Kerk en School Plaatselijk nieuws Landbouw cn Veeteelt Nieuws in een paar regels Tom Trip bij de zeeroovers Plaatselijk nieuws Kerk en School Wetenschap en Techniek Rechtszaken MAANDAG 9 JANUARI 1933 SCHEEPSBRAND IN ROTTER- DAMSCHE HAVEN. Zaterdagnacht te ruim een uur is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de salon van het SB. „Drechtdyjc" van de Hoiland-Amerika- lijn, dat gemeerd lag aan de linker Rijn haven Z.Z. Op dat oogenblik was men in het ruim van het schip, dat die middag moest vertrekken, bezig met het stuwen van de lading. Tijdens de werkzaamhe den werd het personeel opmerkzaam ge maakt op een scherpe brandlucht en toen het een onderzoek instelde, bleek,, dat er brand woedde in de hooger gele» gen salon, waarin op dat moment nie mand aanwezig was. De vuurhaard, die bijna vlak onder de brug zat, was moeilijk te bereiken en mede door de sterke rqpkontwikkeling heeft het eenige tijd geduurd, voor de brandweet het vuur had bereikt. Perso neel van de afd. Brandbluschmiddelen heeft met rookmaskers de plaats be paald, waar de brand het ergst was en daarop vier slangen van den slangenwa gen uitgelegd. Toen had men het vuur spoedig onder de knie. Het salon-com plex is vrijwel geheel uitgebrand. DYPHTHERITIS ONDER VLUCH TELINGEN. Twintig kinderen aangetast. Bij vier Duitsch-Joodsche vluchtelin genkinderen, die tijdelijk in Den Haag zijn opgenomen, was reeds diphthentus geconstateerd, zoodat zij wegens besmet tingsgevaar naar het Gemeentezieken huis aan de Zuidwal waren overgebracht Thans is het aantal aan deze besmette lijke ziekte lijdende kinderen aanzien lijk uitgebreid. In het Gemeentezieken huis is een barak geheel voor de Jood- sche vluchtelingenkinderen gereser veerd, daar er nu circa twintig gevallen zijn. Men houdt de kinderen in obser vatie, daar enkelen hunner bacillendra gers zijn. ACHT WERKLOOZEN AAN DB KETTING. Tegen hun wil „bevrijd". Een zonderlinge vertooning viel Vrij dag waar te nemen in Noord-Londen. Daar-hadden acht der betoogers van de bond van werkloozen, die al wekenlang met zonderlinge en opvallende middelen de aandacht van het publiek en autori teiten op zich vestigden, zich aan de ket ting gelegd vobr het hek van het huis van den minister van arbeid, Ernest Brown, in de Camden Road. De ketting was om een spijl van het hek en hun halzen gesloten. Hun kameraden strooiden het nieuws rond door middel van biljetten en bin nen enkele minuten stond het zwart van menschep op het trottoir vóór de woning van den minister. De geketenden hadden zich voorgeno men een etmaal in hun vrijwillige boeien te blijven en helpers zouden hun gere geld warme soep brengen. Maar binnen een half uur was een inspecteur van po litie met een zestal agenten ter plaatse. Zij waren gewapend met metalen zagen en verlosten de vastgeketende mannen. Eén van hen wilde weerstand bieden aan de bevrijding en vier agenten moesten hem vasthouden, voordat zijn ketting kon worden doorgezaagd. Alle acht wer den per gesloten auto opgebracht. ZWAKZINNIGE MOORDENAAR TERECHTGESTELD. De 23-jarige Joe Arridy is Vrijdag te Canon City (Colorado) terechtgesteld we gens moord op een 15-jarig meisje. Deze executie heeft veel opzien ge wekt, daar de veroordeelde een zwakzin nige was. Men kon hem niet bijbrengen, tot welke straf hij veroordeeld was. Ein delijk, toen zijn hoofd een oogenblik wat helderder was, konden de bewakers hem duidelijk maken, wat hem te wachten stond, waarna hij zijn bezittingen kinderspeelgoed ging weggegven. Zijn bewaker en zijn celgenoot kregen zijn meest geliefde stukken speelgoed. Kort daarop verviel hij weer in zijn ge wane toestand van afwezigheid. Vijf vooraanstaande medici hadden verklaard dat zijn verstandelijke ontwikkeling ge- KJk stond aan die van een 8-Jarigen jon gen, aoodat men, volgens hen, eigenlijk ©en knaap van Jaar doodde. TOM MOONEY IS VRIJ. Dank zij gouverneur Olsen. Na 22 Jaar in de gevangenis te hebben doorgebracht, is de arbeidersletder Tom Mooney te Sacramento Califomië) in vrijheid gesteld, die wegens de bomaan slag, in 1916 te San Francisco gepleegd, ter dood was veroordeeld, welke straf la ter in levenslang werd gewijzigd. Bil- Bngs, die tegelijk met hem, wegens het- aelfde feit, werd veroordeeld, zit nog steeds gevangen, doch Mooney heeft be loofd zijn geheele verdere leven aan de bevrijding van zijn kameraad te zullen wijden. Mooney, die tot nu toe in de gevange nis van San Quentin had gezeten, had des morgens reeds zijn bezittingen bij eengepakt; zoo zeker was hij, dat gou verneur Olsen zijn belofte gestand zou doen en hem de vrijheid zou hergeven. Sen taM gejpich «teeg op, teen Mooney wegreed; zijn medegevangenen gaven uiting aan hun vreugde over de invrij heidstelling van den arbeidersleider. De thans 56-jarige Mooney, wiens ha ren geheel grijs zijn geworden, zag er vroolljk en opgewekt uit, toen hij naar buiten reed, vergezeld van een cipier en een justitieel ambtenaar. In groote vaart reed de auto naar Sacramento, waar gou verneur'Olsen de vrijlating gelastte, na dat Mooney het formeele gratieverzoek had ingediend. Mooney vertrok daarop naar San Fran cisco, waar hij door een 'groote menigte werd verwelkomd. Ook elders zijn mani festaties gehouden om zijn vrijlating te vieren. DS. WILHELM NIEMOLLER PREDIKT. De eenheid van de kerk. Ds. Wilhelm Niemöller, de broeder van ds. Martin Niemöller, die sinds Juli 1937 gevangen gehouden wordt, heeft gister morgen de dienst in de belijdeniskerk te Dahiem geleid. Hij las een boodschap voor van de kort geleden gehouden „Duitsche dag" van de belijdende kerk, waarin er op gewezen wordt, dat de lei ders der kerk van verraad beschuldigd worden, omdat zij wegens het dreigen de oorlogsgevaar een boetedienst wilden houden. „Het volk moet te gronde gaan" zoo heet het daarin, „indien de bren gers van Gods Woord de waarheid niet mogen spreken." Voorts merkte de pre dikant op, dat de kerk, ondanks de ernst van de toestand, nog steeds geen een heid vormt, reden waarom de staat haar een „schijnsynode" opgedrongen heeft, die tot dusver geen acht heeft geslagen op alle voorstellen van de kerk. Ds. Niemöller sprak over 2 Corinthen 6:14 en 7:1 (In deze tekst wordt alle ge meenschap met ongeloof en ongerech tigheid afgelezen). Op het oogenblik zijn 130 predikanten uit hun bediening verwijderd, 40 mogen niet prediken* 11 genieten geen vrijheid van beweging, 4 bevinden zich in soogen. beschermende hechtenis en S in voor arrest. Waddinxveen. Gevonden: een zwaan, te bevragen bij J. Burger, Wilhelminaka- de 84; twee houten koffers met inhoud, bij W. Burger, Henegouwerweg 104; wol len handschoen en een glacé handschoen bij C. Goedhart, Kerkweg 210; wollen handschoen bij W. van Dijk, Dorpstraat 156 ;parapluie bij C. van der Loo, Noord- kade 195; taalboekje bij S. Zwijgers, Dorpstraat 214; een handschoen bij A. J. de Zwart, Jan Dorrekenskade 29; duim stok te bevragen aan het politiebureau. GEMEENTERAAD. Lange Ruige Weide. In het Jaar 1938 zijn in deae gemeente 28 kinderen gebo ren. Vijf personen zijn overleden, zoodat de bevolking op 31 December 771 perso nen bedroeg. Meerkerk. De gem. zangrereen. „Ad- vendo", directeur de heer A. van der Heiden, gaf Donderdag ln de zaal van den heer Jac. Sap een uitvoering. De zaal was flink bezet. De voorzitter riep het publiek een hartelijk welkom toe, waarna met het programma een aan vang werd gemaakt. De zangnummers werden keurig afgewerkt. Advendo had na afloop der nummers dan onk een daverend applaus in ontvangst te ne men, waarna optrad de tooneelvereen. „Vol Moed" te Hoornaar, die opvoerde -Polly Perkuis". Ook deze vereeniging heeft zich goed van haar taak gekweten. Een hartelijk applaus viel ook h—r ten deel Een gezellig bal beslot deze wel geslaagde uitvoering. Meerkerk. Tot penningmeester ven de A.-R. Kiesvereenlging „Eendracht Maakt Macht" is'in de plaats van den heer P. de Jong, benoemd de heer P. Versteeg. Luchtbescherming. Noordeloos. Vrijdagavond is ten ge meentehuize een bespreking gehouden onder leiding van burgemeester De Leeuw, over de luchtbeschermingsoefe- nlng in de provincie Zuid-Holland. Veertien, personen waren hiertoe uit- genoodigd, die belast zijn met het toe zicht enz. op de gedragsregels voor deze gemeente. Hoofd van de luchtbescher mingsdienst is d« gemeente-secretaris de heer J. Vonk. Gevonden: een rijwielbelastlngmerk; inL bij den gemeente-veldwachter. De heer G. de Jong Azn„ die dezer dagen een wondje aan zijn hand had opgeloopen, heeft hiervan bloedvergifti ging gekregen, waarvoor hy zich onder doktersbehandeling moest stellen. ScheOuinen. In een drukbezochte le denvergadering van het ziekenfonds „Steunt Elkander", zyn de heeren P. Prins, W. J. Zanen, N. van Houwelingen, en A. M. Golverdignen, tot bestuurslid ge kozen. Als opvolger van den heer A. Goi- verdingen, die niet herkiesbaar was, koos men den heer C. den Braven Tz. tot lid der financieele controle-commissie. Uit de rekening van den penningmeester, den heer P. Prins bleek, dat het totaal bezit van het fonds thans f 3521,73 bedraagt en dat van 't sanatoriumfonds f1092 38. Het aantal leden bedraagt thans 98, dat der donateurs 23. De heer J. Kroon is voor 1939 tot bode benoemd; hy was met t 49,99 de laagste Jpachryveiu Giessendam. Vergadering van de gemeenteraad op Zaterdag 24 December. Afwezig met ken nisgeving wethouder D. van Harten en de heer T. Lock. Voorzitter burgemeester L. Neyens. Vóór de VOORZITTER de verga dering heeft geopenu, wenscht de SE CRETARIS, de heer D. Jas, den bur gemeester geluk met'zyn herbenoeming als burgemeester dezer gemeente. Hy hoopt dat in de nieuwe periode van het burgemeesterschap van den heer Neyens het bouwen van een nieuw Raadhuis wer- keiykheid zal worden, daar dit een van de meest dringende punten is, die om oplossing vragen. De raadsleden hooren deze woorden staande aan. De VOORZITTER spreekt zyn er- kenteiykheid uit voor de vriendeiyke woorden en dankt de raadsleden voor de prettige samenwerking, die hy steeds heeft ondervonden. Spr. rekent ook voor de periode die thans volgt op hun wel willende medewerking. Daarna opent de VOORZITTER de vergadering met gebed, waarna de no tulen worden gelezen en vastgesteld. Vervolgens wordt besloten de reke ning-courant-overeenkomst met de N V. Amsterdamsche Bank voor 1939 weer voor een Jaar te verlengen tot f 25000. De VOORZITTER stelt daarna aan de orde een voorstel van B. en W. tot vaststelling van de verordening op de heffing enz. van rechten voor de ge meentelijke ophaaldienst van vuiL Simt. licht een en ander nader toe en zegt dat het vuil eenmaal per week wordt opge haald en dat te heffen retributie bere kend zal worden naar de belastbare op brengst der woningen te betalen door de gebruikers. Het tarief zal bedragen: be neden f 50 belastbare opbrengst 40 cent per Jaar; van 50—175 gulden belastbare opbrengst f 2 50 per jaar en boven f 175 belastbare opbrengst een bedrag van f 3AO per Jaar. De heer VAN DE MINKELIS zegt met belangstelling de voorwaarden van de besteding voor het ophalen van vut! te hebben gelezen, daar het voor hem een groot bezwaar is dat daarin staat dat behalve huisvuil ook fabrieksvuil daarby begrepen is, waardoor de bedrijfs houders van een groote last af zijn en de gemeente voor de kosten komt te staan. Spr. noemt een bedrijf op waarvoor elke week met een schuit het vuil wordt weg gevoerd. De kosten der aanbesteding zouden dan belangrijk minder zyn en de kosten zouden dan van die aard zijn dat het beter en zeker voor B. en W. zeer veel gemakkeiyker zou zyn om het be drag in de begrooting op te nemen, en «een retribatferechten to heffen. De heer DE ROOU kan zich wel met het standpunt van den heer Van de Min- kelis vereenigen, maar zou het dan zoo willen hebben, dat er huis- en winkel vuil wordt gelezen, terwyi spr. de heffing be rekend zou willen zien naar de huur waarden. De heer TUKKER oppert bezwaar tegen het verplicht stellen om aan te sluiten. Ook vindt spr. het niet van be lang voor de buurt te Giessen-Oudekerk, terwyi het bovendien moeiiyk zal zyn om uit te maken wie er als veehouder, tuin der enz. zal zyn aan te merken, daar er groote en kleine bedrijven zyn. De heer STAM kan ten volle met den heer Van de Minkelis aceoord gaan om de kosten op de begrooting te plaatsen en uit de gewone middelen te laten be talen. Spr. raadt aan er niet te lang mee te wachten, daar anders het heele plan weer in duigen valt en er niets van komt. De VOORZITTER te ook van mee ning dat, zooals de heer Van de Mlnke- lis de zaak naar voren brengt, het voor B. en W. zeer vele moeilijkheden zal op leveren, aoodat het een zeer onaangena me taak la. Aangaande t bezwaar van den heer Tukker zegt spr, dat B. en W. de maatstaf van meer beroepsveehouder en tuinders zouden aannemen, terwijl hij dan ook billijk vindt om Giessen-Oude kerk er in op te nemen, daar hem bekend la dat daar ook veel in de Giessen ge worpen wordt. Spr. te er ook niet zeker van dat men in Den Haag zal goedkeu ren om het in de begrooting te laten op nemen. Na nog eenige discussies wordt met al- gemeene stemmen besloten het voorstel- Van de Mlnkells aan te nemen betreffen de de bepaling dat alleen huis- cn win- kelvull en geen fabrieksvuil daaronder begrepen ia. Met 5 tegen 4 stemmen werd daarna jfeoggel-Ssa de Mnkejlg m öet be- j drag in begrooting op te nemen en de kosten uit de gewone middelen te dek ken, aangenofnen. Tegen steirmen de heeren Schakel, De Jong en wethouder Kazen De voorzitter zegt dat er een nieuwe inschrijving gehouden zal worden en dat in de volgende vergadering de verorde ning daarvan vastgesteld zal worden. Het bedrag per leerling voor het open baar onderwys wordt voor 1939 vastge steld op f 9.37. De VOORZITTER stelt daarna aan -de orde de behandeling der gemeente-begroeting 1939. Daar niemand van de gelegenheid tot het houden van de algemaene beschou wingen gebruik maakt, leest de VOOR ZITTER het rapport van vooronder zoek voor van de commissie bestaande uit de heeren Kersbergen, Tukker en Korevaar. Opgemerkt wordt of door aanschaf fing van een zandstrooimachine niet ge lijkmatiger het strooien van zand bij gladheid der wegen kan geschieden. De heer DE RO O IJ vraagt of de kosten van het zand grooter zijn dan de kosten van het strooien. De VOORZITTER meent dat de kosten van het zand ongeveer 50 be dragen. Besloten wordt dat' B. en W. de zaak zullen onderzoeken ep de volgende ver gadering daarop zullen terug komen. De kosten van een zandmachine zyn onge veer f 400. De heer VAN DE MINKELIS vraagt waarom de post voor ontwikke ling en ontspanning voor werkloozen zoo hoog is geraamd, dat het comité f 900 had aangevraagd. Weth. KAZEN zet uiteen, dat f 40ö meer is uitgetrokken yoor het onder richten in electrisch lasschen. Aangaande de luchtbescherming deelt de VOORZITTER mede, dat men meent met f 160 toe te komen, daar het hier het aanschaffen van nog enkele artikelen betreft voor het houden van oefeningen. Aangaande de Peolengronden zegt spr, dat de heer Van der Stadt reeds twee maanden bezig is over de bestem ming van de Peulengronden en dat hy daarvoor wel 6 maanden zal noodig heb ben. Na nog enkele opmerkingen wordt de gemeente-begrooting voor 1939 met alge- meene stemmen vastgesteld met de vol gende cyfers: gewone dienst: Inkomsten en uitgaven f 216.884,17 onvoorziene uit gaven f 7545,34. K&pitaaldienst: inkom sten f 15941,32, uitgaven f 19162,17, na- deelig saldo f 4476,37. De begrooting voor het upterïeidlng- bedrijf voor 1939 wordt vastgesteld op de gewone dienst op f 17637 aan baten en lasten en met op de ka pi taaldienst f 4476,37 ln ontvangst en uitgaaf. De verordening tot heffing enz. van 75 opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting voor 1939/40, wordt opnieuw vastgesteld. Daarna had de beéedlging plaats van den heer J. M. van Merkerk als plaats vervangend gemeente-secretaris en van den heer W. de Graaf als plaatsvervan gend gemeente-ontvanger. Belden leggen de eed af, waarna de VOORZITTER hen harteiyk met de benoeming felici teert. Beiden bedanken de raadsleden voor het vertrouwen in hen gesteld. By de rondvraag wijst de heer TUKKER op de weige ring van vergunning aan den heer J. Brand voor het bouwen van een bedrijf, daar hy vreest dat men anders genood zaakt wordt in een een andere gemeente zyn bedrijf te stichten. Spr. vraagt of het college alle moeite wil doen om als nog daarvoor vergunning te krijgen. Nog andere raadsleden spreken daar» over hun ontstemming uit. De VOORZITTER en weth. KA ZEN zetten uiteen alles gedaan te heb ben wat mogelijk is, maar volgens de be staande verordening kan geen vergun ning verleend worden. Met den inspecteur is daarover gesproken, maar ook die kon daaraan onmogehjk zyn medewerking verleenen. De heer STAM zou gaarne zien dat ook aan de armlastigen in plaats van een kolenbon van f 1 een van f 1.30 ge geven zou worden en voor de koude da- gen een extra kolenbon. De heer KERSBERGEN wyst er op, dat ook aan degenen die werken en thans' zonder verdiensten zyn, wel een kolenbon toekomt. B. en W. zullen zien wat gedaan kan worden. Daarna sluiting. ONZE ZUIVELEXPORT OP AMERIKA. Dr. Boekei naar Washington. Het Handelsblad verneemt, dat dr. P. N Boekei, chef van de afdeeling margarine, vet en olie der Zuivelcentrale, in op dracht van den minister van Econom. Zaken naar Amerika is vertrokken, ten einde te Washington besprekingen te houden met de regeering der Ver. Sta ten over de extra-invoerrechten op onze zuivelproducten. De uitgestelde in voering daarvan wordt door Amerika ge motiveerd met etn verwyzing naar de Nederlandsche veehoudery-steun, welke een dumpings-element zou Inhouden. Het ln werking treden dezer extra invoer rechten is, zooals gemeld,kort geleden op geschort in afwachting van een nader onderzoek naar de ware aard van onze zulvelateun. Weliswaar ia dr. Boekei voorzitter van de afdeeling margarine, vet en olie de heer A. van wynen is voorzitter der afd* Zuivel doch eerstgenoemde is als oud consulent een erkend deskundige op het gebied van zuivel en crisismaatregelen. In het belang van onze kaasexport la te hopen, dat dr. Boekei er in zal slagen, de Amerik&ansche regeering ervan te overtuigen, dat elk dumpings-element vreemd is aan ons stelsel van binnen- landsche heffingen en producenten- steun. Dit geldt speciaal voor de kaas, waarop bij uitvoer de heffing zelfs niet wordt gerestitueerd 1 In de mijnen MoilerGiadbeck bij Essen (DultechL) is brand ontstaan, vyt arbeiders worden als verloren beschouwd De brand kon nog niet gebluscht worden. Ongewone koude en hevige sneeuw stormen hebben gedurende 4 dagen in Anatolië (Turkije) geheerscht zy ver oorzaakten den dood van minstens 33 boeren. Een Zwitserach verkeersvliegtuig uft Zürich is neergestort op 2000 M. van de spoorwegspll taing by La Chapelle (Frank rijk). Drie der inzittenden zyn gedood en 12 gewond. De directeur der gevangenis te Montgomery (Vereen. Staten) heeft me degedeeld, dat 23 van 602 gevangenen, die met Kerstmis op hun eerewoord wa ren vrijgelaten, niet zyn teruggekeerd. Op de hellingen van de Grand Gala bier, in Fiamcnjk, zyn zeven skieers, on der wie een Nederlandsche student, door een lawine bedolven en omgekomen. De man, die sprak, droeg een lange roode jas en aan zyn zijde hing een breed zwaard. Om zijn hoofd was een prachtige groene zakdoek gebonden, waarop hy een grooten, zwarten hoed droeg met van voren op den rand ge kruiste witte ïynen. Hy stond daar met zyn armen over elkaar geslagen, terwyi hy in iedere hand een pistool hield. Hy had een lange, afhangende snor, terwyi over één wang'een groot litteeken liep. Alles by elkaar, was hy vreeseiyk om aan te zien, vond Tom, zooals hij daar stond met zyn beenen wyd uiteen, be zig commando's te geven. Die andere blan ke man had zyn zwarte haar in een dun vleehtje achter in zyn nek hangen en een zwarten doek om het hoofd gebon den. Om zyn middel droeg hy een bree- de, lederen riem, waarin twee pistolen staken; ook hy droeg een sabel op zy. Hy zag er even boosaardig uit, maar was niet zoo luxueus gekleed ais de leider. Hij op schop. Konijnenfokkers ver een. ArkeL Donderdagavond vergaderde onder leiding van den heer A. C. van Palen de konynenfokkersvereenigmg „Streven tot verbetering Nadat de no tulen waren gelezen en goedgekeurd, volgde de uitreiking van de door de deel nemers op de jongste tentoonstelling be haalde pryzen, hetgeen met een toepas- seiyk woord geschiedde. In onderlinge bespreking werden verschillende beoor deelingen der jury nog eens nagegaan Besloten wefd om op 15 Januari geza- meniyk met een touringcar naar Haarlem te gaan, waar de vereeniging zal deel nemen aan de daar te houden tentoon stelling op 13, 14 en 15 Januari. Tot slot werden tot leden van de kascommlssie voor het nazien der boeken en beschei den van den penningmeester gekozen de hee.'èn P. Bogaard en A. de Keizer. Tot tydeiyk secretaris van de drink waterleiding „de Lingemond" is benoemd de heer P. den Besten. Mej. P. van Gent en de heer E. de Jong slaagden te Utrecht voor het exa men stenografie en machineschryven. Groot-Ammers. Gedurende het Jaar 1938 werden aan de kaasmarkt aange voerd 1118 wagens met tezamen 35606 kaas, wegende 249242 K.G. Onverstoorbaar. Het- en Boeicop. In het laatst der vo rige week vond de veehouder J. A. de J. een zyner kippen, die ondanks de felle' koude dagenlang, slechts beschut door het afdak van een hooiberg, had zitten broeden. Hy ontdekte, dat zyn kip met bevroren kam en kop 12 nog levende kui kens had uitgebroed. De J. ontfermde zich over moeder en kroost en hoopt de laatste op te kweeken tot flnke hennen. Gevonden: een dameshandschoen en een snelbinder. Inlichtingen gemeen te-veldwachter. Langerak. Aan den heer H. Jaasens, landbouwkundige, Is het toezicht opge dragen over voederproeven, die in deze streek zullen worden gehouden met pro ton ose - produc ten. Kolendamp? Lexmond. Ofschoon hst reeds eerder voorkwam, dat er kerkgangers door ae verwarming in de Geref. Kerk onwel werden, zoo bleek tuch Zondagavond 't aantal gevallen dat van vorige diensten te overtreffen en werden zelfs een twin tigtal personen min of mer onwel (som migen kregen seifs een flauwte*. Het staat nog niet vast of hier kolendamp dan wel gebrek aan zuurstof m t kerk gebouw de oorzaak U, doen er zal ge probeerd worden aan deze gevaariyke toestand een einde te maken De kerk wordt door een kachel verwarmd. Dammen. Lexmond. Vrijdag Is hier een borden competitie gehouden door de damver eniging JDOB." Uitslag: Eerste klas: Alw. de Jong Jm—-H. H. van Ravensteyn 2—0; J. de Jong Jzn.— R, Boogaard Pzn. 20. Tweede klas: A. J. Versluis—W. 3schriJ- vershof 2—0; A. Brokking—B. de Jong Bzn. 1—1; A. 8 traversD. Uitten bog aard 2-0. Zitplaateenverkooping. Lexmond. Ofschoon de belangstelling voor de zitplaatsenverkooping ln de Ned. lïerv. Kerk uiteraard minder groot was dan het vorige ja\r. viel het toch niet tegen en brachten rle vrijgekomen plaat sen tezamen f 83 op. Lexmond. Loop der bevolking over 1938 Geboren 10 m. en 14 vr„ totaal 24. Ge vestigd 30 m. 41 vr., totaal 71. Totale vermeerdering dus 40 m. en 55 vr„ is 95 personen. Overleden 8 m. en 4 vr„ totaal 10. Vertrokken 24 m. en 39 vr„ totaal 63. Totale vermindering 30 m. en 43 vr„ is 73 personen. De bevolking is vermeer derd met 10 m. en 12 vr„ totaal 22. Stand bevolking 31 Doe. "37 881 m. en 783 vr., totaal 1664. De vermeerdering over '38 bedraagt 10 m. en 12 vr., totaal 22. De bevolking op 1 Jan. *39 891 m. en 795 vr., totaal 1686 personen. Getal hu welijken ln *38: 12. Moedercursus. Nieuw-Lekkerland. Vanwege de Groene Kruis afdeeling zal hier van 9 tot 20 Januari een moedercursus gehouden worden. De cursus staat onder leiding van mej. H. T. Hattink uit Rotterdam en wordt gehouden in het vergaderlokaal onder het secretariegebouw te Kinder- dyk. Tot administreerend diaken van de Ned Herv. Kerk (Dorp) is voor 1939 aan gewezen de heer D. Versluis. De heer Jr. de Haan heeft ontslag genomen als bestuurslid van de chrts- teiyke zangvereenlgtng „Omnia cum Deo". Zangvereetüging. Nieuw-Lekkerland. Vry dagavond hield de zangvereeniging „Amicitia" haar Jaar vergadering in het café van den heer G. Janse. Alle leden waren aanwezig. Na kort openingswoord door den tppi- j zitter, den heer J. Huisman, werden de notulen en het jaarverslag ongewyzigd vastgesteld. De rekening over het afge- loopen jaar sloot met een vry goed ba tig saldo. Als bestuursleden werden her kozen de heeren Jac. Huisman, C. Slot boom, A. Janse, J. van Dam en P. v. d. Perk en als commissarissen de heeren C. Blom en J. Schilt. Besloten werd om in Februari de jaarUjksche uitvoering te geven en in de sa zomer deel te nemen aan een concours. Nadat de agenda was afgehandeld, bleef men nog eenige tyd in gezellig samenzyn bijeen. Chr. land- en tuin bouwarbeider*. Noordeloos. De tweede vergadering van het district Noordeloos van de Chr. Bond van Arbeiders in de Landbouw-, Tuin bouw- en Zuivelbedrijven, waarbU ran— gesloten zyn de plaatoeiyke afdeelmgen Noordeloos, Hei- en Boeicop, Asperen, Bleskensgraaf, wyngaarden, Everdingen en Giessen-Nieuwkerk, is buitengewoon geslaagd. Twee lokalen der bijzondere, school weren gevuld met belangstellen den. De hoofdbestuurder, de heer H. de Groot uit Utrecht, opende de vergadering met gebed, waarna hy een inleiding hield over „Wat is onze taak", terwyi de hoofdbestuurder Ouwerkerk sprak over „Mobilisatie". Beide onderwerpen werden in boeiende zin ontleed en vol belang stelling gevolgd. De chr. zangvereeniging „De Lofstem" verleende haar welwillen de medewerking en jongedames zorgden voor een kop chocolademelk. De heer Ouwerkerk sloot de by eenkomst met ge bed. De afdeeling Giessen-Nieuwkerk is eerst een paar weken geleden opgericht met a&nvankeiyk 17 leden. Oud-AIblaa. Gevonden «en paar motor- handschoenen. Te bevragen by de wed. Fop. Breedveld, Noordzijde. ZEER ERNSTIGE YAI» Ouderkerk *.d. Ussei. Vrijdagmiddag is waarschymijk tengevolge van de glad heid, de omstreeks 37-jarige, ongehuwde J. Rebergen, wonende in de „Molen- plas, ts", naby het kaaspakhuis van de firma H. P. Heuvelman zoodanig geval len, dat hy bewusteloos bleef liggen Een bediende van de fa. Heuvelman vond h©m, en zag, dat er bloed uit zyn neus en ooren vloeide. Er werd dokters hulp ontboden en dr. W. Marsman, die spoedig arriveerde, vond de toestand van den heer R. dermate ernstig, dat hij on- middellijke overbrenging naar een der Goudsche ziekenhuizen noodzakeiyk achtte. In zorgwekkende toestand werd de heer R. daarheen vervoerd. Zaterdagmorgen was hy nog niet tot bewustzijn gekomen. Men vreesde voor zyn leven. We vernemen nader, dat de beer R. wel eens last had van duizelingen, zoodat het niet uitgesloten moet worden ge acht, dat dit ook thans het geval is ge weest. Even tevoren was hy echter nog in zijn woning geweest en toen had men niets aan hem bemerkt. Liberale Vrouwengroep. Sliedrecht. Met aanvankelijk 40 leden is hier opgericht een afdeeling Sliedrecht van de liberale Vrouwengroep. Het voor- loopig bestuur bestaat uit de dames De Koning, Seret, Stuimer en Versteeg. Aanbesteding. Sliedrecht. De architect A. Nieuwpoort heeft aanbesteed het bouwen van een burgemeesterswoning te Brandwyk. De laagste inschrijvers zyn: Metselwerk: T. de Baat t© Sliedrecht I 3885; timmerwerk: J. C. van Kleef te Brandwyk f 3575; loodgieterswerkE. van Andel te Groot-Ammers f 538; en schil- derswerk: C. G. Slob te Groot-Ammers f 583. Het werk is inmiddels aan deze in schrijvers gegund. Gerund. Sliedrecht. B. en W. van Gouda hebben de aanleg van een nieuwe begraafplaats aan de Goejanverwelledyk, uit te voeren ln werkverschaffing, gegund aan den heer J. \fisser alhier voor f 259.000. DE ONTPLOFFING IN DE GARAGE. Zevenhuizen. Naar aanleiding van de ontploffing ln ds garage van den heer A. Voskuilen, vernemen wy nog nader, dat de luchtdruk zoo groot was, dat het dak enkele centimeters werd opgelicht. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat het laachapparaat niet van een waterslot was voorzien. Anders ware de ontploffing zeker niet voorgekomen. Op grond hiervan heeft de gemeente politie van Zevenhulzen dan ook proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de veiligheidswet. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Hagestein (toez.) Ds. H. A Labrie te Goedereëde. AFSCHEID DS. J. SLOK. Langerak. Zondagmiddag nam ds. J. Slok afscheid van de Ned. Herv. Ge meente in verband met het aanvaarden van zyn beroep naar de gemeente wyk by Heusden. Reeds lang voor de dienst begon was het kerkgebouw tot ln alle bwksa geruid cu moeslta mncliiQnutei zich met een staanplaats vergenoegen. Ook velen uit omliggende gemeenten wa ren overgekomen om voor de laatste keer dezen geliefden predikant te hoo ren. Ook merkten we op het college van B. en W. met cfen gemeente-secretaris, alsmede den consulent, ds. Zyistra, van Noordeloos. De scheidende predikant be paalde zyn gehoor by Mattheus 28 20. Na de predikatie nchtte ds. Slok waar- deerende woorden tot den burgemees ter als vertegenwoordiger der burgeriyke gemeente, alsmede tot hem en diens ge zin persoonlyk, waarmede gedurende zyn verbiyf in deze gemeente hechte banden van vriendschap waren ont staan. Vervolgens werden de kerkeraad, kerkvoogdy, notabelen, organist en voor lezer dank gebracht voor de toewyding en voor de vriendeHjkheid waarmede men hem en zyn echtgenoote steeds was te gemoet getreden. Tenslotte beval ds. Slok den consulent, ds. Zyistra, by de ge meente aan en sprak de hoop uit, dat men gedurende de korte vacature dezen predikant in diens moeiiyk werk zou wil len steunen. Als eerste spreker bracht ouderling L. van der Schee da. Slok harteiyk dank voor hetgeen deze voor de kerkeiyke ge meente heeft gedaan en bad hem en zyn echtgenoote Gods onmisbare ze gen toe in zyn nieuwe gemeente.. Ds. zyistra sprak namens de ring Vlanen, terwyi burgemeester H. Vlug een weder- keerig dankwoord sprak. Deze verzocht de gemeente den scheldenden herder en leeraar toe te zingen Ps. 121 4, waar aan staande werd voldaan. Van de gelegenheid om van ds. en mevr. Slok persoonlyk afscheid te ne men, werd een druk gebruik gemaakt. AFSCHEID EN INTREDE DS. B. BAKS. Ds. B. Baks hoopt 26 Februari afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Groote Lindt en 5 Maart Intrede te doen te Vianen; bevestiger is Ds. F. H. van Oosten te Rotterdam-Feyenoord. JUBILEUM DS. J. F. JONKERS. Gisteren herdacht Da. J. F. Jonkers te Ermelo, em. predikant van de Geref. Kerk te Schiedam, de dag, waarop hy voor 40 jaar het predikambt aanvaardde. De jubilaris werd 23 December 1869 te Dordrecht geboren. In 1898 werd hy can- didaat en 8 Januari 1899 bevestigde# wij len Ds. C. Zwaan, van Djokja, hem te Haastrecht ln zyn eerste gemeente. In 1900 vertrok Ds. Jonkers naar Jutrijp- Hommerts, welke standplaats hy ln 1903 met Giessen Oude- en Nieuwkerk verwis selde. Hy verbond zich 25 Maart 1906 aan de kerk van Schiedam, na te zyn beves tigd door wyien Ds. S. T. Goslinga al daar. Ds. Jonker diende de kerk van Schiedam tot 1 October 1936, toen hem om gezondheidsredenen eervol emeritaat moest worden verleend. Ds. Jonkers heeft ln zyn drie eerste ge meenten verschillende deputaatschappen van de classis vervuld. In Schiedam nam hy vele Jaren een vooraanstaande plaats ln. Hy diende de classis Schiedam als kerkvisitator e,n werd by herhaling door deze classis afgevaardigd naar de Part. Synode van Zuid-Holland ten Zuiden. MANNEN TAN BETEEKENIS. In „Wierings Weekbladen", die te Am sterdam verschynen, worden regelmatig artikelen opgenomen, waarin ln het kort de levensloop van belangryke figuren uit binnen- en buitenland worden geschetst Een aantal daarvan is thans door den uitgever in een boek byeengebracht en verschenen in een keurige band onder bovenstaande titel. Er worden ln een vlotte gemakkeiyke styi 33 mannen en vrouwen van beteekenis beschreven, een enkele, Ds. Niemöller, zelfs tweemaal. HANDELSCORRESPONDENTIE. By de ultgeversmaatsehappy A. E. Kluwer te Deventer is verschenen een uit twee deelen bestaande handleiding voor het leeren van de Ned. taal en Handels correspondentie voor de middenstand. Het eerste thans verschenen deel bestaat uit een Werkblok en een Correctieboek, het tweede deel, thans ter perse, zal de handelscorrespondentie geven. MEDEPLICHTIGHEID AAN INBRAAK. De revolver van Nieuwland. In de nacht van 22 op 23 Maart van het afgeloopen jaar werd in de woning van den 76-jarigen landbouwer G. van Hoorne te Nieuwland ingebroken. Eigen- Ujk was de'oude man zelve min of meer dé aanleiding van bet nnsdryf; in de kapperswinkel, waar hy zich liet sche ren, had hy wat al te demonstratief met een bankbiljet van f 1000 gewuifd en dit had den kappersbediende A. A. B. op het idee gebracht, zich het geld van den landbouwer toe te eigenen. Hy besprak bet plan met zyn kameraden A. B. en M. O. en ze besloten met hun drieën by Van Hoorne in te breken, zy waren eerst ▼ftt £laa chtogotatm mede te nemen, doch later veranderde dit plan en zy namen tenslotte een ouderwetsch pistool, dat M. O. had medegebracht, op hun rooftocht mede. Terwyi M. O. buiten de wacht# hield, waren A. A. B. en A. door een luik naar binnen geklommen; zy waren op het slaapkamertje van den ouden man binnengedrongen en hadden hem gewekt met de woorden: je geld of te leven! Doch het drama verliep anders dan de Jongens hadden gehoopt: de oude man had A. B. beet gegrepen en was luid gillend: moord, moord 1 een worsteling met hem begonnen. Het drietal was op de vlucht geslagen, was al spoedig gear resteerd en tot vrijheidsstraffen veroor deeld, welke zy in verband met hun jeugd in de Jeugdgevangenis te Zut- phen moesten uitzitten. De jongens werden door eenige veld wachters, waarby de majoor der rijks- veldwacht G. Hofman, op transport ge steld. Ondertusscben passeerde de trein, waarin het gezelschap zat, eenige stapels hakhout; een der jongens zeide voor zich heen „zoo'n stuk hout hadden wy beter kunnen meenemen dan de revolver die Maarten "s vader ons heeft gegeven". De majoor had nauwkeurig toegeluisterd en al spoedig de overtuiging gekregen dat de vader van M. O. meer van het geval wist. De drie knapen werden aan een verhoor onderworpen: M. O. liet weinig los over de rol die zyn vader in het misdrijf had gespeeld, doch de belde anderen vertel den al spoedig dat M. O 's vader aanwe zig was geweest by de besprekingen die aan de inbraak voorafgingen en bun ook de revolver had verschaft, die zy op hun tocht hadden meegenomen. In verband hiermede had zich dus Vrij dag voor de Rechtbank te Rotterdam te verantwoorden W. O. te Nieuwland, thans gedetineerd ln het huis van bewaring te Dordrecht. Bovendien werd hem ten las te gelegd dat hy twee kazen, die de jon gens van J. zyderveld hadden gestolen, ten geschenke had aanvaard. Als eerste getuige wordt gehoord de bejaarde landbouwer G. van Hoorne, die beveng een beschrijving geeft van de schokkende gebeurtenissen van dien nacht; het Is het verhaal dat wy reeds hoorden toen de drie daders voor de Dordrechtache rechtbank terecht ston den. Daarop wordt gehoord majoor O. Hof man, die de jongens op 10 November naar Zutphen bracht. Toen de Jongens het gesprek op Maarten's vader brach ten, had A. B. het gesprek willen stui ten met een: „Jullie praat weer veel te veel", maar toen wist de getuige reeds genoeg. Getuige A. A. B„ de kappersbediende, was uit Zutphen naar hier overgebracht om verhoord te worden. Hy vertelde dat de verdachte in deze zaak steeds aanwe zig was by de besprekingen die te zynen huize over den ax inbraak werden ge houden. Verdachte was erby, toen de da tum werd vastgesteld. Toen de Jongens chloroform wilden meenemen had vader Q. gezegd: „Dat kun je toch niet krijgen, neem bever een pistool mede, daar heb je meer mee te zeggen." De verdachte roept driftig uit: JDat Is alles gelogen! Ik weet nergens van." De Officier van Justitie vraagt den ge tuige: „Dacht jullie dat Van Hoorns het leid by sich op het Ujf had." Get.: „In leder geval in de slaapka mer." Dan vertelt deze getuige verder, dat hy zeker weet dat de verdachte hun eens op een avond het pistool "had laten zien; hy had aan A. B nog uitgelegd hoe het gehanteerd moest worden. Mr. Kronenberg: „Was de revolver ge laden?" Get: '«Dat weet ik niet; ik heb er geen verstand van." Verdachte: „Het is niet waar, lk weet negens van. Ik heb my aan geen mis- drjtff schuldig gemaakt. Misschien is er in mijn keuken wei eens over gesproken, maar dan was lk er niet bij. Ik bezit trouwens niet eens een revolver." De raadsman, mr. Van Tricht, merkt op, dat A. A. B. by de behandeling van zyn eigen zaak verteld heeft dat M. 0„ de zoon Iran den verdachte, het pistool had medegebracht. Get.: „Dat was Juist De avond dat wy met ons drieën gingen inbreken, bracht Maarten de revolver mee." Dan komt het geval met de kazen ter sprake. A. A. B. had met A. B. twee ka zen van zydeveld gestolen. Hy had ze naar W. O. gebracht en ze daar op de tafel gelegd. W. O. lag ln de aangrenzen de kamer te bed. Verdachte: „Ik heb niets gevonden, ik lag in myn bed en sliep." Getuige A. A. B. roept lachepd uit: „En ik heb je nog een stuk op bed gebracht Je at het lekker op. Nou, als je slaapt kun Je niet eten." Verdachte: „Dat lieg Je!" Mr. Kronenberg: „Verdachte, heeft deze getuige iets tegen Je?" Verd.: „Dat is best mogeiyk. Edelacht bare." Getuige A. A. B. vertelt dan, dat hy by het vooronderzoek in zyn éigen zaak te- den den rechter-commissaris had ver teld, dat vader O. mee de plannen had gemaakt. Daar werd echter geen acht op geslagen. „Die mynheer if nu dpod," MAANDAG JANUARB M— zegt de getuige, „dus daar kan niet mees naar geïnformeerd worden." Jh de stukker, staat het niet," segt ér Officier. Daarop wordt de andere inbreker, éi bankwerker A. B. gehoord. Ook deze aegi dat de verdachte verschillende bespre- kingen over de Inbraak heeft bygewooné Getuige's verklaring over de reivolvei klopt precies met die van zijn collega. Verdachte roept opn.euw: JDat ia ad- les gelogen, lk had geen revolver." President: „Kn je had A. B nogal aael die revolver les gegeven." VercL: „Gelogen, Edelachtbare." Ook de verklaring van get. A. A. B. over de kaas-geschiedenis wordt beves tigd door de verklaring van A. B. Doch dit alles wordt pertinent door den ver dachte ontkend. Dan komt Mr. Kronenberg, de Officiee van Justitie, tot zyn requisitoir. Hy vangt aan een kort overzicht van de gepleegde inbraak te geven. Later bleek dat de va der van een der daders achter de scher men by de misdaad betrokken was; al leen hy liet de anderen de kastanjes uit het vuur halen. Deze zaak staat of valt met de verklaringen van de beide getui gen A. A. B. en A. B spr. kon geen re den vinden waarom deze jongens zouden liegen. Als zy W. O. hadden willen be zwaren, dan hadden zy dit dadehjk wel gedaan. De verdachte was reeds eerder veroordeeld omdat hy meineed had ge pleegd in een vaderschapsactie. Ook Maarten O. had vertelaard, dat zyn va der bU diverse besprekingen aanwezig was geweest. Meer had de jongen niet willen zeggen, maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. De verdachte had de jongens met alle macht van hun slechte voornemens moeten terughouden maar integendeel, hy had hun plannen nog aangemoedigd. De Officier vond dit een seer ernstig feit; hy achtte beide ten laste gelegde feiten beweaen en vroeg een gevangenisstraf van jaar en maanden, met aftrek der voorloop! ge hechtenis. Mr. van Tricht wees «r den Officier op dat de twee Jongens, die by de behan deling van hun zaak niet deugden, nu plotseling hemelhoog worden verheven. Ze moeten blijkbaar in allee worden ge loofd. De vraag is gesteld: welk belang hadden de jongens O. Sr. een hak te zetten? Wel, se beschouwden den ver dachte als den aanzetter tot t plan en zyn hem vyandlg gezind. Wat betreft de kaas-affaire: is de waarheid wel tot den verdachte doorgedrongen? Sliep hy niet toen de kaaen bQ hem thuis werden ge bracht? Dit sal toch moeten bewezen worden. Pleiter was van plan geweest ver- dachte's vrouw als getuige k décharge mee te brengen. Spr. had er maar vanaf gezien: het OM. had er toch geen noti tie van genomen. Tot slot van zyn plei dooi vroeg Mr. van Tricht vrijspraak voor zyn cliënt wat betreft, hst eerste gedeel te van de dagvaarding en een clementer straf ten aanzien van het tweede ten las te gelegde felt, by voorbeeld een gevan genisstraf gelijk aan de voorloopige hechtenis. Nadat mr. Kronenberg met een enkel woord had gerepliceerd vraagt de Presi dent den verdachte of hy nog iets heeft te zeggen. J0t hoop soepel gestraft to worden," zegt de verdachte. Dan wordt de uitspraak ln deze zaak bepaald op Vrijdag 20 Januari. DE INBRAAK IN DE VILLA TE PEURSUM. D. B. te Gorinchem had zich voor de Dordteche Rechtbank te verantwoorden tegen de beschuldiging dat hy op 1 De cember te Peursum ten nadeele van den heer J. G. Tukker verschillende tinnen en zilveren voorwerpen had gestolen, subs, dat hy deze gestolen voorwerpen van een ander bad geheeld. De verdachte zeide, dat hy de voor werpen niet had gestolen, hij had ze overgenomen van een hem onbekend man die in Leerdam zou wonen. Mr. Kronenberg: We hebben een on derzoek ingesteld, doch de man is niet gevonden. Verdachte: Dat kan ik niet helpen. Mr. K.: Je bent toch langs de villa van den heer Tukker gekomen. Verd.: Dat kan wel. Mr. K.: Dus je hebt niet gestolen. Verd.: Ik zou zulk een rommel nooit gappen, die herkent iedereen. Mr. K.: Andere dingen dan welf Verd.: Ook niet. Mr. K.: Je hebt gezegd by de politie dat je toch niet zou bekennen, al had Je gestolen. Verd.: Daar weet ik niets meer van. De Jongen bleef er by dat hy de voor werpen had gekocht van de groote on bekende. Mr. K.: Veel doet het niet ter zake: de heler is even erg als de steler. Maar in zyn requisitoir betoogde de Officier van Justitie dat hy het primair ten laste gelegde bewezen achtte en eischte hiervoor een gevangenisstraf van 9 maanden, met aftrek der preventieve hechtenis. Uitspraak 90 Januari 54

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 4