RTNBENDE 1 Vrije spreekplaats Binnenland j Gemengd nieuws er naar Rechtszaken Tom Trip bij de zeeroovers Schoonhoven Plaatselijk nieuws Sportnieuws MAtWDAG IS FEBBDABI 19» De teraardebestelling van Sir Henry Deterding. Indrukwekkende plechtigheid op Dobbin. Vrijdag is onder groote belangstelling op het landgoed Dobbin in Mecklenburg het stoffelijk overschot van sir Henry Deter ding ter aarde besteld. Op het landgoed stond op een verhe venheid de kist, welke onder bloemen schuil ging. Twee houtvesters hielden de eerewacht. Zes roode zuilen aan weerszij den straalden een gedempt licht uit. De plechtigheid begon met het ten ge- hoore brengen van de treurmarsch uit Beethoven's „Eroïca" door het stedelijk orkest van Rostock. Vele sprekers. De bisschop van Schwerin, ds. Schultz, schetste in een herdenkingstoespraak de Ieiderseigenschappen van Deterding, die zoo zeide hij met de moed van een Napoleon en de geestkracht van een Cromwell gestreden heeft tegen onder mijning en verlaging der menschelijke waardigheid, zooals die in het wereldbola- jewisme tot uiting komt. Hierna spraken nog ir. Kessier; en de heer Agnew uit Londen, namens de Shell Transport and Trading Company, Staats rat dr. Strauss uit Berlijn, de hoofdredac teur van „de Waag", de heer Wiegersma, prof. dr. Brill, namens den rector der universiteit van Mecklenburg te Rostock, en dr. Plauert, advocaat te Güstrow, na mens de Friedrich Heinrich landstichting, welke door sir Henry is opgericht. Na de rouwplechtigheid begaf de stoet zich naar de groeve op het landgoed. De baar werd door vier schimmels getrok ken, daarna volgde het lievelingspaard van Deterding. Achter de familieleden liepen Reichs- «mtleiter Hllgenfeldt, die rijkskanselier Hitier vertegenwoordigde, en de rijks stadhouder en leider van de gouw Schwe rin, Hildebrandt. Baron van Boetzelaer van Oosterhout vertegenwoordigde het Nederlandse!» ge zantschap te Berlijn. In de zeer lange stoet werden verder opgemerkt directeuren van het Shell-con cern en verschillende bevriende Europee- sche maatschappijen. Onder de klanken der Nederlandsche en Duitsche volksliederen daalde de Idst in de groeve. Een groet van den Ffihrec. Daarna trad Hilgenfeldt naar voren, om „namens en in opdracht van den Fiihrer en rijkskanselier Adolf Hitler in Henry Deterding den grooten vriend der Duitschers te groeten". Bij deze woorden legde hij een krans van den rijkskanse lier op het graf. Vliegerofficieren brachten de laatste groet van generaal Oöring over, terwijl rijksstadhouder Hildebrandt eveneens een krans neerlegde. Voorts werd een krans gelegd namens de Nederlandsche Regeering, welke krans een lint in de nationale kleuren had. Verscheidene delegatie» van officieren en bemanning der vloot van de Kon. Ned. Petroleum Maatschappij woonden de teraardebestelling bij. Dl GEESTELIJKE EN MOREELS HERBEWAPENING. De Koningin confereert met commissarissen. heeft de Koningin ten paleize Noordeinde een bijeenkomst gehouden /met de Commissarissen der Koningin in de provinciën, ter bespreking van demo gelijkheden, welke zouden kunnen lelden tot practische uitvoering van de denk beelden ten grondslag liggend aan de geestelijke en moreele herbewapening. De minister van binnenlandsche zaken was bij deze bijeenkomst tegenwoordig. HULP AAN JONGE WERKLOOZEN. Plannen voor 4 kampen. Onlangs is opgericht de stichting „Ne- ierlands Volkskracht", gevestigd te Am sterdam, die OA. ten doel heeft Jonge mezvschen, die door werkloosheid in moeilijke omstandigheden verkeeren, metterdaad bij te staan. Een van de middelen, waardoor de stichting dit doei hoopt te verwezenlij ken, is, de werklooze jongens aan de gang te zetten. Men wil daartoe vier kampen inrichten, die elk duizend Jongens kun nen bevatten; om de drie maanden zul len duizend andere jongens deze kam pen bewonen, zoodat op de duur in to taal 18.000 werklooze jongens per jaar bereikt worden. Meer dan op werkverschaffing in de tot dusver gebruikelijke zin zullen de kampen gericht zijn op .scholing". Door eenvoudigen arbeid wil men de jongens weer het tempo van het bedrijfsleven la ten ondervinden en hen geschikt maken dit tempo te volgen. Naar de TeL verneemt, heeft het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers zich bereid verklaard, eenige leden af te vaar digen, opdat de samenwerking tusschen bedrijfsleren en arbeidsschollng zoo nauw mogelijk kan worden. De oprichters der stichting zijn 4e Amsterdamsche maat schappij voor Jongemannen en deVolks- ftygjy.frnPi «MRr&oog" te Bakkeveen* VERKIEZINGEN PROV. STATEN. In de Statenkring Amersfoort (omvat tende de provincie Utrecht, behalve de stad Utrecht) heeft de Chr. Hlst. Unie de volgende candidatenlijst voor de verkie zing van Prov. Staten vastgesteld: jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, Bllthoven; ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, Zuilen; M. van der Vaart, Mijdrecht; H. van Galen Last, Amersfoort; mr. M. J. de Geus, Bilthoven; J. Prikkel, Breukelen; J. S. Vroege, Zegveld; J. Mondrla, IJsselstein; W. A. van Hoogdalem, Rhenen; J. Lok horst, IJsselstein; H. J. Visch, Vleuten, mevrouw E. M. F. BuysKleyn, Biltho ven. NOODWETJE AUTOBUSSEN IN WERKING. Vrijdag heeft de Eerste Kamer het Autobusnoodwetje aangenomen. Het is reeds Zaterdag in Staatsblad No. 521 af gekondigd en gisteren in werking getre den. ZIJN VROUW ERNSTIG MISHANDELD Drama te Breda. Het echtpaar B., wonende aan de Chassésingel te Breda, leefde reeds ge ruime tijd in onmin en reeds woonde de vrouw niet meer bij haar man in af wachting van de uitspraak in een ban gende echtscheidingsprocedure. Vrijdagavond, om ongeveer halfzeven vervoegde de vrouw zich by het huis, om eenige haar toebehoorende kleeren te halen. Het schijnt, dat op een gegeven moment B. zijn haatgevoelens niet meer kon beheerschen, want plotseling sprong hij op zijn vrouw toe. pakte haar ruw beet en wierp haar na een korte worste ling op de grond. Hierop pak» de woesteling een zware zaklantaarn en sloeg hiermede zijn echt- genoote op het hoofd en op de handen, die zij tot afweer voor haar gezicht hield. Inmiddels was de politie gewaarschuwd, die de vrouw in ernstige toestand in de woning aantrof. Zij had diepe wonden aan hoofd en handen gekregen, welke door een dokter van de geneeskundige dienst moesten worden gehecht. Vervolgens werd zij per auto naar haar zuster te Etten vervoerd. De dader is gearresteerd en ter beschik king van de Justitie gesteld. DE MOEDIGE SPRONG. Huldiging van moeder en dochter. In de groote zaal van het Concertge bouw te Amsterdam, zullen morgen, Dinsdag, mevrouw Peyters en haar 20- Jarige dochter, gehuldigd worden, naar aanleiding van haar kranige daad tij dens de hevige brand, die onlangs in haar huis heeft gewoed, en waarbij me vrouw Peyters haar jongere kinderen en zlchzelve redde, door van 12 meter hoog te in het vangzeil van de Amsterdam sche brandweer te springen, wat haar dochter haar nadeed. Deze huldiging zal geschieden tydens een weldadigheidsconcert in het Con certgebouw ten behoeve van de vereeni ging „Hulp voor Onbehulsden". Mej. Marie Peyters is lid de ge mengde zangvereeniging .j^ptsterdam", welke aan dit concert medewerkt. De commandant van de brandweer.de heer C. Gordijn, zal het woord voeren, terwijl het vangzeil, dat bij de brand weer gebruikt wordt, zal worden gede monstreerd. Het ligt in de bedoeling om aan moe der Peyters en dochter een voor de om standigheden van het gezin passend hul deblijk de heer Peyters is werkloos aan te bieden. DE HEER DE RAAD TERECHT. Verdwenen Volksragdslid ver toefde te BrusseL De familie van den heer G. de Raad, het sinds 14 Januari spoorloos uit Utrecht verdwenen lid van de Volksraad heeft Vrijdag een telegram uit Brussel ontvangen met de mededeeling, dat de vermiste zich in goede welstand ten hui ze van een predikant aldaar ophoudt. De familie heeft de Utrechtsche recherche hiervan op de hoogte gesteld, die op haar informatie te Brussel een bevestiging van dit bericht heeft ontvangen. De fa milie heeft zich daarna ook naar Brus sel begeven. In een toestand van totale overspan ning was de heer De Raad van huis weggegaan, hoe dat weet hij eigenlijk zelf niet. Zoo kwam hij in Roermond te recht en is bij Eysden de grens overge gaan. Enkele weken dwaalde hij in Bel gië rond; de laatste drie dagen en nach ten heeft hij niet gegeten en geslapen. Hij had voortdurend een gevoel van neerslachtigheid en van niets-kunnen, maar Vrijdag voelde hij de oude geest weer in zich wakker worden. Hij tracht te met iemand in contact te komen en zocht het adres op van ds. Maaskamp. Zijn uitputting was zoo duidelijk, daton- middelijk rust geboden was. Aneta verneemt, dat een zitting nemen v«a tlea bsssr De Raad ia 6m .Vstaa&d. PEK LITERKRUIK 13.7& ondanks zijn terugkeer, niet wel moge lijk wordt geacht. Veilig voor Griep en Keelpgn de antiseptische tandpasta Ivorol zuivert den mond van bacteriën en vermindert besmet tingsgevaar in tijden van griep ca verkoud heden. NEDERLANDER IN FRANKRIJK GEARRESTEERD. Betrokken bij ontvreemding van 6 millioen francs. Een Nederlander, V. D. C., is te Nice gearresteerd in verband met de ont vreemding van 6 millioen francs uit een Parijsche bank door den FranschmanB. Om zijn aanbod aannemelijk te maken om het kapitaal van deze bank te ver meerderen. stelde hij een chèque van 250 000 fres. ter beschikking. Deze werd begin December uitgeschreven en vele dagen later pas geïnd. De politie wild 3 weten waarom de chèque zoolang in cir culatie gebleven was en dat bracht de jr^nV aan bet licht. In December werd C. overhaast door B naar Parijs ontboden, waar hem een chèque van 250.000 francs ter hand werd gesteld. Hij bood aan voor 1.500.000 francs aan gestolen effecten te Amsterdam te verzilveren. Toen hij in hechtenis genomen werd, had hij Juist in een bank te Nies het tegoed van zijp rekening opgenomen. C. wordt naar Parijs verroerd. GRXKP-EFTOEMIE IN ZWITSERLAND Te Zörich 1699 gevallen. In tal van plaateen van Zwitserland heerscht in emstife mate griep. Vooral te Zürich Is de ziekte zeer verbreid. Er zijn dagen voorgekomen, dat meer dan 1600 gevallen werden gemeld. In de af- geloopen week moesten 36 schoolklassen gesloten worden, omdat de meeste kin deren ten gevolge van de griep afwezig waren. De stedelijke vrouwenkliniek en het Tusterhuis van het Roode Kruis heb ben, in verband met de griep, het bezoek aan zieken opgegeven. Ook de zusters van het kindersöekenhuis gaan niet meer uit, om besmetting van de patiën ten te voorkomen. Bij de openbare bedrijven is het aan tal grieppatlënten zeer groot en de diensten ondervinden ernstige belemme ringen. Ook in particuliere bedrijven worden moeiiykheden ondervonden. Bij de machinefabriek Oerliken zijn meer dan honderd, by de machinefabriek Escher-Wyzs meer dan 150 bedienden en arbeiders ziek. AAN DE KOGELS ONTSNAPT. Geslaagde hst. De stichter van de Spaansche phalanx Rafael Sanchez Mazas, is, naar thans uit Burgos bekend wordt, eenigen tyd gele den op miraculeuze wijze aan de dood ontsnapt. Met 60 anderen was de bekende au teur ter dood veroordeeld en men zette hen tegen een muur om hun lot te on dergaan. Op het oogenblik, dat het vuur peloton het geweer aanlegde, wist Ma zas zich achter zijn buurman te werken. Hij werd niet geraakt, doch liet zich di rect na het salvo op den grond vallen, als ware hij doodelijk gewond. Voor de lijken werden weggevoerd, slaagde Mazas erin, zich uit de voeten te maken. Hij hield zich eenige tijd schuil en is thans op nationalistisch gebied aangeland. ROEMEENSCHE STAD DOOR VUUR ZEE BEDREIGD. Bewoners nemen de vlucht. De Roemeensche stad Ploësti, een plaats van 80.000 inwoners, ziet een ge weldige vuurzee naderen. Bij boringen naar petroleum in de nabijheid der stad, welke een der belangrijkste petroleum- centra van Roemenië is, is men op een spuitende oliebron gestuit, waaruit met een explosie 7000 ton olie spoot. De vloei' stof vloeide over een uitgestrekt terrein. In de loop van de middag Is in het po- troleummeer brand ontstaan, en laat in de middag was de vlammenzee de stad tot op anderhalven kilometer genaderd, in weerwil van de hardnekkige pogingen het vuur te stuiten. De rivieren Damboe en Teleajen voeren de brandende massa verder. In een ware paniek vluchten de bewoners uit tal van hulzen, in de na byheid van de brand gelegen. VLIEGTUIG VERNIELT EEN FLAT GEBOUW. Vier dooden te Brighton. Zaterdagmiddag is een Engelsch ge vechtsvliegtuig waarin alleen de bestuur der gezeten was, neergestort nabij de renbaan te Brighton. Eerst vloog het toestel tegen een broeikas in een tuin, gèfrfifi sifiöi BfinV'u ga htóöte jisf volgens tegen een blok flatwoningen. Met uitzondering van de staart ver dween de geheele machine in het ge bouw, dat er uitzag alsof het door bom men vernield was. De benzinetank barstte en zette on middellijk het gebouw in vlammen. Eerst na ruim twee en een half uur, toen men de brand eenigszins meester was, wer den de stoffeiyke resten van vier omge komenen gevonden. Het waren de piloot van het verongelukte vliegtuig, een vrouw en haar beide kinderen, die de verbran de flat bewoonden. De vrouw, wier man tijdens het ongeluk niet thuis was, werd bij een omgeslagen gaskachel gevonden. Haar beide kinderen waren biykbaar op het tydstip van het neerstorten van het vliegtuig aan het spelen. Een politieagent werd gewond, door dat hij door stukken van het brandende dak getroffen werd. VIER JAAR OP ZIJN TERECHT STELLING GEWACHT. „Vergeten moordenaar" on dergaat de doodstraf. Na vier Jaar in de cel der veroordeel den te hebben doorgebracht, heeft Syl vester Warner, wiens doodvonnis in Oc tober 1934 werd uitgesproken, tenslotte Vrijdag op de eclectrische stool te Eudy- ville in Kentucky, sUn lot ondergaan. Warner was veroordeeld wegens een dubbelen roofmoord, doch de toenmalige gouverneur van Kentucky, Laffoon, schortte de executie op, hangende oen verzoek om herziening van het proces. Dit verzoek geraakte op de een of ande re wyze in het ongereede en zoo kon het gebeuren dat Warner, die door de gevan genis-autoriteiten reeds als „de vergeten moordenaar" werd bestempeld, meer dan twintig na hem veroordeelde misdadigers bun laatste gang naar den electrischen stoel zag ondernemen. In het begin van dit Jaar ontdekte de huidige gouverneur, Chandler, tusschen de documenten het verdwenen revisie- verzoek. Het proces werd opnieuw be handeld voor het Hof van Appèl, dat het doodvonnis bekrachtigde. Het recht moest zyn loop hebben. Gouverneur Chandler Uepen de tranen over de wangen toen hy het executiebevel toekende. „Dit Is het moeilijkste probleem geweest van mijn driejarige gouvemeursloopbaan," zeide hy. HET WAALWIJKSCHE BILJART- WONDER. Keesje moet eerst 14 worden. De rechtbank te 's-Hertogenbooch heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak be treffende h»et Waalwyksche biljartwon- der, Keesje de Ruyter. De vader van Keesje en zyn impresa rio waren door den kantonrechter ver oordeeld, de laatste omdat hy Keesje ar beid heeft doen verrichten, de eerste, om dat hij .dezen arbeid niet heeft verhin derd. In hooger beroep had de officier van Justitie bevestiging van het vonnis ge- ëischt. De rechtbank heeft den vader zoowel als den impresario van Keesje veroordeeld tot t 10 boete subs, tien da gen hechtenis. Hierdoor zal Keesje vóór zyn veertiende jaar niet meer als biljart- wonder kunnen optreden, zonder de wet te overtreden. Maar 23 Maart zal Keesje reeds die leef tyd bereiken en daarmede buiten de bepalingen van kinderarbeid vallen. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TB DORDRECHT. (Zitting Politierechter van 10 Februari, Verduistering. C. B. te Leerbroek stond recht omdat hy een bedrag van f 85, toebehoorenae aan de Chr. Byzondere Schoolvereeniging „Eben Haezer" met welk bedrag hy twee autoritten aan den garagehouder zou be talen, had verduisterd. Verdachte vertelde, dat hy zelf de reis had aangenomen, zoodat het bedag, dat het schoolbestuur hem uitkeerde, hem toebehoorde. Hy was nog niet in de ge legenheid geweest om het te betalen. Het was dus gewoon een nog niet verrekende vordering. „Bent u al eens failliet geweest? vraagt de officier. „Neen, Edelachtbare." „Dat komt dan nog wel," profeteert het OM. Getuige T. Kolen, die de kinderen met bussen had vervoerd, vertelt, dat ver dachte hem had toegevoegd: „Je maakt me niets, het is een civiele zaak." „O, ik geef geen tientje voor die vor dering," zegt mr. Visser, de Officier. „O neen?" zegt de verdachte lachend „Ik wil anders wel gaan afbetalen." „Zeker 50 ets per week." „Neen, het zal binnen drie maanden afbetaald xyn." De Officier van Justitie had weinig vertrouwen in dit soort beloften, die ver geten zyn zoodra de drempel van de zaal ls overschreden. Om een stok achter de deur te hebben, elschte bet O.M. een maand gevangenisstraf voorwaardeiyk met een proeftyd van 3 Jaar met de be paling dat de garagehouder binnen f maanden zal zyn betaald. Uitspraak conform. Gehoorige huizen. P. A. te Gorlnchem, had op 28 Decem ber over B. de Jong gesproken met de woorden: „vuile schooier uit de Congo". 8. had dit in zUn woning gezegd en De Jong had de woorden in zyn huiskamer opgevangen. „Het bestaat niet," «egt de verdachte, „ik was niet eens thuis; het zal de radio zyn geweest." „Ik weet het zeker," zegt de getuige en ook een buurvrouw van de andere kant had de stoute woorden gehoord. „Ik bhjf volharden dat ik niet thuis was toen die woorden gesproken moeten zijn." Het OM. achtte het beirijs niet gele verd en vroeg vrijspraak. De Politierechter wilde de zaak nog eens nader onderzoeken en stelde de be handeling voor eenige weken uit. 479e STAATSLOTERIJ. Vuïïds Klassz. Zbventixndk Luw. Trekking ru M Februari. Premie ven MM No. 19883. 11M No. 9818, 18020. PRIJZEN VAN J7f. 1475 7618 9388 11401 16364 18631 19908 1907 7837 9726 11709 16636 18890 90552 3195 7887 10167 13101 16848 19078 21437 3061 8005 10281 12313 15892 19740 21867 4900 8698 10758 13390 18368 19657 31984 7332 9016 11073 16218 NIETEN. 3007 5549 7244 11417 14275 16185 19261 2170 5712 7436 11875 14307 16663 19534 2395 6471 7503 12018 14765 16890 20019 3491 6632 7696 12965 14813 17302 20066 3849 6641 8114 13257 15185 17569 20272 3853 6686 S124 13567 15241 17826 21300 3898 6858 8594 13700 16522 18329 21399 (.581 69.36 8966 13837 15777 18795 21836 5180 7118 9464 In 8e 3e lijst 5e kla«M stond 21254, f 70, m. a 21354, 7a De „Vliegende Hollander" naderde het onfortuiniyke schip. De stuurman bracht het zeerooverschip vlak voor de boeg van de vreemdeling. Tom was vervuld van afschuw toen hy de voorbereidingen zag voor deze overval en het bloedbad, dat er op zou volgen. In zyn hoofd kwam de wensch op, om het niets vermoedende schip te waarschuwen. 48. ppfly Jgm diti dê den waren, begreep hy ook, dat slechts een vonkje voldoende was om ze te doen afgaan. Als hij nu een van de kanonnen afschoot als waarschuwing, wat zou er dan met hem gebeuren? De Jongen wist, hoe bloeddorstig deze moordenaarsbende was. In tusschen kwamen de schepen al dichter en dichter by elkaar. Tenslotte sprong Tom vastberaden op. Door de drukte werd at feen ucht op hun gaate- AANPAO 18 FEBRUARI 1939 FILMAVOND N.V.V. Vanwege het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen wordt de laatste tyd een actie gevoerd voor vermeerdering van het ledental. Daarby wordt ook het amusement niet vergeten. Eenige maan den geleden werd hier reeds een cabaret avond namens het N.V.V. gegeven en Vrijdagavond heeft nu in een geheel ge vulde Nutszaal de tweede tournee-avond plaats gehad, waarop een boeiend film programma werd afgewerkt. Als spreker was uitgenoodlgd de heer G. A. Vervoorn bestuurder van de Nederlandsche Ver eeniging van fabrieksarbeiders te Rotter dam. Nadat de heer P. J. van Harmeien de avond namens de Schoonhovensche Be sturenbond geopend had, werd een gees tige, gekleurde teekenfilm gedraaid, die veel vrooiykheid verwekte, waarna de heer Vervoorn gelegenheid had, zyn pro- pagandarede te houden. Deze memoreer de de toestanden van vyf en twintig jaar geleden, toen de arbeidersklasse het on derliggende deel was en in volkomen rechteloosheid met lage loonen en zeer lange werktyden genoegen moest nemen Geesteiyk bleven de arbeiders daardoor ten achter, want hun eenig verzet was na een dag zwaar werken de kroeg. Eerst langzaam i« daarin verandering gekomen, Na de poging om te komen tot een alge meen werkstaking in 1903, welke een mislukking werd, zag men dat een andere weg ingeslagen moest worden en ging) men in 1906 over tot de stichting van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenl-j gingen. Veel heeft men moeten strijden tegen domheid en wantrouwen by de ar-* beiders, voor de oprichting van de bona een feit was. Dank zy de taaie volhar ding van de voornamen evenwel, slaagde men in het streven en nam het N.V.V. geleideiyk in ledental toe, tot het vorige Jaar de 300.000 bereikt werd. Dit is even wel nog niet genoeg en daarom is de hui dige actie georganiseerd, welke tot doel heeft om tien procent van het ledental erby te krijgen. Verscheidene afdeelingen hebben deze vermeerdering van haar le dental reeds bereikt. De actie moet zoo Intens mogeiyk gevoerd worden, vooral de vrouwen moeten haar echtgenooten daartoe opwekken, daar meer leden ook meer Inkomsten voor de bond beteekent en de werkgevers alleen maar respect hebben voor een organisatie die over vol doende financiën beschikt. Dank zy z'n financiën heeft het Verbond reeds veel voor zyn leden en de werkloozen kunnen doen, maar al is er reeds veel verbeterd op het terrein van de arbeid, toch moet er nog veel gedaan worden, weshalve spr. met eep krachtig woord van opwekking besloot. Hierop werd de rest van het welver zorgde filmprogramma vertoond. Op een interessante reportage van het werk dat het N.V.V.SDAJP. comité ten behoeve van de Spaansche kinderen, die zich In Frankrijk bevinden, verricht, en welke een goed beeM gaf van de wyze waarop de kinderen daar leven, wat hun vermft- ken zijn en hoe ze behandeld moeten worden, volgde een dolle klucht, genaamd „De gestolen baby", waarin een zonder linge ongeluksvogel per post een baby thuisbezorgd krygt, wat natuuriyk aajn- leiding geeft tot de koddigste verwikke lingen. Het publiek heeft 8*0 ook her- haaldeiyk geschaterd. Tenslotte werd, na de pauze, de Ne derlandsche film .Merijntje Gyzeh's Jeugd" gedraaid, bewerkt naar het be kende boek van A M. de Jong. Deze film kan als een der beste producten yan onze filmindustrie beschouwd worden; het spel is ongedwongen en onopge smukt, types als Merijntje en de Kruik worden bewonderenswaardig uitgebejeld door resp. den jeugdigen Marcel Kifols en Piet Bron. Maar ook de andere spelers en speelsters geven boeiende creaties. Het eenvoudige, treffende verhaal van jde vriendschap tusschen den jongen van het land en den ruwen strooper, dat zoo tra gisch eindigt, hield de zaal voortdurend ln spanning. Het was een goede hoofd schotel van deze amusementsavond. COLLECTE „HOENDERLOO". Voor de Stichting „Hoenderloo", waar sinds 1851 Jongens worden opgevoed, wier aanleg of milieu een opvoeding gui ten het ouderiyk gezin noodzakelijk maakt, wordt Zaterdag 18 Febr. een in zameling gehouden. Het aantal verpleegden is in de loop der jaren steeds toegenomen en bedraagt thans circa 380, van wie meer dan |250 een tehuis vinden in de inrichting zelf, terwyi de anderen in gezinnen zyn [on dergebracht. Daarentegen zyn de subsidies en giften verminderd, wat de bloempjes-collecte noodzakeiyk maakt. Deze collecte wordt harteiyk aanbevo len door Ds. D. J. van de Graaf. Merj zie de advertentie in dit nummer. UITVOERING T.A.V.EJÏ.U. De muziekver. „T.A.V.E.N.U." vraagt de aandacht yoor haar jaarlijksche wmter- j concert. Het is bepaald op Woensdag 15 Februari en begint om half acht. Er ls een programma vastgesteld van drie mu zieknummers voor en drie na de pauze en verder wordt de avond gevuld door Joh. Schmidt's Ensemble, dat uit 6 per sonen bestaat en welks repertoire bestaat uit zang en dans, tooneel, conférence, ca baret, kortom alles, wat op een avond als deze maar welkome afwisseling kan bie den. Een bal vormt het slot. SPUIING WATERLEIDINGNET, Biykens een advertentie in dit num mer zal Dinsdag en Woensdag het bui zennet der waterleiding worden gespuid. Uitslag Aanbesteding. Ammerstol. Zaterdagmiddag werd ten gemeentehuize aanbesteed het dempen van de Havensloot en het maken van een nieuwe brug. Ingeleverd 18 biljetten. De uitslag was als volgt: Gebr. Heuvelman te Krimpen a.d. Ussel f 5480; C. Zanen te Ammerstol f 5620; W. Ooms te Am- merstol f 5500; P. de Man te Ammerstol f 5600; D. Gouwens te Krimpen a.d. Us sel f 5700; P. v. d. Dool te Bergambacht f 5444; Rykeboeren te Amersfoort f 5890; G. A. Vlveen te Schoonhoven f 6880; De Lange en Vap den Berg te Bergambacht f 6095; T. Bakker te Ammerstol f 5497; Plalzier te Heerjansdam f 5600; Rietveld en Verduin te Papendrecht f 6750; J. Brand te Bergambacht f 5448; P. Beze- mer te Bergambacht f 5383; G. van Har ten te Ammerstol f 4877; H. J. Scholten te Ammerstol f 6149; C. Stolker te Berg ambacht f 5467; en A. Ooms te Ammers tol f 5800. De gunning zal later worden bekend gemaakt. Vadertje Langbeen. Bergambacht. Men zal reeds veel over de Hollandsche film „Vadertje Langbeen" gehoord en gelezen hebben en velen zul len daardoor het verlangen in zich heb ben voelen opkomen om zelf deze veel besproken rolprent eens te kunnen zien. Eindelijk ls daartoe dan ln Begambacht de gelegenheid, nu Gebr. Miedema het voornemen hebben de film Woensdag middag en -avond in hotel „'t Centrum" te draaien. De ingezetenen kunnen dan zelf genieten van deze vrooiyke, vlot ge speelde geschiedenis, die aantoont dat de Nederalndsche filmartisten al een aardig eind op de goede weg zyn. Lily Bouwmeester heeft de hoofdrol. We ver wijzen nog naar de advertentie in dit nummer. Bergambacht. De uitslag van de laatste rond» der groepswedstryden van de dam club is als volgt: Groep I: J. v. Herk—J. Haxelbag 2—0; A. PostG. Graafland 1—1. Groep II: Jos BurgerF. den Ouden 2—0. Groep m: M. ScholtenA. den Ouden 0—2; A. den Ouden—J. de Bruin 2—0. Berkenwoude. Gevonden: Een paar zwarte kousen, een belastingplaatje en een vulpotlood. Inl. gem. veldwachter. Capelle a,d. iJssel In ons nummer van 8 dezer maakten wij melding van de aan rijding van een voor de Maaskerk aan de Schaardyk geparkeerd staande auto. Dat zou gebeurd zjjn door een auto van de firma Geleedfcs te Krimpen a.d. IJsael. Men deelt ons hieromtrent nader mede, dat deze auto echter behoorde aan de Drukkerij v.h. Wolters, aldaar. Gondria&n. Gevonden; een haarsny- machine. Inl. gem.-veldwachter. Haastrecht. Tot voorzitter van de com missi e tot wering van schoolverzuim is gekozen de heer A. Griffioen, tot secre taris de heer E. ten Oever. Gemeenteraad. Jaarsveld. Een vergadering van de ge meenteraad is belegd op Vrijdag 17 Fe bruari voorm. 10 uur. Jaarsveld. Wegens a.s. vertrek uit de ze gemeente heeft de heer FI. de With als kerkmeester der Ned. Herv. Gemeente bedankt. Schoolvergadering. Krimpen a.d. Lek. De Vereeniging tot stichting en instandhouding der „School met den Bijbel" hield Donderdagavond een ledenvergadering in haar eigen loka liteit onder voorzitterschap van den heer A. Koen. Deze bijeenkomst werd op ge- bruikeiyke wyze door den voorzitter ge opend, waarna de secretaris zyn jaarver slag uitbracht. Daaruit bleek, dat het leerlingen tal nog steeds stygt. De heer J. W. Grisnigt, hoofd der school, die als boekhouder fungeert, bracht verslag uit over de flnancieele po sitie. Reeds vele jaren waren de saldi na- deelig geweest, zoodat steeds uit eigen middelen moest worden bygepast. Dit jaar was echter een klein batig saldo in kas, dat zal worden aangewend om de achterstand in leerstof aan te zuiveren. Hierna volgde bestuursverkiezing. De heeren A. Koen en H. Kalkman, werden beiden herkozen en namen hun herbe noeming aan. De heer Grisnigt hield 'n referaat over: „De Vaderlandse!» Ge schiedenis". Het was een zeer duideiyke en leerzame uiteenzetting, pézq spre ker sloot de goed bezochte vergadering met dankzegging. Vrijdagavond maakte de muziek vereniging „Crescendo" onder leiding van den heer C. Horsman een marsch door de gemeente, teneinde de nieuwe verlichting voor de muziekstukken te be proeven. Deze verlichting bestaat uit een electrische lamp die op pet of hoed wordt bevestigd en gevoerd wordt door 'n battery welke in de zak wordt meegedragen. De proef is uitstekend geslaagd en in 't ver volg zal steeds deze verlichting bij avond marschen worden toegepast. Uitvoering „Steeds Hooger". Krimpen a.d. Lek. Woensdagavond gaf de mandolinevereeniging „Steeds Hoo ger" .onder leiding van haa* directeur, den heer W. v. d. Linden, een uitvoering in de zaal van aen heer Van Namen. Het programma werd vlot en keurig afge werkt en oogstte veel byval van het tal rijke pubLek. Ter afwisseling trad het humoristengezelschap Maessen op, dat ook zeer in de smaak viel. Een gezellig bal onder leici.ng van den conferencier van het gezelschap sloot de genotvolle avond. Belangrijke opdracht. Krimpen a.d. Lek. De Rotterdam Londen Line te Rotterdam heeft aan de N V. Machinefabriek .Bolnes" opdracht verstrekt voor de bouw van 2 „Bolnes"- Dieselmotoren met een totaal vermogen van 750 P-K., voor een schip, dat de dienst Rotterdam—Londen zal onder houden en dat wordt gebouwd bij C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen a.d. Ussel. Winterlczing. Krimpen a d. Lek. Woensdagavond trad voor de manslidmatenvereeniging der Ned. Herv. Kerk op ds. MHA.L.H. v. d. Valk uit WUngaarden, met als onderwerp „De Verbondsgedachten". Op gebru keiy- ke wyze werd deze lezing geopend, waar na spr. zyn zeer moeilijk en leerzaam on derwerp duldelfjk uiteenzette. De goed bezochte vergadering werd met dankzeg ging gesloten. Krimpen a.d. Lek. De heer P. van Vlij men ia zoodanig met zyn rijwiel geval len, dat hy per auto naar zijn woning moet worden vervoerd. Dr. von Lindem heeft hem verbonden. Krimpen a.d. Uwel. De plannen tot sa menwerking tusschen S.GP. en C.N.A. nemen ln deze gemeente vastere vormen aan. De laatste bespreking werd door de 2 commissie's Vrijdagavond gehouden, waarbij met algeme^ne stemmen werd besloten, gezameniyk met een canaida- teniyst uit te komen. Deze hjst zal dan 6 candidaten der S.G.P. en 6 candidaien dér C.NA. bevatten. Van de hoofdbestu ren is toestemming tot samenwerking verkregen. De uitkeeringen aan de armlastigen zyn Zaterdag voor deze gemeente belang rijk verminderd. Waar voorheen de regel gold, dat voor man en vrouw f 8 werd uitgekeerd, terwyi de volle huurtoeslag tot en met f 3 werd gegeven en boven de f 3 nog 2/3 werd vergoed, is dezeult- keering thans als volgt vastgesteld: Voor man en vrouw wordt nu f 8 50 verstrekt, terwijl als huurtoeslag slechts wordt gegeven 2/3 gedeelte boven de f 2.50. Huishuren, welke lager zyn dan f 2.50, komen dus niet meer in aanmer king voor toeslag. Ook voor de alleenwo nende mannen is de norm verlaagd. Waar deze voorheen op f 7.50 was vastgesteld, zal nu niet meer dan f 6.50 bedragen. Deze norm is dus thans geiykgesteld met die van alleenwonende vrouwen. Ver schillende gezinnen worden hierdoor van f 1 tot f 3.20 per week gekort. Maandag zullen by de Centrale Werkverschaffing aan de provinciale weg naar Schoonhoven 20 werklooze arbeiders te werk gesteld worden. Dan zyn er 60 in de gemeenteiyke werkverschaffing werkzaam en 9 bij den aannemer De- kwaadstenlet, die de aanleg van de Rot terdamse!» weg N.O. zyde in uitvoering heeft Gevonden: een mica mantelceintuur door M. Oosterom, Usseldyk 186; een rij- wielbeiastingmerk In etui door J. van der Voorden, Breekade 10 en een blauw werk- schort, te bevragen by de politie. Eierveiüng. Moercapelle. Op Donderdag 9 Februari waren aangevoerd 8006 eieren, de pryzen waren als volgt: henneneieren f 2,85— f 3AO, kippeneieren f 3.10—f 3.50, eend eieren f 2.70—f 2.80, kalkoeneieren f 5.20 f 5.50, alles per 100 stuks. De heer H., belast met het ophalen van eieren, bevond zich Donderdag met paard en wagen op de Plasweg, waar hy door den heer B„ die in zyn auto zat, werd aangereden. Ongeveer honderd eie ren werden vernield of gekneusd. De schade zal door den heer B. vergoed wor den. Moordrecht. In het Posthuis trad Woensdagavond voor de afdeeling van „Volksonderwys" in een openbare verga dering op ds. G Westmij se van Rotter dam. Spr. had als onderwerp „De Open bare Lagere School, het symbool van nationale eenheid". Deze rede, met gloed uitgesproken, werd met groote aandacht rMüooid door gUp- 200 QBfiSöiteO. Na afloop voerde de tooneelgroep van „Volksonderwijs" op het tooneelstukje van |v- Hoofdbestuur JEen stilie kracht In het Westeinde zyn twee auto's tegen elkander gebotst. Een kleine luxe wagen werd zoodahig gekraakt, dat hy wel gesloopt zal moeten worden. De po litie heeft een onderzoek ingesteld naar de schuldvraag. Nieuw-Lekkerland. Woensdagavond hield de gereformeerde knapenvereeni- ging .Samuel" in het lokaal naast de gereformeerde kerk haar 29e jaarverga- deing. De leiding berustte by den heer J. M. Stam. Na een openingswoord door den voorzitter over het onderwerp „Idea len der Jeugd", werd het algemeen jaar- verslftf gelezen en vastgesteld. Vervolgens werd^Len uitgebreid programma, bevat tende onderwerpen uit de bUbelsche- en vaderlandsche geschiedenis, benevens eenige voordrachten, keurig afgewerkt. Het slotwoord sprak ds. H. van Heyst, die daarna de byeenkomst op de gebruike- lyke wyze beeindigde. De belangstelling was bevredigend. DE DISTRICTS-ONTVANGER. Ouderkerk a.«L IJsseL Zooals bekend wenschten Ged. Staten de gemeenten Ouderkerk a.d. Ussel en Gouderak ie combineeren onder één dlstricts-ontvan- ger. De gemeenteraad alhier, had hier tegen geen overwegend bezwaar. Anders stond het met de gemeente Oouderak, die dit voorstel van Gep. Staten met be slistheid van de hand wees, ja zelfs te gen het advies van Ged. Staten ln een gemeente-ontvanger benoemde met alg. st. Dit raadsbesluit werd echter by kon. besluit geschorst en nietig verklaard. Op nieuw stelden Ged. St. aan de raad van Gouderak den eisch mede te werken aan de benoeming van den heer v. d. Lee- den, maar opnieuw weigerde dit col lege. Toen benoemden Ged. Staten zelf den heer Van der Leeden, ontvanger al hier tot dlstrlcts-ontvanger. Maar toen was het pleit nog niet gewonnen, daar nu het Hoogheemraadschap „De Krim- penerwaard" ernstig bezwaar maakte te gen deze combinatie van functies, daar de heer Van der Leeden secretaris-pen- nlngmeester van laatstgenoemd lichaam is, en men terecht vreesde dat ondereen dergeiyke overbelasting met werk, aile functies zouden Ujden. Het biykt nu dat Ged. Staten voor dezen aandrang ge. zwicht zUn, en hun benoeming van den heer P. van der Leeden hebben ingetrok ken. Thans zUn zU aan het onderhan delen met de gemeente Moordrecht, en willen zy van de gemeenten Gouderak en Moordrecht één district maken. De gemeente-ontvanger van Moordecht heeft tegen deze combinatie geen be zwaar. Alleen werd in de Jongste verga dering van Moordrecht's raad de eisch gesteld, dat by een eventueele nieuwe benoeming, daar de huidige ontvanger over enkele jaren met pensioen gaat, de nleuw« ontvanger in Moordrecht moet wonen. Hieruit biykt duideiyk, dat de combi natie Ouderkerk-Gouderak, waarvoor de heer P. van der Leeden dan als districts ontvanger zou optreden vah de baan is. Het varken voor het raadhuis. Ouderkerk a.d. IJsseU De rijksveld wachters hebben thans het onderzoek Inzake het cadaver dat Zaterdagmorgen voor het gemeentehuis was gedeponeerd n.I. het doode varken van 200 pond, be ëindigd, met als resultaat, dat tegen den landbouwer Andr. V. N. proces-verbaal is opgemaakt wegens overtreding der Vleeschkeuringswet door het vervoeren van het cadaver van een gestorven dier langs de openbare weg. Reeuwijk. Gevonden: Een groene da meshoed, te bevr. by W. v. d. Bas, afd. Middelburg; een paar bruine dames schoenen te bevr. by M. A. Schoonder- woerd, Nieuweweg. Gevonden voorwerpen. s/led recht. Te bevragen by: G. v. d. Kloet, B 419, een doosje Mijnhardt-iA- bletten; J. Visser, Da Costastraat 6, een sleuteltje; K. Kraayeveld, A 502, een kinderhandschoen; G. Blom, Ryshoutstr. 11, een Idem; A. K. Nederlof, A 535, een herdershond; A. A. de Haas, A 95, een scheermes; G. K. Stuy, C 131. een porte- monnaie, W. Koppelaar, Stationsweg 14, een rol glaspapier; A. Stuy, Julianastr. 91, een wantje; J. den Uil, C 18, een za deldek je; W. Ultdenboogaart, v. Lennep- str. 29, een alpinomu»; T. de Groot, Burg. Upeystr. 7, een gimcé handschoen; H. de Bruin, B 279, een portemonnaie; W. Flier, B 429, een kinderportemonnale; L. Schuller, Burg. Drijberpl. 2, een kerk boekje; A. Verhoef, Trompstr. 11, een kinderschoentje; T. Vermeulen, Burg. Drijberpl. 32, eenige breinaalden; C. Boer, Emmastr. 14, een rijw. bel. merk ln étui; T. Korevaar, Emmastr. 20, een paar kinderwantjes; T. H. v. d. Es, C 458, een ceintuur; P, v. VaJen, Julianastr. 49, een kinderwanNe; T. de Jong, Nic. Beets- str. 2, een kinderwantje; D. Verschoor, Burg. Drijberpl. 42, een portemonnaie en een kinderwantje; F. v. Genderen, C 603, een paar pantoffels; C. Blsscnop, Pr. Hendrikstr. 34, een handschoen; A. Schild C 327, een boodschappentasch; Politie bureau; een rijwiel, een paar glacé hand schoenen, een lederen want en een lede- cen beuz&iA, Waddinxvëen. Gevonden: kinderhand- schoen by J. E. Smit, Brugweg; porte monnaie met Inhoud bij B. Perridon, Noordeinde; een handschoen by A. F. La- zurus, Julianastraat 1; handschoen by C. de Vries, Npordkade; handschoen oy A. Versluiss Henegouwerweg 58a; portemon naie met inhoud by C. van Beek, Burge meester Trooststraat 64; een pakje tabak by A. van Dyk, Zuidkade 170; twee lee- ren handschjoenen by J. Benders, Onder weg 25; kirjderhandschoentje by J. van Schie, Dorpsstraat 91; een stempel by J. Vink, Kerkweg 72; nummerplaat van een auto, politiebureau. Florissant I—A.S.V. L Ammerstol. Het eerste elftal van ASV is wel byzonder in vorm de laatste tyd, want ook de lastige uitwedstrUd tegen Florissant 1 leverde een 32 zege op. Eeriyk gezegd, hadden we op een neder laag gerekejnd en waarschynhjk de spe lers zelf opk wel, maar men ziet weer, dat voetbalj altyd verrassingen oplevert En dan te bedenken, dat ASV met 20 heeft achtergestaan. Voor de rust had ASV tegenwind en was Florissant het meest in d? aanval. Na 20 min. nam de thuisclub niet een keihard schot uit een vrUe schop net buiten het strafschopge bied de leijding (10)Tien min. latei vergrootte de Rotterdamse!» rechtsbin nen de vodrsprong, toen hy een voorzet van Unks |lnschoot (20). De rood-wit- ten zaten i^iet by de pakken neer en tien min. voor jle rust wist de linksbinnen door te brelken en met een laag schot ds achterstana te verkleinen (21). Nad e rust was ASV, gesteund door de wind, in de meerderheid. In het begin wilde het nog niet erg vlotten, maar na 20 min. kwam eindeiyk de geiykmaker, toen de linksbinnen op een ver vooruit- gespeelde bal doorliep en met een zachl rollertje gélljk maakte (2—2). De rood- witten rolden als het ware de overwin ning en stevige aanvallen werden opge zet. Een kwartier voor 't einde kwam het winnende doelpunt. De bal ging randen rechtsbinnen naar den linksbuiten, die de bal laak in het Florissant-doel plaats te (2—3), [De thuisclub zette de tanden op elkaar en het A.-doel beleefde nog eenige benauwde oogenbllkken, maar ge doelpunt werd er niet meer en toen scheidsrechter v. d. Berg uit Gorcum, die uitstekend leidde, het einde aankondig de, had Ammerstol weer twee punten in de wacht gesleept, waardoor de rood-wit ten twee plaatsen op de rangiyst geste gen zUn. 16 punten uit 14 wedstrijden, mag een keurige prestatie genoemd wor den van ASV. Voor de rood-wltten rea- ten nu nog de volgende wedstrijden: Thuis: )CKC en Transvalia. Uit: Schiedam (volgende week) en DXND.U^A. ASV 3 Verrichtte eveneens keurig werk door Ouderkerk 2 met een 2—1 neder laag naarj de IJsselstreek terug te sturen. Voor ASV 3 resten nog drie uitwedstrij den en een thuiswedstrijd. De ASV-Ju- nlores bléven niet achter by deze suc cessen, want met 6—2 werd Zaterdag van de Bergambacht-Jeügd gewonnen op het sportterrein alhier. A lie lexer* van dit blad kunnen koste- i ooi dèee rubriek tchryven. Naam en adrei moeten worden opgegeven, doch kunnen onder bet artikel worden weggelaten.) EEN GESCHENK? Geachte Redactie. Met groote verwondering las Ik in Uw blad van) 6 Februari onder het opschrift „geschenjk", dat de heer Streefland eeD teerketel aan de gemeente ten geschenke heeft aangebonden. Dit zou inderdaad een aardige geste van den heer Streef land zyn geweest, doch de werkeiykheid is anders. Enkele jaren geleden had de gemeente behoefte aan een teerketel vooi het aanbrengen van een teerdek op d« Lekdijk fin Kerkweg. Dit werk bracht voor de gemeente vrij aanztenhjke kos ten mee, waarin echter ook door parti culieren is bygedragen. Aanschaffing van een teerketel voor dit doel bleek voor de gemeente op bezwaren te stuiten. Een combinatie van personen, waaronder ook de heer B. Streefland, kwam op het denkbeeld een dergeiyke ketel aan te schaffen, onder voorwaarde, dat de kos ten daarvan, rente inbegrepen, door de gemeente in den vorm van huur zouden worden terugbetaald. Dit geschiedde en de gemeente heeft eenige jaren lang een huurprijs betaald, geiyk aan de aan- schaffingskosten van den teerketel. Hier door, werd de ketel, na verloop van dien tyd, eigendom der gemeente. Hoogstens zou hier dus sprake kunnen zyn van overdracht van eigendom aan de ge meente, door haar zelf betaard. U dank zeggend voor de verleende plaatsruimte.

Schoonhovensche Courant | 1939 | | pagina 4