GEMEENTERAADSVERGADERINGEN van HAASTRECHT - HEI- EN BOEICOP N1EUWP00RT POLSBROEK Hei- en Boeicop. Gemengd nieuws Plaatselijk nieuws Landbouw en Veeteelt Marktberichten n 7RIJDAG 21 OCTOBER 1W«. Haastrecht. Vrijdag 14 October vergaderde o* vol tallige gemeenteraad. De VOORZITTER, burgemeester G: V. W. Baron van Hemert tot Dingshof, deelde na opening mee, dat een dankbe tuiging was ontvangen voor de gelukwen- schen, weike de Koningin bij haar jubi leum waren aangeboden. Voorts deelde hij mee, dat de rijks dienst voor steunverleening het bedrag a f 11.000 op f 10.000 had teruggebracht. In het laatste dienstjaar was uitgekeerd f 5850,73. De rekening van de Knegtsbosse was vastgesteld op ontvangsten f 1245,33, uit gaven f 541,08, batig slot f 704,25. Daarop volgde het voorstel tot wijzi ging van de wedde van den ambtenaar ter secretarie en de aanstelling van een tweeden ambtenaar ter secretarie. Dit voorstel werd, na toelichting van den VOORZITTER, die mededeelde, dat dit voor de gemeente geen hoogere uitgaven eischte, aangenomen. Het voorstel tot wijziging der wedden van den boekhouder van het eiectriciteits bedrijf en waterleidingbedrijf werd, even eens na toelichting, aangenomen. Het salaris van die ambtenaren zal zijn: voor den eersten ambtenaar boekhouder van de bedrijven f 450 per jaar, terwijl de eerste ambtenaar ter secretarie een salaris zal genieten van f 800 tot f 1000 per jaar. Hierin zijn begrepen vier Jaar lij ksche verhoogingen van f 50. Deze amb tenaar heeft daarbij f 100 per jaar voor zijn diploma. De tweede ambtenaar zal een salaris genieten van f 500 tot f 700, inclusief f 50 verhooging gedurende de eerste vier Jaren. De heer VAN DUK merkt op, dat het salaris van den tweeden ambtenaar geen bestaan geeft en meent, dat later mogelijk op die gronden verhooging daar van zal worden voorgesteld. Spr. verklaar de zich daartegen. De VOORZITTER ontkende, dat het saalria eventueel verhoogd zou wor den. De heer BROERS noemde de ver deeling van het salaris niet goed. Het verschil is te groot De te benoemen twee de ambtenaar heeft de HB.S. doorloopen en ls de oudste volontair ter secretarie. De heer KRAAN vroeg, of het werk ter secretarie zoo omvangrijk ls. De yoORZITTER zeide, dat de tweede ambtenaar noodig is. De admini stratie ter secretarie is zeer uitgebreid. Bovendien wordt door de overheid toe gezien. Weth. VAN DEN BERG merkte op, dat de eerste ambtenaar ten volle be kwaam ls. Van den tweeden ambtenaar wordt niet zooveel geëischt. Het voorstel werd z. h. st. aangenomen. B. en W. benoemen de ambtenaar. Benoeming onderwijzer O. L. School. De VOORZITTER zeide, dat B. en W. voorstellen den tljdelljken onderwijzer den heer De Jong, thans definitief te be noemen. Spr. licht toe, d&t de heer De Jong een klas voor zich nam, toen er nog vaacture was, en dat hij daarna tij delijk is aangesteld, toen er een vacatu- de kwam. Het hoofd der school, de heer Ten Oever, en de schoolopziener, bevelen deze leerkracht aan. De heer De Jong werd met algemeene stemmen benoemd. Daarna voigdp de vaststelling van de pensioengrondslagen. Een woning (C 144) werd hierna ver huurd aan den heer J. de Bruin. De VOORZITTER gaf hierop een toelichting en zei, dat de heer De Bruin ronder huis komt en dat de leegstaande woning in waarde achteruit gaat. Thans w^-den herstellingen aangebracht. De heer KRAAN vroeg, of een ander de woning kon huren. D» VOORZITTER antwoordde, dat Dij B. en W. geen aanvraag was ingeko men. De heer VANDENBERG zei, dat de woning verhuurd ls om een middenstan der, die reeds gevestigd was, te helpen. Na begrootingswljzlglngen volgde de Rondvraag. Gewezen wnnd op de slechte toestand bij d» brandweer, wat bleek, by de brand In he* museum van de stichting Bisdom van Vlief De VOORZITTER zeide, dat dit in derdaad Juist was. Reeds geruimen tyd, aldus spr., zyn B. en W. overtuigd, dat er verandering moet komen. Het brandweer materiaal veroudert wel is waar, maar het is meer in de bediening dan in het ma teriaal, waar het euvel moet worden ge zocht. Dit heeft B. en W. er reeds lang van overtuigd, dat hierin voorzien moet worden. Reeds is een oproep gedaan voor aanmelding by een vrywlllig korps. Daar in zoeken B. en W. een oploesing, terwijl tevens aandacht wordt geschonken aan het materiaal. Spr. zei, dat hem aanvankeiyk slechts bekend was, dat een auto brandde. Door het krachtdadig bestryden met brand- blusschers en emmers water van binnen uit, ls gelukkig voorkomen, dat de brand verder greep. Ware dit wel het geval ge weest, dan was de schade onherstelbaar geweest, omdat in het museum vele kunstschatten aanwezig zijn. Daarna sluiting. Gemeenteraadsvergadering op Donderdag 13 October. Aanwezig alle leden. De VOORZITTER, burgemeester mr. A. J. de Wolff, opent de vergadering, waarna de notulen worden goedgekeurd. De VOORZITTER licht toe, dat vanwege Oed. Staten reeds geruimen tijd gewerkt is, om tot de stichting van een centrale vleeschkeuringsdienst te komen. Deze keuring heeft tot centrum Vianen. Ged. Staten wenschen overai centrale diensten te verkrygen. Wanneer de ge- mèenten niet medewerken, leggen Ged. Staten de verplichting tot deelname op en heeft men niets meer te vertel len. Dat ls destijds met Leerdam ook zoo gegaan. Voor Hei- en Boeicop is deze regeling van minder belang. Naast de vyf gemeenten, die nu vereenigd zyn, zullen ook de gemeenten Ameide, Meerkerk en Tienhoven in deze dienst worden onder gebracht. In Schoonrewoerd heeft men belangryk voordeel van de centrale dienst Hoe het hier zal loopen hangt van een groot gedeelte af van het floreeren van de slachting te Ameide. Wanneer de ge meente medewerkt, heeft men over de verordening ook medezeggenschap. De voorwaarden worden door de gemeenten zelf vastgesteld, en daardoor heeft men nog wel wat te zeggen. De heer B. BIKKER vraagt, of er ook verandering in de huisslachting komt. De VOORZITTER zegt, dat deze er niet onder valt. Verder heeft de heer BIKKER be grepen, dat voortaan de keurmeester geen practyk meer mag uitoefenen en constateert, dat hiertegen het bezwaar ls, dat het beginsalaris van den veearts, dat tot dusver uit de keuringsdienst kwam, nu ook door de boerenstand zal moeten worden opgebracht. De VOORZITTER zegt, dat het toch goed ls, dat deze zaak gescheiden ls en de keurmeester een zuivere ambte naar van dienst ls, anders loopen eigen en openbare belangen steeds door elkaar en valt het niet .mee, deze te scheiden. Het is ook niet noodig, dat iemand, die een dergeiyke functie bekleedt, er nog een practyk op na houdt. De heer BIKKER constateert, dat nu het salaris ook aanzieniyk hooger wordt. Weth. DE HEER antwoordt, dat er daarom ook drie gemeenten bykomen. De heer BIKKER vraagt verder, of de f 3600 salaris alleen voor de keuring- meesters zyn of dat ook de andere func tionarissen er van betaald worden. De VOORZITTER zegt, dat dit be drag alleen voor 't hoofd van de dienst ls. De heer J. DE JONO huivert er voor, om dit allemaal maar goed te keuren, daar de uitgaven natuuriyk veel grooter worden. De heer BIKKER zegt, dat tegen werken toch niet baat, daar Oed. Staten het opleggen. De VOORZITTER zegt het t beste te achten, dat men zich met de regeling vereenigt; uitelndeiyk is het doel verbe tering in deze dienst te brengen en ver der kan men het toch niet tegenhouden. Men heeft als raad ook het recht om be zwaren In te dienen en de practljk leert, dat met tegenwerking weinig rekening wordt gehouden. Men moet zich daarvan niet te veel voorstellen. De heer J. DE JONG vraagt nog, of Inderdaad de kosten in Schoonrewoerd tengevolge van de centrale dienst zooveel lager zijn geworden. De VOORZITTER antwoordt be- tlgend. De bedoeling is, dat de dienst zichzelf bedruipt. Natuuriyk kan het wat tegenvallen, doch ln elk geval is het niet iets, dat de ge meente groote bedragen zal kosten. De keurloonen biyven hier ook hoegenaamd geiyk aan de tegenwoordige. Spr. leest verder de verordeningen voor. Daarna wordt met algemeene stemmen besloten, zich overeenkomstig deze veror dening met de instelling van de centrale dienst te vereenigen. Besloten wordt de deposito-overeen komst met de Bank van Ned. Gemeenten te wyzlgen, waardoor de Bank gemach tigd wordt niet alleen de rente zelf vast te stellen, maar ook naar de omstandig heden te wyzigen. De begrooting 1939 wordt hierna zonder aanmerkingen vastgesteld. De begrooting sluit met een post van f 566,01 aan on voorziene uitgaven. Voor steunverleening is een post van f 1800 uitgetrokken. De belasting ls gelijk gebleven, terwyi men overigens met geen abnormale uitgaven rekening heeft behoeven te houden. Het bedrag per leerling van de open bare lagere school wordt voor 1939 vast gesteld op f 12.42, zulks naar aanleiding van de uitgaven van het vorige Jaar. De VOORZITTER zegt nog, dat deze vaststelling ook geldt voor de byz. school, en dat geen terugbetaling meer behoeft p'aats te vinden, wanneer de uit gaven lager zouden zijn dan de raming. Dit beteckent een aanmerkeiyke verbete ring in de regeling. Op een desbetreffend verzoek van de afdeelipg van de Bijz. VriJw. Landstorm, wordt de gang van de Openb. Lag. School gedurenue de wintermaanden weer be schikbaar gesteld voor de schietoefenin gen. Hierna sluiting met dankgebed. Hleewpoorf. Raadsvergadering op Dinsdag 11 Oct. Voorzitter de heer H. Vlug, burgemees ter. Alle leden zyn tegenwoordig. De VOORZITTER opent de verga dering met gebed, waana de notulen on veranderd worden vastgesteld. Verschillende Ingekomen stukken, w.o. goedgekeurde raadsbesluiten, worden voor kennisgeving aangenomen. De VOORZITTER deelt voorla me de, dat is ingekomen een schnjven van Ged. Staten, dat de regeering bezwaar heeft gemaakt tegen de raming van een bydrage op de begrooting der gemeente Langerak, dienst 1938, voor aansluiting aan de schoolartsendlenst Lek en IJssel. Het gemeentebestuur van Langerak kon zich met de beslissing van de regeering niet vereenigen en heeft zich terzake tot den minister gewend. Naar de meening van het gemeentebestur mag de noodiy- dendheid van een gemeente de uitvoering van een besluit van een dergeiyke cul- tureele en hygiënische beteekenls niet in de weg staan. Het Jaar 1938 spoedt ech ter reeds ten einde en de gemeente Lan gerak zal over 1939 niet meer noodiy- dend zyn, zoodat groote kans bestaat, dat er voor 1939 by de regeering geen be zwaren zullen bestaan. Besloten wordt Oed. Staten te berich ten, dat de gemeenschapeiyke regeling alsnog moet tot stand komen, zy het dan vanaf 1 Januari 1939. Op voorstel van B. en W. wordt met al gemeene stemmen besloten tot vaststel ling van het uitbreidingsplan der ge meente, voor de gronden ten Zuiden van het omwalde gedeelte dezer gemeente, zooals dit in ontwerp ter visie heeft ge legen. Aangegaan wordt een nieuwe overeen komst met de N.V. Bank voor Neder! and- sche Gemeenten, zooals deze la gevoegd by het schrijven dezer bank. Aan de circulaire van den commissaris der koningin tot aanvulling der veld wachtereverordening in dier voege, dat bij het bezit van meer dan een diploma alleen een toelage zal worden toegekend voor het diploma, waaraan de hoogste waarde moet worden toegekend, wordt met algemeene stemmen voldaan. Besloten wordt tot verkoop aan de pro vincie Zuid-Holland ten behoeve van de aanleg van de provinciale weg Nleuw- poort—Schelluinen van een perceel ge meentegrond, groot 4.49 A. voor f 180. Eveneens wordt met algemeene stem men besloten tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de ge meente Gorinchem inzake toelating van kinderen op de openbare school voor bui tengewoon lager onderwys aldaar, zooals deze regeling ln concept ls gevoegd by het schrijven van het gemeentebestuur van Gorinchem; hieraan wordt echter toegevoegd, dat de maximum bydrage per leerling f 60 zal zyn, zulks in verband met het besluit, ln de vorige vergadering genomen, waarby aan de byz. school voor buitengewoon lager onderwys te Gorin chem, eveneens een bydrage van f 60 per leerling ls toegekend. Voor kennisgeving wordt aangenomen de circulaire van de groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond, om opschriften, ln vreemde talen gesteld op winkels enz. aan een belasting te onder werpen, en het verzoek van eenige sa menwerkende organisaties op onderwys- gebied om adhesie te betuigen aan hun adres aan de regeering inzake verminde ring leerllngenschaal, omdat beide niet behooriyk zyn onderteekend. Eveneens wordt voor kennisgeving aan genomen het adres van de Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuishoudere en Siyters, waarin wordt verzocht, tydens de f eest- week ter gelegenheid van het regeerings- jubileum van de Koningiln ten opzichte van de genoemde bedrijven eenige soe pelheid te betrachten. Besloten wordt tot wyziging der be grooting, dienst 1938, waarin is opgeno men het verzoek van Oed. Staten om het geraamde bedrag van steunverleening en werkverschaffing en steun aan kleine boeren terug te brengen tot f 4200. Vastgesteld wordt de begrooting van het burgeriyk armbestuur voor 1939. De VOORZITTER brengt vervol gens in behandeling de begrooting dei gemeente voor het dienstjaar 1939, welke gedurende veertien ineen ter secretarie ter inzage heeft gelegen en door de be trokken commissie is onderzocht. Spr. merkt op, dat B. en W. voorstellen ter voldoening aan het verroek van het hoofd der o. 1. school een post groot f 200 uit te trekken wegens een eventeel te verleenen gratificatie aan een kweekeling met akte, die met ingang van 1 Januari 1939 zal worden aangesteld. Spr. zou gaarne het oordeel der commissie over de begrooting vernemen. Namens deze adviseert de heer VER MEULEN de begrooting voorloopig vast te stellen, zooals deze ln concept is aan geboden. Aangezien geen der leden het woord verlangt en geen vragen worden gesteld, wordt de rekening met algemeene stem men voorloopig vastgesteld, met de vol gende eindcyfers. Ontvangsten gewone dienst en uitgaven f 40.432,84; ontvang sten kapttAaldlenst f 2567,42 en uitgaven f 2585,13, nadeelig slot I 17,71. Tevens is ingekomen een verzoek van den heer H. van Merkerk om ontheffing over 1937 en 1938 van da betajttcg waa precariorechten voor deuren van zyn smedery, die over openb we giond drawen. *B. en W. hebben inmiddels op dit ver zoek afwyzend beschikt, daar de veror dening geen ontheffing toelaat. Reques- trant reclameert tevens tegen deze aan slag ornaat naar zyn meening de grond, waarover deze deuren draaien, zyn eigen dom ls. Volgens het kadaster is deze grond openbare gemeentegrond, waarom B. en W. de aanslag hebben opgelegd. B. en W. stellen voor, afwyzend op die recla me te beschikken, waartoe met algemee ne stemmen wordt besloten. Tevens wordt met algemeene stemmen besloten aan R. Gelderblom over 1938 een gratificatie van f 25 te verleenen, indien de gemeente-riolen en -putten behooriyk worden schoongehouden. Hierna sluiting. Polsbroek. Gemeenteraadevergadering op Vrijdag 14 October, onder voorzitterschap van burgemeester Schreuders. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed, houdt de VOORZITTER een korte toespraak, waarin hij herinnert aan het veertig-ja rig regeeringsjubileum der Koningin en wyst op wat gedurende dat tydsbestek onder Gods zegen tot stand is gekomen. Hy spreekt de hoop uit, dat Ood de Ko ningin nog vele jaren aan het bewind zal laten. Verder memoreert hy de week van spanning, welke geheel Europa in ver band met het Duitach-Tsj echo Slo- waaksch conflict heeft meegemaakt. Toen de toekomst voor ons land heel donker scheen, aldus spr., en men voor de be slissing oorlog of vreds stond, is het die zelfde God geweest, van Wlen Koningin Wllhelmina in die veertig Jaar steun ont ving, die Nederland voor de rampen van een oorlog heeft gespaard. Spr. achtte dan ook één ding vooral noodig, hoewel dat zeer moelhjk is, nl. dankbaarheid voor al deze gaven van Boven. Ons aller bede moet daarom zyn, of Ood ons die dankbaarheid in het hart wil leggen. En als wy daar oprecht om vragen, komt er van die dankbaarheid misschien nog Itets terecht. De notulen worden daarna gelezen en ongewyzigd vastgesteld. Ingekomen is os. een schrijven be treffende de aansluiting by de fraude- risico-onderlinge. Men had by deze in stelling aangesloten voor f 2000. Ged. Staten willen, dat dit bedrag tot f 3000 verhoogd wordt. De VOORZITTER licht toe, dat B. en W. een bedrag ven f 2000 voldoende achten, maar aangezien het toch niet helpt zich te verzetten, stellen zy voor het volgens de wensch van Oed. Staten te verhoogen. Aldus besloten. De verordening op de heffing van schoolgelden wordt gewyzigd, evenals de legesverordening, welke totnogtoe geen bepaling vervat nopens de Invordering. Voortaan zullen ook de inwoners der ge meente voor een ventvergunning moeten betalen, het zal echter aan de practyk overgelaten worden, hoe deze materie na der te regelen. Ingekomen is nog een verroek van me j. A. van 8chaJk betreffende de ver huur van de slachtplaats aan de ge meente, waarin zy in verband met aan gebrachte verbeteringen, verhooging van de huur van f 3 tot f 5 per week vraagt, met ingang van 1 Januari a.s. Op 1 Ja nuari 1933 was de huur op f 3 per week vastgesteld voor de tijd van zes jaar. B. en W. stellen voor het verzoek in te willi gen. De heer DE HEER wyst erop, dat de heer W. K. den Besten bereid is, zyn bierkelder om te bouwen tot een nood- slachtplaats De VOORZITTER antwoordt, dat er voor beide gemeenten één noodslacht- plaats moet zyn, welke zich in het mid den, op het Heuveltje, moet bevinden. Het zal ook de vraag zyn, of de keu ringsdienst er genoegen mee neemt, als weer een gedeelte van een partióulier pand al** slachtplaats wor<* ingericht. 'przoek wordt z. h. st. Ingewilligd. In behandeling komt daarna de ffemeentebegrooting 1939. De VOORZITTER geeft eenige toe lichting. De begrooting siuit in ontvang sten en uitgaven met f 24.619,67 en is dus weer sluitend gekregen. De toegepaste belastingverlaging heeft haar volle weer slag ln deze begrooting gevonden, zoodat men voorlopig dan ook niet aan verdere belastingver.rglng kan gaan denken. De post onvoorziene uitgaven beloopt thans f 955,30, het vorig Jaar was die f 628,88. De post moest verhoogd worden vanwe ge uitbreiding der straatverlichting. B. en W. zyn van meening, dat de straatver lichting mede ln verband met ingekomen klachten, uitgebreid moet worden. Aan de P.UJS.M. is gevraagd, hoeveel dat per jaar kosten moet. De onkosten bedragen ▼oor drie paallantaams f 5 per stuL, is f 15 voor drie lampen van 78 Watt, sa men ook f 15, en aan stroomverbruik in totaal f 5.60, zoodat de totale kosten per jaar voor deze drie lichtpunten, welke aan de Slangeweg. op het Dorpsplein en op de Noordzydsche Weg zullen komen f 36.50 per Jaai zuilen bedragen, zoodat m niet tegenvillen. Het grondkapltaal ondergaat geen wyziging. De heer VERSTOEP vindt het goed, dat cr w de buitenwijken lichtp&en by komen, maar hy vraagt, waarom het 'noodig is op het Dorpsplein een lichtpunt erby te plaatsen. Bovendien: als men dan toch doende is, kan me ner ook bij de verschillende bruggetjes een lichtpunt plaatsen. De VOORZITTER wyst erop, dat men een en ander met mondjesmaat moet doen. Voor deze winter kan men met de plannen, zooals die boven om schreven zyn, volstaan. In de winter maanden kan mén dan eens kijken, waar toe men eventueel nog kan komen. De bedoeling is, dat bedoelde uitbreiding zoo spoedig mogelijk verwezenlijkt zal wor den, en dus niet op i Januari, maar zoo spoedig mogelijk voor die datum, in wer king zal treden. Spr. geeft de verzekering dat men nog deze winter zal nagaan, waar nieuwe lichtpunten geplaatst kun nen worden. Dit zal dan by de bcgroo- tlng 1940 ln behandeling komen. Het voorstel tot uitbreiding van de verlichting wordt z. h. st. aangenomen. Verder is er van het waterschap Pols broek een verzoek Ingekomen om verhoo ging van de subsidie voor onderhoud en verbetenng van wegen, daar de onder houdskosten daarvan zyn verhoogd. Het waterschap viaagt daarom thans f 500 van de gemeente, inpiatas van f 400, als het vorige Jaar. B. en W. stellen voor, de zaak even in te zien. De VOORZITTER ls overtuigd, dat de wegverbetering hier uitstekend is. In dit verband merkt spr. op, dat de by drage van de provincie aan het water schap waarschljniyk verhoogd' zal wor den. Mocht er geen hoogere bydrage van de provincie komen, dan komt het ver zoek by de volgende begrooting hier op nieuw ter tafel. Om voornoemde redenen ls de post voor onvoorzien dit Jaar grooter dan an ders. De heer DE JONG jnerkt op, dat het waterschap eerst ongeveer een jaar na het Indienen van een desbetrefend ver zoek, subsidie van de provincie zou kun nen krijgen, zoodat dit punt by de vol gende begrooting nog niet behandeld kan worden. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet geeft, men kan dan toch altyd vaststellen, hoeveel subsidie nj^n het wa terschap gegeven zal worden. De heer DE JONO zegt nog, dat de uitkeering uit het verkeersfonds ook dit maal wei niet veel hooger zal zyn. De heer DEN BESTEN informeert naar hetgeen in de toekomst voor het wegenonderhoud betaald zou moeten worden. Toen men nog met het verhar den der wegen moast beginnen, werd gezgd, dat men er op de duur goedkoo- per mee zou uit zyn. Nu zyn de kosten in het begin hooger. Spr. vraagt, hoe de kosten ln de toekomst verdeeld zullen worden. De VOORZITTER antwoordt, dat dit een vraag ls, waarop vooralsnog geen antwoord te geven ia. Men moet dit aan de toekomst overlaten. Daarna wordt geleg&iheid gegeven over de posten op- of aanmerkingen te ma ken. De heer DE JON O merkt op, dat er geen wyziging ln de post voor luchtbescherming is gekomen. Eenige weken geleden is de toestand zeer gespannen geweest, gesteld, dat het toen tot een oorlog was gesomen, dan had men niets kunnen doen, want van een postje van f 50 kan met niet voldoende gasmaskers aankoopen. De VOORZITTER geeft den heer De Jong volkomen geiyk. De heer DE JONO zegt, dat men een begin met de aankoop van materiaal moet maken, ai waren het maar vast vier of vyf gasmaskers. De heer VERSTOEP is het hiermee eens. De VOORZITTER zegt, dat deze kwestie niet in B. en W. besproken is. Sprekers meening was de post met f 100 te verhoogen, daar de leden van de lucht beschermingsdienst andere gasmaskers noodig hebben dan de burgerbevolking, na- meiyk van f 17 a f 18 per stuk, zoodat men aan een verhooging met f 50 niet genoeg heeft. Met de hoofden van de dienst zal een en ander besproken wor den. Bovendien zal er van het bedrag a f 50, dat op de begrooting 1938 voor kwam, nog wel iets over zyn, dat kan men dan ook by de nieuwe post van f 150 voegen. Aldus wordt z. h. st. besloten. De begrooting 1939 wordt vervolgens met algemeene stemmen vastgesteld. De vergoeding voor de byz. school op het dorp woytd vastgesteld op f 170,28 en voor die op de Dam op f 176.17. In de rondvraag vraagt de heer VERSTOEP om aanschaffing van een" hoolzaag voor de brandweer. De VOORZITTER antwoordt, dat deze zaak ln onderzoek is. Op een vraag van den heer DE HEER deelt de VOORZITTER nog mee, dat het heele Instituut van de brandweer in het college van B. en W. een punt van beschouwing zal uitmaken, en dat van verschillende materialen prijsopgaaf zal worden aangevraagd. Daarna sluiting met dankgebed. VRIJDAG 21 OCTOBER ltH, PROCURATIEHOUDER VERDWENEN. De Amsterdamsche politie doet alle moeite om een procuratiehouder van 'n bankinstelling te Maastricht op te spo ren, die dezer dagen spoorloos is verdwe nen. Het is de procuratiehouder vaneen by kantoor eener Amsterdamsche bank, de heer P. J. L. N., uit Maastricht, die eenige dagen geleden voor zijn directie een klant zou bezoeken, doch sindsdien niet is teruggekeerd. Toen de man niet meer terugkwam kreeg men argwaan, dat hy zich aan verduistering van geld zou hebben schul dig gemaakt. Men controleerde de boe ken en vond daarna voldoende termen om de politie te waarschuwen. Naar verluidt zou de man tich een be langrijk geldsbedrag hebben toegeëigend en in de boeken hebben geknoeid. TREIN OP REPARATIEWAGEN GEREDEN. Wagon totaal vernield. Onder de gemeente Harmeien ls gis termiddag by de onbewaakte overweg een extra electrische trein op een re paratiewagen van de Nederlandsche Spoorwegen gereden. Daar de arbei ders op dat moment niet aan het werk waren en zich niemand by de wa gen bevond, kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De reparatiewagen werd echter meer dan 800 meter met de trein, die een vaart van 120 kilometer 'sad, meegesleurd en totaal vernield. De trein werd slechts licht beschadigd. Het treinverkeer moest over een ander spoor geleid worden, om de opruimings werkzaamheden te vergemakkeiyken. De ploegbaas en de arbeiders waren niet op de hoogte van de komst van de ze extra-trein. Na eiken maalU)d. LASTIGE MELKHANDELAAR. Te Boekoop is het tot een ernstig inci dent gekomen by het in beslag nemen van de melkwagen van den melkhande laar C. F. M„ door ambtenaren van den erislsopsporingsdienst. M. moest als melkverkooper zich aan sluiten bij de Algemeene Vereenlging voor Melkvoorriening te Den Haag. Hy weigerde hieraan te voldoen, ook na her haald el yk te zyn gewaarschuwd. Ook van alle erislsbepaflngen, die voor zyn bedrijf gelden, trekt hy zich niets aan. Na veel geduld meenden de crisisambte naren, dat thans de maat vol was en zijn Donderdagmorgen met polltleas- rtstentte er toe overgegaan, om de melk wagen ln beslag te nemen. M. en zyn n-jarige zoon gingen met het paard en de wagen mee naar het gemeentehuis, om met den burgemeester het geval na- tor te bespreken, doch voor het gemeen tehuis gekomen, wilde de zoon van M. er met de wagen van door gaan en leg de de zweep over het paard. De poütte wilde dit beletten en pakte tol jongen beet, doch toen ontstak M. ln woede en kwam zyn zoon, die zich Inmiddels heftig tegen de politie verzet te, te hulp. zy sloegen en schopten dus danig dat de politie alle krachten moest Inspannen, om het tweetal ln de cel op gesloten te krijgen. Daartoe waren vier veldwachters noodig. M. is ln verzeker de bewaring gesteld, terwijl zyn zoon, na te zyn verhoord, is vrygelaten. DE TOESTAND VAN ATATURK. Een verbetering. Er is eenige verbetering Ingetreden ln de toestand van Kemal Ataturk, den Turkschen president. Woensdag vreesde men ieder oogenblik het einde, doch het Donderdagochtend uitgegeven bulletin meldde, dat Kemal Ataturk een zeer goede nacht had gehad en dat de ner veuze verschynselen vrijwel geheel ver dwenen waren. De algemeene toestand ls beter en de polsslag is regelmatig. BLOEDIG KANTOORDRAMA. Drie personen gewond. Te Semarang drong een Chineesch be ambte, die door een Chineesche firma was ontslagen, Donderdagmorgen 't kan toor van de firma binnen en loste daar zes schoten. De zoon van den chef werd in de voet geraakt, een beambte in een Tydens de -groote consternatie, wist de dader te ontvluchten. De drie gewonden zyn naar de centrale burgerhjke zieken- inrichting vervoerd. De ontslagen be ambte loste ook nog een schot op den procuratiehouder, doch dit schot miste. De vloer van het kantoor was met bloed plassen bedekt. De dader was reeds ein de September ontslagen en had zich sindsdien niet op het kantoor vertoond. Alle wegen naar de omliggende plaatsen zyn afgezet en een foto van den dader is op ruime schaal verspreid. By de vlucht wist deze nog een bedrag van f 300 te grijpen en mede te nemen. BlMkensgraaf. De uitslag van de schiet wedstrijd van de burgerwacht was als volgt: Maximum 100 punten. Afstand 12 M. Groep A: P. Korevaar 100 p. Ie pr.; D. de Vries 99 p. 2e pr.; A. Brouwer 97 p. 3e pr.; H. Mouthaan 97 p. 4e pr.; A. Vlot 96 p. 5e pr. Groep B: J. C. de Haan 93 p. Ie pr.; C. de Vries 03 p. 2e pr.; B Boon 93 p. 3e pr.; J. Span 91 p. 4e pr.; H. Brouwer 91 p. 5e pr. Giessen-Nieuwkerfc. De heer A. Scha kel Dz., kweekeling met akte aan de Chr. School, ia aangesteld als ambtenaar by 's Ryks directe belastingen. Melkprijs verhoogd. Goudriaan. De melksiyters hebben de melkprijs van 8 op 9 c;. per Liter ge bracht. Goudriaan. Gevonden: een actetasch. Ini by den gem.-veldwachter. Chr. Schoolvereeniging. Groot-Ammers. Woensdagavond heeft de Chr. Schoolvereeniging een ledenver gadering gehouden in het Vereenigmgs- gebouw. Nadat de voorzitter, de heer J. C. den Besten, de vergadering op de ge- bruikeiyke wyze had geopend, werden de notulen goedgekeurd. Hierna volgde de verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den Voorzitter, die met algem. st. werd herkozen. Vervolgens heeft het hoofd der school, de heer Brussaard, een inleiding gehou den over „Is Gods Woord nog waar?" Op deze inleiding volgde een geanimeerde bespreking. Daar op 1 December de school haar 25-jarig bestaan hoopt te herdenken, werden reeds verschillende plannen te dien opzichte besproken. Het bestuur zal de plannen verder uit werken en zoo noodig een programma samenstellen. De vergadering werd door het hoofd der school met dankgebed ge sloten. Hardinxveld. Deze week werden bouw vergunningen verleend aan M. van Dam, tot het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Nieweg en aan het Ryk der Ne derlanden tot het bouwen van een aluis- wachterswoning op de Molenplaats. Hoog-BloUanu. De timmerman B. stak zich met een beitel ln de har.d en wel zoo diep, dat hy het been raakte. De dokter heeft D. verbonden; hy moet voorloopig rust houden. Het Dameskoor J3ymphqflpi" kreeg van de voorzitster en haar zoon een prachtig vaandel met vaandelkas ca deau, als belooning, dat het koor de eer ste prijs behaalde op het concours te Er- melö. Letxmood. Voorloopig zullen ln de avond godsdienstoefeningen der Ned. Herv. Kerk predikanten van elders op treden. In verband hiermede beginnen gedurende de winter de diensten niet om halfzeven doch om 6 uur. Dammen. Lexmond. Woensdag speelde het eerste tiental der Lexmondsche damvereeni- glng haar eerste competitie-wedstryd te gen LD.V. I uit Leerdam. De volledige uitslag was als volgt: DOB. L LD.V. L P. VeenC. v. d. Weterlngh 20 H. H. v. Ravesteyn8. Pelle il J. VeenO. C. Blom 02 F. J, VeenB, van Gent 11 C. de JongJ. W. Bats 02 J. de JongL-J. Kok o_2 R. Boogaard—C. d. Wijngaard 0—2 M. van BekkumY. de Kruik 02 J. WoudaM. Jacobs 02 H. J. v. Ravensteyn—W. J. Bats 0—2 Totaal 416 Belde tiéntallen hadden twee Inval lers. Wedstrijdleider was de heer D. Ult- tenbogerd. Nieuwland. Aan alle leerlingen der Chr. School is Woensdag een aandenken geschonken, zulks nog ter gelegenheid van het veertigjarig regeeringsjubileum. Deze souvenirs bestonden uit lepeltjes, bekers en borden. Ze zyn geschonken door den heer O. van Mourik, Wethou der. Nienw-Lekkerland. Dinsdagavond hield de onlangs opgerichte afdeeling van de vereeniglng EH.B.O. haar eerste alge meene vergadering. Een 40-tal leden was Ü8 xöörzittex. 4e hear £L Voorsluys, heette allen welkom. Vo&rts deelde hy mede, dat het bestuur uit zyn midden tot secretaris had aangewezen den heer 8. M. Busé en tot penning meester den heer O. 81ob. De notulen van de opricht ngsvergaderlng werden opgewyzigd vastgesteld. De artsen A. v. Waasbergen en D. J. Terpstra waren des- tyds aangezocht om als docent op te treden, zy verklaarden, dat zy de be noeming aannamen. Plaats en tyd voor het geven der lessen zullen zy met het bestuur regejen. Tot afgevaardigden van de ysclub „Heemskerk" naar de Jaarvergadering van den ysbond ..Alblaaaerwaard", zyn door het bestuur aangewezen de heeren H. de Vries en A. Janse, en tot plaats vervanger de heer C. C. van Dyk. Voorts besloot het bestuur, dat zy, die na de algemeene vergadering lid worden, de dubbele contributie moeten betalen. Evangelisatie. Nieuw-Lekkerland. Het bestuur van de Evangelisatie heeft besloten om, evenals in het vorige Jaar, ook in de a.s. winter sprekers van elders te laten optreden. De spreekbeurten zuilen om de veertien da gen worden gehouden ln het lokaal van den heer Andr. van der Beek. Van de weg. Nieuw-Lekkerland. Woenadagmlddag reed een personenauto, bestuurd door den heer M. Joëls, uit Utrecht, ln de richting Kinderdyk. In het benedeneind der gemeente moest de chauffeur plotse ling uitwyken voor een paar kinderen, die de weg overstaken, waardoor de auto ln de goot voor het huls van den heer H. H. terecht kwam. Met een takelwagen van de firma W. en C. 8tam is de auto op de dyk gebracht. Met materieele scha de liep het ongeval af. Nieuw - Lekkerland. Zaterdagmiddag speelt Excelsior I op eigen terrein tegen Excelsior I van Pernis. Excelsior n gaat op bezoek by A.S.W. H te H.I. Ambacht. Te Kinderdyk speelt Zwerver I tegen Rysoord van Rijsoord. Zwerver II gaat op bezoek by Doto II te Pernis. Begrafenis M. Molenaar. Nieuwerkerk a.d. IJssel Donderdag middag heeft onder zeer groote belang stelling op de algemeene begraafplaats de teraardebestelling plaats gehad van wyien den heer Maarten Molenaar, ln leven oud-gemeenteraadslid, voorzitter van de polders „Esse Q&ns- en Blaar- dorp", hoofdingeland van SchJeland, be stuurslid van de Zuid-Hollandsche bond van Veehandelaren, lid van de Rotter- damsche Marktcommlssle enz. Aan de geopende groeve yperde allereerst het woord burgemeester,?. Jas. Na woorden van troost en deeltteming tot de nabe staanden te hebbefl gericht memoreerde spr. hoe de overledehe gedurende 24 jaar als raadslid het algemeen belang heeft gediend. Niet alleen als gemeenteraads lid, maar ook ln diverse commissie's heeft spr. gelegenheid gehad den overledene te leeren kennen en waardeeren als iemand dia zijn volle kracht gaf voor de ge meente. Spr. weet zich de tolk van de burgerij als hy hier namens het gemeen tebestuur dank brengt voor hetgeen Mo lenaar voor de gemeenschap deed. Mole naar, aldus spr., is niet meer, hy bereik te de leeftyd der allersterksten. Zoeken de naar een voorbeeld zou spr. willen zeggen: het was een steore elk, welke zyn wortels diep in de aarde had ingegraven en waarvan b re ede takken de ruimte zoeken. De heer T. Stout, voorzitter van de vereenigde polders, memoreerde hoe Mo lenaar ruim 25 jaar de belangen der polders als voorzitter behartigde. Door zyn werk, aldus spr., zal hy by ons ln le vendige herinnering biyven. Ds. Vollen- weider wyst, na woorden van troost tot de weduwe en kinderen te hebben ge richt, op het Godsvertrouwen van den overledene. Ir. Molenaar uit Rotterdam, dankt na mens zyn moeder en verdere familie voor de betoonde belangstelling. Onder leiding van de plaatseiyke predikanten werd in deze gemeente een collecte gehouden voor het Ned. Bybel- genootschap. De opbrengst bedroeg ruim t 44 Noordeloos. De ïyst van het dykleger 1938—1939 opgemaakt door het bestuur van de polder Grootewaard, bevat de na men van 27 personen, met als hoofdlie den de heeren C. de Jong en A. Bongers. Die van de polder Botersloot bevat 13 namen, met als hoofdman de neer A. Muyiwyk. Volharding. Noordeloos. De muziekvereen. „Volhar ding" heeft haar Jaarvergadering gehou den onder leiding van den voorzitter, den heer P. Slob. Na de opening en lezing van notulen en jaarverslag door den se cretaris, den heer A. de Haan, volgde het financieel verslag van den penning meester, den heer D. d. Haven, waar uit bleek dat de vereenlging van de ge wone jaariy ksche inkomsten niet in stand kan worden gehouden, zoodat ook in t afgeloopen boekjaar weer een be drag van de reserve moest worden afge nomen. sektes aetd ia iumfi Uk Wfitil- sche winteruitvoerlng te geven. Eveneens werd een besluit genomen om het vol gend Jaar niet deel te nemen aan een concours. Na bespreking van eenige hulshoudeiyke zaken sloot de voorzitter de vergadering. Andere bedoeld. Peursum. Een logeetje van den heer S. zou Dinsdag de eenden, welke soms in grooten getale ln de Giessen zwemmen, verrassen met een stukje brood. De jon gen kwam te dicht aan de kant, met het gevolg, dat hy erin schoot. De eenden, verschrikt van zulk een plons, vlogen weg en het druipnatte ventje moest huis waarts om droge kleeren. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Neder landsche boter is Donderdag vastgesteld op 73 cent per k g. (vorige week 72 ct.). DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de^heffing en de steun- uitkeerin" op boter is behoudens tus- schentijds ae wyziging voor de week van 10—27 Oct. vastgesteld op 70 ct. per k.g. (ongewyzigd). TOESLAG OP KAAS. De toeslag op volvette boerenkaas be draagt voor de week van 2027 October 14.4 cent per k.g. (ongewyz gd). BOTER, KAAS EN EIEREN. GOUDA, 20 Oct. Kaas. Aanvoer 363 partyen. Prijzen: le kwal. met rijksmerk f 26—28, idem 2e kwal. f 23—25, zware tot f 30. Handel matig. Crisisaftrek 9.6 ct. Boter: Aanvoer 185 ponden. Prijzen: Goêboter 70—75 cent, weiboter 65—70 ct. per pond. Handel vlug.V GOUDA, 20 Oct. Coop. Zuid-Holland sche Eierveiling OA. (C.Z.H.E.) te Gou da. Veilingsbericht van 20 October. Aan voer 88.600 kippeneieren. Prijzen: 58-58 kg. f 4.90—5, 58-60 kg. f 5—5.20, 60-62 kg. f 5.20—5.30, 62-66 kg. f 5.30—5 50, brui ne 58-72 kg. f 5.10—5.90, kleine eiereh f 3.80—4.80, alles per 100 stuks. Aanvoer 1500 eendeleren, pry zen: f 2.403.25 per 100 «tuks. Heneieren f 33.60 per 100 stuks. LEEUWARDEN, 21 Oct. Vereenlging van Zuivelmaatsschappyen. Edammer kaas 20 plus f 11.50—12, 40 plus f 19.50— 20.50, Goudsche kaas 20 plus f 11.50—12, 40 plus f 19.5020.50, Volvette kaas 45 plus f 2324, Broodkaas 40 plus f 19 50 20.50, Leidsche kaas 20 plus f 1315.50, alles per 100 K.G. Stemming kalm. GRANEN EN PEULVRUCHTEN. GOUDA, 20 Oct. Graan. Rogge f 7.25 7.75; Gerst f 7.50—8.00; Haver f 6.25— 7.00; Erwten f 9.50—10 50; Bruine boonen f 23—26 per 100 K.G. PAARDEN EN VEE. GOUDA, 20 Oct. Vee. Aanvoer in to taal 1797 stuks, waarvan 37 siachtvar- kens. Vette van 25 y,26^ cent per pond levend met 2 pCt. korting; 671 magere varkens f 2540; 1004 biggen f 10—15; Geldersche f 1517; 14 runderen f 170 230; 28 nuchtere kalveren f 69; 1 gras- kalf; 42 bokken en geiten f 26 per stuk. Handel matig. AARDAPPELEN. GROENTEN EN FRUIT 'S-GRAVENHAGE, 19 Oct. Haagsche Veiling voor fruit en groenten N.V. De pryzen waren: Peren: leghiponts I 25 32, II 16—21, br. clairgeau I 19—23, nouv. poiteau I 13—16, H 9—12, napolion* 15— 20, doy. du com. 3035, durando 1217, div, handpeien 19—22, gieser wildeman 16 19, div, stoofperen 1216; appels: ster appels I 16—21, II IQ—14, notaris I 14— 20, II 1012, gr. kroon I 1418, II 812, pr. nobel 15—20, goudr. 14—18, wynzuur 912, goudr. val 914, bellefl. val 812, div. zure handappel 1416, zoet. tulpap pel 12—16, reinette 14—16, ribbeling 12— 15, pippeling 12—17, campagne 14—16, div. zoete 1015, witlof I 16.5017.30, II 10.60—11.60, champignons 78—82. Prijzen per K.G. Veiling: Maandag, Woensdag en Vrijdag 3 uur n.m. UTRECHT, 20 Oct. Groenten- en Vruchtenveiling Utrecht en omstreken. Fruitveiling van Donderdag 20 October. Appels: armgaard 413, bellefleur 623, Zendt ons Uw opgave: Naam, Voornamen, Geboorte datum ex bimiUi WEERBERICHT. Naar waarneming in de morgen ran 21 October. Het dunne pyitje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest matige, in het Oosten tJJdeiyk zwakke Zuid-Oosteiyke tot OosteUjke wind; nevelig tot licht of half bewolkt; droog weer; koude nacht; weinig veran dering in temperatuur. Waterstand: Schoonhoven hg. water 3.55 uur, 1.09 M. Keulen stand 1.32 M., val 0.03 M. Maastricht 20 Oct., 40.64 M> val 0.13 M Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 49 graden Fahrenheit. Vrijdag 21 October: Op 4.14, onder €3.50. Nieuwe Maan Zondag 23 Oc tober. Wielrijders, licht op! 21 October4.55 uuri bismarcK 11, blenheim pippin 17—18, bramley seedling 6—15, campagnezoet 5— 16, candy zoet 4—14, court pendu 4—11, cox oranje pippin 8—53, dubb. bender- zoet 7—16, dykmanzoet 7—14, goudper- main 7—20, goudremetten 13—37, grave- steiner 11—22, grauwzuur 5—13, gronin- ger kroon 620, guldelingen 614, her- berts relnet 15—16, hoollaars 4—14, Jaar lingen 210, james grieve 5—17, Jasap- pel 7—13, Jonathan 4—26, kaneelzuur 5— 13, keulsche paradijs 4—12, koningin em- ma 3—10, laxton superbe 5—26, lemoen- appel 11—23, notarisappel 12—22, oran je relnet 10—16, ossekoppen 2—10, pater noster' 511, pippelingen 9—23, present van engeland 722, present van lunteren 11—17, princesse noble 15—33, roode wyn- appel 7—20, roosjes 5—11, rijnaoet 8—15, sterappel 824, weldragera 7—13, zoete bloeme 620, zure bloeme 617, zuceal- maglio relnet 1925, zoete paradijs 8 14; peren: beurre anjou 12—22, beurre clalrg. 1638, br. dhlel 1017, br. six 10 —24, beurre caprimont- 916, beurre buguet 20—23r beurre durandeau 12—18, bonne louise 2741, brederode 1015, comtesse de paris 12—21, conference 18— 26, doyenne du commice 1638, duches- se d'angouleme 516, emile d'heyst 6— 16, gieser wildeman 319, gr oenpeer 5— 13, klaaspeer 2—8, knolpeer 7—10, 1e lectier 2030, legipont 1239, maagde peer 11—20, nouveau poiteau 4—18, pondspeer 3—13, soldat laboureur 17—24, st. germa'in 722, st. remie 413, ven deurpeer 8—13, winterjapnen 6—15, zwyndrechtsche wynpeer 716, Williams duchesse 32; noten gebolsterd 2860, no ten ongebolsterd ?4, tamme kastanjes 20 22. Alles per 100 K.G. UTRECHT, 19 Oct. (Vereen. Groenten- en Vruchtenveiling Utrecht en omstre ken). Radys f 030—1.30, wortels f 1—430 per 100 bos; ancüjvie f 0301.90, bloem kool f 1.50—10, bleekselderie f 1—6, knol- selderie f 1—-4, komkommer, geel f 1—7, sla f 0.30—330 per 100 st.; aardappelen f 1.80—2.90, andijvie f 2—3.40, bleten f 0.60—3.90, id. gekookt f 3—8, boeren kool f 0.80—2.80, kool Chineesche f 1— 1.90, gele f 1—2.90, groene f 1—4.30, roo de f 1—3.40, witte f 1—2.70, postelein f 2 —11, prei f 1.50—4.20, pronkboonen f 1.50 —5.10, rapen f*1.20—3, slaboonen f 16— 27, snijboonen f 15—33, spinazie winter f 1—9.50, id. zomer f 1—8, spruiten f 2— 10, uien f 1.403, waschpeen f 1—4, win terwortelen f 2.80—3.60, witlof f 9—36 per 100 kg.; champignons f 9—36, toma ten f 2.50—10,10, aardbeien f 58, druiven blauw f 5—22, idem wit f 5—20, fram bozen f 20—85 per 100 pond; meloenen f 2—18, paprika's f 5—8f maïskolven f 1.40 1.50, vygen f 3.10—3.80 per 100 stuks. ZWIJNDRECHT, 19 Oct. Groentenvei- ling: Aardbeien 21 cent per doosje; an- dyvie f 0.80—1.30, 'bloemkool f 4—7 en f 1.50—4.90, komkommers f 1.90—4.40, meloenen f 2—8, alles per 100 stuks; ap pelen f 12—19, gele savoye kool f 2.30— 3.10, groene sav. kool f 2.50—3, stoofperen f 13—16, postelein f 6.70—ft .prei f 2.40— 3 20, roode kool f 2—3, spinazie (glas) f 7.20—14, dito (natuur) f 1.50—4, sprui ten f 8—10, staaksuikerboonen (z. dr.) f 1218, staaksnyboonen f 4—14, kassny- boonen f 24—26, uien f 2—2.40, winter peen f 2.30—2 60, witlof f 13—17, witte kool f 2.30—2.60, wortelpn (afbreekpeen) f 250—4.50, alles per 100 kg.; knollen (witte) f 0.70—1.20, kroten f 0.70—1.50, pieterselie f 0.70—1, radys (witpunt) f120 —1.80, rammenas f 1 501.80, wortelen f 2—4.40, alles per 100 bos; kropsla f120 2A0 en 3090 cent per 100 krop; sel derij 1016 cent per dozyn; tomaten A, b, c - 5n_-7.ua on t vio—5-30 jm MC nqpri.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 7