60 Regenmantels! Onze uitvoer op Amerika bedreigd. sjumIUAJM IMt ZESTIEN BLADZIJDEN. VRIJDAG II FEBRUARI 1M» No. 8080. ▼oor tUWS Elke prljslage teneinde Foto Nlestadt Neder- 7—43 Paus Pius XI is hedennacht 81-jarige leeftijd overleden. Een geheel nieuwe collectie met een apart cachetl Uitsluitend betrouwbare stoffen en prima pasvorm i het zingen Tan apteijn voor het 6 2227 op de 4 2 1 1 B: 3 0 1 3 0 1 2 2 3 1 1 0 3 3 1 4 8 20—41 7 21—40 I 20—20 0 37—18 2 39—18 2 33—17 8 21—31 5 27—33 2 30—14 7 7 0 06—11 2 45—34 3 3 5 5 4 7 7 8 8 3 3 30—28 20—30 18—21 17—35 15-31 11—37 14—39 39— 24 40— 18 28—34 31—31 35-34 25—26 33— a 34— 45 22—28 11—28 36-17 30—13 25—49 15—30 19 17 12 8 7 7 6 6 4 II 13 13 13 12 10 10 10 8 7 M 17 11 16 14 12 12 11 11 8 5 3 7 7 2 1 uit van de het 0 0 o o 1 1 o 1 1 20 15 14 12 11 7 6 5 2 0 II 16 15 14 13 12 10 10 9 3 11 14 12 11 10 0 0 5 4 Dr. H. MOLHUYSEN. (Nadruk verboden). Men zie voor bijzonderheden pag. 6. Balilmann G OU UA lamens de Classis t voor de arbeid, itte als scriba en ngen Gezang 29 rde sprak namens 'an dank voor de de arbeid gedu- lingscheveer ver- Verdwaalde zwaan. Polsbroek. Sedert enkele dagen houdt zich in de Benschopsche Wetering ter hoogte van „Snoekebrug” een zwaan op Krachtens de politieverordening bevindt het dier zich hier op verboden terrein, zoodat het den betrokken eigenaar ge raden ix de verdwaalde op te halen. JACHT OP SMOKKELAARS. Nachteiijke schietpartij te Waalwijk. Waalwijk werd Woensdagnacht uit de slaap opgeschrikt door tal van schoten. Toen verschillende menschen naar bui ten keken, zagen zij twee auto’s straat in Het een Aaron en zijn zo- pr. de volgende opdracht voor die omschrijving van Sod geeft toezeg- PBALBOND. werkt tot en me# art 1939. 2 2 1 2 3 2 0 0 1 1 3 54—23 3 33—19 2 27—14 6 35-36 4 21—17 6 30—30 6 22—44 8 GEVAARLIJK STAALTJE VAN GOOCHELKUNST. Dokter moest lulden terug- tooveren. Montfoort. Een zoon van ds. K. zou in de huiselijke kring, ten aanschouwe van eenige vrienden, eenlge goochelstukjes vertoonen. Hij kon ójn. een gulden Inde mouw van zijn colbertjasje laten ver dwijnen en dezen uit den mond weder om te voorschijn laten komen. Een paar keer achtereen ging ’t prach tig. De vrienden waren sprakeloos van verbazing. Als een klap op de vuurpijl zou de gul den spoorloos verdwijnen in het lucht ruim. Met dit doel wierp de jongeman 't geldstuk omhoog om het vervolgens in de mond op te vangen. Inderdaad verdween de gulden spoor loosin de maag van den gooche laar. De verbazing van de aanwezigen steeg ten top en een langdurig applaus het te bevonden zich Capelle ad. Us- wvaardigden van het college van B leuwtt» v«rkMr>- «o«t u óók i»og d« len jonaken (roe- drankmtebruik!) de veehouderij in hun levensbelangen «ouden worden getroffen. Daarvoor is de beteekenis van dui inyoer uit de Ver. Staten niet groot genoeg. Als we toch toepassing van deae wet bepleiten, dan is dat op grondslag van het „algemeen belang”. Het is een „alge meen belang", dat in het buitenland doordringt, dat aan onze lijdzaamheid op handelspolitiekterrein, waarvan zoo vaak misbruik is gemaakt, een einde is geko men en dat wij de goederen van hen, die niet of onvoldoende van ons afnemen, niet noodlg hebben. Verder wijzen wij op de reuzenbestel lingen van vhegtuigen In de Ver. Staten, terwlj wij zelf een vliegtuigindustrie heb ben, die er mag zijn en die met wat meer overheidssteun wellicht in staat zou zijn geweest een groot exportbedrijf te wor den. Er moet wat gedaan worden om den Amerikaanschen autoriteiten de oogen te openen. straat uit door het plaatsje razen, bleek, dat kommiezen uit Tilburg smokkelauto achtervolgden. De auto was gekomen richting Breda en ter hoogte Westèinde te Waalwijk gaven twee com miezen uit Tilburg den bestuurder bevel tot stoppen, daar zij meenden metsmok- De autobe- en reed De kom- Nog steeds de Lopiker Voordijk. Vrachtauto onderstboven in de Wetering. Cabauw. De laakbare toestand van de Lopiker Voordijk heeft gistermorgen weer een ongeluk veroorzaakt, dat zeer ernsti ge gevolgen had kunnen hebben en dat weer eens bewezen heeft, dat voorzienin gen aan deze weg i meer dan gewenscht Het bericht, dat de Vereenigde Staten nu toch den invoer van onze zuivelproduc ten met compenseerende invoerrechten zijn gaan belasten, heeft hier te lande pijnlijke verwondering gewekt. Blijkbaar moet de Amerikaansche tarief wet, Vol lens welke producten m de Ver. Staten ingevoerd met een bijslag, door een ex tra heffing worden belast, om op deze wijze het voordeel van dien exportbijslag te niet te doen, tegen ons land worden toegepast. Dat wij nu deze heffing zelf mogen doen op naar dat land uitgevoer de zuivelproducten en dus het bedrag der heffing zelf mogen incasseecen, maakt al bitter weinig uit. Van zulvel- export naar de Vet. Staten uit ons land zal in de toekomst wel niet veel sprake meer zijn. Naar het schijnt was van de zijde van belanghebbenden in de Ver. Staten al lang op toepassing der betreffende wets bepaling aangedrongen. Steeds echter had den onze handelsvertegenwoordigers we ten duidelijk te maken, dat men hier niet van eigenlijke exporttoeslagen kan spre ken. Blijkbaar is het niet gelukt de Ame rikaansche autoriteiten van de juistheid van ons Standpunt te overtuigen; het compenseerend invoerrecht, neerkomend op een verdubbeling van het invoerrecht, wordt nu ingesteld. Het is ons echter niet duidelijk, waar om ons land in een uitzonderingspositie wordt geplaatst. Ook in landen als Dene marken, Australië en Nleuw-Zeeland ont vangt de veehouderij toeslagen, omdat zij bij de prijzen op de internationale markt geen sluitende rekening kan krijgen. Toch worden deze landen niet getrof fen door extra rechten. Dit zou er op wij zen, dat er nog andere oorzaken rijn dan de invoer van zuivelproducten met bij slag. De vraag is ook wel gesteld, of wel licht de gewijzigde steunregeling voor de boter aan deze verandering van inzicht in de Ver. Staten debet is. Ten aanrien van de Ned. kaas fs de zaak juist andersom als men in de Ver. Staten blijkbaar aanneemt. Immers, van dit product wordt de export niet door een exportpremie gesteund, doch bij uitvoer wordt er een heffing op gelegd. Het lijkt er wel op, dat men in de Ver. Staten ons een pleister op de wonde heeft willen leggen door den Invoer van nar cissen, indertijd verboden, weder open te stellen. Intusachen hopen we, dat onae regee- ring de benadeellng van onzen zulvel- export niet geheel over haar kant zal la ten gaan. De vraag rijst, of wij ons een behan deling, zooals de Ver. Staten ons gelieven tan te doen, maar moeten laten welge- cuoeg, heelt wj z*cn geruime tijd aan zijn achtervolgers kunnen onttrekken, die in de eerste plaats naar een soldaat in werkkleeding intkeken. lenslotte slaag de de politie erin, S.. die zich hevig ver zette, aan te houden. De jongeman heeft reeds drie veroor- deelingen wegens mishandeling achter den rug en heeft in zijn diens^tija 150 dagen celstraf ondergaan 2 2 3 27—20 3 20—16 6 23—30 5 22—22 2 18—23 5 21-33 6 19—21 8 14—35 kelaars te doen te nebben, stuurder negeerde het stopsein met verhoogde snelheid door, miezen sprongen in hun auto er zetten al schietend de achtervolging in. Tenslotte troffen de schoten doel: de banden van de auto werden doorboord, en den smokkelaars bleef niets anders over dan hun wagen in een doodloopen- de weg te rijden en de vlucht te nemen. Een .van de twee mannen slaagde er in te ontkomen, doch de tweede, de beruch te smokkelaar E. uit Eindhoven, kreeg een kogel in het rechterbeen en werd gegrepen. en Vrijdag. Pnjs bij nng; voor tichoonhoven per 8 maanden 1.25; p. poet 1A0 Vf’ivereac epng 15 oen la meer Het lot beslist Latere berichten gaven de indruk, dat het lot van de „Maria de Larrinaga" be slist was. Het radiostation van marine te New York had n.l. van de „Aurania” be richt ontvangen, dat dit schip op de door de „Maria de Larrinaga” aangegeven posi tie was gearriveerd en niets dan wrak hout ontdekt had. Van het schip of van de bemanning was geen spoor meer te vinden. Men nam De weg is door de dool week geworden, wat vooral aan de bermen merkbaar Is. Het tamelijk drukke autoverkeer maakt het wegdek eerder slechter dan beter. Voorzichtig rijden, vooral in de bochten, is dan ook aanbevelenswaardig. Dat on dervond gistermorgen omstreeks tien uur de bestuurder van een groote trailer van de firma Wambers en Zn., cargadoors en expediteurs te Amsterdam. De wagen was geladen met radiatoren voor centrale verwarming en reed in de richting Utrecht. Ter hoogte van de woning van den heer H. Sluis moest de bestuurder een bocht nemen. Doordat het gevaarte, niet op zoo’n smalle, bochtige weg bere kend was, schoof het naar de berm, met het gevolg.dat die Inzakte en afbrokkel de. De auto, die aan de rechter zijde dus geen steun meer had. kantelde en kwam op de kop in de Lopikerweterlng te lig gen. De bestuurder had geen gelegenheid tijdig de cabine te verlaten en maakte de duikeling mede. Gelukkig had hij de tegenwoordigheid van geest een portier te openen en wist zoodoende de wal te bereiken. De heer Saveur uit Schoonho ven, die het ongeluk zag. gebeuren, schoot toe en wilde het andere portier openen, daar hij meende dat er nog iemand in de auto zat. Het bleek evenwel dat de be stuurder, de heer L. G. van Dam. de eeni- ge inzittende was. Deze werd in de wo- belöönde den jongen kunstenmaker, Dit nlng van den heer Sluis van droge tee- bedaarde evenwel spoedig, toen men het grauw vertrokken gezicht van den jon geman zag. Het publiek begreep, dat het ernst was en teneinde raad toog men naar den dokter. Deze was afwezig en ook de ge neesheer uit een naburige gemeente kon niet de gewenschte verlichting bsengen in 's jongellngs toestand. Tenslotte werd een auto gerequireerd, waarmede slachtoffer naar de Rijkskllnieken Utrecht werd overgebracht. Medisch grijpen bracht de gulden weer aan licht. de oude school ten behoeve van de Vakteekenschool; de kosten werden ge raamd op totaal f 11.080. Voorts werd met alg. st. besloten tov de verkoop van gronden in het Uitbrei dingsplan Dam voor een totale som van ruim f 49.000. Tot tijdelijk gemeente-ontvanger werd benoemd de heer H. Ruiter, die In han den van den voorzitter1 de bij de wetver- eischte eed aflegde. Aan den gemeente ontvanger werd een verlenging van zijn ziekteverlof verleend tot 1 Juni. Voor het aanschaffen van een begraaf toestel werd een crediet verleend van f 198.50. Aan de Bond van Christ. Scholen werd voor de tijd van 5 jaar de ambtswoning verhuurd voor de som van f 400 p. jaar. De schoolschoonmaaksters kregen een vergoeding voor hun schoonmaakartike len en een extra toelage voor het aan maken der kachels wat een verhooglng voor de werkster van school 1 met f 84 en voor die van school 2 met f 72 betee- kent. Het voorstel tot overdracht aan B. en W. Inzake de benoeming van een ge- meente-werkman werd verworpen met 7 tegen 4 stemmen. De raad zal dus de bevoegdheid tot het benoemen aan zich zelf houden. Aan de vereenlging voor Christ. Nat. Schoolonderwijs werd een speelterrein beschikbaar gesteld, omdat zij haar ter rein moest afstaan aan de gemeente voor het bouwrijp maken van gronden in h**t Uitbreidingsplan. De ophaler van asch en vuilnis zag zijn instructie gewijzigd, waardoor hij een aanmerkelijke verhoo glng van salaris krijgt. Dit was noodlg geworden door de gestadige uitbreiding der gemeente. Tot leden van Maatschappelijk Hulp betoon werden gekozen de heeren B. Kool en H Knuistlngh Neven. Tot leden der commissie tot wering van schoolver zuim werden gekozen de heeren H de Jong, J. van Nes en J. H. van Wijnen. Ameide. Zondag speelt de voetbalver- eenlging „Ameide” een thuiswedstrijd to gen „Piasvogels I” uit Utrecht. ren voorzien, waarna nij zijn firma waar schuwde. Eenige uren’ lang heeft hij In de woning van zijn gastheer doorge- oracht, daar hij moest afwachten, wat er met de trailer gebeuren zou. De wagen, die met de wielen naar boven in het wa ter ligt, had natuurlijk de geheele dag bekijks. Wanneer men de positie van de wagen waarneemt de cabine bevindt zich geheel onder de oppervlakte dan kan men terecht verbaasd zijn, dat dit ongeluk nog zoo goed is afgeloopen en begrijpt men, dat d? bestuurder op het nippertje aan den dood is ontsnapt. Ondertusschen moge dit nieuwe onge val er het zijne toe bijdragen, dat nu eens werkelijk spoedig de verbetering van de Lopikef Voordijk krachtig wordt aan- gepakt. yw™ IK»71e JAARGANG. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTREfflT SCH00NH0VEN5CHE COURANT iTd-AdK.: V.nDQQIM,S, l W. N. VAN NOPTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Po.tr.k.üta, 13783 «turner". HSONXE’S. d>. -o.. d. d. ,Mr d.or d. XtdUVS HA.VBt.XK Sdhi.d.m ZUVU ..„..h'kf-t VVV d,.„;d«L JUU ..n d.nd o! WV o», 1UU „n du.rn. ÖU .nd.r.n tent poli. ter kwam het bericht, dat zoowel de „Aurania” als de „Bcanmail” het zoeken hadden opgegeven. Reddingswerk van landsch schip. Ook het sa. „Veendam" is op de aan gegeven plaats aangekomen en heeft ve le stukken wrakhout aangetroffen. Vol gens een nog onbevestigd bericht, zou 't Nederlandsche schip een aantal 'overle venden hebben opgepikt, wat later door de Holland Amerika-lijn te New York Is bevestigd. Zelfs zou volgens een te New- York opgevangen radiobericht de „Veen dam” alle 37 opvarenden aan boord heb ben genomen, doch andere telegrammen doen aan de juistheid van deze mede- deellngen nog twijfelen. VEROORDEELD SOLDAAT OP DE VLUCHT. Door politie gegrepen. De krijgsraad had Maandag den twin tig jarigen soldaat A. J. S., dienstplichtige bij het 20ste regiment infanterie te Zwolle tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat het aan zijn schuld te wijten was geweest, dat op 30 Sep tember van het vorig jaar een meisje werd gedood, toen S. te Zalk bezig was, een mitrailleuse schoon te maken. S. onderging nog zes dagen zwaar ar rest voor een ander vergnjp en toen hij Woensdagmiddag gelucht werd, heeft hij kans gezieji, zich van zijn bewakers td ontdoen en het op een loopen te zetten, toen aan, dat de „Maria de Larrinaga Hij slaagde erin, de straat te hereiken. met man en muis yas vergaan. Even la-1 Daar hij onder 4ln werkpak een tuniek 3 9 1 2 S A: 1, 1 9 0 1 5 9 9 2 B. 1 2 «2—27 1 1' 50—19 1 2 33—19 4 2 26—18 1 6 24—28 3 4 14—19 0 7 15—66 1 6 C: 1 76—12 1 41—15 2 36—20 2 48—17 4 19—25 5 23—40 6 15—27 6 22—29 8 6-47 6 4—58 kf de zegening van neen te van heden oordde hierop be- ,f de instelling en er de inhoud van lechten Gods niet loud van deze ze- bewaring en vre- waarborg is. zoo- oofd omhoog kan ti-Christ in de irten der hel zul- leeren niet over vallen. Kunnen wij als kleine natie iets uitrichten tegen een groot land als de Ver. Staten? Veel zal het in geen geval kunnen zijn. Maar het zou toch van groot belang zijn als den Amenkaan- schen autoriteiten aan het verstand kon worden gebracht, dat wij n.et weerloos zijn. Helaas, is ons handelspolitieke arse naal niet al te best voorzien van wape nen. We hebben de Retorsiewét (van 1933), in het leven geroepen met het doe* den Invoer uit landen, die Nederlandsche goederen ongunstiger behandelen, dan goederen van anderen oorsprong, geheel of ten deele te verbieden of daarvan een 'bijzonder invoerrecht te heffen. Echter, en dat is zoo jammer, is de toepassing van deze wet niet onb-perkt. Zfj kan alleen in werking komen, als het gaat tegen landen, waarmede ons land geen handelsverdrag heeft. En laar er met de Ver. Staten wel een handelsver drag bestaat, mag de Retorriewet niet worden toegepast. Misschien dat intusschen iets meer kan worden bereikt via de Tariefmachrigings- wet, welke juist is herzien en daardoor gemakkelijker is toe te passen. De re- geerlng heeft nu bevoegdheid tot ver hooglng van invoerrechten op vreemde goederen; „indien in dringende gevallen de levensbelangen van do Nederlandsche bedrijven zulks noodzakelijk maken en het algemeen belang dat vereischt.” Nu zou het niet juist zijn te beweren, dat door het heffen van extrarechten op onze zuivelproducten het Nederlandsche zuivelbedrijf en Raadsbesluiten. AJblasserdam. Dinsdag kwam de ge meenteraad in vergadering bijeen. In principe werd besloten, medewerking te verleenen tot het bouwen van een open bare lagere school, een gymnastieklo kaal, een ambtswoning en de verbouw van de oude school ten behoeve van de Britsch schip vergaan. „Maria de Larrinaga” zond noodseinen ait. Woensdagavond gaf het Nederlandsche si. „Veendam’ draadloos bericht dat een schip, de „Maria de Larnnaga", in nood verkeerde. De „Veendam* zette koers naar dit schip. De „Maria de Larrinaga", een Britsch schip van 4988 ton, op weg van Houston naar Engeland, had geseind, dat het in zinkende toestand verkeerde. Later meldde de „Veendam", dat ze de aangeduide plaats, midden op de Atlanti sche Oceaan had bereikt, doch het schip niet heeft aangetroffen. Ze is toen on- mlddellijk begonnen de omgeving af te zoeken. „Staak het seinen", zoo verzocht een Amerikaansch kuststatlon, daar het geen contact meer kon verkrijgen met de „Maria de Larrinaga”. Daarna werd het volgende bericht uitgezonden: „Verzoe ke hulpverleening. Dit schip heeft 37 man aan boord”. FELLE BRAND TE ^DORDRECHT. RIETMATTENFABRIEK GEHEEL IN DE ASCH GELEGD. Moordrecht. Donderdagavond om streeks negen uur, werd brand ontdekt in de vqGr eenige Jaren opgerichte riet- maycnfabriek, staande op een terrem aan de IJssel, tegenover het Weeshuis. Door de felle wind nam het vuur in een ommezien een groote omvang aan en weldra stond de geheele fabriek in lich terlaaie. Het was dan ook duidelijk, dat de brandweer van Moordrecht, die spoedig met de motorspult ter plaatse verscheen, de fabriek ónmogelijk zou kunnen be houden, daar de vuurzee in het sterk brandabre materiaal niet te stuiten was. Men heeft zich daarom van stonde af aan, hoofdzakelijk ertoe beperkt, de acht nieuwe woningen, die op hetzelfde ter rein zijn gebouwd, te beschermen. Veel moeite had de brandweer daarmede niet want de westelijke wind dreef de vlam men, vonken en rook over de IJssel. Zonder deze gunstige omstandigheid zou den de gevolgen van deze felle brand niet te overzien zijn geweest. Nu dreigde er weinig gevaar voor uitbreiding en de brandweer heeft het dan ook niet noodlg geoordeeld, de hulp van corpsen uit na burige gemeenten in te roepen. Niettemin is de brandweer de geheele nacht in touw geweest en op het oogenblik dat dit bericht wordt afgezonden, is het nablus- schen nog in volle gang. De oorzaak van de brand is op het oogenblik nog onbe kend. Tot In verre omtrek was de enorme vuurgloed aan de vrij donkere hemel zichtbaar. Paus PIUS XI op

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 1