Victoria-Water Nieuwe stagnatie te l*raag. AKKERTJE Telegrammen" Eerepromotie van de Koningin. Schoonhoven WEERBERICHT. Plaatselijk nieuws FEUILLETON. DE RUWE REIS. GARANTIE w',g&I&ndeei!%dv^^- China wendt zich tot da Volken- Gemengd nieuws De kinderverlamming." 2 VRIJDAG' 9 SEPTEMBER 1938 van het IJ, langs de de Ruyterkade, het Oosterdok en aan de overkant stond t zwart van de menschen. Uren tevoren stonden zij er reeds en het was niet uitsluitend de tewaterlating van het trotsche zeekasteel, waarvoor men naar de oevers van het breede water was ge komen. Want op het IJ was het een bonte mengeling van schepen, groote en kleine. Zij namen deel aan de vloot- schouw, welke hier eveneens in het ka der van de jubileumfeesten werd ge houden voor de plechtigheid op de wer ven van de Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij. Het indrukwekkendst wa ren uiteraard de bodems van de Neder landsche marine, de kruiser „Sumatra" de mijnenleggers Douwe Rijkes en Hij dra en de nieuwe aanwinst van onze marine, de ..Tromp". Naast de „Tromp" lagen de ruim 300 zeil- en motorjach ten, uit alle deelen van het land. Tusschen deze kleurig versierde sche pen voer de Koninklijke familie te cir ca kwart over twee in de Koningssloep uaar de scheepswerf. AMSTERDAM. 9 Sept. Vanmiddag zijn de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bemhard bij het gebouw der Universiteit In de Oudemanhuispoort aangekomen voor de eere-promotie van Koningin Wil- Bij de Ingang van de Oudemanhuis poort werd het Koninklijke gezelschap ontvangen door de hoogleeraren Prof. Dr. H. Brugmans, Prof. Dr. J. D. van der Waals Jr„ Prof. Mr. Paul Scholten en Prof. Dr. H. A. van Bakel, en in de gang van de Poort stond in half carré, de eerewacht van de Koninklijke Studenten fichletvereeniging, die H.M. inspecteerde. Op het plein hadden studenten, leden van de vijf algemeen® Studendtenveree- niglngen te Amsterdam, zich met hun vaandels opgesteld. Porsch zongen zij het „Io Vivat". In de vestibule werd H.M. verwelkomd door den rector-magnlflcus, Prof. Mr. H. Fr ij da en den secretaris van de Se naat Prof. Dr. A. W. de Groot. Een orkest van de Studentenmuziekge zelschappen Sweelinck en Aedon zette, toen de Koninklijke stoet de aula betrad, het Wilhelml& in, onder welks plechtige tonen het gezelschap naar zijn plaatsen schreed. Onder de aanwezigen in de geheel ge vulde aula waren de minister-president Dr. H. Colijn, de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer, Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk en Mr. J. R. H. van Schalk. Toen allen gezeten waren, besteeg de rector magnificus der Universiteit van Amsterdam, Prof. Prijda, de katheder. Hij gewaagde van de belangstelling, die het Athenaeum Hlustre reeds in 1813 van den Prins van Oranje mocht ontvangen en gaf in korte trekken een overzicht van de geschiedenis der Amsterdamsche Universiteit gedurende de laatste drie eeuwen. Vol dankbaarheid voor al wat de Ko ningin in de tijd van Haar regeering voor ons land is geweest, heeft de Senaat voor al zich rekenschap gegeven van wat Zij voor het land was, als zijn economisch leven met groote moeilijkheden de kamp te voeren had en derhalve meer dan gewone zorgen eischte. De economische zorgen van het land, zijn steeds de zorgen ook van Hare Ma jesteit geweest. Aan zijn erkentelijkheid hiervoor heeft de Senaat dezer universiteit, waar de stu die van het economisch leven een groo te plaats inneemt, uiting willen geven, door H.M. de hoogste eer te bewijzen, die hem ter beschikking staat en Haar het doctoraat in de economische wetenschap pen te verleenen. Toen volgde de plechtige promotie De rector-magnificus daalde van de ka theder af en plaatste zich er voor, met den secretaris van de Senaat en sprak de sacramenteele formule uit. Bij de eerste woorden van den promo tor verhief zich ook de Koningin uit Haar zetel om staande haar promotie aan te hooren. „Uit kracht van de bevoegdheid, ons bij de wet verleend," aldus de rector- magnificus, „volgens besluit van rectoren senaat, op voordracht van de faculteit der economische wetenschap, verklaar ik Uwe Majesteit, Wilhelmina, Helena, Pau lina, Maria, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz. enz„ te bevorderen tot doctor in de economische wetenschappen en Haar alle rechten te 'verleenen, die door wet of gewoonte aan het doctoraat in de economische weten schappen zijn verbonden." De Koningin beantwoordde de rede van den rector magnificus met een dank woord, dat de Senaat en alle aanwezigen staande aanhoorden, Sen kort muziek stuk werd uitgevoerd, waarna de rector de plechtigheid sloot en de Koninklijke stoet de aula verliet. DOODELIJK ONGEVAL IN EEN SLAGERIJ. SCHIJNDEL, 9 Sept. Dezer dagen is de slagersbediende Hanegraaf te Schijndel met zijn rechteroog in een vleeschhaak geloopen. De haak drong de oogkas bin nen. Aanvankelijk liet de toestand zich niet erustig aanzien. Er deden zich ech ter complicaties voor. waarop het slacht offer naar het ziekenhuis is vervoerd, waar operatief werd ingegrepen. Dit mocht echter niet meer baten, het slacht offer is overleden. LIJK OP SPOORWEG GEVONDEN. UDENHOUT, 9 Sept. Vanochtend werd door een machinist aan het dienstperso neel van het seinhuis te Udenhout ge meld, dat tusschen Udenhout en Berkel langs de spoorweg een lijk was gevonden. De politie ging op onderzoek en even voorbij de overweg ontdekte men het ver minkte lijk van de 64-jarige A. V., ver pleegde van het St. Felixgestlcht te Udenhout. OVERNAME LANDGOED BARON VAN PALLANDT. OMMEN, 9 Sept. Er is overeenstem ming bere.kt tusschen baron van Pallandt van Eerde en het Staatsboschbeheer over de overname van een gedeelte der bos- schen op het landgoed bij Ommen. Het betrokken gedeelte wordt eigendom van het rijk en zal een belangrijk object wor den voor de werkloosheidsbestrijding. TREIN-ONTSPORING IN FRANKRIJK. Vijf dooden, 20 gewonden. VANNES (jb rankrijk), 9 Sept. Op de spoorlijn van Locmir naar Pernell is een trein waarmede pelgrims terugkeerden, ontspoord bij de uitgang van het station Vivannes. Twee rijtuigen werden ver meld; 5 passagiers zijn tengevolge van het ongeluk overleden. 20 werden ge wond. DUITSCHLAND EN JAPAN. TOKIO, 9 Sept. De woordvoerder van het Japansche departement van buiten- landsche zdken heeft het bericht tegen gesproken volgens hetwelk de Duitsche ambassadeur de verzekering zou hebben gegeven dat Japan Duitschland moreel in de Tsjecho Showaaksche crisis zou steu nen. GEEN8CHOONHOVENSCHE VLAG IN AMSTERDAM. Geen wimpel in Schoonhoven. Het gerucht dat men hier reeds eenige dagen kan hooren vertellen, leek ons vol komen ongelooflijk. We konden ons voor stellen dat een visscher zijn hengel ver geet, ccn bruidegom zijn bruid, een fak- kellooper zijn fakkel maar het kwam ons onaannemelijk voor dat gebeurd zou zijn, wat men verhaalde, namelijk dat de afgevaardigden naar Amsterdam Dins dag daarheen waren gereisd en de vlag vergeten hadden mee te nemen. Die vlag is op 1 September, tijdens de historische optocht, door den burge meester ter hand gesteld aan den heer H. de Goey en zou door de jonge afge vaardigden naar Amsterdam gebracht worden om daar een wimpel te krijgen dan in het défilé voor de koningin te worden meegedragen en weer naar Schoonhoven te worden teruggebracht. De vlag was voor die huldiging toch ex pres gemaakt en toen bleek dat het daar in geweven Schoonhovensche wapen he raldiek niet juist was, is de vlag overge maakt moeten worden. Het was een be langrijke vlag en een belangrijke op dracht. Kon die vergeten worden? Kan men aannemen dat de jongelieden per auto naar de hoofdstad zijn gegaan en dat niet één van hen gevraagd zou heb ben: De vlag? Neen, dat zou onmogelijk zijn en dat is ook niet gebeurd, maar wel is, het, he laas, waar, dat de Schoonhovensche vlag niet is meegedragen in het défilé, wel is het waar, dat de afgevaardigden de reis voor niets gemaakt hebben en niet zijn toegelaten tot het défilé, omdat zij geen vlag hadden en wel is het juist dat onze vlag de eenige is, die nu geen herden kingswimpel heeft. De heer De Goey had na ontvangst van de vlag uit handen van den burgemees ter die voorloopig op het stadhuis te ruggebracht, omdat eerstgenoemde niet zou meegaan naar Amsterdam. Toen Dinsdagmiddag de drie Jongemannen, die naar de hoofdstad afgevaardigd waren, zouden vertrekken, bleek niemand te we ten, waar zich de vlag bevond. Men zocht en vroeg, maar vond de vlag niet. Zij zijn zonder vlag vertrokken, ho pende, dat het college van B. en W. die reeds meegenomen had. Dat was echter niet het geval en de Schoonhovenaren moesten in Amsterdam ter zijde blijven staan toen de stoet werd gevormd. De vlag is weer terecht maar de wimgei bliift weg m hei &ur£gi&ch£ bij het vertoonen van de vlag, moeten herinneren aan het stumperige figuur, dat Schoonhoven in 1938 te Amsterdam heeft gemaakt. BERGAMBACHTS FEESTSTOET IN SCHOONHOVEN. Welkome gasten. Reeds had Schoonhoven de laatste fees telijkheden achter de rug en in verschil lende straten was men zeifs al druk be- z«g, de versieringen af te breken, toen Woensdagmiddag de Bergambachtsche Oranjevereeniging ons een nagerechtje verschafte, dat uitstekend heeft ge- Wij hadden onlangs reeds aangekondigd dat de historische en allegorische optocht die te Bergambacht zou worden samen gesteld, die dag ook onze stad zou bezoe ken en de Séhoonhovenaren hadden da: niet vergeten. Er was dan ook, zoowel aan de dijk als in de straten, waar de stoet zou passeeren. volop belangstelling. Die hadden de deelnemers trouwens ten volle verdiend, want er was aan verschillende onderdeelen van de optocht veel zorg be steed. Bovendien was de stoet bijzonder groot, zoo lang zelfs, dat, toen men de Haven rondreed, de kop weer ongeveer bij de staart aansloot. Verschillende groepen, zoowel ernstige als vroolijke, trokken bijzondere aandacht en we mo gen na dit bezoek de Schoonhovensche Oranjevereeniging dubbel geluk wenschen dat ze met deze feesten zoo goed voor de dag is gekomen, want anders had Berg ambacht ons leelijk beschaamd, zooals het dat tal van grootere gemeenten heeft gedaan. Het bestuur der Bergambachtsche Oranjevereeniging reed in open landauers in de stoet mee en dat van „Oranje Bo- vjen" alhier voegde zich daarbij, om de gasten in te halen. Nadat men een keer de Haven was rondgereden, stopte de stoet voor het stadhuis en daar .ntvin- gen het college van B. en W. en net be stuur van Oranje Boven dat van de Bergambachtsche vereenlging. in welks midden zich ook burgemeester J. H. Winkler bevond, in de raadzaal. Ontvangst ten stadhuize. Burgemeester Nieuwenhuisen sprak een hartelijk welkomstwoord, waarin hij om. zei, dat Schoonhoven het zeer op prijs stelde, dat deze. fraaie stoet ook door onze stad had willen rondgaan. Daarom was het spr. een groot genoegen, de gas ten hier op het stadhuis te ontvangen. Hij sprak zijn bewondering uit, voor wat Bergambacht met deze optocht presteer de en stelde vast, dat die gemeente in Oranjeliefde voor Schoonhoven met on derdeed. Spr. wijdde in dit verband eeni ge woorden aan de beteekenis van Oranje voor Nederland en besloot met een drie werf „hoera" voor de Koningin, waarmede allen hartelijk Instemden. Als voorzitter van de Oranjevereeniging te Bergambacht beantwoordde de heer C. Zijderlaan deze toespraak. Hij vertolkte de buitengewone dank van Bergambacht voor deze ontvangst, waarmede de ver eenlging zeer vereerd was. Gaarne had men dan ook de omgang op de Haven in het programma gevoegd, hoewel de tijd daartoe eigenlijk ontbrak. Op zijn beurt liet spr. dne hoera's voor de Oranjever eeniging van Schoonhoven door de raad zaal klinken. Ook de burgemeester van Bergambacht betuigde zijn hartelijke dank voor de gastvrije ontvangst in Schoonhoven. Hij zag daarin een bewijs van zeer goede nabnnrschap, j die hij altijd bestendigd hoopte te zien. Lachend herinnerde spr. daarbij aan de nog altijd hangende kwestie der grens- wijz.gmg, die echter mettertijd wel be hoorlijk zou worden geliquideerd. Ook spr. verheugde zich in de sterk gegroeide oranjeliefde onder ons volk, dat zich daarin werkelijk één toont. Er was in middels wijn rondgediend en burgemees ter Winkler bracht tot slot een dronk uit op het heil der beide gemeenten en haar wederkeerige vriendschap. Als voorzitter van „Oranje Boven" voerde nog de heer Joh. Seton het woord. Hij vertelde, dat uit het initiatief van den eere-voorzitter en het bestuur van zijn vereeniging het plan was gegroeid om de Bergambachtsche Oranjevereeniging met haar optocht binnen Schoonhoven's wallen te halen en eenigszins feestelijk te ontvangen. Spr. uitte de hoop, dat dit samenzijn ertoe zou mogen bijdragen, dat Bergambacht en Schoonhoven elkander steeds als goede vrienden zullen weten te waardeeren. Burgemeester Winkler deelde nog me de, dat in zijn tweede gemeente, Ammers- tol, het Oranjefeest Zaterdag zal worden gevierd en het verheugde hem zeer, er aan te kunnen toevoegen, dat hij niet twijfelde, of het zon daar evengoed sla gen. De optocht was inmiddels nog een paar malen de Haven rondgereden, zoodat het publiek volop gelegenheid kreeg, om alles goed te bezichtigen. Nadat het bestuur weer fci de rijtuigen had plaats genomen en de muziek een nummer voor het stadhuis had ultge- ging, om via Bovenberg naar Bergam bacht terug te keeren. OPENING CURSUS HANDELSKENNIS. Woensdagavond heeft de ver. „Schoon hoven Vooruit" een cursus voor handels kennis ingesteld. Een 20-tal cursisten en de leeraren, de heeren Faaij en Verkerk, resp .te Schoon hoven en Ammerstol, waren met het be stuur aanwezig. De voorzitter, de heer C. de Gruijter, besprak iri zijn openingswoord de zeer gedrukte toestand in de middenstands zaken, waarvoor beschermende maatre gelen zijn ingesteld. Deze bemoeiing be oogt den doorsnee-middenstander meer te ontwikkelen, op hooger peil te bren gen, met als gevolg dat hij met meer suc ces de strijd om het bestaan kan voeren. We denken hierbij aan de vestigings- eischen, die in. het bijzonder onze aan dacht vragen; onze in te stellen cursus voor Handelskennis als uitvloeisel daar van. zal hoopt spr. de weg banen im ln het bezit te komen van een mid denstandsdiploma. Dit bewijs is wel het voornaamste om de moeilijkheid bij een eventueele ope ning of vestiging van een zaak te onder vangen. In zijn opwekkend woord sprak de heer De Gruijter de hoop uit, dat straks allen Tm slagen, lessen zullen gegeven worden op Dinsdag- en Donderdagavond ln de zaal van den heer Oskam. Men verwacht dat deze z.g. spoedcursus tot ongeveer half April zal duren. Daarna werd overgegaan tot het stel len van vragen. De zeer geanimeerde ver gadering beloofde veel goeds. Naar waarneming in de morgen van 9 September. Voor maag, nlaron on ingowondon HET NIEUWE M.V.Z.-GEBOUW. Gouda. Gisteren werd het nieuwe ge bouw van de Goudsche Maatschappij voor Ziekenhuiskosten en Ongevallenverzeke ring M.V.Z. geopend. Zooals bekend ze telde de M.V.Z. sinds 1927 aan de Turf markt. De architect, de heer ir. B. J. K. Cra mer te Rotterdam had, hoewel het te genwoordige personeel bestaat uit 40 per sonen. opdracht gekregen een gebouw te ontwerpen, dat plaats zou kunnen bieden aan 70 man personeel. Met het oog op nog verdere uitbreiding van het bedrijf heeft de directie twee aangrenzende per- ceelen van het nieuwe gebouw, op de hoek van de Crabethstraat en het Sta tionsplein, waar eertijds het hotel A la Station stond, aangekocht. Het gebouw beslaat een oppervlakte van 25 x 25.75 M. en is zeer practisch doch niet luxueus in gericht. Het bestaat, behalve uit de be gane grond, nog uit een kelderverdieping en twee etages. Op de begane grond be vinden zich de kantoorruimten, speek kamers .kluizen, directiekamer en ont vangzaal. Op de eerste verdieping vinden we reservekantoorruimten, conferentie kamer. de afdeellng boekhouding en kan toormachines. De tweede verdieping is geheel bezet met het archief evenals de kelder met de verwarmingsinstallatie en I brandstoffenbergplaats. Behalve de kan toorruimte is op de eerste en tweede ver dieping nog ondergebracht de woning van den huisbewaarder. Het geheele gebouw is zeer modern in gericht en -gebouwd. Zoo zijn alle ra men, deuren en puien van staal, de ver warmingsinstallatie is geheel automatisch tusschen de eerste en tweede verdieping is een electrische boekenlift enz. De ver zekeringmaatschappij heeft thans een huisvesting gekregen, harer waardig. Goudsche Industrie- en Huishoudschool Gouda. Blijkens een advertentie in dit nummer kan Donderdag- en Vrijdag avond de inschrijving van leerlingen voor de avondschool en de cursussen der Goudsche Industrie- en Huishoudschool plaats hebben. Oranjefeest. Hoornaar. Ter gelegenheid van de fees ten heeft de gemeente een feestelijk aan zien. Nadat „Wij leven vrij, wij leven blij" voortreffelijk gespeeld was door Hoog- Bloklands fanfare, beklom de heer B. Slob het spreekgestoelte en sprak als voorzitter van het feestcomité. Het is u allen wel bekend dat vóór 40 jaren onze Koningin de teugels van het bewind over nam. Hoevelen zullen met bezorgdheid een nog zoo Jonge Vorstin den troon hebben zien bestijgen. Doch weldra bleek dat onze Koningin zich van Haar roeping volkomen bewust was. Haar streng grond wettelijke zin gepaard aan een gedegen kennis stelde Haar in staat het schip van Staat veilig door de branding te leiden. Hoe verdeeld de Nederlanden ook mogen zijn, als het de Landsvrouwe betreft, dan Jjlijkt hoe hecht de eenheid is. Van een raSKjgdjn tMS kSB-SieJ «sproken jmi-, Het dunne pijltje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Matige tot zwakke Noord-Oostelijke tot Noord-Westelijke wind; nevelig tot licht of half bewolkt; weinig of geen regen; koude nacht; overdag Iets zachter. Waterstand: Schoonhoven hg. water 6 25 uur, 1.34 M. Keulen stand 3.08 M., was 0 11 NL Maastricht 8 Sept. 40.23 M., was 0.16 M Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur ln de schaduw: 62 graden Fahrenheit. Vrijdag 9 September: Op 6.54, on- der 5 58. Laatste Kwartier Zaterdag 17 September. Wielrijders, Hcht opl 9 September 7.31 uur. den, doch laten we hopen dat onder de resteerende regeeringsjaren van onze Koningin de welvaart ln ons land terug* keert. Hierna geeft de voorzitter een uiteen zetting van het kleine tijdsbestek waarin dit feest Is voorbereid. Hij brengt een woord van dank tot den burgemeester voor de verleening van toestemming en tot alle Ingezetenen, die mede hebben ge werkt. Tot slot richt spr. een woord van dank tot de Bloklandsehe muzlekvereeni- ging die zich beschikbaar stelde om dit feest op te luisteren. Nadat men geza menlijk: het Wilhelmus had gezongen, werd een aanvang gemaakt met de volks spelen. waarop we ln een volgend nunv mer terug komen. Hekendorp. Gevonden: een kosteloos rijwiel belastlngmerk. Inl. bij den gen» veldwachter. Loonactie in de bouwvakken. Krimpen a.d. Lek. De bouwvakarbel- derebond, ring Krimpen ad- Lek, Kri pen a.d. Ussel, Ouderkerk a.d. IJssel, Berkenwoude en Lekkerkerk, heeft een actie op touw gezet voor loonsverhoo- ging Reeds hebben besprekingen plaats gehad met de patroonsbonden, om tot een vredige oplossing te geraken. Krimpen a.d. Lek. De parlevinker W v. d. Voorden had bij het aanslaan van een motor, het ongeluk, met zijn hand bekneld te raken, waardoor dit lichaami deel ernstig gekwetst werd en hij zich onder behandeling van dr. von Lindern moest stellen. Lekkerkerk. De ULO. school ls tegen Vrijdag 0 Sept. op medisch advies geo* pend. Molenaarsgraaf. Gevonden: een gou den damespolshorloge. Inlichtingen ge» meente-veldwachter. Nieuwerkerk a.d. IJsseL Tot tijdelijk onderwijzeres aan de 2e openoare lage re school aan 's-Gravenweg ls benoemd mej. M. Klomp te (Jtouda, in verband met het verleend ziekteverlof aan mej, C. E. M. Risseeuw. Bij het café van den heer J. Hon- koop aan 's-Gravenweg zijn twee rij wie* len ontvreemd. Nleuwpoort. Als gevonden werd aan gegeven een rijwielbagagedrager. Inl. bij den veldwachter. Sliedrecht. De competitie voor de afd. Junioren der D.V.B. neemt as. Zaterdag een aanvang. BeVde jeugdelftallen ver trekken naar Dordrecht en spelen op t terrein aan de Zeehavenlaan een wed strijd resp.: 34.10 uur: Merwede c— Sliedrecht c: 4.206.30 uur: Merwede b Sliedrecht b. Winkelsluiting. Sliedrecht. De gezamenlijke slagers van Sliedrecht hebben besloten met In gang van 1 October des Zaterdags avonds om 10 uur hun zaken voor hel publiek te sluiten. Sliedrecht. De heeir G. van Hoek is in de plaats van den heer G. Stam geko zen tot secretaris der gymnastiekverea» niglng „Sport Staalt Spieren". Vliat. Bij den landbouwer M. Verklei heeft een zeug negentien levende bifcgeij geji'orgeft. 3 TWEEDE B1AP. NIEUWSBLAD VOOR ^ZUID-HOLLAND EN UTRECHT JSchoonnovensche Courant Gevolg van ernstige incidenten. Besprekingen op het doode punt. De Sudeten-Duitschers hebben Woens dag de nieuwe voorstellen der regeering te Praag als basis van onderhandelin gen aanvaard, doch tevens besloten de onderhandelingen af te breken in ver band met nieuwe incidenten, ln het bij zonder naar aanle.ding van een Inci dent te Moravisch Ostrava, waar twee Sudeten-Duitsche afgevaardigden door de politóe mishandeld zouden zijn. Uit deze incidenten blijkt, aldus een communiqué der Sudeten-Duitsche par tij, dat de regeering de toestand niet meer zoodanig in de hand heeft, dat de besprekingen met vrucht kunnen wor den voortgezet. De incidenten. Omtrent deze ifceidenten geeft het Duitsche Nieuwsbureau uit Praag nade re berichten: Vijf Sudeten-Duitsche afgevaardig den. Koellner, Neuwirth, May. Knorreen Werner, waren Woensdagochtend met eenige partij-functionarissen naar Ostrau gekomen, om van de autoriteiten een onderzoek te verlangen van berichten, volgens welke Sudeten-Duitschers ln de politie-gevangenis mishandeld en in boeien geklonken zouden zijn. Het be- trof hier aldus het Duitsche bureau. 82 leden der partij, die van hun bedden gelicht zijn. onder beschuldiging van het bezitten van wapens. Toen de afgevaardigden in het kan tongerecht een onderhoud hadden, ver zamelde zich bulten de Duitsche bevol king die ongerust was over het lot der arrestanten. Plotseling traden bereden Tsjechische agenten tegen de menigte op met rijzwepen. Toen de afgevaardig den zich tot den politiecommandant wU- deli wenden, werd May door een der agenten met de rijzweep geslagen, hoe- vei hij zich bekend maakte. De agent antwoordde daarop met de woorden „dat blijft mij hetzelfde". De commandant bedreigde een anderen afgevaardigde met de zweep en drong hem met zijn paard tegen een huis. Koellner en May hebben een telegram doen toekomen aan minister-president Hodza en den minister van binnenland- ache zaken, waarin zij hi felle bewoor dingen protesteeren tegen het optreden der politie en een zeer strenge bestraf fing der schuldigen eischen. De Tsjechische lezing. Berichten uit Praag, die nog niet of ficieel bevestigd zijn, geven natuurlijk een andere lezing aan het geval. De po- atie, zoo wórdt gemeld, had die nacht driehonderd Duitschers verrast, die ge wapend de grens passeerden bij Mora visch Östrau. Er werden 53 personen gearresteerd en naar de' gevangenis ge bracht. Deze gebeurtenissen hadden aan leiding gegeven tot de ongeregeldheden te Moravisch Ostrau. door R. AUSTIN FREEMAN. Ik deed wat megezegd werd en daarna ging ze. na een kort bevel tegen mij. om mee te gaan, maar met mijn handen van de leuning af te blijven, me voor naar boven. „Asjeblieft," zei ze, terwijl ze een deur opendeed en me naar binnen duwde. En na me op die informeele manier aange diend te hebben verdween ze en deed de deur achter zich dicht. En in de stilte die op mijn entree de chambre volgde, hoorde ik haar door het sleutelgat ade men. Mr. Murking zat aan een tafel, waarop een aantal papieren lagen. Bij mijn bin nenkomen leunde hij achterover in zijn stoel en keek me met opgetrokken wenk brauwen aan. Maar het volgende oogen- bllk harkende hij me; hij schoof zijn stoel achteruit en kwam met uitgestoken hand naar me toe: „Natuurlijk! Natuurlijk!" zei hij hoofd schuddend. „Hoe kon ik zoo dom zijn. Het eerste oogenblik herkende Ik u niet ik zie zoovéél gezichten." Ik drukte hem de hand en stond me suffig af te vragen, hoeveel gezichten hij wel tegelijk kon zien. toen hij voortging: „Ja.. ..nu weet lk wel dat u Mr..., Mr „Roberts." zei lk, „James Roberts." „O, ja, Mr. Roberts lk herinner me den naam perfect.... Dus bent u me toch komen opzoeken?" „Ja," was mijn antwoord. „Met een doelik zou graag een plaatsje op uw schip hebben, als u me gebruiken kunt." „Zoo!" zei Murking nadenkend. „Zóo! Maaf dat zaten, wwm&L m strata, Na het afbreken der onderhandelin gen heeft de Sudeten-Duitsche del.ga- tie pres dent Benesj van deze nieuwe stand van zaken op de hoogte gesteld, als bok Loyd Runciman, die de delega tie onder leiding van Frank des avopds ontvangen heeft. Op het doode punt Inlichtingen uit officïeele bron, die te Parijs werden ontvangen, meldden Don derdag al spoedig, dat het incident te Moravisch Ostrau was geregeld en dat reeds was besloten tot hervatting van de besprekingen, doch die berichten blijken voorbarig te zijn. De geheele dag is men Donderdag bij de onderhandelingen niet over het doode punt het conflict r- heen gekomen. Wel maakt het ook op de Henleinisten een goede indruk, dat de regeering veel spoed betracht bij het onderzoek naar het jongste incident en zelfs reeds eenige schuldigen heeft gestraft. Havas meent intusschen te kunnen bevestigen, dat ook 't nieuwe plan van Praag bij de Su deten-Duitschers niet ongunstig ontvan gen is. Berlijn is nog steeds fel verontwaardigd over de gebeurtenissen te Ostrau en men ziet daarin te Berlijn aanleiding om met nog meer klem de Sudeten-Duitschers te adviseeren, de voorstellen van Praag niet als basis van onderhandelingen te aan vaarden. Toch behoeft in dat afwijzend advies van Berlijn waarschijnlijk niet veel meer dan koopmansbeleid te worden ge zien, wat o.a. wel blijkt uit een bericht, dat anderzijds de rijksregeering niet eens zonder meer instemt met het besluit der Sudeten-Duitschers tot onderbreking der onderhandelingen. Men mag dan ook thans wel spoedig hervatting der bespre kingen tegemoet zien. Een stap van Londen? Te Londen is na een dag van drukke conferenties tusschen den premier en lord Halifax, den premier en 3ir John Si mon en hun raadgevers, bekend gemaakt, dat Maandagmorgen een zitting van het Britsche kabinet zal worden gehouden. Lord Halifax, die eerst voornemens was, heden naar Genève te vertrekken tot het bijwonen van een Volkenbondsvergade ring. heeft zijn vertrek voorloopig uitge steld. De besprekingen tusschen de <jrie lei dende ministers betroffen de positie, ge schapen door het jongste aanbod der Tsjechoslovaaksche regeering. Omdat dit nog steeds niet definitief door de Sude ten-Duitschers ftls ®en basis voor onder handelen is aanvaard, werd ernstig de wenschelijkheid van een stap overwogen, waarbij de Britsche regeering het duide lijk zal maken, dat zij de jongste voor stellen van Praag als een geschikte basis vdor het voortzetten der onderhandelin gen beschouwt. Men verwachtte Donderdagavond in dooi gaans goed ingel chte kringen, dat de stap heden (Vrijdag) inderdaad zou plaats hebben en dat de Britsche regee ring. zoowel te Berlijn als te Praag, haar standpunt ten deze nogmaals met nadruk zal verduidelijken. EEN ONDOORDACHT HOOFD ARTIKEL. De „Times" verwekt sensatie. Behalve door de inc.denten te Mora visch Ostrau was intusschen veel op schudding verwekt door een opzienba rend hoofdartikel in het Engelsche blad de Times". In hoofdzaak kwam dit ar tikel' hierop neer, dat het de mogelijk heid opperde om de netelige* kwestie in zake Tsjecho-Slowakije op te lossen om Sudeten-DUitschland eenvoudig van dat land af te scheiden. Zoowel in Tsjecho-Slowakije zelf als in Frankrijk barstte dadelijk de veront waardiging over dit voorstel van het toonaangevende Engelsche blad los en de Britsche regeering haastte zich dan ook om een officieele verklaring te pu- blic'eeren, dat dit hoofdartikel van de „Times" in het geheel niet haar stand punt weergaf. Bovendien werd besloten, dat heden (Vrijdag) de minister-presi dent Chamberlain naar Londen zou te- rugkeeren om met Sir John Simon en Lord Halifax er over te beraadslagen, welke stappen verder genomen moeten worden om de verkeerde Indruk, die het artikel in Duitschland had gemaakt, uit de weg te ruimen, en zij zouden ook het noodige móeten doen om de Tsjechenen Franschen te kalmeeren. Lord Runciman in Praag was naar men vernam, zeer verstoord, en heeft er sterk aan gedacht, zijn roi van bemidde laar maar op te geven, nu hem alle troe ven uit de hand werden geslagen. Hij is echter Inmiddels op dit voorne men teruggekomen en heeft gisteren weer een onderhoud met Benesj gehad. Op de officieele verklaring, dat t ge wraakte hoofdartikel de meening van de Britsche regeering niet weergaf, reageer de de diplomatieke medewerker van de ^Times" in een volgende editie, door te Mhrijven, dat zijn advies natuurlijk in ftft geheel niet den indruk wilde maken de officieele meening weer te geven. Hij haalt dan een aantal citaten uit de „Times" aan om er op te wijzen, dat deze aanbeveling reeds vroeger ba dit blad is geopperd. Scherpe veroordeeMng. De overige Engelsche bladen trekken tegen het onberaden schrijven van de „Times" geweldig van leer. Zij noemen het „onverantwoordelijk en onbegrijpe lijk", „gevaarlijk, betreurenwaardig en sinister", „zeer onhandig", „volkomen onpractiach en bedenkelijk", „buitenge woon schadelijk en indiscreet" enz. en zij betoogen in het algemeen, dat 't ar tikel niet alleen door zijn inhoud, maar nog meer door de buitengewone onge lukkige ketrae van het oogenblik, veel kwaad heeft gedaan, dat moeilijk te herstellen zal zijn, omdat het zal wer ken als koren op de molen van drie groepen ln Duitschland, welke hun' eischen ten aanzien van Tsjecho Slo- kunnen praten. Ik moet namelijk nog ontbijten dus als u me het genoegen wilt doen, om mijn eenvoudig maal te deelen." Ik nam zijn uitnoodiging met beide handen aan, want ik begon langzamer hand honger als een paard te krijgen. Daarop streek Mr. Murking zijn papieren bij elkaar, legde ze ln een kast, ging de gang op en boog zich over.-de balustra de. „Rebecca!" riep hij naar beneden. „Ik moet mijn ontbijt hebben." „Is-le dan al weg?" riep de vrouw te rug. „Nee hij blijft ontbijten." „Wat?" schreeuwde Rebecca, een efï al verbazing. „Ik zeg," herhaalde Mr. Murking streng, „dat de jongeman, die op het oogenblik hier is. bij me blijft ontbijten." „Maar heb niet genoeg voor twee," galmde Rebecca. „Dat weet u zelf net zoo goed als ik." Mr. Murking deed de deur achter rich dicht en even later hoorde ik hem zacht naar beneden gaan. Na enkele minuten kwam hij weer terug en-dadelijk toen hij binnenkwam viel het me op, dat zijn lippen zoo stijf naar binnen opgerold waren, dat zijn neus bijna op zijn kin rustte, wat zijn uiterlijk buitengewoon onaangenaam maakte. Hij werd op den voet gevolgd door Rebecca, die een groot houten blad torgte. Dat blad zette ze da delijk op dén vloer en begon, zonder eeni ge notitie van Murking of mij te nemen, en met een gezicht van een kwa&daataige sfinx, de tafel te dekken. Toen het bewuste ontbijt eindelij* op tafel stond en Rebecca de kamer uitge- stevend was en cje deur hard achter zich had dicht getrokken, schoof Mr. Mur king twee stoelen bij en ging, met een ultnoodigend gebaar naar mijn kant. zitten. stadse Sass itaatfls tatst verborgen onder een soort van koperen stolp. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik, na Rebecca's waarschuwing, met veel van den inhoud verwachtte, tot Murking het deksel van den grootsten afnam en ,k verlicht adem haalde bij het zien van een grooten, „opgerolden" pudding. Toen hij het deksel ophief, boog Mr. Murking zich over den pudd.ng heen en snoot. Daarna krulde hij 2tjn lippen naar binnen op en mompelde: „Ha!" op bui tengewoon tevreden toon. Maar -een hij' meteen daarop met een groot mes ten aanval toog. sijpelde tot mijn Grooten schrik een hoeveelheid gesmolten vet op den schotel. Mij gastheer liet zich daar door echter allerminst afschrikken; hij legde een groot stuk, waarin lk plakken vet spek ontdekte, op een bord. Ondanks mijn honger kon ik de pud ding niet naar binnen krijgen en na et telijke vergeefsche pogingen stelde lk me tevreden met stilzitten en naar 't eten van Mr. Murking kijken. Hij schrokte dat het een aard had en met alle uiter lijke kenteekenen van genot: zijn kin glom van het vet en zijn schele oogen zwommen van geluk. Mijn laatste hoop was nu gevestigd op den tweeden schotel, want ik was nog steeds uitgehongerd. Maar toen mijn gast heer eindelijk het deksel oplichtte, o wee! toen lagen daar dikke sneden zwaïte pudding in een poeltje van spekvet. En dus moest lk genoegen nemen met brood en een paar kroezen licht bier. Toen ik klaar was en Mr. Murking. met ien korst brood de laatste druppels vet van de scHotels had geveegd, schoof hij zijn stoel terug en haalde diep adem. „U heeft niet veel eetlust, Mr. Roberts,- verzekerde hem, dat ik beerWk ont- wakije tot het uiterste willen opvoeren. Ook de Fransche pers veroordeelt ln scherpe bewoordingen het artikel van de „Times", doch verheugt zich erover, dat de Britsche regeering deze zaak zoo snel heeft rechtgezet. Neem dadelijk 'n bespaar U die nare dagen Binnen een kwartier verdwijnen Uw pijnen, Uw lusteloosheid, Uw mi graine en gevoelt ge U vroolijk en opgewekt Let op hel AKKER-merk. Per kokei van 13 stuks 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. wnnnims werking van AKKER IJho wam se bevatten een Dijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stoffen, volgens recept van Apothekei Dumont. EEN BEROEP OP HET HANDVEST. De Chineesche regeering heeft haar gedelegeerden bij de Volkenbond offici- 'eel opgedragen, een beroep te doen op artikel 17 van het handvest, op grond waarvan de raad Japan (dat, zooals be kend, geen lid is van de Volkenbond) kan 'uitnoodigen, zich te gedragen vol gens de normen, die gelden voor leden van dit instituut en zich te schikken naar de artikelep 12 en 15, die voorzien in de regeling van geschillen door arbi trage of andere vreedzame middelen. een fluitje van een spijker naast den schoorsteenmantel, stak zijn hoofd om 4$ d£U£ VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1938 GEEN REDEN TOT ONGERUSTHEID. Tot 6 Sept. hebben zich ln ons land 245 gevallen van kinderverlamming voor gedaan, voorkomende in 109 gemeenten. In 949 gemeenten des lands, kwam geen kinderverlamming voor. Vergeleken met 1930. toen tot 1 September 423 gevallen gemeld werden ia het verloop van dit_ jaar dus nog gunstig. Dr. R. N. M. EJJkel, hoofdinspecteur* van de volksgezondheid, verklaarde ln een persgesprek, dat voor een paniek stemming geen reden is. kwamen de trap op en even later kwam Rebecca de kamer binnen en begon met hetzelfde houten gezicht de tafel af te ruimen. „Als we onze zaken afgehandeld heb ben," zei Mr. Murking, „moet ik even weg. Maar als ik terug kom, wilt u mis schien wei een paar boodschappen voor me gaan doen." Ik antwoordde bevestigend en daarna Bleven we zwijgend zitten wachten, tot de huishoudster de kamer uitging. Mét- een daarop trok,hij zijn stoel toe naast de mijne en began. „Als mijn ooren mij niet bedrogen hebben, Mr. Roberts," zet hij, .heb ik u zooeyen hooren vragen, of ik een plaatsje op mijn schip voor u had." „Ja," was mijn antwoord. „Ik zal u niet vragen, hoe het komt dat u zoo opeens van plan veranderd is." ging hij vóórt. „Op mijn leeftijd heeft men geleerd zich met zijn eigenjzaken te bemoeien en dit gaat mij hoegenaamd niet aan. Ik heb u toen te verstaan ge geven, dat ik voor u een plaatsje zou kunnen inruimen, als u lust in een zee reisje had en ik,ben nog steeds de mee ning toegedaan, dat ik u zou kunnen ge bruiken." Bij die laatste woorden zweeg hij en draaide zijn hoofd om, of hij naar iets zat te luisteren. Daarna rees hij. of hij door vee ren omhoog geduwd werd, van zijn stoel op en sloop, onhoorbaar als een kat, met groote passen naar de deur. Toen hij die naderde, ging zijn han£ op dezelfde automatische wijze naar den knop. En op hetzelfde ^.oogenblik, dat hij hem bereikt had, greep hij hem beet en rukte de deur open. Blijkbaar was er niemand in de gang. want even later kwam hij met een half- geslepen, half-onnoozele uitdrukking op zijn gezicht, weer naar zijn stoel terug. „Men beweert," zei hij, „dat muren omen irebbeg. Eg afe tot USA ÈSÖbSg Ik begHjp, dat ouders en de gemeen telijke overheid hun verantwoordelijk heid nu extrazwaar gevoelen, maar hoezeer ik ook (de ellende betreur, welke deze ziekte kan veroorzaken, zou ik hun toch ernstig willen raden kalm te blij ven en geen overhaaste maatregelen te treffen, zei dr. Eijkel. Voornamelijk denk ik hierbij aan het schoolbezoek en schoolslutting. Indien zulks noodig is, zal de geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid on getwijfeld op grond v&n de Besmettelij- ke-Zlektewet den burgemeester hiertoe adviseeren. Weer twee gevallen te Rot- 1terdam. Bi| den directeur van - de gemeentelijke geneeskundige- en gezondheidsdienst te Rotterdam zijn Donderdag twee nieuwe gevallen van kinderverlamming aange geven. Het betreft hier mannelijke pa tiënten van 14 en 16 jaar oud. Een der zieken komt uit een gemeente uit de omstreken van Rotterdam. Een geval te Naaldwijk, een tweede te Haarlem. De kinderverlamming komt thans ook in het Westland voor. Woensdagmiddag is het eerste geval te Naaldwijk gecon stateerd. Het patiëntje is naar het r.k. ziekenhuis te 's-Gravenhage vervoerd. In verband hiermede zijn alle scholen te Naaldwijk tot nader te bepalen datum gesloten. Inmiddels heeft zich te Haarlem een tweede geval voorgedaan. De directeur van de gemeentelijk® geneeskundige dienst acht bijzondere maatregelen nog niet noodig. Het eerste patiëntje, dat vorige week in de Mariastichting ls op genomen, gaat vooruit. Doodektjk geval te Goor. Te Goor heeft zich een doodelljk ge val van kinderverlamming voorgedaan. Het slachtoffer is het tien maanden oude zoontje van de familie K. Eenige andere gevallen ln deze gemeente heb- Den een gunstig verloop. DOODELIJKE AANRIJDING. Op de Weteringkade te 's-Gravenha ge, bij de spoorwegovergang aan de hoek van de Lekstraat, kwamen Woensdag middag een vrachtauto uit Voorschoten en twee wielrijders met elkaar ln bot sing. waarbij de 67-jarige A. W. D„ wo nende aan de Weteringkade, zoodanige zware inwendige kneuzingen kreeg, daf hij vrijwel onmiddellijk aan de gevolgen is overleden. De andere wielrijder kwam met de schrik vrij. f DE POSTERIJEN IN RUSLAND. Zeer slechte verzorging. Een Russisch blad heeft, naar aanlei ding van de ontvangst van een aange- teekende brief, twee dagen na de ver zending van een bureau gelegen of slechts enkele metera. van haar kantooi, een onderzoek ingesteld naar de poste rijen 'in de Sowjet-Unie. Het blad schreef 50 brieven aan* Éieh- zelf en postte deze op verschillende pun ten. De volgende dag werden 10 brieven bezorgd. Ifi dè loop van de daaropvol gende 48 uur werden nog 23 brieven af geleverd. Daarop zijn nog vier brieven besteld, doch het lot van de overige 13 is onbekend. die ooren den vorai van sleutelgaten. Maar om op de zaak die we zaten te be spreken. terug te komen. Is u wel eens „Nee," was mijn entwoord. „En heeft u verstand van boekhou den?" vroeg* hij door. ,Jk heb mijn oom altijd met de boer derijboekhouding geholpen," zei ik, „maar varv andere soorten boekhouden heb lk weinig verstand." „Maar met wat hulp en6 aanwijzingen van menschen. die er wel in thuis zijn, zon 't toch wel gaan," besliste Murking. „Maar daar zullen we 't straks over moe ten hebben, want" hij haalde zijn horloge te voorschijn „ja, 't is tijd voor me om weg te gaan, want ik houd er niet van de menschen te laten wachten." Hij stond op, ging naar de kast, waar in hij zijn papieren opgeborgen had en nam zijn hoed van de haak. Toen hij al bijna bij de deur was, bleef hij staan en keerdê zich weer naar mij. „Wat ik vragen wou," zei hij, ,u heeft «eker geen bagage of uitrusting meege bracht?" „Niets." „En u bent toch ovpr water hierheen gekomen," vervolgde kapitein Muf king met een vettige grijns, „en ziet er. als gevolg daarvan, niet bepaald florissant uit." „Mijn uiterlijk zou "er ontegenzeggelijk bij winnen, als lk andere kleeren aan trok." gaf ik kortaf toe. „Ja," was zijn antwoord. ..Maar daai kunnen we het straks óver hebben. En nu: tot ziens! Als het wachten u lang mocht véllen, kunt u daar. op de pldftk. ^fit boeken vinden." Daarna ging hij weg en door het raam met de hor zag ik hem' de straat afloo- pen met dien veerkrachtigen lichten gang. die bij zijn reusacht'g d'k lichaam zoo vreemd aandeed

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 2