De Veearts aan 't woord. Gemeenteraden Het nieuwe raadhuis te Giessendam Plaatselijk nieuws] Rechtszaken Burgerlijke stand PlaatselijiTiïïëuws] Die Kefil den tijd... VRIJDAG 11 NOVEMBER 193*. STREMMING SCHEEPVAART OP DE NOORD. Alblasserdsun. In verband met de brug- bouw zal op 17, mogelijk op 18 Novem ber, tusschen 8 uur v.m. en vermoedelijk 12 uur 's middags, de scheepvaart op de Noord hier, telkens gedurende een uur of zooveel korter of langer als noodig zal blijken, zijn gestremd. Schietwedstrijd. Hei- en Boeicop. Dinsdagavond had in de bijz. school de kringschietwedstrijd plaats. Aanwezig waren o.m. de eere voorzitter, mr. A. J. de Wolff, de overste Linden, comm. van het Verband yoor de Gew. Landst. Comm., alsmede de plaat selijke commissaris. Het eerste schot werd gelost door den eere-voorzitter, waarna de wedstrijd een aanvang nam, met de volgende uitslag: Leerdam 474 p., 1ste pr., de wisselbeker en een medaille; Lexmond 466 p. 2e med.; Hei- en Boeicop 480 p. 3e pr. me daille; voorts Nieuwland 458 p., Vianen 457 p., Schoonrewoerd 454 p. en Leer broek 457 p. Met een toespraak van den voorzitter, den heer H. C. Boerboom, wer. den de prijzen uitgedeeld. De eerstvol gende wedstrijd zal te Leerdam gehou den worden. Mond- en klauwzeer. Hei- en Boeicop. Dat het wel aanbeve ling verdient, thans tijdens het heerschen van deze besmettelijke veeziekte uiterst voorzichtig te zijn, en de melk te koken, moge hieruit blijken dat een dochtertje van de wed. de H. door tongblaar is aan getast, gelukkig niet van ernstige aard. Vergadering IJsclub. Hei- en Boeicop. Dinsdagavond heeft de algem. vergadering ^an de ijsclub „Volharding" plaats gehad in hét Oude Rechthuis. De eere-voorzitter, mr. A. J. de Wolff, had bericht van verhindering gezonden en door ontstentenis van den ypdrzitter en den vice-voorzitter, open de de secretaris, de heer G. Vink, de ver gadering. De voorzitter deelde mede, dat de vice-voorzitter wegens vertrek uit de gemeente als lid. heeft bedankt, zoodat ook in deze vacature een ander gekozen moest worden. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer C. ZIJ der- veld, liet zien dat de Inkomsten waren f 172,85, de uitgaven f 194,88, nadeeiig saldo f 22.03. In kas aanwezig met inbe grip van de nog aanwezige rentelooze aandeelen f 289,67. De Comm., belast met •t nazien dier rekening (de heeren J. v. d. Linden en J. Kooiman) brengt een gunstig verlag uit. Daarna volgde de ver kiezing van twee bestuursleden wegens periodieke» aftreding van de heeren G. Vink en L. de Jong Dzn., die beiden bij acclamatie worden herbenoemd. In de vacature van den heer C. de With Az. werd gekozen de heer J. de With Az. Voor de verpachting van de consump tietent bleek geen animo te zijn, zoodat het bestuur deze aan zichzelf hield. Uit geloot worden vervolgens twee rentelooze aandeelen, zijnde de nummers: 18 en 39. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt, zoodat werd overgegaan tot de gratis-verloting, met uitslag als volgt: le prijs een groot krentebrdod, A. Bo- gerd; 2e pr. eendvogel naar keuze, Th. Verkerk; 3e pr. id, Fl. Bogerd; 4e pr. Idem L. de Jong Dz.; 5e pr. speculaaspop P. Bogerd; 6e pr. id. C. Stravers. Troost prijs L. G. Verkerk. De rollade werd ge wonnen door L. de Jong Dz. met no. 13. Een speculaaspop die verloot werd bracht op f 17, de rollade f 11,10. Totaal f 28,10. Hierna sluiting. Schietwedstrijden. Hoog-Blokland. De uitslag der schiet wedstrijden van de B.V.L, gehouden op 10, 17, 24 en 31 October, luidt: lé prijs M. de Leeuw, 2e pr. K. Muilwijk, 3 P. J. de Vries, 4 J. Bikker, 5 P. G.tden Bra ven," 6 W. Slob, 7 H. Advocaat, 8 G. L. de Leeuw, 9 C. van Beest, 10 G. de With, J1 H. Bor, 12 D. van der Vllst, 13 J. van Bergeljk, 14 E. Boom, 15 D. Boom, 16 L. van Hoome, 17 H. van Bezooijen, 18 J. de Reuver, 19 H. Bakker, 20 J. van Ipe- ren, 21 G. Slob, 2& A. H. de Jager, 23 A. de Vos, 24 A. Verwolf, 25 A. Bender, 26 C. Advocaat, 27 A. P. de Jager, 28 T. van t Hart, 29 A. de Groot. De prijsuitreiking zal plaats hebben op 16 December e.k. Hoog-Blokland. Deze week is de melk prijs met 1 cent per liter verhoogd, zoo- dat hïLg&J? cent Pe* liter bedraagt. HoomSHtl'|i^t resultaat van de Dins dag geh^iaen vergadering van B. en W. met de leden van 't Burgerlijk Armbe stuur is, dat B. en W. de raad zullen voorstellen dit pand, de voormalige veld wachterswoning, over te nemen voor ta xatieprijs en de overdracht tegen 1 Jan. 1939 te doen plaats hebben. Getracht zal worden de afdeeling van het schoolhuis, waarin nu de gemeente-administratie Is ondergebracht, te bestemmen als berg- pfoflta der brandweer materiai es** Hoornaar. Gevonden: een portemon- naie met inhoud. Inl. M. Roozendaal Jz. EEN VRIEND EN EEN AUTO VERLOREN Lekkerkerk. Toen onlangs de schipper L. G. van hier, te Venlo vertoefde, kwam hij in relatie met een 26-jarige harmo nicaspeler, 8. B. Het tweetal sloot vriend schap, welke ertoe leidde, dat de schip per een auto kocht om gezamenlijk au totochtjes te kunnen maken. B., die over de noodige papieren be schikte en ook in het bezit was van een rijbewijs, bestuurde de auto, daar zijn vriend de stuurkunst niet machtig was. Eenige weken geleden moest de schipper in Amsterdam zijn. B. bracht hem er heen en beloofde G. op een afgesproken tijdstip weer te komen afhalen. Dat laat ste is t tot op heden nog niet gebeurd, zoodat G. veronderstelt, dat de harmo nicaspeler met zijn auto is verdwenen. Schelluinen. De tandheelkundige dienst van de vereeniging Ziekenhuishulp wordt in het begin der volgende maand ge opend. De hier gevestigde leden kunnen zich onder behandeling van den aan de zen dienst verbonden tandarts, den heer Felius, stellen, zoowel op de spreekuren in het Groene Kruisgebouw te Giessen- Nieuwkerk als in de woning van dezen arts te Hardinxveld. Schapen verdronken. Schelluinen. Een kudde schapen van den landbouwer C. v. d. S. is er in ge slaagd, de weide te verlaten en kwam op een stuk griendland terecht. Daar heeft men twee dezer dieren dood in een sloot gevonden. Streefkerk. Tegen P. S. te Oud-Alblas, is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht op zijn fiets. ming had dit feit geconstateerd bij koel en, die verdachte op de markt te Pur- merend had aangevoerd. Conform de eisch van het O. M. bevestigde de recht bank Donderdag het vonnis van den kantonfechter. GEMEENTERAAD. DE MOORDAANSLAG OP DE SCHIE- DAMSCHE SINGEL. Tien jaar feëlscht De Rotterdamsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 40-Jarlge varensgezel L. K„ die op 28 Juli op de Schledamsche Singel 'n moord aanslag pleegde op zijn 32-jarige vrouw, die met haar vijf kinderen gescheiden van hem leefde. Het O.M. heeft wegens poging tot moord, een gevangenisstraf geëischt van tien jaar en daarna te/be schikkingstelling van de regeering. HET PLAKKEN VAN KOEIEN. Landbouwer veroordeeld. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft twee weken geleden in hooger beroep te rechtgestaan de landbouwer H. O., uit Purmerend, die door den kantonrechter te Zaandam wegens het z.g. plakken van koeien was veroordeeld tot twee geldboe ten van twintig gulden. Een Inspecteur van de dlerenbescher- Hardinxveld. Onder voorzitterschap van den heer J. NV. van Aicen, burgemeester, kwam de ge meenteraad Maandagavond 7 dezer in openbare vergadering bijeen. De BURGEMEESTER roept den raadsleden een hartelijk welkom toe in het gerestaureerde raadhuis en brengt de raad hulde voor het toegestane crediet voor de verbouwing. Hij spreekt er zijn waardeering over uit, dat thans de ge meente-secretarie aan alle daaraan te stellen eischen voldoet en brengt dank voor de verschillende stoffelijke bewijzen van medeleven, ontvangen van inwoners der gemeente. De bedrijf srekeningen 1937 van het grond- en waterbedrijf .alsmede de ge meenterekening, worden hierna voorloo- pig vastgesteld. Goedgekeurd wordt de rekening van het Buigerlijk Armbestuur. Tot onderwijzer aan school III wordt, ingaande 15 November, met 8 stemmen benoemd de heer C. Remans, no. 3 van de voordracht. (Op den heer W. Bohre, no. 2 van de voordracht, worden 5 stem men uitgebracht). Tot leden der commissie voor het "ge organiseerd overleg worden benoemd de heeren G. J. Voogel, G. de Jong en J. W. Sterrenburg, en tot leden der commissie voor de strafverordeningen de heeren T. Vermeulen, G. J. Voogel, J. W. Sterren burg en C. M. van den Berg. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. tot het treffen van een bijzondere regeling voor de bouw van woningen langs de Rivierdijk. Advies zal worden gevraagd van het In stituut Stad en Landschap van Zuid-Hol land. Een crediet wordt toegestaan van f 150. Afgewezen wordt het verzoek van de gewestelijke landstormcommissie, om sub sidie. Besloten wordt de pas aangekochte Buitenwei in te brengen in liet grond bedrijf tegen kostprijs, nJ. f 15.710,63. De netto vergoeding van exploitatiekosten der bijz. scholen te Neder- en Boven- Hardinxveld over 1936 wordt vastgesteld op resp. f 859,21 en f 857,91 (f 7.46 per leerling). Aangeboden worden hierna de begroo- ti..gen van het Burgerlijk Armbestuur, Grondbedrijf en Waterbedrijf, benevens de gemeente-begrooting 1939. Tot leden van de commissie van onder zoek worden aangewezen de heeren G. de Jong, F. de Bruljn en C. M. van den Berg. Hierna sluiting. HET GEVAAR VAN KLEINE WONDEN. Verwondingen komen in het boerenbe drijf veelvuldig voor, en er zijn er zeifs heel wat die vaak onopgemerkt blijven, vooral wanneer er niet al te veel aan dacht aan de dieren besteed wordt. Toch kunnen dergelijke kleine en oogenschijn- lijk onbeteekeuende wondje/ dikwijls zeer gevaarlijk zijn en het verlies van het dier tengevolge hebben. Speciaal is dit het èeval bij paarden, die, om welke reden is niet bekend, voor verschillende infecties veel gevoeliger zijn dan runderen of varkens. Het is dan ook bij hen dat we de meeste nadeel ge gevolgen in aansluiting aan kleine ver wondingen zien optreden. Het meeste hebben deze wondjes hun zetel aan de beenen en wel in de buurt van de hoeven. Want hoe gemakl^elijk kan bij strijken of anderszins daar geen beschadiging van de huid en de dieper gelegen weefsels optreden .Ook de kans op besmetting van de wondjes is daar j zeer groot, daar ze zeer gemakkelijk met vuil van de bodem, dat toch altijd diver- se schadelijke bacteriën bevat, in aan raking kunnen komen. De gevo.gen van deze besmetting blij ven dan ook niet uit en maar al te vaak ziet men in aansluiting aan de onbetee- kenende verwonding een dik been optre den, dat het dier geruimen tijd voor wer ken ongeschikt maakt. Erger nog is het wanneer de bekende klembacter.ën in de wond geraken. Het lot van het dier is dan in de meeste gevallen bezegeld ea het sterft aan klem. Weest daarom altijd erg voorzichtig met wonden, ook al lijken ze niet erg, want Juist de kleinste zijn vaak het ge vaarlijkst. Penseel ze flink met 10 Jo- diumtinctuur, he geen in iedere drog s- terij verkrijgbaar is. De eventueel bin nengedrongen schadelijke bacter.ën wor den dan gedood. Een geregelde inspectie van de dieren en voortdufend opletten ook van het personeel is daarvoor echter onontbeerlijk. Dr. P. W. B. (Nadruk verboden). s. ARKEL. November. Geboren: Jan, z. van W. d. Dool en H. Slob. Overleden: S. M. Golbach, 80 J, wedu we van J. C. van Denderen. GIESSENDAM. November. Geboren: Lijsje, d. van A. Rietveld en L. van den Berg. Getrouwd; Ph. van Houwelingen, 25 J., en M. de Mik, 26 J. Overleden: A. de Ruiter, 66 J, echtge noot van P. van Houwelingen. BRANDWIJK. October. Geboren: Pietertje, d. van G. Tukker en P. van den Berg Overleden: L. JongeneeL GOUDRIAAN. October. Geboren: Adri Lena, d. van A. Oude naarde en J. den Haan Dirk, z. van D. Muilwijk en T. van Houwelingen. GROOT-AMMERS. November. Geboren: Janny, d. van wed. J. Os kamVan Loon. Neeltje Beitje, d. van W. Jansen en C. P .van 't Hoog. Adria- na Maria, d. van A. van Zessen en A. J. v. d. Ree. HARDINXVELD. November. Geboren: Maria Gerdina, d. van H. van Dooijeweert en A. H. van Cujjlenburg. Getrouwd: J. B. de Haas en PI. Ver- spuij. Overleden: C. J. Both. O. Dankers, 80 J„ weduwnaar van J. van der Plas. HEI- en BOEICOP. November. Geboren: Johanna Anthonia, d. van P. Versluis en N. Kon. Geertje Antho nia, d. van L. de Jong en J. H. Brouwer. Wouter, s. van B. Spijer en G. Blok land. HOOG-BLOKLAND. November. Getrouwd: T. Zwakhals (te Arkel) en H. van 't Hart. Overleden: C. den Otter, 73 J., weduwe van A. de Groot. LANGERAK. October. Geboren: Arjen, z. van J. O. Mulder en H. van der Meulen. Hendrik, z. van B. de Groot en KI. Bijl. LEXMOND. October. Geboren: Maaike, d. van G. J. Versluis en J. C. de Jong. Cornells, z. van C. Vink en H Hoogerbrugge. Metha, d. van Chr. Streefkerk en M Stigter. Getrouwd: G. J. Doeland, 26 j., en Chr. Plieger, 31 J. Overleden: M. C. Speyer, 60 j, weduwe van Q. H. den Burger. MOLENAARSGRAAF. October. Geboren: Ane, z. van J. W. Boon en A. de Bruijn. Cornelia, d. van P. Prins en A. Maasland. Krijn, z. van G. de Wit en M. Korevaar. NIEUWPOORT. October. Geboren: Pieternelia Cornelia, d. van T. Ouwerkerk en J. Schippers. Getrouwd: K. van der Ham, 36 J., en A. de Jong, 26 j. OUD-ALBLAS. November. Geboren: Cornells, z. van A. Aantjes en J. van der Linde. Cornelia Hendrik, z. van A. Baan en N. van den Berg. Cornelia, d. van L. Hartog en A. van der Koppel. Getrpuwd: A. van Buren, 27 J, en D. van den Heerik, 26 J. P. van den Berg, 29 J., en D. van Buren, 2} J. SLIEDRECHT. November. Geboren; Kommer, z. van J. O. Slob en E. I^nos. Jan Pieter Cornells, z. van C. v. d. Hout en O. J. Hoogeveen. Aar tje Sophia, d. van J. Kros en S. de Ko ning. Jacob Arie, z. van W. Goedhart en A. Verzee. Teuntje, d. van K. Lip» en A. E. Monster. Dirk, z. van A. Blom en T. de Zwart. Ondertrouwd: T. de Breejen, 21 J, en K. Klop, 22 J. J. C. Lanser, 24 J, en T. C. Hokken, 27 J. J. H. Hokken, 23 J„ en G. Lemmen, 23 J. a Leeuwe- steln, 25 J., en C. v. d. Bos, 23 J. A. P. Koorevaar, 25 J, en J. Blokland, 20 J. P. D. Roest, 25 J„ en J. Lavooi, 23 J. Getrouwd: C. M. v. d. Vlies, 41 J, en N. Kegel, 32 J. J. van Heteren, 28 J„ en A. T. Koole, 24 J. D. C. de Jong, 25 J., en A. 't Jong, 23 J. J. Hoekwa ter, 23 J., en P. A. Batenburg, 24 j. P. Blokland, 25 J, en G. Stoop, 24 J. VOOR DE JEUGD, iV» De dieren beschermer. RINGEN WERPEN. Dit is een spel, dat jullie zoowel bul ten als binnen kunnen spelen en het ls heelemaal niet moeilijk het zelf te ma ken. Je hebt er voor noodig een plank van 40 c.M. lengte en breedte. Op deze plank zet je punten, waarboven cijfers komen te staan in dezelfde volgorde als de teekening aangeeft, terwijl je later op die aangegeven punten flinke spijkers slaaf spijkers moeten ongeveer I A 7 c.M. boven het hout uitsteken. Onder de pjank brengen wij aan het boveneinde een kleine lat aan, zoodat de plank een beetje voorover komt te staan. Nu ma ken wij drie ringen, het Beste gaat dit van koperdraad, of van bamboe, waar van de uiteinden dan met elkaar ver bonden moeten worden. De ringen moe ten, ongeveer 8 c-M. mWdeUüö bëbben. Het spel wordt als volgt gespeeld: Ieder van de deelnemers gooit de drie ringen en probeert deze om een spijker te krijgen. De aldus verkregen punten worden opgeteld en wie het eerste hon derd punten gehaald heeft, is de win naar. Maar men mag niet meer dan een maal de drie ringen achter elkaar gooien, dan 14 de beurt aan een ander. Bovenstaande teekening toont hoe jul lie een beweegbare olifant kunt maken. Het beste is om de verschillende deelen uit te zagen uit een stukje dun hout, maar de olifant kan ook van carton ge maakt worden. De teekening toont ver der voldoende aan hoe de verschillende deelen in elkaar gezet moeten worden en hoe dan een beweegbare olifant verkre gen wordt. Om te kleuren. <9 Feestavond „Arkel". ArkeL Zaterdagavond had in gebouw „Odina" een tooneelavond plaats ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan van de Arkelsche voetbalvereniging „Arkel". Deze avond werd geopend door den heer H. van Eldlk, die allen een hartelijk wel kom toeriep. De tooneelvereen. „Kunst na Arbeid" te Gorkum voerde daarna 't blijspel „Ketty jokt nooit" op. Na elk der bedrijven volgde een hartelijk applaus, ten telken dat het gebodene zeer in de smaak viel. In de pauze was er gelegen- j held de Jublleerende vereeniglng geluk te wenschen, waarvan velen georulk maakten, 'om. sprak namens het ge meentebestuur burgemeester F. J. Fol- kerts, die de vereeniglng geldelijke steun toezegde. Naast de vele bloemstukken van zusterorganisaties boden de IJsclub "Keulsche Vaart" en de muziekvereenl j ging „Eendracht Maakt Macht" de jubl leerende vereeniglng twee nieuwe ballen aan. Een gezellig bal met muziek van de Argo band hield de aanwezigen daarna nog langen tijd bijeen. N. S. B. Groot-Ammers. Donderdagavond heeft de heer Hendriks van Ouderaerk a.d. Us- sel namens de N.SB. gesproken in de zaal van den heer G. van As. Zijn on derwerp was „Aan het sterfbed oer De mocratie". Spieker merkte op, dat zich tn de wereld iets voltrekt, dat de massa niet ziet. Ze staart In de duisternis, w^nt ze leest haar eigen krantje, meestal van politiek-schrljvers. Spreker gaf twee we gen aan, die hierop volgen moeten, nJ. communisme of nat. socialisme. Spreker zei: -Ik erken dat de NBB. fouten heeft gemaakt, maar dat kan eenmaal niet anders. We hebben geprobeerd het Ne- derlandsche volk wakker te krijgen door het een schop te geven, doch dit bleek fout. Nu doen we het anders, we kloppen het nu op de schouders en telkens weer en net zoolang tot het niet alleen wak ker ls geworden uit zijn diepe slaap, doch ook de nuchtere werkelijkheid zal zien. In de pauze was gelegenheid tot vragen stellen en twee vragen werden door spre ker beantwoord. De Unilever moest het geducht ontgelden en op de dag of het uur, dat de NBB. de regeering zal over nemen, zal het ook gedaan zijn met de Unilever. Zij verdient alleen aan de werk loozen per jaar f 270.000 ep wordt ge dreven met het Internationaal Joden- kapitaal. Gelijk Hitler gezorgd heeft dat zijn volk arbeid en brood heeft, zoo zal hier in Nederland de NSB. doen, opidat zij het Nederlandsche volk liefheeft. Ver schillende landen als Frankrijk, Spanje Italië, Rusland en Oostenrijk werden door spreker met het onze vergeleken. Na het krachtig slot van de rede werd den aanwezigen verzocht het Wilhelmus staande te zingen, welk verzoek de met den spreker meegekomen kameraden op volgden, terwijl lntus8chen de andere aanwezigen vertrokken. Bij de schouw van de polders Am- mers, Graafland en Gelkenes, zijn 22 overtredingen geconstateerd. Oranjevereeniging. Hei- en Boeicop. Vrijdagavond kwam het bestuur der onlangs opgerichte oran jevereniging in voltallige vergadering bijeen ln het oude Rechthuis, onder voorzitterschap van den heer G. J. den Hertog. Mr. A.J. de Wolff, burgemeester, was onder de aanwezigen. Te 7 uur opende de voorzitter de ver gadering met een woord van welkom, Inzonderheid aan den burgemeester. Hierna werden de statuten behandeld, die met algemeene stemman werden goedgekeurd, evenals de naam der ver eeniglng, die behoudens goedkeuring der ledenvergadering zal luiden: „Oranjever- eeniging Hei- en Boeicop". De volgende week zullen ln een algemeene ledenver gadering o.m. fle statuten ter vaststel ling worden aangeboden. Hierna sluiting. Hoornaar. Ten bate van Zonnegloren ls hier f 27 gecollecteerd. Mej. Breevaart is benoemd tot pre sidente voor de ring Gorinchem van Herv. Meisjesvereenlgingen op G. G. Komen aanloopen een witte hond (terrier). Inl. veldw. Eskes. Hoornaar. Voor de Werkinrichting voor hulpbehoevende blinden te Amsterdam ls hier f 32 gecollecteerd. Langerak. De dankstond collecte in de Geref. Kerk, heeft voor Kerk en Diaco nie 403 opgebracht. Het bestuur van den polder Lange- tak, heeft tegen 12 ingelanden proces verbaal opgemaakt wegens het niet vol daan hebben aan de najaarsschouw. Te vens werden 9 waarschuwingen Uitge reikt. Indien bij de her.schouw niet aan de verplichtingen is voldaan, zal de boe te worden verdubbeld. School met den BijbeL Lexmond. In ie Chr. School werd «Woensdagavond de ledenvergadering van de Vereen, voor Scholen met den Bijbel gehouden. De voorzitter, de neer H. F. den. Hortogh, opende piet gebed, waar na hij Ps. 124 las en naar aanleiding daarvan een kortopeningswoord sprak. De secretaris, de heer A. F. Hartman, las de notulen der vorige algem. vergade ring en bracht vervolgens het jaarver slag uit. Na de rekphing en verantwoor ding door den penningmeester, den heer G. Scherpenzeel, deed het hoofd der school mededeelingep over de gang van het onderwijs. Hierüit bleek, dat de school nog steeds vooruitgaande is. Het aftredend bestuurslid, de heer Joh. v. Eek, werd herkozen. De rondvraag lever de een aangename bespreking op over verhooging van het ledental, waarna deze vergadering met dankgebed ge-lo ten werd. Nieuwland. Donderdagavond is in de Chr. School een ftfln vertoond, ten bate van de stichtingen voor toevallijders te Haarlem en Heemstede. Vertoond werd het leven, zooals het in de stichtingen toegaat.. In de pauze werden matten en kleedjes, die door patiënten waren ge maakt verkocht Enkele dingen werden ook nóg verloot, 's Middags is een kin dervoorstelling gegeven. Nieuwland. Zondagavond is mej. P. C. V. zoodanig gevallen, dat zij drie ribben brak. Dokter Weenmk schreef rust voor. Maandag zijn^uit deze gemeente elf werkloozen in werkverschaffing ge plaatst op een terrein van den heer Col der in het'Hoogeind. Nieuw-Lekkerland. Zondagmorgen reed de heer M. 'alh er per motorrijwiel, met op de duozitting mej. K. uit Kinderdijk, met groote aneiheid door de gemeente. Bij een borht van den weg in het boven einde, reed htf in volle vaart aan de Lekzijde van de dijk. HU bekwam ver wondingen aan beenen en hoofd en moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Van de dame werden de kleeren verscheurd. Het rijwiel werd ernstig be schadigd. De collecte voor de naaikrans .Bor eas" bracht f 219,78 op. Nieuw-Lekkerland. De heeren J. M Stam en G. Versluis zUn aan de beurt van aftreden, respectievelUk als ouder ling en diaken der gereformeerde kerk. In de daardoor ontstaande vacaturen zUn candidaat gesteld de heeren J. Bongers en O. Versluis voor ouderling en G. Ver sluis, voor ouderling en R. HeUkoop en N. van der Wal voor dlakeh. Op de werf van J. en K. Smit's Scheepswerven N.V. te KinderdUk zUn de kielen gelegd voor twee zeilvarende em merbaggermolens, welke gebouwd zullen worden voor Russische rekening. D? bouw geschiedt volgens do eischen van bureau Veritas. Oud-Alblas. De heer P. Besemer, hoofd der Chr. School, ls benoemd tot onder- wUzer aan de Chr. ULO. school te Al- blasserdam en heeft deze benoeming aangenomen. Gevonden: een paar regenpUpen, A. Korteland 115. Raadsvergadering. Sliedrecht. De gemeenteraad komt Maandag 14 Nov., n.m. 7.15 uur, bUeen. De agenda luidt: 1. Notulen. 2. Ingeko men stukken en mededeelingen. 3. Be noeming van een hoofd der UL.O,- school. 4. Voorstel van B. en W. tot ver koop van perceelen bouwgrond aan de Rembrandtlaan, de Jan Steenstraat en de Vermeerstraat, resp. aan W. Nieuw- poort, P. A. Zegelaar en C. W. Vuyk. Idem tot wUziging en hernieuwde vaststelling van de rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. gemeen ten. 6. Idem om aan gedeputeerde staten opnieuw vrijstelling te verzoeken van de verplichting tot het doen geven van on derwijs in het vak lichamelijke oefening aan de ol scholen. 7. Idem tot goedkeu ring van de begrooting van den school- artsendienst „Merwekring" voor het jaar 1939. 8. Idem tot onbewoonbaarverklaring van 61 woningen. 9. Idem tot het verlee- nen van een subsidie aan Het Groene Kruis ln de kosten van vervoer van zwak zinnige leerlingen naar Dordrecht over 1937. 10. Idem tot aankoop van een per ceeltje grond voor dijkveibrèeding. 11. Idem tot wijziging en hernieuwde vaat- stelling van de verordening krachtens artikel 9, eerste lid, der winkelsluitings wet. 12. Idem tot opheffing van den ge meentelijken begrafenisdienst en verkoop van den inventaris. 13. Idem om te ver klaren dat het geven van onderwijs ln het vak Duitsch op de binnenvaartschool wordt noodig geoordeeld. 14. Idem tot on- derhandsche verhuring van schoollokar len aan het Onderwijsfonds voor de scheepvaart ten behoeve van de binnen vaartschool. 15. ï&slstelllng comptabl- liteitsbeslult. |v>^ Sliedrecht. De netto-opbrengst van de bazar der T.B.C. (Nazorg) heeft bedra gen f 1200,99. Streefkerk. Mej. H. J. Westerweel be haalde te Rotterdam de diploma's costu- mière, coupeuse en coupeuse-leerares. Maandagavond heeft het vrijwillig personeel van de brandweer de auto-mo torbrandspuit beproefd. Gespoten werd uit een onder aan de Lekdijk gelegen put De oefening verliep uitstekend en het I materiaal bleek in goede conditie te ver- keeien. Vergadering van de gemeenteraad op Eat-eruag 29 Oct. Aiwezig weihouder D. van Harten. Voorzitter burgemeester L. Neijens. Nadat déVpresentielijst is geteekend, opent de VOORZITTER de vergade ring met gebed, waarna de secretaris de notulen leest, die na een kleine opmer king van den heer A. VAN DE MIN- KELIS worden goedgekeurd. Ingekomen ls van het gemeentebestuur van Sliedrecht de begiooung van de ge- meenschappelij ke vleeschkeunngsdlenst voor 1939, met een totaal aan ontvang sten en uitgaven van f 4411,11. Het aan deel voor Giessendam wordt geraamd op f 973,50. De heer DE R O O U vraagt of de ont vangsten der keurloonen tamelijk stabiel zijn en niet aan al te groote schommelin gen onderhevig. De VOORZITTER antwoordt, dat het dit jaar wel ongeveer f 50 zal ver schillen, maar over het algemeen zijn de ontvangsten vrijwel gelijk. Het polderbestuur van Giessen-Oude- benedenkerk heeft bericht gezonden, dat in de vergadering van ingelanden be- sloterf is om een gedeelte van de Zijls'oot te verkoopen aan de gemeente voor f 1 en dat men voor de helft der kosten tot demping enz. van dat gedeelte sloot wil bijdragen tot een bedrag van ten hoog ste f 312,50. Daarna komt aan de orde een wijziging der politieverordening aangaande het verspillen van drinkwater van het waterleidingbedrijf. De VOORZITTER deelt mede, dat art. 36a ls verouderd en daarom moet worden Ingetrokken, terwijl men daar voor ln de plaats wil stellen een verbod van waterverspilling. De heer VAN DE MINKELIS heeft bezwaar tegen de bepaling dat men niet een kuip met een slang mag laten vol- loopen. Spr. zegt dat er vele woningen zijn, waar zulks moeilijkheden oplevert en stelt voor, dat te schrappen. Met 74 stemmen wordt daartoe be sloten. De heer DE R O O U vindt het eer) be zwaar, dat verbóden wprdt om met lei dingwater de straat te begieten, daar het wel eens kan voorkomen, dat er onge rechtigheid op de ligt, zoodat het dan goed is als de "bewoners met een enjmer water de straat kunnen schoon maken, daar men anders naar de Gies- sen zou moeten gaan. De stemmen over het voorstel-De Rooij staken met 55. In de volgende vergadering zal hier over nader beslist worden. Ingekomen is een schrijven van den heer J. M. van Merkerk, die daarin ont slag vraagt als agent der arbeidsbemid deling en werkloosheidsverzekering in verband met zijn benoeming tot gemeen te-ontvanger. Besloten wordt het ge vraagde ontslag eervol te verleenen met dankzegging voor de diensten, aan de gemeente bewezen. De VOORZITTER deelt mede, dat ter voorziening ln die vacature B. en W. een voordracht hebben opgemaakt, be staande uit de volgende personen: 1. W. de Graaf, ambtenaar ter secretarie en 2. P. J. de Groot, volontair ter secretarie. Met 9 stemmen wordt benoemd de heer W. de Graaf, terwijl de heer F. J. de Groot 1 stem verkreeg. Vervolgens wordt de instructie van den gemeente-ontvanger gewijzigd, zulks ln verband met de aangegane fraude- verzekering. Eveneens wordt de beheers- verordenlng van het waterleidingbedrijf ln dien zin gewijzigd. Daarna komt aan de orde een voorstel van B. en W., om het college te mach tigen tot verkoop van gronden, gelegen ln het uitbreidingsplan. Daarin stellen B. en W. voor het tarief voor het weste lijk gedeelte te bepalen op f 2.40—f 2.65 per vlerk. M. en voor het overige op f 2.50 per vlerk. M., waartoe wordt besloten. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten tot verlenging van de tarieven der keurloonen, terwMl het tarief voor het slachten van een nuchter kalf bepaald wordt op 50 cent. Ingekomen ls een adres van het Wa terschap „De Overwaard" tot gebruik van een gedeelte gemeenteterrein, gele gen nabij de schutsluis. De VOORZITTER deelt mede, dat het ongeveer 5 vlerk. M. groot is en dat B. en W. voorstellen om tegen een re- cognitierecht van f 1 het terrein aan De Overwaard ln gebruik af te staan onder enkele voorwaarden. De bedoeling van de aanvrage is, den sluismeester bij het schutten van sfchepen door de sluis wat meer bewegingsvrijheid te geven. De heer DE ROOU raadt aan, ook bij de beoalingen op te nemen, dat als daarvan geen gebruik meer wordt ge- Overwaard" «er iö die toestand brengt, als bij de aanvaar- (Lng. De raad kan zich daarmede vereenigen, evenals met het voorstel van B. en W. Het nieuwe raadhuis. Ten slotte brengt de VOORZITTER een voorstel van B. eü W. ter tafel, tot aankoop van de perceelen sectie D nrs. 929, 93u en u35 of de vroegere burgemees terswoning. ue beuoel.ng daarvan ls, er een meuw gemeentehuis te bouwen. De womng is thans eigendom van den oud- noiar.s, den heer B. Ets te Dorürecnt, die het huis met de turn verkoopen Wil voor f 12.600. De VOORZITTER zegt, dat na de we.gering van Ued. Staten om een nieu we openoaie school te bouwen, terwijl men op tie plaats van de oude een nieuw gemeente1', i.s wilde bouwen, B. en W. hebben m.^ezlen naar een geschikt ter rein voor een nieuw gemeentehuis. Thans ls het college daarin geslaagd en steit voor, daartoe over te gaan. De bedoeling ls, om het thans in gebruik zijnde raad huis te verkoopen en de opbrengst daar van in m nder.ng te brengen van de uit gaven voor het nieuw te bouwen gemeen tehuis, terwijl voor het overige een geld- leen^ng zal worden aangegaan tegen een rente van 3»/i af te lossen in 40 jaar. Ook is het de bedoeling, het oude bur gemeestershuis &f te brëken en er een geheel nieuw gemeentehuis te laten bou wen, zulks met behulp van het Werk fonds. Nadat de raad tot tweemaal in een ge- he.me vergadering heeft beraadslaagd, wordt met algemeane stemmen besloten het voorstel van B. en W te aanvaar den. Rondvraag. De heer SCHAKEL informeert naar de aanschalHng van een amo voor de motorbtandspuit. De VOORZITTER amwoordt, dat Ged. Staten daariegen bezwaren hebben en aanraden zich met autohouders in verbinding te stellen. De heer LOCK klaagt over het sluis- schap Hardinxveld—Giessendam, nL over de lage waterstand en het bezwaar, dat men alleen van des morgens 6 tot des avonds 6 uur kan schutten. Spr. vindt het thans een noodtoestand en dringt bij het gemeentebestuur er op aan, mede te werken om daarin verbetermg te krijgen De heer VAN DE MINKELIS wijst er in dat verband op, dat het is voorge komen, dat een schip, gropter dan de schutsluis, bij zoogenaamd gelijk water niet doorgelaten werd, waardoor een in dustrie getroffen werd. De VOORZITTER zegt, dat het gemeentebestuur daar niets aan kan doen en dat het een zaak van het sluls- schap en het departement van Water staat is. Wat het bezwaar van den heer Van de Minkelis betreft, zegt spr., dat de stukken, voordat de sluis gebouwd werd, ter Inzage hebben gelegen en dat men toen geen bezwaren heeft inge diend. De heer DE JONG wijst er nog op, dat men van het kastje naar de muur gezonden wordt, Wie bij het slu.sschap klaagt, wordt door den voorzitter naar de gemeentebesturen van Giessendam en Hardinxveld gezonden, terwijl de ge meentebesturen hem weer naar het sluis- schap verwijzen. De heer STAM vraagt naar de rege ling van de vuilnisophaaldienst. De VOORZITTER zegt, dat er aan gewerkt wordt en dat het de bedoeling is, met ingang van 1 Januari 1939 de vuilnlsdienst ln werking te stellen. De heer DE R O O IJ raadt aan, bo ven aan de lange pteeg een straatje te laten maken, daar anders de trottoir banden er uitgereden zullen worden. De heer DE JONG zegt, dat men dan bij alle stoepen dat wel kan doen. De heer DE ROOIJ bestrijdt dit, daar bij de lange steeg een druk verkeer la. De VOORZITTER en wethouder KAZEN zeggen toe, er hun aandacht aan te besteden. Daarna sluit de voorzitter de vergade ring. Lewbroek. Raadsvergadering op 2 Nov., voorm. 11 uur. Voorzitter de heer G. Slob, burge meester. Afwezig de heeren van Iterson en de Jong. De VOORZITTER opent de ver gadering op de gebruikelijke wijze, waar na de secretaris de notulen leest, welke onveranderd worden vastgesteld. Een paar Ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ter benoeming van een onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand, bevelen B. en W. aan den heer A. Tim- mafr, affibtftBAM ter die pmfc algemeene stemmen wordt benoemd. De benoeming zal 15 November Ingaan. Een ontwerp-verordemng, regelende de werkzaamheden tusschen de verschil lende ambtenaren van de burgerlijke stand, wordt z.h.st. vastgesteld. Volgt de benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur, periodiek af tredend de heer D. J. den Hartog. B. en W. hebben op de aanbeveling geplaatst no. 1 D. J. den Hartog; no. 2 S. v. Toor. Met algemeene stemmen wordt de heer D. J. den Hartog herbenoemd. Ingekomen is een verzoek van G. van Houwel.ngen om ontheffing van de be taling van schoolgeld over 1938. Op voor stel van B. en W. wordt met algemeene stemmen afwijzend op het verzoek be schikt. Met de begrooting vleeschkeurings- dienst, kring Leerd&m, voor 1939, gaat de raad, na toelichting door den voor zitter, accoord, mits op de begrooting wordt gebracht een bedrag van f 350.— voor wachtgeld aan den keuringsveearta den heer Goedhart te Meerkerk. Volgt een ontwerp voor een gemeen schappelijke regeling omtrent de toela ting van kinderen uit deze gemeente op de school voor buitengewoon lager on derwijs te Gorirtchem. Met algemeene stemmen wordt beslo ten geen gemeenschappelijke regeling aan te gaan Een verzoek ls ontvangen van het be stuur der Ver. voor Christelijk Buitenge woon Lager Onderwijs te Gorinchem, om een Jaarlijksche bijdrage van f 45 per leerling en een subsidie ln de vervoer kosten, als bedoeld ln de provinciale re geling of een bijdrage, gelijk aan het bedrag, dat deze gemeente zal verleenen ten behoeve van leerlingen die geplaatst zullen worden op een openbare school voor buitengewoon lager onderwijs te Go rinchem. Met algemeene stemmen wordt beslo ten tot wederopzegg ng aan het bijzon der schoolbestuur te Gorinchem een bij drage in de kosten te verleenen voor elk kind dat uit deze gemeente die school bezoekt, gelijk aan het netto bedrag, dat aan het buitengewoon openbaar onder wijs verschuldigd ls. Op een verzoek van de Gew. Land stormcommissie „Dordrecht" om een Jaarlijksche subsidie te mogen ontvan gen, wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Bij de rondvraag kreeg de heer Zwa nenburg inlichtingen inzake het te bou wen schuurtje bij de dokterswoning. Hierna sluiting. StrMfkerk. Raadsvergadering op 4 Nov. Afwezig de heer A. Labee. Na opening en het lezen der notulen, wordt OA. voor kennisgeving aangeno men, een verzoek van het gemeente be- 4 stuur van Krimpen a.d. Lek om adhesie te betuigen aan het adres, gezonder aan den minister van sociale zaken, Inzake verhooging van het basis-uurloon voor de werkverschaffing. In verband met de periodieke aftre ding met ingang van 1 Januari van het lid van het burgerlijk armbestuur, den heer W. de Jong Czn., dienen B. en W. In overleg met het B. A. een voordracht ln van twee personen, nJ. de heeren W. de Jong Czn. fen W. den Hartog Azn. Na stemming wonden 4 stemmen uitge bracht op den heer'De Jong en 2 op den heer Den Hkrtog, zoodat de heer De Jong ls herkozen. Vervolgens doet de VOORZITTER mededeeling, dat de gemeente-begroo ting 1939 door de commissie is nagezien, welke commissie adviseert, tot vaststel ling te besluiten. Daar niemand 't woord verlangt tot het "voeren van algemeene beschouwingen en geen artikelsgewijze behandeling wordt gewenscht, wordt de begrooting vastgesteld in de gewone dienst in ontvangsten en uitgaven op f 57.596.17 en in de kapitaaldienst op f 3880.96/ De begrootingen van het burgerlijk armbestuur en de broodbedeellngscom- missie worden vastgesteld, resp. op f6199 en f 325.67. Bij de rondvraag informeert de heer DE BONDT naar de plannen van de verbetering van de Kerkstraat en 'tKer- kepad en dringt er vooral op aan die verbeteringen te verbinden. De VOORZITTER zegt, dat geen verdere mededeelingen dan in vorige ver gaderingen gedaan, zijn te doen. Na eenige discussie omtrent de flnan- cieele toestand der gemeente, sluit de voorzitter de vergadering. Alt soms «ent hoost hebt om uw beurt af te wach ten btj een kruispunt, dan is 't een prettige zekerheid dat er een indere wagen voor u klaar staat, die steeds den tijd heeft en altijd rustig z ij n freurt afwacht

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 7