De Wat geeft de radio? SPAN1S Plaatselijk nieuws viei Gemeenteraden^] Een Docht» Haar Moed 2000 ongMchikt Schoonhoven. 8 MAANDAG 5 SEPTEMBER 1938 TOM Ik tilt voor NIEI dat die. 11.05 In goede handen. Uitslag aanbesteding. Feestprogramma. 11 uur Boottocht. Steen wijze dat, toen de eerste irijven binnen kwam A. B. van Vliet te met inbegrip van dat, als door icht, het leer- eschaad Idig be de van tot het VREUGDEVUREN Op grootsche wi landsche jeugd de k( ©vond van de natioi Ereugdeyu Het op regee- ge- goe- en len zak met verschillende kwasten, steekmessen enz„ terug te komen bij C. Hofman, Kortenoord. van verloor Dinsdag een portefeuille, een bedrag van f 200 Inhield. „aangaan en ende geldlee- Krimpen a.d. IJssel. Spoedeischende openbare raadsverga dering op Vrijdag 26 Augustus. Voorzitter de heer J. Aalbers, burge meester. Aanwezig alle leden. door aen VOORZIT - de notulen ongewijzigd Capelle a.d. IJsseL Het programma voor de feestelijkheden op 6 Sept, is thans als volgt voor deze gemeente vast gesteld: 7 uur van. opening van ’t feest met klokgelui en trompetgeschal door herauten; 9 uur van. historische optocht voorstellende: „Het Huis van Oranje”, gevolgd door een allegorische en recla me optocht. De route van deze optocht is Dorp, Kerklaan, ’s-Gravenweg, Klaas Klinkertweg, Bermweg-Oost, Kanaalweg, ’s-Gravenweg, IJsselm. laan, Nijverheid straat, Ketenschedijk en Dorpsstraat. 2.45 uur n.m. voortzetting van de fees telijkheden op het feesterreln in de uit breiding ,,’t Slot”, rede van den burge meester; 3 uur n.m. volksspelen; 4 uur n.m. opstijging van een luchtballon; 8 uur n.m. concert door de muziekvereni ging „Eendracht Maakt Macht”, afge wisseld met het optreden van het duo de Laat; 9.30 n.m. demonstratie van de gymnastiekvereniging „C.G.V.”; p.m. vuurwerk; 2 uur sluiting. Waddinxveen. Het mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente zeer sterk uit. De vorige week werd op de boerderij van den heer Van Vliet aan de Bloemen- daal het eerste geval geconstateerd, thans is ten gemeentehuize reeds het 23ste geval aangegeven. Het is dan ook wel te voorzien dat alle veestapels in deze gemeente hieraan weer niet zullen ontkomeh. Woensdag 7 September hoopt in het gebouw Centrum des avonds half acht op te treden Ds. de Rover van Vlaar- dingen. Gevonden: een bruin etui, bij S. Faber, Zuldkade 103. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Als leider van de cursus van het instituut voor Midden- standsontwikkeling werd benoemd de heer K. de Rooy, hoofd van de Chr. School en als leeraar in de boekhoud kundige vakken de heer C. M. Pinkse. Gevonden voorwerpen: een fluwee- sp uitjes, be land te Zevenhuizen f 6666, met inbegrip kindei-wagens van de brug f 375; U, Vermeer te Moor- drecht f 6690; F. Vink Zn. te Moor drecht f 6700, met inbegrip brug f 380; C. J. Vermeer te Moordrecht f 6761 met inbegrip brug f 460; Heinenoord f 6792, brug f 195; H. J. van Weelde te Nieu werkerk a.d. IJssel f 6824, met inbegrip van brug f 510; H. de Jong f 6850met Inbegrip van brug f 475. De raming, inclusief aanbestedingskos- ten, was f 6700. Oapelle a.d. Ussel. De boottocht naar de verlichte havens te Rotterdam op 1 Sept., georganiseerd door de Oranjever- eenigïng in de uitbreiding-West, is goed geslaagd. Ongeveer 600 personen heooen met de salonraderboot van de Reederlj op de Lek een tocht gemaakt, die van 7 uur tot 10.45 duurde. Van alle zijden heb ben de toeschouwers met voldoening de feestelijke verlichting en de vloot van „Piet Hein” en „Oud-Rotterdam” gadege slagen zoodat aan boord een zeer de, feestelijke stemming heerschte ‘men voldaan huiswaarts keerde. B. en om te gen. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Daarna sluiting. Gorinchem. Na een ziekteverlof van ruim 3*/i maand heeft de heer Th. Brou wer, inspecteur van het lager onderwijs, ambtsbezigheden op 1 Sept, weer waiaati rijden voor dames, appelhappen I jongens, hardrijden met voor paren, hardloopen met hindernis sen voor heeren, kruiwagenrijden met hindernissen, enz. Vervolgens werd een gecostumeerde voetbalwedstrijd gehou den, waarvoor groote belangstelling be stond en die dikwijls de lachspieren der toeschouwers in beweging bracht. Des avonds gaf de muziekvereen. „Con cordia” een concert. Het geheel had een rustig en gemoedelijk verloop. Ouderkerk a.d. IJssel. Gevonden (op het feestterrein) eenige portemonnaie’s met Inhoud, te bevragen bij den rijksveld- wachter aan de Kerkweg; een gouden armband, te bevragen bij den rijksveld- wachter in wijk A. Alblasserdam. Op 6 September a.s. is het postkantoor geopend voor de post dienst tot 10 uur v.m., doch alleen voor zegeiverkoop, aangeteekende stukken en spoedbehandellngen van gewone stukken Voor de telegram- en telefoondienst (ook voor de geabonneerden) van 8 tot 10 uur geopend. Na tien uur is het postkantoor gesloten. Gevonden: bruine regenjas, Lips sleutel, rijw. bel.-merk, twee riemen met haken, vlag, heeren armbandhorloge, armband, ketting en broche, vulpotlood, portemonnaie (ledig), huissleutel, tasch- je met foto’s enz., ring met sleutels. Prinses brei uit op de K In de groote Burg ie Amsterdam werd gala-maaltijd gehot de Koningin, Prins» Bernhard, aanzaten Eerste en de Tweed der regeering en d» de Indische vorsten familieleden, voort» civiele en militaire lande, o.m. commissi van de provincies e: en W. van Amsterda hoorden ook de led rend Comité van de en de oud-cadetten 1898 de eere-wacht I vormden. Tijdens deze galai Bes Juliana de Kor met de volgende wo» Excellehties, dame Ik stel u voor zo» dronk uit te breng» die in deze dagen h» mag vieren. Ik zou willen leggen op de c gevoelen, ditmaal ni presentatleve Konini Jn dezen kring van «taanden in het rijk hacz eigen kind is, c bijzonder ten aan werker, die men nle «oonlijkheld, die nlei lEn bij onze dank /onzen wensch voor Varbeid haar In de to •ten. Velingbericht. Zevenhuizen. Aangevoerd werden 14800 kippeneieren f 4.655.15; henneneieren f 2.803.55; 60 kalkoeneieren f 55.25; 80 eendeneieren f 3.50—3.85, alles per 100 stuks. Jonge hanen 5060 ct, slacht- kippen 55—60 cent per stuk. V»rtobünt:M»»i •u Vryilag. l*ry» ling: voor Öchtx uiModon f L2£> Mol ver»ek«rin - HET OVERLIJDEN VAN DR. H. J. DE WITT. Zevenhuizen. Dr. H. J. de Witt, zooals wij Vrijdag reeds meldden, dien ■n alhier is overleden, was een zeer it en algemeen gezien In de laatste dag» geruchten hooren o’ regelen, welke de re oog op de gespannei stand. Zij zijn niet men moet er geen aan hechten dan hi Het is waar, dat ten tot nader orde: ingesteld, maar men dat bij dreiging var heel andere maatre den dan alleen nacl Het is ook juist grens zijn gegaai dienstplichtigen, die men van de diensti groot verlof vertrok Ook wordt niet i bruggen bij da g staan, maar dat is het geval. Samenvattend mc dat er spanning la, tegenover stellen, ds van ontspanning. E aver de verhouding scher» in Tsjecho goede richting en hi van dat Henlein te? overeenstemming ku groep niet-Dultschei beurt dan is de vre gen daar Engeland dat zich in bijzond» spannen om de vre< Britannië daarbij o< verzorgde spreekt slecht diplomaat zijl ste plaats zorgde v zijn eigen land. We moeten in d» vergeten gesteld oorlog zou willen - reed is en dat het o liever vrede houdt i Ouderkerk axl. IJssel. De heer L. Klelj die een bedrag van f 200 inhield. De vinder, de heer Cbrn. Stam Hz., kon uit de inhoud niet opmaken, wie de eige naar was, zoodat de laatste tot Donder dag in ongerustheid heeft verkeerd. Toen Donderdag de heer Stam had vernomen, wie de verliezer was, heeft hij hem dadelijk zijn eigendom terugge bracht Krimpen a.d. IJssel.. OpM6 Sept., de na tionale feestdag, zal de gemeenteraad in een openbare vergadering bijeenkomen, ter behandeling van de volgende agenda: 1. Ingekomen stuk. 2. Voorstel tot het zenden van een gelukstelegram aan de Koningin. 3. Voorstel tot machtiging aan den voorzitter tot aanvaarding van bank, geschonken door de Jeugd Krimpen aan den IJssel. 4. Voorstel het toekennen van een naam aan plein, waar de bank zal worden onthuld. A BUN REU di« u«h Diphtheritis. Capelle a.d. IJssel. In het gezin van den heer D. P. Rook aan de Transvaal- ■buurt is een geval van diphtheritis ge constateerd. 8.15 Be lo Geluk- wenschen); 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoon; 11.15 Vioolvoordracht met Pianobegeleiding en Gramofoon; 12.00 Be richten; 12.15 Gramofoon; 1.00 Orgel spel; 2.00 Gramofoon; 2.50 Gedeeltelijke uitzending van de aubade op de Dam; 3.15 Gramofoon; 3.30 - Kamermuziekkwartet en Gramofooi Gelukwenschen; 5.00 Voor de kin 5.45 Gramofoon; rie over het ment; 7.00 Berichte] Friesche uitzendinf tueel Gramofoon; Herhaling jaar Nederl Koningin Wilhelmina”, (o.a. Dr. H. Colijn en de Gouvemeur-Ge- neraal van N. O.-I.), het NCRV Orkest en Gemengd Koor; 10.00 Berichten ANP; 10.05 Haarlemsche Motet- en Madrigaal- vereeniging, en Gramofoon; 10.45 Gym nastiekles; 11.00 Gramofoon; 11.50—12.00 Schriftlezing. Moordrecht. In verband met het ju bileum van de Koningin is aan alle werkloozen in deze gemeente een zakje sigaren verstrekt. Vrijdagavond werd, uitgaande van het Oranjecomité, de jubileumfilm met eenige vroolijke films vertoond. Zeer ve len waren aanwezig om deze voorstelling bij te wonen. Het geheel werd opgeluis terd met muziek. Was aanvankelijk bepaald, dat Dins dagmorgen te kwart voor acht de burge meester de gemeentevlag aan de deputa tie, die aan de jeugdhulde te Amsterdam zal deelnemen, zou overhandigen, nader is bepaald dat dit om 9 uur voormiddag zal plaats vinden. Voor de verbreeding van de Hol- landsche IJssel zal een gedeelte van het balkengat verdwijnen. Het R.K. St. Jozef Gesticht in deze gemeente zal op 25 September vljf-en- twintig jaar hebben bestaan. Het ligt in de bedoeling, «üfc feit feestelijk te her denken. morgei geacht en algemeen gezien geneesheer. In alle lagen van de bevolking werd hij door zijn groote bekwaamheid zeer ge waardeerd. Op 21 Juli 1865 werd hij te Moordrecht geboren; hij heeft dus de leeftijd van 73 jaren bereikt en niet, zooals wij abusie velijk meldden, van 77 jaar. Na de la gere school te Moordrecht te hebben be zocht, volgde hij een gymnasium te Den Haag. Aan de Leidsche universltelt stu deerde hij medicijnen. Na voltooiing van zijn studie was hij gedurende 2 jaar as sistent bij Prof. Treub. Op 8 Juni 1897 vestigde hij zich a|6 medicus te Zevenhuizen. Met veel belangstelling volgde dj De Witt het openbare leven te Zevenhuizen, hoewel hem de tijd ontbrak, daaraan actief deel te nemen. Toch vond hij nog gelegenheid, een bestuursfunctie van „Het Groene Kruis” waar te nemen. In 1927 trok dr. De Witt zich uit de medi sche praktijk terug en bleef te Zeven huizen van zijn welverdiende rust ge nieten. De crematie van het stoffelijk over schot heeft hedenmiddag om 3 uur 40 te Westerveld plaats. machines g kening hiel lijdendheid der gemeente. De kosten wer den in totaal op f 310 geraamd. B. en W. konden zich hiermede aanvankelijk wel vereenlgen en zonden aan Ged. Staten een schrijven, waarin zij adviseerden toe stemming voor Inwilliging van het adres te verleenen, aangezien de aanschaf fing van de machines van groot prac- tisch nut voor de leerlingen der school kon worden beacht. Ged. Staten schreven evenwel, klaarblijkelijk na overleg met de regeering, dat het verzoek de normale eischen voor dit onderwijs overschreed en drongen er derhalve op aan, te bevorde ren, dat op het adres afwijzend werd be schikt. In dit verband stellen B. en W. thans voor, het verzoekschrift te ver werpen. De heer PEERBOLTE wijst erop,dat blijkens het schrijven van B. en W. dit college er eerst voor was om het verzoek in te willigen. Spr. is het met dit schrij ven eens. Steeds meer wordt van kantoor- mofoon; 6.00 Orgelspel; 6.30 Gramofoon; 6.45 causerie over de 3uste Netienandscne Jaarbeurs; 7.00 Feucitaties; 7.06 Vocaal concert; 7.30 Causerie; „Koningin Wil helmina en het Vredespaleis”; b.00 Her haling SOS berichten; 8.03 Berichten ANP en VARA Vana, 8.15 „Fantasia”, 9.00 Declamatie; 9.15 VARA Orkest m.m.v. Soliste; 10.00 Berichten ANP en Gramo foon; 10.15 VARA Orkest; 10.45 Gramo foon; 11.00 Causerie: „Met wie(n) zal ik niet trouwen?”; 11.30—12.00 Dansmuziek. Hilversum II. 301.5 M. en 415.5 M. NCRV uitzending; 6.30—7.00 Onder wijsfonds voor de Binnenvaart. 8.00 Schriftlezing en Meditatie; richten en Gramofoon (om 9.3( wcn^chcn); 10.30 Morgendienst; Gramofoon; 11.15 Vioolvoordrac >n; 1 1.00 Orgel- Gedeeltelijke rzzn; Amsterdamsch ion; 4.45 inderen; 6.30 Taalles en Cause- Binnenaanvaringsregle- 'm; 7.15 Gereformeerd ig; 7.45 Reportage, even- ^v.jon; 8.00 Berichten ANP en SOS berichten; 8.15 „Veertig rland onder Regeering van H.M. mjn.v. Sprekers RADIO-CBNTRALE Programma C. Dinsdag 6 September. 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 11.05 London Regional; 12.35 Brussel Ned.; 2.20 National Programme; 6.20 London Re gional; 7.40 National Programme; 9.50 Brussel Ned. of Diversen; 10.30 Boeda pest; 11.05 Keulen. Woensdag 7 September. 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; London Regional; 11.50 National Pro gramme; 12.54 Brussel Ned.; 2.20 Keulen; 3.20 London Regional; 4.20 Keulen; 5.20 National Programme; 6.20 London Re gional; 6.45 National Programme; 9.55 Brussel Ned. of Diversen; plm. 10.40 Na tional Programme. Dinsdag 6 September. Hilversum I. 1875 M. en Hilversum II. 301.5 M. en 415.5 M. Nationaal Programma verzorgd door de AVRO, KRO, NCRV en VARA. 6.00 Gramofoon; Causerie; „ue zin van de Nationale Hoogtijdag”; Orgelspel mjn.v. het AVRO Morgenwijding Kuor en Solist; 8.30 Het KRO Koor en Voordracht „Koningin en Vaderland”; 9.00 Muziek vereen. „Patrimonium”, Amstelveen; 9.10 Gramofoon; 9.35 Muziekcorps van het Leger des Heils; 9.45 Wijdingswoord m.m.v. het AVRO Morgenwijding Koor; 10.00 NCRV Orkest en de Kon. Chr. Zang- vereemging „Excelsior”, Den Haag; 10.45 Plechtige Nationale Gedachtenisviering in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, m.m.v. leden van het Concertgebouw Orkest en Toonkunstkoor, o.l.v. Prof. Dr. W. Men gelberg en Solisten (o.a. toespraak door ZKx. Dr. H. Colijn); 1.00 Het VARA Orkest (om c.a. 1.00 Berichten); 1.30 Het AVRO Kinderkoor met Orgelbegeleiding; 2.00 Het KRO Orkest; 2.30 Orgelspel; 3.00 Reportage van de Nationale Huldebetoo- ging op de Dam te Amsterdam, eventu eel af gewisseld met Gramofoonmuziek; 4.30 VPRO; Herdenkingswoord en De- clamatorium; 5.00 Voor de kinderen; 5.30 Declamatie met muziek; 6.00 NCRV Fan fare; 6.30 VARA Orkest en Solist; 7.00 VARA Tooneel (om c.a. 7.00 Berichten; 8.00 Berichten ANP; 8.10 NCRV Harmo nie Orkest en Toespraken tot de stamge- nooten in Zuid-Afrika (o»a. door Z.Exc. Dr. H. Colijn); 8.30 Het NCRV Harmonie Orkest en Gemeengd Koor; 9.00 Repor tage van de Hulde van de Nederlandsche Jeugd aan H.M. de Koningin; 10.00 De- clamatorlum m.m.v. het AVRO Gemengd Koor en Orkest; 10.45 Orgelspel; 11.00 Berichten ANP; 11.15 Nederlandsche Volksliederen; hierna: Slotwoord. Woensdag 7 September. Hilversum L 1875 M. VARA uitzending. 10.00—10.20 vjn. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoon (om 8.16 Berichten); 9.30 Keukenpraatje; 10.00 Morgenwij ding; 10.20 Uitzending voor arbeiders in de Continubedrijven; 11.40 Voor de werk loozen; 12.00 Gramofoon (om 12.15 Be richten); 12.30—1.45 Esmeralda en So list; 2.00 Kniples; in de pauze: Gramo foon; 3.00 Voor de kinderen; 5.30 Gra- - Haastrecht. Aan mej. D. A. Hulskamp Is eervol ontslag verleend als onderwij zeres van de O. L. School met ingang van 1 September jj, in verband met haar huwelijk. Met Ingang van deze datum is in haar plaats aangesteld als tijdelijk onderwij zer de heer F. de Jong alhier. Gemeenteraadsvergadering op Vrijdag 2 September, onder voorzitterschap van burgemeester A. M. Nieuwenhuisen. Afwezig de heer Woudenberg. De VOORZITTER opent deze sped- eischende vergadering en geeft een toe lichting op het eenige agenda-punt: schrijven van het bestuur der Chr. U.L.O. school, waarbij gevraagd wordt een cre- diet voor de aankoop van schrijlmachi- nes. Spr. deelt mee, maal een dergelijk schi waarin om een crediet voor drie machi nes gevraagd werd, B. en W. overleg hebben gepleegd met het schoolbestuur, waarbij zij erop wezen, dat krachtens een koninklijk besluit slechts om een crediet voor twee machines gevraagd kon wor den. Het schoolbestuur heeft toen zijn adres gewijzigd in die zin, dat om twee gevraagd werd, waarbij het re- eld met de toestand van nood- Ouderkerk aA. IJssel. Voor rekening van het gemeentebestuur hebben Zater dag de burgemeester en de gemeente-ar- chitect, de heer D. Burger, ten raadhuize aanbesteed het bouwen van een onder- wijzerswonlng aan de Kerkweg in massa en perceelen. Er werd als volgt inge schreven; Perceel I, metselwerk: G. van Staveren te Krimpen a.d. IJssel f 1875; L. Ponse te Krimpen a.d/IJssel f 2092 met inbe grip van brug f 66; G. Deelen te Berg ambacht f 2104 met Inbegrip van brug f 75; A. Omon f 2214, met brug f 80 meer; A. B. Leeuwis te Moordrecht f 2300; W. Visser f 2447, met inbegrip van brug f 95; K. van den Heuvel te Berkenwoude f 2466 met inbegrip van brug f 345. Perceel II, timmerwerk: Spruijtenburg Van Duyvendijk f 2270, met ingegrip van brug f 50; J. C. van Kleef Zn. te Brandwijk f 2649, met inbegrip van brug f 117; P. en P. Goudriaan f 2666,66, met inbegrip van hei- en fundeerwerk brug f 66.80; A. van Herk te Berkenwoude f 2687, met inbegrip van brug f 346. Perceel III, glas-, schilder- en behang- werk: A. Brand Zn. te Ammerstol f 283,50, met inbegrip brug f6; J. C. .van Reeuwljk f 374,50; M. Rook te Gouderak f 389, met Inbegrip brug f 6; J. W. de Jager te Krimpen a.d. IJssel f 424, met hek f 8 meer; A. J. van Vliet f 474. Perceel IV, lood- en zinkwerk: J. Hol dermans f 285; A. J. van Staveren te Stol wijk f 314. Perceel V, smidswerk: P. C. de Ruyter f 139 40, met inbegrip brug f 50; A. Vis f 146; K. Krook te Berkenwoude f176.50, met inbegrip brug f 90. Perceelen I en II, metsel- en timmer werk: A. B. Leeuwis te Moordrecht f 4500. Electrlsche installatie: H. Vogelesangde Jong te Krimpen a.d. IJssel f 116. Massa: A. B. Leeuwis te Moordrecht f 5600, met Inbegrip brug f 400; K. van den Heuvel te Berkenwoude f 6290; J. Kasbergen te Moordrecht f 6500, met in begrip brug f 360; H. Verhoef te Zeven huizen f 6600, met Inbegrip brug f 370; Gebrs. Den Hoed te Bergambacht f 6616; Na opening TER worden vastgesteld. Hierna volgt de behandeling van het eenige punt der agenda renteverlaging van verschillei ningen in vernand met converteermg vau woningwet-voorschriften”. Uit de toelichting blijkt volgens punt 1, dat alle rijksvoorschotten voor woning bouw tot een totaalbedrag van f 628.242,*6 afgelost zullen worden, waarvoor in de plaats 3 verschillende geldleeningen bij diverse instellingen tegen 3% pCt. a pa» ri zullen worden aangegaan. Voorts wordt besloten tot gelijke ren- teverlagÈig als bij de geconverteerde rijksvoorschotten (nJ. tot 3'/» pCt.) voor een geldleening groot pro resto f 17.675 loopende bij de Nutsspaarbank, terwijl tevens een tijdelijke kasgeldleening zal worden aangegaan tot een bedrag van f 417.000 in verband met verschil van datum van ingang van een gedeelte der nieuwe leeningen en datum van aflos sing der rijksvoorschotten. De heer VAN DER ENT Juicht zulks ten zeerste toe, daar hierdoor veel be spaard wordt. De heer GOUDRIAAN Informeert of de vaste leeningen n.l. de bovenbedoel de drie, voor onbepaalde tijd zijn aan gegaan, waarop de VOORZITTER mededeelt, dat twee dezer leeningen in 1970 afloopen en de derde in 1978. De raad besluit z. h. st. tot het aan gaan van vorenbedoelde geldleening, als mede tot de renteverlaging. Tijdens de rondvraag informeert de heer MES of de mogelijkheid bestaat, dat de Dwarssttraat van Tuinstraat naar Waalstraat betegeld wordt, daar dez» straat thans bijna onbegaanbaar is. De VOORZITTER zal een en an der eens nader in B. en W. bezien. hebben, vereischt, dat zij kunnen ma- chineschrijven. Spr. viaagi nog of het da bedoeling van het schoumestuur was, oia het onoenicht in het leerrooster in te voegen en of daaidoor de andere vakkep niet in het gedrang konden komen. De VOORZITTER antwoordt, dat het gemeentebestuur daarover niet te be slissen heeft. Spr. vermoedt evenwel, dat men voor het onderricht in machine- schrijven uren genomen zou hebben, wel ke buiten het lesrooster lagen. Voorts wijst spr. erop, dat, als de aanvrage af gewezen worat, het schoolbestuur het recht heeft, in beroep te gaan bij de Kroon, en dan moet de minister van on derwijs maar uitmaken, of hij een be sluit moet nemen tegen de beslissing van zijn collega van financiën in. B. en W. zijn evenwel verplicht, om in verband met de rljksbljdragen en de noodlijdendheid der gemeente, tegen in williging van het verzoek te zijn. Men moet de belangen van de gemenete in ’t oog houden. Als geen subsidies meer zouden worden verstrekt, kan men voor de zonderlingste consequenties geplaatst worden. De heer BRON is het wel gedeeltelijk met den heer Peerbolte eens, maar aan gezien machineschijven niet tot de eischen voor het m.u.l.o.-diploma behoort en er, als men hiermee begint, spoedig andere nuttige dingen zouden moeten volgen, staat spr. er niet zoo fel op, on» het adres ingewilligd te krijgen. De heer VAN HARMELEN vraagt, of het geen uitzondering zou zijn, wan neer aan deze school schrijfmachines werden verstrekt. De VOORZITTER antwoordt, dat er een streven Is om het u.l.o.-onderwijs meer voor de practljk geschikt te maken, mede in verband met de vestigingswet, doro het onderricht In machineschrljven in te voeren. In de groote steden komt dit onderwijs op de scholen wel meer voor. De heer KOK merkt op, invoering van dit onderrlc programma in het algemeen gei zou worden, wkt niet als denkbeeld hoeft te worden beschouwd, men nog niet veel vooruit is. Verder is er de kans, dat als deze aanvrage wordt ingewilligd, ande re scholen met een zelfde verzoek zullen komen, waardoor de uitgaven voor de doode leermiddelen zouden stijgen, ter wijl men juist op de leerkrachten aan het bezuinigen is. Spr. kan de noodzakelijk heid ervan, om het adres in te willigen, niet inzien. Bovendien is er nog het schrij ven van Ged. Staten. De heer PEERBOLTE deelt mee, dat hij zich van stemming zal onthou den en begeeft zich naar de publieke tri bune. Weth. DEERENBERG legt uit, dat het onderhavige verzoek niets met het ge wone lesrooster op de school te maken heeft. De uitgaven voor deze aanschaf fing beloopen nog geen f 50 per jaar voor afschrijving. Bovendien heeft men inder tijd, teneinde voor de rljkssubsldies In aanmerking te kunnen komen, een ver klaring geteekend, volgens welke de raad de voorwaarden aan het verleenen van die subsidies verbonden, zou aanvaarden. Nu kan men niet, omdat men het één nuttig vindt, iets van nog grooter nut en belang gaan tegenwerken. Het zou zeer onaangenaam zijn, als de diverse plannen van B. en W. tengevolge van het negee- ren van het regeeringsschrijven In duigen zouden komen te vallen. Derhalve hebben W. gben vrijheid kunnen vinden, adviseeren het adres In te willi- Krimpen a.d. IJssel. Ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van de Ko ningin zijn verschillende particuliere woningen verlicht en versierd. Bijzonder fraai zijn die van de heeren A. Geleedts, J. A. v. Leeuwen, M. C. Pannevis, P. C. v. d. Glessen, alsmede het gebouw van het gemeenschappelijk electriciteitsbe- drijf. Buitengewoon imponeerend is de verlichting langs de Weteringsingel, ter wijl ook die langs een gedeelte van dén IJsseldljk en Lekdijk de bijzondere aan dacht trekt. Zaterdagmiddag werd het rings jubileum op grootsche wijze vierd. Uitgaande van de Oranjevereenl- ging „Wilhelmina” werd een optocht van schoolkinderen van de openbare la gere school I en de bijzondere lagere school I gehouden. Om 2 uur vertrok de stoet, vergezeld van de Oranje-Garde en de gymnastiekvereen. „Kracht Door Oefening”. Keurig marcheerden de kin deren, getooid met oranje en vlaggen, door de gemeente. De tocht ging onder een vroÖUjke marsch en verschillende oranje-liederen langs de IJsseldijk tot aan het stoomgemaal „Reinier Blok”, waar werd gekeerd naar het feestterrein Daar volgde een tractatie. Vervolgens werden verschillende liederen gezongen, waarna men met de kinderspelen be gon. ’s Avonds gaf de gymnastiekveree- niging „Kracht Door Oefening” een uit voering. Hiervoor bestond groote be langstelling. Het geheel werd besloten met een concert door de gem. zangver- een. „Door Inspanning Uitspanning” on der leiding van den heer de Jong en met medewerking van de mondaccordeonver- een. „VJ.O.S.” onder leiding van den heer van Dalen. Ook de buurtvereenlglng „De bakkerstraat” heeft op waardige het feest gevierd en wel op het feestter rein achter de openbare lagere school II. Hier werden verschillende wedstrij den voor kinderen gehouden, zooals vlag jesrijden, autopedrijden, hardloopen met hindernissen, zakloopen met turfrapen, mutsenwedstrijd, bloempottenrace, enz. Na afloop hiervan gaf het kinderkoor „Jong Juliana” een concert onder leiding van den heer van Assendelft, ’s Avonds concerteerde de muziekvereen., welke een extra programma van feestenliederen ten beste gaf. De Oranjevereeniging „Trouw aan Oranje” heeft eveneens het regeerings- jubileum feestelijk gevierd, ’s Middags werden volksspelen gehouden op het ter rein achter de O.L. school II, zooals blaas trappen, tobbesteken met bakfietsen voor eweg, «S*loap«fi Vflpr heefep, Ia JaifaUMUlt« I SfltU J. SUagM- die d£ ula-adJfial Hierna wordt de yergadecipg KejsloUa

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 7