Vóór veertig jaren. [plaatselijk nieuws 7 MAANDAG S SEPTEMBER 1931 De Kroningsplechtigheid van de Koningin in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. In de Schoonh. Crt. van 3 Sept. wordt melding gemaakt van de oorkonde, die ingemetseld is bij de Koningin Wilhelmina boom. Daar op staat vermeld, dat de onthulling van hek en medaillon geschied was door de volgende kinderen: Geertrulda Maria Pince v. d. Aa, Immetje v. d. Bas, Margje v. d. Berg, Joanetta Philippina Breed- veld, Anthonia Christina Buijs, Eliza Cornells d. Ende, Andries Groeneveld. Wilhelmina da Heer, S Adriana v. d. Leede, Klaas Luthard, f Martina Antonia Johanna Piepers, I Wilhelmina Pruijt, Marta Johan- na v. d. Reijden, Josina Tamse, j Anna Charlotte de Vaal, Johannes van Wageningen, Emerentia Eli- zabeth Zijderlaan, allen te Schoon- hoven. moeilijke jaren Harer regeering, de wel vaart te bevorderen. Dat deed de koningin, toen Zij een jaar na Hare troonsbestijging in Haar paleis in het Huis ten Bosch de eerste vredesconferentie ontving. De resultaten daarvan waren niet zoo als velen hadden gehoopt, maar die bijeenkomst in D?n Haag is toch een zeer belangrijke daad geweest, waardoor de vredesbeweging veel aan macht en kracht gewonnen heeft. Het was wel droevig, dat direct na die vredesconferentie een oorlog losbrak tus- schen Engeland en de Boerenrepubliek in Zuid-Afrika. Na een eeuw van onrecht, waaraan Brittannië zich jegens de Boe- ren had scfiuldig gemaakt, besloot het machtige rijk de twee rustige en vrede lievende staten bij zijn koloniën te voe gen en vond gemakkelijk een reden voor een inval. Na dapper verweer, moesten de Boeren de ongelijke strijd opgegeven en de oude president Kruger was in zijn land niet meer veilig. Geen enkel land be kommerde zich om hem. durfde zich om hem te bekommeren, omdat niemand de ongunst van Engeland op zich durfde halen. Niemand? Ja, één staatshoofd was er, dat den bejaarden president hulp en be scherming bood: Koningin Wilhelmina. Zij zond het oorlogsschip „Gelderland" naar Lourenzo Marquez om president Kruger te halen en hem veilig in ons land te brengen. „De eenige man onder de gekroon de hoofden van Europa is koningin Wil helmina," schreef toen een Fransch blad. ZU was de eenige, die het waagde te doen. wat misschien Engeland wel kon verbitteren, maar zy deed daarmede, wat het geheele volk van ganscher har te toejuichte. Nog hielden in Zuid-Afri ka de laatste groepen van onoverwon- nenen stand tegen de heirlegers, welke Brittanië had uitgezonden, toen op 16 October 1900 de koningin Hare verloving met hertog Hendrik van Mecklenburg 8chwerin bekend maakte. Gehuwd en Moeder. Op 7 Februari 1901 waren in de Witte Zaal van het paleis in het Noordeinde de kbnirtgin met hertog Hendrik, die de titel kreeg van Prins der Nederlanden en werden in de echt verbonden door den minister van justitie Mr. Cort van der bewoners van Nederland, die één van zin en eén van hart waren met dat paar. De positie van den prins was niet ge- makkeiyk. Hy kon geen deel nemen aan de regeering, maar moest zyn be langstelling beperken tot verschillende organisaties. De prins werd voorzitter van het Roode Kruis, gaf veel aandacht aan de landbouw, onderscheidde zich, toen in 1907 aan de Hoek van Holland het stoomschip „Berlin" in twee stukken ge broken op de pier geworpen was en gaf by de redding het voorbeeld door zyn volhardende moed en zyn koelbloedig heid. Met den prins-gemaal heeft in 1902 ge heel het land gebeefd voor het leven der koningih, toen een gevaariyke ziekte Haar leven bedreigde. De bange weken en de nieuwe eeuw brachten voorspoed en welvaart, de landbouw ging vooruit, de veeteelt nam toe, de visschery was zeer belangryk. de handel breidde zich uit, de industrie groeVde voorspoedig. Maar ook zorg en spanning deden zich voor: de spoorwegstaking in 1903 leek op het begin van een revolutie, stryd was er over het onderwys, over de uitbreiding van het leger, doch altyd $tond boven de partijen de koningin en zy Hand haafde, zonder aanzien van personen of partyen, de wet en het recht. Waar groote gebeurtenissen waren, daar was ook de koningin; by groote herdenkin gen, by feesten, maar ook by overstroo mingen, bij rampen en steeds toonde zy haar medeleven met het volk in al zyn geledingen. Eindeiyk in 1909 kwam de boodschap, waarnaar ons volk sinds eenige jaren had uitgezien, de biyde mare, dat waar- schyniyk de koningin niet de laatste der Oranjes, zou zyn, maar dat een nieuwe geboorte verwacht mocht worden en het land daverde van vreugde-gejuich, toen 30 April 1909 geboren werd Juliana, Louise, Emma, Maria, Wilhelmina. Haar roepnaam bleef Juliana naar de vrome en dappere stammoeder der Oranje Nas sau's, de moeder van Willem den Zwy- ger, die haar zoons en haar bezit' gaf om ons volk te redden. In 1912 reisde H M. naar Frankrijk om het bezoek te beantwoorden, dat de pre sident dier republiek Haar had gebracht. In 1913, het jaar ook, waarin het Vredes paleis werd geopend, waren koningin en volk. vereenigd in de vreugde by het eeuwfeest van Neerland's onafhankeiyk- heid en in een proclamatie, die de ko ningin toen deed verschynen, zeide 741 f „Het is Myn innige wensch, dat onder Gods zegen, vrede, vrijheid en voorspoed bewaard mogen biyven." Niemand kon toen vermoeden, dat een jaar later bijna alle landen ter wereld te gen elkaar in het veld zouden staan en dat wy onze uiterste krachten zouden moeten inspannen om onze onzydigheid te fi&fldhaven. De Koningin, naar een schilderij van G. C Vrint. Jaren van oorlog. Jaren van oorlog, maar ge^kkig niet in ons larid. Wy hadden veel te Ujden van die geweldige worsteling, die by onze grens woedde, maar het waren slechts materleele verliezen, die wy leden en ons volk bleef het bespaard, dat zyn zonen verscheurd werden en doodbloeddert voor een onzinnige oorlog, die geen der strij ders iets goeds, iets beters gebracht heeft. Mobilisatfe! Den 31en Juli 1914 on- derteekende de koningin het mobili satiebevel; 's middags half twee en dienzelfde avond waren reeds 90 pCt. van de 200.000 man onder de .wapenen. Onze troepen stonden aan de grens, maar het Duitsche leger eerbiedigde Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik. Linden. Daarna werd in de Groote Kerk het kerkeiyk huweiyk voltrokken door Dr. G. J. van der Flier, die voor zyn toe spraak het BUbelwoord gekozen h&d uit Psalm 4: „Verhef Gij over ons het licht üws aanschyns, o Heere." „Over ons," dat beteekende niet alleen frver het koninkiyk paar, maar over alle op de nauwgezetste wyze onze neu traliteit en wy kregen eenig inzicht wat het zeggen wil oorlog in het land te hebben door de Belgische vluchtelingen, die naar hier uitwekep en waarvan het aantal al spoedig steeg tot 700 000. Door den Haag trokken de troepen, die naar de grens gingen, langs het pa leis en daar stond de koningin met Haar vyfjarig dochtertje Jul ana aan de hand Er was nu geen gejuich, daartoe was het oogenblik te ernstig, maar de vorstin wilde toch toonen, hoe Zy vertrouwde op Haar volk en hoe zy zich daarmede één gevoelde. De koningin, met het prinsesje aan de hand, verliet Haar plaats en trad toe op de schare voor Haar. Daar hief zy de rechterarm omhoog en riep met klare stem „Leve het Vaderland!" Een stormgeroep daverde door het Noordeinde, een kreet van geestdrift, van liefde voor vaderland en vorstin en als op een geheim bevel uitte dat gevoel van eenhe.d en aanhankeiykheid zich in de oude zang: „Wilhelmus van Nassauwe". De oorlogsjaren vorderden van ieder een byzondere inspanning en voor het Hoofd van den Staat wel het meest. Her- haaldeiyk werden onze rechten geschon den door de oorlogvoerenden, die sche pen in beslag namen of tot zinken brach ten. Onderhandelingen moesten worden gevoerd, staatkundige besprekingen ge houden. gewichtige besluiten moesten, dikwyis snel genomen worden en veel hing daarvan af, maar eindelijk be zweek Duitschland en moest het om vrede vragen. Revolutie-dreiging. Nog verscheidene jaren mocht de ko ningin Haar Moeder behouden, maar toen deze edele vrouw in Maart van het jaar 1934 ziek werd, vreesde men het ergste en 20 Maart van dat jaar overleed koningin Emma, diep betreurd door de geheele natie. En hetzelfde jaar trof nog een tweede wreede slag het koninkiyk gezin. Prins Hendrik overleed in de zo mer 1934; twee eenzame, stille figuren stonden in het portaal van de Delftsche kerk, waar Zy het stoffeiyk overschot van een echtgenoot en vader hadden zien by zetten. Eenzaam en stil keerden zy terug naar het paleis, twee Vrouwen, de hoogsten uit het land; eenzaam ble ven zy, weken en maandenen toen kwam op het onverwachts de gelukkige boodschap: Prinses Juliana verloofd. Prins Bemhard van Lippe Biesterfeld, de eene dag hier door niemand gekend en de volgende dag reeds geliefd door de v natie. Een zeldzaam ding was het, zooals de- De genadeslag had Duitschland gekre gen doordat een revolutie was uitgebro ken. zy die van zoo'n beweging heil ver wachtten, voorspelden dat de revolutie niet aan onze grens zou halt houden, maar die zou overschrijden. Vergaderin gen werden belegd, revolutionnaire lei ders bespraken de kansen van een om wenteling, de vraag werd opgeworpen of de regeering nog wel vertrouwen kon op het leger, of de tyd niet gekomen was, dat het roer van het schip van staat in andere handen moest overgaan, dat een andere regeeringsvorm zou worden inge steld. Het leek een oogenblik alsof het zoo zou worden. Elf November 1918 was de wapenstilstand gesloten en 12 November kondigde Troelstra in de Kamer de re volutie aan. Minister Ruys de Beeren- brouck verklaarde, dat de regeering niet zou wyken en zoo noodig met macht van wapenen de rechten en vrijheden van het geheele volk, het gezag en de orde zou handhaven. Dus toch revolutie? Neen! Het antwoord van de natie was verpletterend dtriijèiyk: wy biyven trouw aan .Oranje! Uit klle deelen van 't land stroomden onopgeroepen vrywilligers naar Den Haag en de groote steden, om. als het zyn moest een omwenteling de kop in te drukken. In de residentie ver zamelde zich een onafzienbare dicht op elkaar staande menigte op de Maliebaan en daar verscheen de koningin met prin ses Juliana, overal omgeven door natio nale en oranje vlaggen, door gejuich en geroep. De paarden werden uitgespan nen en men verdrong zich om te hel pen het rytuig met de vorstin en Haar dochter voort te trekken, om zoo te ma nifesteeren dat men Oranje eerde en liefhad. Geen gewapende bescherming had de koningin van noode, open was het rijtuig en geen militairen of politie weerhielden hen, die opdrongen om het voertuig. Het was een bloedwarm geju bel en het Wilhelmus schalde onophou- deiyk over het veld. Neen, dat waren geen mannen om re volutie mee te maken, om Oranje te ver- dryven. Eenige dagen later heeft de schrijver dezer regelen in Delft het ontroerende schouwspel medegemaakt, dat de konin gin het stadhuis verliet en zonder eeni ge bescherming zich bewoog door de ontzagiyke menigte, die het groote plein vulde. Welk staatshoofd in Europa kon dat doen? Welk staatshoofd kan dat nu op dit oogenblik doen?. Koningin Wil helmina kan in elke stad, in elke straat toetreden tot Haar volk, zonder dat het noodig is. dat een sterke arm Haar be schut. De koningin heeft een sterker schut en zekerder schild dan gelelde van soldaten en politie Haar zouden kunnen verschaffen. Zoo'n geleide kan doorbro ken worden door list of geweld, maar onverbreekbaar is de hechte liefde vin Haar volk. dat overal waar zy komt Haar zekerste stut en veiligheid is. Bij de huldiging der koningin op 2 December te 's-Gravenhage kon H. M. zeggen „wy zyn veilig geweest in Gods hand. wy weten dat zyn leiding, aan onze historie gegeven, opnieuw bevestigd is. Wat was en is zal ook in de toekomst zyn. Blijde en droeve klanken. In 1923 vierde Nederland op luister rijke wyze het feest dat koningin Wil helmina 25 jaren aan de regeering was en het feest dat wy nu vieren is een krachtige herhaling van dat uit genoemd jaar. Zooals voor 25 Jaren hield H. M op 5 September 1923 weder haar intocht in de hoofdstad. Nu niet slechts vergezeld van Haar Moeder, maar ook van Haar gemaal en Haar dochter. LEVE DE KONINGIN! ze prins de harten heeft gewonnen. HU bewoog zich zoo gemakkeiyk onder de menschen en zoo vrlendeüjk en democra tisch waren zyn breede armzwaalah naar de menigte. De stilte en eenzaamheid weken en opnieuw klonken de enthousi aste kreten voor het Oranjehuis. De uit barsting van Oranjeliefde was zoo mach tig, zoo indrukwekkend, dat zelfs de vu rigste Oranje vrienden er nog verbaasd door stonden. De prinses verloofd, de prinses- gehuwd en nu in dit jaar op 31 Januari de ver heugende tyding: een prinses is geboren. Oranje bloeit, Oranje leeft voort. In 1889 was koning Willem III veertig jaren aan de regeering en by de viering van dat jubileum heeft Hy gezegd: „Myn volk zal van My getuigen, dat Ik Myn koninkiyk woord bij het aan vaarden Myner regeering gestand heb gedïtan." Nu viert de dochter van dien vorst hetzelfde feest en Zij. kan die woorden herhalen. Koningin Wilhelmina heeft de beloften, welke wij hierboven afdrukten en die zy op 6 September 1898 heeft af gelegd, gestand gedaan, zy heeft Haar hooge roeping. Haar gewichtige taak ten volle begrepen en eenstemmig hoopt en bidt Nederland, dat zy die taak nog lang zal bhjven vervullen en uit dat in de roep: l MAAN ÜAG S SEPTEMBER 1918 Benschop. Voor de feesteiykheden by het regeerings jubileum van de koningin ia een bescheiden feestprogramma sa mengesteld. De a s. Dinsdag zal geheel besteed worden aan de rondvaart van alle schoolkinderen doop de gemeente en een gemeenschappelijk? zanghulde op 't Dorpsplein. Voor Woftisdag 7 September is het volgende programma vastge.teld: 's Mor gens is er een allegorische optocht door de gemeente, 's Namiddags zullen twee ringrijderyen plaats hebben, één voor paren met tilburies en de andere voor fietsen. Voorts zal wederom een wete ringloop worden gehouden, waarvoor B. en W. weer een fraaie medaille hebben beschikbaar gesteld, 's Avonds zullen volksspelen op het Dorpsplein wonden georganiseerd, bestaande uit snelwande len met hindernissen en een wedstryd in kruiwagenryden voor paren. Tevens zal dan «i afloop van de volksspelen, by voldoend ^deelname een gondelvaart in de voorwetering worden gehouden. Het gemeentehuis is ter eere van deze her denking reeds feesteiyk verlicht, welk voorbeeld door vele particulieren in de kom der gemeente is gevolgd of in voor bereiding is. Gedurende beide dagen zal de plaatseiyke muziekvereen. „Onder ling Genoegen" medewerking verleenen. Ontslag. Capelle a.d. Ussel. Op de Chemische Fabrieken zyn een 30-tal losse arbeiders ontslagen. Een zeldzaam familiefestijn te Gouderak Gouderak. Mej. Neeltje Huisman—van Dam. heeft 10 zusters, Gerretje, Pietje, Clazina, Jaantje, Fygje, Anna, Wilhel mina, sytje, Mangje. Maartje en een broer Marinus. De leefty den beginnen met 75 jaar en zyn vervolgens 73, 71, 69. 67, 65. 63. 61. 59, 57, 55 en de jongste.de gastvrouw, 53. Allen genieten nog een vry goede gezondheid. In 1913 was de ge heele schaar byeen om een zuster uit geleide te doen. die naar Noord-Ameri- ka vertrok. In Augustus kwam deze zus ter weer in het vaderland aan en werd besloten, dit weerzien na 25 jaar te vie ren met een familiedag, waar allen op het appèl zouden verschynen. Veel moest over en weer worden gecorrespondeerd, alvorens een dag kon worden bepaald. Donderdag 1 September heeft deze heu- geiyke gebeurtenis plaats gehad, 11 zus ters en 1 broer met hun kinderen wa ren byeen. Donderdagmiddag waren wy in de ge legenheid even te vertoeven in deze groo te, en gelukkige, familiekring. Even had den wy noodig om ons te oriënteeren. Alle mogeiyke dialecten werden gespro ken, en wat het meest opviel was wel de opgeruimde toon welke er heerschte in deze groote familiekring. Een moeliyke tRak was het. vast te stellen uit hoeveel kinderen en kleinkinderen de familie be stond, doch tenslotte slaagde ook dit en kwamen vrij tot het respectabele aantal van 247. Haast ieder denkbaar ambacht of beroep is in deze familie vertegen woordigd, waarby wel het landbouwbe drijf overheerschend is. Gouderak herbergde Donderdag een familiegroep welke met recht een zeld zaamheid genoemd kan worden. Groot-Ammers. De verjaardag en het 40-Jarig jubileum van.de Koningin zyn ook hier op luisterryke wyze gevierd. Hoewel er voor de voorbereiding van dit feest maar een paar dagen tyd was geweest, heerschte in de kom van de gemeente een echte feeststemming. Des middags om half twee kwam burgemees ter Vlug met zyn echtgenoote aan, die op het raadhuis door het comité wer den ontvangen. De heer E. van Andel gaf intusscnen met zyn. versterkte luid spreker op het Burgem. Fortuynpleln de rede van de Koningin door en verzorgde verder de muziek, totdat de muziekver- eeniging „De Unie" van Ameide ver scheen om zich met de schoolkinderen en een groot publiek op te stellen voor het raadhuis, waar vanaf het oalcon de openingsrede zou worden uitgespro ken door den burgemeester. De voorzit ter van het comité, de heer M. Nobbe, hiel een korte inleiding en gaf hierop het woord aan den burgervader, die wees op de band, welke het Nederland- sche volk bindt aan Oranje en herhaal de de woorden, eens door de Koningin gesproken „Oranje kan nooit genoeg voor Nederland doen" en het antwoord van het volk „Nederland kan nooit ge noeg voor Oranje doen". De burgemees ter eindigde met een driewerf hoera uit te brengen voor de Koningin en deelde mee, dat H.M. een telegram van geluk- wensch zou toegezonden worden. De voor zitter dankte den burgemeester voor zyn rede en hoopte dat de bevolking van Groot-Ammers op zoodanige wyze feest zou vieren, dat geen enkel voorval zou plaats hebben, dat krenkend zou zyn voor het gezag. Hierop werden twee cou pletten van het Wilhelmus gezongen, begeleid door de muziekvereen. „Unie" van Ameide, waarna eerst, met de mu ziek VGpr^, üe ^.dfttqcht werd gehouden door de kom der gemeente en daarna volgden de volks- en k.nderspelen. Des avonds gaf „Urne" een joncert. Een groot publ.ek met fakkels en vele kinderen met lampions maakten daarna met de muziek voorop, een optocht door de gemeente. De straatlantaarns waren voor deze gelegenheid gedoofd, zoodat de ze l.chtstoet een fantast.sch gezicht op leverde De voorzitter dankte vanaf de muziektent alle aanwez gen, inzonder- he.d de medewerkende comité's voor het slagen van deze dag en verzocht de aan wezigen de bekende twee coupletten van het Wilhelmus te zingen, waaraan spon taan werd voldaan. Hierna stroomde het publiek naar de haven om getu ge te zyn van het vuurwerk, dat op ..de Nes" werd afgesfoken, waarmede het einde van deze dag kwam. Krimpen a.d. Lek. Tydens de feest- viering van Woensdag kreeg a de Boer met een bierflesch een klap op het hoold waardoor een ernstige hoofdwond ont stond, d.e dokter v. Lindern heelt ge hecht Tijdens een twist, welke ontstond tuaschen A. v. M en B. D. heeft laatst genoemde van M. met een mes aan het hoofd en arm verwond, D. Is naar het Huls van Bewaring te Rotterdam over- gebracht. Het postkantoor zal Dinsdag. ter gelegenheid van de herdenkingsdag van het jubileum der Koningin, na Uen uur voor het publiek gesloten zyn. Krimpen a.d. Ussel. Gevonden: Een rijw.elbelastingmerk en een zilveren armband door B. van Dam, Usseldyk 122a; een beenbeschermer en ryw.el- sleutel te bevragen bij de politie; een badpak met handdoek door g v Koo en Lekdyk 32: een rijwielbel. merk door Joh. Brussee. Poiderschedyk 12. Krimpen a.d. IJssel. In verband met de nationale feestdag op 6 September, zal die dag geen huisvuil worden' opge haald. Op Vrijdag 9 September as. zal dit alleen geschieden langs den IJss*l - dyk. Lekdyk tot Tlendweg, Schaardyk. Stormpolderdyk, Kortlandstrant. Steen- bakekrstraat Kruisstraat, Wet®ring=Jn- gel (Noord-Westzyde) en Usee straat. terwyi op Zaterdag 10 September a s. 't vuil zal worden opgehaald in de Tuin- j straat. Waalstraat, Oosterstraat. Bur- gerdykstraat, Biydykenstraat, Wete-| rlngsingel (Zuid-Oostzyde), Tiendw-g. Waalsingel en verder langs den Lekdijk vanaf den Tlendweg tot Witte Brug. De gemeente-secretarie, het kantoor van den gemeente-ontvanger en van den gemeentel, dienst voor maritsch. aange legenheden zullen gesloten zyn. Ook de arbeiders in de gemeenteiyke werkver schaffing zullen dien dag vrijaf hebben. Lopik. Ter gelegenheid van het regee rings jubileum van de Koningin zal op 8 September een feest gehouden worden. Het programma luidt: 's morgens 0.30 uur optocht voor versierde wagens en fietsen, beginnende aan de Fuikebrug. 's middags 2 uur kinderspelen en ring- rijden voor grooten; 6 uur: volksspelen voor werkloozen; 8 uur gondelvaart; daama fakkel- en lampionoptocht. Eierenveiling. Moercapelle. Op Donderdag 1 Sept. -38 waren aangevoerd 7380 eieren, de prij zen waren: henneneieren f 3.003.23: kippeneieren f 4.65—5.40; eendeneieren f 2.85—3.25; kalkoeneieren f 5.20—5.40, alles per 100 stuks; peren 40—50 ct. per mandje. Voorbarige geruchten. Nieuwerkerk a.d. IJiseL Voor eenige maanden circuleerden, onder Ouderkerk a.d. Ussel. berichten, dat met ingang van 1 October het pontveer Ouderkerk- Nieuwerkerk zou moeten verdwynen, In verband met de normalisatie van de Hollandsche Ussel. Dezer dagen werd wederom een bericht gelanceerd, dat 't veer zou overgaan in ryksexpioitatie, daar alles hier door het ryk was ont eigend. Van bevoegde zyde verzoekt men ons, deze berichten tegen te spreken. In hoever wy^iging te wachten is, zal moe ten worden afgewacht, daar hierover nog niets bekend ls. Ter gelegenheid van de verjaardag van de koningin gaf de muziekvereni ging „Door Kunst Verkregen" Woens dagavond een marschconcert. Voor het café van den heer Boerop werd eerst het Wilhelmus ten gehoor® gebracht, hierna werd een marsch over het dorp. Hoofdweg, Onderweg, Kerklaan enNieu- werkerksche weg gemaakt. Voor deze rondgang bestond buitengewoon veel be langstelling. De leden van de Kon. Ned. Mid denstandsbond exposeeren gedurende de Jubileumweek in hun etalages uitslui tend Nederlandsch Fabrikaat. Wcrnsdag waren de etalages gereed èn trokken zeer veel belangstelling. Over het geheel zyn ze dan ook het bezichtigen waard en vormen een mooi gedeelte in 't feest programma. in een plaatseUJk blad verscheen een mededeeling, dat de gezameniyke kappers hadden besloten, in het vervolg Donderdagsmiddags hun zaken gesloten te houden. De kappers verzoeken oAs (mede te design, dat dit bericht 0& een abuis moet berusten, daar geenerlei wy- ziging in de uren van Openstelling te I verwachten is. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De heer A Kos slaagde te Wageningen voor de akte Tuinbouwkunde 1. o Aanbesteding. Nieuwerkerk a.d. Ussel. De bouwkun digen C. van Leeuwen Kz. heelt in op dracht van den heer G. Dekker aanbe steed het afbreken en weder opbouwen van een dubbel woonhuis aan ae Bostel laan. Ingeschreven werd als volgt: Timmerwerk: M. Buis te Capelle a.d. IJssel f 2206- F. W. Bchotte te Zevenhui zen f 2523. P. Voordyk f 2825; P. Valken burg f 2870. Perceel metselwerk: J. Slingétland te Zevenhuizen f 2597; H. P. de Wit f 2645; 1 J. C. de Wit f 2675. j Perc. schilderwerk: Fa. H.Boele f 529; Qebr. van Erkel f 500. Perceel smid.werk: Ph. Dyksman f85, Th. Berendsen f 99 Electrlciteit: Jac. Overvliet f 106. Loodgieterswerk: O. van wyngaarden f 335 Waar geên plaatsnaam is aanre- geven. zyn de inschryvers alhier woon achtig. De tweede feestdag. Ouderkerk a.d. IJssel. De iweede feest dag, h.er ter gelegenheid van uen ver- jaai dag en het ^o-jang regeerlagsjuo.- leum van ae Konmg.n georgan.seerd, wera nog cioor idealer wetroomsiandig- heuen begunstigd, dan de eerste dag. De ze dag concentreerde zich alles op en om het feestterrein aan de Kerkweg. Men begon aes moigens met een r.ng- j rydery voor paren op versierde Ubu- ry's, waaraan zestien paren hebben deel- i genomen. De middag werd gevuld met wedstryden m hmdermsloopen, pop kussen, fleschloopen en sloLoopen. Dat hierby de vermakehjke momen ten n.et on.braken, laat z.ch begrypen. Het historiscn openluchtspel „De mis lukte aansiag op Lochem" vormde de hoofdschotel van de dag. Een groote menschenmenigte had zich des avónds op het feestterrein verzameld in het gezicht van Lochem's poort, die op het land was opgetrokken. Voordat de burgemeester dit histo risch spel met een inleidend woord open de. trader. de leden der plaatsehjke jeugdvereenigingen aan, uit welke D.ns- dag een deputatie naar Amsterdam gaat met de gemeentevlag om deel te nemen aan de nationale jeugQhulde voor de i Koningin. De burgemeester bereidde de deputatie er op voor. dat zy in Amster- dam ongetwijfeld ontfcrgeteiyke oogen- blikkei. zou beleven en dat het hun daarbij ®en eer mocht zyn, z'.ch gedra gen tc weten door een burgerij bij wie van cuds Oranje een eerste plaats in het hart had. Daa»ne sprak hy eenige inle dei.de woc.den aan de geschiedenis omstrc-.ks 1590 cr.tleend, waarin de mislukte aan sla? op Lochem plaats had. Het was een fraa. spel. dat de onverdet'ae aandacht v u: her talryke publiek had. O ,k de kleurigs costuums hadden veel bekyks. H"t rroet verder gezï^d worden, dat de bonman (de heer J O. van Reemvijk) de luitenant (G. de Jong Am.) en de cmnmandat van de edeil.eden (de heer p C. v. d.^Woerdt) hun rol goed speel den, hetgeen ook burgemeester v. Beeck Calkoen in zyn waardeerend slotwoord vastlegde. Nadat alle spelers zich in co lonne op het .veld hadden verzameld, hebben de aanwez gen twee coupletten van het Wilhelmus gezongen, begele d door muziek van „Excelsior". Daarna gaf de muziekvereeniging onder leiding van haar directeur, den heer Joh. de Vries, een popula.r concert. Daarna begonnen de meeste feest gangers de weg naar huA weer op tc zoeken, wat hun by het schynsel /an de vooral op de Kerkweg prachtige gevel illuminatie niet moeiiyk viel. De Wil- helmina-boom overgoot met z'n fraaie verlichting het kerkplein, met een zee van oranjel'cht. Deze verlichting zal t.m 6 September biyven branden. Ook de belde eere-poorten waren keurig ver licht. De jeugdhulde te Amsterdam. Ouderkerk a.d. IJssel. Aan de jeugd hulde op 6 Sept. te Amsterdam aan de Koningin te brengen, zullen ook uit deze gemeente 4 vertegenwoord gers van de plaatseiyke jeugvereenigingen deelne men. Schietwedstrijd Burgerwacht Polsbroek. De Polsbroeksche Burger wacht hield haar jaariyksche schiet wedstrijd op het erf van den heer C. Rossum. Er werd geschoten in knielen de houding, afstand 12 M„ op schyven 1—10. Pryswinnaars waren op de personeele baan Veteranenklasse: 1 P. Murk, 148 pnt.; 2 P. de Jong, 146 pnt.; 3 W. v. Vliet Jz„ 146 pnt.; 4 C. v. Duuren, 145 pnt.; 5 W. de Bruyn, 144 pnt.; 6 J. de Pater, 141 p. Klasse A: 1 A. v. Duuren, 143 pnt.; 2 C. gaJlieB, 138 8 E. BSSU®, AS pnt.; 4 P. B. V. Dijk. 136 pnt.; 5 Joh. ZU- derlaan, 136 pnt. Klasse B: 1 P. de Pater, 145 pnt.; 2 J. A. zyderlaan. 143 pnt.; 3 Jac. Hoo- genboom, 136 pnt.; 4 B. v. d. Mei, 135 pnt.; 5 L. A. Sluis, 135 pnt.; 6 W. de Ruyter, 135 pnt. Klasse C: 1 G. Sluis, 2 P. zyderlaan, 3 K. de Gier., 4 A. Toom. 5 C. de Ruyter, 6 L. Mourik, 7 D. v. d. Mei. Op de Vrije baan Veteranenklasse: 1 J. de Pater, 2 x 50 pnt.; 2 J. zyderlaan, 50 pnt.; 3 C. van Duuren 50 pnt.; 4 W. de Bruyn, 50 pnt.; 5 P. de Jong, 3 x 49 pnt.; 6 P. Murk, 2 x 49 pnt. Klasse A: 1 A. van Duuren, 48 pnt.; 2 Joh. zyderlaan, 47 pnt.; 3 P B. v Dyk, 47 pnt., 4 C. Hailing, 46 pnt.; 5 C. van Rossum. 44 pnt. Klasse B: 1 J. A. zyderlaan. 49 pnt.; 2 Jac. Hoogenboom. 49 pnt.; 3 P. de Pa'er. 47 pnt.: 4 W de Ruyter, 46 pnt.; 5 B v. d. Mei, 45 pnt.; 6 W. v. Vliet, 45 pnt. Klasse C: 1 P zyderlaan, 49 pnt.; 2 L Mour k. 49 pnt.; 3 G. Slu's 48 pnt.; 4 A. Toom, 48 pnt.; 5 J. v. d. Vlist. 46 pnt.; 6 R. de Gier, 45 pnt.; 7 T. v. Os. 45 r>nt. Kon ngsschutter werd voor 1938 de heer P de Jong met een gemiddelde van 48 2 9 pnt. De prijzen in d" personeele baan bestonden uit kunstvoorwerpen, die in de vrije baan uit geldprijzen. De Jeugdhulde. Reeuwijk. By de op 6 September te Amsterdam te houden jeugdhulde voor HM. de Koningin zal de Reeuwyksche jeugd vertegenwoordigd zyn door de heeren M. Zwijnenburg Jr., M. Kersber gen en M. Mastop. Oranjefeest. Sliedrecht. De Sliedrechtsche Oranje vereniging heeft Woensdag het Oranje feest op waardige wyze gevierd. De In dustrieweg was in een feestterrein her schapen. 's Morgens hadden er kinder spelen plaats, welke veel belangstelling trokken, 's Middags waren het volksspe len en ondanks het feit, dat aan het trerein entrée geheven werd, was de op komst van het publiek goed. 's Avonds demonstreerde de landeiyke ryvereeni- ging „Beyaert" uit Alblasserdam haar kunnen, waarna een openlucht-bioscoop gegeven werd. Verschillende huizen waren geïllumi neerd. de driekleur wapperde flink, ter- wyi men in wyk A en op de Uitbreiding nog eerepoorten heeft geplaatst. Gevonden voorwerpen. Sliedrecht. Te bevragen bij: J. de Ja ger.'Middenstraat 26, een droche en een zadeldekje; T. Lanser, Stationsweg 100, een bril; J. M. de Groot, A 639, een paar bretels; J. de Jong. B 927, een overall; J. Nederlof, D 475. een dasspeld. M. v. d. Dool. E 2, een portemonnaie; A. Klomp, A. 356, een nikkelen dop van een kinder wagen; wed. T. Vink, B 73, een zilveren kettinkje, T. van Dongen. C 454, een paal (ong. 7 M.r, N. Meywaard, Wilhel- minastraat 8, een kinderschoentje; P. de Groot. B 36,7 een haarstrik; J. Verschoor, B 167, een damerrijwiel; A. Zanen, C 419, een bl. regenjas; A. Krijgsman, Bles- ksengraaf. A 60. een paar beenpUpen; C. Kraayeveld, B 182. een ceintuur; C. J. den Hartog, B 65. een rijwielbelasting- merk in étui; AKlootwyk, Stationsweg 173, een stofbril; C. Boele, Oranjestraat 18. een rijwielbelastingmerk In étui; C. Hartman, B 579, een knyptang. PllATWERK Auto-Spuil t Bkinrichting. Stolwijk Tel- 53 tlTKlOPPÜlï Stolwijk. Op 8 en 7 September -al hier het 40-jar.g regeenngsjubileum leeste- ïyk worden herdacht. Het feest zal wor den geopend met klokgelui en een her denkingssamenkomst in de Ned. Herv. febrk. Als sprekers zullep optreden ds. B. J. Kanis en ds. J. Fokkema uit Delft. Des middags zal een openingswoord ge sproken worden door den burgemeester. Baron van Hemert tot Dingshof. Hierna een zanghulde. Van 35 uur zal een openluchtspel worden opgevoerd geti teld: „Wilhelmina van Nasaouwe". Con cert door de muziekvereen. „Harmonie". Op 7 September Allegorische optocht door byna de geheele gemeente gevolgd door volksspelen, als ringrijden met ver sierde rijwielen, vliegdemonstratie met de K 18, canowedstrijd. sprietlocpen. hardloopen met hindernissen, enz. Daar na filmvertooning door den heer A. F. Kool en concert. De inwoners worden verzocht die dagen de vlaggen te willen uitsteken. Streefkerk. Het mond- en klauwzeer biyft zich gestadig uitbreiden. Tot Vrij dag werden in den loop der vorige week 13, fileujge gevallen aangegevea. HARTELIJK HULDEBETOON. IJsseisiem. ue neer Ant. Peek, een van u<itv meest populaire ingezete nen, v ooi zitter en oeatuursird van een gioot aantal véreeu.g.ngen en or- gan.sa.or op vtaenei geuieu, is op har- teujae en jovuue wy^e gehuldigd door Uö6e»ste.n, oy gelegenne.d van de ko- nniKiyxe oncier-cneia.ng uie hem gewerd aoor zyn oenoemmg tot ridder in de or* ae van Oranje-Nassau. Voor'deze nula.gmg hadden zich de putaties verzameiu van de Oranjever- een g.ng, de K.K. Bouw vereen*, de Vrij- wuhge Burgerwacht, de dames-tooneel- verecnig.ng „i.V.O.", de tooneelvereeni- g.ng „onderling Genoegen'Kalholiek Jong iJsselste.n, de J. W., de R.K. Werk- lieaenvereen.g.ng, het Vrijwillig Brand weercorps, de \ereeniging voor Vreem- del.ngenverkeer, de K.J.V.. en de K.J.M. In vrijwel al deze vereenig ngen en ge zelschappen vervult de heer Peek in meerdere of m ndere mate een rol. Daar by kwamen de beide muziekkorpsen „AmiCitia" en „Excelsior" en de „auto- spuit", de zegewagen voor deze avond, waarmede de ger.dderde door de stad werd gevoerd. Nadat de burgemeester vanaf de mu- z.ektent de bedoeling van deze hulde had toegel. cht. zette de stoet zich in be weging. In de Benschopperstraat werd de heer Peek door den burgemeester en den gemeente-secre aris aan zyn wo- nn.g afgehaald en toen hy naar buiten trad. speelde de muz.ek plechtig eer» couplet van het Wilhelmus. Hierna ving de zege.ocht door de stad aan. Van de vele honderden, die z ch langs de weg hadden geschaard, haa da Jubilaris, die van vreugde straalde, har- teiyke ovat.es in ontvangst te nemen. Nadat enkele straten waien doorkru.st, volgde de officieeie nuldiging op het bordes van het raadhuis, voor deze ge legenheid ex ra verl.cht. Hier getuigde burgemeester Abbnk Spa.nk met groote waardeering van het ontzagiyk vele en goede werk, dat de heer Peek gedurende een groot aantal jaren in het belang van de gemeente IJsselstein heeft ver richt. Oncfer harteiyk applaus en hoera geroep van de verzamelde menigte, hechtte de burgemeester den heer Peek ridderorde op de borst. Namens de Oranjevereen. sprak de heer J. Mondria. die de harteiykqflgelukwen- schen van de vereeniging aanbood, en den heer Peek dankte voor de wyze waarop hij steeds zyn taak als leider van die vereeniging heeft volbracht. Spr. wenschte hem nog vele jaren van kracht en gezondheid toe. In het volgend oogenblik werd de heer Peek als het ware onder de bloemen be dolven. Hy dankte de Koningin voor de hooge onderscheiding en den burge meester voor diens harteiyke woorden, voor het medeleven en de medewerking, die hem steeds onomwonden was ge schonken. De heer Peek sprak de hoop uit flog veel voor IJsselstein te kunnen doen. Ten stadhuize waren by deze huldi ging ook aanwezig Deken W. H. de Qrijs en wethouder C. Voorendt. Als vervolg op deze voor den heer Peek onverwachte hulde, werd de auto spuit volgeladen met bloemen, de schyn- werpers richtten zich naar het eene „centrale* 'punt, de plaats waar de ge ridderde stond, en onder vroolijke marsch muz ek g ng het weer de stad in. straat in, straat uit. tot men ten slotte op de plaats uit elkaar ging. Huldiging M. Vastenhout. Zevenhuizen. Donderdagmiddag om half vyf is de heer M. Vastenhout te zynen huize gehuldigd ter gelegenheid van zyn zilveren jubileum als bode, nachtwaker en doodgraver in dienst der gemeente Zevenhuizen. Tegenwoordig waren de burgemeester, de secretaris, de gemeenteraadsleden, de gemeente-opzichter, het secretarie-per' soneel en dat van het G.E.B. De burgemeester voerde het woord namens het gemeentebestuur en over handigde den jubilaris een geschenk onder couvert en tevens als persooniyk vriend een kistje sigaren. De gemeente-opzichter, de heer L. Dekker, voerde het woord namens het gemeentepersoneel en schonk namens hen den heer Vastenhout een pendule. Be de sprekers roemden de plichtsbe trachting van den jubilaris en huldigden hem daarvoor. Ontroerd dankte de heer Vastenhout allen voor de hem betoonde hulde. Na afloop van deze korte plechtigheid bleef het gezelschap nog eenige tyd byeen. De rykspolitie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een inwoner van Bleis- wyk. omdat hy op een motorfiets reed. waarvan de rem niet werkte. Tevens werden 3 personen bekeurd, die zonder achterlichtje reden. Dinsdagmorgen om 10 uur zal voor het gemeentehuis de burgemeester in tegenwoordigheid van de raadsleden, aan de jeugddeputatie de gemeente-vlag overhandigen. Deze deputatie begeeft zich daarna per auto naar Amsterdam om deel te nemen aan de national® „jeugdhulde.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 2