R Telegrammen Schoonhoven j De Koninginne*feesten. Plaatselijk nieuws WEERBERICHT. Wetenschap Techniek en Buitenland Het gevaarlijke punt. Zuivert den mond. FEUILLETON. DE RUWE REIS. Binnenland Gemengd nieuws öcslay raiJDAG 26 AUGUSTUS 1938 DE AANKLACHT TEGEN SCHUSCHNIGG WEENEN. 26 Aug. Officieel wordt me degedeeld. dat Schuschnigg, de vroegere bondskanselier van Oostenrijk, in de tweede helft van September zal terecht staan. Hij wordt beschuldigd van over treding van de Grondwet, schending der wetten en handelen tegen het algemeen belang. Het is nog niet bekend or de zaak in het openbaar behandeld zal wor den. Schuschnigg bevindt zich nog te Wee- nen. maar er wordt niet gezegd waar. Niemand wordt bij hem toegelaten, ook zijn vrouw niet. SPIONNAGE-PROCES. SARAGOSSA. 26 Aug. Te Granada wordt op het oogenblik een spionaje-proces ge voerd. waarbij meer dan honderd be klaagden zijn gedagvaard. Zij worden be schuldigd een spionnagecentrale ten gun ste van de regeering te Barcelona te heb ben willen organiseeren. Het proces wordt Jn het openbaar gehouden en men ver pacht, dat binnenkort vonnis zal worden geveld. DE MOORD OP GEVANGENEN. Levend gekookt. PHILADELPHIA, 26 Aug. De gerechte lijke ambtenaren die het onderzoek in zake de dood van de vier gevangenen in de gevangenis alhier leiden, hebben den bewaker gehoord, die in verband hier mee is gearresteerd. Blijkens de verkla ringen van den bewaker zullen minstens acht personen worden gearresteerd. Ook de directeur der gevangenis wordt be schuldigd. De lijkschouwer heeft ver klaard, dat de temperatuur in de cellen een hoogte van 93 gr. Celsius had be reikt, dat is slechts 7 graden onder het kookpunt. JAPANSCHE AANMATIGING. Amerika op i'n hoede. WASHINGTON, 26 Aug. Zoodra Huil, de Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, berichten uit Sjanghai had ontvangen, volgens welke ieder boven Chineesch gebied vliegend vliegtuig door de Japansche luchtmacht zou worden omlaag geschoten, heeft hij een bespre king gehouden met deskundigen van de afdeeling van het Verre Oosten op het departement. Waarschijnlijk zullen te Tokio stappen zullen worden onderno men. BANDIETEN-OORLOG. Tien dooden. CHICAGO, 26 Aug. Sedert enkele weken Woedt hier een bandieten-oorlog, welke reeds tien dooden heeft geëlscht. Giste ren is het tiende slachtoffer, de bandiet Batt Aglia, gevonden, doorboord met mi trailleurkogels. De politie heeft nog geen arrestaties kunnen verrichten. ONLUSTEN. 1 1 RANGOON, 26 Aug. Officieel wordt meegedeeld, dat bij de onlusten te Bur- jna in totaal 149 personen zijn gedood en 537 gewond. BOM IN DE MENIGTE. 30 dooden. JAFFA, 26 Aug. Vanochtend is in de Arabische wijk van Jaffa een bom ge worpen temidden van een menschen- menigte. Volgens de eerste berichten zijn dertig Arabieren gedood en zestig ge wond. Huldiging Olivier van Noort. De buurtvereeniging O. v. Noortstraat heeft besloten om Olivier van Noort, als hij op 1 September weer in de stad komt, een ovatie te bereiden en te toonen dat men zijn verdiensten niet vergeten is in de straat, welke naar hem is genoemd. De optocht heeft in die straat een rustplaats bij de woning van mevr. Olree en daar zal de oudste bewoner van die straat een toespraak houden tot Van Noort. Het publiek kan deze huldiging bijwonen op het open veld tusschen de woningen van de heeren Beekhulzen en Versluis. De toespraak zal door het ge bruik van een megafoon verstaanbaar zijn. Vermoedelijk zal ook een geschenk worden aangeboden en zal Olivier de rede beantwoorden. En Prins Maurits? De hoofdfiguur van de optocht, prins Maurits, zal natuurlijk ook een ovatie krijgen, maar het blijft nog een verras sing waar dat geschieden zal. Prdgramma onmisbaar. Om volledig genot te hebben van de Aanschouwing van de optocht dient men een programma te hebben, omdat het zonder zoon boekje niet mogelijk is te weten wie de personen zijn die langs den toegqhouwer trekken, of die ruiter prins Maurits of prins Fredenk Hendrik is en of die amazone de bruid is of een andere edelvrouw. Het boekje blijft bovendien een herinnering aan deze feestdagen, dat men later nog menigmaal zal doorblade ren. Reclame optocht. De reclame-optocht op 31 Augustus zal veel grooter zijn dan men verwachtte. Er zullen verrassingen in zijn, die nu nog verrassingen blijven. Het feestterrein. Op het Bastion wordt nog regelmatig gewerkt aan de voorbereiding van het romantische spel. maar eerst op de avond voor 1 September zullen de coulissen wor den opgesteld. Zij, die staanplaatsen nemen voor bij woning van het spel. mogen geen stoel tjes meebrengen, om te voorkomen dat men daarop gaat staan en zoodoende an deren het uitzicht belemmert. DE VERSIERINGEN. In ons vorig nummer noemden wij reeds eenige straten, welke met het oog op de feestelijkheden zullen worden ver sierd en verlicht. Thans zijn ook andere buurtvereenigingen gereed gekomen met hun feestplannen en op verscheidene plaatsen heeft men reeds de hand aan de ploeg geslagen. De Haren zal minder royaal voor den dag komen dan men aanvankelijk voornemens was, mede vanwege het feit. dat men niet op de medewerking van alle havenbewoners kan bogen. Van het bedrag dat ter be schikking is. zal evenwel gedaan worden wat mogelijk is. Boven het water van de Haven komen tien groote lampen, waarvan het ge raamte 1 meter hoog en 1-50 breed zal zijn en met Oranjedoek bespannen zal worden. De lampen die erin aangebracht worden zijn van 200 Watt. Met deze ver lichting heeft men reeds een proef geno men, die bevredigend uitviel. Verder ko men er tien boven het water, met groen versierd, waaraan lampions zullen wor den gehangen. Op verschillende plaatsen langs de Haven zullen voorts borden met een witte letter worden geplaatst en ook de bekende lichtbakken zullen niet ont breken. Een eenvoudige versiering aan weerskanten van het water zal het feest gewaad voltooien. Deze versiering en verlichting moet als een proef beschouwd worden, daar men vooraf niet kan zeggen welk effect er mee zal worden bereikt. Had men over meer contanten beschikt, dan zou men met minder risico plannen hebben kun nen maken. Getracht is nog door de uit gifte van aandeelen a f 10 meer geld in het laadje te krijgen, maar ook hiermee is men niet geslaagd. Jn Olivier van Noortstraat zal de bekende feestverlichting weer worden aangebracht. Bovendien wordt op de middag van., koninginnedag een kin derfeest georganiseerd .terwijl des avonds een gezellige bijeenkomst voor de ouderen is. Op de Havenstraateche Wal komt een eerepoort voor de woning van den heer Rehorst. Verder worden zeven tig standaards geplaatst, aan weerszij den van de straat vijf-en-dertig, welke met vetpotjes worden verlicht. Een en ander wordt met vlaggen en groen ver sierd. Bij de loodwitfabriek wordt een groote W. aangebracht, eveneens met vetpotjes verlicht. Aan het eind van de straat, waar deze de Kerkstraat kruist, komen een groote kroon en een wapen dwars over de straat hangen. Tenslotte hqeft de buurtcommissie f 20 voor kindertractatie uitgetrokken. Ook worden er kinderspe len gehouden. Voor dit doel zal nog een collecte plaats vinden. De KoestraatNoord komt gedeeltelijk met de verslering van het vorige jaar. Evenwel zullen als nieu we attractie zigzagsgewljze acht zullen in deze straat geplaatst worden en in de feestverlichting worden sterkere lampen aangebracht. In de Havenstraat komt op particulier Initiatief voor de wo ning van den heer P. van Beuzekom een fraai bloembakken-ensemble, hetwelk zal worden verlicht. Verder komen in deze straat vier eerepoorten (de vorige keer waren er twee), welke met Oranje appelen worden versierd en met lampions verlicht. Voor elke woning zal bovendien een bloembakje geplaatst worden. De kin deren zullen vanwege de buurtvereeni ging een bezoek brengen aan de operet te „Holland voor den Prins", welke Dins dagmiddag in de Nutszaal opgevoerd wordt. In de Schapenstraat komen drie eerepoorten met verlichting, alsmede andere, eenvoudiger versieringen De kinderen zullen getracteerd worden. De Uitdragerstraat blijft ook niet achter. Daar zorgt men voor een eenvoudige versiering van groen en Oranjeslingers, alsmede met Oranje- vlaggetjes, terwijl een en ander met lampions wordt verlicht en aan weerszij den van de straat groensiingers yorden aangebracht in de vorm van een eere- boog met de jaartallen ..1898—1938" erop. Voor de kinderen is er ezeltje rijden. De Koestraat-Zuid komt ook goed voor de dag, hoewel dit gedeelte van de straat, een lengte van 225 meter, moeilijk te versieren valt, me de vanwege de pakhuizen enz. die er staan. Er komen hier twaalf kronen bo ven de straat te hangen met een ver lichting onder eike kroon. Bij de Ned. Herv. Kerk en de Geref. Kerk zullen twee lichtzuilen geplaatst worden met daar boven een kroon van meter omvang. Voor de kinderen en ditmaal ook voor de Volwassenen wordt een feestavond geor ganiseerd, welke eind October gehouden zal worden, daar dan de buurtvereeni ging haar tweejarig bestaan herdenkt. De bekende eerepoort van de Opweg wordt thans meer naar het midden van de weg geplaatst, in een eenigszins ge- wij zgde gedaante. Aan het begin en het eind van de Opweg zullen twee lichtzui len geplaatst worden, met groen en pa pieren rozen versierd. Verder wordt de heele weg met tachtig in rood wit en blauwe kleuren uitgevoerde standaards bezet, welke met lampions worden ver licht. Op de eerepoort zullen twee groote verlichte W.'s verschijnen terwijl boven aan op de zijstukken de jaartallen 1898 en 1938 worden aangebracht. Ook het woord ..Buitenstad" zal weer niet op de poort ontbreken. Ook hier worden voor de kinderen spelen georganiseerd. In de Lange Weistraat komen twee eerepoorten met de woorden 40-jarig jubileum erop. Verder worden twintig versierde zuilen geplaatst, terwijl tusschen deze zullen aan weerskanten van de straat in totaal twee en twintig met groen en bloemen versierde palen worden neergezet. Vlaggetjes enz. com- pl'eteeren de verslering. De verlichting is electrisch, in totaal zullen 2000 Watt branden. De kinderen worden getracteerd en de volwassenen zullen een week later op een nafeest worden onthaald. Een origineele versiering en verlichting zal men ook in de Oranjestraat kunnen aantreffen. Boven de trottoirs zal op eenige afstand van de woningen een versiering van groene slingers wor den aangebracht. Aan weerszijden van de straat komt een eereboog, waarvan het bovenste gedeelte uit een met Oran je en groene houtwol omwonden drie hoek bestaat waarin vier groote en ze ventien kleine lampjes zullen branden. Ook een bloemenmand wordt in elke boog aangebracht. Midden boven de straat komt een eveneens met gekleurd hout wol omwonden trapezium te hangen met vier groote en twaalf kleine lampen er in. Tusschen het trapezium en elk der belde poorten komt er nog een cirkel van gekleurd houtwol met negentien kleine lampen erin. Voor de woning van den bakenmeester komt weer de bekende ge velverlichting. Het plan is verder nog om de venster- en deurposten bij hen. welke aan de versiering hebben bijgedragen, met groen te versieren. Daar voor versiering en verlichting van gemeentewege slechts een bedrag van f 50 beschikbaar gesteld wordt, is het te begrijpen, dat men zoo sober mogelijk voor de dag komt. Zooals we reeds in ons vorig nummer deden uitkomen, zal de toren van de gasfabriek weer in drie kleuren worden verlicht. Verder worden op de voorgevel van het stadhuis boven elke leeuw Oranjelampen aangebracht, terwijl er tusschen het klokkespel ook een Oranjelamp zal komen. Boven de In gang van het stadhuis wordt een bord met een groote verlichte W. erop beves tigd. Verder kunnen we nog berichten, dat op 7 September de historische optocht, die dan In Bergambacht gehouden zal worden, ook door deze gemeente zal trek ken. Het gemeentebestuur heeft een des betreffend verzoek van de Oranjeveree- niging te Bergambacht Ingewilligd. Tenslotte piaken wij erop attent, dat door een verschrijving in ons bericht over de versieringen in ons vorig num mer, meegedeeld werd. dat versieringen niet hooger dan tot 4 meter boven de rij weg en tot 2*/« meter boven de trottoirs mogen worden aangebracht. De lezers zullen begrepen hebben, dat voor „hoo ger", „lager" gelezen moet worden. KINDEROPERETTE. Blijkens de advertentie In dit nummer wordt Dinsdagmiddag en -avond onder leiding van. de heeren Jac. Kaasschieter en J. W. v. d. Houten in de Nutszaal de kinderoperette „Holland voor den Prins" opgevoerd, wat tevens als de inzet van de feestelijkheden in deze gemeente kan worden beschouwd. Het Dilettantenstrijk orkest, eveneens onder leiding van den heer Kaasschieker, verleent medewer king. Betreffende de operette kan meedege- deeld worden dat het verhaal speelt op een kasteel in de omgeving ten tijde van de tachtig-jarige oorlog. Mevr. Kaas schieter heeft de fraaie, volkomen aan de eischen beantwoordende costuums vervaardigd, terwijl de heer Kaasschie ter zich verdienstelijk heeft gemaakt door voor deze gelegenheid speciale dé cors te schilderen, wa'arbij hij er naar gestreefd heeft, de historische sfeer zoo goed mogelijk te treffen. E#h en ander maakt een frissche, oorspronkelijke in druk, zoodat van de uitvoering wel wat verwacht kan worden. GESLAAGD. Mej. M. Boon slaagde te Utrecht voor het examen costumière. FIETSPLAATJES GESTOLEN. De heeren P. de Bouter en H. Renes, beiden uit Schoonhoven en G. Lamoreö* uit Boskoop, waren Woensdagmiddag bij het Koekoeksveer gaan visschen en had den de fietsen boven aan de dijk neer gezet. Toen ze terug kwamen misten zij alle drie hun rijwielbelastingmerk. AANRIJDING MET GOEDEN AFLOOP. Hevige botsing. De heer G. G.. alhier begaf zich Don derdagmorgen om 5 uur met zijn zoon A G. per vrachtauto naar Rotterdam. Op de Schollevaartsche brug tusschen Capelle ad. IJssel en Nieuwerkerk ad. IJssel kwam een dikke mistwolk op, die het uitzicht zeer belemmerde. G. ver minderde zijn vaart en hield uiterst rechts, doch plotseling kregen zij een enorme schok. E*n groote vrachtauto van de firma C. G. Hofman, uit Rot terdam, had hun auto op zij aangere den, de laadbak van het onderstel afge- stooten, zoodat deze eenige meters ver der neerkwam. Hierop zat Iemand, die uit Gouda was meegereden. Hij werd licht gewond en had een hevige schok gekregen bij het neerkomen van de bak. De Rotterdamsche vrachtauto had in haar vaart nog een voorwiel onder de auto van G. weggereden en had toen nog vaart genoeg om verder rijdende aan de andere kant van de weg een beton nen paaltje af te breken. G. G. en zijn zoon kwamen er zonder verwondingen af. MOTOR-ONGEVAL. Maandag is de heer A. de Groot, lid van de gemeenteraad, alhier, met zijn motorfiets op de Hooge Dijk te Papen- drecht, waarschijnlijk door het springen van een band gevallen en met het hoofd tegen een betdhnen paal terecht geko men. Eenige oogenbllkken was hij bul ten bewustzijn. Voorbijgangers hebben hem opgeholpen en een woning binnen gebracht. Dokter Molhuizen verleende geneeskundige hulp. De heer De Groot had een gescheurde bovenlip opgeloopen welke moest wbrden genaaid, alsmede eenige ontvellingen aan armen en bee- nen. Hem is eenige dagen rust voorge schreven. Oranjefeest. Ameide. Het bestuur der Oranje Ver- eeniging heeft een feestprogramma op gemaakt ter viering van het regeerings- jubileum van de Koningin op Dinsdag 30 Augustus, 's Morgens om 9 uur zal wor den begonnen met de opstelling van de historische optocht. Des middags 2 uur is er ringrijden op losse paarden voor dames en heeren. turfrijden op rijwielen voor dames en heeren, kuips'teken en kinderspelen. Des avonds 8 uur wordt een concert gegeven op de Dam. Brand in hooischelf. Bergambacht. Vanmorgen half zes werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een hooischelf van den heer H. Deelen aan. de Groene Kerkweg, welke vijf en twintig voer hooi bevatte. Daar de brandweer vlug ter plaatse was, slaagde zij er ln de omliggende gebouwen te be houden. De hooischelf werd een prooi der vlammen. Geruimen tijd is men be zig geweest met het uithalen van het hooi. Particuliere werkverschaffing. Bergambacht. Momenteel beginnen in deze gemeente de particuliere werk verschaffingen met overheidssubsidie populair te worden. Aan vier landbou wers heeft de minister van sociale za ken. subsidie toegezegd. Ter gelegenheid van de Oranjefees ten zal de winkeliersvereeniging trach ten een étalagewedstrijd te organiseeren. Gouderak. Mej. M. kwam Woensdag avond per fiets uit de richting Gouda. Op de dijk liep een kat voor haar rij wiel. waardoor zij kwam te vallen en ver schillende ontvellingen opliep, zoodat zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De winkeliers zullen met het a.s. feest een étalage-foutenwedstrijd orga niseeren. waaraan iedereen gratis kan deelnemen. Voetbal voor Zondag. Groot-Ammers. Zondagmiddag 2 uur zal Gr.-Ammers 2 op eigen terrein een wedstrijd soelcn tegen Stolwijk 2. Het testuur van Geel-Zwart kwam N^ar waarneming in de morgen van 26 Augustus. Het dunne pijltje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest matige Noordelijke tot Westelijke wind; betrokken tot zwaar of half be wolkt; later opklarend; weinig of geen regen; weinig verandering in tempera tuur. Waterstand: Schoonhoven hg. water 7.15 uur, 1.44 M Keulen stand 3 38 M was 0.20 M Maastricht 25 Aug., 40 64 M., was 0.09 M, Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 64 graden Fahrenheit. Vrijdag 26 Augustus: Op 7.24. onder 07.59. Eerste Kwartier Donderdag 1 September. Wielrijders. licht op! 26 Augustus8.— uur. Woensdagavond in vergadering bijeen in de zaal van den heer G. van As, waarin de elftallen voor de a.s. competitie zijn samengesteld. x Diphtheritis. Krimpen a.d. Lek. In het gezin van den heer J. v. d. Wouden komt een geval van diphtheritis voor bij het 8-jarige zoontje. Het jongetje is naar barakken te Gouda overgebracht. Zwemmen. Krimpen a.d. Lek. Zondag zullen zwem wedstrijden plaats hebben ln de zwem en badinrichting „Schuagt". Verder be vat het programma schoonspringen ep gecostumeerd zwemmen. Concert. Krimpen a.d. Lek, Het concert, Zater dagavond te geven door de muziekver- eeniging „Crescendo", directeur de heei C. Horsman, zal niet, zooals vermeld, plaats vinden op het terrein langs d» Schoolstraat, doch in Den Boer s Dierexv park. Voetbal-programma. Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmlddat speelt Zwerver I van Kinderdijk op eigen terrein tegen Hercules I van Ridderkerk Voetbalprogramma. Sliedrecht. Voor Zondag heeft de voet- balvereeniging Sliedrecht wederom serie wedstrijden uitgeschreven. Deze hebben als volgt plaats: hoofdterrein: van 11.45— 1 uur Alblasserdam 1Merwede 2; 10.30— 11.45 uur Sliedrecht 3Arkel 1; 23.15 uur verliezersronde; 3.155 uur winnaars» ronde. Oefenterrein: van 1112.15 uur Slie drecht 4—Merwede 3; 12.15—1.30 Alblas serdam 2—Merwestein 2; 2.303.45 ver liezersronde; 3.45—5.30 winnaarsronde. Naar Leerdam. Sliedrecht. Het eerste en tweede elftal van Sliedrecht zal Zaterdagavond de gast zijn van Voorwaarts 1 en 2 te Leerdam. De wedstrijden worden als volgt gespeeld: Sliedrecht 2Voorwaarts 2, aanvang 5.30 uur; Sliedrecht 1—Voorwaarts 1, 7 uur. Zevenhuizen. De rijkspolitie heeft pro cesverbaal opgemaakt tegen W. O., om dat hij zonder vergunning in de Rotte peurde. Een inwoner van Nieuwerkerk werd ge verbaliseerd, omdat hij zonder rijbewij» op een motor reed. Tevens werd nog een ingezetene ver- baliseerd, omdat hij zonder rood achter» licht op een fiets reed. ROTTERDAMSCHE TUNNELBOUW. Het tweede deel. Woensdag had het tweede tunnelstuK vervoerd moeten woeden, doch als gevolg van het lage water heeft men dat werk toen uit moeten stellèn. Gisteren is het gevaarte met zes sleep-, booten naar de Lange Steiger in Waal» haven vervoerd. Er rest nu nog het versieepen van he| derde en laatste stuk. 3 tweede blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SchoonhoTensche Conrant VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1938 g, „—II r" Eenig licht. Het gevaarlijke punt, of missch'ien een der gevaarlijkste, is Tsjecho Slowakije. Die staat., is een van de maaksels van de vredesonderhandelaars te Versailles. De bevolking *van het nieuwe rijk zou be staan uit Tsjechen, Slovaken, Duit- schers, Hongaren en Polen, maar men dacht aan Zwitserland met zijn Duitsch- Frasnch-Italiaansche bevolking, een land, dat ondanks de bevolkingsverschll- len, in vrede en eendracht zich ontwik kelde. Men hoopte, dat Tsjecho-Slowa- kije de zelfde weg op zou gaan als Zwit serland. De uitkomst is heel anders geweest. De verhoudingen tusschen de verschillende bevolkingsgroepen zijn ellendig. En in dit land moeten thans de verschillende, el kander innig hatende volksgroepen tot overeenstemming komen over een rege ling, welke min of meer zelfbestuur voor die groepen inhoudt! De drang daartoe komt niet van binnenuit, de Tsjechen voelen er niets voor den Duitschers autonomie te geven, doch is een gevolg van de bedreiging door Duitschland. Al leen omdat men te Praag bevreesd is, voor een gewapend optreden van Duitsclv land, heeft men zich bereid verklaard tto concessies, maar van harte is dat niet gelsche regeering met zorg vervuld. Chamberlain en Halifax hebben dan ook reeds een week lang de mogelijkheid overwogen, nieuwe stappen te doen, wel ke den dreigenden loop van zaken zou kunnen stuiten. Daarmede hebben zij zich ook in de minlsterieele besprekin gen bezig gehouden. De News Chronicle schreef, dat het duidelijk is, dat de Engelsche regeering waakt tegen de gevaren, welke den vre de in Midden-Europa bedreigen. Tsje- choslowakije zal het slachtoffer zijn van een aanval, wanneer de aanvaller meent te kunnen handelen zonder dat de groo te mogendheden tusschenbeide komen. Wanneer Londen duidelijk te verstaan geeft, dat bij een aanval op Tsjechoslo- wakije Engeland Frankrijk zal steunen, de Tjechische democratie niet vermoord zal worden. De „Daily Mail" weet te melden, dat Engeland binnen enkele dagen Frank rijk opnieuw de verzekering zal geven van zijn steun, Indien Frankrijk even tueel in een confhct gewikkeld mocht worden als gevolg van de verplichtin gen, die dit land ten aa«nzien van Tsje- choslowak-lje op zich heeft genomen. In Britsche regeeringskringen voelt men n.l. dat binnen enkele dagen het oogenblik zal kunnen aanbreken, waar op er iets gedaan moet worden om de steeds groeiende spanning in Europa een halt toe te roepen. De ministers hebben gisteren dan ook nageaan. welke metho de het best gevolgd kan worden, om het Britsche standpunt duidelijk te bepalen. vember te Amsterdam, ook nog naar Den Haag zal begeven. Het programma staat echter nog niet vast. GESCHENK VOOR DE KONINGIN. Gedurende het verblijf van de Konin gin te Amsterdam zal het bestuur der maatschappij Rembrandt haar een album met aquarellen, teekeningen, etsen en li tho's van schilders-leden-der maatschap pij aanbieden. Het omslag is in wit scha-' penleer en versierd met een gekroonde W. verwacht inderdaad verlichting of af schaffing van de invoerrechten op druiven. Eerst nadat de regelingen in bijzon derheden zijn gepubliceerd, zal echter kunnen worden nagegaan, of deze al of niet ook voor ons land tot voordeel zullen strekken. Dit mag worden betwij feld, daar Engelands landbouwpolitiek geen wijziging heeft ondergaan ^n de wensch tot bescherming van het in- heemsche bedrijf blijft voorzitten. VERKOOP DAMTERREIN AMSTERDAM. gegaan. Dit is dan ook de reden, dat er zoo bit ter weinig schot in de zaak zit en de kwestie der Sudeten-Duitschers nu al sinds maanden als een donkere dreiging over Europa hangt. Maar nu komt er eenig licht in die donkerte, men wordt in Praag wat opti mistischer. Er zou zelfs een voor beide partijen bevredigende basis zijn gevonden voor de nog te voeren onderhandelingen over de nationaliteitenkwestie. Dit resultaat schijnt verkregen te zijn tijdens het diner, dat lord Runciman den pramier Hodza hebben aangeboden en dat ook door den assistent van Runci man, Ahston Gwatkin, werd bijgewoond, die de volgende dag met een extra zen ding naar Londen ging. Runciman en Hodza hebben president Benesj op de hoogte gesteld van dat onderhout. De conferentie tusschen leden der Ru"r feiman-missie en vertegenwoordigers der regeeringspartljen heeft drie uur ge duurd. Nu Is er dus eenige hoop. dat men tot overeenstemming zal komen, en in spanning, niet zonder onrust wafcht men op hetgeen Hitler te Neurenberg in zijn groote rede op de rijkspartijdag zal zeg gen. VERDUISTERING. En zie nu eens hoe onzeker de toe stand is. Nauwelijks was het bovenstaande ge schreven en gezet of er kwam heel an dere tijdingen, die het beetje licht, dat we meenden waar te nemen, weer ver duisteren. Uit Engeland kwamen de vol gende berichten: Niet alleen de Duitsche manoeuvres, maar ook de wijze, waarop de Duitsche pers tegen de Tsjechen te keer ga"at en n's taak bemoeilijkt, hebben de door R. AUSTIN FREEMAN. De bemanning, die geoefend was ln Vlug handelen als de noodzakelijkheid zich voordeed, nam haar plaatsen in bij het vallen van het grootzeil en ging aan den slag. En ondertusschen sprongen de twee matrozen, de met den sleeptros aan wal gegaan waren, weer aan boord en maakten zich op om de fok en den klui ver te hijschen. De trossen waren al los en dus gooide Toby, om te verhinderen, dat het schip aan lager wal raakte voor de zeilen ge- heschen waren, de bocht van een lijn over een van de palen en sloeg het eene einde om een klamphout. En daarna bleef hij met het andere einde in de hand, klaar omkste gooien, staan luisteren met zijn oogen strak de duisternis boven den achtersteven in turend en zijn linkerhand achter zfln oor. En ik haastte me, om mijn plaats in te nemen tusschen de zwoegende matrozen en uit alle macht mee te helpen.... Langzaam ongé- looflijk langzaam onder het protestee- rend kraken en piepen van blokken en hoepels kwam het grootzeil omhoog. En van de plaats, waar ik bezig was. zag ik Toby, onbeweeglijk, maar met span ning in elke lijn van zijn lichaam, staan luisteren staan luisteren naar het doffe klip-klappen van naderbij komende ruiters tusschen de nabije geluiden van het tuig door. Het grootzeil was voor twee derden ge- heschen, toen we een oogenblik pauseer den, om op adem te komen. En in de stilte, die omfiiddeliyk inviel, hoorden we met dreigende duidelijkheid het doffe l yan de Baar dehoeven. DE BISSCHOP VAN ROTHENBURG. Zal hij gearresteerd worden? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Stuttgart: Naar de bladen berichten is tegen den bisschop van Rothenburg, mrg. Sproll, een verbod uitgevaardigd, zich langer in Wurtemberg op te houden. Deze maatregel is noodzakelijk gewor den, doordat de bisschop als eenige staatsburger in zijn district niet heeft deelgenomen aan de verkiezingen op 10 April van dit jaar. Dit is aanleiding ge weest voor talrijke betoogingen tegen den bisschop. De bladen wijzen er verder op. dat het verbod is uitgevaardigd om de orde en de rust te herstellen. „Een bisschop, die zijn plichten als staatsburger in emstl ge mate niet nakopit, kan in zijn dio cees niet langer worden geduld." De bisschop heeft geweigerd zijn dio cees vrijwillig te verlaten. De vraag is nu of de nazi's den prelaat met geweld zullen verdrijven of hem gevangen men. DE BELGISCHE KONING NAAR ONS LAND. Bezoek aan Amsterdam en Den Haag. Naar wij kortgeleden berichtten, zal Koning Leopold III van Belgie op 21 No vember naar Amsterdam komen. Het ligt in zijn bedoeling langer dan een dag in ons laijd te vertoeven. Waarschijnlijk zal hij zich na de ontvangst op 21 No- „Hijschen, snel!" schreeuwe Toby. En onder dit bevel door, zag ik hem het eene lijn-uiteinde losgooien en de lijn bij het andere einde aan boord trekken. De schuit werd nu door niets meer te gengehouden, maar de lichte bries, die er stond, xpprd onderschept door de gebou wen op de werf en had daardoor zoo wei nig kracht, dat de zeilplooien slap naar omlaag bleven hangen en de kotter zich oogenschijnlijk niet bewoog. Maar toen het zeil al hooger en hooger kwam en daardoor meer windvang kreeg, begon de kotter, bij centimeters tegelijk, van de kade weg te schuiven. Eindelijk was het grootzeil vol bijgezet. Maar op het oogenblik, dat de mannen de pieke-vallen vastmaakten, ging het luide klotsen van paardehoeven op grint en het wèg-kletteren van kleine steenen in een dof. hol. onheilspellend dreunen over. De ruiters hadden het lange houten kade-plankier bereikt. „Naar beneden", beval Toby kortaf. Meteen duwde hij me naar het luik van het logies en liep zelf naar den voorste ven, terwijl Lange Jack het stuur greep. .«'Ik liet me vlag zakken, maar bleef op de op drie na onderste trede staan, zoo dat mijn hoofd boven dek uitstak en ik alles wat er gebeurde van achter het be schermende luik kon hooren en zien. Nauwelijks stond ik daar of vier ruiters schoten uit de duisternis te voorschijn, vier schaduwen die geweldig groot en zwart tegen de iets lichtere lucht afsta ken. Het leek of ze zoo, zonder moeite, aan boord konden springen, want de )cot- tcr was zelfs nu nog geen vier meter van de kade. Van angst dook ik in mijn schuilplaats weg. „Tobias Rooke", riep een van de ruiters met gebiedende stem, „in naam des ko ning s beveel ik u, om met uw schjw W kade ter*- 9 Onderhandelingen stadium. in gunstig OM VERHOOGING VAN DE TUINBOUW- STEUN. Actie van tuinbouworganisa ties. Enkele tuinbouworganisaties voeren reeds eenige tijd actie tot het verkrijgen van een hooger steunbedrag voor de tuinbouw. De uitkomsten van 1938 zijn n 1. weer belangrijk beneden de verwachtin gen. Vergeleken bij 1937 is er weer een aanzienlijke achteruitgang in inkomsten en afzet. Nu de betalingscontingenten voor Duitschland in het derde kwartaal weer sterk zijn verlaagd, heeft de export naar dit belangrijke achterland vooral geleden. De tuinbouworganisaties zullen waar schijnlijk succes hebben. De regeering overweegt n.l. ernstig een verhooging van het beschikbare steunbedrag met 2 mil- lioen gulden tot een totaal van 12 mil- lioen. HET HANDELSVERDRAG TUSSCHEN ENGELAND EN DE VER. STATEN. Ook voor Nederland interessant. In het handelsverdrag dat binnenkort tusschen Engeland en de Vereen. Sta ten gesloten zal worden, doet Engeland belangrijke concessies aan de Califor- nische fruittelers voor den afzet van hun producten op de Britsche markt. Echter zullen er nog eenige weken mee heengaan, alvorens een definitief ac- coord zal zijn bereikt. Eerst tegen half September zal het verdrag waarschijn lijk tot afsluiting komen. In het vprdrag komt een der voor naamste bepalingen neer op het plaat sen op de vrije lijst van versch fruit, zooals meloenen, citroenen, druiven, perziken, pruimen, abrikozen, ananas, kersen, aardbeien en kruisbessen. Dit is vooral voor ons land van belang. Men „Waarom?" vroeg Toby stuursch. „U heeft aan boord een zekeren Robert Hawke, die beschuldigd wordt van moord en wiens bevel tot inhechtenisneming wij bij ons hebben." „Je vergist je, vriend," zei Toby. „Hier is geen persoon van dien het Amsterdamsche ge meentebestuur en de Assuranüe mij. De Nederlanden van 1845 worden reeds ge- ruimen tijd onderhandelingen gevoerd over de verkoop van het Midden-Dam- terrein aan deze instelling. Thans is men zoo ver, dat het slagen ervan zoo goed als verzekerd is. Over de koopsom, f 400.000, is overeenstemming verkregen. De Assurantie Maatschappij De Neder landen van 1845 wil op het terrein een groot kantoorgebouw plaatsen. De indie ning door B. en W. van het voorstel tot verkoop van het terrein schijnt alleen nog te wachten op de indiening van de uitgewerkte bouwplannen door den ar chitect. die de opdracht van de maat schappij aanvaard heeft. Bij B. en W. be staat geen twijfel of het ontwerp van de zen bouwmeester zal aan de voorwaarde voldoen. Het is het voornemen, om het gebouw, waarvan de bovenverdiepingen te verhuren kantoorruimten zullen bevat ten, de gelijkstraatsche verdieping win kels en een restaurant de naam: Huis 1845 te „Ik beveel u naar de kade terug te ko men," ging dezelfde bevelende stem voort, „zoodat mijn' mannen uw schip kunnen doorzoeken." „En als ik weiger?" opperde Toby. „Dat is dan voor uw eigen verantwoor ding." was het antwoord. „Mijn naam is Colville, ik ben een van «Zijne Majesteits vrederechters en ik beveel u met uw schip naar de kade terug te keeren, op dat ik dit bevel tot inhechtenis neming ten uitvoer kan leggen. U weet welke straf er staat op het helpen ontvluchten van een moordenaar." „Nee, dat weet ik niet," zei Toby, „en hierbij verklaar ik dat we geen moorde naars aan boord hebben. We zijn in bal last." Onder deze samenspraak door was de schuit langzaam doorgedreven en nu kwam ze achter de gebouwen vandaan en kreeg ze de volle kracht van de wind in de zeilen. Het blanke doek bolde op en de boeg begon door het water te snijden. „Bent u van plan terug te komen?" schreeuwde Mr. Colville. „Nee denk er niet aan," antwoordde Totjy. „Laat 'r een beetje oploeven. Jack. Zoo. Pas op de bocht. Nout" Op je roer en daar gaat ie. Zoo!" De ruiters aan den wal reden met den kotter mee en Mr. Colville verhief voor den vierden keer zijn stem. ,Als u uw schip niet oogenblïkkelijk terug brengt, laat ik op m schieten." Bö dit dreigement dook de heele be manning als één man achter; de aer- s^ansing ijep ai de f 3200 aangifte deed, sprak hij het vermoeden uit. dat één zijner zoons de diefstal zou hebben gepleegd. De zoon kon echter aantoonen, dat hij niet op de akker was geweest. In verband met de vreemde vondst, wordt thans met de mogelijkheid reke ning gehouden, dat de oude man in het geheel geen geld heeft vermist. Hij zou den diefstal kunnen hebben gefingeerd, om zijn zoon in een kwaad daglicht te stellen. Dedrieduizend gulden zijn in beslag genomen. HET AANGEVALLEN VERKEERS VLIEGTUIG. Waarschijnlijk twaalf dooden. In vervolg op het bericht ln ons vorig nummer kunnen wij nog melden: Het Chineesche verkeersvliegtuig, dat op weg naar Hankau door een escadrille Japansche legervliegtuigen tot een nood landing werd gedwongen, had veertien passagiers, onder wie waarschijnlijk ook buitenlanders, aan boord. Ook nadat het vliegtuig gedaald was, hielden de Japanners de wacht- en scho ten met machinegeweren als de passa- giers het vliegtuig trachtten te verlaten. Het vliegtuig werd bestuurd door een Amerikaanschen piloot, die zonder ver wondingen te hebben opgeloopen, in Ma- cao is aangekomen. Hij vreest, dat zijn metgezel, de marconist en hij zelf de eenige overlevenden zijn. Waarschijnlijk hebben de Japanners in de veronderstel ling gehandeld, dat de Chineesche pre sident van -de uitvoerende raad, Soen- fo, aan boord was. Deze was echter met een ander toe stel vertrokken. Een Britsche kanonneerboot Is onder weg om assistentie te verleenen. DRIEDUIZEND GULDEN IN EEN BRIEVENBUS. Een ingewikkeld gevaL Te Baarle-Nassau heeft d houdster d* Posterijen drie biljetten van duizend gulden in een niet-geadres- seerde vensterenveloppe in de brieven bus gevonden. Toen de kantoorhoudster Van haar vondst mededeeling deed aan den burgemeester, bleek dat de num mers der drie biljetten correspondeerden met die, welke een oude zonderling eeni ge weken te voren als vermist had opge geven. De biljetten zouden volgens de aangifte, uit de jas van den zonderling zijn ontvreemd, toen hij deze eenige oogenblikken aan de fcant van een ak ker, waar hij werkzaamheden verricht te, had neergelegd. In de jaszak bevond zich echter f 8200, waarvan slechts f 3200 zou zijn gestolen, terwijl de rest nog aanwezig was. De zonderling, de ruim zeventigjarige boer S., leeft in onmin met al zijn kin deren. Hij heeft een groot deel van zijn bezittingen te gelde 'gemaakt, ten einde te voorkomen, dat deze na/*ijn dood in handen van zijn kinderen zouden ko men. 81ndsdien draagt hij zijn contan ten steeds bij zich. Toen de boer van de vermissing van plat op het dek vallen, stak z'n lange beenen de lucht ln en hield het roer met zijn voeten in den goeden stand. De paar seconden stilte, die volgden, werden opeens verbroken door de rumoe rige explosie van een donderdus en even later sloeg het schroot en de hagel als een schop vol grint dat neergegooid wordt, op het dek neer. Een koor van gekreun en gesmoord ge grinnik van de bemanning volgde op het schot. En Toby, die dekking achter de mast had gezocht, commandeerde kalm: „Pas op, Jack! Stuurboord een beetje. Zoo! Nog even en we zijn eruit!" „Jou bliksemsche smokkelaar!" bulder de Mr. Coiviile. „Ik krijg je nog wei. En dan zal ik t je dubbel en dwars betaald zetten." „Zeker, m'neer," bulderde Toby terug. En dan met gewone stem tegen Jack: „Schiet op, zeg! We zijn eruit. Hou den boom tegen als Je over gaat." Bij het hooren van het nieuws, dat we de baai uit waren, kroop de bemanning uit haar schuilhoeken te voorschijn en keek voorzichtig rond. We waren al een eind de rivier af en toen ik omkeek naar de baai, zag ik de groep van vier onder het baken op het eind van de werf staan. En terwijl ik keek, wendden ze den teu gel en galoppeerden weg. „Ze hebben duivelsch veel haast," zei Toby, die evenals ik oplettend had staan kijken. „Ik zou wel 's willen weten, wat ze in hun schild voeren." „Dat gaat ons verder bitter weinig aan, niet? We zijn ze kwijt!" zelde ik. „O, dacht je dat?" was Toby's ant woord. „Daar kon je wel 's ongelijk mee hebben, vriend. We zijn nog lang niet bulten gevaaro nee! t Is nog min stens een half uur hoog water en wind. om ons tegen den stroom in te laten gaan, is er niet. Nee, ik voel me pas vei lig als ik de klippqp van Calais zie.... Gisteren heeft dè Britsche kanonneer boot Cicala het wrak van het vliegtuig onden. In het ziekenhuis van Shekkl zijn gisteren nog twee inzittenden van het neergeschoten Chineesche verkeers vliegtuig opgenomen. Zij zijn zóó ernstig gewond, dat zij zelfs niet in staat waren hun naam op te geven. Het totaal aan tal overlevenden bedraagt thans vijf. De Japansche censuur heeft gepoogd, te beletten, dat het bericht over 't neer schieten van een Chineesch passagiers vliegtuig bij Hongkong werd verspreid. In een persconferentie heeft de Ja pansche woordvoerder verklaard, dat de Japansche autoriteiten zich het recht voorbehouden censuur uit te oefenen op alle telegrammen, ongeacht herkomst of bestemming. EEN SLANG IN DE BANANEN. Te Apeldoorn kroop een groote slang van l'/t meter lengte 'sissend uit een party Braziliaansche bananen, die Woensdag bij de firma Stokking, bana- nenimport, was afgeleverd. Het dier was van onder lichtgeel en van boven don kergroen gekleurd en geschubd. Het dier is gedood en toegevoegd aan de curiosa van Apeldooms amateur-bioloog Muusse, die van oordeel is dat het dier giftig is. De staart va nhet beest loopt zoo dun uit, dat het einde niet dikker is dan een stopnaald. Met die laatste woorden ging hij weg, om zijn mannen de noodige bevelen te geven en liet mij niet weinig terneerge slagen achter. Ik hoopte, dat hij on- noodig een te sombere lezing van den toestand had gegeven, maar ondertus schen zag ik met mijn eigen oogen, dat we bijna niet meer vooruitwkamen, nu we bijn aniet meer vooruitkwamen, nu van ons lag een vrij groote boot voor an ker en we kwamen niet dan met een slakkengang daar voorbij. „Zoo gaat 't niet," zei Toby beslist, „op deze manier kunnen we even goed voor anker gaan. Hijsch het kruiszeil en het topzeil." Hij nam het roer over van Lan ge Jack, die naar voren ging om het be vel ten uitvoer te brengen en binnen en kele minuten bolde het groote kruiszeil in de bries en stond het driehoekige top zeil van de gaffel tot het topje van den mast. Onder den druk van al dat zeil be gon de kotter wat vlugger door het wa ter te snijden, ofschoon zijn gang toch nog aan den kalmen kant was. Halverwege de Hope waren we dicht onder de Kentschq kust en zag ik recht voor ons uit een klein schip voor anker liggen. En juist op dat. oogenblik liet een groote schuit, die druk aan het laveeren was, ons zoo weinig plaats, dat we ge dwongen waren, vlak langs het stil lig gende schip te gaan. Toen wij vlak bij wa ren, begon Toby opeens op een ongewoon hevige manier binnensmonds te vloeken en toen ik, op zoek naar de reden der beroering van zijn emotioneel niveau, een man met een helder brandende lantaren op dek zag. blies ik vlug den aftocht en dook het luik naar het logies weer in. „Een mooie nacht, Toby." praaide een metalige, doordringende stem. „Je lijkt wel haast te hebben." „Ik moet me brood verdienen," was het vlugge antwoord van Brooke. „I k ben f niet in 's lands diens*" *«(Lt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 2