cheukm K I SEINLICHTJES hjtfiqen!) ïtaaqt U defer! i FEUILLETON, j Rechtszaken Marktb erichten j ST. NIC0LAAS- VERRASSINGEN 1.35 1.60 MANTELSTOFFEN B0NTS00RTEN Toetreding van nieuwe leden is thans weer opengesteld. (fifkuhiMei uh naamkaartje! S. W. N. van Nooten - Schoonhoven 'jZÖ Buitenland BITTERE STRIJD IN FRANKRIJK. Botting tusschen Poltn en Slowaken. 8 MAANDAG 28 NOVEMBER 1938 Giesscn-Nieuwkerk. Woensdagavond werd de jaarvergadering gehouden der Ned. Herv. Jongelmgsvereen. op Geref. Grondsiag Samuel in samenwerking met de Knapenvereen. „Hoop der Toekomst". De vergadering werd geleid door ds. Wis- gerhof te Schelluinen. Na het laten zingen van Psalm 89 vers 7 las de predikant een gedeelte uit Le viticus 10 en sprak naar aanleiding van dit Schriftgedeelte, een kort openings woord, waarna hij voorging in gebed. Hierna ving de afwerking van het ge varieerde programma aan, bestaande uit onderwerpen en voordrachten. De jaarverslagen werden vastgesteld. De Jongelingsvereeniging telt 22 ledenen de knapenvereeniging 15 leden. Het ba tig saldo der beide vereenigingen is res pectievelijk f 59 83 en f 8.—. De biblio theek telt ruim 870 boeken. Ondanks de zeer ongunstige weersge steldheid waren de afgevaardigden van eenige zustervereenigingen aanwez g, die hun fel'citaties overbrach en, te wijl ver-chil ende schriftelijke gelukwenschen waren binnengekomen. Het programma werd afgewisseld met zang en muziek. Aan het eind dankte ds. Wisgerhof, als tolk der gemeente en der b ide ver eenigingen, den heer v. d. Leun, daar hij op zoo'n voortreffelijke wijze de ver eenigingen had geleid, gedurende de ziekte van ds. Nugteren, die nog steeds niet geheel is hersteld. De heer*van der" Leun dankte weder- keerig ds. Wisge hof voor de wijze waar op hij deze avond had geleid en bood hem namens de vereenigingen een boek werk aan, getiteld: „Calvijn, in 't licht van zijn brieven". Tenslotte werd nog medegedeeld, dat op 7 December in de NH. Kerk hoopt op te treden ds. Fokkema te Delft, waarna gezongen werd Psalm 75 vers 1. Ds. Wis gerhof sloot met dankgebed. Een collec te bracht f 13.86 op. Meerkerk. De heer H. J. Rietveld slaag de te Dordrecht voor het examen brood bakker. Nieuwland. Donderdagavond vergader de in café Van Dijk de üsclub „De Vliet". De voorzitter opend® met een woord van welkom, waarna de notulen werden voorgelezen. Uit de rekemng en verantwoording van den penningmeester bleek, dat ongeveer f 126 in kas was. De organisatie van wedstrijden in het ko mende seizoen werd aan het bestuur overgelaten. Bij de verkiezing van be stuursleden (aftr. de heeren W. de Groot, J. Haag, A. Verduin, C. Heikoop, J. A. Dijkers en W. de Bie) werden deze hee ren met algemeene stemmen herkozen. Hierna volgde de gratis ver.oting met als eerste prijs een haas. In de rondvraag werden de oudste notulen voorgelezen, waaruit bleek, dat op 7 Februari de ijs- club 50 Jaar bestaat. Besloten werd dit feit feestelijk te herdenken, waarvoor f 80 k f 100 zal worden uitgetrokken. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE DORDRECHT. (Zitting Politierechter van Vrijdag 25 November). Burenruzie. De onvriendelijke dame, mej. E. P. uit Gorinchem, zou tegen een buurvrouw hebben geroepen dat een andere buur vrouw, mej. Verdurn, lijdende was aan een onfrissche ziekte. De betrokkene had de leelijke woorden vanuit haar bed ge hoord. Toen de beleed gde getuige alles had verteld, antwoordde de verd. met een woordenvloed, waarbij het motto was: „Ik heb niks met der gehad, noo.t- nie". De monoloog werd besloten met „en je hebt een valsche getuigenis afge legd." Waarop de getu'ge: „ik heb het goed gehoord, ik lag plat te bed en het raampje stond open." „Het is niet, het raampje was potdicht" roept de verdachte en met heel veel moeite brengt de Politierechter haar tot zwijgen. Een getuige kwam naar voren en ver telt dat. de beleea.gde Uit haar bed was gexomen en uit het raam was komen hangen. „Hoe weet U dat allemaal?" vraagt de Poiiuerecaier. „Vanuit mijn portaal kon ik zoo in haar kamer kijken. De getuige had de verd. ook hooien zeggen: „dat wijf van Verduinm haar bed." Politierechter: Verdachte meent dat U zoo iets heeft gezegd. Get.: Ik weet nergens van. Ik heb mks tegen het mensch." De juffrouw wil een bioemryk verhaal begmnen over de omstandigheden van de buurt, maar do Officier Stopt haar met de woorden: „we hebben al vuile wasch genoeg,"- waar mede hij in de stijl van het geval belef. Dan is er nog een mm of meer nega tieve getu.ge a décharge, cLe niets ge hoord heeft en dat ais iets zeer belang rijks komt vertellen en nog een tweede getuige, d»e evenmin iets gezen heeft." „Ik heb nooit n.ks met iemand iets gehad," zegt de verdachte. De officier achtte het feit wel bewezen en elschte f 3 boete subs. 3 dagen hech tenis. „Ik neem het niet aan, want ik heb niks gezegd," zegt de verdachte. Maar de Politierechter veroordeelt de juffrouw conform de eisch. Hooi gestolen. J. A. d. B., arbeider, wonende te Gorinchem, had op 11 September een boevee.heid hooi, toebehoorende aan M v. d. Berg gestolen. Van B. bekende, al had hij niet zooveel hooi weggenomen, als v. d. Berg n^ste. Geiëischt werd f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. De uit spraak luidde f 8 boete subs. 8 dagen hechtenis. Beleediging. J. P., kolenhandelaar te H&rdlnxveld, die op 20 September mej. T. Bak had beleedigd, werd bij verstek veroor deeld tot f 5 boete subs. 10 dagen hech tenis. Het OM. had 14 dagen gevange nisstraf geëiacht. PAARDEN EN VEE. UTRECHT, 26 Nov. Vee. Totaal aange voerd 3245 stuks vee, w.o. 1100 runderen. Stieren f 0.250.30 per pond, handel ma tig, prijzen iets oploopend; slachtkoeien 2e soort f 0.30—0.3£, 3e soort f 0.24—0.29 per pond, handel matig, prijzen Iets stij gend; 140 vaarzen f 230; 190 melkkoeien f 310, 120 varekoelen f 210 per stuk, han del ln goede soorten redelijk, in minder goede kalm, prijzen iets hooger; 410 ma gere kalveren f 45100, handel voor de slacht wel gevraagd en zeer kalm; voor het leven zeer kahn; 500 nuchtere kal veren f 69, handel vlug. prijzen vrijwel gelijk; 420 magere varkens f 22—38; schrammen f 16—22; 575 biggen f 915, handel matig, prijzen Iets oploopend; 80 magere schapen f 1622 per stuk. han del zeer kalm, prijzen onveranderd; 180 lammeren f 1016 per stuk, handel kalm, Prijzen gelijk. BOTER. KAAS EN EIEREN. GROOT-AMMERS, 26 Nov. Aan de kaasmarkt alhier waren Zaterdag aange voerd 18 partijen met te zamen 558 stuks kazen, wegende 3906 k g. Prijzen: zware f 26—27, met rljksmerk le soort f 25 25.50, Idem 2e soort f 23—24. Handel ma tig. GROENTEN, AARDAPPELEN EN FRUIT ■S-ORaVeNHAGE, 25 Nov. Haagsche veiling voor fruit en groenten N.V. Vei ling van 25 November. Appels: goudrel- netten extra 25—30, I 18—22, II 14—17, sterappels extra 22—24, I 13—21, H 9— 14, present van engeland 1620, bramley seedling 16—20; peren: gerrit roelof 14 17, zoete hooilaars 1517, armgaard 19 21, br. clairgeau 2530, gieser wilde man 1822, pondsperen 1819, brederode 20—22; witlof: I 1150—12.50, n 8 80— 9.80; champignons: 961.02. Prijzen per KG. Veiling: Maandag, Woensdag en Vrijdag n.m. 3 uur. SCHOONHOVEN, 25 Nov. Veiling Schoonhoven. Goudreinet I 1824, u 14 —17, bellefleur I 17—23, H 11—15, gr< kroon I 1922, H 1114, sterappel 1 19 —22, H 14—17, hooilaars I 16—18, II n_ 14, reinette d or I 1417, zoete campagne 1 1518, landsberger I 1316, roosjes I 1822, II 1417, winterjan I 18—21, H 1417, bergamot I 17—19, brederode i 19 22, alles per KG.; witte kool 24, roo- de kool 36, savoye kool 45, alles per stuk; kroten 1—2 per bos; spruiten 7—9, aardappelen 23, poters 2, al les per K.G. Vanaf deze week alleen vei ling 's Woensdag nm. 5 uur. Zie adver tentie. UTRECHT, 25 Nov. Raapstelen 0.40— 2.10, radijs 0.301.40, wortels f 1.80—6 30 per 100 bos; andijvie f 1.302.50, bloem kool f 1.5013, bleekselderie f 1—12, knolselderie f 1—12, konlselderie f 13, komkommer geel f 12, sla f 0.305 20 per 100 bos; aardappelen f 1.803.20, an dijvie f 2 50—8.30, bleten f 0.80—3 60. ge kookt f 37, boerenkool f 24 80. gele kool f 1.20—3.10, groene kool f 1.70—5.50, roode kool f 1 10—3.10, prei f 1.504.00, rapen f 0.80—2.60. snijboonen f 34—51, spinazie winter f 212, spruiten f 2—14, schorseneeren f 711. uien f 0 603 60, waschpeen f 1.605.50, winterwortelen f 1.40—3.10, witlof f 5—15, per 100 kilo, champignons f 37—59, peterselie f 5—15, selderie f 59, tomaten f 113. aard beien f 2347. druiven blauw f 15—26, wit f 912. frambozen f 80 per 100 pond; vijgen f 0.60 per 100. ZWIJNDRECHT. 25 Nov. Aardappelen 2.20—2.40, andijvie 2.30—410, boerenkool 23.50, gele sav. kool 1202 70, groene Idem 1.502.50, stoofsla 2.404.30. kroten 2 502 80. prei 2.503 30, roode kool 2— 2.50, spruiten le srt. 8—1140, id. groote 4.50—6, id schoongem. 15—19. veldsla 2—5 uien A 2.30—3. winterp. 2.80—2 80, witlof! 11—14. n 8—10, wortelen (afbreekpeen) 2.403.30. alles per 100 kg andijvie 140 —1.70, bloemkool I 7—13.50. II 2—6 90, kropsla 1 904 30, alles per 100 stuks; knollen witte 1.201.30. knolselderij (lbos van 5 st) 1018. pieterselie 1.902 60. ra- dij"» roode 1.702 20. idem witpunt 190— 2.60, wortelen 36.90, alles per 100 bos. NIEUWE WONINGEN (verhuurd) uit da hand te koop Te bevr. v. Vliet, Molenstr. Ameide. Tevens aanbev. voor alle verzeke ringen speciaal brand ongevallen Modtrnt ruit- enstrnpstoffen I Bouclé Japonstof Prachtkleuren taftzljde Jersoystof voor japonnen en tagan sterk verlaagde prijzen STALEN wordon franfco toegezonden Gciondheldi- en Mrlktonlrdlfdlfmt Gouda ▼oor het dicn.tjaar 1*39 Vroegtijdige aanmelding is gewenscht, opdat de voor bereidingen kunnen worden getroffen ea b.v. de thx^ bestrijding tijdig kan beginnen. Aanmelding, reap verzeeken om inlichtingen, aan t kantoor te Oouda, Wachtelstraat 56 ea bij de melkcontrolcurs vjub den dienst PIETER PEUTER al uw familieleden en kennissen op Nieuwsjaarsdag bezoeken. Ook met allen schrijven Zandt hun daarom uw wansch door Men stelt er prijs op HOOFDSTEEG ROTTERDAM Wij hebben kaartjes in talloos Vele soorten en met talloos vele lettersoorten 1 Met onze'nleuwe machines drukken wijd ie verrassend goedkoop en mooi 1 Drukkerfi STEUNVERGOEDING ERWTEN ÉN VELDBOONEN. Ds Nederlandsche Akkerbouw- centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor voedererw ten van den oogst 1938, welke vol doen aan de daartoe gestelde ver dachten en door den teler, die deze erwten zelf heeft geteeld, zijn ge denatureerd in het tijdvak van 21 tot en met 26 November 1938, zal bedragen 0.75 per 100 K.G. De steunvergoeding voor in het zelfde tijdvak door telers of han delaren gedenatureerde veldboonen van den oogst 1938, welke voldoen aan de kwaliteitseischen zal 2.50 oer 100 KG. bedragen. VGravenhage, 25 Nov. 1938. 25 cent per advertentie van 6 regels (bij vooruitbetaling). Elke regel meer 5 cent. Uttiluitend worden opgenomen advertendèn met dienst aanbiedingen. vraag en aanbod van 2e hands goederen (niet van bandel- drij venden), gevonden en verloren zaken en omlijnde zaken-advertenties van niet meer en niet minder dan 10 regels tegen f 1.— per plaatsing. VEILING „SCHOONHOVEN" Vanaf heden alleen veilingen op IVoonsdag van eieren des v.m. 11.30 uur van fruit e.d. des m. 5 uur Te koop: CHEVROLET 1931, Bosch verlichting, (van particulier), nieuwe accu, nog in prima staat. BOUTER, Gocderak Biedt sieh terstond aan: EÉN BURGER- OF BOERENDIEN8T- BODE. Brieven, onder No. 7920, aan het Bureau van dit Blad. Biedt zich aan: EEN WERKSTER voor eenige dagen per week. Adres te bevragen bij: A. DE JONG, Agent van dit Blad, Lekkerkerk. Ik maak niet eerder een an der pak, vóór u het laatste be taald hebt. Maar zoolang kan ik niet wachten. VOOR ~STN T NTCOLAAS In aardige, practische cadeaux voor het komende feest vindt U bij ons een uitgebreide keuze. Ook op dit gebied brengt Bervoets .voor elck wat wils" en er is zóó'n verscheidenheid, dat iedere koopster of kooper snel naar genoegen zal slagen! Denkt aan onze Succes-Aanbieding EEN DAG GRATIS KOPPEN Deze duurt nog t/m Vrijdag 9 Dec. e.s. ROTTERDAM: HEERENSTRAAT - TEGENOVER GdUDSCHE SINGEL 3 TWEEDE blad. V' iwr^BLAD vUUK 'Lii)-HölT.A*1P EN UTRECHT Schoonliovensche Courant MAANDAG 28 NOVEMBER 1938 VAKVERBOND CONTRA REGEERING. Algemeene staking van 24 uur afgekondigd. De nieuwe heftige actie van het Fran- «che vakverbond heeft dit in een felle strijd met de regeermg gewikkeld, een strijd, waarvan het land weer de dupe zal worden. De C.G.T., het Fransche vakverbond, heeft besloten tot afkondiging van een algemeene staking op Woensdag 30 Nov. De staking zal 24 uur duren. Het besluit werd met algemeene stem men genomen door de bestuurscommis sie van het vakverbond. In de vergade ring werd een resolutie aangenomen van de volgende inhoud: „In de eerste plaats wenschen wij een krachtig pretest te doen hooren tegen de dwangmethodes van de regeering ge nomen Jegens de arbeiders, die het werk hebben neergelegd, om hun verontwaar diging te toornen over de wetsdecreten. Besloten is een beroep te doen op alle arbeiders om leder incident en iedere voorbarige actie te vermijden, welke slechts nadeel zou kunnen toebrengen aan de algemeene actie van het ver bond. Geen enkele afzonderlijke bewe ging moet worden op touw gezet bulten de actie, waartoe door de verantwoor delijke organen van het algemeen vak verbond is besloten." Hoe de omstandigheden en gebëur- tenlssen ook zijn. overal zal Donderdag 1 December, des ochtends, het werk moeten worden hervat". De staking zal ln kalmte moeten voorbijgaan en de arbeiders moeten geen enkele uitda ging beantwoorden. Het vakverbond verklaart, dat de sta king niet vergezeld zal gaan van een bezetting der werkplaatsen of kantoren Er zal Woensdag geen enkele betoo ging worden georganiseerd en ook geen enkele vergadering worden gehouden. Ook voor ambtenaren en het verdere personeel van Verschillende overheids bedrijven, waaronder de spoorwegen, is tegen Woensdag de staking afgekon digd. Aftreden van Daladier geêlscht. De socialistische Kamerfractie heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt: De socialistische fractie eischt 't onmiddellijke aftreden der regeering, die ln Kamer en land op geen enkele meer derheid meer steunt en welker politiek van reactie en stelselmatige tarting van het arbeidende deel des lands een ge vaar voor de natie en de republiek wordt. Regeorlng mobiliseert spoor wegpersoneel. De ministerraad heeft op dit alles een Antwoord gegeven, dat een heele strijd tusschen gezag en vakorganisatie doet verwachten. Daladier heeft besloten, het niet te laten aankomen op een stilleg gen van de openbare diensten. Hij is tot requisitie van de diensten en mobilisa tie van de stakers ter plaatse overge daan, zooals Brian d eens gedaan heeft, DE RUWE REIS. door R. AUSTIN FREEMAN. Het was natuurlijk mogelijk, dat het wrak niet doorzocht zou worden. Ten slotte zag het er van buiten af als schuilplaats niet bepaald aanlokkelijk uit en het eiland bezat heel wat betere huisvestings-gelegenheden. Maar in elk geval leek het me raadzaam om het wrak nog eens met critlsche oogen te gaan be kijken. Misschien vond Ik een plaatsje, waar ik me tijdelijk met goed succes Bchuil kon houden. De hut, waarin Ik geslapen had, bezat êen tweede deur, die ik tot dusver ge sloten had gelaten, omdat lk vermoedde, dat ze tot de groote kajuit toegang gaf. Dit bleek het geval te zijn, maar toen ik me dwong, om den stank te negeeren en dit pestilent-ruikende hol binnen te gaan, jfond ik nóg vier hutten, die erop uitkwamen. Een ervan, die blijkbaar als „pantry" gebruikt was, had een luik in den vloer en toen ik dit optilde, zag ik een ladder, die waarschijnlijk naar het ruim voerde. Ik liet me zakken en kwam op het be- hedendek terecht, naast een groot luik, dat tot het eigenlijke ruim toegang gaf. ïo beide ruimten was het vrij licht de voorsteven van het wrak was niet veel meer dan wat balken en ik zag dadelijk, dat ik dón alleen kans had om niet gezien te worden, als ik het voor onder inkroop en me onder de half door het zand begraven dwarshouten ver- fchooL Vlug ging ik naar mijn hut boven te- eh zette de deur naar net halfdek toen vóór den oorlog een staking dreig- 'de, welke gebroken werd door de mobi lisatie van de spoorwegarbeiders. Een speciaal decreet, gistermiddag door pre sident Lebrun onderteekend, yerleende de rege:r ng daartoe de Gistermorgen is dan ook blad een besluit verschenën, middeliljke requisitie gelastte geheele spoorwegnet ln Frankrijk.' spoorwegbeambten hebbeff*zli gisteren als gemobiliseerd wen en een staking si dienstweigering. Stakers worden ontslagen. De voornaamste ondernemingen, zoo als de mijnen van Anzin en de smede rijen van Denain hebben per aarg tee kend schrijven aan de stakers medege deeld. dat zij ontslagen zijn en. Indien zij opnieuw aangenom.-n gillen worden, hiertoe een verzoek moeten indienen. De afbrokkeling van Tsjecho- Slowakije. J Weer een stuk door de Duit- schers bezet. In het Sudetenland hebben de Duit- schers opnieuw een gebied van Tsjacho- Slowakije opgeë.scht en toegewezen ge kregen. Vrijdag hebben üe Duitsche troepen het bezet. Het is het land van Chods, gelegen ten Zuid-Westen van Pilsen, ln de streek van Domazlice. De zeven dorpen in dit gebied die aan Dultschland zijn overgedragen, liggen over 30 KM. verspreid en bez.tten een bevolking van 1000 inwoners, waarvan ongeveer 500 Duitschers. Het gebied is overigens zuiver Tsjechisch en de taal er van vormt de basis van de Tsjechische litera're taal. Toen Vrijdag de eerste geblindeerde auto's te Klenci, het grootste der zeven dorpen, aankwamen, was de door de Duitschers gegeven order om de klokken te lulden, niet opgevolgd. De dorpen wa ren als uitgestorven. Indien er geen aanhangers van Henlein uit naburige, reeds vroeger bezette dorpen waren ge komen, zouden de straten geheel verla ten zijn geweest. De houding der troe pen was zeer correct. De Duitschers plak ten dadelijk tweetalige plakkaten aan, waarbij de verandering van bewind werd bekend gemaakt. Stadje ln Slowakije bezet. Vrijdag hebben de Poolsche troepen het stadje Csacza aan de Slovaaksch-Pool- sche grens bezet. In Poolsche kringen verklaren zij, dat het betreffende ge bied reeds in beginsel door de Slovaken was afgestaan en dat de grenscommis- sie nog slechts enkele kwesties van on dergeschikt belang moest regelen. Daar het werk der commissie voor de vaststel ling van de grens werd belemmerd, heeft de Poolsche regeering besloten, niet af te wachten totdat de commissie op 1 De cember het gebied formeel zou overdra gen. In een communiqué der regeering wordt het volgende gezegd: „De Poolsche delegatie in de Poolsch- Slovaaksche commissie voor de grens- vaststelling is op het oogenblik, dat zij open, om den stank uit de kajuit te la ten wegtrekken. Daarna keek Ik door de patrijspoort en zag, dat de zee veel kalmer begon te worden. Het regende dat het goot, zóó erg zelfs, dat de „Asphodel" nu en dan door een grauw gordijn geheel aan mijn oog onttrokken werd. Maar toen ik, tij dens een „regen-stilte", tusschen twee buien, naar buiten keek, zag ik, vlak bij de branding, een sloep, die recht op het eiland afkwam. Met een eigenaardig gevoel van span ning keek ik naar den dansenden note- dop want méér leek het, van de kust af gezien, niet die nu ln de water valleien tugschen twee reusachtige gol ven wegzonk, en dan weer met bijna loodrechte kiel door een golfkop omhoog geheven werd. Elk oogenblik verwachtte Ik, dat ze zou omslaan. Maar Let rythmische bewegen van haar riemen, na eiken roller, vertel de me, dat zij de plementen nog steeds de baas was. Maar opeens ze was toen niet meer dan een vijftig yards uit de kust rees een reusachtige golfkop vlak achter haar rug op en sloeg over haar achtersteven tot schuim. En toen het watergeweld bedaarde, zag lk de sloep, vol water én met de mannen als guir landes aan weerskanten, hulpeloos op het nadelnende water drijven. Dat moest het einde zijn, dacht lk. Want als de sloep, met al dat water er- In, op het strand stiet, moest ze, on herroepelijk, aan stukken slaan. Maar terwijl ze langzaam voortdreef, zag ik een van de mannen erin klimmen en het anker overboord gooien. En ondanks de golven die met lrrlteerende regelmaat over hem heen sloegen, wist hij op zijn post te blijven tot het anker vastzat. Door den geweldig-sterken onder stroom van den volgenden roller werd ze op één kant getrokken en stroomde het grootste deel van het water er weer uit. zich op Cecho-Slovaaksche gebied be vond, ten ernde een samenkomst met de Siovaaksche delegatie te houden, het slachtoffer geworden van een aanval eener gewapende volksmenigte, waaraan werd deelgenomen door vertegenwoordi gers van het gezag en door militairen in actieven dienst. Als gevolg van deze aan val, die een georganiseerd karakter droeg werden twee leden der delegatie gewond en hun auto's beschadigd. De aanval had plaats op een gebied, waarop de arbeid van de grensvaststel- lingscommissie geen betrekking heeft. Nu zich Vrijdag j.l. bij Csacza een soortgelijk incident voorgedaan heeft, en de Pool sche delegatie zich derhalve overtuigd heeft van de kwade trouw der Slovaak- sche autoriteiten, heeft zij haar werk zaamheden opgeschort. De Poolsche re geering heeft maatregelen genomen, wel ke geëindigd zijn. Polen bevrediging te verschaffen en het de rechten op de ge bieden, welke als gevolg van "het vast stellen van de grens aan Polen toege wezen zijn, te verzekeren." Bij de overdracht van het gebied, waar toe Csacza behoort, zijn slechts zeven dorpen betrokken. Hongaarsche ongeregelde troepen heb ben gepoogd de Roetheensche grens te passeeren. Het kwam tot een gevecht, waarbij een Cech werd gewond. Het incident is later bijgelegd. POOLSCH OFFICIER GEDOOD. Nieuwe botsingen deden zich echter voor bij de bezetting door de Poolsche troepen van de laatste door Slovakije af gestane gebieden Zdar en Javorina, met de gemeente Biala Crawa en de twee dorpjes .Suchahora en Glodowka. Bij de ze incidenten zijn tusschen Poolsche en Slovaafcsche troepen schoten gewisseld, waarbij e en Poolsche officier werd ge dood. De Poolsche gezant Pappee heeft bij den Tsjecho-Slovaakschen minister van buitenlandsche zaken geprotesteerd en om een onderzoek gevraagd! Von Mackensen doet beroep op Hitier. VRIJLATING VAN DS. NIEMOLLER GEVRAAGD. Blijkens berichten uit gewoonlijk goed ingelichte kringen te Berlijn, heeft veld maarschalk von Mackensen bij Hitier een verzoekschrift ingediend, waarin hij de spoedige vrijlating van ds. Niemöller vraagt. Het verzoek is ook geteekend door eenige hooge officieren van het vroegere keizerlijke leger. Von Mackensen verklaart, dat hij, zijn hooge leeftijd ln aanmerking genomen, (hij wordt ln December 89 Jaar) elk oogenblik kan sterven en hij vraagt daarom den Ftihrer deze laatste wensch te vervullen. De Evangelische wereld, voegt hij er bij, zou den Führer dankbaar zijn voor zulk een daad van edelmoedig heid. Wilson te Washington. Niet meer naar Berlijn? Zaterdagmiddag is de Amerikaansche ambassadeur te Berlijn. Wilson, die, zoo als bekend, naar Washington was ont boden, daar aangekomen. Hij had terstond een onderhoud met Sumner Welles, den onder-minister van En nu ze haar drijfvermogen weer te rug had, manipuleerde de man met het anker den kabel zóó, dat de volgende golf haar op het strand zette. De mannen aan weerskanten kwamen nu vlug het strand op en trokken, met behulp van touwen, hun kameraden, die met een riem ronddreven en d.e zich door den onderstroom niet staande konden houden, aan land. Ten slotte was ieder een op het droge als men het strand tenminste zoo kon betitelen, want het regende, dat het goot en toog de „ex peditie" onmiddellijk aan het werk. Twee van de mannen bleven bij de boot, die ze begonnen uit te hoozen, en de rest. met uitzondering van twee officieren, die op het strand bleven staan kijken ver deelde zich in groepjes van drie en trok ln verschillende richtingen weg. Na een paar minuten begonnen de belde officieren heen en weer te loopen twee eenzame, armoedige figuren in hun oliej assen, waarvan het water af- gudste. Maar dat wandelen begon hun blijkbaar gauw te vervelen, want op een gegeven oogenblik bleef één van de twee stil staan en wees naar het wrak. Hierop volgde een soort van discussie, die op de een of andere manier het wrak als hoofdonderwerp had, want ze keken en wezen ernaar en hadden 't opeens ver bazend druk. En daarna riep één van hen de mannen bij de boot, wees naar het wrak en kwam meteen daarop mèt zijn metgezel, recht op mijn schuilplaats af. Het begon er werkelijk op te lijken, of lk toch nog bezoek zou krijgen, en dus begon ik alles voor de ontvangst in ge reedheid te brengen. Eerst inspecteerde Ik de zijgalerij, op zoek naar sporen van mijn aanwezig heid. En toen ik daar niets vond, nam ik de hut grondig onder handen. Ik raapte de scheepsbeschuitkruimels op, bracht alles wat lk bezat, plus het vaafJe en den ut teïïnilt naar de but met ONVERWACHTE PAKKETTEN VERHOOGEN DE SINT NICOLAAS PRET! PAKKETTEN "m 3 KG STEEDS MET VOORDEELIGST MET DE buitenlandsche zaken. Nog dezelfde mid dag is Wilson naar Warmsprings ver trokken, om Roosevelt rapport uit te brengen. Sumner Welles heeft later tegenover de pers verklaard, dat Wilson na zijn terugkeer Uit Warmprings voor onbe paalde tijd als adviseur voor DuitoChe zaken aan het ministerie van Duiten- landsche zaken zal worden vei bonden. Welles weigerde verder iets over de duur van Wiisens verblijf in Amerika te zeggen. Hooggeplaatste ambtenaren van het ministerie hebben echter als hun meening te kennen gegeven, dat Wilsons nieuwe functie slechts van tijdelljken aard zal zijn en dat daaruit geen con clusies mogen wordan getrokken. Desondanks zien politieke kringen te Wash ngton in de benoeming van Wil son tot adviseur een aanwijzing, dat hij wel niet naar Berlijn zal terugkeeren. OOK ITALIAANSCHE JODEN AAN DE ORDE. President Roosevelt zal heden op de gezantenconferentie niet alleen de antl- semietlsche vervolgingen in Duitsch'.and, maar ook de Joodsche kwestie in Italië behandelen. Hij heeft dan ook behalve den Amerikaanschen ambassadeur te Berlijn, Wilson, den ambassadeur der V S. te Rome, William Philips, uitgenoo- digd de besprekingen bij te wonen. Gaspadaltn lijn gewillig! Maar ali uw autosnelhaid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodig om te stoppen) 2X2—4 maal zoo groot! het luik over en keek daarna nog eens oplettend rond. Ik zag wel niets, maar toch leek het me beter, om mijn bezoe kers uit de kleine ruimte wég te houden, want hun oogen ontdekten misschien iets, waarover de mijne heengegleden waren, en bovendien: de staat van be- woonbaarhe.d, waarin de hut verkeerde, kon hen wel eens op gedachten brengen, die een grond g onderzoek ten gevolge zouden hebben. De beide deuren gingen naar binnen open en bezaten, naast de gewone hut- haken, elk een grendel. Maar de deuren grendelen zou achterdocht opwekken en het vermijden van achterdocht was Juist mijn doel. Vluk keek lk om me heen en zag, ln den hoek, een bundel enterha ken, die tot wiggen gesjord waren. Dat was Juist, wat ik moest hebben. De maakte ze los, sjorde ze met hun onder einden tegen de kool en de punten op een paar duim afstand van de deur. Nu voelde ik me veilig, want zóó kon de deur niet meer dan een handbreedte open en door den kier was maar een hoek van de hut en een klein gedeelte van de kool te zien. Om binnen te ko men, zouden de indringers de scharnie ren van het hout moeten hakken en dat zouden ze wel niet noodig vinden. Geen minuut, nadat ik klaar was, kon digde een kraken bij de achtergalerij de komst van mijn bezoekers aan. Voor zichtig keek ik door de deur bij de groote kajuit naar buiten en zag hun figuren, vage silhouetten, door het vervuilde glas van de achtersteven-ramen, langs de touwen naar boven klimmen. En bijna op hetzelfde oogenblik drong de stem van mijn geachten bloedverwant tot me door: „Ziezoo, Wigmorein elk geval staan we hier droger dan buiten. Maar ln de zijgalerij is allicht nog beter laten we die aan den hoogen kant 's gaan Chamberlain cp bezoek bj' Mussolini. Belangrijke besprekingen. De diplomatieke medewerker van do „Daily Telegraph" verneemt, dat voor- loopige voorbereidingen worden getrof fen voor een bezoek van minister-presi dent Chamberlain aan Rome tegen het einde van Januari. De verwezenlijking van dit plan zal in zekere mate afhan gen van het verioop van de oorlog ln Spanje en de reactie daarvan op de Britsche openbare meening. Het feit. dat de premier dit plan koestert, wijst er' niettemin op, dat hij vastbesloten is om zoo mogelijk zijn voornaamste doel na to streven, namelijk een pacificatie in Eu ropa te verkrijgen. De besprekingen tus schen Chamberlain en Mussolini te Ro me zullen in de eerste plaats loopen over de Middellandsche Zee en de Afrlkaan- sche kwesties, doch men kan aannemen dat hij ook de wensch koestert, gebruik te maken van de diensten van Mussoli ni, zooals hij zulks deed voor de viermo- gerjriheden-conferentle te Miinchen, om de deelneming van Dultschland te ver krijgen bij een tweede, daarop volgendo bespreking ten einde tot een algemeene regeling der hangende kwesties te ko men. ONVOLDOENDE ONDER KI.EEDING IN CONCENTRATIEKAMPEN. Zend geen geld. De berichten over de mannelijke Jo den die ln de concentratiekampen wor den opgenomen, gewagen van de mis handel ngen, waaraan deze slachtoffers van het bewind in Dultschland bloot staan. Erger nog ls het lntuschen, zoo schrijft men aan het Handelsbl., dat de genen, die ln deze kampen worden op genomen, aan ziekte worden blootgesteld doordat de hun ln deze dagen verstrek te kleeding beslist onvoldoende moet worden genoemd. Zij krijgen een linnen hemd, een lin nen jas en broek, blauw en wit gestreept, de Zionistische kleuren, met de Davids ster er op, schoenen en kousen, dat if alles. In deze „zomersche" kleeding moe ten zij vrijwel den geheelen dag in >do open lucht vertoeven. Het ls beslist noodig, dat zij ln de ge legenheid worden gesteld, zich warme onderkleedlng te verschaffen. Dit eouop twee manleren kunnen gebeuren: óf da Duitsche regeering zou moeten toestaan dat familieleden in Dultschland hun die kleeding toezenden óf wel zij zou ln de kampen zelf de gelegenheid moeten openstellen voor de gevangenen, die klee ding te koopen. Ontraden moet worden daarvoor geld of kleeren uit het buitenland te zenden. De Joden in Dultschland helpen elkaar onderling zooveel zij kunnen. Het wach ten ls op de Duitsche regeering, die er toch *fceen bezwaar tegen kan hebben, dat deze menschen zich zelf van de noo- dlge warme onderkleedlng voorzien. Op deze wijze wordt het gevaar voor komen, dat tal van kostwinners als ge volg van ziekte aan hun gezinnen ko men te ontvallen. kijken." Ze gingen naar den ingang van de zijgalerij en achter de deur van mijn hut, klaar om de aftocht te blazen, wachtte ik af. „Pfff/" blies Percival, terwijl hij zich schudde ais een natte hond, „wat >'n weer! 't Lijkt wel een zondvloed!" „'t Maakt niet veel verschil na die on derdompeling in dfi branding," bromde Wigmore. „Vin-je dat," zei Percival. „Wel, lk vind elke verandering een vooruitgang, vriend Bah ik ben tot op mijn huid nat." „Wel," zei zijn Handlanger, „eerst heb ben we een onderdompeling gehad en daarna een stortbad. En nu begint hev erop te lijken, dat we ook nog 'n stoom bad krijgen. Ik damp als een pan pas afgegoten aardappels." „Ik ben benieuwd, hoe lang 't duurt vóór die kerels 't wild ruiken," zei Perci- val. „In dit weer zullen ze niet langei zoeken dan hoog noodig is." „Nee," stemde Wigmore toe, „maar ze hebben het heele eiland als Jacht terrein en onze lieve vriend zal het schip wel gezien hebben en ln zijn hol zijn ge kropen. Dat kost ze den heelen dag, als 't geen twee dagen wordt let maar 's op!" „Dat klinkt niet bepaald opwekkend 1* mopperde Percival. „Maar daar hebben we een tweede deur laat 's kijken, wat daar achter is. Hier zitten we als haringen ln een ton." Ik hoorde hen de deur naar de groo te kajuit opendoen en met een smak dichtgooien. „Alle goden," barstte Wigmore uit, hoestend en proestend of hij het uiter mate benauwd had, „wat een duivelsche stank! Of Je op een balsaraleken dag op een mesthoop met vischafval zitl" iffiflldi

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 3