Ijstijd! 10 L van Haren? Kerstgeschenken hebben de voorkeur MAGGI* AROMA u*tis f»et cfyel! Telegrammen «Ruiter» schaatsen B, Markus Plaatselijk nieuws Opening van ijsbanen Wedstrijden op schaatsen Aanmeldinglidmaatschap Sportnieuws Marktberichten! Predikbeurten Advertentiën. BOELHUIS Diverse Inboedel goederen 90 Binnenland Gemengd nieuws 2 MAANDAG 19 DECEMBER 1938 TREINBOTSING BIJ ZUTFEN. Een doode. ZUTFEN, 19 Dec. Vanoch.end tegen «wart over zeven is op het stationsem placement te Zuilen een losse locomotief op, de binnenkomende trein uit Deven er gereden. De losse mach ne kantelde, waarbij de leerlingmach rust Kraak uit Hengelo onder de locomotief werd ver pletterd. De machinist van de trein uit Deventer kwam evenals het over,ge treinpersoneel en de passag ers met de schrik vrij. Alle sporen zijn versperd, zoodat het verkeer moest worden omgelegd. Justitie en politie hebben een onderzoek inge steld op de plaats van het ongeval. De omgevallen locomotief is ernstig bescha digd. DE WADDENZEE GEKLT"r"~TRD. Drie schepen ingevroren. OOSTMAHORN, 19 Dec. De veerdienst op Schiermonnikoog is heden gestaakt, zoodat het eiland thans geheel geïso leerd is. De veerboot op Oostmahorn is, evenals de reddingoboot „Insulinde" In het ijs bekneld. Een vrachtscheepje van Schiermonnikoog, schipper Smeenk, is tusschen Schiermonnikoog en Oostma horn, eveneens in het ijs bekneld. De schipper gaat af en toe over het ijs naar Schiermonnikoog om levensmiddelen te halen. Het scheepje, dat geladen is met beurtgoederen, verkeert in een gevaarlij ke positie. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. DEN HAAG, 19 Dec. Heden werden de volgende prijzen uitgeloot: 1500: 18400 1000: 1336 4963 21800 400: 10133 15973 200: 6803 17415 100: 8174 9901 9976 10616 21767 Ongekend lage waterstand. De waterstand in de Lek is ongekend laag, zelfs zoo laag, dat men in de sta ten van waterstand geen noteering kan vinden, die zoo lage stand aangeeft. Op 1 November 1920 is de stand 1.21 onder NA.P. geweest, thans was die in Schoonhoven 1.27 onder N.A.P. Zater dag was in Krimpen a.d. Lek het peil 1.94 rrL, te Streefkerk 1.69 m. onder N. A.P. Door deze lage waterstand wordt de scheepvaart ernstig bemoeilijkt. Bij Streefkerk, waar gronden droogvielen, die men anders bij de laagste eb nog nooit gezien had, heeft een zestal sche pen aan den grond gezeten, d;e echter met de vloed, zonder hulp, weer vlot. kwa- meh. De vloed ondervindt tengevolge van het lage rivierpeil geen weerstand en komt dus met groote snelheid op. Hedenmorgen was de rivier te Culem- borg voor 1/3, te Schoonhoven eveneens voor 1/3, te Streefkerk voor 3/4 en te Krimpen aan de Lek voor overdekt met licht grondijs. Bij aanhoudende vorst is er groote kans, dat de Lek b.v. in de nacht van Difisdag op Woensdag zal dichtvafczeh. De veerpont is hier vanmorgen uit de vaart genomen. De dienst wordt met de motorboot onderhouden. G. NOOMEN. t Een verkeersongeval, dat Vrijdag te Utrecht heeft plaats gehad, heeft aan een bekend en gewaardeerd oud-stadge noot het leven gekost. Vrijdagmiddag werd daar de heer G. Noomen, contro leur bij de Raad van Arbeid, aangereden door een hem achterop rijdende perso nenauto. Deze wagen werd bestuurd door een dame en reed zoo snel, dat hij, na dat de heer N. was gegrepen, nog tegen een lantaarnpaal reed, vervolgens een slagersfiets aanreed en tenslotte tegen een winkel botste, waarvan de gevel werd beschadigd. De heer Noomen was door de auto niet overreden maar wel tegen de grond ge worpen en bij de snelheid waarmede dit geschiedde, behoeft het niet verwon deren, dat zijn val zeer efristig aankwam De heer Noomen werd naar een zieken huis overgebracht. Hij had een schedel- basisfractuur opgeloopen en is gistermid dag, zonder bij kennis te zijn gekomen, aan de gevolgen daarvan overleden. Het plotseling heengaan van den heer Noomen, die zijn ambt jarenlang in Schoonhoven heeft uitgeoefend en die hier algemeen geacht was, zal in onze stad stellig zeer velen met diepe deernis vervullen. De heer Noomen was 51 Jaar. SCHIETWEDSTRIJDEN BURGER WACHT. Zaterdagmiddag hield de Vrijwillige Burgerwacht onder leiding van den heer C, H. KprHrig in het gymnastieklokaal in ELKE TOMATEN-SOEP, GROENTE- OF VERMICELLI-SOEP kortom alle soepen win nen aan smakelijkheid, wanneer U er een weirug Maggi's Aroma aan toe voegt. Eerst dan worden ze pas ,,af". Waarom? Omdat Maggi's Aroma de eigen smaak van een gerecht meer naar voren brengt Laat Uw ledig Maggi- flesje bij Uw winkelier navuUe": No. 0 14 CL No. 1 a 27 ct de Oranjestraat haar jaarlijksche schiet- wedstiijden. Er was van de zijde der schutters flinke belangstelling en er heerschte de geheele middag een geani- ieerde stemming.yDe uitslagen der se riewedstrijden op de korte baan zijn. Ie klas: 1 L. van Dam, 244 punten; 2 H. Batelaan 237 p.; 3 J. van Raalte 236 p.; 4 J Seton, 235 p.; 5 A. van Vliet. 233 p.; 6 H. Hoogendonk, 233 p.; 7 J. West broek 232 p.; 8 C. H. Kerling,, 231 p 9 W. J. Monna, 230 p.; 10 W. v. d. Oever. 230 p.; 11 Th. Driesen, 228 p.; 12 K. M v. d. Zouwen, 227 p.; 13 C. A de Groot. 227 p.; 14 G. Quak, 225 p.; 15 M. v. d. Bergh, 224 p.; 16 C Korevaar, 223 p.; 17 G. H. Kuilenburg 222 p.; 18 A. J J Ver- rocn 221 p.; 19 A G. H. Ponsioen, 218p.; 20 D. v. d. Hek, 214 p. 2e klas: 1 P. Korevaar 221 p 2. H Brugg^man, 220 p 3 Alex Meijer. 216 4 J. v. d. Molen, 214 p.; 5 A. de Groot, 212 p.; Jac. Straver, 212 p.; 7 D. van Ginkel, 212 p.; 8 B. Portuin. 207 p.; 9 Cor de' Gruijter, 207 p.; 10 F. J. Huiskes. 206 p.; 11 E Oosterbosch. 204 p.; 12 P. Regnery, 204 p.; 13 TJ. Seton. 202 p. 3e klas: P. G. de Lange, 178 punten; 2 A. Monna, 169 p 3 Alb. van Dam. 164 p.; 4 D. de Jong, 162 p.; 5 G J. Stravers 140 punten. De heer L. van Dam behaalde met 244 punten de wisselbeker, terwijl hij te vens in het blijvend bezit kwam vaneen tweede beker. De andere prijzen beston den uit luxe- en gebruiksvoorwerpen. De prijsuitreiking zal op een nader te be palen datum plaats vinden. GESLAAGD. De heer A. J. de Krom is te 's-Graven- hage geslaagd voor de akte Staathuis houdkunde MO. TREIN ONTSPOORD. Geen persoonlijke ongelukken Tengevolge van een verkeerde wissel stand ibet mechaniek werkte niet ten gevolge van de vorst) is de treai naar Gouaa, die hedenmorgen te 8.33 uit Schoonhoven was vertrokken, bij Berg ambacht ontspoord. De veeren enz. z*jn tengevolge van de strenge koude bij het plotselinge remmen gebroken. Deze dienst ondervond eenige stagnatie, maar de ver dere diensten werden normaal onder houden. In Bergambacht moeten de pas sagiers echter overstappen. Persoonlij ke ongelukken zijn gelukkig niet voorge komen, de materieele schade la echter vrij aanzienlijk. In verband met deze storing kwam de fotopagina heden te laat in ons bezit, zoodat wij voor een deel van onze op laag met minder actueele illustraties moeten volstaan. KERSTUITDEELING BURGERLIJK ARMBESTUUR. Het Burgerlijk Armbestuur is heden begonnen met aan alle vanwege dat col lege ondersteunde gezinnen een uitdee- llng van eierkolen te verstrekken. Don derdag zal de gebruikelijke kerstuitdee- Hhg van vet plaats hebben. TOELICHTING. In ons vorig nummer hebben we ge meld, dat door den Goudschen kanton rechter veroordeeld was A. K. te Schoon hoven, die bedorven schapenvleesch in voorraad had gehad. Die initialen heb ben aanleiding gegeven tot onjuiste ver denking, en daarom vullen we dit bericht aan met de toelichting, dat genoemde A. K. is een timmerman alhier. BOTSING. Zaterdagmorgen kwam de bodeauto SCHAATSEN LIEFHEBBERS 1 Koopt speciaal Oroote keuze zwierschaatsen. Zie etalage Dorpsstraat B 71, Berlsenwoude van den heer Eshuis bij het achteruit rijden op de Dam in botsing met de bak fiets van den heer Van Engelen, welke daar geparkeerd stond. De bakfiets liep ernstige schade op. De auto kreeg geen averij. De politie heeft de zaak in onder zoek. „Volksonderwijs'*. Aiblasserdam. De afdeeling van „Volks onderwijs" hield in de Harmon.e een vergadering waarin als spreker optrad ds. C. de Jongh van Gorinchem. Spr. be paalde zijn aandachtig en tevens talrijk gehoor bij het onderwerp, wat de geest van hét Christendom behoort te zijn. Hij zei, dat het voorbeeld, dat Jezus ons achterliet van broederschap, van liefde en van het practisch naar voren bren gen van het Christendom, het eenig goede voorbeeld is, dat ons gegeven wordt in de Bijbel. Voorts vestigde spr. er de aandacht op hoe het staat met de geest op de Open bare School en zei, dat volgens de wet deze Bchool er is ter opleiding voor alle Christelijke en Maatschappelijke deug den. Daaraan moet dan ook ln de eerste plaats worden gedacht en in die geest worden de leerlingen opgevoed. De spe ciale taak van de school is het geven van goed onderwijs; het geven van gods- d.enstopderwijs behoort niet tot de taak der onderwijzers, doch tot die der Kerk. De predikanten zijn geroepen om dit on derwijs te geven. Ten slotte wekte spreker op, naar het voorbeeld der voorstanders van de Bijz. scholen, allen te staan achter de open bare school en ook daarvoor gewillig te offeren. De heer Kramer, hoofd der openbare lagere school 1, zegde hartelijk dank voor het propagandistische woord van ds. De Jongh en sprak de wensch uit, dat elke ouder een propagandist zal worden voor de openbare school. Na afwerking van dit offlcleele gedeel te voerde een tooneelgezelschap het stuk „De Gebr. Kalkoen" op. hetwelk danig de lachlust van het publiek opwekte. Jubileum C. A. KoutstaaL Alblasseroam. Vrijdag herdacht de heer C. A. Koutstaal de dag, dat hij 25 jaar als brievenbesteller bij de P.TT. werk zaam was geweest. De kantoorhouder en zijn collega's boden hem een gouden horloge aan. De directeur met den on derdirecteur van het hoofdkantoor te Dordrecht kwamen den Jubilaris geluk- wenschen en voorts kreeg bij een schrif telijke felicitatie van den Christ. Bond van P.T T. personeel. Zijn huis geleek een bloemenhof. Caecilia. Gouderak. Donderdagavond gaf de muziekvereen .„Caecilia" een geslaagde uitvoering in de zaal van de wed. 8. Ooms, onder leiding van den heer J. L. Nobel. Na het muziekprogramma werd een tooneelstuk opgevoerd: „Het onbe storven Weeuwtje", door een tooneelver- eeniging te Moordrecht. Het programma werd keurig uitgevoerd en zoowel mu ziek als tooneel werden met applaus be loond. Een gezellig bal sloot de avond. Tot voorzitter van het Burg. Arm bestuur is benoemd de heer M. v. Herk. De heer H. Stoppelenburg heeft bedankt als lid van de Techn. Comm. van de Turnkring Gouda en omstreken. Tot waarnemend gemeente-ontvan ger is benoemd de heer A. Offermans, ambtenaar ter secretarie. Gouderak. Tot bestuursleden van Het Groene Krtiis zijn benoemd mevr. Kool- de Jong, de heeren B Smalbil, A. Huls man, M. Rook, T. Verkaik, 8. Tom enD. Verstoep Dz. Moordrecht. De postduivenvereni ging „De Gevleugelde Vrienden" hield een hokkeuring voor haar leden. Als i keurmeester trad og de heer i. Heuvel man. De uitslag was: E. de Kruif le pr.;. J. Verburg 2e prijs; W. de Wit 3e prijs; en P. den Braber 4e prijs. Bij de werkverschaffing aan de Spreeuwenhoek zijn vanuit deze gemeen te 23 personen te werk gesteld. Peursum. Bij de jacht in de polder Peursum. gepacht door den heer H. Kloek werden niet minder dan 46 hazen ge schoten. Gemeenteraad. Wad din veen. De burgemeester heeft dé gemeenteraad tegen Dim dag 20 De cember nam. 2 uur, in openbare verga dering bijeengeroepen. De agenda ver meldt o m.: Wijziging st?mdistricten voor de gemeenteraadsvei kiezing Benoeming wegens perlooieke aftred-ng van twee le den der schoolcommissie (vac. ds. W. J. Smidt en J. A. Doeleman); id. der com missie tot wering van schoolverzuim (vac. M. Schouten en C. Jongeburger) idem der commissie voor de arb idsbe- middeling (vac. A. Oudijk en 8. Slappen- del); idem een lid der commissie voor het zwembad (vac. P. D. Stuurman)Ver- leenen pensioen aan wethouders. U.t- breiding van de hoofdleiding van hetG. E B., idem hoofdbu.zennet der waterlei ding. Straatverlichting aan den Bode graverstraatweg. Overeenkomst met de gemeente Gouda inzake levering van gas voor den Bodegraver straatweg. Gemeen telijke werkverschaffing. Voor het te.Rotterdam gehouden examen costumière van de Vereeniging van Modevakscholen in Nederland slaag de mej. R. Boon, alhier. B. en W. hebbon een nieuwe rege ling ontworpen voor het bepalen van de wachttijd alvorens men in de rijkssteun regeling kan worden opgenomen. De ge organiseerde werkloozen worden, als zij uit hun bondskas zijn uitgetrokken, in de steun opgenomen. Zij, die nog niet rechthebbend zijn, maken een wacht- week. De ongeorganiseerde werkloozen maken boven de normale wachtwetk. zooveel malen een wachtweek als hun WEERBERICHT. Naar waarneming in de morgen van 19 December. Het dunne pijltje geelt de stand van de vo.vge dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Meest matige, tijdelijk nog toenemende, Oostelijke wmd; helder tot licht bewolkt; droog weer; strenge vorst 's nachts; over. dag matige vorst. Langs de geheele kust hap het sein' „Weest op uw hoede" uit. Waterstand: Schoonhoven hg. water 4.uur, 0.28 M Keulen stand 1.13 M., val 0.12 M. Maastricht 17 Dec. 41.70 M, was 0.12 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw 10 graden Fahrenheit. Maandag 19 December: Op 5 41, ijjjr onder 2.26. Nieuwe Maan Woensdag 21 December. WielrHdere, licht op! 19 December 3.50 uur. Alle advertentiën, betreffende vereemgingen, uitvoeringen, hardrijderijen, enz. (uitgezonderd Handelsverenigingen) kunnen in ons blad ge plaatst worden tegen steunnorm gedeeld kan worden op de contributie die een georganiseerde in dezelfde periode heeft betaald. Wanneer dit bedrag niet grooter wordt dan 3 4 van de steunnorm, wordt geen verlen ging opgelegd. NED. HERV. KERK. Beroepen te Benschop (toez.) Ds. J. J. Poot te Bunschoten. VOETBAL. Geen enkele wedstrijd. Schoonhoven. De strenge vorst Is oor zaak geworden, dat de consuls de speel velden moest afkeuren, zoodat de wed strijden „Sportclub I"„Delft I", „O.N.A. IT'—„Sportclub II" en „Sportclub III"— „Olympia V" geen doorgang konden /in den. Een late kampioen. Lekkerkerk. Na een gehouden onderzoek inzake een door L.F.C. ingediend protest inzake de in de afgeloopen zomer ge speelde wedstrijd voor de juniorencompe titie tusschen ON.A. B—Lekkerkerk B, is gebleken, dat O N A. een ongerechtigd speler had, ni. dat hij te oud was voor die groep. De uitslag was toen 26 voor O.N.A. en voor nu reglementair 05 voor LF.C. B. Daar ON.A. met slechts twee punten voorsprong kampioen was gewor den, is ze nu onttroond en is haar plaats ingenomen door L.F.C. B, zoodat thans beide junioren elftallen kampioen van hun afdeeling zijn. GOUDSCHE VOETBAL BOND. Voor zoover bekend, werden alle vast gestelde wedstrijden van gisteren wegens ongeschiktheid der weers- en terrein omstandigheden uitgesteld. PAARDEN EN VEE. AMSTERDAM, 19 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 410 vette koeien waarvan de prijzen waren: le kwal. 68 78, 2e kwal. 60—66, 3e kwal. 50—58 per KG. slachtgewicht; 65 melk- en kalf- koeien f 180—260 per stuk; 36 vette kal veren 2e kwal. 661—'72, 3e kwal. 5664 per K.G. levendgewicht; 47 nuchtere kal veren f 711 per stuk; 32 schapen f 15— 26 per stuk, 463 varkens: vieeschvar- kens, wegende van 90110 K.G„ 5859, enkele hooger, zware varkens 5758, vet te varkens 55—57 per K.G. slachtgewicht Aangevoerd 2 wagens geslachte runde* ren uit Denemarken. GORINCHEM, 19 Dec. Veemarkt. De aanvoer ter marjrc was door de strenge vorst zóó klein,|flat we van de enkele runderen ditmaal geen prijzen kunnen geven. Varkens (aanvoer pl.m. 100 stuks) golden: drachtige varkens f 60—100, nat te zeugen f' 40—60, overloopers f 14—25^ biggen f 10—18. ROTTERDAM. 19 Dec. Veemarkt. Aan voer 678 vette runderen, 212 vette kalve ren, 10 nuchtere kalveren, 1407 schapen en lammeren, 583 varkens, 2 bokken en geiten. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwaL tot 72, 2e kwal. tot 62, 3e kwal. 42—52; vette ossen le kwal. tot 68. 2e kwal. tot 60, 3e kwal. 4252; vette kalveren le kwaL tot 135, 2e kwal. tot 125, 3e kwal. 85—95; varkens (levend gewicht) le kwal. tot 50, 2e kwal. tot 48, 3e kwal. tot 46, schapen le kwal. tot 44, 2e kwal. tot 39, 3e kwaL tot 30; lammeren le kwal. tot 48, 2e kwal tot 43, 3e kwal. tot 40. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. tot 21, 2e kwal. tot 18, 3e kwal. tot 16; lam meren le kwal. tot 16, 2e kwaL tot 14, 3e kwal. tot 12. Overzicht: Vette koeien en ossen aan voer korter, handel matig, prijzen iets hooger; vette kalveren aanvoer als vori ge week, handel redelijk, prijshoudend; schapen en lammeren aanvoer grooter, handel matig, prijzen enkele zware extr. boven noteering; varkens aanvoer kleiner, handel vlot, ruim prijshoudend. Groote partijen schapen voor export verkocht. AARDAPPELEN. GROENTEN EN rRUTl ROTTERDAM, 19 Dec. Aardappelen. Brielsche élgenhelmers f 1502, Zeeuw- sche eigenheimers f 1.40—1.80, Idem bon te en blauwe f 2.40—2.70, Idem kleine f i 5oi 60, Eigenheimers poters f 1.10 1 40, Bonte en blauwe poters f 1.40—1.75, alles per H.L., Zand 3—4 cent, Kleine 2 vt —3 cent. beide per K.G. Met minder aan-» voer, kalme handel. BOTER. KAAS EN EIEREN. OUDEWATER, 19 Dec. Kaasmarkt Aanvoer 19 partijen, 855 stuks, wegende 4275 K.G. Prijs: met rijksmerk le soort f 23—25. Handel matig. CHR. GEREF. KERK. NOORDELOOSDinsdag 20 December, 's avonds 6.30 uur, Ds. J. P Geels, van Drachten (beroepen Predikant), MAANDAG 19 DECEMBER 193S Per 1 Januari ax gevraagd: NET DIENSTMEISJE, v. <L en n., zelfst. kunn. werken en koken, in gezin met 2 kinderen. Werkster aanwezig. Goed salaris. BENTVELD, Aerdenhout, Spar renlaan 23 - TeL Haarlem 27070. NOTARIS K. ZEEVAT te Haastrecht, zal op Vrijdag 33 December >38 's morgens om 10 uur, ten huize van mej. de Wed. Langerak te Palabraek, om contant geld publiek verkoopen: w o trapnaaimachine, waschtafel, fornuis, spiegel, beddegoed, kippen hok met 12 kippen, kuikenloop, en wat verder ten verkoop zal worden aangeboden. Eén uur voor den verkoop Ie be zichtigen. Ond erge teek end e zal op Woensdag 4 Januari'39 v m. 11 uur ia café BOEROP te Ricuwerkark a.d. IJsael namens zijn principaal trachten au Ie besleden: Het bauwen van een landhuis net dssrkij beboerende werken op een terrein a d. Hoofd weg te Nieuwerkerk aan den IJssel. Inschrijvers moeten bestekhonders en erkende aannemers zijn. Bestek en teekening verkrijgbaar na 19 December a f 4.50, (rest f 2.50) bij den bouwkundige P. VALKEN BURG Nieuwerkerk a.d. IJsscL STEUNVERGOEDING ER' EN VELDBOONEN. De Nederlandache Akkerbouw- eentrale maakt bekend, dat de te un vergoeding voor erwten van den oogst 1936, gedenatureerd in het tijdvak van 12 tot en met 17 December 1938, zal bedragen 1.35 per 160 kg. voor groene eraten, welke door handelaren tija ge-, denatureerd en voldoen aan het ■tandaardmonater van kwaliteits klasse C, en 0.85 per 100 kg. voor voedererwten, welke zijn gedenatu reerd door telera, die dtaut erwten self hebben geteeld. De steunvergoeding voor veld- boonen van den oogst 1938. welke voldoen aan de kwallteitseischen en in genoemd tijdvak door telers of handelaren zijn gedenatureerd, zal 2.50 per 100 kg. bedragen. •8-Gravenhage, 16 Dec. 1938. Cm Ct Prpchtige peau de pêche Eantoffei mei bont- apje en wollen voering Bruin, blauw, rood Verbazend mooi en chic avondschoenfje. I zwart met goud 13.50 Zwort satijn en echt zilver Zacht lederen Co»y pantoffel, prachtige garneering. Damesmaot f 1.75 P Bijzonder e, echt zacht lederen ïffel, m wol gevoerd 'ijnrood, blauw en TJ Bijzonder sierlijk, apart ovondschoentje zwart Hoogst modern en stijlvol, mei zeer fijne perforatie bewerking In prachtig roestbruin suéde Knalrood* Dames molière 't Nieuwste mode snufje Zeer fleurig. Ook m ox- blood en blo Zeer origineel en keurig bewedet mo del in prachtig oxbJood Prachtige lakschoen de nieuwste, zeer voorname snit. Prima lok vanaf De allerleukste kin- M derschoentjes m de nieuwste modelle maat 18 »i«* prima lak. Keurig en correct met uitstekende royale «vorm Zeer solide. In urn f4.90. In zwart Bi|zonder aandig meisjes schoentje «I. Z plateau stijl, fijn. In blauw SCHOENFABRIEKEN WAALWUK Laarzen in zeer aparte, voorname snit fijn calfsleder, primo pos- vorm. chique, sp ila Hoogstraat 24, GORINCHEM UTRECHT: Ouue Gracht 157, Vredenburg 24 - DEN HAAG: Veene straat 49, Weimarslraat 174 GOUDA: Kleiweg 23 ROTTERDAM: Westkruiskade 66, Hoogstraat 281 .283, Oude Binnen neg 48. Nw. Binnenweg 303, Zw. Janstr. 13, Gr. Hilledljk - DORDRECHT, Vis sir. 4 ale leest, volgens 4 handwerksysteem. Biir. mooi. In zwart en oxblood NEDERLANDS ZELFSTANDIGHEIDS- POLITIEK. Alle grensen bewaakt. De Regeeringspersdienst meldt: Naar aanleiding van de in de Duitsche pers verschenen beschouwingen over de vraag of de wijze, waarop de Nederland- sche strijdkrachten over de garnizoenen verdeeld zijn, moet leiden tot de opvat ting, dat Nederland zijn Zuidgrens en zijn Westgrens min of meer ongedekt iaat, terwijl het een onevenredig groote troepenmacht aan de Oostgrens gereed sou houden, wordt van bevoegde zijde bet volgende medegedeeld: In dagen van internationale spanning worden langs onze kust opgesteld n.et één bataljon (gelijk in Duitsche bladen op gezag van een publicatie van een Ne- derlandech oud-opperofflcler was ver meld), doch verscheidene bataljons, nog afgezien van de kustartillerie. In nor male tijden zijn deze meer in het cen trum des lands gelegen. Bovendien moet er rekening mede worden gehouden, dat onze fWestgrens een zeegrens is en dus een natuurlijke belemmering vormt voor een aanvaller. Vooral echter moet gelet worden op het feit, dat de kustverdedi ging niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats aan de bovenbedoelde troepen der landmacht Is toevertrouwd, doch bovenal aan de koninklijke mari ne, die daarvoor de beschikking heeft over het noodige varend materieel en doode weermiddelen als mijn versperrin gen. Wat de Zuidgrens betreft, zij er op ge wezen dat deze korter is dan de Oost grens. Voor de zooveelste maal moge uit het voorgaande blijken, dat het der regie ring ernst is met de toepassing barer zelfstandigheidspolltigk nr.ir *>u zijden. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De heer A J. ten Hope treedt af. De heer A. J. ten Hope heeft in ver band met zijn gezondheid en wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd aan de afdeeling Rotterdam van de Liberale Staatspartij verzocht, hem niet meer candidaat te stellen bij de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland. De heer Ten Hope is 20 jaar lid van dit college geweest. PRINS BERNHARD WEER OP SOESTDIJK. Zaterdagavond is Prins Bernhard uit En geland teruggekomen Z.K.H. had te Vlissingen plaats genomen in een gere- serveerden coupé le klasse van de boot trein, welke ongeveer halfzes naar Rot terdam vertrekt. Daar stond aan de Delftsche Poort Zijn ajjto te wachten, die den Prins naar 't Paleis Soestdijk terug bracht. tijd in Duitschland vervolgd wegens het ouikoopeu van ambtenaren en zoj daar- I voor ïater uit dat land zijn gezet. In kringen van ingewijden stond hij bekend als een zeer gefortuneerd per soon, die betrokken was bij allerlei groo te internationale handelstransacties. De justitie en de politie hebben de laatste maanden herhaaldelijk onderzoeken in gesteld naar de gedragingen van dezen buitenlander die men verdacht handelin gen te plegen, welke ln strijd waren met goede financieele gebruiken en van het handel drijven met oorlogvoerende mo gendheden, waardoor Nederland in moei lijkheden zou kunnen komen. Ter wille van dat onderzoek achtten de politie-autoriteiten het noodig, vrij- Huiszoeking bij vreemdeling in de hoofdstad. VERDACHTE HANDELS GEDRAGINGEN. Op grond van vermoeden van een ern stig strafbaar feit hebben op verzoek van het parket te 's-Gravenhage en met machtiging van de Haagsche rechtbank de rechter-commissarissen, mrs. P. B. Dijksterhuis en G. H. Schroder, verge zeld van den officier van justitie ta Am sterdam, mr. dr. J. A. van Thiel en drie substituut-officieren, Vrijdag geüjktij- dg huiszoeking gedaan ten kantore en ten huize van een Oekraïner M. H. te Amsterdam. Volgens de Duitsche pers is H. ind er- wel de geheele administratie van H., die zich in zijn woning bevond, in beslag te nemen. Er waren zooveel bescheiden in het huis, dat er een politie-auto voor noodig was om de stukken naar 't hoofd bureau van politie te vervoeren. Arrestatie op vermoeden van meineed. In de namiddag is Holzmann op last van de Haagsche Justitie in zijn woning gearresteerd en naar Den Haag overge bracht. Deze arrestatie schijnt echter al leen in veband te staan met *en civieie zaak, waarin H. dezer dagen als getuige optrad. Hij wordt ervan verdacht in de ze affaire een meineed te hebben ge pleegd. De derde voor Russische rekening gebouwde baggermolen is te Sliediecht water gelaten, Weer op vrge voeten. De rechtercommissaris in strafzaken heeft H. verhoord. Hij ontkende, zich schuldig gemaakt te hebben aan mein eed. Daar de rechter-commissaris geen genoegzame termen aanwezig achtte, om de inhechtenisneming van H. te gelas ten, is deze na het verhoor op vrij voe» ten gesteld. VUURTORENWACHTER VAN EDDYSTONE GERED. De zesde poging om den zieken vuur torenwachter Jordan van Eddystone aan land te brengen is Zaterdag eindelijk ge lukt, maar niet dan nadat de motorsloep van de Satellite een paar vaten olie op de golven rondom de toren had uitge stort, waardoor de zee juist lang genoeg bedaarde om den zieke met een lijn en een broek aan boord te kunnen brengen Uit een geneeskundig onderzoek op de vaste wal bleek, dat Jordan's toestand n'iet zoo ernstig was, dat hij naaf een ziekenhuis behoefde te worden gebracht. Hij zal dus het Kerstfeest in zijn eigen gezin kunnen vieren, wat de voldoening over het geslaagde, heldhaftige redding» werk verdubbelt. De beide andere zieken voor de kus» van Pembroke en de Shetland-eilanden wachten intusschen nog op hun verlos» sing. WAARSCHUWING. De burgemeester van Soest vestigt nog maals de aandacht op de waarschuwing, waarbij aan belanghebbenden ernstig iz overwegyig wordt gegeven, alvorens een overeenkomst aan te gaan mat het Ad ministratiekantoor voor aflosbare waar den (pok wel genaamd Nationaal Kantooi voor staats- en premieaandeelen waar van het kantoor thans gevestigd is te Soest, Hartmanlaan 45 .speciaal aandacht te wijden aan de voorwaarden, waaron der die overeenkomst gesloten zal wor den, er er rekenschap van te geven, wel ke tegenwaarde voor de door hen gestor te gelden wordt verkregen.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 2