Uit ons Regeeringshuis PUROL Plaatselijk nieuws Rechtszaken De levensloop van Pieter Peuter MAANDAG 19 DECEMBER I»3« Vergadering op Vrijdag. SOCIALE ZAKEN. Afdeeling Arbeid. Bij de voortzetting van de behandeling de afdeeling ..Arbeid" van de begrooting van Sociale Zaken gaf de heer Kievit (s.d.) een overzicht van de lange werk tijden in het transportbedrijf. De heer ROOS JEN (a.r.) drong aan op een redelijke beperking van den vrou wenarbeid, teneinde meer gezinshoofden aan werk te helpen. In het bijzonder van den arbeid van de gehuwde vrouw. Een regeling van de vacantie moet voortko men uit de collectieve contracten. De heer J O EK ES (v.d.) achtte het duidelijk, dat de minister op den weg der ontwikkeling van de bedrijfsraden wil voortgaan, die zch beweegt, in dp richting van het toekfennen van veror dende bevoegdheid, getuige bijv. -de op zet van de werkloosheidsverzekering. Van groot belang is de betere verdeeling van deen beschikbaren arbeid. Het tempo waarin in deze gewerkt is. is niet in over eenstemming met de urgentie van het probleem der werkloosheid. De heer A&DERIESSEN (R.-K) bepleitte krachtige ontwikkeling van de bedrijfsraden en drong aan op maatre gelen. welke daaraan meer inhoud zullen geven. Spr. behandelde vervolgens de betere verdeeling van den beschikbaren arbeid en sprak de hoop uit. dat de voorgestel de maatregelen spoedig effectief zullen worden. Door verdere invoering van de Arbeidswet kon de arbeidsapreiding wor den bevorderd. De heer BAKKER (CR.) drong aan op voorzichtigheid met het toekennen van verordenende bevoegdheid aan de bedrijfsraden en met de regeling van den arbeidstijd in den landbouw. Daarentegen wenschte hij wel krachtige maatregelen tot beperking van den arbeid van de ge touwde vrouw. Mej. DE JONG (s.d.) was teleurge steld over de mededeeling, dat de mi nister verkorting van den arbeidstijd van verplegend personeel niet heeft kunnen onderzoeken. Beperking van den werktijd van kantoorpersoneel, handels- en magazijnbedienden moet eveneens dringend onder 't oog worden gezien. Mej. de Jong wenschte tenslotte beter toelcht op den huisarbeid; zij vroeg wanneer de huisarbeidscommissies wor den ingesteld. Het dienstbodenvraagstuk besprekend vestigde mej. de Jong de aandacht erop., dat er wel meer dienstmeisjes zich sne den aanmelden als haar arbeidsvoor waarden maar wat beter waren. De heer WBITKAMP (CH.) zeide filet tegen een korteren arbeidstijd •p liet platteland te zijn, doch bepleitte voorzichtigheid daarmede. Handarbeid en machinale ar beid moeten evenwichtig worden ge bruikt. Opvoeding van de kinderen in en arbeid der volwassenen is een goede opVoeding. Van kinderexploitatie in den landarbeid was spr. niets bekend; mis schien bestond die wel in den tuinbouw. De regeering moet aorgen,dat de land bouw niet behoeft terug te keeren tot de extensieve methode van vroeegr. Want anders wordt de werkloosheid nog groo- ter. Mevr. DE VRIES—BRUINS <s;d.) besprak den drang naar beperking van den vrouwenarbeid en wenschte den mi nister in de overweging van het advies niet te storen. Een vrouw die zich in de maatschappij een plaats vefoverd heeft, kan daar moeilijk afstand van doen.Wat voor bezwaar is er tegen dat een gehuw de vrouw, die geen kinderen heeft, een maatschappelijke functie vervult? Een verbod zou veel moeilijkheden en ook veel verdriet brengen. Dat is ook ge bleken, nadat de gehuwde onderwijze ressen uit de school zijn gedaan. Moge de minister dit waarschuwende voorbeeld voor oogen houden. De heer COHEN (v.d.) hoopte dat de jdinister aan het advies van den Hoogen Raad van Arbeid betreffende den arbeid van de gehuwde vrouw eveneel waarde sou hechten als aan andere adviezen van dit college. Hij vroeg of het noodig was, met de beperking van den arbeid voor jeugdige personen en vrouwen in den landbouw te wachtfin totdat 's ministers oordeel ls bepaald aangaande een arbeidsregeling voor de volwassên landarbeiders. De heer DE VISSER (C J betoog de, dat de minister voor forsche wette lijke maatregelen terugschrikt als 't om werkelijke inperking van de werkloos heid gaat, bijv. wat de verkorting van den arbeidsduur betreft. Aan de rechten van de gehuwde vrouw mag niet worden geraakt. De tVisser was vierkant tegen het verschaffen van arbeid aan de jeugd volgens het twee-op-een-stelsel en pleit te voor invoering van een wettelijke va- eantieregeling en voor korteren werktijd tn den landbouw. De heer LOERAKKER (r.k.) drong op benerkins van den arbeid voor landarbeiders. Hij kwam op tegen maat regelen, welke de lage loonen in den landbouw zouden doen bevriezen en hoopte van harte, dat de minister het afwijzend advies van den Hoogen Raad van Arbeid inzake den arbeid van de ge huwde vrouw niet zou opvolgen. Antwoord van den minister. De MINISTER VAN SOCI ALE ZAKEN, de heer Romme, beantwoordde de sprekers. Met betrekking tot de bedrijfsraden sloot de minister zich aan bij de heeren Joekes en Andries&en. Aan die raden zijn ieeds bevoegheden verleend, die gelijken op verordenende bevoegdheid; van geval tot geval zal de kwestie moeten worden bekeken. 0 Ruwe Huid Ruwe Handen Doos 30 cent. Ruwe Lippen Bij Apoth en Drogist Komend tot de collectieve arbeids overeenkomsten en hun verbindende verklaring, zeide de minister, dat de voorbereiding lang duurt. Men behoeft niet te vreezen, dat dit tempo zoo lang zaam zal blijven. Er is eeh commissie voor de binnen scheepvaart ingesteld, die haar onder zoek in aangevangen. Het itijtijdenbeslult verkeert in een zeer ver gevorderd stadium van voor bereiding. Het onderzoek naar de ar beidstijden op kantoren duurt voort. Het ontwerp voor een regeling van den arbeidstijd voor jeugdige personen en vrouwen in den landbouw is gereed. De indiening wacht op de overweging van een regeling voor den arbeidstijd voor volwassen landarbeiders. Mocht dat te lang duren, dan al het eerstbedoelde ontwerp worden ingedien. Wat het vervroegde ontslag van ar beiders betreft, in de typografie is iets in dien geest gaande. De minister wacht het resultaat daarvan af. Wil men een dergelijke Vegeftng verkrijgen, dan moet er eerst een bedrijfspensioenfonds aijn en moet de bereidheid van het brengen van offers bij beide partijen zijn. Dat kan de overheid ook iets doen. Een vakantieregeling moet vooral uit het bedrijfsleven opkomen. Wat den drang naar minlmumloonen voor landarbeiders betreft, zei de minis ter, dat het za. niet gewenscht is daar toe te jkthpetL Een van de bezwaren is, dat men aou krijgen een bevriesing van loonen op een laag peil; dat is niet tn fffif belang van de betrokkenen. Men zou op die manier ook de bedrijfsregeling bevriezen. Wat den arbeid der gehuwde vrouw betreft, seide de minister, dat het niet spr.'s gewoonte is om voor adviézen van den Hoogen Raad van Arbeid uit den weg te gaan. Hij overweegt de zaak nu ik de mogelijkheid van een onder- De discussie zou den indruk kun nen doen vestigen of een onderzoek wel noodig is, omdat mevr. de Vries heeft gezegd, dat bepaalde dingen niet onder zocht kunnen worden omdat eijfers op bepaalde punten niets bewijzen. De mi nister zal de zaak rustig overwegen, be zonnen, kalm maar tijdig komen tot een besluit. Bet dienstbodenvraagstuk. Van de terugroeping van Duitsche dienstmeisjes weet de jplnlster niets; hU heeft ook niets naders te weten kun nen komen. Het ls de bedoeling, de opleiding van de meisjes beneden den 16-jarigen leef tijd uit de ondernemingen zoo te leiden dat althans een deel zich zal richten naar den gezinsarbeld. Het onttrekken van deze meisjes aan de fabrieken komt tevens ten goéde aan het ontstaan van betere toestanden op zedelijk gebied in de fabrieken. Het oogenbllk voor een enquête naar die toestanden is niet gunstig, maar bo vendien zou ze remmend werken op de maatregelen die de minister wil nemen Daarna werd gerepliceerd. Vervolgens was aan de orde de afdee ling Arbeidersverzekering, waarbij de heer VAN DER TEMPEL (SD.) de wenschelijkheid besprak van verplichte sociale verzekerin gen voor den middenstand. In deze kringen wordt de noodzakelijk heid daarvan meer en meer gevoeld. Er zijn speciale moeilijkheden aan deze zorg verbonden. Maar deze zijn wel te over winnen. Het maatschappelijk belang, aan deze zaak veïbonden, roept om een ini tiatief van de regeering. Spr. diende een motie in: „De Kamer, van oordeel, dat de uit breiding van de verplichte sociale verze keringen) over de kleine zelfstandigen wenschelijk is, noodigt de regeering uit een staatscommissie in te stellen ten einde een regeling voor te bereiden." De vergadering ls verdaagd tot dins dag. AFSCHEID VAN DEN HEER C. VINK. Als hoofd der Chr. Lagere Landbouwschool. Ottoland. In een daartoe belegde le denvergadering nam de heer Vink af scheid als hoofd der landbouwschool, welke functie hij 9 jaren heeft vervuld. Na opening op de gebruikelijke wijze, sprak allereerst de voorzitter van het bestuur, de heer J. Aantjes, die memo reerde hoe in 1929 de school tot stand kwam, welke moeilijkheden daarbij te overwinnen waren en hoe thans, dank zij Godes zegen en de onvermoeide ar beid van den heer Vink, de school die met 30 leerlingen is begonnen er nu 105 telt,*uit een dertigtal plaatsen in en om de Alblasserwa&rd. Spr. bracht het scheidende hoofd dank voor de veelomvattende arbeid, ook daarnaast nog verricht. Gewag werd ge maakt van het opzijn initiatief oprich ten van een varkensfokvereeniging en melkcontrolevereeniging, de eerste, die door vele in de Alblasserwaard werd ge volgd. De organisatie van de centrale varkensfokdag, het werk ten behoeve van de oprichting van een controle- en gezondheidsdienst voor het vee, waar na de neer Vuut ecu Wcituuu^i a~ nam, zijn alle zaken, waardoor school te Ottoland een agrarisch cen trum van beteekenis is geworden. Dat de heer Vink de vraagbaak werd van vele landbouwers, dankt men voor een niet gering deel aan zijn echtgenoo- te, die piets heeft nagelaten om haar huis voor iedereen aantrekkelijk te ma ken door vriendelijke tegemoetkoming en hulpvaardigheid. Onder aanbieding vaif een ingelijste foto van huis en school sprak de voor zitter tenslotte de hoop uit, dat Otto land bij den heer Vink en zijn gezin in herinnering moge blijven en dat de Zegen des Heeren zijn werk ook in Gouda moge bekronen. Daarna sprak de voorzitter der Com missie Toezieht, de burgemeester van Goudriaan, die in het bijzonder wees op de principieels zijde van de arbeid van het scheidende schoolhoofd in de Al blasserwaard, welke door Gods Genade met rijke vrucht werd gezegend. Ir. van Rlel, Rijkslandbouw-consulent die mede sprak namens den inspecteur van het Landbouwonderwijs en Ir. Droo- gendijk, thans te Goes, dankte den heer Vink voor al z|jn werk ten behoeve van de landbouwvoorlichting verricht en uitte de verwachting, dat hij op die weg ook in Gouda zal voortgaqjL Ook mevr. Vink dapkte hij voor de gastvrijheid, welke spr. in haar huls mocht genieten. Vervolgens spraken nog ds. Anker van Ottoland-Goudriaan, alsmede de heeren Sturing en Van Hoeven, resp. hoofden der Chr. scholen te Brandwijk en Molenaarsgraaf, alsmede de secreta ris Van het bestuur, de heer K. Aan tjes, waarna de heer Vink ln een uit voerig: afscheidswoord allen voor het geen zij voor hem en zijn gezin waren geweest, heeft dank gezegd. Het nieuwe schoolhoofd ge ïnstalleerd. Vervolgens heeft de voorzitter den op volger van den heer Vink, den heer De Jong van Stolwijk, geïnstalleerd, waar bij ongeveer dezelfde sprekers t woord voerden. De voorzitter spak de hoop uit, dat het werk v&n den hec Vink, boven kerkelijke of andere geschillen, zal worden voortgezet in het belang van de streek en tot *er van den grooter. Schepper van alle dingen Nadat vertegen wjordigers der school te Stolwijk en afgevaardigden van land bouwcursussen te Bergambacht en Stol wijk uiting hadden gegeven aan hun waardeering voor het werk van den heer De Jong ten behoeve van de lagere school en de landbouwvoorlich ting, heeft deze zich met een eenvoudi ge toespraak aan de school verbonden. Op verzoek van den voorzitter der Com missie v. Toezicht werd het scheidend hoofd met zijn gezin Ps. 121:4 toege zongen, waarna burgemeester van Slijpe met dankgebed eindigde. C. VINK. Etta vertrek een verlies veer de Alblasserwaard. Ottoland. Het hoofd der op 21 dezer te Gouda te openen Chr. Lagere Land bouwschool, de heer C. Vink Werd 11 April 1887 te Heinenoord geboren en ls dus reeds 51 jaar. Veel ervaring heeft hij ongetwijfeld in al die jaren verkre gen. De resultaten van zijn arbeid ge ven blijk daarvan. Achtereenvolgens diende de heer Vink de Chr. scholen te Ridderkerk en Mijns- heerenland als onderwijzer, van welke laatste plaats hij vertrok om als hoofd der Chr. school te Hoornaar op te tre den, welke school onder zijn leiding in bloei toenam. Daar reeds gaf de heer Vink zich aan allerlei andere arbeid op maatschappelijk en kerkelijk terrein. Van Hoornaar ging hij weer naar de Hoeksche Waard en wel als hoofd aan de School met den Bijbel te Westmaas. In Hoornaar was de heer Vink met de studie voor de l&ndbouwakte begonnen, en in Westmaas werd deze beëindigd, waarna hij daar begon met het geven van landbouwcursussen, gevolgd door andere te Numansdorp. Inmiddels behaalde de heer Vink. naast de landbouwakte, ook de akte tuinbouwkunde. Bij de oprichting der Landbouw school te Ottoland werd%ij tot hoofd dier school benoemd, waarmee een an dere periode in zijn leven werd inge luid, in welke hij zeer veel ten behoeve van de streek heeft gedaan. Inmiddels verkreeg hij ook de akte pluimveeteelt. Met pl.m. 30 leerlingen ving hij zijn arbeid aan de school aan. Thans zijn er 105 De heer Vink heeft zeer veel werk in de Alblasserwaard in de 9 Jaren van zijn verblijf aldaar verricht. Op zijn initiatief kwam een varkens fokvereeniging te Ottoland tot stand, spoedig daarop gevolgd door andere ln de streek, Dit werk werd bekroond met de zoo geslaagde centrale varkensfokdag in 1938 te Ottoland gehouden. Op zijn aandrang had de oprichting van een controlevereeniging plaats, waarvan- hij secretaris werd. De Herv. Gemeente diende hij als ouderling, de A-R- Klesvereeniging als secretaris, de Ring van Ned Herv. Jon- gel. Vereen. Ottoland en Omstr. als voorzitter. Ook van de Vereen, van Chr. Land- en Tuinbouwonderwijzers is hij voorzitter, evenals van de Bond van Chr. Jonge Boeren en*Tulnders ln Zuid- Holland: en de afdeeling van het Bij belgenootschap vond ln den heer Vink een bestuurslid. Proefvelden zijn op zijn Initiatief aan gelegd en melkera cursussen georgani seerd. Herhaaldelijk verzorgde hij het land- bouwhalfuurtje bij de Woensdagavond uitzending van de NCRV. De school te Gouda krijgt in haar eerste hoofd dus wel een zeer ervaren en actieve kracht, van wie de heer van Wijnen ln de Producent getuigde, dat de keuze voor Gouda wel een zeer goe de le geweest. De steun, door. den heer Vink aan de oprichting van een controle- en ge zondheidsdienst voor het vee verleend, verdient hierbij zeker vermeld te wor den. De Alblasserwaard verliest hier zeer noode een gewaardeerde kracht, door wiens vertrek vele moeilijk te vervullen plaatsen open komen. Konijnendieven gepakt. Ottoland. Bij den heer P. J. R. werden des nachts drie konijnen ontvreemd, waarvan R. aangifte deed bij de politie. Deze wist de daders op te sporen, te we ten C. V. en B. van H. te Brandwijk. De gestolen konijnen waren nog In him be zit en konden aan den eigenaar worden teruggegeven, evenals een in Molenaars graaf ontvreemd konijn. Het ls niet on mogelijk, dat deze jongelieden nog meer op hun geweten hebben. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE DORDRECHT. Zitting van Vrijdag 16 December.) Uitspraken. P. W„ te Gorinchem, mishandeling, eisch: 8 maanden gevangenisstraf. Uit spraak: 5 maanden gevangenisstraf. P. de K. te Papendrecht, overtreding der Jachtwet. Ijjisch: bevestiging van het vonnis en verbeurdverklaring van het jachtgeweer. Uitspraak: ontslag van rechtsvervolging. Diefstal. HQ bestal iQn grootmoeder, om uit te raan. J. de ML te Gorinchem had in de maan den September, October en November te Gorkura ten nadeele van zijn grootmoe der 6 bankbiljetten van f 25 en.,eenig klein geld gestolen. Het geld lag bij de oude juffrouw in een kleerenkast. „Waarom heb Je dat gedaan?" vraagt de president. „Om mijn schulden te betalen," zegt de verdachte. „Die heb Je niet betaald," zegt mr. Val kenburg. „Je hebt het geld eenvoudig ver. brast." De officier is zeer verontwaardigd; het geld, dat de oude juffrouw voor haar oude dag had opgespaard, had de Jonge man in weinige weken ti^fls op gemaakt. Het ingewon .en rapport luidde ongunstig. Het O.M. eischte 9, maanden gevangehis- straf met aftrek der preventieve hechte nis. Uitspraak 28.December. Oplichting. G. B., te Kedlchem, had zich te verant woorden voor het feit, dat hij op 22 Juli te Gorinchem p. v. d. Waal had bewo gen. hem een naaimachine af te staan. B. had hiertoe een geheel verzonnen ver haal opgehangen. Op 2 September had verdachte C. Sprutjt te Leerdam voor een naaimachine opgelicht. Deze zou gekocht worden door rijke boeren. Verdachte had de beid» naaimachines voor een klein prijsje verkocht. Hij zeide, dat hij ten ein de raad tot deze praktijken was geko men en beloofde alles terug te betalen. Het OJtf. zeide, dat de man zieh nog voor andere feiten zal hebben te verantwoor den en eischte, hiermede rekening hou dend, 6 maanden gevangenisstraf. De man barstte in snikken uit en beloofde nogmaals alles te sullen voldoen. Uit spraak 28 December. Politierechter. J. van K .te Hoornaar en L. van H. te Arkel, hadden op 14 September te Vuren T. van Haaften bebeleedigd. Eisch f io boete subs. 10' dagen hechtenis voor ieder. •Uitspraak voor ieder I 8 boete subs. 8 da gen hechtenis. D. C. van W. te Gorinchem was op 6 November gesnapt, toen hij op een mo torfiets reed, die voorzien was van een verkeerd nummerbord. Eisch f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Uitspraak f 15 boete subs. IS dagen hechtenis. D. V. te Gorinchem stond terecht, om dat hy op 16 November een hond, toe- behoorende aan L. Sleeman, had ge schopt Verd. had gemeend, dat de hond zijn arlnkel bevuild had, maar het bleek een andere hond te zijn geweest. Eisch f 3 boete boete subs. 3 dagen hechtenis; uitspraak conform. De eigenaar van de hond, L.W. 8., te Gorinchem, was boos geworden, omdat V zijn hondje schopte en had met een ge wicht de ruit van diens winkel vernield. Eisch f 10 boete subs. 10 dagen hechte nis; uitspraak conform. L. d. O. te Slledrecht had op 26 Oc tober J. Labee beleedigd. Eisch f 3 boete subs. '3 dagen hechtenis. Uitspraak f 3 boete subs 3 dagen hechtenis en f 1 schadevergoeding. Bedreigd. J. L. te Slledrecht zou op 26 October L. van de Graaf met een revolver heb ben bedreigd. Verdachte beweerde, dat hij alleen maar een binocle in de hand had gehad. „Het was maar een lolletje; ik bezit ln het geheel geen revolver". De vrouw van den verdachte, gehoord als getuige a decharge, zeide. dat haar man haar onmiddellijk had verteld, dat hij v. d. Graaf met een kijker op de vluch) had gejaagd. Mr. Visser betoogde, dat v. d. Graaf in derdaad de indruk had gekregen, dat ver dachte hem met een revolver hzd be dreigd. Van de Graaf stond reeds buiten het huls en de bedreiging was overbo dig geweest. Het feit is gering en daarom requireer- de het O. M. f 1 boete subs. 1 dag hech tenis. Mr. van Marwijk Kooy pleitte, dat ver dachte lastig was gevallen en dat zijn houding begrijpelijk was geweest. Uitspraak conform. door Q. TH. ROTMANN (nadruk verboden). 81. Op de 2 étage is Juffrouw De Weerd Het eerste wat Plet op zijn weg passeert. O, o. wat schrok die arme vrouw! Want net, toen ze haar kleedje kloppen Trok Pieter het mee, Izou, Recht naar benèe! Haar be^te kteedje! O weel O weel 82. Daaronder stond, dik als een ton, 'Mijnheer De Wit op zijn balkon. Zacht en veerkrachtig als 'n bal. Brak hij gelukkig Pieters val. Ach, 't geeft geen baat! Het is te laatl Daaronder wacht 1 De harde straat! WACHTKAME! Hst bevroren bluschwater in het door brand geteisterde Centreel Station te Utrecht bood met de vernielde interieurs een grilligen aanblik. - Een detail van de verwoesting Als koning winter in ons tand regeert. - Met alle macht probeert men de Oranjesluizen tjsvri) te houden voor het schutten der schepen Een kijkje Een hevige brand heelt het pas verbouwde Centreel Station te Utrecht Zaterdagavond verwoest - Tijdens het blusschingswerk, dat door strenge vorst seer oemoeilijkt werd Gehuld in een iantast'sch ijs- kleed arriveerden verschillen de booten na een moeilijken tocht over het IJselmeer in de hoofdstad De Engflsche oudminister Anthohy Eden tijdens zijn rede in het Waldorf- Astoria Hotel te New York gedurende zijn verblijf in Amerika De ijspret in ons lend viert hoogtij en ellerwege wordt reeds druk schaats gereden. op een der banen in de Residentie De heer C R Vonk is met ingang van 1 Januari benoemd tot burgemeester van Bodegraven, met toekennirfg van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeenten Asperen en Heukelum Mej let van Feggelen heeft te Amsterdam het op hear eaam staand wereldrecord 200 meter rugslag met 1,6 sec. verbeterd. Een gelukwensch na heer fraaie prestatie Ten bate varT het UoiuS Rijkersfoeds werd Zate* dag te Amsterdam de jaar- lijkscbe straatcollecte gehouden. - Memgeeh gat gaarrte zijn bijdrage voor de helden der zea>.

Schoonhovensche Courant | 1938 | | pagina 4