Bervoets JCuistec Attentie!! iS Vrije spreekplaats BERTELS Je He DE KREli AcU^cUeccHiHcU ZaoMicetlt? Burgerlijke stand jjGemenqd nieuws Benschop. EEN HUIS, De Koophandel Jtelaiigryke prijsverlaging na 3 paar t 1 Zeugestraat 44, Gouda Philips nieuwste serie 1938-'39 OTTOLAND - TEL. 30 ivtn tin telefoontje, ch wij zijn bij U! V! ONZE ST. NICOLAAS-VERRASSING UITSLAG DATUM GRATIS KOOPDAG DINSDAG 6 DECEMBER 1938 Omzetbelasting! Gemeenteblad „De 7000" □L UUUÜUUÜLIJUUIJUUUÜUUULJUÜ tfij kunt hiel uh naamkaartje! S. W. N. van Nooten - Schoonhoven, 10 VRIJDAG K DECEMBER 1ML Alle lezers van dit blad kunnen kosU- oos tn deze i-ubnek schrijven. Haam en adrrt moeten worden opgegeven, doch hunnen onder hot artikel worden weggelaten. BEGRAFENISRECHTEN TE SCHOONHOVEN. Eenige beschouwingen Zaterdagavónd werd ik, als e.genaar van een graf op de Algemeene Begraaf plaats te Schoonhoven, verrast met de mededeeling van het Gemeentebestuur, dat de gemeente door haar noodlijdend heid is voorgeschreven de betaling voor het onderhoud van gedenkteekenen, enz. op de graven ten eigen bate aan te wenden. Te dien aanzien zal de dood graver is grafdelver geen betere be naming voor deze functie voor het vervolg dus geen inkomsten meer mo gen genieten In verband daarmede vervolgen B. en W. is het noodzakelijk de verorde ning op de heffing van begrafen sreeh- ten te herzien. Zoodra hierop de Ko ninklijke goedkeuring is ontvangen, welke nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten, zullen U omtrent het te heffen bedrag, de wijze van betaling, enz„ nadere mededeelingen door ons worden gedaan Hier weer een sprekend voorbeeld, waar de noodlijdendheid eener gemeen te heen voert. Den Haag regeert. Alle bronnen van inkomsten moeten tot den top worden opgevoerd. Mijn eerste gedachte was bij het lezen van dit schrijven*: „Ik blijf liever bij de oude manier van betalen." Veel voordeel voor de gemeente kan deze voorgenomen herziening toch wel niet opleveren. De grafdelver zal een vast salaris ontvangen. Bij het bepalen hiervan is stellig rekening gehouden met de emolumenten, welke hij voor t onderhoud van de eigen graven van derden ontving. Nu gaat het naar opvattingen van recht en billijkheid niet op, om dezen functlonnaris deze bron van inkomsten af te nemen, zonder hem gelijktijdig een zekere verhooging ziener wedde te ver- leenen, ©enigszins overeenkomende met hetgeen hij uit deze bronnen ontving. Volgt men dezen weg niet, dan be- teekent de zaak practisch, dat de graf delver de gemeentelijke noodlijdend heid het zwaarst zal gevoelen. Ipderdaad heeft de gemeente het recht om voor hèt onderhoud van eigen graven een. recht te heffen. Artikel 32, 2e alinea Hfer Begraafwet regelt dit uit drukkelijk. Aan de gemeentelijke heffing zal, nu zij van Hooger Hand is voorgeschreven, wel niet zijn te ontkomen. Met nadruk zou ik echter in overwe ging willen geven aan hen, die straks omtrent de vaststelling der rechten krijgen te beslissen om deze in geen geval hooger te stellen dan thans door den grafdelver worden berekend Mach ten zij ©p hoogere bedragen worden ge steld, dan thans gelden, dan beteekent zulks, dat de piëteit jegens onze over leden bloed- en aanverwanten in zeker opzicht wordt geëxploiteerd En dat kan en mag allerminst de be doeling van de Overheid zijn. Misschien is het niet ondienstig in dit verband te wijzen op het bepaalde bij art. 31 der Begraafwet, luidende als volgt: Het begrafenisrecht bestaat voor elke soort van graven uitJ een som. die overeenkomstig art. 287 der wet van 29 Juni 1861 (de gemeentewet) niet hooger mag zijn, dan noodig is ter voldoening der kosten en lasten van aanleg, der kosten van het onderhoud der begraaf plaats en der bezoldiging van doodgra vers, opzichters en andere beambten der begraafplaats. Nu is met zooveel woorden in de Be graafwet niet gezegd, dat het recht voor het onderhoud van eigen graven, niet hooger mag zijn dan de werkelijke kos ten van onderhoud, doch het zooeven aangehaalde artikel zegt in dit verband toch veel. Verhooging der kosten van het onder houd der eigen graven beteekent voorts verhooging van een telkens wederkee- rende uitgave. Uit het oog mag bij deze kwestie niet worden verloren, dat de voorgestelde wij ziging enkel het Protestantsche deel der bevolking za. treffen. De R.K. hebben een eigen begraafplaats. Daarmede wil lk niet zeggen, dat de R.K. er het goed koopste afkomen. Dat is voor mij een vraag, omdat ik niet op de hoogte ben met de R.K. begraafplaatsen. Maar wel houdt een ander vraagstuk hier zijdelings verband mee. Dat is dat van de lijkverbranding. Mochten de begrafenisrechten aan zienlijk worden verhoogd, dan zal dit zeker hen, die onverschillig tegenover dit vraagstuk staan, gemakkelijker doen besluiten om het stoffelijk overschot van hun nabestaanden te l&ten cremeeren. Op den duur dan uiteindelijk voordeeli- gec, Voor het onderhoud jan een urn thuis is nu eenmaal geen telkens weder keerend recht verschuldigd. Persoonlijk ben ik een tegenstander van lijkverbranding. In dit opzicht zal ik niet alleen staan. In Schoonhoven zullen de meeste ingezetenen niets van lijkverbranding moeten hebben. Laat daarom dan ook de Overheid er voor waken, dat zij de begrafenisrechten niet te hoog op gaat voeren. Laat zij desnoods den moed hebben om tegen Hooger Hand hetgeen ln werkelijkheid veelal niets anders is dan een rekenende ambtenaar te zeggen: „Ik pas De nagedachtenis aan onze dooden leent zich er niet toe om met klinkende munt te worden betaald. EEN GRAFEIGENAAR. POLITIE NEEMT WETHOUDERS, RAADSLEDEN E.A. EEN VERHOOR AF. De burgemeester is bezig, weilich: on bewust, Nieuwerkerk in opspraa< te brengen. Nieuwerkerk a.d. Ussel wordt goed bestuurd en is financieel kern ge zond, maar er zijn wel dingen die ver anderd of nagelaten moesten worden. De laatste dagen werden de volgende per sonen aan een politieverhoor onderwor pen: weth. Maaskant, weth. v. Waasber- gen, de gemeenteraadsleden earlier, Tom en Dekker en enkele ambtenaren en werklieden die in gemeentedienst zijn, een hier werkzaam dagbladcorrespon dent e.a. Wat is de oorzaak van dit on derzoek? Zelf betrokken zijnde bij het geval zijn we in staat hierover mede deelingen te doen. De burgemeester treedt op- als verslag gever voor een der Nederlandsche dag bladen, een op de secretarie werkzaam ambtenaar, zich spiegelend aan het voor beeld van zijn superieur, tracht even eens berichten door te geven en veelal ambtelijke berichten. Door deze omstan digheden is een wedstrijd ontstaan in het doorgeven van ambtelijke berichten, vóór de raadsleden iets van de ln de raad te behandelen stukken weten, worden deze gepubliceerd. Om een voorbeeld te noemen het volgende: In de raadsverga dering van 26 October deelde de voor zitter mede nog een verrassing te heb ben voor de raadsleden, n.l. van den mi nister van binnenlandsche zaken was een schrijven ingekomen betreffende verlaging van rente van de gelden welke als bouwvoorschotten aan de woning- bouwvereeniging waren verstrekt. De burgemeester kon echter niet vermoeden dat een zijfier ambtenaren deze verras sing reeds 4 dagen van te voren had la ten publiceeren. Oudergewoonte kregen de gemeenteraadsleden de gemeentebe- grooting met daarbij behoorende stuk ken thuis gestuurd. Van B. en W. werden enkele mededeelingen aan den raad, aan de raadsleden thuis gestuurd, op het oogenblik dat de raadsleden deze stuk ken in hun bezit konden hebben, ver schenen in een dagblad mededeelingen omtrent deze stukken. Bij deze mededee lingen was om. een brief van den eige naar van een der grootste bedrijven in deze gemeente. In deze brief deelde deze eigenaar mede: dat indien bepaalde las ten njpt werden verlaagd hij zou over wegen zijn bedrijf te verplaatsen naar elders. In dit schrijven werden verscha lende cijfers genoemd omtrent de om vang van het bedrijf, ook deze brief werd gepubliceerd. Nu schijnt de afzender van deze brief over deze publicatie minder gesticht te zijn. De brief was bestemd voor B. en W. en moest dienen als toe lichting van het door hem ln te nemen standpunt De burgemeester heeft echter de raads leden deze brief toegezonden Nu wil het geval dat degene, die deze brief publi ceerde. geen amb'enaar is. maar een ver slaggever, die reeds eerder over deze zaak „Gaat de exportslachterij verdwijnen" schreef. Toen bedoelde verslaggever de betrokken brief te paxken wist te krij gen, zag hij hierin, hoe Juist zijn con- clusie's ten opzichte van de voorgeno men reorganisatie geweest zijn. Daar de brief in openbare vergadering zou wor den behandeld geen enkel teeken van geheimhouding droeg, meende hij zonder bezwaar de brief te kunnen publiceeren. Nu blijkt dat het zenden van deze brief aan de raadsleden op zichzelf reeds een vergissing was. Hiervoor kan echter de persoon, die deze brief deed publicee ren. niet verantwoordelijk worden ge steld. Verder wordt onderzocht of de wet houder bepaalde uitdrukkingen, die hij in een der vergaderingen van B. en W heeft gedaan, aan een verslaggever heeft medegedeeld. Gebleken is dat bedoe'de wethouder de gewraakte uitdrukkingen eerst in een vergadering heeft ge bruikt en ze daarna in de vergadering van Burg. en Weth. heeft gebezigd Daar deze wethouder niet van gedachte was veranderd, stond het voor den verslag gever vast dat in B. en W. één der wet houders een bepaald standpunt had in genomen. Het ging om de kwestie „Be graafplaats en Baarhuis". Door een event, wijziging in de in structie van de raadsleden zal nu wor den getracht de raadsleden te dwingen te zwijgen over hetgeen hun officieel wordt TMA/U»gAriAi»lri rCML iMArrifc toetser zonden. Als dan de gewoonte van voor eenige jaren ook nog wordt ingevoerd, nj. het meest behandelen in geheime vergadering, dan blijft den Nieuwerker- kers niets meer te doen dan op tijd hun belasting te betalen. Zelfs mogen de raadsleden tegenover hun kiezers geen verantwoording meer afleggen. Het po- btiebezoek heeft zijn uitwerking niet ge mist. In een vergadering van de Ail. Kiesvereeniging, welke Maandagavond gehouden werd, zou behandeld worden: de „Gemeente-politiek", de inleider voor deze avond, een der A R. raadsleden, be gon echter met op te merken, dat hij uiterst voorzichtig moest zijn met het geen hij besprak, daar men tegenwoor dig niet veel meer zeggen mag. De mees te der gestelde vragen werden dan ook niet beantwoord, althans niet volledig. Mocht een meerderheid te vinden zijn VTOr het voorstel „tot wijziging der tn- structie's", dan is Nieuwerkerk voor de pers gesloten terrein en blijft de bevol king van iedere voorlichting verstoken. Wij zijn echter nog overtuigd dat hier over het laatste woord nog niet is ge sproken, zoo niet het heele voornemen nog wordt Ingetrokken. De raadsleden, die in en over deze zaak zfljn gehoord, zijn hierover minder goed te spreken en zien hierin een aantasting van hun recht als raadsleden. Wij hopen dan ook dat de pers nog niet meer moeilijk heden. dan tot dusver, worden in de weg gelegd. M. ZWLTNENBURG, Verslaggever. Nieuwerkerk a.d. Ussel, 14 December. Kantongerecht Gouda (Zitting van Woensdag). Mond- en klauwzeer te Gouderak De veehouder A. Z. te Gouderak stond terecht, omdat hij zonder vergunning van den burgemeester, koeien, die lijden de waren aan mond- en klauwzeer, over de openbare weg heeft laten vervoeren. Verd. verweerde zich, door te zeggen, dat hij ten gemeentehuize aangifte had gedaan van het feit, dat zijn koeien ge nezen waren. Hij meende, dat dit vol doende was, maar de kantonrechter maakte hem er opmerkzaam op, dat het terrein nog niet was vrijgegeven. Dus was hij in overtreding. Verdachte verschilde hieromtrent van meening, doch werd veroordeeld tot f 30 sub«. 6 dagen hechtenis. De eisch van het OM. was f 50 subs. 10 dagen hech tenis. Niet bewezen jachtwetover treding. Twee weken geleden stond B. uit Gou da terecht terzake van overtreding van de Jachtwet. Verd. zou met eenige an dere beeren in den polder te Reeuwijk, later dan een half uur na zonsondergang met een Jachtgeweer op wild geschoten hebben. Verdachte ontkende dit pertinent en verklaarde, van meening te zijn, dat de verbaliseerende veldwachter zich ver gist moet hebben. Het OM. was echter van verdachte's verw.eer niet overtuigd en eischte f 50 boete subs. 10 dagen hechtenis met bevel tot ïnbeslagnem.ng van het vuurwapen Woensdagmorgen heeft de kanton rechter uitspraak gedaan en overwegen de. dat de veldwachter, door de duister nis, verdachte mogelijk niet goed heeft kunnen waarnemen en het ten laste ge legde niet wettig en overtuigend bewezen moet worden geacht, den verdachte vrij gesproken. Auto's in botsing. Op de straatweg RotterdamZeven huizen heeft een botsing plaats gehad tusschen twee auto's. ■O. Z. uit Zevenhuizen stond terecht omdat hij met zijn vrachtauto niet tijdig zijn richtingaanwijzer uitgestoken en de weg gekruist zou hebben, waardoor een aanrijding met een achter hem komende luxe auto ontstond. Deze laatste werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. W B. uit Reeuwijk, als getu.ge gehoord, was de chauffeur, die de aangereden wa gen bestuurde Hij' heeft wél gezien, dat de richtingaanwijzer na de aanrijd ng uitstond, doch niet gecons'ateerd. dat verd. dit tijdig genoeg had gedaan. Een andere getu:ge heeft evenmin een teeken gezien. De ambtenaar van het O M. wilde even wel een nader onderzoek in deze zaak instellen en vroeg aanhoud ng voor het hooreh van meerdere getuigen. De zaak werd dienovereenkomstig voor onbepaal- den tijd aangehouden. ln het hol van den leeuw! Een jongeman uit Ammerstol, C. A. de J„ stond terecht, omdat hij links van den weg had gereden. Maar er kwam no# wat bij. Hij reed met twee vrienden op een Zon dagavond per fiets over den Lekdijk van Schoonhoven naar Ammerstol. „'t Was" zoo vertelde hij „stikdonker". Maar toch niet zóo donker, of hij had twee meisjes in de gaten, met wie bij wou kennismaken. Het dneuu «ermindfrfls vaart m aèt zou de kennismaking beginnen toen de J. werd aangehouden door een man die met z'n vrouw en dochtertje liep te kuieren. Die man zette onzen jongen vriend op de bon voor het niet rechts van den weg rijden! Maar "t ergste kwam nog! Hij had na melijk met den veldwachter te doen en het tragi-komische van de geschiedenis was wel, dat de plichtsgetrouwe veld wachter niemand anders was dande vader van het 'meisje met wie hij zoo juist wilde kennismaken! De jongeman ontkende het ten laste gelegde en daarom zal de veldwachter als getuige worden gehoord. Vermoede lijk zal z'n dochter wel thuis blijven. Zonder licht te Zevenhuizen. J. d. L. te Zevenhuizen heeft een wagen met twee paarden bestuurd, zon der deze aan de achterzijde te verlich ten. Het gevolg was een botsing met een luxe auto, welke, schade bekwam tot een bedrag van f 48.50. Overeenkomstig den eisch werd verd. veroordeeld tot f 10 boete subs. 2 dagen hechtenis. Aanrijding te Haastrecht. C. Th. van V. te Haastrecht zou een aanrijding hebben veroorzaakt door zijn auto te keeren zonder te letten op een auto die achter hem aankwam. Verd. zou geen signaal hebben gegeven. Verd. beweerde, volkomen stil te heb ben gestaan, wat evenwel de chauffeur van de aangereden auto, C. W. F. uit Maarssenveen, ontkende. Het O M. eischte f 10 boete subs. 2 da gen hechtenis. De kantonrechter deed nog geen uitspraak, doch zal volgende week den verbalisant hooren. Handel in consumptieijs. J. v. d. W. te Gouda dreef een handel in consumptieijs, terwijl zijn woning niet voldeed aan de in de wet gestelde eischen Verd. gaf het toe, docbY zeide, niet op de hoogte te zijn met de betreffende be palingen. 4 Het OM. eischte f 30 subs. 10 dagen; het vonnis luidde: f 10 subs. 2 dagen. Alcohol voorradig te Moordrecht M. A. v. d. B. te Moordrecht heeft zon der vergunning of verlof, alcoholhouden de dranken verkocht. Een dergelijke ver gunning kan hij ook niet krijgen. Eisch: f 10 subs. 2 dagen; vonnis: f 6 subs. 2 dagen. Overtreding arbeidswet te Wsdinxveen. J. J. T. te Waddinxveen stond terecht wegens overtreding van de Arbeidswet. Hij zou namelijk een jongetje van 9 Jaar hebben laten werken. Verd. zette echter uiteen, dat het hier geen arbeid in den zin der wet betrot, maar vrijwillige hulp bij de versiering voor het Oranjefeest. Op grond daarvan werd verd. vrijgesproken. Bedorven schapenvleesch te Schoonhoven. A. K. te Schoonhoven stond terecht wegens overtreding van de Vleeschkeu- ringswet. Hem was ten laste gelegd, dat hij zonder vergunning voorhanden heeft gehad een hoeveelhe.d niet toebereid, noch verduurzaamd, noph gekeurd, scha penvleesch. Het vleesch was van een verdronken schaap, dat naar verdachte aan de politie heeft verklaard zoó verschrik kelijk stonk dat hij het den volgenden morgen in den grond heeft gestopt. Het vleesch was namelijk bedorven. Verd. had daar evenwel aangifte van moeten doen. Eisch van het OM.: f 20 subs. 10 da gen; vonnis: f 15 subs. 3 dagen hechte nis. Water en asijn* De azijnfabrikant P. B. te Gouda heeft de azijn met 50 procent water verdund. Dat is in strijd met de warenwet. Verd. verontschuldigde zich door te zeggen, dat het hem niet om grof winstbejag te doen is geweest, wantazijn is haast even duur als water! Het O M. achtte verd. toch schuldig en eischte f 40 subs. 10 dagen. Het vonnis luidde f 25 subs. 5 dagen. Allerlei. J. d. 8. te Moercapelle reed zonder rijbewijs in een auto. Boete: f 2 of 1 dag. A. van H. en J. de G. te Waddinxveen hebben gejaagd zonder akte. Het feit werd toegegeven. Het O M. eischte 3x2 dagen hechte nis. Het vonnis luidde tegen A. van H.: 3 x f 5 boete subs. 3x2 dagen hechte nis en een voorwaardelijke straf van 3 x 1 maand hechtenis met 1 jaar proef tijd. En tegen J. de G.: f 10 of 2 dagen met 1 maand voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd. Tenslotte werd A. van V. te Gouda we gens het zonder vergunning venten met lorren veroordeeld tot f 2 subs. 1 dag hechtenis. HET STROOPERSDRAMA TE WADDINXVEEN. Een voorspel van het stroopersdrama in de I Waddinxveensche polder, waarbij rylLsveidwachter .Van der Hoeven zoo ernstig werd gewond, diende Woensdag morgen voor den wm. kantonrechter m» C. Jonker. Men kent de zaak: Bij het uitoefenen van zijn plicht, hebben aanvankelijk onbekende stroopera op rijksveld wachter v. d. Hoeven met een jachtge weer geschoten, waarbij zijn bovenarm nagenoeg werd verbrijzeld. De onverlaten lieten hun slachtoffer, hevig bloedend, in de stormachtige nacht liggen. Beiden zitten nu in voorarrest te Roi- terdam. Hun zaak zal voor de Recht bank worden behandeld. Voor den kan tonrechter hebben zij zich evenwel to verantwoorden wegens overtreding Tan de jachtwet. De eene, W. H. uit Waddinxveen, het verstek gaan. De andere, H. R. uit Wad» dinxveen, werd voorgeleid. Hem was ten laste gelegd, dat hij met een Jachtgeweer had geschoten zonder een akte te hebben. Zijn patroon, W. EL, had de lichtbak gehanteerd. Verdachte bekende het feit. *t Schot was per ongeluk afgegaan, t Was geen moedwil geweest om den veldwachte* neer te schieten. Hij zou ook niet gewe ten hebben, den man te hebben geraakt Wèl is hij hard weggeloopen en heeft hij t geweer in een sloot geworpen. Hij haalde z'n fiets van het erf bij een zeke ren K. en is toen naar huis gegaan. Deze, M. K„ landbouwer te Waddinx veen, werd als getuige gehoord. Hij gal toe dat de beide verdachten op z'n land hebben gejaagd, maar hij zou dit niet hebben geweten. Wel mochten ze er wei eens jagen vanwege het „schadelijke ge dierte!" Stevig aan den tand gevoeld en gewe zen op de gevolgen van meineed, ver klaarde de getuige tenslotte, wèl te heb ben geweten dat de verdachten aan het stroopen waren. Ook heeft hij ze aan pa tronen geholpen en mochten ze het ge weer bij hem verbergen! Na deze getuigenverklaring hield de ambtenaar van het OM. zijn requisitoir. Vooral de omstandigheden zoo »eidi hij verraden een mentaliteit van ver dachte, die buitengewoon bedenkelijk ki De ambtenaar eischte 3 x 15 dagen prin cipale hechtenis en verbeurdverklaring en bevel tot vernietiging van het in be- slaggenomene. Verdachte had het laatste woord. HU zeide, geen beroepsstrooper te zijn. Wel iswaar heeft hij wel eens gestroopt, maar hoogstens 5 a 6 keer. HU is landarbeider en zeide gelukkig veel werk te hebben gehad. Hij ging met zijn patroon den eveneens gedetineerde verdachte mee, na aanvankelijk wel drie maal te heb ben geweigerd. De kantonrechter, direct vonnis wij zende, veroordeelde hem niettemin con form den eisch van het Openbaar Mi nisterie. De andere, niet verschenen «trooper, werd bij verstek veroordeeld tot 20 dagen principale hechtenis. KRIMPEN a.d. LEK. December. Geboren: Gerrit, z van A. Langerak en N. Schouten. Pietje, d. van M Deelen en L. N. van Wijnen. Maarten Adria- nus, z. van B. de Jong en J. van Brand wijk. Ondertrouwd: M. Liedorp, 22 J„ en K Bréeöveld, 20 j. Getrouwd: H. Boswinkel, 29 j., en A. A detJfo"oot, 19 j. W. Verduin, 32 J„ en CV J, Éhnsen. 32 J. OÏNleden: B. Westbroek, 35 J. LEKKERKERK. December. Geboren: Jan Arie. z. van J. Hoogen- boezem en A. Zwartbol. Ondertrouwd: A. Oskam, 24 j. (te 'é-CTgivenhage), enf E. JA. van Schooten, 25; j Overleden: S. Verboom. 65 weduwe ▼Mfc'C. van Limborgh. H .van Peet, 6< "Weduwnaar van J. Kok. REEUWUK. December. Geboren: Wilhelmin^ J., d. van EL C, Vergouw en IJ. v. d. Made. Ondertrouwd: H*"C. van Wijnbergen. 25 j. (te Utrecht), en A. M. de Goeij, 30 j. C. W. Palsgraaf, 29 j. (te Moordrecht), eq E. M. Slappendel, 26 j. SLIEDRECHT. December. Geboren: Johannes, z. van P. de Wln- tér en J. Dubbeldam. Johannes Corne lls, z. van A. W. W. van Steenis en C. B. v. d. Mooren. Annigje, d. van A. J. Bouwman en P. de Bruin. Paulus Jo hannes Maria. z. van W. Chr. Kleman en J. J. Bunnink. OndertrouwdC Bos. 26 j., en J Duyzer, 21 j. K Kraayeveld, 23 J., en M. a Meijer, 24 j. J. v. d. Vlies, 33 j„ en A, v. d. Herik. 22 j. Getrouwd: C. Kabouw, 28 j>, en H. Bak ker. 22 j. C. Romeijn, 23 en N. Kraayeveld, 21 j. Overleden: G. Bouw, 31 j„ echtgen. van KI. Roskam C. Bot. 87 j., wed. van 8. van der Vlies. D. M. Korporaal, 56 J„ echtgen. van P. Timmer. J. Visser, 10 d. P. de Groot, 75 J., echtgen. van W. Slagboom J. C. van Steenis, 2 d. T. Hartog, 84 J„ weduwnaar van E. Huisman IJSSELSTEIN. December. Geboren: Wilhelmus, z. van J. P. Mast wijk en D. W. Ruven. Ondertrouwd: A. J. Geelhoed en M. Bleijenberg. J. van Arkei (te Lopik) en J. L. den Uijl. Overleden: C. Hilgemand, 83 j„ weduwe van A. Langerak, eerder van C. Klein. J. Hluis, 69 j„ echtgenoot* yan G, fitixa* VRIJDAG II DECEMBER 1938. DE FRAUDE TE ROSWINKEL. Tekort beloopt I 350 000 Naar aanleiding -ah de arrestatie ren den kassier der Boerenleenbank te Roswinkel heeft de rechtbank te Assen den kassier G. in staat van faillissement verklaard. Het tekort blijkt niet min der dan t 350 000 te zijn. De bank was een coöperatieve instel ling, zoodat de aansprakelijkheid ge heel of gedeeltelijk eventueel evenredig zou moeten worden verdeeld over de ongeveer 600 leden Overigens zijn de bestuursleden hoofdelijk voor een be paald bedrag garant. VUURTOREN-WACHTERS IN LEVENSGEVAAR. Zieke wachter van buiten wereld afgesloten. De vuurtorens aan de Zuidkust van 5ijn de laatste weken meer dan ooit van de buitenwereld afgesloten door de zware stormen, waai door 't den roeibooten onmogelijk is aan te leggen bij de kleine eilandjes, waarop zij zich verheffen. Het geduld van sommige wachters is op een zware proef gesteld. %oo werden de wachters op den Bishop Rockvuurtoren gedwongen drie weken langer dan gewoonlijk dienst te doen. Met behulp van een lijn deed m?n hun levensmiddelen en wat zij nog meer noo dig hadden, toekomen. Ook de wachters op den vuurtoren van Eddystone. 14 mijl buitengaats van Plymouth, verkeerden in een niet-benij- denswaardige positie Sinds Vrijdag is een van hen ziek. Met behulp van een morse-lamp seinden zijn collega's, dat hij lijdende was aan een breuk en drin gend geneeskundige hulp noodig nad.De pogingen, om den man naar de vaste wal .te brengen, faafden eenter tot dus ver. Iedere keer, dat het getij gunstig werd beoordeeld, voer de motorboot ..Sa tellite" uit, maar de zee liep te hoog om den toren te kunnen bereiken. Twee maal zette de „Satellite" Woensdag een motor-reddingboot uit, die trachtte een lijn over te schieten, teneinde daaraan een ..reddingsbroek" te bevestigen. Bei de pogingen faalden echter Het voedsel voor de drie vuurtoren wachters begint schaarsch te worden. Zij beschikken nog slechts over scheeps beschuiten. Tenslotte wordt gemeld, dat een jon ge wachter van de Longships vuurtoren, ter hoogte van kaap Landsend. ernstig ziek is. Men heeft daar bovendien ge brek aan voedsel, terwijl er de eerste weken weinig kans bestaat den vuurto ren te bereiken. NA DE JODEN DE ZIGEUNERS. Duitschland wil thans het vraagstuk der Zigeuners regelen. De chef van de politie heeft gelast dat alle zigeuners, halfbloed-zigeuners en personen, die de leefwijze der zigeuners volgen, zich bij de politie moeten melden, opdat naspeu ringen op het gebied der rassen-biologie worden gedaan. De zigeuners, die in groepen rondtrekken, zullen verstrooid worden. De zigeuners zullen zich niet meer in de grensgebieden mogen ophou den Verder zullen zij niet meer uit de steden met meer dan 500000 Inwoners verjaagd mogen worden, vermoedelijk om te voorkomen, dat zij het platteland overstroomen. DUITSCHE SPION VEROORDEELD. Een 26-jarige beambte van een Duitsche scheepvaartonderneming is door de rechtbank te Christobal (Panama-ka naalzone) veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf wegens spionnage De man was op heeterdaad betrapt toen hij fo to's trachtte te nemen van de Ameri- kaansche verdedigingswerken aan de mond van het kanaal bij Colon. MEVR. SKOBLIN VEROORDEELD. Twintig jaar dwangarheid. Woensdag heeft het Assizenhof te Pa rijs uitspraak gedaan in het proces van de ontvoering van generaal Miller Het hof heeft mevrouw Skoblin veroordeeld tot twintig jaren dwangarbeid en een verblijfsontzegging voor de duur van 10 jaar. De jury had verzachtende omstandig heden in aanmerking genomen, doch niettemin is de straf hard. daar haar medeplichtigheid aan de ontvoering van generaal Miller met bewezen kon wor- straf was levenslange dwangarbeid, het minimum z»s dagen voorwaardelijke opsluiting Intusschen staat het nog te bezien of mevr. Skoblin inderdaad voor twintig jaar verdwijnen zal in het vrouwenban- go van Montpellier, daar er groote kans op cassatie ls. Dadelijk na de uitspraak heeft name lijk een der verded.gers een schriftelijke verklaring bij het Hof ingediend, dat een der gezworenen de meening van hem zelf en zijn medeleden, welke tot de voorlezing toe geheim hooide te blij ven, ontijdig kenbaar gemaakt heeft. Deze klacht moet natuurlijk nog wor den onderzocht. NOTARIS H. C. ROOI te Lopik, zal op Vrijdag 23 Decem ber 1938, v.m. 11 uur, te Benschop, Polsbrockerdam, in het Koffiehuis van den Heer M. VAN VLIET, in ééne zitting, publiek verkoopen krachtens 1223 B.W.: Ingericht tot 2 Woningen, met KAPBERG. SCHUUR en verdere BETIMMERINGEN, plaatselijk ge nummerd 193 en 194, GROND, ERF, WEG en WATER te Ben schop, Zuidzijde, nabij den Dam. groot 27.35 Are, eigendom van den Heer W. J. SLUIS. Aanvaarding en betaling f Fe bruari 1939. Nadere Informaties ten kantore van den Notaris. I«parite milkwettan irn 140 150 160 170 180 '22 24 27 30 34 ct 100 200 210 220 240 35 37 42 46 50 ct. •270 290 65 75 ct. Wftttenteemsen «onder deden hiervoor. V ertin<le emmers, maatlatten enz. H. A. VAN BAAREN Schoonhoven Oroote prijsverlaging ge galvaniseerde voeremmers, en melkemmers. p Brugdekken 1 't, g in diverse lengten. Ut Amgr. Sokalen g Ribben 4x4, 3x4 en 2x4 Dekdeelen 12l/jx6Vj C.M. en 10x7 c-M. Sehitps-slooptriJ Nliuw-Likkirlind Telefoon no. Wij noodigen U tevens uit tot een bezoek aan onze kerstboom, waar aan voor ieder kind een versnapering. van al onze soorten kousen en sokken waaronder ook de beroemde „MAHAMA-KOIISEr Als bijzondere reclame waszijden kousen 33 cent per paar Koopt nu vooral onze uiterst soliede dameskousen „Irma". Oude prijs 39 cent Laat dit koopje U niet voorbijgaan op de komende feestdagen naar één der apparaten van Vraagt eens demonstratie bij: Electro- en Radio-Techn. Bureau Wij zijn reeds ruim 14 jaar in radio techniek werkzaam en dank zij de practische ervaring en de bekwame leiding op radio cursussen gaf de N.V. Philips Radio ons in Jan. 1932 reeds de bevoegdheid om haar apparaten ook in garantietijd te repareeren. Wij beschikken over een modern ingerichte werkplaats, met groote voorraad reserve onderdeden en de nieuwste meetapparaten Komt U eens een kijkje nemen en wij zullen U toonen wat er noodig is om Uw apparaat die behandeling te geven, die het eischt. All* Philips apparaten an -lampan uit voorraad lovorbaar. Vraagt onxo huurkoop tarlovon. Alike advertentie in dit bind opent knneen ep nieuwe klnnten Voor mooie en practische geschenken zuil U bij Bervoets zonder veel moeite naar genoegen slagen. En alles bij elkaar zult U dan toch heel weinig geld behoeven te besteden, want bij Bervoets vindt U steeds „Het Beste voor den Laagsten Prijs", Blijkens acte van Notaris A. J. H. van Clarenbeek te Rotterdam, d.d. 10 December 1938 was in den brief, die b\j acte van gemelden Notaris d.d. 14 November 1938 door ons in verzegeld couvert was gedepo neerd, als Gratis Koopdag in onze speciale reclame aangewezen: Ieder, die dus op dien dag in één van onze magazijnen in den lande gekocht en contant betaald heeft, ontvangt het bedrag van dien aankoop, tegen inlevering van den koopbon met het speciale datum stempel, in contanten terug. De uitbetaling geschiedt vanaf morgen. ROTTERDAM: HEERcNSTRAAT - TEGEN OVER GOUDSCHE SINGEL Wij leveren zeer concurreerend BESTELORDERS voorgeschreven in artikel 19 van de Omzetbelastingwet! Vlugge levering S. W. N. v. Nooten, Schoonhoven 37e WETTIGE HACO-T1EKEIWQ 2e KLASSE, 3e LIJST TREKKING VAN WOENSDAG 14 DECEMBEB 1931 HOOGE PREM1ËN f 30.000.— 13643 t 100— 13676 PIEMIEN VAN f30.— 128 668 683 726 Ml 1873 2210 3241 3304 4178 4217 4344 4382 4407 4459 4522 4678 1984 5682 5750 6908 5997 6080 6348 6983 7197 7336 7493 7644 8242 8348 8536 8675 8846 9006 9193 9354 9860 10022 10324 10346 10663 10906 11151 11339 11389 11426 11574 11588 11691 11692 11822 12063 :ill4 12137 12194 12621 12635 12863 13032 13147 13216 13602 13592 13606 13822 13957 14055 14065 14380 14651 14758 15178 15283 15577 15653 16605 15988 16383 16709 16873 16933 16M7 17058 175M 17644 18160 18422 18607 18881 19127 19300 19708 19858 20069 20357 20828 20869 Verbetflngen: 3« KI. Ie lljrt: 1993 m. z. 1999; 2e KL 2e m* ÏMI Jfc 75fl°; >473* m. n 14773; 99M moet terv&ila» Maar doe het dan goed! - Neem dan het populaire dan is succes verzekerd, want dan bereikt U iederen Zaankanter. Oplaag ruim 17.500 gecontroleerd door den Bond van Adverteerders Verspreiding wekelijks Huis aan Huis in de welvarende Zaanstreek al uw familieleden en k Ook niet allen schrijver Z«ndt hun daarom PIETER PEUTER enntssen op Nieuwsjaarsdag bezoeken. uw wontch door A én stelt er prijs op Drukk*ri| Wij hebben kaartjes in talloos vele soorten en et talloos vele lettersoorten I 1 eed* «anaf 70 ct. pep 50 at. 90 ct. 100 at. nliet enveloppen. Mil onze nieuwe machines drukken wij di« rassend goedkoop en mooi!

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 6