SCHOONHOVENSCHE COURANT f f89 [Plaatseïijk nieuwsj „Insulinde” Rook- on Pruimtabakken vanaf 5 cant par half ons Vraagt ze Uwen winkelier of bij: W. RIJNEVELO, Haven 66 - Tal. 91 - Schoonhoven Ernstige ontploffing te Weesp. DE VRIJE SPELLING. No.‘8073. TIEN BLADZIJDEN. WOENSDAG 25 JANUARI 1*39 Tie JAARGANG. SCHOONHOVEN, HAVEN 25. PootroUniag 13703. G. C. DE K. over totaal Op- er een compleet koperen welke de ten nabij Dinsdag .Jdarnix in Zwitserland en Nederland. 2000 vluchtelingen zijn in Australië 6000 in Britsch-Afrika toegelaten. deze vond e Leeuw e biljart- lioen en ■ijzen •Iko regel plMteing ten tien i plaatst ie lÉiijega' Philips radio 1930 Contant NIEUWSBIAD VOOR ZUIOIIOLLAND EN UTRECHT mts meer -__l Telet 20. TeL-Adree: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Foeirekenmg 13703. Advertontièn1-6 meer hal ven wordoo i .Do MILITAIR VLIEGTUIG BIJ BANDOENG NEERGESTORT. Reserve-offlcier gedood. Een militair vliegtuig van het type C 10 is gisteren bij Bandoeng neergestort. De bestuurder, een reaerve-officier, is omge- komen. Pe* monteur wUt zich door een vastgMtaida i»«paUa<«a t«g«a oa<evail«a von«K«rd' voor bedrages, gewaareorgd doer do NIEUWE HAVBANK to Sehiodam, tob Gulden by verliet 100 H ▼«bos AA Gulden bij verliet van De venekerdemoetin be* 4UU »an een oog. 1 UU van een duim. OU eon anderen nngor bezit «jjn van een polis. sprong met een parachute te redden. Later bleek, dat de omgekomen be stuurder was de reserve-luitenant F. Korff. De tweede inzittende was serge- ant-monteur den Hollander. INSTELLING VAN LUCHTPOLITTW. Ambtenaren van de rij ksveldwacht en leden van de Vrijwillige Organisatie van Sportvliegers plegen overleg om, indien de betrokken minister hiertoe zijn toe stemming verleent, te komen tot de instel ling van een soort van luchtpolitie. De bedoeling is, dat een aantal rljksveld- wachters zou worden opgeleid tot waar nemers aan boord van vliegtuigen, welke waarnemingen zij dan In bijzondere ge vallen zouden verrichten aan boord van vliegtuigen van leden der V. O. S. Hoewel de onderhandellngen nog niet beëindigd zijn, mag een gunstig resultaat verwacht worden. EEN DOODE, VIER ZWAAR- EN EENIGE LICHTER GEWONDEN. Gisterochtend, omstreeks kwart tien, werd het personeel van Van Hou tens Cacaofabriek te Weesp opgeschrikt door het geluld van een hevige ontplof fing. Het bleek, dat deze zich had voorge daan in de fabriek der N.V. Pharmaceu- tlsche Producten Mij. Philips—Van Hou ten, onderdeel der N.V. Van Houtens Ca caofabrieken. Bij deze explosie, waarvan de oorzaak tot. nu toe nog niet bekend is, werden vijf personen zwaar gewond. Enkele anderen liepen lichte kwetsuren op. Tot de licht gewonden behoort ook de directeur der N.V. PhilipsVan Hou ten, de heer Van Marken. Na de ontploffing ontstond brand, wel ke zich echter niet ernstig liet aanzien. Om halftwaalf had de brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, het vuur nagenoeg bedwongen. Een onderzoek wees spoedig uit, dat de ontploffing was geschied in het labora torium, gelegen op de derde verdieping van het groote, uit steen opgetrokken fabrieksgebouw. De oorzaak was, dat een kolf met aether uit elkaar sprong. In ’t laboratorium werd een groote verwoes ting aangericht. Alles werd door elkaar geworpen, menschen vielen op den grond terwijl alle ruiten sprongen. De direc teur der fabriek, de heer Van Marken, schroeide het hoofdhaar. De brandweer van Weesp behoefde geen dienst te doen. Een der zwaargewonden, de heer Freen, die brandwonden over het gehee- le lichaam had opgeloopen, is in hoogst zorgwekkende toestand naar de Gerar dus Majellastichtlng te Bussum vervoerd. Hij is gistermiddag overleden. Vier anderen zijn naar hpt Burgerzie- kenhuis te Amsterdam vervoerd. Men produceerde in de fabriek dohy- fraL een vltaminehoudende chocolade, welke wordt vervaardigd volgens ’n pro cédé, dat enkele jaren geleden is uitge vonden. DEURWAARDER GESCHORST. Oneerlijke praktijken. De deurwaarder bij de arrondisse mentsrechtbank te Utrecht, W. A. d-1 nemen. eenige gevuld waren met voor het stoken van alcohol. Het stel was nog warm, zoodat het kort te voren moest zijn gebruikt. Voorts wer den een aantal ledige bussen gevonden en drie liter afgestookte alcohol ter sterkte van 60 In een kist met hout wol waren onderdeden van een glazen dlstilleertoestel van groote, waarde, ver stopt. Een zoon van den veehouder, die te Waddinxveen een oliehandel drijft, bleek de distilleerderij te explolteeren. Tegen vader en zoon is procesverbaal op gemaakt. Beiden hebben een bekentenis afgelegd. Er zou sinds een half jaar al- cohQl gestookt zijn. De installatie is in beslag genomen. Zevenhuizen. De gemeenteveldwachters van Nieuwerkerk ad. Ussel, in samen werking met hun collega uit Zevenhuizen hebben procesverbaal opgemaakt tegen P. V. uit deze gemeente, die Zondag avond op zijn motorrijwiel links van den weg reed, geen licht aan had en niet in het bezit was van een wegenbelastlng- kaart. Bovendien was V. nog door het stopteeken gereden, dat de veldwachters uit Nieywerkerk hem hadden gegeven. In het tijdvai^ van 6 Febr. tot V Maart zal in deze gemeente door de P.T.T de kabel gelegd Worden, benoodigd voor de automatische teiefopn Zij, die de schoolbanken verlaten had den voor minister Marchant zijn nieuwe spelling invoerde, herinneren zich nog hoe zij hebben geblokt op de wonderlijke shnger-de-slangers in de spelling van de Vries en te Winkel, de wispelturigheden in de geslachten en in de schrijfwijze, de onregelmatigheden en de uitzonderingen op de regels. Zij weten ook dat het geen Nederlander gegeven is om met zekerheid na het schrijven van een stukje proza te kunnen verklaren, dat er geen fouten in zijn en dat niemand zonder een woor den boek naast zich de ongewisheid der geslachten kan bepalen. Toen is de spel ling Marchant gekomen „Niet zoo, maar zo", doch die in werkelijkheid maar zoo zoo was. Weer waren er regels met vele onverklaarbare uitzonderingen, weer vroeg de leerling in die nieuwe spelling, waarom hij schrijven moest „Franse” taal en „Russische" ta%l en omdat de spelling Marchant overal slecht ontvangen werd, tooverde minister Terpstra een andere te voorschijn, welke evenmin voldeed, waar op minister Slotemaker een derde spel lingwijze Indiende. Intusschen zijn er, meenen we, door njlddel van minlsterieele aanschrijvingen of dergelijke ambtelijke handigheden, nog een paar andere spel lingen bijgekomen, waardoor thans een zoodanige bandeloosheid bestaat in de schrijfwijze van onze taal, dat het bijna niet meer mogelijk is ze uit elkaar te houden en men ziet dan ook het ver schijnsel, dat ieder schrijft, zooals het hem lust. Voor de leerlingen, die de schooi verlaten, is het vaak uiterst lastig. Zij hebben op school een der nieuwste spellingen geleerd, maar op het kantoor, waar zij geplaatst worden, wordt vast gehouden aan de spelling van vóór Mar chant en nu moeten zij met spoed trach ten ook die te gaan beheerschen. In Noorwegen maakt men dezelfde na righeid door. Sinds 1897 kent men daar vier spellingen en zoo schrijft daar een deel van de bevolking volgens de spelling van voor 1897, een tweede volgens die van 1897, een derde volgens de schrijfwijze ABONNK’B, du wek mb mm adminiatr»u« opgorw ‘voor d« vo-Mkonag. tya volgaas da QAAA0014"1 ‘•’•“•‘•“g* Afin öttldeB QAA Guide» by varliaa Z VUU aagaaabikinaid. UUU orariydan. uUU band al voai, W., kantoor houdende te Maarssen, is als zoodanig geschorst. Deze deurwaarder zou expkrften en vonnissen eigenmachtig hebben verhoogd en het surplus te eigen bate hebben aan gewend. Met verschillende door hem geleide verkoopingen moet v. d. W. het evenmin nauw hebben genomen. Enkele weken geleden werd te Nleuwersluls de inven taris geveild van het hotel „De Kam pioen’’, waarvoor v. d. W. de voorberei dingen had getroffen. V. d. W. was we- gpns ziekte niet bij de veiling tegen woordig. Bij de nummering der te veilen voorwerpen zou v. d. W. een aantal de zer voorwerpen hebben meegenomen. Op de verkoopdag bleken flesachen wijn en een groote hoeveelheid jenever niet meer aanwezig en de vermissing hiervan wordt aan dezen deurwaarder geweten. NOBEL-VREDESPRIJS VOOR CHAMBERLAIN? Twaalf leden van de Zweedsche Rijks dag hebben voorgesteld, de Nobelprijs voor 'de vrede voor het jaar 1938 toe te kennen aan Chamberlain. Zij hebben dit voorstel ingediend bij de Nobelcommissie van het Noorse he parle ment, waarbij zij de meening uitspraken dat „Chamberlain ongetwijfeld in Sep tember 1938 Europa voor een ramp heeft behoed". WRAK VAN DE LEONIDAS I WORDT GELICHT. Vrijdagmiddag had men vanaf sleepboot „Zeemeeuw", 8 KM. Noordwesten van Hindeloopen, boei 5, een mast boven water zien uit steken. Bij onderzoek is het vermoeden, dat men hier te doen had met het wrak van het tijdens de Jongste ijsperiode ge zonken motortankschip „Leonidas I”, juist gebleken. De reederij Goedkoop te Amsterdam, heeft thans opdracht gekregen *t schip, dat geladen is met 80 ton gasolie, ben zine en petroleum, te lichten. Het werk zal waarschijnlijk eenige dagen in beslag .-eeols f lAOl f 0.20; dorde prijs. Adver- grstie .ge- Gorcumer". Versehynl Mi en Vrijdag. F;,_, Ung: voor Schoonhoven maanden 1-25; p. post Met venekering 15 oenti ingevoerd in 1907 en tenslotte is er nog een van 1917. In dat land is er regel maat en elke tien jaar een nieuwe spel ling, bij ons«<gaat dat veel sneller, hier hebben we in 10 jaar vier spellingen uit gevonden. In Noorwegen schijnt een van de vier spellingen de overwinning te heb ben behaald en nu wordt die gewichtige factor in des menschen bestaan kracht dadig doorgevoerd. De gemeentelijke ambtenaren, alle officieele lichamen en de groote particuliere bedrijven hebben besloten hun ambtenaren en hun em ployee’s weer naar school te zenden om de spellingveranderingen te gaan leeren en de spoorwegen zenden hun ambtena ren zelfs naar de universiteit. Een dag blad in Noorwegen is al zoover, dat het in de nieuwe spelling verschijnt, maar de andere zijn blijkbaar niet zoo vlug en schrijven volgens de oude leer. Het schijnt echter dat een kleine groep in Bergen roet in het eten gaat mengen, want in die stad is een vijfde spelling samenge steld, welke ook weer aanhangers vindt. Het zijn krasse maatregelen en we ho pen, dat het in ons land zoover niet zal komen, wij kunnen de energie en de kos ten welke aan zoo’n onderwijs verspild worden beter aanwenden. Wat er wel ge beuren zal, schijnt op het oogenblik nie mand te weten. Regelmatig wordt bij de behandeling van de staatsbegrooting in de Kamers eenige uren gesproken over de spelling-verwarring eh dan blijft alles zooals het was. Er is weer een nieu we commissie werkzaam, die vermoede lijk met een nieuwe voordracht zal ko men en waartegen nieuw verzet zal ko men. Dat verzet zou misschien minder krach tig zijn wanneer de ontwerpers zich eens geheel wilden losmaken van het bestaan- de en een spelling voorstelden, die na- j tuurlljk is en ongezocht, zonder regels- I met-uitzonderingen en zonder schrijf wijzen, die terugwijzen naar een ver ver- I leden. VORSTELIJK HUWELIJK TE ROME. Een sobere plechtigheid. Maandagaochtend is in de Paulljnsche kapel van het Quirinaal te Rome het hu welijk voltrokken tusschen de jongste docther van koning Victor Emanuel, prin ses Maria van Savoye en prins Luigi van Bourbon-Parma. De plechtigheid droeg een strikt beslo ten en sober karakter. Het aantal genoo- digden was zeer beperkt. Geen andere versiering was aangebracht dan witte ro zen. Als getuigen van de bruid traden op de kroonprins van Italië en de graaf van Turijn, als getuigen van den bruidegom zijn broers, de prinsen Xaverius en Gae- tan van Bourbon-Parma. Na de huwelijksplechtigheid brachten de jonggehuwden een bezoek aan het Va- ticaan, waar zij door den Paus in zijn particuliere vertrekken werden ontvan gen. De Paus gaf hun zijn zegen, waar na hy prinses Maria een rozenkrans schonk van agaten kralen, op goud ge schakeld. De bruidegom kreeg een gouden medaille. Het Jonge paar schonk den Paus een ciborie, d.l. een kelk ter be waring van het allerheiligste altaar sacrament. Na een bezoek gebracht te hebben aan kardinaal Pacelli, knielden de Jongge huwden neer op het graf van Petrus. Goed sfgeloopen. Groot-Ammen. De vrachtrijder W. Ro- zendaal, die Dinsdagmorgen met zijn auto, beladen met vijf kopten, wilde draaien boven aan de stoep in Gelkenes, reed daarbij achteruit, waardoor de ach terwielen van de dijk gleden en de wa gen over de kop van de hooge dijk sloeg. Wonder boven wonder kreeg geen der inzittenden, evenmin als het vee letsel, alleen de cabine en het hekwerk op de dijk werden iets beschadigd. Haastrecht. Op 1 Januari 1938 telde de gemeente Haastrecht 2265 zielen, waarvan 1194 mannen en 1071 vrouwen: Dit aantal vermeerderde door geboorte met 23 en 23, totaal 46, door vestiging met 80 en 54, totaal 134. Totaal dus 103 mannen en 77 vrouwen, tezamen 180. De bevolking verminderde door overlijden met 7 mannen en 13 vrouwen, totaal 20 en door vertrek met 76 en 73, totaal 149 personen. Totaal dus 83 mannen en 86 vrouwen, tezamen 169 personen. De to tale bevolking vermeerderde alzoo met 20 mannen en verminderde met 9 vrouwen gevende alzoo een verschil van 11 perso nen en bestond op 1 Januari 1939 uit 1214 mannen en 1062 vrouwen, 2276 personen. Schoolvereeniging. Lekkerkerk. De Vereenlging tot richting en Instandhouding van Christe lijke Scholen hield Maandagavond haar jaarvergadering in de Christelijke school De voorzitter, de heer T Berger, opende met gebed, waarna de notulen onveran derd werden goedgekeurd. Hierna deed de penningmeester, de heer P. Vos, re kening en verantwoording. Na voorle zing van het rapport der controlecom missie werd de rekening met een batig saldo goedgekeurd. De heer A. Littel bracht verslag uit van het Autobusfonds. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren T. Berger, P. Voe en G. C. Aar- noudse herkozen. De leden der controle commissie, de heeren Joost de Vries, G. C. Klerk en W. den Ouden werden bij acclamatie herkozen. Besloten werd tot invoering van de Uniecollecte. Na be spreking van nog enkele huishoudelijke zaken werd de vergadering door den voorzitter gesloten, Het bestuur van de Jongerengroep van de Bond van Kaasproducenten, afd. Lekkerkerk en Krimpen a d. Lek bestaat thans uit de volgende heeren: Voorzitter M. T. Hoogerwaard; secretaris P. de Jong L. Mzn.; penningmeester O. Ooms; commissarissen D. van der Graaf Wz. en •Adr. de Vos Czn. Lekkerkerk. De dubbeltallen voor de verkiezing van drie bestuursleden voor de Vereenlging tot oprichting en In standhouding van Scholen met den Bij bel, wegens periodieke aftreding van de heeren T. Berger, P. Vos en G. Q. Aam- oudse zijn als volgt: T. Berger en Jac. Mudde, P. Vos en L. A Klerk; Aamoudse en C. Eikelenboom. Ottoland. De bevolking dezer gemeen te bedroeg op 1 Januari 1938 totaal 606 zielen, te weten 305 mannen en 300 brou wen. Er werden in 1938 geboren 5 Jon gens en 6 meisjes, terwijl zich hier ves tigden 12 mannen en 16 vrouwen, totaal 39 zielen. /Er overleden 5 mannen en 2 vrouwen, terwijl uit de gemeente ver trokken 12 mannen en 24 vrouwen, totaal 43 zielen, zoodat de bevolking op 1 Jan. 1939 bedroeg 305 mannen en 296 vrou wen, totaal 601 zielen, en dus met 4 zie len is verminderd. Er werden 6 huwelij ken In 1938 voltrokken. Loop der bevolking. Vlist. Op 1 Januari 1938 telde de ge meente VHst 431 personen, n.l. 236 man nen en 195 vrouwen, welk aantal ver meerderde door geboorten met resp. 4 en 3, toaal 7 en door vestiging met 27 en 27, totaal 54. Totale vermeerdering resp. 31 en 31, tezamen 62. Het aantal vermin derde door overlijden met 1 en 4, totaal 5, en door vertrek met 21 en 21, totaal 42; algeheele vermindering dus resp. 22 en 25, totaal 47 Het verschil bedraagt 9mannen en 6 vrouwen, tesamen 15 personen, zoodat de bevolking op 1 Jan. 1939 bestond uit 245 mannen en 201 vrouwen, tezamen 15 personen, zoodat de bevolking op 1 Jan. 1939 bestond uit 245 maftnen en 201 vrouwen, tezamen 446 zielen. POUT1EINVAL HEE^T SUCCES. Geheime distilleerderij entdekt. Zevenhuizen. In de nacht van Zondag op Maandag heeft de rijkspolitie onder leiding van den brigade-commandant, den heer C. N. van Eljk uit Gouda, in samenwerking met een ambtenaar van de directe belastingen, op het erf van een veehouder aan de Knibbelweg een inval gedaan, waarbij in een gecamou fleerde ruimte een geheime distilleer derij met twee toestellen ontdekt werd, In een oud wagenhuis, waarin paarden gestald en landbouwgereedschappen op geslagen waren, was een afgeschoten ge deelte, dat geen ingang had. Op de zol der was een kippenrengeplaatst. Toen de politie de kippenren opzij zette, kwam een luik op twee en een halven meter bovpn den beganen grond bloot, waar door de politiemannen in het inwendi ge van he| afgetimmerde gedeelte kwa men, waarin de distilleerderij bleek te zijn gevestigd. De ruimtf was met bord papier afgeschoten, zoodat er, wanneer er bij de gaslamp gewerkt werd, geen lichtstraaltje naar buiten kon dringen. Een volledige stokerij was in ruimte ondergebracht. De politie distilleertoe- stel en een aantal vaten, waarvan ei ingrediënten toe- DE MOORD OP DE WOEKERAARSTER Bekentenis van den tweeden verdachte. Ook de 25-jarige schilder, die na den kleinzoon Zondag werd gearres teerd, in verband met de moord op de oude leenvrouw in de Jordaan, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Ook hij verklaarde, dat hij en de kleinzoon F. E., niet de bedoeling hadden gehad, de vrouw te dooden. F. E. had een sok medegenomen om hiermede de vrouw den mond te snoe ren en de schilder had gezorgd voor het touw om haar te binden. Hij zeide in zijn bekentenis tegenover commissaris Schreuder, dat hij het touw toevallig bij zich had. Hij houdt vol, dat hij van de huit slechts vijf gulden heeft gehad en niet, zooals F. E. be weert, de helft. Hiernaar wordt nog een nader onder zoek ingesteld. „MARNIX VAN ST. ALDEGONDE" EEN DAG OVER TIJD. In ’t Kanaal door storm over vallen. arriveerde het motorschip van St. Aldegonde" van de Stoomvaart Mij. „Nederland” op haar thuisreis 24 uur over tijd te Southampton met tweehonderd passagiers aan boord. Het schip had met het slechte weer in het Kanaal te kampen gehad, waardoor het zooveel vertraging had. Een passa- giere had door brekend glas •ten diepe wonde in het been gekregen; verscheide ne leden van de bemanning hadden lich te kwetsuren opgeloopen. De zeeën die over het schip heen sloe gen waren zoo geweldig, dat van de brug het voorschip niet meer was te ondert scheiden. Tijdens de atofi ving de „Mar- nix** noodseinen van vijf schepen op, maar de toestand van het Nederlandsche mailschip was op dat oogenblik van die aard, dat het geen assistentie kon ver- leenen. De bakboordzijde van de bak kreeg een deuk van tien voet hoog en dertig voet lang. De kapiteinshutten en de salons werden overstroomd; in de ver blijven voor de bemanning was het nog erger. De eenige kans om grooter gevaar te vermijden was koers veranderen en op zee te sturen. Het schip'Is van Frankrijk, waar het bij kaap Quessant door de storm was overvallen, toen vijftig mijl uit de kust gevaren. 244.000 JODEN VERLIETEN DUITSCH- LAND. Sinds April 1933. Tusschén 1 April 1933 en 31 December 1938 hebben 244.000 Joden Duitschland verlaten. Van hier zijn 50.000 naar de Vereenigde Stiten, 40.000 naar Zuid- Amerika en 50.000 naar Palestina en de Aziatische landen gegaan. Ongeveer 95.000 vluchtelingen zijn in Europa ge bleven, waarvan 20.000 in Frankrijk, 12.000 in Groot-Brittannlë en evenveel en Nederland. Slechts en Jan Brouwer - Schoonhoven Radio technicus Erkende Philips service

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1