een reddingsexpeditie vond geep enkel spoor. BIJBELS IN AUSTRALIË. Het Britsch en buitenlandsch bijbel genootschap verkocht in 1937 in Australië 180.000 bijbels en bijbelgedeelten, een re cord. De bijbel wordt in Australië in 23 verschillende talen verkocht, Maori, de taal der oer-bewoners van de eilanden, maar ook Arabisch, Kantonneesch, Gu- jarati. Japanach en verscheidene Euro- peesche talen. Het Dnitsche zweefvliegtuig. Alblasserdam. Het zweefvliegtuig Weihe hetwelk Donderdagavond daalde, is Vrij dagavond te ongeveer 5 uur gedemon teerd en daarna per wagen, welke speci aal van Wasserkuppe naar hier was ge komen, vervoerd naar Berlijn. Tewaterlating. Alblasserdam. Met gunstig gevolg werd Vrijdagmiddag van een der hellingen der N.V. Industrieele Mij. „De Noord" hier te water gelaten het voor de N.V. Havre Stoomvaart Mij. te Rotterdam in aan bouw zijnde motorvrachtschip „Ary Scheffer", bouwnummer 573. Het schip wordt gebouwd overeenkom stig de eischen van Lloyds Register of Shipping Class 100 A 1 en de Ned. Scheep vaartinspectie. De hoofdafmetingen be dragen: lengte over alles 53 M„ lengte tusschen de loodlijnen 48.75 M., breedte 8.53 M. Het laadvermogen bedraagt cir ca 525 tonnen op een dlepg-apg van circa 3 M. Gemeenteraad. ArkeL De agenda van de raadsvergade ring van Dinsdag vermeldt de volgende punten: 1. Opening. 2. Ingekomen stuk ken en mededeelingen. 3. Een voorstel tot wijziging van de politieverordening. 4. Voorstel tot vaststelling van de instruc tie voor den keuringsveearts. 5. Vaststel ling van de begrooting van het Burger lijk Armbestuur over 1939. 8. Voorloopige vaststelling van de gemeenterekening 1937. 7. Aanbieding gemeentebegrooting voor 1939. 8. Bespreking aanleg centrale verwarming in de onderwijzerswoning. 9. Subsidie aanvrage van de geltenfokver- eeniging. 10. Voorstel om een gemeen schappelijke regeling aan te gaan met de gemeente Gorkum, omtrent toelating van kinderen uit deze gemeente voor open baar buitengewoon lager onderwijs te Gorkum. 11. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegrooting voor 1938. Arkel. Bij de werkzaamheden aan de verhardingt en bestrating van de Noor- delingedijk'zijn 8 werkloozen uit deze ge meente tewerk gesteld en 22 uit Kedi- chem. Het concert dat aanvankelijk op 13 Augustus gegeven zou worden door de muzlekvereeniging ..Kunst na Arbeid" ls uitgesteld tot 20 Augustus. Geitenkeuring. Giessendam. Donderdagavond werd op het terrein van c'en heer P. van Houwe- lingen de jaarlijksche geitenkeuring ge houden, uitgaande van de geltenfokver- eeniging „Steeds Voorwaarts". De voor zitter. de heer P. van Houwelingen, sprak een openingswoord, waarbij hij zich ook richtte tot den heer Heikoop en echtge- noote, aan welk echtpaar de vereeniging veel verschuldigd is. Beiden ontvingen een blijk van waardeering. Hierna werd met de keuring aangevangen. De Jury. be staande uit de heeren ir. P. Verhoeven. H Roest en 8 de Jong, kende de prijzen als volgt toe: Getatoueerde lammeren: 1. A. Bak ker, Giessen-Oudekerk; 2. M. Maas, 3. P. Egas. 4 H. den Toom. Getatoueerde lammeren gehoornd of bont: 1. G. Romeijn, 2. J. Paans, 3. C. Dubbeldam, 4. G. Romeijn. Ongetatoueerde lammeren: 1. T. v. d. Plas: 2. A. Heikoop. Rubriek één-jarige S 1. A. Hulzer. 2 A. v. d Heuvel, beiden Giessendam: 3 H. de Bruin, 4. J. v. Baren, Giessendam. Rubriek eenjange R.: 1. M. Leeuwens, Giessendam; 2. W. Dubbeldam. Rubriek oude S. en R.: 1. D. v. d. Heu vel, 2. J. Hagenaar, beiden Giessendam; 3. J. den Dunnen, 4. G. Romeijn. Rubriek gehoornde een- en tweejari ge geiten; 1. G. de Jong; 2. J. van Drenth, Giessendam. Rubriek twee- en driejarige R. en S.: L W. A. de Hoop, Giessen-Oudekerk; 2. P. Egas; 3. J. R. de Kreij, 4. D. Rietveld, Giessendam; 5. J. W. v. 't Verlaat Rubriek oude gehoornde geiten: L C. Paans; 2. J. v. Aken, 3. P. van Houwelin gen, 4. L. Hoeflaak. Giessendam. In totaal werden 133 geiten en lamme ren ter keuring aangeboden. Waar geen plaatsnaam is vermeld zijn de eigenaars te Hardingsveld woonachtig. Bij de inschrijving voor rekening van de Or an je vereeniging „Oranje Boven" voor he tmaken van timmerwerk op het feestterrein was laagste inschrijver de heer Joh. de Kok alhier voor f 315, aan wl enhet werk is opgedragen. Excursie. Hei- en Beeieop. Vrijdag maakten de leerlingen van de Land- en Tuinbouw- cursus. gecombineerd met de cursisten van Lexmond. onder leiding van den heer W. K. Haafkens te Lexmond, per auto bus een excursie naar Goes. Het was een leerzame dag, vol ontspanning, die met het oog op uitbreiding der kennis op land- en tuinbouwgebied navolging ver dient Bliksem in molen geslagen. Hoornaar. Vrijdagavond sloeg de blik sem in de Beemdache molen, zonder scha de te veroorzaken. De bewoners, die ge weldig schrokken, kwamen Zaterdag tot de conclusie, dat twee hunner een herin nering aan deze inslag hadden bewaard, zij hadden prikkeling in de beenen, een gevoel, alsof zij zich aan brandnetels had den gebrand. Hoornaar. Heden wordt de electrlsche leiding op de Groene weg aangelegd, zoo dat de volgende maand ook dit gedeelte der gemeente stroom zal hebben. In levensgevaar. Lexmond. Het zoontje van den heer C. Leeuwis geraakte Donderdag bij het ba den in de Lek in een diepte, waarin een paar jaren geleden een schuit heeft vast gezeten en waarop de stroom nu vat ge kregen heeft. De Jongen, die niet kon zwemmen, verdween in de diepte. Geluk kig konden de Lexmondsche zwemmers H. Stravers en P. Brokking het kind tij dig redden. Frnitverkoopinf. Lexmond. De Zaterdag gehouden frult- verpachting demonstreerde sterk het ge ringe gewas. De meeste perceelen brach ten slechts 10 a 28 pCt. van de pachtsom van het vorige jaar op; enkele perceelen konden zelfs geen geld opbrengen Per mud aan het hout werden hooge. doch sterk varieerende prijzen besteed, loopende van f b—f 10 en soms nog iets hooger. Nog niet volteekend. Meerkerk. Ons bericht, dat de uitge schreven leening groot f 20.000 a 3' Jaars en bestémd voor een nieuw ge meentehuis, geheel was volteekend. blijkt niet Juist. Nog enkele aandeelen zijn be schikbaar. De leening is opengesteld tot 15 Augustus. Paard door bliksem gedood. Meerkerk. Tijdens een hevig onweder, dat Vrijdagavond boven onze gemeente woedde, is een paard van den veehouder K., woonachtig te Arkel, onder deze ge meente. door de bliksem getroffen en op slag gedood. Geitenkeuring te Nieuvrpoort. Nieuwpoort. Onder begunstiging van fraai zomerweer. weTd Vrijdag op het terrein van den heer Jac. van Vliet, de zomerkeuring gehouden van de geiten- fokvereeniglng „Nieuw Leven". Als keur meester fungeerde de heer 8. de Jong te Autobosdienst van winkeliers. Wijngaarden. De Sliedr: Winkeliers- vereen. tracht concessie te verkrijgen voor het instellen van een autobuüLenst op de route SlledrechtWijngaarden— BleskensgraafMolenaarsgraaf vice-ver- sa. Behoudens goedkeuring der bevoegde autoriteiten zal deze dienst met ingang September geopend worden. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE DORDRECHT. Zitting Politierechter van 5 Augustus. Met een bijl geslagen. schermende rotsen, waarachter ze ricïi veilig voelden. zoodat het mooie witte glazuur Uwer tanden weer te voorschijn komt. Tube 60, 40 en 25 et (Oranje-verpakking met blauwe band) Den Haag. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter, den heer C. Looij- aard, memoreerde deze, dat het 15 Sep tember 5 jaren geleden zal zijn, dat de geitpnhouders een vereeniging Langerak -Nieuwpoort hebben opgericht en dat na de afscheiding een afdeeling Nieuwpoort genaamd „Nieuw Leven" is ontstaan. Spr. feliciteerde de afd. Langerak met het a s. eerste lustrum en tevens de leden, die vanaf de oprichting de vereeniging trouw zijn gebleven. De uitslag en beoordeeling der geiten luidt als volgt: 1-Jarige witte ongehoomde geiten: le prijs, medaille van den provincialen bond: Mientje b 792 S. van W. Roth; 2e prijs van dezelfde met Annie b 793 R. Meerjarige witte ongehoornde geiten: le prijs Arigje no. 9117 R van A. Monte- ban; 2e prijs Henkie 8808 R van J. Spek. Meerjarige gehoornde of bonte geiten; le prijs Nannie 9993 8 van Brouwer de Koning; 2e prijs Neeltje no. 7048 van de zelfde. De beoordeeling van deze geit is zeer goed; 3e prijs Aartje no. 881 S van T. Terlouw. Lammeren: voorgebracht werden drie lammeren, respectievelijk door O. J. van Vliet en W. Roth. De beoordeeling hiervan was zeer goed. tengevolge waorran het toekennen der prijzen niet gemakkelijk was. De uitslag was: le en 2e prijs G. J. van Vliet en Se prijs W. Roth. De extra prijzen voor niet prijswin naars zijn door het bestuur toegekend als volgt: K. van 't Hoog met Grietje: A. Prins met Aartje en T. Kroon met Jantje. De totale aanvoer bedroeg 24 geiten. De keuring werd door een talrijk pu bliek bijgewoond. Algemeen was men te vreden over de bereikte resultaten. Benoeming schoolhoofd. Noordeloos. De benoeming van een hoofd der bijzondere school houdt mo menteel de gemoederen van een bepaalde kerkelijke groep nogal bezig. Hoewel d« school ln geen enkel opzic.it met eenlg kerkgenootschap in verbinding staat, is de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente overgegaan tot het uitschrijven ran een vergadering, die alleen toegankelijk was voor de Hervormde leden der Schoolver- eeniglng. In die vergadering ls besloten een ledenvergadering qit te schrijven om het goed recht van de benoeming van een Hervormd hoofd te bepleiten. Deze actie verwekt bij andere kerkelijke groe pen ontstemming. ScheUuinen. De heer G. de Groot is bij het te Rotterdam gehouden examen ge slaagd voor de hoofdakte. Voetbal. Slledrecht De Indeeling der reserve 2e C is: DEC. 2, Feijenoord 3. Neptunus 2, O D.S. 2. Overmaas 2. RF C. 2. Slledrecht 2. S.V.V. 3. Sparta 3 en Unitas 2. Streefkerk. De heer A. Gelderblom slaagde te Rotterdam voor de hoofdakte. Een arend aangeschoten. Wijngaarden. Een zoon van den aan de grens eener naburige gemeente wonenden veehouder J. d. G. heeft een vreemd soortige vogel aangeschoten, waardoor het dier vleugellam werd. Bij nader on derzoek bleek het een arend te zijn. Der gelijke vogels worden ln deze streken zoo goed a 14 nooit aangetroffen. De vlucht- breedte van het dier bedraagt pl.ra. 2V$ Meter. Velen getroostten zich even de moeite den vogel te gaan bezichtigen. G. M. E. de S.. kapitein, wonende te Gorinchem, had op 14 Mei P. Verheul met een bijl geslagen. Nadat hij aan den ge troffene een gulden schadevergoeding had betaald, werd hij nog door den Politie rechter met een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en bijzondere voorwaarden gestraft. Beleediging. Mej. de wed. M. de R De H. te Har- dinxveld, die op 21 Mei mej. F. Both had beleedigd, werd bij verstek veroordeeld tot f 4 boete subs. 4 dagen hechtenis. G. van H., chauffeur te Gorinchem, had op 29 Mei de wed. G. van Arkel en Lena van Arkel geslagen. In deze zaak werd tegen den verdachte geëischt f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Uit spraak f 12 boete subs. 12 dagen hechte nis. UTRECHT, 6 Aug. Veiling U. en Om streken. Radijs 60—90 ct„ rabarber f 120 f 4.80, wortels f 2.50—7.30 per 100 bos, andijvie f 0.501.50, bloemkool f 1.50— 11, komkommers, geel f 15.80, groen t 140—5 10, sla f 0.504.70 per 100 it, aardappelen f 1.703.80, andijvie f 2— f 2 80, augurken f 1.50—21, bieten f 3.10 f 3 40, capucijners f 6—11, doperwten f 3—15, kool. gele f 1—1.80. idem groene f 1—2.30, idem roode f 1180. id. spits f 220i postelein f 1—5, pronkboonen f 34, alaboonen f 4—20, snljboonen 18 f 14, zomer spinazie f 15. zilveruien f 5—8. tulnboonen f 1.80—3.10. uien f 3 —4.90, waschpeen f 37 per 100 kg., pe terselie f 58, selderie f 514, tomaten f 24.40, bramen f 17—30, druiven blauw f 19—28, id. wit f 2230, frambozen f 16 f 45. morellen f 48. kruisbessen f 8— f 14, moerbeien f 88, pruimen f 9—42, roode bessen f 1027 p. 100 pond, abri kozen f 5, paprika's f 1314. artisjokken f 23, meloenen f 537, perziken f 2 18, pruimen f 2 80—6.60. vijgen f 2f 7, bonne louise f 314, triumph de vienne f 517, per 100 st. Exportveiling. Wortels f 5.506.30 per 100 bos; andijvie f 0.50120, bloemkool f 27, komkommers (geel) f 1.805.30. sla f 070—4.30 per 100 st.. aardappelen f 2202.70, andijvie f 22 30, capucij ners f 58, doperwten f 89, groene kool f 33.20, roode kool f 1—1.30, pos telein f 23, pronkboonen f 35, sla- boonen f 5—14, snijboOnen f 811, zo- merspinazie f 2—5 per 100 k g„ tomaten f 2—3.30 per 100 pond, meloenen f 12— f 22 per 100 st. ZWUNDRECHT, 5 Aug Aalbessen (roode) f 2527. aardappelen ^blauwp.) f 2.503. appelen f 19—26, idem II f 12 f 14, augurken» f 3—0, gele sav. kool f 2220. groene sav. kool f 1202, kro ten f 2—3 40, postelein f 2.70—5 40. roo de kool f 1—1.20, staaksuikerboonen (z. draad) f 11.50—14. staaksnijboonen f 6 8 80, stamsuikerboonen f 78, stam- snijboonen 45, duitsche boonen f 5.70 f 8.20, uien A en C f 2.20—2.70. idem B f 83 40. wortelen (afbreekpeen) 'l 50 f 3 per 100 kg.; andijvie f 060—180; bloemkool I f 2 806.20. idem II f 1.50— f 3.80, witte komk. I f 2—3.20, idem TL f 12.10, groene komk. I f 2.80f 3 40, idem II f 1 502.20, netmeloenen f 15 f 20. oranje ananas meloenen f 19—24, perziken f 5.107, alles per 100 stuks; druiven f 28—24, tomaten f 23, beide per 100 pond; wortelen f 2.505, rabar ber f 2.10—3 60, belde per 100 bos; sel derij 1320 ct. per dozijn: kropsla I f 4.70—7.90, idem n f 2—4.50 p. 100 krop M. Woedend en doodelljk beantat blik- i ten de krijgers omhoog. Ze staakten on- der zich aan de bevelen van hun priester middellijk bnn aanval op de tank sn zon- I te «toren, renden ze terug naar de be- Onweder. \- Capeüe a.d. IJ stel. Tijdens het hevig onweder, dat Vrijdagnacht boven onze ge meente heeft gewoed, is de bliksem inge slagen in de woning van den heer P. Snoeij, in de Boezemstraat, en in die van den bloemist C. Mouwen aan de 's-Gra- venweg. In de woning van 8. werd een schoorsteen vernield en in de woning van M baande het hemelvuur zich een weg langs de llchtlelding. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De Vliet. Haastrecht. Het bestuur van de Krim- penerwaard heeft de weg in de buurt schap Haastrecht en Schoonhoven van een teerlaag met grind voorzien. Dit werd voor het eerst in 1937 gedaan en gaf groote voldoening aan de landbouwende bevolking, die door een ware stofplaag ln net zuivelbedrijf werd gehinderd. Thans is deze weg van een nieuwe dek laag voorzien. M'et het warme weer. dat eich voor dit werk goed leent, heeft hij een goede beurt gehad. Het is nu weer een mooie weg. die ook voor toeristen dit allerbekoorlijkste landschap veel aan trekkelijker maakt. Boter aan de banden. Haastrecht. Vrijdagavond is (vermoe delijk van een doorkomende auto) in het dorp op drie plaatsen een hoeveelheid boter verloren. Het verkeer heeft dit over de straatkeien verspreid, waarna een motorrijder met duorijdster slipte. Bei den kwamen er evenwel goed af. Daarna kwam weer een motor met heer en dame Ook dezen slipten en beiden liepen let sel op. Zij stelden zich onder behande ling van dr. F. J. Hakkenberg en moesten de reis naar huis met een auto vervolgen. Gemeente- en Rijkspolitie werden in het geval betrokken, terw^l van gemeentewe ge met een handkar zand werd aange voerd en de gladde pieken werden be strooid. Haastrecht. De Bilwljkerweg, de ver binding Haastreéht—Stolwijk, wordt voor de tweede maal in dit seizoen geasfal teerd. Deze weg. die oorspronkelijk slechts diende voor het vervoer van hennep, vroeger de teelt van de streek, ls later een grindweg geworden en veel in ge bruik genomen. Deze teerbehandeling heeft de weg veel verbeterd. Jaarsveld. Gedurende het tijdvak, dat de burgemeester met verlof afwezig zijn, treedt als loco-burgemeester op de heer J. F. de Gier, wethouder. Door de hitte bevangen. Krimpen a.d. Lek. De heer W. B. Dek ker. die bij het aanleggen van de nieuwe provinciale weg werkzaam ls, werd Vrij dag door de hitte bevangen. Dr. von Lin- dem, die onmiddellijk ontboden werd, heeft het slachtoffer ln zijn auto naar huls gebracht. Het onweer. Krimpen a.d. Lek. Het hevige onweer, dat ln de nacht van Etonderdag op Vrij dag boven onze gemeente woedde, heeft ook hier eenige schade aangericht. BIJ den heer J. v. d. Velden sloeg de bliksem ln de schoorsteen, waardoor het bovenge deelte met geweldig lawaai op de straat neerkwam: bij den heer M. de Jong Verd de electrlsche leiding getroffen, zoodat hij ln donker kwam te zitten. Door de hevi ge wind, die met deze bul gepaard ging, werd bij den heer A. v. d Meer 'n tuin tafel opgenomen en eenige honderden meters verder neergesmakt. waarbij eeni ge pannen van het belendende huis het moesten ontgelden. Krimpen a.d. Lek. De relsvereenlging .Dekkers' Vrienden" maakte Donderdag een uitstapje naar Zuid-Limburg, 's Mor gens om 5 uur vertrok men per autobus. In Valkenburg aangekomen, werden de grotten en de miniatuurmijn bezocht, waarna de Wllhelminatoren werd beklom men. vanwaar van een prachtig vergezicht op de mooie omgeving werd genoten. Ver volgens werd naar het drielandenpunt Vaals gereden, waar men eenige tijd heeft vertoefd. Om half twee 's nachts arri veerde het gezelschap, hoogst voldaan, wed** te Krimpen. De heer B W Schippers had het ge- hik. de eerste hoofdprijs te winnen in de A.V.R.O.'s TT. betallngsrace. Deze prijs bestaat uit eëne luxe auto, motorkruiser of zweefvliegtuig. Krimpen a.d. IJssel. De heer H. Blaak ls te Utrecht geslaagd voor de akte En- gelsch M. O. Lekkerkerk. Gevonden: een babymuts. Te bevragen bij A. P. de Jong, Opperduit 468. Aan de woning van den heer Johs. M. v. d. Wouden. Lange Stoep, is evenals het vorige jaar een kistje opgehangen, waarin men de gebniikte rijwielplaatjes kan werpen ten bate van de TB C. be strijding. Lekkerkerk. De uitslag van de veiling van de VeUlngvereenlgln» Lekkerkerk en Omstreken is als volgt: Aangevoerd 6377 eieren. De kipeieren golden f 3,25—3.45 per 100 stuks. Booer f 0.5V¥s p p. Eloem- kool f 2 35—f 7 40 per 100 stuks; rabarber f 3 20f 3 90 per 100 bos; uien f 1.40 f 1.50 id.; kisten f 1 20f 1.35 id.; suiker peren f 11.50—f 14 per 100 K.G.; Ooms- kinderperen f 23f 23.50 id posteftm f 2.50—f 3.80 id.; augurken f 7—f 10.50 id.; keizerinnen f 3.15f 3.20; ld. stam- princesseboonen f 7—f 11 id stoksnij- boonen f 11f 12.20; spekboonen f 7— f 8 id.; stokprincesseboonen f 10—f 12 id.; witte komkommers f 3.90—f 4 per 100 stuks. Fruitverpachtinf. Lopik. Bij de Dinsdag door notaris H C. Kooi gehouden frultv*"pachtlng wer den zeer hooge prljz enbeueed Naar ge lang soort en kwaliteit varieerden deze tusschen 7 en 13 gulden per H.L. op het hout. Door het slechte fru.tjaar was deze ander drukke verpachting thans "an weinig beteekenis. daar slechts enkele perceelen voor de veiling waren opgege ven. Lopik. Ttjdpns de afwezigheid van bur gemeester Schuman gedurende het tijds vak van 8 tot en met 27 Augustus, treedt als loco-burgemeester op ds heer J. den Hartogh, wethouder. Moercapelle. Eieren veiling: Donderdag waren aangevoerd 7280 eieren Le prijzen waren: kippeneieren f 3.30—f 4 15, hen- neneieren f 2.05f 2.10. ee ideleren f 2.75 f 2 85 kalkoeneieren f 4.85—5 alles per 100 stuks. EEN GEHEIMZINNIG LICHT. Verbeelding of werkelijkheid? Ouderkerk a.d. IjsaeL Toen de nacht waker H. de Winter in de nacht van Don derdag op Vrijdag te 12 uur door den heer A. Lingen werd afgelost in de werk verschaffing in de Spreeuwenhoek. be merkte de laatste bij zijn eerste rondgang dat er licht brandde ln een kamer op de bovenverdieping van de villa „Spreeuwen- boek" bewoond door burgemeester Mr. F. J. van Beeck Calkoen. Daar de burge meester met vacantle ia, bevreemdde dit den heer Lingen. Hij klopte aan bij den heer Noorlander. die verklaarde dat er niemand in de villa aanwezig kon zijn. evenals de opzichter van de rijkswerkver schaffing. de heer L. van Veen, aangezien zij beiden een sleutel van het huis in be waring hebben. Allen begaven zich naar buiten en zagen het licht nog branden. De rijksveldwachter werd van een en ander op de hoogte gebracht en verscheen spoedig ter plaatse. Men heeft toen de deur geopend om een onderzoek in te stellen. Alle op de gang uitkomende ka mers bleken op één na gesloten te zijn, ook de kamer waarin men licht had zien branden. Men heeft een ladder gehaald, om door de vensters te kunnen zien, of zich Iemand ln de kamer bevond. Intus- schen ging echter het licht weer uit en kon men niets meer in de kamer zien. Men stelde alleen vast, dat bet licht af komstig was van een kleine schemerlamp Hoewel men zelfs een speurtocht langs de goot ondernam, werd geen spoor van een inbreker gevonden. Ook in de villa ver raadde niets de aanwezigheid van een ongewenschte bezoeker, daar er niets overhoop gehaald of van z'n plaats was. Dus stond de politie voor een raadsel Men nam proeven, om te weten of men door het W.C. raampje naar binnen kon komen. Dit bleek inderdaad mogelijk. De uitgangen van het huis zijn de geheele nacht vergeefs bewaakt. Melkcuraoa. Ouderkerk asL IJssel. Op het landbouw bedrijf van de wed. M. de Jong aan de Oudeland8cheweg. werd vanwege de Jon gerengroep van de Bond van Kaasprodu cent een melkcursus gehouden voor de leden van de plaatselijke afdeeling. De jury bestond uit de heeren: Ir W. J. Huisman, rijkszulvelconsulent te Gouda; P. de Vos, voormelker te Streefkerk; A. P. Streefland te Lekkerkerk; en M. de Jong te Lekkerkerk. De volgende cursisten ontvingen met het achter hun naam vermeld aantal pun ten een getuigschrift: J. Verkalk Hz. 101 pnt.; C. Vonk-Noordegraaf Adrs 188 pnt.; C. Hoogendijk PMz 188«/i pnt.; A. de Jong Mz. 188 pnt.; Q. de Jong Mz. 183y, pnt.; W. van Cappellen 182 pnt.; J. Marells 182 pnt.; J. van Oosterom Wz. 171 pnt. De voorzitter van de plaatselijke afdee ling. de heer C. Hoogendijk P^Mz., heeft de Juryleden na afloop van 0e cursus dank gezegd voor hun aanwezigheid en mede werking. Een leelijke vaL Ouderkerk a.d. IJssel. De dienstbode van den landbouwer C. de Jong Wz. ln de Kromme, is Vrijdag zoodanig gevallen met twee emmers kokend water, dat zij een deel van het water over één harer beenen kreeg, waardoor dit lichaamsdeel deerlijk met brandwonden overdekt werd De geneesheer moest de wonden ver binden. Opred ragen. Ouderkerk a.d. IJsseL Aan de heeren A. H. Docters van Leeuwen, timmerman en W. Visser, metselaar, beiden alhier, is opgedragen het bouwen van een in dustrie-loods voor rekening van de firma A. L. J. van Haaf ten te 's-Cravenhage, te bouwen op het .industrieterrein van de fa. van Haaften in de buurtschap „Kfer.- Hitland". Herstel Blindeweg. Reeuwijk. Zooals reeds gemeld, ls het werk tot een volledig herstel van de Blin deweg gegund aan den laagsten inschrij ver. den heer A. P. de Klgrck. Men is thans begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor uitvoering van het werk. Vrijdag ia het benoodigde aantal bossen rijshout aangevoerd. Dit rijshout, dat bestemd is voor het maken van de zinkstukken, zal door werkloozen uit deze gemeente worden gevlochten. De werk- menschen voor dit doel zullen hoofdzake lijk diegenen zijn, die dit werk goed ver staan. De benoodigde klei zal worden be trokken uit een kleiput te Bodegraven. Met de kleiaanvoer per bokken zal in de loop van deze week worden begonnen met aanvankelijk 12 personen Het werk staat onder toezicht van de Ned. Helde Mij., terwijl het dagelijkseh toezicht en de con trole voor de gemeente wordt uitgeoefend door den heer M. Zwijnenburg alhier. De weg moet worden opgeleverd met een breedte van drie meter rijvlak en vijf me ter met grasberm. Er wordt 32.000 kub. M. Hollandach rijshout op de weg gebracht, en 2400 kub. M klei. Wanneer de Blinde weg nu werkelijk geheel hersteld zal zijn opgeleverd, wordt er op gerekend, dat de polder Sluipwijk de 50 60 meter weg. eigendom van d# polder, voor zijn reke ning zal herstellen, waardoor de afdee ling Oukoop dan eindelijk eens uit haar isolement zal worden bevrijd. Bloeddorstige honden. Roemrijk. In de polder Middelburg werd in de weide een schaap van den veehouder A. de door tiee honden zoo goed als dood gebeten. Het arme dier moest onmiddellijk worden afgemaakt. De politie Verd met het geval in kennis ge- j steld en deze heeft tegen de eigenaars I van de honden, den heer H. en mej. 0„ procesverbaal opgemaakt. Bouwen, Reeuwijk. B en W. hebben aan den i heer K. van Koon vergunning verleend voor het verbouwen van een woning aan de Reede, en aan den heer A. Q Kerk vliet, alhier, voor het bouwen van een vee stalling aan de Nieuwdorperweg. Drie wolhandkrabben gevangen. Reeuwijk. In de polder Bloemendaal zijn drie wolhandkrabben gevangen. Tot heden kwam de wolhandkrab ln de om geving zeer zelden voor. Eierenveiling. Reeuwijk. Aan de eierenveiling alhier werden aangevoerd 6000 eieren. De prij zen waren als volgt: Kippeneieren f 3— 3 75, heneieren f 2.152.35, alles per 100 stuks. Reeuwijk. Oevonden: een regenmantel, te bevragen bij den gemeente-veldwachter J. Wondergêm. Raadhuisweg. Stopverbod. Zevenhuizen. De minister van water staat heeft bij beschikking van 5 Aug. een stopverbod vastgesteld voor het ge- I deelte van de nieuwe rijksweg, gelegen tusschen de Breedeweg en de Gouwe. Te vens is het inhalen van een ander voer tuig op de opritten van dat weggedeelte» verboden. Zevenhuizen. De aan de raad aangebo den gemeenterekening sluit met de vol gende cijfers: Inkomsten f 105.220.23, uit gaven f 93.971.38, batig slot f 11248.85. De winst van het GEB. bedraagt over 1937 f 1150.09. maandag s augustus 193s GEMEENTERAAD. Gemeenteraadsvergadering op Woens dag 3 Augustus. Voorzitter burgemeester Troost Afwezig met kennisgeving de heeren Bremmer. Bonefaas en Oudijk. Na opening met gebed worden de no tulen vastgesteld. Ingekomen ls van Oed. Staten de goedkeuring van de verorde ning op de heffing en inning van sluis- gelden St. Hubertaverlaat; de verorde ning op de heffing van opcenten op de gemeente-fondsbelaating; het raadsbe sluit betreffende het aangaan van een dading met de N.V. Bata&fsche Import MIJ. te 's-Gravenhage inzake schadere geling Ingekomen is nog een adres van de bond van koffiriwishouders etc. waar in wordt gevraagd opheffing van het sluitingsuur, het niet heffen van leges- gelden enz. bij de feestelijkheden op 6 September. Alle stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen ls voorts een adres van de vereeniging „Ziekenhuisverpleging Wad dinxveen" waarin wordt verzocht om toekenning van een gemeentelijke sub sidie van f 1000 als waarborg voor een event, exploitatie-tekort op de rekening 1938. In het adres wordt uiteengezet hoe een event, tekort dreigt te ontstaan. In 1922 werd de vereeniging opgericht. De contributie werd gesteld op f 125 per Jaar voor een lid boven de 16 Jaar en op f 1 per Jaar voor leden beneden de 16 Jaar. In de jaren 1922 tot 1930 bedroeg het aantal patiënten dat in ziekenhuizen moest worden opgenomen 85 a 90 per jaar. vanaf 1930 is dit getal steeds ge stegen en bedroeg: over de jaren 1930— 1937 resp. 109. 101. 113. 112, 106. 111, 113 en 140. Op goede gronden neemt het bestuur aan, dat over 1938 minstens 170 patiënten voor rekening der vereeniging zullen komen Door zuinig beheer, het bestuur deed alles pro deo. wist men Jaarlijks een sluitende rekening te krij gen Reserve kweeken was echter niet mogelijk. De rekening 1938 begint met een batig saldo van f 3000; aan contri butie zal worden ontvangen f 6000; de uitgaven zijn echter geraamd op f 10.000. zoodat een tekort van f 1000 dreigt te ontstaan. Daar bij opname van een pa tiënt overlegging verlangd wordt van 'n waarborgbriefje, meent het bestuur niet eerder deze verantwoordelijkheid te kun nen aanvaarden dan als het event, te kort gedekt ia. Om in de toekomst te komen op een gezondere finaneleele ba sis, worden de contributies verhoogd en gebracht op f 2 5 per jaar. voor leden boven de 16 jaar en f 1.50 voor leden be neden de 16 jaar Gewezen wordt op de omvang van het werk dat deze vereeniging heeft ver richt. Vanaf de oprichten af werden 1840 patiënten voor rekening der vereeniging opgenomen, waardoor rond f 100.000 werd betaald. De VOORZITTER verwijst de raad naar het uitgebrachte prae-advies waar in B. en W voorstellen d gevraagde subsidie te verleenen tot een bedrag van ten hoogste f 1000 voor het Jaar 1938. Spr. wijst vervolgens op het groote nut dezer vereeniging maar spr. kan niet verheelen. dat de moeilijkheden groo- tendeels eigen schuld zijn. Toen spreker voorzitter dezer vereeniging was heeft hij gewezen op hetgeen nu geschiedt. Spr. acht het niet gewenscht hierover verder uit te weiden. De heer v. d. BERG is van meening. dat de geneesheeren maar lukraak naar het ziekenhuis verwijzen Vroeger ging dat anders. Toen dossi een Waddinx- De nieuwe onderwijzers-woning. veenach dokter alleen een voet af te zet ten en andere operatie's te verrichten. De VOORZITTER zegt, dat in het algemeen het bestuur genegeerd wordt door de doktoren, die blijkbaar alleen zeggenschap hebben over het geld der leden. Met klem heeft spr. hiertegen ge waarschuwd. Toen hem werd toegevoegd „datgaat niete aan", heeft spr de zaak laten varen. De heer v. d. HEE zal voor het voor stel van B. en W. stemmen. Spr. meent dat nu de vereeniging subsidie aanvaart het billijk is. dat de gemeente zeggen schap krijgt. De VOORZITTER hoopt dat deze subsidie slechts voor een Jaar ls, gezien de voorgenomen veranderingen. Mocht deze subsidie constant blijven, dan kan de raad dit nader bezien en zullen ge delegeerden worden aangewezen namens het gemeentebestuur. De heer ZOETHOUDMAAR rap porteert namens de finaneleele commis sie tot aanneming van het voorstel waarna het voorstel zJist. wordt aange nomen. Ingekomen is een verzoek van t Cen traal Oranjecomite. waarin wordt ge vraagd om een bijdrage van dé gemeen te voor de feestelijke herdenking van het regeeringsjubtleum. B. en W. stellen voor f 200 hiervoor uit te trekken. De heer v. d. BERG acht in een tijd als waarin wij leven feestvieren uit den booze, en kan niet begrijpen dat perso nen. die zeggen te behooren „tot die ee nige Hervormde Kerk" voor feestvieren zijn. A De heer UITBEIER8E zegt, zich ten volle te kunnen vereenigen met de zienswijze van den heer v. d. Berg Er zijn aldus spr.. wel andere behoeften. De heer SCHOUTEN, zou gaarne vernemen of alle buurtvereenigingen zijn aangesloten bij het centraal comité, zoo niet dan zou spr. de f 200 willen verdee- len. De heer v. d. HEE. acht het alleszins verantwoord, geld uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de feestelijke herdenking van het regeeringsjubileum. Wat de opmerking van den heer v. d. Berg betreft, kan spr. niet anders zeg gen dan: ,.v. d. Berg ik heb u nog nooit begrepen, begrijpt u mij nu eens niet" Spr. ls voor een eensgezind feest. De VOORZITTER zegt reeds meer malen met den heer v. d. Hee de degen te hebben gekruist, hetgeen zeker nog wel eens zal gebeuren, maar wat den heer v. d. Berg bezielt, om nu ook hier de school en kerk weer bij te halen, be grijpt spr. niet. Den heer Schouten ant woordt spr„ dat niet alle buurtvereeni gingen zijn aangesloten, maar om de subsidie te verdeelen daar is spr. tegen. Menschen die zich afscheiden moeten zich ook zelf weten te helpen. Conform het voorstel van B. en W. wordt beslo ten. Tot Ud van de commissie voor de school van den heer Mastenbroek, wordt benoemd mevr. J. 8. Verheul-Venema. De voordracht luidde: 1 mevr. Verheul- Venema; 2. mevr. G Magr e v d. Loon. Het bestuur van de zwemclub verzoekt om reductie van de contributie verschul digd voor gebruik va» het zwembad. De VOORZITTER wijst er op dat de vereeniging inderdaad schade heeft ondervonden van de maatregelen, welke de gemeente nam ctoac; hefc r<emergd ou- j bliek te weren. Hierdoor kwamen ver schillende wedstrijaen te vervallen. B. en W. steilen voor de gevraagde reduct.e te verleenen tot een bedrag van f 17.60. De heer UITBE1ERSE kan zich hier mede niet vereemgen, daar de heeren zelf schuldig zijn aan het tekort. Nie mand heelt li on ve.bodea te zwemmen. De VOORZITTER vindt het be roerd het te moeten zeggen, maar de heer Uitbeierse g^eft voor de zooveelste maal blijk geen notitie te nemen vao hetgeen hier behandeld wordt. Door een wijziging in ae gemeentewet is opnieuw va.-totelnng noodig van de regeling voor onderlinge huipverieening bij brand. Bij de vorige regeling verleen de Reeuwijk slechts nuip op verzoek vaa Waddingsveen. nu rukt Reeuwijk onmid dellijk uit bij brand aan de grens van de gemeente Reeuwijk. Aldus besloten. Ingekomen is een verzoek van den sluiswachter, den heer C. van Hofwegen, die de raad verzoekt hem voorloopig nog geen pensioen te verleenen. Uit het prae- advies blijkt dat Hofwegen, de 85-jarige leeftijd heeft bereikt, zoodat volgens het ambtenaren reglement pensionneering volgen moet. Gezien de geringe ver dienste meenen B. en W. de raad afwij king van art. 78 van het ambtnarenre- glement te moeten voorstellen. De VOORZITTER wenscht er op te wijzen, dat aan het verleenen van ontheffing van art. 78 geenerlei conse quenties voor andere aanvragen verbon den zijn. Besloten wordt de pensionüe* ring met 5 jaar uit te stellen. Hierna volgt aanbieding der gemeen te-rekening dienstjaar 1937. De VOORZITTER wijst erop, dat de saldi van f 50.000 en f 60.000 voorbij zijn. De rekening geeft aan: inkomsten f 397.105.97. uitgaven f 365.243.23; batig saldo f 31.862,74. Gasbedrijf: batig slot f 4501,71; waterleidingbedrijf batig slot f 3500.81V»; G. E. B. batig slot f 11.841.62' t. Aan de orde is dan een voorstel va» B. en W. om over te gaan tot verkoop van het huis staande bij de O. L. school bij de brug. De nieuwe hoofdonderwijzer was niet bereid deze woning te betrek ken. De voorgenomen reparaties zijn stopgezet, daar bleek, dat deze kosten vrij hoog zouden worden. Verhuren zal op de teleurstelling uitloopen, daar het onderhoud grooter zal zijn dan de huur opbrengst. Het gebouw, dat op zichzelf nog solled ls, heeft een groote oppervlak te. Met de open ruimte er bij bedraagt de frontbreedte 20 meter. Daar het een waardevol stuk bouwgrond is, stellen B. en W. voor over te gaan. tot publieke veiling, hierna kan de raad beslissen of het gebouw met terreinen gegund wordt voor de prUa, welke gemaakt kan wor den. De VOORZITTER adviseert de raad zoo weinig mogelijk hierover te spreken en in principe tot verkoop te be sluiten. De finaneleele commissie zoo wel als de bouwcommissie advlseeren de raad het voorstel van B. en W. aan t« nemen. De VOORZITTER wijst er nog op dat bij verkoop toestemming van Ged, Staten noodig is. De heer PIL L E zou gaarne vernemen hoeveel de grootboek inschrijvingen ge ven. De VOORZITTER zegt. dat met p.lm 3 pCt. gerekend kan worden, veel is het niet, maar aanhouden van het gebouw beteekent verlies. De heer SCHOUTEN kan zich niet vereenigen met verkoop, beter was het, aldus spr., het huls te sloopen en een nieuw te bouwen, zoodat het hoofd der school weer ln- de nabijheid van d» school kan wonen. De VOORZITTER vermoedt, dat men hiermede het hoofd geen dienst zal doen, daar deze een goede nieuwe wo- nin heeft. Dwingt men hem. een nieuwe ambtswoning te betrekken, dan zal de huur veel hooger worden, hetgeen spr, een verkapte salarisverlaging noemt. Wat het wonen bij de school be treft, in de steden treft men het ner gens aan. De heer P IL L E is verrast met het voorstel Spr. zou gaarne gezien hebben dat het gebouw was beschikbaar gesteld voor een „groot sociaal doel", waaraan ln deze gemeente groote behoefte be staat. Veel kan spr. er hier niet over zeggen. De VOORZITTER zegt, dat me» hier niet in de ruimte moet praten. Heeft de heer Pille omlijnde voorstellen, dan moet hij die voorleggen, kan hij er in het openbaar niet over spreken, laat hem dan een comité-gefteraal aanvra gen. Als de raad het voorstel van B. en W. aanneemt, kan men later nog zien wat men doet. Men weet dan de waard# van het gebouw. De heer UITBEIERSE vindt het zonde, om een paar honderd gulden kos ten te maken als men het toch niet gun- nen wil Weth. TOL vindt dat er veel te veel over wordt gesproken. De VOORZITTER zegt de heeren gewaarschuwd te hebben. Goedgekeurd wordt een voorstel van B. en W. om het bedrag waartegen de gemeente tegen fraude verzekerd is te brengen op f 25000. voorheen f 13000.—. Uit het prae-advies blijkt dat B en W. hier slechts noodgedwongen toe over gaan; h.i.z. was f 13000 voldoende. De premie bedraagt thans, voor een verze kerde som van f 25000. f 153.70 per jaar Hierna volgen enkele begrootingswljzi- gingen en reclame s schoolgeld, welke alle zonder discussie wortfèn vastgesteld of ingewilligd. Hierna sluiting.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 4