Gaat U trouwen? haacd of- kachel J. G.vanMazijk Marktberichten Landerijen - Jaarsveld, publiek worden verkocht bouw-, wei- en griend land met bermen GRAS- EN VISSCHERIJ- VERPACtrnNG. Pftldar Stolwijk Zaterdag 8 October 1938, •g 1 f Met Radion, f Ëf iet goedkoopste Jp en toch het voor- y treffelijkste was middel, dat 'lyji bestaat. BASIPHOS III Wat is BASIPHOS III??? BASIPHOS III is de msist voordooligo phosphorzuur- meststof voor weiland en bouwland. Proeven hebben bewezen dat de werking van BASIPHOS III met 12 phosphorzuur zelfs aanzienlijk bater is dan de werking van thomasslakken- meel 14/16 Zeer gunstige beoordeelingen v. gebruikers ter inzage Prijzen zijn thans nog aanmerkelijk voord«allg«r dan van thomasslakkenmeel. Vraagt inlichtingen, prijzen en condities bij de N.V. v/h A. HOOGENBOEZCM SCHOONHOVEN Fa. O. VAN WIjNOAARDEN ZONEN, Bergambacht Omzetbelasting! GEMEENTERAAD. Schoonhoven. WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1938 PAARDEN EN VEE. ROTTERDAM, 27 Sept. Vee. Aanvoer in totaal 2801 stuks, zijnde 462 vette runde ren, 66 magere runderen. 25 vette kalve ren, 304 graskalveren, 738 nuchtere kal veren, 31 varkens, 35 veulens, 136 paar den, 323 schapen of lammeren, 143 bok ken of geiten. De prijzen waren: Vette koeien le kwal. 74, 2e kwal. 64. 3e kwal. 4454 per kg.; vette ossen le kwal. 72, 2e kwal. 62, 3e kwal. 46—56 per kg.; stieren le kwal. 82, 2e kwal. 58. 3e kwal. 54 per kg.; le kwal. 285. 2e kwal. 210, 3e kwal. 160 per stuk; vette kalveren le kwal. 95. 2e kwal. 85. 3e kwal. 60—70 per kg.; graskalveren 2e kw. 54. 3e kwal. 48 per kg.; le kwal. 55, 2e kwal. 45, 3e kwal. 30 per stuk; slacht nuchtere kalveren le kwal. 45. 2e kwal. 40, 3e kwal. 35 per kg.; le kwal. 13, 2e kwal. 9. 3e kwal. 7 per stuk; fok nuch tere kalveren le kwal. 24, 2e kwal. 20. 3e kwal. 18 per stuk; slachtpaarden le kwal. 49. 2e kwal. 44. 3e kwal. 34 per kg.; le kwal. 210, 2e kwal. 170, 3e kwal. 100 per stuk; werkpaarden le kwal. 330, 2e kwal. 270, 3e kwal. 180 per stuk; hitten le kw. 240, 2e kwal. 195. 3e kwal. 100 per stuk; veulens le kwal. 140. 2e kwal. 110, 3e kw. 60 per stuk; schapen le lpwal. 43. 2e kw. 35, 3e kwal. 28 per kg le kwal. 24, 2e kwal. 20. 3e kwal 16 per stuk; lammeren le kwal 48. 2e kwal. 43. 3e kwal. 38 per kg.; le kwal. 15. 2e kwal. 12, 3e kwal. 10 per stuk: kalfkoeien le kwal. 280. 2e kw 220. 3e kwal 150 per stuk; melkkoeien le kwal. 275. 2e kwal 220. 3e kwal 160 per stuk; pinken le kwal. 150, 2e kwal 120, 3e kwal. 95 per stuk: bokken of geiten le kwal. 14, 2e kwal. 10, 3e kwal. 5 per stuk. Overzicht: Vette koeien en ossen aan voer korter, handel kalm. prijzen onver anderd, prima koe 78 ct., prima os 75 ct.; stieren aanvoer klein, handel traag, prij zen als Maandag, prima's f 1.05. AARDAFFKLEN, groenten en fruit 'S-GRAVENHAGE, 26 Sept. Haagsche veiling voor fruit en groenten N.V. Pe ren: Nouv. poiteau I 1516, n 8—12, du- randeau I 17—18, n 1314, st. germain 11—15, maagdenperen 1418, napoleons 1217, gieser wildeman 1518, st. remy 1215, div. stoofperen 1216, stoofperen val 8—12; appels: transp. de cronc. I IS IS, n 10—12, princ. noble I 1522, n 9 13, co* pomona 1420, kezarick I 12 15, n 7—9, lemoenapp. I 14—18, II 10— 12. Met 'n eetlust, of hij nooit Iets kreeg, At hij eerst In de kamer de koektrommel [leeg, Waarop hij, verlokt door de lekkere zon Een kijkje ging nemen op het balkon. HU dacht: ..Misschien Is daar wat te zien En wat te beleven Bovendien. 11. Maar Pieter wazeer op x*n vrijheid [gesteld, HU was geen vriend van terreur en [geweld; Kortom, de toestand stond hem niet aan, HU wou veel liever uit wandelen gaan! HU rukte vol nijd Een heele tijd, Tot hU zich eindelijk Had bevrijd! OPEN BRIEF aan de Veehouders van de Alblasnerwaard, Krlmpe- nerwaard en Vijfheerenlanden. Onze toenemende omzet in stroo boopte ons er een vrachtauto bU aa.rv te schaffen, die nu begin Oc tober gereed zal wezen. Daar wij het stroo vanwege de vermeerder de omzet, steeds op grooter afstand moeten gaan vervoeren en om de vervoerkosten zoo laag mogeUjkte houden, hebben wU speciaal aan dacht geschonken aan het laad vermogen van de» auto en deze tevens uitgerust met een ruwolie- motor, opdat wU aldus niet alleen betrouwbaar, maar ook goedkoop zullen kunnen blijven leveren. Verder vragen wij nog de speclw- !e aandacht van de veehouders in de Krimpenerwaard, waar men de laatste Jaren niets dan pakstroo kon koopen. Wil Uw handelaar daar naar bossenstroo vragen. WU leveren het hun franco bij U thuis tegen scherpe prijzen met auto vrachten van pijn. 2000 K G. ge wogen op een weegbrug naar koopers keuze. Naar plaatsen, waar we geen relaties hebben, ver- koopen we het ook direct aan de veehouders. We koopen het stroo scherp tti en brengen het rechtstreeks van den landbouwer naar den vee houder. Vandaar ons concurrentie vermogen. Reeds komt er een kentering in de prijzen van het stroo. Er wordt thans voor hqoger prijs ingekocht dan enkele weken geleden, zoo wel door België als het binnen land. Doordat we echter nog en kele partijen tegen lagen prijs kochten, kunnen we nog even onze lage prijzen handhaven. U kunt daarvan proflteeren. WRt U goed haverstroo om te voeren! Wij hebben het! Fa. F. VAN WIJNGAARDEN Jk Zn. Oeeteratr. 12 - TeL 172 - Sliedrecht 0|> Vrijdagen 7 en 14 Oct. "38. telkens v.nt. 11 uur, zal te LOPIK in hei Koffiehui, HELSLOOT. Diverse perceelen te Jaarsveld, in Kapel, water schap Bat uwe, «amen groot ongeveer 7.97.87 HA. Cenige perceelen weiland met bermen te Jaarsveld, nabij t Koekoeks- veer, waterschap VJjfhoeven, groot 2.13.50. HA. Aanvaarding 1 januari 1939. Betaling 12 December 1938. Inlichtingen bij de Notarissen en bij GOV. VERBAAN te Jaarsvsld, Kortland 125. Mr. C. PUNT, Notari», Noordwijk. H. C. KOOI, Notaris, Lopik. Het BESTUUR van den maakt bekend, dat op EEK ADVERTENTIE IN DIT BLAD GEEFT Heu«. je kunt het nooit absoluut wit krijgen, je het niet absoluut ochooa krijgt. Je moet begrijpen, dat Radion, doordat het zuuratof berst, al het ingo> drongen vuil verwijdert, dat de gewono wasmiddelen niet weg kunnen krijgen. Ik ata te boenen en te wrijven en ik laat het goed eerat nog weken, maar als het droog ia, vak bet altijd tegen. Radion doet al het waswerk voor UI Het zuurstof- houdende sop dringt tot diep in het weefsel door en verdrijft alle vuil, dat al lang in het goed ia gestreken en dat gewone zepen en zeeppoeders l niet los kunnen maken. Radion verwijdert al het 1 vuil en toch op zo'n zachte wijze, dat fijn goed talloze malen in Radion gewesten kan worden cq V er toch als nieuwblijft uitzien^ En Radion kost maar I5ct.l KOOPT UW Wij leveren zeer concurreerend BESTELORDERS voorgeschreven in artikel 19 van de Omzetbelastingwet! VI ugge leverl n g! 8. W. N. v. Nooten, Schoonhoven Nteeds de nlenwjite modellen in voorraad! Geen befer edret voor Ondertrouwke.rten dan bi] Drukkerij Van Nooten, Schoonhoven DERDE BLAD. fclEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovensche Courant Vergadering van de gemeenteraad op Maandag 26 September. Voorzitter buigemeestaC Nieuwenhui- gen. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen onver anderd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken zijn en kele goedgekeurde raadsbesluiten. De gemeentevlag. Voorts is ingekomen een schrijven van den heer Peerboite over de geschiedenis van de gemeentevlag. Naar aanleiding van de eerste vraag. Wie de schuldige is. kan de VOORZIT TER alleen mededeelen, dat hij de vlag plechtig heeft overgedragen aan den hopman van de Of an je Garde, die er dus de verantwoordelijkheid voor had. Op de tweede vraag, of iets dergelijks ln de toe komst niet meer zal gebeuren., antwoordt spr- dat het vanzelf spreekt, dat hij al les, wat in zijn vermogen ligt zal doen, een herhaling hiervan te voorkomen. De heer PEERBOLTE vindt, dat het antwoord wel zeer sober is en merkt voorts op, dat hij gevraagd heeft, wie de schuldige is. maar dat hij daarop geen afdoend antwoord heeft gekregen. De VOORZITTER moet herhalen. Was hij reeds gezegd heeft, hij heeft de vlag overgedragen aan den heer De Goey. in hoeverre men deze als schuldige kan beschouwen, moet men voor zich zelf uit maken. De vlag is ondertusschen terecht en heeft een wimpel verworven. Dê heer PEERBOLTE wil zekere personen, die zich hebben afgevraagd hoe het kwam. dat hij zich interesseerde voor de vlag. even inlichten Spr. meent, dat het een plicht is van iederen ingezetene, om de eer van de gemeentevlag hoog te hovden. Spr. zou het betreurd hebben, als de gemeente door die geschiedenis in opspraak gekomen was. en daarom heeft h« die vraag gesteld. Weth. DEERENBERO zegt. men er zich terecht over verbaasd heeft, dat de heer Peerboite met deze rap kwam. mede doordat in een der dagbla den het ..Poortmannetje" bij de behan deling van deze Jy^estie, ook over het ge meentebelang gtsproken heeft. Wie de scluijver vaÜ die stukjes te, te genoeg zaam bekend. Spr. wil er in dit verband oD wil zen dat. als men het gemeentebe lang hoog acht, men er nooit een politie ke lading mee dekken moet. De heer PEERBOITE antwoordt, dat hei „Poortmannetje" zelf wel op die opmerkingen zal antwoorden. Ook de heer d. HEK zegt ontstemd te zijn geweest over de historie, Vooral, toen er in de courant over geschreven werd. Als men buiten de stad kwam. werd hem overal toegeroepen: Waar te de vtag en 6e wimpel. Spr. betreurt het gebeurde met de vlag zeer. De schuldige heeft vanaf 1 tot 6 September gelegen heid gehad, naar de vlag te zoeken, maar hij heeft er niet eens aan gedacht. Spr. kent de geschiedenis tot in finesses, maar wil er niet meer van zeggen, om voor Schoonhoven de eer nog te redden. De heer BRON vindt het te betreu ren, dat de historie gebeurd te, maar hij betwijfek het sterk of de gemeente er nu zoo door beleedigd te. Zoolang er hier geen gemeener dingen gebeuren, dan loof Schoonhoven, aldus spr. De rekening 1937 van de steunveriee- j* k st. vastge- Het voorstel tot opheffing van de ze- rheid van den heer J. G. Breekveldt i boekhouder van het veerbedrijf wordt h. st. aangenomen. Aan de orde te dan de een gemeentegeneesheer. De VOORZITTER memoreert, dat dokter O. J. Barten tot 1 Januari 1939 ts benoemd tot gemeente-geneesheer. B en W. stellen thans voor. den heer Barten in vaste dienst te benoemen. Er is nu een schrijven ingekomen van den heer J. G. Antvelink. waarin deze verzoekt, om ook in aanmerking te komen voor deze be noeming. Weth. v. d. OEVER wil, alvorens men overgaat tot een benoeming, een en an der mededeelen betreffende het indertijd door den heer Peerboite gedane voorstel ora de steen trek kenden van het Burger lijk Armbestuur hi het ziekenfonds te doen opnemen. Dit punt te eerst aan de orde. Spr. wil gaarne hierover in besloten zitting mededeelingen doen. De VOORZITTER memoreert, dat. aangezien het desbetreffende voorstel een instemming bij B. en W. vond de aak niet is doorgegaan. Met het oog op e hooge kosten hebben B. en W. na verleg met het Burgerlijk Armbestuur amelijk gemeend, niet tot opname van e betrokken ondersteunden in het zie kenfonds te moeten overgaan. Weth. DEERENBERG wil het voorstel van zijn collega, om dit punt in besloten zitting te behandelen, ondersteu- De raad gaat hierna over in geheime vergadering. Na ongeveer een uur wordt de openba re zitting heropend. De heer PEERBOLTE wil zijn voor- Stel betreffende het opnemen van on dersteunden in het ziekenfonds in stem ming zien gebracht. Hij heeft het be cijferd en bevond, dat de kosten niet on overkomelijk zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat dit kan gebeuren. B. en W. staan er ech ter afwijzend tegenover. Het voorstel wordt met 7 stemmen te gen en 4 voor verworpen. De benoeming van een gemeente-arte komt daarna weer ter tafel. B. en W. stellen voor de benoeming van den heer Barten te continueeren. Er is nog een schriftelijk verzoek van de heeren Woudenberg en Van Beuze- kom waarin zij er op wijzen, dat het feit, dat een der artsen hier eerder gevestigd was dan de ander, geen motief mag zijn om hem in vaste dienst te benoemen en adressanten willen de artsen bij toer beurt doen benoemen. Benoeming bij toerbeurt. De heer WOUDENBERG licht het verzoek nader toe. Toen dokter Barten met 1 Januari jj. voor een jaar werd be noemd, had spr. de indruk, hier met een compromis-voorstel te doen te hebben, op dat men later de zaak zou kunnen her zien. Ook toen heeft spr. reeds over een benoeming bij toerbeurt gesproken. Beide hebben dezelfde capaciteiten. Dat dokter Barten een jaar heeft dienst gedaan als gemeente-arts, doet toch niets af van. de bekwaamheid van den ander. Beiden moeten dezelfde rechten hebben. Boven dien hebben Ged. Staten er voor andere gemeenten cx9k geen bezwaar tegen ge had. dat daar in dit opzicht een rou leeringssysteem werd gevolgd, zoodat het ook hier kan. De heer BRON vindt, dat de rechts positie van den geneesheer ais ambtenaar door dat rouleeringssysteem ondergraven wordt, daar dan het pensioen van dien ambtenaar in 't gedrang komt. Weth. DEERENBERG zegt, dat het er hier niet over gaat wat recht vaardig IS, ook gaat het niet over den persoon, maar louter en alleen over het feit. dat dokter Barten bij het in werking treden van dat rouleeringssysteem geen ambtenaar ln de zin van de Pensioenwet wordt, daar men dan een gemeente-amb tenaar gaat aanstellen op arbeidscon tract. Spr 's fractie heeft daar steeds be zwaar tegen gehad en heeft zich steeds voor vaste aanstelling van gemeente-per soneel uitgesproken. De heer VAN HARMELEN zegt. dat als men dokter Barten nu niet op nieuw zou benoemen, men hem tekort zou doen als ambtenaar. Spr. acht het niet aan te raden het toerbeurt-systeem te volgen. Men kan voor één functie niet twee personen benoemen. De heer KOK wijst er op. dat men dokter Barten indertijd daarom voor één jaar benoemd heeft, omdat het voor stel—Peerboite, inzake het ziekenfonds, nog in studie genomen moest worden. De pensioenkwestie acht spr. verder niet soo bezwaarlijk en het is dan ook niet daar om, dat hij tegen dit rouleeringssysteem De VOORZITTER zegt nog tijd voorgesteld te hebben de beide art sen elk de helft van het salaris van ge meentearts te geven. Dit heeft de raad toen niet aangenomen. Daarop is de be noeming van dokter Barten voor één jaar proef gevolgd. Nu stellen B. en W. voor de benoeming te continueeren. Het voorstel Woudenberg—Beuzekom wordt verworpen niet de stemmen van de voorstellers en van weth v d. Oever voor. Met omgekeerde stemmenverhouding wordt daarna dokter Barten in vaste ge meentedienst benoemd. Oed. Staten hebben het gemeentebe stuur een schrijven doen toekomen be treffende de begrooting 1938 O a. verlan gen zij daarin, dat hetgeen de doodgra ver ontvangt voor het schoonhouden der graven enz., in de gemeentekas zal vloeien. De heer PEERBOLTE wli niet over de kwestie van het schoonhouden zelf spreken. Voor den doodgraver mag het een pijnlijke historie zijn. spr.'s standpunt hierin is echter voldoende bekend. Toch zou hij de zaak niet zonder meer willen laten gaan. Hij heeft de begrooting na geslagen en geconstateerd, dat. als men een doodgraver in gemeentdienst heeft, hem het loon van een gemeentetuinman toekomt. Een tuinman heeft f 1456. ter wijl de heer Van Dam f 1352 ontvangt. Spr. wil voorstellen de Beide jaarwedden dezelfde hoogte te brengen In dit opzicht zou men misschien ook wat kun nen vinden door verlaging der huishuur. De heer v. d. HEK beaamt dit. Hij zou er echter aan toe willen voegen, dat, indien dezen gemeenteambtenaar zijn bij verdiensten ontnomen worden, men even zoo moet handelen met de andere ge meente-ambtenaren. die neven-betrek kingen aanvullen. Het belangrijkste is evenwel, dat de administratie voor ge noemde werkzaamheden op de secretarie moet geschieden, dat toch al zoo overbe last Is. Hoe kan men daar het werk uit breiden. zonder er een ambtenaar bij te nemen? Spr. verwacht verder, dat B en W. zullen inzien, dat door de uitbreiding van de begraafplaats er veel werk bij zal komen. Spr. stelt het nog op prijs te ver klaren, dat den doodgraver alle lof toe komt voor de keurige wijze, waarop hij de graven in orde houdt. Daaraan is het mede te danken, dat Schoonhoven ten opzichte van andere gemeenten, op een prachtige begraafplaats kan bogen. Spr.» js tegen het voorstel van Ged. Staten, omdat hij het niet billijk vindt, dat één ambtenaar van zijn bijverdienste moei afzien, terwijl de anderen hun neven-be trekkingen mogen behouden. Den heer VAN BEUZEKOM ver wondert het, dat de accountants alleen aanmerking maken op het werk van den doodgraver. Het is niet te ontkennen, dat er hier verscheidene ambtenaren zijn met een goed salaris, die een bijverdienste hebben. Spr. kan het er niet mee eens zijn. dat op deze wijze het salaris van den doodgraver wordf ingekort. Zijn werk te altijd volmaakt in orde en wat hij daar naast verricht, te niet tot schade van de gemeente. De heer BRON meent, dat men hier met- te doen heeft. Over het algemeen is spr. het met den heer Peerboite eens. om een afgerond salaris vast te stellen, maar hier betreft het een uitzonderingsgeval. Als Ged. Staten hun zin krijgen, wordt een koude ambtenaren-aange legenheid. De nabestaanden vSn een overledene wenden zich niet rfiet een zui ver zakelijk sentiment tot den doodgra ver, zij wenschen Integendeel gemoede lijk en intiem een en ander met hem te bespreken. Maakt men er een ambtena- ren-kwesie van, dan zal dat velen pijnlijk aandoen. Voor het werk van den heer Van Dam kan er slechts lof zijn. Spr. wil dat men bij Ged Staten speciaal de aandacht zal vestigen op deze gevoels kwestie. De heer KOK gelooft, dat men op de wijze, als de heer Peerboite voorstelt, den betrokkene beter helpt dan door zich te gen de wil van Ged. Staten te verzetten. Men moet de zaken nemen, zooals ze zijn. Als door middel van huurverlaging een compensatie voor het door den dood graver geleden verlies verkregen kan worden, zou hij dat toejuichen: zich ver zetten helpt niet. Bovendien ziet spr. er 't gevaar niet van in, dat de opbrengst voor het schoonhouden der graven thans in de gemeentekas zal'vloeien. Weth. v d. OEVER spreekt tegen, dat de uitbreiding van de begraafplaats een vermeerdering van de werkzaamheden met zich zal brengen. Wel zal de be graafplaats tweemaal zoo groot worden, maar men zal geen graven meer behoe ven te ontruimen, wat een belangrijke besparing aan werk geeft. O:ok de ge meente heeft niets dan lof voor het werk van den heer Van Dam. De heer Van Beuzekom heeft gezegd, dat het niet op zijn plaats ls, dat dit punt hier aan de orde komt, maar daar kan het college niets aan doen. want het heeft van Oed. Staten de opdracht gekregen te zorgen, dat deze zaak voor 1 October geregeld is. Pogingen voor het krijgen van een huur verlaging voor den doodgraver zijn meer malen aangewend, echter zonder resul taat. Er ls echter niets op tegen het nog eens te probeeren. Wat het zich verzet ten tegen de'wenschen van Den Haag aangaat, zegt spr.. dat de raad zich ver bonden heeft te doen. wat vanwege de regeering wordt opgelegd De VOORZITTER wijst erop. dat de brief van Oed. Staten een ultimatum beteekent. Spr. is daarover ingelicht. De gevolgen van een eventueel afwijzen zijn niet te overzien. Verder heeft ook spr. natuurlijk k>f voor het werk van den doodgraver, wat ook wel gebleken ls, toen Oed. Staten de opmerking maakten, dat het werk van den doodgraver niet de volle persoon vroeg, en spr. heeft voor gesteld hem zijn salaris te laten behou den onder voorwaarde, dat bij in zijn vrije tijd werkzaam zou zijn in de ge meente-plantsoenen. Voor de extra ad ministratie inzake deze nieuwe regeling is geen geld uitgetrokken. Dit is een zaak van B en W Spr. kan nog meedeelen. dat alles bij het oude blijft en dat hij verwacht, dat de heer Van Dam ook in het vervolg zijn werk met dezelfde ani mo zal doen. als toen hij er nog extra verdiensten van had. "Dat er in de toe komst geen ontruiming van graven meer zal plaats hebben, beteekent- belangrijk minder en bovendien aangenamer werk voor den doodgraver. Men kan voorts zien wat ten opzichte van de huurverla ging kan worden bereikt. Men heeft reeds eens een poging in die richting gedaan. De opmerkingen van den heer Peerboite zal men bij de behandeling der begrootmg graag nog ee Weth DEERENBERG zegt. dat men het woord „cumulatie" spoedig in de mond neemt, zonder vaak te weten, wat het beteekent Spr. kent, wat het hebben van een bijverdienste betreft, geen toe stand gelijk als die op de begraafplaats, waar een in gemeentedienst aangestelde ambtenaar er nog een soort eigen bedrijf op nahoudt. Spr. kan in dit verband me dedeelen. dat men nog geschrokken ls. van hetgeen deze bijverdienste den dood graver heeft opgebracht. Deze toestand is dan ook onhoudbaar. Het is Juister, dat men precies afbakent, in welk opzicht iemand in gemeentedienst is en dat men hem dan behoorlijk bezoldigt. Daar men in Den Haag schijnt te voelen, dat de doodgraver bij de groep tuinlieden be hoort Ingedeeld te worden, is er geen be zwaar tegen thanu een dergelijk voorstel Ir» te dienen. Betreffende de te berde ge brachte huurverlaging, vestigt spr. er de aandacht op. dat in het rijksbezoldigings besluit de huurwaarde van een voor be waking bestemde woning wordt bepaald op 10 pCt. van de bezoldiging van der. betrokken ambtenaar Dus kan men er bij Ged. Staten op aandringen, genoemd be sluit ook in dit geval toe te passen, daar woning van den doodgraver ook voor bewaking bestemd is. Als Ged. Staten dat zouden Inwilligen, zou men den heer Van Dam f 225 tegemoet komen. Spr. staat er echter zeer op. dit nu reeds te doen en daarmee niet te wachten tot de behan deling der begrooting 1939 De heer PEERBOLTE zegt. dat hij van zijn opmerking aangaande huurver laging voor den doodgraver, e< De VOORZITTER vat de voorstel len van den heer Peerboite en weth. Dee- renberg samen in het voorstel om den doodgraver in te deelen in de groep tuin lieden en de huur van zijn woning te be palen op tien procent van zijn jaarlijksch inkomen. De heer VAN HARMELEN wijst er ten opzichte van de cumulatie eveneens op, dat df doodgraver een zeer bijzondere positie inneemt. Op gemeentelijk terrein drijft hij een. zaakje, dat hem geld op brengt. Dit kan men niet goedkeuren. Het is dan ook niet zoo. dat het gemeen tebestuur met opzet dezen persoon heeft uitgezocht om hem zijn bijverdienste te ontnemen .het gaat hier over een geval dat voor het heele land als een uitzonde ring kan wordaa heachound. De heer Bron spreekt over een gevoelskwestie en zegt, dat hij er geen voorstander van is, dat de onderhavige aangelegenheid in het vervolg op zakelijke wijze geregeld wordt. Hij zou den heer Van Dam er echter een slechte dienst mee bewijzen door deze be wering staande te houden, want dat zou willen zeggen, dat de doodgraver alleen door de meerdere verdiensten zoo toe schietelijk en serieus is. Integendeel moet men echter aannemen, dat de doodgra ver ook in de toekomst met dezelfde animo dit werk zal doen. De heer v. d. HEK zegt. dat hij voor het voorstel van Ged. Staten zal stem men omdat de gemeente anders gevaar loopt de dupe te worden. De VOORZITTER merkt nog op, dat niemand hier als de schuldige kan aangewezen worden, die de zaak aan het rollen heeft gebracht. Als B. en W. even wel geweten hadden, welke bedragen de heer Van Dam als extra verdienste inde, waren zij zeer ^eker zelf reeds met een voorstel gekomen om deze aangelegen heid onder oogen te zien. B. en W. zijn het in deze dan ook met de accountants en Ged. Staten eens. De heer VAN BEUZEKOM conclu deert, dat, al stemt men niet in met wat hier voorgesteld wordt, men toch wel ge noodzaakt is ermee accoord te gaan. De VOORZITTER wijst er nog op. dat het een alleszins aannemelijk voorstel is. Het voorstel van Ged. Staten volgens hetwelk de baten Voor het schoonhouden der graven enz. in de gemeentekas moe ten vloeien, wordt z. h. st. aangenomen en het voorstel om met ingang van 1 Oc tober den doodgraver ln de groep tuin lieden in te deelen met algemeene stem men, evenals het voorstel om de huur waarde te bepalen op 10 pCt. van het jaarlijksche inkomen. De heer PEERBOLTE zegt nog. dat indertijd de kosten voor het begraven en het hebben van eigen graven aanmer kelijk zijn verhoogd, soms wel met hon derden procenten, in verband met de ge ringe plaatsruimte. Spr. vraagt, of het geen overweging zou verdienen, om in verband met de uitbreiding der begraaf plaats thans deze verordening te her zien. De VOORZITTER antwoordt, dat die gedachte reeds bij B. en W. bestaat en dat zoo spoedig de nieuwe begraaf plaats gereed ls. deze kwestie bekeken zal worden. De gemeentebegrooting 1938 wordt ge wijzigd. Hierbij is een voorstel om f 250 uit te trekken op de begrooting van het gasbedrijf en eveneens f 250 öp die van het veerbedrijf vqor de aanschaffing van gasmaskers etc. ten behoeve van de luchtbescherming. Verder is er voor het werk aan de be graafplaats nog een bedrag benoodigd van f 19.045.11. Besloten wordt z. fa. st. dit bedrag toe te staan. In behandeling komt vervolgens een adres van de Chr. Gymnastiekvereeniging „L.I.O.S.", waarbij gevraagd wordt het gymnastieklokaal als voorheen des Dins dagavonds van 9—10.30 te mogen gebrui ken. B. en W. adviseeren op dit verzoek afwijzend te beschikken. De heer v. d. H E K vraagt, of het niet mogelijk is het bestaan dezer vereeniging te verzekeren door haar op genoemde uren gelegenheid te geven te oefenen. Ze wil ervoor betalen. Den heer KOK komt het voor. dat dit bezwaarlijk zou gaan. Als de koek niet grooter Is, 1 un je er niet meer van snij den. Als er niet meer ruimte en tijd is. •t men tevreden zijn met wat er is, als er ten ninste geen kans is nieuwe gelegenheid te scheppen. Spr. vraagt of deze kans 1 estaat. De heer PEERBOLTE wijst erop, dat de spor; een zeer groote plaats in- it en dpt het aan te bevelen is haar elijk te bevorderen. Daarom zooveel mog voelt spr. vfel voor het bezwaar van Lios Spr. zou in ^een planm cm het beschikking nastiek te van B.V.L., dit verband willen vragen of i4n uitgewerkt kunnen worden gymnastieklokaal geheel ter voor de beoefening der gym- stellen. Voor oefenavonden Burgerwacht, enz., zou men dan naar e4n andere gelegenheid moeten De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. rf eds met de bestudeering van een dergellj c plan bezig zijn. Men moet evenwel tijd hebben. Voorloopig kunnen i )g niét anders dan dan advi- eren het adres af te wij Weth D SERENBERG deelt nog dat 'oor deze zaak aan de was, maatr'gelen in bovenbedoelde zijn genomt n. welke thans nog niet kun nen worder meegedeeld. Z.h.st. wjordt daarna het adres van Lios afgewr De gemei nterekening 1937 wordt vast^ gesteld met een batig slot op de gewone dienst van f 15023.08 en op de kapitaal- dienst van P 13207.34. De ontwerp-begroo- ting 1939 wordt aangeboden Daarop a olgt de benoeming van een regent en j egentes van*het Geref Wees huis. B en W. bevelen voor «Jeze benoe ming aan: le den heer en mevr. S. de BoerBerk.iout en 2e den heer en mevr. f. D. Wem IelsZumbuöhl. Weth. v d. OEVER heeft niets tegen de persone i. die hier aanbevolen worden maar hij wijst erop, dat zij het gevoel van de rmerderheid in de Herv. Kerk niet vertol ten en daarom zou hij willen voorstellen op de aanbeveling te plaatsen le den he< r en mevr. F. v. d. Bogerd en 2e den heer en mevr. A. Meyer. Dat geeft de verhouding beter weer. De VOORZITTER wijst erop. dat de heer v. d. Bogerd reeds regent is. Weth. I EERENBERG vraagt of men iemand, die reeds deel uitmaakt van het bestui WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1938 voor nog niet b. lonkt heeft, ten tweede male als regent kan benoemen. Het gaat ln het onderhavige geval niet om den heer v d. Bogerd, maar om then» echt- genoote, daar het nu eenmaal niet mo gelijk is, om aan een re-gent een andere vrouw dan de zijne als regentes toe ie voegen. Ten opzichte van de opmerking van weth. v. d. Oever, dat de aanbeve ling van B. en W. geen weergave is van de gevoelens der meerderheid in de Herv. Kerk. zegt spr. met een hoogwaardig heidsbekleder van de Herv. Kerk over deze kwestie gesproken te hebben. Spr. heeft daarbij gezegd, dat iemand die voor het regentschap in aanmerking wilde komen, lid van de kerk moest zijn, prac- tizeerend lid, en voorts van goed ge drag moest zijn. Bedoelde kerkelijke functionaris ging met die opvatting ge heel accoord. Daarom is spr. dan ook met de aanbeveling van B. en W. meegegaan Het gaat hier niet over een meerderheid of een minderheid in de kerk, want zelfs de meerderheid kan zich wel eens voor minder aangename consequenties ge plaatst zien, als ze al te veel meerder heid wil zijn. De heer VAN BEUZEKOM is h<« roerend eens met wat weth. v. d. Oever heeft gezegd. Spr. wil aan de reputatie van niemand iets afdoen, maar als het gaat over het medeleven met wdt in de Herv. gemeente omgaajt. dan moet men den heer en mevr. v. d. Bogerd benoemen De heer BRON spijt het iets Over deze zaak te moeten zeggen, maar hij acht er zich toe gedwongen. Spr. gelooft dat het hier gaat over de kwestie be treffende waardeering van wat meele- vendheid is. De heer WOUDENBERG licht nog in, dat men iemand als regent kan be noemen en hem daarna met zijn echt- genoote nogmaals in die functie kan kiezen. Hij kan dan als persoonlijk re gent bedanken. De aanbeveling van B. en W. wordt uitgebreid met de namen van den heer en mevr. v. d. Bogerd en den heer en mevr. Meyer. Benoemd worden de heer en mevr. S. de Boer—Berkhout met 7 tegen 4 stemmen. Het echtpaar v. d. Bo gerd krijgt 4 stemmen. De VOORZITTER deelt nog mee, dat Ged. Staten de gemeente rekening 1936 met enkele opmerkingen hebben te ruggezonden. Voorts ls ontvangen een circulaire van den minister, betreffende het verleenen van premies ter verbete ring van arbeiderswoningen. In verband hiermee komen B en W. met een des betreffend voorstel. De VOORZITTER licht hierbij tóe dat elk geval op zich zelf behandeld zal worden, daar er zich wel verschillende moeilijkheden zullen voordoen. Zoo kan men vragen, wat de financieele draag kracht van den aanvrager is ,enz. en der halve dient elk geval naar de omstandig heden beoordeeld te worden. De heer VAN HARMELEN vraagt of deze kwestie ook nqg in de commissie van openbare werken komt. Die schijnt tegenwoordig te slapen. De VOORZITTER antwoordt, dal als dit noodlg mocht zijn. men de advie zen van de commissie op prijs stelt. Men kan evenwel niet steeds de comirtissles bijeenroepen. Alleen in het geval er geen overeenstemming is. wordt haar oordeel gevraagd Het zijn tenslotte slechts com missies van bijstand. r van 't weeshuis, en die daar- De heer WOUDENBERG vestigt er de aandacht op, dat er vanaf het ge deelte asfaltweg bij de Remonstrantsche kerk naar de Opweg een klinkerbestrating is, die dieper ligt dan het asfaltdek en daardoor moeilijkheden voor het verkeer oplevert. Het loont de moeite dit weg-, gedeelte wat hooger te brengen. De VOORZITTER antwoordt dat dit genoteerd is. De heer VAN BEUZEKOM zegt, dat het dichtmaken van de straten in deze gemeente, welke waren opengebro- kén voor het leggen van een kabel, dobr iemand ls geschied, die niet ln de ge meente woont. Spr. vraagt waarom men zulk werk niet door een ingezetene kan laten, doen. De VOORZITTER antwoordt, dat bestrating het werk van een vakmkn is. Men zal evenwel zien wat men ten op zichte van deze opmerking kan doen. Weth. v. d. OEVER merkt nog op. dat de gemeente bij de verschillende werkzaamheden zooveel mogelijk inge zetenen inschakelt, wat o.a. kan blijken aan het werk aan de Waag. De heer PEERBOLTE wil de aan dacht van B. en W. vragen voor de toe stand op het pleintje aan het eind van de Lopikerstraat bij de Langerakkerweg. waar steeds vele vrachtauto's, welke voor de melkfabriek werkzaam zijn, parkeeren De omwonenden hebben hierover reeds meer dan eens geklaagd. Dat het anders kan is wel bewezen bij de kabelleggging. toen de auto's niet op dat pleintje kon den parkeeren en zij standplaats kozen voor de melkfabriek. Spr. vindt het noo- dig dat de toestand ter plaatse veran derd wordt, het is er nu een heele chaos. De VOORZITJER meent, dat men aan den anderen kant een bedrijf als „Amilko" wel wat tegemoet mag komen, daar er niet al te veel zulke bedrijven ln de gemeente zijn. Men zal de zaak ech ter eens bekijken. Spr. geeft toe. dat het ter plaatse een moeilijke toestand ls. De heer PEERBOLTE vraagt of men de speelplaats aan de Langerakker weg, dlfe als zoodanig toch niet meer gebruikt wordt, niet in een parkeerter rein voor deze auto's kan veranderen. De VOORZITTER zegt toe, dat dit bekeken zal worden. De heer v. d. HEK vraagt inlichtin gen over het bouwen door den heer Klip op de hoek Lange WeistraatKar melietenstraat. Het werk ligt er momen teel stil. Spr. heeft gehoord, dat de heer

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 5