Sbe mooiste verrassing!! 7i vanharen's geschenk Uit ons Regeeringshuis D. WINK Enveloppen Kerk en School Binnenland De Ievensloop van Pieter Peuter Gemengd nieuws Sportnieuws j S.AW.N.Y.N00TEN BRIEFHOOFDEN NOTA'S QUITANTIES NAAMKAARTJES PRIJSCOURANTEN PROGRAMMA'S TEKSTBOEKJES BESTEKKEN RECLAME-WERK DRUKKERIJ van NOOTEN Af IEDERE KOOPER(STER) ONTVANGT EEN ZEER AARDIGE VERRASSING! SCHOENFABRIEKEN WAALWIJK MAANDAG 28 NOVEMBER 1938 (Vervolg van Vrijdag). De heer JOEKES (v.d.) verheugt rich over het bezpek van den Koning der Belgen. Ons land en België hebben een verwante cultuur en verwante be langen. De internationale positie is de-*, zelfde en de oeeonomische situatie is ten deele tegenstrijdig, ten deele parallel. Moge het bezoek van koning Leopold bij dragen tot hervatting of voortzetting van de enkele tusschen beide landen nog hangende verschillen. Universaliteit van den Volkenbond is goed, mits echter de zich aanslu tende fetaten de eerste beginselen van recht en orde onderschrijven. Wat de toelating van vluchtelingen betreft, is de regeering te Evian te ge reserveerd geweest. Heeft de regeering ook aandacht voor de positie der Neder- Jandsche Joden ib Italië? De heer B IE REM A (lib.) is Cham berlain dankbaar. Wie zou de verzeke ring geven, dat een krachtig optreden der democratieën den oorlog zou hebben voorkomen. Over de zelfstandigheidspolitiek der regeering verheugt spr. zich. Eenige klachten van repatrieerende Nederlanders uit Duitschland brengt spr. ter kennis van den minister. Bij de nieu we transferregeling is men niet tot over eenstemming gekomen over de hoofd sommen, zoodat genoemde Nederlanders arm naar hun vaderland moeten terug- keeren. De Joodsche vluchtelingen kunnen slechts door internationale samenwer king worden geholpen. Hoe staat het daarmee op dit oogenblik? De regeering heeft blijk gegeven van een zekere on aandoenlijkheid. De indruk ls althans gewekt. Moge die indruk worden wegge nomen. Het gebeurde te Zevenaar van gisteren is aanleiding de regeering te vragen haar houding te herzien. De heer ROST VAN TONNIN- G E N (na.) zegt dat Nederland den Volkenbond moet verlaten en terugkee- ren tot de echte zelfstandigheidspolitiek. Anders stuurt de regeering op oorlog Bpn Wie de Joden op de door deNJB.B. aangegeven wijze niet helpt, is een vijand van het Joodsche volk. De heer RUTGERS VAN RO ZENBURG (cii.) merkt op, dat de Volkenbond in de hoofdzaken gefaald heeft. Naar universaliteit van den bond jnoet worden gestreefd. Spr. verwacht met andere leden beil van de doorwerking van de christelijke beginselen en van geestelijke herbewa pening. Naar een duurzamen vrede leidt slechts de weg van den Bijbel. De Vol kenbond moge een rookende vlaswiek rijn, doch wij mogen hem niet uitdoo- ven. Spr. vraagt of er bij de groote mogend heden meer toeschietelijkheid bestaat om vluchtelingen op te nemen. Aan onaandoenlijkheid van de regee ring gelooft spr. biet. Nederland zou door het verleenen van asyl een goed voorbeeld kunnen geven aan andere mo gendheden. Spr. herinnert aan Gods woord aan Abraham en zijn zaad: „Ik zal zegenen die u zegenen". De vergadering wordt geschorst. AVONDVERGADERING. Onderwijs K. en W. Aan de orde is onderwijs, kunsten en wetenschappen der begrooting. De heer dr. V O S (lib.) houdt een plei dooi voor goede lichamelijke opvoeding op de lagere school. Thans ls 40 pCt. der leerlingen verstoken van elke lichame lijke opvoeding. Met het spellingbeleid kan spr. zich niet vereenigen. Dat de nieuwe spelling ten fieele bij de rijksstukken zal worden ingevoerd, is een stap achteruit bij de spelling van 1934. Deze behoort volledig gebruikt te worden. Aan nieuwe uitga ven in de nieuwe spelling is al wel voor 20 millloen besteed. Het onderwijs moet meer gericht zijn op de practijk des le vens, door wijziging en moderniseering der leerstof; de leerling moet zelfstandig leeren denken. De heer TH US SEN (s.d.) wil thans behandelen de spelling, het beleid van den minister ten aanzien van de uitvoe ring van de Concentratiewet, en de m.u. l.o.-nota. Reeds is een groot aantal kin deren het leven ingegaan, opgevoed met de spelling-Marchant. Nu zal net onder wijs gegeven moeten worden met een geslachtenlij st^de Vries en Te Winkel, die op de helling staat. De minister her- stelle de facilitelt-Terpstra voor het on derwijs. De openbare scholen worden telken Jare onderworpen aan een onderzoek en dat ls niet de bedoeling «geweest van spr.'s en andere Kamerfracties. Ware dit wel zoo, de wet zou niet zijn aangeno men. De wet worde gemaakt tot wat de Kamer heeft gewild. Spr. vraagt sanee ring van het u.l.o.-onderwijs. De heer VAN HOUTEN (c.d.) zegt dat het gezien de stukken een ho- J*anwjgral a «nt minister te debatteeren. Het is eigenlijk vreemd, dat de minister er nog prijs op stelt, met de mer te beraadslagen. De minister blijft, ondanks de afkeuring van zijn beleid, rustig aan, omdat hij meent, dat nie mand het er beter kan aibrengen. Dit is niet In het belang van een goeden gang van zaken. Het voorioopig verslag geeft een heele lijst van de grieven tegen de zen minister. Spr. vreest dat als deze minister hoofd van het departement blijft, zijn depar tement wel niet voldoende krijgt van hetgeen voor de werklooze jeugd beschik baar komt. Zoo is het ook met andere onderwijs-aangeiegenheden. Spr. hoopt dat er met meer nieuwe spelling-commiss.es zullen komen, en dat pers en bedrijfsleven nu het regeerings- voorbeeld zullen volgen, hoezeer spr. be zwaren heeft. De regeering passe in haar stukken de spelling-Marchant volledig toe. De heer VAN SLEEN (s.d.) zegt,dat van deze minister weinig voor het on derwijs is te wachten. Ook spr. wijst op het gebrekkige der lichamelijke opvoe ding* De Onderwijswet-1920 wettigde op dit te_rrein hooge verwachtingen. Daar aan niet voldaan. De minister laat na, duidelijke taal te spreken. Hij schijnt er weihig voor te voelen. De heer ROOS JEN (a.r.) wilde dat men de gelijkheid van openbaar en bij zonder onderwijs nu eindelijk eens waar lijk als een gelijkheid beschouwde. Het voornemen, de kweekschool weer een 4- Jarige te maken, verheugt spr., maar hij bepleit daarbij een betere subsidierege ling voor bijzondere kweekscholen. De lichamelijke opvoeding worde door steun aan gymnastiekverenigingen bevorderd, maèr zonder record-jagerij. De a.r. fractie betreurt dat de regee ring 's ministers spellingbesluit reeds tot uitvoering brengt. Waar de minister schrijft dat zijn streven niet „vergeefs" is geweest, wist spr. niet dat deze zoo met de „ch" op gespannen voet staat. (Vrooüjkheid). Spr. wfjsfc op andere slordigheden. De weg terug zal zeer hobbelig zijn. We moeten ontkomen aan den spellings- chaos. De heer WOUDENBERG (ns.) zegt, dat er tekortkoming is aan Ger- maansche dat ls dus Nederlandsch, cliristelijke deugden. Dé jeugd moet eerbied leeren hebben voor andere volkeren. Spr. wijst op het TQAffceeld elders. In het nationalistische Nederland zullen alleen het gezin en de kerk het voor het zeggen hebben. Onder de tegenwoordige omstandigheden zal 't onderwijs duur en zullen de resultaten ervan beneden peil blijven. De heer BOTTERWEO (a.r.) be spreekt het door de regeering ten op zichte van het Werkfonds, gevolgde sy steem. De Kamer behoort zich stuk voor stuk rekenschap van de uitgevoerde wer ken te kunnen geven. De heer TIL AN US (cJi.) zegt, dat de scherpe eritiek door sommige leden op den minister uit geoefend, hem met steekhoudend schijnt. Zoo ergens, dan geldt hier: geef me geld en ik geef u goede politiek. Dit betreft dan ook alle geuite wenschen. Niette min had ten aanzien van de jeugdwerk loosheid van Onderwijs wel meer initia tief kunnen zijn uitgegaan. Ook ten aan zien van de spelling is de chaos toege nomen; in 1935 had de minister kunnen en moeten ingrijpen. Er moet eenheid komen in de spelling; wat op schoolge leerd is, is thans in de practijk niet bruikbaar. De heer KERSTEN (SGP.) was, teneinde verdergaande splitsing tegen te gaan, een tegenstander van sub- dieenng van het hooger onderwijs, ge lijk door sommige groepen wordt voor gestaan. De pacificatie op onderwijsge bied is gekocht ten koste van het gere formeerde beginsel. Het onderwijs moet zoo zijn, dat alle Nederlanders worden opgevoed tot stoere calvinisten. De ge voerde politiek mist het christelijk stem pel, getuige ook de zedelooze lectuur, die in openbare leeszalen voorkomt. Spr. verzette zich tegen eike spelling verandering. Met de houding der regee ring ten aanzien van de lichamelijke oefening kon hij zich vereenigen. Er worden ai genoeg fratsen gemaakt en er is geen geld voor; bovendien leidt de lichamelijke oefening naar de dans zaal. ANTWOORD VAN DEN MINISTER. De MINISTER VAN ONDER WIJS, prof. Slotemaker de Bruine, con stateerde, dat de eritiek in het monde ling debat minder scherp, welwillender is geweest dan in het voorloopige ver slag. Wat de lichamelijke opvoeding betreft, de minister heeft de artikelen in de pers gevolgd en is van de wenschen op de hoogte. Voorhands moet de huidiae toe* stand bestendigd blijven. Tot op zekere hoogte is het ongetwij feld juist, dat het intellectualisme moet worden tegengegaan, maar het gaar niet aan een bepaald aantal uren voor li chamelijke oefening op de lesroosters aan te brengen. Wat moet er dan ge schrapt worded op de volle lesroosters? Welke uren voor andere vakken moeten dan vervallen. Het particulier initiatief moet hier optreden. De heer Kersten heeft 's ministers standpunt gedeeld, doch daaraan toegevoegd: de lichamelij ke oefening leidt tot de danszaal. Van een dergelijke hulp is de minister met ged.end. Wat de spelling betreft, wees de m.nister erop, dat het n.et juist is, dat de heer Terpsra de „n" wilde laten vervallen. De nalve weg te rug zal tenslotte beter kunnen blijken dan de heele weg terug. De mlmstei hoopte b»nnenkort nadere mededeeLn- gen te kunnen doen. Hij vroeg den heer Kersten hem de ge gevens over onzedelijke boeken in de openbare leeszalen in een gesprek onder vier oogen te wilien overhandigen, waar toe de minister-president hem eveneens heeft uitgenoodigd; eerst daarna, op grond van feitelijke gegevens kunnen eventueel maatregelen worden genomen. Bij de Utrechtsche kinderziekenhuis- kwestie wordt door het werkfonds ter dege onderzocht. Als de heer Kersten het voor het zeg gen krijgt, zal de RK. kerk op ue- ge bied von het onderwijs niets meer te zeggen hebben. De minister bestreed vervolgens de onderw jscorporaties van ctn heer Woudenberg, die we nig gees telijke vrijheid zullen laten, tenzij hij rijn versplintering nog verder w.l door voeren. Hooger onderwijs. Bij de afdeellng .Hooger onderwijs" kwam MEVR. DE V R IE S-B RUINS (S.D.) op I tegen oestend-gmg van de hooge collegegelden. De heer DUYMAER VAN TWIST (AH.) pleitte Voor de vestiging van een leerstoel in de nomoeopatische genees wijze. Dr. VOp (L.) sloot zich bij mevr. de Vries aan wat de collegegelden betreft. Vervulling van den wensch van den heer Duymaer van Twist zal verwar ring stichten. Op sociaal-medische en sociaal-hygiënische gronden bestreed dr. Vos den heer Duymder van Twist. De heer TIL A N U S (C.H.) sprak over de Jongste hoogleeraarsbenoemingen te Amsterdam, walQRpqtr klachten zijn ge rezen. De MINISTER zou trachten een meer gedetailleerd verslag over de toe kenning van studiebeurzen te verkrij gen. De minister kan niet treden in het verzoek van den heer Duymaer van Twist inzake den homoeopatlschen leerstoel; hij beriep zich op het oordeel van oud- mmlster Terpstra, die de instelling ver warrend achtte. Na repliek en dupliek werd de afdee llng vastgesteld. De vergadering werd verdaagd tot Vrijdag. (Vergadering op Vrijdag). BUITENLANDSCHE ZAKEN. De behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken is voortgezet- De heer WIJNKOOP (CH.) be schouwde het communiqué, dat over de Nederiandsch-Beigische besprekingen te Amsterdam is verschenen als een vlucht uit de collectiviteit. Vervolgens besprak hij de internationale politiek. In de stukken is geen woord van eenlg belang te vinden over het gevaar, dat Nederland en Indië van de zijde van Ja pan bedreigt. Met kracht kwam hij op voor ruime toelating van vluchtelingen in ons land. Hij herinnerde aan de tragische voor vallen van de laatste dagen aan onze grenzen en zeide de indiening van een motie te overwegen. De heer KORTENHORST (RE.) besprak de volkenrechtelijke positie van het luchtruim boven ons land en de plich ten van ons land als neutraal land. De heer DONKER (BH.) maakte eveneens enkele opmerkingen over de volkenrechtelijke positie van het lucht ruim. Een kleine staat als de onze zal moeilijk het overvliegen op groote hoog te kunnen verhinderen, omdat de vlieg tuigen ons land al gepasseerd kunnen zijn vóórdat de luchtafweer in actie is. Laat de regeering aan deze zaak haar aandacht schenken. De heer Donker sprak eveneens gaar ne zijn voldoening uit over het bezoek van Konink Leopold. Openen de bespre kingen een daadwerkelijk uitzicht op op- lqssing van verschillende vraagstukken? Een internationale regeling van het vluchtelingenvraagstuk ls meer dan ooit urgent. De stap van minister Colijn is m alle opzichten toe te juichen, maar dan moeten we ook het ijzer smeden, als het beet ls. De heer Donker vroeg stappen, om ee* pnjiiikto faf.rishtgqriras omtrekt de Wij - en anderen. Is Koning Leopold van België hier nog niet geweest, vroeg me een boezemken nis die eenige weken in het buitenland had vertoefd en nu de achterstand in de vaderlandsche zaken kwam inhalen. Die Ls al weer weg, zei ik. Al weer wegl En ik heb anders niets gehoord van onrustbarende troepenbe wegingen aan de grens, zooals gebeurde toen Mussolini Hitler bezocht en omge keerd. In de buitenlandsche bladen stond niets te lezen van oorlogsstemming en mobilisatie-ideeën, die toch volgens het huidige recept de ontvangst van een staatshoofd als een aureool moeten om geven. Hoeveel arrestaties hebben er voor en na zijn bezoek plaats gehad? 'Arrestaties? Man, hou opl Het scheelde niet veel of er was op groote school amnestie verleend. De bevolking was een en al enthousiasme, in Amster dam en Den Haag stonden de menschen urenlang in de regen om een glimp van den koning op te vangen en in Amster dam moest hij nog een paar keer op het paleisbalcon verschijnen, zoo ging het publiek te keer. Wat riepen ze? Weg met Engeland, dood aan de Amerikanen of zoo iets? Heelemaal niet. Allemaal riepen ze als uit één mond: Vive le rol. leve de koning! Er werden ook geen winkels ge sloopt en er liepen geen verkapte recher cheurs door de menigte om te zien of elk zijn plicht deed en hard genoeg het voorgeschrevene uitschreeuwde. Er wa ren geen vloot-manoeuvres, de lucht macht kwam niet in actie, de tam-tam werd niet geroerd. Wacht 's even, viel hij me in de rede, ik kan dat zoo vlug niet volgen. Laat ik even het geval reconstrueeren. Dus als ik het wel heb, is de koning als een ge- toelating van vreemdelingen in ons land te voorkomen. Dit kan alleen in het be lang zijn van een regelmatige toelating. (Wordt vervolgd) Paus Pius XI hersteld van een hartaanval. Opluchting aan het Vaticaanu Sinds Vrijdag was de gezondheidstoe stand van de Paus plotseling weer veel ongunstiger geworden. Toen de Paus zich die morgen gereed maakte om zijn par ticuliere vertrekken te verlaten en naar de één étage lager gelegen bibliotheek te gaan, waar de particuliere audiënties ver leend worden, viel hij in zwijm, getroffen door een hartaanval. In allerijl werd de geneesheer naar 't Vaticaan ontboden. Na den Paus te hebben onderzocht, verzocht de geneesheer, prof. Milani, den Paus in bed te blijven en alle audiënties op te schorten. Onmiddellijk daarop werd kar dinaal Lauri ontboden, wiens taak het ls, de heilige sacramenten aan den Paus toe te dienen. De kardinaal bleef ruim een uur aan het ziekbed. De storingen, die deze nieuwe crisis in de gezondheidstoestand van den Paus hebben veroorzaakt, zijn dezelfde, als die van bijna twee Jaar geleden. Zij doen zich voor in de bloedsomloop ln het algemeen en in de functionneering van het hart in het bijzonder. Intusschen is na Vrijdag weer een aanzienlijke verbetering in 's Pausen toestand ingetreden. Zaterdag had blijkens een officleele verklaring de H. Vader een rustige namiddag en hij zei tot degenen, die hem verzorgden „Ik voel mij heel goed". De geneesheer, dr. Milani, toonde zich echter nogal bezorgd, omdat de paus zijn normale werkzaamheden liefst on middellijk zou willen hervatten. Dat is niettemin spoedig gebeurd, want woon mensch ontvangen* en de militai re bewaking was natuurlijk zoo zwak, dat het pubhek vanuit de hofauto's te zien was maar dat is gewoon absurd! Mijn eenige hoop is nog dat na de be sprekingen aan het galadiner een com muniqué gepubliceerd ls, waarin op krachtige, zoo niet felle wijze, eritiek wordt uitgeoefend op de houding van Frankrijk, Duitschland, Engeland, Italië en alle andere landen ten opzichte van de gebeurtenissen tusschen 1920 en 1939 Op deze wijze alleen geeft een land blijk, dat het er ook nog is. Hoeveel protest nota's en ernstige waarschuwingen zijn al binnengekomen? Dat is allemaal onzin, zei ik. Als resul taat der besprekingen werd bekend ge maakt dat Nederland en België om ver schillende redenen inzien dat samen werking op het terrein der internatio nale politiek gewenscht is. Ze hebben ge leerd dat er van de groote broers mets te verwachten is, nu gaan ze zichzelf helpen. Ik durf wedden, deed hij nog een laatste pogmg, dat er binnenkort een wetsvoorstel ingediend wordt om het jaanljksche contingent militairen te ver viervoudigen. Dat is altijd het gevolg van zoo'n gebeurtenis. Komt mets van, antwoordde ik be slist. Dan geef ik het op. Jullie hebben niet eens kans gezien de politieke atmos feer te vertroebelen Dij gelegenheid van dat bezoek! Jullie hebben je schoonste kansen om de wereld een stuip te be zorgen en wekenlang de boel in een wraakzuchtige stemming te houden, la ten voorbijgaan. Jullie weten niet wat groote politiek is. Jullie zijn met recht de Chineezen van Europa. reeds gisteren heSft de Paus verschillen de personen in audiëntie ontvangen en zelfs een schare van 400 Hongaarsche pelgrims toegesproken» Des middags heeft de paus genist, doch gisteravond nam hij weer deel p»y de geestelijke oefening. PROVINCIALE VERDUISTERINGS OEFENING UITGESTELD. Tot 19 Januari. De totale verduisteringsproef in da provincie Zuid-Holland, die vastgesteld was op 21 December van halfnegen tot half elf is, in verband met de belangen van de winkelstand nader bepaald on 19 Januari. VOOR SCHIPPERS EN KLEINE ZELFSTANDIGEN. Spoedig oen steunregeling. In de Memorie van Antwoord over d« begrooting van Binnenlandse he Zaken, deelt de minister mede, dat de indiening van een wetsontwerp, waarbij een steun regeling voor schippers en keine zelf standigen in het leven wordt geroepen, spoedig kan worden tegemoetgesuon. BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN VOOR NEDERLANDSCHE MINISTERS. Koning Leopold heeft ter gelegenheid van Zijn bezoek aan Nederland het Grootkruis van de Leopoldsorde verleend aan den minister-president dr. H. Colijn en aan den minister van Buitenlandsche Zaken, mr. J. A. N. Patijn. Voorts heeft ZM. het Grootkruis dei Kroonorde toegekend aan den minister van Justitie, mr. C. M. J. F. Goseling en den minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, onder wier beleid ressorteeren resp de politie, die vooi 's Konings veiligheid zorg heeft gedra gen, en de Ned. Spoorwegen, waarmee d# Koning naar Amsterdam gereisd is. door O. TH. ROTMANN (nadruk verboden) Zoo groeit onse Pieter in eer en deugd Van lieverlee op tot 'n sieraad deï jeugd; Trotsch mazelen, keelpijn en ander gevaar Bereikt hij tenslotte z'n achtste-jaar. Hij ziet er leuk uit, De kleine guit! Jammer maar, dat hij Zoo vaak yerbruidti Zoo vond hij bijvoorbeeld een kluwen touw Waarmee hij graag iets uitrichten wou Hij dacht: „Weet je wat, ik ga probeerei^ Of ik daarmee niet kan telefoneeren! Al wat je praat, Loopt gewoon door 'n draad, Zoodat het beslist Met h touwtje wel gaaU" Kraag- Fiantoffefs van zeer ijn wollig kameel haar in diverse des sins. Heerlijk warm Zacht' lederen Cosy pan toffel me» prachti- Se bontgorneerinq omesmoat f 1.75 Voor Kinderen v.a. ^^^^Schitterend geborduurd voor blad me» prachtige bontrond en wallen voering. In diverse kleuren Laarsje met rijke bontgar- neenng van zeer fijn, soepel leder. In zwart en bruin Bijzonder mooie, echt zacht lederen pantoffel, met wol Dev. In wijnrood. Kinder^®"--1^^ slippers van primo kameelhaar met lederen zool en hak en dik vilten tusschenzool, v.a. Knippantoffel. zeer mooi kameel- thaor. met leeren neus Zeer sterk en warm, vanaf kinderlaor peau de met leerer zool en hi en blauw JJ^^^^ieeren- rantoffel van zeer ijn chroomleder, mooie, sterke uitvoe ring. In zwart en bruin Heeren slipper van prachtia kameelhaar met hiel- stijf en dik vilten tusschenzool Groote diefstal in juweiierszaak. Een buit van 12.000. In Den Haag hebben in de nacht van Vrijdag op Zaterdag inbrekers in een goudsmids- en horlogewinkel in, deLan- ,ge Poten een inbraak gepleegd en een 'groot aantal gouden horloges ontvreemd ter waarde van circa f 12.000. fr ls boven deze winkel een kappers- vaak gevestigd, waartoe de daders zich !door het forceeren van de -straatdeur .toegang hadden weten te verschaffen. JNadat zij eerst daar uit een ijzeren geld kistje f 12 hadden gestolen, zijn zij door •een raam aan de achterzijde van 't bo venhuis via een plat en een lichtkoker langs eqn laddqr naar beneden geko men, waar zij toen gemakkelijk spel hadden om in de winkel te komen. Een groot aantal horloges hebben de dieven toen uit de etalage en de vitrines weggenomen. Ook een brandkast, welke in het kantoor, stond in een achterka mer, hebben de dieven weten opeh te 'breken. Hier was de moeite echter vruch teloos, want de brandkast was leeg. KIND IN VLAMMEN OMGEKOMEN. Speelde met lucifers in een hooiberg. Zaterdagmiddag heeft zich te Wezep, gemeente Oldebroek, een tragische ge beurtenis voorgedaan. Te ongeveer half eén is, toen kinderen in het hooi met lucifers hadden ge speeld, brand ontstaan in een hooiberg bij de boerderij van den landbouwer R. Pieiter, wonende op „Vollenhof" te We zep. Door de krachtige wind sloegen de vlammen spoedig over naar tweë ande re hooibergen. Tiidens de brand miste men het drie jarige zoontje van P., dat nergens was te vinden. Toen men met behulp van de motorbrandspuit uit Oldebroek de vlam men in de hooiberg, waarin de brand was ontstaan, had gebluscht, vond men het geheel verkoolde lijkje van het ver miste kind. Het kind was, toen 't hooi vlam had gevat, uit angst door een gat in den hooiberg gekropen en had zich daar verstopt, zoodat men het jongetje onmogelijk kon bereiken. Behalve de drie hooibergen brandden ook een ge scharen af. Het vee kon wor den gered en ook het woonhuis bleef be houden. OPLICHTER GEA Predikant geld afgezet. De politie van Monster heeft den 35- jarigen J M. gearresteerd, die zich in verschillende gemeenten van ons land aan oplichting heeft schuldig gemaakt. In Monster had de man juist een be zoek aan een predikant gebracht. Met het opdisschen van een roerend, doch geheel onwaar, verhaal, wist hij hier geld los te krijgen. In Schipluiden had de man de b uta- liteit om op de gemeente-secretarie de ambtenaren te vertellen, dat hij een werkloos ingezetene der gemeente was. Men verstrekte hem in Sch pluiden een steunlijst. waarop M. natuurlijk in het geheel geen recht had. j Ook de politie van Zoetermeer had zijn aanhoud ng verzocht, wegens aldaar gepleegde oplichting. De Monstersche politie herkende den man van het verspreide signalement en sloeg zoodoende een goede slag. EEN LEEUW ZWERFT DOOR BRABANTSCH DORP. Ontsnapt oit dierenparkje. In het Brabantsche dorpje Bladel is Woensdagavond een jonge leeuw uiteen klein dierenpark, dat het eigendom is van den heer J. Vermeeren, ontsnapt, met het gevolg, dat het dorpje en de omgeving gedurende de laatste dagen van de eene sensatie in de andere vie len. Het dier was blijkbaar onrustig ge worden, doordat de leeuwin, die hem in de kooi zat, Maandag was gestorven. Uit het gewelf van een oude kelder, wel ke hem tot verblijfplaats was aangewe zen, heeft de leeuw een stuk weggebro ken en zoo' kwam het dier ln vrijheid. De „groote hond". In het duister zagen velen het beest eerst voor -een groote hond aan, om daar na tot de ontstellende ondekking te ko men, met een 'leeuw te doen te hebben. Donderdag was de leeuw opa zijn zwerf tochten in de boerderij van een land bouwer terecht gekomen. De vrouw des huizes, als gewoonlijk om zes uur op. zag in de open schuur „een vreemde groote hond" liggen, met lange haren Vlug riep zij haar man en verzocht hem de hond wee te lagen maar de landbouwer kwam ar heel gauw' tot de ontdekking meteen leeuw te doen te hebben. Veldwachter op jacht. De gevaarlijke gast werd ln de schuur gesloten. Ondertusschen was de veld wachter gewaarschuwd en van de vangst op de hoogte gebracht. Hij zou 't beest, aldus verzekerde hij, wel vangen doch dit lukte hem niet. De leeuw wist weer te ontsnappen, vloog brullend tus schen de in panische schrik uiteenge stoven toeschouwers door, opnieuw de vrijheid tegemoet! Zoo zwierf de koning der woestijn weer rond, maar nu in een moedeloozer en daardoor prikkelbaarder st mming dan ooit. Wat nu te doen? Men wist dat de leeuw in de buurt van de schuur was blijven rondhangen, aangezien de var kens hem aanlokten.... Eindelijk gevangen. Vrijdagmorgen is het gelukt, t beest door middel van een carboleumspuit in een valkooi te drijven. Daarmede eindigden de zwerftochten van de leeuw en was de zoo wreed ver stoorde rust van de dorpelingen her steld. Gelukkig .hebben zijn uitstapjes geen schadeopgeleverd, noch voor de leeuw, noch voor de bewoners. DE MOORDENAAR VAN KONOVALEC. Agent van de Gepeoe. Naar het Noorsche blad „Aftenposten" melat, was de moord op Könova.ec, den leider der Oekramers, die op 23 Mei van dit jaar om het leven kwam bij 'n bom ontploffing op de Coolsingel te Rotter dam, in scène gezet door een geheim Sovjet-agent in dienst van de Gepeoe. Deze agent trof zijn vooi bereidingen van uit Harstad ln Noorwegen, waar nij was afgezet door een Russisch schip, dat Harstad des nachts aandeed om kolen in te nemen. V&n Harstad stelde hij zich telefo nisch in verb ndmg met Konovalec, die in verband met zijn activiteiten zich op- dat oogenblik te Rome bevond. Zij spra ken een dag af, waarop zij elkaar te Rotterdam zouden treffen. De Gepeoe- man vertrok vervolgens van Harstad naar Rotterdam, waarheen zich het Russische schip, dat hem naar Noorwegen ge bracht had, Inmiddels ook begeven had. Te Rotterdam aangekomen zette hij de val voor Konovalec en trot hij de noo- dige voorbereidingen met de koffer, waarin hij ook de bom plaatste, die mid den op de Coolsingel ontplofte. De agent verliet vervolgens ons land op hetzelfde schip, dat hem van Rusland naar Noor wegen had gebracht. De „Aftenposten" meldt voorts neg, dat de naam van de zen agent bekend is, maar het blad pu bliceert die met. GRÏNSZPAN OPNIEUW VERHOORD. HU wilde zelfmoord plegen. Grynspan, de moordenaar van den Duitschen legatiesecretaris von Roth, /la te Parijs opnieuw door den rechtercom missaris verhoord. Weer deed hij verslag van zijn daden, die onmiddellijk aan het noodlottige schot voorafgingen. Hij had werktuiglijk gehandeld, als onder hyp nose. Toen hij de revolver kocht, was het blijkbaar zijn voornemen, zelfmoord te plegen. Dit kon blijken uit e,en briefkaart die in zijn portefeuille aangetroffen was. Daarin sprak hU van zijn ontzetting over het lijden der Joden en zei, dat hij er aan dacht, zich het leven te benemen. Grynspan verklaarde om.: „Het denk beeld naar de Duitsche ambassade te gaan kwam bij me op, toen ik in het café zat* waar lk heengegaan was, na de revolver gekocht te hebben. Ik ging naar het toilet laadde het wapen en daarna handelde ik als een automaat, rik was als onder hypnose, als een slaapwandelaar, en ik werd pas wakker, toen ik de schoten af gevuurd had. GOUDSCHE VOETBAL BOND. Uitslagen Zondag 27 November. Ie klasse: Moercapelle 1—Nieuwveen 1 4—2 Nieuweikerk 1O.N.A. 3 31 Gouda 4—Stolwijk 1 8—0 Anu^^^^^^^ekkerkerk 3 23 3e klasse Afj. Gouda 6Moercapelle 2 *—2 3e klasse B: Haastrecht 3G.S.V. 8 14 De niet genoemde wedstrijden vonden geen doorgang wegens afkeurmg van het terrein. y OOR alle aangelegenheden ons blad en onze drukkerij be- itoaüande, vervoege men zich voor Driebrugg* Longeruigewoidt bij onzen agent, den beer Mulpbantallar Po<tarl|a<i die Aboanamaataa, Advertantiën an alia «aal-tan Drukwark aannetml Schoonhoven De zakenman die niet gere geld in ons blad adverteert, wordt door het publiek vergeten Schoonhovan Prachtige peau de pécne pantoffel met bont- kapje en wollen voering. In brum, m ^wLil crocoleer, lederen _L zool. dikke wol- voering. In rood, bruin en blauw FILIALEN OVER HEEL NEDERLAND. Hoogstraat 24, GORINCHEM UTRECHT: Oude Gracht 157, Vredenburg 24 - DEN HAAG: Vèene straat 49, Weimarstraat 174 - GOUDA: Kleiweg 23 ROTTERDAMWestkruiskade 66, Hoogstraat 281 283, Oude Binnenweg 48, Nw. Binnenweg 303, Zw. Janstr. 13, Gr. Hüledijk - DORDRECHT, Vis str. 4 Heeren j Coiy pontoffel van* zeer fijn en toepel leder, warm gevoerd. In zwart en bruin ALS BIJZONDERE ATTRACTIE VOOR Al JEUGD DEELT ST. NICOLAAS DEZE WEEK PERSOONLIJK-GESCHENKEN UIT.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 4