GEMEENTERAADSVERGADERINGEN De Veearts aan 't woord. Wetenschap en Techniek Kerk en School van Schoonhoven Scheiluinen Stolwijk Willige-Langerak Scnoenhoven. Scheiluinen. TRUDHtk 9» J ai*T) AR I 193>. LEGPUZZLE. K.M., rood at een zeer uitgebreid net van zenders noodig zou zijn om overal een goede ontvangst' te verzekeren. INTREDE DS. J. W. BARNEVKLDT. Ds. J. W. Bameveldt te Zuidwolde, die het beroep naar Streefkerk heeft aange nomen, hoopt Zondag 12 Maart zijn in trede in zijn nieuwe gemeente te doen. In de morgendienst zal hij in zijn ambt worden bevestigd door ds. D. Bouman te Spannuhi. DE VRIJZINNIGE KERKDIENSTEN TE ALBLASSERDAM. Ged. Staten vernietigen het verbod. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben zooals gemeld Dinsdag 10 dezer het beroep behandeld van de Vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden, afd. Alblasser- dam, Nieuw-Lekkerland en Omstreken, tegen het besluit van B. en W. van Al- blasserdam, d.d. 6 December, houdende afwijzing van het verzoek dier vereeni ging om toestemming tot het houden van kerkdiensten In het door haar aange kochte voormalige Nutsgebouw Utile Dul- ci, aan den Oost-Kinderdijk D. no. 76, te Alblasserdam. Zooals men zich herin nert wilde de burgemeester, de heer J. van Beheers, het verzoek toestaan, doch de beide wethouders, de heeren ir. P. Boersma en L. Smit, waren er tegen. Thanf is de beslissing van Ged. Staten verschenen. Z# besloten tot verleening alsnog van het vereischte verlof aan ge noemde vereeniging, met vernietiging derhalve van het bestreden besluit van B. en W. van Alblasserdam. De beslissing van Ged. Staten berust op de overweging, dat het eenige gebouw waarvoor door de bedoelde kerkdiensten hinder zou kunnen ontstaan, ls het kerk gebouw der gereformeerde kerk ter plaat se; doch dat de raad dezer kerk uitdruk kelijk heeft verklaard, dat WJ hem geen zoodanige bezwaren bestaan. Derhalve kan van bezwaren In de sin STORINGSVRIJE RADIO-TOESTELLEN? Amerikaansche vinding. United Press verwacht, dat een groote Amerikaansche radiofabriek, de General Electric Company, weldra een nieuw Amerikaansch toestel op de markt zal brengen, dat een storingsvrije ontvangst garandeert. Majoor E. Armstrong, hoogleeraar In de electrische machanica aan de Colum bia Universiteit te New York een ge leerde, die reeds eerder belangrijke uit vindingen op radiogebied heeft gedaan zou een zend- en ontvangsysteem uit gevonden hebben, dat een revolutie zal beteekenen op het gebied der radio techniek en dat een einde zal maken aan de hinderlijke storingen, welke vooral op het gebied der korte golf, zich nog steeds voordoen. Het nieuwe systeem hfcakt slechts ^ge bruik van golven tusschen de tien en ^én meter, hetgeen beteekent, dat tusschen de duizend en vijftienhonderd n:euwe golflengten voor practisch1 gebruik vrij zullen komen. Speciaal gebouwae ont vangtoestellen zullen noodig zijn om de uitzendingen van stations, die het nieu we systeem gebruiken, te kuftnen volgen. De prijs dezer toestellen zal orifeeveer ge lijk zijn aan die van da tegenwoordige apparaten. Het groote voordeel zal zijn, dat de ont vangst geheel storingvrij is. Met de nieu we tontellen zal men ook de gewone uit zendingen kunnen beluisteren; het om gekeerde is echter Biet het geval. Het eerste zendstation, aldus Inge richt, is reeds gebouwd in New Jersey, niet ver van New York. Het zendt uit op een golflengte van slechts 7»/« meter. De ontvangst is tot dusverre van een onge kend goede kwaliteit. Vanwege het Philipsconcem wordt er inmiddels op gewezen, dat deze nieuwe toestellen slechts geschikt zijn voor ont vangst op korte afstand (hoogstens 80 In de wintermaanden met hun guur en vochtig weer of met hun scherpe och- tendkoude, is de kans groot, dat onze paarden het de een of andere dag te pakken krijgen, koude vatten en begin nen te hoesten. Dit hoesten nu is een teeken dat een deel van de ademhalingsweg meer of minder ernstig in ontsteking is geraakt en het hangt nu maar van de plaats af waar deze ontsteking zetelt of de gevol gen ernstig zullen zijn of niet. Heel vaak is alleen de keel aangetast' en is de zaak op zich zelf zoo erg niet. Er is echter een „maar" bij en wel deze dat de ontsteking dikwijls verder voort schrijdt en ook het slijmvlies van de grootere en kleinere luchtpijpen aan tast. En in dit laatste schuilt Juist het groo te gevadr, daar door het slijm hetwelk zich in de fijnste vertakkingen ophoopt, de ademhaling en dan vooral de uitade- der wet geen sprake zijn en mitsdien waren voor het gemeentebestuur van Al blasserdam geen termen aatfwezig om de gevraagde vergunning te vigeren, daar de overige in zijn beschikking aange voerde gronden niet ter zake dienende zijn. PASTOOR V. D. BURG BENOEMD TE ROTTERDAM. De bisschop van Haarlem heeft pastoor H. J. C. van der Burg, die verbonden is aan de St. Jozef Parochie te Nieuwer- kerk a.d. IJssel, benoemd tot pastoor der parochie H. Barbara te Rotterdam (Crooswijk). Als opvolger van pastoor v. d. Burg, Is benoemd pastoor G. Keij- zer, thans te Oude Tonge. Pastoor v. d. Burg, die Mei 1936 tot pastoor der St. Jozef Parochie werd be noemd, was reeds eerder te Rotterdam werkzaam als kapelaan aan de kerk van den H. Willibrordus. Voor velen is het een teleurstelling, dat pastoor v. d. Burg de ze gemeente gaat verlaten; in zijn pa rochie stond hij bekend als een onver- zette de wissels goed. Even later donder de de groote trein al langs en verdween in het duister van de nacht. Toen hep ze weer gauw naar de huiskamer, maar haar vader was nog steeds buiten be wustzijn. Ze wilde naar het dorp opbel len, maar kreeg geen aansluiting, want de sneeuwstorm van de vorige nacht had dé draden verbroken. Toen werd ze plotseling erg bang. Over veertig minuten moesten weer twee treinen voorbijkomen en de wissels moes ten dan versteld worden, anders souden ze recht op elkaar in rijden. Maar ze wist niet hoe ze versteld moesten wor den! Moest ze die hefboom neerdoen of die andere? Plotseling sprong se op, trok haar jas aan en liep weg. Ze holde langs de rails naar het volgende station. Dat was twee en een halve kilometer weg en het was moeilijk om vlug door de hooge sneeuw te loopen, maar Antoinette dacht ner gens aan en liep maar door. Ze móést hulp halen, het móést! Al de menschen, dl» In die treinen «aten, die moest ze toch helpen, die konden toch niet alle maal verongelukken! Ze liep zoo hard ze kon en la 20 minuten was ze bij het station. „Meneer Leblanc", riep ze hard. De deur van het wachtershuis werd open gedaan en meneer Leblanc en zijn zoon kwamen naar buiten. „Zoo Antoinette", zei meneer Leblanc verwonderd, „wat kom Jij hier doen?" Meneer Leblanc", zei ze vlug, „gauw, gauw, naar huis! Vader is bewusteloos, er is niemand en over een kwartiertje kómen de twee treinen voorbij! De wis sels!" Toen had se geerf^kracht meer en slap viel ze tegen hem aan. Maar de belde mannen hadden al begrepen, wat er gebeurd was. De zoon van Leblanc rende zoo hard hij kon naar het huis van Breuille en verzette de wissels PAS OP MET HOESTENDE PAARDEN. mlng belemmerd wordt. Bij het hoesten treedt nu gemakkelijk een verscheuring van het longweefsel op, waardoor de wer king van de long blijvend geschaad wordt en het paard dampig wordt. Om deze reden is het laten werken van hoestende dieren altijd gevaarlijk, daar door de ingespannen ademhaling vaak een beginnende beschadiging van het longweefsel optreedt. Laat daarom hoestende paarden liever kalm op stal staan. Zorg er echter voor dat deze frisch is, want de benauwde vochtige lucht van een bedompte stal is voor dergelijke dieren glad verkeerd. Laar het dier verder door den vearts on derzoeken, want als het hoesten sleepend wordt is er vaak niet veel meer aan te doen en heeft het dier er steeds hinder van. Dr. P. W. B. (Nadruk verboden). X- moeid werker, die gaarne pijn medewer king verleende, waar dit noodig was hierbij zich niet tot de parochie beper» kende. De taak, welke pastoor v. d. Burg te Rotterdam waoht, is een zeer zware, niet alleen wat uitgestrektheid en zielental, maar ook wat de financieele zijde be treft. In protestantsche kringen verwierf pastoor v. d. Burg, zich in de korte tijd, welke hij hier werkzaam was, aller hoog achting, hetgeen bij gelegenheden meer malen tot uitdrukking kwam. DE BATAKKERK. De Batakkerk op Sumatra, de grootste inheemsche Protestantsche kerk, telt thans 400.000 leden. In het vorig jaar werden 10.000 volwassenen en 18000 kin deren door den doop tot de kerk toege daan. De groei duurt dus nog voort. De kerk op Nias is trouwens naar ver houding niet minder groot, het laatst* bericht meldt 124.000 leden en 8000 doop- candldaten. net op tijd, want twee minuten later rolden de belde treinen voorbij..,. Antoinette kreeg een medaille omdat ze zooveel menschen gered had en baat vader herstelde weer. Oplossing legpuzzie vorige week: De bruiloft van Koning Rother. TEN DOODE GEDOEMD. Hierboven de molen van de polder Den Beemd onder Hoornaar, gebouwd in 1790, maar waarvan de wieken reeds 12 jaren stilstaan, daar in 1927 tot stich ting van een motorgemaal werd overge gaan. De trouwe Zuid-Hollandsche pol derwachter heeft al die jaren nog fier z'n wieken boven het landschap omhoog gehouden en menig schilder is bekoord geweest door het ranke bouwwerk. Vooral in deze 12 Jaren rust heeft de tand des tijds fel aan de oude molen ge knaagd en thans is de bijna 160-jarige gevaarlijk verklaard en zal vallen onder de Bloopers hamer. De wieken zijn reeds weggenomen en weldra zal het stompje, dat overschiet, ook verdwijnen. Op de plaats van de mo len zal een huisje gebouwd worden voor het gezin van machinist G. de Vries. HET SLIMME MUISJE. Onder in een heel groot oud huls, was een doolhof van gangen. Het huis was heel vroeger gebouwd, toen het nog wel eens gebeurde, dat er plotseling roovers In de steden kwamen, die alles en ieder een gevangen namen, die ze maar tegen kwamen. Daarom had de man, die het huis had laten maken, tegen den bou wer geoogd„Denk er aan, ik wil onder mijn huls zoo'n groote kelder met zóóveel gangen hebbent, dat niemand me ooit kah vinden, als ik me daarin verstop. De kel der moet veel uitgangen hebben, zoodat Ik er altijd aan de eene kant uit kan, mi* de andere gangen be waakt zfjn". De bouwmeester had het goed begrepen. Hij wist ook hoe moeilijk de tijden toen waren en dat het maar heel goed was, als er ergens een plaats was, waar je je kon verbergen. Daarom maakte hij een doolhof van gangen onder het huls en toen het Irlaar was en de eigenaar van het huis er in kwam, ■ei hij: „Ik ben er erg te vreden mee en ik weet ze ker, dat niemand me hier zal kunnen vinden!" laren sijn sinds die tijd voorbij ge gaan en de tijden veranderen. Het ge beurde nooit meer, dat er rooverbenden naar de stad kwamen. De rust was in bet land gekomen. Er hadden ai heel verf meneehen in het oude huis ge woond. Iedereen richtte het weer in, wilde en ze vonden hetal- b.inasi een prettig huis. Ze wisten wel, dbt «r erg veel gangen onder het huis waren, maar se gingen daar bijna nooit feu, omdat se er niets te maken hadden. Daar leefde nu een groote muizenfami lie. Ze hadden het er goed, want ze kon- den veel wandelen en ze kenden de gan gen allemaal zoo goed, dat ze ook pre lates wisten hoe ze naar buiten moesten gaan of hoe ze in het huis moesten ko enen om eten te halen. De familie, die nu in het huis woonde bad een poes. Die poes had gemerkt, dat ge muizen in de kelder waren en hij was tvaet van plan om ze te vangen, fcij zat ■Mijd voor de groote kelderingang te •tieren of er niet eentje naar buiten zou koops. Maar da muizen wisten, dat de peai j| de toer zat en ze hieldeh zich leen een uitweg vinden. Het was bang, dat het de poes toch nog tegen zou ko men en vond het daarom het veiligst* om maar naar bulten te gaan. Dan kon de poes er zeker niet meer bij. Het zocht eens langs een paar gangetjes en vond toen al gauw de goede weg. Zoo kwam het veilig naar buiten es de poes zat te vergeefs te wachten. Probeeren Jullie nu eens of je ook de weg zou kunneta vinden, vanaf de plaats waar het muisje zit. In het geheel zijn er uitgangen In da kelder, maar J« moet natuurlijk niet bij de uitgang ko men, waar de poes zit. Het kleine muis- Je vond de weg vrij gauw, maar het zal jullie nog heel wat moeite kosten. ANTOINETTE REDDE HONDERDBN MENSCHEN HET LEVEN. (Echt gebeurd). In de buurt van het kleine stadje Gap in de Fransche Alpen, woonde de baan wachter Oérard Breuille in een klein wachtershuisje asm de spoorweg. Zijn dochtertje, Antoinette, hielp hem bij al het werk, want haar moeder was een Jaar geleden gestorven. Ze was pas 12 jaar oud, maar bijzonder flink. Ze had geleerd hoe ze de seinen moest bedienen en ze wist hoe ze de wissels om moest ztten. Dat had ze alleen voor haar ple zier geleerd, want het was natuurlijk werk, dat zij niet mocht doen van haar vader. Maar een paar dagen voor Kerstmis het vorig Jaar redde ut daarmee vele menschen het leven. Bij het avondeten zei haar vader, (jat hij zoo'n hoofdpijn had en een paar minuten later viel hij flauw. Antoinette probeerde hem weer bij te brengen, maar het lukte haar niet. En plotseling dacht ze eraan, dat over tien minuten de D-trein naar Parijs langs zou komen. Ze dacht niet lang na, maar maakte een reis naar de maan, sprong met zijn paard door de lucht en nog veel meer. Altijd schepte hij op over zijn ve lg wonderdaden e» alti# zifa zjju ier- halen erg grappig en gek. Er was eigen lijk niets, wat hij niet kon of niet durf de. Als er ergens hindemissen waren, Wist hij altijd wel een manies te yinden heel stil in de gangen. De poes wilde wel eens even gaan kijken, maar hij was een beetje bang, dat hij er niet meer uit kon komen, want hij was er eens in gegaan en was toen in al die rare gangen ver dwaald. Daarom bleef hij nu liever bui ten. Eén muisje was een beetje te ver van de anderen afgegaan en moest nu al- Gekke onmogelijke dingen heelt baron von Mün"hhausen gedaan. Hij trok zich zelf aan zijn haren op, bond zijn paard mui het pwv*-* aan do kerktoren rast, om er overheen te komen. Leggen jullie deze prent nu eens tof elkaar, en kijk dan wat baron gpo| Miinchhfujftpn higj fjfltÜ I IIEI198 BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoennevensche Courant VRIJDAG 20 JANUARI 1939. m (Vervolg en Slot van het vorig nummer.) In behandeling bomt vervolgens het voorstel betreffende de vermakelijkheidsbelasting. Het voorstel van den heer Peerbolte hier omtrent is, ae plaatselijke vereemgmgen voor Uitvoeringen in een lokaliteit, waar bij met het oogmei k geldt, om winst te maken, van deze belasting vrij te stellen. B en W. meenen, aat deze ontheffing een aanzienlijke vermindering van in komsten in ae gemeentekas tengevolge zal hebben. Mocht evenwel de raad van meening zijn, dat de verordening con form bovenbenoemd voorstel moet wor den gewijzigd, dan is het college van oor deel, dat aan de vrijstelling de voorwaarde dient te worden verbonden, dat de ver makelijkheden niet langer duren dan tot des nachts half twaalf. De VOORZITTER zegt nog. dat de verordening op de vermakelijkheidsbelas ting het gemeentebestuur al veel last heeft bezorgd.^MBpllege behandelt elk geval geheel op zichzelf en streeft ernaar, de vereenigingen in deze zooveel moge lijk tegemoet to komen. De wijze, waarop het gemeentebestuur deze belasting tot nogtoe geheven heeft, meent het aan ook te kunnen verantwoorden. Natuurlijk kan men altijd van meening verschillen over het toepassen van die verordening, waar voor spr. nooit veel gevoeld heeft. Hij heeft nooit veel voor deze verordening ge voeld, daar bijna alle vereenigingen hier noodlijdend zijn. Op voorstel van den heer Adriaens is indertijd de belasting in gesteld om zekere subsidies te redden. Aanvankelijk werd f 5 geheven, later in verband met de ongunstige financieele positie der gemeente, f 6. Spr. zou het niet betreuren, als men die verordening nog eens kon begraven, maar momenteel zou men daarvoor niet de goedkeuring van Den Haag verkrijgen. Spr. zou het vóor- stel-f-Peerbolte kunnen overnemen, ai^ de gemeente niet noodlijdend was. Dé heer ADRIAENS noemt een ge val, waarin voor een avond, welke geor ganiseerd was voor de St. Jozefvereeni- ging en waarop een spreker doe) en streven der vereeniging heeft uiteenge- Kt, terwijl de MJeenlLoinet w «otjo- nateurs en genoodigden, vermakelijkheids belasting betaald moest worden, enkel en alleen om het feit. dat die avond nog een tooneelstukje is opgevoerd. Als spr inder tijd geweten had. dat die verordening zoo onrechtvaardig zou worden toegepast, zou hij nooit aan de totstandkoming er van hebben meegewerkt. De VOORZITTER maakt erop ab tent, dat voor elke tooneelnitvoering ver makelijkheidsbelasting betaald moet wor den. De verordening woedt steeds soo luist mogelijk toegepast. De heer PEERBOLTE Ie hetmet den heer Adriaens eens; het gaat hier niet over het geval als zoodanig, maar over da toepassing van de verordening m net algemeen- Men moet niet naar de totter der voorschriften handelen, maar naar de bedoeling ervan. Sprekers voorstel te nu verminkt ter tafel gebracht. Heeft het eigenlijk nu nog wel reden van bestaan? Geen enkele vermakelijkheid te in de re gel om half twaalf afgeloopen, daar de vereenigingen altijd een bal na ."ïPf,.11 organiseeren om de avond rendabel te maken. Spr. heeft om ontheffing van die belasting gevraagd, omdat hij meende, dat de vereenigingen het hier toen ai zwaar genoeg te verantwoorden hebben. Hoe vatten B. en W. een •<**'Pele sing der verordening eigenlijk op? Voor den een te men soepel, voor den ander niet. Spr. noemt ate voorbeeld, dat voor een vergadering, welke voor negen tien de een politiek karakter droeg, en slechts voor een tiende amu.sement wa.s vermakelijkheidsbelasting beta^dmoest worden, terwijl voor de, feestelijkheden op de nationale feestdag, welke op het bastion gehouden werden, waar ook een tooneelvertooning plaats vónd, ^ets be taald behoefde te worden. Als er verder op feestdagen bal te na half ^aalf> waarom behoeft daarvoor geen vermake lijkheidsbelasting betaald te worden? Waarom heeft men voor de Oranje Ba zar welke vier dagen duurde, en elke dag een ander karakter droeg, slechts een maal behoeven te betalen? Sprekers ver trouwen InB.en W te in <»t opzicht ge schokt, hij te er niet van overtuigd, dat voor aften de letter van de wet geldt. De heer YAN DER HEK memoreert Indertijd voor die verordening gestemd te hebben. Thans evenwei zijn door de tijds omstandigheden bijna alle vereenigingen noodlijdend geworden, en dan weegt die belasting zwaar. Bovendien heelt ook een wijziging in de zui ais de heer Peerboite bedoelt, tot onbillijkheden zou leiden ten opzichte van de sportvereni gingen. Verder speelt ook de financieele zijde van de zaak voor de gemeente een rol. Ook de heer VAN BEUZEKOM ge looft, dat het verstandig is, de verorde ning ongewijzigd te laten. De heer BRON vindt het voorstel— Peerbolte overbodig, aangezien in de ver ordening voldoende is aangegeven, welke bijeenkomsten buiten de vermakelijkheids belasting vallen en dat zijn juist die din gen, welke de heer Peerbolte bedoelt. Dt beperking, door B en W. aan genoemd spr. bezwaren tegen de toepassing der verordening. Dat voor twee wedstrijden op de ijsbaan tweemaal f 6 betaald moest worden, daarop heeft spr. niets tegen, maar hij vindt het een vreemd contrast, hiermee, dat voor de Oranje Bazar, welke moest dienen om het tekort van het his torisch spel a f 1000 te dekken terwijl men over een garantiefonds van ongeveer f 1000 beschikte en welke bazar f 700 a f 800 winst opleverde, slechts eenmaal f 6 betaald te, hoewel de bazar vier da gen duurde. De verordening moet voor 'allen gelijk worden toegepast, anders heeft ze geen zin. De heer KOK meent, dat als men die vereenigingen wil vrijstellen, welke ver makelijkheden in een lokaliteit organisee ren, er een schrijnende tegenstelling zal ontstaan met de sportvereenigingen, lie in de openlucht optreden, waarvoor dan dus betaald moet worden. Spr. is er ian ook voor, om de verordening, zooals te handhaven daar voorstel gesteld, acht spr. dan ook op haar plaats, want samenkomsten van politie ke of onderrichtende aard kunnen voor half twaalf geëindigd zijn. Evenwel zou spr. er ook voor zijn, de sportvereenigin gen van het betalen der vermakelijkheids belasting vrij te stellen. Weth. DEERENBERG viridt de re dactie van het voorstel—Peerbolte niet gelukkig, daar die groote mogelijkheden voor ontduiking biedt. Verder vraagt spr. of het wel eerlijk is, om, terwijl de sportvereenigingen het ten opzichte van de vermakelijkheids belasting het moeilijkst hebben, andere vereenigingen te laten voorgaan bij de de vrijstelling. Een sportvereeniging heeft geen steun aan een bal, zooals de ande re vereenigingen en als men dan toch iets wil doen om de vermakelijkheidsbelas ting te verlichten, laat men dan de ver eenigingen, die er in de eerste plaats be lang bij hebben, dus de sportvereenigin gen, laten voorgaan. Dat zouden B. en W. bij Ged. Staten nog kunnen verdedi gen omdat het hier een vrijstelling betreft voor organisaties, welke de licha melijke opvoeding voorstaan. Spr. zou daarom het voorstel—Peerbolte willen wijzigen in die zift, dat sportwedstrijden en -demonstraties, welke niet in een loka liteit worden gegeven en die, waaraan geen andere vermakelijkheden verbonden zijn, van de belasting zijn vrijgesteld. Dan te er ook meer kans, dat men hier mee in Den Haag accoord gaat. Spreker meent, dat voor avonden van amusement, welke met een bal besloten worden, best die f 6 vermakelijkheidsbelasting betaald kan worden. De door de heeren Adriaens on Peerbolte genoemde voorbeelden val len hier natuurlijk buiten, maar in dlft gevallen lag het aan de aanvrage, aan de hand waarvan B. en W. moeten be- oordeeken of de belasting geheven moet worden. Het gemeentebestuur te zoo soe pel geweest, om alle vermakelijkheden van een vereeniging of instelling, welke op één dag viflïen, slechts één keer te belasten. Ben bazar is hier altijd slechts éénmaal belast geweest, ook ai duurt die verschei dene dagen; daarvoor te nooit een ande re maatstaf aangelegd. Dot voor de ver makelijkheden op de nationale feestdag geen vermakelijkheidsbelasting te gehe ven, vond zijn oorzaak In het feit, dat toen alom in den lande veel meer werd toegestaan dan gewoonlijk en men ook hier in dat opzicht niet onder wilde doen. Spr. raadt tenslotte den heer Peerbolte aan, om, wanneer hij iets wil bereiken, zijn voorstel zoodanig in te kleeden, dat sportwedstrijden en -demonstraties bui ten de belasting vallen. De VOORZITTER weet, dat reeds in een noodlijdende gemeente een der gelijk voorstel, als de heer Peerbolte heeft ingediend, succes heeft gehad, maar dat is weer verscheidene jaren ge leden. Spr. geeft verder we, dat het be grijpelijk te, dat er wel eens misverstan den ontstaan, bij de heffing van ge noemde belasting, daar B. en W. te werk moeten gaan naar de inhoud van de pro gramma's en convocaties, welke hun voorgelegd worden. Ook spr. maakt erop attent, dat op de nationale feestdag wat meer door de vingers is gezien en om die redenen geen vermakelijkheids belasting ie geheven. Spr. meent, dat, waar vele gemeentebesturen groote be dragen hebben gegeven voor de organisa tie der feestelijkheden, het toch niet meer dan billijk was, dat men hier ten minste op bovengenoemde wijze nog iets voor de goede zaak over had, daar er geen sprake van kon zijn om hier groo te bedragen voor de feestviering toe te staan. Op de avond van die dag is er in enkele café's muziek gemaakt zonder dat daarvoor vergunning was aangevraagd, maar ook dat heeft inen toen maar niet zoo nauw genomen én geen belasting ge heven. B. en W. hebben het tijdstip van half twaalf vastgesteld met het oog op de bals, daar zij meenen, dat het niet aanging, deze van de belasting vrij te stellen. De bals vallen toch zeker onder de vermakelijkheden. De heer VAN HARMELÏH merkt op, dat voor de bate welke op een uit voering volgen, nooit entree wordt ge heven. Deze bals zijn er alleen om de animo voor de uitvoering te wekken en het bezoek daaraan te vergrooten. Het bezwaar in het algemeen is echter, dat avonden van een politiek karakter, welke in besloten kring worden gehouden en die opgeluisterd worden met eenig amu sement, ook belast zijn. De heer WOUDENBERG te voor het voorstel-Deerenbef-g, om de sport vereenigingen vrij te stellen. Daarmee is zi. de zaak zuiver gesteld. De VOORZITTER geeft den heer Peerbolte in overweging het woord „lo kaliteit" in ziJn voorstel te schrappen, zoodat dan de onthulling yoor alle hier ter stede gevestigde vereemgmgen wordt gC£fh&r peerbolte meent, dat zijn voorstel nooit aan^ldlng kan geven. om er zich aan te stooten. Hij heelt het bedoeld ate een stap in de richting van tutjeheele ophemng der vermakelijkheids belasting. De noounjaenoneiü aer ver eenigingen weegt bi) spr. zwaarder dan een verlichting van ue noodlijdendfteid van de gemeente door de opbrengst van genoemde belasting. Er is hier geen en kele vereeniging, die kan rekenen op een batig slot met haar mtvbenngen. Spr. geelt toe, dat hij zijn voorstel had kun nen omkeeren en in de eerste plaats om vrijstelling voor de spo$t*ereemgingen laad kunnen vragen, maar hij had iiet voorstel overgenomen uit een gemeente waar het in die vorm is aangenomen. Om evenwel alle vereenigingen ter wille te zijn, gaat hij ermee accoord, dat het woord „lokaliteit" in zijn voorstel wordt geschrapt. De heer KOK vraagt zich af, wat er bij het gewijzigde voorstel-Peerbolte van de vermakelijkheidsbelasting nog over blijft. Spr. ziet er geen heil in, ook niet voor de vereenigingen en daarom is hij er tegen. Weth. DEERENBERG wijst er nog op, dat er heel wat vereenigingen zijn, die erover klagen, dat de bezoekers al leen maar op de uitvoeringen komen voor de bals en die daarvoor alleen en tree betalen. Er zijn er zelfs, die de heele uitvoering niet bijwonen en eerst tegen het einde komen opdagen. Iets dergelijks •- sportv heeft men t?U de sport en spr. meent .vereenigingen niet dan "ook, dat men met re denen omkleed bij Ged. Staten kah aan- toonen dat de sportvereenigingen van die belasting vrijgesteld dienen te wor den. Spr. handhaaft derhalve zijn voor stel Het gewijzigde voorstel-Peerbolte. om voor alle hier gevestigde vereenigingen de belasting te schrappen en ook de bals vrij te stellen, wordt verworpen .net de stemmen van de heeren de Groot, van Harmeien en Peerbolte voor. Het voorstel-Deerenberg om sportwed strijden en -demonstraties, waaraan geen andere vermakelijkheden zijn verbon den en die toegankelijk zijn voor genoo digden, mits geen entree wordt geheven, van de belasting vrij te stellen, wordt daarna met alg. st. aangenomen. De peeteecel-automaten. Hot voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de precario-verordening komt vervolgens in behandeling. Dit voorstel staat in verband met het verzoek van den curecteur van het postkantoor om post age la u tomaten te mogen plaatsen, zon der dat daarvoor precario-rechten be taald behoeven te worden. De heer PEERBOLTE te het niet met dit voorstel eens. Als. er een winst gevend bedrijf is, dan is het wel dat der posterijen en spr. kan dan ook niet be grijpen, dat men daar zoo klein is, om van die rijksdaalder precario-rechten te willen afkomen. Spr. vindt dat daarom vooral een scheeve verhouding, omdat er in deze gemeente vier winkeliers zijn, die een automaat hebben en daarvoor moe ten betalen. Hij is er voor om of voor alle Automaton te laten betalen, of het pre cariorecht voor alle automaten in te trekken. De heer VAN DER HIK te het met deze redeneering eens. De heer BRON acht het volkomen waar, wat de heer Peerbolte zegt, maar men moet er rekening mee houden dat de posterijen een monopoliebedrijf zijn en ate dit de automaten niet plaatst, omdat het ervoor moet betalen, dan beteekent dat een groot ongerief voor het publiek. Men moet in deze kwestie de werkelijk heid in -het oog houden en daarom is spr er voor, de gevraagde ontheffing te verleenen. J De VOORZITTER zegt, dat de redeneering van den heer Bron ook bij B. en W. voorzit. Bovendien zijn overal de automaten van de posterijen vrij van het precario-recht. De heer PEERBOLTE stelt voor om <fe f 2 50 precario-rechten voor alle automaten te schrappen. De heer KGK maakt erop attent, dat het postkantoor slechts acht uur per dag open is, buiten die uren zou het zeer ten gerieve van het publiek zijn als het uit de automaten postzegels kon betrekken. De winkels zijn de geheele dag open en spr. ziet dan ook in deze laatste omstan digheid geen aanleiding om de verorde ning in den zin als de heer Peerbolte be doelt, te wijzigen. De heer WOUDENBERG is voor hot voorstel van B. en W- De postzegel automaten zullen in een behoefte voor zien. Spr. onderschrijft hetgeen de hee ren Bron en Peerbolte hebben gezegd, maar hij gelooft dat het genot dat men van die automaten zal hebben, wel op weegt tegen het gemis van die rijksdaal der precario-rechten. 1A Het voorstel van B en W. wordt daar- op met de stemmen van de heeren de Groot, Peerbolte en v i Hek tegen, aan genomen en de verordéning zal In ver band daarmee worden gewijzigd. Ged. Staten hebben de raad^ter vast stelling doen toekomen de i'algemeene voorwaarden verbonden aan dé JjOe""- ning van rijkssteun in de noodlijdend heid dezer gemeente. De voorwaarden worden wederom met al. st. aangenomen. Eenige bespreking ontlokt nog de kwes tie tusschen het gemeentebestuur van Willige-Langerak en dat van deze ge meente, inzake de toelating van leerlingen uit Willige-Langerak op 1 alhier. gere school alhier. Daat de o.l. school In Willige-Langerak thans gehandhaafd blijft, heeft het betrokken gemeentebe stuur de desbetreffende regeling met Schoonhoven eenzijdig opgezegd, - maar B. en W. meenen dat de regeling door gang; vinden. De Kroon kan ten slotte zoo'n regeling dwingend opleggen. Tot 1 April heeft men de goedkeuring van den minister voor de aanstelling van den heer Smith als onderwijzer aan de o. 1. school. De in de stukken genoemde da tum van 15 Februari geeft aan de zaak niet het karakter van een ultimatum, maar dient alleen om tijdig verlenging van de aanstelling van den heer Smith te kunnen aanvragen. De heer PEERBOLTE heeft de in druk gekregen uit een onderhoud, dat hij met een vooraanstaand ingezetene van Willige-Langerak heeft gehad, dat men daar de zaak niet goed heeft overdacht. De personen, over wie het bij de onder havige regeling gaat, zijn geheel op Schoonhoven aangewezen. Men moet dan ook de overeenkomst handhaven, maar er zal wat gedold betracht moeten wor den. Men zal inoëfte doen om de zaak in het reine tó brengen, wat bereikt zou kunnenworsen «oor Willige-Langerak voor negen-tiendp gelijk te geven en voor het gedeelte dier gemeente, waaruit de kinderen de o. K school alhier bezoeken, een overeenkomst tusschen beide gemeen ten te sluiten. Als de school zou staan of vallen met de regeling, was het een an der geval, maar dat is nu niet zoo. de school is er. De VOORZITTER zegt nog, dat men zal trachten de zaak in vrede met het gemeentebestuur van Willige-Lange rak te regelen. De raad gaat met alg. st. met het voor stel van B. en W. accoord. Ged Staten hebben naar aanleiding van het raadsbesluit, om een gedeelte van het voorm. militaire hospitaal aan de gebr. De Lange te verhuren voor het in richten van een sigarenfabriek, inlichtin gen gevraagd. De gebrs. De Lange hebben nu meegedeeld, dat het beneden-gedeelte voor de gemeente beschikbaar zal blijven, terwijl dan nog de voorste lokalen van de bovenverdieping als werkloozenlokaal ingericht kunnen worden. In die zin zal aan Ged. Staten bericht worden, Verder deelt de VOORZITTER mee, dat de post van f 1200, welke voor restauratie van het gebouw was uitge trokken, gehalveerd zal kunnen worden. Rondvraag. De .heer VAN HARMELEN infor meert naar de mogelijkheid van ver strekking van versche groenten aan werkloofcen en andere ondersteunden. Thans worden bftkgroenten beschikbaar gesteld, echter slechts één bus per week. Het zou nu gewenscht zijn, eenige ver- scheldenheid in de groenten, die aan de ondersteunden beschikbaar worden ge steld, te brengen. Verder is het nuttig versche gf oen ten voor dat doel op te slaan, welke geruimen tijd tegen bederf bestand zijn, als uien, knollen en peen. Destijds is gezegd, dat er weinig belangstelling voor de groenteverstrek king was, maar de zaak heeft nu een ur gent karakter gekregen. Kunnen B. en W. deze kwestie niet eens onder oogen zien? De VOORZITTER wil deze mate rie aan de betrokken commissie doorge ven. Er is niets op tegen, om, als er vraag naar is, bedoelde verstrekking te laten plaats vinden. Weth. DEERENBERG zegt, dat er voor de verstrekking van gebakken visch en busgroenten, niet zoo veel animo schijnt te zijn. Men blijft met een heele voorraad blikken zitten. De werkloozen dienen er van doordrongen te zijn, dat zij het'zelf in hun hand hebben of degenen, die er wel op gesteld zijn, deze artikelen al of niet krijgen. De heer PEERBOLTE merkt op, dat de prijs der artikelen de financieele draagkracht der ondersteunden niet te boven moet gaan. De menschen zijn zelf wel van goeden wille. Weth. DEERENBERG belooft, dat men zal probeeren wat ten opzichte van de verstrekking van versche groenten ge daan kan worden. De heer VAN BEU8EKOM memo reert, dat de vorige keer ls gezegd, dat tenminste de voornaamste putten in de Havenstraat nagekeken zouden worden, in afwachting van de goedkeuring van het rioleeringsplan voor het Westelijk ge deelte der gemeente. Er is echter nog steeds niets aan gebeurd. Vooral tijdens de vorst- en sneeuwperiode had men van die putten veel hinder. De VOORZITTER herhaalt, dat de uitvoering van het rioleeringsplan vermoedelijk niet lang meer op zich zal laten wachten. De heer BRON klaagt er over, dat tijdens de sneeuwperiode verscheidene ge deelten der stad in een wildernis her schapen waren. Slechts enkele straten waren schoongemaakt en verder moes ten de bewoners zelf maar voor een schoon gedeelte voor hun woningen zor gen. Was daaraan nu piets te doen ge weest? Verder heeft spr. een opmerking, die het vreemdelingenverkeer betreft Toen er allerwege sterk ijs was, en de gelegenheid openstond voor het houden van lange tochten on de schaats, «ras het niet doenlijk over het !Js Schoonho ven te bereiken, daar nergens de baan rrii gemaakt was. Waren ook in dit op zicht geen maatregelen te petten ge- WDet?VOORZITTER antwoordt, dat dit laatste punt met de ijsclub besproken zal worden. Verder zal men zien. wat men in den vervolge ten opzichte van het rui men van sneeuw kan doen. de moetlijK- heid is, dat dit in werkverschaffing moet gebeuren en als men eenmaal daarvoor de goedkeuring verkregen heeft, is d® sneeuw al weer weg. De heer BRON vindt, dat men dan vooraf de kwestie van het sneeuwruimerf in werkverschaffing in orde moet zien te brengen. De VOORZITTER zegt, dat me*, zal onderzoeken, of men een dergelijke toestemming, als de heer Bron bedoelt, kan krijgen. In de regel moet men met omiijnae voorstellen bij de regeering aan komen. Weth. v. d. OEVER merkt nog op, dat tijdens de sneeuwperiode alleen de voornaamste straten zijn schoongemaakt, omdat men over niet meer krachten be schikte. Wat het schoonhouden van het ijs betreft, aaarvoor dient overleg ge pleegd te worden met de IJsbond. Wetn. PEERENBLRG zegt, dat de ijsclub In deze richting een wenk zal krijgen en dat men erop zal wijzen, dat zij tegenover de faciliteiten, welke zij van de gemeente geniet, ook wel eens iets stellen. Daarna sluiting. Openbare raadsvergadering op Zater dag 14 Jan.; afwezig de heer A. Rietveld; voorzitter burgemeester J. G. Diepen horst. Deze eerste bijeenkomst in 1939 opent de voorzitter met het uitspreken van Nieuwjaarswenschen voor de gezinnen der leden en voor de gemeente in 't alge meen. Gelezen worden de notulen der twee voorafgaande vergaderingen. Bij de ingekomen stukken zijn de me- dedeelingen, dat de subsidieregeling van thans voor de werkloozensteun van kracht blijft tot 1 JuU en dat deze ge meente in 1939 inzake de Warenwet f 36.33 bijdragen moet. Maatregelen worden besproken om te komen tot een vorstvrije bergruimte voor de motorbrandspuit. De VOORZITTER dankt het raads lid, den heer Zanen, tevens hoofd der brandweer, voor zijn vele zorgen, om tij dens de jongste vorstperiode de spuit steeds yoor gebruik gereed te houden. Beslojen wordt tot wijziging der be grooting 1938, o m. om voorzieningen te treffen inzake de z.g. B-steun. De heer A. VERHOEF vraagt aan dacht Voor de arbeiders, die door de vorst werkloos geworden waren. Ze kre gen geen steun van de gemeente. Men verwees hen naar de Herv. Diaconie. Als zoo'n behoeftige bij den predikant om onderstand aanklopte, is het gebeurd, dat heóv b.v. gevraagd werd: Welke krant lees^? Van welke vakbond ben je lid? De oude"Nhigen, die er bij zaten, bielden hun mdnd Weth. J. DE BfclUUN, tevens ouder ling, zegt, dat het door den heer Verhoef aangeduide niet heeft plaats gehad in het bijzijn van ouderlingen. De wethou der ls verder van meening, dat sommige werkloozen het anders moeten aanpak ken, om aan diaconiesteun te komen. De heer VERHOEF: Dan is het tyj den dominé aan huis voorgevallen. Deze spreker dringt verder aan op het in stellen van een burgerlijk armbestuur, om sommige behoeftigen onafhankelijk te maken van kerkelijke opvattingen. De VOORZITTER is van meening, dat in een arme gemeente als deze een burgerlijk armbestuur het voor de men schen slechter zou maken dan het thans is. Spr. weet uit bij hem ingeleverde lijs ten, dat er in deze streek geen enkel dorp ls, waar de diaconie zoo veel doet als l>ier. Tijdens de koude van onlangs heeft rhen veel wollen dekens uitgedeeld. De heer VERHOEF: Allemaal voor de lievelingen. De VOORZITTER: Neen, ook aan z.g. onkerkelijke gezinnen. De heer VERHOEF informeert voorts naar de toepassing van sommige bepalin gen der steunregeling. Zi. kunnen vol gens de huidige toepassing de onder steunden voordeeliger doorloopend werk loos zijn, dan dat zij nu en dan een of meer weken een normaal arbeidsloon verdienen. De regeling ten opzichte der z.g. wachtweken is onbillijk. Hieraan hebben ook de beide wethouders meege daan. De VOORZITTER zegt, dat het zit in de vastgestelde nonnen. Nadat de SECRETARIS aan de hand van voorbeelden de zaak heeft toe gelicht, vindt ook de heer DEN BRA VEN de regeling der wachtweken ver keerd. De beide WETHOUDERS zeggen, dat zij de zaak indertijd niet goed be grepen hebben. De heer ZANEN zegt, dat ook de heer Verhoef in deze schuld heeft. Als leider der arbeidersfractie had hij (zoo meende de heer Z.) al veel eerder op deze zaak moeten wijzen. Hij had vroeger naar een en ander moeten informeeren. De heer VERHOEF Ik wist dat ook zoo niet. Met alg. stemmen besluit men door 't Invoeren van betere normen een eind te maken aan de on bil1 ijk geachte regeling der wachtweken. Tenslotte vraagt de beer Z1NEN of

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 4