ZOOVt VIVA*»1""1 t#l0T A PfeuilletonT" „MIJNBUtDIJES" j~ Telegrammen Schoonhoven Huidonzuiverlieden, 4TetwormpJes? pnkkels en uitslag (Plaatselijkiïïeuwsj Kerk en School Afloop verkoopingen j Buitenland j frankrijk siaat geen duim- Dr. Schacht's taak te Londen. Binnenland VRIJDAG 18 DECEMBER 1938. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND ZOELEN (Betuwe), 16 Dec. Vannacht fs door onbekende oorzaak brand ont staan in de kapitale boerderij Schare- burg te Zoelen, eigendom van en be woond door de familie Sloot. De brand weer kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. De heele boerderij werd een prooi der vlammen. Het vee icon op en kele stuks na in veiligheid worden ge bracht. De heele wintervoorraad, welke ln de schuren was opgeslagen is verlo ren gegaan. De schade loopt in de dui zenden en wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. DE OORLOG IN SPANJE. Bemiddeling van Zuid-Amerika LIMA, 16 Dec. Men meent te weten, dat de Argentijnsche gedelegeerde giste ren de tekst heeft opgesteld van een ont- werp-verklaring. waarbij de Zuid-Ame- rikaansche landen hun diensten zouden aanbieden voor bemiddeling in Spanje, ln geval een der strijdende partijen hier toe een verzoek zou indienen. De meer derheid der delegatie zou de tekst reeds hebben goedgekeurd, thans zou nog wor den getracht eenstemmigheid te verkrij gen. ALFONSO KRIJGT jZIJN BURGER RECHTEN TERUG. Mag weer in Spanje komen. BURGOS, 16 Dec. Krachtens het in de gisteren gehoudeil ministerraad door ge neraal Franco ingediende wetsontwerp, waarbij ex-koning Alfonso XIII xn zijn burgerrechten wordt hersteld, moet aan Alfonso ook zijn particulier bezit, dat bij het uitroepen van de Spaansche re publiek in beslag is genomen, worden te ruggegeven. Voorts wordt het verblijf in Spanje toegestaan. BMTSCH SCHIP ZINKENDE. NEW YORK, 16 Dec. Volgens een uit Manilla ontvangen telegram is het Brit- sche motorschip Ridley, 4993 ton groot, ln de Chineesche zee langzaam zinken de. Na het eerste noodsein van het schip heeft het radiostation van Manilla reeds verscheidene uren niets meer van het tinkende schip gehoord. Op eigen kracht doorgevaren. TOKIO, 16 Dec. Het Britsche motor echip Ridley, zou zich reeds weer buiten gevaar bevinden en op eigen kracht naar Nagasaki (Japan) zijn opgevaren. DE BAROMETER STAAT OP REGEN. Het alarmsignaal voor rheuraatiek heeft geslagen. Neem Uw veiligheids maatregelen als duizenden anderen, d.e slechts één middel kennen, dat hen in het vochtige Hollandsche klimaat tegen rheumatiek beschermt. Zet Uw gezond heidsbarometer weer op „zonnig en ge bruik Kruschen. Eiken morgen „de klei ne, dagelijksche dosis" in Uw eersten kop thee of op een glas warm water en het kan regenen zooveel het wil. Rheumatiek behoeft bij U niet aan te kloppen. Kru schen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). (Adv.) werkloosheid en zeker niet voor üc ver schillende beroepen afzonderlijk. Wij hebben daarop al eens gewezen, doch het overzicht, dat men hierboven aantreft, geeft ons aanle ding. om daj, nogmaals te doen. Het is namelijk opval lend, dat in het vak der zilversmeden, dat voor Schoonhoven nog altijd van groote beteekenis is, op het oogenbl k nog 16 „werkzoekenden" vermeld staan. Dat cijfer zou doen vermoeden, dat het met het week in dit bedrijf nog s eeds droevig gesteld is, doch xn werkelijkheid is dat geenszins het geval. Er is in de zilverindustrie in Schoonhoven op het oogenblik druk werk en zelfs zijn er pa- zijn kort rolletje juist weer uitmuntte. De echtgenoote van Jos Westeiman was Toos Dubbeld, die met schuchtere gevoe ligheid een zeer goed samenspel gaf en momenten gaf van diepe innigheid ejv' goed uitgedrukte toom. Pittig van karakterestiek was de heer Vos als Landschot en van bijzonder zui vere structuur was de procuratiehouder Hansen van den heer Cokart. Lof ver dienen de vertolkers der overige kleine rollen. Het Utile Dulcie strijkje luisterde weer de tus-chenbedrijven op en nadat de heer De Haas de spelers had bedankt volgde een druk bezocht bal met vele dansende paren. dewerking van de heeren to. D. Sloof (or gel) en P. Buis (trompet). Krimpen a-d. IJssel. Gevonden: een 'rikantelceintuur, een sleutelbos in etui, «en portemonnaie, alles te bevragen bij Ae politie; een rijwielmerk. Coöp. Voor uitgang; een portemonnaie met inhoud, bij A. Visser. IJsseldijk 245; een wollen schort, H. Noordegraaf. Uaseldijk 241. Voor de competitie van de Rotter- damsche "Schaakbond 2e klasse D speel de de vereeniging Krimpen ad. IJssel I een wedstrijd tegen Het Centrum 3 van Rotterdam. Onze dorpsgenooten verloren de wedstrijd met 5'/t4J£. verdwijnen door de huidemverende, huidvoed.nd. en hu.dvertrmdende Furol. Uooe Sü, U> et. Tube 46 et. B« Apotb. en Drop.ten- troons, die een of meer goede krachten best kunnen gebruiken, in het bijzonder draadwerkers. Dat desondanks de lijst van de arbeidsbemiddeling een zoo be trekkelijk groot aantal zilversmeden be vat, is zeer verklaarbaar, als men weet, dat de meesten hunner oud zijn en reeds lang uit het vak. Van de 16 personen, die thans als werkzoekende zilversme den staan ingeschreven, hebben twee de leeftijd van 78 jaar bereikt, één is 69, twee zijn 63 en één 60 jaar. De jongste, die 33 jaren telt, is op het oogenblik ziek. Wij vernemen dat een patroon dezer dagen onder de ingeschrevenen niet één voor hem geschikten draadwerker kon vinden. Waar in de tilverindustrie reeds zoo lang gebrek aan werk is geweest, lijkt ons deze toelichting niet ongewenscht, om de sombere indruk, die de lijst van de arbeidsbemiddeling wekt, weg te ne men. NED. HERV. KERK. In de Donderdag gehouden vergadering van notabelen def Ned. Herv. Gemeente, is de heer C. H. Kerling herkozen als kerkvoogd. EEN HUWELIJKSGESCHENK. Gistermorgen na schooltijd had in het teekenlokaal van de U. L. O. school, hoofd de heer A. v. d. Laan ,een kleine plechtigheid plaatp. In verband met het a.s. huwelijk van den heer J A. Rijn berg, onderwijzer aan deze school, had den de leerlingen van alle klassen, ge heel uit eigen beweging, een bedrag bij een gebracht, waarvan zij een aardig aandenken hadden gekocht. Een leerlinge uit de hoogste klasse hield een korte toespraak, waarin zij den heer Rijnberg namens de leerlingen alle goeds in zijn huwelijksleven toewensch- te en hem een ets, voorstellende een oud- Hollandsch stadgezicht, overhandigde. De heer Rijnberg heeft in hartelijke bewoordingen voor deze mooie verras sing bedankt. ARBEIDSBEMIDDELING. Het aantal ingeschrevenen bij de ar beidsbemiddeling bedroeg op 6 Decem ber 159, t.w.: 3 bakkers, 1 bankwerker, 1 bierbottelaar, 3 chauffeurs, 1 conduc teur, 3 dekknechts, 1 etaleur, 18 fabrieks arbeiders, 3 goudsmeden, 6 grondwerkers 1 heier, 1 houtbewerker, 2 kantoorbe dienden, 1 klinker, 1 koperslager, 1 leer looier, 2 lompensorteerders, 1 loodgieter, 15 losse arbeiders, 3 metaalbewerkers, 7 metselaars, 3 meubelmakers, 2 molenaars 1 onderwijzer, 13 opperlieden, 1 ovenist, 3 pakhuisknechts, 1 plateelgieter, 4 pla teelschilders, 3 reizigers, 7 schilders, 5 schippers, 2 sigarensorteerders, 11 siga renmakers, 1 slager, 1 stoffeerder, 1 sto ker, 4 timmerlieden, 1 touwslager, 2 tuin ders, 1 werkster, 1 winkelbediende, 16 zil versmeden. DE WERKLOOSHEID IN SCHOONHOVEN En de arbeidsbemiddeling. Het regelmatig verschijnend lijstje der bij het correspondentschap der arbeids bemiddeling ingeschreven werkzoekenden wordt onwillekeurig beschouwd als een overzicht van de werkloosheid. Al spreekt het vanzelf, dat een sterke toename of vermindering van de werkgelegenheid in onz* stad invloed zal uitoefenen op de omvang van die lijst, toch kan men £ie met gebruiken als een spiegel van de ,4)O.S- Zooals- reeds in ons vorig nummer ge meld, heeft de leider der gymnastiekver- eeniging „D.O.S.", de heerJ. H. Kok, bij een motorongeluk een been gebroken. Wij vernemen, dat, zoolang de heer Kok door dat ongeval verhinderd is, les te geven, de heer G. Rinkel, leeraar M O. gym nastiek, de klassen der jongens en meis jes zal leiden, terwijl dit voor de overige klassen door enkele bestuursleden zal ge schieden. A.R. KIES VEREENIGING. Blijkens een advertentie in dit num mer zal Maandagavond in het Chr. Ver- eenigingsgebouw de heer J. van Die Jr. voor de A.R. Kiesvereeniging spreken over JDt strijd, die blijft". WESTERMAN ZOON. Er zijn twee redenen, waarom de uit voeringen van de Schiedamsche tooneel- vereeniging „Utile Dulci" altijd goedbe zocht zijn, namelijk omdat men het doel, steun te verleenen aan de Kleuter school tegemoet wil komen en niet min der, omdat men weet, dat de uitvoerin gen dier vereeniging door keuze van stuk, spel en uiterlijke verzorging, die van het beroepstooneel evenaren. De Schiedam mers hadden tot nu toe Schoonhoven meestal onthaald op een blijspel, giste ren echter was het een oorspronkelijk Nederlandsch tooneelspel, dat voor het voetlicht kwam in de Nutszaal, te wetën ..Westerman Sc Zoon", in 3 bedrijven, door Christien van Bommel—Kouw en Henk Bakker. Volgens het programma werkten daar in 13 personen mee. het meerendeel daar van had echter korte en zeer korte rol len en gedragen werd het stuk door de drie hoofdpersonen. Bovenaan op het programma stadt Martha Westerman, mevrouw Maas Geesteranus Hoogerwaard, die ook bovenaan dient te staan bij de bespreking. Breed en sober, maar zuiver omlijnd, vertolkte zij de rol van de vrouw die niet anders was als zakenvrouw, forsch in haar zakenuitingen met een prachtige dissimulatie, de kunst ommeer te zijn dan men laat blijken. Haar too- neelzoon Jos, de heer J. Hazeu, be- heerschf zijn gaaf en gevoelig spel, maar mist nog altijd de gemakkelijke houding OD het tooneel, waarin Max Hoidert ia GEVONDEN VOORWERPEN. Een kinderwantje, een Engelsche sleu tel.' Inl. op het Bureau van Politie. Muziekuitvoering. Berkenwoude. Dinsdagavond gaf het fanfarecorps „D-H.T.S.G." zijn feestuit- voermg ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van het corps. Nadat de voorzitter in zijn openings rede de geschiedenis der vereeniging had weergegeven, voerden nog verschillende personen het woord. O.a. werden ge- lukwenschen en bloemstukken aange boden door den burgemeester, den heer Kievit als afgevaard.gde der donateurs en kunstlievende leden, de Oranje Ver eeniging alhier en te Haastrecht, het dameskoor „Vriendschap" alhier, de mu- ziekvereen. „Excelsior" te Bergambacht, de muziekvereen. „Crescendo" te Krim pen a d. Lek en door eenige .oud-leden der vereeniging. Voorts waren er telefo nische en schriftelijke gelukwenschen. Daarna gaf de voorzitter de leiding over aan den directeur, waarna een keu rig programma werd uitgevoerd. Vervol gens werd opgevoerd het blijspel „Füm- maniakken". Ook dit gedeelte was goed verzorgd, zoodat de zeer vele aanwezi gen volop hebben genoten. Geneeskundig schooltoezicht Capelle a.d. IJsseL De afdeeling van „Volksonderwijs" heeft een verzoek aan de gemeenteraad gericht, waarin ver zocht wordt, om aansluiting aan de schoolartsendienst „Lek en Ussel". Uitbreiding School 3. Capelle a.d. IJsseL Door toename van het aantal leerlingen heeft de openbare school 3, aan de Kanaal weg gebrek aan ruimte. De gemeente-architect heeft nu een plan ontworpen, om deze school met een lokaal uit te breiden. Dit zal voor de gemeente een bedrag vorderen van plm. f 9000. Chr. reisgezelschap. Capelle a.d. IJsseL Met aanvankelijk 30 leden is hier een chr. reisgezelschap op gericht. In het bestuur namen zitting de heeren G. Koedoot, J. Goedhart en A. den Braber Jr. Capelle aA. IJsseL In de Chr. School aan de IJsselmondsche laan hield de Geref. Mannenvereeniging „Dr. A Kuy- per" haar 13de jaarvergadering. Na het zingen van Ps. 119 1, gebed en voorle zing van Ps. 118 1—16, hield de voor zitter, de heer G. Koedoot een korte ope ningsrede, waarin de noodzakelijkheid van Schriftonderzoek werd aangetoond. In het jaarverslag van den secretaris werden verschillende gebeurtenissen uit het afgeloopen jaar gememoreerd, waar uit bleek, dat er een opgewekt en bloei end vereenigingsleven heerschte. Ds. J. Kapteljn hield vervolgens een inleiding over „Gereformeerde Mystiek". Spr. ging aan de hand van uitspraken van Geref. theologen na, wat onder „mystiek*" is te verstaan, welke misvat tingen er ten deze heerschen en welke op schriftuurlijke gronden moeten wor den afgewezen. Vervolgens boden afgevaardigden van diverse vereenigingen hun gelukwen schen aan en leverden verschillende le den hun bijdragen in ernst en luim. Vooral viel in de smaak: „Een pijp ta bak verlet niet", van A. den Braber Jr. Met hét zingen van Ps. 150 1 en dank gebed door ds. J. Kapteljn, werd de goed bezochte vergadering gesloten. Ems tire aanrijding. Capelle a.d. IJssel. De melkboer A. de Bruin alhier is op de Kralingscheweg op zijn fiets door een autobus aangereden. Met ernstige snijwonden is de man naar het ziekenhuis aan de Coolslngel te Rot terdam gebracht. Goud#. De heer A. P. Janssen, timmer man en aannemer, is failliet verklaard. Curator is mr. R. Rensma. Haastrecht. Het dameskoor „Nieuw- leven" geeft blijkens advertentie in dit blad een Kerkconcert in de Ned. Herv. mt pe mz Tentoonstelling. Krimpen a.d. Lek. Dinsdag zal in het catechisatielokaal een tentoonstelling worden gehouden van de kledingstuk ken, die de Chr. Meisjesvereeniglng ..Tabitha" in het afgeloopen Jaar heeft gemaakt. Lekkerkerk. In de jongste vergadering van de afdeeling van Het Groene Kruis is tot voorzitter benoemd burgemeester mr. v. d. Willigen. Lekkerkerk. Gevonden: een gouden ring. Te bevragen gemeentepolitie A. Stam, Julianastraat. Auto door brug gezakt. Noordeloos. Een vrachtauto, geladen met kunstmest der Coöperatie .Samen werking" te Giessen-Nleuwkerk, is Don derdag door een brug gezakt bij den veehouder D. Bovenkerk op den Dool. De voorste wielen waren reeds over de brug, waardoor de auto nog bleef han gen. De bug en de schoeiingen zijn ge heel vernield. Een goede jacht. Noordeloos. Het jachtgezelschap Dr- Weenink e.a. heeft bij een op de polder Grootewaard gehouden Jacht 23 hazen geschoten. In de ledenvergadering van de Ver. tot Stichting en Instandhouding van een School met den Bijbel is een commissie benoemd om regelend op te treden, bij eventueele benoemingen van onderwijskrachten. De commissie bestaat uit: ds. P. Zijlstra, ds. C. Houtman en den heer G. Bikker Jacz. Jaarvergadering „St. Ignatius". Reeuwijk. Onder voorzitterschap van den heer A. Tijnagel hield de Retraite- vereemgmg „St. Ignatius" Woensdags avond baar jaarvergadering. Na het ope-i ningswoord heeft de secretaris, de heer J. L. Verbeij, een goed verzorgd jaarver slag uitgebracht. Uit het verstag van den penningmeester bleek dat de rekening sloot met een batig saldo van f 29,51. De commissie tot het nazien van de boeken had alles in goede orde bevonden. Hierna volgde de bestuursverkiez.ng. Aftredend waren de heeren J. L. Verbeij en H. v. d. Meulen. Beiden werden bij acclamatie herkozen. Voorts werd nog een retraite vastgesteld, welke voor de meeste leden het beste uitkomt en wel van 21 tot 24 Januari e.k. Hierna werd het spaarsys teem besproken. De voorzitter deed hier bij een beroep op de leden om zooveel mogelijk te sparen. De propaganda-club die dit spaai systeem ter hand neeft ge nomen zal alle leden komen oezoeken. Wie dan eventueel !|yaren wil kan z.ch aan* deze propagandisten opgeven. De heer v. d. Hoorn maakte het bestuur er op attent dat verschillende artikelen van het reglement niet meer van kracht zijn en stelde voor hiervoor wijzigingen aan te brengen. De voorzitter «egde toe dat dit gebeuren zou. Waddinxveen. De ijzerbewerker de H. geraakte op de scheepswerf van den heer V. met zijn rechterhand bekneld tus- schen twee ijzeren platen. Zijn hand werd zoodanig geplet, dat de man zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. WIJNGAARDEN. December. Geboren: Héndrina, d. van W. van Toor en E. Kolbach. erven van wijlen den heer J. T. Heynla ln het openbaar verkocht de bouwmans woning A 100 a met voorhuls A 100, schuren en diverse landerijen, ondei Streefkerk, nabij Bergstoep. samen groot 22 H.A., 19 A„ 90, c.A. Kooper werd dt heer Jan Smit voor f 33.525. Voorts werden verkocht twee perce len weiland, aan- en over de Oude Wete ring. groot 3 H.A., 12 A., 30 cA., kooper de heer J. Verkerk voor f 4575. Streefkerk. Ten overstaan van notaris Mr. Nortier, werd Woensdagmorgen in het café van den heer B. Kieijn in het openbaar afgeslagen de hofstede, ln eigendom behoorende aan de Erven J. T. Heijnis, thans bewoond door den heer D den Hoed, in totaal groot 24.88.80 HA. De inzet bedroeg f 35.150. Na afslag van verschillende perceelen in combinatie, werd het geheel gemijnd door den heer D. Goedhart, veearts te Meerkerk, voor f 37.745. Streefkerk. Notaris mr. J. W. Nortier &ee|! vanmorgea ten verzoeke yftft AS INTREDE CAND. L. TROUWBORST. Cand. L. Trouwborst van Ouderkerk a.d. Ussel deed zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Brakel, na door ds. Th. G. Vollebregt van Oude Tonge mei een predicatie over Psalm 146 5 te zijn bevestigd; intreêtekst was Efeze 6 18b en 19. AFSCHEID DS. F. BOUW. Ds. P. Bouw is voornemens 5 Maart af scheid te nemen van de Ned. Herv. Ge meente te Benschop en 12 Maart zijn intrede te doen te Haaf ten; bevestiger is ds. H. K. van Wingerden van Melis- sant. INTREDE DS. J. KAPTEIJN. Ds. J. Kapteljn van Kralingscheveei hoopt 8 Febr. zijn intrede te doen bij de Oereformeerde kerk te Umuiden; beves tiger is ds. S. E. Wesbonk te Umuiden, JUBILEUM DS. J. B. JANSEN. Ds. J B Jansen, predikant bij de Oe reformeerde Kerk te Doesburg, herdenkt Woensdag de dag, waarop hij vóór 25 jaar het predikambt aanvaardde. De Ju bilaris stond van 1913 tot 1920 te Zeven huizen (ZH dat zijn eerste gemeente was. Men heeft hier nog vele prettige herinneringen aan Ds. Janssen. Nieuws in een paar De veehoudersknecht J. Oostia wero Dinsdag te Alphen a.d. Rijn van een drlewielige wagen geslingerd, doordat het paard op hol was geslagen en kwam met het hoofd tegen een lantaarnpaal te recht. De man is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen in het Academisch Zie. kenhuis te Leiden overleden. Te Twisk was bij de doopsgezinde kerk de timmerman A. Tuinman bezig een steiger te maken. Daarbij viel een steigerpaal naar beneden en trof den timmerman op het hoofd. De tman liep een zware hersenschudding op en is aas de verwondingen overleden. Bij de aanleg van een nieuwe weg te Ezinge, geraakte de gemeentewegwer ker P. Huizinga onder een zwaar bela den aanhangwagen. De man was onmld» dellijk dood. De landraad te Batavia heeft dri» valsche munters veroordeeld tot respec tievelijk 8 jaar, 5 Jaar en 2'/t Jaar ge vangenisstraf. De onderneming Bendo-Kerep, ln de nabijheid van Banjoewangi (O.-Indlë) is geteisterd door een windhoos, welke de kracht had van een orkaan. Van een groep Inlanders werden een man,_ twee vrouwen en een kind getroffen. De man was op slag dood; de vrouwen en het kind werden zwaar gewond en overge bracht naar het hospitaal, waar 't kind spoedig daarna is overleden. In den loop van de dag zijn Woens dag te Jeruzalem vijf terroristen, onder wie eeh vrouw, gedood, Een anders vrouw werd fcewyjML. IWIHR BLAD. f.'irw'PBLAD VOOR ZUID-HOLLANV* EN UTRECHT Scboonnovenscne courant VRIJDAG 16 DECEMBER 1938. BREED GROND AF. VERKLARING VAN MINISTER BONNET. De In Italië ontstane opwinding, na dat minister Ciano in de Kamer een re de had gehouden, waarin hij zinspeelde op de Italiaansche territoriale verlah- gens, is eindelijk bedaa'rd Hoewel Itali aansche bladen nog voortgaan met eischen te stellen ten aanzien van DJiboeti, is dat van officieele Italiaansche zijde niet» gebeqrd. De Fransehe minister Bonnet heeft Woensdag in de Kamercommissie van buitenlandsche zaken de incidenten ter sprake gebracht, die zich hebben voor gedaan tijdens de redevoeringen van- Ciano en stelde de commissie op de hoogte van de stappen der Fransehe am bassade bij de Italiaansche regeering. Bonnet heeft bevestigd, dat geen en kele eisch door de Italiaansche regee ring was aanhangig gemaakt en hij ver klaarde, dat Frankrijk trouwens nooit een duimbreed grond aan Italië zal af staan. Een poging om een dergelijke aanspraak te verwezenlijken zal onher roepelijk uitloopen op een gewapend con flict. Deze verklaring werd op vastberaden toon afgelegd en verwekte groote in stemming. De toekomst van Memelland. Uilslag der stemming. Volgens het Dultsche Nieuwsbureau neeft bij de verkiezingen in Memelland de Dunsche lijst van dr. Neumann in totaal 1,820,175 stemmen verkregen, te gen 268.658 op de vier Lithausche lijsten. Dit is een percentage van 87.1 voor de Dultsche lijst. In de nieuwe Landdag zul len naast 25 Duitschers slechts 4 Litau- ers zitting nemen. Litauen handhaaft rijn rechten. Litauen weigert over een oplossing der Memelkwestie in strijd met het statuut, t« discussieeren, aldus zeide Urbsys, de Litausche minister van buitenlandsche saken in een onderhoud met een cor respondent van Reuter. Or dam aaum oan. d« motor «oost tedareen. dat de leoeas- «Lumt m. de goede werfcing worden werkoogd door woor smering be «orgen. leooftsduMT en da goéde werbng km. onxa lickaamt- motor Icwmen worden 6eoorderd door kat gebruik oan cDralsma eau "Oaflcenbusa 's levertraan. Zoo noodig sal Litauen alle mogelijke maatregelen nemen om zijn rechten te verdedigen. De minister opperde het denkbeeld, dat met het oog op de verschillende uit leggingen, welke aan de Memelconven- DE RUWE REIS. door R. AUSTIN FREEMAN. „Ik verlang er absoluut niet naar, rfjk «e zijn, kapitein P&rradine," was mijn antwoord, „en eerüjk gezegd voel lk er niets voor om aan dingen te laken die niet mijn eigendom zijn. Bij uw plannen om te ontvluchten kunt u op mijn toe gewijde hulp rekenen, maar ik beken ronduit, dat uw andere plan me niet aanstaat." „Zooals u wilt, Jonge vriend," zei Par- radine koeltjes. Blijkbaar was hij belee- digd door de onomwonden manier, waar op ia mijn afkeuring over zijn levens- wijr had geuit, want hU dronk zijn glas met een nadenkend gezicht leeg en sprak een poos lang geen woord. „Is Sierra Leone niet een vrij druk be- sochte haven?" vroeg lk, om een eind kon de stilte te maken. „Ja, de meeste schepen doen daar aan om hout en water in te nemen vooral de slavenhalers van Senegal en Gambia. Vroeger was het een druk bezocht zee- roovers-rendez-vous, want de haven is makkelijk bereikbaar en je kunt met een gewone sloep aan wal gaan. Maar tegen woordig zie je er alle enslavenhalers en Quinea-vaarders." „Kent u van die slavenhalers misschien «en paar?" vroeg ik. „Niet een paar.... heel wAt!" was het lakonieke antwoord. »D*n weet misschien ook wel, wie enoch Murking ls," ging ik soort. .Minting!" Parrr ilot betlkte naden- "«•d zijn voorhoofd. ■De kapitein san de „charity", kwam "Hu «eheuckt te hal» tie werden gegeven, de onderteekenaars tezamen met Duitschland als belang hebbende mogendheid zonder verwijl een uitleg moesten zoeken, welke zoowel Litauen als Duitschland zou oevredigen. Litauen. aldus Urbsys, wenscht het sta tuut volkomen uit te voeren. Uitbreiding Duitsche export. Te Londen wordt gemeld, dat het voornaamste doel van het bezoek van dr. Schacht aan Engeland is, de Britsche financieele leiders te overtuigen van de dringende noodzaak voor Duitschland om zijn uitvoer uit te breiden. Het schijnt dat dr. Schacht de medewerking van En geland wenscht te verkrijgen voor uit breiding van de Duitsche uitvoer naar dit land met 20 tot 25 Nazi staatsgreep in Hongarije voorkomen. Krachtig optreden der regeering. De nationaal-socialistische Kameraf gevaardigden te' Boedapest hebban gis teravond den minister-president en den minister fan binnenlandsche zak.n ge ïnterpelleerd over de „buitengewoon har de politiemaatregelen tijdens de natio- naalsocialistische betoogingen op 1 De cember". De minister van binnenlandsche za ken zelde ln zijn antwoord, dat de nazi's volgens bepaalde Inlichtingen op den len December het plan hadden gehad, zich van de macht meester te maken. Zij waren volgens een gedetailleerd plan te werk gegaan. In de buitengewoon rumoerige verga dering werd de indruk gewekt, dat de re geering besloten ls, zoo noodig de krach tigste maatregelen te nemen. Etter bondspresident van Zwitserland. De vereenigde bondsvergadering te Bern heeft met 150 van de 210 uitge brachte stemmen den bondsraad dr. Phi- lipp Etter tot bondspresident voor het Jaar 1939 gekozen. Tot vice-president voor 1939 werd met 99 van de 133 uitgebrachte stemmen ge kozen bondsraad Pilet. MUITERIJ IN ECUADOR. Garnizoen contra regeering. De hoofdstad van Ecuador, Quito, was Donderdag het tooneel van een conflict tusschen de regeering en een deel van het garnizoen, als gevolg waarvan het geheele zakenleven was stilgelegd, en de theaters waren gesloten. De radio-stati ons werden door de autoriteiten gecon troleerd. In de straten patrouilleerde de cavalerie der regeeringstoepen, die nu en dan samenscholende linksche elementen uiteen dreven. Het conflict ls ontstaan als gevolg van een regeeringsdecreet, dat de verkiezin gen voor de Kamer en den Senaat van Ecuador op de tweede Zondag in Mei bepaalt en de eersÖ'^jeenkomst van 't parlement op 10 Augustïï? van het vol gend Jaar. Vooral het garnizoen van Quito was het hiermede niet eens en het resultaat was, dat een der regimenten, het Yaguachi-regiment, zich verschans te op de Ichimbia-heuvels. vanwaar de geheele stad kan worden beheerscht. De regeering neemt strenge maatre gelen tegen het opstandige regiment. Zij heeft dadelijk een ultimatum gesteld, waarin met het zenden van vliegtuigen werd gedreigd. Tenslotte is een conferentie gehouden met een deputatie uit het leger. Men kwam hierbij overeen, dat de kiezers on middellijk zouden worden opgeroepen tot het samenstellen van een congres. Dit congres zal dan een nieuwen presi dent kiezen, die onmiddellijk in functie treedt. DE BUITENLANDERS IN DUITSCHLAND Nieuwe nota der Ver. Staten. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken publiceert een nota. welke Donderdag te Berlijn is over handigd en waarin aan Duitschland op nieuw verzeker.ngen worden gevraagd, dat geen onaangename maatregelen zul len worden genomen tegen Amerikaan sche staatsburgers in Duitschland zonder onderscheid van ras of geloof. De nota geeft uiting aan de teleurstel ling dat de in de afgeloopen maanden bij herhaling gevraagde verzekeringen niet zijn gegeven. SPIONNAGE-COMPLQT IN CATALONIE Vele doodstraffen. Te Barcelona is Donderdagavond be kend gemaakt, dat een rechtsche spion- nage-organisatie in Catalonië is ontdekt. Een groot aantal personen is ter dood veroordeeld en er zijn meer dan twee honderd veroordeelingen tot gevangenis straffen van twintig Jflar of langer uit gesproken (volgens een officieele mede- deeling). De rechtsche spionnage-organisatie werkte in het leger en ln politieke krin gen. De leider van de organisatie ls vol gens de berichten een majoor van de re- publikeinsche generale staf en hij werd bijgestaan door een staf van tien perso nen, waarbij twee officieren. „Och ja. De „Charity"!" zei mijp gast heer. „Ja, ja! Enoch Murklng! Wel, wel! Ja, ik herinner me 'xn goed! een gods vruchtig man met 'n voorliefde voor al les, wat de tong streelt. Rechtvaardigheid in een kogelrond, gemest lichaam! Ja, ik herinner me hem heel goed en mij zal hu ook wel niet vergeten zijn." Bij de herinnering aan datgene wat er tusschen hem en Murking was voorge vallen, grinnikte hij vermaakt en fleurde zichtbaar op. En zoo grondig raakte hij daardoor weer ln zijn humeur, dat hij me den geheelen avond op verhalen van Guinea-vaarders onthaalde, die me, eer lijk gezegd, meer amuseerden dan tot leering strekten. Den volgenden morgen aan het ont bijt richtte Parradine een paar waar schuwende woorden tot mij. „We zijn nu vlak bij onze bestemming, Mr. Roberts," zei hij, „en ik verzoek u scherp op uw houding en uw woorden te letten. We mogen geen argwaan opwek ken en geen argwaan toonen. We gaan aan het werk ,of de staat, waarin de schoener verkeert, het eenige is, wat ons interesseert. Wij moeten buitengewoon ijverig zijn en we moeten van de ande ren Ijver eischen. Begrepen?" Ik verzekerde hem, datik den toe stand volkomen zeker begreep en zijn raadgevingen naar de letter zou opvol gen. I Een kwartier of zoo la tec gingen we naar boven en daar wachtte ons een schouwspel, dat de grootst» bewondering bij me opwekte. We waren Juist om de beboschte punt van Kaap Sierra Leone heen en stevenden recht op de kust af. Rechts van ons verhief zich het bebosch te landschap van de kaap met zijn eigenaardig gevormde boomen en groe pen sierlijke palmen, die door hun typi sche silhouetten den stempel van tropi sche weelderigheid op het landschap I drukt,»»- cVa kaap glooide het 1 ORANJE TERUG IN NEDERLAND. HISTORISCH FEEST TE SCHEVENINGEN. Woensdag ls herdacht, dat 125 jaar geleden Neerland's onafhankelijkheid werd Ingeluid bij de temper uit Engel sche ballingschap van- dên Prins van Oranje. De herdenking vond haar hoogtepunt in een historisch spel te Scheveningen, dat die terugkeer voorstelde. Al vroeg in de ochtertd heerschte in Scheveningen een stemming van echte oranje-jool. Om 10 uur kondigde gejuich uit de verte de aankomst van Jacob Pronk aan, die in een open rijtuig, om stuwd door een jubelende schare uit de richting Den Haag naderde. Voor de vrijheidsboom aangekomen, die in de Prins Willemstraat was opgericht, hield Jacob Pronk van zijn rijtuig uit een kor- land öp tot de toppen van de Sierra het geheel, een mantel v#n groen met blauw- lila schaduwen, insfbten. Aan onzen linkerkant liep een lage kust in een serie van bochten, geschei den door uitstekende landpunten, voort tot waar heel in 'de verte en recht voor ons een wijde, door land. omsloten watervlakte met een vloot van voor an ker liggende schepen zich Uitstrekte. Toen wij de monding binnenliepen, kwam de vloed juist op en de schoener gleed vlug bocht op bocht voorbij, tot we de ankerplaats naderden. Onze kapitein keurde de verzameling met bezorgde oogen, maar na een poos kondigde hij verlicht aan, dat zich geen enkel oor logsschip eronder bevond. Zonder zeil te minderen stevende we recht op de groep schepen af sn al van verre was het te zien, dat onze ver schijning een algemeene opschudding te weeg bracht. Want waar we langs kwa men hing de bemanning nieuwsgierig over de verschansing en bekeken de of ficieren oi\s van het achterdek door hun kijkers. „Wat is dat voor een leren?" vroeg ik, toen we een groote brik voorbij gleden, waar allerzonderlingste geluiden, een luid geklinkklank van metaal, vermengd met een geschreeuw en gesteun, uit opsteeg. „De heeren zijn met de slaven bezig," vertelde Parradine me. „De arme kerels moeten met hun boeien aan op en neer springen om ln conditie te blijven en als dat niet met de noodige opgewekt heid doen, staat een van de bemanning met de kat klaar, om ze asm te moedi gen." „Wat een schandelijke manier!" ver ontwaardigde ik me. „Een blamage voor een land, dat op de vrijheid van zijn volk prat gaat." „Dat ben ik met u eens, Mr. Roberts," stemde Parradine in. „Ofschoon die vrij- i heid iideic grootspraak Jfc jmt i m ikj toe toespraak, waarin hij de spoedige kómst van den Prins aankondigde. De aankomst van de Koningin. De feestvreugde werd niet weinig ver hoogd door de aanwezigheid van de Ko ningin. Om tien voor halfelf was H.M. van het paleis Noordeinde vertrokken. Zij maakte de rijtoer in een blauwe caleche, getrokken door vier paarden. VYf*We lieert Kwellende hoofdpijn? 1 zoo'n klein wit Mijnhardtje helpt U eraf. Binnen enkele minuten! Ook verdrijven ze ondersnel kiespijn,zenuw- .^i/pijnen.griep,gevatte kou 1 „Mijnhardtje 5 ct 12 „Mijnhardtje*" 50 cL Te half elf kondigde gejuich ln de ver te de komst van de Koningin aan.Op een afgezet gedeelte van de Prins Wil lemstraat' werd Hare Majesteit ontvan gen door den voorzitter en secretaris van het comité. Zij onderhield zich met ver schillende dames en heeren van het co mité, die allen ln ouderwetsch costuum gestoken waren en daarop reed de stoet naar de Boulevard, waar de Koningin met de leden van Haar gevolg de lan ding van Prins Willem zou bijwonen. De Koningin bleef in haar rijtuig, dat was opgesteld onder de gedenknaald. Op de Boulevard waren duizenden en duizenden bijeen, die hier de komst van den Prins afwachtten. Ook ln de Keizer straat was het zeer druk. In Hotel Rauch waren o.a. de minister-president dr. H. Colijn, de burgemeester van Den Haag, mr. B. J. R. de Monchy en eenige wet houders aanwezig. De Prins komt. De feestelijke stemming onder het pu bliek stijgt nog aanzienlijk tegen de tijd, dat de Prins wordt verwacht. Voor de kust ligt de „Jan van Gent", voorstellende het Engelsche oorlogsschip „The Warrior", dat in 1813 den Prins naar Scheveningen bracht. Van „The Warrior" is een sloep uitge zet met Fagel en Hobbner, resp. Neder landsch gezantschapssecretaris te Londen en Engelsch gezantschapsseretaris te 's-Gravenhage Als dezen aan land zijn gekomen, wordt een tweede sloep ultge- kunnen getuigen. Maar 't ls een minder waardig soort handel, ook al ls 't bui tengewoon lucratiefDaar hebben we er nog een." Bij die woorden wees hij op een klein schip, waar we, om zoo te zeggen, recht op af stevenden en toen ik me omdraai de en keek, kreeg ik een schok van ver bazing. „Wel heb ik van mijn leven!" riep ik uit. „Dat is de „Charity" 't schip van Mr. Murklng!" „Ik geloof dat u gelijk heeft," zei Par radine ,„nu ik goed kijk, meen ik de fraaie allegorische groep onder den boeg spriet te herkennen. Aha!" ging hij voort, toen we de zware lompe schuit voorbij sneden, „ls dat onze bevallige vriend niet, die figuur op het achter dek?" „Ja, dat was Murking, Murking in een wit pak, dat hem nóg kolossaler maakte dan hij was. Toen we voorbij kwamen, keerde hij zich een halve slag om, om ons na te kijken, dook dan opeens zijn kajuit in en verscheen even later weer met een kijker, waardoor hij ons nóg bekeek, toen de „Charity" al kleiner en kleiner begon te worden. „Een herinneringssnaar is in trilling geraakt," zei Parradine lachend met een blik achterom naar de bijna vierkante witte figuur. ,JDe „Autolycus" geniet, zoo ais u ziet, 'n zekere vermaardheid." „Laten we hopen dat er geen kruiser hier binnenloopt, zoolang Murking de wateren onveilig maakt," zei ik. „Ja, dat zou wel eens minder aange name gevolgen kunnen hebben," gaf Parradine toe. „Maar dank zij den pres gang ontwijken de koopvaarders Zijner Majesteits schepen, waar ze kunnen. Maar daar zie ik, als ik me niet vergis, een goeien kennis van me juist, nu herkent hij me ook." Onder het spreken wees hij op een iLarlilk.^ PooLsche brik, graantafr zet. die evenals de eerste door Engelsche mariniers geroeid wordt. De Prins van Oranje zit achter in deze sloep. Het oorlogsschip vuurt saluutschoten af. Over het strand rijdt een wagen, in rood-wit-blauwe jrieuren geschilderd, met drie paarden bespannen. De wagen rijdt een eindje de zee in en Van der Duyn, die er in zit, steekt den Prins bij het overstappen van de sloep in de wagen de hand toe. De roeiers in belde sloepen groeten met de roeispanen en onder da verende toejuichingen van de menigte op het strand rijdt (Je Prins naar de Bou levard. Achter de wagen volgen visschers met hun vrouwen, burgers en burgeres sen in costuums uit 1813. Precies elf uur rijdt de wagen langs de kerktoren in de Keizerstraat, waaruit de Oranjevlag is gestoken De stoet be geeft zich naar het gebouw van de Chris telijke Jongemannenvereeniging, dat in 1813 de pastorie was, en waar de Prins ls ontvangen. In de pastorie spreekt de schutterskapitein Berkenbosch Blok den Prins toe. uiting gevende aan zijn groo te blijdschap over 's Prinsen komst in het Vaderland. De Prins dankt voor deze hartelijke woorden en zegt, dat hij zeer verheugd is op Nederlandsche bodem te zijn aan gekomen Het voornaamste en meest aantrekke lijke onderdeel van het feestprogramma was daarmede voltoqid en de Koningin was Inmiddels over de Boulevard in de richting van de pier weggereden. Maar de feestvreugde was daarmede nog lang niet gedoofd en Scheveningen en de residentie hebben nog lang eo geestdriftig feestgevierd. DE DUITSCHE DIENTBODEN. Slechts 3000 moeten terug. De geruchten, dat de Duitsche regee ring besloten zou hebben, alle Dultsche dienstboden ongeveer 25 000 die ln Nederland in betrekking zijn, de eerst volgende maanden terug te roepen, blij. ken sterk overdreven. Uit nadere informaties in regeerings- kringen blijkt, dat slechts 3000 Duitsche dienstboden, ln hoofdzaak die, welke ln Joodsche gezinn endienen, naar Duitsch land moeten terugkeeren, omdat daai gebrek aan vrouwelijke arbeidskrachten is, in het gezin en op het land. Zij zul len haar dienst zoo tijdig moeten opzeg gen, dat zij op 1 Februari naar Duitsch land kunnen vertrekken. Uit Engeland 10.000 meisjes terug Ruim 10.000 Duitsche en Oostenrijk, scha dienstmeisjes worden uit Engeland naar Duitschland teruggeroepen, om de zelfde reden, die ook voor de Duitsche meisjes in Nederland geldt, n.l. het te kort aan Duitsche arbeidskrachten. In de laatste twee maanden zijn al 2000 meisjes naar haar vaderland terug gekeerd. Het aantal Oostenrijksche meis jes is ongeveer zevenmaal zoo groot als dat der Duitsche, als gevolg van de be perkende bepalingen, die sinds eenige tijd in Duitschland voor het vertrek naai* het buitenland gelden. Naar de Duitsche ambassade te Lon den mededeelt, wordt op de meisjes geen pressie uitgeoefend, doch doet men een beroep op haar vaderlandsliefde. een sloep wegvoer. En toen onze schoener en de sloep wat dichter bij elkaar kwa men, zagen we een man op de achter doft, die opgewonden met een grooten zakdoek zwaaide. „Loef op en bras het topzeil tegen," beval Parradine, „daar hebben we iemand die me moet spreken." Toen de schoener vaart'begon te min deren, legde de sloep vlug langszij aan. De man, dien we hadden zien wuiven, klom langs den hoofdketting aan dek en sprong het trapje naar de kampagje op. „Vrouw Fortuna is me wél goed ge zind, mijn waarde Cotter." begroette Parradihe zijn gast, „om mé, bij mijn aankomst, door een ouden makker te la ten verwelkomen." „Ja, kapitein," antwoordde Cotter, „die ls u altijd goed gezind. Maar u bent op 't nippertje „Wat! Wanneer ga Je dan weg," vroeg de kapitein verbaasd. „Zoo gauw 't hoog water geweest is," zei Cotter. „Bij Kaap Mount ligt een la ding zwart ivoor op me te wachten." Parradine nam hem terzijde en eea paar minuten bleven de beide mannen, met den rug naar me toe. fluisterend staan praten. Daarna keerde onze be zoeker, na een paar zijdelingsche blik ken naar de ankerplaats,, die al kleinei en kleiner werd, zich naar den valreep „Ik moet weg, kapitein," zei hij, „an ders ben lk met dezen stroom niet op tijd terug. U kunt op me rekenen." ging hij- veel zachter voort, „dat wil zeggen: tot op zekere hoogte, want zoo gauw ik mijn lading aan boord heb, moet ik weg. Zwart Ivoor is bederfelijk goedje." Met een jovialen groet liet hij zich naar zijn sloep zakken. Op hetzelfde oogenblik werden onze zeilen weer bijge haald en kwam er weer gang ln d" „Autolycus". GBssöx aegfilgdju

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 2