SCHOONHOVENSCHE COURANT 1ES nv GETALLEN. 'RECHT - -Ai Plaatselijk nieuws treken oop amel vus BEJAARDE WOEKERAARSTER TE AMSTERDAM VERMOORD. DUBBELE MOORDAANSLAG TE LOSSER. telef. 2 nrant CIJFERS EN Engelsche vliegboot vergaan. IJSAFZETTING DWONG TOT DALING OP ZEE. Veldwachter aangevallen. Revolver bracht uitkomst. ARI 1933. Ne. 8978. ACHT BLADZIJDEN. MAANDAG 88 JANUARI 1938 JAARGANG. NIEUWSBLAD VDDR ZUIDHDLLAND EN UTRECHT Vannootea SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. 2.25 Is hiervoor be« (lieten. pleegdochter VG r, die een iivan 11, retail. lam. Duurstede gelezen treekblad .50—10, 40 plus j 45 plus f 22.50 f 16.50—17.50, 0—10, alles pe* iw tijk of oudt irgen. 'FORT. TER. l). Elke regel i met dienst ut van handel- n-advertentiet per plaatsing. twee vier HEE. Unvoer in te- 51 sl ach tv ar- ïr pond levend nagere varkens ■11; Gelderscha -225; 126 nuch- hapen; 8 bok- tuk. Handel re» KUCHTEN. Rogge f 7.75— 6.507.25, erw- oonen f 2831, len rtje 4 x 3 M, gedekt en 5 x 4 M. edekt. d. WEIJDEN, 3. TETS ZADEL. Havenstr. 33, ivejx. OUDE VROUW OVERLEDEN, HAAR MAN ZWAAR GEWOND. I, tel. 2537, Gouda *uft paan, terdagavj lijnStót York en man niet ru- Droglst Gouda met dan laatste dat onderzoek Een handig man kan met cijfers van de statistiek heel wat aan toon en of aan nemelijk maken. Het hangt er maar van af hoe hij de cijfers groepeert en hoe hij ze tegenover elkaar stelt. We bcbben te genwoordig voor alles statistische cijfers, waaruit men zien kan hoe larig de men- tchen leven, hoeveel er trouwen, hoe veel koeien en varkens een land heeft, hoeveel benzine er gebruikt wordt, hoe veel de handel terugloopt, hoeveel vroeger en hoeveel nu wordt uit- en ingevoerd, hoeveel studenten er zijn en hoeveel van hen sjétezen. De vader, die overweegt om zijn zoon dokter te laten worden, grijpt naar de statistiek .-u. leert hoeveel medici er in ons land ztta. hoeveel er elk jaar bijkomen en aftreden, hoeveel Jongelie den in de geneeskunde studeeien en dan gaat hij rekenen en ervaart dat de vooruitzichten na 7 jaren studie zeer ma tig zijn. Er zijn ook statistische cijfers over de aard en de hoegrootheid van de misda digheid en als we die bezien, dan be- I rij pen We eerst goed, dat men niet al te zeker moet zijn dat de statistiek een juist beeld geeft van het onderwerp dat zij berekent. Volgens de getallen der sta tistiek over het derde kwartaal 1938 zouden Overijssel en Gelderland aan zienlijk misdadiger zijn dan de andere provinciën. De cijfers voor de genoemde twee gewesten zijn stukken hooger dan die voor het overige deel van het land en ook veel ongunstiger dan het rljksgemld- delde. Het is niet waarschijnlijk dat daar, in het Oosten des lands, zooveel meer misdaden tegen het leven, de zeden, het gezag en het eigendom worden gepleegd, dan elders en dat daar zooveel meer be delaars en landloopers verblijven. Het kan toevallig zijn, dat Juist dat kwartaal de cijfers wat ongunstiger zijn, het kan ook wezen dat de justitieele ambtenaren in die provincie strengere orders gegeven hebben voor vervolging, het is mogelijk dat de politie daar in dat kwartaal wat meer processen-verbaal heeft opgemaakt. Er kunnen andere redenen zijn, welke wij niet kennen, maar dat bedoeld deel van ons land zooveel misdadiger zou zijn, is in elk geval niet waar en dat juist zou men uit de cijfers slechts kunnen op maken. De invloed van de'statistiek is tamelijk groot en zij, die de cijfers er van han- teeren, dienen wel te begrijpen, dat, zoo- als bovenstaand voorbeeld aangeeft, men zich niet moet blindstaren op de cijfers alleen. De statistiek kan ons helpen, maar ze moet ons niet gebieden. Het le ven bestaat niet uit cijfers en getallen, maar uit tal van andere factoren, d.e zoo snel wisselen en veranderen, dat ze voor geen cijfers te achterhalen of bij te houden zijn. Hoe veel statistiek we ook opmaken, we zullen nooit het element van verrassing kunnen wegwerken, de statistiek moge nog zoo nauwkeurig en uitgebreid zijn, we zullen er niet de toe komst uit kunnen voorspellen. De cijfers vertellen ons hoeveel regen er valt in Tibet, hoeveel schapen er in Australië zijn, hoeveel hout er gekapt wordt in Zweden, hoeveel werkloozen er in de ver schillende landen zijn, hoeveel misdaden er gepleegd worden in Gelderland en Overijssel, maar ze kunnen ons niet dui delijk maken hoe het volgend jaar ons leven zal zijn en hoe de maatschappij er dan ongeveer zal uitzien. Zij kunnen mis schien iets doen gissen omtrent bepaalde takken van handel, nijverheid en land bouw, over de vooruitzichten in de naas te toekomst van sommige bedrijven, maar die gissingen blijven gissingen en zijn dus hoogst onzeker. Zelfs de cljefrs uit het verleden, welke de statistiek uitsluitend geeft en kan ge ven, moet men beschouwen met kennis van de omstandigheden, waaronder ze zijn opgemaakt en er zich wel bewust van zijn, dat het worstelend bestaan geen sommetje is van optellen en aftrekken. K. DE HOOGE WATERSTAND. Val op de rivieren. Zaterdagmorgen is te RoermoftJ’de hoogste stand van het water in de Maas bereikt. Bij de stuw aan de Donk wees de peilschaal toen 17.66 plus NAT. aan, hetgeen nog een was beteekende van 17 c.M. in de laatste 24 uur. Sinds Vrijdag avond Is in België overal val geconsta teerd en ook te Borgharen was reeds een val van 19 cJM. over 24 uur. De Maas is op vele plaatsen bulten haar oevers getreden, waardoor de lager gelegen weilanden en landerijen geheel blank staan. Ook op de Rijn is de waterstand het hoogtepunt gepasseerd en „boven” wordt thans aanhoudende val gemeld, zoodat een regelmatige daling van het peil thans kan worden verwacht. voor Schoonhoven p- iden 13*6; p. pct veraekenng 15 oonta d De verdachte gevonden. De dochter, die de moord optdekt had werd aan een verhoor onderworpen, waarbij spoedig bleek, dat haar 19-Jarl- kenhuls te Losser vervoerd en hoewel zijn toestand aanvankelijk ernstig leek, was deze later in den middag redelijk wel. De burgemeester van Losser en bet parket uit Almelo hebben het onderzoek geleld. ge zoon F. E., de laatste tijd veel bij zijn grootmoeder over de vloer kwam en buren vertelden, dat zij hem wel eens hoorden dreigen tegen de oude vrouw. De politie vond den werkloozen jongeman, die niet gunstig bekend stond, in de Boomstraat. Hij werd gearresteerd, maar ontkende op onverschillige toon iets met den moord uitstaande te hebben. Het was echter verdacht, dat de jongen, die vrijwel nim mer iets uitgevoerd had, een kleine veer tig gulden op zak bleek te hebben. Op de vraag, hoe hij aan dat geld was geko men, antwoordde hij: Van mijn groot moeder gekregen. Per politie-auto werd de verdachte naar het bureau Raam poort vervoerd, waar hij als de vermoe delijke dader in arrest werd gehouden. De Justitie heeft het lijk in beslag ge nomen en naar het Binnengasthuis doen vervoeren, waar dr. Hulst de schouwing heeft verricht. Ook op het bureau bleef de verdachte stellig ontkennen, waarna hij per politie auto naar de woning werd overgebracht ter confrontatie met het slachtoffer. Toen werd de wijze waarop de kleinzoon zijn ontkenning volhield, veel vager en onze kerder. Hij verklaarde avonds te voren bij het huls te zijn geweest. HIJ had ge beld, doch de vrouw zou niet hebben opengedaan, zoo beweerde hij. Nog drie arrestaties. Bij het voortgezette verhoor maakte de politie het den Jongeman echter zoo moeilijk, dat hij tenslotte zijn leugens niet meer kon volhouden. Toen volgde, bij stukjes en brokjes, de bekentenis: Drie weken geleden had hij vierhon derd twintig gulden uit de woning van zijn grootmoeder gestolen, zonder dat zij het direct bemerkte. Dit geld was in een week verbrast. Vrijdagavond is F. E., met een vriend, den 25-jarigen L. KL, uit de Houtrijkstraat, de trappen opgegaan. Woensdag hadden zij daartoe een af spraak gemaakt. De kleinzoon heeft, toen hij boven kwam, direct aan zijn groot moeder gezien dat zij hem verdacht die eerste 420 gulden te hebben gestolen. Tenslotte verweet zij het hem openlijk.. Zij zou de politie waarschuwen.... F. E. heeft haar toen de hand voor den mond gehouden, waarna zij bewusteloos geraakte. De vriend had een prop bij zich die hij de vrouw in den mond duwde. Hij was 't ook die de beenen te zamen bond, voor welk doel K. een koord had mede- genomen. E. benam haar ten slotte het leven. In een linnen zak, onder den bovenrok, vonden zy vier biljetten van honderd gulden en kleiner geld. Ieder nam een aandeel van tweehonderd vijftig gulden. Zondag is F. K. gearresteerd. Hij is ge huwd heeft drie kinderen en is al zes Jaar werkloos. Bij de politie stond de man reeds ongunstig bekend. Voorts is te Rot terdam een vriend van het tweetal, de 17-jarige C. A., opgespoord. Hij heelt er kend f 100 cadeau te hebben gekregen van F. E., terwijl hij wist dat dit bij de weduwe gestolen was en dat E. er zijn grootmoeder „een tik" voor gegeven had. Op zijn beurt heeft hij f 80 in bewa ring gegeven bij een Rotterdamschen vriend, den 19-Jarlgen A. den B. Ook de ze is gearresteerd en hij heeft eveneens erkend geweten te hebben waar het geld vandaan kwam. Verdacht van heling uit winstbejag zijn beiden opgesloten. -1 Telef. SO. TaL-Adrea: Vannootea S. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. 1 Drie dooden, 13 geredden. Een Engelsche verkeersvliegboot, de „Cavalier”, welke toebehoort aan de Im perial Airways, is Zaterdag vergaan. Za- udr-i^id de vllegboot, welke een Onderhoudt tusachen New- de Bermuda-eilanden, poodsel- een woordenwisseling tusachen den vader en den ouden wiens echtgenoote op dat moment in de kamer was, maar die op het moer naar binnen ging. De oude man sommeerde zijn schoon zoon het huls te verlaten, doch Inplaats van hieraan te voldoen, greep hij een broodmes, dat op tafel lag, waarmede hij als een wildeman in het rond sloeg. De gevolgen waren verschrikkelijk. De oude vrouw kreeg een diepe, gapende wonde in den rug even onder het schou derblad en een haal over het gezicht. Zij had nog de kracht in een stoel te gaan zitten. Haar echtgenoot kreeg eveneens een lange, diepe messteek in den rug Hevig bloedend vluchtte de oude man het huls uit om te trachten hulp te ha len. HIJ werk opgemerkt door een overbuur man, den rijkscommies P. Bakker, die naar binnen ging, waar hij de oude vrouw stervende aantrof. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Haar echt genoot werd per brancard naar het zle- MIJNGASONTPLOFFING IN JAPAN. Vijf dooden en 65 vermisten. In Miyadacho, in de Japanse he pro vincie Foekoeoka, zijn als gevolg van een mijngasontploffing 76 mijnwerkers op groote diepte in een kolenmijn door val- lenrd gesteente bedolven. De Ijlings ge organiseerde reddlngsexpeditles hebben tot nu toe slechts zes personen aan de oppervlakte kunnen brengen, van wie drie ongedeerd en drie zwaar gewond. Van vijf slachtoffers heeft men de lijken ge borgen. Omtrent het lot van de overige 65 mijnwerkers verkeert men nog in het onzekere. Het reddingswerk wordt ijverig voortgezet, doch men vreest het ergste. De redding. De tankboot „Esso Baytown" van de Standard Oil Company was de eerste, die de „Cavalier” vond en spoedig kwam meer hulp opdagen. Tien van de dertien inzittenden wer den door de tankboot gered. Twee pas sagiers en een steward zijn, geheel ver stijfd van de koude, en uitgeput, doordat het wrak door de hooge golven heen en weer werd geslingerd, in zee gegleden en naar alle waarschijnlijkheid omgekomen. De toestand van de geredden is redelijk wel; alleen de bestuurder Alderson schijnt er erger aan toe te zijn. Hoog-Blokland. Zondagavond te twin tig over tien, deed de gemeen te-veld wachter, de heer v. d. Giessen, de ronde door de gemeente. Het viel hem op, dat het in café Vos nog al rumoerig toeging, ofschoon het sluitingsuur reeds was ge passeerd. Hij nam post op eenige afstand van de cafédeur en vrij spoedig kwamen vier jonge marine in luidruchtige stemming naar bulten. Nog voordat de veldwachter een waar schuwing kon uiten, werd hij door een der personen aangevallen en in de keel geknepen. Daarbij zag de veldwachter, dat een tweede persoon zijn mes trok. De po litieman wist zijn revolver te grijpen en loste een paar schoten in de lucht, waar op de aanvallers op de vlucht sloegen. ■i Vier personen gearresteerd. In samenwerking met deft veldwachter nen uit. Men nam aan dat de vllegboot op zee was gedaald. De marconist seinde om 17 uur 47 (Greenwichtljd).Alle vier motoren zijn detect geraakt wegens Ijsafzetting op 450 meter hoogte, waarna de vliegboot gedwongen werd binnen enkele minuten op zee te dalen”. Later meldde hij, dat de daling goed was uitgevoerd en verzocht naar hem te luisteren. Kort daarna werd SOS. ge seind, welk noodsignaal gevolgd werd door de melding dat de vllegboot in zin kende toestand verkeerde. De signalen werden opgevangen door het station Mackay te Thomaston In de staat Maine. Over het lot dar cp» aren den bleef men nog geruime tijd in onze kerheid. Het New-Yorksche kantoor van de Impenall Airways deelde mee, dat de Cavalier een bemanning van vijf koppen en acht passagiers, Amerikanen, Cana- deezen en bewoners van de Bermuda- ellanden aan boord had. Verscheidene watervliegtuigen, Canadeesche torpedoboot jagers en andere schepen, gingen dadelijk op zoek naar de vliegboot. Hoornaar. Omtrent de toestand van den arbeider J. de Kreij, die bij het on geval met de zandtrein op de polder Lutjeswaard ernstig werd gewond, ver nemen wij, dat één zijner beenen boven de knie is geamputeerd. Het andere been, dat ernstig verbrijzeld is, hopen de doktoren nog te kunnen behouden; zekerheid hieromtrent bestaat niet. De toestand van de patiënt is momenteel van dien aard, dat, onvoorziene om standigheden uitgesloten, levensgevaar niet aanwezig is. De overweg te Stolwijkenluis. Haastrecht. De ANWB. heeft de aan dacht gevestigd op 't feit, dat de thans nog gebruikelijke route van Den Haag en Rotterdam naar Utrecht te Btolwlj- kersluls wordt gekrulsd door de tramlijn Gouda—Schoonhoven. Het uitzicht op de trambaan is zeer slecht, daar het voor het grootste deel wordt benomen door de bebouwing, terwijl de waarschuwings borden ontbreken. Op een daartoe door de AN WB, ge daan verzoek heeft de inspecteur-gene- raad van het verkeer thans de schikking getroffen, dat waarschuwingsborden bij het kruispunt zullen worden geplaatst, terwijl de tramtreinen met geen grootere snelheid dan 10 K.M. het kruispunt zul len mogen passeeren. Been gebroken. Ouderkerk a.d. IJssel. Een ongeveek 10-jarig zoontje van den heer A. van Vuuren is na afloop der uitvoering van de gymnastiekvereenlging „OKK,” bij het verlaten van de zaal „Harmonie” zoo on gelukkig op de trap gevallen, dat hU een been brak. Hij werd naar een der Goud- sche ziekenhuizen vervoerd, waar een gipsverband werd gelegd. Daarna is de Jongen weer naar de ouderlijke woning overgebracht. De droogmaking van de Plassen. Reeuwijk. in het comité tot behoud van de Reeuwljksche en Sluipwijksche plas sen hebben uit de gemeente Reeuwijk zitting genomen de heeren H. J. Lafeber, voorzitter van de afd. Reeuwijk van de V.V.V. en voorzitter van polder Sluipwijk; J. Mlchielen, voorzitter van polder Reeu wijk en bestuurslid der afd. Reeuwijk van de V.V.V.dr. J. Batelaan, arts en be stuurslid der afd. Reeuwijk van de V.V.V, Gemakzuchtig chauffeur. Zevenhuizen. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur was de landbouwer J. van Vliet, wonende aan de Wollefoppenweg, met zijn knecht in de stal aan het melken, toen hij plotseling een vreeselljk geraas hoorde. Ook zijn vrouw, die achter in de woning bezig was, had het gehoord en gedrleen snelden zij naar de weg, den kende, dat er een autobotslng had plaat* gevonden. Het bleek echter, dat een vrachtauto, bestuurd door C. R.» uit Nleuwerkerk a d. IJssel, al rijdende, zijn lading vuil nis had gestort! De weg en de graskant waren bezaaid met afval, zooals houtwol, papier, karton, stukken Ijzeren buis, een emmer, verfbussen, gewapend glas, stuk ken kalk enz. In de verte zag de heer Van Vliet de wagen nog rijden. Hij stapte dadelijk in zijn melkauto en begon de achtervol ging. In Nleuwerkerk vond hij de vracht wagen op de Onderweg. De chauffeur ontkende echter. Toen riep Van V. de bemiddeling van den gemeente-veldwaeh- ter uit Nleuwerkerk in, waardoor men de naam van den chauffeur te weten kwam. Van Vliet reed daarna naar Zevenhui zen en stelde den gemeente-veldwachter op de hoogte, die dadelijk meeging en C. R. opzocht. Na eerst ontkend te hebben, bekende hij, temeer, omdat er in ‘zijn vrachtwagen nog resten van vuilnis, ge vonden waren. R. had in Rotterdam van een in aan- boüw zijnd ziekenhuis tegen vergoeding het afval medegenomen en wist er niet beter mee te doen, dan het maar in Ze venhuizen te loozen. Deze ergerlijke baldadigheid heeft her» natuurlijk een procesverbaal bezorgd. ABONNE’S, di« ucii aan adauiustraüe nA/mGulé» bS levensiange ZVVU OBgM«6ikta«4. Echtgenoot van gearresteerd. Zaterdagmiddag Is te Losser (O.) een moordaanslag gepleegd op het reeds be jaarde echtpaar de Boer in de Olden- zaalschestraat. Toen men het drama ont dekte, bleek de 71-jarige vrouw tenge volge van messteken reeds te zijn over leden. De 74-jarige man werd in levens gevaarlijke toestand per brancard over gebracht naar het ziekenhuis te Losser. In verband met deze moordaanslag is in zijn woning gearresteerd de echt genoot van een pleegdochter der slacht offers, W. W„ wonende »aj Voswinkel. De aanleiding tot het drama schijnt te zijn gelegen in moeilijkheden over de 18-jarige oudste dochter van W. Over het gedrag van dit meisje waren haar ouders niet tevreden, terwijl daar entegen de oude menschen op hun klein dochter bijzonder waren gesteld. Als ge volg van de onaangenaamheden haar ouders, vertoefde het meisje ook bij haar grootouders en de 1 tijd was het zelfs zoover gekomen, de voogdijraad de vraag in had of de dochter aan de ouderlijke macht diende te worden onttrokken. Zaterdagmiddag kwam W. om onge veer een uur aan de woning van de twee oudjes met het doel zijn dochter terug te halen. Het meisje was evenwel niet thuis. Er ontstond epgevea voor dg venekenag. aya volgons do veelgestelde bopnlingon logon oagovaiion versekerd voor bedragen, gewaarborgd door do NIEUWE HAVÖANK te dcniedaaa, van A A A Uuldon by Q A A OuJ<teB bM verliet O AA GuWbb b4 veritet 1 AA Gal<len by verliet AA GalbeB bM verliet van Do vtnekerde moot in hot UW ovorlydon. OW van baad oi voo€, AW vn» oon oog. 1W van oon daim. OU oon andoren vinger bout zyn van een polio. KLEINZOON ALS VERDACHTE GEARRESTEERD. Slachtoffer zat er warmpjes bij. Te Amsterdam is Zaterdagnamiddag een oude vrouw, die als woekeraarster bekend stond, in haar woning, een bo venhuis op de Lindengracht, vermoord aangetroffen. De eenige dóchter, die zelf op de Palmgracht woont, was om half drie bij haar moeder op bezoek gekomen. Er werd op haar bellen niet opengedaan en toen zij zich toegang tot de woning verschafte, door die van de buren van twee hoog, deed zij de ontstellende ont dekking in de achterkamer. Dadelijk liep zij weer de straat op, waar zij luid begon te schreeuwen. Iemand uit het publiek belde de politie op. In 'n oogwenk verschenen de politie, het parket en twee pohtie-deskundlgen ter plaatse. Zij troffen de 82“jarige vrouw op bed liggend aan Haar onderbeenen waren stevig aan elkaar gebonden en zij had haar knieën opgetrokken. In haar mond stak een dikke prop en om haar houfd was eén badhanddoek gewonden. Ken nelijk was zij in deze staat gestikt. De vrouw stond bekend als iemand die er warmpjes bijzat. Zij was de weduwe van een gemeente-werkman, die haar een bescheiden pensioentje had nagelaten. Maar zij oefende het geldschletersbedrljf uit op een wijze, die haar in een kwaad gerucht had gebracht In de woning heerschte goede orde. Alle meubelen stonden op hun plaats en er was geen spoor van eenige worsteling. Vermoedelijk heeft de dader haar be wusteloos geslagen, waarna hij haar ge bonden op het bed moet hebben gelegd. Op de tafel lag een stapel notitieboek jes en een hoop papieren van het geld- schietersbedrijf. Deze papieren lagen in wanorde door elkaar, hetgeen erop wees dat er haastig iets in gezocht moest zijn. Dat versterkte het vermoeden, dat roof het motief tot de misdaad moest zijn ge weest. den P. M., uit Gorinchem, en de geör. van Hoornaar, zijn vannacht aangehou- V„ uit Arkel, en P., eveneens uit Arkel. Eerstgenoemde Is ingesloten op het politiebureau te Gorinchem, de andere drie zij na een streng verhoor op vrije voeten gesteld. Niet alleen zullen zij voor dit geval worden vervolgd, doch zij hebben ook een procesverbaal wegens het zich te laat in een café bevinden. Ook de caféhouder keurd. HET ERNSTIG ONGELUK OP LUTJES» WAARD. Omtrent de Advertgntiëa1-6 regelt f 1.80 elke regel meer f 0.20; derde pl&aUing hal ven pryt. Ad ver-1 lenden worden gr a 11 a ge-1 plaatst ia „De Oorcumer”.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1