Binnenland Gemengd nieuws Huidonzuiverheden, vetworpjes, pukkels en uitslag Marktberichten Nieuws in een paar Rechtszaken De levensloop van Pieter Peuter MAANDAG IC 6CT0BÏR 1CSI De onlusten In Palestina. ENGELAND ZENDT STERKE TROEPENMACHT. Het Britsche ministerie van Kolonën heeft medegedeeld, dat besloten is, op nieuw militaire versterkingen naar Pa lestina te zenden. Binnen twee of drie weken zullen weer vier bataljons met eenige pantserwagens met bedienend personeel in Palestina aankomen. HierT door zal de totale militaire sterkte be dragen: 17 bataljons infanterie, twee regimenten cavalerie, artillerie en pant4 «erwagens. Voorts is men bezig met het aanker ven op groote schaal van oudstrijders voor het verrichten van politiediensten in Palestina. 'Ook in het afgeloopen weekeind heb ben weer aanslagen, ontploifingen en .treinontsporingen plaats gehad. Vijf per sonen werden gedood en negen zwaar gewond. PRINS BERNHARD TERUG. Vrijdagavond is Prins Bernhard van r zijn verblijf in Duitschland ten paleize Soestdijk teruggekeerd. HET MOND- EN KLAUWZEER. Dat het mond- en klauwzeer hardnek kig woedt, blijkt wel uit het feit, dat in de laatste week van September niet min der dan 187 koeien, 124 kalveren, 169 var kens en biggen en 9 schapen, in totaal 489 dieren, zijn gestorven. Seedrt half September vorig jaar zijn aan de ziekte al gestorven 4104 koeien, 4648 kalveren, 3781 varkens en biggen, 292 schapen en 69 geiten, in totaal dus 12.894 dieren. DOODELIJKE AANRIJDING TE ZUILEN Voerman en paard omgekomen. Te Zullen liep Vrijdag op de^' rijks straatweg Amsterdam—Utrecht de koop man H. de Bree met een paard in de richting Utrecht. De man wilde het dier naar de weide brengen en hield het beest voor aan den kop met een touw vast. Hij liep rechts van de weg. Ter hoógte van de fabriek v/h De Muinck Keizer werd het paard eensklaps gegrepen door een van uit de richting Maarsen komende melktransportauto. Het dier werd tegen de grond geslingerd en was op slag dood. Zijn begeleider, De Bree, werd eveneens door het voertuig gegrepen en een eind weegs meegesleurd Ernstig gewond bleef de man op den weg liggen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is hij enkele uren later overleden. De Bree was 29 Jaar oud, gehifbd en vader van twee nog Jeug dige kinderen. MOTORBOOT „MARIA" GELICHT. Lijken der opvarenden niet gevonden. De motorboot „Maria" van Bljloo's Mo to rbootdlenst, die in de nacht van Maan dag op Dinsdag op het Brasemermeer ls vergaan, ls gelicht. Het schip lag ongeveer voor driekwart omgeslagen; de beide opvarenden heeft men nog niét gevonden. Een duiker heeft nog een onderzoek Ingesteld of zij misschien tusschen de la ding,. die grootendeels op de bodem van het meer ligt, waren vastgeraakt, maar hen heeft hen niet gevonden. Ook het dreggen heeft tot nu toe niets opgele verd. In het ruim van *t gelichte schip wa ren alleen eenige zakken meel achterge bleven; het grootste deel van de lading bestond uit stukgoederen en wat ijzer. Wat op de bodem ligt, wordt opgevischt. Het schip en de lading waren verzekerd Vermoedelijk zal de „Maria" naar een scheepswerf te Vlaardingen worden ge bracht. VLUCHT TAN DE „MERCURY" MISLUKT Gebrek aan brandstof. liet Engelsche watervliegtuig „Mercu- ty". het bovenste deel van een Short- Way- -dubbelvliegtuig. dat Donderdag te Dnnüee startte voor een nonstop-? vlucht naar Kaapstad, met de bedoe ling het bestaande record op die afstand te breken, ls ln zijn poging niet geslaagd. De „Mercury" was door gebrek aan brand «tof genoodzaakt Zaterdagmorgen te 9.25 uur plaatselijke tijd bij de mond van de Oranje-rivier te dalen. Er werd 6000 mijl afgelegd (Kaapstad ligt nog 370 mijl verder) De „Mercury" heeft de afstand van iDundee naar de Alexanderbaai afgelegd )in 42 uur en 6 minuten. Uit Port Nolloth ffverd brandstof aangevoerd om het voort zetten van de vlucht naar Kaapstad mo- «elljk te maken. Hoewel de „Mercury" er niet ln ge- «taagd is het non-stoprecord te verbete ren, heeft het toestel toch het wereld- bfetandarecord voor watervliegtuigen, dat fan napm van-een Duitsche machine stond Rp zijn naam j^bracht. Te Kaapstad aangekomen. De Mercury is Zaterdag te 15.25 (pl. tijd) van Alexanderbaai vertrokken en veilig te Kaapstad geland. Na de aan komst verklaarde commandant Bennett, dat het weer oorzaak is geweest, dat het lange afstandsrecord niet is gebroken. Het vliegen op groote hoogte moest wor den opgegeven daar op 3300 M. ijsvor- ming optrad. De vliegers hadden te vechten tegen onweer en sterken tegen wind. Hierdoor kregen ze benz negebrek en moesten op de Oranjerivier dalen. De machine heeft zich prachtig gehou den, voegde Bennett eraan toe. in het ziekenhuis te Leiden overleden. Aan boord van het aan de Lloyd- kade te Rotterdam liggende lichterschip „Drie Gebroeders" kreeg Vrijdagavond de havenarbeider L. de Winter, een baal kunstmest, welke uit een hijsch viel. op het lichaam. Met een wervelfractuur ls de man overgebracht naar het haven ziekenhuis, waar hij kort na aankomst is overleden. Te Rotterdam is een 38-jarige juf frouw in haar woning aan de Schild- straat op de trap met een emmer wasch- goed gestruikeld en naar beneden geval len. Zij liep een halswervelfractuur op. was daarop door een luik verdwenen. Oe- tuige was toen naar beneden gesneld en had zijn zusters gewaarschuwd. Dezen hadden aanvankelijk geraden geen po litie in de zaak te mengen, doch later was toch een aangifte gevolgd. De Officier van Justitie stelde voor, de zaak 14 dagen uit te stellen, teneinde over O. een reclasseerings rapport ln te winnen. M. van Tricht, raadsman voor den jongen MO vroeg diens in vrijheidstel ling. omdat de dagvaarding hem ten laste legde het °P uitkijk staan en hiervan was tot op heden niets gebleken. verdwijnen door de huidzuiverende, huldvoedende en huidverlmiende Purol. Doos 30, 60 cl. Tube 45 el. Bij Apoth. en Drogisten- DOLLE STIEREN DOODEN DRIE MENSCHEN. Zestien gewonden. In het dorp Villa Franco de Xira, bij Lissabon, hebben dol geworden stieren voor de aanvang van een stierengevecht, een paniek veroorzaakt. De dieren rendeh op de menigte ln en stormden zelfs op auto's of. Drie menschen werden ge dood en zestien gewond. Pas na twee uur konden de woedende beesten overmeesterd worden. In vele kleine Spaansche steden is het gewoonte de Itteren kort voor het gevecht door de straten te voeren. Deze gewoonte was ook in het Portugeesche dorp overgenomen. De dieren waren los gelaten en werden door de inwonen op gehitst, met bovengemeld gevolg. TRAGIEK IN DE HAVEN. Droef einde van twee Duitsche Joden. Te Londen vonden Zaterdag twee Duit sche Joden, die de halve wereld waren rondgereisd om ergens een nieuw vader land te vinden, een tragisch levenseinde. De mannen, die ongeveer 25 jaar oud wa ren. hadden Duitschland een half Jaar geleden verlaten en West-Indië weten te bereiken, waar zij werk zochten. Toen dit niet lukte, namen zij passage op een boot naar Engeland. Daar werd hun echter het binnenkomen geweigerd en zij wer den voorloopig opgesloten aan boord van het schip, dat hen meegebracht had en dat ligplaats had genomen in het West India Dok te Londen. Woensdag bl.eken zij gevlucht te zijn. De andere schepen in deze haven werden nagezocht, doch de Jongens werden niet gevonden. Toen Zaterdag een dezer schepen, de Jamaica Progress was ultgezwaveld, vond men er hun lijken. De jonge mannen hadden zich zoo goed verstopt in een van de luchtkokers, dat zij niet gevon den waren. Uit de ligging der lijken Week dat deze schuilplfi&ts hun noodlottig was geworden. Zij hadden, toen het ultrooken van het schip begon, klaarblijkelijk nog wanhopige pogingen gedaan om vrij te komen, doch waren daarin niet geslaagd DE MIJNRAMP N JAPAN. Tetaal 159 dooden. De ontploffing ln de kolenmijn te Joehbari in Hokkaido (Japan) heeft in totaal 159 dooden geëischt. Tot nu toe hebben de vijfhonderd redders, die de laatste twee dagen koortsachtig gewerkt hebben, 125 lijken kunnen bergen. AARDAPPELEN. GROENTEN EN FRUIT ROTTERDAM, 10 Oct. Aardappelen. Bnelsche eigenheimers f 1.601.90, idem klei'ne f 1.201.40, Zeeuwsche eigenhei mers f 1.451.60, idem bonte en blauwe f 220240, Kleine Zeeuwsche bonte en blauwe f 1401.60, Eigenheimers blauwe f 180— 1.70, Bintjes f 1.40—1.75. alles per H.L.; Zandaardappelen 31/»4 cent, idem kleine 2%3 cent, beide per KG. Met redelijke aanvoer, gewone handel. BOTER, KAAS EN EIEREN. GROOT-AMMERS, 8 Oct. Aan de kaas markt waren Zaterdag aangevoerd 26 partijen, met te zamen 695 stuks kazen, wegende 4865 K.G. Prijzen: zware f 28 29, met rijksmerk le soort f 2627, id. 2e soort f 2425. Handel matig. OUDEWATER, 10 Oct. Kaasmarkt. Aanvoer 59 partijen, tezamen 2855 stuks, wegende 13275 K G. Prijs met rijksmerk le soort f 2827.50. idem met rijksmerk f 2425. Handel matig. Een diamantdelver in Kimberley (Australië) heeft een diamant van 103 karaat gevonden, welke hij voor 8000 heeft verkocht. Hij is reeds naar New- York verzonden. In een mijn bij Johannesburg (Zd.- Afrika) heeft op 650 meter diepte 60 uur achtereen brand gewoed. Alle pogingen om het vuur meester te worden, hebben gefaald. De oorzaak van het uitbreken van de brand is onbekend. De veehoudersknecht Q. Kronst- meyer, werd in een weiland onder Wou- brugge door de bliksem getroffen, en ls wstardoor zij op slag dood was. Zaterdagmorgen fietste op de Ring weg nabij den Velserweg te Amsterdam een man, die door een rukwind van zijn fiets geworpen werd, juist -voor een pas- seerende vrachtauto. De wielen van de wagen gingen over het slachtoffer. De man was op slag dood. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Uitspraken. De Rotterdamsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan ln de zaak tegen P de V„ landbouwer te Bergambacht, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Gouda waarbij hij wegens overtreding van de Leerplichtwet, was veroordeeld. De rechtbank heeft het vonnis bevestigd. Voorts besliste de rechtbank in een der gelijke zaak van A. 0„ koopman te Berg ambacht. De rechtbank heeft hier het vonnis bevestigd, doch de strijd gewijzigd in f 2.50 boete subs. 1 dag hechtenis. Tenslotte is uitspraak gedaan in de zaak tegen O. B., bakker te Utrecht, we gens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat op de Oost-Haven te Gouda de voetganger J. Smits door den door hem bestuurde auto werd aangere den, tengevolge waarvaan Smits was ge vallen en het linkerkuitbeen had gebro ken. De rechtbank veroordeeld hem tot f 25 bdete subs. 10 dagen hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor de tijd van één Jaar. ARRONDISS1 lEMENTf R DORDBECI (Zitting vay„7 October) RECHTBANK HT. ln de nacht van 22 op 23 Maart van dit Jaar had te Leerbroek een zeer sen sationeels roofoverval plaats ten huize van den landbouwer O. van Hoome. De ze sag namelijk terwijl hij in zijn bed te rusten lag plotseling een paar mannen voor zich staan, die hem met een revolver bedreigden met de traditio- neele woorden „Je geld of Je leven". Maar van Hoome bleek niet voor de poes, hij greep de kerels aan, onderwijl lulde „moord, moord!" roepend. Hierop gingen beide onverlaten op de vlucht. In verband met deze overval had zich eerst te verantwoorden A. B, bankwer ker te Nieuwland. thans gedetineerd in 't huis van bewaring te Dordrecht. Verd. bekende volledig lyt hem ten laste ge legde feit. HU had met den kapper A. A. B. het plan gemaakt, bij den ouden landbouwer van Hoome te gaan stelen. Zij waren samen des nachts om één uur, naar hun slachtoffer gegaan en hadden den man overvallen. Zijn verzet was hun echter niet meegevallen. Daarop werd deze zaak saamgevoegd met die van den kapper A. A. B. te Nieuw land, die A. B behulpzaam was geweest en met die van den koopman M. O. te Nieuwland. welke laatste aan de ande ren de revolver had verschaft. A. A. B. en M. D. bekenden beiden. De eerste gaf toe, dat het hem bekend was, dat er geld in het huis van v. Hoor- ne was het plan was van A. A B. uit gegaan. Mr. van Aken vraagt: „Waarom heb je den man eerst bedreigd?" Verd.: A. B.: JDe deur maakte lawaai de man was wattt!* geworden en toen moesten we wel doorzetten". De Officier van Justitie: „Jullie hebt meer op )e kerfstok. Kr zijn ook kazen en «monade gestolen." Verd.: „Dat heb ik ook gedaan." Mr. K.: „Is dat nu alles? Beken het dan nu maar Verd.. „Het k hnarti aflea, Edelacht bare". Getuige van Hoome vertelde, dat hij op zolder aliep, hfj was wakker geworden door gestommel en had licht onderaan de trap gezien H# meende eerst, dat. *t zijn zusten waren. Opeens zag hij een paar mannen voor zich staan, die hem toevoegden Je geld of je leven!" Get. had geroepen: geld krijg je niet, neem mijn leven maar. Hij had een der mannen aangegrepen en een stuk van zijn kleeren gescheurd. De man had toen ra&pm; wcfeT, Mr. Kronenberg maakte bezwaren. De rechtbank trok zich daarop in raadkamer terug. Ze stond het verzoek om in vrijheidstelling van M. O. toe. doch dadelijk werd de gevangenneming van den jongen gelast. Daarop werd de zaak verdaagd. Oplichting. In verband met dezelfde zaak had zich thans te verantwoorden C. H. D., ejpc- tricien te Leerdam, die in April, Mei, Juni en Juli, volgende op de overval, de landbouwer O. van Hoome een bedrag «an circa f 770 had afgezet, door hem allerlei fraaie verhalen te doen. Zoo had de verdachte den gedupeerde wijs gemaakt, dat hij van de „stille politie" was en dat hem reeds bekend was. wie de daders wel waren. Voorts zei hij op een keer, dat hij f 50 - noodig had. om een paar werklieden te betalen, die an ders hun geld zouden kwijt zfjn, en ver der een paar honderd gulden om een auto te koopen. Pres.: Hebt u verteld, dat u van de „stille politie" was. Verd.: Dat heb lk niet gezegd. Pres.: Hebt u niet gezegd,, dat de daders wel zou opsporen? Verd.: Ik wist wie de dader was en dat heb lk den verdachte gezegd. Offioier: Bij den rechtercommissaris heb je bekend Verd Ik geef wel toe, dat lk oplich ting heb gepleegd. Get. van Hoome vertelde, dat de ver dachte hem allerlei verhalen had ge daan. zoo ook dat hij voor f 500 een houtzaak kon koopen, die zeer winstge vend was. Na een paar dagen had de verdachte al een paar honderd gulden gebracht; dat was z«. winst. Verd Ik heb over een kapperszaak gesproken. Get.: Het was een houtzaak. Jk heb hem altijd geloofd en heb hem zoowat f 770 gegeven. Mr. van Drooge: Ik begrijp niet •waar om je aan een wildvreemde zoo veelgeld gaf. Get.: Begrijp je dat niet? Mr. van O.: Neen. GetNou lk vertrouwde hem toch. Hij maakte een nette indruk en hij zat in de penarie. Hij zat heelemaal te schreeu wen. Pres.: „Had u hem ook het geld gege ven als u geweten had, dat hij niet van de stille politie was". Verd.: Wel Ja. Daarop kwam voor de rechtbank het oude vrouwtje, dat een zuster ls van Van Hoome. Zij had gezien, dat de ver dachte f 600 van haar broer kreeg, om een zaak te koopen. Pres Wat het een houtzaak? Get.: Ik geloof het wel. Ook de andere zuster van v. Hoome had den verdachte vaak by haar broer gezien en hem geld zien medenemen. De Officier van Justitie releveerde, dat van Hoome, de man die overvallen was. het maar rustiger had gevonden er geen politie in te mengen. Verdachte was in contact gekomen met een der daders, B„ en had nu gemeend voordeel te kunnen trekken uit de omstandigheid, dat hij bekend was met de feiten. Hij was naar Van Hoome gegaan en had zich als stille politie voorgedaan, althans een uitlating in die zin gedaan Zoo was tenminste de oorspronkelijke opvatting. Later vei- vaagden de verklaringen van get. Van Hoome en kwam niet duidelijk meer vast te staan dat verd. zich voor politieman had uitgegeven. Wel waren de verdere oplichtingen bewezen Het reclasseerings- rapport adviseerde geen voorwaardelijke straf op te leggen. Het OM. eischte voor C. H. D. een ge vangenisstraf van 9 maanden met aftrek der preventieve hechtenis. Mr. Salomonson Jr. pleitte voor den verdachte. De raadsman betoogde dat zijn cliënt niet is de sluwe misdadiger zooals aanvankelijk scheen. De man ver keerde in moeilijkheden, had geld noodig voor kleeren van zijn kinderen, voor be grafeniskosten. voor ziekenhuis. Spr pleitte clementie. Pres.: Hebt u iets te zeggen, verdachtel De verdachte zegt snikkend: Mijn kin deren hadden van alles noodig, mijn vrouw ziek. een kind gestorven en dat alles bij een inkomen van f 5 60 ln de week. Pres.: Had er dan eens ov$r gespro ken. Uitspraak 21 October a.s. Oplichting. B S. van D.. veekoopman te Zmd-BelJ- erland, had Zich te verantwoorden vooz het feit dit hij op 11 November op de veemarkt t« Gorinchem H. J. van Oor schot had bewogen tot het aangaan van een schuld, in dit geval het koopen van een paard en wel dit door bedriegelijke voorspiegelingen. Van D. had namelijk van het te rerkoopen paard verteld, dat •het stamde van ouders, die in het Bel gische stamboek waren ingeschreven, dat het paard zelf ook ln dat stamboek al thans het veulenstamboek was inge schreven en dat hij binnenkort het schriftelijk bewijs zou kunnen opleveren. Oet. Oorschot had f 425 voor het paard over. Get. had op het paard f 300 contant betaald. Bij levering der papleren sou hij nog f 145 betalen. Later had de get. inderdaad papieren gekregen, maar het vermelde signalement klopte niet met dat van het paard, dat gekocht was. Oct. A. H. Kavelaars had het paard aan v. D. verkocht; het was door den get. zelf gefokt. Later had Kavelaars het paard bij van Oorschot terug gezien. Het was geen Belgische stamboekmerrie. Oet. gaf toe, dat wat hij aan vaa Oorschot verteld had, niet Juist was. De officier noemde het rondweg „een vuile streek". Verd.: „Hij heeft maar f 300 betaald". Off.: „Als t bedrog niet was uitge» komen, had U f 445 ontvangen". Verd.. „Het wordt zoo vaak gedaan. Dg boeren vragen nu eenmaal om papieren voor eventueele verkoop". Het OM. deelde mede. dat de klacht was Ingediend door de Vereeniging Het Nederlandsche Trekpaard. Het komt blijkbaar vaker voor. dat de papleren van gestorven dieren weer worden gebruikt voor een ander dier. 8pr laakte de men taliteit van den verdachte, die het blijk baar zoo erg niet vond. Het OM. vond het wel een zeer ernstig feit en eischts een gevangenisstraf van 3 maanden! De raadsman, mr. J. van Drooge, wil' de de handelingen van den verdacht* niet goedkeuren, doch deze eisch was wel zeer hoog. Verd. heeft een vrijwel blanco strafblad. Het maakt toch wel een groot verschil, dat de boeren hem om papieren hadden verzocht. Het is wel sterk, dat de eerste keer, dat een oplichting, die in de betreffende kringen als oorbaa} wordt geacht wordt ge vonden een zoo strenge straf wordt ge vraagd. Mr van Drooge pleitte een de- men ter straf. Uitspraak 21 October. door O TH. ROTMAN (Nadruk verboden) Daar hij zich juist liep te vervelen. Ging hij met de punaises soldaatje spelen. Een, twee, drie marcheerden zij Over de leuningstoel voorbij Ze liepen allemaal Rechtop als 'n paall Met Pieter er bij jAIh Tingtingeling, daar werd gebeld! 't Was Moedeis Neef, Oont. Chris van Pelt; Hij werd na lange afwezigheid Begroet met zeer veel hartelijkheid. Hij was gezond, En dik en rond. En woog precies Tweehonderd fiqnd. te Alkmaar werd Zaterdag bij d* Ter gelegenheid van de 8 Oc tober-viering te Alkmaar werd Zaterdag voor de woning van den burgemeester door de 'jeugd een massale zang- hulde gebracht school jeugi De logger Sch. 102 is Zondag in het gezicht van de haven even buiten het havenhoofd te Scheveningen vergaan. Het n.Ofent, waarop de reddingsboot het laatste lid der bemanning, den schipper, van het zinkende schip haait herdenking van het ontzet van Alkmaar een krent ge hecht Van 8 tot 12 October worden op de terreinen van het hoogovenbedrijl te Velten veiligheidsdegen gehouden, ter gelegenheid waarven een veiligheid- en arbeidsmuseum is geopend Serge Rachmamoff. de beroemde pianist oerger<.a\.- - componist, in gezelschap van pro», dr. Willem Mengelberg in het Concert gebouw te Amsterdam Bii den aanvang van October wordt de suikerbieten-camp*gne weer ingezet j Een kijkje bij de suikerfabriek te Roosendaal,, waar met paard en kar de bieten worden aangevoerd Te Londen zijn uitgebreide oetemngen gehouden met de ballons. «elk. bij een eventueelen lucht. aanval op Engeland'! hoofdstad hun diensten moeten bewijzen. - Het oplaten van een der ballons boven de Tower De geredde bemanning van den logger Sch. 102, die Zondag buiten het havenhoofd Scheveningen is vergaan, wordt door familieleden van de reddingsboot afgehaald

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 4