GEMEENTERAADSVERGADERINGEN Vrije spreekplaats 4 {Plaatselijk nieuws j HTerk en School Gemengd nieuws Landbouw en Veeteelt :eltj Marktberichten van Benschop - Krimpen a.d. Lek - Ottoland - Streefkerk woensdag i trmtmun Bijtijds gered. Groot-Ammers. Dinsdagmiddag liepen de kinderen van den heer P. Witzier te spelen met vlaggetjes. In de nabijheid van het water gekomen zijnde, wilde het jongste meisje het ijs eens probeeren met haar vlaggestokjes. Dit kwam haar duur te staan. Het meisje schoot voorover en kwam onder het ijs terecht. Het jonge tje schreeuwde uit alle macht om hulp. Een oom van de kleintjes, die in de om geving in een schuur aan het werk was, hoorde het gegil en wist het reeds zin kende kind bij de schouders te pakken en te redden. Groot-Ammers. Tijdens de bevestiging en intrede van Ds. A. Barendregt, Zon dag gehouden, heeft de extra-collecte voor de kerk ruim f 150 opgebracht. Hardinxveld. De heer W. Bohré, kwee- keling aan school no. H, is met ingang van 1 Februari 1939 benoemd tot schrij ver 2e klasse bij de directe belastingen te Rotterdam. De levering van anthraciet voor de openbare lagere scholen, is na inschrij ving opgedragen aan den heer T. de Bruin, alhier, voor f 25.98 per ton. In verband met de ontslagaanvrage van mej. van der Lindende Leng, is tot schoolschoonmaakster van school I met ingang van 1 Februari 1939 benoemd mej. J. de IJfelderKouwenhoven. Rfelder—Kc s %rste i Hulp. Hei- en Boeicop. Vrijdagavond heeft in de Openbare Lagere School de afd. Hei en Boeicop van E.HJB.O. een ledenverga dering gehouden, waarin tevens enkele demonstraties werden gegeven. De op komst was bevredigend.. De eere-voomt- ter, mr. A. J. de Wolff, was verhinderd, terwijl dokter P. Schuckink Kool door zijn aanwezigheid zijn belangstelling toonde. Met een hartelijk woord van wel* kom opende de voorzitter, de heer A. J. Stravers, de bijeenkomst, waarna de se cretaris, de heer Ant. Bikker, de notulen en het jaarverslag las. Het bleek dat het ledental is uitgebreid. Er zijn één groote en vier kleine verbaAdtrommels aange kocht en geplaatst bij de leden, over de gemeente verspreid en voorts nog een zuurstofapparaat, dat een plaats bij den voorzitter heeft gekregen, terwijl in de toekomst herkenningsborden zullen wor den geplaatst bij de hulpposten. Een kist met oefeningemateriaal werd eveneens aangeschaft. De leden stellen zich bij oorlog of oorlogsgevaar, in verband met de luchtbescherming enz., beschikbaar om hulp te verleenen. De pennlngmees- teresse, mej. A. P. van Beek, deed reke ning en verantwoording. Daarna werd een oefening gehouden door de heeren N. Spronk en W. Bikker. Ze getuigde van ernstige studie. De voordracht „De liefde van een E-HJB.O.-er", door den heer N. Spronk ten gehoore gebracht, genoot al ler belangstelling. Ha een korte pauze volgde een oefe ning door de leden D. de Jong en P. Bo- gerd, welke vlot werd uitgevoerd. De heer C. A. de Jong droeg nog uitstekend een voordracht voor, die eveneens bijzonder In da smaak viel. Ook een oefening door de heeren O. A. de Jong en W. Bikker slaagde goed, waar na de heer N. Spronk nog een pittige voordracht, getiteld „Het Hoedje", ten beste gaf. Nadat nog een ververaching werd gebruikt, sloot de voorzitter de bij eenkomst. Dokter Schuckink Kool hersteld. Lexmond. Dokter Schuckink Kool, die zich tengevolge van een enkelbreuk on geveer een maand door dokter Veene- klaas moest laten vervangen, kan nu zelf adjn praktijk weer hervatten. JongeUngsvereenlffinf. Otd-AIblaa. De Ned. Herv. Jongel. Vereen. .Samuel" op Ger. Grondslag hield in de Chr. School haar 20ste jaar vergadering. Ze werd geleld door den eere-presldent ds. R. W. Steur. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging thans 17 leden telt. Ondanks het batig slot van het vorig jaar kon de penningmeester dit jaar slechts met veel moeite de begrooting sluitend krijgen. Vervolgens werd de agenda, die verschil lende onderwerpen en gedichten ver meldde, afgewerkt. Het slotwoord sprak ds. R. W. Steur. Een slecht bestede gulden. Nieuwerkerk a.d. Ijssel. De motorrijder T. uit Zevenhuizen reeds links van de weg. Teneinde hem hierop te wijzen, gaf de gemeenterveldwachter alhier een stop teeken. V. reed echter in een boog om den veldwachter heen. Even verder stond nog een politieman, die het geval bemerkte en eveneens V. sommeerde om te stop pen. Ook hier voldeed de bestuurder daar aan niet. HU doofde zijn lichten en reed In de richting Zevenhuizen. De beide politiemannen zetten den wildeman na en te Zevenhulzen werd de gemeente veldwachter Nebbeling gewaarschuwd, die na feet aanhooren van de wederwaardig heden reeds goedig s&t, 71e de bestuur der kon zijn. V. werd aangehouden, toen hij zich verstoppen wilde aan de Een- drachtsdijk. Hij bleek ook niet in het be zit van de vereischte belastingpapieren, zoodat hem een 3 dubbele bekeuring ten deel viel. Toen V. door de politiemannen aan een verhoor werd onderworpen, merkte hij heel laconiek op: „Ik gaf Nieuwjaarsdag 'een gulden aan een waar zegster en deze voorspelde mij een ge lukkig 1939 en een bijzonder gelukkige Januari-maand; ik ga eerst die gulden terughalen." BEVESTIGING EN INTREDE CAND. M. J. W. ZEVENBOOM. Zondag 5 Febr. zal cand. M. J. W. Ze venboom zijn intrede doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Berkenwoude, na bevestigd te zijn door zijn ambtsvoor ganger prof. dr. P. A.. H. de Boer te Leiden. BEVESTIGING EN INTREDE DS. J. W. VAN BARNEVELD. Ds.. J. W van Barneveld is voorne mens Zondag 5 Maart afscheid te ne men van zijn tegenwoordige gemeente, Zuid-Wolde, en Zondag 12 Maart zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Ge meente te Streefkerk. Als bevestiger hoopt op te treden ds. D. Bouwman van Spanrum. NIEUWE POSTZEGELS. De minister van blnnenlandsche zaken heeft in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer van de begrooting der PTT. medegedeeld, dat in beginsel is be< sloten tot de uitgifte van nieuwe Ne- derl&ndsche Postzegels. Het huidige z.g. Koninginnetype zal daarbij worden vervangen door een zegel met een andere beeltenis van de Konin gin. NIEUWE AARDSCHOKKEN IN CHILL Uitgebreide hulpmaatregelen. Zondag hebben zich in Chili nieuwe aardschokken voorgedaan, die zóó krach tig waren, dat men vreest met een nieuwe ramp te doen te hebben. Zon dagavond zijn alle huizen en gebouwen in het stadje Coronel ingestort. Ook te Chilian is de aardbeving sterk gevoeld. Te Chilian zijn echter geen nieuwe slachtoffers te betreuren, daar de nog achtergebleven inwoners uit voorzorg onder de open hemel sliepen. Ondanks de talrijke hulpacties, die reeds verscheidene dagen in het land aan het werk zijn, is het in Zuid-Chili nog een chaos. Het verkeer over de auto wegen tusschen de versehillende steden wordt nog steeds door tal van puin- hoopen belemmerd, terwijl ook t trein verkeer op verscheidene punten nog on mogelijk is. De soldaten, die aan het opruimingswerk deelnemen, moeten zich thans van gasmaskers bedienen, daar tal van lijken nog steeds niet begraven zijn. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft besloten de voornaamste ambtenaren in het getroffen gebied te plaatsen, opdat men zoo spoedig moge lijk ter plaatse de plannen zal kunnen bestudeeren, die voor de wederopbouw van de getroffen steden zullen worden opgesteld. Het parlement is ln buiten gewone zitting bijeengeroepen, ten ein de bijzondere maatregelen te jiemen voor het verleenen van hulp. De' regee ring zou voornemens zijn, een nieuwe leening uit te schrijven, terwijl van fl- nancieele kringen het voorstel is geko men. de betaling van buitenlandsche schulden voor de tijd van drie Jaar stop te zetten. AMERIKAANS CH UITVINDER BEDROGEN. Zijn vinding in Duitschland geëxploiteerd. Grant Mason, een burgerlld van de luchtvaartcommissie, heeft gisteren inde militaire commissie van den Senaat ver klaard, dat de plannen voor een helio- coptere, welke waren ontworpen door *n Amerikaanschen ingenieur, in Duitsche handen zijn gevallen en dat dit vliegtuig thans ln Duitschland op groote schaal wordt gefabriceerd. Deze hellocoptere is van groot militair belang, aangezien het hiermede mogelijk is, met meer Juistheid te bombardeeren, dan uit een gewoon vliegtuig. De Amerikaansche ingenieur had xljn plannen naar Duitschland gezonden om octrooi aan te vragen, doch hij heeft nooit antwoord ontvangen en toen hij later in Duitschland kwam, zag hij proe ven nemen met zijn toestel bij de Krupp fabrieken. Hij hoorde tevens, dat deze fabrieken het toestel fabriceerden. NIEUWE BOSCHBRANDEN IN VICTORIA. Bevolking op de vlocht. Nauwelijks veertien dagen nadat de re gen ia de Australische staa* Yictoria eefi J einde maakte aan de hevige boschbran den, die een enorme oppervlakte bosch- grond in lichterlaaie zetten, is het vuur weer in alle hevigheid opgelaaid. Op nieuw staan boomen als lucifers te bran den, opnieuw worden dorpen en stadjes in het binnenland bedreigd en nemen de bewoners de vlucht naar de rivieren. In het dorp Lome ln het graafschap Polwarth zijn vijf huizen afgebrand; in Selby reeds veertien. De bewoners heb ben ln allerijl de vlucht moeten nemen, zonder iets van hun eigendommen te kunnen redden. Vacantiegdngers, die in verband met de viering van Australia Day in grooten getale de steden hadden verlaten, zijn nu teruggekeerd, omdat evenals eenige weken geleden ook de vacantleoorden worden bedreigd. Te Cam perdown verlieten de bezoekers van de paardenrennen de baan, uit angst, dat het vuur hen daar zoubereiken. Dikke rookwolken maakten het verblijf vrijwel onmogelijk. Alle leters van dii blad kunnen koste- oot in dete rubnek êchnjven. Haam en adres moeien worden opgegeven, dock kunnen onder het artikel worden weggelaten MOREELE HERBEWAPENING. De Koningin heeft gesproken over mo- reele en geestelijke herbewapening en er zal wel niemand zijn, die het niet met HM. eens is, dat wij dien kant opmoe ten. Bij ons zelf te beginnen. Ja, dan zal memgeen tot de ontdek king komen, dat er geen zwaarder strijd is dan een strijd tegen ons zelf en dat het gemakkelijker is, anderen dan zich zelf te overwinnen. Maar waar krijgen wij nu de aanknoo- pingspunten? Bij onze Regeering? Staat men er daar nog net 100 tegen over als ln 1930? Ligt het verleenen van moreelen steun nog niet op de weg van degenen op wiens weg het toen ook niet lag? Kan en wil de Regeering bij deze gees telijke en moreele herbewapening een goede leiding geven? Of zal het particulier initiatief moeten voorgaan? Naar mijn meening well HM. heeft Jlrechtig gesproken en velen zullen zich ernstig hebben voorgenomen met de voorgestelde en zeer noodzakelijke herbewapening te beginnen. Maar deze massa gaat zich vanzelf- 1 sprekend niet voor niets herbewapenen. Zij willen ook iets tot stand brengen. En daarbij is leiding en regel noodig. Nu staan wij individueel als los zand naast elkaar en er is op een groote een heid aangedrongen. Maar wat moet deze massa nu doen? Waar moet men blijken geven dat de geestelijke en moreele herbewapening vruchten afwerpt voor de gemeenschap? Zeker, men kan een werklooze of steun trekker een rijksdaalder in de hand stop pen, maar als het een eerlijke kerel ls, moet hij dat toch vermelden en wat dan? Neen, dat is niet de weg om vruchten, die uit de herbewapening geboren wor den te dlstribueeren. Hoe het dan wel moet? Dat feit moesten wij eens met elkan der onder oogen zien. De bedoeling van dit stuk is dan ook om alle lezers en lezeressen die op de één of andere wijze teekenen moeten geven, dat de voorgestelde herbewapening ook bij hun vruchten afwerpt, m.a.w. allen die krachtens vrucht der herbewapening iets voor hun medemensen moeten doen om ook die moreel en geestelijk te ver heffen, daarvan blijk zullen geven door alleen hun naam en adres te vermelden. Bij die binnengekomen namen zullen er wel eenigen zijn die samen den weg kunnen vinden die, zoo niet voor het ge- heele, dan toch zeker voor een deel van ons land en bevolking het kan brengen tot werkelijke geestelijke en moreele her bewapening. Zulks ls ln Nederland nn zeer zeker nog mogelijk! I t Maar laat men dan niet wachten op de parlementaire molens, die uiteraard zeer langzaam draalen, doch laat het Neder- landsche Volk deze taak als Volk zelf ter hand nemen. Zulks ls zeer zeker moge lijk En hieraan' kan ieder meedoen. Geachte lezer of lezeres, wilt U mee helpen aan deze groote taak? Stuur dan Uw naam en adres aan on dergetekende, die de moeite zal nemen om uit die adressen een vijftal te orga- niseeren, die verder zullen handelen en doen wat in onderling overleg noodig blijkt te zijn. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, O. HOEKSTRA, Oud-Bankdirecteur. Deventer. Een slag voor do kaasuitvoor. Belemmering van export haar Amerika. Men schrijft van deskundige zijde aan de N. R. Crt: Zooals men zich zal herinneren, wer den in October de belanghebbenden bij de kaasexport opgeschrikt door een tele gram van het Nederlandsche gezantschap te Washington, waarin werd aangekon digd, dat de Amerikaansche regeenng, op grond van de wettelijke voorschriften ten aanzien van de invoer van buitenland sche producten, besloten had, met Ingang van 26 November op Hollandsere Kaas een verdubbeld invoerrecht te heffen. Onze regeering stelde zich opnieuw met de Amerikaansche autoriteiten ln ver binding, teneinde alsnog intrekking van dit besluit te verkrijgen. Hierbij zij op gemerkt, dat het standpunt van de Ame rikaansche regeering ten aanzien van den export van kaas volkomen onjuist is, daar op den uitvoer in ons land geenerlei pre mie wordt verleend. De kaas wordt tegen de normale wereldmarktprijs geëxpor teerd, zonder dat éénige vergoeding op den export wordt genoten. Slechts wordt aan de producenten van kaas door de Nederlandsche regeering een steunbedrag uitgekeerd, dat varieert van 11.9 ct. tot 4.4 ct. per k g. al naar gelang van het vetgehalte van de kaas. Als gevolg van de hervatting ran de onderhandeling met Amerika is de In voering der verhoogde invoerrechten in November weer opgeschort, doch onlangs werden de belanghebbenden onaange naam verrast door een circulaire ran de Ned. Zulvelcentrale, waarin werd mede gedeeld, „dat het in de bedoeling ligt om met ingang van 29 Januari bij de uitvoer van zuivel- en melkproducten naar de Ver. Staten van Amerika de volgende be dragen aan heffmg ln rekening te bren gen": velvette fabrlekskaas 13.6 ct. p. k.g. nette volvette boerenkaas 14.1 40 -f fabrlekskaas 11.6 30 fabrlekskaas 8.1 20 4- fabrlekskaas 5.0 boer. Leldsche kaas 8.2 Hieruit blijkt dus, dat men volledig voor het Amerikaansche standpunt is ge zwicht, alleen met dit verschil, dat de heffing, waarvan de bedragen voor de verschillende soorten Iets, doch niet noe menswaardig zijn gewijzigd, in plaats van m Amerika bij den invoer, in Nederland bij den uitvoer plaats vindt. In feite maakt dit natuurlijk geen verschil, daar de situatie thans zoo is, dat de heffing, naar verhouding van den marktprijs hier te lande, een verhooging van den in koopprijs met ca. 30 pet. (I) beteekent. Tengevolge hiervan komen dus ook de exportprijzen ca. 30 pet. hooger te liggen. In 1938 bedroeg de totale export naar de Vereenlgde Staten, inclusief de eilan den van Midden-Amerika, 2000 ton. De exportheffing als bovenvermeld, sa? den export van dft bij uitstek nationale pro duct naar genoemde gebieden tot een minimum inkrimpen. Zoo zal dus onze kaasexport een nieuwe en gevoeilge slag te lncasseeren hebben en men vraagt z<ch bezorgd af, waarheen dit zal lelden. Zoolang Nederland nog ca. 2Vt maal meer uit Amenka invoert, dan daarheen exporteert, wil het ons voorkomen, dat men niet op zoodanige wijze voor het on juiste Amerikaansche standpunt had be hoeven te zwichten. Van onze regeering, die bij monde van minister Steenberghe herhaaldelijk ver zekerd heeft, alles te zullen doen om den export van Nederlandsche producten te rtimuleeren, mag toch zeker worden ver wacht, dat zij tot de meest energieke maatregelen zal overgaan om de dreigen de funeste afbrokkeling van den kaas export te voorkomen. Het is een groot Nederlandsch belang om onze zuiwlexport ln stand te houden met alle dienstige middelen, met het oog op de belangrijke volksgroep die hierbij is betrokken. Het is te hopen, dat onze regeering zich hiervan terdege rekenschap zal geven en zich niet zal neerleggen bij de Amerikaan ache zienswijze. Moge onze regeenng te vens bedenken, welk een tweesnijdend zwaard zij hanteert, nu zij zelf een be schermende koers heeft Ingeslagen. PLATTELANDSVROUWEN IN ZUID- hollaNd. Reeds geruime tijd was in de Alblasser- waard werkzaam de Vereeniging van Plattelands vrouwen en -meisjes. Na am pele besprekingen ls het thans gekomen tot de oprichting eener provinciale af- deeling, waarvoor een vergadering werd gehouden te Rotterdam. De opening de zer vergadering had plaats door mevrouw Boogaarts uit Aglem, die een rede hield betreffende de stichting dezer Provinci ale afdeeling. Vervolgens hield freule Sloet van Marxfeld eveneens een cause rie, waarop tenslotte 't woord voerden de heeren Vink en v. Berkel, namens de CJB.T3, Ala presidente .werd, gekozen mevrouw Boogaarts, terwijl Iedere afdee ling een lid aan het bestuur zal moeten toevoegen. Voor de afd. Alblasserwaard werd gekozen mej. L. Diepenhorst, die deoe benoeming heeft aangenomen. PAARDEN EN VER. AMSTERDAM, 1 Febr. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 258 vette kalve ren, le kwal. 64—70, 2e kwal. 58—62, 3e kwal, 5056, ondermelkers lager, per K.G. levendgewicht; 80 nuchtere kalve ren f 59 per stuk; 106 varkens: vleesch- varkens, wegende van 9U110 K.G., 56 57, zware varkens 5556, vette varkens 54—55 per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 1 wagon geslachte runde» ren uit Denemarken. ROTTERDAM, 31 Jan. Vee. Aanvoer in totaal 4194 stuks. Paarden 166, veulens 4, magere runderen 878, vette runderen 866, vette kalveren 48, graskalveren 179 nuchtere kalveren 1554, schapen en lam meren 439, varkens 5, biggen 2, bokken en geiten 52. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw k«- ®0,,3e kw' 38~48; vette ossen le kw. 66, 2e kw. 58, 3e kw. 38—48; stie ren le kwal. 62, 2e kw. 56, 3e kw. 50; vet te kalveren le kw. 110, 2e kw. 100, 3e kw. 6575; schapen le kw. 48, 2e kw 43 3e kw. 40; lammeren le kw. 62, 2e kw. 46, 3e kw. 42; graskalveren 2e kw. 50, 3e kw. 40; nuchtere kalveren le kw. 35, 2e kw. 30, 3e kw. 25; slachtpaarden le kw. 52, 2e kw. 42, 3e kw. 32. Prijzen per stuk: Schapen 23—20—18; lammeren 191513; zuiglammeren 8.50 —75; nuchtere fokkalveren 2319—16; slachtpaard n 220—180—100; werkpaar den 320—260—120; hitten 210—185—110; stieren 275—205—145; kalf koeien 295—230 —160; melkkoeien 290—220—160; vare koeien 200—180—140; vaarzen 175—155— 115; pinken 195115—95; graskalveren 50 —41525; bokken en geiten 85. Overzicht: Vette koeien en ossen aan- vier iets ruimer, handel matig, prijzen le en 2e kw. Iets hooger; stieren aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen iets hooger; vette kalveren aanvoer gewoon, handel slecht, prijzen lager; schapen en lammeren aanvoer als vorige week, han del tamelijk, prijzen van Maandag goed te handhaven; nuchtere slacht- en fok kalveren aanvoer ruimer, handel slepen de, prijzen niet genoteerd; kalf- en melk koeien aanvoer iets grooter, handel flauw, prijzen vooral niet hooger; vare koeien aanvoer gelijk aan vorige week, handel lui, prijzen onveranderd; vaarzen en pinken aanvoer tamelijk, handel traag, prijzen met moeite te handhaven; gras kalveren aanvoer als vorige week, han del stroef, prijzen iets hooger; bokken en geiten aanvoer als vorige week, han del vlot, prijzen iets hooger. BOTER, KAAS EN EIEREN. WOERDEN, 1 Febr. Kaas. Aanvoer 40 partijen. Prijzen: met rijksmerk le kwal. f 26, idem 2e kwal. f 23.50—25. Handel matig. BODEGRAVEN, 31 Jan. Kaas. Aange voerd 85 partijen met rijksmerk, 3825 stuks, 34425 K.G. Prijs le kwal. het rijks merk f 26—27, idem 2e kw&L f 24—25, Handel matig. GRANEN EN PEULVRUCHTEN. ROTTERDAM, 30 Jan. Binnenl. gra nen en peulvruchten. (Officieele notee ring). Gerst Chevalier 7.758.15, gerst winter 7.507.80, haver 66.50, rogga 7.708.10, erwten kleine groene 910.25, schokker erwten 10.75—12.25. ROTTERDAM, SO Jan. Voederkoeken. (Bericht van den makelaar J. H. Broe- delet). Inlandse he voorslag lijnkoeken loco 7.75', Mel-Aug. 7.65, Lijnzaadschilfers loco 7.80, Mel-Aug. 7.70, Grondnootkoe- ken loco 7.25, Mel-Aug. 7.15, Grondnoot- schilfers loco 7.40, Mei-Aug. 7.30, Cocos- koe ken loco 7.35, Mel-Aug. 7.25, Palmpit- koeken loco 6.35, Mel-Aug. 6.25, Soya- koeken loco 7 35, Mei-Aug. 7.25, Soya- schroot loco 7.35, Mel-Aug. 725, Sesam- koeken loco 125,ê Noord-Amerikaansche Lijnkoeken 7.80, Jan.-April 7.80, Mei-Aug. 7.70, merk SJC. loco 7.85, stmd. 7.85, Lijn zaadschilfers Argent, stmd. 8.Br.-In- dische stmd. 7.75, Java Cocoskoeken loco 7.50, stmd. 7.35, Febr.-April 7.35, Ameri kaansche stmd. 7.15, Cocosschilfers stmd. 7.10, Manilla Cocoskoeken loco 7J20, stmd. 7.20, Grondnootkoeken Fransche gris blanc 7.30, extra blanc loco 7.80, Bom bay 38-40 pCt. loco 5.75, Grondnootschil- fers (Bombay) 58 pCt. loco 7.40, stmd, 7.35, Febr.-April 7.35, Sesamkoeken Soeda- neesche loco 7.Soyaschroot Nrd.-Am. loco 7,05, Palmpltschllfers Nrd.-Am. loco 6.25, Brazil. Katoenzaadmeel (50 pCt.) lo co 6.55, Babassumeel Nrd.-Am. loco 6.40, Palmpitmeel Nrd.-Am. loco 6.40, stoo rnend 6.40, Sesamschllfers (Oost-Afri ka) Jan. afl. 7.25. Alles ln guld. per 100 K.G. en gedeeltelijk tweede hands. Alle prijzen zijn inclusief de variabele heffing doch Worden verhoogd met de ten tijde der leyering geldende extra-heffing, wel ke thans 50 ets. bedraagt. AARDAPPELEN, GROENTEN EN ERUIT, GROÖT-AMMERS, 30 Jan. Eerste Al- blassertvaardsche Veiilngs Vereeniging te Groot-Ammers. Veiling 30 Januari. Aan voer 6326 stuks eieren en 38 K.G. peren. Prijzen: Eieren vanaf f 3.30 tot en met f 3.75 per 100 stuks; 14 pond kaas van af f 0.23 tot en met f 0.24 per pond; 5 potten honig vanaf f 0.31 tot en met f 0.37 per pot. UTRÈCHT, 31 Jan. Groenten- en Vruchtenveiling Utrecht en omstreken. Fruitveiling van Dinsdag 31 Januari. Bellefleur 11—29, blenheim pipphi 8—21, culamajns 1520, goudreinetten 1139, jasappel 721, huismanzoet 4ljï, klumpjes 14—25, luntersche pippeling 10 —25, pater noeter 19; peren: win ter jan nen 20—31; champignons 92—102. Alle# per. m K.G, WOENSDAG 1 FEBRUARI 1936 Benschop. De gemeenteraad kwam Donderdag januari in openbare zitting bijeen, 0$- <jer voorzitterschap van burgemeester gchreuders. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed, hield de V O O R- Z ITT ER een Nieuwjaarsrede, waaruit bet volgende wordt vermeld: Het jaar 1938 was zeer eigenaardig, het gaf naast veel zegen ook sterk de druk der tijden. Zegen, wanneer gelet wordt op de gebeurtenissen in onsgeiiefd Oranjehuis: de geboorte van Prinses Beatrix, het 40-jarig regeeringsjublleum van de Konigin, zegen, wanneer gedacht wordt aan het afgewende dreigende oor logsgevaar, zegen als de aandacht wordt gevestigd opj de vele volledige vrijheden en rechten, die wij als volk mogen ge nieten, in tegenstelling met vele andere volkeren, volkeren, die op zichzelf toch niet slechter zijn dan ons volk. De druk der tijden sprak ook duidelijk uit de uit gaven, die moesten gedaan worden ten behoevp van de armen. Deze bedroegen ln totaal f 6470 .tegenover f 6600 in 1937. De prijzen van de producten van de boerderij waren aanzienlijk lager dan in 1937, terwijl daarnaast de veestapel we derom werd geteisterd door het mond en klauwzeer. De handel in teen was al evenmin gunstig, terwijl ook de frult- stand veel door de storm heeft te lijden ^D^bevolking der gemeente verminderde door het vertrek van enki'e groote ge zinnen met 28 personen. Het aantal ge boorten was 39, er vestigden zich 78 per sonen, het aantal sterfgevallen was 18 het aantal vertrokkenen 127. Het aantal huwelijken 19, terwijl het aantal inwo ners op 31 December 1938 bedroeg 1925, tw. 1026 mannen en 899 vrouwen. Na nog de steeds prettige geest to de vergaderingen gemomoreerd te hebben, besloot spr. met de wensch, dat het jaar 1939 veel goeds en veel zegen mocht ^Wethouder BROUWER was de tolk van de raad, door den voorzitter dank te brengen voor diens beschouwingen, hij sprak ook de wensch uit, dat het Jaar 1939 veel zegeningen zou mogen arwer- Peëê notulen worden onveranderd vaM- Een aantal Ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd aan den heer G. Kwakernaak, ondernemer van de autobusdienst over 1938, een subsidie verleend van f 100. De aftredende leden van het Burger lijk Armbestuur, de heeren P. J. Overbeek en Jac. Verhoef, werden met al*, st. her kozen. Nadat de VOORZITTER nog la het kort de voorgeschiedenis had gememo reerd. werd in verband met de inwer kingtreding «an de kring Oudewater van de eervol ontslag verleend aan de heeren D. van der Veen te oudewater en W. C. Neomagua te Uaselateln, uit hun betrek king van keuringaveearta dezer gemeen- In verband hiermede moet door de eenh-ale gemeente, ld. Oudewater, overge gaan worden tot de vaststelling der in structie* voor de ambtenaren van de nieuwe kring. Vooral worden de» ech ter uq de besturen van de bh de kring aangesloten gemeenten ter kennisname toegezonden en kunnen eventueele be merkingen kenbaar worden gemaakt. Deze instructies hebben ln B. en W. een ount van bespreking uitgemaakt en ge- Ven aanleiding voor te stellen de vergoe ding van de verplaatsingskosten voor den directeur inplaats van op 1 1500 te bepa len op I 1000. Dit bedrag wordt door B. en W voldoende geacht voor het voort durend beschikbaar hebben van een mo- deme economische automobiel. De vergoeding voor den keuringsvee arts, welke is bepaald op f 300 achten B. en W. te laag en voorgesteld wordt die te bepalen op f 500. Voorts ls het sa laris voor dezen ambtenaar bepaald op f 2500. Voorgesteld werd dit te bepalen op f 2300f 2700. Voorts worden nog en kele wijzigingen van meer administratie ve aard voorgesteld. De heer LAMORE achtte de bepaling ■van een bedrag voor vergoeding van ver plaatsingskosten een eenigszins moeMJxe materie, omdat daarover geen positieve gegevens bekend zijn. Het bedrag ral af hangen van het aantal af te legpn wat thans moeilijk is vast te stellen, doch over een Jaar beter zal gaan. Wat de ver dere voorgestelde wijzigingen betreft, achtte spr deze niet in overeenstemming met de centralisatie, welke toch de nieu we regeling beoogt De heer DE GIER achtte een ver goeding van f 1000 voor verplaatsings kosten voor den directeur alleszins vol doende, terwijl spr. verder het salaris voor den keuringsveearts op f2500 wilde handhaven. Den heer VERMAAT hadden de enorm hooge salarissen gefrappeerd en verder vond spr. het onzinnig, om den directeur te verplichten steeds van een auto gebruik te maken. Spr. informeert naar de mogelijkheid om de vergoeding van de verplaatsingskosten opnieuw te berekenen en deze dan onder het sala ris te brengen. De VOORZITTER antwoordde, dat er uit ervaringen gebleken is, dat met een vergoeding van f 1000 voor verplaat singskosten voor den directeur zeel wel kan worden volstaan. Het aanbrengen van de wijziging, dat ót> /j'wp^t.piy alleen aaft_frpt_j}pgtV"r van de centrale gemeente, maar ook aan de andere gemeentebesturen van de kring zoo noodig alle gewenschte inlichtingen moet verschaffen, achtten B. en W. nood zakelijk. Er kunnen toch bepaalde punten voorkomen, die een zuiver lokaal Karak ter dragen en toch niettemin op de dienst betrekking hebben. Dat zulks dan in strijd zou zijn met de centralisatie, die de nieu we regeling volgens den heer Lamoré be oogde, konden B. en W. niet inzien. Dat het salaris van den directeur op f 6000 werd bepaald, was de uitdrukkelijke wil van den minister, terwijl het voorgestel de salaris voor den keurmgsveearts niet meer dan billijk werd geacht, temeer, omdat dit voor hem toch al minder was, dan hij bij de vroegere dienst kreeg. De heer ZWANENBURG vroeg nog enkele inlichtingen met betrekking tot de verdeeling van de dagtaak van den keu ringsveearts en diens particuliere prac- tljk, omdat gerekend wordt, dat zijn taak als keuringsveearts maar een halve dag in beslag zal nemen. De VOORZITTER antwoordde, dat de practijk hiervoor wel een bevredigen de oplossing zal brengen. Weth. ROELEVELD wees er op, dat bij de in Oudewater gevoerde gecombi neerde besprekingen, daarop is gewezen en gezegd is, dat daarmede rekening zal worden gehouden. De heer VERMAAT achtte een ver goeding van f 800 voor verplaatsingskos ten voldoende, al wilde hij daar geen voorstel van maken. De heer DE GIER informeerde nog naar het salaris van den hulpkeurmees ter waarop de VOORZITTER ant woordde, dat dit t 1800—f 2200 bedraagt. Na nog enkele besprekingen van meer ondergeschikt belang, werd tenslotte het voorstel van B. en W. met alg. st. aan genomen. In aansluiting op het reeds vroeger ge nomen besluit tot het aanbrengen van een kelder en een garage bij de ambtswo ning van den burgemeester, deelde de VOORZITTER enkele nadere bij- xonderheden daaromtrent mede en be sloot de raad daarvoor op voorstel van B. en W. een crediet van f 800 te votee- ren, welk bedrag gevonden zal worden uit een geldleening, af te lossen to 4 Jaar. Vervolgens memoreerde de VOOR- VITTE R, dat eenige tijd geleden in de gemeente Polsbroek een brand beeft plaats gehad, waarbij de vrijw. brandweer alhier assistentie heeft ver leend. De vergoeding, die daarvoor is ont vangen, was gebaseerd op het tarief, neer gelegd in de met de gemeente Polsbroek aangegane ovéreenkomst en bedraagt f 74.40, Dit bedrag zou dus feitelijk aan de gem.-kas ten goede komen. Spr. zette vervolgens uiteen, dat door het bestuur van de Vrijw. Brandweervereeniging is besloten tot de instelling van een B(ur- gemeester Sfchreuder)-fonds. De be doeling is om txt uit dit fonds de kos ten van het plaatsen van de motorspuit, die thans nog paardentractie heeft, op een automobiel-chissis te bestrijden, het geen een snelle verplaatsing zeer ten goe de zal komen. Van particuliere zijde zijn reeds bijdragen voor dit fonds ontvan gen. B. en W. stelden nu voor, het ge noemde bedrag ad f 74.40 aan te vullen met een bedrag van f 25.60 en daardoor in totaal f 100 in genoemd fonds te stor ten. Weth. ROELEVELD lichtte toe, dat het voorstel voornamelijk werd gedaan, omdat het vervoer van de motorspuit, wat thans achter een auto geschiedt, be zwaren ontmoet. Medegedeeld werd nog, dat de kosten van een chassis vermoedelijk f 350 zul len bedragen, waarbij nog eenige monta- gekosten komen. De SECRETARIS, in zijn kwaliteit van commandant der vrijw. brandweer, deelde nog mede, dat de montagekosten teruggebracht kunnen worden tot die van het daarbij benoodigde materiaal, omdat de leden persoonlijk zooveel voor de ver betering gevoelen, dat zij de montage zelf zullen verrichten en daarvoor geen loon verlangen. Het voorstel van B. en W. werd hier op m. a. st. aangenomen, waarvoor de SECRETARIS in bovengenoemde kwaliteit, zijn dank betuigde. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten om over te gaan tot wijzi ging van de bouwverordening, die voor namelijk betrekking heeft op het bouwen langs bestaande en nieuw aan te leggen wegen, werd na uitvoerige toelichting van den VOORZITTER, op voorstel van B. en W„ besloten, daartoe over te gaan. Na rondvraag sluiting. Krlmpan a.d. Lak. Openbare vergadering van de gemeente raad op Vrijdag 20 Januari. De VOORZITTER opent de verga dering en dankt in de eerste plaats den leden voor de gelukwenschen, ontvangen bij de wisseling van het Jaar; ook hij wenscht de leden met hun gezinnen het beste voor het Jaar 1939 toe. Verder spijt het spr., dat het oudste raadslid, de heer A. C. Groeneveld, wegens ernstige ziek te, niet aanwezig is; hij wenscht hem een spoedige beterschap en een volledig herstel toe. Zooals gebruikelijk, geeft de VOOR ZITTER hierna een overzicht van.de belangrijke gebeurtenissen in het afge- loopen jaar. Uit zijn Nieuwjaarsrede nemen we 1 volgende over. De loop der bevolking van Krimpen aan de Lek vertoonde over 1938, evenals over Het aantal inwoners bedroeg op 1 Janu ari 1938: 3064 personen. Op 31 Decem ber 1938 was het aantal 30b i personen. Nog steeds verlaten meer personen de ze gemeente, dan er zich komen vestigen, zoodat alleen het geboorte-overschot de bevolking op peil wist te houden. Ook liet cijfer der geboorten geeft te denken: Van 74 in 1928, 69 in 1929 en 83 in 1930, daal de het cijfer der geboorten tot 49 in 1935. Van gemiddeld circa 70 voor 10 ja ren tot onder de 60 geboorten thans, be teekent, dat een vermindering met circa 20 pCt. der leerplichtige kinderen, zoo dat de komende jaren ook op onderwijs gebied voor alle drie de onderwijsinrich tingen zorg zullen baren. Ook met de woningbouw ging het dit jaar niet naar wensch. Bij de noodzake lijkheid om talrijke huizen onbewoonbaar te verklaren, is deze geringe nieuwbouw zeer teleurstellend, vooral ook omdat de beschikbare woningsreserve zeer gering is, dat wil zeggen, dat voor nieuwvesti- ging zelden een huis disponibel is. Het zal noodzakelijk blijken met rijkshulp hierin te voorzien, als het particulier initiatief zoozeer achterwege blijft. Op onderwijsgebied was 1938 een jaar van groote ongewisheid, de benoeming van een hoofd aan school II bleef nog steeds uit, terwijl ook de toekomst van de open bare bewaarschool nog niet zeker is. De oude bewaarschool moest wegens ernsti ge bouwvalligheid worden gesloopt, ter wijl het zeer lang duurde alvorens over de instandhouding van het bewaarschool- onderwijs en de stichting van een nieuw, zij het dan semi-parmanent-gebouw ze kerheid kon verkregen worden. Het is te hopen, dat thans spoedig tot de bouw zal kunnen worden overgegaan, waardoor ook voor dit onderwijs meer zekerheid wordt verkregen. In het afgeloopen Jaar kwam verder de reorganisatie van de brandweer tot stand, waardoor een vrijwillige brand weer werd ingevoerd, en een systeem van onderlinge hulpverleening in geval van brand, met als centrum Gouda, tot stand kwam. Het Jaar 1938 kenmerkte zich nog steeds door groote sociale zorgen, al daalde het aantal in zorg verkeerende gezinnen. Er werden 3142 steungevallen behan deld, terwijl het totaal der steungelden beliep f 29.663,76. Als nieuw werkobject werd de centrale weg door de Krimpenerwaard als pro vinciale werkverschaffing begonnen; ge middeld waren daarbij 43 personen uit Krimpen a.d. Lek te werk gesteld. Voor ontwikkelingswerk voor jeugdige werkloozen werd behalve aan de cursus te Krimpen a.d. IJssel ook aan de cen trale werkplaats, te Ridderkerk (Slikker veer) deelgenomen. Bij de arbeidsbemiddeling waren op 31 December 1938 133 personen ingeschreven tegen 230 personen bij de aanvang van dat jaar. Op aandrang van het departe ment van soc. zaken, werd bij de uitgifte van kleeding, schoeisel en dekking inge volge de z.g. B-steun een geheel nieuw systeem gevolgd. Alleen de groote stukken die onmogelijk van steungeld gekocht kunnen worden, worden verstrekt. In het afgeloopen jaar werd verder vanwege het departement van sociale za ken een spaargeldregeling ingevoerd. Ge spaard werd door gemiddeld 29 perso nen; het aantal stortingen bedroeg f 370,75, terwijl door het rijk werd ge- supleerd f 438,25. Het jaar 1938 heeft zich voor deze ge meente gekenmerkt door moeilijkheden op velerlei gebied. Spr. herinnert aan de vermeende ernstige malverstaties door vele gemeente-ambtenaren. Uit het ac countantsonderzoek is gebleken, dat in derdaad geen groote fraude heeft plaats gehad, wel echter, dat diverse onrechtma tigheden waren gepleegd. De meeste amb tenaren werden dan ook tot betrekkelij ke lichte geldboeten veroordeeld. De vraag naar de geschiktheid en de betrouwbaar heid dezer ambtenaren zal nader onder de oogen moeten worden gezien, terwijl thans nog verschillende tijdelijke amb tenaren werkzaam zijn in die functien. Was in het jaar 1937 reeds overeen stemming gekregen met het Werkfonds 1934 tot financiering op voor deze ge meente zeer aantrekkelijke voorwaarden van de nieuwbouw van een raadhuis, ter vervanging van het zeer bouwvallige com plex raadhuis-oude school en was een regeling bereikbaar voor, althans instand houding van de bewaarschool in een nieuw semi-permanent gebouw, deze plannen werden door voortdurende adres sen van eenige raadsleden gedwarsboomd SSdai de plannen tot nieuwbouw ein deloos moesten worden uitgesteld. Krimpen a.d. Ussel vond in deze aan gelegenheid een geschikt voorwendsel om het verlies van de zelfstandigheid van deze gemeente te bepleiten. Zoolang een plan tot samenvoeging van gemeenten niet volgens de wet in alle instanties is bekeken, drukt deze dreiging als een rem OD ons werk, terwijl het zeer waarschijn lijk is te voorzien, dat het Werkfonds, dat zijn toezeggingen niet eeuwig gestand kan doen en dat reeds thans op verso bering van zijn toezeggingen uit moet ziin zijn voor onze gemeente gunstige aanbieding zal terugtrekken, waardoor het voor deze gemeente wel weder veel moeilijker zal worden om opbouwend werk tot stand te brengen. De naaste toekomst, besluit spr., is door al deze dreigingen en door de nog steeds voortdurende werkloosheid, die langza merhand voor een deel van onze bevol king een permanent karakter gaat krij gen,'nog steeds niet hoopvoL Moge hierin spoedig een keer ten goede komen, dat is tojjn oprecht gemeende aspfipfc zelfjfe is Sen Wethouder ROEST dankt als oudste raadslid den voorzitter voor zijn duidelijk overzicht. Ook hij hoopt, dat 1939 geluk kiger mag zijn dan 1938. Hierna worden de notulen goedge keurd. Ingekomen zijn eenige brieven van Ged. Staten betreffende goedkeuring op diverse raadsbesluiten. Verder is er een rapport over de keu ring van drinkwater, met de vermelding ZCDeE<\foORZITTER zegt, dat deze vermelding hem ten zeerste verwonderd heeft, gezien de kleur en smaak van het water. De heer P. LIEDORP vraagt, of het water werkelijk de oorzaak is van de verschijnselen van brakingen en inge wandstoringen bij diverse ingezetenen. Volgens den dokter zou dit zoo zijn. De VOORZITTER zegt dat in verband met de strenge vorst het water de benoodigde filtratie niet heeft kunnen doormaken. Het rapport bevat echter de mededeeling, dat het water geen scha delijke deelen bevat. De heer J. C. GROENEVELD zegt dat te Rotterdam en Schiedam dezelfde verschijnselen zich voordoen. Volgens 6en verslag van een ciokter, dat spr. in de courant gelezen heeft, was niet het wa ter hiervan de oorzaak, doch waren de ze brakingen meer een algemeen ver schijnsel in Zuid-Holland. Uit een brief van den minister van so ciale zaken blijkt, dat het basis-uurloon voor de werkverschaffing is bepaald op 32 cent De toestand in de School straat. Thans komt aan de orde een schrijven van den heer L. van DuJJvendijk, als voorzitter der Woningbouwvereeniging „Ons Belang", dat luidt: „Hierbij inge sloten is een afschrift van een rapport, opgemaakt door den heer D. Visser, ar chitect B.NA. te Schoonhoven. De bedoe ling van dit rapport is om de schadelijke gevolgen aan te toonen, welke de School straat en de woningen der bouwvereeni- ging „Ons Belang" reeds hebben onder gaan en nog oudergaan van het door gaand verkeer. Insluiten van een teeke- ning ls m.i. overbodig, daar de raad ter plaatse zelve de werkelijkheid kan aan schouwen. Daar de gemeente op 't eind aansprakelijk is te stellen voor de geleden en nog te lijden schade, acht onderge- teekende zich verplicht u van een en an der op de hoogte te stellen." In dit rapport wordt gezegd, dat de bo dem, waarop de klinkerbestrating van de Schoolstraat gelegd is, en ten Oosten waarvan de woningen gebouwd zijn, be staat uit ©en bovenlaag van klei ter dik te van een halve meter, waaronder een slappe veenlaag is. Tot op de huidige dag aldus het rapport, heeft het vrije ver keer hier in de Schoolstraat zijn weg ge vonden en beziet men nu de uitwerking van dit verkeer, dan komt men tot de conclusie, dat de zwaarte en de snelheid en de druk- en schuifkrachten ervan een zeer nadeelige invloed op de weg uitoefe nen, alsmede op de welstand van de wo ningen langs deze weg. Verder wordt in het rapport geconsta teerd, dat het wegdek abnormaal ls. De hoogste punten van het wegdek liggen veelal niet meer in het midden van de weg en toonen een hoogteverschil van 15 C.M., waarbij het hoogste punt 74 e.M. en het laagste punt 59 c.M. boven het polderpeil (zomerpeil) ligt. De Oostelijke rand van de straat ligt bovendien veel lager dan de Westelijke. Het plaveisel van de straat kan de wieldruk van het verkeer niet doorstaan, wat tot gevolg zal hebben, dat de helling van de weg steeds grooter zal worden. De woningen zijn door de Inzinking van de grond ongeveer 15 c.M. gezakt, waar door ze niet meer voldoen aan de bouw verordening. Deze verzakking heeft op de woningen een nadeelige invloed gehad. Verder ondervinden ook de verschillende rioleeringen, alsmede de waterleiding de invloed van de boderverzakkingen. Tenslotte wordt in het rapport gecon cludeerd, dat i\ Schoolstraat geenzins geschikt ls voor verkeer, zooals dat tot nog toe toegelaten wordt. Slechts lokaal verkeer zou hier geschikt zijn, waarvoor dan een maximum wieldruk moet wor den vastgesteld. Het doorgaand verkeer van de Tiendweg zou omgeleid moeten worden over de Molenweg en over de Breeka, welke wegen in dat geval verbe terd moeten worden. De VOORZITTER wil hierbij met een mededeelen, dat op formeele gron den het raadsbesluit tot vaststelling van een maximum wieldruk van 250 K.O. voor de Schoolstraat door de Kroon is verworpen. We zouden dus thans, aldus spr weer opnieuw een besluit kunnen nemen tot vaststelling van de maximum wieldruk, maar als dan hier weer beroep tegen aangeteekend wordt, volgt weer dezelfde eindelooze behandeling. Om dit te voorkomen, stellen B. en W. het vol gende voor: In verband met het schrij- yen van den heer Van Duijvendijk heb ben B. en W. aan den minister van bin nenlandsche zaken gevraagd een arDitree- rende commissie te benoemen, om deze moeilijkheid op bevredigende wijzeop.te lossen. Naar aanleiding hiervan, hebben zU nog geen bericht ontvangen dertuil- ve verzoeken zij de raad de behandeling van het schrijven van den heer Van Duijvendijk aan te houden tot een vol- gende vergadering. De heer P. LIEDORP vraagt, of de voorzitter het geheele bKluit van de Kroon wil voorlezen, omdat daarin ver- meid stoat, door wien en op welke gron- .acn tegen het raadsbesluit betreffende de vaststelling van de maximum wieldruk. Uit dit schrijven blijkt, dat o.a. door de heeren Mijnlleff, Van Driel, gebr. Klapwijk en Broere ls aangevoerd, dat door de uitvoering van dit besluit hun eigendommen ln waarde zouden vermin deren, teiwijl ook door B. en W. beroep is aangeteekend ln verband met het schaden van het algemeen belang, enz. De heer P. LIEDORP merkt op, dat de minister vermoedelijk geen antwoord zal geven op het verzoek om arbitrage, omdat dit slechts uitgaat van éen der be trokken partijen. Verder wijst spr. erop, dat ln het belang der gemeente een spoedige afhandeling gcwenscht ls, daar de hulzen en de straat hard achteruit gaan. Spr. stelt voor, dat een commissie, bestaande uit vier raadsleden met den burgemeester als voorzitter, zal worden aangewezen om ln deze handelend op te ^De'heer P. BUITELAAR wil ln de eerste plaats erop wijzen, dat het alleen gaat om het doorgaand verkeer, daar dit de woningen in eikaar doet storten. Het gaat er met om, on> de wagens van bak kers en andere menschen te beletten om hun klanten te bezoeken, als volgens spr. niet spoedig ingegrepen wordt, storten vandaag of morgen de huizen in elkaar. Verder wijst hij erop, dat degenen, die tegen het raadsbesluit ln beroep zijn ge gaan, wel eigenaardige argumenten heb ben gebruikt. Immers, men wil het voor stellen, alsof er maar één weg is vanaf de dijk naar de Tiendweg en dus naar hun aan de Tiendweg gelegen woningen. Spr. meent, dat In dit geval B. en W. geen vergunning tot het bouwen aan ae Tiendweg hadden moeten verleenen. Het gaat toch niet aan om, wanneer er geen enkele weg beschikbaar ia. het eigen dom van een ander hiervoor in beslag te nemen en zoodóéttde diens huizen en straat te vernielen* Zander schadevergoe ding hiervooR.;te geven. Wanneer er geen enkele weg naar de Tiendweg leidt, ia toch de woningbouwvereniging niet ver plicht hiervoor haar eigendom kosteloos af te staan. Die heeïéh eischen toegang over een anders erf,: «aar ov®r bijdragen in de hierdoor ontstane schade en las ten wordt niet gerept. Pas geleden, zegt spr, is nog een zware verhuiswagen door de Schoolstraat gegaan en in verband met het uitgebrachte rapport vraagt hij zich af, hoe het mogelijk is, dat hieraan geen eind wordt gemaakt. De heer J. C. GROENEVELD, die zelf, in de Schooigteaat heeft gewoond, verklaart bij onderviftding te wetan, dat men zelfs in de huizen, die aam de over kant der straat zijn gebouwd, de trillin gen, waarever in het rapport wordt ge sproken, duidelijk kan waarnemen én dringt, mede in het belang der gemeente erop aan, dat nu eindelijk eehs gron^g zal worden ingegrepeö. De heer L. VAN DUUVBNDUK zegt het weerzinwekkend te vinden, dat over zulk éen duidelijke zaak zoo dikwijls en zoo lang hier in de raad moet worden, gesproken. Men steekt zeer terecht de draak met ons, aldus spr. door te beweren: Jto de Krimpensche raad wordt reeds J»rén lang over niets anders meer gesproken dan over de Schoolstraat en de Tiendweg". Uit de Nieuwjaarsrede van onzen voorzitter heb ben we weer een ontstellende Indruk ge kregen over de woningtoestand ln onze gemeente. Toch worden moedwillig 48 goede arbeiderswoningen door dit college vernietigd. De heer A. DOGTEROM zegt, ooL de toestand ter plaatse opgenomen te hebben. Hij heeft gezien, dat, waar hui zen staan, de weg Ook is gezakt. Spreker vraagt zich af, waarom door de regee ring geen huizen op palen zijn gebouwd. De heer L. VAN DUIJVENDIJK is den heer Dorterom dankbaar, dat deze opmerking is gemaakt en verklaart, dat de door de regeering gebouwde hui zen, indertijd veel, solider zijn gebouwd dan hier ter plaatse voor arbeiderswonin gen gebruikelijk is. De fundeeringaanleg is namelijk aanmerkelijk breeder en er is een trasraam van harde klinkers ip ce- mentspecie aangebracht ter hoogte van 1 meter. Wanneer de huizen volgens plaatselijk gebruik waren gebouwd, wa ren ze reeds lang geheel vernield ge weest Dat de huizen sneller zakken dan de straat, is nog al duidelijk, omdat, wanneer zoo'n zwaar gevaarte door de straat gaat, onvermijdelijk als 't ware een golving van de weg plaats heeft en de grond, waaroo de huizen staan. Wanneer zoo'n gevaarte dan gepasseerd is, rijst natuurlijk de weg gemakkelijker dan de huizen. De regeering heeft echter wel geld beschikbaar gesteld voor verbetering der volkshuisvestiging, maar niet voor wegenaanleg. Dat het college van B. en W. thans de huizen eraan waagt, om kosteloos een weg te hebben, kan de re geering niet helpen. Het voorstel van B. en W. ligt echter geheel in onze lijn. I>* woningbouwvereeniging en de raad zijn het met elkaar eens en dus moet uitko men, dat er alleen een conflict is tus schen het college van B en W. aan de eene kant en de raad met de woning bouwvereeniging aan de andere kant Spr. heeft zich echter gewend tot den rechtskundigen adviseur van de woning bouwvereeniging, die van oordeel is, dat deze zaak het gemakkelijkst kan worden opgelost, wanneer door B. en W. gelijk tijdig aan de raad en aan de woning bouwvereeniging wordt voorgesteld, de arbitrage van den minister van binnen- lpnrtsche zaken in te roepen. M beu A. fiQaiftftPU «xb dtf

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 6