SCHUDT UW LEVER WAKKER Een avontuurlijke reis Van Rondom De ruwe reis Binnenland Qemenyd nteuwi Koop eerst een andere tandpasta Plaatselijk nieuws Nieuws in een paar regels Wetenschap en Techniek Alléén voor Vrouwen VRIJDAG 12 AUGUSTUS i5ïn Twintig jaar is Robert Hawke als het verhaal begint en hij is niet veel ouder als het ein digt, maar wat heeft de jonge man in die tijd meegemaakt. Eerst moet hij vluchten als onschuldig verdachte en op het oogenblik dat zijn on schuld blijkt wordt hij Dat leze men in ons feuilleton „De ruwe reis", dat heden begint. „Verstijfd van schrik blèèf ik kijken het koude zweet brak noe uit en het haar op mijn achterhoofd rees te berge als de vacht van een angstige kat. Want daar, uit dien half donkeren hoek. staarde me een gezicht aan, een groot-gelig, opge zwollen, monsterachtlg-leelijk gezicht een gezicht met een zware, vooruitste kende onderkaak, een lang, bijna drie hoekig voorhoofd, beangstigend-uitpui lende starende oogen, die ieder een an deren kant opkeken, een verwrongen- grijnzende, ongelooflijk-leelljke saterkop. En dat gezicht hing als het ware in het onkruid, of het uit een gat in den grond te voorschijn was gekomen om te kijken, wat ik deed. Ik staarde, in een spanning van afschuw!" DE KONINGIN OP SOESTDIJK. De Koningin is Donderdagmorgen pgr auto van Den Haag naar paleis Soest- dijk vertrokken voor een verblijf van enkele dagen. Omstreeks 12 uur is H M. de Koningin daar aangekomen. Er was buiten veel publiek, dat de Koningin hartelijk toe juichte. Prinses Juliana kwam naar buitenom haar Moeder te verwelkomen. HET BEZOEK VAN KONING LEOPOLD OP 21 NOVEMBER. Het offleeeie bezoek, dat Koning Leo pold van België aan onze Koningin zal brengen, Is op 21 November vastgesteld Het programma van dit verblijf is nog Biet vastgesteld. EEN GROOT8CHE WAPENSCHOUW. Te -Gravenhage op 29 Aug. Ter gelegenheid van het 40-jarlg re- geerings-Jutotleum van de Koningin, sal op 29 Augustus, de kon. weermacht een wapenschouw uitvoeren in de residentie. Deze demonstratie, waaraan see- en landmacht deelnemen, betreft er een te !HK<lto.,.SpgaJsmen hirnr te la.nde wel licht nog nimmer; heeft gezien. Aan het défilé voor de Kon. Familie zullen deel nemen: de koloniale reserve, onderdee- len van de Kon. marine en van de land macht, zoomede vliegtuigeskaders van de marine en van de landmacht. Bijna 12.000 man zullen die middag, aanvan gende 2 uur, onder commando van den commandant van het veldleger, luite nant-generaal J. G. baron van Voorst tot Voorst, op het nieuwe gedeelte van de Van Alkemadelaan defileeren. De Koningin zal met het Prinselijk Paar en groot gevolg plaats nemen on> der een baldakijn aan de Zuidzijde van de weg tusschen de Pompstationsweg en de nieuwe kazernes. Aan de overzijde van de wég zal een eerewacht zijn opge steld bestaande uit een halve compagnie adelborsten en een halve compagnie ca detten, met de Kon. militaire kapel. ving ten zuid-oo6ten en ten zuiden van het afgewerkte gebied verkend en wel door middel van de schelpenzuiger „Texel". Ook dit werk heeft geen resultaten gehad, want er is niets gevonden wat tot 't achterschip van de „Lutine" heeft behoord. Na deze nieuwe mislukking hebben de leiders van de Billlton Maatschappij we derom beraadslaagd en daarbij is be sloten, dat de „Karimata"" rustig zal doorwerken. Daarnaast zal het zoeken met de puls naar eventueele wrakstuk ken buiten het afgebakende terrein door de schelpenzuiger „Texel" worden voortgezet De directie is nog niet ont moedigd en ze zal tot het eind volhou den. Zooals gezegd, ligt de molen op het oogenblik op slechts enkele meters af stand van de grens van het afgebaken de terrein. Men is voornemens, als zich geen vondsten daarin voordoen, nog on geveer 25 meter verder te baggeren. Werk opgedragen. Giessendam. De architect W. van der Laan te Papendrecht heeft het bouwen van een woonhuis alhier voor rekening van den heer C. Hoftijzer. opgedragen aan de volgende aannemers: Metselwerk aan Gebr. Muls teGies- sen-Nieuwkerk voor f 1410 Timmerwerk aan M Balde te Papendrecht f 1495 Loodgieters- en electr werk aan J Ver baan. Giessendam f 190.25. Schilderwerk aan W. Loeve te Hardlnxveld voor f 194. Groot-Ammen. Aan Joh. Mourlk en Co s Aan Mij. N V. is opgedragen tema ken een gedeelte van de provinciale weg NieuwpöortSchelluinen. het stuk van Goudriaan tot de Oiessen voor f243.800 Bij de schouw van de polders Am- mers-Graafland en'Gelkenes werden 2 overtredingen geconstateerd. H oog-Blok land. Het dameskoor ,Sym- phonia" behaalde deze week op het con cours te Ermelo een eerste prijs in de tweede afdéeling met 359 punten. KARIMATA CONTRA NRPTUNUS. •n liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol (volgens Nieuw recept). Dan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft. DUITSCHLAND-AMERIKA ZONDER TUSSCHENLANDING. De ..Condor" op weg. Woensdagavond is het vier-motorige Focke Wulf-vliegtuig P.W. 200 „Condor" ✓an het vliegveld Staaken by Berlijn, opgestegen naar de Ver. Staten De bemanning van het vliegtuig be staat uit vier man. Bestuurders zijn vliegkapiteln Alfred Henke en Rudolf von Moreau. De machine heeft een ge wicht van 18 ton en is uitgerust met 4 BM.W-mo toren Geslaagd. Donderdagavond, om 19 uur 54 G. M. T. is de „Condor" op het vliegveld van New York geland. De New Yorksche avondbladen wijzen er op, dat dit de eerste nonsbopvlucht Berlijn—New York Is. Het vliegtuig is op de kop af 25 uur onderweg geweest Dit beteekent dat het een gemiddelde snelheid ontwikkelde van 113 kjn. per uur. De hoeveelheid brandstof, welke het toestel by zich had, zou voor een vlucht naar San Francisco voldoende sUn ge- WATER8NOOD IN BRITSCH-INDIE. Driehonderd dooden. Bij de geweldige overstrooming ln de Oostelijke provincies van Allahabad, zyn naar schatting driehonderd personen verdronken. Byna tienduizend dorden staan onder water of zijn door het wa ter van de buitenwereld afgesneden Het verkeer in de straten wordt met bootjes onderhouden en- duizenden daklooze en uitgehongerde boeren droknmen samen in de vrachtloodsen en wagons der spoorwegen, wier diensten .gejysej ayn ontwricht, alsmede in openbare gebou wen. NOG STEEDS GEEN „LUTONE"- GOUD. „Karimata" blijft doorwerken. Reeds ruim twee maanden is de Ka- rlmata bezig om bet goud, dat zich nog ln het wrak van de „Lutine" moet be vinden, te bergen. Men had de opper vlakte zeebodem, waarin zich volgens de gegevens het Lutine-wrak moet bevin den, afgepaald in een omtrek van 100 ML in het vierkant, en uit dit groote kwadraat is nog slechts één klein goud- staafje opgehaald, hoewel de „Karima ta" op een strook van slechts enkele me ters na vAn het afgepaalde gebied, ge heel heeft afgeba^gerd. De leiders heb ben overlegd wat gedaan moet worden, wanneer de „Karimata" vandaag of morgen door het geheele afgepaalde ge bied heen zal zyn. In bet thans afgewerkte gebied heeft men geen enkel spoor gevonden, hetwelk er op zon wyzen, dat men zich boven bet achterschip bevindt en om, zoo mo- geötJk, te bepalen, waar dit gedeelte dan wel ligt, heeft men dezer dagen met een pols steekproeven ln de bodem geno men. Op die wijze heeft men de omge- Legesheffing. Alblassordam. Burg. en Wsth. stellen voor, de legesverordening voor deze ge meente aldus vast te stellen: bedragen tot f 500 f 0.50; vanaf f 500 doch minder dan f 1000 f 2; van f 1000 voor elke f 1000 f S tot een bedrag van f 100.000; vanaf f 100.000 tot f 200.000 voor de eerste f 100.000 f 300, vermeerderd met f 2 voor elke f 1000 daarboven. Onbewoonbaarverklaring. Alblaaserdam. B. en W. stellen aan de raad voor, over te gaan tot het onbe woonbaar verklaren van de volgende wo ningen: In de Polderstraat de nummers wyk A 398 t/m 398, 413, en 428 t/m 431. In de Kerkstraat wyk B 124, 40 t/m 42, 80 t/m 83 en 147 t/m 150, 274 t/m 280. In Cortgene wyk C 27 t/m 30, West Kin- derdyk wyk E 239, benevens drie wonin gen .toebehoorende aan het gemeenteiyk grondbedryf. Dit is de eerste serie, waarvan voorge steld wordt, ze onbewoonbaar te verkla ren. Zoodra de woongelegenheid van die aard is. dat nog verder gegaan kan wor den, zullen nog verscheidene woningen onbewoonbaar verklaard worden. Woensdag zyn hier de eerste proef- palen voor het te maken viaduct gesla gen. Giemendam. De wedstrijden om de meestertitel dammen voor de Dambond „De Alblasserwaard" zyn thans geëindigd De eindstand is als volgt: 1 de heer B de Jong, 10 punten; die tevens kampioen werd; 2 G. de Jong, 9 punten; 3 J. de Kluyver, 9 punten; 4. B. Dekker. 5 pun ten; 8 K. Hardam. 4 punten; 6 P van Genderen, 2 punten en 7 M. van Arkel, 1 punt. Tot sluismeester van de nieuwe schutsluis, gelegen in de Peulen, wel ke Zaterdag geopend zal worden, is be noemd de heer W. Breur. Hoornaar. Het bouwen van een woon huis voor den heer C. Verslufs is in mas sa opgedragen aan den heer J. A. van Houwelingen. Langerak. De heer H. Jansens, is na examens aan de Ryks Landb. Hooge- school te Wageningen. bevorderd tot leeraar ln de Landbouwkunde. Molenaarsgraaf. Gevonden: een ring met sleutels. Te bevr. A. van Dam. Nleuwpoort. By een reeds gehouden controle werden drie personen aangehou den. die niet in 't bezit waren van het vereischte nieuwe rijwielbelastingmerk. Melkerscursus. Noordeloos. De Chr. Boeren- en Tuin- dersbond. afdeeling Alblasserwaard, heeft op het bedryf van den heer A. D. Bikker een melkerscursus georganiseerd, waar- van deze week de eindles is gehouden Voormelker was de heer B. Bikker te Hoornaar. De theoretische lessen zyn ge- geVen door den heer Kegel, landbouw- j onderwyzer te Meerkerk. Mede aanwezig j waren ir Huisman uit Gouda, rykszui- velconsulent en de heer Aantjes, voorzit ter der afd. Alblasserwaard van de C.B TB Laatstgenoemds haeren hebben de deelnemers (sters) toegesproken. Mej. Maaike Bikker verkreeg 187 punten; Jac de Jong 188J4 P I Aart Bikker Azn. 186 p.; B. den Hartqg 184 p.; K Oosterom 179 p.; Arie Wallaard 178' .p.: B. Bikker Azn. 17814 p., mej. Aaltje Uitenbogaard 176 p. en Fr. Wallaard 174 punten. Gevonden; een blauwe regenjas, tnl. by den gem.-veldwachter. D« Oranjefeesten. Lexmond. Het feestcomité heeft thans het feestprogramma gereed. Op 31 Augus tus zal hét leest met een kerkeiyke bij eenkomst geopend worden. Er zal wor den gesproken door Ds. Coumou en den heer Haafkens. '8 Middags volgen kinderfeesten en 's av. een concert Op 1 September zal er een gecostumeerde voorstelling van het be zoek van Prins Willem aan Lelden wor den gegeven, terwyi met volksspelen de dag verder zal worden gevuld. Lexmond. Na het bezetten der predi- kants-vacature's Vlanen en Meerkerk, zal de Ned. Herv. Gemeente alhier weer by de Ring Vlanen komen en de a-S. predikant van Meerkerk, Ds. G. Lans, alhier consu lent worden Een mooie som. Lexmond. De langs de huizen der in woners gehouden collecte voor het te houden Oranjefeest, heeft ruim f 300 op gebracht. Lexmond. De tweede dag. dat men ver plicht was een rywlelplaatje zichtbaar te dragen, werd hier controle gehouden op de belastingmerken. Er bleken enkelen te IJ'vrig zwoegt en graaft en ploetert Onze Karimata voort, Wyi ze zich voortdurend dieper In den weeken bodem boort. En zelfs buiten onze grenzen Leeft men met dien arbeid mee: Zou de mensch het toch nog winnen In zyn worst'ling met de zee? Welk eep trilling van emotie Is er door ons land gegaan Toen de eerste goudstaaf plots'llng Uit de diepte kwam vandaan! Was Neptunus ook gevoelig Voor zulk machtig menschenwerk' 'Of was thans de Karimata Voor Neptunus zelfs te sterk? Allen hopen dat de moeite Eenmaal rykeiyk wordt beloond En het werk der Karimata Letteriyk met goud bekroond. Want die stryd heeft immers meer dan 8toff'iyke beteekenis Daar de worsteling met Neptunus Neerlands trots en glorie is! 70NDSR SCHADELIJKE LAXEERMIDDEiEN en U suit morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lerer mlnatens een liter ral In Uw Ingewanden doen atroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende Ie. verteert Uw voedsel niet. net bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd an U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber ln. een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zün. Onschadelijk, plantaardig, «acht. on- om te doe*> stroomen. Biecht Carter e Leverpllletjee b« apothekers en «rogtsten. r. 0.7a, zyn, die in overtreding waren en des wege 50 cent boete contant hadden te betalen. Van de Lexmondsche inwoners was de heer B. de J. de eerste, die voor dit offer in aanmerking kwam. Sliedrecht. Voor de akte Engelsch L.O. slaagde. de heer l Schram. Hoog water. Sliedrecht. Zondag 14 Aug. vm. 815 uur; Maandag 15 Aug. v.m. 8.50 uur; Dinsdag 16 Aug. vjn. 9 25 uur; Woens dag 17 Aug. v.m. 10 uur; Donderdag 18 Aug v.m. 10 50 uur; Vrydag 19 Augus tus v.m. 11.40 uur; Zaterdag 20 Aug. v.m. 12.40 uur. Feestviering. Sliedrecht. Op 8 September zullen de plaatseiyke zangverenigingen geza- meniyk een zanghulde brengen aan ons Vorstenhuis. De repetities zyn reeds aan gevangen. Vyf Jongens, die verpleegd werden in de Van den Berghstlchting te Noord- wyk. waren te Katwyk aan Zee aan het baden. Plotseling kwamen twee hunner in verdrinkingsgevaar. De eene jongen kon worden gered, doch de andere ver» dween in de diepte. De dochter van den landbouwer Braam te Laag halerveen. gemeente Bel len, kwam van het erf de verkeersweg op. Juist op he toogenblik, dat een personen auto voorMjkwam. De vrouw werd gegre pen en met een ernstige hoofdwonde naar het ziekenhuis te Assen gebracht, waar zy kort na aankomst is overleden. By de familie Derks te Nykerk de- den zich in de afgeloopen nacht vergifti- gingsverschynselen voor, vermoedeiyk veroorzaakt door het nuttigen van vleesch. De toestand van twee patiënten is ernstig doch niet levensgevaariyk. Eenige jongens vonden in de buurv. van het dorp Luck (Polen) op het land een oud artillerieprojectiel. Plotseling ont plofte de granaat; vyf jongens kwamen om het leven. Twee andere kinderen wer den zwaar gewond. By de kust van Schotland zyn twee vlsschersvaartulgen met elkaar in bot sing gekomen. Het eene schip zonk on middellijk. Van de elf opvarenden konden er zeven gered worden. De andere vier verdronken. FABRIEKSUITBRE1DING. Niet op alle fabneken heerscht malaise en niet overal gaat de omzet achteruit. Zoo meldt men ons dat de schoenfabriek van Ivo van Haren te Waalwyk belang- ryk zal worden uitgebreid. Er is een ter rein aangekocht van 10 000 M2voor fabriek-, kantoor- en magazyn uitbrei ding. Er worden nu per week gefabri ceerd 26000 paar schoenen, na de uit breiding zal dat 30.000 worden. Indien de vestigingswet het opnemen van nieuwe filialen zou belftten, zal de heer Van Haren in Ned.-Indië nleuwa filialen beginnen. 86. Met de diepste betuigingen van eerbied bood de oude man, terneergesla gen door alle tegenspoed, zyn onder werping aan. en hy mocht tevreden zyn, dat d? vorstin hem niet dieper veme- I deide door hem niet eveneens als gevan gene weg te doen brengen. i ten te toonen, die in de tempel gevon» 87. Nadat de priester onschadeiyk was den waren, gemaakt, vond professor Prewe, die met j Toen haar de kostbaarheden getoond een parachute uit de vliegmachine was werden, die zooveel jaren in de tempel gesprongen, hetraadzaam de koningin verborgen gebleven waren, begon ze ver- gunstig te stemmen, door haar de schat- trouwen in '•aar gasten te krygen. DERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUIP-HOLLAND en UTRECHT, Schoonhorensche Courant VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1938 JAN KIJKUIT. Een brief om t« bewaren. Ik heb een document in handen ge kregen, dat waard is grootere bekend heid te verwerven dan het thans geniet Het is een brief, gericht aan 97 perso nen,, maar een brief van zoodanlgen in houd, dat niemand zou gelooven dift zoo iets in een officieel schryven bericht zou kunnen worden. Alle menschen uit deze streek kennen wel de onbegaanbaarheid en de onbe- rydbaarheid van de Utrechtsche dyk. Voor wie die niet uit eigen ervaring ken nen, vermeld ik nog eens, dat deze dyk niet zeer breed, vele en zeer scherpe bochten heeft en dat het dykbeatuur er regelmatig grint op laat uitstrooien en wel in zulke royale hoeveelheden, dat het is alsof men door een grlnthoop loopten rydt. Dit maakt het verkeer over die dyk ▼oor fietsen onmogeiyk, voor auto's alterst gevaariyk en voor voetgangers af mattend. Eenvoudige menschen hebben gedacht: als het dykbeatuur zooVeel geld uitgeeft voor die voortdurende grin ts tor- Mngen de eene stapel is er nog niet over uitgegoten of nieuwe grinthopen worden aangevoerd waarom besteedt het dan niet hetzelfde bedrag om van Ale dyk een goede en bruikbare ver keersweg te maken. Die eenvoudige men schen wisten niet wat eerst slechts ver moed, doch nu officieel bevestigd is, na- meUJk, dat het hoogheemraadschap met fie grlntstortingen slechts beoogt om de dyk zoo onbegaanbaar mogeiyk te hou den. Men kan het nauwelijks gelooven ln deze tyd, waarin millioenen en mlllloe- tten worden uitgegeven ten behoeve van het verkeer, waarin een leger van arbei ders dag aan dag werkt om wegen te ver beteren of aan te leggen, waarin ieder doordrongen is van het groote algemeen belang om het verkeer te bevorderen en waarin niemand er aan twyfeii of de welvaart en de vooruitgang hangen nauw samen met goede althans bruik bare wegen, men kan nauweiyks geloo ven, dat ln deze tyd een achtbaar en of ficieel hoogheemraadschap, beheerend een dyk in Utrecht, doch wonende in Leeuwarden, Amsterdam, Zeist enz. het •enige stel mannen in ons land is, dat guiks niet weet, althans niet beseft. Ik houdt t er voor, dat het meeren- öeel van het hoogheemraadschap de dyk, die het „verzorgd" nooit gezien heeft, want als de heeren zelf wel eens met een auto of een fiets of te voet over die dyk waren gekomen, zouden ze het nooit In him hoogheemraadsche hoofden ge kregen hebben om een brief te schryven als die welke thans voor me ligt. Het is een brief om in een ïystje te Betten en op te hangen, een brief om er mede rond te gaan ln alle gemeenten, die iets met die dyk te maken hebben, en de bewoners te toonen het wonder Iran deze eeuw: een officieel college dat precies het tegenovergestelde zegt te doen als de ryks-, provinciale- en deste- deiyke regeeringen doen, nameiyk het verkeer belemmeren en een hoofdweg ppzetteiyk in slechte staat houden. Nu zal ik vertellen wat er is gebeurd. Zeven en negentig inwoners van Wil- lige-Langerak en Jaarsveld hadden een verzoek gericht aan den dykgraaf en hoogheemraden van den Lekdyk Bfcne- dendams en van den IJsseldam, om de ellendige toestand van de Utrechtsche dyk te verbeteren, zy hebben daarop nu het volgende verbluffende antwoord ge kregen „Naar aanleiding van Uw verzoek om over te gaan tot verbetering van den grintweg over den Lekdyk onder de ge meente Wlllige-Langerak en Jaarsveld, mogen wy U mededeelen, dat wy dit verzoek in onze vergadering van 25 Juli J.l. voor kennisgeving hebben aangeno men. In een vorige vergadering hebben wy besloten niet over t« gaan tot wegver- betering, omdat wy van meening zyn, dat een verandering in de wyze van weg onderhoud thans niet opportuun is. Im mers een verbeterd wegdek trekt ver keer aan. De toestand der verkeerswe gen in de Z.W.-hoek der provincie waagt dringend voorziening van de zyde van het provinciaal bestuur. Verbetering van den Lekdykweg zou de drang uit de Z. W- hoek op dat provinciaal bestuur vermin deren zonder dat uiteindeiyk een goe den toestand werd gteschapen. Uit dien hoofde zou een aanmerkeiyke verbete ring van den weg over den dyk niet eens in het belang van de streek zyn. Dykgraaf en Hoogheemraden van den Lekdyk Benedendams en van «iep IJsseldam De Secretaris. De lo.-Dykgraaf." Met andere woorden zegt het dykbe- stuur dus: als we de dyk verbeteren, dan zal het verkeer erop drukker wor den, en dat verkiezen we niet. Laat men maar de andere wegen ln deze streek opknappen. Als wij de dijk verbeteren, dan komt er misschien niets van de ver betering der overige wegen. Weet u wat Teun zei, toen ik hem dit vertelde? Hy zei meer oprecht dan hof- felljk: Dat is een redeneering van Jan Kale bas. Nu heb ik. den heer J. Kalebas niet gekend maar zyn reputatie op het ge bied van redeneeyen is niet gunstig en lk moet Teun toegeven, dat in dit op zicht het hoogheemraadschap een nau we verwantschap of erfeiyke belasting vertoont met wyien Jan Kalebas. Wat zou dat dykbeatuur een weldaad doen, als het die domme Kalebassche re deneering los liet en de dyk bruikbaar maakte Voor de kosten behoeft men het niet te laten, want die zuilen minder zijn dan de onophoudeiyke grintaanvoer en grlntstortingen. De dyk van Schoonho- venven tot Vreeswyk is ongeve.r 18 km. weg in orde te maken en tweemaal te teren zou volgens een deskund ge n et meer dan f 20000 kosten, waarvan ryk en provincie en gemeenten vermoedelijk wei een deel zullen overnemen. Er is nu lang en heeft èen oppervlakte van ten- naastebij 580 000 vierkante meter. Om die weer 450 kub meter grint aangevoerd die zoowat f 1300 kosten; dit gebeurt eeni ge malen per Jaar en men bereikt er niets mee. Het grootste deel van die steentjes ligt na korten tyd in het gras. Als het hoogheemraadschap weer eens schouw voert, dan moet het niet komen in een luxe auto, maar dan moeten de heeren eens ryden in een wagen, zooals hier gebruikt worden, waarmede de be woners van deze streek dageiyks ovefdle kuilendyk moeten ryden, nameiyk een wagen zonder veeren. Och, ook dat zou niet veel baten. De heeren zouden uitstappen, een ander voertuig laten komen en dan zoo snel mo gelijk de dyk met bergen endalen, met hoogten en laagten, met kuilen en hoo- pen, met verraderiyk los grint, met le- vensgevaariyke bochten verlaten en zeg gen: Zoo is ons dijkje pas goed Niemand kan er over ryden en zoo „trekt de dyk geen verkeer aan". SWIFT0K, DE LEU0CMAR. door GEORGE GALWORD. Swlftonville ia oen klein plaatsje in het westen van de Vereenigde Staten. Ik had een auto in New York gehuurd en wilde daar de heele Staten mee door kruisen. Op een keer was myn benzine byna op en lk was dus heel dankbaar, toen lk een klein bordje zag met het opschrift: SwiftonvlUe. 1 myi Op de weg naar „Swiftons Grand Ho tel", dat de man van de garage me had aangeraden, zag ik iets wonderiyks. Op den hoek was een café: „Swlfton cor ner Pub", daarnaast was de „Swlfton Bank" en er tegenover „Swlfton Cine ma". Op drie andere hoeken zag lk drie andere „Swifton Corner Pubs" en byna eik huis had het voorvoegsel „Swlfton". Waarheen Je maar keek, het was alle maal „Swifton" vóór en „Swifton" na. Ik vond dat toch een beetje overdreven van de inwoners van Swlftonville. Het is heel aardig om één of twee zaken naar de plaats te noemen, maar hier heette bijna alles zoo. Ze schenen hier niet erg van afwisseling te houden. In het hotel sliep ieder een. Ik ging naar het dichtst byzynde „Swifton Corner House" en daar was ook al niets meer te doen. Een oude waard liet wat eten voor me halen. Hy bleef by my staan praten. „Een wonderiyke plaats is dit," zei ik, om maar eens iets te zeggen. „Waarom, bevalt het u niet?" „O jawel, maar die eeuwi ge 8wiftons beginnen op myn zenuwen te werken. „Waarom? Dat is nu een maal de gewoonte hier in 't Westen, dat iemand zyn naam op zyn eigendommen zet. Dat doet Swifton ook." „Swifton? Is dat dan een man?" vroeg ik verbaasd. „Ja zeker! En nog wel een groot man. Onze Swifton!" Hy zei het trotsch. „Maar is dit halve dorp dan van hem? „Ja, meneer. Heeft vC nog nooit de ge schiedenis van Swlfton gehoord? „Nee, lk kom uit Europa." „Dan zal ik het u eens vertellen, hoe dat zit. Ik knikte; en hy liep weg om met een paar volle glazen terug te keeren. „Ongeveer tien jaar geleden, meneer," begon hy, heette Swlftonville nog geen Swlftonville, maar Crashford. In dien tyd was Swifton nog een arme, onaan- zienHjke schooier. Hy werd overal Swif ton, de leugenaar, genoemd. Dat kwam omdat hy kon liegen, tot de boomen er van krom groeiden! Hy had geen cent, maar hy was er vast van overtuigd, dat hy millionair was. Hy zei altyd maar, dat hij geweldig veel geld had en dat andere menschen hem altyd opnieuw weer bedrogen. Een keer zei hy, dat hy een groote zllvermyn op Chili had, een anderen keer had hy groote fabrieken in New York, en zoo was het altyd iets anders. Dat zei hy allemaal alleen, om dat hy luier was, dan ooit een mensch .vóór hem geweest kin zUn. Eens was er een man, dié hem ge loofde en die hem geld gaf. Toen wilde hy werk«iyk een proces gaan beginnen tegen een grooten schoenfabrikant uit San Francisco, die hem zyn erfdeel af handig gemaakt zou hebben. NatuuriyjK verloor hy het proces en de schoenfa brikant liet hem ln een krankzinnigen gesticht opsluiten. Zoolang hy daar was bleef hy erg rustig, maar hy was er nog niet goed en wel uit of het begon op nieuw. Op een dag kwam hy met het bericht, dat hy een goudader ontdekt had by de Red River. Hy liep een week lang door het dorp om menschen te vra gen zyn expeditie te willen financieren, H(j had tenslotte een grooten zak met goud verzameld. Toen ging hy op weg om den oor sprong van al dat goud te ontdekken, maar niemand geloofde hem. Toen stop te hy zyn bezittingen in een grooten zak en trok heelemaal alleen naar de Red River. Hy vertelde later zelf, dat hy van plan was geweest om daar een paar we ken te biyven en dan naar de stad te rug te gaan en allemaal onzin te praten om weer in het krankzinnigengesticht te komen. Want daar dwong niemand hem om te werken! Dus daar by de rivier sloeg hij zyn kamp op en verveelde zich vreeseiyk. Soms maakte hy lange wandelingen en ging dan op zyn buik by de rivier- liggen, om uit te rusten. Hy was altyd om en by de rivier. En toen hy weer eens een keer zoo lag.... Het kan toch gek loo- pen in het leven meneer. Toen Swifton de leugenaar weer eens op zijn buik in de rivier lag te staren en bedacht, waar hy de menschen in Crashford nu weer mee zou kunnen ergeren, zag hy plot seling iets glinsteren op den bodem van de rivier. Hy was meteen overeind en begon het zand te onderzoeken. En het gevolg was een handvol goudkorrels! Dagenlang werkte hij. zooals hy nog nooit eerder ba zyn leven gewerkt had. Hy kwam by een hoogen rotsmuur, waar een klein beekje uit ontsprong en dat beekje kwam in de Red Rivier uit. In dit gesteente ontdekte hU al gauw een goud- myn. Hy paalde het terrein af en liep toen zoo hard zyn oude beenen hem dragen konden naar Crashford terug. Natuuriyk wilde niemand hem gelooven en als hy zyn zak met goud niet mee had gebracht, zou hy zeker weer naar he* gesticht gebracht zyn. Een tydje la ter richtte Swifton een maatschappy op om het goud te delven. Omdat hy op zyn leef tyd de millioenen, die hy ver- ,diend had, niet meer allemaal Jeoö op maken en omdat hy heelemaal geen fa milie hajl, heeft hy het geld toen maar gebruikt om zyn geboortestad een beetje mooier te maken. Hy liet het oude Crashford afbreken en bouwde een heel nieuwe plaats, Swiftonville, op. Ja meneer, zooais ik al zei, het leven ls vreemd!" „Het is een mooi verhaal," zei ik. „En is dat allemaal werkeiyk waar?" „U hoeft maar buiten in de stad te ioopen, meneer, dan zult t» het zien. U zit hier o^ Swiftons grond en heeft zyn wyn gedronken. U kunt hem morgen gaan bezoeken, als u wilt. Het ls zyn grootste plezier om de geschiedenis zelf aan de vreemdelingen te vertellen. Deze werkeiyke geschiedenis, die door alle menschen uit deze stad bevestigd kan worden, is nog fantastischer dan één verhaal, dat de leugenaar ln zyn heelf leven verzonnen heeft!" HET BESTELLEN VAN PATRONEN. By het bestéllen van patronen steeds opgeven het nummer dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat. Bestellingen van knippatronen, welke Donderdag niet ln ons bezit zyn, kun nen eerst in de volgende week in be handeling komen. De prys van de patronen staat by de afbeeldingen aangegeven. Men kan het bedrag overmaken per postwissel, in postzegels of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad. VOOR WARME DAGEN. 3 groote citroenen, 3 pond witte sui ker. 30 grom citroenzuur, 1Liter wa ter. We schillen de citroenen zeer dun, zoo dun, dat het witte huidje niet aan de schil te zien is en kolden ze met Liter water gedurende een kwartier, voegen 't citroensap by, zonder de pitten en laten het nog 10 min. zachtjes koken, zeven de vloeistof door een doekje, voegen er nog l Liter water by, de suiker en het ci troenzuur, koken dit alles nog 5 ipin., laten het afkoelen en bewaren de limo nadesiroop in goed gekurkte flesschen. Presenteeren met water of spuitwater. VERSCHILLENDE GROENTEN IN MOSTERD ZUUR. Stukjes bloemkool, worteltjes, doperw ten, stukjes princesseboonen, komkom mers, uitjes en augurkjes, alles te za- men, 2 flesschen azyn, een paar Spaan- sche pepers, 10 gram kurkuma, 10 gram gemberpoeder, 1 eetlepel zout (afgestre ken), 1 blikje mosterd poeder. We maken de groenten schoon, ver- deelen ze in nette stukjes en koken ze in wat water met zout gedurende plus ml- nu 5 minuten, gieten ze op de vergiet en laten het water daarna wegloopen. De azyn koken we, maar houden een weinig achter om de mosterdpoeder en de kruiden aan te maken, die wy by de azyn voegen, evenals de Spaansche pe per en alles nog ongeveer 15 minuten laten doorkoken tot het sausje wat ge bonden is, dan de groenten erby en nog een paar minuten laten meekoken, om tenslotte alles over te brengen in een groote of meerdere kleine potten of Jamflesschen. Goed afsluiten met per kamentpapier. MELOENSCHIL IN ZOETZUUR. 1 kg meloenschil, 1 flesch azyn, 356 gram suiker, 12 kruidnagelen, 25 gram pijpkaneel. Voor het maken van meloenschil in zoetzuur snyden we de meloen in stuk ken en schrappen het vleesch er af, dat we als dessert kunnen gebruiken. De schil snyden we nu in nette blokjes. De azyn koken we met de suiker en ds kruiden en doen hier de in stukjes ge sneden schil by, die we 10 a 15 minuten laten koken, daarna worden de stukjes schil eruit geschept en in de inmaakpot gedaan; de azyn nog een minuut of 10 zacht je* nagekookt en over de schillen gegoten, waarna de potten met perka mentpapier worden afgesloten. Op dezelfde wyze kunnen we ook ma ken komkommers ,ln zoetzuur, kwetseq ln zoetzuur. AUGURKEN IN HET ZUUK. 200 Augurken, 1 flesch azyn, een paai takjes venkel, gemberwortel, 2 Spaan sche pepers, 20 grom zout, eenige lau rierbladen, perkamentpapier. De augurken worden flink afgeborstels en een nacht ln zout gezet en daarna ln een vergiet gedaan, "om ze uit te laten lekken. We koken de azyn en laten z* daarna geheel afkoelen. Een Keulsche pot hebben we terdegs gereinigd met warm soda water en flink gespoeld en daarna worden de augurkjes erin geschikt met dev kruiden ertusachen, waarna de koud geworden azyn erop wordt geschonken. Het perkamentpapier maken we vochtig en sluiten de pot er stevig mee af. We kunnen dit doen door een touwtje om den rand van de pot en het perkament te binden. ST. JANS UITJES. 1 k.g. uitjes, 1 flesch azyn, 1 Spaan sche peper, 1 stukje mierikswortel, een paar laulierbladen, mosterdzaad, 28 gr. zout, perkament papier. De uitjes worden gedurende een uur of zes met zout bestrooid weggezet en daarna worden de buitenste velletjes er met een vruchtenmesje of roestvry aard appelmesje afgenomen en laten we ze op een vergiet zoo droog mogeiyk uit druipen. We hebben de azyn gekookt en koud laten worden. De uitjes komen de potten of glazen flesschen, terwyiv^J de kruiden ertusschen schikken en da azyn erover gieten. Tenslotte worden de potten goed afgesloten met nat ge maakt perkamentpapier. KNIPPATROON. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Twee-in-een-patronen 2990. Prys 35 cent. Beide japonnen ook weer, behoudens kleine wyzl- gingen, aan de hand van één japon. Verschil in hall afwerking en mouwen. Links een gebloemd dessin op donkeren ondergrond, dat b.v. ook in moesjes heel aardig werkt, me» shawl kraag en ruime, ietwat klokkende mou wen. Voorbanen in scher pe punt opgeknipt, slui ting met knoopjes en lus jes. Rechts een effen zy» den of dunne wollen ja pon met V-vormige hals afwerking en lange, niet geheel aan den pols aan sluitende mouwen. Eeni ge garneering bestaat uit corsagé. Men ziet aan het uitge sloten patroon, hoe een voudig beide japonnen te maken zyn. Patronen Ut de maten 4652,

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 3