I?. IVvflL bwk )jh (fywikA PHILIPS \)<m Philips radio 7939 mm* Jan Brouwer De Koningin spreekt voor de radio. Hij is er van! ROODE STER Franco's troepen bezetten Barcelona ^e^Öijnhardljè' ^Aspirin j feuilleton: Telegrammen Moreele en geestelijke herbewapening. Schoonhoven Nèt heeft de cliënt z'n pijpje opgestoken uil een versch pakje en hij is er wèg van! Zelfs kenners op het gebied van tabak zijn wèg van zulk een weergaloos geurig en smakelijk rooken; Niemeijer's Roode Ster Tabak! Plaatselijk nieuws Brandwonden UROL. Kerk en School Landbouw en Veeteelt Afloop verkoopingeni j Zoojuist verschenen Een conferentievan-vier op komst? Rome viert de overwinning. TRDDAG tl JANUARI 19JW Philips 850AHet luxe ontvang toestel van de grootste radio industrie ter wereld. Al wat radio-ontvangst mooier, rus tiger, natuurlijker en vèr- reikender kan maken, vindt U in dit apparaat vereenigd. Twaalf druk knoppen, instelbaar op iederen zender fus- schen 200 en 2000 meter, maken af stemmen tot kin derspel. Verbluf fende kortegolf ontvangst. Hier is wer kelijk het allerbeste op radio- gebied I Type 850' Prijs: f 295- NIEUWE SERIE 1938-1939 In prijzen vanaf f 89.- OE VERJAARDAG VAN DEN DUTTSCHEN DOORN, 27 Jan. Omringd doör eén fróote kring van familieleden en door een vijftigtal vertegenwoordigers van Duitsche oud-adellijke geslachten, heeft de ex-Keizer van Dultschland, Wilhelm H van Hohenzollem, vandaag met groo- te pracht op Huize Doorn zijn tachtig ste verjaafdag gevierd. Reeds vroeg in de morgen was Doom in feestgewaad. Van zeer vele huizen werd de vlag uitgesto ken, als voorbode van het feest, dat deze dag op Hüize Doom zou wckden gevierd en waarin ook de bevplking |ou deelen. Voor het bordes van Met landhuis, waar de ex-Keizer woont, was een bal dakijn aangebracht, waaronder Wilhelm TI en zijn familie des middags een hulde van de Doomsche bevolking in ontvangst De gasten, die in de loop van de week tiit -ialle deelen van het Duitsche rijk «aar Nederland waren gekomen, kwamen reeds vroeg in de morgen op Huize Doom. Slechts de naaste familieleden van den ex-Keizer en de allervoornaam ste gasten logeeren deze week op Huize Doom, de anderen zijn elders onderge bracht. KIND UIT AUTO GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. OUDENRIJN, 27 Jan. Onder Oudenrijn !s gistermiddag het ruim 3-jarig kindje van den heer A. Kemp, melkhandelaar te Maarseveen, op tragische wijze om 't leven gekomen. De auto waarin vaderen kind zaten had juist even gestopt en de vader had zich overtuigd dat de portie ren goed gesloten waren. Terwijl de auto met een snelheid van 20 K M. verder reed is op onverklaarbare wijze een por tier opengeschoten en het jongetje viel uit de wagen. De wielen zijn niet over 't lichaampje gegaan, doch hebben het slechts even geraakt. Het kind werd ech ter in zorgwekkende toestand- opgenomen en is nog in de loop van de middag aan de gevolgen van de val overleden. DE STRIJD IN ESTRAMADURA. MADRID, 27 Jan. Het is beter weer kan het front in Estraniadura, hetgeen de activiteit der luchtmacht vergemak kelijkt. Ondanks de aanvallen welke zij hadden te doorstaan, hebben de regee- ringstroepen hun stellingen gehandhaafd. DE AARDBEVINGSRAMP IN CHILI. Stad weggevaagd. SANTIAGO DE CHILI, 27 Jan. Uit Con- eepcion wordt gemeldt, dat totnutoe 1200 dooden uit het puin zijn geborgen, doch <jlat pog de helft van de ruine moet wor den 'onderzocht. Concepcion en Chillian fijn mi ontruimd, aangezien er gebrek is Koningin Wllhelmina heeft hedenmid dag te kwart voor één voor de Neder- landsche zenders de Phohi zorgde voor de uitzending naar Indië een rede ge houden over het onderwerp: „Onze taak in deze dagen in verband met de moreele en geestelijke herbewapening". Aangezien de rede juist werd uitgespro ken tegen de tijd, dat ons blad moet wor den afgedrukt, zijn wij genoolzaakt, met een samenvatting te volstaan. Ter inleiding van HM.'s rede werd het Wilhelmus gespeeld. De Koningin toonde zich aangenaam verrast door de vele brieven, telegram men en adressen, die Zij na Haar vorige radio-toespraak over dit onderwerp van allerlei zijden had mogen ontvangen. Met vreugde had H.M. de bereidwillig heid begroet van zoovelen, om aan deze geestelijke en moreele krachtsinspanning mee te doen, daar dit blijk geeft van de ernstige wil om de schouders onder het werk te zetten. De gedachte van moreele en geestelijke herbewapening noemde de Koningin de sterke hefboom, die ons volk opheft bo ven zichzelf en de druk der tijden uit. Wil zij dit echter werkelijk zijn, dan moet de gedachte omgezet worden, in ^en le venshouding van ..draagt elkanders las ten". De verdeeldheid en vérsnippering in het dagelijksche leven zijn slechte heelmeesters voor de krankheden van on ze tijd. loet, nu het verlangen naar werking en het sluiten der gelede ren bij talloos velen opkomt, ons aller streven er in de eerste plaats op gericht zijn, elkander te begrijpen en begrepen te worden. De koningin wist deze gemeenschaps gedachte niet korter uit te drukken dan met de woorden: „De vrees voof afbraak moet omgezet worden in de wil tot op bouw". Zij wees erop. dat de arbeid moet gericht worden op deze geheele nieuwe geestesgesteldheid ten opzichte van de nooden allerwege en dat het geheele volk zich daaraan moet geven. Verder moet men de nieuwe geestes gesteldheid ten opzichte van de moreele en geestelijke moeilijkheden bevorderen en in nationale zin elkaar de hand rel- Heel in het bijzonder hebben de mede- deelingen en berichten, welke blijk ga ven, dat men bereid was, over te gaan tot practische toepassing van de geeste lijke en moreele herbewapening, de ko ningin verblijd. Nog geheel onder de indruk van de prachtige eensgezindheid, waarvan óns Volk blijk gaf Lij de Viering van het re- geeringsjubileum dqr -Koningin, deed HM. een beroep op taller medewerking, om deze eensgezindheid duurzaam te doen zijn en practisch in Repassing te bren gen by de bestrijding van de hoog ge stagen nood op geestelijk en moreel ge bied. In de eerste plaats is de bestrijding van de werkloosheid gebaat bij deze nieuwe instelling des geestes. sprak de wensch -uit, dat de in vergevorderde staat verkeerende plannen van de regeering fh- zake een aanzienlijke uitbreiding der werkverschaffing, gepaard met wat in dat opzicht door particulieren zal worden on dernomen. de te verwachten resultaten zouden opleveren. In het verdere van Haar toespraak ge waagde de Koningin van het gebrek aan brandstof, kleeding en dekking in vele gezinnen. Aan de roep tot leniging van deze nood zal eerst ten volle kunnen worden voldaan, als de geest van saam- hoorigheid over ons geheele volk vaar dig wordt. Sedert de wereldoorlog is er veel op maatschapelijk en staatkundig terrein veranderd, wat ten gevolge heeft gehad, dat ons zekere beperkingen in onze vrij heid zijn opgelegd, waardoor ons geduld lang op de proef wordt gesteld. Deze toe stand is de oorzaak, dat goede eigen schappen vaak in het gedrang komen, terwijl minder goede haar vrije loop ne men. Overeenkomstig de beginselen der herbewapening mag men niet onverschil lig aan dergelijke verschijnselen voorbij gaan, doch moet men zich deze aantrek ken en de handen uit de mouwen steken. Inzake de persoonlijke zUde van deze geestelijke krachtsinspanning wees de Koningin op de hartekreet die de mensch in zijn geestelijke en moreele ellende slaakt naar Góds nabijheid, welke be geerte wel nimmer zoo verbreid is ge weest als tegenwoordig. Deze persoonlij ke houding zonder welke geen eerlijke vrede mogelijk is, en die uitgaat boven allé scheidsmuren, kenmerkt zich door waarheidszin, oprechtheid en liefde. Dit moet de houding zijn van elkeen, onver schillig in welk werelddèel hU woont en welke taal hij spreekt. Beseffen wij dat dit het krachtigste cement is tusschen de menschen en volkeren onderling? Aangaande Haar persoonlijke geloof in deze dingen, zelde de Koningin ten besluite, dat de ervaring, welke aan de ze door Haar gesproken woorden ten grondslag ligt, Haar leiddraad is geweest om te geraken tot de geestelijke en mo reele herbewapening en dat ZIJ hoopte, dat Christus Haar de kracht zou geven om aan Haar beginsëlefi getrouw te blij ven. Na de rede klonk een tweede couplet van het Wilhelmus. Een raadgeving voor allen: Zorg Aspirin In huls te hebben) HST BEPROEFDE OENEESMIDDEL BIJ ORISPI aan water en levensmiddelen. De auto riteiten te Chillian hebben een volkstel ling gelast om na te gaan hoe groot het aantal slachtoffers is. De geheele dag hebben begrafenissen plaats. Bulnes is volkomen weggevaagd. VERJADAG PRINSES BEATRIX. Bij gunstig weder zal de muziekvere niging T.A.V.E.N.U., Dinsdag 31 Januari, ter eere van de eerste verjaardag van Prinses Beatrix, om 8 uur een muzikale rondgang door de gemeente maken. GEREF. VROUWENVEREENIGING. In tegenwoordigheid van 13 dames ls gisteravond onder leiding van Ds. J. Hoek stra een vergadering gehouden, waarin besproken is de mogelijkheid om te ko men tot oprichting van een gereformeer de vrouwenvereeniging. Nadat Ps. 25 6 gezongen was, lasds. Hoekstra Romeinen 16 en ging voor in gebed, waarna hij het doel ulteen^»tte. Daarbij bleek, dat de Geref. Vrouwen bond als doelstelling heeft: Schriftstudie en practisch werk. Na deze inleiding werd van gedachten gewisseld, en tenslotte gaven 12 dames zich voor het lidmaatschap op. Elk der leden nam op zich, te trach ten, in de volgende vergadering een nieuw lid aan te brengen. Op die avond zal tevens een bestuur gekozen worden. Besloten is, de vereeniging de naam „Persis" te geven. De bedoeling ls dat 's Maandags om de veertien dagen zal worden vergaderd, waarbij eerst een gedeelte der Heilige Schrift zal woróea besproken, terwijl 't tweede uur aan practische arbeid (naaien en dergelijke) zal worden besteed. POSTERIJEN. Op de verjaardag van Prinses Beatrix 31 Januari zal het postkantoor tot 12 uur geopend zijn. De buslichting van 16.45, de ..tweede pakketpostbestelling en de tweede buitenbestelling te Willige- Langerak, Cabauw en Polsbroek verval len. f „VADERTJE LANGBEEN". „Vadertje Langbeen" is een geslaagd product van de Nederlandrche film industrie, een prettig verhaal, waarin verscheidene Hollandsche artisten optre den, zooals Lily Bouwmeester, Aaf Eou- ber, Herman Bouber enz. Het is een be schaafde rolprent geworden, waarin goed wordt gespeeld en waarin ook wat meer aandacht is besteed aan het eigenlijke filmische, zoodat het publiek een genoeg lijke avond kan beleven, als Gebrs. Mie- dema Vrijdag a.s. deze rolprent in de Nuts- zaal draaien, blijkens de advertentie in dit nummer. Het is verblijdend, weer eens een Hollandsche film te zien, welke het bekijken zeker waard is. Van deze film wordt ook nog een kin dervoorstelling gegeven, terwijl het bij programma, zooals men dat van deze on derneming kan verwachten, weer goed verzorgd is. VISCHVANGST. Het vischrecht in de Groote Grachten de Noodhaven is na de moeilijkheden, waarvan reeds is gebleken in het verslag van de jongste raadszitting, tenslotte ge gund aan den heer Van Wijk te Groot- Ammers. Woensdag is, zooals gemeld, de Groote Gracht afgevischt, waar, behal ve dan het extratje door de vangst van een zalm, de duit maai matig MS. Maar NIEMEIJER'S Zeldzaam zacht en Hebt in de pijpt schatting %pl er ongeveer 600 pond visch zijn opgehaald. Gisteren kwam de Noodhaven aan de beurt. Kwantitatief was de vangt daar heel goed. Er zal daar ongeveer 2000 pond visch bemachtigd zijn, doch 't was uitsluitend kleine witvisch. Onder toe zicht van de politie heeft men eerst gis teravond het kleinste goed laten ont snappen door de vangst in een ander net over te brengen, waarna vanmorgen de Gpspeetabele hoeveelheid visch verder is gesorteerd. Wel bijna de helft der gevan genen heeft tenslotte de vrijheid her kregen, zoodat bij de geringe Waarde van dit soort visch het resultaat nog 'maar matig ia. i GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent overstaande gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Een shawl. JAN VERSTEEG 90 JAAR. Giessendam. De heer Jan Versteeg, oud-Giessendammer, bij velen nog goed bekend,* herdenkt op 30 Januari zijn 90ste verjaardag. De heer Versteeg ls nog kras voor zijn leeftijd en woont geheel op zichzelf aan de Gedempte Slaak te Rotterdam. Uit zijn huwelijk met Teuntje Loeve werden tien kinderen geboren, van wie nog zeven in leven zijn. Verder heeft hij 65 kleinkinderen en 45 achterkleinkin deren, allen nog in leven, zoodat het hem op zijn verjaardag niet aan belangstelling zal ontbreken. Voetbal voor Zondag. Krimpen a.d. Lek. Dilettant I ontvangt Zondagmiddag op <Je „Zaag" ..D.L.V.S. I" uit Rotterdam. Daar de gasten tot de zwakken van dez eafdeeling behooren en ook de uitwedstrijd met flinke cijfers werd gewonnen, staat een overwinning voor onze dorpsgenooten wel vast. Na de 9-dorpentocht. Lekkerkerk. Gisteravond heeft ln Het Bonte Paard de uitreiking van de zilve ren herinneringsmedaille aan de deelne mers Aan de 9-dorpentocht, 22 stuks, plaats gehad. De voorzitter, de heer A.E.deVos, heeft dit met eenige toepasselijke woorden ge daan. Uit alles bleek, dat de deelnemers en deelneemsters zeer prettige herinne ringen aan deze tocht hebben behouden. Ongetwijfeld zal de deelname bij volgen de gelegenheid veel grooter zijn.' Men wil trachten de volgende tocht van uit deze gemeente te doen plaats hebben. Onze IJsclub viert dan haar 60-jarig be staan. Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag speelt op het terrein alhier Excelsior I tegen A.S.W. I van H.I. Ambacht. Excel sior II gaat op bezoek bij W.I.A. II te Rotterdam. Te Kinderdijk speelt Zwerver II tegen A.S.W. Ill van H.I. Ambacht. Zwervers I gaat naar Zwervers I te Rijsoord. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Voor de G.V.B. competitie zijn voor Zondag o.m. vastge steld: Groene weg 1Bergambacht 1; Gouda Nieuwerkerk lj, Nieuwerkerk 3 Groeneweg 2; Groene weg 3—Ammer* stol 3. J| Postdienst op 31 Januari. 1 Oudewater. In verband met de ver jaardag van Prinses Beatrix zal heb postkantoor voor de postdiensten na IJ uur gesloten zijn. De tweede buitenbe stelling zal die dag niet worden uttge- voerd. De telegraaf- en telefoondienst blijft evenwel ongewijzigd. Sniiwonden. Ontvellingen Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Siiiedrecht. Zondag speelt Sliedrecht I tegen D.CJ* I een wedstrijd op eigen ter rein. Aanvang 2 uur. Zoo op papier ge zien, kan Sliedrecht beide punten notee* ren, maar men kan nooit weten. Inl. bij de politie. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Papendrecht, ds. C. van der Wal te Dirksland. GEREF. KERK. Ds. F. A. Hofman te Waarder, komt voor op het tweetal voor de Geref. Kerk te Wezep (O.).' BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland-» sche boter ls Donderdag vastgesteld 07 83 cent per K G. (vorige week 84 cent). DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is behoudens tus- schentijdsche wijziging voor de week van 19—26 Januari vastgesteld op 60 cV per K.G. (ongewijzigd) TOESLAG OP KAAS. De toeslag op volvette boerenkaas In draagt voor de week van 1926 January 12.4 cent per K.G. e. Notaris G. E. Kraaij te Meer kerk heeft hier Woensdag bij toeslag ver kocht, voor de fam. P. van Vliet, 4 wo ningen aan de Broeksteeg; en 4 wonin gen aan de Noord- en Zuidzijde van de Liessteeg, alles met erven en aanhoorig- heden. Perceel 2 en 3 werden gecombineerd uitgemijnd op f 10 door den heer J. de Zwart te Meerkerk. Ze waren ingezet op f 3550. Perceel I werd niet uitgemijnd. Dit was ingezet op f 3000 door den heer G. j. de Jong te Ameide. Perceel 4 en 5 werden niet uitgemijnd. Deze waren in gezet op f 5600 door den heer. J. Meskei; te Ameide, 3 tweede blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID - HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovensche Courant VRIJDAG 27 JANUARI 1939 Mat vliegende vaandels en slaande trom. Regeerlngsleger bood geen tegenstand meer. De troepen van Franco hebben Don- derdagmiddag Barcelona bezet. Om 12 „ur rokten de divisies uit Navarra onder commando van generaal Solchaga ende Mooren onder commando van generaal Yague. met vliegende vaandels en slaan de trommen als eersten Barcelona bin nen. De troepen stieten niet op tegen stand. aangezien de meeste manschap pén van het regeerlngsleger de stad reeds hadden verlaten. De Navarreezen en Mooren bezetten eerst het historische tort Montjulch. dat Barcelona beheerecht, en, de berg Tlbi- dabo Zij werden gevolgd door de Italt- aansche „Pyleri'-divisle en de Tercio.het Bpaansche vreemdelingen-legioen. ONHERSTELBARE SLAG VOOR DE REPUBLIKEINEN. De val van Barcelona wordt beschouwd als een vrijwel onherstelbare slag voor de republikeinen en een winst van groo te beteekenis, zoowel politiek als militair voor Franco. In Britsche kringen hoort met de over tuiging uiten, dat generaal Franco thans spoedig de rest van Catalonië zal ver overen. waardoor de republikeinen wor den beroofd van de meeste hunner wa pen- en munitiefabrieken, alsook van den vrijen toegang tot de grens, waar langs zij het grootste deel hunner grond stoffen verkregen. Men verwacht, dat Franco na deze overwinning zich vooral zal verlaten op de kustblokkade om zoo Valencia en Ma drid door uithongering tot overgave te dwingen. De val van Barcelona heeft Franco's positie internationaal ten zeerste ver sterkt. daar de andere mogendheden van nu af aan nog minder bereid zullen we zen hem te krenken door wapens aan de republikeinen te leveren dan ooit tevo ren. OORZAKEN VAN FRANCO'S SUCCES. Tot een dag vóór de val van Barcelona heeft een speciale correspondent van Reuter in de stad vertoefd. Daarna ishfj ln Perpignan aangekomen. „Catalonië, zoo zeide hij. ls bij verras sing genomen. Tot het offensief op 23 December begon, verwachtten de regee- ringstroepen niet een zoo overweldigen de aanval en hadden zij vertrouwen in de kracht van hun nieuwe modeileggr. Er werd dan ook geen algemeene mobi lisatie afgekondigd, noch werden groote reserves geoefend en geen poging werd gedaan om forten te bouwen of doelma tige defensielinies aan te leggen, vóór dat de rechtschen de stad naderden. Toen marcheerden plotseling zeis jonge vrouwen naar 't front, gekleed in nauw sluitende jumpers en broeken, om zand zakken te vullen, de levensmiddelenvoor ziening te leiden en op andere manieren te helpen om den vijand op een afstand te houden. Een paniek onder de versche troepen, die niet gewend waren aan het voortdu rende geschutvuur en de bombardemen ten, stelde de rechtschen in staat om de voornaamste stellingen heen te trekken, die den weg naar Montblanch en Tarra gona verdedigden. Toen moesten de regeeringstroepen op de derde linie terugtrekken. Deze verde- J digingslinie was niet voorbereid en er waren geen versche reserves Zij werd i bezet door dezelfde troepen, die dag aan I dag. een maand lang, weerstand hadden geboden aan het verschrikkelijk beuken van het moderne rechtsche geschut dat van overweldigend veel betere kwa liteit is dan de verouderde kanonnen van de regeering aan de uit de lucht neer- regenende bommen en het machinege weervuur der vliegtuigen, zooals dat-zijn weerga waarschijnlijk niet heeft in de geschiedenis. Door dat alles kon de val van de Ca- talaansche hoofdstad onmogelijk lang uitblijven. Hoewel Franco in het laatste stadium van dit offensief geen groot ri sico heeft willen nemen en de stad zelf althans het centrum zooveel moge lijk wilde sparen, heeft hij anderzijds, toen de inneming zonder groote offers mogelijk bleek, ook geen minuut ge talmd, teneinde het moreele effect van de snelle verovering zoo groot mogelijk te doen zijn. Barcelona's nieuwe burgemeester, Mi guel Matue Pla, die reeds vooraf door Franco als zoodanig was benoemd, heeft in een persgesprek medegedeeld, dat een der grootste vraagstukken de lerensmiddelenvoorziening van Barcelona was geweest. ■m dit doel waren op Majorca, te Saragossa en te Lerida groote levensmiddelen depots in gericht, terwijl bovendien uit alle deelen van Spanje vrachtautokaravanen op weg na$r Barcelona waren, die voor een groot deel reeds tegelijk met de troepen naar de stad optrokken. kunt u> grati» op Uw gemak „uit lezen" ze zijn te verkrijgen bij Uw behanger zoolang ala U ze noodig hebt, dan zult U gewonnen zijn voor het voorstel, om eens wat te ver anderen in Uw buis. Want het zijn de nieuwe stalenboeken van RAD Serie 16: Rustige Wand behangsels; Serie 47. 48 en 49: de drie parallel boeken der lage prijzen; Serie 50: de Keurverzameling; Serie 51: de architectenserieSerie 52Bijzondere Wandbekleedingen. Verander eens wst, kiev nieuw RAD behang voor huis- of slaapkamer I Neem eens een lichter behaag! Om de kosten hoeft bet niet te laten 1 DF UITGEVER Rath thoodeheefver De vrouw Franccv wach op he^ bevel welijke „stoottroepen" van wachtten Donderdagmorgen reeds bevel Barcelona binnen te trek ken om er de gebreklljdende bevolking van voedsel te voorzien. Deze vrouwen kennen reeds de juiste adressen, waar soepkeukens moeten worden ingericht. Een groote voedselvoorraad staat te ha- rer beschikking en er Is nauwkeurig be rekend, wat noodig is. De geneeskundige dienst heeft even eens zijn z.g. stoottroepen. Militairen en politie zullen de orde handhaven en plundering DE OPMARSCH VOORT GEZET. Het groote hoofdkwartier van Franco deelt mede, dat de haven van Barcelona bezet is en dat de bezetting der stad stelselmatig wordt voortgezet. Het Kata- laansche radiobedrijf verzorgt reeds uit zendingen voor het rechtsche Spanje. De troepen van Franco naderen thans Badelona, ongeveer 10 k.m. ten noord oosten van de stad. De plaatsen Larabad en Horta, welke dichter bij Barcelona liggen, zijn reeds in handen van de troe pen van Franco gevallen. Voorts kondigt Radio National offici eel de bezetting van Tanasa en de alge heel oknsin&eiing van 8awBieiï aan. Plan aan Mussolini toejrc- schreven. Donderdagmorgen, nog vóór de inne ming van Barcelona een feit was, meld de de Daily Mail uit Rome: Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat Mussolini direct na de val van Bar celona, een conferentie-van-vier zou wil den bijeenroepen. Hij zou wenschen, dat vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk, Dultsch land en Italië de volgende drie punten inzake Spanje zouden bespreken: 1. Spanje te sparen voor verder bloed vergieten; 2. de positie van het Spaansche volk te bepalen, in overeenstemming metDuitsch land en Italië, die Franco hebben gehol pen; 3. te bewerken, dat de vier mogendhe den zich verplichten de wederinstelling te verhinderen van een regeering van DE RUWE REIS. door R. AUSTIN FREEMAN. Ik kroop uit mijn huls te voorschijn duwde de deur van het loodsje open en gluurde naar buiten. Het was nog donker, maar in de keuken gleed een lichtschijn sel heen en weer en even daarna zag lk Rebecca met een kandelaar in haar eene en een emmer in haar andere hand het pad afkomen. Bij den put zette ze den kandelaar op een beschut hoekje, haakte den emmer aan het touw en lichtte het deksel op. BU die bewerking stond ze met den rug naar me toe en toen ze den emmer liet zakken, profiteerde ik van het leven, dat het roestige mechaniek maakte, door mijn schuilhoek uit te slip pen en achter langs haar heen het pad op te ioopen. En terwijl ze met^grooten ernst aan het water putten was, sprong lk de paar treden bfl de keuken op en ging naar binnen. Op mijn teenen kwam ik Mimen, want behalve Rebecca kon er nog wel iemand anders in huls zijn. Maar de keuken was leeg en in den haard knapperde een pas aangelegd vuurtje. Vlug schoot ik mijn schoenen uit, trok een kruk tot voor het vuur en begon met een reusachtigen blaasbalg de gloeiende sintels aan te bla zen, want de morgen was kil en ln de keuken was het zoo koud als in een graf kelder. Terwijl ik daarmee bezig was zag ik het licht van den kandelaar langs het raam gaan en even daarna duwde Re- beccq de deur open. Tóen 2e binhenkwam en mij daar zag zitten, uitte ze een kreet van verbazing en bleef stokstijf staan. En zoo, of ze plotseling in een zoutpilaar veranderd was, bleef ze me staan aankijken, ter wijl ik, met een nonchalant air het vuur bewerkte en kalm afwachtte. Na misschien een minuut zette ze haar emmer neer, greep uit den hoek een grooten bezem en kwam met dat wapen als een lans geveld op me af. „Wel, Mistress Rebecca!" zei ik lachend om haar militant optreden, „dat ia een zonderlinge manier om een ouden kennis te verwelkomen. Herinnert ge u James Roberts niet meer?" „Roberts!" herhaalde Rebecca, nog steeds met den bezem ais een lans voor zich uit. „Ik dacht, dat 't een landloo- per was. Maar nu zie ik dat 't dezelfde nietsnut is. Wat voer je hier in mijn keu ken uit?" „Kom, kom, Mistress Rebecca," tracht te ik haar te sussen, „u kunt wel wat vriendelijker zijn. We zijn toch zeker oude bekenden?" Bij die woorden legde ik den blaasbalg neer, stapte op haar af en zoende haar, zonder op den bezem te letten, dat het klapte. En de tegenbegroeting was een stevige draai om mijn ooren. „Als je dat weer doet, krab ik je je oogen uit!" dreigde zé. Ik deed het weer en nu kreeg ik een tik met den bezem, die niet bepaald heel hard aankwam. „Hoe ben je in mijn keuken gekomen?" wilde ze weten, toen ik een omtrekkende beweging maakte, om achter de tafel het vriendschappelijke onderhoud voort te zetten. „Dat zal ik u straks vertellen," zei ik, „en nog een heeieboel meer. Er is heel wat gebeurd sinds ik hier uit dit huis ontvlucht ben, Rebecca. Laten we 't ont bijt klaarmaken en onder het eten vertel ik je dan mijn avonturen." „Wat kunnen mij Jouw avonturen schelen!" bromde Rebecca, „'t Gaat me niks aan, wat je al dien tijd uitgehaald hebt, of wat je allemaal hebt meege maakt." „Daar vergis je je leelijk in," zei ik. „Mijn avonturen gaan jou meer aan dan je denkt." „Zoo!" zei ze en ik kon zien, dat haar nieuwsgierigheid het van haar boosheid won. „Goed dansta daar niet te ginnegappen als een idioot. Vooruit, vul den ketel." Zoo werd de wapenstilstand gesloten. Ik vulde den ketel uit den emmer waarbij ik heel wat water morste en tot dank voor een onhandigen nietsnut werd uitgescholden. Ondertusschen zette Re becca een groote koekepan op het vuur en legde er een paar dikke sneden spek in, die al gauw begonnen te sissen en te sputteren en een heerlijken geur ver spreidden. i „Je hebt weer in het water gelegen," zei Rebecca opeens, met een minachten den Mik naar mijn kleeren en schoenen. Ik gaf toe dat die beschuldiging juist was. „Nooit zoo'n kwajongen gezien," sput terde ze, „compleet een waterrot. En je bent ook ver weg geweest, niet?" vroeg ze met een ónderzoekenden blik op mijn gebruind gezicht. „Ja," was mijn antwoord, „in Afrika!" „Afrikazoo!" zei ze. „He, zeg! Zit niet, zoo hongerig naar dat spek te kij ken! Heb Je geen andere manieren ge leerd?" Ik maakte mijn verontschuldigingen en voerde daarbij aan, dat spek iets nieuws voor me was. Onder het praten was Re becca druk in de weer geweest dan met haar aandacht bij de tafel, dan btj de koekepan of den ketel, die op een mooie glimmende stoof zond te zingen. Ten leste was alles klaar, het tafellaken genstand in dat gebied, dat geen verbin ding met Frankrijk heeft, weinig indus trieën bezit en makkelijker te blokkee- ren is, spoedig ten einde zal zijn, mis schien wel reeds dit voorjaar. De vraag is, of Duitschland en Italië de twee vrienden die maakten dat Franco den oorlog kon winnen ook in staat zullen blijken, de reusachtige cre- dleten te verschaffen die Franco noodig zal hebben om het geteisterde Spanje te herbouwen. DEMONSTRATIES TEGEN FRANKRIJK. Te Rome werd Donderdag de val van Barcelona in extra-edities der bladen be kend gemaakt. Aanstonds werd in tal van woningen de vlag uitgestoken. Te gen zes uur 's middags kw Zwarthemden bijeen, die naar de Venezia optrokken. Mussolini vernam het nieuws, toen hij aan het skiën was op den berg Terminil- bij Hoofdpijn, Kiespijn, Gevatte Koude, Griep, Spit, enz. De pijn- en kouverdrijver bij uitnemendheid. 5 c«. 12 stuk» 50 el. B.| Apotheker» en Ürogiiten. communisten m van het volksfront in Catalonië of Hu Madrid. Jl Een Fransch oordeel. De Parijsche Temps schreef tegelijker- )d: Wanneer Barcelona gevallen zal zij|i is het wel duidelijk, dat de geheele belangstelling zich zal richten op de in ternationale zijde van het vraagstuk. Op dat oogenMik zal men zich rekenschap kunnen garen van de mate, waarin het fascistische Italië bereid is, de door Mus solini tegenover Chamberlain aanvaar de verplichtingen na te komen en niette streven naar territoriale, politieke of economische voordeelen in Spanje. Op dat oogenblik zal de kwestie gesteld wor den van de handhaving van de toestand in het westen van de Middellandsche Zee, zooals die in het Britsch-Italiaan- sche accoord van 16 April is aangegeven. Met het oog daarop zullen Frankrijk en Engeland alle voorzorgsmaatregelen moe ten nemen, die dienstig zijn om 't hoofd te bieden aan mogelijke verrassingen. EINDE VAN HET REPUBLI KEINSCHE SPANJE NABIJ? Nu Franco ln het bezit van Barcelona is, is de hoop in Berlijn levendig gewor den, dat het einde van het republikein- sche Spanje nabij is en dat Franco nog in de loop van dit ijaar zijn steun zal ge ven aan het komintempact, waardoor dit verbond, dat reeds in Oostelijke rich ting zijn uitbreiding vindt, thans ook in het Zuiden en op welk een gunstige plaats in de Middellandsche Zee aan invloed wint. Het is de algemeene overtuigii dat nu Franco in staat is, alle op het Zudien te concentreeren, lag zonder één vouw, de borden %aren neergezet, de kleine zilveren theepot ge warmd en de vierkante theedoo^ uit de kast gehaald. Toen de thee gezet was en het spek op een schaal lag te sissen gin gen we zitten. Rebecca sneed joor zich zelf een dobbelsteentje ter gr/ootte van twee duim in het vierkant al en depo neerde de rest, zonder op mijn protestee- ren te letten, op mijn bord. Tenslotte zette ik alle scrupules op zij en viel op het eten aan. Rebecca keek mét haar armen over elkaar toe en ge noot als een echte moeder van mijn ge zonden eetlust. Maar daaronder ried ik de nieuwsgierigheid naar alles, wat ik haar te vertellen had en daarom ver klaarde ik het maal geëindigd toen ik al het spek en een half brood verorberd had ofschoon* ik, in waarheid, alles wat op tafel stond, wel had kunnen ver werken. „Goed," zei Rebecca, terwijl ze zich nog een kop thee inschonk, „als je dan per se niets meer kunt eten, begin dan maar aan je avonturen." Met dit als aanmoediging begon ik aan mijn verhaal en vertelde haar alles, wat er .sinds mijn vlucht uit haar huis tot op t öögenblik, waarop ze me voor het vuur hoé zien zitten, gebeurd was. Zfj luisterde met groote aandacht en nu en dan een uitroep van verbazing. Maar toen ik haar van den verschrikke- lijken dood van Murking vertelde, zag ik, dat ze haar oogen afveegde, maar ter sluiks, of ze zich voor haar aandoening schaamde. En toen ik met pijn verhaal klaar was, moest ik, op haar, aandringen, nog eens opnieuw vertellen, hoe de sla ven uit het ruim „uit" gebroken waren en hun wraak op kapitein Murking had den gekoeld. „Wel," zei ze, toen lk zweeg meteen veegde ze met de punt van haar schort lo bij Rome. Hij keerde terstond terug. Om kwapt over zeven, terwijl een on telbare menigte zich op het plein voor zijn paleis verdrong, verscheen Mussolini op het balkon, lang en luide toegejuicht. Uit de menigte werd geroepen: „Naar Parijs, naar Parijs", afgewisseld met: „Leve de Duce, leve Franco". Groepen officieren schreeuwden, terwijl zij op.het verschijnen van Mussolini wachtten; „Parijs", „Tunis". „Nieuw hoofdstuk in geschie» denis van Europa". Mussolini hield een korte toespraak, waarin hij zeide: „De kreet van uw trot- sche, gerechtvaardigde vreugde vermengt zich met de kreet, die opstijgt uit alle steden in Spanje, welke thans bevrijd zijn van de schande der Rooden. De schitterende overwinning van Barcelona vormt een nieuw hoofdstuk in de ge schiedenis van het Nieuwe Europa, dat wij bezig zijn, in het leven te roepen. Door de prachtige troepen van Francoen onze stoutmoedige legionairs is niet al leen de regeering van Negrin verslagen, maar bijten nog veel anderen onzer vij anden in het stof. De leuze der Rooden was „No Passaran" zij komen er niet door wij zijn er door heen gekomen, en ik zeg u, wij zullen er ook verder door heen komen". Na deze toespraak barstte het gejuich opnieuw los. Tientallen malen keerde Mussolini op het balkon terug. Tenslotte vormden publiek en fascisten een op tocht door de stad. Voor de Fransche ambassade is op nieuw de wacht versterkt. De kreten „Weg met Frankrijk, wij willen Corsica" nog eens de oogen af. „God geve zijn ziel rust. Op 't oogenblik zal 't wel erger dan duimschroeven voor hem zijn, vrees lk. Hij was een slécht mensch, Mr. Ro berts, een heel slecht mensch en toch was hij niet zonder goede eigenschappen. Niemand kon zóó van spekpudding ge nieten als hij en een verstand dattie van wildbraad had....!" Een poos zweeg ze en staarde naden kend in het vuur. En de aard van haar gedachten uitte zich in haar volgende woorden „Zoo ls 't voor iedereen t beste." Mijn woorden maakten haar uit haat verzonken zitten denken wakker en bij wijze van koude douche vroeg ze me vrij scherp, wat ik van plan was te doen. „Naar huis gaan en dat zoo vlug mo gelijk," was mijn besliste antwoord. „Na al die maanden snak ik gewoonweg naar alle bekende gezichten en vooral naar mijn nichtje." „Maar je eetlust ben je er nog niet door kwijt," zei Rebecca, met een lroni- schen blik naar mijn leege bord, „en blijk baar verlang je 't meest naar je nichtje en niet naar den oom en tante, die je opgevoed hebben en aan wie je ongeveer alles te danken hebt." Bij die woorden voelde lk me het bloed naar het hoofd stijgen. Maar ik gaf bout- weg ten antwoord, dat Prudence alles ter wereld voor me beteekende en dat zou blijven, ook al werd ik zoo oud als Methusalem. Rebecca lachte toegeeflijk en met iet» verdrietigs in haar oogen, leek me. „Zoo praten we en zoo denken we, als 't hart jong is," zei ze, „en misschien is 't zoo ook het bestewant als we dat blijven denken, houden we ons hart Jong en lachen we om witte haren en rimpels (Wordt vervolgd). Hsvtn 63,tel.113 Schoonhoven Erkende Philips service Radio-technicus

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 2