Vredesklok II Een avontuurlijke reis Gemengd nieuws] De Kinderverlamming. EEN AANSLAG OP KONING FAROEK. j^ï^tseiijkTheuws Ivorol - Oranje - Blanje - Bleu De Telegrammen DE KONINGIN IN DE HOOFDSTAD. Gemengd nieuws Vlltgramp In voorstad van Londen. Plaatselijk nieuws Marktberichten Sportnieuws MAANDAG 5 SEPTKMBfcH 193» MAATREGELEN AAN DE DUITSCHE GRENS. Met Ingang van Zaterdag JX hebben de Duitsche autoriteiten besloten, om de grens bij Twente en de Geldersche Ach terhoek te sluiten voor kinderen tot en piet veertien jaar. Deze maatregel ls genomen, omdat in het Duitsche grensgebied tot dusverre nog geen kinderverlamming is voorgeko men. Men tracht door deze grenssluiting verbreiding van de ziekte te voorkomen. DEN HAAG SLUIT DE SCHOLEN. Jeugdfi uitgesteld. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft in overleg met de medische instan ties de sluiting gelast van alle openbare en bijzondere bewaarscholen en scholen voor gewoon en buitengewoon lager on derwijs, alsmede van de kinderbewaar plaatsen tot en met 17 September, zulks in verband met de gevallen van kinder verlamming. In verband hiermede zullen de feeste lijkheden en spelen voor de kinderen va^ bovengenoemde scholen, welke wegens het regeeringsjubileum zoowel in als bui ten de scholen, zouden plaats hebben, voorloopig worden uitgesteld. De open luchtvoorstellingen op het Binnenhof voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs gaan evenwel door. Te Enschede zijn thans achttien ge vallen van kinderverlamming geconsta- Zaterdagmorgen is te Rotterdam weer een geval van kinderverlamming aange geven. Daar nu in 4 dagen slechts één geval is geconstateerd, ziet het er naar uit, dat de ziekte in Rotterdam gunstig zal verloopen. REVOLVERSCHOT MIST ZIJN DOEL. Twee omstanders gewoAd. De jeugdige koning van Egypte, Fa- roek I, die een groot sportliefhebber is, woonde gisteren te Alexandrië zwem wedstrijden om de Egyptische kampioen schappen bij. Nadat de kampioenen wa ren aangewezen, reikte de koning per soonlijk de prijzen uit. Toen de vorst onmiddellijk daarna de zweminrichting verliet en plaats nam in zijn auto, klonk een schot. Een man uit KONING FAROEK. het publiek had met een revolver een aanslag op den 18-jarigen vorst ge pleegd. Koning Faroek werd echter niet ge troffen en temidden van de groote ver warring, die door het schot was ontstaan, reed hij, zonder zijn kalmte te evrliezen, door en bereikte, zonder verdere inciden ten, zijn palels. Iemand, die vlak naast den dader Stond, had nog tijdig een klap tegen diens opgeheven arm gegeven, waardoor vermoedelijk het leven van den vorst werd gered. De kogel vloog naar bene den en trof twee omstanders in de bee- pen. De dader werd door leden van 's ko- nings lijfwacht omringd en aan de poli tie uitgeleverd; de revolver, die op den grond was gevallen, werd in beslag ge- Dader ontkent. Bij zijn verhoor deelde de arrestant mede, dat hij 22 jaar oud, student in de rechten en uit Syrië afkomstig is. Toen men hem de revolver toonde, waarin al le patronen op een na zaten, ontkende hij de eigenaar daarvan te zijn en ge- echoten te hebben. Daarover bestaat echter geenerlei twijfel, daar hij op hee- terdaad werd betrapt en nog getracht heeft, zich aan een arrestatie te ont trekken. De politie tracht thans te we ten te komen, of hij lid is van een ter- 1' sche organisatie en dus medeplich- tn heeft en waarom hij zijn revolver den, koning heeft willen leegschieten. HOTELRATTEN IN DE VAL. Twee geraffineerde dames. In een der groote Parijsche hotels zag een portier 's nachts om twee uur twee in zwarte pyama's gekleede jongedames uit een kamer de gang opsluipen. Zoo dra de meisjes bemerkten, dat zij ont dekt waren, zetten zij het op een loo- pen, doch de portier had ze te pakken, alvorens zij haar eigen kamer hadden bereikt Op de vlucht lieten zij eenige golfstokken vallen, die met het geheim zinnige tweetal aan de politie werden overgeleverd. Hier bleek, dat de portier een goede vangst had gedaan. Het waren de Tsje- chin M. M. en de Nederlandsche M. H., die, zoo onschuldig als zij eruit zagen, twee internationale hotelratten bleken te zijn, die in bijna alle groote Europee- sche steden de hotels onveilig hebben gemaakt. Zij gebruikten breekijzers die de vorm hadden van golfstokken en in haar koffers vond men, behalve dozij nen kostbare japonnen, een twintigtal passen, elk met een verschillenden naam doch met dezelfde foto's. Bovendien ble ken de dames in het bezit van sleutels van alle belangrijke hotels in Europa te zijn. Niet minder dan 17 landen vragen de uitlevering van de beide meisjes, die thans te Parijs in arrest zitten. Ameide. Het Oranjefeest is hier opge wekt gevierd. Dinsdagmorgen te 9 uur had de opstelling plaats van de histori sche optocht. Voorop ging de muziekver- eeniging „Unie", daarna volgden de bur gemeester en mevr. Luijendijk en de feestcommissie in landauwers. Vanuit de Nieuwstraat werd door de heele gemeen te gereden, waarbij ook Sluis en Tienho ven niet werden vergeten. Omstreeks twee uur 's middags werd de stoet weer ontbonden, waarna de volks- en kinder spelen een aanvang namen. De prijzen voor het ringrijden voor da mes en heeren op losse paarden werden als volgt behaald: le prijs A. J. Jong kind; 2e pr. H. Boot; 3e mej. M. Ooster- om; 4e J. van Delsen; 5e M. van Middel koop; 6e J. de Gans; 7e H. Rijneveld. Voor meisjes van 1011 jaar had het balletje dragen de volgende uitslag: le prijs Jannie Bouter; 2e G. v. d. Leeden; 3e C. Pijn; 4e Cf v; d. Heuvel; 5e J. van Brugen; 6e A. Pince v. d. Aa; 7e G. Boom, 8 A. van Es. Voor meisjes van 1213 jaar had muiltje loopen en turf dragen tot uit slag: le prijs J. de Groot; 2e J. Tukker; 3e G. Gijssen; 4e A. v. d. Haven; 5e Jan nie Jongkind; 6e H. Woudenberg; 7e H. Roodhorst; 8e J. Bouter. Voor dames was een wedstrijd in turf- rijden met rijwiel. De uitslag was: lepr. E. Diepenhorst, 2e J. Diepenhorst; 3e Kr. Versluis; 4e A. de Lange; 5e T. v. d. Ham. Jongens 10—11 jaar koekhappen: le prijs W. van Woezik, 2e D. Westerhout; 3e Kr. v. d. Grijn; 4e B. de Gans; 5e B. Rijneveld, 6e M. Veenvliet, 7e J. de Boer, 8e G. Versluis Az. Groote jongens 1213 jaar, hardloopen met hindernissen: 1 G. de Braven; 2 J. v. d. Leeden; 3 A. v. Gelderen; 4 E. Kraak; 5 F. Lakerveld; 6 D. de Hoog; 7 G. v. Zijl; 8 A. Westerhout. Kuipsteken, heeren boven 14 jaar: 1 T. Verkerk, 2 N. Versluis, 3 D. de Hartog, 4 T. de Groot, 5 D. Versluis. Des avonds 8 uur gaf de chr.muziek- vereeniging „Crescendo" een concert op de Dam, onder leiding van den heer Jac. v. d. Grijn, waarna om half negen in optocht naar de Molenstraat werd ge trokken, waar de fam. Woudenberg een schitterend vuurwerk heeft afgestoken. Daarna trok de muziek nogmaals door de gemeente, gevolgd door een zeer groot aantal feestvierenden. Tot laat in de avond werd dit in alle opz chten schit terend geslaagde feest voortgezet. Kort raadsverslag. Vrijdag kwam de ge meenteraad in openbare zitting bijeen. Voorzitter was burgemeester Dekking. Aanwezig waren alle leden. De voorzitter herdacht in een korte rede en met welgekozen woorden het 40- jarig regeeringsjubileum van de Ko ningin. Tevens werd besloten een ge lukstelegram te zenden. Vervolgens werd mededeeling gedaan van enkele ingekomen stukken ,w.o. goed keuring van Ged. Staten van de nieuwe bouwverordening. Tevens was er de toe stemming om een hooger bedrag te be steden voor reparatie van de toren en was goedgekeurd het raadsbesluit tot subsidieverleening aan een bijzondere school voor zwakzinnigen te Dordrecht, groot f 70. Besloten werd de leerlingen der beide scholen op Dinsdag 6 Septem ber te onthalen. Hiervoor werd een be drag van 40 ct. per leerling uitgetrok ken en in verband hiermee de begrooting 1938 gewijzigd. Tot slot werd besloten 't gemeentelijk aanplakbord te vernieu wen. Bleskensgraaf. Er hebben reeds 34 klauwzeer, en nog zal dit getal wel toe nemen. Gevonden twee dames portemon- naie's met inhoud. Inl. gem. veldwacht. Bleskeiusgraaf. Woensdag werd het Oranjefeest in opgewekte stemming ge vierd. Het weer was gunstig, 's Moigens hadden de kinderwedstrijden plaats, die voornamelijk de belangstelling der ouders trokken. De uitslagen zijn: galletje loopen voor meisjes: 1 Jenny van Muijlwijk, 2 Annie Maasland, 3 Le na Slotboom, 4 Jo de Vries, 5 Rietje Ver- meij. Turfrapen jongens: 1 Wim v. d. Stelt, 2 Leen Timmer, 3 Hans Feenstra, 4 Klaas Elzenga, 5 Ko Slob. Stoelendans, meisjes: 1 Annie Eijkelen boom, 2 Adr. Ooms, S Willy v. d. Stelt, 4 Betsy Eijkelenboom, 5 Nellie v. Muijl wijk. Driebeenloopen, jongens: 1 A. A. de nadat het is omlijst zal het in de raads zaal worden opgehangen. Een zoontje van den heer Z. viel dezer dagen van de trap en bekwam een hersenschudding. Het k.nd moet thans rust houden. Geneeskundige hulp ver leende dokter Kettenborg. De plaatsvervangend wijkzuster werd dezer dagen zoodanig door de hond van den heer H. gebeten, dat zij zich onder geneeskundige behandel ng moest stellen. De dokter heeft de wonde ge hecht. Goudriaan. De luidklok, welke onlangs naar de klokkengieterij te Heiligerlee werd gebracht om te worden overgego ten, is thans weer op de oude plaats in de toren aangebracht. Voorheen had de klok een gewicht van pl.m. 1450 kilo, thans weegt ze ongeveer 150 kilo min der. z\jn de kleuren van de verpakking. Haal dit echt Nederlandsche kind Uw huis binnen en het zal 's morgens en 's avonds op koninklijke wijze Uw mond en tanden verzorgen. Groot, 2 Cor van Kleij, 3 Kees van Die- jen, 4 Gerrit Meerkerk, .5 Dirk Tober. Op reis gaan, meisjes: 1 Willy Ver- meij, 2 Nellie Wemmers, 3 Annie v. d. Stelt, 4 Tini Kramer, 5 Saantje Meer kerk. Zakloopen, jongens: 1 Jan Maasland, 2 Martinus Wemmers, 3 Hendrik Tober, 4 Arie v. d. Enden. Des middags had de ringrljderlj plaats met tweewielige wagens, op het losse paard en met fietsen. Uitslag ringrijderij tweew. rijtuigen: le prijs de heer M. Houweling en mej. Adr. de Haan; 2e pr. de heer A. Wemmers en mej. S. Damsteegt; 3e pr. de heer T. Romein en mej. Adr. Muijlwijk; 4e pr. de heer A. Kortleve en mej. M. J. Meer kerk. Voor het mooist versierde rijtuig vielen de prijzen ten deel aan: 1 de heer C. den Boer en mej. J. v. Kooij; 2 de heer C. Hamerpagt en mej. M. Romein; 8 dé heer Alb. Boele en mej. G. Kroa. Op het losse paard werden de prijzen behaald door: 1 G. Slob, 2 P. v. d. Stelt, 3 p. Verhoef en 4 J. Verhoef. Op de fietsen werden de prijzen ge wonnen door: 1 Teunis Zwijnenburg, 2 Bastiaantje Meerkerk, 3 Mijntje van Kleij, 4 Govert Slob. Voor de mooist ver sierde fiets werden «de prijzen gewonnen door: 1 FUgJe Prins, 2 Martinus Wem mers, 3 Corrie v. <L Mast en 4 Saantje Meerkerk. Na afloop der wedstrijden werden en kele nummers op het gebied van paar densport gegeven- door de LJL de De- velruiters van .ZwUndrecht Tot slot werd de film vèHoond: 40 Jaren wijs beleid. Het geheele feest kenmerkte zich door éen opgewekte en gezellige toon, geen enkele wanklank werd gehoord. De muziek werd des daags verzorgd door den heer J. H. de Kreij van Otto- land mqt zijn versterkte luidsprekers, 's Avonds werd geconcerteerd door Graaf - stroom'g Fanfare van Molenaarsgraaf, die het feest na een toepasselijk woord van den voorzitter met het „Wien Neer- lands bloed" sloot. School gesloten. Giessen-Nieuwkerk. in verband met de heerschende kinderverlamming is de Christelijke School voor enkele dagen ge sloten. Op de hoek van de Brugstraat kwa men twee wielrijders met elkander in botsing. Het gevolg was dat beide rijwie len gehavend werden. De schuldige heeft de schade vergoed. Fraai geschenk. Giessen-Nieuwkerk. Mevrouw Ketten borg—Cramer von Baumgarten heeft aan het gemeentebestuur aangeboden het door haar zelf in goud op een blauw veld geborduurd wapen van Giessen-Nieuw kerk. Het is een prachtig stuk werk, dat ongetwijfeld veel tijd en moeite zal heb ben gekost. Onder dank is dit geschenk door het gemeentebestuur aanvaard en Hardinxveld. De door de overheid be volen sluiting der scholen tot en met 6 September, in verband met het voorko men van drie gevallen van kinderver lamming, omvat alleen de lagere scholen ende bewaarschool te Neder-Hardinx- veld. Voor Boven-Hardinxveld gaat het onderwijs gewoon door; in dit gedeelte van de gemeente heeft zich tot nu toe nog geen geval voorgedaan. De heer W. C. de Kok, hi de plaats van den heer T. van Bergeijk be noemd tot lid van het burgerlijk armbe stuur, heeft deze benoeming aangeno men. Lexmond. De heer J. van der Grijn ia met ingang van 7 Sept. wegens ziekte van het hoofd der school, voor onbepaal de tijd benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School te Hagestein. De heer A. v. E., die deel zou ne men aan het ringrijden voor tweewielige voertuigen, had het ongeluk dat het paard op het erf van den heer Vqrsluia achteruit ging loopen en zonder dat het voorkomen kon worden 't voertuig met paard en bljbehooren in een sloot terecht kwam. De deelname aan de wedstrijd werd alzoo verijdeld. Koninginnedag. Meerkerk. De viering van de verjaar dag van de Koningin bepaalde zich hier tot een algeroeene vlaggentooi en een concert, dat 's avonds gegeven werd door het fanfarecorps „Euphonia". Jammer voor de vereeniglng en de muziekliefheb bers was, dat deze uitvoering door het' werpen van donderbussen en klappers niet tot haar recht kwam. Zooals bekend, heeft het eigenlijke Ju bileumfeest hier plaats op 14 en 15 Sep tember. Noordeloos. Mej. A. Trappenburg, leidster van de collectanten van „De Macht van het Kleine" heeft een bedrag van f 30.60 opgezonden aan de Stichting voor lijders aan vallende ziekten te Haarlem-Heemstede. Woensdagmiddag heeft men voor de leerlingen der OL school een feestje georganiseerd. Onder het zingen van vaderlandsche liederen ging de kinder stoet in blijde stemming naar een ftuk weiland van den heer D. Kooij man, waar men de kleinen een paar uur aangenaam heeft bezig gehouden met allerlei spelletjes. In de school zijn de kinderen daarop onthaald op limonade en gebak. Zij ontvingen verder een Ju bileumboek en een ander geschenk. Gevonden: blauwe regenjas; inl. gem.-véldwachter. Op het dorp zijn dezer dagen drie brai^dkranen aangebracht. Voor de be diening hiervan zijn aangewezen de hee ren Fr. Buizer, A. van Kekem, C. den Toom en Joh. Wallaard. Ged. Staten hebben gunstig be schikt op een verzoekschrift van bewo ners van het Laantje en anderen, om een uit- of voetpad te verkrijgen naar de nieuw aan te leggen provinciale weg. Schelluinen. Het jubileumfeest is hier Dinsdag reeds om ruim 9 uur des mor gens geopend met een korte toespraak op de muziektent, gehouden door den heer Q C. Terlouw, voorzitter der oran- jevereehiging. De spreker gaf op wel sprekende wijze uiting aan gevoelens van groote dankbaarheid, ook jegens den Allerhoogste, voor alles, wat koningin Wilhelmina in de laatste 40 jaar tot stand gebracht heeft. De ochtend was verder uitsluitend aan de schooljeugd gewijd. Eerst zongen de oudste school kinderen liederen op de tent, daarna volgde een schoolfeest met onbekrompen tractatie en met zes wedstrijden, bijge woond door veel toeschouwers. In de namiddag en vooravond trokken volksspelen de aandacht: wqdloop met hindernissen, stoelendans, ringrijderij op tandems. Begeleid door de muziek vereniging D.O.K. trok om ongeveer 18 uur een lampionoptocht door het dorp. Behalve van een concert, dat genoem de vereeniglng des avonds gaf, viel de geheele dag te genieten van gramofoon- muziek. De heer Bakker uit Nleuwpoorl was n.l. met zijn installatie met micro foon en luidsprekers gekomen en heeft tot middernacht onvermoeid nationale en andere populaire liederen doen klin ken. De feestdrukte was vooral des avonds zeer groot, ook door de aanwezig heid van zeer veel vreemdelingen. Het bestuur der oranjevereeniging kan te-« rugzien op een zeer geslaagd, zeer gezel lig feest, dat met bescheiden geldmidde len tot stand kwam. Wij melden nog de volgende wedstrijd uitslagen: Ringrijderij op tandems: le prijs D» Schouten en vrouw; 2e C. Huisman en mej. J. de Hoop; 3e H. Termaat en mej, M. Swets; 4e L. Pierhagen en mej. J. v, de Steldt; 5e H. Cardol en mej. C. Ver hoef; 6e K. de Kreij en mej. A Sterk. Wedloop met hindemissen voor man nen: le pr. D. de Ruiter, 2e C. de Kuy- per, 3e C. Verhoef Az., 4e A. Kroon. Stoelendans voor meisjes: 1 F. Veis hoef; 2 A. van Hoogdal em; 3 M. Pier ha gen; 4 G. de Ruiter; idem voor volwas sen dames: 1 E. van Hoogdalemdé Kuyper; 2 F. v. d. Linden; 3 B. deKrey; 4 A. Sterk. Tijdens de feestdrukte ls Dinsdag avond hier een rijwiel, toebehoorend aan den 21-Jarigen A. Duyzer, ontvreemd. Dé politie heeft het des nachts onbeheerd teruggevonden aan de Kanaaldijk t« Hardinxveld. Tegenover de berichten over oorlogstoerusting willen we stellen mededeehngen van vred es-voor bereiding. EEN BETERE HOOP VOOR DE JEUGD. Opwekkend woord van Kennedy. Te Aberdeen heeft Vrijdagmiddag da Amerikaansche ambassadeur in Enge land, Kennedy, gesproken op een plech tigheid in de kathedraal, waarbij hij oa. zeide, dat misschien de voornaamste pij ler van de democratie de vrijheid van godsdienst is. De gloed van het geloof en de geestelijke moed, welke steeds zelf vertrouwen hebben gegeven aan diege nen, die blijkens de geschiedenis der wereld een juist inzicht hebben gehad, dienen tot herleving te worden gebracht en men moet aan de Jeugd een betere hoop geven dan op een kort leven, door gebracht met het dragen van een ge weer. Het moest niet boven het men- schelljke verstand gaan om een ramp te verhinderen, welke de heele wereld schijnt te vreezen, door middel van het geloof, de geestelijke moed en de trouw jegens hen, die welgezind en volgens hef gezond verstand handelen. 105. De koningin lag op de grond. Haar sluier was afgerukt en haar vriendelijk gelaat glimlachte tegen Rob. „Je hebt waarschijnlijk mijn leven ge red," zeide zij, „zooals Je onlangs ook Sheebaa's leven redde, en daarom spijt Meuten p.laats gehad ym _Bwqd- «ajjvit me rfufebel. d»t le Biet gier mjin uit; JLUIëC blijven, (enzj) ala slaven. HU vil jUsïJ zult regeeren, maar ik zie nu in, dat het niet kan." 106. „De priester," vervolgde de konin gin, „is een strenge vaderlandslievende man, een oude dwaas, die veel macht heeft. HIJ zal nooit toestaan, dat Jullie dat je met Sheeba trouwt, en al lijkt het fa vreemd, dat ik bevreesd voor hem ben, toch is dat zoo.. Het is beter, dat je weg- gaat, waardoor een burgeroorlog verme- f der. wordt." 7 MAANDAG 5 SEPTEMBER 1938 FEESTELIJKE INTOCHT. AMSTERDAM BEJUBELT DE LANDSVROUWE. AMSTERDAM. 5 Sept. Vandaag houdt Koningin Wilhelmina Haar feestelijke intocht in de hoofdstad des Rijks, om hier de dag te heidenken, waarop Zij, veertig jaar geleden, in diezelfde hoofd stad gekroond werd tot Koningin der Nederlanden. Met groote geestdrift heeft Amster dam vanmiddag de Koningin i/gehaald, nadat het zich in verbluffendAorte tijd getooid had, zoodat fUt een/oven ver wachting feestelijke aatrbWEoood. In de binnenstad was het reeds vroeg op de dag ongewoon druk. Vele uren voordat de Koningin in de stad zou aankomen, schaarden z.ch reeds duizen den langs de feestelijk versierde intochts- weg, om zich van een goede plaats te verzekeren. Het eerste gedeelte van de intochts- weg, van het Haarlemmermeerstation langs de Cornells Crusemanstraat tot voorbij het Valeriuspleln werd ingenomen door infanterie, terwijl verder tot aan de hoek van de Dufaystraat een eere front van reserve-officieren stond opge steld. Verder langs de weg stond de Am- sterdamsche Vrijwillige Burgerwacht, ge volgd door op tien meter afstand van elkaar de deputaties van 650 Amster- damsche vereeniglngen met vaandels. Deze rij liep tot in de nabijheid van de Dam, waar opnieuw infantertetroepen aan belde zijden van de weg waren op gesteld. En daar achter, langs de geheele weg, Ttonden reeds vroeg de duizenden opge- Jteld om Hare Majesteit bU het stap- roets passeeren toe te Juichen. De aankomst van d« Koningin. Tegen twee uur waren op het versier de perron van het Haarlemmermeersta tion tal van autoriteiten ter begroeting van de Koningin aanwezig, o.a. de bur gemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, getooid met zijn ambtsketen, de wethouders en gemeente-secretaris, de meeste raadsleden, verscheidene militai re autoriteiten, de commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, mr. dr. A. Ba ron Roell en de Amsterdamsche kamer- heeren van de Koningin, jhr. mr. W. F. Roell en Jhr. F. J. E. van Lennep. Ook waren hier mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank, voorzitter van de Huldigingscommissie 1938, dp se cretaris dezer commissie, C. G. Vattier Kraane en de andere leden van deze commissie. Toen de Koninklijke trein binnenreed en de Koningin was uitgestapt, werd zij op het perron begroet door den burge meester, die Hare Majesteit begeleidde naar de versierde wachtkamer. Nadat de autoriteiten door den burge meester aan de Koningin waren voorge steld, heette de burgemeester in de ba- groetingsrede de Koningin in zeer harte lijke bewoordingen welkom, vooral al dus dr. de Vlugt omdat Uw bezoek samenvalt met het tijdstip, waarop Uwe Majesteit veertig jaar geleden de regee ring aanvaardde. De burgemeester besloot zijn korte toespraak met de bede, „dat de Almach tige Uwe Majesteit lang èn voor Haar Huis èn voor ons Vaderland sparen moge en ge ve, dat Nederland - hier als over zee - on der Haar regeering weder jaren beleven moge, waarin welvaart en bloei zich aan breede geestelijke ontwikkeling zullen paren." In een korte rede antwoordde de Ko ningin op de toespraak van den burge meester en sprak Haar dank uit voor de hartelijke begroeting. Voorafgegaan door den burgemeester begaf de Koningin zich naar buiten. Tér- wijl de studenteneerewacht en het eere escorte huzaren de eerbewijzen brachten steeg er uit de menigte, op het moment dat de Koningin aan de uitgang van het stationsgebouw verscheen, een donderend gejuich op, dat aanhield toen Zij Zich begaf naar de zetel onder het baldakijn om de zanghulde aan te hooren. Onder leiding van professor doctor Willem Mengelberg en begeleid door twintig blazers, bracht het Amsterdam- iche Toonkunstkoor ten gehoore het roor deze gelegenheid speciaal geschre- ren lied van den dichter J. W. F. Weru- neus Buning „Welkomstgroet voor Ko ningin Wilhelmina", getoonzet door prof. Mengelberg. Nadat ook de studenteneerewacht was geïnspecteerd reden de rijtuigen voor. De stoet werd geëscorteerd door het eere-eeeorte huzaren, dat tot dan toe te genover het station stond opgesteld. Op de Dam. Het werd een triomftocht langs de ge heele lntochtsweg en telkens opnieuw iMtiA Ó9C Bieaigte pp, pm- al waar de koninklijke stoet passeerde. Het gejuich plantte zich voort langs de geheele weg, van het Willemsparkkwar tier naar de Museumbuurt en vandaar naar de binnenstad, waar de stoet, die slechts langzaam leed, pas tegen vier uur de Dam naderde. Hier had zich een schier onafzienbare menigte verzameld en stond de paleiswacht, betrokken door de Koninklijke Marine, in het geweer, toen het Koninklijk Rijtuig voor de in gang van het paleis stilhield. Kort na aankomst van de Koningin ten paleize, waar ZU begroet werd door Prin ses Juliana en Prins Bernhard, die hier reeds eerder waren aangekomen, ver scheen de Koninklijke familie onder her nieuwde toejuichingen van de menigte op het balkon, waarna de vaandelhulde be gon der vereenigingen, welke langs de weg waren opgesteld, en zich achter de koninklijke stoet hadden aangesloten. De vaandelhulde werd besloten met een zanghulde door de Kon. Mannenzangver- eeniging „Apollo", en de Chr, Mannen- zangvereeniging „Valerius" .onder leiding van den heer Fred. J, Roeske. HOODPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. DEN HAAG, 5 Sept. Heden werden de volgende prijzen uitgeloot: 25000: 13144 5000: 13992 r 2000: 17430 1000: 20500 20668 400: 7295 15255 200: 4305 9883 100: 1183 3387 3390 5272 14187 16255 20139 21203 21672. WINKEL EN PAKHUIS IN DE ASCH GELEGD. DENEKAMP, 5 Sépt. Zaterdagavond brak brand uit in een pakhuis aan de Brinkstraat alhier. Laat in de avond scheen het vuur bedwongen. Het per ceel werd in de asch gelegd. Vanochtend te halfzes ontdekte echter de eigenaar dat de brand opnieuw was opgelaaid, thans in het achterhuis van de manu facturenwinkel, dat aan het afgebrande perceel grensde. De brandweer kon niet verhinderen dat de winkel in vlammen opging. Niets kon worden gered. Het huis was bewoond door den e.genaar, den heer Blokhuis. Verzekering dekt de scha de. DE „AANSLAG" OP KONING FAROEK. De lezing van het offlcieele communiqué. ALEXANDRIE, 5 Sept. In het offlcieele communiqué omtrent het lossen van een schot bij het bezoek dat koning Faroek aan een zweminrichting bracht, wordt van een aanslag op den koning niet ge sproken. De gearresteerde wordt slechts beschuldigd van het in bezit hebben van een vuurwapen. ZES DOODEN, VEERTIEN GEWONDEN Gistermiddag heeft in de Londensche voorstad Edmonton een zeer ernstige vliegramp plaats gehad. Een Engelsch legervliegtuig, dat boven de dichtbe volkte wijk vloog, trachtte een noodlan ding te maken in het Pymmes Park. Het toestel stootte daarbij echter met de neus tegen een schoorsteen, ten gevolge waarvan het Via «het dak van een huis in een drukke straat terechtkwam en in zijn val twee huizen vernielde. Nadat het toestel met een hevigen slag tot stilstand was gekomen volgde een explosie, <ile behalve den piloot, twee slachtoffers elschte. Een moeder en haar achtjarig zoontje kwam namelijk in de achtjarig zoontje kwamen namelijk in de dat op straat speelde, werd door 't toe stel getroffen en gedood. Onder de bewoners van de st-aatbrak eeh paniek uit. Velen kwamen hun hul zen uitsnellen, hetgeen de ge\olgen van de ramp nog vergrootte, daar thans ve len gegrepen werden door de vlammen, ther kinderen uit een gezin liepen brand wonden op. De moeder werd bewusteloos uit de keukerï gesleurd. In totaal werden zes personen gedood en 14 gewond. Een groot aantal personen liep ln de alge- meene verwarring brandwonden op, ter wijl verschillende personen met een ze nuwschok naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. De wrakstukken van het toestel wer den tot op 500 meter van de plaats des onheils terug gevonden. Men gelooft, dat de machine eerst tegen de straat is te rechtgekomen, alvorehs tegen de twee hulzen op te stormen, daar er een groot gat in het plaveisel was geslagen. Vele bewoners van Dunholme Road zijn van meening, dat de piloot nog een metge zel in de machine heeft gehad, welke veronderstelling schijnt te worden be vestigd door het vinden van het lijk eener vrouw, dat nog niet kon worden geïdentificeerd. De toestand van vijf gewonden is cri- '*i fik» AUTOBOTSING IN DE NACHT. Vijf ernstig gewonden. Vannacht, omstreeks haif twee, zou op de ryxsöwaatweg öUasuinNaaiuen een auto, komende uit ae richting Amster dam, die achter een groote autobus reed, aeze passeeien. De chauffeur bemeikte toen hij zich midoen op ue stiaatweg be vond, aat uit de tegenovergestelde rich ting twee auto's naderden, en om een botsing te voorkomen, wilde hij in snelle vaart nog voor de autobus passeeren. Bij het zwenken naar rechts, werd hij door het voorste gedeelte van de autobus ge raakt en naaf het middengedeelte van de weg geduwd, waar hij met den tegenlig ger in botsing kwam. Met groote kracht sloegen de twee wa gens tegen elkaar. In de auto uit de richting Amsterdam zaten drie, in de an dere vier personen, die allen werden ge wond. De bestuurder van een der wa gens was tusschen zijn zitplaats en het stuur bekneld geraakt en het kostte eeni ge moeite, hem te bevrijden Eenige dok ters uit Bussum waren spoedig ter plaat se. Een ambulance-auto zorgde voor het vervoer van alle gewonden naar de Ma- Jella-stichting, waar vijf ernstig gewon den moesten worden opgenomen. De tweede dag werden opnieuw kinder en vo.ksspelen gehouden op het feest terrein, terwijl 's avonds de Chr. Gem. Zangvereen ging „Bon Deo Gloria", d.- recteur de heer P. Noorlander, een con cert gaf. Hierna volgde vooï de tweede maal de opvoering van het openlucht spel, dat opnieuw door een groote menig te werd bijgewoond. Het dorp was voor deze gelegenheid feestelijk met vlaggen vers.erd, terwijl een.ge eerepoorten, die vooral s avonds met hun fraaie illumi natie een prachtig gezicht opleverden, waren opgericht. Ook was van de gevel- versier.ngswedstrijd veel werk gemaakt. Jammer was, dat eenige personen, toen het feest 's avonds in de café's werd voortgezet, de feestvreugde hebben ver stoord. Zoo kreeg C, de Bode bij een vechtpartij een klap op het hoofd met een bierflesch, waarna de hulp van dokter von Lindern moest worden ingeroepen, ter wijl een volgende vechtpartij van ern stiger aard was, daar het mes hierbij werd gebruikt en A. van Meieren eenige steekwonden 'opliep, toegebracht door B. D., waaraan dokter von Lindern eveneens te pas moest komen. D. werd gearres teerd en naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Heden Maandag, n.m. 7 uur, zal in de Ned. Herv. Kerk door Ds. G. Enkelaar kerkdienst worden gehouden, ter gelegen heid van het 40-jarig regeeringsjubileum van de Koningin. Afdeeling B. Groep II: Waddinxveen AGouda D 01 Gouda F—Olympla A 1—14 Verbetering uitslagen 27 Aug. GJS.V. A—Bodegraven A, niet 4—0, maar 7—0 Groeneweg ABodegraven B 03 PAARDEN EN VEE. AMSTERDAM, 5 Sept. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 463 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 74— 78, 2e kwal. 62—72, 3e kwal. 50—60; 20 stieren 52—58 per K.G. slachtgewicht; 53 melk- en kalf koeien f 200—270 per stuk; 79 vette kalveren 2e kwal. 58—64, 3e kw. 50—58 per K.G. levendgewicht; 121 nuch tere kalveren f 8—14 per stuk; 100 scha pen f 13—22 per stuk; 492 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G., 66—72, zware varkens 64—65, vette varkens 82—63 per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 5 wagons geslachte runderen uit Denemarken. ROTTERDAM, 5 Sept. Veemarkt. Aan voer ln totaal 2187, waarvan 591 vette runderen, 256 vette kalveren, 47 nuchtere kalveren, 705 schapen en lammeren, 492 varkens, 4 bokken en geiten, 2 paarden. Prijzen per KG.: Vette koeien le kwal tot 72, 2e kwal. tot 60, 3e kwal. 40—50; vette ossen le kwal. tot 68. 2e kwal. tot 58, 3e kwal. 42—50; stieren le kwal. tot 95, 2e kwal. tot 85, 3e kwal. 60—70; var kens (levend gewicht) le kwal. tot 55, 2e kwal. tot 54, 3e kwal. tot 53; schapen le kwal. tot 43, 2e kwal. tot 35, 3e kwal. tot 30; lammeren le kwal. tot 48, 2e kwal tot 43, 3e kwal. tot 38. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. tot 24, 2e kwal. tot 20, 3e kwal. tot 17; lam meren le kwal. tot 15, 2e kwal. tot 12, 3e kwal. tot 8. Overzicht: Vette koelen en ossen aan voer zwakker, handel tamelijk, prijzen hooger; vette kalveren aanvoer kleiner, handel redelijk, prijzen als vorige we«»k Maandag; schapen en lammeren aan voer iets kleiner, handel traag, prljzeij onveranderd; varkens aanvoer korter, handel vlug. prijzen iets hnoger. Weinig schapen voor export verkocht. GROENTEN, AARDAPPELEN EN FRUIT ROTTERDAM, 5 Sept. Aardappelen. Brielsche eigenheimers f 2.50—3; Zeeuw- sche bonte en blauwe f 3.254; eigen heimers blauwe f 2.25—2.50; poters (klei ne) f 1.50—2.50; bonte en blauwe poters I zandaard. f 34; Bevelanders f 2.50—3, ales per H.L., met behoorl ijke aanvoer, I kalme handel Aiblasserdam. De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Wijklijn" te Rotterdam heeft aan de werf van Jan Smit Czn. de bouw opgedragen van een stoomschip groot 5500 tons D.W op Lloyds Summer Freeboard en gestemd voor de algemee- ne vrachtvaart. Het sch p is voorz en van bak, lange brug, Raised quarierdek en campagne. De verblijven voor kapi tein, officieren en machinisten zijn ge groepeerd rond den koelkast, zoodat een lang voordek vrij blijft voor het trans port van hout. De verdere bemanning wordt in de campagne ondergebracht. Het schip zal zijn voorzien van 5 greote luiken, 8 laadpalen en 10 stoomlieren. Het geheel zal worden gebouwd vol gens de voorschriften van Lloyds Regis ter of Shipping 100 Al Special Survey, en Scheepvaart Inspectie. De vaartsnel heid zal bedragen 10!4 Bergambacht. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk is in de plaats van wijlen den heer P. C. van Lit, gekozen de heer C. Langerak, die bereids de benoeming heeft aangenomen. De Unie-collecte, die de vorige week ln de Ned. Herv. Kerk is gehouden, heeft f 47.22 opgebracht. Gevonden een rijwielbelastingmerk; te bevr. bij T. Schilt, tekdijk B. 83; een kijyierportemonnaie $et inhoud bij J. de Jong, Dijklaan B tl4; een zweep, ge meente-veldwachter. Goudriaan. Gevonden: een koeteloos rijwielbelastingmerk. Inl. gem.-veld wachter. Groot-Ammers. Hedenavond 5 Sep tember, om half acht, zal burgemeester H. Vlug op de stoep van het raadhuis de gemeentevlag uitreiken aan de deputa tie van de jeugdverenigingen ter plaat se voor het défilé op 6 September te Amsterdam. Alle leden-vereenigingen zijn uitgenoodigd, deze plechtigheid bij te wonen om 19.30 uur. Vee door bliksem gedood. Hoog-Blokland. Zondagmiddag ontlast te zich boven deze gemeente een kort doch hevig onweder, waarbij een paard en een veulen van den landbouwer J. G. van IJzeren door het hemelvuur werden getroffen en gedood. Hoornaar. Ten bate van het Oranje feest is hier f 183,10 gecollecteerd. Mo gelijk komen er nog enkele nagiften bij. Het Jubileumfeest. Krimpen a.d. Lek. De feestelijkheden, uitgeschreven door de Oranjevereeniging „Oranje Boven", zijn Woensdag en Don derdag op waardige wijze gevierd. In de vroege morgen van Koninginne dag werden de bewoners gewekt door 40 saluutschoten, waarop twee herauten te paard een rondgang door het dorp maak ten Nadat de leerlingen der drie lagere scholen ln optocht met de muziekver- eeniging „Crescendo" een aubade nadden gebracht, werd het feest door ourge- meester Van Oordt, eere-voorzitter van „Oranje Boven" geopend. Verder vonden deze dag volksspelen op het terrein aan de Schoolstraat plaats. Nadat 's avonds de Oem. Zangvereeniging en het Kinder koor „Krimpen a.d. Lek" onder leiding van den heer H. Zanen een concert had den gegeven, volgde te 8 uur de opvoe ring van het openluchtspel „Oranje en Nederland", onder leiding van den auteur den heer A. Schuling te Bodegraven. Voor dit historisch-allegorisch spel met zijn mooie costuums en decoratie was een speciale verlichting aangebracht en het gesproken woord werd door middel van een geluidsinstallatie over het geheele terrein verstaanbaar gemaakt. Het groo te terrein was geheel met belangstellen den gevuld, die na afloop duidelijk van jb.ua yoldoening blijk g&Yfifl» Krimpen a.d. Lek. In deze gemeente zijn weer eenige gevallen man mond- en klauwzeer geconstateerd. Toen de 16-jarige W. de Hon achter in de laadbak van de vrachtauto van den oliehandelaar Eerland medereed naar Rotterdam, is hij voorover op de straat gevallen. Daar zich verschijnselen voor deden van hersenschudding, is hij naar een ziekenhuis aldaar overgebracht. Langerak. Op de Zaterdag te Groot- Ammers gehouden geitenfokd&g, behaal de de geltenfokvereeniging „Vooruitgang zij ons Doel" in de klasse groepen van 5 of meer geiten van één vereen ging, een 3e prijs, terwijl aan verschillende leden der vereen, een indivldueele prijs werd toegekend. - In 't bijzondeg op nationale ge denkdagen wordt in deze gemeente het gemis van een Oranjevereeniging of feestcomité gevoeld, omdat.om feest te vieren, de eensgezindheid ontbreekt. Het scheen dan ook dat als gevolg van deze verdeeldheid het regeeringsjubileum vrij wel onopgemerkt zou voorbijgaan. Po gingen om met de schoolkinderen van al le gezindten gezamenlijk een feestje te organiseeren, mislukten, zoodat thans Dinsdag met de leerlingen van de Bijz. school, onder eigen leiding, dit jubileum zal worden herdacht. Thans heeft men echter ook in het Benedeneind de han den aan den ploeg geslagen en is daar eveneens besloten tot het organiséeren van een kinderfeestje op dezelfde dag. Een aanzienlijk bedrag is gecollecteerd, zoodat de kindéren van de openbare school eveneens in de feestvreugde zullen kunnen deelen. In tegenwoordigheid van de leden van de gemeenteraad en alle Jeugdvereeni gingen in deze gemeente, zal verder Dinsdagmorgen door den burgemeester aan de afgevaardigden, die deelnemen aan het défilé te Amsterdam, voor het gemeentehuis de gemeentevlag worden overhandigd. Oudste ingezetene verjaart. Lekkerkerk. De oudste ingezetene, de heer L. Broere, heeft onder groote be langstelling, zijn 96ste verjaardag ge vierd. De krasse oude baas leest nog zon der bril z'n courant en gevoelde een paar weken geleden nog behoefte de groote veranderingen in onze gemeente eens te gaan beziert. Per tilburry is aan dit ver langen voldaan. Nieuwpoort. Zaterdagavond heeft het dezer dagen gevormd feestcomité ver- paoerd en is een progiamma voor de morgen te houden feestelijkheden, sa mengesteld. De burgemeester heeft oen ingezetenen ve'wh» te willtn vlaggen. De muziekver. „Tavenu" uit Schoon hoven zal de feesten opluisteren en '8 avonds een concert geven op de Dam. Begin van brand. Oud-AR» las. Door het omvallen van een lamp brak brand uit bij den heer K. Lamblnon. Met een slang op de water leiding werd het vuur geblw^cht. Peursum. De heer v. D. heeft aangifte gedaan van het feit, dat onder zijn vee mond- en klauwzeer is uitgebroken. S lied recht. Dinsdag is het PTT. kan toor na 10 uur voor alle diensten geslo ten. GOUDSCHE VOETBALBOND. Uitslagen junioreticompetitie 3 Sept. Afdeeling A. Groep I: Woerden A—Gouda A O—2 O NA. A—Haastrecht A 15—1 Groep II: 1 Süfivetf A—ëftud* 8 WEERBERICHT. Naar waarneming in de morgen van 5 September. Het dunne pijltje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Meest matige tijdelijk wellicht toenemen de Noord-Westelijke tot Westelijke of Zuid-Westelijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken; waarschijnlijk tijdelijk regen; iets zachter. Waterstand: Schoonhoven hg water 3.50 uur, 1.17 M. Keulen stand 2.78 M., was 0.03 M. Maastricht 3 Sept., 40.50 M„ val 1.13 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 50 graden Fahrenheit. Maandag 5 September: Op 520, on- der 1.37. Volle Maan Vrijdag 9 Sep- JP tember. Wielrijders, licht op! 5 September 7.41 uur. AmmerstoL A.V.V. I speelde Zondag middag een vriendschappelijke wedstrijd tegen D.C.V. II van Krimpen a.d. Ussel. Door haar vinnig spel was D.C.V. voor de rust in de meerderheid en wist dit ln een doelpunt uit te drukken, zoodat de rust inging met 10 voor D.C.V. Na de rust echter was A.V.V. de sterkste en kwam D.C.V. sporadisch over de helft. Het duurde echter nog geruimen tijd voor dat A.V.V. de gelijkmaker scoorde en deze werd nog uit een strafschop ge boren. Verder wist A.V.V. niet te scoren zoodat de match in een 1—1 gelijk spel eindigde.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 6